Dr Van Itterzon doet een beroep op de Generale Synode „Klacht uit harten van duizenden, die vaderlandse kerk liefhebben" Frankrijk als onzekere factor VAL DA In deze GRIEP-tijd De schoolkwestie te Hardegazijp (Van een onzer verslaggevers) In Leeuwarden zijn Zaterdagmiddag honderden Hervormde Friezen bijeen gekomen om te luisteren naar de grote kampvechter uit Hervormde Kring voor de school met de Bijbel, dr G. P. van Itterzon uit Den Haag en de heer L. W. J. van Hasselt uit Hilversum. De eerste hield een rede van meer dan anderhalf uur, die culmineerde in een bewogen beroep op de generale synode der Ned. Herv. Kerk om een uitspraak te doen inzake het Christe lijke onderwijs. „Wij appelleren nu op de Generale Synode", aldus dr Van Itterzon, „die deze klacht niet en bagatelle moge behandelen, omdat zij op rijst uit de harten van duizenden, die onze Vaderlandse Kerk toch zo gaarne willen dragen met hun liefde en gebed, hun gave en hun offer". Dr van Itterzon sohetste daarna de ontwikkeling van de strijd voor een Chr. school te Hardegarijp. Deze strijd in een bescheiden Fries dorp werd tot een teken van nationale en breed-ker- kelijke betekenis, toen de Hervormde Raad voor Kerk en School met een ad- Verklaarde uitzicht TlET TEKENT de situatie in Europa, dat men te Londen o.a. confereert over het Europese leger, terwijl het nog niet absoluut zeker is, dat premier Faure een votum van vertrouwen zal verwerven in de Franse Nationale Vergadering. Het is de herleving van een Frans-Duits anta gonisme, dat grote onzekerheid heeft doen ontstaan. Wat dat betreft, is het althans een gunstig symptoom, dat ook Bondskanselier Adenauer vandaag aan de besprekingen tussen de minister van de „Grote Drie" te Londen deelneemt. Zoals men weet, zijn in de Britse hoofd stad, de Hoge Commissarissen mede aan wezig. Als men nu overdenkt, dat zowel Truman als Dean Acheson grote aan drang hebben uitgeoefend op beide par tijen, Frankrijk en Duitsland, om tot een compromis te komen, dan moet een over brugging van de standpunten mogelijk zijn. Men zal echter moeten afwachten, of er een verstandig besluit genomen wordt, maar twijfel hierover blijft be staan, zolang de positie van Faure niet op „veilig" gesteld is. In ieder geval heeft de minister van Buit. Zaken, Schu- man, maar vast een voorschot genomen op de „goodwill" van de Franse Natio nale Vergadering en nam hij aan de con ferentie te Londen deel. Het is bij dit heen en weer geschom- mel, dat Woensdag reeds de Raad van het Noord Atlantisch Pact, te Lissabon, de koppen bij elkaar steekt. Van Neder landse zijde waren de ministers Staf en Stikker reeds naar Lissabon afgereisd. Men moet zich de dingen duidelijk voor ogen stellen: 1. Op dit ogenblik is de definitieve toezegging inzake de deel name van Frankrijk aan een Europees legér onmogelijk als gevolg der houding van Duitsland, zoals die bij de debatten te Bonn tot uiting kwam. 2. Hoe kan de N.A.T.O. dan besluiten nemen, waar im mers in ieder geval Duitsland bij de verdediging van Europa moet worden ingeschakeld. Ja, dit West Duitsland toch te gelegenertijd stem moet hebben in d; NA.T.O., al zou het er dan niet direct deel van uitmaken. Doet Schuman Londen concessies, dan zullen hier „waarborgen" voor Frankrijks veiligheid tegenover moeten staan. Amerika heeft een „realiteits"-politiek voerende, West Duitsland een serie con cessies verleend, in ruil voor deelname aan de defensie van Europa. Blijkbaar meende Washington, dat in zeven jaar tijds dit Frans-Duitse antagonisme wel bevroren zou zijn. Maar verleden week hebben wij in de Franse Kamer de „stem van Buchenwald" gehoord! Ir West Duitsland steekt af en toe de mili taristische geest weer de kop op. En toch moeten de zes landen, Frankrijk,, West-Duitsland, Italië, België, Luxem burg en Nederland één defensiepool vor- mWat Frankrijk betreft, hebben wij ervaren, hoe wankel het kabinet Faure staat. Weliswaar hebben na velerlei „onder-onsjes" en verwoede pogingen van Faure, de Socialisten hun houding gewijzigd, in zoverre, dat de premier zijn eerste motie, waaraan de vertrou wenskwestie verbonden was,' introk. Faure heeft nu hals over kop een nieuwe motie in elkaar gezet, en als hij Dins dag het v.ertrouwen van de Kamer krijgt, dan men zeggen, dat het kele kabinet voorlopig gestut is Maar wederom is gebleken hoe weinig op Frankrijk te rekenen valt, zodra de Socialisten, de Communisten en de Gaul listen gaan steunen. En Frankrijk moet nog wel voor de verdediging van Europa het grootste contingent leveren. Gesteld ook eens, dat er van spronkelijke Franse plan voor een Euro pees leger, uiteindelijk niets terecht zou komen, doordat Duitsland er buiten bleef, wat zouden daar de gevolgen kunnen zijn? De defensie van Europa zou verschoven worden tot achter de Rijn, hetgeen voor de positie van vele landen zeer bedenkelijk zou wezen. Eei andere vraag, die men hierbij kan stel len is, of zulks niet een bekoeling var Amerika jegens Frankrijk zal veroorza ken. Frankrijk maakt deel uit van he Atlantisch Pact en de Ver. Staten willen per se niet, dat West-Duitsland een militair „niemandsland" blijft. Ir Amerika kunnen dan Republikeinse in vloeden gaan overwegen, en reeds eer der is van die zijde een meer isolatio nistische houding jegens het Europese continent als een juistere strategie aan geprezen. Resumerende: Het is van het hoogste belang, dat Faure Dinsdag in de Natio nale Vergadering zijn votum van ver trouwen krijgt, hetgeen dus in feite be tekent, dat een compromis tot stand komt tussen de vóór en tegenstanders van de Europese defensie-pooL Slechts dftn, als men op Frankrijk kan bouwen, zal men op de conferentie van de Noord Atlantische Raad te Lissabon krachtige besluiten kunnen nemen. In dit verband wijzen wij nog op de „onthulling" van het Amerik. weekblad Newsweek, hierop neerkomende, dat Acheson er bij Schuman op heeft aange drongen, een compromis-oplossing voo Duitslands deelname aan de N.A.T.O. te Steunen. Amerika zou West Duitsland, zonder lidmaatschap, een stem willen geven in de besluiten van de N.A.T.O. Wij zullen nu spoedig vernemen, Lissabon ons brengt,... vies kwam, dat naar de vorm hoog kerkelijk, doch naar de inhoud partijdig een Chr. Nat. school is te Harde garijp overbodig en ongewenst. Zonder =r betekent dit: een goed Hervorm- behoort in Hardegarijp en in soort gelijke voorkomende gevallen aan een actie voor het etiohten van een bijzon dere school niet mee te doen. En het juist hiertegen, aldus dr van Itter- dat vele Hervormden zichmet hand en tand wensen te verzetten. Men doet het openbaar onderwijs geen onrecht, zo zeide hij, wanneer zegt, dat van de Staatsschool niet de Kerk, maar de Staat het wezen bepaalt. In het leerplan is het bijbelonderricht principieel niet te vinden en ln de lie derenschat van de openbare school zal psalmen, gezangen en Christe lijke liederen tevergeefs zoeken. Van de Kerk mag men toch 1 wachten, dat zij erkent van hoe grote waarde het Chr. onderwijs is ge weest in de strijd tegen de machten van ontkerstening en onkerkelijk heid. In tijden van ongeloof en afval, heeft de school met de Bijbel vele kinderen plaatsvervangend voor de kerk bewaard of gewonnen. En zelfs ook nog vandaag zou een tiendubbel apostolaat nodig zijn om de ramp te keren, die de opheffing van de Chris telijke scholen zou betekenen. Van de Hervormde Kerk verwachten wij dat zij met twee handen zegent de rechterhand het Christelijk onderwijs en daarmee tevens het speci fiek Hervormd onderwijs en me* de linkerhand het kerkelijk godsdienst onderwijs op de openbare school. Wie dit verwacht, aldus spr., verwacht eigenlijk ook al het minste wat de Kerk kan doen als wij de Nieuwe Kerkorde met ernst bestuderen. Velen gaat dit evenwichtige standpunt evenwel niet genoeg. Als bewijs hiervan las dr Van Itterzon enige citaten voor; een uit Onze Vacatures van iemand die zich „een want van de Nieuwe Koers" noem' een van de heer K. de R. uit het Bar- thiaanse weekblad ,.In de Waagschaal". Beidé schrijvers wensen dat de generale synode en de Raad voor Kerk en School hun voorkeur zouden uitspreken voo. Christelijk onderwijs. De tweede schrij- staaft zijn betoog zelfs met een ci taat uit de Kirchliche Dogmatik van Barth. Vele leerlingen van de Zwitserse hoogleraar zijn onbekrompen en onver dachte voorstanders van Chr. onderwijs bet is dan ook fout, Karl Barth var. de ellende de schuld te geven. De „door braak theorieën" komen uit een heel an dere koker. Tot het zegenen met beide handen heeft de raad zich echter niet op kunnen wer ken. Doelbewust trok de raad zjjn hand de bijzondere school terug en ze gende uitsluitend het openbare onder wijs. Want de raad heeft maar één Ideaal: progressief, anti-Gereformeerd, Nieuwe- Koers-gezind, tot alle doorbraak geneigd, een Hervormd predikant samen met Remonstrants of Doopsgezind colle ga optreedt is hij oecumenisch, maar •te-er hij tegelijk met een Gerefor meerd collega een spreekbeurt vervult, wordt hij als „dolerend" of „seperatis- tisch" nagewezen. De Raad voor Kerk en School heeft het openbaar onderwijs gezegend, maar wat de Kerk voor dit onderwijs totnogtoe heeft gedaan, is bitter weinig. Op vele Staatsscholen wordt geen godsdienston derwijs gegeven omdat de kerkelijke ambtsdragers geen tijd hebben. En waar bet wel gebeurt, geeft de dominee of de godsdienstonderwijzer het bijna overal alleen ln de hoogste klassen en dan slechts :n uur per week. Nadat dr Van Itterzon vervolgens had gewezen hoe ontactisch het was om vlak voor de Oudejaarscollecte een grote ver gadering te houden waarop h&t stand punt van de raad werd verdedigd, *ei hij: Het heeft pijnlijk getroffen dat de raad na deze vergadering zijn eenzijdige ver klaring niet heeft herroepen. En daarnaast heeft het bevreemding gewekt dat de leiding onzer Kerk de verklaring voor het forum der Kerk niet heeft gedesavoueerd. Onze Kerk vergete niet dat 70 pet van ons volk voor de bijzondere school heeft gekozen en trekke hieruit de consequenties. Wat zou het veel kerkgangers verblijden als het roer met krachtige hand werd gewend. Wil men degenen, die een werke lijk Christus-belijdende Volkskerk wensen, nog niet wantrouwiger tegenover veel centrale arbeid doen staan, dan moet met ongewone spoed een uitweg uit de impasse worden gezocht. Doorbraak naar een kant is gelijkluidend met stukbraak. Daar om besloot spr. met een hartstochte lijk beroep op de Synode, die m April weer bijeenkomt. De Kerk moet hier spreken. Spreken terwille van onze Kerk, ter- wille van onze kindaren, terwille van ons land en volk dat met het Evangelie moet worden bereikt. Spreken omdat wjj kerkelijk verantwoorde verhoudingen wensen, spreken omdat een groot deel van onze kerkgangers van onze vader landse kerk niet mogen worden ver vreemd, spreken,, omdat de ontkerstening van ons volksleven met alle macht moet worden gestuit. Het wintert toch nog niet èrg en met name de jeugd zag wel graag, dat de ijsvliesjes op de sloten wat dikker werden. Eens even proberen.... nee, nog geen kans, jongens.... (Aduer tenue). ZILVER-SHAG Heerlijke goud-gele Virginia: fijn van geur - mild en vol van smaak Voorstel Kamerquorum te verminderen Vergaderen met één derde i.p.v. de helft der leden (Van onze Parlementsredacteur) Tot nu toe is het krachtens de grond wet zo, dat (oficieel) de beide Kamers der Staten-Generaal niet kunnen beraad slagen of een besluit nemen, wanneer niet minstens de helft der leden aan wezig is. Deze aanwezigheid moet blijken uit het tekenen van de presentielijst voor aanvang van de vergadering. De prac- 1 was evenwel, dat verschilende Ka merleden tijdens de vergadering ver dwenen. Dit betekende dus, dat zij wel „officieel" aanwezig waren blijkens hun handtekenig op de presentielijst, maar niet in levende lijve in hun bank zaten. Het gevolg hiervan was, dat practisoh wel terdege werd beraadslaagd zonder dat inderdaad de helft der leden aan wezig was. Maar toch is het in ieder ge val nog zó, dat een vergadering niet kan beginnen, vóór er, om bij de Tweede Kt-mer te blijven, een en vyrtig hand tekeningen ware t verzameld. is er een amendement ingediend op het voorstel tot uitbreiding van het aan tal leden van de beide Kamers der Sta ten-Generaal, ondertekend door de heren Andriessen (K.V.P.), Burger (Arb.). Ti- lanus (C.H.) en Oud (V.V.D.), waarin enerzijds de practijk wordt gelegaliseerd. In dat amendement staat n.l., dat de Kamers wel mogen beraadslagen en zonder hoofdelijke stemming besluiten, neer niet de helft, maar een derde het aantal leden aanwezig is. Slechts bij hoofdelijke stemming handhaaft het amendement de eis van aanwezigheid meer dan de .helft. Anderzijds is gevolg van aanneming Van hét amende ment, dat ook met vergaderen mag den begonnen, wanneer niet meer dan een derde van het aantal leden aanwezig is Dit laatste is dus een nieuwtje, het eerste is aanpassing aan het langzamer hand gegroeide gebruik. Nog een nieuwtje wordt in dit amen dement geïntroduceerd. Verschillende Kamerleden vertoeven dikwijls buitens lands om werkzaamheden te verrichten, die verband houden met bet Kamerlid maatschap. Voor deze leden willen de voorstellers de mogelijkheid scheppen van stemoverdraeht. Dat wil dus zeggen, dat zo'n afwezig lid toch zijn stem kan uitbrengen, door dit op te dragen aan een ander lid. Zo'n afwezig lid wordt, voor het bepalen van het aantal aan wezige ledei. gerekend toch aanwezig te Chr. vakbeweging op Nieuw- Guinea Het bestuur van het Chr. Nationaal Vakverbond heeft uit Nieuw Guinea het verzoek gekregen om een vrijgestelde te zenden, teneinde tot oprichting van Christelijke vakbeweging te komen, lezen wij in Trouw. Het C.N.V. heeft hierover overleg gepleegd met de zendingscorpo raties. Men wil eventueel een oud-zende ling, die de taal der Papoea's machtig is, uitzenden. Maandag hoopt men de zaak in de verbondsraad te bespreken. Wenen, zijn acht autobussen blijven steken. In Karin thië viel Zondag de meeste sneeuw sinds 1909. Vanmorgen sneeuwde het nog steeds en verwacht wordt, dat het record van deze eeuiw zal worden be reikt Tijdens het weekeinde zijn te Wenen 123 personen bij ongelukken als gevolg sneeuw gewond. Het aantal doden door lawines veroorzaakt Is tot 39 ge stegen. Het blijft sneeuwen in Oostenrijk Reeds 123 personen gewond De meeste wegen en spoorwegen ln Oostenrijk zijn thans door sneeuw ver sperd. Met grote moeite worden enkele Van het eit van School en Kerk Beroepi ngsweik Ned. Herv. Kerk. roepen: te Schore-Vlake (Zld.) A. J. Mooy, vicaris te Utrecht. Geref. Kerken, iroepen: te Rijnsburg G. N. Lam- i te Heinkenszand; te Winschoten (vac.-G. J. Grafe) J. M. Bloemkolk te Treebeek. Chr. Geref. Kerken, vee tal: te Driebergen W. Baay te Alphen aan den Rijn en P. v. d. Bijl te Katwijk aan Zee. vee tal: te Haarlem-C. L. S. den Boer te Den Haag-West en J. G. van Minnen te Huizen (N.-H.) AMSTERDAM (VU.) Op 29 Febr. octor ln de^reChtsgeli schrift Rights Affe: ure and Use of Grai DELFT Op 27 F< latuurkundig ingeni ig the Manufac- Jong. eur. promoveren op de ■lating van glas ln het Neem een doos echte PAS T IL 1- E S UW HOEST Nog dit jaar: Britse atoombomproef in Australië Nog dit jaar zal de eerste Britse atoom bom in Australië ontploffen. Deze mede deling. die het internationale pre^ige van Engeland belangrijk versterkt, afkomstig van het kabinet van president Churchill. Een datum niet vastgesteld. Australië beschikt over de onmetelijke centrale woestijn, waar al sinds jaren proeven met bestuurde projectielen wor den gehouden. Mensen noch dieren zul len door radio-actieve stralen in gevaar wegen open gehouden. Deze rijn nog i worden gebracht. De proef met het slechts voor auto's1 met sneeuwkettingen I pen, dat in Engeland werd vervaardigd, berijdbaar. Bij Baden, op de verkeers- geschiedt in nauwe samenwerking met Ds W. A. F. van Dijk in Den Haag overleden Op 74-jarige leeftijd is ill Den Haag overleden ds W. A. F. van Dijk, emeri tus predikant der Ned. Hervormde Kerk. 's predikant geweest in Huins, Schal- Venhuizen, Heerenveen, Batavia, Bandoeng, Lobith, Den Helder, Amster dam (Ver. van Vrijzinnig Hervormden), Scheemda, Oud-Karspel en Zeddam, aar hij eind 1943 met emeritaat - ging n zich in Den Haag te vestigen. Vanmiddag heeft dr A. Querido het nbt van b.g. hoogleraar in de sociale ge- ïeskunde aan de gcm. universiteit te Ara- erdam aanvaard. ACADEMISCHE EXAMENS AMSTERDAM. 16 Februari (Gem. Univ.). Geslaagd voor het cand economie: A P Bar- Amsterdam; P Baardman, en R G e. Haarlem; Doet aardrijkskunde: J S neeskunde: mej I J Liems, Den Haag; Idem de heren A V Gravenstein. R'dam; W F Hofkes. Den Haag: F P Th H Holtzer. Den Haag; J A Kuyper, Den Haag: C H van La- het doctoraal examen Ge- D van Leeuwen. Leiden: Haag. Den Haag; C J Oud- S Radhakishun, Parama- Scherpenberg, Nijm Geslaagd voor het artsexamen 2a gedeelte: de heren J H van Dijk. Den Haag: H C Moolenburhg, Leiden en J Th M Post, Rijs wijk (Z.-H). UTRECHT. 7 Februari Geslaagd: semi- arts ex: R K Hornstra. Utrecht: H Huisman. Vianen: C J v d Harten. Nijmegen. Artsex: K Hoornstra. Den Haag; mej J S de Heus, Utrecht. Tandarts-ex: H v d Enk. Doet kunstgeschiedenis: J Bruljn (cum de Australische regering. Vertegenwoor digers van de andere gemenebest-landen mogen de proefnemingen bijwonen. Uit de officiële bekendmaking blijtot, dat op het tijdschema voor de Britse atoombom-constructie belangrijk is inge lopen. Kort geleden heeft de Britse rege ring nog gevraagd om 800-000 pond ster ling extra voor de uraniumproductie- Als reden werd toen opgegeven,, dat het werk sneller voortgang maakt* dan var- wacht was. Het parlement had reeds millioen pond voor de atoombom bestemd. Advertentie bewijzen 'AKKERTJES onschatbare diensten! Yj£ Ze verdrijven koorts en pijn en werken zweetbevorderend. Al weer opschudding in Zweden door spionnage-geval 't Gehele defensiestelsel weid dooi een communist aan Moskou venaden Zweden is in grote beroering door de nieuwe, uitgebreide spionnage-affaire, welke aan het licht is gekomen. De Za terdag gearresteerde communist Froitiof Enbom heeft vrijwel het gehele Zweedse defensiestelsel aan de Oostelijke grens aan de Russen verraden, zomede het evacuatieplan voor de burgerbevolking. HU heeft het Zweedse volk op deze wijze nog meer schade berokkend dan de ma rinespion Andersson, die verleden jaar tot levenslang is veroordeeld. Enbom bracht van 1940 tot April 1951 geregeld rapporten uit aan de Russen, waarvoor hü werd betaald met 1000 kro nen per kwartaal. HU reisde op de twee de Zondag van ieder kwartaal naar Stockholm, waar luj dan een haarspeld met ver uiteen gebogen punten in een paal in de buurt van de Russische am bassade stak. Op dit sein ontmoette hü een contactman op een tevoren afge sproken plaats en daar overhandigde de spion zyn gegevens in code-vorm. De code was zo ingewikkeld dat de politie ze pas ontcijferen kon met de hulp van een vriend van Enbom, die de sleutel van de code kende. In de lente van het vorige jaar kreeg de spion ge wetenswroeging en toen hield hü met z"Ün verraderswerk op. Bü een vriend (Advertentie) 1 Willem had een ernstig gesprek nodig, meer Hij peurde naar de wijsheid, welke lijn vader dan eten zelfs. De nieuwe sleepl^ot was bijna in deze woorden gevonden had. Zijn vader, die klaar voor de proefvaart, maar WlUem toonde Stijl gedronken had van het klare water, dat Utter „Dat kan ik je zo niet zeggen" ontweek Dirk :n direct antwoord. „Ben je met iemand anders in gesprek?" „In gesprek is te veel gezegd, maar helemaal hij liep maar alsof ook voor vrij ben ik ook niet, er is niet meer dan de koele hem het leven had afgedaan. Aan aanstellerij losse afspraak. Ik van horen is dronk welke uit de verborgennem moest wuiuew V opgehaald en na vele overpeinzingen begreep ogen vermagerde z«n broer en hij welke les zijn vader hem met deze onder- sinds zijn kinderjaren dacht hij streping had nagelaten. Müd zou hij tegenovei zijn broer zijn, zo lang het mogelijk was, daar na pas zou Gods gerechtigheid aan het woord komen. Hij meende nu ook te begrijpen waar om zijn vader steeds weer Willem de handen boven het hoofd hield. Het was om de jongen van onder het oordeel Gods weg te houden en zo zou hij ook doen. Nu kon hij de weg uitzet ten welke hij met Willem zou gaan en waar van hij niet zou afwijken. Een zware weg zag hij voor zich, maar hij was een man van vas te beginselen en geen moeilijkheden zouden hem weerhouden van zijn plicht te doen. De plicht ^eventig maal zevenmaal het eerst lie" is hef zeker in de slof gebleven." Verwonderd vroeg Adriaan: „Door het sterf geval bij ons?" „Zo is het", antwoordde Dirk, „je broer heeft mij gevraagd voor zijn nieuwe boot." „En loop jij daarop te wachten?" „Och, die paar weken maken mij niets, ik ken geen schipper met wie ik liever zou varen dan met je broer, maar als jij hem eens wilt vra gen hoe de papieren nu staan zal ik je dank baar blijven, er moer tenslotte aan alles een eind komen." „Dan ga ik maar weer", zei Adriaan kalm, doch in hem raasde een storm. Ook hier was weer die duidelijk getoonde voorkeur voor Wil lem; zijn verstand was te klein om het te be- en afspraak maken, er intussen bleef het slachtoffer geduldig O. BAARDMAN werd zijn geliefde waaraan hij zich met niet Het was echter niet de vertedering welke te breken banden verbond en waarmee hij dweep- uitweg zocht in betuigingen van genegenheid of vatten. Een afspiaak maken, er niet meer naar te meer dan enig jongeman met de uitverko- in een vriendschappelijk gebaar. Veelmeer was omzien en intussen bleef het slachtoffer geduldig ren vrouw. Hierdoor wist hij ook de kracht op het de goedige zwakheid waarmee de sterke wachten op een beslissing, zelfs nog toen hem te brengen om zich los te maken van de gela- neerziet op de zwakke die van zijn bescherming een goede plaats aangeboden werd. Het leek wel tenheid waarin, na het sterven van zijn vader, afhankelijk is. Adriaan wist vaart in zijn daden alsof de slordigen hoger aangeschreven stonden dagen onder gingen. Hij begon te schrappen ten brengen, een uur na het gesprek met zijn dan de betrouwbaren, wier woorden secuur wa- i te verven aan zün schip en hij ond-rvond moeder ging hij al naar Dirk Langendonk, die ren als een baken van de waterstaat YVat een J r >-»'"»i de mensen toch die zich lieten weer de vreugde van de arbeid. „Ik zal naar een knecht moeten uitzien' hij zijn moeder. werkloos aan de wal liep omdat zijn schipper stakkers gaan rentenieren. 1 ziixi niueu»Hij deed ook dit ding geheel naar zijn aard; Het zal moeten", stemde zij toe want ook zij het gebruik eiste voor de onderhandelingen een zwoegers zouden altijd het gelag moeten beta- bezat de geestkracht welke niet dadenloos bij gesprek over de vaart in het algemeen om dan Jen voor de lichtzinnigen. Maar straks zou hij bij tijd en gelegenheid met de vraag voor de Willem eens flink de waarheid zeggen. dierbare herinnering kon blijven neerzitten. „Je moet ook eens met Willem praten, want draad te komen, de boel moet geregeld wordfen", zei ze verder AJ": Adriaan knikte; hij had zelf ook al zo ver - door gedacht, maar hij wilde het eerste woord jij bent een prompte schipper ...zou je geen hierover van zijn moeder horen. hebben om met mij te gaan varen?" Driftig stapte hij naar huis en hij bedacht fel le verwijten, wijze vermaningen en goede raad gevingen. Hij moest echter alles opkroppen want Willem was naar de scheepswerf, (Wordt vervolgd) stortte hü zün hart uit en deze v schuwde de min. van Defensie, die opxzün beurt de veiligheidspolitie opdracht gaf Enbom en zün medewerkers te arreste ren. Bü zün bekentenis kenschetste de spion zijn eigen werk als een „smerig baantje". Geruchten, dat Enbom ook heeft ge holpen om Amerikaanse atoomgeheimen naar Rusland over te brengen, zün niet bevestigd. Een vooraanstaand commu nistisch lid van de Stockholmse gemeen teraad en een communistisch rüksdaglid zün door de affaire sterk gecompromit teerd. Volgens een Stockholms blad zot het gemeenteraadslid Enbom in contact hebben gebracht met de Russische am bassade, Te -weinig vervoer Geen spoorwegen in de Noord-Oostpolder Het is niet te verwachten dat er in de Noord-Oostpolder en in de toekomstige Zuider- en Oosterpolder een spoorlytt 'wordt aangelegd, zei de heer Aghina var de Nederlandse Spoorwegen Zaterdag morgen in Amsterdam op een congres over de sociale asDecten van de inpolde ring der Zuiderzee. Veel goederenvervoer zal er in deze agrarische gebieden niet zijn en bij de te verwachten geringe bevolkingsdicht heid zal ook het reizigersvervoer niet groot genoeg zijn om de aanleg en ploitatie van een spoorlijn lonend te ken. Voor de verbindingen met het oude land zullen de bewoners van de twaalfde provincie op autobussen zijn aangewezen en het plan voor een spoorlijn van Mui den dwars door de polders naar Kuinre en verder naar Wolvega kan voorlopig wel worden opgeborgen. Dankboodschap der Britse Koningin-Moeder Koningin Elizabeth, de weduwe var Koning George VI, heeft gisteren be kend gemaakt, dat zy voortaan „Konin gin Elizabeth, de Koningin-Moeder" wenst te worden genoemd. Voorts heeft zij een dankboodschap gericht aan allen in de gehele wereld, die haar sympathie en genegenheid hebben betoond bij he' overlijden van haar geliefde echtgenoot In deze dankboodschap wordt te kennen gegeven, dat de nieuwe Koningin „de be scherming en liefde van allen behoeft op de eenzame post, waartoe zy geroepen is. God zegene U allen en moge Zijn wijsheid ons veilig naar onze ware be stemming van vrede en goede wil onder de mensen leiden." iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Het lied dei aethergolven DINSDAG 19 FEBRUARI 1952 HILVERSUM L 402 m. AVRO: 7.00 NieuweL 7.15 Gram VPRO: 7.50 8.15 Gram Dagopening AVRO: 8.00 NIeui.. 9.00 Morgenwijding 9 15 Gram 9.25 Voor de huisvrouw 9.35 Gram 10 50 Voor de kleuters 1100 Voor de zieken 11.30 Alt en piano 12 00 Orgel, piano en viool 12 40 Lichte muziek 12.50 Olympische Winterspelen 1.00 Nieuws 2 15 Mededelingen ---ouw 230 Gram 240 Sch00lradi0 3 30 „Onze Amerikaanse buren" kinderen 4.50 Kinder- 6.00 Nieuw» Voc 3.00 Gl 4.00 Gr, koor 5.15 G: 4 30 Voor m 5.30 Piar nuzlek 6 55 Voor RUI si 7.15 „Paris vous parle" 7.20 m «olisten 7A5 Gram 7.50 „De allerlei 9.45 Orkes 10.45 Buitenlands overzicht 11.00 h Jazzmuziek 11.4512.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II. 298 m. 7 00 Nleuws 7 Ochtendgymnastie 7.30 Gram 7.45 Morgengebed 8 00 Nieuws 8.: am 12.55 Zonnei..., tualiteiten 125 Promenade-orkest 2.00 v programma 2 55 Gram 3 00 Schoolradio 1952 5 45 Regeringsuitzending: P t Niei '-Guinf stuurd?" 6.00 Nieuw: Sport 6.30 Lichte n Spelen 1952 7 00 ..Hi< deville-programma 7.30 Gl 7.50 Gram 8 00 Nieuws 8 15 „Die Schöpfung", Tij Europa". De gei (In de pauze: De radiodokter, 10 45 Avondgebed 11.00 Nieuw* 1115 J Tie 11.25—12.00 Maas trichts Stedelijk Orkest. ENGELAND. BBC Home Service. 330 m. 12 00__Schoolradio 12.40 Gram 1.00 „Have ïcital 9.00 Klankbeeld 10.00 nieuws iu.15 causerie 10 30 Gev programma 1.00 Causerie 11 20 Zang en piano 11.45 Par ementsoverzicht 12.00 Nieuws. ENGELAND. BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12.00 Mrs Dale's dagboek 12.15 Orkestcon- :ert 12 45 Voordracht 100 Parlementsover- icht 1.15 Dansmuziek 1.45 Schots orkest 2 45 Toor de kinderen 3 00 Voor de vrouw 4 00 ïev muziek 4.30 Voor de soldaten 4.45 Llch- e muziek 5 15 Mrs Dale's dagboek 5 30 Lich- e muziek 615 Orgelspel 6 30 Gev program- na 7 00 Gev programma 7 45 Hoorspel 8 00 -ïieuws 8 25 Sport 8 30 Jongenskoor 9.00 a 10 30 Dls- muzlek 12.56 Nieui FRANKRIJK. 347 12.00 Kamermuziek 12 30 Orkestconcert 1 00 Nieuws 145 Kamermuziek 2 00 Nieu Planorecital 6 30 Amerikaanse uit; 7.00 Orkestconcert 8 00 Kamermuzii Klankbeeld 9.50 Gram 10 45 Kamer 11.00 Voordracht en gitaarspel 11.20 en 1140 i 2.30—3.01 ram 7.00 Zang leuws 8.00 Gr a 12.00 Gra sen 12.55 Grar piano 1.30 Gra 3 30 Schoolrad i 1 45 Baritor 5.00 Nieuw: s 5 30 Gra i Voor de sold: no 2.00— Iram 5 15 ikbespre- aten 7,00 00 Luister-

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2