Tegenover de onheilstheorie van Boeddha staat Gods werkelijkheid Ds Gramberg - in Hooglandse kerk - naar Ceylon afgevaardigd Vanzelfsprekendheid en luiheid twee vijanden van het kerkgezang btu*W..«- tu-iisOs«n£. GOUtUiNT 3 Eén is uw Meester Zij, die gistermorgen in de Hooglandse kerk waren, zijn daar getuige ge weest van een gebeurtenis van niet geringe importantie. Namens de Her vormde Kerk vaardigde dr E. Emmen, secretaris-generaal van de Generale Synode, de Lutherse predikant Th. W. B. Gramberg als Hervormd Zen dingspredikant af naar Ceylon. Het is van grote betekenis in de wereld- Kerk, aldus dr Emmen, dat in het kleine Nederland min of meer door twee Kerken samen is gezegd: Wij zenden een man uit naar Azië. Door een klein mensenkind mogen wij iets zien van de Kerk van Jezus Christus over de gehele wereld. Voor deze afvaardiging koos dr Emmen de tekst Matth. 23 8 laatste gedeelte: want Eén is uw Meester, namelijk Chris tus, en gij zijt allen broeders. Ds Gram berg zal straks tot de Ceylonese Kerk zeggen: Nederland is maar een stipje op de globe, maar de Kerk daar leeft met u mee. Samen staan we in één doop. in één geloof en in één belijden. Wij leven in een wereld van scheidingen, scheidin gen door nationaliteiten, door culturen, door standen en klassen, door Kerken. En als er één Kerk is, zijn er in die Kerk nog verschillende stromingen, die tegen el kaar opstaan. En Jezus blijft eenzaam staan. Maar Hij blijft zeggen: Eén is uw Meester. Het staat er als een aanklacht. Alleen door en in Hem mogen wij zeg gen: Wij zijn allen broeders. Hij kan door de muren van onze wetten en scheidin gen heenbreken. In de mensheid van God is ons de genade van de broeder ge schonken. Goddank dat ds Gramberg een symptoom is van het feit, dat de afstand tussen Luthersen en Calvinisten be perkt is. De wezenlijke oplossing is slechts te vinden bij het kruis van Christus. Na de bevestiging zong de Gemeente de Zendingspredikant de eerste drie ver zen van gezang 78 toe: Daal Schepper, Heil'ge Geest, daal af! Ds Gramberg sprak hierna nog een kort woord naar aanleiding van Jesaja 5512 eerste deel: Want in blijdschap zult gij uittrekken en met vrede voort- geleid worden. Er zijn in ons leven twee belangrijke vragen. De eerste is of er nog blijdschap kan zijn in deze wereld van dreiging, teleurstelling en dood. En de tweede: is er vrede mogelijk in een we reld vol strijd? Boeddha zegt, dat de smart onafscheidelijk aan het leven ver bonden is. Het leed is onontkoombaar. Vreugde en blijdschap zijn niet moge lijk. Het is de taak van de Kerk om tegenover deze onheilstheorie iets van die andere werkelijkheid te laten zien. God breekt door muren van tegenstand en ongeloof heen. Angst en wanhoop zin ken weg. Vreugde is: blikken in de heer lijkheid van de werkelijkheid van God. Maar de vreugde van het uittrekken wordt ook bedreigd, en wel door twee dingen. Ten eerste: we brengen er zo weinig van terecht om die vreugde te Voordrachtsoefening voor leerlingen Hoorden we veertien dagen geleden een openbare les van de eerstbeginnende leerlingen van de Muziekschool der Mij voor Toonkunst, thans waren de iets ge vorderden aan de beurt. De zaal vertoon de weer dezelfde aanblik. Veel jeugdige executanten, die in tegenwoordigheid van hun leraren, ouders en familieleden een proeve van hun bekwaamheden kwamen afleggen, en die daarin meermalen reeds uitstekend slaagden. Er was deze middag ontegenzeggelijk reeds meer tekening in de prestaties te bespeuren. Daar de al lereerste technische moeilijkheden al ten dele overwonnen waren, kwam er wat meer ruimte voor voordracht en zelfs 6feer. In bonte afwisseling hebben we ze be luisterd, de jeugdige pianisten, die zich al konden wagen aan de eenvoudigste werkjes van Beethoven, Mozart en Grieg, enkele violisten, die bleken op de góede weg te zijn, een verdienstelijke jonge declamatrice en een leerling uit de bloelende celloklas (15 leerlingen!), wiens spel ongetwijfeld beloften inhoudt. Ook deze middag heeft weer bewezen, dat het onderwijs op deze Muziekschool op een hoog peil staat en dat deze in richting beschikt over een voortreffelijk lerarencorps, waaraan de ouders de mu zikale ontwikkeling hunner kinderen in volle gerustheid kunnen toevertrouwen. P. B. laten uitstralen. We zijn zo weinig trans parant. Echter liggen ook onzé fouten en tekorten begrepen onder de hemel wijde ontferming van de Heer. Het uit trekken in vreugde is niet alleen nodig voor de voortrekkers, maar voor de Kerk in haar geheel. Het tweede is. dat het Christelijke getuigenis van het kerke lijke leven vaak zo mat en flauw is. Ach ter de Zending moet een Gemeente staan, die ademt in de levensvernieuwende kracht van Jezus Christus. God heeft geroepen tot geloof. En in het geloof wordt alles breed en wijd. Dan zijn onderlinge verschillen niet belangrijk meer. De tijden zijn te ernstig geworden om deze als punt 1 te beschouwen. Ten slotte werd gezongen gezang 121 2 en 3: God roept en in Hem is de kracht, die onze zwakheid staalt. De dienst werd ook bijgewoond door verscheidene leden van de Lutherse Kerk. Ook zagen wij enkele Zendings- directoren van Oegstgeest. Na afloop hebben velen in de consistorie der kerk dj en mevrouw Gramberg de hand ge drukt. Dr Van Nes vermoedelijk naar Alblasserdam Intertijd berichtten ook wij, dat dr C. van Nes, die tot het einde van het vorig jaar geneesheer-directeur van de Annakliniek was. plannen had zich te vestigen in de Cornelis Vroege-stichting te Alblasserdam. Hierin zou hij wellicht gelegenheid hebben zijn werkzaamheden voort te zetten. Het gebouw moest name lijk als ziekenhuis worden ingericht, waartoe de gemeente Alblasserdam de gelden ontbraken. Het gebouw is thans in gebruik bij het Groene Kruisten der gelijke organisaties. Woensdagavond zal de gemeente raad van Alblasserdam de eventuele vestiging van dr Van Nes bespreken. Wij vernemen, dat dr Van Nes heeft aangeboden een gedeelte van de nood zakelijke nieuwbouw te financlëren. De advertentie betreffende de culturele film Mensen in het wit", welke de vorige week in ons blad voorkwam, noemde ook de voorstellingen op Zondag. Het be trof hier een cliché, waarop de gehele tekst reeds was aange bracht. Vandaar, dat de vergis sing kon plaats hebben. Moeten wij nog verklaren, hoe zeer wij dit voorval betreuren? Wü menen, dat men ons standpunt voldoende kent. Directie .N.L.C. Luthersen bezonnen zich op liturgie en kerkmuziek In de consistorie van de Lutherse kerk hield de heer Willem Mudde, de be kende Utrechtse cantor-organist, een causerie over de betekenis van litur gie en kerkmuziek. Dank zij de activiteit van de Lutherse werkgroep voor de kerkmuziek gaat men zich ook in deze kerk meer en meer bezinnen opt het belangrijke vraagstuk van liturgie en kerkgezang. Vijf jaar geleden werd deze werk groep opgericht. De doelstelling was in hoofdzaak driedelig: verbetering van de Gemeentezang en het geven van voor lichting aan kerkkoren en, waar nodig en gewenst, aan organisten. De laatste jaren, aldus spr. in zijn vlotte en boeiende causerie, ontwikkelt zich in de Lutherse Kerk een streven, zich het eigene van het geloofsbezit be wust te maken. Eén van de manieren om daarvan te getuigen, is de liturgie. Weliswaar was Luther zelf niet erg op een uitgebreide eredienst gesteld. Toch kon ook hy de liturgie niet missen. Hij sloot zich aan bij de eeuwenoude van de Roomse Kerk en wilde deze, gezui verd, handhaven. Daartoe stelde hij in 1526 zijn „Deutsche Messe" op (een „schoongeveegde vlot tempo ls nodig; de organisten dienen los te komen van de fer- maat en het M3I. 46-tempo! De Leidse Gemeente is er een zonder kerkkoor. Dan kan men nauwelijks nog van een Gemeente spreken, zei spr. Een lied moet steeds in zijn geheel worden gezongen: een beperking tot één of verzen betekent een misvorming, grote betekenis van het kerkkoor i dat het de Gemeentezang afwisselt (dus vermoeidheid voorkomt) en de liederen tot werkelijk bezit maakt. Nieuwe ook oude, maar onbekende liederen zonder kerkkoor te laten zingen, be tekent een verwerpelijk experiment. De Jeugd moet vooral in de koren worden ingeschakeld. Dan zal onze Kerk w< Kerk worden. Wanneer er In de Leidse Ook deze bestond uit een (vy'fdellg) Gemeente een kerkkoor komt, zei spr. ordinariüm en een proprium (verander-i dan is mijn woord niet vergeefs ge lijk al naar het kerkelijk jaar dit eiste).weest. De heer Mudde voerde hiervoor Luther hechtte aan het voortbestaan van j een kraohtig pleidooi. De Kerk moet dit schema grote waarde. Inderdaad is-echter zelf dat koor onderhouden; ook gebleken, dat in de streken, waar men!de leider (cantor) dient door de Kerk het verwaarloosde West-Duitsland en te worden benoemd. Nederland) het kerkgezang tot een zielig restant versohraalde (in tegenstelling met Saksen b.v.) en slechts diende ter inleiding en tot besluit van de preek. Voor Luther was het geloof geen statisch, maar een dynamisch begrip. Van dit bezit moet men zingen en zodoende ook anderen opwekken. Het gezongen woord is meer indringend dan het gesproken. Het blijft in het onder bewuste leven, ook al zou het andere ons worden ontnomen. De RK. Kerk leert de leken niet zingen, alleen de priesterstand bezit daarvoor, naar haar mening, de bekwaamheid. Luther heeft de Kerk van haar onmondigheid verlost. Zelf dichtte hij zes en dertig liederen en bewerkte hij vele bestaande; anderen verrijkten deze schat met talloze andere. Ze werden de oorkonde van het geloofs leven der Gemeente Twee vijanden moeten bij het kerk gezang worden bestreden: de van zelfsprekendheid en de luiheid. Een Van Spaandonk exposeert Werk van Chris van der Windt De kortelings overleden Leidse kunst schilder Chris van der Windt heeft nooit aan de weg getimmerd. Voor hem was leven: schilderen, zijn meeleven met de natuur vertolken in lijnen en kleuren vooral. Indien niet enkele van zijn vrien den de wereld gewezen hadden op de artistieke waarde van zijn werk en kunstcritici en kunsthandelaren, aldus attent geworden, hem niet regelmatig gepousseerd hadden, zouden Van der Windts schilderijen nu nóg in zijn kleine huisje in de Pioenstraat staan en slechts de woonkamer sieren van een enkele oude vriend. Nu hangen zij in menig Leids huis en tot ver in Amerika en Canada en de kunsthandelaar Van Spaan donk is er trots op, een behoorlijke col lectie van zijn werk te bezitten. Bij gelegenheid van Van der Windts dood heeft de heer Van Spaandonk een kleine expositie van deze schilderijen, aquarellen, etsen en tekeningen ingericht. De étalage is representatief voor deze kleine tentoonstelling, die binnen langs de wanden wordt voortgezet. Prachtige gezichten op echt-Hollandse boerderijen, een zee-tje, wat vruchten, bloemen, en kele portretten, waaronder een van zijn moeder en een zelfportret. Geen werken uit zijn laatste, zwakke jaren. He styiistisch niet meer van onze tijd, i we voelen het onbevangen gekeerd staan naar de simpele schoonheden van leven en we bewonderen de kunde deze bescheiden Leidse schilder, die ware hij modern-zakelijk geweest grote faam had verworven. Nu staat er een enkeling stil voo glasruit aan de Breestraat en kijkt de palmtak en de dodenkrans, die tussen de schilderijen en etsen zijn neergelegd. En een of andere student in de kunstge schiedenis zal over vijftig jaar voor zijn examen moeten weten, dat Chris van der Windt een verdienstelijk aanhanger was van de late Haagse school. Meer niet. Zo is het leven C. Th. R. Avondmuziek De avondmuziek in de Luthers© Kerk hield zijdelings met Wiliem Muddes causerie verband. De componisten, uit wier oeuvre het programma was sa: gesteld, hebben allen tot de verrijking van de Duitse kerkmuziek bijgedragen. Ze vertegenwoordigden de stijlen van renaissance (Schütz), barok (Buxtehude en Kellner) en van het expressionisme in enkele ontwikkelingsstadia. Muziek historisch is de volgorde Buxtehude- Schütz niet juist, maar, indien men me! orgelwerk wil beginnen, nood zakelijk. De heer Freek Houtkoop (Amsterdam) bespeelde het orgel meestal met be kwaamheid. In zijn vertolking van Buxtehudes „Praeludium en Fuga" (g-moll) miste men nu en dan de zeker heid in vormgeving en vooral de ir lijke bewogenheid. De weergave Kellners orgelkoraal „Herzlich thut mich verlangen" (een vrij zwak ge construeerd wenk) klonk overtuigender. De „Chaconne" uit het tweede orgel concert van de expressionist Ernst Pepping (geb. in 1901) was het aanhoren wel waard. Het nogal bizar gerhyth- meerde thema vormt de basis van eer reeks modern klinkende variaties, die niet tot een volkomen organische heid zijn samengegroeid. Een climax was niet overduidelijk aanwezig, althans niet in de opvatting van de organist. Mejuffrouw Jet van Laar zong twee geestelijke concerten van Schütz (Bachs grote voorganger, die de Italiaanse monodie naar Duitsland bracht), de interessante cantate „Lobe den Herrn' van Micheelsen en een geestelijk concert van de in 1942 gestorven Hugo Distier. Haar stem is voor deze muziek zeer ge schikt; ook de interpretatie was juist. In de hogere tonen daalde echter de kwaliteit van het timbre. De orgelbege leiding heeft in de beide laatste werken een uitgesproken zelfstandig karakter en is vooral bij Distier zeer karakteristiek, van alle romantische „smetten" vrij. Als begeleider voldeed de organist in opzicht. Joh. va: Agenda voor Leiden Maandag Doelen, 8 uur: Genootschap Nederland- Engeland, mr Bernard Hollowood ovei The History of Punch. Zendingshuis, Oegstgeest, 8 uur: Leid se vrouwenzendingsgroep, mevr. C. M. van Asch van Wijck over „Veel te wei nig mensen weten dit". Dinsdag Chr. Sociale Belangen, 8 uur: Chr. Be sturenbond, C. J. van Mastrigt over be- drijfstakgewyze organisatievorm. Rijksmuseum van Oudheden, 8 uur: dr W. Reusch uit Trier over Die spëtanti- ke Kaiserresidenz Trier. Snouck-Hurgronjehuis. 8.15 uur: Franse avor.d voor K. en O. (klank en beeld). Zuiderkerk, 7.45 uur: Phia Berghout, harp; Hubert Barwahser, fluit. Woensdag Vlies, 8 uur: „Tuinbouw en Plantkun de", o.m. bespreking tentoonstelling. Levendaal 1, half 8-half 9: zitting prij zencommissie. Donderdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: invitatieconcert gouden jubileum W.W. „Levendaal", 8 uur: mej. A. M. Hoe kendijk over haar werk in „donker' Amsterdam. TENTOONSTELLINGEN Universiteitsbibliotheek, werkdagen half 105 uur: Livre Technique Frangais (t.m. 19 Februari). Prentenkabinet, werkdagen 25 houtsneden van Bela Gy Szabó. Nachtdienst apotheken Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, teL 20552, en de Haven-apotheek, Haven 18, tel. 20085. Feestavond personeel markt en havendienst De centrale vereniging voor de markt-, straat- en rivierhandel, afdeling Leiden herdacht haar 30-jarige bestaan met een feestelijke bijeenkomst in het Anthonius- clubhuis. De heer D. de Koning, voor zitter van de afdeling, heette in t bij zonder welkom de directeur van de markt- en havendienst, de heer M. Wei- ma, met zijn echtgenote en tevens de oud-directeur van deze dienst, de heer L. A. Mennes. Feitelijk vieren wy vanavond drie jubilea, aldus de voorzitter, want wij denken ook aan het vijf-jarig bestaan het t.b.c.-fonds en aan de commis saris van politie, de heer R. J. Meijer, die veertig jaar bij de politie is. De avond werd verder verzorgd door de toneelvereniging „Leidseweg-Noord" te Voorschoten. Dit gezelschap gaf een in alle opzichten verrassende opvoering van een vlot blijspel In drie bedrijven: „De nieuwe veearts" van P. L. van Prooijen-Bogaerds. Het decor wekte on middellijk al verwachtingen door een goede typering van de huiskamer ener kapitale boerderij. En geen van de ver wachtingen werd beschaamd. Iedere spe ler afzonderlijk droeg by tot een har monieus spelgeheel. Men had moeilijk een beter stuk kunnen kiezen. In de vertolking is slechts één vale plek zicht baar geworden. Dat was de aftocht van de nieuwe veearts, wiens bedrog van de dochter Hannie van Dirk Verhoeve, de eigenaar van de kapitale boerdery, by- tyds werd ontdekt. Het uitbundige applaus, ook voor de regisseur, de heer A. Arentzen, was ge heel en al verdiend. Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Abraham G z v A Zaal berg en W van Es; Alfred z v H A C de Koning en O Tegelaar; Johanna J d v C van Heyningen en J M de Graaf; Her- rika HdvJWde Greef en M J van der Raadt; Marian d v P Braggaar en F Bauer; Frangoise J M G d v I van der Steen en M H van Dyk; Bastiaantje z v A van den Eykel en W de Jong. Overleden: J Tuinhof de Moed, huisvr v Van der Born, 55 jr; J van Duijn wed v Van Dyk, 76 jr; J A van Munste- ren, wed v Hoogervorst, 55 jaar. Marianne lijdt aan slapeloze nachten Kamerkring Leiden Chr. Hist. Unie kwam in de Burcht bijeen Gezonde politieke belangstelling geconstateerd Zaterdagmiddag had de kamerkringvereniging Leiden van de Chr. Histori sche Unie in de Burcht te Leiden heel wat huishoudelijke zaken af te wik kelen. Deze namen zo veel tijd in beslag, dat de heer S. H. van Eijbergen uit Katwijk, lid van de provinciale staten van Zuid-Holland, die zou spreken over Jiet onderwerp „Christelijk Historisch, juist nu", er omstreeks zes uur mee accoord ging zijn rede niet uit te spreken, maar in „Koningin en Vaderland" te publiceren. Men had toen twee en een half uur vergaderd. De vergadering stond onder leiding in de heer W. P. Cnossen. Hij wees in zyn openingswoord op de vaak ver ontrustende situatie op internationaal en nationaal terrein. We voelen ons inter nationaal bedreigd door de landen ach ter het yzeren gordijn. Langzamerhand breekt het besef door, dat we als een eenheid moeten optreden om onze vrij- heden te beschermen. De vorderingen op de weg naar die eenheid zijn niet zo heel groot. Het schynt zeer moeilijk te Dm iets van zyn souvereiniteit prijs te geven. De heer Cnossen wees op het verkiezingsmanifest van de Chr. Histo rische Unie, waarin gesproken wordt eenparige inperking. Gemeenschap pelijk zullen we ons iets moeten ontzeg gen. We mogen blyven hopen, dat de landen elkaar volledig zullen vinden. steeds door een rooms-rode regering worden bestuurd. De gevolgen blyven niet uit. Hy noemde o.a. de belasting- politiek en de beperkingen, die het be drijfsleven worden opgelegd. De werk loosheid neemt toe op een wyze, die enigszins verontrust. Er zal heel wat wysheid nodig zyn om de moeilijkheden op te vangen. Ook verheelde de heer Cnossen niet, dat eenstemmigheid in de kamerfracties de C.H.U. meermalen heeft ontbro ken. Dit heeft zyn weerslag in de gehele Unie gehad. Er zijn verschillende stro mingen te onderscheiden, waarvan men Gevestigde en vertrokken personen In de week van II t.m. 16 Februari Te Leiden vestigden zich: C. W. Baan en fam., Stieltjesstraat 54; H. J. Bax en familie, administrateur Rijnsburgenveg 50; H. Booy en familie! Lorentzkade 52; J. M. C. van den Broek en famüie, blikslager, Rembrandtstraat 6; G. H. Boereten Broeke, Zoeterwoud- seweg 136; A. G. Brumsen, Cobetstraat 8; H. A. M. van Dissel, typiste, Julianakade 44; P. T. Fehmers, Warmonderweg 37; FH. van Geenhuizen en fam., timmer man, Pieter de la Courtstraat 97; R. B. Glauboch, Oude Vest 35; R. E. de Grave, Kagerstraat 16; J. C. van Hattum, ver pleeghulp, Utrechtse Jaagpad 30; J. Hen- neveld, matroos III K.M., Oude Singel 120; J. van den Hoven en fam., Pieter Huibertshof 17; N. E. Janssen, Rynsb.- weg 29; M. A. J. Jeekel, korp. zieken verpleger K.M., v. d. Werffstraat 3a; D. H. de Jongh, Cobetstraat 32; N. Kenter, bouwvakarbeider, Rijnsburgerweg 10; E. P. J. M. B. Kersten, vertegenwoordiger (text.), Haagweg 36; L. M. Klippel er familie, slager. Hoge Morsweg 57; D. Kui per, marechaussee, Rembrandtstraat 27; Martono, Boerhaavelaan 21; J. F. C. van Pappelendam, Nachtegaallaan 4; J. Pot, De Sitterlaan 77; C. Raijmann, werkster, Morsstraat 15; L Robert, Rijnsburgerweg 50; B. G. P. Rogmans, Boerhaavelaan 16; S. de Ruiter, verpleegster, Rijnsburger weg 10; Jonkheer W. H. de Savornin Loh- man, Pieterskerkhof 4; C. A. Schoolwerth en familie, Rijnsburgerweg 50; Soewarjo, Boerhaavelaan 21; J. Spoel, Cobetstraat 42; E. van Velzen en familie, v. d. Waals straat 66; T. C. Vlaander, dienstbode, Zoeterwoudsesingel 72; E. Vylbrief, Ra penburg 87; D. M. Wattimena. Rapenburg 62; A. H. de Weerd, landbouwhuish.- onderwijzeres, Rijnsburgerweg 24; R. Winter, magazijnbediende, Morsweg 111. Winter, magazijnbediende, Morsweg 111; M. A. Schoonackers, L Couperusstr. 4. Uit Leiden vertrokken: C. Blok, van 3 Octoberstraat 45a, n: De Noordoostelyke Polder, Groene Zoom 16; H. Borgman, Jan Lievensstraat 26, Nederlandse Antillen; C. H. Bothof, Heemskerkstraat 95, Jutphaas, Verlengde Hoogravenseweg 122; W. J. Brakelé, He rengracht 3335, 's-Gravenhage, Gedemp te Burgwal 4a; C. J. Vuijk—Bruning en familie, De Sitterlaan 82, Brits-Afrika; J. A van Draanen—v. d. Burg, Bakker Korffstraat 1, Den Helder, Bremstraat 63' R. A. Busscher, Witte Singel 89. 's-Gra venhage. Nicolaïstraat 37; H. J. Gelens en familie. Rijnsburgerweg 154, Haarlem, Voorzorgstraat 82 zw.; J. H. Haverkamp Bilderbeekstraat 2, Amsterdam, Stadion kade 127 I; M. T. RooijmansVan Hey- ningen en fam., Javastr. 68, Amersfoort, Isselsevelt 58; M. J. J. Hoekjan en fam., Boerhaavelaan 3, Amsterdam. Schubert- straat 76; J. van Ispelen en fam., Hooi gracht 52, Doorn, Driebergseweg 3; H. J. Jaspers, Rijnsburgenveg 10. 's-Gravenh., Copemicusstraat 44; D. Wagtendonk— Knopperts, Roodenburgerstraat 53, Voor schoten. Wyngaardenlaan 15; M. A. Koo ien, Groenhovenstraat 19, Breda. Baronie laan 51; J. Lardé, 4e Binnenvestgracht 11, 's-Gravenhage, De la Reyweg 522; S. T. Lim, Oude Vest 199a, Enschede. Reseda 28; A. Link, Haarlemmerstraat 38. Oegst geest, Terweeweg 26; L. M. Lodewyk, Noordeinde 2a, Rotterdam, Joh. Brand straat 15b; R. Mastenbroek, Hogewoerd 185a, 's-Gravenhage, Wald. Pyrmontkade 44a; R. Meijer. Johan de Wittstraat 16, Amsterdam. Milletstraat 18 I; M. M. E. A. de Niet, RUnsburgenveg 10, 's-Graven- hage, Acaciastraat 54; G. Ouwehand, Jan van Goyenkade 10, Katwijk, Randweg 5; B. P. Plantenga, Langebrug 19, Heem stede. Bachlaan 26; F. van der Pluym, Janvossensteeg 51, Doesburg, Koepoort straat 16; A. J. G. M. Riksen, v. Bemme- lenstraat 2. Dongen. K. v. R.-straat 2; S. Roosman (Raden), Hugo de Grootstraat 3, Oegstgeest. Spaargarenstraat 26; C. H. van HelmondRuigrok. Stieltjesstraat 21, Wassenaar, Molenstraat 22; G. J. Ruiter. Rapenburg 59. Alkmaar, Westerweg 143; C. H. Snel. Rijnsburgerweg 10. Rotterdam Groene Hilledyk 395; J. A. Staal en fam., Boerhaavelaan 33, Den Helder, Midden weg 138; C. van der Steen, De Genestet- straat 102a, Schaesberg, Kruisstraat 11; W. C. van der Steen en fam., Schelpen kade 22, Rotterdam, Slaghekstraat 138b; E. A. Urbanus, Witte Singel 27, Leider dorp, Resedastraat 74; T. Vissers, v. Ol- denbarneveltstraat 29, Utrecht, Lange Smeestraat 40; J. Vroom, Haven 1. Zuid. Afrika; H. L. Westerman, Hugo de Groot straat 15. Australië: J. G. van Woezik, Leeuwerikstraat 17. Zwijndrecht, Onder- dijkserijweg 190; F. W. Lagas—Ziegelaar, J. de Wittstraat 17, Oegstgeest, Haarlem merstraatweg 10. Godfried Bomans Godfried Bomans spreekt niet van avond, maar de volgende week Maandag avond om 8 uur in de foyer over Char les Dickens. Boekhandel De Kier orga niseert de lezing in het kader van de boekenweek. mag hopen, dat ze in één bedding kun nen worden geleid. Het is wel nodig, aldus de heer Cnossen, om deze dingen eerlyk uit te spreken. Dan zal misschien wel blijken, dat we meer één zijn dan oppervlakkig lijkt. Burgemeester J. J. Steenbakker van Benthuizen, secretaris van de kamer- kring, merkte in zijn jaarverslag op, dat 1951 vrij rustig was. Men heeft gelukkig niet te worstelen gehad met een gebrek aan sprekers voor de vergaderingen. In deze kamerkring kan van een gezonde politieke belangstelling worden gespro ken. Burgemeester K. van Diepeningen van Leiderdorp meldde, dat er 1626,64 In kas was. Nu niet meer, want de ver gadering ging er mee accoord, dat 1500 aan de propagandacommissie werd ge geven met het oog op de komende zyn, die de contributie over 1951 nog niet hebben betaald. Het bestuur ver wacht, dat deze zaak vóór 1 Maart in orde komt. Als bestuurslid werden herkozen de heren D. van der Kwaak Leiden, D. van der Waals Alphen aan den Rijn en prof. dr J. de Zwaan Leiden. In de vacature van de heer J. J. van Wijk Berkel werd gekozen de heer W. de Ruijter, eveneens Berkel. Voor de Unieraad werden geko zen de heer J. van Iterson voor de sta- tenkring Leiden en de heer T. Terlouw voor de statenkring Gouda. Voor Leiden Ls plaatsvervanger de heer Verschoor te Sassenheim en voor Gouda de heer Van der Waals te Alphen. De kascontrole- commissie. bestaande uit de heren' N. Krabbendam, A. van den Berg en J. Schinkel, kon haar handtekening onder het beleid van de penningmeester zetten. De heer Steenbakker deelde nog mee, dat het de bedoeling van het kamer- kringbestuur is om een voorjaarscongres in Lisse te houden. Ook staat een toog- dag in Gouda op het programma. Prof. dr De Zwaaan sloot de vergadering met gebed. Bijzondere dienst over „David en Bathseba" Ds G. van Veldhuijzen. Hervormd pre dikant te Rotterdam heeft gisteravond ln een bijzondere dienst in de Marekerk ge sproken over het onderwerp David en Bathseba. Ds Van Veldhuijzen wees slechts zelden op de film, die hoogstwaar schijnlijk binnenkort in een van de Leidse bioscopen zal worden vertoond. En als hij zich er over uitliet, dan waa zijn oordeel over deze film niet bepaald gunstig. Hy zei onder meer: De film maakt er een echt 20ste-eeuws verhaal van. Deze film slaat op de Bijbelse tekst als een tang op een varken. Hy toonde dit met verschillende voorbeelden aan. Hij legde er ln zyn prediking de na druk op. dat David in deze geschiedenis heeft gehandeld naar de gewoonten, de zeden en de manieren van zijn tijd. Daar om is zyn schrik zo groot, als de profeet Natan bij hem is gekomen om hem het oordeel Gods te zeggen. Dit is de zonde van David. die rechter en gelovige is, bij wie het recht veilig moest zyn en bij wie de zaak van God voorop moest staan, dat hij het recht buigt tot eer. hoepel en Gods recht met voeten treedt God zet ons in deze wereld om het recht te die nen en om Zyn Rijk te verkondigen. Da koning wordt hierin gestraft, dat zijn koningschap gaat wankelen. Ten slotte zei ds Van Veldhuijzen.: Als God ziet, dat er niemand meer werkelijk mens is, dan wordt God Zelf mens en gaat Hij Zelf onder de straf docr. Gezelschap Roland Wagter voor K. en O. De cabaret-avond, die K. en O. zjjn leden Zaterdagavond in de grote stadsge hoorzaal aanbood, was een waar succes. Het gezelschap Roland Wagter. dat het programma verzorgde, heeft vlotheid en geestigheid gebracht zonder in het banale te vervallen. Greetje van Schaik bleek een charmant zangeresje, de beide Flezki's goochelden niet alleen met siga retten en shawls, maar ook met licht en kleuren, Luron bleek heel wat in zijn schaduwwerpende vingers te hebben zit ten. de Chico's gaven een beeld van het Wilde Westen in hun zangrepertoire, Roland Wagter Sr en jr lijmden alles vrolijk aaneen in de conférence, terwijl de diverse schetsen^ aantoonden, dat men ook wel wat van toneelspelen wist De volle zaal heeft zich dan ook uitste kend geamuseerd en toonde dit herhaal delijk door een enthousiast applaus. Juffrouw Annie jubileert Vijf-en-twintig jaar hoofd van Gevers- Deutz-kleuterschool te Oegstgeest (Van onze Oegstgeester correspondent.) „Wie wordt nu kleuteronderwijzeres? Maar ja, als je er plezier in hebt Dat was de reactie van de ouders van mejuffrouw Kenbeek op haar in 1920 uitgesproken verlangen om naar d< kweekschool voor voorbereidend onder wijs aan het Rapenburg te gaan. Liever had de heer Kenbeek zyn dochter bij het lager onderwUs, omdat hy de uitzichten in deze onderwUstak beter achtte, maar by juffrouw Kenbeek stond by het verlaten van de school reeds vast: „Ik word klcuteronderwyzcres". Iedere dag braaht ze haar zusje naai de kleuterschool. Het zien van die peu ters heeft bij mejuffrouw Kenbeek de gedachte gerijpt, dat hier een taak voor haar was weggelegd. Een taak, die met ijver, toewijding en bewonderens- Sfeer in 't gezin? De rJSieuwe Leidsche" et Leids gezin met tien kin deren naar Canada De heer H. van Eek, gewoond hebben- aan de Willem de Zwygerlaan in Lei den, zal morgen met vrouw en tien kin deren naar Canada emigreren. Morgen- iddag omstreeks één uur hoopt het ge zin op Schiphol in een vliegtuig te stap pen. De heer Van Eek, die in het nieuwe land in de houtindustrie werkzaam zal zyn. was tweede secretaris van de reis- vereniging De Rysenburgvrienden. Van de leden kreeg hy een geschenk met Leidse inscriptie. Opbrengst van de carillon collecte ruim 1400 De collecte van het Leidse Klokken- comité voor de Ver. Staten heeft Zater dag f 1464,17 opgebracht waardig geduld vervult. Is het wonder, dat de kleuter school, waaraan ze nu 25 jaar als hoofd verbonden is, „de school van juffrouw Annie" wordt genoemd? Na vijf jaar studie aan de kweek school voor kleuteronderwijzeres be haalde mej. Kenbeek al op 20-jar.ge leeftijd, in Juli 1925, de hoofdakte. Zy begon in September van dat jaar haar loopbaan aan een kleuterschool in Hil versum. Na daar 1*4 jaar te hebben ge werkt, keerde ze terug naar Leiden en werd verbonden aan de Chr. kieuter- sohool aan het Plantsoen. Op 1 Maart 1927 volgde toen de benoeming tot hoofd aan de Gevers Deutzkleuterschool te Oegstgeest. Het was maar een pover begin met 25 leerlingen in één lokaal, maar mej. Kenbeek had de benoeming aangenomen onder voorwaarde dat de school ver bouwd en uitgebreid zou worden Dat gebeurde in 1929. In October van dat jaar werd het tweede lokaal in gebruik genomen. Had mej. Kenbeek de eerste tijd grote moeite om de ouders warm te maken voor het kleuteronderwys. de groei van deze school is er wel het bewys van. dat ze hierin volkomen geslaagd is. Niet minder dan 225 leerlingen telt thans deze kleuterschool, die in 1948 het derde lokaal in gebruik mocht nemen. Het Kenbeek. hoogtepunten in haar leven wanneer de school een uitbreiding kon ondergaan. Maar er biyft gelukkig ook nog wel wat te wensen over. In de eerste plaats een verbinding van beide gangen, zodat het hinderlijke geloop door het midden lokaal tot het verleden al behoren. Maar dan, en dat is wel haar grootste wens, een vierde lokaal en een leer kracht. Ruimte en geld. dat tOn problemen. Zo al dan Oegstgeest zich opmaken om op 1 Maart as. juffrouw Annie te huldigen. Haar te bedanken voor het vele werk. dat zy voor de kleuters heeft gedaan. We kunnen wel voorspellen, dat het haar aan belangstelling niet zal ont breken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 3