Jiieuwe GTouranl Veiling Katwijk e.o. 40 jaar Daar, waar de Britten langs hun Koning gaan voor een laatst vaarwel De katafalk in het tere licht van de weemoedige kaarsen wFstu Tienduizenden bloemstukken bij de plechtige uitvaart w Oppositie protesteert door het parlement te mijden DONDERDAG 14 FEBRUARI 1952 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie. Reaactie. Abonnementen- Advertentie-afdeling: Tel 31441 Postrekening- 58936 ABONNEMENTEN: 6.- pei Kwarta, 2.— per maand; 0 47 per wee ADVERTENTIËN: 0.18 per millimet (Bij contract belangrijke knrtin Twee en dertigste jaargang No 9355 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTEL11K-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .StantBasUclj Is gljebfeoen ugn hert ia tegfjeaspoet" De kille adem van een sombere winteravond (Van onze speciale verslaggever) LONDEN, Woensdagavond. DE QUEUE WAS DRIE MIJL LANG: een donkere, eindeloze, traag- voortschuifelende reuzeslang van tienduizenden zwijgende mensen. Over Londen ging, guur, de kille adem van een sombere winteravond. De wind joeg, koud en vinnig, langs het Victoria Embankment. Een dun gordijn van ragfijne mist kroop spookachtig omhoog langs de spanningen van Lambeth Bridge en in de Theems kolkte wild het vette, grauwe water tegen de donkere kaden. Doch duizenden trotseerden het weer. Zestig duizend geduldige, zwijgende, koppig-volhoudende mensen nogl Elk uur dat nog volgde totdat, diep in de nacht. Westminster Hall tenslotte voor het publiek gesloten werd, gingen vijfduizend van hen traag de paar treden omlaag naar de zaal waar, éen hoge katafalk in het tere, gouden licht van zes weemoedig flakkerende kaarsen, een dode Koning hen wachtte voor een stil gebed en een laatst vaarwel. Zó, in een imposante file, waarin velen En dan gaat ge door Londen en ge ziet, soms meer dan zes uren achtereen overal, de Union Jack halfstok wachtten in de bittere kou, gingen van- vindt in haast iedere étalagé het portret daag meer dan honderd-duizend onder- van de overleden vorst tegen een achter- danen langs de eikenhouten doodskist grond van zwart en purper; en als ge van een monarch, wiens karaktervast- deze dagen in Londen een gentleman beid en verantwoordelijkheidsgevoel sterker waren dan zijn afkeer van het felle licht der openbaarheid, dat _hij een eenzame buiten zijn familiekring zijn leven lang schuwde. Zes eindeloze uren Zeventigduizend Engelsen waren Dins dag al door de hoge zaal in Westminster Hall gegaan, zwijgend, zonder gerucht, gegrepen door de wonderlijke sfeer rond de katafalk. Tegen twee uur in de nacht pas sloot Westminster Hall, doch van morgen, vóór daglicht ai, stond, de queue daar opnieuw in de dunne, natte sneeuw van de' MilbanR en de Victoria Gardens. Slechts enkele uren later had de file een afmeting aangenomen, dat Scotland Yard moest ingrijpen. Tien duizenden stonden toen geduldig in de rij, die over Lambeth Bridge naar het Albert Embankment aan de overzijde van de rivier leidde en daar zulk een verkeersopstopping veroorzaakte, dat onder meer tal van busdiensten moesten worden gestaakt. Het was toen, dat Scotland Yard versterkingen Met aan rukken, die vele duizenden in een nieuwe queue naar Archbishop Park dirigeerde, waar politiegeluidwagens hun meedeelden, dat het op z'n minsit zes urén zou du-ren voor zij, twee kilometer verderop, Westminster Hall bereikt zou den hebben. I>och de queue brokkelde niiet af; de queue 'hield stand. „Hij was." zei een fabrikant uit Bristol, die vanmiddag naast de verslaggever voetje voor voetje in de richting van Westminster Hall sohoof. „hij was een vorst, die ons vaarwel en een gebed ver dient." ■De man uit Bristol stond daar vanaf •vanmorgen elf uur. Hij hoopte, dat hij de avonditrein van negen uur naar Bristol zou kunnen halen Zwarte stropdassen Zo rouwt dan Engeland, zo rouwt ook Londen. Het moge waar zijn dat, buiten de omgeving van Westminster Hall en Lambeth Bridge deze rouw zich niet met zoveel nadruk manifesteert; moge juist zijn dat, na de eerste schok, die verleden week het anders zo bedrij vige leven uit de City leek weg te knij pen, de Engelse hoofdstad direct weer terug veerde naar het oude vertrouwde beeld van stugge, onbewogen bedrijvig heid, waarop destijds zelfs Goering's Stuka's vergeefs hun bommen smeten., de rouw om het verlies van een geliefde koning, het medeleven met de konink lijke familie heerst overal en hoe diep dat wel zit blijkt onder meer uit het feit, dat er Londenaars zijn, die de queue, de koude en de vele u eindeloos wachten en schuifelen ten spijt, nu reeds twee of driemaal de tocht naar de katafalk in Westminster Hall hebben ondernomen. Het manifesteert zich in andere, kleine dingen. Uw emigration-officer op Lon don Airport, waar vele autoriteiten tientallen persfotografen juist staan te wachten op het ogenblik, waarop Dean Acheson met Truman's vliegtuig de „In dependence" zal arriveren op hetzelfde platform waar, nauwelijks twee weken geleden, de koning zijn dochter met mateloos moe gebaar een laatst vaarwel toewuifde Uw emigration-officer droeg een rouwband om zijn arm en hl' vertelt U, dat hij de ten dode opgeschre ven koning die bewuste dag voor hel laatst heeft gezien: „He was really -i great man, sir". Vrijdag een plaats langs de route ver overd heeft, zal waarschijnlijk verloren lopen in een enorme menigte. Die menigte stroomt nü al Londen bin nen. Het wordt van uur tot uur moei lijker in het Centrum nog een hotel kamer te vinden en de groepjes belang stellenden voor de hekken van Bucking ham Palace en Clarence House, waar Koningin Elizabeth nog steeds verblijft, worden voortdurend groter. De wach tenden zagen vandaag hoe de jonge Koningin, bleek en zonder rouwsluier, in gezelschap van de Hertog van Edin burgh op Buckingham Palace arriveerde, waar zij haar eerste optreden als re gerend vorstin minister-president Churchill en enige leden van het parle ment, onder wie ex-premier Attlee, ontving. Anderen wachtten uren voor Marlbo rough House, de woning van de 84-jarige Queen Mary, die zoals reeds werd ge meld, Vrijdag niet aan de begrafenis plechtigheid zal kunnen deelnemen en die vandaag haar oudste zoon, de Her tog van Windsor, welkom heette. „Ik ben", had de ex-koning bij zijn aankomst in Southampton tegenover de reporters verklaard, „over de Oceaan gekomen voor de begrafenis van een broer, die ik bemin en bewonder". Zijn (uitvoerige) Drie jaar werk voor 100 man Nederlanders gaan in Brazilië baggeren Vloot van 26 schepen brengt 40 millioen binnen Een Nederlandse baggervloot van 26 schepen zal binnenkort naar Brazilië vertrekken voor het graven van nieuwe het uitbaggeren van bestaande havens. Dit betekent niet alleen voor honderd Nederlanders drie jaar werk, maar bo vendien een versteviging van onze de viezenpot met ongeveer ƒ40 millioen. De opdracht is door de Braziliaanse regering verstrekt aan het Zwolse aan nemersbedrijf N.V. R. Boltje en Zonen, die hiervoor al. haar baggermateriaal zal inschakelen. Er staan niet minder dan elf havens, o.a. Fortaleza, Belem en Natal op het programma. Met het karwei zal ongeveer drie jaar gemoeid zijn. Andere grote opdrachten zijn reeds in uitzicht gesteld. Tussen 10 Mei en 20 Augustus wordt de vloot van 26 schepen, waaronder twee baggermolens, drie zuigers, drie sleep boten. een tankboot, een snelle motor boot en een woonschip, door Nederlandse sleepboten naar Brazilië gebracht. De honderd Nederlandse baggeraars worden ondergebracht op van alle comfort voor- schepen met zelfs douchecellen en ijskasten aan boord. De N.V. heeft al meer dan 600 sol licitaties ontvangen van personen die or uitzending in aanmerking wensen komen. Tet is ongeveer dertig jaar geleden dat Nederlandse baggeraars voor het laatst in Zuid-Amerika aan het werk zijn ge weest. Lawine-gevaar wordt steeds groter Tyrolers moeten worden geëvacueerd Oostenrijk heeft op het ogenblik het meest van de sneeuwval te lijden. Het aantal slachtoffers van lawines is tot 32 gestegen, twaalf personen werden gewond 2 worden nog vermist. Het gevaar van _er lawines neemt met het uur toe. De bergpolitie heeft daaróm bevel gegeven de gevaarlijke gebieden in de Tyroler Alpen te ontruimen. Op tal van plaatsen is het verkeer prac- tisch stilgelegd. De verbindingen met het platteland zijn bijna allemaal verbroken. Busverkeer is geheel onmogelijk, omdat de wagens niet méér door de metersdikke sneeuw kunnen heenkomen en sneeuw ruimen is onbegonnen werk. Men zal moeten wachten tot het gaat dooien. De internationale treinen rijden met een ver traging van zeven uur, terwijl de binnen landse treinen bijna alle op de em placementen betere omstandigheden af wachten. Tienduizenden Engelsen en buitenlanders zijn reeds langs de baar van Koning George getrokken. In de Westminster klinken echter alleen zachte voet stappen. Verder is er de diepe stilte van de dood zonder een zwarte stropdas ontmoet, verklaring, die hij besloot met de woc dan is dat vermoedelijk een vreemde- den „God save the Queen", werd va Üngdaag door het Engelse volk, dat zijn ee Eén stap per seconde En intussen treft men in Londen en ginds in Windsor dan de laatste voorbe reidingen vóór de begrafenis van Vrijdag a.s. Vandaag pas maakte het ministerie van Oorlog het tijdschema voor de be grafenisplechtigheid bekend (van minuut tot minuut en 140 mariniers, die de af fuit met het stoffeMjk overschot van Westminster Hall naar Paddington Sta tion zullen trekken, worden nu afge richt op een tempo van nauwkeurig één pas per seconde!); en vrijwel gelijktijdig waarschuwde het hoofd van de Londense politie de honderdduizenden, die nu naar Londen komen om .Vrydag een gMmp van de rouwstoet te zien: wie niet in de loop van de nacht van Donderdag op Vliegende sigaar boven Londen 's Konings begrafenis voor de radio De plechtigheden bij de begrafenis van Koning George VI worden mor gen door Hilversum uitgezonden. De eerste uitzending is te beluisteren 's ochtends van ongeveer tien voor half elf tot kwart voor twaalf, alleen over Hilversum I. 's Middags zijn de plechtigheden te volgen over beide zenders, van ongeveer kwart voor drie 's Avonds wordt de uitzending her haald over Hilversum II van ongeveer vijf over half acht tot acht uur en over Hilversum I van kwart over tien tot tien over half elf. De verslaggevers zijn Herman Felderhof, Paul de Waart, Guus Weitzel en Albert Milhado. Van bet begin van de komende week af wordt bij het filmjournaal in de bioscopen een reportage van Polygoon- Profilti over de begrafenis vertoond. Koningin en Prins naar Engeland vertrokken Een half uur nadat de Koningin op Paleis Soestdijk van haar jongste dochter namens alle Ned. kleuters het kleinste klokje van het voor Amerika bestemde carillon in ontvangst had genomen, trok het Kon. Paar vanmorgen om pre cies 11 uur van het vliegveld Soester- berg naar Londen ter bijwoning van de begrafenis van Koning George. De Prins was gekleed in het uniform van vice- admiraal en de Koningin droeg onder een donkere bontmantel een stemmig zwarte japon. Krans van Ned. regering De Nederlandse regering zal vannacht met een K.L.M.-vliegtuig een krans voor de begrafenis van Koning George naar Londen laten brengen. De krans is af- komstig uit Aalsmeer. Hij bestaat uit seringen en heeft een doorsnede van 1.25 meter. geliefde Prins van Wales geet, met ontroering en waardering be luisterd. Doch niemand in het groepje wachtenden maakte een gebaar of verbrak bet zwijgen toen. uren later, Marlborough House de Hertog, die zyn troon verliet en hem schonk bedeesd en bescheiden man, die geen troon en geen macht ambieerde, haastig zonder om te kijken uit zijn auto stapte Jongste regerende vorst ter begrafenis In de rij van vorstelijke personen, naai Engeland gekomen om de begrafenis var Koning George VI bij te wonen, neemt H. M. Koningin Juliana, die Donderdag middag om twee uur op Londen Airport wordt verwacht, wel 'n bijzondere plaats in. Vrijwel alle Londense bladen hebben nu reeds speciale aandacht aan de komst van Koningin Juliana en Prins Bernhard gewijd, niet alleen omdat sedert het overlijden van Koning George het Britse rijk door een vorstin wordt geregeerd, maar ook wegens de vanouds zo harteUjke verstandhouding tussen het Engelse en het Nederlandse hof. Onder de vele hoge personaliteiten, die Donderdagmiddag zullen ariveren bevindt zich generaal Eisenhower, Belgische Prins Albert (wiens komst naar Engeland hier nauwelijks enige commentaar in critische zin heeft opge leverd) en de Franse president Auriol (zoals reeds eerder gemeld is. Red.). De jongste regerende voiBt ter be grafenis is Koning Feisel II van Irak „Mohammed's afstammeling in rechte lijn" die overigens reeds in Engeland woont zolang hij studeert aan het Har row College. DAT tot ridder O.-N. is benoemd H. J. M. Holtus, hoofdadministrateur van de N.V. Preanger Bontweverij te Garoet, en de bronzen leeuw is toegekend aan res.- kapitein G. S. J. A. Kirschen van het Belgische leger. DAT de Venezolaanse gezant Dagnino, die eind November naar Venezuela was vertrokken, in Den Haag is teruggekeerd. DAT de Belgische valse munter D., die in 1950 te Gent bij verstek tot vier jaar werd veroordeeld en in een hotel letje te A'dam was ondergedoken, thans is gearresteerd. DAT in Waterhuizen (Gr.) als eersten van een serie van zes schepen voor Indo nesië de 440 ton metende Zamrud te wa ter is gelaten en in ons land in totaal 40 De kalief van Gafsa doodgeschoten Si Sliman ben Hamoeda, kaHef Gafsa (Zuid-Tunesië) is gisteravond doodgesohoten. De aanvaller, die wist te ontvuehten, schoot de kalief in het hart- Vindt de kroning spoedig plaats? Kort na Pasen (13 April) zal men de beroemde Westminster A'bbey sluiten, voorbereidingen te treffen kroning van Koningin Elizabeth II. Er zullen zetels worden gebouwd voor de Peers, die de kroning zullen bijwonen. Van kerkelijke zijde wordt er op ge- dat een enorme hoeveelheid werk verricht moet worden, om de Abdij de kroning gereed te maken. Indien de kroning spoedig plaats vindt, zal het de eerste maal in meer dan 200 jaar zijn, een Brits souiverein gekroond wordt het jaar van opvolging. De hertog van Windsor aan de baar Onmiddellijk nadat hij te Londen was aangekomen, heeft de Hertog van Windsor zich naar Marlborough-House begeven, waar hij bij zijn moeder, koningin Mary, zal logeren. Nog dezelfde dag bracht de 84-jarige koningin met de Hertog en diens zuster, de Princess Royal, een bezoek aan de baar Koning. Gedrieën schreden zij purper gedrapeerde katafalk. Het défilé langs de baar, dat was onderbroken, toen de vorstelijke bezoekers binnen traden, werd op verzoek van koningin Mary langs één zijde voortgezet. Ver scheidene minuten stonden de koningin de Princess Royal met gebogen hoofd, bewegingloos in het schemerig licht van Westmanster Hall. Bij het betreden en het verlaten van de Hall knielde de Hertog eerbiedig op één knie. Tijdschema Half elf: vertrek Westminster; 13.10 uur aankomst Paddington; 13.35 vertrek van de trein naar Windsor; 14.10 aan komst van de trein in Windsor; 14.17 de stoet verlaat het station naar het kasteel Windsor; 14.55 aankomst bij St George kapel van het kasteel Windsor; 15.00 de kist wordt in de kapel geplaatst en er wordt twee minuten stilte in acht ge nomen. alvorens de rouwdienst een aanvang neemt. DAT mej. G. E. van Eyken, oud-direc trice van de Adriaanstichting te Hille- gersberg, 76 jaar oud in Den Dolder is overleden. DAT H. P. Neven, oud-hoofd van de Ned. Chr. school Prinses Juliana in Brussel (België) en thans woonachtig in Oegstgeest, is benoemd tot ridder in de Belgische Kroonorde. DAT de sigarettenactie van de Geref. meisjesbond voor het nieuwe Chr. mil. tehuis in Den Bosch 4000 pakjes heeft opgebracht. DAT de 27-j. A. F. L. uit Groningen, die in meer dan twintig plaatsen op lichting heeft gepleegd in pensions waarvan hy by de R.-K. pastorie het adres had aangevraagd, thans in Bols- ward is gearresteerd. DAT in Maasniel een smokkelauto met 45 kg koffie is aangehouden en tussen Mesch-Etjsden en 's-Gravenmoeren in België een verlaten smokkelauto met Hoe de grote dode wordt geëerd De Londepse bloemisten hebben hon derden hulpkrachten in dienst moeten in, die dag en nacht werken, om de, uit de gehele wereld binnènkomende, bestellingen van kransen, kruisen en andere bloemstukken voor de uitvaart wylen Koning George VI te kunnen uitvoeren. De vereniging van bloemisten heeft medegedeeld, dat haar leden op het ogenblik tussen de 4000 en 5000 grote kransen en kruisen in bestelling hebben, terwyl reeds duizenden rouwbloemstuk- ;n naar Windsor Castle zyn gezonden. Naar schatting van een der bloemisten, zullen waarschynlyk ongeveer 100.000 rouwbloemstukken op Windsor Castle worden ontvangen. Al dezë stukken moeten, aangézien de begrafenis Vrydagmiddag plaats vindt, Vrydagmorgen afgeleverd zyn. Geen der deskundigén wilde esn. schat ting geven van hét bedrag, dat met al deze blóemstukken gemoeid is, aldus A.P. Volgens de vereniging van bloemis ten is de krans, die besteld werd door Koning Faroek, de meest bewerkelyke. Hy moet bestaan uit honderden met de hand gekrulde laurierbladen twee vrouwen hebben twaalf uur werk ge had aan het krullen en witte lelies met een zydèn lint, waarop het opschrift: „Koning Faroek van Egypte en de Soe dan". Ook de Egyptische premier, AU Maher Pasja, heeft een grote krans be steld. Voorts is er een krans van premier Mossadek en de Perzische regering. Voor de Koninklyke Academie is een bloemstuk ontworpen door Sir Gerald Kelly, die de Koning meer geschetst en geschilderd heeft dan welke andere schilder ook. Het bestaat uit laurier- De Hertog van Windsor is in Southamp ton aangekomen, waar h\j, aan boord van de Queen Mary, onmiddellijk eenpers conferentie gaf. Morgen zal hij de be grafenis van zijn broer bijwonen. In Londen is de Hertog rechtstreeks Marlborough gereisd. om zyn moeder. Koningin Mary, te bezoeken. DAT het Maaswater gisteren by de uw te Borgharen 22 cm is gezakt DAT de Nederlander S. van Drc uit Rozenburg by de wedstryden ln het ploegen met tractoren te Armagh (Ier land) en tweede prys heeft behaald. DAT het overeengekomen bedrag f 2 millioen voor de export van Ned. appelen naar Finland geheel is verbruikt en de Finse regering nu een extra-invoer van f 500.000 heeft toegestaan. DAT het Groningse motorschip Setas (199 ton) by Nyborg (Denemarken) aan de grond is gelopen. DAT gisterochtend in Zaandam reeds het gezang van een leeuwerik is gehoord. DAT de A'dammer H. Möllman tg.v. de Jan van Riobeeck-feesten met zyn draaiorgel een bezoek van drie maanden aan Kaapstad zal brengen en hy de reis zal maken met de Klipfontein. DAT, nog slechts 56 jaar oud, in Am sterdam is overleden de internist dr W. Feitkamp. bladen, bekroond met een gouden copie van de Koninklyke kroon en met een purperen lint en zeven witte lelies aan de basis. Vader na aangifte van geboorte verdronken Arbeider in sneeuwjacht door locomotief gegrepen Nadat hij op het gemeentehuis de ge boorte van zyn zevende kind had aan gegeven en ook zyn familie in Diever- brug van de blyde gebeurtenis op de hoogte had gesteld, is de heer R. Ooster hof uit Hoogersmilde (Dr.) op weg naar huis in de Drentse Hoofdvaart ge raakt en verdronken. Zyn stoffelyk over schot werd by Dieverbrug opgehaald. By de Zwaaikom aan het Wilhelmina- kanaal te T i 1 b u r g zyn de 3-jarige Elly Meyer en de eveneens 3-jarige Adrie van Zyi door verdrinking om het leven ga- komen. zy waren langs de waterkant aan het spelen, toen een van hen te water raakte en de andere, die wilde helpen, eveneens. Een tweelingbroertje van het jongetje Van Zyi liep hard naar huis. Het lykje van Adrie van Zyl is nog niet gevonden. De 38-jarige gehuwde spoorwegarbeider van O. is gistermiddag op het spoor wegemplacement in Utrecht door een rangerende locomotief gegrepen en op gedood. De man liep met zyn fiets Je hand langs de rails en zag, waar schynlyk door sneeuwvlagen, de locomo tief niet naderen. Londenaars zagen een vliegende sigaar boven Noord-West-Londen een wonderlyke „raket" waargenomen. Of het een raket was wisten ze natuurlyk niet, maar dat het wonderlyk was, daar- geen twyfel. Het leek op een sigaar, in het midden rood en naar de uiteinden groen uitlopend. De telefoon op het Britse ministerie van Luchtvaart stond niet stil, want degenen die de sigaar gezien hadden, wilden er natuurlyk wel meer van weten. Naar de beschryving te oordelen moet ït een luchtraket geweest zyn, zoiets als de V 1 onzaliger gedachtenisse. Maar de deskundigen weten er voorlopig nog geen raad mee, evenmin als een profes- die de sigaar ook gezien had. doch die alleen zeker wist dat het geen meteoor was. Maar wat dan wèl? Ondanks de sneeuwbuien schuifelt langs de Zuidelijke oever van de Theems een mensenrij waaraan maar geen eind schijnt te komen. De Londenaren niet alleen, maar onderdanen uit het hele gemene best trotseren de kou. om een laat ste groet te brengen aan de overleden vorst. Belastingbiljet tijdig terug, anders boete Aangifte inkomstenbelasting vóór 15 April De aangiftebiljetten voor de inkom stenbelasting over 1951 en voor de ver mogensbelasting over 1952 worden tegen 15 Maart uitgereikt. Zy moeten vóór 15 April a.s. by de inspecteur worden terug bezorgd. Wie vóór deze datum een voorlopig aangiftebiljet heeft inge leverd, heeft echter nog tot 15 Juli a.s. tyd voor de inzending van zyn volledige aangifte. Personen die hun aangiftebiljet niet tijdig of helemaal niet inleveren, zullen dit jaar voor het eerst strafbaar zyn. De straf houdt ln dat de aanslag met 5 pet zal worden verhoogd, met een minimum van vUf gulden. Deze boete Is by de be lastingherziening in 1951 ingesteld om dat hoe langer hoe meer mensen hun biljet te laat inleverden. De aangiftebiljetten zyn in hoofdzaak op dezelfde manier ingericht als de ver eenvoudigde biljetten van het afgelopen jaar. Wel zyn als gevolg van de belas tingherziening in 1951 enige wyzigingen aangebracht. Zo is bUvoorbeeld in het biljet een nieuwe rubriek opgenomen met het oog op de heffing van de extra- belasting naar de bedryfswinst. N.O.C.-zegels zijn uitgekomen De sluitzegels van het N.O.C. zyn uit gekomen. Zoals bekend is de opbrengst bestemd voor het financieren van de uitzending van Nederlandse deelnemers aan de Olympische spelen te Helsinki. Boerenleenbank f 7500 afgeperst Gaf zich uit voor lid van knokploeg S.S. „De tragedie der ydelheid." Zo noemde de officier van Justitie by de Leeuwarder rechtbank gisteren de zaak, waarin hij tegen de 37-jarige voormalige brigadier J. O. van de gemeentepolitie te Drachten tien jaar gevangenisstraf en ter beschik kingstelling van de regering eiste. De brigadier zou in 1947 de kassier van de Coöp. Boerenleenbank in Akmaryp (Fr.) een bedrag van ƒ7300 hebben af geperst door zich als lid van de „knok ploeg der Germaanse S.S." voor te doen. Verder werd hij beschuldigd van inbraak en diefstal van ƒ600 in het kantoor van de Bond van Mobilisatie-invaliden te Drachten en van brandstichting in zyn eigen woning. Uitspraak over veertien dagen. Onverkwikkelijke situatie in België Poogde Van Houtte standpunt van Koning Boudewijn te wijzigen DE OPPOSITIE in het Belgische parlement, bestaande uit Socialisten, Liberalen en Communisten, heeft thans besloten tot na de begrafenis niet meer deel te nemen aan de zittingen van Kamer en Senaat. Dit gebaar is bedoeld als protest tegen het besluit van Koning Boudewijn. om niét persoonlijk de uitvaart van Koning George VI te Londen by te wonen. Op deze wijze schept de oppositie dus een nieuwe „Koningskwestie". Het linkse blok gaf te kennen, dat het geen waarde hecht aan het verweer van de regering, als zou Koning Boudewyn niet persooniyk gaan, omdat hy nog geen statiebezoek aan het Britse Hof heeft ge bracht. Men voert aan. dat Koning Leo pold, toen hy indertyd de begrafenis van Koning George V bywoonde, ook geen officieel bezoek te Londen had afgelegd. Er gingen geruchten in de wandel gangen van het parlement, dat premier Van Houtte by de Koning een zwakke poging zou hebben gedaan hem te doen terugkomen van zyn besluit. In de Kamer werd hy gistermiddag, vóór het besluit der linkse oppositie viel, speciaal aan gevallen door de socialistische parlements leden. Men ging zover, premier Van Houtte maar voor „leugenaar" uit te maken. Bij alle uitvallen van de oppositie bleef de Belgische premier rustig op zUn plaats zitten, zonder antwoord te geven. Hy en de overige ministers keken zwygend toe, toen de oppositie ten slotte de vergader zaal verliet. Van Houtte heeft herhaald, niet te zullen aftreden en morgen ver trekt hy naar Londen voor de staats- i begrafenis van Koning George. Het Belgische blad Le Soir wees er op, dat het verslaan van de regering een ernstig incident betekent in het politieke leven. Maar hoe zal een aftredende pre mier nog België hebben kunnen vertegen woordigen by de Londense plechtigheden, dat zou toch onmogelyk geweest zyn. Er is een ernstige fout begaan; het is niet meer mogelUk het hart van de zaak te redden, maar wy moeten nu het gezicht redden. Aldus Le Soir. Plaatselijk neerslag Tot morgenavond verwacht fDe Bilt: Zwaar bewolkt met plaatselyk enige sneeuw of regen, en hier en daar ook tydeUjke opklaringen. Aan- vankeiyk vry krachtige tot matige wind tussen Zuid en Oost, later matige tot zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. Wei nig verandering in temperatuur. (Opge maakt te 10 uur).

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1