Jlicuwe £ciJtsr()e (jTourant Dit jaar: 50 gevechtsklare divisies 4000 Aanleg van vliegtuigen in Europa vliegvelden tot een urgente zaak verklaard Djakarta roept delegatie uit Den Haag terug Door een zware aardbeving in Ludwigshafen Opheldering over sterkte Korea- bataljon dringende eis WistlJ Kabinetscrisis MAANDAG 25 FEBRUARI 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.- per kwartaal; 2.— per maand; 0 47 per week ADVERTENTIêN 018 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Twee en dertigste jaargang No 9364 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STEL1ÏK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Slantpastitlj Is gfetbiM mgn bert ia tegfjenspoeT Sport van Zaterdag ZIE PAG. 4 EN S Besluit van veertien landen te Lissabon WEST-EUROPA zal nog dit jaar 50 gevechtsklare divisies en 4000 gevechtsvliegtuigen ter beschikking hebben. Dit hebben de veertien landen van het Atlantisch Pact tijdens het weekeinde te Lissabon beslo ten. Deze divisies zullen niet alleen door de zes landen van het Europese Leger, maar ook door Engeland, Canada en Amerika worden geleverd. Ongeveer de helft zal uit reserve-divisies bestaan. Voorts hebben de leden-staten zich er mee accoord verklaard, dat de bevoegdheden van generaal Eisenhower worden utigebreid met betrekking tot het toezicht op het opleiden en uitrusten van de Atlantische strijdkrachten. Dit be tekent, dat ook de huidige staf van Eisenhower vergroot zal worden. Zaterdag aanvaatdde de NAVO-raad het rapport van de „Drie Wijzen" w wordt aanbevolen, dat de Europese leden van het Atlantisch Pact de defensie- uitgaven voor de periode, eindigend ir 1954 met 1.193 millioen dollar zullen ver hogen. Oorspronkelijk was zoals mer weet een verhoging van 2.359 millioen geadviseerd. Het nieuwe bedrag i volgt verdeeld: 287 millioen voor 1951/52, 454 millioen voor 1952/53 en 452 millioen voor 1953/54. Men is echter van mening dat het program voor 1952 niet geheel uitgevoerd kan worden. Het percentage zou echter niet beneden de 75 pet komen te liggen. Het aanwerven der troepen is niet zo moeilijk. Het probleem i: uitrusten der divisies. De Drie Wijzen zijn van oordeel, dat aan het aanleggen van vliegvelden rang dient te worden gegeven boven alle andere verdedigingswerken. Zij adviseren voorts, dat Amerika de aankoop van i litaire uitrustingsstukken in Europa snel mogelijk opvoert om de landen met een gevaarlijk dollartekort te helpen, De in het rapport beoogde strijdkrach ten omvatten nog niet de bijdragen Griekenland en Turkije, welke landen pas de vorige week lid werden. Het program heeft tevens betrekking op „sterke vlootstrydkrachten". De uit breiding dezer strijdkrachten zou voor namelijk betrekking hebben op het aan tal mijnenvegers. Het belangrijkste blijft echter het uitbreiden der landstrijdkrach ten. Engeland heeft toegezegd, dit jaar de kolenuitvoer naar Europa met twee mil- lieon ton te zullen verhogen. De NAVO had hierom gevraagd, daar de Europese landen dan minder Amerikaanse kolen tegen dollars hoeven te kopen. De drie Westelijke hoge commissarissen in Duitsland hebben ter conferentie een verzoek van West-Duitsland overhandigd er toe strekkende, dat de voorgestelde bij drage van Duitsland (11,25 milliard mark) verlaagd zal worden. Er is ook nog Fransen trekken terug in Indo-China „Volgens reeds lang uit gestippelde plannen" Gisteren heeft de Franse wnd opper bevelhebber in Indo-China, generaal Salan, te Saigon meegedeeld, dat het uit vijf bataljons bestaande garnizoen van Haobinh (65 km ten Zuid-Westen van Hanoi) is teruggetrokken. Strijdkrachten van de Vietmin-h trachten de stad te be zetten en worden door Franse vlieg tuigen bestookt. Voorts deelde de generaal mede, dat de 22.000 soldaten van de Franse Unie, die de 75 km lange aanvoerlijn van Hanoi na araobinh bezet hielden, op nieuwe verdedigingslinies zijn terugge trokken. Dit was Vrijdag j.l. begonnen, en had een einde gemaakt aan de ge vechten, die 120 dagen lang werden ge leverd tegen de Vietminhopstandelingen. De Franse minister voor de verbonden etaten, Letourneau, heeft te Saigon ver-1 klaard, dat het terugtrkken der Franse troepen geen grote wijziging in de Franse strategie inhoudt en een onder deel is van een plan, dat reeds lang ge leden is ontworpen. Volgens Letrouneau is de algemene toestand sinds 1950 ontegenzeggelijk ver beterd. Maar naar zyn mening kwam dit minder duidelijk aan het licht in Noord- Vietnam, waar de militaire toestand de politieke gebeurtenissen overschaduwt. geen accoord bereikt over de verdeling van de Duitse bijdrage over de verschil lende defensieposten. Vandaag zouden de ministers bijeen komen om een secretaris-generaal van de Atlantische Organisatie te benoemen. Lester Pearson, die Canadese minister van buitenlandse zaken maakt de beste kans. Vermoedelijk zal heden ook het besluit vallen ten aanzien van de plaats waar het nieuwe permanente hoofdkwartier zal worden gevestigd: te Parijs of te Londen. Parijs heeft de beste papieren Acheson, Eden en Schuman, de „Grote Drie" blijven nog tot morgen te Lissabon. Als de Atlantische conferentie vanavond geëindigd is, zullen de drie ministers nog vergaderen over de Duitse en Oostenrijkse kwesties. Pleegde grijsaard moord op huishoudster? Raadselachtige dood van vrouw in Nijkerk Onder verdachte omstandigheden gistermorgen omstreeks half twaalf in de woning van de 69-jarige V. te Nijkerk het ontzielde lichaam aangetroffen zijn 45-jarige huishoudster, mej. A. i B..i de reeds enige jaren bij hem dienstbetrekking was. Zoals gewoonlijk kwam de dochter de grijsaard tegen die tijd met haar en drie kinderen bij de woning van haar vader om een kopje koffie te drinken. Het huis leek uitgestorven. De voordeur was open, maar men zag niemand. Ter stond werd een onderzoek ingesteld. Men vond de vrouw toen boven dood in haar bed liggen. Van enig misdrijf was ter nog geen spoor te bekennen. Beneden trof men de heer V. in totaal overspannen toestand op het toilet met een bloedende wond aan de pols. Op de tafel lag een brief, waarin schreef afscheid te nemen van het leven. De politie, die onmiddellijk werd waarschuwd, kon slechts enige onsa hangende woorden uit de man krijgen. De grijsaard is voorlopig naar het zie kenhuis te Salem in Ermelo overge bracht. Het parket uit Zutphen heeft Zondag reeds een onderzoek ingesteld. Vandaag zou de politiedeskundige dr Hulst uit Leiden sectie toepassen. De eerste algemene verkiezingen in hei onafhankelijk geworden Lybië zijn tamelijk onrustig verlopen. Er waren demonstraties, die zo hoog liepen, dat de politie het vuur meost openen en er vele gewonden waren te betreuren. De premier Mahmoud Bey Muntasser (links) neemt zijn stembiljet in ontvangst. De besprekingen over de Unie en Nw Guinea Nakoming van de overeenkomst met Amerika beloofd VAN WELINGELICHTE ZIJDE te Djakarta he?ft men volgens Aneta hedenmorgen verklaard, dat de Indonesische delegatie, die in Den Haag vertoeft voor de besprekingen over de Ned.-Indon. Unie en Nw.-Guinea, naar Indonesië is teruggeroepen. Van officiële Indonesische zijde in Den Haag wenste men zich over bovenstaand bericht niet uit te laten. de vice-president, drs Moh. Hatta, de be spreking moest bijwonen en zich Zondag Het bezoek van de beide vroegere kabi netsformateurs. Soekiman en Djojosoe- karto, aan president Soekarno werd tot heden uitgesteld, naar men meent, omdat Carnavalvierders in 't Rijnland opgeschrikt JN HET GEBIED LUDWIGSHAFEN-MANNHEIM heeft zich Zondagavond om half elf een zware aardbeving voorgedaan. De schok was zo hevig, dat de seismograaf van het meteorologisch instituut in Heidelberg de in tensiteit niet kon meten. In Ludwigshafen voelde men één zware schok. In Mannheim twéé. De schokken gingen gepaard met een dof gerommel. Korte tijd later deden zich nog enkele lichte bewegingen voor. De schokken werden zelfs in Trier, dat 120 km van Ludwigshafen verwijderd is, waargenomen. Het is mogelijk, dat de haard van de aardbeving zich in het ge bied van Worms bevindt. In Ludwigshafen stortte een tuinmuur ln en een groot aantal woonhuizen ver toont scheuren in de muren. Men dacnt eerst, dat zich een explosie had voorge daan in de Badense aniline- en sodafa- brick, temeer om dat er een rode gloed in de lucht hing. De brandweer rukte uit doch in de fabriek was alles in orde. Er werd op het moment van de aardbe ving druk carnaval gevierd doch weldra liepen de feestzalen leeg en men school de verschrikt samen op straat om het ongewone verschijnsel te bespreken. Te De Bilt vertoonden de seismografen geen uitwijking. De seismografen te Wit- teveen en Heerlen, die onder De Bilt ressorteren, wezen om 22.26 uur een zeer zwakke uitwijking aan. De Duitse observatoria konden heden morgen nog geen bijzonderheden melden 't Rommelde weer aan het front in Korea Het achtste legercorps meldt, dat het artillerievuur der Noordelijken de laatste dagen sterk is toegenomen. Volgens de geallieerde woordvoerder zijn in de 24 uur vóór Zondagnacht ruim 1800 gra naten aan de geallieerde kant van het front neergekomen. De luchtmacht der verbondenen was zeer actief: in geen twee maanden werden zoveel voertuigen der Noordelijken vernietigd als gisteren. De onderhandelaars voor de kwestie der krijgsgevangenen hadden gisteren een vruchteloze bijeenkomst. De Noor delijken hebben zich verhard in hun afwijzing van de beginselen der V.N. over vrijwillige repatriëring. Medan bevond. Dit geeft voedsel aan de verwachting, dat Hatta kabinets formateur zal worden. In de wandelgan gen van het parlement hoort men hel meest de mening verkondigen, dat er eer coalitiekabinet zal komen op zo breed mogelijke parlementaire basis. De socia listische partij van Sjahrir zou dan welis waar deelneming weigeren, doch zich van tegenwerking onthouden. In verband met de crisis is ook het ver trek van de missie naar Birma uitgesteld. Intussen geeft de gezaghebbende New York Times als haar mening te kennen, dat een staking van de Amerikaanse hulp aan Indonesië te betreuren zou zijn, daar het een bescheiden plan schaffing van werktuigen, het leiden van de strijd tegen de malaria en de oplei ding van personeel voor openbare dien sten. Het is in geen enkel opzicht omvangrijk militair program en wil de Indonesiërs niet bewegen tot iets, wat zij niet van ganser harte steunen. Te Panamees zal in dok moeten Vier slepers trokken Marjory los van zandplaat Eenzaam bleei de verlaten Radmaz op de Maasvlakte achter (Van een onzer verslaggevers) T~\ERTIEN DAGEN nadat het op de Maasvlakte aan de grond was ge- lopen, is het Panamese vrachtschip Marjory (2300 ton) Zaterdag middag de pieren van Hoek van Holland binnengesleept. Drieduizend paardekrachten, samengebundeld in de motoren van de zeeslepers Witte Zee, Maas, Blankenburg en Argus, waren nodig geweest om de boot vlot te trekken. Sinds het schip bijna twee weken ge- Met de pompen op volle kracht i leden door een zware windstoot op zandbank werd gedreven, is met man er: macht gewerkt om te voorkomen dat het muurvast zou raken. Sterke pompen dreven het water, dat door een grote scheur in de achtersteven binnenstroom- n door de waterdichte schotten drong r naar buiten. Mede door het lossen de lading erts kwara het schip steeds hoger te liggen. De Marjory was intussen zo omhoog gekropen dat zij drie dagen lang tallen meters de zee in moest worden gesleept eer Zaterdag de beslissende ruk kon worden gegeven. Tien voor twee, bij hoog water, toen de tienduims tros- strak stonden gespannen, ging er schok door het schip. „Los!" werd geroepen. kend, is de Marjory naar de Waalhaven in Rotterdam gesukkeld. Na een voor lopige reparatie zal het schip, dat zijn roer kwijt is, wel voor geruime tijd in dok moeten. Op de Maasvlakte blijft nu het op 12 Januari gestrande Engelse vrachtschip Radmar eenzaam achter. Deze boot is door de eigenaars opgegeven, maar door de slepers nog niet. In de mistige Waalhaven in Rot terdam werd de Panamese vracht boot Marjory, die veertien dagen machteloos op de Maasvlakte voor Hoek van Holland lag, Zaterdag veilig aan boei 100 gemeerd. Morgen weer elf man uit Korea terug Morgen zullen weer elf vrijwilligers uit Korea na volbrachte diensttijd re patriëren. Ditmaal zijn het sergeant H. Ammelrooy uit Dordrecht, sergeant J. Berens uit Vriezenveen, korporaal H. L. M. C. Bosman uit Venlo, eerste luite nant P. J. Hendriksz uit Oegstgeest, korporaal P. M. van der Heyden uit Schaik. soldaat J. Koot uit Amsterdam, sergeant A. van der Kraats uit 1 Haag, soldaat eerste klasse J. R. Mar kus uit Dokkum. soldaat E. G. Lappère uit Bandoeng, korporaal Th. A, Waes- dorp uit Sassenheim en tenslotte sergeant G. J. Weydom uit Bussum. Op 8 Maart 1951 zijn zij per vliegtuig Korea vertrokken. Zij worden om 4.: op Schiphol verwacht. De Ned. torpedohootjagcr Plet Hein, ie naar Korea op weg s om daar de an van Galen af te lossen, is Zaterdag 1 Manilla (Philippijnen) aangekomen. „Schrikbarende onderbezetting" Nederland zegt: grote belangstelling; Korea klaagt: schreeuwend tekort (Van onze correspondent Alfred van Sprang) De sterkte van het Nederlandse bataljon bij de legers van de Verenigde Na twee weken: Vermiste Britse vliegtuig gevonden Alle inzittenden gedood Op d berg Aigoual, ten N.W. van Ni- mes (Frankrijk), is gisteren het wrak gevonden van de Britse Wellington bommenwerper, die sinds 8 Februari op een vlucht van Engeland naar Marseille XT werd vermist. Blijkbaar is de machine Naties in Korea schijnt nog steeds veel te sneeuw terecht gekomen, zonder te zijn ontploft of in brand te vliegen. Bij het wrak lagen vier doden. Twee doden vond men in de machine en één dode werd in een boom aangetroffen. Het wrak heeft twee weken onder de leew gelegen en is pas ontdekt doordat de dooi intrad. Wordt Prins Philip gekroond als „Koning-gemaal"? Volgens de „Sunday Piotural" bereidt en in het Engelse Hof een belangrijke stap voor. Koningin Elizabeth over te laten. De zojuist uit Korea thuisgekomen veldprediker, ds Ph. Meerburg, heeft zich namelijk in krasse bewoordingen uitgelaten over het grote tekort aan mensen. De dominee, die een jaar bij het bataljon heeft doorgebracht en uiteraard goed op de hoogte is van de toestanden daar, heeft niet nagelaten de onderbezet ting van het detachement schrikbarend te naar Korea vertrekkende kapitein G. K. Hooyer (die reeds eerder b(j het bataljon was en dus ook weet met welke moeilijk heden op personeelsgebied men daar steeds te kampen heeft) verklaard, dat er een schreeuwend gebrek is aan men sen. En hij heeft daar aan toegevoegd dat het detachement eigenlijk 1000 man haar echtgenoot, de hertog van Edun-sterk zou moeten zijn, 750 mag zijn en burgh, een andere rol toebedeeld willen I maar ^00 is. Maar ook hij wist niet dan vroeger prins Albert, de echt- I genoot van Koningin Victoria had. „omdat het verstand en de persoonlijk heid van de hertog een grote aanwinst foor het land betekenen". Overwogen sou worden, de hertog te kronen .Koning-gemaal" en niet als „prins-ge maal". Over de kroningsdaitum geen beslissing genomen. Men verwacht evenwel, dat deze bjnnen 3 weken zal vallen. De Sunday Pictural noemt 9 Sep tember als datum. Djakarta heeft de aftredende Indonesi sche regering via het ministerie van Voor lichting een verklaring gegeven welke ten doel heeft. Amerika gerust te stellen. De inhoud is: „Het aftreden der regering betekent niet. dat de staat zijn verplich tingen uit een overeenkomst met een mogendheid niet zal nakomen". Aan de andere kant betwijfelt men te Djakarta, of het parlement de overeenkomst met de M.S.A. zal ratificeren. Praktisch gelijktijdig heeft de opnieuwwilligere op weg naar Korea zoek raken, I.--—- v«v»!»«s—- rr v kan gevoeglijk uitgesloten worden. Maar waarom is het bataljon dan niet op volle Een oorlog kan natuurlijk niet gevoerd worden zonder verliezen te lijden, wel kan men eisen, dat er door de heid alles gedaan wordt om die verliezen zo laag mogelijk te houden. De mensen in Korea hebben dikwijls het gevoel, dat er nogal het een en ander ontbreekt aan de belangstelling DAT over de invoer van Deense boter i België aan de ministers Stakker, v. d. Brink en Mansholt vragen zijn gesteld door het Tweede Kamerlid D roe sen (K.V.P.). DAT directeur-generaal Delprat van de Stoomvaart Mij Nederland in Cairo is aangekomen om als lid van de bestuurs raad der Süezkanaal Mij besprekingen te voeren. DAT de Ned. Korea-deserteur P. A. Holthuyzen blijkens het antwoord van minister Staf aan het Tweede Kamerlid Wagenaar (Comm.) niet door een Ameri kaanse. maar door een Ned. krijgsraad is veroordeeld, terwijl J. J. Kievit en T. E. Kerkhoff nog terecht moeten staan. DAT de 56-j. landbouwer J. Franken uit het St Agnesgestlcht te Geertruiden- berg sinds Woensdag wordt vermist. DAT de oud-president van het Leeu warder gerechtshof, mr C. Houdijn Beekhuis, op 77-J. leeftijd in Beetster- zwaag is overleden. DAT de Ned. afdeling van de Canadese Radio-omroep in Maart op Woensdag avonden (golflengten 19.58 en 16.84) be gint met de beantwoording van brieven uit Nederland, die bij deze omroep (post box 6000, Montreal) zijn binnengekomen. DAT een verzoek om, gezien de Engel se invoerbeperking, geen extra-vergun ningen voor de teelt van aardbeien af te geven, door de tuinbouwkring Noord- Holland van de Hollandse Mjj voor Land bouw is verworpen, maar de teeltvergun ningen voor de grote akkerbouw gelei delijk worden ingetrokken.. „Grote belangstelling" Toen ik zelf in Korea was heb ik kun nen zien hoe men voortdurend met een ernstig tekort aan mensen te kampen had. Er zijn ogenblikken geweest, dat men eenvoudig niet meer kon. Ik weet niet wat er sindsdien ver beterd is, maar naar de uitlatingen van ds Meerburg te oordelen, is dat niet veel en de noodkreet van deze veldprediker komt in een speciaal licht te staan als de Legervoorlieh- tingsdienst zich op dezelfde dag haast om bekend te maken, dat er voortdu rend grote belangstelling blijkt te be staan voor dienstneming in Korea. Het spreekt vanzelf, dat de vraag naar >ren komt waarom er met die grote belangstelling in Nederland toch veel te weinig mensen in Korea zijn. De moge- Hjkheid, dat de hier aangeworven vrij- STtoT te"kennVn.' Het'oultTenSouI' - zijn eigen zonen. militaire autoriteiten in Nederland. Zij twjjfelen er soms aan of zij wel beseffen met welke moeilijkheden men te kam pen heeft en welke zware eisen er he-t bataljon gesteld worden. Aan andere kant moet men echter wel nemen, dat de generale staf (met r generaal Hasselman, die de directe chef van de bataljonscommandant is) volledig op de hoogte is, daar hü regelmatig uit voerige rapporten uit Korea ontvangt. Er moet iets gebeuren. Indien de beide officieren van het Van Heutsz-bataljon onjuiste verklaringen tegenover de pers afleggen, dienen zij daanoor gestraft te worden. De kwestie is te belangrijk om er maar liehtzinnig gegevens over te verstrekken. Als het echter een kwestie is van niet genoeg mensen of van niet genoeg fond beschikbaar te willen stellen om mensen uit te zenden, dan dient er onverwijld door de minister ingegre- DAT in de gevel van het raadhuis te Lekkerkerk een plaquette voor wijlen oud-burgemeester C. G. Roos is onthuld. DAT de Plattelandsjongerengemeen- schap op 7 Mei in Kesteren haar 5-j. be staan zal vieren met o.a. de opvoering van het openluchtspel Bloeiend Land, geschreven door Maurits Dekker. DAT het Tweede Kamerlid v. d. Goes van Naters (P.v.d.A.) aan de ministers Stikker en Rutten vragen heeft gesteld over de militaire plannen t.a.v. de Kalrruthoutse Heide, waarover in België grote beroering is ontstaan, wegens ver nieling van natuurschoon. DAT de directeur van het Internatio naal Padvindersbureau in Londen, kol. J. S. Wilson, Zaterdag te ytrecht het woord voerde voor de districtscommis sarissen van de Ned. Padvindersbewe- Iging. De crisis in het Indonesische kabinet komt wel op een zeer ongelegen ogen blik. Juist op een moment, waarop ae besprekingen met Nederland in een zeer moeilijk stadium verkeren, en waarin het uiterst twijfelachtig is, of Indonesië de broodnodige Amerikaanse hulp wel ontvangen zal. Zoals men weet, was er in Den Haag een grote mate van overeenstemming verkregen ten aanzien van de ontbinding der Nederlands-Indonesische Unie, waar bij echter belangrijke financiële vragen nog openstonden. Bij de gelijkstelling in Den Haag door dezelfde delegaties gevoerde besprekin gen over Nieuw-Guinea had zich een nieuwe wending voorgedaan, doordat de Indonesiërs plotseling en schijnbaar on verwacht afweken van het starre stand punt, dat z(j de souvereiniteit over Nieuw-Guinea bezaten en bezitten moes ten. In plaats daarvan zijn de Indonesiërs gekomen met voorstellen betreffende een formeel condominium, waarbij zij zelf het daadwerkelijk bestuur zouden ont vangen en de Nederlanders de lege sou vereiniteit voor een periode van een halfjaar benevens de bewaking aan de buitenkant, terwijl er aan de toekomst- hemel nog enige fata morgana-achtige economische voordelen lokten. Uit Dja karta verluidde het, dat de Nederlandse delegatie niet geheel afkerig zou zyn van dit laatste voorstel. Hoe dit echter ook zij, kans dat dit plan er door zou komen, is er in Nederland niet. Desniettemin bestond er aan beide zijden het vaste voornemen om in geen geval de bespre kingen te laten mislukken en niet uiteen te gaan, voordat men hoe dan ook tot elkaar gekomen zou zijn. Toen het dan ook rondom het Indonesische kabinet weer begon te rommelen, streefde men te Djakarta er naar, het niet tot een crisis te laten komen, voordat in Den Haag alles tot een oplossing zou zijn ge bracht. Reeds verschillende malen was het be staan van het kabinet bedreigd geweest, samengesteld als het was o.a. uit twee zeer heterogene elementen. Enerzijds de Mohammedaanse Masjoemi, machtig aan aanhang onder het volk, en streng gods dienstig. Aan de andere kant de Partai Nasional Indonesia. Deze was in de ogen van de Masjoemi godsdienstig verdacht, helde enige maanden geleden zeer ge vaarlijk naar Moskou over, doch schijnt thans terug te buigen. Deze partij is niet groot in aanhang voorzover men dit kan nagaan, doch heeft een grote traditie en :n machtige politieke invloed. Ditmaal werd de lawine echter niet door een van deze twee groepen aan het rollen gebracht, maar het was de Partai Persatoean Indonesia Raja, die er geen genoegen mee nam, dat de minister van Buitenlandse Zaken, mr Soebardja, eigen machtig een overeenkomst had getekend met de opvolgster van de E.C.A., de zo genaamde Mutual Security Agency, een Amerikaanse instelling dus. Terwijl de P.I.R. vooral verontwaar digd was omdat Soebardjo hier gehan deld had zonder het kabinet er in te ken- vatte ook de Partai Nasional Indo- vlam en wel om de inhoud der overeenkomst. Indonesië gaf door de ondertekening m deze overeenkomst zijn neutraliteit op, meende men. Vooral wees men in dit verband er op, dat de overeenkomst sprak van de vrye wereld in tegenstel ling tot de Sowjetwereld. Zelfs de over weging, dat India, anders het grote voor beeld voor Indonesië, een overeenkomst de M.S.A. getekend had, mocht niet baten. Evenmin mochten door Amerika toegezegde concessies helpen, en de be lofte dat men een andere uitleg zou ge- de woorden vrye wereld. Tot overmaat van ramp keurde ook de Mas joemi deze overeenkomst af, terwijl er een scheuring binnen deze laatste party dreigde tussen aanhangers van Soekiman van oud-premier Natsir. Thans heeft het kabinet zijn mandaat aangeboden. Men zegt, dat dit geen eigen lijke crisis is. maar een poging om de in dezè omstandigheden te vermij den. Deze tussenoplossing is voorgesteld door de P.N.I. De president zou dan op zyn gemak het kabinet kunnen herzien zonder dat het uiteenspat. De buitenwereld ziet echter geen ver schil met een echte crisis en het heeft daarin gelijk. Amerika vraagt zich met bezorgdheid af wat er zal worden van een land, dat zo zwaar te vechten heeft met de steeds sterker en brutaler wor dende benden op Java, dat bedreigd wordt door extremistische stromingen en dat zelf reeds zo weinig geneigd was, in het Amerikaanse schuitje te varen. Aan de andere kant vraagt men zich te Washington af of men soms Indonesië niet te sterk onder pressie heeft gezet. Het aarzelt zodoende tussen een stilzet ting van alle hulp en een verzoenende houding. Waarschijnlijk is het gevaar van intrekking der Amerikaanse hulp echter afgewend door een Indonesische verkla ring. dat men de eenmaal gesloten over eenkomst zal nakomen. Maar dit eist een nieuw kabinet, dat daartoe in staal is. De onderhandelingen in Den Haag over de unie en Nieuw-Guinea zullen er ook niet gemakkelijk op worden. Er is trou wens reeds een bericht dat Indonesië zyn delegatie zou hebben teruggeroepen. Iedere soldaat 1 gulden Militairen steunen samen de woningbouw In het orgaan van de ruim 6000 leden tellende onderofficiers vereniging „Ons Belang" word* voorgesteld, ds; de mili tairen. die niet kapitaalkracht genoeg zijn om zelf in te schrijven op de womngbouwleningen, dit gezamenlijk zullen doen. Het roept officieren, onder officieren en soldaten op om ieder een gulden te storten. sterkte? Het kan natuurlek een kwestie van financiën zyn. of misschien is de „grote" belangstelling toch niet groot genoeg om een volledig bataljon in stand te houden. Gebrek aan verantwoordelijkheid In beide gevallen demonstreert de Nederlandse legerleiding een ernstig Nevelig Tot morgenavond verwacht De Bilt. In de nacht en och- H 3 tend Plaatselijk nevel of mist. gebrek aan verantwoordelijkheidsge-Overigens droog weer met voel ten aanzien van degenen, die in' over het algemeen veel be- Korea dieast doea. In beide gevallen oekl.nng.n We?"/wTnl "onge" stellen zij de levens van de vrijwilli- veer dezelfde temperaturen als vandaag, gers daarginds onnodig in de waag- 'Opgemaakt te 10 uur), schaal. Er sneuvelen waarachtig al genoeg mannen in die uitzichtloze oorlog daar. ZON EN MAAN.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1