Beieren contra de Duitse defensiebijdrage Advies over ziekenfondsen op zijn minst bevreemdend Minister van Financiën zorgde voor een verrassing nieuwe leidsche courant 2 MAANDAG 11 FEBRUARI 1952 Nog steeds rumoer om Europees leger Kans op een accoord tussen Adenauer en de Westelijke „Grote Drie" vergroot ADENAUER heeft gisteren te Freiburg herhaald, dat de beste en vreed zame methode om Oost-Duitsland „terug te krijgen" herbewapening binnen het Europese leger is. Naar aanleiding van beweringen, geuit door de socialist Ollenhauer in de Bondsdag, wees hij op het politieke brand gevaar in Korea, Perzië, Egypte en Tunis, branden met behulp van het Kremlin ontstoken. Inmiddels worden de Duitse voorwaarden voor een bijdrage aan de Europese defensie door de Westelijken ernstig bestudeerd. De kans is vergroot, dat de Grote Drie met Adenauer besprekingen zal voeren, alvorens de Noord-Atlantische Raad op 20 Februari te Lissabon bijeenkomt. Voorts heeft het Beierse vakverbond D.G.B. de politiek van Adenauer inzake de Duitse herbewapening afgekeurd en met algemene staking gedreigd, als laatste maatregel. Het is gisteren te München tot eenl bond, Fette. spraken de afgevaardigden krachtmeting in het Duitse vakverbond, van de afdeling Beieren, als vertegen- D.G B. gekomen over de Duitse bijdrage woordigers van 900.000 leden, zich daar aan de Europese defensie. Onder aan-1 unaniem tegen uit. De conferentie^ was voering van de voorzitter van het 't Verklaard» uitzicht Adenauer is heel Duitsland niet riE GESCHIEDENIS herhaalt zich, hoe- u-el niet altijd. Maar toen tlarold G. Moultou en Constantine E. Mc Guire, daarbij geassisteerd door het .Jnstitute of Economics" te Washington, een lijvig boekdeel publiceerden over 't betalings- i ermogen van Duitsland, werden land reeds weer de krachten gemobili seerd voor een revanche. Wij schreven toen 1923. Er waren vier jaar verlopen, sinds de nederlaag van Duitsland eerste wereldoorlog. Van 1945 tot jaar 1952 is een afstand van zeven jaar en reeds zien wij, dat althans West- Duitsland zich economisch dusdanig heeft hersteld, dat het op de wereld markt weer een geduchte concurrent is Men kan nu wel beweren, dat de inter nationale politieke omstandigheden deze ontwikkeling in de hand hebben ge werkt. maar een andere factor moet mer evenmin onderschatten. Twee wereld oorlogen verliezen moet toch fataal zijn voor een land, en het huidige „herstel" van Duitsland schuilt ook in de sterke krachten, de vasthoudendheid, het door zettingsvermogen, het Franse „élan vital", dat in dit volk aanwezig is. Sinds 1945 heeft Frankrijk zijn angst voor een herlevend JDeutschtumniet onder stoe len of banken gestoken, maar de Ver. Staten hebben zich steeds beijverd, dit gevaar zo gering mogelijk voor te stel len. In vorige beschouwingen hebben er op gewezen, hoe juist het antagonisme tussen Oost en West het probleem schiep, hoe te voorkomen, dat West-Duitsland een militair-strate gisch niemandsland zou blijven. Op de internationale poli tieke markt kwam derhalve dit West- Duitsland weer aan bod. Van deze „vraag" naar de medewerking van Bonn, werd door de Duitsers een handig ge bruik gemaakt. Als gevolg hiervan, re gende het concessies, die tenslotte cul mineerden in de vraag van Duitsland naar volledig herstel der souvereinitei:. Nu kan men aanvoeren, dat juist het „plan-Schuman", de Europese kolen- staalpool, een rem betekent voor overheersende positie van W.-Duitsland op economisch terrein. Maar geen weet. hoe in de toekomst zich practiscb zo een geheel nieuwe organisatievorm zal ontwikkelen. De Franse vrees voor een economisch hersteld Duitsland, dat op een geschikt moment met een eigen Duits nationaal leger voor de dag zou komen, deed het voorstel voor een Europees leger ont springen. Het is nog steeds niet bekend, hoe het Franse parlement daar uiteinde lijk op zal reageren. De snelle historische ontwikkeling sinds 1945 plaatst de Franse regering voor een dilemma. Immers zij waarschuwt in een rapport, dat als het parlement zich niet accoord verklaart niet een Europees leger, het enige alter natief. de wedergeboorte van de Duitse Wehrmacht zal zijn. Immers, Amerika zou dan West-Duitsland in een andere vorm laten deelnemen aan de Westerse defensie, en uiteraard zou dit een recht streekse uitschakeling zijn bij het Atlan tisch Paot Waarom dit alles? Dit heeft dezer dagen in de Belgische Kamer, minister Van Zeeland duidelijk aangegeven. De verdediging van Europa, op een grens welke zo ver mogelijk naar het Oosten gelegen is. kan slechts mogelijk zijn met medewerking van de Duitsers.. De kans, dat een Duits nationaal leger zal her leven achtte Van Zeeland gering. Dit nu juist is „des Pudels Kem". In de Duitse beweringen, dat men voor een Duits ltger feitelijk helemaal niet voelt, schuilt een element van onoprechtheid. Eer kan men zeggen, dat de Duistê deelname aan een Europees leger een voorlopige tus senvorm is, terwijl voor deze bijdrage opnieuw door de Westelijken concessies zullen moeten worden gedaan. Bovendien maak ook het feit van een gevaarlijke buurman, als de Sowjet-Unic nu eenmaal is. militaire neutraliteit on mogelijk, zo niet absurd. Maar indien er eenmaal eon volkomen gelijk berechtigd autonoom, souvereln West-Duitsland is ontstaan, duikt toch het gevaar van een Duits nationaal leger weer op. Amerika en de andere Westelijke partners zullen maatregelen moeten treffen, dat dit denkbeeldige gevaar geen werkelijkheid wordt. Het debat in de West-Duitse Bondsdag heeft slechts geleld tot een povere overwinning voor Bondskanselier Adenauer. Weliswaar heeft de Bonds dag zich uitgesproken voor een militaire bijdrage aan het Europese leger, maar met een zeer geringe meerderheid. Wie waren er tegen? De Bocialisten, de nog meer links georiënteerde communis ten, de rechtse extremistische partijen, de neo-nazi's. de Socialistische Rijks partij, de Vluchtelingenpartij, en Beie ren, waar het Vakverbond zelfs een sta king adviseerde. Dit is des te meer op merkelijk, waar men de oppositie op tal van punten had toegegeven. Zowel op het gebied van de Europese integratie, het Saarprobleem. het lidmaatschap van het Pact, de vrijlating der Duitse oorlogs misdadigers en nog veel meer. Uit alles blijkt, dat men er verre de voorkeur aan geeft, dat Duitsland wordt ingeschakeld bij de N.A.T.O., maar zolang het Westen zich daartegen verzet, neemt men genoe gen met deel te nemen aan een Europees leger, maar dan met gelijke rechten. Men heeft het in de Bondsdag doen voor komen alsof Frankrijk de vette Saar- oordeel, dat de veiligheid van West- Duitsland door een defensiebijdrage niet verzekerd kon worden. Ook zou een her eniging van Duitsland langs vreedzame weg daardoor onmogelijk worden ge maakt. Van te voren had Fette verklaard, dat Duitsland onmogelijk neutraal kon blij ven. Nimmer, zo zei hij, had hij een her- militairisatie goed gekeurd, doch zich slechts accoord verklaard met het Idee van een verenigd Europa en een Duitse defensiebijdrage in een dergelijk ver band. Tenslotte werden „passende maat regelen" geëist ter voorkoming van een defensiebijdrage, waarbij men niet af kerig bleek van een algemene staking. Te Parijs hebben de drie West-Duitse ministers, n.l. Blücher, Erhard en Schaf- fer geconfereerd met de „drie wijzen", zijnde de heren Monnet, Draper en Plow- den. De Duitsers wezen er op, dat Bonn thans ongeveer 9 millioen vluchtelingen van achter het Jzeren Gordijn moet on derhouden en de bedragen, daartoe no dig, moeten worden beschouwd als een deel der kosten voor de West-Duitse de- Vermelden wij nog. dat volgens de Daily Mail, Engeland er in zou hebben toegestemd, een deel van zyn tactische luchtmacht ter beschikking van het Europese leger te stellen. Op de N.A.T.O. conferentie te Lissabon zal hierover wor den beslist. 200 Bejaarden in Almelo onder dak Dr Drees bij opening van oudeliedenhuis Minister Drees was Zaterdagmiddag in Almelo aanwezig bij de opening het op initiatief van de Herv. gemeente gebouwde tehuis voor bejaarden De Klokkenbelt, waar tweehonderd ouden van dagen onderdak zullen vinden. Hij deelde mee, dat de heer K. J. Eilander, dei van 1941 tot 1949 voorzitter van de diaconie der Herv. gemeente in Almelo is geweest en de stoot tot de oprichting heeft gegeven, benoemd is tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De-kosten hebben f 1.7 millioen bedragen, waarvan 4 ton is gesohonken door een Almelose textielfabriek. Eerste Duitse koopvaarders weer naar Amerika Thans is door de Hamburg-Amerïka Linie en de Norddeutscher Lloyd een goederen- en passagiersdienst op de Verenigde Staten geopend. Dit is de eer ste geregelde Westduitse dienst na de oorlog. Als eerste schip sinds twaalf jaar vertrok het 5500 ton metende vracht schip Spreewald van de Hamburg Amerika Linie naar New York. Het schip zal op 18 Februari door een vracht schip van de Norddeutscher Lloyd wor den gevolgd. Het is de 4300 ton metende Traunstein, die uit Bremen vertrekt. Naar wij vernemen heeft de Haagse architect, de heer H. P. C. Nuyten, op dracht gekregen voor de bouw van een tweede crematorium in Nederland, dat verrijzen zal in Dieren-Rheden. Fondsen richten zich tot Kamers „Ondeskundigheid" van de Sociaal-Economische Raad ernstig gelaakt HET ADVIES dat door de Sociaal-Economische Raad op verzoek van minister Joekes is uitgebracht over de premies van de ziekenfondsen en mogelijkheden om te bezuinigen, is ondeskundig en onuitvoerbaar. Deze ernstige klacht wordt geuit in een open brief, die aan de leden van de j tenfabrïek Von Zeppelin en Co N.V. Eerste en Tweede Kamer i9 toegezonden door de federatie Verenigde Maat- worden op de Amsterdamse beurs ge- schappij-Ziekenfondsen. Bij de federatie zijn 58 ziekenfondsen met 45 PCt ^odïïf e^,_18 de^er ,zal, bij de „n j Ned. Handelmy en de Ameterdamsche van de 7,3 millioen verzekerden in ons land aangesloten. Bjmk de inschrijving openstaan op nom. Als voorbeeld van de ondeskundig- bevreemdend genoemd. Men meent dat j f 2 millioen gewone aandelen, ten volle Raad van Rijnsateiwoude Oud Indië-gangers kregen het ereteken DE E GEMEENTERAAD VAN RIJNSATERWOUDE kwam bUeen onder voorzitter schap van loco-burgemeester S. J. Visser. De burgemeester was door een lichte ongesteldheid verhinderd. Binnengekomen was een O., waarbij de heer Bakhuizen opnieuw werd benoemd tot burgemeester van Leimuiden en Rynsaterwoude. De minister van Financiën liet weten, dat de uitkering uit de ondernemingsbelasting over 1950 van ƒ6000 op ƒ9411 is gebracht. Ook over de jaren 1951 en 1952 zal de gemeente deze hogere uitkering krijgen. Dat viel dus mee! De raad wijzigde de instructie voor het personeel van de vleeskeuringsdienst. De Stichting voor maatschappelijk werk in Zuid-Holland kreeg 10 subsidie per jaar. Aan Ter Aar werd 26.19 verleend in het expolitatle-tekort van de lagere tuinbouwschool over 1950. De subsidie aan het Gsüne Kruis werd van 125 op 300 per jaar gebracht. De minister van Financiën deelde ook mee, dat 6454.97 een restant-uitke ring uit het. gemeentefonds is gestort op de geblokkeerde rekening der gemeen te. Op de begroting werd een bedrag uit getrokken om de vloerbedekking in de achterkamer van het raadhuis te ver nieuwen. De raad zag gaarne de plaatse lijke middenstand ingeschakeld. De gemeenterekening 1950 werd vast gesteld. De gewone dienst heeft een ba tig slot van ƒ3116.37; de kapitaaldienst een nadelig saldo van 11696.06. De be groting '52 werd vastgesteld op 94829.59 aan inkomsten en op ƒ95612.22 aan uit gaven. Op de post onvoorzien is nog niets geraamd. Er is dus een nadelig slot. De raad ging accoord met het voorstel van B. en W. om een bijzondere uitkering uit het gemeentefonds te vragen van 5000. De kapitaaldienst heeft een nadelig saldo van 6212.05. Vervolgens werd de legesverordening aangevuld met een bepaling, waardoor het mogelijk wordt de kosten van het welstandtoezicht te verhalen óp de aan vragers van bouwvergunningen. Bij de rondvraag merkte de heer Broekhuizen nog op, dat er verscheidene lampen van de straatverlichting niet branden. De raadszitting werd toen gesloten, waarna de gemeente-secretaris met een toepasselijk woord het ereteken voor Twee doden bij ongeluk te Stolwijk In Stolwijk (bij Gouda) is Vrijdagavond een ongeluk gebeurd, dat aan 2 personen het leven heeft gekost. Een motorrijder, M. Verdoold, uit Stolwijk, reed op een vrij donkere en smalle weg en zag waarschijn lijk de drie dames niet, die daar liepen. De aan de buitenkant lopende dame werd aangereden. Deze, de 56-jarlge mevrouw Both, eveneens woonachtig te Stolwijk, en de motorrijder kwamen beiden te vallen. Na overbrenging naar het zieken huis te Gouda, zijn beiden vrij spoedig overleden. V., die 23 jaar oud was, was ongehuwd. Mevr. B. had geen kinderen. Apeldoornse Nettenfabr. open N.V. De gewone aandelen Apeldoornse Net heid van de Sociaal-Economische Raad noemt men het advies om de uitgaven beperken door het vrije bezoek aan huisarts te remmen. Dit vraagstuk raakt allereerst de volksgezondheid. Vóór alles zal dus moeten worden onderzocht of een rem op het be zoek van de huisarts uit een oog punt van volksgezóndheid toelaat baar is. De S.E.R. meent de methode „afremmen" van 't spreekuurbezoek ech ter nog nader te moeten uitleggen. Hij wil namelijk het „eerste" bezoek huisarts belasten. Hier komt de ondes kundigheid van de S.E.R. wel heel dui delijk naar voren, want in de huisartsen praktijk is het bijna nooit mogelijk te bepalen welke gevallen tot een „eerste behandeling" moeten worden gerekend, schrijft de federatie. Ten minste bevreemdend Het advies van de S.E.R. wordt wat zijn inhoud en strekking betreft op zijn minst (Advertentie kluif maar bij voorbaat wilde annexeren! Dan is er dat andere belangrijke punt: de Socialisten zijn van oordeel, dat het Duitse parlement niet over dienstplicht kan beslissen, omdat de huidige grond wet daarin niet voorziet. Een desbetref fende klacht werd door Schumachers volgelingen bij het Hof voor de grond wet ingediend. De Socialisten speculeren dus op grondwetswijziging en daarom is nodig een meerderheid van tweederden. Het debat in de Duitse Bondsdag heeft derhalve aan het licht gebracht, dat die Duitse bijdrage aan een Europees leger, zoals Adenauer het wil, betrekkelijk pro blematiek wordt, als de oppositie zou groeien. Vandaar, dat de Socialisten steeds weer schermen met de leuze van euwe verkiezingen. Uiterst links en uiterst rechts willen uit Duitslands positie tussen „Oost" en .West" in, zoveel mogelijk politieke munt slaan. Resumerende, de door Amerika sinds 1945 zozeer aangeprezen, democratisering Duitsland is, uitzonderingen daarge laten, tot nu toe vrijwel fictief gebleken. Duitsland weet wat het waard is. en Sinds 1914 is er, wat de geest betreft, niet zo heel veel veranderd! hier een ontwikkelingsgang dreigt die delend In winst 1951/52. tegen 127 pet. moet leiden tot vermenging en over- storting 3 Maart a s. Voor alle gewone neming van bevoegdheden. De gevolgen aandelen ad f 3,2 min, waarvan f 1.2 min hiervan zijn een ondoelmatige werkwijze i geplaatst, wordt notering ter beurze ge en prestige-verlies zowel voor de Sociaal-1 vraagd. Het bedrijf is 1883 opgericht. Economische Raad als voor de Zieken-Het kapitaal is f 7.5 min. waarvan f 5 fondsraad, die op dit* terrein het aange- mln geplaatst Na de oorlog heeft zij op orgaan is, aldus de federatie. Federatie modevakscholen contra vakgroep De federatie zal moeten voorkomen dat het huidige monopolie van de vak groep kleermakerij wordt bestendigd. Dit zei de heer E. J. Jansen uit Den Haag Zaterdag in Utrecht bij de oprichting van de Federatie van Modevakscholen. Op verzoek van de vakgroep is voor de vestiging, als costumière en coupeuse een „pertijd" ingseteld als voorloper van een komende Vestigingswet. De vakgroep is verder begonnen met het afnemen van examens en zal naar de menning van de heer Jansen stellig ook met cursussen starten. Het bestaan van, de modevak scholen zou daardoor direct worden be dreigd. De heer Jansen treedt op als secretaris van de federatie (Bankastraat 128, Den Haag). Benoemd is tot jagermeester in buiten gewone dienst van H M. de Koningin K. J. G. baron van Hardenbroek van Bergambacht, wonende te Bennebroek. Benoemd is tot jagermeester voor Zuid- Holland jhr mr W. F. Röell, secr. van het kabinet der Koningn. verzoek der regering nagenoeg de ge hele Nederlandse visserij van netten voorzien en zij bekleedt een domine rende positie in alle visserljcentra ter wereld, met deelneming in Portugal, kantoren in de Ver. Staten en Canada, en in Nederland 1000 arbeiders in dienst. De laatste 5 jaren is voor f 2 min afge schreven, de investeringen ad f 3,4 min zijn vrywel geheel betaald uit vrije re serveringen en afschrijvingen. Oude aandeelhouders kregen vooraf gelegen heid hun claimrechten te realiseren. 't Jubileum der Nat. Christen Onderofficieren Ver. De Nationale Christen Onderofficieren Vereniging zal. als gemeld, op 13 Febr. a.s. haar 50-jarig bestaan vieren. Op die avond zal van 19.00—19.15 een gedaóhte- niswoord worden gesproken door de ere voorzitter. de heer A. T. van Oosterom te Nijmegen, welke rede per NCRV zal worden uitgezonden. Voorts zullen op die avond op een dertiental plaatsen in ons land de Chris ten-Onderofficieren samenkomen, om in gewestelijk samenzijn dit 50-jarig be staan te vieren. Op 29 en 30 Mei as zal in K. en W. te Utrecht de tweedaagse jaarvergadering worden gehouden, die in het teken van het jubileum zal staan. orde en vrede uitreikte aan zeven mili tairen. die overzee hun plicht deden. Het waren de heren J. van Dorp, T. ren, H. Kinkel, J. v. d. Knijff, G. H. A. Kooy, K. R. Reumerman en G. A. Wol vers. Na afloop van deze plechtigheid bleef men nog enige tijd onder het genot van een kop thee bijeen. Faillissementen nemen snel toe Volgens de opgave van Van der Graaf en Co's Bureaux voor den Handel N.V. is het aantal faillissementen in Neder land over Januari j.l. veel groter dan een jaar geleden, namelijk 202 tegen 141. Hiervan werden 57 uitgesproken in Zuid- Hólland of bifna twee maal zo veel als voi» jaar, toen het 28 bedroeg. In Den Haag was het aantal faillissementen vier maal zo groot namelijk 22 tegen 5. De laatste opgave van Van der Graaf en Co. meldt o.a. de volgende faillisse- Uitgesproken: N.V. Sanitaire Wasindu- strie Niveus, Amersfoort, cur. mevr. mi E. C. C. Boll-Lion. Geëindigd: N.V. Mij voor Kunststof- verwerking, Amsterdam; N.V. Plasti- mode, Amsterdam (uitkering 3.003 pet) Surséance van Betaling: Aan C. Vis ser, Hoofddorp, en de C. V. Vissers Ma. chinefabriek. Kruisweg 1143, voorlopig, bewlndvoerdei mr J. Jansonius, Haarlem, verhoor 7 April 14 uur, geen ontwerp- accoord. PZEM leent aan meest biedende De Provinciale Zeeuwsche Electrici- teitsmij emitteert f 10 millioen 4'i pet 20 jarige obligaties in stukken van f 1000 tegen een koers van ten mint ten hoogste lOOli pet in fracties niet klei ner dan 1/8 pet- De toewijzing geschiedt tegen één gelijke koers De dende heeft voorrang. De aflossing be gint 15 Maart 1958, na welke datum ook vervroegde aflossing mogelijk is. De in schrijving is 13 dezer. Goede Besoeki-oogst is binnen De Besoeki-tabaksoogst is thans bin nen. Kwaliteit en kwantiteit zijn bevre digend en beter dan enkele maanden ge leden verwacht werd. De prijzen op de wereldmarkt zijn niet gunstig en zullen heel wat moeten verbeteren om een be vredigend jaar te geven. Beleggingmij v. Sociale Fondsen Een aantal sociale fondsen heeft om belegging in risicodragend kapitaal mo gelijk te maken een N.V. Beleggingmij vóór Sociale Fondsen opgericht onder di rectie van de N.V. Hollandsche Belegging en Beheermij. Hoewel de stijging der rente voor vaste-rentedragende fondsen de belangstelling voor aendelen kan heb ben verflauwd, meent men. dat het vraagstuk van belegging in risicodragend kapitaal niet ondergeschikt mag worden gemaakt aan de toevallige rentestand het ogenblik. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt f 10 millioen. waarvan f2 millioen door de initiatiefnemende fondsen is genomen. Toetreding staat open vóór alle rechtspersoonlijkheid be zittende stichtingen, vennootschappen, verenigingen, enzdie belegging beogen sociale voorzieningen bestemde middelen. Tot 1 Maart a.s. kan men toe treden tegen de koers van 110 pet., daar tegen een maandelijks vast te stellen Ver. Ned. Kleermakerijen (Gebrs. Ibelings) De N.V. Vereenigde Nederlandsche Klèermakérijen (v.h. Gebr. Ibelings) te 's-Gravenhage boekte over 1950/51 f 81.911 éxploltatievvinst en na toevoeging f 30.000 aan algemene reserve f 48.732 winst, waarvan f 34.140 te re serveren voor belasting en bijz. risico's. dendreserve 4.8 pet op gewone aandelen. Het afgelopen boekjaar zou bevredigend zijn geweest, ware het niet. dat plotse linge prijsdalingen, en vermindering van verkopen noopten tot afschrijvingen en reserveringen. Dc verkopen in de eerste 6 maanden van het nieuwe boekjaar zijn belangrijk lager dar. normaal. Van het erf van School en Kerk Bezoepingsweik Ned. Herv. Kerk r o e p e nte Reeuwy k cand. C. Vos te Huizen (N.-H.); te Groningen (wyk- gem. 1) H. L. van Zijll Langhout te Lem- Aangenomen: naar-Oidehove (Gr.) cand. A. K. Abcouwer, jeugdpred. te Am sterdam, die bedankte voor Jukwerd- Krewerd. Toegelaten tot de Evangeliebediening cand. B. M. ter Haar te Zutphen. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Bedankt: voor Semarang A. H. Al- gra te Waardhuizen. Chr. Geref. Kerken Aangenomen: naar Sliedrecht C. Smits te Driebergen. Bedankt: voor Zaamslag M. Baan te Dordrecht. Geref. Gemeenten Kunstzijde Breda moet 150 mensen ontslaan Wegens minder vraag heeft de N.V. Hollandse Kunstzijde Industrie te Breda besloten, in afwachting van een herople ving, haar rayonproductie te verminde ren In verband hiermee is aan eer klein gedeelte van het personeel ontslag aangekondigd. Dit ontslag zal succt velijk van toepassing worden verklaard en begin Maart voltooid zijn. ■Voor het overige personeel zal moedelijk gedurende enige maanden de arbeidsduur worden ingekrompen. Nader vernemen wij, dat het ontslag ongeveer 150 werknemers betreft. In het bedrijf te Breda werken in totaal onge veer 2000 personen.. Een robot-trein op lucht banden In Parijs is de eerste trein op lucht banden aan een aantal genodigden gedemonstreerd. Het evenement van de dag was, dat het treinstel geheel zonder bestuurder reed. Dit was mo gelijk door een electrische robot die de loop van de trein controleert en verzorgt. Ook het stilhouden aan de stations geschiedde geheel automa tisch. Wel reed er één enkele tech nicus mee. De volgende maand kan ook het publiek met de metro op luchtbanden rijden op 't proeftraject Porte les Lilas—Pré-Saint—Sant-Ger- Onze handel op België Te Anneville bij Breda zullen de Bel gische ministers Segers en de Neder landse minister Mansholt mitsgaders hun ambtenaren 14 dezer bijeenkomen ter bespreking van België's bezwaren tegen de vrijmaking van het handels verkeer voor vis. Ter bestrijding van de prijsstijging van inheemse boter heeft Begië de mi- numuminvoerprijs van Nederlandse koelhuisboter van 78 tot 76 franc het kg franco grens verlaagd. Verse boter zal tegen 80 frank worden ingevoerd. Voorts heeft België, omdat de Nederlandse aardappelvoorraad ontoereikend is, België te voorzien, de invoer van aard appelen uit andere landen toegestaan. Ten slotte wil België kalfsvlees invoe ren uit Nederland. Generaal Omar Bradley naar Europa Generaal Omar Bradley, voorzitter van de Amerik. commissie van stafchefs, is per vliegtuig naar Europa vertrokken. Hij zal deelnemen aan de conferentie van Lissabon. De generaal vertegenwoordigt Amerika mede op de bespreking de „permanente commissie van stafchefs' die Zondag aanvangt. Geen vergunning dode te begraven De 50-j. P. V. uit Venlo had geen ver gunning ingevolge de Vestigingswet Kleinbedrijf, doch had toch om de laatste wil van een overledene te vol- ?n de lijkkist besteld, het r< drukwerk verzorgd, e.d. Voor dit onwet telijke regelen van een begrafenis kreeg V. ƒ50 boete of 25 dagen hechtenis van de Econ. Politierechter in Roermond. MARKT- EN VISSERIJBERICHTEK. IJMUIDEN. 11 Februari. Besommingen: rawIers RO 46—12.200, IJM 32—15.800, 2 rawlers 14.300 en 21.400; kotters: RO 1— 360. RO 95040, KW 7—6560. KW 15—6000. ;W 1104800, IJM 204—2670, SCH 140-2970, KW 26—2660. KW 28—2130, KW 17—4290. KW KW 155_2170 KW 6g3150, KW 169—2100. KW 24—2260, KW 78—5360, KW 104—2470. -2280, KW 166—2160. KW 91—1820. KW 59 -2180. KW 54—1650, KW 130—2680, KW 50— 480. KW 16—2500, KW 107—1960, KW 83— AM 16—3310. AM 17—3240. Advertentie HOOFDPIJN! 1 Hoofdpijnpoeder I. Het water was wit van ebslik, dat door de voorjaarsdooi in de bergen was losgeraakt, toen witwater dat kolkend kwam afjagen. Adriaan Mondijn met de „Niets bestendig" tegen de felle stroom in ging draaien voor de thuis vaart. De bewoners van de huizen aan de buitenkant zuiging van de stroom te ontgaan. Doch het de dijken langs de ïr.elï"ti":.nlaa.r I1. b°vl" 4e stad bl?ek afkeer. Een sigaar stak hij maar na een Jef* i^ n,vlbedwater gebroken door het paar trekken liet hij de sigaar uit de vingers ïtwater dat kolkend kwam afjagen. glijden. =K^.T?»een waterstand kon hij, als de „Dat is me nog nooit gebeurd", lachte hij, irriifho Tffi,?13 ^opvaren de koppen van de maar hij liet de sigaar liggen waar zij was ronden om dan net binnen de krib de neergevallen en Adriaan moest toeschieten ter zu,«r,n* v»n rfo ctr™ twu =t_ beyeiliging van het Ueed dat de roef 2U,k e(jn Een jaar in Korea Ds Meerburg komt naar Nederland terug De legerpredikant Ph. P. Meerburg, die een jaar lang in Korea heeft gewerkt, zal op 24 Februari per vliegtuig uit Tokio vertrekken. Op 26 Februari arri veert hij op Schiphol om de volgende dag in Maastricht aan te komen. Ds Meer burg zal ingaande Zondag 2 Maart a.s. zijn functie als predikant bij de Ned. Hervotmde gemeente van Maastricht her- Ds Martens van Sevenhoven in Utrecht overleden In de ouderdom van 72 jaar is te Utrecht overleden de Ned. Herv. eme ritus-predikant ds jhr J. L. A. Martens van Sevenhoven. De thans overledene werd op 20 Aug. 1879 uit een oud Reveilgeslacht in Zut phen geborem Hij studeerde aan de Rijksuniversiteit in Utrecht en werd in 1905 predikant te Eerbeek. Begin April 1910 kwam hij naar Utrecht, waar hij werkzaam is geweest tot aan zijn eme ritaat op 1 Juni 1945. Ds jhr Martens van Sevenhoven bekleedde in Utrecht vele functies op het gebied van het onder wijs en was voorts o.a. hoogheemraad van het grootwaterschap Bijleveld. Hij was ereridder in de Johanniter Orde, commanderij Nederland. De begrafenis zal Woensdag in De Bilt geschieden. J. Tanis (radio Bloemendaal) overleden Op 69-j. leeftijd is Zaterdag in Haar lem na een operatie overleden de heer J. Tanis uit Bloemendaal. een der op richters van het radiowerk van de Ge reformeerde kerk aldaar Sinda het begin van de kerkdiensten in 1924 was hij de enige omroeper en in die functie kondigde hij op iedere Zon dagmorgen en -middag de kerkdiensten aan. die door „Radio Boemendaal" spe ciaal voor zieken en ouden van dagen werden uitgezonden. WAGBNINGEN.^Febr'Ir C W C van Beekom. geboren te Arnhem. rijk6land- bouwconsulent in Zeeland is bevorderd tot doctor in de landbouwkunde op proef schrift- De invloed van onderzoek op de ontwikkeling van de teelt van uien en sja- ACADEMISCHE EXAMENS UTRECHT. 9 Febr. Geslaagd: semi- rts ex. mei H A J Smeets. Roermond: G (vrije studierichting) R. Jansón Heljt- Kattenwtmkel. Hef lied der aetheraolven DINSDAG 12 FEBRURI 1952 HILVERSUM I. 402 m. AVRO: 7.00 Nieuws 7.15 Gram VPRO: 7.50 Dagopening AVRO: 8 0<ï Nieuws 8.15 Gram ijdtng 9 15 Gram 10 50 Vooi t klei praan 11.00 Voor no 11.45 Pianorec accordeon 1240 Pianodu fdellngen 1.20 Pre So- ital 12.00 Orgel ,15 Medet 2.00 Voor Schoolradio 3.00 Gram 3.30 Onzé Amerikaan- 4 00 Gram 4.30 Voor de jeugd 4.50 ar 5.15 Gram 5.30 Alt en piano 6.00 i 15 Amusementsmuziek 640 Suri- 'olksmuriek 6.55 Voor de kinderen ispel 7.15 Paris Vous parle 7.20 Fan- beeld 10.45 11.15—12 00 Gramofoonmuziel HILVERSUM II. 298 m. 00 Nieuws 7 15 Ochtendgyn - Morgengebed 8 00 Niei 5 00 r de li 7,30 Gr Gram Lichtbaker Voor de vrouw 11.30 Schoolradio 12.03 Gram 12.55 Zonne- .20 Nieuws van de lucht macht 1.25 Amusementsmuziek 2.00 Gev pro- 2.55 Gram 3 00 Schoolradio 330 Zieker 7 40 ..Dit .5 leve 8 00 Nieuws 8.08 De g Phllharmonlsch Orke: N. J, C Geise ,ers" 6 00 Nieuws 6 15 •land 650 Sport 6 30 ekenspelers 7.00 „Hier ïville-programma 730 causerie 7.50 Gram wone man 8.15 Radio (8.40 Actualiteiten) radiodokter 9 40 Pianorecital 10.00 en piano 10 45 Avondgebed 11.00 11.15 „Gezond gezin", causerie 11,25 E ENGELSE PROGRAMMA'S 12.00 Pianorecital rieuws 145 Zang 'ianorecital 6.30 7.00 Orkestconcert recital 11.20 Gra BRUSSEL. 484 m. 5 Gram 1.00 Nieuws 1.10 en 2.30 Gram nieuws 5.15 en 6 30 Gram 700 Zang en 1 7.20 Gram 7.45 Nieuws 8.00 Omroep- t. koren en solisten 9.15 Gram 10.00 vs 10.10 Amusementsmuziek 10.50 Nieuws BRUSSEL. 324 m. 12 00 Verzoekprogramma 12 34 Gram 12.50 oerscn 1235 Gram 1.00 Nieuws 1.15 Lichte 'k 2.00 Schoolradio 3 30 Sluiting 5.00 Nleu\ Gram ziek 6.30 t r de klei vreesden dit water had de kribben overspoeld en de stroom huiselijk witwater meer dan het zeewater dat door de was zwaar van dijk tot dijk. Het witwater joeg gaf. najaarsstormen opgestuwd doordrong tot in hun langs de boorden van het schip heen in angst huizen. Het witte bovenwater was verraderlijk, aanjagende vaart, maar de huizen langs de ri- het kwam zonder geweld van stormen en buien aansluipen, het overwon de kracht van de vloed en onweerstaanbaar klom het op tot boven de schoeiingen, het overwon de kistingen der be zorgde mensen en overstroomde geruisloos hun huiskamers. Na een stormvloed trok het opge- zwiepte water altijd met de eb weer weg naar de zee, maar het witwater bleef dagenlang in de huizen en als het eindelijk terugvloeide in de rivier liet het een dikke laag vette ebslik achter op de vloeren, de meubels en de wan den. Er ging dan een groot geklaag op onder de vrouwen, die op glibberende voeten hun huizen nat en besmeurd terug ontvingen van de wij kende vijand. Het witwater van de huizen buiten de dijken meer dan enige andére buitensporigheid van de niet te vertrou wen rivieren. Hét was ook gehaat bij de schippers, die te gen stroom in een rlakkengang moesten varen en daarbij meer brandstoffen moesten gebrui- gleden slechts langzaam voorbij. De sterke „Ik ben toch niet zoals ik wezen moet; ik zal maar naar de kooi gaan", zuchtte zijn vader. Hij stond op maar zonder de hulp van Adriaan wist hij niet in bed te geraken. Toen hij in bed lag, klaagde hij over dorst en beker na beker dronk hij leeg, meer dan water wilde hij niet. In de nabht begon hij te ijlen, soms was hij wild en even later lag hij neer gelijk een dode. Het was voor Adriaan een moeilijke nacht na een dag van zwaar werk. Tegen het daggloren nam de koorts af en op de zitbank sliep Adriaan een paar uren een hazenslaapje. Vanmorgen was zijn vader weer helder, maar i— toch te ziek om op te staan. Adriaan wilde een p volle Klacht en Adriaan kon dokter halen doch hiervan wilde de zieke niet elke kromming in de dijken h°ren. y^eventig maal zevenmaal C. BAARDMAN iiiulor draaide gebruik makene waarachter de stroom minder sterk was. Hij ..Vaar naar huis," zei hij. gehaat, doormalle ^bewoners stuurde zoals hij geleerd had van zijn vader; dc ■>Ear ?aat buiten een vliegende stroom," weer man die op de rivier thuis was als in de zakken de Adriaan af, maar zijn vader hield vol: ,,Ik van zijn jekker. wil naar huis." Adriaan stuurde en hij dacht aan zijn vader Fluisterend, nauwelijks door Adriaan te ver- wiens lichaam nu machteloos terneêr lag in de ;ta?n' v,0G|de hy er aan toe om te sterven. •oef voor zijn laatste thuisvaart. - - -- In de Rijnhaven hadden zij een lading stuk- uf" iiet aa?nerren goed overgeslagen in een zeeboot. Zijn vade: ;taan, Verschrikt stamelde Adriaan: elk mens is wel eens ziek." „Maar vader - - van hun vrachtje. Bovendien gingen vele verloren met het malen tegen het aanstormend water. Adriaan Mondijn stond zich te verbijten het roer van het drie honderd ton metende rao- het zou wel wegslijten. Doch na het Iossen~walg- tor6Chip. Met de vloed was hij van Rotterdam de hij van het eten en zélfs de koffie wekte r - I* t - - r-- Glimlachend zag de zieke hem aan en mild had elke hang mede verzorgd al klaagde hij was zijn stem toen hij zei: „Ik heb vannacht over moeheid in de benèn en een onpasselijk iingen aanschouwd, die in geen mensenhart zijn gevoel rond de maag. Hij nam dit echter niet opgeklommen, mijn weg is ten einde en dat is het voorjaar zou hem in het bloed zitten, goed zo; breng me nu naar je moeder en naar Willem." (V/ordt vervolgd.) serie 8.00 Hoorspel 9.10 Om liteiten 10 00 Nlei .Jeesren in India' splegheltjens van (film): Pauze. (Adüerfentle) ONHOUDBARE TOESTAND Kinderrijke gezinnen zijn de dupe Hoeveel jonge gezinnen zijn al niet de koning te rijk als het hun lukt een tweekamerwoning te bemachtigen. Het is geen schande klein behuisd te zijn, maar het is toch wel erg lastig zo lang de lieve jeugd nog niet „droog" is. Dan vormt frisse lucht, vooral 's winters, een netelig probleem. Voor de slachtoffers van de woningnood is Air-Wiek een ware uitkomst, want deze nieuwe Amerikaanse vinding verlost u van de onvermydelijko huisluchtjes, keukengeuren en tabaks walm. Air-Wiek camoufleert de geuren niet. het vernietigt ze. want het bevat 125 reukdodende bestanddelen en chloro- phyl, het bladgroen dat de buitenlucht zo zuiver en frfs maakt. Open de flacon» trek de wiek omhoog en Air-Wiek do«t de rest. Geen enkel geurtje weerstaat Air-Wiek - een ware uitkomst, niet alleen >r uw woning, maar ook voor kantoor winkel. Een flacon Air-Wi"ck a f 2.40 schaft u op elk uur van de dag een behagelijke omgeving en. het is te merken als u vergeet de Air-Wick open te zetten!

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2