Jlicuwo £riJt5fl)e Gfourant m Woningnood onder de vogels Frans kabinet loopt vannacht 20 de kansf te moeten aftreden Wordt Faure door zijn eigen (radicale) partijgenoten in de steek gelaten? maal Belgische socialisten rakelen de koningskwestie opnieuw op i V Wfst U Zuiver zuilen Principieel protest DONDERDAG 28 FEBRUARI 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- eD Advertentie-afdeling: Tel 31441 Postrekening: 58938 ABONNEMENTEN: 6.- per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week ADVERTENTIËN: 0.18 per milllmetei (Bij contract belangrijke korting) Twee en dertigste Jaargang No 9367 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJR-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staatoastfcfi fs gljebltoea tnyn hert In tcgbeaspoei' Donkere wolken boven Parijs TTET ZWAARD VAN DAMOCLES hangt dreigend boven Parijs. Het Xi belaagt minister-president Faure, wiens kabinet op de laatste benen schijnt te lopen. Faure's begroting, die nieuwe belastingverhogin gen en bezuinigingen zal veroorzaken, dreigde in de Nat. Vergadering te worden verworpen. De minister-president, die dit zag aankomen, heeft gisteravond dit gevaar voorlopig bezworen door aan vier punten van het belastingdebat de vertrouwenskwestie te verbinden. Even daarna was het aantal reeds tot zeven opgelopen en kort voor middernacht maakte hij een einde aan het debat, na op het record-aantal van twintig punten het vertrouwen gevraagd te hebben. Mocht het kabinet bij één dezer stemmingen een nederlaag lijden, dan kunnen Faure en z'n mede werkers hun koffers wel pakken Voor de tweede maal binnen enkele weken is het kabinet-Faure nu in gevaar. De eerste keer kreeg het een vertrou wensvotum cadeau, omdat het Franse parlement de conferenties te Londen en Lissabon niet in de war wilde sturen. Dit betekende echter slechts uitstel van executie voor Faure, want nauwelijks had hy Lissabon verlaten en voet op Franse bodem gezet of donkere wolken pakten zich weer samen baven z'n hoofd. En het kon wel eens zyn dat het onweer van nacht reeds losbarst. Verwacht wordt, dat de Nationale Ver gadering vanavond kort voor middernacht reeds met stemmen zal beginnen. Het zevende punt is het belangrijkste: dat handelt over de belastingverhoging van 15 pet. De eerste vier hebben betrekking op de spoorwegen, waar de regering be zuinigingen wil invoeren. Zoals men weet is het vorige kabinet(-Pleven) over deze kwestie gestruikeld. Twee clausules betreffen voorts de sociale verzekeringen, waarvan het tekort op bijna 50 milliard francs wordt ge raamd. Faure heeft niet alleen de Gaullisten en communisten tegen zich, maar ook de socialisten en z'n eigen partij-genoten, de radicaal-socialisten, zijn het niet in alle opzichten met z'n begrotingsvoorstellen Het zal dus spannen, wanneer vanavond de afgevaardigden hun stem moeten uit brengen. Intussen wordt de bodem van de Franse schatkist meer en meer zicht baar. Daarom maakt Faure zo'n haast. Naar zijn eigen woorden stijgt de schuld van de schatkist aan de Banque de France met 800.000 francs (circa 8000 gulden) per minuut. De grens van het crediet, dat de bank wettelijk aan de staat mag vi lenen is reeds verre overschreden. Zal dit laatste vele parlementsleden toe brengen hun stem niet tegen Faure uit te brengen? Morgen zullen w« Straaljager kwam in brokken neer Piloot stapte ongedeerd uit de cabine „Gefeliciteerd", zei boer Broeze in Ypele bij Almelo, toen een straaljager piloot gistermiddag heelhuids uit een Gloster Meteor stapte, die hij in stukken en brokken op de omgeploegde akker van de boer aan de grond had gezet. Dit buitenkansje had de 21-jarige sergeant vlieger A. de Waard uit Deventer. Hij was van de vliegbasis Twente op gestegen voor een oefenvlucht, maar toen de machine boven midden-Twente was, vielen kort na elkaar beide moto ren uit. Het toestel kwam in blijvlucht naar beneden. De piloot had de tegen woordigheid van geest zijn machine eerst voor een boerderij en toen voor een ry bomen op te trekken. Daarop scheerde het vliegtuig over een stapel hout en schoof op zijn buik door het bouwland. De rechtervleugel, die het eerst de grond raakte, knapte af. De rechtermotor sloeg over de straaljager heen en kwam twin tig meter verder terecht. De brandstof lag rondom verspreid, maar er ontstond geen brand. „Als ik mag, ga ik morgen weer de lucht in", zei de piloot even later. „Toe gestaan", beloofde zijn commandant Oud-minister Reymer in Uden overleden Grondlegger van 't huidige radio-bestel In Uden is gisteren, 69 jaar oud, over leden oud-minister mr P. J. Reymer, die van Augustus 1929 tot Mei 1933 in het derde ministerie Ruys de Beerenbrouck de portefeuille van Waterstaat beheerde. Hij maakte deel uit van de R.K. Staats partij. Hij was voorts o.a. van 19221929 burgemeester van Hilversum en van 1935 1943 van Roermond. Minister Reymer is vooral bekend ge worden omdat hij aan alle onzeker heid daaromtrent een einde makend indertijd de grondslag legde voor het huidige omroepbestel, waarbij de vier grote radioverenigingen, die de vier voornaamste stromingen in ons volk re presenteren, elk een halve week zend tijd kregen toegewezen. Koningin Elizabeth sloeg 55 man tot ridder Korea-soldaat William Speakman bloosde... De jonge koningin Elizaibeth II van Engeland heeft - gisteren, blootshoofds, en gekleed in een eenvoudige zwarte japon met driekwart mouwen, 55 man nen tot ridder geslagen. Met het schitterende zwaard, aan het handvest waarvan een gouden kwast bungelde, tikte zy hen één voor één op de beide schouders. De diamanten broche op de linkerschouder van de vorstin schitterde in de vele lichten van de in wit en goud gekleurde staatsie-balzaal van Buckingham Palace, toen zij vorste lijk, en met een tedere vleug van vrouwelijke bekoorlijkheid, haar eerste investituur verrichtte. De koningin reikte ook een Victoria Gross uit, de hoogste onderscheiding voor moed, betoond in de strijd. Glimlachend spelde zy de medaille op de khaki-tuniek van soldaat William Speakman, een jonge reus, die ver uit stak boven de frele koningin. Zij had hem heel wat te vertellen, maar sprak zó zacht, dat alleen hij het maar kon horen. De dappere soldaat, pas van Korea terug, bloosde licht, toen hij zich zo hoorde prijzen door zijn vorstin. Jan ik lees hier van een electrisch brein, dat alles doet. Hoeveel kost zo'n ding? In Kampen wordt, zoals gemeld, misschien volgende maand al een oude Hollandse molen een eind buiten het stadscentrum geplaatst. De molen zal ongeveer 500 meter verrold worden, zonder onderbouw uiteraard. Deze wordt eerst gesloopt en later weer opgebouwd. Dit is dan die molen. Hun leider, Max Buset, door koning Boudewijn in audiëntie ontvangen De Belgische socialisten hebben een ïieuwe onduldbare inmenging van het paleis in het politieke leven van België" ontdekt. Zij stellen er blijkbaar bijzonder veel genoegen in, de koningskwestie tel kens weer op te rakelen Electronisch brein doet alles Het wordt de mensen steeds makke lijker gemaakt. De universiteit van Man chester heeft n.l. een „electronisch brein". de grootste installatie ter wereld op dit gebied, kan muziek maken en ook fouten in eigen constructie aanwijzen. Het kan „God Save the Queen" spelen door middel van een versie in code van de partituur die het in klanken omzet. De dat men een installatie kan construeren, die behalve fouten in eigen constructie te ontdekken deze zelf ook kan herstellen door het defecte on derdeel te vervangen. Er bestaan plannen om electronische breinen van kleiner formaat te ontwer pen. waardoor de productiekosten (dat te Manchester kost meer dan een millioen gulden) belangrijk kunnen worden ver minderd. Deze kleinere „breinen" zouden dan ook in kantoren gebruikt kunnen worden. Begrafenis Koning George kostte f 600.000 De begrafenis van koning George VI van Engeland heeft 58.000 pond gekost (f600.000). De regering heeft de rekening vandaag aan het parlement voorgelegd en zocht, het benodigde geld er voc voteren. In het totaal bedrag is inbegrepen f85.000 voor 't verblijf van de koninklijke gasten, huur auto's en kosten Gisteren schreef hun dagblad „Le Peuple" dat de chef van het kabinet van koning Boudewijn bij de Britse ambassa deur te Brussel had geprotesteerd tegen de berichten en artikelen, die ter gelegen heid van de begrafenis van koning George VI in de Engelse pers zijn ver schenen over de Belgische koninklijke familie. Deze stap zou ondernomen zyn zonder it van tevoren overleg met de regering as gepleegd. De leider van de socialisten, Max Buset, is intussen door koning Boudewijn in audiëntie ontvangen. Naar verluidt, zou den de besprekingen voornamelijk gegaan over de incidenten, die zich in het parlement hebben voorgedaan, met be trekking tot de Belgische afvaardiging aar de begrafenis van de Engelse koning. Ook van liberale zijde is men nog steeds ontstemd over het ontbreken van koning Boudewijn op de plechtigheden in Enge land. Het liberale tijdschrift „Flambeau" schrijft: „Het land verwacht, dat er op het paleis slechts een regerend vorst ls. die niet wordt beïnvloed door wraakge voelens en die niet omgeven wordt door teleurgestelde familie. Wat het land verwacht, is minder protocol en jongere raadslieden, die de koning er van kunnen overtuigen dat de monarchieën van een directer contact tussen hoofd van de staat en het volk De grootste post, f360.000, was die vooi de troepenonderdelen die aan de plechtig heden deelnamen. Hierbij is niet hun sol dij inbegrepen. Aangifte werkloosheidswet verloopt traag Veel kleine werkgevers blijken niet te weten dat zij voor de werkloosheids' een nieuwe aangifte moeten doen ondanks het feit dat' zij onder de andere sociale wetten vallen. Van de aangifteformulieren die de bedrijfsverenigingen hadden ver zonden, is slechts de helft teruggestuurd Om de aangiften toch binnen te krijgen, zyn nu alleen reeds voor het gemeen schappelijk administratiekantoor van der tien bedrijfsverenigingen 200 man in bui tendienst werkzaam. Schade ten minste f 800.000 Ruim 250 oudjes dakloos door brand in Alkmaar Vlammenzee werd door 130 brandweerlieden met 25 stralen bestreden "DUIM -250 OUDJES en vijftig verpleegsters en dienstboden werden van- X V nacht in Alkmaar dakloos door een felle brand, die het tehuis Wester- licht in de Alkmaarder Hout grotendeels heeft verwoest. De ouden van dagen, die al naar bed waren, konden worden gered, maar de meesten hebben al hun bezittingen verloren. Ongeveer 130 brandweerlieden hebben de vlammenzee met 25 stralen bestreden. De schade bedraagt naar schat ting 800.000 a 900.000. De brandweren van Alkmaar omliggende gemeenten werden één gealarmeerd en tegen twee uur waren alle bewoners in veiligheid ge bracht. De vlammen joegen voort in het op de zolder opgeslagen overtollige huis raad. Dank zij de gunstige wind kon de brand echter beperkt blijven tot de twee bovenverdiepingen en een deel van de étage in de Westelijke helft i het i het :t Alkmaar voor het probleem staat 500 oudjes te huisvesten. Vijftig .bedlegerige oudien van dagen zijn in ziekenhuizen onder gebracht Anderen vonden een gastvrij onderdak in Huize Voorhout, in het ge bouw van de nabijgelegen muziektuin, bij particulieren in de omgeving of bij familieleden. Nader wordt gemeld, dat tegen twaalf uur vanmiddag onder de puinhopen het stoffelijk overschot van de 70-jarige me- Blom is gevonden. Haar echtge- as uit het raam geklommen en kon via een dakgoot de andere bewoners het tehuis bereiken. Hij waarschuwde hen, dat zyn vrouw was achtergebleven, maar door de grote rookontwikkeling kon men de vrouw niet meer bereiken. De brand is vermoedelijk in de kamer in het echtpaar Blom ontstaan door het Zal Koningin Juliana Congres toespreken Volgens de Newyorkse correspondent an De Telegraaf staat het vrijwel vast dat Koningin Juliana in de loop van haar bezoek aan de Ver. Staten in de eerste weken van April de verenigde vergadering van de Senaat en het Huis van Afgevaardigden zal toespreken. Deze toespraak tot het Congres zal een van de hoogtepunten vormen van de reis van het Koninklijk Paar. Gisteren zijn dr J. H. van Roijen. Ne derlands ambassadeur in Washington, en T. Visser, chef-protocol van het mi nisterie van Buitenl. Zaken, per vlieg tuig uit New York naar Amsterdam ver trokken om het a.s. bezoek nader te regelen. Prinses Beatrix bezocht Mozaïeken van Ravenna Gistermiddag heeft Prinses Beatrix aet zes klasgenoten een bezoek gebracht an de tentoonstelling Mozaïeken van Ravenna in het Haagse gemeentemuseum. Het gezelschap werd rondgeleid door mej. dr B. M. L. J. M. Jansen, conser vatrice van het Gemeentemuseum. Prins Bernhard herstellende Soestdijk, 27 Febr. Prins Bernhard zal naar mag worden verwacht over enkele dagen zijn werkzaamheden kunnen hervatten. Het nieuwe Haagse stadhuis op het Alexanderveld nadert nu snel zijn voltooiing. Een K.L.M.-lucht- foto van het markante bouwwerk. Carnavalvierders in auto verongelukt Een personenauto met tien Zuidbeve- landse jongemannen en meisjes, die in Bergen op Zoom carnaval hadden ge vierd is in volle vaart door de gesloten overwegbomen bij Rilland Bath gereden. De auto werd half vernield. De meisjes J. G. en L. van 't W. uit Ovezande wer den ernstig gewond; de.22-jarige J. G. is later overleden. De acht overige inzit tenden kregen verwondingen door glas scherven. De overwegwaohter kon de op paar honderd meter naderende trein uit Nijmegen met een seinlamp tot stil stand brengen juist voor de overweg, de rails door een ontwrichte spoor boom waren gebarricadeerd. Nabij Drachten is gistermiddag ;n driejarig meisje om het leven ge komen en haar moeder, mevr. Praamsma Drachten, ernstig gewond. De moe der, die fietste met het kind in een stoeltje achterop, werd door een auto aangereden. De 2-j. Johan ten Cate te Almelo, wonende op Huize Bellinckhof. is bij het spelen in de vijver van het landgoed gera.'ikt en verdronken. onoordeelkundig gebruik trische kookplaat. Gistermiddag woedde een korte, maar felle brand in het kinderhuis 't Grut in Hilversum, waar veel Ambonnese kinderen worden verzorgd. Alle kinderen konden tijdig naar de tuin worden over gebracht. De schade is aanzienlijk. De brand is ontstaan in het kamertje van de zoon van de eigenares. Deze jongeman was bezig geweest met een electrische soldeerbout en had blijk baar verzuimd bij zijn vertrek de stek ker uit het stopoontact te halen. Ook in het winkelpand van de Hema l^htvaartmaaschappU aan de Kruisstraat in Haarlem werd jLiüfu™ J™..™.! U vannacht een grote, uitslaande brand ont- 3rrir,°" Kans voor de K.L.M. voor Portugese luchtlijnen? dekt. De brandweer had het dig bedwongen. Tot half twaalf had in de winkel gewerkt om een reclame week voor te bereiden. te kampen en zou haar belangen lijnen, net en concessies aan derden willen overdoen. Naast enkele andere maat schappijen zou ook de K.L.M. er interesse voor hebben, en reeds een zeer nauw contact met de Portugezen onderhouden. 't Was gisteren niet bepaald een dag om te zeggen: Wadden hitte, wadden hitte", maar een zonnige dag was het zeker. Er is echter moed der zo'n aarzelend voorjaarszonnetje De mensen van gisteren het A ?t strand te 4 liggen, om IA te worden voor? Dat een dik ke duffelse jas en een flinke bont mantel daarbij geen weeldeartike len zijn, behoeft nader te den. Kijk hebben hier in Ne derland wel geen Florida en geen Rivièra. maar een Schevenings of Katwijks strandje is bij dertig gra den toch ook niet te versmaden. Nog geen badstoelen Geen nood, de Geen nood, de strandman brengt uit komst, zolang de bekende witkielen nog niet langs de kust te zien zijn. En op de leeftijd wordt niet gelet Er zijn mensen, die, zolang zij leven, van de zomer wil len genieten, al zou die in December be ginnen en in November eindigen. Zulke zomerfiguren (niet te verwarren met mooi-weer-mensen) verlenen inderdaad een warme tint aan onze kustlijn. Ze doen ons even de kou van vandaag ver geten. Ja, die mensen van gisteren toch. DAT de Bossche kantonrechter mr F. J. M. I. Baron van Hövell tot Wester- flier m.i.v. 1 April c<d zijn verzoek eer- )1 is ontslagen. DAT' van 7 tot 11 Juli in A'dam het eerste internationale congres van be roepsdiëtisten wordt gehouden op ini tiatief van Nede-iand, waarbij mej. Diane J. ten Haaf uit Den Haag een grote rol heeft gespeeld. DAT op 1 Maart het telefoonverkeer wordt geopend met Dakar en Bamako (Fra.is West-Afrika), Brazzaville (Frans equatoriaal Afrika), Dzjibouti (Frans Somaliland), Madagaskar, Tananarive, Martinique en Fort-de-France. DAT in Nijmegen is overleden de id- voca-.t mr P. V. J. Terheggen, adviseur van de Stichting Kaloramaverpleeg- fonds te Beek. DAT de 52-j. oud-directeur J. H. D. van de Amsterdamse stichting Wees een zegen, die aan een inbreker de sleutels het kantoor overhandigde zodat w.) is veroordeeld. DAT het opnemingsvaartuig Snellius op weg naar Nieuw-Guinea in de haven an Monaco is aangekomen. DAT de 33-j. S. P. J. T. uit Maastricht, ertegenwoordiger van een autobanden- handel. in Valkenburg, wegens verdui stering van f 6 000 is gearresteerd. DAT de bedrijfsleider van de A.K.U. Ede, ir H. Nolet, op 1 Maart met pen- oen gaat en wordt opgevolgd door ir F. A. J. van Hall. DAT minister Drees in A'dam de eer ste vertoning heeft bijgewoond van de film Rijker Leven over het Instituut voor Arbeidersontwikkeling. DAT alle kettinghonden in Hengelo zijn bevrijd of aan een looplijn gelegd. DAT de zich noemende Ver. voor het Friese Bedrijfsleven, die bij de regering en Ged. Staten heeft aangedrongen op bevordering van Friese belangen democratisering van de Friese Kamer van Koophandel, volgens deze K. v. K niet nader bekend en niet representa tief is. DAT de afd. A'dam van de Ned. Ver. van Huisvrouwen heeft geprotesteerd tegen het plan voor de sanering 4000 kon worden buitgemaakt, door de A'damse melkhandel, o.a. omdat de huis- A'damse rechtbank tot 12 mnd (waarvan vrouwen by de voorbespreking niet zijn geraadpleegd. DAT het Ned. Genootschap voor Do cumentreproductie in Haarlem een toon- kamer heeft geopend en er plannen voor een informatiecentrum bestaan. DAT de 46-j. autobusondernemer J. P. uit Oude Tonge, tegen wie wegens brandstichting en onjuiste verzekerings- opgave 2 jaar was geëist, door de Rotter damse rechtbank is vrijgesproken. DAT de oud-brigadier J. O. van de gemeentepolitie te Drachten wegens af persing, inbraak en twee brandstichtin gen gisteren door de Leeuwarder recht bank tot 7 jaar is veroordeeld (eis: 10 jaar). DAT de exportchef W. Reynierse van de N.V. Kon. Pharmaceutisohe Fabriek v/h Brocades-Stheeman en Pharmacia te A'dam Zaterdag zyn 40-j. jubileum viert DAT m.i.v. 1 Maart tot dir. van d< Chr. Bond van Slagerspatroons is be- n« emd mr F. E. Oskam te Driebergen. DAT de zeven Ned. Kamerleden, die Engeland bezoeken, gisteren de zitting van het Lagerhuis bijwoonden en Britse collega's dineerden. DAT bij 't Kabouterhuis te A'dam van de stichting Dagverpleging Kleuters Zaterdag een nieuw paviljoen wordt geopend. Na 16 jaar: Keizer van Abessinië krijgt troon terug De troon van Haile Selassie, die tijdens de Italiaans—Abbessijnse oorlog van 1935'36, naar Italië was gebracht, keert naar Abbessinië terug. De troon is aan boord van het Italiaan se schip Tripolïtania, dat naar Djibouti is vertrokken Vandaar zal de zetel over land naar Addis Abeba worden vervoerd. Behalve de troon gaan nog 15 kisten met andere „souvenirs" naar Abbessinië terug. In deze kisten bevinden zich ó.m. het bed van de keizer, schilderijen, uni formen en andere voorwerpen die aan de Ethiopische monarchie toebehoorden. Ex-nazi's hebben voorrang I Raad van München nam opzienbarend besluit het blad van de Prot.-Chr. werkgemeenschap in de P.v.d.A., doet de heer J. H. Scheps nog weer eens een poging om aan te tonen, dat de werkgemeenschappen bin nen de P.v.d.A. toch vooral niets te ma ken hebben met de zuilentheorie. Al heeft de heer Scheps, die een woor denrijk man is. er bijna twee grote blad zijden aan besteed, toch kan zijn poging niet geslaagd heten. Zulke pogingen ma ken op ons altijd een trieste indruk. Men heeft van de zuilentheorie afstand willen nemen, maar tegelijk heeft men, blijkens het beginselprogram van de P.v.d.A., de gelegenheid willen aangrijpen tot het op richten van werkgemeenschappen „op de grondslag van de levensovertuiging'. Dat laatste geschiedt dan wel „ter ver dieping en verrijking van 't geheel der socialistische gedachte en beweging", maar het verandert al heel weinig aan het feit, dat de werkgemeenschappen (de Prot. Chr., de R.K. en de Humanis tische) organisaties zijn in de organisatie van de P.v.d.A., organisaties zelfs op de grondslag van de levensovertuiging. Wie binnen de P.v.d.A. één zijn van levensovertuiging hebben elkaar hier ge vonden. Zij, die elkaar gevonden hebben, hebben iets wat zy in de andere leden van de P.v.d.A. missen. Zij hebben hun eigen levensovertuiging. De Protestanten in de P.v.d.A. hebben die, de R.K. hebben weer een andere en de Humanisten een derde. Allen maken ze deel uit van de P.v.d.A. Ook na de lange betogen van de heer Scheps is het ons nog altijd volslagen duister, waarom hier niet van drie zuilen gesproken zou kunnen worden. Ja, we proeven er zelfs heel wat in terug van de diepgesmade antithese. Het is immers weer de levensovertuiging, die de Pro testanten binnen de P.v.d.A. in een an dere organisatie brengt dan de R.K. en dan de Humanisten. We begrijpen wel, dat men voor het vare wezen van de werkgemeenschap pen niet gaarne duidelijk uitkomt. Hier toch openbaart zich heel de betrekkelijk heid van de met zoveel graagte voorge stane doorbraak. De werkgemeenschap pen zyn een correctie op de doorbraak. Een correctie had ze ook wel nodig. Maar met een correctie alleen is men er iu eenmaal niet. TTET deed ons goed, in het jongste nummer van het maandblad Doorbraak van de Prot. Werkgemeen schap binnen de P.v.d.A. „een woord van pricipieel verzet" te lezen tegen premie leningen. In scherpe bewoordingen worden in dit protest de prcmieleningen gelaakt. Van deze premieleningen wordt in dit stuk gezegd, dat zij speculeren op de goklust van het publiek. Het gok- motief, aldus de schrijver, wekt bij velen weerzin. Evenals het kapitalisme ontspringt de lust tot gokken aan de wortel van de hebzucht, ja het gokken is nog verwerpelijker dan het kapita lisme. Het is een onzedelijk bedrijf en da overheid mag dit middel niet toe- Deze critiek onderschrijven we vol komen. Daarnaast willen we onze ver heuging uitspreken over het feit. dat ook deze Protestant binnen de PvdA. deze aanhanger van de doorbraak dus, tot een principiële keuze met betrek king tot de premieleningen gekomen is. Hij tekent immers, zo staat er uitdruk kelijk, principieel verzet aan. Wèl vragen we ons af, of dit princi piële verzet van deze doorbraakman bijster veel zin heeft, zolang zijn partij zich niet principieel verzet. Het merkwaardige was, dat zyn prin cipiële woord ons onder ogen kwam bijna tegelijk met de rede. welke minis ter-president Drees vorige week in de Eerste Kamer hield. Dr Drees is ook lid van de P.v.d.A. en stellig niet het eerste de bes'.e. Hij bleek geheel anders tegen over de premieleningen te staan. Inderdaad, de regering (en dat willen ook wij in haar prijzen) heeft met de principiële bezwaren rekening willen houden. Maar zelf kon dr Drees niet in zien. waarom een premielening niet mo reel verantwoord zou zyn. Om hem zelf te laten spreken: ,.Ik kan niet inzien, dat het moreel nadelig zou zyn. wan neer men een lening heeft, waarbij men tenslotte zijn kapitaal terug krijgt, waar over men rente ontvangt, maar zich t.a.v. de rente enig offer getroost om een kans te hebben op een prijs. Ik zie niet in, dat dit demoraliserend op ons volk zou werken" Tegenover dr Drees houden wy het liever bij het principiële protest van deze Protestant binnen de P.v.d.A. Het lykt ons echter toe, dat men zich op den duur toch niet bijzonder gelukkig moet gevoelen in een party, waarin een principiële keuze in een toch wel (ook in principieel opzicht) belangrijke aangelegenheid zo weinig weerklank vindt by leidinggevende politici uit die party. Dat de premielening tenslotte geen voortgang heef; gevonden, heeft hier mede niets uit te staan. De regering heeft er immers niet van afgezien, om- lening op zichzelf prin- Kapitein Carlsen krijgt weer een eigen schip De Isbrandtsen Line" heeft bekend gemaakt, dat kapitein Carlsen van de „Flying Enterprise" de volgende maand het commando zal krijgen over het 10 660 ton metende vrachtschip ..Noonday", dat de maatschappij onlangs van de „Water man Steamship Corp." heeft overgeno- WEERBERICHT De gemeenteraad van München heeft het besluit genomen, dat vrijkomende Weinig verandering in temperatuur Tot morgenavond verwacht De Bilt: In de nacht en och tend plaatselijk mist, overi- gens zwaar bewolkt met hier daar opklaringen en droog weer. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen West en Noord Ongeveer dezelfde temperaturen als van functies in de gemeentediensten bij keur moeten worden bezet door beamb ten, die wegens hun vroegere lidmaat schap der Nationaal-Socialistische Partij uit gemeentedienst ontslagen zijn. Het besluit werd genomen op voorstel der Christelijke Sociale Unie. de Beierse vleugel van de partij van Adenauer Eén der leden heeft dit opzienbarende eerherstel van vroegere nazi's verdedigd met het argument, dat deze lieden mo gelijk een ondergrondse beweging zou den vormen, indien zij hun oude functies niet zouden terug krijgen daag. (Opgemaakt te 10 i ZON EN MAAN. zon 7.2818.18; maan op 8.31.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1