maar**- TRIUMPH Om het dagelijks brood van de bakker en de consument ^AS-üïKENS Verbruiksbeperking desnoods herzien Kampeergeld een „kleinzielige kruidenierspolitiek" GESLAAGD... dank KORT EN KLEIN, 2 ZATERDAG 9 FEBRUARI 1952 Het btood- en margarine-debat Margarineprijsverlaging vangt broodprijs- verhoging dikwijls lang niet op (Van onze Parlementsredacteur) Twaalf sprekers hebben gistermiddag in de Tweede Kamer gesproken over de prijzen van brood, margarine en veevoeder. Een groot deel van de be schouwingen was echter gewijd aan de positie van de bakkersbedrijven. En het was heus niet alleen de heer Van de Wetering (C.H.), die optrad als kampioen der bakkers. Hij legde zijn wens wel neer in een motie, maar ook anderen stonden in feite op hetzelfde standpunt. In een deel onzer edities konden wij gisteren nog vermelden, dat de heer Van de Wetering de Kamer wilde laten uitspreken, dat de bakkerij ten spoe digste een broodprijs zal (bedoeld is: imoet) krijgen, gebaseerd op de kostprijs van het brood, plus redelijke onderne- mingswinst, gepaard met een verschil- lenrekening- Men weet, hoe de zaak zit. Reeds jarenlang hebben de bakkers er voor gevochten, dat de broodprijs met - cent wordt verhoogd. Nü is het zo, dat op het verplicht besdhik-baar te stellen volksbrood verlies moet worden gele den. Dat verlies moet gecompenseerd worden uit de winst op andere artike len, zoals blank brood, gebak enz. raster Mansholt is er steeds van uitge gaan. dat alleen rekening gehouden moet worden met het totale ondememersloon Principieel gaat het dus om de vraag: kan de regering iemand verplichten, een van de hoofdartikelen, die hij verkoopt, van de hand te doen beneden kostprijs? De heer Verkerk (AR) stelde deze vraag tegen de algemene achtergrond van de gehele middenstand: wat bij de bakkerij als beginsel geldt, kan ook op andere sectoren worden toegepast. Ook de heer Bachg (KVP) en de heer Cor- nelissen (VVD) waren er van overtuigd, cat de Mar.sholtiaanse compensatie- methode niet houdbaar is. Het is echter de vraag de heer Haken (Comm.) •wees er trouwens op of deze ene cent oneer ten behoeve van de bakkers moet komen uit de broodprijs zeli. Dan zou de consument nog meer belast worden. Het kan ook via de subsidieverlening op de bloem, zodat de bakkers door een lagere inkoopsprijs van hun grondstoffen aan een redelijk ondernemersloon ko men. Dat zou dan natuurlijk gaan (Advertentie) Acht kleuren, één prijs: 28 cent Heien, waai is Uw ruggegraaf (Vervolg van pag 1) Toch zijn de gevaren groot. In de eerste plaats al ls het de vraag, of het Interna tionale Hof de zaak zal behandelen of een haastig in elkaar gezet speciaal hof, waarbij de juridische zijde van een zaak mogelijk in gedrang kan komen. Veel gevaarlijker is echter het feit, dat Nederland volgens de opvatting der Indonesiërs de zaak zuiver juridisch ziet, terwijl zü het in de eerste plaats als een politiek geschil beschouwen. En nu maal het woord „internationaal" gevallen is, zou dit wel eens het verlangen naai een politiek internationaal college kun nen opwekken en aan die politieke col leges "hebben we heel slechte herinne ringen. Als Indonesië dit verlangt en tege lijkertijd de voorstelling gewekt wordt, als zou het tussen de onderhandelaars reeds tot een zekere mate van ovei stemming 2ijn gekomen, dan wordt Nederland, wanneer het tenslotte toch weigeren moet, in de positie gedrongen van een koppig rijk, dat weigert afstand te doen van de laatste resten van zijn koloniaal imperium. De New York Times was reeds zo vriendelijk, ons als zodanig af te schilderen, met de Partij vai Arbeid als de goede geest, die ons trachtte te vermurwen. yo is het lot van toegeeflijke lieden landen), die steeds weer terugwijken en dan te laat niet verder menen te kun nen gaan, zodat zij in een plotselinge koppigheid een belachelijke Indruk maken. Nederland begon namelijk niet met neen te zeggen. Het heeft de positie Nieuw-Guinea twijfelachtig gemaakt door deze op te nemen in het charter van sou- vereiniteitsoverdracht; het wil deze twij fel weer vastleggen bij de grondwetshèr- zienlng. Het heeft de onderhandelingen geslikt, het bleef doorslikken, óók na de Blitar en Talisse, zoals het eveneens de vele arrestaties en moorden geslikt heeft. Kan men het de Iftdoncsiërs kwalijk1 nemen, dat zij nu een nieuw terugwijken verwachten? Kunnen zij het uitgeworpen visje als Iets anders beschouwen dan als een voorbode van toegeven? Van Nederlandse zijde wijst men erop, dat de Indonesiërs geen internationale inmenging dulden. Is men daar zo zeker van? Kent men hun harga mati (de ge heime prijs van de handelaar)? Is men van Indonesische zijde wel ooit In kennis gekomen met de principiële gronden onzer weigering? Denkt men misschien ook, dat wij zullen zwichten voor verleidelijke economische en finan ciële beloften, kan men iets anders menen dan dat wij door een zucht naar voordeel zouden worden geleid? Omdat wij nooit ruggegraat hebben getoond, neemt men onze weigering niet ernstig. Zo is er een agitatie ontstaan, welke ons en de Indonesische regering óoodlottig kan worden. Weshalve men tot elke prijs de besprekingen tracht te rekken, zonder in de verste verte te weten, wat de uitkomst zal zijn. laste van het Landibouiw-Egalisatiefonds. Ook op ander gebied is er met com pensatie gewerkt. Wij doelen hier op de jong9te verhoging van de broodprijs met vijf cent voor de consument. Daartegen over staat immers een margarineprijs verlaging van 6 cent per pakje. Minister Mansholt heeft berekend, dat bij een gezin van vier personen hierdoor on geveer vijf cent per week ongecompen- seerd blijft. Daar klopt heel weinig van, zo meenden de heren Engelbertink (KVP), Suurhoff (Arb.), Biewenga (AR), Van Dis (SGP). Kikkert (CH) en Haken (Comm.). De minister is veel te opti mistisch in zijn berekening. In veel ge zinnen eet men veel meer brood en ge bruikt men veel minder margarine, dan door de minister is aangenomen. Dan blijft er natuurlijk van de compensatie maar weinig over De heer Suurhoff (Arb.) meende zelfs, dat de margarine best nog goedkoper kan. Hier is de re gering te schriel gefweest. En de - heer Biewenga vroeg, of de minister hier de gebruikelijke gemiddelde cijfers heeft genomen of dat het gelegenheidscijfers zijn geweest. Ook op ander terrein zijn wellicht prijsverhogingen te verwachten, zo werd van verschillende zijden verondersteld. Zo meende de heer Biewenga, dat de verhoogde prijzen van het veevoeder wel eens konden doorwerken op het ge bied van de melk, de kaas, het vlees en de vleeswaren. En natuurlijk werden ook de eieren niet vergeten- De verho ging van de geïmporteerde veevoeder- prijzen brengt verscherping van de ver houding tussen het akkerbouwbedrijf en de veehouderij met zich, zo meende de heer Engelbertink. Ook de heer" Den Hertog (WD) en de heer Biewenga (AR) hadden hiervoor oog. Immers.-de bouwboeren zullen nu-meer voedergraan gaan verbouwen, omdat ook het binnen lands prijspeil hiervan is opgetrokken. Dat is dan veel voordeliger dan de ver bouw van aardappelen en suikerbieten. Daarom meende de heer Biewenga. dat het nodig is, besprekingen te openen met de georganiseerde landbouw om te komen tot een bepaalde landibouw-poli- tiek op lange termijn- Ook de moeilijkheden voor de meel- industrie, de plotselinge uitvaardiging van de veevoederprijsverhogdngen mid den in een toewijzingsperiode werden uitvoerig -besproken. Dinsdagmiddag ora, een uur komt de regering aan het Woord. (Adtrertenttej U slaapt beter Wat de vakcentralen voorstellen Vier maatregelen tegen werkloosheid Om de stijgende werkloosheid te be strijden, heeft de Raad van Vakcentra len, waarin C.N.V., K.A.B. en N.V.V. sa menwerken, in zijn brief aan de rege ring de volgende maatregelen voorge steld. 1. Oplossing van de financierings moeilijkheden bij de woningbouw. Het vraagstuk van de huren moet ten spoe digste bestudeerd worden. 2. Versnelde uitvoering van de streek plannen ter bestrijding van de werkloos heid in Zuid-West en Oostelijk Gronin gen. Oostelijk Friesland, Zuid-Oost Dren te, Noord-Oost Overijssel, Oostelijk West- Friesland, Zuid-Westelijk en Noord-Oos telijk Noord-Brabant en Noordelijk Lim burg. 3. Herziening van de consumptiebeper king indien er niet spoedig een einde komt aan de deflatoire werking, die een gevolg is van de trage plaatsing der mi litaire orders. De raad vreest dat de con- sumptiebeperking die sedert Maart 1951 is doorgevoerd wel productieve krachten voor militaire doeleinden heeft vrijge maakt, maar dat daarvan tot nu toe te Pleidooi voor 87 Duitse gevangenen in ons land Volgens Den Haag zijn het echter oorlogsmisdadigers In een kamp in Nederland worden nog steeds 86 Duitse krijgsgevangenen vastgehouden. Het is onmogelijk met de herbewapening van West-Duitsland in te stemmen zolang dergelijke gevangenen, die alleen zijn veroordeeld omdat zij hun plicht deden, nog niet zijn terug gekeerd. Dit werd gisteren in de Bonds dag gezegd door prof. Eduard Wa-hl, lid van de christen-democratische rege ringspartij van de Westduitse minister president Adenauer. Heinrich Albertz, de sociaal-democra tische minister voor de vluchtelingen de staat Beneden-Saksen, heeft toe gezegd, dat binnenkort een Nederlands- Duitse commissie dit vraagstuk zal be studeren. Het Nederlandse ministerie van Bui tenlandse Z?ken heeft echter verklaard, van een der-gelijke binnenkort in te stellen commissie geen sprake is. De 86 Duitse gevangenen, waarop prof. Wahl tioelt, zijn-volgens-het ministerie- echte oorlogsmisdadigers. Jeugd contra burgemeesters Voor en tegen van wettelijke regeling door 25 sprekers belicht Moet het kamperen by de wet worden geregeld? Deze vraag stond in het brandpunt van de belangstelling op een congres, dat gisterèn in Utrecht door de A.N.W.B. werd gehouden. Felle tegenstanders van een wettelijke regeling, zoals die thans door de Nederlandse kampeerraad wordt voorbe reid, waren de burgemeesters van Ommen, Schoorl, Haren en Rockanje. Een'van hun argumenten was, dat zij er niet aan denken afstand te doen van de legesgelden, die zij thans eisen voor het overnachten van kampeer ders in hun gemeente. In totaal voerden 25 sprekers het woord. De uitgangspunten voor deze gedachtenwisseling waren toespraken van ds J. Reiling. Baptistisch predikant te Haulerwijk. en ir H. M. Buskens, dir. van de Prov. Planologische Dienst Noord-Brabant. De laatste wilde bij De grootste bestrijders van deze burge meesters waren de vertegenwoordigers van de jeugdorganisaties. De secretaris van de Ned. Jeugdgemeenschap, de heer Jan Peters, betitelde hun streven ronduit met „kleinzielige kruidenierspolitiek". De jeugdbeweging moet een kans hebben en moet daarom door de overheid gestimu leerd worden, zei hij. Rootriddergemeente De burgemeester van Ommen, de heer C. E. W. Nering Bögel, had over zijn ge meente gesproken als van een „roofrid dergemeente". De heer F. Rensen van de Nederlandse Padvindersbond nam on middellijk de handschoen op. Hij vond het een grote onbillijkheid, dat men aan de gemeente Ommen een legesgeld moet betalen voor overnachtingen in het eigen buitencentrum van de Ned. Padvinders. Op dit buitencentrum worden al 30 jaar lang padvindersleiders opgeleid en voor de opvoeding van de Nederlandse jeugd is dat een enorme bijdrage geweest. De burgemeesters waren vooral ook tegen een wettelijke regeling, omdat zij zelf willen beslissen, wie er in hun gemeente komt kamperen. Dé hotel- en pensionhouders kunnen aan al die kampeerders niets verdienen en hun gasten hebben er alleen maar last van, werd gezegd. Alleen burge meester De Beaufort van Markelo juichte de plannen voor en kampeer- wet regelrecht toe. Eigen recht voor jeugd Een ander opmerkelijk geluid kwam weer van de jeugdbeweging. De heren Peters en mr Jan Rademaker van de Ned Jeugdgemeenscghap en de Kath Jeugd beweging meenden, dat aan het kampe ren door de jeugdorganisaties andere wettelijke eisen moeten worden gesteld dan die zullen gelden Voor toeristen en vacantiegangers. Thans officieel: De nieuwe ambassadeur in Moskou Thans wordt officieel bevestigd, dat George F. Kennan is benoemd tot ambas sadeur in Moskou. Kennan, die tot dus ver als deskundige inzake de Sowjet- Unie aan het State Department was ver bonden. volgt admiraal Kirk op. De nieuwe ambassadeur is de auteur van 't enige jaren geleden gepubliceerd* artl- ,,De Amerikaanse politiek van het in bedwang houden van Rusland". weinig gébruik is gemaakt. Men wenst nadere besprekingen met de regepng de werkloosheid, die een gevolg is vai vergaande consumptiebeperking ln be paalde bedrijfstakken te bestrijden. 4. Activering van de provinciale en in terdepartementale commissie voor de werkgelegenheid en van het coördinatie college voor openbare werken. Zo spoedig mogelijk moet een totaal overzicht van de mogelijkheden voor openbare werken in de provincies beschikbaar zijn. De Raad van Vakcentralen verzoekt de regering deze vier maatregelen ten spoe digste uit te voeren en daarover onver wij ld besprekingen met de raad te openen. Ontstellende toestanden in Muider woningen Muren zo nat, dat kachels niet branden Een ontstellend rapport over de ningtoestanden in Muiden is aan bestuur van deze gemeente uitgebracht door twee artsen, de heren Niekepk en Luytee Zij hebben woningen inspectee'rd waar', de vloeren half zijn vergaan, waar schimmels woekeren in hoeken en gaten in de woonkamers waar de muren zo nat zijn dat zelfs de kachels niet willen branden. De artsen klagen in hun rapport over „broeinesten van ratten en ander ongedierte" spreken, van een toestand, die spot met de méést, elementaire begrippen v volksgezondheid. De gevolgen blijven niet uit: legio het aantal klachten dat deze artsen ont vangen over chronische aandoeningen van de luchtwegen. Ook nheuma asthma zijn ziekten die in Muiden veel voorkomen. Dit alles is volgens de art sen mede te wijten aan de ongezonde ligging -van Muiden. Wedstrijd om behoud van export Tienduizend jongeren fokken een varken In Gelderland en Overijssel is sinds kort een actie gaande onder de platte landsjongeren om een varkensmestwed- strijd te organiseren, waaraan naai schatting tienduizend plattelandsjongeren zullen meedoen. De bedoeling van de wedstrijd is i belangstelling te Wekkën voor de betering van tie varkensstapel. Neder land heeft ten opzichte van Denemar ken een belangrijke achterstand wat de kwaliteit van de: baconvarkens betreft. In de toekomst zal dit een bezwaar men voor onze export. Verschillende platteland:.iongeren- organiseren nu een wedstrijd »n het mesten van goede baconvarkens L-n boerencoöperatie, de c os. te Z.'lDhirn, die siachtenj.-n heelt in Twello en Wierden, looft prijzen urt. Slechte vangst voor Noorse vissers Krachtige Noordelijke winden hebben een groot gedeelte van de Noorse haringvloot gedwongen deze week in de thuishavens te blijven. Slechts de grote vaartuigen voeren uit. Een en ander be tekent voor de Noorse haringvisserij een schade van ruim een millioen kro nen. De visverwerkende bedrijven en het kostbare vervoerapparaat naar de (abrieken stond bijna geheel stil. Thans worden de weerberichten gunstiger. Het Libanese kabinet met ontslag De Libanese premier Abdoellah el Yafi heeft, volgens berichten van Ara bische radiostations gisteren de ontslag aanvrage van zijn kabinet ingediend, wet of provinciale verordening laten re- Het huidige kabinet blijft op verzoek gelen, dat de houders van kampkaarten-, j van de president nog in functie, totdat afgegeven door de Ned. Kampeertenten- een nieuwe regering gevormd is. centrale, zonder enige verdere vergun- De premier heeft reeds enige tijd ge- nin-g op alle kampeerbedrijven kunnen leden te kennen gegeven, dat hij wilde kamperen. aftreden. (Advertentie) Vrouwelijke leden in „Privy Council" Elizabeth II is de eerste koningin van Engeland, die een „Privy Council" heeft die vrouwelijke leden telt. In de huidige raad zitten vier vrouwen: Koningin Grootmoeder Mary, die 84 jaar is; Margaret Bondfield, 79 jaar, de eerste vrouwelijke minister van Ar beid (in de Labour regering van 1929- 1931) lid van de raad sedert 1929; Miss Florence Horsbrugh, 60 jaar, de huidige min. van Onderwijs; dr Edith Sum- merskill, 50 jaar, min. van het Nationale Verzekeringswezen in de vorige rege- Een V.N.-encyclopaedie over hei werk dat dè Ver. Naties totnutoe hebben verricht, zal in Brazilië worden uitgege- Met een slee „hoog door de lucht" Twee Oostenrijkse jongens zijn giste ren met hun slee van de grote sprlng- schans te Innsbrück afgesuisd met een grote bocht door de lucht ongedeerd 40 meter verder neergekomen. Hun slee was echter totaal versplinterd. De kna pen verklaarden tot deze avontuurlijke daad te zijn gekomen onder Indruk de prachtige sprongen van de Oosten rijkse skikampioen Sepp Bradl. Alleen hadden zij geen ski's. Hitiers theehuis op de Kehlstein- berg bij Berchtesgaden. zal volgens ge meentefunctionarissen van deze plaats, worden overgedragen aan de West-Duitse vereniging voor Alpinisten. Deze wil ei ee* restaurant van laten maken. Melkgifte per koe met 70 liter gedaald Oorzaken: ongunstig weer en ruwvoederpositie Hoofdzakelijk door het ongunstige weer, de verslechterde ruwvoederpositie en het mond- en klauwzeer is de melk productie vorig jaar in ons land aanzien lijk gedaald terwijl het aantal koeien was toegenomen. De totale melkproductie be droeg 5,7 milliard kg. Dit was 83 millioen kg minder dan in het voorafgaande jaar. Het aantal melk- en kalfkoeien bedroeg volgens de Meitelling 15.000 stuks meer dan in 1950. De melkgift per koe is dan ook teruggelopen van 3800 tot 3730 kg. Gelukkig lag het gemiddelde vetgehalte echter 0.03 pet hoger dan een jaar De verwerking van de melk heeft in 1951 een duidelijke verschuiving onder gaan. De boterproductie daalde met bijna 10 millioen kg, maar de productie volvette kaas steeg met ruim 11 millioen kg en die van 40+ kaas met 3 mil lioen kg. Bij de melkproducten steeg de produc tie van volle gecondenseerde gesuikerde melk met 10 millioen kg, van magere ge condenseerde gesuikerde melk met bijna 3 millioen kg en van vol melkpoeder 5,8 millioen kg. De productie van mager melkpoeder liep echter met 13,1 millioen kg terug. Opsporing verzocht van 12-jarig meisje Ongeveer een week geleden heeft de 12-jarige Johanna Adrians Dederika Bakker, nadat zij een berisping van haar ouders had gekregen de ouderlijke wo ning aan de Prins Alexanderweg in Zeist verlaten. Haar opsporing wordt verzocht. Het meisje heeft een voor haar lèeftijd normaal postuur en is een blond type. Zij draagt een bruine mantel en lage zwarte schoenen. Van het ert van School en Kerk Beroepingswerk N'ed. Herv. Kerk Beroepen: te Ernst en te Westbroek cand. C. Vos te Huizen (N.-H.). Bedankt: voor Garderen en voor Giessendam - Neder - Hardinxveld L. Trouwborst te Monster. Geref. Kerken Beroepen: te Zuilichem cand. H. Feddes te Wildervank. Geref. Kerken (art. 31 K.O.) Beroepen: te Nijmegen cand. R. Houwen te Groningen. Geref. Gemeenten B.edankt: yoor Aagtekerke A. van Stuyvenberg te Nunspeet. Ds J. de Waard gaat naar „Beukbergen" Ds J. de Waard, emeritus-predikant de Geref. Kerk, onderh. art. 31 K.O. te Kampen, thans nog legerpredlkant en werkzaam in de Willem de Zwijger kazerne te Wezep onder de militairen van de onderofficiers-opleiding, moet bin nenkort de dienst vaarwel zeggen, daar zijn regiment afzwaaien zal. Ds De Waard wordt nu legerpredikant voor buitenge wone dienst, „buiten bezwaar voor 's Rijks schatkist". Hij wordt nl. mede directeur van de stichting „Beukbergen", waarvan de leiding berust bij ds H. Steenhuis. „Beukbergen" bij Huis ter Heide is het centrum voor de protestantse geestelijke verzorging der Nederlandse strijdkrach- De kerkeraad der Geref. Kerk on derh. art. 31 K.O. te Bunschoten-Spaken burg heeft een zijner predikanten, ds J. Rijneveld, toestemming verleend, om 4% maand hulpdiensten te gaan verlenen aan de kerk van Curacao, waarheen ds Rij neveld over enkele weken hoopt te ver trekken. (Advertentie) altijd wint VIRGINIA Het lied der aetheraolven ZONDAG 10 FEBRUARI 1952 HILVERSUM 1. 402 m. VARA: 8.00 Nieuws 8.18 Gram 8.35 Veilig heidspraatje 8.45 Orgelspel 9.02 Sport 0.05 Gram 9.45 „Geestelijk leven", causerie VPRO: 10.00 Voor de jeugd IKOR: 10.30 Rem. Geref. Kerkdienst 11.30 Hereniging van de E. Lu therse en de Herst, Ev. Lutherse Kerk AVRO: 12.00 Gev programma 12.50 Voor de Jeugd 1.00 Nieuws 1.05 Mededelingen 1.10 „New York Calling" 1.15 Gram 1.50 „Even afrekenen, heren I" 2.00 Gram 2.05 Boekbe spreking 2 30 Gram 2.40 Dansmuziek 3.10 Film 3.25 Omroeporkest en soliste 4.30 Sport VPRO: 5.00 „Tussen Kerk en vvereld". cau serie 5.20 „Van het Kerkelijk erf", causerie VARA: 5.30 „Monus de man van de maan", hoorspel 5.50 Sport 6.15 Nieuws 6 30 Cabaret 7.00 Gev muziek 7.30 Radiolympus AVRO: 8.00 Nieuws 8.05 Strijkorkest 8.35 „O' HILVERSUM II 298 m. NCRV: 8.00 Nieuws 8.15 Gram 8.30 Mor genwijding 9.15 Gram KRO: 9.30 Nieuws 9.45 Gram 9.55 Hoogmis 1130 Bariton en piano 12.35 Gram 12.40 Amusementsmuziek 12.55 Zonnewijzer 1.00 Nieuws 1.10 Lunchconcert 1.45 „Uit het boek der boeken" 2 00 Concert gebouworkest en soliste (2 30 „Het glas in men uit het - 7.30 Nieuws KRO: 7.45 Actualiteiter Boekbespreking 8.05 De gewone mac ENGELAND. BBC Home Service. 330 m. 12.30 Muzikale causerie 1.10 CrlUeken 2.00 Nieuws 2.10 „Country Questions" 2 40 Opera muziek 3.00 Causerie 3.30 Hoorspel 4.30 Operakoor en -orkest en solisten 5.45 Boek bespreking 6.00 Voor de kinderen 7.00 Nieuws 7.15 Verslag V.N. 7.30 Symphonie- orkest 8.45 Kerkdienst 9.25 Liefdadigheidsop- roep 9(30 Hoorspel 10.00 Nieuws 10.15 Cau serie 10.30 Pianorecital 11.10 Voordracht 11.30 Causerie 11.52 Epiloog 12 00 Nieuws. ENGELAND. BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12.00 Kerkdienst 12.30 Theaterorkest 1.00 Amusementsmuziek 1.30 Verzoekprogramma 2.30 Voordracht 2.45 Gev programma 315 m 5.00 Gev pro- Interviei gramma 5.30 Voor de vrouw 6.00 Hoorspel 6.30 Gram 7.00 Vragenbeantwoording 7,30 Gev programma 8.00 Nieuws 8.30 Gev muziek 9.30 Community Hymn singing 10.00 Gev pro gramma 11.00 Nieuws 11.15 Pianospel 11.30 :n hun betekenis ïentsmuziek 12 56 11.45 Orgelspel 12.15 i FRANKRIJK. Nationaal Programma 347 en 349 m. 1.00 Nieuws 1.20 Hoorspel 3.30 „Le Grand Mogol", opera 5.45 Gram 5.50 Orkestconcert 8.15 Lichte muziek 9.30 Hoorspel 0.10 Gram 1050 Niet Gram 11.55 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Radiojournaal 12.34 Omroeporkest 1.00 Nieuws 1.15 Gram 1.30 Voor Opera- en bel-canto-concert 4.45 Gram 5 45 Sportuitsl: soldaten 2.00 5.50 Gra ig halfuur 7.00 Nieuws 7. no 7.50_ Gram 8.00 Omroe Koperse 6.30 Gods Altviool en pia orkest en soliste 9.30 Actualiteiten 9.45 Gram 10.00 Nleüws 10.15 Verzoekprogramma 11.00 Nieuws. 11.05 MAANDAG 11 FEBRUARI 1952 HILVERSUM 1. 402 m. AVRO. 7.00 Nieuws 7.15 Gram 8.00 Nieuws 8.15 Gram 9 00 Morgenwijding 9.15 Gram 11.00 „Op de uitkijk" 11.15 Kamerorkest 11.45 Voordracht 12.00 Lichte muziek 12.38 Gram 1.00 Nieuws 1.15 Mededelingen 1.20 Dansmu- tk 2.00 „Wat gaat er om in de wereld?", harp spel 5 Voor r 5.30 piano's 6 00 Niei 6.15 Militair commentaar 6.55 Muzikale causerie 7.10 Pianokwintet 7.45 Regeringsuitzending: Ir J K. Melse: „Uitbreithng van de oogstvoorzle- nlng" 8 00 Nieuws #05 Avro-allerlei 8.10 Ra- dioscoop 10.30 Orgelconcert 11.00 Nieuws 11.15 —12.00 Gramofoonmuzlek. HILVERSUM n. 298 m. NCRV: 7.00 Nieuws 7.15 Ochtendgymnas- Een wj lortultslag 9 00 Vooi ■■■M Herhaling familie-competitie 10 05 Orgelspel 10.30 Morgendienst - 11.00 Pianorecital 11.25 Gev muziek 12.15 Gram 12 25 Voor boer en tuinder 12 33 Surinaamse volksmuziek 12.59 Klokgelui 1.00 Nieuws 1.15 Mandobne-muziek 1.45 Gra_. Voor de i 4.00 Bijbellezing 4.30 Vocaal ensemble 5.00 Voor de kleuters 515 Pianoduo 5.30 Voor de jeugd 5.45 Regeringsuitzending: Prof dr C. „Indonesië en de Philippijnen" 6.00 „Voor de mannen ln 6.30 Gram 7.00 „Volk 7—'Y'! 715 En8else les 7.30 Gram 7.40 Radiokrant 8.00 Nieuws 8.10 „Vijf mi- nuten'' 8 15 Orgelconcert 8.45 „Het laatste 10.00 „Het - ----- Jrie 10.10 soliste 10.45 Avondoverden- ws 11.15—12.00 Gram. ENGELAND. BBC Home Service. 330 m s 2.10 Amusementsmuziek solisten 2... 3.00 Schoolradio 4.20 DlscüssiëXÓ5~GTam 5.30 interviews 6.00 Voor de kinderen 7.00 Nieuws 7,15 Sport 7.20 Causerie 7.30 BBC Northern Orchestra en solist 8.15 Causerie 8.45 Gev programma 9,15 Discussie 9.45 Amerikaans mSBA0.00 Nieuws 10.15 Hoorspel 11/' Parlementso\ 12.00 Nieuws 12.03 Ver slag vergadering V.N. ENGELAND. BBC Light Programme en solist 1.45 BBC Welsh Orchestra 2.45 Voor de kleuters 3.0 OVoor de vrouw 4.00 Amuse mentsmuziek 4.30 Voor de soldaten 4.45 Dans- orkest 5.15 Mrs Dale's dagboek 5.30 Hoorspel 7.00 Orgelspel 7.15 Voor de jeugd 7.45 Hoor spel 8.00 Nieuws 8 25 Sport 8.30 Gev pro gramma 9 00 Hoorspel 11.00 Gev programma 11.00 Nieuws 11.15 Actualiteiten 11.20 Rhyth- mische muziek 12.00 Voordracht 12.15 Lichte muziek 12 56 Nieuws. FRANKRIJK. Nationaal Programma 1 58 Gram 2 00 Nieuws 2.05 Gram 2.30 Vocaal ensemble 3 00 Orkestconcert 4.00 Kaï ziek 5 00 Dansmuziek 6 30 Amerikaai zending 7.00 Gram 8.00 Orkestconcert 11Ï0 Cellorecital 1145 Nieuws. BRUSSEL. 484 m. 12.05 Omroeporkest 1.00 Nieuws 1.10 en 2.15 Gram 5.00 Nieuws 5.15, 5.45 en 7.00 Gram 7.45 Nieuws 8.30 Gram 9.15 Strijkkwartet 10.00 Nieuws 10.10 Dansmuziek 10.50 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.50 Omroeporkest 12.34 Voor de landbou wers 12.42 Gram 12.50 Koersen 12.55 Gram 1.00 Nieuws 1.15. 1.45 en 2.00 Gram 5.00 Nieuws 5.10 Lichte muziek 6.00 Franse lei 6.20 Gram 6.25 Financiële kroniek 6.30 Vooi de soldaten 7.00 Nieuws 7.30 Verzoekpro gramma 7.50 Radiofeuilleton 8.00 Kamer orkest en solist 9.00 Actualiteiten 9.15 Gi 10.00 Nieuws 10.15 Gram 10.55 Nieuws. IKindje verkouden?! DAHPO Legerpredikanten straks met wapens? Van bevoegde zijde deelt men ons ee, dat het bericht over de bewape ning der legerpredikanten (van gisteren) op zijn minst voorbarig moet worden ge- noemd. Wel hebben een aantal leger predikanten, die voor een ander doei bijeen waren, over deze kwestie gespro ken, maar een beslissing is nog niet ge- Overigens is volgens de nieuwe conventie van Genève (1951) bewape ning van non-combattanten niet mee: verboden. Beurs van 15 mille voor artsen in het leger Medische studenten die ingeschreven ijn aan een Nederlandse universiteit kunnen een tegemoetkoming ontvangen ln hun studiekosten ten bedrage vai( maximaal 15.000 gulden, mits zij zich verbinden om na het verwerven van dt hoedanigheid van arts een benoeming tt aanvaarden tot officier van gezondheid bij de Koninklijke Landmacht en als zodanig tien jaar bij de K.L. te dienen Een desbetreffend besluit, dat reeds ge-, ruime tijd van kracht is bij de Kon Marine, is in het Staatsblad van gisteren gepubliceerd. Het besluit vermeld' voorts de verdere voorwaarden, verbon den aan deze regeling. Wintercursussen ook voor oud-res.-oificieren Ti chef van de generale staf, luit.: gen. Hasselman, heeft aan de Alg. Ver eniging van Ned. Feserve-officieren ver zocht hem op te geven hoeveel oudere oud-reserve-officieren wensen deel te nen aan de winiercursussen voor re- ve-officieren. Dit verzoek is gedaan omdat veel oudere reserve-officieren en ook zij aan wie wegens het bereiken van de leeftijd van 45 jaar ontslag is ver leend, er prijs op blijken te stellen hun militaire kennis te onderhouden en tt vergroten, zodat zij in geval van nood hun diensten kunnen aanbieden. Van 11—15 Maart zal de grote open bare huis- en straatcollecte worden ge houden ten bate van het kinderhuis Prin ses Beatrix, een van de zeven tehuizen van de centrale voor practische hulp aac alleenstaanden van elke leeftijd en ge zindte in Groesbeek. Ruim 40 pet van de verpleegden in deze zeven tehuizen is afkomstig uit Den Haag. ACADEMISCHE EXAMENS AMSTERDAM (Gem. Univ.), 9 Februari J H"e: G H Prahl Amsterdam i m Hoorn. A J Kouw J I Lnag. Hilversum. AMSTERDAM (V.U.), 8 Februari Ge- slaagd: cand theologie: P Popma. te A'dam Bekend» V schriftelijk» cui HILVERSUM Prakt. Boekhouden en Handelscorr. Leger betaalt prompt de schade In overleg met de Ned. Heidemaatj schappij en Staatsbosbeheer, heeft he ministerie van Oorlog een regeling ge troffen om de bij manoeuvres door scha| de getroffen eigenaren onmiddellijl uit de brand te helpen. Voor dit doe zullen deskundigen met de troepen mee gaan, om de schade in tegenwoordig heid va-n de rechthebbenden op te nemen Deze kunnen dan twee formulier® tekenen, waarop zy prompt hun geli ontvangen. Speurtocht bij Delfzijl Mijn viel door gat van een visnet Een duiker heeft gisteren op de bodes van de Eems bij Delfzijl een vissersne opgespoord waarin volgens de eigenaa' mijn zou hebben gezeten. In het ne alleen een steen. De duiker meendf dat de visser in zijn verbouwereerdhek het net voor een mijn had aangezien maar toen het net werd opgehaald, blee) dat er zich inderdaad een mijn in heet bevonden. Door de zwaarte van de miji •as het net gescheurd. Met een dertig meter lange lijn, tussei twee rubberboten gespannen, werd he gebied rond de gevaarlijke plek afge dregd, maar zonder resultaat. De Mijnopruimingsdienst in Den Helde) heeft nu opdracht gekregen nog 15 mai te zenden plus enkele rubber roeiboten De mijnenveger Marsdiep zou vandaai met versterkte bezetting een nieuwe po ging wagen. De bomen van de Kapperallee bi Zutphen zullen binnenkort worden ge veld, daar zij oud zijn en bovendien ii de laatste oorlogsdagen ve-ri hebben ge leden van de gevechtshandelingen. De 25-jarige IJslandse machinist Helgi Arnason is gisteren op het Marconiplein in Rotterdam onder de trein gekomen. Beide voeten werdén hem afgereden. Wegens verduistering van f6500 is de oud-secretaris W. B. van de Armenraad in Apeldoorn thans door hel Arn hemse gerechtshof veroordeeld tot 12 maanden gevangenisstraf, Waarvan 1 mnd voorwaardelijk; en ontzegging uit het recht in de eerstkomende vijf jaar in overheidsdienst te werken. Er was 16 maanden geëist en de rechtbank had hem tot 18 maanden veroordeeld. De alge mene raad van het gasbedrijf Zaanstreek Waterland heeft deze week tijdens zijn eerste vergadering besloten een nieuwe gasleiding aan te leggen van Zaandam via Purmerend naar Edam. De kosten zullen f 900.000 bedragen, waarbij dan nog f 100.000 komt voor de koppeling en f 70.000 voor een kantoor. Tegen een 24-jarige Ambonnese machine-bankwer ker, die zich als de studerende zoon van een Sumatraans vorst voordeed en twee vrouwen in Amsterdam voor in totaal 11.000 heeft opgelicht, is gisteren voor de Amsterdamse rechtbank ander half jaar geëist. Sedert hij na de bevrij ding uit Ambon is ons land arriveerde, is de man reeds tweemaal wegens fles sentrekkerij tot 1 jaar veroordeeld, -fr Wegens verduistering van een bedrag van f 900, dat op een feestavond van 20 maar toch lezenswaardig Rotterdamse personeelsverenigingen waj bijeengebracht voor het Ned. Geleide hondenfonds, is de 29-jarige magazijnbej diende H. v. H. door de Rotterdams rechtbank veroordeeld tot 10 maanden waarvan 3 voorwaardelijk. Er was 11 maanden geëist. De 24-jarige metsë laar J. J. K. uit Almelo, die in de afge lopen 14 dagen 10 inbraken heeft gel pleegd, waarvan twee in de kerk van d( Hersteld Apostolische gemeente in Bus- sum, is gearresteerd, -fr In een adres aai i de Tweede Kamer heeft de Central! Stichting Landbouw Emigratie opnieuw aangedrongen op meer medezeggenschap en financiële steun voor de maatschappe lijke organisaties in de nieuwe emigratie organen. Nu de aannemer Offringa in Hauler wijk (Fr.) onlangs een huis heeft oni worpen dat kant en klaar f 5500 kostte komen er meer aanbiedingen van d: soort koopjes. Een bouwonderneming irj Wolvega (Fr.) heeft in samenwerking met de architect A. Visser uit Leeuwar den een woning van f 5.000 ontworper Het huis bevat een kamer, hall met trap keuken en bijkeuken, beneden en bove: twee slaapkamers, een douchecel en eet bergplaats waarin desnoods ook nog eer ledikant kan staan. Voor een gezin va: 4 tot 6 personen is deze woning heel geschikt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2