Jlieuive geitectft(iTouraiit De Oegstgeester affaire Het doel van de N.A.T.O. voor dit jaar 25 divisies in Europa Pleidooi te Lissabon om ook (Franco) in te schakelen IS Spanje Vroegere nazi-bons leefde onder valse naam Afstand tussen „Bonn" en oppositie toegenomen Wist U DONDERDAG 21 FEBRUARI 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.- pei kwartaal, 2.— per maand; 047 per week ADVERTENTIêN0.18 per millimeter (By contract belangrHke kortine) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Twee en dertigste jaargang No 9361 .Staatvastlcft Is ghrblrow tngn hert la tcgfjcnspoet" Acheson Slagen, omdat het moet Straalvliegtuig boven Lunteren ontploft Vlieger gedood Gistermiddag is de 24-jarige vlieger P. C. Smaal uit Dordrecht omgekomen toen zijn vliegtuig, een Gloster Meteor va vliegbasis te Soesterberg, in de lucht boven Lunteren explodeerde. De wrak stukken vlogen ver in het rond. Ooggetuigen zagen de straaljager ir ;n duikvlucht uit de wolken te voor AAN DE ZITTING van de Noord Atlantische Raad te Lissabon wordt behalve door de ministers van de Westelijke Geallieerden, ditmaal ook deelgenomen door Griekenland en Turkije. Het gaat er nu om, om van de legers op papier legers te velde te maken, aldus de Amerikaanse minister van Buitenl. Zaken, Dean Acheson. Wat totnutoe bereikt is, zal van nul en gener waarde zijn, als de plannen niet op vastberaden wijze worden uitgewerkt. Zo ook heeft Lester Pearson van Canada gewaar schuwd, dat deze negende zitting zal beslissen over het lot van de Atlan tische coalitie. De deelnemers aan de Atlantische Raad staan tegenover een politieke, militaire en geestelijke bedreiging, die geen van hen alleen zou kunnen weerstaan. Thans moeten de militaire plannen worden aan- schijn komen. Plotseling werd vaard, die ten doel hebben in West Europa nog dit jaar een strijdmacht rookpluim zichtbaar en met e te vormen van 25 divisies. Het was Averell Harriman, die namens de,knal sloeg de Meteor op korte afstand „Raad der wijzen" deze aanbeveling deed. Tevens moeten op grotere van de grond uit elkaar. In een huis in school steenkool, staal, alsmede andere strategische goederen worden de omgeving werd door de luchtdruk geproduceerd. De totale defensielasten worden voor de eerste drie jaar zware schade aangericht, geraamd op... 224 milliard dollar. Buit. Zaken, de n.A.T.O. en de Europese verdedi- belangrijke gingsgemeenschap, de z.g. E.V.G. een be langrijk punt van bespreking uitmaken Volgens de Lissabonse corr. van de De Portugese min. Paulo Cunha, heeft kwestie op de proppen gebracht, namelijk het aandeel van Spanje in de Westerse defensie. Hij oordeelde het absurd, dat Spanje geheel buiten het N.A.T.O.-ver- band wordt gehouden en hoopte, dat de afgrond, gapende tussen Portugal en de rest van West-Europa, overbrugd zal worden. Ook de Griekse min. van Buit. Zaken, Venizelos, heeft het woord ge voerd. Hij zeide, dat Griekenland en Turkije door toe te treden tot de Noord- Atlantische verdragsorganisatie veel meer voor het versterken van de vrede hebben gedaan, dan indien zij hadden deelgenomen aan een afzonderlijk regio naal bondgenootschap. Nimmer zal ver geefs een beroep op zijn land worden gedaan, om de verplichtingen na te ko- "üe Turkse min. van Buit. Zaken, ver klaarde. dat zijn land het als een eer be schouwt te zijn opgenomen in de N.A.T.O. De Canadees Pearson heeft er met nadruk op gewezen, dat te Lissabon geen snelle noch dramatische beslissiri- gen zullen worden genomen. De Raad behoeft niet een serie van vulcanische uitbarstingen te zijn, maar moet een ge stadige beweging vertonen, die tot op lossing der hangende problemen voert. Wy herinneren er aan, dat ook min. Stikker gewezen heeft op het relatieve karakter en een goede, zowel air kwade kans op het bereiken van resultaten. De Atlantische Raad zal verder in commis sies achter gesloten deuren vergaderen. Onderwerpen zijn: 1. de politiek der At lantische staten tegenover het commu nisme. 2. de plannen voor de Opbouw der West Europese verdediging in de komen de drie jaar. 3. De, te Londen door de „Grote Drie" genomen beslissingen en het resultaat van de. door hen. met Adenauer gevoerde besprekingen. Uiteraard zal ook de verhouding tussen I Piloot Smaal was gehuwd. Sedert 1 Januari 1951 is dit de twaalf de Nederlandse straaljager die veronge lukte. „Daily Mail" zal aan de Noord-Atlanti sche Raad deze week verzocht worden, om toestemming voor een nieuw plan, om West-Duitsland in een Europees leger op te nemen. Gepoogd zou worden, de Euro pese strijdmacht in het Noord-Atlanti sche verdedigingsstelsel in te schakelen, aldus deze correspondent. „Das Spiel ist ausHen Richter Getuige van eigen dood; gehuwd met eigen vrouw en stiefvader van eigen kinderen Uw hoge sprongen zijn gedaan, heer gezien de regels betreffende de onsdiend. graaf, oftewel „Das Spiel 1st aus, Herr •-'d~< dat or Richter", zou men gisteren gezegd kun- vaardigde in de Westduitse Bondsdag, nen hebben tot de uiterst rechtse afge- die totdusver optrad onder de schone naam van dr Franz Richter. Gisteren is hü nl. gearresteerd, omdat zyn ware naam zou zijn Frits Roesier, de vroe gere ..Gauhauptstellenleiter" van Hitiers NSDAP in Saksen. Volgens de beschul diging, die tegen hem uitgebracht is. her trouwde hü in 1946 met z'n eigen vrouw en was daarbü getuige van z'n eigen dood, om te bewüzen, dat z'n vrouw we duwe was en dus mocht hertrouwen. Daardoor werd hij de stiefvader van z'n eigen kinderen Zodra „Richter" de presentielüst had getekend, werd hij gearresteerd op de beschuldiging, dat hij gepoogd had. onder valse voorwendselen het presentiegeld te verkrijgen. Dit was de eerste maal, dat de politie binnen het parlementsgebouw een afgevaardigde kon arresteren, aan- Toch komt de aap nog uit de mouw Kleren maken de man, maar de aap komt toch vroeger of later uit de mouw, Herr Cauhauptstellenleiter"meter" bevond^ baarheid niet gelden voor een lid, dat op heterdaad betrapt wordt. Uit documenten en foto's van de open bare aanklager bleek, dat „Richter" en Roesier dezelfde persoon zün en dat de arrestant niet in Smyrna (Turkije), maar in Saksen is geboren; voorts is hij geen doctor, maar koopman. Toen Roesiers parlementaire onschendbaarheid was op geheven, werkte men de arrestant door een kelderraam naar buiten en leverde men hem aan de politie over. Aanvankelijk hoorde de Bondsdag de verklaring over „Richter" geamuseerd aan. Later werd de stemming echter ernstig. Met algemene stemmen werd een motie aanvaard, welke verzocht om op heffing van Roesiers immuniteit en toe stemming gaf tot arrestatie, vervolging en eventuele veroordeling van de be trokkene. De arrestatie kwam in de Bonsdag als een verrassing. Gewoonlyk kon men „Richter" in rij broek en rylaarzen zien lopen Eens was hy een vriend van Loritz, die wel eens de „blonde Hitier" genoemd werd, van wege zijn haar en z'n manier van spre ken. Wanneer hy in de Bondsdag sprak, veroorzaakte hij incidenten. In z'n jong ste rede by de debatten over de oprich ting van een Europees leger stelde hy voor, dat de Bondsdag zich als eerste bataljon voor dit leger zou aanmelden. Totnogtoe steunde „Richter" de nazistische Socialistische Rijkspartij ex-generaal Otto Remer, die in 1944 de opstand tegen Hitier onderdrukte. Na de capitulatie was hy werkzaam als onder- wyzer, maar werd ontslagen, omdat hij de kinderen leerde, dat „het zegevierende Duitse leger slechts door verraad O' A-bom explosies in Argentinië Volgens het te Santiago verschynende Mad ..Ultimas Noticias". heeft de beman- ninc van een toestel der Chileense lucht macht by de Argentynse grens ploffingen waargenomen, „die dezelfde verschijnselen vertoonden als atoom ontploffingen' De bemanning zag eerst een rookzuil van ongeveer twintig meter omtrek, waarop zich de kenmerkende gekleurde paddenstoel vormde. Onmiddellijk d; ?ag de bemanning even verder hetzelfde verschijnsel. De ontploffingen werden aargenomen op een afstand van onge- 10 kilometer van het toestel, d; Eden, de Engelse min. van Buiten landse Zaken (rechts) en zijn Franse collega Robert Schuman verlieten gezamenlijk per vliegtuig de Engelse hoofdstad voor de N.A.T.O.-confe- rentie in Lissabon. Schuman schijnt onder de hevige aanvallen, die hij in de Franse volksvertegenwoordiging had te doorstaan, nog niet zijn goede humeur verloren te hebben. De rattenvanger van Moskou De Sowjet-Unie is bereid al het moge lijke te ondernemen om het sluiten een vredesverdrag met Duitsland te spoedigen en verwacht, dat de andere landen, d'ie toezicht op Duitsland uit oefenen, hetzelfde doen. Zo heeft de Sow jet-regering het Oostduitse kabinet /an premier Otto Grotewohl geschre- Deze verklaring kwam in antwoord >p een beroep van Grotewohl aan de .Grote Vier", waarmede de Sowjet- regering van harte instemde. De Russische regering gelooft, dat er onmiddellijk een vredesverdrag voor Duitsland moet worden gesloten. De huidige toestand, hierop neerkomende, dat Duitsland zeven jaar na de oorlog geen vredesverdrag heeft en in ën verdeeld is, is volkomen abnor maal. (Maar nog abnormaler is, dat Rus land daarvan de Westelijken de 6chuld de schoenen schuift, terwyl het zelf het splitsingsproces heeft veroorzaakt. Deze Russische verklaring beoogt slechts West-Duitsland verre te houden van het Europese leger, vooral nadat Adenauer daarover te Londen met de „Gfote Drie" bescheiden aceoord bereikte. Red.) A.N.W.B. tot minister: Overwegen moeten meer worden beveiligd Halve spoorbomen met rode lichtjes gevraagd Een dringend beroep heeft de A.N.W.B. op minister Wemmers gedaan voor een betere beveiliging van de 3360 Neder landse overwegen. Er worden in een adres vier maatregelen gevraagd. 1. Alle overwegen moeten worden voorzien van een rood flikkerlicht van groot formaat en op <je ovenvegbomen zelf moeten kleine, rode flikkerlichtjes worden aangebracht. 2. De op afstand bediende overwegen moeten zonder uitzondering worden be veiligd door halve bomen (het Ameri kaanse systeem), zodat opsluiting van de weggebruikers tussen de bomen onmoge- lyk wordt. 3. De ongevallen op overwegen met flikkerlichten kunnen alleen worden voorkomen wanneer een groter formaat van lichten wordt toegepast en men de lichten ook achterwaarts laat uitstralen. Verder zullen ook deze overwegen van halve bomen moeten worden voorzien. 4. De onafgesloten overwegen met geen andere beveiliging dan de zgn. Andreas-kruisen moeten geleidelijk met het automatische stelsel worden uitgerust. De Ned. Spoorwegen hebben in de af gelopen jaren aanvragen om verbetering vrijwel steeds afgewezen met de opmer king dat de beveiliging voldoende was wanneer de weggebruikers zich maar hielden aan de maximumsnelheid van 20 km. De A.N.W.B. meent echter dat 't in veel gevallen aan de beveiling zelf ligt. B. en W. van Workum tot boete veroordeeld Stadhuis werd verbouwd zonder Rijksvergunning De economische politierechter te Leeuwarden veroordeelde gisteren de burgemeester van Workum tot vyftig gulden boete, diens beide wethouders tot 25 gulden en twee aannemers uit Oost- zaan en een Amsterdamse architect even eens tot 25 gulden. Het college van Workum stond' terecht terzake van het doen verbouwen van het stadhuis. De vergunningen van Monu mentenzorg en Gedep Staten waren wel aanwezig, maar die van het Rijk niét De directeur van gemeentewerken werd vrijgesproken, maar hij kreeg hon derd gulden boete voor het doen bou wen van een noodwoning. Twee andere aannemers, die gebr. v. d. M., kregen ieder f20 boete. Vrouwelijke Landru staat terecht Proces tegen Franse gifmengster begonnen Vermoordde ze elf familie leden? De ruim 50-jarige Franse weduwe, Ma rie Besnard, die er van wordt beschul digd, elf familieleden te hebben vergif tigd, iS in een vóór-proces schuldig be vonden aan vervalsing. Zy had op on wettige wyze, een aan haar tante gerich te, postwissel geïnd, en werd voorwaar- d'elyk veroordeeld tot twee jaar gevange nisstraf en een boete van 12.000 francs. Marie Besnard werd in 1947 gear-1 ken resteerd, na de dood van haar tweede «Val ik niet uit de toon?" (New York Times). Ondanks exposé van Adenauer Vonnissen van oorlogsmisdadigers als Hess en Doenitz worden niet herzien Een groot deel der Duitse pers blijft sceptisch staan tegenover het, door Adenauer met de „Grote Drie" te Londen bereikte, resultaat. Voor een 300tal correspondenten heeft de West-Duitse Bondskanselier echter op- nièuw een pleidooi gehouden voor de verwezenlijking w het plan voor een Europees leger. Adenauer vertelde echter zoveel over de Londense plechtigheden en over zijn bezoek aan Koningin Elizabeth, dat er vrijwel geen tijd overbleef voor het beantwoorden van de vele vragen. felle oppositie voeren en zullen het plan voor een Europees leger met kracht biyven bestrijden. De afstand tussen de regeringspartijen en de Sooiaal-Demo- craten is groter dan ooit. Twee „pseudo- spionnen" Maar, aldus de A.N-P.-corr. te Bonn, ■kende, da-t er te Londen in ■ieder geval zoveel bereikt was, dat de conferentie te Lissabon nu een werkelijk doel had. In toet tegenovergestelde geval de uitwerking op het Amerikaanse publiek niet te overzien zijn geweest. Wat Frankrijk betreft, hoopte hij op „gezuiverde atmosfeer voor verder zake- lyk overleg". Er was uitvoerig gespro- de bewapeningsindustrie er geworden, dat echtgenoot, die door vergiftiging leven gekomen zou zyn. Toen men de lichamen van tien andere familileden op groef, bleken deze allen sporen van ar senicum te bevatten. Vandaag is te Poitiers het eigenlyke proces begonnen inzake deze vergifti- gingsgevallen. Door drie Franse politie mannen werd de weduwe vanuit de som bere Pierre Levée-gevangenis naar het Paleis van Justitie overgebracht. De overweging zal rechtzaal zit vol met advocaten, verslag-West-Duitsland gevers en getuigen. Voor een openstaande Amerika. Engeland en Frankrijk ieder deur verdringen zich de bewoners van één zetel. Wanneer de raad eenstemmig Poitiers, om een glimp op te vangen van van mening is, dat een oorlogsmisdadi- het proces. Meer dan 80 Franse en bui-1 ger in vrijheid moeit worden gesteld, zal Ü"Ian J-0Ur"a1llSt.en_.3* s,amenSek°- 1 deze uitspraak bindend zijn. Hy geloof- - pr0ces dat ook hier overeenstemming kon het Duitsland niet ir wel te kwetsbaar, voor de vervaardiging van atoomwapens, bacteriologische wapens of oorlogsschepen. Besloten was, dat aan alle deelnemers de fabricage van wapentuig zou worden verboden. Ten aanzien van het andere punt, de kwestie der Duitse oorlogsmisdadigers, zeide Adenauer: Er zal een raad worden ingesteld, die de vonnissen opnieuw •men. In deze raad zal drie zetels krijgen; ;ationeelsti sinds 1925", toen Landru terecht stond wegens het vermoorden van elf vrouwen. Nieuw groot tankschip in Duitsland voltooid Het 11.600 ton metende tankschip „Groenland", het grootste schip dat se dert het eind van de oorlog in Duitsland gebouwd werd, is thans afgeleverd aan de eigenaars, de Danks-Franske Damb- skib Skelskab te Kopenhagen. Het schip, dat werd gebouwd door de Deutsche Werft in Hamburg, zal een snelheid heb- 15 knopen. Het zou vandaag zyn is naar de Perzische Golf maken. •orden bereikt. Maar, een woordvoerder van het Franse min. van Buit. Zaken heeft reeds verklaard, dat de vonnissen van byv. Hess en ex-admiraal Dönitz niet door voornoemde raad zullen worden behan deld voor revisie. Het gaat alleen om oorlogsmisdadigers, die straffen uitzit ten in Geallieerde gevangenissen m West-Duitsland. Zoals bekend, zyn de voornaamste Duitse oorlogsmisdadigers, thans in de gevangenis te Berlyn, inder tijd veroordeeld door een tribunaal te Neurenberg, waarin ook Russische rech ters zitting hadden. De Duitse Sociaal-Democraten blijven DAT bij de kweker Peters in Tienray (L.) 1000 jonge bomen door konijnen van de schil zijn ontdaan, waardoor voor dui zenden guldens schade is aangericht. DAT voor de bouw van 92 arbeiders woningen voor de toouwver. Hilversum en St. Joseph te H'sum laagste inschrijver was C. Oostinga te Groningen meit f 850.000 en voor 76 woningen van Ons Belang te Amersfoort L. v. d. Plas uit Rosmalen met f802.000. DAT de 30-j. aardappelhandelaar Lam mert Pastoor uit Bovensmilde (Dr.), die op 15 Februari in overspannen toestand zijn huis heeft verlaten, wordt vermist. DAT bij Neeritter (L.) weer een auto met 65 kg gesmokkelde koffie is aange houden en de bestuurder, een Brusselaar, is gearresteerd. DAT de communistische raadsfractie van A'dam uit protest tegen het verbod om Zondag de Februaristaking te herdenken, niet zal deelnemen aan de officiële her denking op Maandagmorgen, maar Maan dagmiddag een eigen herdenking zal houden. DAT de tweede concertmeester van het Ra diophilharmonisch Orkest, G. C. Hem mes. de programmaleider H. de Wolf van de AVRO en de hoofdtechnici J. H. M. Keuls, L. B. Brasem en C. W. Moerings (Arb.) aan minister op 1 Maart door de Ned. Radio Unie zul- vraagd bij de Europese Betalingsunie' DAT op 29 Februari in het marine-op leidingskamp te H'sum een nieuwe can- tme (met o.a. een televisietoestel) wordt geopend, waarvan de inrichting geheel door de byna 2000 manschappen is be kostigd. DAT in Breda is opgericht de Ned. Ver. van raszuivere gebruiks- en politiehon den isecr. de heer Taks uit de Liesboslaan in Breda). DAT twee jongemannen in A'dam heb ben gepoogd een 72-j. dame van haar handtasje te beroven, maar toen de dame om hulp riep op de vlucht zijn geslagi terwyl de oude vrouw viel, zodat haar arm uit de kom schoot. DAT de 44-j. boekhouder F. de J. te Leeuwarden wegens verduistering var f50.000 bij de Ned. Bedrijfsver. voor d« Middenstand door de Leeuwarder recht bank tot 1 jaar en 9 maanden is veroor deeld (eis 2 jaar). DAT over de omvang van het mond en klauwzeer en de houding van de rege ring tegenover een verplichte inenting aan minister Mansholt vragen zijn gesteld door bet Tweede Kamerlid Vondeling (P.v.<-A.) DAT het Tweede Kamerlid Ruygers (Arb.) aan minister Stikker heeft zooht de Kamer spoedig in te lichten over het standpunt van de regering in zake de kwes tie-Tunis. DAT het Tweede Kamerlid Nederhors*. d. Brink heeft ge- 1 003.200 ton bedroeg tegen 907 400 ton in zich op een hoogte van ongeveer 3000 len worden gehuldigd t.g.v. hun zilveren protesteren tegen de opheffing van de pe^da^is gestegen ^<15 ?vef de taak welke de schoolkinderen I ton. DAT de oud-architect van de Ned. Spoorwegen, dir ir G. W. van Heukelom, •en belangryk aandeel heeft gehad in de restauratie van de Utrechtse Domtoren en de Groningse Martinitoren, op leeftijd in Utrecht is overleden. DAT de ministerraad zich heeft verzet tegen de levering van een school Groningen volgens het zgn Polynorm- systeem en er nu een school is besteld by Schokbeton in Kampen. DAT de nieuwe radiobuizenfabriek Philips te HeerlenMolenberg, waar personen (onder wié 300 meisjes) werk vinden, officieel is geopend. DAT in een hotel te A'dam een uit de Rekkense inrichtingen ontvlucht meisje is aangehouden. DAT de zaak tegen de fa Ter louw Van Yperen te R'dam, die zonder vergun ning op de binnenlandse markt 200 gens uit Engelse legerdumps heeft kocht, door de R'damse rechtbank een nader onderzoek is terugverwezen naar de rechter-i DAT de rijkspolitie te Breda een coir pleet opvouwbare verkeersmaquette va 8 m2 heeft gemaakt voor het geven va verkeersonderwys aan de schooljeugd. DAT de Glasfabriek Leerdam binnen kort een tentoonstelling zal houden in vitrines van het KLM-kantoor in Nice. DAT de Ned kolenproductie in Januari De eerste ronde De Grondwetsherziening, zoals de Regering zich deze had gedacht, was niet onbescheiden van opzet. Maar zelfs deze bescheiden opzet heeft nu reeds ge duchte aderlatingen moeten ondergaan (men vergeve ons het beeld) en er is weinig van overgebleven. We willen graag toegeven, dat prof. Romme een heel wat aardiger beeld .heeft gebruikt. Dit eerste deel van de 'behandeling der Grondwetsherziening heeft hem doen denken aan het bekende verhaal van de zeven nikkertjes, van wie er telkens een verdween. Zo ging het ook met de voorstellen van de Regering. Er zijn er nu nog maar twee over. Over de bescheiden opzet van de Grondwetsherziening waren we niet rou wig en dat de reeds bescheiden opzet nog weer wat kleiner is geworden, is ook al iets, waarover we niet vermogen te treu ren. Temeer omdat by de weggevallen voorstellen zo wel het een en ander was, dat onze instemming niet had. De Grondwet moet niet al te vaak wor den gewyzigd of zelfs herzien. Enkele factoren ook het regeringsbeleid op bepaalde punten was er niet vreemd aan hebben er toe geleid, dat de laatste jaren de eerbied van ve'en voor deze hoge Staatswet op de proef is gesteld. Er zijn buitendien sinds de bevryding al meer dan genoeg voorstellen geweest tot verandering. Wat ook de vereiste meerderheid niet heeft kunnen halen was het regerings voorstel. om voortaan wyziging van de Grondwet te doen geschieden met behulp ïen speciale Grondwetskamer Tegen dit voorstel hebben wy bij een vorige ge legenheid reeds onze bedenkingen ont vouwd. In het feit. dat de Tweede Kamer terecht huiverig is gebleken om an- lere dan wel zeer strikt noodzakelyke eranderingen in de Grondwet aan te brengen, zien wij een nieuwe bevestiging, hoe juist het was. de voorgestelde Grond- etskamer af te wyzen. Sedert de bevrij ding is dat thans voor de tweede maal ge beurd. Het wil ons toeschijnen, dat het i genoeg is. Werkloosheidswet De datum, waarop de Werk loos- heidswet in werking zal treden komt nu eindelijk in zicht. Het is wel lijdensgeschiedenis geweest. Aanvan kelijk was de inwerkingtreding gedacht op 1 Juli 1950. Later werd zij verscho- naar een dag. liggende tussen 1 Juli 1 September 1951, daarna werd het October 1951 In de toelichting op de begroting van Sociale 21aken voor 1952 werd nog 1 April 1952 els streefdatum genoemd, doch in October van het vorig jaar werd de definitieve datum van in werkingtreding bepaald op 1 Juli 1952. In de jaren, verstreken sedert de Werk loosheidswet door de Staten-Generaal aanvaard, is herhaalde malen op in werkingtreding aangedrongen. Maar de regering schijnt in haar sociale beleid wel heel sterk de voorkeur te geyen aan tydelijke regelingen. Waarbij intussen telkens weer blijkt dat er weinig zo blijvend is als juist het tydelijke. 1 van da argumenten tegen uitstel invoering der werkloosheidswet dat in dagen van geringe werkloos heid een pot gevormd zou kunnen wor- >m te gebruiken in dagen van toe nemende werkloosheid. De werkloosheid inmiddels toegenomen en is zelfs hard bezig een bedenkelijke omvang aan te n. En nu wordt dan deze wet in gevoerd. Onze overtuiging is, dat men gunstige tyd vooorby heeft laten gaan. Dat de toenemende werkloosheid ook i dit opzicht voor moeilykheden plaatst, blykt wel hieruit, dat men nu van de /e wet wil uitsluiten diegenen, die vóór 1 Juli a.s. werkloos worden. Daar- valt nog wel het een en ander te zeggen en dat zal in de komende maan- reker gebeuren ook. Op deze wijze worden wel heel grote verschillen ge kweekt waarby men maar behoeft te letten op de afstand tussen de huidige "verbruggingsregelingen en de uitkering an straks. Wat de regering aan sociaal beleid te en heeft gegeven, is op bepaalde be langrijke punten voor critiek helaas al leszins vatbaar. Dit zyn Robert en Rudolf Das, de Haarlemse tweeling, die Engeland in op schudding heeft gebracht met de publi catie van een constructietekening van geheim gehouden straaljager voor de Engelse luchtmacht. Eerst volgend jaar of in 1954 zou dit vliegtuig aan de open baarheid prijsgegeven worden en nu nu stond er zo maar een complete teke ning van het vliegtuig in een Zwitsers luchtvaarttijdschrift; een tekening van Robert en Rudolf. Zij zelf verklaren echter, de gegevens bij stukjes en beetjes uit Engelse bladen te hebben gehaald en een daaruit getrokken conclusie te heb ben uitgewerkt. Kinderzegels brachten J 850.000 op Driekwart ton meer dan verleden jaar heeft Maandag vier Korea- soldaten gesneuveld De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tijdens gevech ten op Korea op IS Februari j.l. de navolgende militairen zün ge sneuveld: soldaat J van den Berg. 23 jaar oud, afkomstig uit Bruns- sum en ongehuwd; de korporaal H. Cleffken. 24 jaar oud. afkomstig uit Rotterdam, ongehuwd; Soldaat M. P. F. van Haren. 21 jaar oud afkomstig uit Eindhoven en on gehuwd; Soldaat J. Lenaerts, 29 jaar oud, afkomstig uit Maas tricht, en ongehuwd. De kinderpostzegelactie 1951 f850.000 opgebracht, f75.000 meer dan in het jaar daarvoor. Ongeveer 250.000 kinderen uit 10.000 schoolklassen verkochten prentkaarten en postzegels en haalden daarmee de helft van het totaalbedrag bij elkaar. De geruchten als zou het pensioen fonds van de PTT een zeker percentage van de opbrengst der kinderpostzegels toucheren, zijn ongegrond. Wel deelt het Kinderfonds van de PTT (dat voor uit zending van zwakke kinderen naar bui ten zorgt) evenals alle instellingen tot heil van miadeelde jeugd in de opbrengst v»n zegels en kaarten. Er kwam geen enkele klacht binnen Nog grote interesse voor Korea Dinsdag vertrekken weer 140 vrijwilligers Er blijkt voortdurend grote belangstel ling te bestaan voor dienstneming in Korea. Precies zeven weken na het ver trek van het vorige aflossingsdetache ment, groot 160 man. n.l Dinsdag a.s., zal opnieuw een detachement in Rotterdam worden ingescheept. Ditmaal zyn het 143 militairen. Commandant is de le luit. H. Meyer. Onder hen. die thans de reis naar Korea gaan aanvaarden, zyn twin tig leden van het oorspronkelijke Korea- aetachement. Te£^ met de Nederlanders zullen ook 70 Belgen worden ingescheept De Nederlandse eenheid gaat om 10 uur aan boord van het Amerikaanse troepen- schtp. dat hen naar Korea zal brengen Morgenmiddag zullen op het Vliegveld Valkenburg enige gewonde militairen uit Korea arriveren. Weinig verandering Tot morgenavond verwacht 0:1Zwiar bewolkt met M. Plaatselijk enkele opklann- gen en overwegend droog weer Matige tot vry krach- H wind tussen Wes: cn Zmd-"Y We.r.ig vcrande- jubileum. j vrije invoer in Frankrijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1