Jlieutuf jTcilwrtje GTourmtl ZADEN TURKENBURG'S Europees leger in Noord-Atlantisch verband goedgekeurd Over de omvang van de Duitse bijdrage is nog geen beslissing gevallen met Proc.-Generaal sloeg de vuist op tafel Honderd politiemannen speurden twee vluchtelingen op Koningin bij feestelijke opening van de Boekenweek Indon. kabinet Soekiman- Soewirjo treedt af Lusteloos Wist U ZATERDAG 23 FEBRUARI 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen- eD Advertentie-afdeling: TeL 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.- per kwartaal; 2.— per maand; 0 47 per week ADVERTENT1ËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Twe« «n dertigste jaargang No 9363 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstxeken .Staatsactie!) Is gljebfeoea wyn fctlf la tegfjeospoct" 'raag de fraai geïllustreerde prijscourant van Historisch ogenblik te Lissabon EUROPA KRIJGT EEN LEGER, waarin Westduitse eenheden zijn opgenomen. Dit belangrijke besluit is gisteren gevallen op de con ferentie van de Atlantische Raad te Lissabon. De Raad aanvaardde het plan van Frankrijk, West-Duitsland, Italië, België, Luxemburg en Nederland, dat voorziet in het samenstellen van een Europees leger uit militaire eenheden dezer staten. Tevoren had Schuman (Fr.) een gedetailleerde uiteenzetting gegeven. Op een persconferentie, die gehouden wrd, nadat het historische besluit genomen was, verklaarde de Amerikaan Acheson, dat de Raad een grootse en gewichtige stap heeft gedaan, die een nieuwe dageraad in Europa deed aanbreken. Een onverwachte ontwikkeling deed zioh voor, toen minister Stikker de wens uitte, dat de Beneluxlanden in de toe komst betrokken zullen worden bij alle Enkele minuten voor de goedkeuring zi.in nog enkele wijzigingen in het plan aangebracht. Het Franse contingent het Europese leger werd van veertien .tot twaalf divisies verminderd en totale sterkte van de in Duitsland werven troepenmacht werd van twalf divisies veranderd in een nog niet nader omschreven cijfer. Er zullen dit jaar n.L niet voldoende artillerie, tanks en dere materialen voorradig zijn om i dan twaalf Franse divisies uit te rusten. Om deze reden heeft men de omvang van de Duitse bijdrage nog even in I midden gelaten. Zoals men weet. voorziet het plan het op de been brengen van 43 divisies (officieel groepen geheten), in vredes tijd ter sterkte van 13.000 en in oorlogs tijd van 15.000 man. De basis-eenheid van het te vormer leger zal bestaan uit een legercorps ter sterkte van 80.000 man. Het plan werd ontwikkeld uit het in 1950 gedane voor stel van de Fransman Pleven. Kroningsdatum Koningin Elizabeth 7 Augustus? Britse hofdignitarissen zouden voor de kroning van Koningin Elizabeth zeven Augustus op het oog hebben, zo werd gisteren in gewoonlijk betrouwbare krin gen te Londen verklaard. Indien de Ko- mingin deze datum goedkeurt, zal het voor de eerste maal in 225 jaar zijn, dat troonsbestijging en kroning van een Britse souverein, in hetzelfde jaar plaats hebben. Ruzie over genationaliseerde Engelse staalindustrie Steven Hardie, directeur van het staatsbeheer der Engelse genationa liseerde staalindustrie, is afgetreden na 'n conflict met de minister van bevoor rading, Duncan Sandys inzake de plan nen tot verhoging van de prijzen van ijzer en staal Hardie was door de La- ibourregering aangesteld. Van het ont slag verwacht men een fel treffen tussen Labour en de Conservatieven over de nationalisatie van de staalindustrie. Morrisonstaken voor een politiek doel is onjuist Herbert Morrison, voormalig Engelse Minister van Buitenlandse Zaken en thans een der leiders van de labour- oppositie in het Lagerhuis, heeft gister avond in een toespraak verklaard, dat het onjuist is, een door vrije verkiezin gen aan het bewind gekomen regering door economische dwangmiddelen, bij voorbeeld wanordelijkheden in de in dustrie te willen dwingen een bepaalde politieke koers te volgen. De regering is verantwoording verschuldigd aan de volksvertegenwoordiging en de kiezers; de arbeiders zijn in beide ruimschoots vertegenwoordigd. Burgemeester d'Ailly neemt rust De burgemeester van Amsterdam, mr A. d'Ailly is voor een korte rustperiode naar de Veluwe vertrokken. De laatste tijd liet zijn gezondheid te wensen over. besprekingen tussen de Grote Drie en West-Duitsland, over het verlenen van souvereiniteit via een reeks van con tractuele verdragen. De minister kreeg op dit punt echter geen genoegdoening. aldus Reuter. Engeland bleef zich ter conferentie verzetten tegen Parijs als toekomstige zetel van de Atlantische Organisatie. Eden zou hierin slechts ^villen toestem- i, indien Engeland compensatie wordt geboden in de vorm van het opperbevel de vlootstrijdkrachten in de Mid dellandse Zee en de benoeming van Lord Louis Mountbatten tot opperbevelhebber der strijdkrachten in dat gebied. Pearsen, do Canadese voorzitter van de Raad, zal voorstellen indienen tot het eren van een NAVO-vlag, welke het bereiken van vrede door kracht sym boliseert. De vlag vertoont een schild tegen een blauwe achtergrond van gol ven. Een zwaard en een olijftak beelden de gedachte van vrede door kracht uit. Drie van de belangrijkste getuigen in de geruchtmakende rechtzaak tegen mevrouw Besnard, die er van verdacht wordt 12 moorden te hebben gepleegd v.l.n.r. Auguste Massit, mevrouw Leclerc en de heer Demeule. 't Monster-proces te Poitiers Een van de doodgravers was plotseling volkomen in de war De aanwezigheid van arsenicum in de opgegraven stoffelijke resten van de vermeende slachtoffers der 11-jarige Marie Bernard is niet overtuigend aangetoond, hebben haar verdedigers gisteren voor de rechtbank in het Franse stadje Poitiers verklaard. Twee Parijse advocaten Albert Gautraz en René Hayot hebben een krachtige poging gedaan om de boeren-jury van zeven man van de onschuld der weduwe te overtuigen. getrokken Beroud, di jniek, die [schouders lang zijn zij scherp van leer De publieke tribune applaudisseerde, tegen getuige dr LeaonjDr Beroud was reeds toegejuicht, toen hij de schimpscheuten van maitre medische gerechtsdeskundige I Marseille's technische kli- tijd tot tijd zijn brede verbijstering ophaalde, gegeven ogenblik overhandigde Gautraz de getuige zes reageerbuisjes met de vraag: „Welke bevatten arsenicum?". Dr Beroud, die de buisjes zenuwachtig betastte, gaf er ten slotte drie terug „Geen enkel bevat arsenicum", riep Gautraz. De verdediging betoogde, dat de methode van het laboratorium te Mar seille voor het opsporen van arsenicum neerkwam op het beoordelen van proe ven met het blote oog. Zij hadden schrif telijke bewijzen, zeiden ze, dat dr Beroud deze methode gebruikt had. Dr Beroud ontkende dit niet. Met vuist op talel „U bent een veroordeeld man", schreeuwde advocaat Hayot na het kruis- ;rhoor tegen dr Beroud. Daarop sprong de procureur-generaal Gerard Girault op en sloeg met zijn vuist op de tafel. „Wat een walgelijk ge drag en gebrek aan hoffelijkheid", schreeuwde hij. „Bedenk, dat u in de pro vincie bent". Gestolen vrachtauto bracht spoor Na klopjacht van zes uur in de bossen bij Apeldoorn werden ze gegrepen Na een vrijheid van slechts enkele dagen zijn de 23-jarige H. K. en de 32-jarige W. J. B., die Dinsdag j.l. uit het Huis van Bewaring te Zutphen waar zij in verband met een overval op een boekhouder te Apeldoorn waren ingesloten zijn ontsnapt, gistermiddag na een spannende klopjacht, waaraan meer dan 100 politiemannen deelnamen, opnieuw ingerekend. De gemeentepolitic van Apeldoorn rook de omringende bossen waren ver dwenen, kon het „jachtterrein" wor- Gautraz opmerkte: „Om rechte eind te hebben hoeft maar Parijzenaar te zijn". De verdedigers deelden de rechtbank het volgende mede: 1) Enkele van de glazen bakken met gedeelten van de zes lijken, welke door de rechter van onderzoek naar het labo ratorium in Marseille gezonden werden, zijn tijdens het transport „behandeld". Volgens het laboratorium zijn er een paar weggeraakt. 2) De werkwijze, die dere lijken gebruikt is. sluit de mogelijk heid van controle op de analyse uit. 3) De analyse van dr Beroud, die op onregelmatige wijze tot stand gekomen is, biedt rechtbank noch beklaagde voldoen de juridische waarborgen. Vrijwel de gehele middag zat madame Besnard onbeweeglijk tussen twee gen darmen in de beklaagdebank. Tweemaal haalde ze echter een witte zakdoek te voorschijn om haar ogen te betten, toen de advocaten zich uitermate technische discussie begaven /er de lijkschouwing, uitgevoerd op vee harer echtgenoten. Drie doodgravers en twee plaatselijke geneesheren getuigden in deze fase van het proces, dat zijn vierde zitting be leefde. De doodgravers accentueerden de lan delijke atmosfeer in de rechtszaal. De eedsaflegging verbijsterde hen blijk baar. De derde doodgraver, die volkomen vas, antwoordde in het geheel de president der rechtbank hem het „Dat zweer ik", probeerde te laten nazeggen. In plaats daarvan bleef hij maar „ja" zeggen. Ten slotte stak hij beide handen omhoog en riep „natuurlijk, natuurlijk", toen de rechter hem vroeg of hij de waarheid zou zeggen. Eh moeten nog 85 getuigen a charge worden gehoord. lont toen zij gisteren een aangifte binnen kreeg van een garagehouder aan de Arn- hemseweg die mededeelde, dat een bij zijn bedrijf geparkeerde vrachtauto was gestolen. Het was bekend, dat de benzine tank slechts weinig brandstof bevatte, zodat het zeer waarschijnlijk was dat de dieven niet ver met hun buit zouden ko men. Direct werd behalve het eigen corps ook de Rijkspolitie gewaarschuwd, terwijl mede een beroep werd gedaan op de commandant van het depot der Ko ninklijke Marechaussee, die ongeveer 70 man ter beschikking stelde. Bij de ruim 100 politiemannen voegde zich nog de Rijks-speurhondcngeleider wachtmeester De Jonge uit Epe met de hondenbrigade uit Apeldoorn. Op het jachtterrein Nadat in de omgeving van de Woeste Hoeve de gestolen vrachtauto was terug gevonden en men had ge hoord, dat twee mannen daaruit in den afgebakend. Maar ook toen duurde het nog tot ver in .de namiddag aleer een detachement van de marechaussée nabij de Krimweg onder Hoenderloo op een der vluchtelin gen stootte, die inderdaad een der ont snapten uit Zutphen bleek te zijn. De tweede werd kort daarop eveneens aan gehouden, waarna de beide mannen, die volkomen uitgeput waren, weer naar Zutphen werden overgebracht. De klop jacht had zes uur geduurd. Inmiddels is aan het licht gekomen, dat het tweetal zich na zijn ontvluchting in nieuwe kleding had gestoken, welke het in Zutphen had gestolen. Ook in Oos- 'terbeek had het duo nog getracht een auto te stelen, doch dat was niet gelukt. Het tweetal beweerde bij zijn aanhou ding, sinds de ontvluchting op gestolen waterknolletjes te hebben geleefd. Hun doel was geweest om aan betere kleding te komen en dan liftend en wel Amster dam te bereiken. Een andere uitspraak voor getallen Minister Rutten vraagt om deskundig advies Minister Rutten heeft aan verschillende instanties advies gevraagd over een nieuwe uitspraak van de getallen boven de 20. De reden is. dat de gebruikelijke uit spraak niet erg doelmatig is en aanlei ding geeft tot vergissingen. Zo wordt bij voorbeeld van het geschreven getal 42.738 eerst de 2 uitgesproken, dan de 4 en de 7 en daarna de 8 vóór de 3. Omdat op deze manier veel misverstand ontstaat, wordt in de practijk bij het telefoneren dan ook niet meer gezegd twee-en-veer- tigduizendzevenhonderd-acht-en-dertig, maar eenvoudig vier-twee-zeven-drie- Een bezwaar van deze methode is echter, dat men vooral bij zeer grote ge tallen geen idee meer heeft van de grootte-orde van het getal. Daarom wordt nog naar een andere oplossing gezocht. De nieuwe uitspraak wordt door de bekende wiskundige prof. Schuh verde digd in zijn boek De Macht van het Getal. Weer een opleving in de schoenindustrie Swift nam 100 man personeel aan Bij de Swiftfabrieken in Nijmegen, waar evenals bij andere schoenfabrieken verscheidene arbeiders waren ontslagen of op wachtgeld gesteld, zijn in de afge lopen weken weer ruim honderd nieuwe werkkrachten aangenomen, zodat er nu weer vijfhonderd man werkzaam zijn Dit is te danken aan het feit, dat de prij zen van het schoeisel met ongeveer 25 pet. zijn verlaagd. De kooplust van het publiek is daardoor enigszins vergroot. De omzet bij Swift is de laatste maanden met de helft gestegen. Ook bij andere schoenfabrieken in Nij megen, o.a. de Robinson, werd een ople ving waargenomen. Opwinding te Meppel Kinderen gingen er met handgranaat vandoor Een groot deel van Meppel heeft gis teren enige uren in opwinding verkeerd over een handgranaat die door grond- arbeiders o-p een braakliggend terrein was gevonden en in de handen van spe lende kinderen was terechtgekomen. Een arbeider had het projectiel met een deksel aan het oo£ onttrokken, maar even later was bet oorlogstuig verdwe nen. nnmiddellijk werd de politie ge waarschuwd en een uitgebreid onderzoek ingesteld. Na enkele uren werd de hand granaat ingedeukt en wel op het braak liggende veld teruggevonden. De kin deren hadden het projectiel toch wel wat griezelig gevonden en het daarom maar weggegooid- Wonder boven wonder was de handgranaat daarbij niet ontploft In de Stadsschouwburg in Amsterdam woonde H.M. de Koningin gisteravond de opening bij van de boekenweek. In de pauze werd o.m. de bekende schrijf ster Top Naeff aan de Vorstin voorgesteld. Naast Top Naeff de heer Chr. Leeflang, voorzitter van de commissie voor de propaganda van het Nederlandse boek. „Het rijk van de ondermaanse Muze" Prins Bernhard was door een lichte ongesteldheid verhinderd Volkomen onverwacht is Koningin Ju liana gisteravond aanwezig geweest bij de feestelijke opening van de boeken week in de Stadsschouwburg te Amster dam. Het was de' bedoeling dat Prins Bernhard, die erevoorzitter van het co mité is, zou verschijnen, maar door een lichte ongesteldheid was de Prins ver hinderd. De Koningin heeft het hele feest lan het minder officiële gedeelte bijgewoond. Ook Wim Sonneveld, die met zün ge zelschap de avond zou opluisteren, was ziek geworden. Wel had hij nog de re petities geleid, maar in de Spaanse een- acter „De Liefde van Don Perlimpin voor Dona Belisa in zijn Tuin" moest hij zich laten vervangen door Guus Ver- straete en in de revue „Van Parnassus naar Mont Parnasse" na de pauze door Kees Brusse. Meer nog dan door de Spaanse een- acter van Garcia Lorca werd het publiek geboeid door de „Apollinische impressies het rük van de ondermaanse Muze' op teksten van Ina Philippo, die een kos telijke Couperuspersiflage sqhreef. De overige, buitengewoon knappe teksten •n o.a. door Simon Carmiggelt ge schreven. Amerika volgt gang van zaken met bezorgdheid Het Indonesische kabinet Soekiman-Soewirjo heeft hedenochtend besloten, zijn mandaat aan de president terug te geven. Het aftreden was aan de orde gekomen in de voltallige zitting van het kabinet, nadat was overwogen, hoe gehandeld moest worden ten aanzien van een nieuw kabinet en de over eenkomst met de Mutual Security Agency. De Masjoemi meende, dat het al.reden niet langer kon worden uitgesteld, de regering niet bereid bleek het stand punt van de partij, die niet de proce dure, doch de inhoud van de M.SèA. het belangrijkste achtte, over te nemen. De Masjoemi en de P.N.I., die de in vloedrijkste partijen zijn in Indonesië, hadden zich tegen de overeenkomst ver klaard, die de afgetreden minister van Buitenlandse Zaken, Soebardjo, had on dertekend, zonder het tien maanden oude kabinet of het parlement in de kwestie te kennen. Naar uit gezaghebbende krin- te Djakarta werd vernomen, houdt het ontslag van Soebardjo nog niet in, dat Indonesië automatisch de door hem ondertekende overeenkomst betreffende de Amerikaanse hulp in het kader van wederzijdse beveiliging ongedaan Inmiddels beginnen de Verenigde Sta ter. zich volgens Ass. Press bezorgd te maken over Indonesië. Zij hebben zoveel pressie uitgeoefend op het sinds korte tijd onafhankelijk geworden volk, dat de Indonesiërs argwanend zijn geworden en men zich te Washington afvraagt, of Amerika in dit strategisch zo belangrijke land misschien niet te overhaast te werk is gegaan. Men is daarom op het erste voorbereid en acht het niet uitgesloten, dat de jong ste gebeurtenissen zelfs het einde kun nen betekenen van de vriendschappe lijke Amerikaans-Indonesische betrek kingen. Politieke waarnemers verwachten, dat president Soekarno de Masjoemi en de P.NI. zal uitnodigen tot vorming van een nieuw coalitiekabinet. Zondag ko men de beide formateurs, de heren Soe- kiman en Sidik Djojosoekarto, ten In verband met de steeds toenemende! behoefte aan diamantgereedschappen is' Philips er toe overgegaan deze hulpmid delen voor de moderne industrie ook ten behoeve van derden te gaan vervaardigen. Gedurende en na de laatste decennia is de vraag naar industriediamant enorm toegenomen. Een openingswoord was gesproken door de heer C. Leeflang, voorzitter van de commissie tot propaganda van het Nederlandse boek. De feestredenaar was prof. dr N. A, Donkersloot, voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Letter kundigen. Behoefte aan burger- luchtvaart-piloten De „British 0%rerseas Aisways Cor poration" (BOAC) heeft dit jaar plaats voor 50 of meer vliegtuiigbestuurders. Deze zijn nodig om vacatures te vervul len en om de maatsohaippij in staat te| steLlen de voorgenomen uitbreidingen te verwerkelijken, zo meldt The Times. Die uitbreidingen houden o.m. verband met het ter beschikking komen van nieuwe vliegtuigtypen, zoals de viermotorige De Havillaaid, Comet I en de Bristol Bri tannia. Naar wij van de K.L.M. verne men, bestaat ook bij deze maatschappij, gezien de voor de komende jaren ge raamde ontwikkeling, behoefte aan Devaluatierumoer in Frankrijk De geruahten, dat de Franse regering devaluatie overweegt, worden de laatste week steeds hardnekkiger en de ontken ning van officiële zijde wordt bij voor baat reeds genegeerd. De Bank van Frankrijk heeft nog slechts voor f353 millioen aan deviezen en het gerucht gaat dat Frankrijk genoodzaakt zal zijn. de goudvoorraad van f2.1 milliard aan te spreken. De regering doet nog pogin gen om sterlingssaldi van f 100 millioen aan te trekken. Intussen vliegen de prijzen van goud en van buitenlandse geldmiddelen op de zwarte markt de hoogte in. De gouden Napoleon steeg gisteren van 4730 francs tot 5100 om daarna een kleinigheid te dalen. De dollar steeg tot 482 francs te gen een officiële prijs van 350. Ook heerst er sterke beduchtheid, dat dc regering niet in staat zal zijn, de ambtenaren te betalen. DAT de Ned- economische missie die ni reis door de Franse koloniën in Afrika maakt in Douala is ontvangen door de Franse Hoge Commissaris Sou- cadaux - van Kameroen en thans tot 1 Maart in Brazzaville verblijft. DAT drs T. v. d. Brink van tyet Cen traal Bureau voor de Statistiek naar de Ver. Staten is vertrokken als lid van een Europese groep die het opstellen van ar- beidsstatisticken volgens de steekproef- methode zal bestuderen. DAT het verzoek van de jongerenver eniging Fryslan Frysk om de zaak- Fedde Schurer door luidsprekers op het Zaailand in Leeuwarden uit te zenden door de president van het gerechtshof is afgewezen. DAT op post voor de Van Riebeeck- vlucht, waarop een bijzonder stempel wordt aangebracht, moet worden ver meld ,.Per KLM-vlucht Amsterdam Kaapstad 25 Maart 1952" en stukken ter terugzending moeten worden gericht aan dc vertegenwoordiger van de KLM. NV Markhamgebouw. Adderleystraat, post bus 3741, Kaapstad. Duitse oorlogskerkhof bij DAT 40 arbeiders bij de N V. Wisse- - link's Textielmaatschappij in Enschede een wilde staking zijn begonnen omdat zij de nieuwe tariefregeling onbevredi gend vinden. DAT vanavond van 10 uur tot half elf in het KRO-programma „2x1 1" het platina bruidspaar Van Sohijndel— Van Oorschot uit St. Oedenrode zal op- DAT van 10 tot 17 Febr. in ons land 609 stuks vee (waaronder 28 runderen en 335 varkens) aan mond en klauwzeer zijn gestorven en de Friese Gezondheids diens; voor vee aan de Friese zuivelfa brieken heeft geadviseerd de tongblaar- inenting te bevorderen. DAT de Ned. Stichting voor Zaaizaad- propaganda in het Buitenland 30 ton zaaihaver voor de overstroomde gebie den in de Povlakte heeft geschonken. DAT de voorzitter van dc Fryske Aka- demy. dr P. Sipma te Leeuwarden, die in 1941 wegens zijn verdiensten voor de Friese taalstudie het eredoctoraat ver wierf, Dinsdag 80 jaar hoopt te worden. DAT als opvolger van M W. Leeuwen berg tot voorzitter van de Ned. Ver- De Rijwiel- en Automobielindustrie is be noemd E. Eriksson te Rotterdam DAT he: IJsselsteijn in de Peel begin Mei of begin Juni zal worden opengesteld en op 9000 van de 24.000 graven naamplaatjes zijn aangebracht. DAT opsporing is verzocht van de 27- jarige Frans Plato uit de Vrolijkstraat 293 :e Amsterdam, die Maandag onenig heid heeft gehad met zijn werkgever Verkade in Zaandam en sindsdien wordt vermist. DAT het Ned. smaldeel, bestaande uit de Karei Doorman, twee fregatten, een torpedobootjager en ;wee duikboten, voor een bezoek van vijf dagen in Casa blanca (Noord-Afrika) is aangekomen. DAT tegen de 27-j. Amtserdamse ver tegenwoordiger H. W. D., die de Rotter damse handelaar in oude metalen V. voor f 9000 zou hebben opgelicht en een kwi tantie zou hebben vervalst, voor de Am sterdamse rechtbank 2'£ jaar is geëist. DAT de Franse ambassadeur J. P. Gar- nier in het Franse reisbureau aan het Rokin te Amsterdam een wijnhal heeft geopend, terwijl tot officier in de orde Mérite Agricole zijn benoemd A. Tordoir, M. J. dt Bas. J Rahusen, W. R. Ferwerda en J. F. Verlinden en ;ot ridder mr J. Verkerk en mej. L H. Schafer. TAIT OPSCHRIFT, dat men zo af en toe aantreft boven een beursover- zicht, is ook ten volle van toepassing op de stemming, die in de afgelopen week in de Tweede Kamer heeft ge heerst bij de behandeling van een aan tal voorstellen tot wijziging van de grondwet. Nu moet er onmiddellijk bij gezegd worden, dat het hier ook niet om de allerbelangrijkste wetsontwerpen ging. Het belangrijkste moet nog worden be handeld, nL het „openbreken" van de grondwet, teneinde te voorkomen, dat er spanningen ontstaan tussen onze hoog ste nationale wet en nu eenmaal noodza kelijke internationale afspraken en ver dragen. Het is van belang, dat onze lezers enigermate inzicht hebben in hetgeen zich rond deze pas behandelde serie grondwetsherzieningen heeft afgespeeld. Bij de komende verkiezingen toch. die, hoewel ze tegelijkertijd periodiek zijn, plaats hebben na een Kamerontbinding in verband met dc grondwetsherziening, zal ook aan de voorgestelde wijzigingen aandacht moeten worden geschonken. Over cén ontwerp kunnen wij zwijgen: enige dagen geleden hebben wij er al geschreven. Wij bedoelen het wets ontwerp, waarin werd voorgesteld, te komen tot een afzonderlijke grondwets kamer voor de zgn. tweede lezing. Die grondwetskamer is verworpen en het restant van het ontwerp zal de regering inslikken. "17"AN DE VIJF overgebleven, door de Tweede Kamer Woensdagmiddag jl. aanvaarde wetsontwerpen, is ongetwij feld politiek gezien het belangrijkste dat in zake de wijziging van de bepa lingen van de overgang naar de nieuwe rechtsorde. Dit wetsontwerp heeft slechts de steun kunnen krijgen van de K.V.P. de P-v.d.A. Dit betekent, dat. wan- r er niets verandert, deze grondwets wijziging het nimmer tot rechtskracht zal brengen. Deze twee partijen hebben :rs niet genoeg „mennekes" in de Kamer, om het bij de tweede lezing. voor een meerderheid van twee derde nodig is. er door te slepen. Wat is de bedoeling van deze wijzi ging? Dit: practisch alles, wat in de grondwet staat over onze gebiedsdelen de West en over onze verhouding tot Indonesië (dus de bepalingen inzake de Unie met toebehoren) uit de grondwet te halen. De tegenstanders meenden ech ter, dat dit (nog) niet juist is. De Ronde- Tafelconferentie met de West moet nog worden gehouden. De onderhandelingen met Indonesië over eventuele opheffing de Unie zijn nog gaande. En ook aanzien van Nieuw-Guinea hangt en ander nog in veel in de lucht. Laat alles nu nog maar in de grondwet itaan, tot er bjj tijd en wijle resultaten zijn verkregen, zo meenden de tegen standers. Dc regering en met haar K.V.P. .v.ti.A. meent echter, dat bijv. ta v. Indonesië de verhouding is neergelegd in het Unie-statuut met toebehoren cn dat die bepalingen niet meer in de grondwet thuisbehoren. Van staatsrechtelijk standpunt beke- :n zou men de regering gelijk innen geven. Maar men heeft in 1948 i eenmaal gewild, dat in de grondwet n soort „politiek program" zou wor den opgenomen. En nu dat „program" toch helemaal nog niet is uitgewerkt lijkt het ons, politiek gezien, veel ver standiger. de unie-bepalingen nog maar de grondwet te handhaven De grond- t is nu eenmaal een iets betrouwbaar der basis dan het uniestatuut. En een speciale reden, om een en ander nu al de grondwet te halen, is er helemaal t De huidige bepalingen staan in geen enkel opzicht het voeren van de nodige onderhandelingen in de weg. (Zie voor vervolg pop. 2) TIET TWEEDE en het derde wetsont- werp hebben betrekking op ae uit breiding van de beide Kamers: de Tweede Kamer tot 150. de Eerste Kamer tot 75 leden. De eerste lezing heeft in de Tweede Kamer een behoorlijke meer derheid opgeleverd. Wy geloven ook. dat deze uitbreiding verstandig is Het maatschappelijke leven is zo ingewikkeld geworden en de politieke vraagstukken zo uitgedijd en vooral zo interna tionaal verweven, dat een Kamerlid veel tijd dan vroeger nodig heeft om te studeren, besprekingen te voeren en wat dies meer zij, om ..bij te blijven". Vooral de kleinere fracties hebben te. om dit op voldoende wijze bij te benen- Enige versterking is hard MacArthur steunt niet de candidatuur-Eisenhower Ik draag Truman helemaal geen kwaad hart toe. zo heeft generaal MacArthur gisteren verklaard. Hij distancieerde zich zijn verklaring van generaal Eisen hower's candidatuur voor het president schap dor Verenigde Staten. De voor stelling in het tijdschrift Newsweek als zou hij liefst senator Taft tot president benoemd zien. doch dat hij Harold Stas- sen of generaal Eisenhower zou steunen, wanneer een van beiden Taf; zou ver slaan noemde generaal MacArthur een „foutieve veronderstelling". LOODGIETER SBEDRIJF SANITAIRE INSTALLATIES Fa. D. KRET en Zn. HOGE RIJNDIJK 71 LEIDEN Telefoon 20023—24350 „Een politiechef nodig in Den Haag? Ik zou een goede hoofdcommissaris zijn ik bijt wel van me af!" Eenzijdig venterscontract De Hoge Raad heeft arrest gewezen in een procedure tussen de petroleum- vonter G. G. te Eemnes en de N V. Standard Amerikaanse Petroleumcom- pa.gn.ie te Den Haag, die in eerste I instantie G. dagvaardde voor de recht-1 bank tc Utrecht tot betaling van omstreeks (2000. omdat G. een vijfjarig contrari voor het afnemen van petro leum niet had nagekomen. Op grond I van eenzijdigheid heeft de rechtbank het contract echter nietig verklaard. Het Amsterdamse hof heeft dit vonnis ver-I niebigd. In cassatie heeft de Hoge Raad I thans het tegen 's Hofs arrest ingestelde I cassatieberoep verworpen. WEERBERICHT Rustig weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Vannacht plaatse lijk mist bij temperaturen om het vriespunt. Overigens droog weer met een toene mende kans op opklaringen. Weinig wind. Morgen over dag iets hogere temperatu ren dsn vandaag. (Opge maakt te 10 uur.) Zondag: zon 7 39 tot 18 09 u< 7 23 tot 17.04 uur Maandag: zot 18.11 uur: maan 7 39 tot 18 25 i 25 Februari N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1