Jlieuwe jTditsdjc GTouraut Maar wij denken er zó over IT W.-Duitse Bondsdag voor herbewapening, maar met vijf restricties Handhaving eis inschakeling bij Atlantisch Pact Arbeiders van het landgoed hielden de dodenwacht Wist U Heren, waar is Uw ruggegraat ZATERDAG 9 FEBRUARI 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week. Twee en dertigste jaargang No 9351 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STEL11K-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantoastlcfi l( ghebltvtn - tngn hert la tcgfjenspoet" ADENAUER OVERWINT: 244' 3P opl. Duitse Bondsdag gisteravond het plan goedgekeurd, om Duitse soldaten in te schakelen bij de verdediging van West-Europa. De stem ming kwam na heftige debatten, die twee dagen in beslag namen. Hierbij werden de besprekingen met het Westen, de Duitse eenheid, het Saar- gebied, het Noord-Atlantisch Pact en de sociale zekerheid onder de loupe genomen. Kanselier Adenauer, die de debatten van het begin tot het einde heeft meegemaakt, om zo nodig te kunnen ingrijpen, heeft zijn politiek op voortreffelijke wijze verdedigd. Op een gegeven ogenblik riep de 76-jarige staatsman uit: „Wie niet doodgeschoten wil worden, moet handelen, voordat het te laat is.". Hij doelde hierbij op de negatieve houding van de Socialisten, tegenover het dreigende Russische gevaar. Aan de goedkeuring van het parlement waren vijf voorwaarden verbonden. Eén de beëindiging van de bezet- i ting van Duitsland. Een tweede eis is dat West-Duitsland een gelijke stem zal krijgen in de strategische raden Westerse wereld. Dit betekent West-Duitsland, totdat het is toegelaten I als lid van het Atlantisch Pact, als vol- I waardige partner dient te worden behan deld in de Europese defensie-organisatie, j Dus eis „toelating tot het Atlantisch Pact", zij het langs lijnen van geleidelijk- i heid, blyft gehandhaafd. Ten derde i vrijlating onder nadere voorwaarden alle Duitse oorlogsmisdadigers in het bui tenland gevraagd. De andere j den zijn: het garanderen van politieke vrijheid in het Saargebied en beperking van de verdedigingskosten, opdat de be- j lastingdruk niet zal worden verhoogd en de sociale orde niet wordt ontwricht. De resolutie van de regeringspartijen, waarover gisteravond gestemd werd, machtigt Adenauer, voort te gaan met de besprekingen over het Europese leger en de andere verdragen met de Westerse landen. De voorwaarden, waarmede Adenauer, rekening moet houden, zijn i vastgelegd in vijf aanvullende moties. Kort vóór de stemming werd de socialis- I tische aanval op.Adenauer besloten met 1 de dreigende waarschuwing van Ollen- 1 hauer, die de leiding van Schumacher verving: De regering zal op vastberaden 1 verzet van de Socialisten stuiten, wan- I neer zij langs de oude weg de dienstplicht wil invoeren. De voorzitter van het parlement, dr Ehlers, heeft in een grote rede als pro testant stelling genomen tegen de door leidende protestanten ondernomen actie tegen de herbewapening. Tegen het eind van het debat gaf dr Franz Richter, een rechtse afgevaardigde, die tegenstander van de herbewapening is, een afbeelding van een doodskop Adenauer. Deze wierp de plaat op grond. Tevoren veroorzaakte de socialist dr Carlo Schmidt, een incident, toen hij in een rede gebruik maakte van geheime inlichtingen, die dr Adenauer hem ver schaft had. Het Britse liberale blad, „News Chronicle" publiceerde op de voorpagina een artikel van zijn correspondent te Saarbruecken, waarin deze zegt, dat de Saarlanders „er zeer naar verlangen weer deel uit te maken van het Duitse ryk". De correspondent schrijft o.m. dat de Saarlanders onder de indruk zijn geko men van de wijze waarop West-Duitsland zich van de gevolgen van de tweede we reldoorlog heeft hersteld. Slansky beraamde moord op Gottwald Aldus Tsjechische minister van Justitie Rudolf Slansky (de onlangs gearres teerde secr.-gen. der Tsjechische munistische partij) en zijn medeplichti gen zullen terecht staan als verdacht van deelneming aan een complot om sident Gottwald te vermoorden. Aldus heeft de Tsjechische minister van titie, Stefan Rais, in de Rude Pravo, het communistische partijorgaan verklaard. Als medeplichtigen noemde Rais Svi mova, de voormalige minister van staats veiligheid, Clementis, de ex-premier anderen als Sling, Housak, Novomesky enz. Deze gearresteerden vormden „Trotskyistisch agentschap in de munistische partij", en hadden het plan „het hart en het brein der partij" te ver moorden. Rais' artikel handelde over he: ontdekken en liquideren van „imperialis tische agenten in de partij" en bevatte sterke aanwijzingen, dat er verdere veringen gaande zijn. Reuter meent eruit te mogen concluderen, dat de arrestatie van bovengenoemde personen door Mos kou bevolen is. Jamin gaat dreigen Guerilla als hij zijn zin niet krijgt Mr Moh. Jamin, die als koerier Vc de Indonesische delegatie in Den Haag naar Indonesië gereisd was om rapport uit te brengen aan het Indonesische ka binet, is thans gaan dreigen voor het ge val Nederland niet van zins mocht zijn, Nieuw-Guinea af te staan. In een onderhoud met Merdeka zeide hij, dat als het in Den Haag gepleegde overleg geen bevredigende resultaten zou opleveren, Indonesië gedwongen zijn, een „long time policy" te vo( (een politiek van de lange baan) Nieuw-Guinea te bevrijden, „waarbij middelen en listen zullen worden toege- i past, die in een vrijheidsstrijd gebrui kelijk zijn. Volgens Jamin berust Neder lands standpunt op irrationele gronden en koloniale sentimenten. Inmiddels heeft Jamin naar Aneta neemt, rapport uitgebracht aan president Soekarno en vice-president drs Moh. Hatta, aan wie hij heden weer een be- j zoek zal brengen. Daarna zal hij verslag uitbrengen aan het parlement. Eerste gift van Koningin Elizabeth Mevr. J. C. Human uit Overport (Z.- i Afrika) meent, dat zij de eerste moeder J is, die in aanmerking komt voor een I koninklijke gift van de nieuwe Britse Gistermorgen, binnen twintig uur na de troonsbestijging, schonk Human het leven aan een drieling. Een verzoek om uitkering vorstelijke beloning is bij de officiële Rtanties ingediend. Ook een opvatting Door de straten van de Engelse hoofdstad trok gisteren een kleurige processie, zoals volgens eeuwenoude traditie de gewoonte is bij de troonsbestijging van een nieutoe vorst. Stilte te Sandringham Na de staatsbegrafenis zal Koningin Elizabeth haar eerste radiorede houden Koningin Elizabeth zal onmiddellijk na de begrafenis van Koning George haar eerste radiotoespraak houden, welke over de gehele wereld gere- layeerd zal worden. Inmiddels is het stoffelijk overschot van haar vader, Koning George, van het landgoed Sandringham naar de dorpskerk over gebracht, alwaar het staat opgebaard. De stoet schreed langzaam naar de kleine parochiekerk, kort nadat Koningin Elizabeth en de Hertog van Edin burgh uit Londen waren aangekomen. Binnen een kwartier na haar aan komst, begaf de Koningin zich naar de sterfkamer en keek neer op het edele gelaat van haar vader. van leger, vloot en luchtmacht deel zul len uitmaken. Inmiddels gaat het gewone leven weer zjjn gang. Bij de tussentijdse verkiezing in Leeds, heeft de Labourpartij baar zetèl behouden. De dorpelingen en arbeiders van het landgoed hebben nu de gelegenheid de laatste eer te bewijzen aan de overleden vorst. Maandag zal het stoffelijk over schot naar de Westminster Hall worden overgebracht. Vannacht hielden de trou we arbeiders van het landgoed de ge hele nacht de dodenwacht. Aan Reuter ontlenen wij nog, dat aan weerskanten van de weg naar de kerk, gelegen op 300 meter van het landhuis, zeildoek was gespannen tot een hoogte van drie meter. De stoet werd voorafgegaan door een doedelzakspeler. Behalve de reeds genoemde vorsten en hoge persoonlijkheden uit de diplomatie ke wereld, zal ook Bondskanselier Adenauer van West-Duitsland bij de staatsbegrafenis tegenwoordig zijn. Ook wordt uit Madrid gemeld, dat Spanje extra vertegenwoordigd zal zijn door een delegatie, waarvan de minister van Buit. Zaken en de chefs der generale staven Directie BPM recipieerde op Oud-Wassenaar Ter ontmoeting van de nieuwe direc teur der Bataafse Petroleum-Maat- schappij, ir L. Schepers en mevrouw Schepers, recipieerden vandaag de direc teur ir H. Bloemgarten en mevrouw in kasteel Oud-Wassenaar. De burgemees ter van Den Haag. mr F. A. M. Schok king, bevond zich onder de velen, die de ontvangst bezochten. Onder hen ïn voorts vele vooraanstaande figu- uit het industriële leven en uit de scheepvaart-, transport- en bankwereld ons land, directies van bevriende petroleumondernemingen, leidende per soonlijkheden uit de B.P.M. en de daar- angesloten ondernemingen in Neder land, benevens verschillende weten schappelijke adviseurs der onderneming. Het ongeluk bij Leeuwarden Thunderjet per abuis aangevallen Piloot onvoldoende geoefend om gevecht af te slaan Het neerstorten van de Thunderjet bij het vliegveld Leeuwarden blijkt te zijn veroorzaakt doordat deze machine per abuis door vier Gloster Meteors werd „aangevallen" en de piloot, sergeant C. W. Kohier uit Alkmaar, nog niet vol doende geoefend was om een luchtge vecht af te slaan. Dif is de mening de Luchtmacht Voorlichtingsdienst. Sergeant-vlieger Kohier maakte als nummer 1 een oefenformatievlucht met een ander vliegtuig. De opdracht om tijdens de vlucht boven 15.000 voet (plm. 5.000 m) cp een gegeven ogenblik individueel acrobatie-oefeningen te richten. In afwijking van deze opdracht vroeg de piloot, toen hij op 2.000 a 3.000 voet hoogte, onder de wolken, vloog of hij over de vliegbasis mocht vliegen. Leeuwarden deed op dat ogenblik mee in een internationale luchtverdedigings oefening. De verkeersleiding gaf de pi loot toestemming om eenmaal ove: vliegbasis te vliegen. Vier Meteors, die zich boven het veld bevonden, zagen de Thunderjets aanvallers op de eigen vliegbasis en vielen op hun beurt de Thunderjets aan. Sergeant Kohier, die hiervoor nog on voldoende geoefend was, ging het ge vecht aan en maakte daarbij enige ton- neaux op ongeveer 2.000 voet. Hierbij verloor hij de macht over zijn vliegtuig en viel op de startbaan. De andere vlieger van de formatie brak het gevecht af toen hij van nummer 1 geen antwoord meer kreeg en landde onbewust van het gebeurde op Volkel. Kon. ]uliana op April in Kingston Koningin Juliana zal tussen haar be zoek aan New York en Washington een bezoek brengen aan Kingston, en wel op 5 April tijdens het weekeinde, dat de Koningin als gas: bij mevrouw Eleanore Roosevelt hoopt door te brengen te Hyde Park. Kingston herdenkt zijn driehonderd jarig bestaan. Het werd in 1652 door Hollanders gesticht, die de plaats Wilt- wyck noemden. Men verwacht, dat Ko ningin Juliana een officieuze rede te Kingston zal houden. Eens in de vier weken gedwongen vrij-af Materiaalgebrek tij De Schelde in Vlissihgen Wegens materiaalgebrek zullen bij de N.V. Kon. Mij De Schelde in Vlissingen ongeveer 300 arbeiders eens in de vier weken gedwongen vrij-af krijgen. Iedere week zal dus één op de vier arbeiders niet werken. Het loon wordt evenwel normaal uitbetaald. Zodra er weer vol doende materiaal is, zal de verloren tijd door overwerk worden ingehaald. Voor dit overwerk zal een extra-vergoeding worden uitgekeerd. Deze regeling zal vermoedelijk enkele maanden moeten duren. Er zijn vooral schilders en perso neel van de timmerfabriek bij betrokken. Reddingboot haalde 16 man van Radmar In verband met het ruwe weer heeft de reddingboot president Jan Leis gister middag zestien opvarenden van de bij Hoek van Holland gestrande Radmar van boord gehaald. Deze 16 mannen waren tien leden van de bemanning plus personeelsleden van Van der Taks Ber gingsmaatschappij. Aan boord van d Radmar bevinden zich nu nog ze personen. I. H. Jorstad Nieuwe Noorse gezant in Den Haag De heer Jorstad is van 1931 tot 1940 tot gezant van Noorwegen in Nederland. De heer Jorstad is van 1931 tto 1940 griffier geweest van het toenmalige Permanente Hof van Internationale Jus- e in Den Haag. In 1942 ging hij weer Noorse diplomatieke dienst om zijn land te vertegenwoordigen achtereen volgens in New York, Washington en Canberra. De heer Norstad had bemoeie nis met de behandeling van de Noorse visserijkwestie voor het Internationaal Gerechtshof. Hij is sinds verleden jaar tijdelijk zaakgelastigde in Moskou. Op de trappen van de Koninklijke Beurs, in het hartje van Londen, leest de 80-jarige wapenkoning Sir Arthur Cochrane de proclamatie van Koningin Elizabeth's troonsbestijging voor. Een indrukwekkend moment van brokaten tunieken en staatsietoga's. Minister In 't Veld te Dellt: Natuurschoon in Benelux samen behouden Studiecommissie ruimtelijke ordening ingesteld Minister In 't Veld verrichtte vanmor- het Prinsenhof te Delft de ope- ordening werd ingesteld. Eén van de dingen die onze landen ge meenschappelijk hebben is de bevol kingsdichtheid en het daarmee samen hangende intensieve gebruik van de bodem, zei de minister. Er is een groei ende behoefte aan recreatie. In dit op zicht kunnen België en Luxemburg met hun bossen en bergen en Nederland met zijn meren, polders en brede stranden elkaar prachtig aanvullen. De nieuwe commissie zal zich o.a. bezig houden met de ontwikkeling van de recreatiemoge lijkheden en verder ook met het ge meenschappelijk gebruik van terreinen voor militaire oefeningen en de ontwik keling van de grensgebieden. Als zitter zal de minister voor drie jaar be ien mr J. Linthorst Homan, presi- van het Nationale Plan, t taris mr C. A. van Gorcum. Op het congres voerden ook de Belgi sche minister O. Bohogne en diens Luxemburgse collega V. Bodson het woord. Eerste 200 Ned. wagons voor India gereed De eerste 200 van de 1000 goederen wagons die de N.V. machinefabriek Du Croq en Brauns in Amsterdam zal bou wen voor India zijn nu gereedgekomen en zullen Maandag in Rotterdam aan boord van het Indiase stoomschip Indian Shipper worden geladen. De hele mil- lioenenorder zal over een half jaar uit gevoerd zijn. In aanwezigheid van de zijn ambtgsenoten Rutten en Mul- varty, werd gisteren de allereerste wa in Amsterdam aan boord van eer lichter gebracht. Grote uranium-industrie in Zuid-Afrika Binnen 4 jaar zal in Zuid-Afrika eer uitgebreide uranium-industrie verrijzen, •in verscheidene millioenen ponden sterling zijn geïnvesteerd, zo verneemt het gezaghebbende Afrikaanse blad Die Vaderland van betrouwbare zijde. De op richting zou het resultaat zijn van eer bijeenkomst tussen Zuid-Afrika, Enge land en de Ver. Staten gehouden. DAT een papegaai uit Tilburg evenals vorig jaar een andere papegaai per vlieg tuig naar Berlijn is vertrokken om daar voor de Amerikaanse radio een „toe spraak" te houden over een actie ter be strijding van kinderverlamming. DAT afd. Heemskerk van de Hollandse Mij voor Landbouw aan de jaarvergade ring (23 Febr. in Alkmaar) heeft voorge steld niet meer extra-teeltvergunningen voor aardbeien te verstrekken, daar de teelt wordt bedreigd door de Britse in voerbeperking. DAT het Tweede Kamerlid Weiter (KNP) aan minister Drees heeft ge vraagd hoe het staat met de behandeling van de Ned. protesten tegen de inbeslag neming van de wapens op de Blitar er Talisse in Indonesië. DAT de directeur van het PTT-kantoor in Middelburg, H. J. Leenen mi.v. 1 April op zijn verzoek eervol is ontslagen. DAT de Ned. handelsraad in New York, L. Smilde, een functie bij de Econ. Voorlichtingsdienst in Nederland krijgt en wordt opgevolgd door W. P. Hassel- DAT de wegenaanleg langs de Opster- landse Compagnonsvaart tussen Lippen huizen—Hemrik en Wjjnjeterp (totale kosten f 1.6 millioén) kan doorgaan, daar de bevolking in een week tijd een aanvullend bedrag van f150 000 heeft bijeengebracht DAT de Deutsche Afrikanische Schiff- (a'hrt Gesellschaft uit Hamburg op de thuisreis van O- en W.-Afrika ook Rot terdam aandoet met het Transvaal (3927 ton). DAT de vierde polikllniekiboot die door de Sima-vi aan Nieuw-Guinea wordt ge schonken in A'dam is overgedragen volgende week met de Kota Baroe zal vertrekken. DAT de Deense gezant in Nederland, F- Lund, Vrijdag tg.v. de tweede affi- ohedag in het Stedelijk Museum te Am sterdam een Deense affiche-expositie zal openen. DAT de Lissabonse correspondent het Franse persbureau A. F. P. Antoine Schmltz, die van 1945—1951 in dezelfde functie in ons land heeft gewerkt i: noemd tot ridder O. N. DAT voor de bouw van 82 woningen voor de RK. woningbouwvereniging De Hoop in Helmond laagste inschrijver was de fa gebr. Relou te Helmond met f783 000. DAT de veerboot Prins Willem I, die met de Prins Hendrik de veerdienst Vlissingen—Breskens onderhoudt, gis teravond met volle kracht op de aan- legponten in Breskens is gevaren en een groot gat opliep, waardoor hij 3 a 4 dagen ui{ de vaart moet worden geno men, zodat de dienst weer is beperkt. DAT de Amerikaanse jachtvlieger maj. James Jabara, die in Korea opmer kelijke successen heeft geboekt, binnen kort ;n Nederland lezingen zal houden anderen voor te lichten. DAT de Ceram op 22 Febr. de laatste voedsekending van de Ned. Jeugd India zal meenemen, 12 ton granen en peulvruchten en 9 ton melkproducten. DAT de A'damse postduivenver. De Postiljon in het kort geding met de Alg. Bond van Ned. Postduivenhouders in het gelijk -is gesteld en het A'damse afdelingsbestuur van deze bond het deelnemen aan wedvluchten aan De Postiljon niet mag verbieden. DAT er vanmorgen 10 000 pond poot- vis in de Vinkeveense plassen werd uit gezet om de visstand op peil te houden DAT de Ned. Tuinbouwraad op 14 Februari in de rotonde van Houtrust een voorlichtingsdag over de export van tuin bouwproducten zal houden. DAT nu (na die te Houtigehage) ook de werklozen in Jubbega en Hoornster- zwaag (gem. Heerenveen) op eigen houtje zijn begonnen aan wegverbete- ring. in de hoop van de gemeente toeslag te krijgen op de overbruggings uitkering. DAT 40 Bourgondische wijn» en boeren op 27 Febr. naar Leeuwarden komen om volksdansen te demonstreren. DAT de A'damse vrijw. politie wordt aangevuld met enkele honderden man voor de bewakingsreserve (voor vitale bedrijven). DAT op de gisteren gesloten Utrechtse Meubelbeurs 14.000 bezoekers zijn ge- _it en de belangstelling voor het mo~ derne meubel sterk gestegen blijkt te zijn. Order van twee millioen voor Schokbeton Gisteren is in Londen het verwachte contract getekend tussen N.V. Schok beton te Kampen en de regering v Goudkust voor de levering en de bouw van Schokbetonwoningen voor twee mil lioen gulden. Bovendien zijn de presi dent-commissaris en de hoofddirecteur van Schokbeton officieel uitgenodigd om de volgende week naa Accra te komen ter definitieve regeling van het contract. Zqals men weet komen er in de Goud kust enkele Schokbetonfabrieken. Ministers na bezoek: „Geen separatisme in Friesland" Minister Beel heeft gisteren mede na mens zyn ambtsgenoten Rutten en Mul- derije in Leeuwarden een verklaring af gelegd over de resultaten van hun twee daags bezoek aan Friesland. De ministers hadden met 40 personen uit het Friese openbare en culturele Leven besprekingen gevoerd. De minister bleken zeer tevreden over het resultaat van hun bezoek. Bijzonder hadden ze gewaardeerd de openhartig- tigheid waarmede ieder zich had uitge sproken. Zo werd een dieper inzicht ver kregen in de motieven der Friese bewe ging. Daarbij is opnieuw duidelijk ge worden, dat er van enig separatistisch streven geen sprake is. De regering zal zich nu nader beraden. Een voortgezet overleg met Ged. Staten achtten de ministers nodig. Op concrete punten zal ook met andere instanteis contact worden opgenomen. T> INNEN enkele dagen kan men weten, of de Indonesische regering zal in gaan op de plannen om de onderhande lingen tussen de Indonesische en Neder landse delegaties in Den Haag voort te zetten. Dit werd ons medegedeeld door niemand minder dan mr Moh. Jamin, na diens aankomst te Djakarta. Een eigenaardige figuur, deze Moh. Jamin, die weliswaar geen functies be kleedt en partijloos heet. doch een der belangrijkste personen in de Indonesische politiek is. Hij is in de Indonesische dele gatie, welke in Den Haag onderhandelt, een extreem man. Behalve een der felste drijvers voor de annexatie van Nieuw- Guinea is hij een enfant terrible, dat enige tijd geleden de Indonesische regering ln ongelegenheid bracht door te verklaren, dat Indonesië ook aanspraak maakt op Australisch Nieuw-Guinea, Portugees Timor en Brits Borneo. Het is merkwaardig, dat de Indonesische delegatie juist hèm heeft uitgekozen om in Djakarta rapport uit te brengen over de onderhandelingen en tevens de me ning der Indonesische regering en der politieke groepen aldaar te peilen. Te merkwaardiger, omdat beide delegaties de indruk wekken, dat zij vastbesloten zijn, ondanks het onoverbrugbare ver schil in standpunt, de onderhandelingen voort te zetten en een breuk te voorko men, waarbij zij met een variant op Vondel schijnen te denken: Een staatsman wint genoeg, al wint hij niets dan tijd. opgeheven door zijn aanwezigheid te Djakarta, zou men denken. Doch nu ziet men het opmerkelijke, dat Jamins uit latingen in het geheel niet wijzen op een Impasse in de besprekingen en zelfs een optimistische indruk maken. Over enkele dagen hoopt hij naar Den Haag terug te gaan en dan begint het tweede deel der conferentie, die dan hoofdzakelijk een 4 formulerende taak zal hebben. Een en ander in verband met het „alles gaat best" van de Indonesische minister van Voorlichting zou doen vermoeden, dat er in de grond van de zaak reeds overeen stemming bestaat Dit is intussen onjuist. Inderdaad staan beide partijen nog op het absolute stand punt van eigen souvereiniteit over Nieuw-Guinea. Er Is echter wel iets aan de hand. Van Nederlandse zijde is name- een klein visje uitgeworpen, om de sr juridische vraag, wie er op grond het charter van souvereiniteitsover- dracht thans souverein is over Nieuw- Guinea, aan een Internationale recht spraak voor te leggen. Let wel. Nederland heeft niets voor gesteld, doch op aanraden van een bekend Nederlands staatsman heeft men getracht een dergelijk voorstel van Indonesische zijde uit'te lokken. ■p^IT Ujkt volkomen ongevaarlijk. Ieder, die verzekerd is van zijn goed recht, kon met een gerust hart de tegenpartij de rechter verwijzen. Bovendien schijnt het voorstel niets nieuws te be vatten. Immers, Nederland en Indonesië hebben een Uniehof van Arbitrage, dat op zich zelf al een zeker internationaal karakter draagt en de weg kan openen verdere internationale behandeling, het geval het hof niet tot eenstem migheid komt. (Zie voor vervolg pag. 2) De proclamatie van de troonsbe stijging door Koningin Elizabeth II wordt op Trafalgar Square voorge- Magere Decembermaand voor kleinhandel De kleinhandel heeft in December jl. i vele branches belangrijk hogere om zetten geboekt dan in November, vooral in genotmiddelen, doch deze niet alleen. Tegenover December 1950 echter zijn weliswaar in verscheidene takken de geldomzetten eveneens gestegen, doch men moet veronderstellen, dat de hoe- veelheidsomzetten veelal lager waren. Vooral de omzet in duurzame consump tiegoederen was minder bevredigend, al stond December 1950 nog onder een zekere invloed van het hamsteren. De indexcijfers van verschillende branches waren in December '51 (50). Dranken (91), banket 97 (92), chocolaterie 96 (95), parfumerieën, cosmetica en toilet- art. 107 (104), tabak 106 (102), boeken 102 (100). glas e.d. 108 (106). kantoor boekhandel 117 (105), meubels 106 (103> rijwielen 123 (111), schoeisel 117 (113), sport 110 (124), textiel 106 (111), ijzer, gerecdsch. 116 (112). bakkers 108 (100), kruideniers 114 4106). slagers 151 (142) vis 109 (96). zuivel 110 (101). bloemen, planten 99 <98). drogisten 111 (104), kap pers 112 (111), opticiens 105 (103). Maandag weer nieuw feuilleton De oude Montijn had zich door harde arbeid en helder inzicht er aar dig bovenop gewerkt Hij was tot wel stand gekomen. Bovendien bezat h\j een onverklaarbare gave, waardoor velen van slepende kwalen of plotse ling optredende ziekten genezen wer den. Na zijn dood zullen zijn beide zoons Adriaan en Willem het bedrijf van vader voortzetten, maar de ka rakters van de broers botsenEen ieder zal zijn broeder zijn schulden vergeven. Hoe vaak? „Zeventig maal zevenmaal. Dat is tevens de titel van ons nieuwe feuilleton, dat Maandag be gint, nu de spannende geschiedenis Jk wil zekerheid" ten einde is. „Zeventig maal zevenmaal" werd ge schreven dor de bekende auteur C. Baardman. Gure kwakkelwintel (Van onze weerkundige medewerker) jqE Noordwester storm, die hier gis teren irt het Westen en langs de Noordzeekust voorkwam, noodzaakte verschillende loodsdiensten tijdelijk te staken. Koude lucht uit het Pool gebied wordt over de Noordzee naar het Zuiden Getransporteerd, waarbij ook vandaag en morgen nog sneeuuv en hagelbuien zouden voorkomen. Het gure en buiige weertype zal dus nog blijven voortduren, terwijl het temperatuurniveau geleidelijk nog iets lager komt te liggen. Overdag zal de temperatuur tot 3 d 4 gr. stijgen. In de nacht kan tijdens brede op klaringen plaatselijk lichte vorst op treden. Het kwakkelwinterweer blijft dus aanhouden. Een langzame verdere afneming t?an de wind en de buiig heid is te verwachten, al zal het weer voorlopig nog een koud guur karak ter houden. WEERBERICHT Vannacht lichte vorst Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselende bewol king met enkele sneeuw- of hagelbuien, maar ook flinke opklaringen. Overwegend matige Noordwestelijke tot Westelijke wind. Vanavond en vannacht op de meeste plaatsen lichte vorst, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 10 uur.) ZON EN MAAN Zondag: zon 8.06-17.43; maan op 17.11 onder 8.06. Meindag: zon 8.04-17.45; maan op 18 25 onder 8.20. Op 11 Febr. VJVL

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1