JHeuuio fdltsrfje (fieuraitl ïf De Oegstgeester affaire Aantal werklozen moet vóór Mei tot 100.000 worden teruggedrongen Voor een milliard aan defensie-orders in het binnenland In 1954 moet Europa ten minste 50 divisies klaar hebben Mevr. Besnard krijgt een ernstige zenuwschok Boek en gezin Voor meeste bromfietsen geen kentekenbewijzen meer Wist U VRIJDAG 22 FEBRUARI 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.— pei kwartaal; 2.— per maand; 0 47 per week Twee en dertigste jaargang No 9962 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIIR-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantvastfcf] is ghfbleoea tngn bert ia tegljeaspoet' Zie pag. 3 Plannen voor werkloosheidsbestrijding (Van onze Parlementsredacteur) Vóór Mei moet het aantal werklozen zijn gedaald tot ongeveer 100.000. Dit betekent, dat er werkgelegenheid moet komen voor ongeveer 40.000 mensen. De regering vertrouwt, dat de omstandigheden en de te nemen maatregelen inderdaad dit resultaat zullen hebben. Zo bleek gistermid dag uit de beantwoording van de ministers Van den Brink, In 't Veld en Joekes in de Tweede Kamer op de vragen, waarop de interpellaties van de heren Stapelkamp (A.R.) en Nederhorst (Arb.) waren uitgelopen. De snelle stijging van de werkloosheid in de laatste maanden die ook de regering heeft verontrust is voornamelijk aan twee factoren te wijten: in de eerste plaats de inkrimping van de bouw van woningen en in de tweede plaats de inkrimping van de civiele productie, die niet steeds tijdig is vervangen door defensie-productie, vooral omdat niet vroeg ge noeg inzicht bestond in de omvang der orders. .aanlevering" Belangrijke maatregelen zijn aange kondigd. Wat de bouwnijverheid betreft is reeds in October van het vorig jaar gezien, dat de werkloosheid in bouwbedrijf abnormale vormen aannemen. Daarom is toen reeds be gonnen met het op ruimere schaal geven van goedkeuringen voor bouwplannen Het resultaat hiervan is. dat binnenkort vermoedelijk 10.000 nieuwe woningen in uitvoering komen Dit zal zijn weer slag op de werkloosheid in de bouwvak ken, maar ook in aanverwante indu strieën hebben. Ook de uitvoering van defensie orders zal de werkloosheid doen dalen, In 1951 werd van de beschikbare ander half milliard „slechts" f 1 150.000 uitge geven. Deze „achterstand" zal in gedeeltelijk worden ingelopen: verwacht wordt, dat dan f 1 650 millioen kan den gebruikt, dat is een half milliard meer dan in 1951. Het grootste deel dit bedrag zal ondanks het feit, dat het de betalingsbalans slecht 'beïnvloedt vooral de werkgelegenheid ten goede komen. Eén en ander spreekt nog meer, wanneer men bedenkt, dat in 1951 slechts voor ongeveer f 600 millioen aan defen sieorders in het binnenland is geplaatst- Voor 1952 wordt het bedrag aan binnen landse defensie-orders geschat op een milliard gulden. Een en ander zal uiter aard van groot belang zijn voor de bouwnijverheid, de scheepsbouw, de electronische industrie en de transport industrie. Spreiding van defensie-orders .tal niet altijd mogelijk zijn. Hiervoor zal bet meer gezocht moeten word» in Opstand in Koreaans interneringskamp Bijna 70 gevangenen en één Amerikaan gedood Bij een opstand op 18 Februari vai 1500 gevangenen in een interneringskamp voor burgers op het eiland Kojedo, ten Zuid-Westen van Poesan in Korea, zijn 69 gevangenen en 1 Amerikaans soldaat om het leven gekomen en 165 personen gewond. Amerikaanse veiligheidstroepen be dwongen de opstand, die naar verluidt van communistische zijde werd opgezet en geleid, aldus een bericht van het hoofdkwartier van generaal Ridgway, dat eerst thans voor publicatie werd vrij gegeven. De opstandelingen vielen de manschap pen der V.N. aan met ijzeren staven, hou ten knuppels met spijkers, repen prikkel draad, ploertendoders, ijzeren tentharin gen, stukken ijzeren buizen en messen. De manschappen der V.N. hadden zich voor hun gewone bezigheden naar het kamp begeven. Adenauer nu ook spoedig naar Amerika Adenauer, de Wesbduitse Bondskanse lier. zal binnen enkele maanden een be zoek aan de Ver. Starten brengen. Nog geen vrijlating van oorlogsmisdadigers Er is nog geen sprake van. dart een begin zal worden gemaakt met het vrij laten van oorlogsmisdadigere in Duits land. Zo is officieel van Britse zijde be kend gemaakit. Het te Londen gesloten aocoord mat Adenauer zal pas in wer king treden als het gehele verdrags stelsel met West-Duitsland van kracht wordit. Straks 150 leden in de Tweede Kamer Schiphol kreeg nieuw vrachtgebouw Steindeck, Europa's oudste vlieger, geridderd Het nieuwe vrachtgebouw op Schiphol enorm groot, modern en efficiënt is gisteren in gebruik genomen met speeches van vertegenwoordigers der K.L.M., de gemeente Amsterdam en de Rijksluchtvaartdienst. Beliep de vracht op Schiphol in 1920 slechts 22.000 kg, vorig jaar was dit ruim 15 millioen kg! De heer J. W. F. Backer, de directeur- generaal van de Rijksluchtvaartdienst, deeldè tijdens deze plechtigheid mede dat de heer Sven Steindeck, Europa's oudste vlieger, die onlangs op 57-jarige leeftijd door de KLM is gepensionneerd, be noemd is tot ridder in de orde van Oran- je-Nassau. Meerderheid van het volk zegt: rechtszaal de richting van de zgn van andere bedrijven. Wat wij tot nu toe geschreven heb-j ben is allemaal nog een vrij normale Geen FneS Spreken 111 de ontwikkeling te noemen Daarnaast zal de regering nog speciale maatregelen treffen via de openbare werken-politiek. Op de begroting voor 1952 is reeds een bedrag van f 15 millioen uitgetrok ken voor zgn „additionele openbare werken", dat zijn openbare werken, die r.iet met name op een andèr begrotings hoofdstuk voorkomen. Hiervan zijn reeds zeven millioen bestemd voor bij zondere werken in Groningen, waar de werkloosheid het grootst is. terwijl f 6 j miilioen wordt aangewend- voor de uit voering van zgn boerenwerken. (Zie voor vervolg pag. 2) Gaat van Moskou naar Den Haag Dit is de nieuwe gezant van Noor wegen in Den Haag. de heer L. J. H. Jorstad, die van 1931 tot 1940 griffier was van het Permanente Hof van Internationale Justitie in Den Haag. Sinds verleden jaar is de heer Jor stad, na zijn regering in New York, Washington en Canberra vertegen woordigd te hebben, tijdelijk zaak gelastigde in Moskou. In Friesland is 55 pet van de bevolking voorstander van Fries spreken in de rechtszaal, maar in ons hele land is ge middeld 53 pet van de bevolking er te gen. Fries onderwijs op de Friese scholen wenst echter in ons land 56 pet van de bevolking en in Friesland 74 pet, zo blijkt uit een onderzoek van het Ned. Instituut voor Publieke Opinie. De Strydbond Frysl&n Frü heeft in n brief aan de procureur-generaal bü het Leeuwarder gerechtshof verklaard, dat de veroordeling van de Friese dich ter Fedde Schurer allerwegen is gevoeld als een vergrijp van het Openbaar Mi nisterie en als een uiting van haat en ■erachting voor het Friese volk. Grouween paradijs in Friesland Grouw in Friesland kent geen woning nood. In dit paradijsaohtige oord zijn 43 woningen in aanbouw, maar er hebben zioh slechts 52 gegadigden gemeld onder hen waren n.b. nog eèn stuk of tien die al een woning hebben! Nieuwe rem uitgevonden bromfietsen Een fabriek te Brommen heeft octrooi aangevraagd op een speciale voorwlel- remnaaf voor bromfietsen.Doordat groter remoppervlak is gebruikt, eèn bromfiets volgens diirt stelsel, -\ neer hij een snelheid van 30 km heeft, reeds na 7 meter remmen tot stilstand worden gebracht, tegen normaal 15 mieter. Bij gebruik van de voorwielxem en een 'terugtraprem -tegelijk is de weg zelfs niet meer dan vier of vijf Ned. torpedoboot jager in Malta De Nederlandse torpedojager Van Kins- bergen is in Malta aangekomen om brand en voorraad in te nemen, alvorens het Oostelijk bekken van de Mid dellandse Zee te vertrekken. Het Persoonsbewijs in Engeland, at in 1939 werd ingevoerd, is thahs af geschaft. Besluiten op Lissabonse conferentie In 1954 moet Europa over tenminste 50 divisies beschikken, zo hebben de minis- van Defensie van de Atlantische landen gisteren te Lissabon besloten Zij n het er tevens over eens, dat dit militaire risico's met zich meebrengt. De ministers bespraken voorts met hun collega's van Financiën de verde ling der kosten, verbonden aan het uit- »n van een reusachtig programma de aanleg van vliegvelden en ver bindingsknooppunten in Europa. De kos- voor de midden 1953 aflopende periode worden al op een half milliard dollar geraamd. Hiervan zal Amerika wellicht 30 a 40 bijdragen. Tijdens zeer geheime besprekingen 'hebben de ministers van Buitenlandse Zaken gesproken over de politiek, die in de toekomst met betrekking tot Rusland gevoerd zal worden. Zij zouoden zich uitgesproken hebben voor bestendiging de tot dusver gevoerde politiek. Naar verluidt passeerden West-Duits land, het Midden-Oosten, Korea en Indo china de revue. Vóórdat de vergaderingen gisteren be gonnen, hebben de „Grote Drie" de „Kleine Drie" (Beneluxlanden) op de Belangrijke vondst van tempel bij Bagdad Wetten ontdekt, nog ouder dan die van Chamoerabi hoogte gebracht van de resultaten van de Londense besprekingen met Ade- r. Het grootste probleem bij deze onderhandelingen zou geweest zijn: de bepaling van het type wapen, dat Duits land niet mag vervaardigen. Ook een onderwijzer I In het district Innviertel (Oosten rijk) heeft de politie een goede slag geslagen: zij nam een clandestiene zender in beslag van een schoolmees ter die het gehele district op de hoog te hield van alle schandaaltjes uit de buurt. Enige dagen geleden drong een dronken man tijdens een uitzending de schuilplaats van de schoolmeester binnen en dreigde hem een pak slaag te geven. De onderwijzer zond een S.O.S. uit, waarna vrienden, die z'n schuilplaats kenden, dé politie waar schuwden. Nu is het afgelppen Tegen deze Frangaise, Marie Besnard, is dezer dagen een proces begonnen in Poitiers. Zij wordt ervan ver dacht, elf moorden te hebben ge pleegd op familieleden. 't Opzienbarende proces te Poitiers Thans mag zij zittend op de haar gestelde vragen antwoorden Het proces tegen Marie Besnard, die, zoals w(j meldden, beschuldigd wordt van elf moorden, ls gisteren onder grote belangstelling van pers en publiek voortgezet. Tientallen gendarmes moesten de menigte in bedwang houden, die bü de aanvang het proces de rechtszaal trachtte binnen te dringen. onfkende met klem, alle tegen haar in gebrachte beschuldigingen. Zij zou haar ouders, -haar tweede echt genoot, zeven andere familieleden en een vriend, met behulp van arsenicum hebben gedood. Inzake de dood van haar tweede echt genoot verklaarde zij: „Als ik mijn Voordat de beschuldiging werd voor gelezen, volgde Marie Besnard, die een zwarte kanten mantilla droeg en lichte handschoenen aan had, nauwkeurig dé loting voor de samenstelling van de jury. In deze j>ury hebben nu een oudere vrouw, een voormalige onderwijzeres, een boer en een boerenknecht zitting. Verder een electzicië'n, een hoefsmid, een winkelier en een notarisklerk. Volgens de aanklacht heeft Marie Besr.ard door haar misdaden, die zij in een periode van vijften jaar zou heb ben gepleegd, meer dan drie millioen francs (f30.000) geërfd. De beklaagde Om zich te dekken tegen Rusland Een Amerikaanse luchtbasis in het Noordpoolgebied Amerika is bezig met het aanleggen van een geheime luchtbasis in het Noordpool gebied. Volgens niet bevestigde berichten zou de basis komen in hef uiterste Noor van Groenland, aan de kust van de Lincolnzee. Op het jjs zon men werken aan reeks kleinere landingsplaatsen, tot in de omgeving van de Noordpool. Wanneer dit reusachtige werk is vol tooid zal de Sowjet-Unie gemakkelijk binnen het bereik van de Amerikaanse luchtmacht liggen Ook is de mogelijk heid geschapen van een zeer verkorte vliegroute naar West-Europa en Scandi- i. Van groot nut kan de basis voorts wanneer de Russen mochten trach- ria de Noordpool een aanval op de Ver. Staten te doen. Deze mededelingen zijn van de Ameri kaanse luitenant-generaal Lewis Pick voor een speciale Senaatscommissie, wel ke een onderzoek instelt naar bewerin gen over de kostbare wijze van uitvoe ring van Amerikaanses bases in het bui tenland. Piek vertelde, dat totnutoe voor de aanleg van deze bases en van een andere in Noord-Afrika, waarvan de codenaam „Atlas" luidt reeds een bedrag van bijna 400 millioen is besteed. De basis in het Noordpoolgebied is „Blue Jay". De Amerikaanse onderminister van luchtvaart, Huggins, heeft er bij de com missie op aangedrongen sommige getui genissen tijdens besloten bijeenkomsten te horen. Na twee weken 70 mille voor,, Stop het lek" Johan Bodegraven kon gisteravond voor de NORV-microfoon mededelen dat de actie „Stop het lek" voor de sanatoria Sonnevanck en Zonnegloren na twee wéken reeds f 69 316 heeft opgeleverd. Er ontbreekt nu nog ruim f30 mille het gevraagde bedrag' van een ton. T"\E KOMENDE week vestigt nog eens bijzonder de aandacht op het boek. En dit is goed. In de loop van eeuwen is het boek in allerlei toonaarden bezongen. Er is en terecht veel voortreffelijks van ge zegd en er zijn ook al terecht vele bezwaren tegen het boek geopperd. Wie denkt niet aan het woord van Da Costa, dat de boekdrukkunst een stap was ten hemel en ter hel? Een ander noemde boeken eens lichttorens in de grote zee des tüds. In elk geval, het boek is er en in velerlei opzicht is dat een zegen. Bij de opvoeding van onze kinderen ook hebben we met het boek terdege rekening te houden. Want de invloed, die er van een boek kan uitgaan, is on berekenbaar groot. In vroeger eeuw, toen het boek nog schaars was, werd de kunst van het lezen, althans in ons land, hoofdzakelijk onderwezen om het kind in staat te stellen, zelf van Gods Woord kennis te kunnen nemen. Het klinkt wat vreemd in 20ste-eeuwse oren, maar is dat in feite niet nóg het primaire doel van de had gedood, zou ik al mijr. geluk heb- leeskunst? ben vernietigd". Zij weende. :oen werd ver immers boven alle boeken ter voorgelezen, onder welke omstandighe- wereld steekt hèt Boek uit. Onze kin den haar tweede echtgenoot. Leon de[en dienen dat te weten. Daarnaast Besnard. was overleden. Deze zou zijn echter vragen honderden andere boeken «os.orv.n ra hat nuttigen uan soap. iie aandacht en daarbij n el het meest dcor de beklaagde was bereid. ide 2gn °ntspanmngsboeken. Na een korte paure deelde de presi-1 t>ij DE opvoeding van onze kinderen oen, mee. dat de beklaagde een renuw- IJ hebben we veel meer op het boek te crisis had gehad en dat zij daarom j letten dan we gewoonlijk doen Goed is voortaan zittend de haar gestelde vra-1 het, wanneer we het lezen van boeken gen mocht beantwoorden jdoor onze kinderen aanmoedigen Lezen Hoewel het volgens de wet mogelijk is nuttig »-■—- waarschijnlijk, dat in deze zaak de doodstraf door de guillotine zal worden geëist- Sedert de bevrijding is geen enkele vrouw onder de guillotine gestorven. Vanmiddag werd het proces voortgezet. Tragisch vonnis Brits meisje ter dood veroordeeld Een 20-jarig Engels meisje, Bertha Scorse, dat door t.b.c. ten dode gedoemd is, is in Exeter wegens moord tot de dood door de strop veroordeeld. Zij hoorde het vonnis aan, terwijl ze op een brancard in de beklaagdenbank lag. Ze gaf geen tekenen van emotie. Een jury had slechts een uur nodig om haar te veroordelen wegens het in een vlaag van jaloezie doodsteken van dé 26-jarige mevrouw Joyce Mary Dun- stan. De advocaat zei in een laatste pleidooi, dat dé beide vrouwen elkaar in een sa natorium ontmoet hadden, waar zü ver pleegd werden. Later hadden zij enige tijd samengewoond. Hij deelde de jury njede, dat mevrouw Dunstan de vriend schap verbroken had. Miss Scorse ging naar haar woning èn doodde haar na eert brief geschreven te hebben, waarin stond: „Zonder jou kan ik niet leven". Minister wil belasting handhaven Geen nieuw examen als rijbevoegdheid tijdelijk is ontnomen ontwikkelend. Bekend dat Napoleon altijd een boek bij zich had; wanneer hü als soldaat op wacht moest staan, las hij. Misschien zou de wereld gelukkiger zijn, als er wat minder ge praat en wat meer gelezen werd Hoe moet het nu met het boek'in het gezin? Een halve eeuw geleden kwam het nog voor, dat vader een boek voor las, terwijl de huisgenoten een of andere bezigheid met de handen verrichtten of ook stil luisterden. Men genoot dan samen van een boek en kon er met elkaar over spreken. In onze onrustige tijd is er voor zulk een genieten van een boek nauwelijks gelegenheid meer. Het kan ook anders. Lid voor lid kan een boek voor zichzelf lezen en dan is samen er over spreken even goed mogelijk. Een voorname vraag is; Wat zal er ge lezen worden? Hier ligt voor de ouders een belangrijke taak. die ze niet ver waarlozen mogen. De Bijbel waarschuwt voor kwade samensprekingen. die goede zeden bederven. Welnu, wie een boek leest, heeft met de schrijver feitelijk een gesprek. Is er duidelijker bewijs, dat keur geboden is? "y"ELE scholen met de Bybel hebben het belang van het goede boek al vroeg ingezien en gezorgd voor school bibliotheken. De ouders moeten kunnen vertrouwen, dat hun kinderen zo goeds boeken te lezen krijgen. Maar verder is het aan vader en moeder, toezicht ie houden. Is het een te zware eis. dat kin deren geen boeken lezen, die niet eerst door vader of moeder zyn ingezien? Meestal komt de naam van de schrijver of van de uitgever dan wel te hulp. Intussen valt in enkele woorden niet te zeggen, wat nu een verkeerd boek is. In het algemeen kan men wel zeggen, dat een boek voor een kind niet deugt, wanneer de inhoud indruist tegen de geest in het gezin. Een boek met vloeken en bastaardvloeken is zeker niet aan te bevelen. Men kan dit wel willen goed praten met een beroep op de realiteit. maar dat moet een povere poging blyven. Minister Wemmèrs heeft nu aan de Tweede Kamer voorgesteld bromfiet-Wie ze^t- dat een k>nd moet weten sen wettelijk gelijk t? stellen met gewone fietsen, maar slechts in éên be-wereld te ko°P Jsze* ij mede de deur open voor veel verkeerds paald opzicht: het afgeven van kentekenbewijzen zal voor rijwielen metjzelfs een boek. waarin b.v. naastenliefde jhulpmotor achterwege kunnen blijven. Dit betekent een aanzienlijke ad-; wordt uitgebeeld, behoeft daarom nog ministratieve besparing. De wegenbelasting blijft echter voor bromfietsenniet *oed te zyn. Het kan immers zuiver gewoon gehandhaafd. Er zullen op de regel echter Gisteren is in Den Haag gearriveerd kolonel J. S. Wilson, directeur van het Boy Scouts International Bureau in Lónden, die in ons land bespre kingen komt voeren. Op het station werd hij ontvangen door de hoofd kwartierscommissaris buitenland van de Nederlandse padvinders, de heer E. H. J. Volkmaars (links) 't Ned. radiogrogramma in Indonesië taboe Het Nederlandse radioprogramma in nldonesië is zo langzamerhand het zwarte schaap geworden, schrijft het A.I.D. Be gin vorig jaar was er nog een behoor lijke zendtijd met vrij krachtige stations, nadien echter ging het met sprongen om laag. Ingrijpende beperkingen van de zendtijd werden gevolgd door het ont trekken van de zenders op de 88 en 60 meter, nadien verviel nog de 25 meter. Slechts de bezitters van de moderne toe stellen kunnen nog wat plezier beleven het Nederlandse programma. Oudere apparaten en vooral de talloze „zingende planken" zwijgen als het graf op de 41 115 meter in de Preanger. ook in de toekomst uitzonderingen zijn, want bepaalde bromfietsen, waarschijn lijk die met een cylinderinhoud boven een zeker maximum, zullen „motorrij tuigen" zyn. Wanneer de Kamers met het thans ingediende voorstel tot wijzi ging van de wegenverkeerswet accoord gaan. zal by algemene maatregel van bestuur worden vastgesteld welke brom fietsen precies „fietsen" zullen zijn. Tot nu toe worden alle bromfietsen door de wet als motorrijtuigen beschouwd, maar in de practijk worden zij reeds in veel opzichten met fietsen gelijkgesteld, wat een bron van grote verwarring is. Het woord bromfiets is nu voor het eerst officieel in een Tweede-Kamerstuk ge noemd. Ontnomen rijbewijs terug In hetzelfde wetsontwerp heeft minis ter Wemmers ook een verandering om trent de régëling van rybewyzen voor- Wanneer de rechter iemand de be voegdheid ontzegt een motorrijtuig te besturen, verliest het rijbewijs zijn gel digheid en moet de gestrafte zich na af loop van de straf trachten te voorzien van een nieuw rijbewijs. De minister wil nu voortaan de rijbevoegdheid eenvou dig laten herleven zodra de termijn van straf is verstreken. Hij acht dit redelijk, DAT in Grouw (Fr.) gisteren w«er St Pieter, het Grouwse St Nicolaasfeest, is gevierd. DAT voor de bouw van 108 woningen in Leeuwarden laagste inschrijfster was de bouwcombinaie Brink en Geveke te Leeuwarden met 887.000 (hoogste ƒ1.064.000). DAT de Amerikaanse boot Elison Ma ner. die op 22 December in de Wielin gen door het Engelsche schip Kittywake Amerikaanse oudheiedikundigen heb ben een uiterst belangrijke vondst ge daan: resten van een 4000 jaar oude tempel van Inanna. godjn vaji de j :verd aangev.rei, bü De Schelde in en de oorlog, in Nuppur, op 150 km. ten' vlSceJ„M1,_5B w Zuiden van Bagdad in Irak. Men vond o.a. honderden kleitabletten in het oudst bekende sohrift. Van bijzonder gToort be-l DAT het millioenste boek van de uit- lang is een verzameling wetten die noggeverij De Atlas terecht kwam Jpij de ouder is dan de beroemde verzameling'""" van Chamoerabi. Boodschap van Eden Hilversume boekhandelaren H. B. Rozen- beek en J. H. Ywema, die hiardoor een veertiendaagse reis door Europa mogen DAT voor de Amsterdamse rechtbank wegens de roofoverval op een 16-jarig meisje in een sigarenwinkel (buit ƒ65) Pasja, de Egyptische minister-president, tegen de 23-j. A'dammer M. G. H. 2M verklaard, dat Engeland een spoedige en jaar is geëist en egen de 16-j. A. J. E. K. totale overeenkomst met Egypte wenst Jen de 16-j. L. H. v. W. «en jaar tucht- te bereiken. 'schoolstraf. DAT opsporing is verzocht van de 32- jarige Nuttert Drost uit Leeuwarden, die sinds Maandag wordt vermist. DAT het motortankschip Comodoro Rivadavia (15.000 ton), het laatste van de vier tankschepen die P. Smit Jr te P.'dam heeft gebouwd voor Argentinië, voor het eerst zee heeft gekozen. DAT in het vroegere koor van de Ned. Herv. kerk te Meeuwen in het Land van Heusden en Altena het stenen deksel van een 12-eeuwse sarcophaag is gevon den. DAT het waterschap Oud-Land van Altena morgen 500 jaar bestaat. DAT tegen de 23-j. Amsterdamse los- werkman A. v. G. voor de rechtbank te Amsterdam drie jaar is geëist wegens eer. poging tot doodslag op de 24-jarige Johanna W., die haar vriendschap met hem had verbroken. DAT het echtpaar Leopold Strassbur- ger-Koszmeyer, waaruit de bekende cir cusfamilie is voortgekomen. Zondag 50 jaar is getrouwd. DAT de landelijke straatcollecte voor de gezamenlijke militaire fondsen vorig jaar ruim 88.000 heeft opgebracht. DAT drie gemaskerde personen Maastricht uit de etalage van een win kel het Momum-kanon hebben gestolen waarmee sinds 100 jaar de carnavals feesten worden ingeschoten. DAT de Internationale Ver. Bellamy 2 Juni (Tweede Pinksterdag) Aalsmeer haar landdag zal houden. DAT de zeven Ned. Tweede Kamer leden die in Engeland de militaire op leiding bestuderen, gisteren zijn ontvan gen door de Britse minister van Arbeid en Volksgezondheid, Sir Walter Monck- ton. daar de rechterlijke uitspraak alleen be-, doelt iemand als straf tijdelijk rijbe voegdheid te ontnemen, zonder daarbij oordeel te geven over zijn rijvaar digheid. Gisteren heeft Imam Ahmed Bin Yaha Mohammed Hamad Ud Din, de 61-jarige koning van Yemen, de vierde verjaardag van zijn troonsbe stijging gevierd. Dat is in een land als Yemen een hele gebeurtenis, want meestal duurt in die konink rijkjes de heerschappij van een vorst niet zo lang. Ook de voorganger van de koning werd tijdens een staats greep ran de troon gestoten. humanistisch van instelling zijn. T^R liggen hier inderdaad wel voet angels en klemmen. De kranten doen ook in dit opzicht haar best. maar veel kunnen ze nog niet bieden. Geluk kig zijn de onderwijzers in de regel wel tot oordelen bevoegd. De keuze van to boekwinkel kan in deze natuurlijk ook van waarde zyn; een goede boekhande laar zal er een eer in stellen, op juista wijze te adviseren. De boekenweek begint ml weer. Een loffelijke instelling. Men kope een boek. maar doe dat niet met de ogen dicht. Men lette met name op het voedsel, hot geestelijk voedsel, dat men op deze wijze aan zijn kinderen geeft. Ook wat het n«- tuurlijk voedsel betreft, plegen we niet maar lukraak te geven. Toch is bij het geestelijk voedsel het gevaar nog veel groter Wat zijn er trouwens al niet een goede boeken voor de jeugd! Tientallen auteurs schamen zich niet, hun boeken te door trekken van de geest van Christus. Waarom daarvan dan geen dankbaar ge bruik gemaakt? Ontploffing in Rotterdam eist een dode Een ontploffing, gevolgd door brand, in de electrotechnische fabriek Van Riet schoten en Houwens aan de Westzeedijk te Rotterdam, heeft gistermiddag het leven geëist van de 33-jarige elcctrlciën L. C. Stuyts uit de Hekelingenstraat al daar. Het ongeluk gebeurde in de afde ling waar accu's werden geladen Twee anderen werden ernstig gewond De "brand was spoedig geblust. In totaal hebben de lawine* in Oos tenrijk tot nu toe 42 slachtoffer geëist, aldus wordt uit Wenen gemeld. DAT tegen de 55-j. J. de H. uit Bergen op Zoom, die in April een auto-ongeluk heeft veroorzaakt waarbij drie jonge vrouwen werden gedood, voor de Bre dase rechtbank 9 maanden hechtenis i$ geëist. DAT wegens diefstal van 2100 meter De 10-jarige H van Dorp uit de Van keperdraad ter waarde van ƒ2000 van Zuylen van Nijeveltstraat in Delft is op het hoogspanningsnet Utrecht—A'dam de rijksweg Den Haag—Rotterdam bij drie A'dammers (de 33-j. koopman J. H. 'het viaduct aan de Brasserskade door W de 20-j. lasser J. R. en de 24-j. bank- een auto gegrepen en :n het Gasthuis erleden. Verkeer eiste in Delft op één dag twee doden WEERBERICHT werker P. J. A.) zijn gearresteerd. DAT de kapitein van het bij Hoek van Holland gestrande Panamese schip Mar jory, die reeds lang ziek was, doch wei gerde het schip té verlaten, gisteren naar het ziekenhuis ie overgebracht Weinig verandering Tot morgenavond verwacht De Bilt: Zwaar bewolkt met enkele verspreide opklarin gen en overwegend droog weer. In het Noorden van het land tydeltfk vrij krach tige. overigens matige wind tussen West en Zuid-West. Ongeveer dezelfde tempera tuur als vandaag. (Opge- Op dezelfde dag werd op de hoek; maakt I Vrijervbar.selaar.Insulindeweg de 60-J jarige G M. v. d List uit de Javastraatl ZON EN MAAN door een truck met oplegger aangereden Zaterdag Jon 7 41-18 07. Maan 7 02— De man was op slag dood. 15.28. Op 25 Febr. N.M

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1