ïlictuuc geitectje GTfluranl Vandaag wordt in het kabinet de Assemblée Faure beslist over Verzet van de oppositie tegen het Europese leger versterkt Helft van Sowjet Unie voor diplomaten verboden Als uit 'n verre wereld klonk de stem van de aartsbisschop Wist IJ Een les ZATERDAG 16 FEBRUARI 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6— per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting! Twee en dertigste jaargang No 9357 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantuasticfi Is ybebltoea mya bert la tegenspeel" Vlotheid van weerszijden Auriol ijlings naar Par ijs terug T7INCENT AURIOL, de president van Frankrijk, vloog onmiddellijk, V na te Londen de begrafenisplechtigheden te hebben bijgewoond, naar Parijs terug. Geen wonder, waar uiterst belangrijke politieke zaken aan de orde zijn. Het lot der Europese defensie, vervat in het „plan- Schuman" ligt feitelijk in handen der Franse Socialisten. Zij zijn het, die zullen beslissen over het aanblijven van 'het kabinet Faure. Als de Socialisten vandaag tegen de regering stemmen, dan zal de meerder heid van de Kamer het beleid van de regering Faure, inzake de Euro pese defensie verwerpen. Reeds hebben Gaullisten en Communisten verklaard, tegen de regeringsmotie te zullen stemmen, zodat, als ook de Socialisten hun koers niet wijzigen, 326 stemmen van de 626 tegen het kabinet Faure zijn. Vandaag zal dus de beslissing genomen worden en in de wandelgangen van de Kamer vragen de politieke kopstukken zich afi1 hoe uiteindelijk de beslissing van de Socialisten zal uitvallen. Wel heeft gisteren de partijsecretaris van de Franse socialistische partij, Guy Mollet, er bij zijn partijgangers op aangedrongen, zich vandaag van stemming te onthouden. Ook Guy Mollet schrikt toch blijkbaar terug voor de consequenties, zo vlak staande vóór de conferentie te Lissabon, waar de NATO-landen het essentiële vraagstuk der Europese verdediging onder de loupe nemen. Zo ziet het er thans in Frankrijk uit, dat de positie van Faure geheel af hankelijk is van de stemmen der Socialis ten, de Gaullisten en Communisten. Dan is er nog de Gematigd Conservatieve groep, onder leiding van Paul Antier, die 26 afgevaardigden in het krijt brengt, welke eveneens tegen de regering zijn. Guy Mollet is Móch niet! Neen, Guy Mollet wordt tegengewerkt door Moch, de vroegere min. van Defensie, en andere vooraanstaande Socialisten. Vanmorgen zou worden vergaderd over de te volgen lijn. Parlementaire waarnemers zijn van oordeel, dat Faure slechts een meerder heid van circa 20 stemmen bijeen kan brengen, als de Socialisten zich van stem ming onthouden. En in het zeer gun stige geval, als Faure weet stand te hou den, zal toch het denkbeeld van een Euro pees leger slechts de steun hebben van 250 der 626 afgevaardigden. De berichten zijn niet bevestigd, maar gezinspeeld wordt op de mogelijkheid, dat de min. van Buit. Zaken, Schuman, zich in ieder geval zal terugtrekken, geacht de uitslag der stemming heden. De regering voelt zich blijkbaar het veld geslagen door de sterke tegenstand tegen een Europees leger, met inschakeling van Duitsland, zoals dezer dagen door de „stem uit Buchenwald" de Nationale Vergadering wel onver bloemd tot uiting kwam. Ook wilden velen liever geloven in de mogelijkheid, dat de Sowjet Unie toch nog daadwer kelijk aan ontwapening zal medewerken Do voorwaarden, door Adenauer ge steld, voor een deelname van West- Duitsland aan het Europese leger, hebben de oppositie in Frankrijk plotseling zeer versterkt. Resumerende, tot op dit ogen blik, is de positie van het kabinet Faure nog uiterst onzeker. De val der regering, Amerika tot „isolationisme" kunnen brengen, t.a.v. Europa. Voorbarig optimisme in Egypte Onder Britse trein was mijn gelegd Engeland deed geen belofte inzake de Soedan Door een mijn-explosie is gisteravond te El Cap, tussen Ismaïlia en Port Said, een Britse militaire trein tot ontsporing gebracht. Dat is het eerste incident Kanaalzone, sinds tien dagen. De Britten hebben de beperkingen, die eerder in de week opgeheven waren, weer ingevoerd. In een verklaring wordt gezegd, dat de controle langs de wegen onmiddellijk weer van kracht zal worden. Het vrij laten van leden der Egyptische hulp politie is voorlopig gestaakt. Het Britse Min. van Buit. Zaken heeft gisteren de juistheid van een persbericht ontkend, volgens hetwelk de Britse bassadeur te Cairo heeft verklaard, dat Groot-Brittannië onder bepaalde waarden bereid is Koning Faroek als Koning van Egypte en de Soedan te erkennen. De Egyptische regering heeft nieuwe nota aan Groot-Brittannië haar leedwezen uitgesproken over het lot de Britse slachtoffers bij de ongeregeld heden te Cairo, drie weken geleden. De nota is het antwoord op het Britse protest tegen de relletjes, waarbij negen Britten werden gedood en vier gewond. Drie Britten worden vermist. Later werd gemeld, dat de Britse mi litaire autoriteiten vanmorgen alle ver keer van de Egyptische staatsspoorwegen in de kanaalzone hebben stilgelegd. „Grootvader is bij God" De kleine Prins Charles heeft de be grafenisstoet van uit een venster van St James Palace gezien. Als hij zijn vader en moeder vroeg: „Waar is grootvader?", dan kreeg hij ten antwoord: „Hij is bij God en is heel ge lukkig". De ziekendragers langs de route van d( begrafenisstoet hadden een 450-tal flauw- gevallenen te verzorgen. Tien hunner moesten naar het ziekenhuis. Enkelen zelfs met een gebroken arm. Koning Boudewijn uitgejoeld Afkeurenswaardige demon stratie Juisit voor de aanvang van een rouw dienst voor Koning George VI, in Brus sel, heeft zich gisteren een klein incident voorgedaan. Toen Koning Boudewijn, gekleed in de uniform van luitenant- generaal en een zwarte band om de lin kerarm, uit zijn auto stapte, werd hij door de royalisten toegejuicht. Een kleine groep tegenstanders van de Koning begon echter te joelen en dieren geluiden na te boo'.:en. Koningin Juliana heden in ons land terug Koningin Juliana en Prins Bernhard zijn vandaag om half twaalf van het vliegveld Northolt vertrokken om naar Nederland terug te keren. Ook thans werd de Regerings-Dakota door de'Prins zelf bestuurd. De Koningin zat gistermiddag gedu rende de uitvaartdienst in de kapel van St. George te Windsor aan de Noorde lijke zijde van het altaar. Naast haar zaten de Koningin van Denemarken en de Groothertogin van Luxemburg. Gis teravond hebben H.M. en Z K.H- met de hertog en hertogin van Gloucester in het paleis van St. James gedineerd. Minister Stikker licht sluier op Alleen op een (vrijwel onbereikbaar) Russisch rijbewijs mag men autorijden MEER DAN DE HELFT van het grondgebied der Sowjet-Unie is voor buitenlandse diplomaten verboden. Dit verboden gebied omvat in het bijzonder de grenzen en kustgebieden (met uitzondering van de steden Odessa en Leningrad), Centraal Azië en een groot deel van de gemeente Moskou. In de stad Moskou zelf is de bewegingsvrijheid echter niet beperkt. Dit heeft minister Stikker meegedeeld in een nota, die hij thans aan de Tweede-Kamer heeft overgelegd. Van de twaalf wegen die van Moskou u;tgaan, zijn er drie buiten de grenzen van de gemeente geheel verboden, vier konden begaan worden tot 50 km buiten Moskou (sinds kort 40 km) en vijf tot 15 of 34 km buiten de hoofdstad. Wil men buiten deze grenzen in niet-verboden ge bieden reizen, dan is de tussenkomst van het reisbureau Intourist nodig. De afgifte van reisbiljetten wordt dikwijls teniet gedaan door het weigeren of af zeggen van hotelaccommodatie in be paalde plaatsen. Rijbewijzen vervallen De Sowjet-autoriteiten zijn van plan internationale rijbewijzen, die door diplomaten worden gebezigd, niet meer te erkennen. Diplomaten zullen zich voortaan moeten onder werpen aan een rij-examen om een Russisch rijbewijs te bemachtigen. Tot nu toe is het slechts weinig di plomaten gelukt dit examen met goed gevolg af te leggen. Het Bureau voor het verrichten van diensten voor buitenlanders eist buiten sporig hoge prijzen. De invoer van goe deren en levensmiddellen voor diploma- beperkt tot 20.000 roebel per jaar :en attaché. 40 000 voor een am bassaderaad en 60 000 voor een ambas- olen bestaan (nog) geen be perkingen voor de bewegingsvrijheid voor buitenlandse diplomaten. Door de henvaardering van de munteenheid en de stijging van de prijzen zijn de kosten van levensonderhoud voor diplomaten echter verdrievoudigd. In Tsjecho-Slowakije zijn geen algemene reisbeperkingen opgelegd, maar is het reizen in bepaalde gebieden verboden. Tsjechisch personeel krijgt voor werk bij diplomaten vaak geen ver gunning. Bovendien is het dikwijls moei lijk toestemming te verkrijgen voor be hoorlijke huisvesting. Staatspolitie actief Wat Hongarije betreft, is d« wegingsvrijheid voor alle diplomaten be perkt tot 30 km rond Boedapest. Over het algemeen ondervinden buitenlandse diplomaten in dit land minder hinder dan elders achter het ijzeren gordijn. Wel wordt echter ook hier hinder onder vonden van de speciale aandacht die de staatspolitie besteedt aan locale hulp krachten. De Nederlandse gezant in Hongarije is tevens geaccrediteerd in R o e m e waar zeer strikte reisbeperkingen be staan. In B u 1 g a r ij e, waar een at taché met de afdoening van de dage lijkse zaken is belast, is ongeveer de helft van hetland voor buitenlandse diplomaten ontoegankelijk. Het sterkst zijn de beperkingen in Albanië,' Nederland echter geen dipomatieke tegenwoordiging heeft. Moordaanslag in Perzië Fatemi zeer ernstig gewond Hoessein Fatemi, de voormalige Per zische vice-premier en rechterhand van Mossadek, is giisteren dpor een aanslag gewond. De aanslag Werd gepleegd, toen 'hij een rede uitsprak bij hei graf van de journalist Mohammed Massoed, die vijf jaar geleden onder geheimzin nige omstandigheden om het leven kwam. Een jongeman van 15 of 16 jaar vuurde met een revolver op Fatemi die onmiddellijk naar een ziekenhuis werd vervoerd. Drie chirurgen, die een opera tie hebben verricht, verklaarden, dat de kogel de dikke darm op drie plaat sen heeft doorboord. De kogel zon in d= buurt van het hart tereent gekorpen zijn. Men vreest voor Fatemi's leven. De dader, Mohammed Rasii, behoort tot de groep „Getrouwen van de Islam" en verklaarde een „verrader" te hebben neergeschoten. De revolver, waarmee de aanslag gepleegd is, droeg Islamieti- sehe inscripties en de leuze: „Dood aan De Mohammedaanse organisatie Fe- daysan Islam, een extremistische groe pering, heeft in het openbaar Mossadek en zijn aanhangers bedreigd mer de dood wanneer de regering niet onmid dellijk de gearresteerde leider van de Fedayan, Navab Safavi, in vrijheid stelt. De politie heeft rondom het woonhuis Mresartek een zwaar cordon ge trokken. De premier is de laatste lijd niet in het publiek verschenen. Vragen over hrrioraria Geknoei bij rechtbank in Amsterdam? Is het juist dat de vijf deskundigen oor onteigeningszaken bij de Amster damse - rechtbank allen honorarium ge nieten voor- elke onteigeningsprocedure, ook al zijn enkelen van hen daartoe niet als deskundigen aangewezen? Deze vraag heeft het Tweede-Kamerlid Vor.K (V V D schrtitelijk gesteld aan min.s- De heer Vink informeert verder cf :t waar is dat het honorarium van de jurist-deskundige, die bij de opstelling declaraties de leiding heeft, in één onteigeningszaak in de reeks SLoter- ruim f 10 000 heeft bedragen iteigeningszaken in dezelfde reeks da® f 56.000, terwijl de vier andere deskundigen voor al deze zaken sa slechts f 35.000 ontvingen. Russische zenders stoorden niet De helft der uitzendingen van de BBC jor de landen achter het IJzeren Gor dijn werd gisteren niet gestoord door Russische zenders. De BBC had aange kondigd, dat al haar uitzendingen Oost-Europa slechts de begrafenis Koning George tot onderwerp zouden hebben. Bij deze aankondiging deed zij het verzoek, deze uitzendingen niet te De groten der aarde volgen de baar van de overleden Engelse vorst. Zij wandelen achter het rijtuig, waarin de leden der Engelse koninklijke familie zijn gezeten. Op de voorste rij: v.l.n.r. de Hertog van Edinburgh, de Hertog van Gloucester, de Hertog van Windsor en de Hertog van Kent. Daarachter v.l.n.r Koning Paul van Griekenland, Koning Frederik van Denemarken, President Auriol van Frankrijk. In de derde rij zijn v.l.n.r nog juist zicht baar President Celal Bayer van Turkije, Koning Feisal van Irak, en geheel zichtbaar President dr Ivan Ribar van Zuid Slavië. Dan een open stukje en vervolgens ziet men op de volgende rij v.l.n.r. Kroonprins Asfa Wossen van Abessinië, Kroonprins Olaf van Noorwegen en Kroonprins Emir Hoes sein van Jordanië. Op de vijfde rij: v.l.n.r. Prins Ali Reza van Perzië, Prins Bernhard der Nederlanden, Prins-Gemaal Felix van Luxemburg en Prins Albert van België. Op de laatste rij: v.l.n.r. maarschalk Shah Woli Khan, Prins Zeid van Irak, Prins Axel van Denemarken en geheel rechts Prins Buu-Loc. As tot as, stol tot stol „De Heer is mijn Herder" zong het koor en de zon scheen over de rouwgewaden (Van onze speciale verslaggever) "N AANSLUITING op hetgeen gisteren reeds weergegeven, laten wij - hier nog een nabeschouwing volgen, met enige Retails. De stem van de artsbisschop van Canterbury was toonloos en als uit een andere, verre wereld: „Aarde zal vergaan tot aarde, as tot as, stof tot stofde eeuwige wet, waaraan zoals de geringste zijner onderdanen, ook de Koning niet ontkomt. Langzaam, eindeloos langzaam, zonk de kist met het stoffelijk overschot van wijlen George VI in het diepe gewelf van St George's chapel. Met een simpel, ontroerend gebaar strooide-zijn oudste dochter, Koningin Elizabeth, een handvol aarde over de kist, die statig neerzonk in het koele duister van 's Konings laatste rustplaats. Terwijl in St George's chapel nog de woorden klonken, waarmee men het stoffelijk overschot nog eenmaal zegende, gleed Koning George VI weg in de zo rijke historie van het Ver enigde Britse Koninkrijk. Zijn taak was volbracht. Op een plat form aan de linkerzijde van het altaar lagen zijn kroon, zijn scepter en de gou den rijksappel. De schittering er van werd heel even gevangen in een bleke zonnestraal, die zich, van ergens, boorde door de sfeer van droefenis en ontroering, waaraan velen op dat ogen- prooi waren. Duizend bevoor rechten proefden deze sfeer van nabij: de plechtige woorden van de aartsbis schop, de geur der vele bloemen, de stem Sir George Bellew, heraut van de Orde van de Kouseband, die nog eenmaal de titels van de overleden Koning op noemde: „Bij de gratie Gods Koning van Groot-Brittannië. Ierland, de Dominions, verdediger des geloofs Meer dan honderdduizend andere toe schouwers hadden buiten, tussen het sta tion van Windsor en de, met vele duizen den kransen en bloemstukken omringde, St George's chapel van het oude, trotse kasteel, het laatste deel van 's Konings tocht naar het graf gade geslagen. Meer dan zes en dertig millioen anderen volg den, naar schatting, de begrafenisplech tigheden via radio en televisie. Slechts enkele seconden over twee, zoals gisteren reeds vermeld, toen niet alleen in Windsor, doch in geheel Groot- Brittannië, twee minuten stilte in acht I genomen werden, was de affuit met het £xtra goedkoop BLOEMBOLLENPAKKET rijkbloe stoffelijk overschot van Koning George VI in St George's chapel aangekomen. Op het gouden altaar brandden slechts twee kaarsen. De stoet was, zoals 's mor gens in Londen, ook in Windsor langs onafzienbare haag van vele tien duizenden, zwijgende mensen gegaan. Velen hunner was de ontroering en de oeienis van het wachten gedurende vele, vele eindeloze uren te machtig ge bleken. Ook hier in Windsor moesten de Rode Kruisdiensten talrijke gevallen flauwte behandelen. Koningin Elizabeth de Koningin-Moeder volgden ni affuit in een eenvoudige, opnieuw door de twee paarden getrokken koets. Daar achter volgden de vier koninklijke her togen. Vijf en twintig minuten slechts duurde de rouwdienst. Nadat het koor de 23e psalm: „The Lord is my shepherd' gezongen had ging Koningin Elizabeth enige stappen naar voren om de b« van de koninklijke compagnie van de grenadier guards in ontvangst te nei Zij plaatste de banier aan het hoofd de lijkkist. Koningin Juliana had met Koningin Ingrid van Denemarken, de Groot-Her togin van Luxemburg, ex-Koning Peter van Joegoslavië en ex-Koning Michael van Roemenië, ter linkerzijde van het altaar plaats genomen in het koor. Onder de genodigden die deze laatste plechtig heid bijwoonden, bevonden zich ook •minister-president Churchill, de leider der oppositie, Clement Attlee en generaal Eisenhower. Minder dan een half uur nadat de kist St George's chapel was binnengedragen, 15 rijkblo S^efeery BAKKER-VAN DIJK H1LLEGOM 36 TELEF. 5396 Vraagt uttgabrald* prQicowa •tgaklaurdaafbaaldlngaa DAT de Ned. Raad der Europese Be weging en de Ver. voor Int. Rechtsorde een vaste commissie voor een Noord- Atlantische federatie hebben gevormd die o.a. een voorlichtende brochure zal ontwerpen en een weekendconfereniië zal beleggen. DAT de president-directeur van de Ned. teenkolenmijnen, dr ir Ch. Th. Groothoff, is benoemd tot erelid van het Ned. Geologisch Mijnbouwkundig Ge- notsohap. DAT de raad van Vught accoord is ge gaan met de verkoop van grond ter waarde van f 302.000 op het landgoed Reeburg voor de bouw van 90 flatwonin gen. DAT tegen de 52-j. R'damse magneti seur C. W., die vijf personen heeft „be streken", voor de R'damse rechtbank bevestiging van het kantongereohtvonnis (f500 boete) is geëist. DAT de oude marinewerf in Helle- voetsluis, waar het Bouw- en Montage bedrijf C.V. was gevestigd, zal worden overgenomen door de N.V. Scheepsbouw te Groningen, die er kustvaarders gaat I bouwen. DAT Nederland op de internationale voedselconferentie, die Maandag in Rome werd geopend, zal worden vertegen woordigd door de dir.-gen. van de voed selvoorziening, dr ir S, L. Louwes, e Ned. landbouwattaché te Rome, dr C. C. L. J. M. Eigenraam. DAT alle veerdiensten op de Maas, die wegens de hoge waterstand waren ■naakt, vandaag zijn hervaL DAT bij de raad van Nijmegen credie- ten zijn aangevraagd voor de restaurarie van de Karolingische kapel op het Valk hof (8e eeuw), de Latijnse school (14e eeuw) en de Belvédère (Spaanse tijd). DAT voor de bouw van acht land- bouwschuren in de Sloepolder laagste inschrijver was de aannemer A. Bax te Rozendaal voor f 295.000. DAT staatssecretaris Cal$ aan het Eerste Kamerlid De Jong (P. v. d. AO heeft geantwoord voor het tijdschrift Podium geen subsidie te zullen toeken nen zolang nog geen beslissing is ge vallen over de strafvervolging wegens een bijdrage van W. F. Hermans. DAT de drumband van het kamp La ren gisteravond by het gemeentehuis een taptoe heeft gebracht nadat de raad had besloten tot de bouw van 50 woningen voor beroepsmilitairen. DAT minister Wemmers blijkens zijn antwoord aan het Tweede-Kamerlid De Ruijter (C.-H-) niet bereid is vooi opruimen van zand uit de Schipbeek een financiële bijdrage te geven, maar zich wanneer de lagere organen geen gehoor vinden wel tot West-Duitsland wil wenden. DAT het Tweede-Kamerlid Boeit (Comm.) minister Mansholt heeft ver zocht geen exportheffing voor kool te voeren. DAT in Maartensdijk (U.) de eerste Ned. fabriek voor metaalverpakkingsar tikelen (de Metaverpa) is geopend, die eind 1951 vermoedelijk een capacitei van 2.000 ton per jaar zal hebben. DAT over aanspraken van Nederland tegenover Duitsland in zake vergoeding van schade, die ons land heeft geleden door overneming van Duits schatkistpa pier van de Ned. Bank, aan min Lieftinck vargen zijn gesteld door het Tweede-Kamerlid Ritmeester (V.V.D.). DAT de Chr. jongerenclub Fryslan Fruski te Leeuwarden—Huizum aan de proc-generaal bij het Leeuwarder ge rechtshof heeft verzocht bij de behande ling van de appèlzaakFedde Schurer op het Zaailand luidsprekers te plaatsen, l die de club eventueel zelf wil bekostigen. kwestie. Wellicht doet men beter te zeggen, dat de vroegere Koningskwestie toch nog niet uitgewerkt was. Het heeft er alle schijn van, dat men bezig is in deze trieste historie rondom het koning schap in België een nieuw hoofdstuk te schrijven. Zonder ook een afgerond standpunt in nemen de achtergronden zijn slechts oor een deel bekend geworden en de motieven dragen niet alle een reëel ka rakter zal ieder de mening toegedaan moeten zijn, dat zulk een kwestie altijd ernstig karakter draagt, omdat zij be trekking heeft op het hart van het Staats bestel. Een Koningskwestie betekent een constitutionele crisis. Wij willen er een opmerking bij maken, overtuigd dat, juist omdat het slechts een opmerking is, het beeld daardoor niet volledig is. Maar deze opmerking kan op zichzelf i. Welnu, het is wel min of meer duidelijk geworden, dat er verschil van inzicht is geweest tussen de jonge Ko ning en zijn minister-president. Aan dat verschil is op de een of andere wijze ruchtbaarheid gegeven. De minister-pre sident heeft niet kunnen verhinderen, dat bekend is geworden, hoe de Koning en de aanhangige zaak verschillend dachten. bedenkelijk. De minister-presi dent heeft later nog getracht het ten goede te keren, door tegenover de volks vertegenwoordiging niet zijn eigen stand punt, maar dat van zijn Koning te gaan verdedigen. Het is er toen niet beter op geworden dat moest wel haast op mislukking uitlopen. En dat i geschied. dan ook dat de Koning onschendbaar is, doch verantwoordelijk. Het erge is niet. dat de minister-president over zaak anders denkt dan zijn Koning. Het erge is, dat hij hierin geen aanlei ding ziet om als minister-president af te treden. Hij is en blijft verantwoordelijk. En het strookt niet met zijn verantwoor delijkheid, wanneer hij, zelfs ter ver dediging van zijn Koning, woorden gaat spreken, die hij toch eigenlijk met zijn verantwoordelijkheid niet dekken kan. Daarmee bewijst hij uiteindelijk zijn Ko ning ook geen dienst. Wij hebben geen bewondering voor de houding die de oppositie van socialisten en liberalen heeft aangenomen. Niet te genover hen alleen echter, maar tegen over heel de natie kan het Koningschap onaantastbaarheid winnen, kan het al meer worden tot een centraal nationaal element, wanneer de wetten van het constitutionele staatsbestel nauwgezet worden nageleefd. Dit is een les. welke uit deze trieste historie te trekken valt. zong het koor ten afscheid „God be In my hand and in my understanding" en terwijl daarna het orgel nog eenmaal de tonen van een dodenmars door de kapel liet gaan, bogen Koningin Elizabeth en haar moeder nog eenmaal diep voor het graf, een gebaar, dat door de andere aan wezigen werd herhaald. Er schoof opnieuw een wolk voor de bleke winterzon toen de Koningin St George's chapel verliet en in de wachten de auto stapte, die haar naar Londen zou terugbrengen, waar een zware taak haar wacht. Algemeen onderzoek naar de aanwerving van Korea-vrijwilligers Ren speciale commissie ondervraag! de leden van het Nederl. bataljon In het gebouw van de Juridische Dienst van de Koninklijke Landmacht in Den Haag houdt op het ogenblik een speciale commissie zich bezig met het onderzoek naar bepaalde klachten Inzake het aamverven en uitzenden van vrijwilligers voor het Nederlandse bataljon In Korea, verneemt de Nieuwe Leldsohe Crt van militaire zijde. Het oetreft hier de klachten welke onze correspondent Alfred van Sprang destijds in enkele artikelen naar voren heeft gebracht en waarover toen in de Eerste Kamer vragen zijn gesteld. Minis ter Staf heeft op die vragen wel geant woord, maar daarmee was de kwefetie nog allerminst tot ieders bevrediging op gelost De speciaal voor dit onderzoek In het leven geroepen commissie ls nu druk bezig met het ondervragen van vele of ficieren, onder-officieren en minderen, die tot het oorspronkelijke Van Heutsz- bataljon behoord hebben. O.a. is over ste Eekhout reeds voor deze commissie verschenen om verklaringen af te leggen. Naar ons van betrouwbare zijde mee gedeeld is komen bij dit onderzoek ook de pex-soon en de werkzaamheid van onze correspondent ter sprake, waarbij de commissie er achter tracht te komen op welke manier hij het feitenmateriaal voor zijn artikelen veroverd heeft. Het is op zichzelf verheugend, dat er ook van militaire zijde zoveel ern-t be toond wordt bij het aan het licht bren gen van misstanden. Daaruit blijkt, dat dlenhaeLn|iet V°°r !®rug schrikt desnoods de hand in eigen boezem te steken. Het is te hopen, dat de resultaten van het onderzoek t.z.t. ook publiek gemaakt zullen worden. Dat zal het geschokte vertrouwen in de militaire autorUeUen weer enigszins herstellen. Minder koude nacht Tot morgenavond verwacht 7~e Bilt: Aanvankelijk zwaar bewoik; met plaatselijk enige lichte regen of motregen la ter opklaringen Vrij krach. to» matige wind tussen Zuid-West en Noord-West. Vannacht temperaturen om het vries punt, morgen ov -dag overal lichte dooi. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN o «»-"■»: 0 41- 7 5117.58; miu 2 05—9.53. Op 19 Febr. LJL

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1