Paf'*. T/) Kleine vertraging in opwaartse beweging van ons levenspeil bepleit Lezing voor Leidse jongeren over internationale vragen Juiste lezing van statuten had velen nadenken kunnen aanzetten Klachten bij K. v. K. werden niet doorgezet - op één na tot Alblasserdam verschaft aan dr Van Nes onderdak ISME Mr K. Wiersma doctor in de rechtsgeleerdheid NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DONDERDAG 21 FEBRUARI 1952 Hulp aan minder-ontwikkelden TN APRIL VAN HET VORIGE JAAR belegde een kleine groep jonge me A een conferentie in Amsterdam. Zü beoogden de oprichting van een Nederlandse jongeren-federatie, een vereniging van al die mensen, die zich wUlen wijden de opbouw van wat in de wereld stuk ligt. Men slaagde. Dat de doelstellingen in brede kring waardering vonden; bleek wel uit het feit, dat in Nederland zeer bekende figuren zitting wilden nemen in een raad van bijstand. betrokken land moet invloed op de uit werking van de plannen kunnen uitoefe- En bovenal moet de inheemse be volking bij de uitvoering worden inge schakeld. Grote offers worden niet eens gevraagd. Wij kunnen al deze problemen oplossen, als wij slechts een kleine vertraging in de opwaartse be weging van ons levenspeil willen aan vaarden. Het doel is dit ten volle waard. Hoewel de verwezenlijking van het ideaal door de bewapening wordt uitge steld, mogen wij voor de toekomst toch gegronde hoop koesteren. Na deze voordracht werd over de Ne derlandse jongerenfederatie nog een uit eenzetting gegeven door de voorzitter van het dagelijks bestuur, de heer V. T. Fe- teris te Amsterdam. Voor al diegenen, die belangstelling willen tonen voor deze organisatie geven wij hier het correspöndentie-adres voor Leiden: mej. J. Boekee, Leidseweg 235, Voorschoten, tel. K1717—583. De bijeenkomst, die vreemd genoeg slecht bezocht was, werd geleid door mej. Boekee. Omdat men het voornemen heeft de Nederlandse jeugd in internationaal ver band meer begrip bij te brengen voor het werk van federalistische bewegingen en voor organisaties als de Verenigde Na ties, was het te begrijpen, dat in de giste ren in het Vlies te Leiden gehouden bij eenkomst dr H. F. Wessels, leraar aan de Dalton H.B.S. in Den Haag, sprak over de technische hulp aan minder ontwik kelde gebieden. Dr Dalton gaf in grote lijnen eerst de in de geschiedenis aan wijsbare drift naar eenheid aan. Vroeger werd die eenheid veelal met geweld be reikt. Tegenwoordig tracht men hetzelf de op basis van vrijwilligheid te bereiken. De grotere eenheid is voorwaarde voor meer geluk voor het mensdom. Daarom juist is de organisatie van de Verenigde Naties zo te waarderen. Spr. noemde de overtuiging, dat het streven der V.N. tot mislukking gedoemd is, onbillijk en on juist. Men verliest namelijk uit het oog, dat deze organisatie nog maar een luttel aantal jaren geleden werd geboren en ook, dat zij toch al noemenswaardige suc cessen heeft behaald. Hy noemde de oplossing van de Per zische kwestie van 1946, Palestina, Grie kenland, Kashmir en Korea. En voor het geval, dat men persoonlijk niet te zeer van deze politieke successen overtuigd is, zijn er toch altijd nog de resultaten op sociaal en economisch gebied. Ook op het gebied van de ziektenbe- strijding en de leniging van de nood van millioenen vluchtelingen. En dan de hulp aan technisch minder ontwikkelde gebieden. De cijfers over het verschil in dit opzicht tussen het voor uitstrevende Westen en vele gebieden van Azië, Afrika en Zuid-Amcrika spreken een duidelijke taal. Als wij ons er eens op bezinnen, dat al deze zieke plekken in het lichaam der mensheid door inter, nationale organisatie gezond kunnen wor den gemaakt, dan moeten wij ons schamen. Ingaande op de oorzaken en het karak ter van de achterstand, kwam dr Dalton tot 'de conclusie, dat de hulp, die tot genezing kan worden gegeven, vier eigen schappen moet bezitten. Zij moet plan matig en veelzijdig zijn. De leiding van de hulp moet internationaal zijn Ds Nortier over Zending in Indonesië Op uitnodiging van de Zendingscom missie van de Hervormde wijkgemeente Rembrandtwijk sprak ds C. W. Nortier gisteravond in Rehoboth over de zending in Indonesië. Ds Nortier vertelde, dat de Christe lijke Kerk in Indonesië in moeilijke om standigheden leeft, omdat het Indone sische volk pas uit de zware nationalis tische roes, die het een tijdlang beheerste, is ontwaakt en nu elk contact met Ne derlanders met wantrouwen gadeslaat. Levend tegen de achtergrond van het Evangelie slagen de zendelingen er evenwel in Gods zaak te blijven dienen. Wordt dit uit het oog verloren, dan is alle werken tot mislukking gedoemd. De zendingspredikant moet geestelijk kunnen pionieren. Ds Nortier ging in op het onderwijs op Oost-Java, op het werk, dat door de Zending voor de zieken van Soerabaja wordt gedaan en sprak verder nog over de verhouding tussen de Chris tenen en het ministerie van onderwas. Familieberichten uit andere bladen Geboren: Gathier-Spaling. z. Leiden; J H M Vismans—von der Baumen. z. Rot- m; N v d Breejen, z Rotterdam: Den Hoed abala. Jonker verda. d. So< Getrouwd: L H Weller en L M Seeuwen. Rotterdam; E H de Brey en E Kiel. Leiden. Overleden: Prof J H W Th Reim< Stellenbosch. Zuid-Afrika: S Sajet. gMMgK MrTj AM Ar^ Seis. -officie F Schuitmakei Löben Heemstede: Rotterdam: H 30 Jaar, Kootwijkerbroek; J T Wielinga, t M A v Dorp. v. 70 ja; leraar HBS te Zutfen, Oegstgeest; L borghSchoute r Lim- 52 jaar. Lekkerkerk: J Schadee. m. 65 jaar. Schiedam; J J Fre- derikze, m. Gouda; Th P A van Gils, m. 66 jaar. Goirle. Agenda voor Leiden Donderdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: invitatieconcert gouden jubileum W.W. „Levendaal", 8 uur: mej. A. M. Hoe kendijk over haar werk In „donker" Amsterdam. Foyer Stadsgehoorzaal, 8 uur: ledenver gadering „Ons Doel" (bekendmaking voordracht nieuwe woningen). Stadhuis (kamer 135), 7.30 uur: tafel- tennistournooi (zie elders in dit nummer). Vrijdag Levendaal, 8 uur: jaarvergadering afd. Leiden C.H.U. De Lakenhal, 8.30 uur: lezing voor Oud-Leiden van dr W. C. Braat over het oude Leithen (opgravingen te Leider dorp). Burcht, 810 uur: receptie Werkmans Wilskracht t.g.v. 50-jarig bestaan. Stadsgehoorzaal, 7.30 uur: grote uit voering Chr. muziekvereniging Con cordia. Zaterdag Harmonie, 35 uur: receptie afd. Lei den Ned. blindenbond t.g.v. 25-jarig be staan. Stadsgehoorzaal, 8 uur: feestavond Werkmans Wilskracht. Volkshuis, 4 uur: lezing over stad en platteland door prof. dr F. van Heek. Burcht (Jacobazaal), 8 uur: ouder avond Ewout Joppensz-groep. Tez iinanciezing van de woningbouw Ook Leiden doet een beroep op bur gerzin der bevolking Huis aan huis zullen de burgers worden bezocht ZOALS BEKEND moet ons volk binnen enkele maanden een bedrag van vijftig millioen bijeenbrengen ter bestrijding van volksvijand nummer één: de woningnood. Als dit geld er niet komt, dan dreigt onherroepelijk het gevaar, dat we van de benarde situatie, waarin we thans verkeren, voorlopig niet worden verlost. H:M. de Koningin heeft reeds een beroep op de burgerzin van ons volk gedaan. Ook in Leiden zal deze actie met grote kracht ter hand worden genomen. En op korte termijn. De bankdirecteuren hebben hun medewerking al toegezegd, deelde wethouder D. van der Kwaak ons gisteren mee. De opzet is, dat Leiden huis aan huis zal worden bewerkt. Als men let op de landelijke verhoudingen, dan zal onze stad een bedrag van 50.000 bijeen moe ten brengen. Hiervoor zouden vijftig woningen kunnen worden gebouwd. Het tekort aan woningen bedraagt ongeveer 3000, zodat de wens wel gerechtvaardigd is, dat er veel meer binnenkomt. De stad wordt verdeeld in 56 blokken met wijkhoofd aan de top. Dit wijkhoofd heeft weer tien mensen onder zich, die allen de bevolking zullen opwekken aan deze actie deel te nemen. Tevens zal een beroep worden gedaan op verschil lende verenigingen en organisaties. De actie begint op 28 Februari en duurt tot 6 Maart. Op 27 Februari volgende week Woensdag komen de wijkhoofden, die door de burgemeester, jhr mr F. H. van Kinschot, persoonlijk worden uitgenodigd, bijeen om de nodige instructies te ont vangen. Als de balans op 7 Maart is op gemaakt. zal de rest met de banken in orde worden gemaakt. Het gaat er dus om, dat de burgerij intekent op lijsten voor de financiering van de woningbouw. Hoe deze zaak, die zich nogal ingewikkeld laat aanzien, nu precies zit. zullen de huisbezoekers straks duidelijk mogelijk maken. Het klein ste bedrag, waarmee men kan intekenen, is ƒ25. De lening is aantrekkelijk, want als men nu voor ƒ25 intekent, kan men in 1958 ƒ31.25 terugontvangen, in 1963 ƒ37.50, in 1967 ƒ45. in 1971 ƒ52,50 en in 1974 ƒ62.50. Het bijeen te brengen be drag is bestemd voor woningbouw en voor werken, die met de woningbouw verband houden. Door lenen lenigen wij de nood. zei de heer Van der Kwaak, die vurig hoopte, dat Leiden goed uit de bus zal komen en aan de verwachtingen zal voldoen. t is ook de bedoeling de Kerken in te schakelen. Aan kerkeraden wordt ver zocht iets over deze actie op de kansels te zeggen. De burgemeester verzocht ons nog het volgende op te nemen. Het spreekt van zelf dat voor het slagen van de plannen der gemeente in zeer korte tijd een om vangrijk apparaat moet worden opge bouwd. In verband hiermee doen B. en :en dringend beroep op alle ingeze- Concordia geeft uitvoering Morgenavond zal de Chr. muziekver eniging Concordia onder leiding van haar directeur de heer P. van Bruggen weer voor het voetlicht treden. Het aan trekkelijke programma valt in twee de len uiteen. Voor de pauze treedt het orkest zelf op met medewerking van de populaire drumband onder leiding van de heer K. de Jeu en na de pauze zal Sempre Avanti's Jong en Jolig de avond verder verzorgen. Wij geloven, dat men voor deze avond hoge verwachtingen mag koesteren. Men zie verder onze agenda. Leidse pachtvlieger terug uit de Ver. Staten Aan -boord van de Veendam, die giste ren uit New York is vertrokken en op 2 Maart in Rotterdam wordt verwacht, bevindt zioh de 2e luitenant-vlieger J- A. Riel uit Leiden, die in de Ver. Staten tot jachtvlieger is opgeleid. tenen die daarvoor de nodige geschikt heid menen te bezitten, om zich vrijwil lig te belasten met de plaatsing van de rente-spaarbrieven en obligatiën. 'Men kan zich melden ten Stadhuize afdeling financiën morgen en Maandag van negen tot half één en van half twee tot half zes. Lezing voor Onze Vloot afdeling Leiden De Kon. Ned. vereniging Onze Vloot heeft in Leiden een groot aantal leden, maar voor de bijeenkomst, die gister avond in De Doelen werd gehouden, was maar weinig belangstelling. De spreker, kapt. t. z. S. Dobbenga, had stellig een groter gehoor verdiend, want wat de zeeman vertelde en de manier, waarop hij dat deed, was boeiend. Kapt. Dobbenga een telg uit zeevarend Schiermonnikoogs geslacht heeft de Nederlandse zeevaart al jong leren kennen. Hij voer bij de koopvaardij en later bij de Kon. Marine. Uit beide episoden haalde hij aardige staaltjes op, waarvan die uit de na-oorlogse tijd in Indonesië wel het meest in de smaak vielen. Na de Japanse capitulatie voerde hü daar een soort oorlogje in zakformaat met zijn schip, de Crijssen. Kapt. Dob benga wist hier zelfstandig opererend op verscheidene plaatsen in de Ar chipel het Nederlandse gezag te herstel len. Tot de nog aanwezige Japanse be zetters zei hij dan te handelen in naarr der Koningin. Overigens had hij voos zijn eigenmachtig handelen geen toestem ming van zijn Australische commandan ten. Echter door dit optreden konden belangrijke wapendepots uit handen de extremisten worden gehouden. Hoewel de Australiërs dikwijls sportief in hun optreden waren, gaven zij er toch ook dikwijls blijk van weinig waardering te hebben voor de Nederlanders. Zo wei gerden zij zelfs kapt. Dobbenga de ca pitulatie-overeenkomst met de Japan ners op Timor mede te laten onderteke nen, hoewel er toch ook Nederlandse zeestriJdkrachte'n aan land waren ge gaan. Propaganda-avond van „Holland" Gisteravond organiseerde de Athletiek Vriendenkring „Holland" een propagan da-avond in „Royal" die, gezien de zeei grote opkomst en het gebodene. op uit nemende wyze is geslaagd. Na een kort openingswoord van de heer C. Gulde- mond sprak de bekende athleet Frits de Ruyter over „de athletiek met een lach, traan eneen zweetdruppel". Op waarlijk geestige wijze wist hij zijn ge hoor tot het einde te boeien. Het tweede gedeelte van deze avond werd verzorgd door ir P. C. Fissot van Patot met de films „sportflitsen van de Olympische Spelen 1936 en 1948", als mede de Europese kampioenschappen '50. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Hubertina Margaretha, dr M Verver en C M Epskamp; Hester Johanna, dr v C de Ru en E Akershoek; Klazina, dr V C Cornet en J C Larde; Christophorus Johannes Maria, zn v J Th WUte en H M B Stijnman; Iris Maria, dr v W Baart en W H Riethoven; Willem Frederik, zn v J van Putten en C van Wagtendonk; Francina, dr v A Vink en P de Pater; Neeltje, dr v C J Lagas en F W Ziegelaar. GEHUWD: W C van den Berg en C L M Ruijtenbeek; F F van Zessen en A G Nagtegeller; P J Hartman en J Spie- rings; F J van Noort en M E Stijger; H Oostendorp en M Knol; P J van der Burg en J M Nieuwenhuysen; AAM Hamerlynck en H M M A Brooijmans; A Siera en J Siebert. OVERLEDEN: A G Boekwijt, man, 69 j.; K H Boot, weduwnaar, 75 j.; J Zwaan, weduwnaar, 89 j.; A Brak, weduwnaar, 00 j.; W van der Veer, man, 58 j. Herinneringen van oudere Leidenaars (III) Vooreen cent water en vuur bij de water-en-vuur-vrouw "jl/TET PLEZIER LEES IK DE STUKJES van de oudere Leidenaars. Ook -®- bij mij kwamen verscheidene herinneringen aan vroeger weer hoven. Misschien kunt U er iets van in de krant zetten. Hier zijn ze: Ik ben in 1869 geboren. In het plant soen, waar nu de fontein met vijver is, was een hoge brug. We holden er vaak vanaf en hadden dan de grootste pret. Op de Jan van Houtkade was de lijn baan. Daar liepen de mensen in plaats van vooruit achteruit. Dat vonden we erg vreemd. Waar nu het Van der Werffpark is, was vroeger de Ruïne. Daar exerceer den de soldaten. Bij brand hing er een lantaarn aan de stadhuistoren, zodat men kon zien aan welke kant van de stad brand was uit gebroken. Ook liepen er dan wel agenten met hoorns te toeteren. Verder werkten trommelslagers mee om zo veel mogelijk mensen op de been te krygen. Dan herinner ik mij de torenwachter, die om het uur een liedje speelde. Dat vonden we heel mooi, maar toch een beetje angstig. Dat duurde geloof ik tot vier uur. Ook kon men door een poort van het stadhuis van de Vismarkt naar de Breestraat lopen. Aan de Kaasmarkt stond het invaliden huis. De tuin er van was van tien tot Vandaag dan het derde artikel in de rubriek Herinneringen van oude Leidenaars. Wij willen er nog graag op wijzen, dat uw „memoires" geen vellen hoeven te beslaan. Kleine stukken kort en bondig, doen het even goed. En kele inzenders schreven er bij: Is het niet de moeite waard, be schouw dit briefje dan als niet geschreven. Hierop kunnen we al leen maar zeggen, dat het niet gauw niet de moeite waard is. Is de inzending te klein, dan com bineren we haar met een grotere. Elk gegeven zullen wij recht laten wedervaren. Natuurlijk letten wij ook niet op stijl- en taalfouten. We komen er altijd wel uit! Oudere Leidenaars, gaat er eens een uurtje voor zitten! REDACTIE N.L.C. vier uur geopend in spelen. Toen e was. kochten de m vuur-vrouw voor 1 men mocht er zelfs nog geen petroleum □sen bij de water-en ten halve cent heet halve ceivt vuur. Men kon dan tenminste koffie en thee In hot water van de Herengracht en de Oude Ryn lagen vlotten, waarop de ive dekens van de firma Zaalberg werden gespoeldMet stokken werden de dekens in het water geduwd. En als waren ingehaald, gingen de arbeiders met klompen op de dekens trappen. Dan werden ze weer gespoeld. Dit proces duurde tot de dekens brandschoon waren Aan de Oude Rijn had men ook de vellenploters. De vellen werden met stokken geslagen en in het water aan haken gespoeld. Op de Haven stond een oliebollenkraam. Daar kochten de jon gens oliebollen. Kochten Als ze geen cent hadden, gooiden ze een knoop het bakje. Maar we geloven toch, dat dat de verkoper niet vaak konden lap pen. Ook herinner ik me het vrouwtje, dat warme appelen verkocht. Tal van kinderen zag je met een warme appel aan de mond naar school gaan. Ik zo door kunnen gaan, maar laat het bij. H. HEIJMANS. Vestestraat la. Leiden. DOBBELMANN UkUf De Oegstgeestei affaire Het vordert van de Justitie heel wat werk, om te onderzoeken tot welke bedragen personen door hun deelneming in de „holle" naamloze vennoot schappen van de dezer dagen gearresteerde Oegstgeestenaar I. J. S. zijn betrokken. Dit zal o.a. moeten blijken uit de in beslag genomen administra tie van deze voormalige directeur van de N.V. Wetenschappelijke Boek handel, die de veertien N.V.'s beheerde; zij werden overkoepeld door de Zuid-Hollandse Beleggingsmaatschappij. In deze maatschappij waren eer tijds ook ondergebracht de Leidse Onderwijs-Instellingen en het Ned. Drukkerijbedrijf nauw aan de L.O.I. verbonden van welke onderwijs instelling S. mede-directeur is. de naamloze vennootschappen warer toegetreden en daarin belangrijke posi ties zouden krijgen, op een gegeven ogen blik geen bevoegdheden bleken te heb ben. Het was dan S., die bij de N.V.'s de touwtjes in handen had. Deze klachten misten evenwel iedere juridische grond, omdat S. zich in de statuten het recht Zeer merkwaardig is het te noemen, dat deze twee bedrijven, waarvan de een door geheel Nederland be kende naam hebben, uit deze Beleg gingsmaatschappij werden gehaald. Immers doordat de L.OJ. niet meer ge rekend konden worden tot de overkoe pelde naamloze vennootschappen, moet het aanzien vam de andere veel minder bekende vennootschappen aanmerkelijk zijn gedaald. Inmiddels zijn talrijke personen onder wie vooraanstaande mensen slachtoffer geworden van de vennoot schappen. Een voorlopige, dus rzichtige, schatting van totale bedrag, waarvoor _o velen den opgelicht, is f300.000Een der gelijke schatting houdt uiteraard mogelijkheid in, dat het bedrag nóg hoger zal zijn. ds een familie zeker gedupeerd een bedrag van ongeveer f60.000, terwijl andere personen bedragen van f 10.000 tot f 30.000 in de ondernemingen hebben gestoken. De garanties voor de veiligheid het belegde geld waren ogenschijnlijk voldoende aanwezig. De Zuid-Hollandse Beleggingsmaatschappij stond garant S., terwijl S. zelf garant stond de naamloze vennootschappen. Voor deze juridische constructie had S. raad ingewonnen van een vroegere N.S.B.-er, mr Van Vessem te Utrecht, /oor deze partij zitting had in de Tweede Kamer. S. meende door deze constructie zijn praotijken straffeloos te kunnen uitvoeren. Het is echter de vraag, of deze veronderstelling ook door de Justitie zal worden gedeeld. S. stelde de statuten van de N.V.'s veranderde deze statuten daarna, kort voordat de aandelen ondershands den verkocht. De gewijzigde statuten moesten dan weer door de overheid worden goedgekeurd. Op grond vaa onveranderde statuten verkocht hij delen en deelde directeurs- en com sarissenplaatsen uit. Ongeveer één tot anderhalf jaar later bleek dan, niemand enig recht kon doen gelden. De statuten waren immers in een eerder gehouden „aandeelhoudersvergadering" i die zin gewijzigd Omtrent de manipulaties van S. ver- emen wij voorts nog, dat enige beleg gers van meesal zeer aanzienlijke bedra gen, zich met klachten hebben tot de Kamer van Koophandel. Deze klachten hielden dan in, dat zij, die tot een van (Advertentie) Zijn spreekuren in Leiden blijven De gemeenteraad van Alblasserdam I Nes het kan betrekken, moeten worden heeft gisteravond met algemene stem-1 gerestaureerd en veranderd. Ook zullen men (11) besloten het gebouw van de een zusterhuis en een orthopaedische Cornelis Vroege-stichting aldaar te ver huren aan dr C. P. van Nes, orthopae- disch chirurg te Leiden, die, zoals men weet tot 1 Januari jl. geneesheer-direc teur was van de Anna-kliniek te Leiden en wegens onenigheid met het bestuur werd ontslagen. De Cornelis Vroege-stichting heeft capaciteit van ongeveer zestig bedden. Doch het gebouw zal, alvorens dr Van werkplaats moeten worden gebouwd. Volgens een legataire beschikking moet het gebouw eigendom blijven van de gemeente Alblasserdam, zodat dr Van Nes het niet zal kunnen kopen. Voor Leiden betekent deze verande ring gelukkig niet een algeheel verlies van de zo bekwame chirurg, want zoals wij vernamen, ligt het in de bedoeling van dr Van Nes zijn spreekuren in Lei den te blijven houden, terwijl ook het gebouw Zonnewende aan de Boerhaave- laan hoek Rijnsburgerweg waar hij thans zijn patiënten heeft onderge bracht, b\j hem in gebruik zal blijven. Dr Van Nes zal dus zijn tijd tussen Lei den en Alblasserdam verdelen. Eervol ontslag en benoeming Bij beschikking van de minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen is aan de heer P. J. van Kuyk op zijn verzoek eervol ontslag verleend als we tenschappelijk ambtenaar bij de röntge nologie aan de rijksuniversiteit te Lei den en is als zodanig tydelyk benoemd de heer C. B. A. J. Puylaert, arts. op grote voordelen voorbehield. Bij juiste lezing van deze statuten had men dit kunnen weten. Overigens waren er ook veel mensen, die de mogelijkheid, dat hun bevoegd heid tot nihil zou kunnen worden gere duceerd, inzagen en op grond daarvan niet met S. in zee wilden gaan. Het aantal klachten, dat binnenkwam, bereikte evenwel geen alarmerend aan tal, zodat de Kamer van Koophandel dan ook geen waarschuwend geluid kon laten horen. Men kreeg bovendien de indruk. dat de klagers onenigheid hadden met S. en daardoor de zaken slechts van een be paalde zijde bekeken. Achteraf kreeg men wel de indruk, dat zij inderdaad ge lijk hadden. Echter heeft geen van degenen, die klachten hadden, zich gewend tot de Ju stitie. Dit gebeurde eerst einde vorige week, toen de dubieuze post van f 12.000 op de balans 1948 van de Ned. Weten schappelijke Boekhandel aan het licht kwam. De thans zich te Oegstgeest in arrest bevindende S. zond aan de commissaris sen en directeuren van de naamloze ven nootschappen gunstige balansen rond, om dan plotseling voor de dag te komen met een balans, waaruit bleek, dat de N.V. een volkomen mislukking was. Nu staat er in de wet, dat het publice ren van valse balansen strafbaar is, doch S. publiceerde deze balansen niet, maar schijnt ze ter inzage te hebben gegeven. Dit heeft uiteraard een veel meer be perkte betekenis, zelfs het karakter van een privé dienst. In verband met de malversaties van S., die een van de drie directeuren van de Leidse Onderwijs-Instellingen was, vragen verscheidene cursisten zich af, of zij op enigerlei wijze kunnen worden ge dupeerd. Hedenmorgen hadden wij een onder houd met een van de andere directeuren van deze onderwijsinstelling, ir J. L. J. Rutten. Deze deelde mee, dat de L.OJ. niet zijn gedupeerd door de handelingen van S., die niet met de dagelijkse leiding van het bedrijf was belast. Geen enkele zakenrelatie zal iels nadeligs ondervin den, aldus ir Rutten. Een promotie met lof „De doorwrochte wijze, waarop ge uw'proefschrift hebt geschreven, de grote volledigheid, die het kenmerkt en de oorspronkelijke gedeelten er in, kortom deze dissertatie, zoals die voor ons ligt, doet ons de gegronde hoop koesteren, dat gij het bij dit boek niet zult laten. Dit zou ook jammer zijn, want dit boek smaakt naar meer". Aldus sprak gistermiddag prof. mr R. P. Cleveringa tijdens de promotie van mr K. Wiersma, secretaris van 't college van curatoren der Leidse universiteit, tot doctor in de rechtsgeleerdheid. De promotie geschiedde met lof. Voor deze plechtigheid was een uitzon derlijk grote belangstelling. Onder de aanwezigen telden wij niet minder dan zestig hoogleraren en het volledige col lege van Curatoren. Zo was het groot auditorium het was een publieke pro motie ook tot de laatste plaats bezet ,.Gij hebt", aldus prof. Cleveringa, die als promotor optrad, „een uiterst moei lijk onderwerp voor uw proefschrift ge kozen: Het rechtsmiddel verzet van derden. Faure heeft dit onderwerp dood- gepraat, en hoewel twee van zijn leer lingen op een gelijksoortige dissertatie promoveerden, brachten zij vrijwel geen nieuws. Ook in de daaropvolgende halve eeuw werd hierover weinig gezegd en gepubliceerd, dat de juristen verder j bracht. Wel is er verzet gerezen tegen Faure's opvattingen, maar een uitweg is pas gevonden door dit proefschrift. Dit proefschrift, dat getuigt van een gron dige studie met veel oorspronkelijks. U hebt het gehele terrein van het recht rond gereden, en bij vele stations moest afstappen om de wetgeving te verken- :n. U moest zelfs naar Parijs, omdat »ze bibliotheken u de benodigde wer ken niet konden verschaffen. Zó. door uw grote ijver, kon u een volledigheid bereiken, die my, eerlijk gezegd, teleur stelde. Want ik ben aan 't zoeken gesla gen, om te kijken of u nu werkelijk niets vergeten had, maar ik kon niets vinden. Thans behoort u tot de kring der ,.zeer geleerde heren". Het is natuurlijk pret tig. om uzelf zo te horen aanspreken. Economische politierechter Kapster krijgt kans om examen te doen De Economische Politierechter keek el een beetje raar op toen na de op roep van de deurwaarder voor een juf frouw uit Leiden een forse jongeman re soluut voor het hekje trad. Het bleek de echtgenoot van de inmiddels gehuwde verd. te zijn, die vertelde dat zijn vrouw wegens ziekte niet kon verschijnen. gedagvaard omdat zij in Januari 1951 te Leiden een dameskap salon had voortgezet zonder vergunning. „De vorige eigenaresse werd plotseling ziek en daardoor is de overneming het bedrijf verhaast", vertelde de jonge man. „Het gezelsexamen heeft al en ze is nu druk bezig om bereiden op het andere examen. Dit zal ze deze zomer afleggen" In onderling overleg besloten rechter en officier van Justitie het resultaat dit blokken af te wachten en daarom werd de zaak voor onbepaalde tyd gehouden Boete voor tuinder Een* tuinder uit Rijnsburg had groene kool, peentjes enz. geteeld dan waarvoor hij vergunning had. In totaal Maar het brengt ook verplichtingen mee. Ik zou haast zeggen: de verplichting om verder te schrijven. Voortaan behoeft u niet bang te zijn, dat een promotor nu en dan over uw schouder kijkt wét u schrijft, om u van advies te dienen of om critiek te geven. U bent nu geadeld. U hebt de adelbrief der universiteit voor u liggen U hebt geen hulp meer nodig. Van harte hopen wij dan ook dat u méér zult schrijven. Na afloop der plechtigheid was. zoals te doen gebruikelijk is, in het academie gebouw gelegenheid om de jonge doctor te complimenteren, waarvan tallozen gebruik maakten. Eerste prijs voor Leidenaar De heer H. Keekstra, Leliestraat 94, - won de eerste prtJs (f 200) van de Kerst- de bru'.o-opbrengst 5000 gulden ge-1 prijsvraag 1951 voor amateurs van da weest, waarvan ongeveer 2000 gulden Kodak-foto-fabrieken, winst. Een deel van deze winst is de tuinder echter al weer kwyt want de Haagse Economische Politierechter legde hem 300 gulden boe:e op. De officier Justitie had 500 geëist. Kazen niet laten wegen Vijftig gulden boete hoorde een vee houder uit Rijpwetering tegen zich eisen omdat hij zijn kazen niet in het waag gebouw had laten wegen. De Economi sche Politierechter veroordeelde hem tot 40.boete. De komst van ds Haan Naar wij vernemen heeft de kerkeraad in de Evang. Lutherse Gemeente voor ds Haan. die het beroep in de vacature i ds Smit Duyzentkunst aannam, een aanbouw zijnd huis in de omgeving de Zoeterwoudseweg aangekocht. De bevestiging en intrede van de nieuwe predikant zullen vermoedelijk pas begin Juni kunnen geschieden. TER AAR A.R. kiesvereniging „Hoe denkt U over het politieke be leid onzer regering?" Dat is het onder werp. waarover de heer R. Gosker, ad junct-secretaris van he: centraal comité der A.R. kiesverenigingen, zal spreken op Donderdag 28 Februari om kwart over 7. Klokkencollecte De collecte klokken Amerika heeft in onze gemeente 178 opgebracht. VALKENBURG Opbrengst collecte De collect*, die Zeterde, J.L in onze gemeente werd gehouden voor „Klokken voor Amerika" heeft ƒ81,45 opgebracht Hieraan werd nog toegevoegd een bedrag van 7.33 als het resultaat van een col lecte, die voor dit doel gehouden werd onder de leerlingen van ae Chr. school

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 3