|tieuu>e geihsrt)t (üounml Elisabeth II, eerste Britse vorstin sinds Koningin Victoria De Staatsbegrafenis van George VI zal volgende week plaats hebben Wist U Onder koekhappers DONDERDAG 7 FEBRUARI 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (By contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,$tantvas(lcti Is ghtbfroca oign bert ia tcgbeaspoet" Twee en dertigste jaargang No 9349 Werkmans Wilskracht bestaat 50 jaar Ijlings naai Londen teruggevlogen ENGELAND ROUWT en een mysterieus zwijgen is om de baar van de vorst, die is heengegaan. Overmeesterd door een storm van aan doeningen, zijn Koningin Elizabeth II van Engeland en de Prins Gemaal, op weg naar Londen, waar zij vanavond omstreeks half zes zullen arri veren. Ook buiten stormde het op hun tocht, want het vliegtuig van Entebbe werd twee uur door een orkaan opgehouden. Onmiddellijk werd de jachtpartij in Oeganda gestaakt en de Prinses, toen nog geen koningin, barstte in tranen uit, het tragische nieuws over haar vader ver nemende. Koningin Elizabeth is zij nu en morgenmiddag om 12 uur zullen herauten van het dak van St James Palace af, uitbazuinen, dat zij de Britse troon bestegen heeft. Want, tot aan dit moment, is Groot-Brittanmë zonder constitutioneel monarch, een feit, dat als uniek moet worden beschouwd in de Britse historie. Wel heeft de „Raad des Konings" Eliza beth formeel geaccepteerd als nieuwe Koningin, maar de plechtige proclamatie moet nog geschieden. Dan zal zij ook de eed van trouw moeten afleggen m handen van de Lord Chancellor. Echter zal de luister rijke kroning eerst over een groot aantal maanden plaats vinden. heer gold. Eenvoudig van natuur, placht hü tijdens zijn wandelingen door het dorp met de kinderen een praatje te maken. Eergisteren nog, had de Koning gejaagd en allen die hem zagen, vonden dat hij er goed uit zag. Men kan zich de verslagenheid voor- In een officiële proclamatie werden de 530 millioen zielen van Groot Briï- tannië en het Britse Gemenebest in ken nis gesteld van het trieste feit, dat Ko ning George vredig was ontslapen er door zijn 25 jaar oude doohter Elizabeth ■wordt opgevolgd. Elders in dit blad laten wij de proclamatie in zijn geheel volgen. Koningin Elizabeth zal vandaag •het eerst een besluit nemen, aangaande tijd en plaats van de begrafenis van haar dierbare vader. Het is vrijwel zeker, dat het stoffelijk overschot van de Koning van Sandringham naar Westminster Hall, bij Westminster Abbey zal worden over gebracht, ahvaar het op een praalbed zal komen te liggen. Men verwacht, dat minstens een iioen mensen een laatste blik zullen pen op het stoffelijk overschot van George VI, zoals dat in de beroemde historische Westminster Hall zal zijn opgebaird. De staatsbegrafenis zal vol gende week plaats vinden. Wijlen Ko ning George zal te Windsor in de Ko ninklijke grafkelder worden bijgezet. Een keur van groten dezer aarde zal bij deze plechtigheid tegenwoordig zijn ook Koning Gustaaf Adolf van Zweden zal de ter aarde bestelling bijwonen. Haar zoontje: Kroonprins Vele zijn de gevolgen van dit ver scheiden. Prins Gharles van Engeland, het zoontje van Koningin Elizabeth, krijgt nu de titel: Hertog van Cornwall. Echter is nog geen besluit genomen'met betrekking tot de volledige titel van Prins Charles. Zulks zal geschieden, wanneer zijn moeder in Londen is terug gekeerd. De troonopvolger krijgt auto matisch de titel van Hertog van Corn wall. Wij brengen in herinnering, dat tijdens het leven van Koning George diens titel gewijzigd was. Immers op 11 December 1936 besteeg hij de troon als: „Zijne Doorluchtige Majesteit George VI, by de gratie Gods, van Groot Brittannië, Ierland en de Britse Overzeese Dominions, Koning, verdediger van het geloof en Keizer van India". Bij zyn overlijden waren de drie laatste woorden van zyn titel af gevallen. De dood van de Koning brengt geen nieuwe verkiezingen mede, maar alle 625 leden van het Lagerhuis moe ten hun eed van trouw aan de nieuwe souverein hernieuwen. Deze plechtig heid zal plaats, vinden na de officiële troonsbestijging. Ofschoon voor de specialisten, die de Koning behandeld hadden, zyn heengaan, medisch beschouwd, geen verrassing was, kwam toch deze dood voor het gehele Britse volk als een onverwachte slag. Zo ook voor de eenvoudige dorpelingen van het vlek West Newt-on. dat tegen het Koninklijk landgoed Sandringham gele gen is en waar de monarch als dorps- stellen van de kamerdienaar, die hem, naar gewoonte wilde wekken, en hem 's ochtends half negen dood in zijn aantrof. De dienaar verwittigde onmid dellijk de hoffunctionarissen, die het nieuws aan Koningin Elizabeth mededeel den. Zij begaf zich terstond naar de slaap kamer van haar echtgenoot, kuste zijn voorhoofd en zich oprichtende zeide zij: „Wii moeten het Elizabeth mededelen, wij moeten het.en toen aarzelde zij een ogenblik de Koningin meedelen". De vorst had het plan gehad die dag op nieuw te gaan jagc. en een dag tevoren had hij nog een duif geschoten, die op een hoogte van dertig meter vloog. Zulks werd beschouwd als een teken, dat de Koning als jager nog in bijzonder goede Hertog van Windsor naar zijn broer Uit New York werd bericht, dat de Hertog en de Hertogin van Windsor diep getroffen waren bij het horen van overlijden van Koning George VI. De Hertog van Windsor stelde zich onmiddel lijk in verbinding met de Britse ambas sadeur in Washington en liet een drin gend gesprek met Buckingham Palace aanvragen. Hij zal vanavond uit de Ver. Staten per schip naar Engeland vertrek ken, om de begrafenis van zyn broeder bij te wonen. De Hertogin zal hem niet op deze reis vergezellen. Het Engelse publiek heeft met diepe verslagenheid kennis genomen van het overlijden van zijn geliefde vorst. In de hoofdstad verschenen gisteren de bladen met tal van extra-edities, die aan de Londenaren de droeve mare bekend maakten. 101 en 21 Saluutschoten in Korea Aan de officieren en manschappen van de divisie van het Britse gemene best ir Korea is door middel van saluutschoten kond gedaan van de troonswisseling var Engeland. Er werden 101 schoten afge. vuurd ter nagedachtenis van Koning George de Zesde. In de -desbetreffende order werd gezegd: „De Koning, kapitein-generaal, is gestorven". Hierna kondigden 21 saluutschoten dat de regering van Koningin Elizabeth de Tweede was begonnen. Het enige verschil met gewone saluut schoten was, dat in dit geval met scherp werd geschoten. Toen de laatste granaat fluitend in de richting van de Noordelijke linies was verdwenen, hieven de Britse, Nieuw-Zeelandse en Canadese kanonniers drievoudig gejuich aan ter ere van de iwe Koningin. Ter verbetering van de afwatering Djakarta heeft Indonesië in Neder land twee baggermolens besteld met een capaciteit van 20 kubieke meter per uur. De eerste, sinds Koningin Victoria Historische voorgangsters der nieuwe vorstin Britten waarderen haar onafhankelijke houding, strerke wil en matigheid Elizabeth zal Engelands eerste vrouwelijke heerser zijn sinds Koningin Victoria en de vyfde regerende Koningin in de Engelse geschiedenis, sinds Koningin Mary, ge malin van Philips de Tweede van Spanje. alcohol. Bij speciale gelegenheden drinkt te slechts een enkel glas champagne. Ze spreekt vloeiend Frans en Duits, Haar voorgangsters waren: Mary eerste Tudor, geboren 1516, regeerde van 1553 tot 1558; Elizabeth de Eerste Tudor, geboren jo33, regeerde van 1558 tot 1603; Mary Stuart, gemalin van de koning stadhouder Willem de Derde van Oranje, geboren 1662, regeerde tezamen met h'aér gemaal van 1689 tot 1695; Victoria, ge boren 1819, regeerde van 1837 tot 1901. De Engelsen hebben veel waardering voor de onafhankelijke houding en de sterke wil hunner nieuwe Koningin. Elizabeth rookt niet en gebruikt zelden Op verzoek van Prins Bern- hard jacht uitgesteld De Kon. Ned. Jachtvereniging had voor Zaterdag a.s. een jacht uitgeschreven in de Achterhoek, waaraan o.a. Prins Bern- hard zou deelnemen. Op verzoek van d« Prins, die „Master" is van deze jachtver eniging en te kennen heeft gegeven, dat hij in verband met het overlijden van koning George Zaterdag niet wenst deel te nemen, heeft het bestuur besloten de jacht uit te stellen tot 23 Februari a.s. Prins Bernhard heeft besloten het paard Veronique ter beschikking te stel len van de Ned. Hippische Sportbond, die de deelneming van Nederlandse rui ters en paarden aan de Olympische Zo merspelen voorbereidt. én heeft ook onderricht in Italiaans Spaans gehad. Verder houdt ze van to neel en speelt gaarne piano. Ze is een goed spreekster en heeft een duidelijke stem. Britse voetballers met rouwband om Onmiddellijk na het bekend worden van het overlijden van koning George werden tal van boks-, biljart- en rugby wedstrijden, alsmede vele windhonden- rennen uitgesteld of definitief afgelast. De F.A. besliste evenwel, dat de clubs het voor gisteren vastgestelde beker program moohten afwerken, indien zij van oordeel waren, dat een afgelasten op zo korte termijn een chaos zou ver oorzaken in het verkeer en in andere diensten, en dat het arbeidsverzuim in de hand zou worden gewerkt indien de wedstrijden naar een andere dag werden verschoven. De clubs besloten de wedstrijden door te laten gaan na een passend eerbetoon. De spelers droegen rouwbanden om de arm en er werd een minuut stilte in acht genomen, waarna het „God save the King" en de hymne „Arbide with me" weerklonken. Vrouw neergeslagen in Utrecht Een laffe aanslag is gistermiddag om streeks vijf uur gepleegd aan de Bollen- hofschestraat 120, in de stille wijk Buiten Wittevrouwen, in Utrecht. Bij de 62-jarige bewoonster werd aan gebeld door een onbekende man. Toen de vrouw opendeed, werd zij met een hard voorwerp, vermoedelijk een hamer, neergeslagen. Op het gillen van de vrouw kwamen de buren toegesneld, waarop de overvaller ijlings de vlucht nam. De is tot heden onvindbaar gebleven. Zijn signalement is slechts vaag bekend. Naar het motief van zijn aanslag kan alleen gissen. De oude vrouw is met ernstige hoofd wonden in het ziekenhuis opgenomen. Zij kon nog niet worden gehoord. „Assistent-hofmeesteres" van twee jaar Na een afwezigheid van 2Vz jaar is de Slamat van de Kon. Rotterdamsche Lloyd gisteravond in ons land teruggekeerd. In die jaren heeft het schip minstens vijf maal de omtrek van de aarde afgelegd. Kapitein Bas van Gelder, die met een Amerikaanse vrouw is getrouwd en in de Ver. Staten woon, had in ongeveer drie jaar zijn vaderland niet gezien. Tijdens een reis van Los Angeles naar Vancouver werd hij vergezeld door zijn echtgenote en zyn 2-jarige dochtertje Rita. Aange zien zij volgens de voorschriften op de monsterrol moesten voorkomen, werd zijn vrouw als hofmeesteres vermeld en zijn dochtertje van twee ,jaar tot assistent hofmeesteres Oorzaak dood des Konings Reuter meldde vanmiddag: Naar verluidt is de dood van Koning George de Zesde ver oorzaakt door thrombose in de kroonslagader. A.F.P. weet te melden, dat officieel is ver klaard, dat dit de doodsoor zaak is. Hoe Elizabeth doods bericht vernam Elizabeth, de nieuwe Koningin van Groot-Brittannië, kreeg het over lijdensbericht van haar vader, George de zesde, te horen, toen zij. met haar echtgenoot, prins Philip, in haar ver blijf te Nyeri in de Oostafrïkaanse Kenia-kolonie was teruggekeerd van een bezoek aan een in de buurt ge legen hotel, dat in de boomtoppen is gebouwd. Zij zat uit te rusten in de lounge, toen men haar het droeve nieuws kwam mededelen. Zij barstte in tranen uit, doch herwon spoedig haar zelfbeheersing. Na kort over leg met prins Philip werd besloten terstond naar Londen terug te keren. De klokken luidden hem uit Over gans de wereld hangen de vlag gen halfstok. Trygve Lie, secretaris-ge neraal der Ver. Naties, gaf de opdracht daartoe voor de vlaggen van zestig lan den. Zo iets geschiedt steeds, wanneer het staatshoofd van een land overleden is. Van alle hoeken der aarde stromen de telegrammen van rouwbeklag binnen. Zowel van generaal Eisenhower, van de Paus, van Truman, van Franco, van de regeringen der Dominions, ja, ook van Egypte. Het Canadees kabinet heeft, als eerste staat van het Britse Gemenebest, Prinses Elizabeth officieel tot Koningin Elizabeth II van Canada uitgeroepen. Wij vestigen er speciaal de aandacht op. dat het Egyptische Hof voor veertien dagen rouw zal aannemen, evenals vele andere staten, hoewel de tijdsduur voor dit rouwbetoon verschilt. Tragische bijzon derheid: De klokkenluiders van de ka thedraal van Melbourne oefenden een welkomstgelui voor het bezoek van Prin ses Elizabeth en de Hertog yan Edin burgh, toen het nieuws van Koning George's overlijden bekend werd. Daar op luidden zij de doodsklok Reacties in communis tische landen Radio Moskou maakte het nieuws van 's Konings dood in dertien woorden wereldkundig. Radio Praag bracht de Tsjechen het nieuws in een enkele zin. In Moskou zond de Britse ambassadeur aan de voorzitter van het Presidium der Opperste Sowjet een officiële kennisge ving. Een ander Oost-Europees land, het welk uiting gaf aan zyn medeleven bij het overlijden van Koning George VI, was Polen. Radio Warschau meldde, dat president Beirut een telegram van rouw- beklag aan Koningin Elizabeth heeft ge- I zonden. En op het gebouw van het kan- toor te Hongkong, der onder communis tische leiding staande „Bank of China' woei de rood-gouden vlag van de Chi nese volksrepubliek halfstok naast de Union Jack. Churchill richt zich tot de Britten Churchill zal zich vanavond via de radio tot het Britse volk richten. Door de dood van de Koning werd het debat buitenlandse zaken in het Lagerhuis op geschort. Volgens Reuter bestaat er grote kans, dat het Huis tot 19 Februari zal worden verdaagd. Wel hebben de leden van het Lagerhuis de eed van trouw de nieuwe Koningin afgelegd. De Speaker van het Huis, William Morrison, legde als eerste de eed af, Churchill volgde, daarop Eden en de andere leden. Zoals men weet, treedt het kabinet niet in feite af maar alle ministers zullen officieel hun ambt opnieuw moeten aanvaarden er by hun herbenoeming de handen van de nieuwe vorstin kussen. Franse bergbeklimmers zijn er in geslaagd, de tot dusver onoverwonnen /an de Fitzroyberg in de Zuidelijke Andes (Chili) te bestijgen. De Fitzroy berg is 3375 meter hoog en wordt ge vaarlijk geacht vanwege de sneeuw en de kraohtige winden op zijn hellingen. De tooht kostte één Fransman het leven. Dit is het vernieuwde clubhuis aan de Hannemanstraat van de Stichting Jeugdwerk der Geref. Kerk van Den Haag-Oost. Ds F. E. Hoekstra en de leiders en leidsters zijn er zeer mee in hun nopjes! Inbreuk op volkenrecht" NOG MEER STEDEN IN RUSLAND VOOR DE NEDERL. DIPLOMATEN VERBODEN Minister Stikker overweegt internationale stappen of tegenmaatregelen De buitenlandse diplomaten in Mos kou mogen sinds 15 Januari een aantal steden die tot nu toe nog wel bezocht konden worden, niet meer binnenko- Bovendien is nu voor het bezoek twintig districten die binnen eer straal van 40 km rondom Moskou lig gen en tot nu toe vrij toegankelijk wa ren, toestemming van de Russische re gering nodig. Deze beperking van d< beweginsvrijheid is volstrekt ontoelaat- zo heeft minister Stikker op van het Tweede Kamerlid Goed hart (PvdA) geantwoord. Het zal daarom noodzakelijk zyn in Op 10 Februari viert jhr mr dr A. B. G. Af. van Rijckevorsel in Den Haag zijn 70ste verjaardag. De jubilaris was van 1916—1928 voor de R.-K. Staatspartij lid van de Tweede Ka mer en van '28 tot '45 Commissaris der Koningin in Noord-Brabant. Hij bekleedt nog tal van functies, o.m. als voorzitter van de Rijkscommissie voor de Monumentenzorg en als lid van de Staatscommissie voor Water staatswetgeving. DAT tegen de 44-jarige boekhouder F. de J. van de Nat. Onderlinge Verze* keringsmaatsohappij te Leeuwarden we gens verduistering van f 50 000 f 60 000 voor de Leeuwarder rechtbank 2 jaar is geëist. DAT de 46-J. A'damse reiziger C. D. H., vroeger medewerker aan het prijsvraag blad Koning Voetbal, in hoger beroep in A'dam is veroordeeld tot f 20 boete wegens geknoei met het uitkeren der hoofdprijzen. DAT de oud-ambassadeur der VB. in ons land, Herman Baruch, voor een par ticulier bezoek naar Lissabon is ver trokken en via ons land naar Amerika zal terugkeren. DAT in DuisburgRuhrort weer een partij van 25 kg koffie in beslag is ge nomen die uit Nederland was binnen gesmokkeld en vier personen zijn ge arresteerd. DAT de 33-jarige sohoenhersteller J. v. d W. uit Dubbeldam, die bij de Rot terdamse juweliersfinma M. een gouden schakelarmband van f 625 betaalde met een chèque uit een in Dordrecht gesto len chèqueboek, thans is gearresteerd. DAT ir K. Brouwer, dir. van het gem. electr.-bedrijf te Zaandam is benoemd tot dir. van het gasbedrijf Zaanstreek- Waterland. DAT een diefstal van camera's waarde van f2000 by een fotoha-ndel in de Spiegelstraat te A'dam is opgehel derd door de arrestatie van een loswerkman. een 43-j. koopman en 29-j. kellner. DAT twee Roosendaa-lse kolendieven en hun helper, die Zaterdag bij het ste len van 70 kg brandstof op het station In Roosendaal werden betrapt en gis teren reeds door de Bredase rechtbank elk tot f 15 boete zijn veroordeeld voortaan onvoorwaardelijke hechtenis tal worden geëist. DAT de hoofdinspecteur-directeur van de arbeid, ir N C. Winkel, eind Febr. voor vier maanden naar Perzië vertrekt om adviezen te geven aan de Perzische arbeidsinspectie. DAT het Gnoningse schip Corona (372 ton) op het gevaarlijke rif Paarden hoef by Zuid-Denemarken is gestrand en door het Zwitserse reddingsvaartuig Urd naar de haven van Assens is ge sleept. DAT de 54-j. mevr. J. de PréWagens- veid uit Arnhem en de 77-j. Hendrik Jacobs uit Oeffeit (N.-Br.) beiden sinds Zondag worden vermist. DAT blijkens het antwoord van mi nister Joekes op vragen van het Tweede Kamerlid Nederhorst (PvdA) reeds drie personen tevergeefs zijn aan gezocht voor de functie van voorzitter der commissie bezitsspreiding en thans een vierde is aangezocht- DAT het wegens heling gearresteerde Utrechtse gemeenteraadslid, de advo caat en procureur mr J. W. A. van E., gisteren is vrijgelaten, maar het onder zoek in deze zaak nog wordt voortgezet. DAT aan de raad van Goor (Ov.) is voorgesteld voor f45000 een villa van de fam. Jannink aan te kopen die voor f 55.000 als gemeentehuis zal worden Ingericht. DAT een wetsontwerp is ingediend waarbij opnieuw bepalingen in werking treden om bij oproeping in militaire dienst van artsen en tandartsen maat regelen te nemen ter bescherming van hun praktijk. DAT minister Mansholt gisteren in Parijs, waar hij besprekingen voert over de eenwording van de Europese land bouw, heeft geluncht met de Franse mi nister van staat Pierre Pfimlin en ge dineerd met de heren Laurens en Sour- bet. DAT voor de bouw van een nieuwe openbare lagere school in Edam laagste inschrijver was de aannemer Jac. Har- tog te Edam met f 166 000 (begroting: f168.750). DAT ruim 300 bakkers uit het Oosten des lands gistermiddag in Zwolle hebben geprotesteerd tegen de wijze waarop de bakkers worden gedwongen het volks- gemeenschappelijk overleg tusser betrokken mogendheden stappen t< dernemen om te bevorderen dat aan buitenlandse diplomaten in Moskou in andere landen achter het ijzeren gordijn een normale bewegingsvrijheid wordt toegestaan. Mocht dit niet moge lijk blijken, dan zal moeten worden gegaan in hoeverre deze inbreuken op de volkenrechtelijke gebruiken aanlei ding kunnen geven tot bepaalde maat regelen tegenover vertegenwoordigers van landen die zich hieraan schuldig maken. De minister zal over deze kwestie aan de Tweede Kamer een nota toezenden- Meer bollen naar West- Duitsland In de kringen der bloembollenhande laars verwacht men volgens de Tel., dat de export naar West-JDuitsland de periode Augustus 1952 tot Sept. 1953 zal worden verhoogd tot 3 of 3^ mil lioen dollars tegen 2 millioen vorig jaar of 50 tot 75 pet meer. Deze verhoging zal des te welkomer zijn nu men vreeöt, dat Frankrijk de invoer zal inkrimpen. Vorig jaar voerde Frankrijk mog voor 9 tot 10 millioen gulden in. Belgen bezochten Kamerlingh Onnes-laboratorium De ca. 50 Belgische leraren, die op het ogenblik een bezoek aan ons land brengen, brachten gistermiddag eer zoek aan het Kamerlingh Onnes-labo ratorium te Leiden. Het gezelschap werd ontvangen door de adjunct-directeur, dr Van den Handel, die een inleiding hield, gevolgd door enkele demonstraties. Vervolgens bezichtigden de Belgische gasten, onder wie zich ook enkele hoog leraren bevonden, het laboratorium. Gelijktijdig maakte een gezelschap van Luik afkomstige studenten een ie naar dit laboratorium. Zowel leraren als studenten legden een grote belangstelling aan de dag voor de we tenschappelijke arbeid en het nemen van proewen. Reisprogramma gewijzigd Koningin in Amerika naar ex-Nederlanders Amerikanen van Nederlandse afkomst, die in Grand Rapids in de staat Michigan wonen, zullen in April bezoek krijgen van het Nederlandse vorstenpaar. Konin gin Juliana is ingegaan op een door de bewoners van Grand Rapids getekend verzoekschrift, waarbij haar werd ge vraagd dit door Nederlandse pioniers in de vorige eeuw opgebouwde centrum te bezoeken. Het reisprogramma is daar door gewijzigd. Tien procent bespaard op stroomverbruik Hoewel alle cijfers nog niet bekend zijn, wordt aangenomen, dat tijdens de maanden met piekuurbeperkingen over het gehele land om en nabij 10 pet op het verbruik van electriciteit werd be spaard. Gasslang barstte en kleuter kwam om De 4-jarige Victor Peul is gisteren in het huis van zyn ouders aan de Adriana- laan in Rotterdam door gasverstikking het lven gekomen. In de gecombi- "T\IT JAAR worden er in ons land ver- kiezingen gehouden en de maanden welke aan zulke evenementen voorafgaan, zijn in de regel tevens de maanden, waarin de politieke belangstelling wat gaat opleven. Een weelde is dat niet. Het mocht wel een wat meer enerverend be drijf worden. Er zijn intussen als enige symptomen van verhoogde activiteit. Maar of ze alle zo gunstig zyn? En of ze alle wijzen op een gezond politiek leven? Men mocht het wensen. Over de „overeenstemming" binnen de K.VP. met de groep-Steenberghe-Duyn- stee hebben we in de afgelopen weken het onze al gezegd. Wat we voorspeld hebben en ook gemakkelijk voorspellen kónden, is wel waarheid gebleken: Het was tenslotte maar een zeer betrekkelijke overeenstemming. De heer De Bruyn van de K.A.B. is terstond, gealarmeerd door de vage formuleringen, waarin de over eenkomst was gesteld, in het geweer ge komen en de ene uitspraak heeft daarop heel spoedig de andere uitgelokt. Prof. Romme-hoogstdezelve vertoefde toen nog in het buitenland. Er klonk blijkbaar wel iets van het rumoer tot hem door, gezien althans het feit. dat hij aan zyn krant zelfs nog een. uiteraard be scheiden (men kan het ook tè gek ma ken). hoofdartikeltelegrafeerde. Maar het ware hem ontgaan zyn? Wy kun- het niet a TN ELK GEVAL, toen de professor zeer onlangs weer binnen de veilige en or hem toch ook weer onveilige gren- van het eigen land is weergekeerd, heeft de hoogleraar aldra moeten bemer ken, dat het toch niet alles pais-ende-vree Hij kon natuurlijk niet ontkomen een betuiging van vreugde over de bereikte overeenkomst. Maar hy beging tegelijk een onvoorzichtigheid. Wij weten niet, in hoeverre deze on voorzichtigheid onvermijdelijk was. Wij weten al evenmin, of en in hoeverre de professor zich hier opzettelijk op glad ijs heeft gewaagd. Feit is echter, dat bij thuiskomst de heer Romme tegelijk met zyn verheugenis over de overeen komst met de groep-Steenberghe-Duyn- stee uitsprak, dat deze overeenkomst toch weinig meer inhield dan oude koek. lieuwe koek was naar zijn overtui ging in deze overeenkomst verre in de minderheid. t is voldoende een kind te zijn op de politieke erve om te begrijpen, dat hier- het gegooi in de glazen alweder begonnen. Prof. Duynstee heeft zich deze uitlatingen van de heer Romme reeds ontsteld getoond. Zal er, zo is zijn bange vraag, dan toch geen kentering komen in het beleid van de K.V.P. en zal dan toch alles bij het oude blijven? Prof. Duynstee en anderen met hem het mag bekend heten blieven nu eenmaal geen oude koek; integendeel, zij willen nieuwe. "PR is er nog een, die de gang van zaken binnen de K.V.P. met grote en alleszins begrijpelijke opmerkzaamheid volgt. Dat is de heer Weiter. Hij heeft met de K.V.P. gebroken en acht het zelfs een fout van de groep-Steenberghe-Duyn- stee, dat zij bij voorbaat heeft verklaard, onder alle omstandigheden de eenheid in de partij te willen behouden. Daarmee gaf zij, naar de mening van de heer Wel ter, de wapens uit de hand. De groep Steenberghe-Duynstee, aldus de heer Welter, is nu schaakmat gezet, schaakmat ook omdat de leiding van de K.V.P. heel wat beduchter bleek te zijn de heer De Bruyn, „de Nederlandse John Lewis", dan voor de groep, die, aldus de heer Weiter, haar standpunt op be schaafde, bescheiden wijze verdedigd had. En hij ziet in de jongste ervaringen van de groep het bewys, dat hij zedelijk en materieel gelijk had, toen hij in 1948 brak met de K.V.P. en met zijn nieuwe partij, de K.N.P., voor de dag kwam. De Maasbode, die deze mening van de heer Weiter aan haar lezers doorgeeft, acht het nuttig, een kleine onthulling te doen. Zy meent namelijk te weten en verklapt dan ook, dat er contact heeft bestaan tussen de K.V.P. en de heer Weiter. De heer Weiter zou bereid zijn geweest, weer tot de K.V.P. toe te treden, mits hem een Kamerzetel werd gewaar borgd, d.w.z. mits hem een kwaliteits zetel op de lijst van de K.V.P. werd ge geven. Zulk een garantie, aldus het blad, zou echter in strijd zyn met de reglementen de party, waaruit reeds valt af te leiden, dat zy ook niet gegeven is. TZ"OMT de heer Weiter nu weer met een eigen lijst? Het lijkt De Maasbode niet uitgesloten, dat de medestanders van de heer Weiter directe of indirecte druk op hem zullen uitoefenen om zich toch nog met de K.V.P. te verzoenen. Zeer vele Welterianen, aldus het blad. zouden dit ook hopen. Hoe het zij, de tijd zal het wel leren wat gebeuren gaat in en rondom de K.V.P. Maar dat de overeenstemming met de groen-Steenberghe-Duynstee in feite geen roerende overeenstemming is het is nu wel eens te meer duidelijk. En zolang deze groep, welker actie toch ook door de heer Welter met enige sympathie is gevolgd, nog zo weinig voldaan is, zal er voor de heer Weiter te minder reden zijn, binnen het partijverband van de K.V.P. terug te keren. Intussen mene men niet. dat de K.V.P. de enige party is, waarin, met de verkie zingen aan den einder, enige spanningen de dag treden. Ook de heer Oud heeft zyn zorgen. Maar dat is een volgend hoofdstuk. De mijnenveger Marsdiep weer vlot getrokken De mijnenveger Marsdiep, die zoals ■•e reeds in een deel van onze edities meldden gisteren op een zandplaat even buitengaats Delfzijl was vastgelopen, is avonds om half zeven vlotgctrokken. WEERBERICHT brood te leveren beneden de kostprijs. I neer^e ^^^"-badkamer was I slag gebarsten. Doordat wel het kraantie DAT het echtpaar G. ten CateMod- van het gascomfoor. maar niet dat van dera :n Hengelo (OvDinsdag zijn de gasbuis was gesloten, kon het gas diamanten bruiloft viert vry uitstromen. Guur weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Half tot zwaar bewolkt met enkele regen- of hagelbuien. Matige tot kraohtige. langs de Waddenkust mogelijk tot stormachtig toenemende N.- Westelijke wind. Iets kou der. (Opgemaakt te 10 u.). ZON EN MAAN V rtjdag: Zon 8.10 tot 17.39 uur; maan 1144 tot Ï25 uui. Op 11 Februari NJ&

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1