Jlieume |Tciitsrf)e ÖTourant Brit benoemd tot secretaris-generaal van Noord Atlantische organisatie ruil daarvoor Engelsen accoord met Parijs als zetel In Vier grote pakhuizen in A'dam in de as gelegd In roepingsbesef Het proces Besnord werd plotseling verdaagd Wist U DINSDAG 26 FEBRUARI 1952 BUREAUX: Steenstraat 87. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 81441. Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.— pér maand; 0.47 per week AD VERTE NTÏÊN0.18 per millimeter (BU contract belangrijke korting) Tw«© ©n dertigste Jaargang No 9365 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voot Leiden en Omstreken .StutiasUcftligttttnra min iKrt In t(gi),asp tu" ZES-EN-VIJFTIG - WIJKHOOFDEN BENOEMD De conferentie te Lissabon DE VEERTIEN LANDEN van de Noord Atlantische Verdrags Organi satie hebben gisteren besloten de Brit Sir Oliver Franks, thans nog ambassadeur te Washington, te benoemen tot secretaris-generaal. In een deel onzer edities hebben wij gisteren nog kunnen melden, dat de zetel der organisatie gevestigd zal worden te Parijs. Franse kabinet gered Faure deed opnieuw water in de wijn Behoorlijke meerderheid voor glijdende loonschaal Men zal zich herinneren, dat de En gelsen tot het laatste toe hebben ge tracht, het hoofdkwartier te Londen doen vestigen. Engeland stemde ten slotte in met Parijs, op voorwaarde, dat een Brit zou worden benoemd tot s taris-generaal, een politieke functie, die te vergelijken is met die van generaal Eisenhower op militair gebied. Sir Oliver Franks zou 48 uur de 1 hebben gekregen om een beslissing nemen. Hadden de Britten niet gestaan op de benoeming van een Engelsm; dan zou de Canadese minister van Bui tenlandse Zaken, Lester Péarson wel licht gekozen zijn. De ministers der veertien landen heb ben voorts besloten, de strijdkrachten van Griekenland en Turkije voorlopig onder admiraal Carney, opperbevelheb ber in de Zuld-Europese sector, te stel len. De vlootstrijdkrachten van deze landen zullen echter voorlopig onder eigen "bevelhebbers blijven. Mr G. van Baren (Delft) overleden Mr G. van Baren, burgemeester van Delft van 1920 tot 1947, oud-lid van de Tweede Kamer en lid van de Provin- oiale Staten van Zuid-Holland, is van nacht te zijnen huize in Delft overleden. Zaterdag bereikte hij zijn zeventigste verjaardag. Met hem is een van de mar kantste figuren in de A.R. Partij heen- Mt Van Baren is aan een longbloeding gestorven. 'De begrafenis zal. Vrijdag- Delft heeft veel aan deze magistraat te danken. Langer dan een kwart eeuw is hij de eerste burger van de Prinsen- stad geweest en in die periode heeft hij grote veranderingen meegemaakt; nanexatie van enkele dorpen, restau ratie van bijv. het Prinsenhof, afgra ving van de Vest, enz. Gisteren schetsten wij hem in een deel onzer edities in verband met zijn 70ste .verjaardag als een man uit één stuk, dde voor zijn beginsel uitkwam, een scherpzinnig jurist ook, een per soonlijkheid met een vast karakter, een krachtfiguur. Allerlei instellingen 'en organisaties legden beslag op hem. Voor de A.R. Partij heeft hij veel gedaan als lid van het Centraal Comité. De regering erkende, toen hij in 1947 met pensioen ging, zijn verdiensten door hem te benoemen tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. In de Prov. Staten zal hij worden op gevolgd door notaris A. Hóek te Schiedam. Laat in de nacht, of liever vanmorgen I vroeg heeft de Franse Nationale Verga- ■5^^* dering het wetsontwerp inzake de glij- Het vraagstug van het opperbevel dende loonschaal van minister-president over de marinestrijdkrachten in het Faure aanvaard met 355 tegen 246 stem- Middellandse Zeegebied zal opnieuw men. Er is heel wat gedokterd en geprutst, worden bestudeerd door een vaste com- vd°r men een compromis-voorstel in el- missie. Op een volgende vergadering kaar had gedraaid, dat veel verder ging van de raad moet verslag worden uitge- 1^RegeringsvoorstelAan de stern- bracht mmg was de vertrouwenskwestie Verbon- Over 'hét aanleggen van vliegvelden en verbindingscentra werd overeenstem ming bereikt. Van de 435,6 millioen dollar moet Nèderland ruim 17 millioen dollar of bijna f 66 millioen bijdragen. De Grote Drie vergaderden afzonder ijk over Duitsland en Oostenrijk. Van daag werd deze beraadslaging voortge- Frankrijk in beginsel bereid Tunesië stap voor stap autonomie te geven Uit gezaghebbende bron is in Tunis vernomen, dat de Franse regering „in beginsel" het denkbeeld van binnen landse autonomie voor Tunis heeft „aan vaard", mits hervormingen stap voor stap worden ingevoerd. Het Franse kabi net zou over ongeveer veertien dagen de hervormingen bespreken, tenzij zich in die tijd een regeringscrisis voordoet. Volgens Franse kringen in Tunis zouden de hervormingen in het huidige stadium niet tot een geheel Tunesische regering leiden, doch voorzien in toenemende Tunesische deelname aan het bestuur en de mogelijke instelling van een nieuw parlement, dat de Tunesische Grote Raad opvolgt. dig, dat telkens wanneer de kosten levensonderhoud met 5 pet of meer gen, sinds het tijdstip waarop de laatste loonschaal is vastgesteld, de minimum lonen automatisch met hetzelfde percen tage zullen stijgen. Intussen hoopt Faure van de Raad der Republiek (Senaat) gedaan te krijgen dat weer een clausule wordt ingelast, waarbij de regering een maand respijt wordt ge geven. om te trachten het percentage on der de 5 pet terug te brengen en een clau sule, waarbij er niet meer dan één loons verhoging in de drie maanden kan worden toegestaan. De atoomspionnage in U.S.A. Weer doodstraf voor het echtpaar Rosenberg Gisteren heeft het Amerikaanse fede rale Hof van beroep, de over het Ameri kaanse echtpaar Rosenberg uitgesproken doodstraf, bevestigd. Julius Rosenberg en zijn echtgenote. Ethel, werden in April 1951 wegens atoomspionnage ver oordeeld. Dit is de eerste maal, dat een Ameri kaans burgerlijk gerechtshof in vredes tijd wegens spionnage de doodstraf op legt. Sedert hun veroordeling in April van het vorig jaar. worden Rosenberg en zijn vrouw in de Sing-Sing, de be ruchte gevangenis, gevangen gehouden. Hindoe's wasten hun zonden af Een deel van de wereld zag de totale zonsverduistering Gedurende drie minuten werd een maanlicht waargenomen feugd van Marken van 23 tot 5 uur binnen Op het eiland Marken zuilèn de jon gens en meisjes onder 18 jaar voortaan van 's avonds 11 tot 's morgens 5 binnenshuis moeten zijn. De uit vier leden van de CH.U. drie Anti-Revolutionnairen samenge stelde gemeenteraad heeft dit besluit genomen, daar de baldadigheid op het eiland de laatste tijd grote vormen nam en het meermalen gebeurde, jongens en meisjes van dertien en tien jaar nog tegen middernacht op straat werden aangetroffen. Van de 43 proces sen-verbaal. die de politie het vorige jaar op het eiland heeft gemaakt, ware negentien voor kinderen beneden 18 jaar. Het betreffende voorstel werd met vier tegen drie stemmen aangenomen, Zowel C.H.U. als A.R. hadden voor- en tegenstemmers in hun gelederen. De tegenstanders van het voorstel zeiden, dat zij deze maatregel „te Duits" achtten. Gaat D.A.F. samenwer ken met Fordfabriek? Kapitaalverspilling kan voorkomen worden Op initiatief van het ministerie van Economische Zaken zijn besprekingen gevoerd tussen de directies van de DAF- automobielfabriek in Eindhoven en de Nederlandse FóFdfabrièken in Amster dam over de mogelijkheid van eèn sa menwerking tussen beide bèdryven. De D.A.F. is in beginsel tot deze samen werking bereid. Hoe dit precies zél ge beuren, moet echter nog worden bespro ken. Zoals men weet zou de D.A.F. sterk moeten uitbreiden as gevolg van dé be schermende maatregelen van de rege ring en de defensie-order van f 175 mil lioen voor de levering van vrachtauto's, terwijl anderzijds Ford personeel moet ontslaan, omdat zij getroffen wordt door de beperkingen in zake de invoer van auto-onderdelen. Algemeen zou men hét er over eens zijn dat het een niet toe laatbare verspilling van kapitaal zou zijn om in Eindhoven nieuwe gèbouwen en machines te plaatsen, terwijl in Am sterdam nieuwè apparatuur zou moeten worden stilgelegd. Het staat wel vast dat Fórd technisch nirt is uitgerust om een deel van de dè- fe.. .e-order van f 175 over te nemén, want Ford is geen vervaardigingsbedrijf. Maar wellicht kan de D.A.F. het een en ander bij Ford uitbesteden. Gistermorgen was het in een 100 km brede strook, dwars dóór Afrika en Azië, zonsverduistering. Gedurende 3 kostbare minuten werkten de geleerden koorts achtig met hun apparaten, die uit 10 landen aangevoerd waren. Drie minuten lang, beginnend om 10.09 Nederlandse tijd, leefde dit deel van de wereld by een licht, zoals dit in een heldere maan nacht is. De expeditie van de U.S. Natio nal Geographic Society drukte haar be zorgdheid uit over een lichte Noorden wind, die een belemmering vormde voor het telescopisch fotograferen van de ster ren, die in normale omstandigheden om zon niet zichtbaar zijn. In de woestijn viel de duisternis plot seling in. Hier werkte de Amerikaanse expeditie met een batterij van telescopi- sche camera's en instrumenten om de kring om de zon waar te nemen. Binnen vijf minuten na de aanvang der verduis tering, was het licht weer normaal. Roept Amerika Cochran terug Op het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft men de vraag besproken of men de Amerikaanse am bassadeur in Indonesië, Merle H. Cochran, zal terugroepen, aldus meldt de New York Tirnes. De correspondent, Felix lair, schrijft, dat dit geschiedde na het aftreden van het Indonesische kabinet. Ofschoon het departement de ambas sadeur instructies had gegeven (meldt Belair), dat onderhandelingen inzake een economische overeenkomst voldoende zouden zijn cm Indonesië voor hulp in gevolge de Mutual Security Act in aan merking te doen komen, zou Cochran téruggetelegrafeerd hebben, dat een der gelijke handelwijze compromitterend zou kunnen zijn voor de invloed der Ver. Stateii in deze eilanden en hij zou het departement gevraagd hebben zijn in structies te herzien. Tot het begin der politieke moeilijkheden, die voortvloei den uit de overeenkomst met Indonesië betreffende de hulpverlening, stond Cochrgn op en buiten het departement hoog aangeschreven voor zijn aandeel in de totstandbrenging van de politieke ereenkomst met Nederland en zijn aandringen bij de Indonesische regering •desconferentie met Japan te San Francisco by té wonen. De massamoord te Katyn Sowjet-Unie werd uit genodigd uitgenodigd, getui- ;n vergadering van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, die een onder zoek zal instellen naar de masamoord In de bossen van Katyn in 19391940. Men wil n.l. definitief vaststellen of de duizenden officieren, wier lijken in mas sagraven gevónden werden, door de Duitsers of door de Russen werden ver moord. Het Amerikaanse ministerie van Buit. Zaken heeft de uitnodiging via de Sow jet-ambassadeur verzonden. De inboorlingen in Kartoefm, die van te voren gewaarschuwd waren voor het fenomeen, waren op straat of zaten op de daken met zwart gemaakte glaasjes, om de eclips te volgen. Vroeger veroor zaakte het verschijnsel een paniek onder de inboorlingen. In geheel India namen millioenen Hin does voor en na de verduistering drie maal een bad, om al hun zonden af te In Perzië sloegen vrouwen, die van mening waren, dat een reusachtige slang de zon trachtte op te eten, op koperen ketels om het dier schrik aan te jagen. Vliegvuur omspeelde kerk Blussers rukten met nieuw apparaat tien meter op door vlammenzee 7IER GROTE HOUTEN LOMPENPAKHUIZEN aan hat Wittenburger- hoofd in het Amsterdamse stadsdeel De Eilanden, zijn gisteravond door een felle brand veranderd in zwart geblakerde geraamten. Het gevaarlijke vliegvuur, dat als een wonderlijk vuurwerk de oude Oosterkerk en een dichtbij gelegen school in een fantastische vonkenregen omspeelde, maakte het nodig zelfs brandweerlieden op de daken van deze gebouwen plaatsen. H. M. de Koningin heeft gister middag een bezoek gebracht aan de industrie- en huishoudschool in Zeist. Na de rondgang door het gebouw onderhield de Vorstin rich met de leerlingen. Onafgebroken joegen urenlang 21 stra len en twee waterkanonnen massa's wa ter in de vlammenzee. Voor het eerst werd gebruik gemaakt van een hand- nevelkanon, waarmee de brandweerlie den bijna tien meter ver in een laaiend pakhuis konden oprukken om het vuur terug te dringen. Tweede alarm Reeds eerder, om kwart voor vij'f in de middag, was de brandweer uitgerukt naar de houten loodsen, omdat het per soneel een verdachte sehroéilucht op merkte. Een smeulende baal lompen werd buiten gesleept, verder kon men niets verontrustends aantreffen. Maar nauwelijks drie uur later scho ten de vlammen door het dak van een loods van de firma Tex, op slechts enkele meters afstand van een rij oude woon huizen. Het alarm werd geslagen door de 24-jarige schilder Jan Vogel, die op de fiets passeerde. Terwijl zijn vriend de brandweerkazerne op 100 meter afstaand snelde, trapte hij de deur van de loodsen in. maar behalve twee schrijf machines kon niets meer worden gered. Terwijl de jongens bezig waren, werden hun colbertjasjes, die zij hadden opge hangen, gestolen. Geschat werd dat de schade na de grote brand in de lompenloods te Am sterdam b'j de N V. Tex circa 40.000 bedraagt. Verzekering dekt deze schade. Bij de andere firma, de poetsdoeken- Op Korea wordt op grote schaal gebruikt oorlogsmateriaal verzameld, dat naar de Verenigde Staten wordt verscheept, om daar hersmolten of op eer andere manier verwerkt te worden. Een Amerikaanse soldaat inspecteert de hulzen, gedragen door een Koreaanse vrouw, om er zeker van te zijn, dat geen explosieve 'stoffen in de hulzen zijn achtergebleven, wanneer zij aan boord worden gebracht. firma Koopman en Schuurman is een onderzoek naar de geleden schade gaande, die echter, zo verzekerde men ons, in de tienduizenden guldens lopen. Hier wordt de schade gedeeltelijk door de verzekering gedekt. Grijsaard legde bekentenis af Huishoudsfer stikte in een kussen De 48-jarige (dus niet de 45-jarige, zoals gisteren werd gemeld) mej. Van der B=ek, die Zondag in Nykerk dood werd aangetroffen, was reeds drie jaar bij de 6.)-j. heer V. als Jjuishoudstèr werkzaam. Reeds meermalen had zü aangekondigd van betrekking te zullen veranderen, en thans was zij in onderhandeling voor een we betrekking. Zondagmorgen ont stond hierover een woordenwisseling raarbij V. zodanig in woede ontstak, dat lij een kussen greep en dit op het hoofd an de huishoudster drukte, waardoor zij gestikt. V., die het bovenstaande aan de- politie heeft verklaard, is inmiddels het ziekenhuis ontslagen en aat politie overgegeven. Jeugdige bromfietser bij aanrijding gedood Op de Postjesweg te Amsterdam is een 16-jarige bromfietser, doordat hy met te grote snelheid een bocht nam, tegen auto opgereden. De jongeman kwam onder de wagen terecht en is aan de 'ondingen overleden, een sloot langs de weg in Vrie* zenveense Wijk is gisteren een 5-jarige alleen-wonende man dood aangetroffen. Waarschijnlijk is dronkenschap oorzaak "het ongeluk. Koningin hoorde rede over vluchtelingen 's Middags naar huishoud school in Zeist Koningin Juliana en Prinses Wilhel- mina hebben gisteravond in de Burger zaal van het Paleis te Amsterdam een voordracht bijgewoond van mevrouw dr Gertrud Kurz uit Bern, de presidente van de Internationale Christelijke Vredesbe- ambten vervullen, evangelisatie de heer A. J. Bakker, oud-ouderling van de Geref. Kerk te Soerabajg. Het had hem getroffen, dat zovele R.K. en socialistische Nederlanders een toekomst zoeken in Indonesië en zo weinigen uit Geref. krin gen. Dit is te opmerkelijker, aangezien uit deze laatste kringen zovelen vertrek ken naar Amerika, Australië. Canada, Nieuw-Zeeland en Zuid-Afrika. Al deae mensen plegen de mogelijkheid om naai* Nederland terug te keren af te snijden, terwijl degenen die naar Indonesië gaan later weer in hun land plegen terug te komen. De heer Bakker noemt het verschijnsel, dat zo weinigen uit Geref. kringen naar Indonesië gaan. ontstellend, met ernstige consequenties voor Kerk en Zending. Hij schrijft dit toe aan alles, wat er in de laatste vijf jaren in de pers is verschenen de onveiligheid in Indonesië en con stateert in Nederlandse Geref. kringen ..veiligheidscomplex", dat hij in strijd acht met het Godsvertrouwen. Intussen is volgens de heer Bakker de situatie, wat betreft de veiligheid, aan merkelijk verbeterd. De Indonesische re gering richt zich met alle beschikbare middelen tegen alle destructieve krach- Aan de andere kant, aldus schrijver, moeten jonge mensen, die van een ver trek naar Indonesië afzien en in Neder land blijven, zeer veel van hun toekomst verwachtingen opofferen. Hy acht de veiligheid een te verwaarlozen factor. TTET argument, dat de scholen slecht -LJ- zouden zijn, bestrijdt de heer Bakker, zelfs de kans, dat de kinderen een jaar verspelen, acht hy ruimschoots goed gemaakt door de levenservaring, die de kinderen opdoen, door de aanraking met het buitenland, de betere maatschappe lijke positie van de ouders en het feit. dat de moeder zich veel meer met de opvoe ding van de kinderen kan bemoeien. Tegenover hetgeen men mist aan „cul tuur" staat de hartelijke verhouding en de vriendschap tussen gemeenteleden on derling, welke men in Nederland zo wei nig aantreft. Behalve de uiterlijke factoren is er ook de overweging, dat men er komen moet voor het Koninkrijk Gods. Er is voorts in Indonesië een opgewekt kerkelijk leven. Er is grote offerbereidheid, maar het ge tal van belydende leden moet omhoog, de lasten kunnen dragen, de kringen over de ontheemden. De hoge in teresse van Koningin en Prinses probleem is bekend. Mevrouw Kurz deed een beroep op de Westerse landen om de ontheemden te helpen. De spanningen kunnen niet voort duren. ..Niemand is er die zou kunnen zeggen: Dat heb ik niet geweten". En zij toonde zich verheugd over de oproep van Neêrlands Vorstin te staan in hun nood. De genodigden bleven na deze voordracht nog onige tijd bij de tafels met verver singen in de gangen. Gistermiddag heeft H.M. de Koningin ?en bezoek gebracht aan de industrie- en huishoudschool te Zeist om kennis te ma ken met het werk van de eommissic-Kohn- stamm, ingesteld voor het bestuderen van methoden voor het nijverheids- dingstukken. naar het wegebben van de Calvinistische invloed in Indonesië en de springvloed van andersdenkenden. Wegens ernstig falen van de scheikundigen der Franse politie st geruchtmakènde proces tegen Marie Besnard, die zoals men weet, er van verdacht wordt, elf mensen te heb ben vergiftigd, is gisteren verdaagd. Het proces zal vermoedelijk pas in Juni wor den voortgezet. De rechtbank gaf gevolg aan de eis van de verdediging, dat de lichamen van de overledenen opnieuw moeten worden onderzocht. DAT Zaandamse havenarbeiders heb ben geweigerd de houtboot Ponza te los sen, uit protest tegen de nieuwe wijze van tewerkstelling door de Stuwadoors coöperatie Zaandam. DAT de voorzitter van de Ned. textiel- jaarbeurs in Arnhem, P. Fentener van Vlissingen uit Helmond, door de Franse regering is onderscheiden met het Le gioen van Eer. DAT de chemische industrie Rids te Haarlem, waar onlangs enkele ongeluk ken gebeurden, blijkens het antwoord van minister Joekes aan het Tweede-Kamer lid Wagenaar (comm.) binnenkort een vergunning krachtens de hinderwet zal ontvangen en langdurig wachtfen op zo'n vergunning niet te vermijden is. DAT de Nieuwjaarspost voor de Indo- nesië-deserteurs in Vught slechts is ach tergehouden voorzover zy het vastgestel de maximum overschreed, hetgeen blijkt uit het antwoord van minister Mulderye aan het Tweede-Kamerlid Wagenaar DAT de afd. tuinbouw van het Kon. Ned. Landbouwcomité op 6 Maait in Utrecht haar jaarvergadering houdt met als spreker N. A. Laarman. DAT de Ned. econ. missie op studie reis naar Frans-West-Afrika in Brazza ville is ontvangen door de Franse hoge commissaris en vandaag naar Leopold- stad zou vertrekken. DAT dr ir J. A. Ringers, vice-presi- dënt van het Kon. Instituut van inge nieurs. candidaat wordt gesteld voor de presidentszetel, als opvolger van wijlen jhr ir O. C. A. van Lidt de Jeude. DAT de gemeente Hengelo zes woon gebouwen met in totaal 126 woonruimten zal bouwen (kosten: 1.322.000). DAT met het ss. Ceram uit R'dam de laatste 20 van de 250 ton voedsel en ge neesmiddelen voor India zijn verzonden, waarbij o.a. de Indiase ambassadeur Chacravarty aanwezig was. DAT een Ned. delegatie deelneemt aan een Europese conferentie die vandaag in Parijs is begonnen over de instelling van 1,-rHy,egen, afgebakend door middel van DAT een vrouw die uit een inrichting in Den Bosch was ontvlucht, in R'dam is aangehouden, nadat zij met een taxi voor 40 aan ritten had gemaakt, ter wijl zij geen geld bij zich bleek te heb ben. DAT de raad van Arnhem ƒ400 aan presentiegeld heeft beschikbaar gesteld voor de nationale woningbouwlening, en de rentespaarbrieven die hiervoor gekocht zullen worden aan een liefdadige instel ling worden geschonken. DAT de hoofdredacteur van de Arn hemse Courant, R. Kroes, m.i.v. 1 Maart is benoemd bij de Voorlichtingsdienst van de Zuidafrikaanse ambasshade in Den Haag. DAT van 22 tot 24 Maart op de Dra- kenburgh te Baarn weer inlichtingsda- gen voor emigranten worden gehouden over Australië, Nieuw-Zèeland, de Ver. Staten. Canada en Zuid-Amerika. DAT aan de kruideniersbeurs Roka, die van 10 t/m 15 Maart in de Ahoyhal te R'dam wordt gehouden. 150 fabrikanten /"^OED menen wij er aan te doen van deze stem van de heer Bakker gewag te maken. Wanneer hij echter meent, be paalde opvattingen met betrekking tot de onveiligheid in Indonesië in verband te moeten brengen met een deel der Neder landse pers, geeft hij, dunkt ons, een onjuist beeld. De sehuld ligt aan de fln- veiligheid zelf. Het is nu eenmaal een feit, dat er in Nederland geregeld berichten worden ontvangen over moorden op leden van de kleine Nederlandse gemeenschap. Het is een feit, dat vice-president Soewirjo zijn onderwijs aan meisjes" beduchtheid heeft uitgesproken over de Met grote belangstelling nam de Konin-1 toenemende kracht der benden. Het is al gin. in verscheidene klaslokalen kennis evenzeer een feit, dat mr C. E. J. Mait- van nieuwe werkwijzen. Na de rondgang land, secretaris van het Centraal Sociaal door het gebouw hield een groep leerlin-1 Werkgeversverbond, na een reis door show van zelfvervaardigde'kle- j Indonesië gewezen heeft op de toenemen- j de onveiligheid. Hy voegde er echter eerlijkheidshalve aan toe. dat de Indo nesiërs daaronder veel meer te lijden hebben dan de Nederlanders. (Zie roor vervolg pag. 2) Verzorging te duur Zuid-Korea laat 3600 gevangenen vrij Nieuw wapen: „De vlammende ui" Het Zuidkoreaanse Ministerie van Justitie heeft bekend gemaakt, dat op 1 Maart a.s. 3600 gevangenen zullen wor den vrijgelaten, „omdat hun verzorging te duur is". Tien procent van hen zijn politieke gevangenen. De Australische jagers in Korea maken gebruik van een nieuw luchtwapen. Het is een raket, de „vlammende ui" ge naamd. voorzien van een blikje napalm. Het ftaaie winterweer duurt voort (Van onze weerkundige medewerker). JpEN KRACHTIG en omvangrijk hogedrukgeb ied strekt zich uit van Rusland over Midden-Europa tot over het zeegebied ten W. van Frank rijk. Het centrum ligt even ten Noor den van ons land, zodat de wind naar het Noord-Oosten is gedraaid. Hoe wel de luchtdruk uitgesproken hoog is, kwam er Maandagnacht een regen- storing tot ontwikkeling die by Gro ningen 9 mm regpi veroorzaakte en later op de dag met lichte regen en motregen over het midden van ons land naar het Zuiden trok. Dit is een zeldzaam verschijnsel, want by een dergelijke hoge barome terstand valt maar zelden meer dan 3 d 5 mm regen. De verdere vooruit zichten ryn voor deze week gunstig. Het hogedrukgebied zal voor onze omgeving een belangrijke rol blijven spelen, zodat het rustige en zach'e Februariweer zal voortduren. Overdag stijgt de temperatuur tot ongeveer 8 a 9 gr. C. Wel blijft er nog vrjj reel bewolking overdrijven, daar de hicht in dit hogedrukgebied zeer vochtig is. 's Nachts komen hier en daar nevel en mist velden tot ontwikkeling. Het is de laatste dagen wel erg mooi u'eer voor de tijd van het jaar. Fanfarekorps blies „met vuur" qP HET MOMENT dat in de Amster damse lompenloodsen brand uit brak, was in het aangrenzende ver enigingsgebouw Het Eiland juist een feestuitvoering begonnen van het Wit- tenburgs Fanfarecorps. In het vuur van hun spel bemerkten de muzikan ten echter niets van het werkelijke vuur. Alleen de dirigent zag de vlam mentongen over de raamkozijnen om- hoogschieten. Nog tikte hij niet af. Zonder iets te verraden van wat hij rap. liet hy de muzikanten de mars die zij juist speelden, uitblazen, waar na hij laconiek vaststelde: „Jongens er is brandy Instrumenten inpakken De zaal werd rustig ontruimd. Prof. Piedelievre van de Paryse medi sche faculteit, is met de leiding van het nieuwe onderzoek belast. Hij moet bin nen twee maanden verslag uitbrengen. Toen Marie Besnard de uitspraak van het Hof vernam, kuste zij haar advocaat, de heer Gautrat. Zij was in het zwart gekleed omdat zy nog over „haar dier bare overledenen rouwt." Gautrat's aanval op de zorgeloosheid en de knoeiboel van de scheikundigen der politie, die delen van verschillende lijken in dezelfde houders deden ver voeren, is aanleiding geweest tot het be sluit van het Hof om een nieuw schei kundig onderzoek te gelasten. Een door de verdediging opgeroepen deskundige verklaarde een grondmonster te hebben onderzocht van het kerkhof waar de verwanten van Marie Besnard waren begraven. Hierin had hij. in tegenstelling tot het gemelde in het ver slag van de scheikundigen van de open bare aanklager, asenicum gevonden. Koningin Elizabeth Kroning toch pas in 't volgend jaar? Het Britse persbureau Press Aseocia- tion meldt van gezaghebbende zijde te hebben vernomen, da-t de kroning van koning Elizabeth II dit jaar niet zal plaats vinden. De kroning zou pas in 1953 Noordoostelijke wind. Middagtcmperatu. geschieden. Dc traditie, dat een Brits ren oplopend tot ongeveer dezelfde waar- WEERBERICHT Koude nacht Tot morgenavond verwacht De Bilt: In de nacht en vroe ge ochtend 8p vele plaatsen lichtè vorst en vorming van mist. Morgen overdag droog weer met overdrijvende wolkenvelden. Zwakke tot matige Noordelijke importeurs zullen deelnemen en op monarch wordt gekroond in hot jaar" den als vandaag. (Öogemaakt teTo*uur) de laatste twee daeen ook het publiek vr'jend op dat de, '.roonsbeenjg».^ Woensdae: son vtf-isn maan (os-! 30. Op 3 Maart E.K. 1 wordt dus gehandhaafd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1