Naar wij denken er zó over Ml 1 »J Katwijk nog dit jaar modernste visserijschool van Nederland rrn 111 M EES cBas Varkevisser kreeg gouden medaille van Orde van Oranje-Nassau nieuwe ludsche courant 4 ZATERDAG 9 FEBRUARI 1952 Alles goed en wel (Ingezonden stukken) Het brood duurder Naar aanleiding van het ingezonden stukje van de heer G. Eelink zou graag nog iets willen opmerken. Om beginnen is de heer Eelink in zijn bere kening nog wat aan de lage kant ge weest. Ik heb een gezin van acht perso nen en gebruik per week 24 volksbro den en 9 pakjes margarine, omdat ik financieel verplicht ben om drie hele dagen brood te eten en vier dagen wai eten. Het is niet alleen brood, maar 1 zijn ook eieren en vlees, die met de i gelmaat van de klok omhoog gaan. Is een arbeider, die mij kan zeggen, c._. zijn loon daarmee gelijke tred houdt? Er zijn meer van die grapjassen, die het voor ons, arbeiders, goed kunnen uit rekenen, maar die zelf goed geborgen zijn. Wat betreft de roomboter, dat is voor ons een toekomstdroom. Uw mening, dat het volk met kluitje in het riet wordt gestuurd, deed mij denken aan min. In 't Veld, die ons beloofde 50.000 woningen per jaar te zul len bouwen. Dit is wel zes maal veran derd. En nu weten we nog niet waar we aan toe zijn. Om op die prijsverhogingen terug te komen: Iemand die beweert, dat wy maar vijf cent aan tekort komen, mi het voor mij maar eens uitrekenen i met een loon van f 47,50 per week uit te komen. Het zou riskant worden, als al de werklozen in hun pen klommen uitdrukking gaven aan hun armoede. Dan zou het geen vyf cent zijn, maai guldens. En nu straks maar weer stem men. Wie "ïtgi. Leidén H. i d. H. Hoe klopt dat nu? Met belangstelling las ik in de N.L.C. over het duurder worden van het volks brood en het goedkoper worden van de margarine. Nu vraag ik mij af, hoe er wordt gerekend in hogere instanties, als wordt gezegd, dat in een gezin van vier personen vijf cent ongecompenseerd blijft. Hier volgt mijn berekening: Een ar beidersgezin van vijftien personen (man, vrouw en 13 kinderen). Het oudste kind 21 jaar en het jongste anderhalf jaar. Een opgroeiend en veeléisend gezin dus. 25 Broden (16 ons per stuk) is 25 maal tien cent is f 2,50. 16 Pakjes margarine goedkoper is zestien maal zes cent is f 0,96. Dat maakt dus een verschil van f 1.54. Ho* klopt dit nu met de bereke ning van de minister? Hazerswoude De melksanering Wij leven vry, wij leven blij, op Neérlands dierb're grond. Dit horen wij ai jaren lang, het klinkt van mond tot mond. Toch zou ik willen vragen: Wees er voorzichtig mee, Want Leidse melkboeren, die hebben een idee. Ze zijn warempel bezig, geloof me, het is waar, De klant te koeieneren, ja heus, met huid en haar. Men zal worden gedwongen van wie men melk gebruikt. Of melkboer altijd schoon is, of naar de koemest ruikt. Mevrouw heeft niets te zeggen. Je staat gewoonweg paf. De klant is niet meer koning, maar is nu koning af. De groenteboer, de bakker en ook de kruidenier, Gaan straks misschien beginnen, dat zijn er dan al vier. Het doet me, strikt genomen, een beetje Moskous aan. Wij wensen niet gebonden, maar altijd vrij te staan. Dus vrouwen, weest verstandig, vertelt het ov'ral rond. Hier duldt de grond geen dwinglandij, Waar vryheid eeuwen stond. Ik wens met grote nadruk, dat ieder zich beraadt, en niet in het minst onze Leidse raad. EEN HUISVROUW opend, dat des levens is: en de doden werden geoordeeld uit hetgeen in de boeken geschreven was, naar hun wer- Leiden F. RUITER, 3e Binnenvestgracht 7. De klokken voor Amerika Ik las dezer dagen in de courant, dat er een uitvinding is gedaan op klokken- gebied. Twee luidsprekers, een geluids band, men drukt een knopje in en lang zaam beginnen de klokken te luiden. Drukt men er meer in, dan krijgt men .o 't laatst acht klokken die geluid ge ven en hoe! 'k Heb ze gehoord voor de radio, het was af. En nu vraag ik, als men die Amerikanen blij wil maken en daar zo graag f 400.000 voor neer wil leg gen, is het dan niet veel beter om een stuk of wat van die dingen in te slaan? 't Kon eens gebeuren, dat die vier ton er niet kwam, dan kon men allicht zo'n ding nog kopen. Komt het er wel, dan zou il voorstellen een stuk of tien aan te schaf fen en ze over heel Amerika uit te ge ven in de grootste steden b.v. Ik vind dat hebben ze wel verdiend daar, ze hebben ons zo flink geholpen in Indonesië er die vergoeding die Nederland van df Jappen krijgt, waar ze ook zo goed vooi --orgd hebben is heus wel een klokken spel waard, maar dan niet meer dan twee t'-cn er in en langzaam luiden, zo iets als bij een begrafenis op het platte nd. Maar ook dan van mij nog geen v. d. V. Paard in het water Maandagmiddag omstreeks half twee was ik te Leiden getuige van de redding door een soldaat van een paard, dat te water was geraakt. Het viel mij hierbij op. dat van de zijde van de brandweer bijna mets werd gedaan om het paard zo spoedig mogelijk uit zijn benarde positie te redden. Wat wel gedaan werd, volgt hieronder. De lezer oordele zelf. De wagen (moest natuurlijk van 't paard worden losgemaakt, wat prompt werd gedaan, maar niet door de brandweer lieden, die er op gekleed waren, maar door een jongen, die slechts in een dunne broek was gekleed en ondanks dat in het ijskoude water sprong, de wagen los maakte en op aanwijzingen van de brandweer riemen om het liohaam van het paard bevestigde. Waarom moest er eerst een dik kwar tier gekletst worden in plaats van direct het paard, dat in doodsangst verkeerde, te redden? Vonden de mannen van de brandweer het weter te vies en te koud om er zelf in te springen? Ik heb groot respect voor die soldaat, die niet treuzelde, maar onmiddellijk het water inging om een weerloos dier te redden. Maar van de brandweer heb ik wel eens andere staaltjes gelezen! Over de soldaat zal wel niet meer gerept worden. Daar is ïaar Jan-soldaat voor H. VA-N HULZEN Katwijk aan Zee Zeeweg 62 den gevoerd. Als de ziekte nog wat blijft, krijgt de politie er een dagtaak aan. Veel nuchtere kalveren worden door zogenaamde opkopers gekocht, die deze dieren ter voorkoming van ge wichtsverlies, sterfgevaar. besmetting cn voeding ten spoedigste naar een slach terij willen vervoeren. Deze week op een middag belde zo'n opkoper om 1 uur de politie, mocht de gehele middag van het kastje naar de muur bellen en had om vijf uur de politiële medede ling, dat het kalf de volgende morgen om half 11 politiegeleide zou krijgen. Ter Aar VAN D. Veldslag in een bar Ik heb mij geërgerd over het optreden van die studenten, die in een Amster damse bar in een dronken bui alles kort en klein sloegen, maar nog meer aan de politierechter, die meende dit geval met mildheid te moeten behandelen heren niet in hun „carrière" te schaden. Een student is toch maar een geluks vogel. Gaarne zag ik de mildheid rechter ook eens toegepast op Jan de Arbeider, bij wie men meestal niet let op toekomst of carrière. v. d. H. Steun Wettig Gezag Dikwijls wordt de houding gelaakt van hen, die niet willen toetreden tot de Nationale Reserve, maar naar mijn mening is die houding begrijpelijk. Veel oud-B.V.L.-ers en oud-Burgerwachters vragen zich af, af zij, die nu voor S.W.G. zyn, dit ook zullen blijven, als we eens rechtse regering kregen. Uit allerlei symptomen (o.a. de steeds fellere uitla tingen van de voormannen van het NVV) valt af te leiden, dat in zo'n geval de critiek en de actie van bepaalde zijde ongebreideld zouden kunnen zijn. Daarom bedank ik en bedanken met mij duizenden anderen er voor, om een weerbaarheidsorganisatie op te bouwen, waarvan ik vrees, dat zij niet iedere wettige regering zal schragen. Wie had den de macht in handen in de satelliet staten, toen de communisten geheel of ten dele met geweld die macht in han den i L. U. David en Bathseba Lijkverbranding i j. s. lijk- Graag wil ik aan het verzoek voldoen om ook mijn mening i verbranding neer te schrijven. Ten eerste: Als de regering een wets ontwerp zou indienen over het verbieden van lijkverbranding, zou men dan niet in moeilijkheden komen met de minister van financiën? Ten tweede: Als de rege ring waarachtig Christelijk was en uit personen zou bestaan, die Gods Woord als de Waarheid accepteerden, zou men niet alleen de lijkverbranding moeten verbieden, maar ook nog zo veel andere dingen. Dat men lijken laat verbranden, is het ergste nog niet; wat denkt men van die duizenden jeugdige mensen, ook ouderen, die levend inwendig verbrand worden door te gaan in verdachte hui zen en door het lezen van onzedelijke lectuur, door het bioscoopbezoek en het drankmisbruik? Dan denk ik ook aan het voetballen op de Zondag en de dansgelegenheden. Al die dingen worden toegestaan. Wat de lijkverbranding zelf betreft, als Christen kan ik er niet achterstaan. Protesten van Kerken en richtingen zouden niet baten, want dan zou de re gering ook al die andere dingen moeten verbieden. Zij die geloven in een hoger leven, zullen zich niet laten verbranden. Ook het ontzettende proces dat ons lichaam in de dood moet ondergaan, be hoeft ons niet te ontroeren, want met vreugde aan het graf te denken, is ook een vrucht, die het kruis van Christus ons gaf. En dat temeer als men weet, dat ons lichaam wel in oneer gezaaid zal worden, maar in heèrlijkheid wordt opgewekt. Zij die menen, dat men door verbranding het oordeel Gods zal ont lopen, zullen zich schromelijk vergissen. Enige jaren geleden, toen ik uit hoofde van mijn werk in verschillende delen van ons land vertoefde, is het mij meer malen gebeurd, dat ik in gesprek kwam met voorstanders van de lijkverbran ding. Geestelijk kon men er geen woord mee spreken. „God bestaat niet", durfde men niet voluit te zeggen, maar men zei wel: „Als ik mij laat verbranden, be staat er niets meer voor mij". Ik wil slechts wijzen- op Openbaringen 20:12: En ik zag de doden, klein en groot,' staande voor God; en de boeken werden geopend; én een ander boek werd ge- Monte Carlo Rallye Och redacteur, kunt u vertellen, (Ik zit mij met de vraag te kwellen) Wat baat een auto-rallye geeft, Of wat voor nut ze voor ons heeft? g'Hebt immers ons, voor enkle dagen. Die lange sterrit breed verslagen, Met foto's ook geïllustreerd, Waardoor zo'n Rallye wordt geëerd. Ik las toen van gebroken benen. Kapotte neuzen, blauwe schenen. Van buitelingen, enzovoort, Wat bij zo'n reisje verder hoort. Eén slee werd in de soep gereden, De man ter plaatse overleden Dit werd terloops er bij vermeld. En, als iets heel gewoons, verteld, Ge hebt uw pen ook zelfs versneden, Voor een verhaal uit het verleden. Men zag de auto's soms verdwijnen, ln risjes, diep in de ravijnen, Waardoor de afgrond werd gedempt. En méér en meer werd aangeplempt. Ge deedt dit alles, als herleven, Maar heus, mijnheer ik zat te beven. En ja, nu zit ik tot vandaag, In dit verband, mèt deze vraag: (U wilt het mij toch wel vergeven) Is dit geen spotten met het leven? Ach ja. ik ben te oud misschien, Om zulke dingen juist te zien. En daarom zoudt ge me verplichten, Ook hierin mij eens voor te lichten. Ge stelt mijnheer de redacteur. Toch mij ook ditmaal niet teleur?.!.. F. v. W. (De krant geeft een beeld van 't leven, Eii dat is altijd om te beven, Meestal slecht en relden goed, Leugen en verraad en bloed. De Rallye kan ons allen leren, Hoe vlug het hier toch kan verkeren. Zij begon als sport en werd ellende, Och of elk mensenkind erkende Hoe snel hij voor zijn Rechter staat, Hoe snel zijn leven hier vergaat. Red.) Al te nuchter Hoe het elders is. weten we niet, maar in deze omgeving is het zo, dat elk nuch ter kalf, geboren-uit een koe, die is aan getast door mond- en klauwzeer, onder politiegeleide ter slachtplaats moet wor- Hiermede betuig ik mijn instemming met het artikel in de N.L.C. van 18 Jan. 1952, handelende over de film David en Bathseba". Ik vraag mij af hoe het mogelijk is, at in een land, dat zich Christelijk noemt, films als deze vertoond mogen kunnen worden. Deze film beoogt imimers niet mensen tot God te brengen door hen met de Bijbel bekend te ma ken, doch is een middel om geld te ver dienen, als alle andere films. Ik ben helemaal niet tegen de film en kan een film, waar iets in zit, heel goed waarderen, maar dat er één ge maakt wordt uit de Bijbel, Gods h e i-1 bare functies, lig Woord en op zo'n manier, vind' ik heel erg en ik ben er van overtuigd, dat er velen zijn die mijn mening delen. Films over Simson en David? Best. Maar dan niet geregisseerd door iemand in Hollywood die waarschijnlijk nog nooit verder in de Bijbel gelezen heeft, maar door mensen, die de Bijbel kennen en de feiten op de juiste wijze belichten. Ik heb van mensen gehoord die zei den, dat ze bekeerd waren door de film „Simson en Delila". Arme keerd door een liefdesgeschiedenis. En zo zal het met deze nieuwe film waar schijnlijk ook wel gaan. Het grote pu bliek zal naar de bioscoop gaan David, de geloofsheld, te lenen kennen en als zij er uit komen zullen ze denken: „Dus dat is nu David uit de Bijbel, Is het niet erg, dat Gods Woord zo omlaaggehaald wordt? Moeten wy, die zich Christenen noemen, dit nu aanzien? Hebben wij maar zo weinig te zeggen in de wereld? Naar mijn ning moet heel Christelijk Nederland heftig protesteren tegen de vertoning van zulke films. Mej. R. Sneeuwruimen In het raadsverslóg in de N-L.C. van Dinsdag las ik bij de rondvraag, dat mi Woudstra gaarne hadi gezien, dat et sne'èurwgeruimd was. vanwege het -ge vaar en de smeerboel. En terecht! Maar het antwoord van wethouder Jongeleen was, dat -in vorige jaren de DU.W. mocht worden ingeschakeld. Werkloze ahbeiders ruimen dan voor hun steun plus een toelage. De D.U W. is een rijksinstelling. Als die het sneeuwruimen uitvoert, kost het de gemeente niets. Maar als er geen 30 cm sneeuw ligt, ge beurt er niets en dan blijven we met de prak zdtten. Hoe komt men echter aan een bedrag van f3500 per dag en voor enkele dagen dus rond f10 a f 11000? Het is namelijk zó: een werkloze krijgt, laten wc zeggen, rond Wordt hij opgeroepen Bij voorbaat al te klein.. Gebouw aan de Sluisweg in stijl met het leven op zee Aanvankelijk lag het in de bedoeling de bouw in Juni aan te besteden, maar het moest Januari worden voor het architectenbureau ir J. Jonkman en P. Dorp te Oegstgeest hiertoe konden overgaan. De bouw, die zeer binnenkort zal beginnen, is gegund aan de firma D. Versloot te Nieuwerbrug aan den Rijn, die met 199.000 de laagste inschrijfster dezelfde firma, die de huis houdschool te Katwijk aan Zee bouwde. De vleugel aan de Sluisweg is 36 m .lang en bestaat uit een kelder, een ver- rdkssteun dieping en een eerste étage. In de kelder «Hg-fo'J 3 c"1 of kunnen fietsen worden ondergebracht, meer sneeuw te ruimen, tian krilgt hU Jaar komen ook de verwajmingsinstalla- dertig procent, dat ia 9 meer. Daarvan Varkevissei: „Verlangen naar zee behoeit in Katwijkse harten niet aangewakkerd" RATWIJK zal een nieuwe visserijschool krijgen! Thans is eindelijk de officieuze toestemming afgekomen, dat met het bouwen mag worden begonnen. De school, die een T-vorm zal krijgen, zal worden gebouwd op het oude wantveld aan de SluiswegRijnmond. Het zal een stoer gebouw worden, opgetrokken uit eenvoudig baksteen, terwijl het sterk herinneren zal aan de visschersschepen, die de zeeën bevaren: de toren heeft de vorm van een scheepsbrug. Men hoopt het gebouw vóór het begin van de nieuwe cursus (in December) gereed te hebben. mertje voor de toezichthoudende leraar, een magazijntje en een toilet. De school krUgt ook een toren, die het trappenhuis bevat, cn een verdieping met veel glas, vanwaar de leerlingen o.a. de zon kunnen schieten. Gaat men hogerop, dan is men geheel in de scheepsstyi aan gewezen op een Ijzeren spiltrap. Het aller- de toren kan men slechts twee-derde inigehou» f3. Wanneer men dus t werk zet, wordt dat f900 per week. Ik kan, het niet anders zien. Maar ja, ik ben geen raadslid. Dus ben ik abuis, dan hoor ik het nog wel W. HUGE Leiden Formosastraat 6- Tegen elke dictatuur Fascisme en communisme zijn totali taire machten. Maar wat hebben wij het Rooms-Katholicisme te verwach ten, indien dit aan de macht komt? Zul len zij nog andere naast zich dulden? Zie, hoe de K.V.P. sinds 1945 ons land heeft geregeerd, weliswaar in samen werking met de P.v.d.A., maar de KVP is toch steeds de sterkste macht geweest. En bij de Roomsen in ons land kan men de politiek niet los van de Roomse kerk denken. Het deed mij genoegen, door de radio vernemen, dat er veel R.K. priesters overgaan naar het Protestantisme. Zelfs werd in Bentheim een congres gehou- gewezen priesters die thans pre dikant zijn. Bovendien is er gelukkig bij de Pro testanten veel actie. Lees maar eens in de krant en luister naar de radio, dan constateren, hoeveel activiteit er de scholen, kerken, enz. moeten voorkomen dat de R.K. voorsprong, vooral door de grotere ge zinnen, steeds meer gaat blijken in open- De V. kuipgelegenheid. Parterre ko men twee lokalen, een voor het schoon maken van vis en een reservelokaal, die gescheiden zijn door een stalen rolluik. De beide lokalen kunnen dan ook worden gebruikt als filmzaal. Het staat evénwel nog niet vast, of dit dure rolluik er zal komen en er dus gelegenheid tot het draaien van films zal zijn. Men denkt aan de mogelijkheid om voorstellingen in de kelder te geven. Valt op dit punt de beslissing, dan zal vislokaal worden ingericht manent gebruik, zoals de school in IJmuiden dat reeds heeft. Het lokaal krijgt dan vaste tafels voor het schoon maken van de vis met een speciaal spoel- systeem. Het reservelokaal kan men ook heel goed gebruiken, want eigenlijk is de school al weer te klein. Men moet thans echter roeien met de financiële riemen "le men heeft. De andere kant van deze vleugel her bergt het andere practische deel van de school, namelijk de machines en de werk banken. De machines zijn door hek afgescheiden van de rest grote lokaal om ze voor al te speellustige jongens te beschermen. Iets nieuws voor een schoolgebouw is, dat de motoren op een afzonderlijke fun dering worden geplaatst. Men voorkomt hiermee, dat de leerlingen in de andere lokalen last ondervinden van het hinder lijke trillen. Toren: scheepsbrug De eerste étage bestaat uit een grote nettenboetzolder van 36 x 8 m, waar ooi les kan worden gegeven in knopen, slit- Er is verder een eenvoudig ka- laatste deel „Grote verbetering" Wij hebben de heer C. Varkevisser, de directeur van de visserijschool, naar zijn mening over zijn nieuwe gebouw ge vraagd. Als men nu weet, hoe groot de noodtoestand is in de oude school, hoeft het geen verwondering te wekken, dat hij de nieuwe school een verbetering over de hele linie noemt. Het nieuwe gebouw is bet eerste in Nederland, dat als vis serijschool, aangepast bü het tegenwoor dige onderwijs, wordt opgezet. Dit betreft vooral de lokalen, waarin de leerlingen zich practisch kunnen bekwamen in de viskunde. Men heeft moeten beknibbelen op de bouw, vervolgde de heer Varkevisser. Dit had tot gevolg, dat de school eigenlijk al weer te klein Is. Men dacht evenwel: als dit er maar eerst staat, zullen we later wel weer zien. Er is ten slotte de mogelijkheid tot uitbreiding. Op de tech nische outillage is gelukkig ook niets uitgespaard. Over de geschiedenis van het visserij- onderwijs te Katwijk vertelde de heer Varkevisser ons het volgende. Reeds in 1861 was er een hoofdonder- rm mn dB DB rrn rm NA 61 JAAR VAREN Hij maakte de historie der visserij mee en kent de Noordzee beter dan wij ons land Maar op Zondag werd bij schipper Bas niet gevist In een van de gebouwen van de firma Meerburg aan het Prins Hendrik kanaal te Katwijk aan Zee had gisteren een buitengewone huldiging plaats, die de heer Bas Varkevisser, geboren op 30 November 1880 te Katwijk aan Zee, gold. Hij heeft niet minder dan 61 jaren gevaren bij één en dezelfde rederij, waarvan vijftig jaar als schipper. Nu heeft hij besloten de zee vaar wel te zeggen. Zijn werk werd bekroond met de gouden medaille, verbon den aan de Orde van Oranje-Nassau. In de zaal waren o.a. aanwezig de re- pers. pakkers, boetsters en expediteurs, der, de heer D. F. E. Meerburg, met fa- allen van het bedrijf Meerburg. In totaal milie. burgemeester mr Woldringh van .waren er ongeveer tweehonderd perso- der Hoop, de heer Van Suijlekom, plaats-inen. vervangend directeur van de Nederlandse De burgemeester wilde ln deze bijeen- visserij te Den Haag, de heer Tuntler, adjunct-directeur van de scheepvaart te IJmuiden, schippers, stuurlieden, motor- drijvers, matrozen, kantoorpersoneel, kui- WÊÊÊ De heer Van Suylekom, plaatsvervangend directeur van de visserij, wenst de de heer Bas Varkevisser geluk. Links Katwijks burgemeester. Foto D. Kruyt. komst graag het woord voeren. Hij de het een zeer bijzonder feit om 61 jaar aan de visserij deel te nemen. Gij hebt als visser mooi werk gedaan. Op zulke mannen kan men trots zijn. Gij hebt de historie van de visserij meegemaakt, de tijd van de bommen, die van de zeillóg- gers en de motorloggers, de verlengde motorloggers en ten slotte de nieuwe Bchepen. Maar in de veranderingen Is Bas Varkeveisser dezelfde gebleven. „Gij kent de Noordzee beter dan wij ons land. De burgemeester vervolgde: Gij hebt 50 jaar als schipper een verant woordelijke taak gehad. Hierbij is Uw volharding opgevallen. De moderne schipper heeft allerlei dingen tot zijn dienst, zoals radio, betere machines. Gij hadt die niet nodig. De zeilen verborgen' Zeer waarderende woorden werden voor U geen geheimen meer. Gij wist i 0ok gesproken door de heer K. Dijkdrenth precies waar gij heen moest. Dat is be- die dertig jaar bedrijfsleider in het be langrijk voor de visserij. Dan kan Ne- drijf is geweest. Het is 28 jaar geleden, derland het volhouden I zei spr.. dat ik voor de firma Meerburg te Eerst kwamen de bommen op het i Vlaardingen een schip kocht, waarop gij strand, nu komen de loggers in IJmui- j0 de achterliggende 28 jaar als schipper Het spüt «ns. dat de mensen van de, hebt gevaren. Het was twee dagen na de koop, dat ik met de heer P. Meerburg ren. Gij hebt deze onderscheiding volkomen verdiend, aldus besloot mr Woldringh van der Hoop. Ook de heer Van Suijlekom vond het ier aangeinaam, deze plechtigheid bij te onen. Wat wij nu beleven, is niet iets alledaags, aldus spr., die ook de geluk kige verstandhouding tussen werkgever en werknemer prees. De heer Van Suijle kom wees ook op het standpunt van de heer Varkevisser tot het vasthouden van de Zondagsrust aan boord, die niet zo veel meer voorkomt. Op de ene zijde van de medaille staat „God zij met ons". Dat draagt Varkevisser bij het innemen van dit standpunt in het hart. Hij heeft al die jaren tot tevredenheid bij zijn reder ge diend. Ten slotte heeft H. M. de Koningin hem onderscheiden met de gouden me daille als blijk van grote waardering, aarmee ook de visserij wordt geëerd. De dambaas, de heer L. de Jong. feli citeerde de heer Varkevisser namens het gehele personeel en overhandigde hem namns allen een prachtig schilderij, voor stellende een zeilschip met volle zeilen op De heer Tuntler zei namens de scheep vaartinspectie te IJmuiden, vele jaren met de heer Varkevisser te hebben samenge werkt. Hij had hem niet te veel op het kantoor gezien, wat een goed teken is.. Spr. memoreerde zijn zuinige beheer, met name ten aanzien van het touwwerk en de netten. He( is zo mooi, als een schip per er goed voor zorgt. Gij hebt de on derscheiding eerlijk verdiend. Namens de inspectie wenste de heer Tuntler hem hart geluk. 28 laai op de KW 2 beklimmen door middel van ingemetselde ijzeren treetjes, die men ook aan schoor stenen ziet. Aan het eind is een luik, nen dat openklapt, staat men op het van de toren, dat is ingericht als scheepsdek. Dit dak heeft stalen binten met houten planken, die zijn gebreeuwd, er staat kompas en het hek is gemaakt naar voorbeeld van een echt schip. De toren is voorzien van ronde ramen, die patrijspoorten doen denken. De vleugel, waar het theoretische derwijs wordt gegeven, die 44 meter lang is, omvat een kamer voor de adminstra- teur, een voor de directeur, twee les lokalen van 7 X 7 m, een tekenlokaal var 7 X 11 m, garderobes, een gang van 3,5 n breed en toiletten. De school krijgt géén woning voor eer concierge. Wel bestaat er een mogelijk, beid tot uitbreiding. Grotd ramen, dit waar het maar mogelijk is lient toelaten, kenmerken het gebouw. De dakbedekking zal bestaan uit asphaltbitume, de verwar schepen niet tn Katwijk kunnen thuis komen. Er is het gevoel, dat er zo weinig wordt gedaan voor de mensen hier. Maar het ligt ook aan de tijdsomstandig heden, zei de burgemeester. Dc burgemeester deelde hierna mee, dat het H. M. dc Koningin had be haagd de heer Varkevisser de gou den medaille toe te kennen, verbon den aan de Orde van Oranje-Nassau. Hij spelde het eremetaal op de borst van de stoere zeeman. De wens werd uitgesproken, dat deze medaille lange tUd de borst van Varkevisser zal sie- de gekochte logger ging kijken. On derweg vroeg de heer Meerburg me: Wie moet nu als schipper op deze logger va ren? Toen heb ik geantwoord: Bas zeker. Bas kréég de KW 2, de Mr D. Donker Curtius, hoewel er nog wel oudere schip pers van het kantoor waren, De heer Meerburg wees er op. dat Bas op 70-jarige leeftijd nog als schipper voer. Toen de vloot in Mei 1951 uit IJmuiden ter haring ging. viel aan hem de deel met de KW 2 het eerst de haven uit te varen. Spr. deelde de tijd van de ach- Bas Varkevisser zonder liet witte boordje, maar zoals wij hem aan troffen by de uitvaart in 1951, toen de KW 2 nummer één was. Foto D. Kruyt. terliggende honderd jaren in tweeën; die van 1850 tot 1900: de tijd van de bom men. en die van 1900 tot 1950: die van d< loggers. „Gy hebt alles van a tot z mee gemaakt. Gij waart een uitstekend schip, per. zowel op de zeil- als op de motor- logger Er moet tussen reder en schip per een nauwe samenwerking zijn. Mij heeft altijd getroffen de invloed, die U op Uw mensen had. Zij luisterden naar U en voerden Uw orders uit. Gij hadt al tijd zorg voor Uw schip en het vistuig". In de slechte jaren behoorde Bas Var kevisser daarom tot de minst slechten. Ook wist bij de haring altijd goed te be werken. „Gij zijt een gelukkige schipper geweest. Geschat hebt gij in Uw leven wel 10.000 last haring gevangen met een ivaarde van 10 mill, gulden". Spr. ging ook na, dat Varkevisser al bij de grootvader van de heer Meerburg in dienst was. De heer Varkevisser vroeg de burge meester-om zijn dank aan H. M. de Ko ningin over te brengen. Hij dankte alle: sprekers voor deze onvergetelijke dag. Hierna volgde nog de heer Boorsma. die begon met zeevaartonderwijs. Toen de haringvisserij de vleugels begon uit tc slaan, toonden de vissers ook belangstelling voor dit onderwijs. Het werd gestimuleerd door een aantal kapiteins, die toen nog in Katwijk woon den. er kwam een commissie cn in 1901 werd het visserij-onderwijs gesubsidieerd. De lessen werden eerst gegeven in de openbare school, later in de zgn. Franse school aan de Sluisweg. Weer later, om streeks in 1921, trok men naar de buiten gebruik gestelde Geref. school, waarmee men het ook vandaag de dag nog moet doen. De plannen voor het bouwen van een nieuwe school zijn ook niet van vandaag of gisteren. Reeds in 1925 had een vorig bestuur gepnd aangekocht aan de Beste- vaersweg, die echter niet geschikt was. Daarom verkocht men deze grond weer. De plannen voor de schoolbomv, zoals die nu binnen enkele maanden verwer kelijkt zullen worden, dateren van de laatste jaren. In tegenstelling tot het tegenwoordige gebouw, dat gemeente eigendom is, zal de nieuwe school eigen dom zyn van het schoolbestuur, dat wordt gevormd door leden van de redersver eniging Vuurbaak. Er zal dan een einde zijn gekomen aan het oncomfortabele onderwijs, dat in de school en op twee andere plaatsen (kui pen en nettenboeten) moest worden ge geven. Het aantal leerlingen, dat de nieuwe school zal kunnen herbergen, is even groot als de capaciteit van de oude, namelijk ongeveer 280. waaronder 10 Noordwijkers. Het reserve-lokaal, waar over we reeds schreven, kan by voor komende gevallen een gedeelte van de dag worden gebruikt. Behalve de directeur heeft de school twaalf leerkrachten, van wie cr vijf hier hun hoofdbetrekking hebben. De heer Varkevisser verwacht niet, dat de nieuwe school een aanleiding zal zijn dat er meer leerlingen zullen komen. Het verlangen naar zee in de Katwijkse harten behoeft nu eenmaal niet te worden aangewakkerd door een mooi ingericht schoolgebouw, ook al wordt dit het mooiste in Neder land. K.L.M.-employé's in New York beroofd Revolver-piraten maakten f 17.000 buit Twee met revolvers gewapende man nen hebben op het internationale vlieg veld van New York een tweetal K.L.M.- employé's beroofd van bont en vulpennen ter waarde van ongeveer 4550 dollar (ruim ƒ17.000). De beide employé's werden in de vrachtloods gebonden en kregen een prop in de mond. De rovers lazen zorgvuldig de ladinglijst door en verdwenen met twee pakketten bont, elk van 2000 dollar, en een pakket vulpennen van 550 dollar in de auto van een der slachtoffers. Zij waren op het vliegveld aangekomen in een auto die zij hadden gestolen van een substituut-officier van justitie. A'damse winkelierster neergeslagen Twee daders zonder buit op de vlucht Twee onbekende jongemannen van plm 23 en 25 jaar hebben dezer dagen de 57- jarige mevrouw Bennink in haar sigaren winkel aan de Sloterkade te Amsterdam neergeslagen. Zij kwamen binnen en vroegen om sigaren. Maar plotseling kreeg zij harde stompen tegen de borst. Zij viel op de vloer van de winkel. Op haar gegil snelde haar zuster uit de keuken naar voren en hierop hadden de onverlaten niet gerekend. Zij renden de winkel uit, nagezeten door de zuster van de winkelierster, Enige voorbijgan gers zetten een achtervolging in, maar de daders waren al spoedig spoorloos. De winkelierster moest zich onder dokters behandeling stellen. ~o6. In Terborg is, 88 jaar oud, overleden gezellig samen-1 oud-notaris H. G. van Everdingen, offi- I cier in de orde O, N.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 4