Vliegeren op de Haarlemmerstraat Archaeologische uit begin Sporen van Germaanse nederzetting op land aan Zwarteweg vondsten te Noordwijk onzer jaartelling ME® "4 JIUJITSU-JUDO Resultaten praehistorisch onderzoek in Denemarken NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 WOENSDAG e FEBRUARI 1952 Herinneringen van oude leidenaars Botermarkt (stijfselbaan) was voor de jeugd wat nu de Stationsweg is... Colporteurs van „Recht voor allen" over de leuning in de Haven WANNEER WE IN ONZE HERINNERING teruggaan tot onze kinder jaren, dan zien wij 'n heel ander Leiden dan waardoor wij ons nu elke dag bewegen. We denken aan de Haarlemmerstraat met haar vele kleinere zaken, haar stoepen voor de huizen en haar ouderwetse bestrating, waar over nog geen tram denderde en bussen en auto's aansnelden. Er waren de zich kalm voortbewegende paard-en-wagens. Op Vrijdag en Zaterdag was het iets drukker. Het was toen voor ons, jongens, nog mogelijk om op de Haarlemmerstraat een vlieger op te laten, met het risico echter, dat de staart in de over de huizen lopende telefoondraden vastraakte. Hoepelen, knikkeren, alles was op deze weg nog mogelijk. in een De Paardensteeg (nu Frinsessekade), Zijd'graéht (nu Korevaarstraat), deKar- memelksforug van de Nieuwe Rijn naar het Gangetje en de smalle houten brug van de Oude Herengracht naar de He rensingel pasten in 'het toenmalige stads werkster toegeslingerd, onbewaakt ogenblik de emmer met w ter omgooiden. Scholenslrijd Wat waren we blij, toen we on: eerste schoolga ng deden, voorzien v; Schrikbeelden van armoede Ook de kleding was met nu verge leken stijf. Ieder droeg een hoofd deksel, vrouwen, mannen en kinde ren. Een dame. die zich door de zon bruin liet branden? Kun je begrij pen! Bij de oudere zowel als bij de jongere dames was de parasol graag Veel ouderen zullen ook nog wel iets weten van de tijd, dat de arbeiders beweging op komst was. Dat er werd gecolporteerd met het blad „Recht voor allen" en dat het publiek een dreigende houding tegenover deze colporteurs aan nam. Soms probeerde men hen over de leuning van de oude Havenbrug in het water te werpen. Lonen van f 8 tot f 12 per week voor een gezinshoofd waren toen regeL Ge dachten' aan de oude dag deden schrik beelden van armoede opkomen. Verge lijken wij de lonen van nu met die van vroeger, dan is er veel reden tot dank baarheid. Zeker, het oude roept bij ons, die dit alles hebben gekend, misschien iets van weemoed op, bij al zijn tekort komingen. Maar in de tegenwoordige tijd is ook niet alles winst. Toch mogen wij niet de ogen sluiten voor al het goede, dat God ons ook in deze dagen weer schenken wil. Zij, die tevreden het leven doorgaan en dankbaar genie ten van al het goede, zullen zich geluk kig voelen. Een gelukkig mens is een blij K. Wielinga Ezn. Zeldzame aanwinst voor „Oudheden" Een belangrijke aanwinst van het rijksmuseum van oudheden is dit Romeinse altaar lit het tweede kwartaal van de eerste eeuw na Ghristus. Het mas sief marmeren stuk heeft van boven sen opening, waar in de as van een kind is bewaard. Het kind heette Ceatennia en werd jaar en zes maanden oud. Het bijzondere van het altaar is het uitste kend gebeeldhouw de portret van het kind. Van de Ro meinse portret kunst zijn nog niet veel van dergelijke stukken bekend en Nederland kan dan ook met reaht trots zijn op deze zeld zame aanwinst. Het altaartje werd door de conservator van het museum, dr H. Brunsting, vorig jaar Maart ontdekt in een kunsthandel te Rome. De prijs bleek nogal mee te vallen en de han delaar zei kans te zien, het uit Italië uitgevoerd te krij gen. De koop was toen weldra geslo ten. Klein, maat toch belangwekkend Er zijn genoeg herinneringen uit die oude tijd. Lees het eerste artikel in onze nieuwe rubriek maar. Naar plaatjes moet men echter nogal eens zoeken. Toch vonden we er nog een in het archief: Hotel et Pension Plaats Royal restaurant uitpakkamer aan het Kort Rapenburg. Met paardentram. beeld. De Botermarkt, de „stijfselbaan" genaamd, was voor de jeugd van die dagen wat nu de Stationsweg is. De i Hooigracht met de twee rijen statige bomen was een rustige straat. De verlichting in de huizen en de winkels kwam eerst van gasbuizen met een z.g. vleenmuisbrander, ge volgd door het gasgloeilicht, eerst met staande en later met hangende kousjes- Met de straatverlichting was het ook zo gesteld, waarbij de lan- taarnopteker met zijn lange stok, j waaraan een klein licht brandde, eerst nog zijn diensten moest ver- i lenen. Des avonds ontstak hij d'e lichten en in de vroege morgen doofde hij ze. Op de marktdagen Vrijdag en Zater dag vervoerden de Carsjens- en Vol- i hardingboten veel buitenmensen onze stad. En in de zomer was het voor I ons, kinderen een hele pret om met hel Kabwijkse bootje naar Katwijk te va- 1 ren, toen nog de badplaats in wording Wilde men naar een plaats in de om trek, in het Noordeinde stond de tram klaar, die de reizigers langs de Vink- weg naar Den Haag bracht. Van de Stationsweg vertrokken de trams naar Katwijk en Haarlem. Velen zullen zich nog herinneren, dat in de „Haarlemmer' 's winters een kleine kachel stond, die door de conducteur werd gestookt, soms ook wel door een gedienstige reiziger, die het koud had. Alles was in die da gen even gemoedelijk. Glazenwassers ik kan mij niet meer voorstellen, of zij er toen al waren. Het schoonhouden van de ruiten gebeurde met een koperen spuit, geplaatst in een emmer water. Menige verwensing kre gen de jongens van de dienstbode of Herinneringen Soms leeft bij de redactie van een krant een latent idee. Het idee is er wel, maar het komt niet tot uiting. Aan de heer K. Wielinga E.zn, Hooi gracht 42, is de eer, zulk een idee tot leven te hebben gebracht. Hij schreef: ,J£nige tijd geleden bevond ik mij in een gezelschap, waarin ter sprake kwam hoe enkelen van ons Leiden vroeger gekend hebben. Prettig was het, elkander nog eens die tijden in het geheugen op te roepen. De ge dachte werd toen geoperd, dat een onzer over die dagen eens iets zou schrijven en als kopij naar uw blad zou zenden." Dit deed ons besluiten, in ons blad een rubriek te beginnen, getiteld „Herinneringen van oude Leidenaars". Hoe was het in onze goede Sleutel stad 70, 60, 50, 40, 30 jaar geleden? Wie zouden dat beter kunnen vertel len dan die Leidenaars, die die tijd bewust hebben beleefd? Welnu: aan hen is nu het woord. Wij vragen hun de pen ter hand te nemen en feiten en toestanden, die zij zich van vroeger herinneren, aan onze redactie toe te zenden. Mochten zij daartoe niet in staat zijn of er geen zin in hebben een kort briefje is ook goed: de redactie komt dan wel naar hen toe. Hoe vaak ont moeten we in onze familie- en ken nissenkring iemand, die zo prettig „van vroeger" kan vertellen. Zou het niet aardig zijn, dat hun herinnerin gen in brede kring werden beluis terd? Wij houden ons dus aanbevolen. Redactie N.L.C. lei, griffel en sponsdoos (waarin later vaak een boon lag te ontkiemen), dit alles in een schooltas, die met riemen op de rug was vastgemaakt. Het was ook in onze schooljaren, dat het vechten van Protestantse tegen Roomse scholen gebruikelijk was. Gewapend met een slinger (een stuk touiw waaraan een stuk ijzer of steen), vloog men onder de oor logskreet hl-ha op elkaar in. Hulptroe pen werden soms voor de som van één of twee cent peT persoon van de z.g. „baaihallers" gekocht De partij, die het meest betaalde, had ze. Ook dit ls voorbij. De mensen worden al maar be schaafder Andere kwajongensstreken wer- den ook graag uitgehaald. Van twee drukpratende vrouwen de punten van de rokken aan de onderkant heel voorzichtig met een touwtje vastbinden. Als beiden straks dan twee verschillende richtingen zouden inslaan, kwam voor ons, bengels, hét mooie ogenblik. Ook wel voor de volwassenen. Openbare dronkenschap was een veel voorkomende misstand. Er werden heel wat dronken arrestanten soms ook wel voruwen naar het posthuis of het politiebureau gebracht Steeds gevolgd door een troep joelende jongens, die dan toepasselijke straatliedjes zongen. In die dagen had Leiden ook zijn be kende straatfiguren. Ik noem de naam van „Schoreme Kees" met (zijn?) vrouw„Strooboahel", die zijn naam ontleende aan een pop stro. die hij, naar werd gezegd, op de rug ondqr zijn Jas droeg; „Pietje de Bakker" met zijn witte jasje; de „arme metselaar", die twee maal zijn ruggegraat gebroken had en in een driewielig wagentje werd voort gereden. Van hem werd ook verteld, dat hij in Amsterdam verscheidene eigen huizen had. Wie zal het bewijzen? De politie van die tijd was gewapend met sabel en gummistok. Men had een helm op het hoofd, die enige overeen komst vertoonde met de Duitse helm uit die tijd. Ook had Leiden een garnizoen, bestaande uit verschillende wapens. In de Morspoortkazerne zat de infanterie, op Zondag gewapend met bajonet („slakkensteker")de zeevaartschool aan het Noordeinde had haar matroos- verder was er de kazerne van „De Vefld", eveneens aan het Noordeinde, ten slotte de Doelenkazerne, waarin ook „De Veld" lag en bovendien de huzaren. Tot 1914 waren de bereden wa pens, op Zondag in uitgaanstenue, voorzien van de lange ruitersabel, „de lat" genoemd. Als zij een vecht partij met de politie ondernamen, werden deze „latten" graag ge bruikt- In dit overzicht hoort ook de toen zo gewaardeerde brandweer van de wees jongens. Bij een brand waren zij vaak •rsten, die de strijd tegen het vuur aanbonden. Was er geen tijd meer om Met dr Brunsting en de heer De Vries er op uit (Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJK IS EEN POLITIEMAN RIJK, die behalve voor de wet oog heeft voor oudheidkunde. Het is de heer A. de Vries, die zijn woning, Van de Mortelstraat 9, gemaakt heeft tot een klein museum, waarin hel overigens goed en gezellig wonen is. Zijn hobby is het verzamelen van aller hande voorwerpen uit de tijd van 12001600. Thans heeft de heer De Vries echter zijn belangstelling op een ander terrein van de oudheidkunde moeten richten: de tijd rond het begin van onze jaartelling. In Noordwijk zijn name lijk bij het omspitten van een stuk land tot bollengrond sporen ontdekt van een Germaanse nederzetting. Dit land ligt aan de Zwarteweg bij de alleen ls het feit, dat men iets heeft ge- Van den Berghstichtin. Toen Overtreding van de woningwet De kantonrechter te Lelden kreeg deze week ook veel mensen voor de balie, die zonder een vergunning van B. en W. woonruimte hadden verhuurd respectie velijk in gebruik genomen. Steeds werd de klaagzang aangeheven: We hebben al zo lang op een woning gewacht en nu deed zich eindelijk een gelegenheid voor. De meeste boeten waren: f 3 of 1 dag hechtenis. afgezand, vond ----- vertelde ons de heer De Vries, dat de oude bewoners die klei van de Rijnmon- ding hebben gehaald. De doorsnee was 075 tot 1 m en ook de hoogte bedroeg De hopen waren kegelvormig. Zo er zeker 20 van deze heuveltjes „Jj terrein, dat ongeveer 20 bij 15 m is. In een heuveltje zaten brokstukken m urnen. Op een (oude) kast van de heer De Vries staat ook een soort urntje, dat daar vond. Het „dekseltje" beschouwt hij als horend bij deze urn. Maar is het wel een urn? Het is allemaal heel moei lijk te zeggen, zowel voor een amateur als voor de vakman, die er gisteren bij kwam. Dit was de conservator van het rijksmuseum van oudheden te Leiden, dr H. Brunsting. Tijdens de graafwerkzaamheden ont dekten arbeiders ook een grote ronde lemen plak met een opstaande rand, die echter verloren ging. De heer De Vries kon nog wel de juiste vindplaats aan wijzen. maar het is zeer te betreuren, dat juist deze vondst teloor ls gegaan. Dr Brunsting sprak evenals de heer De Vries het vermoeden uit, dat het een pottenbakkersoven is geweest. Een der gelijke vondst is tot dusverre in ons land nog niet gedaan en zou daardoor als belangwekkend beschouwd kunnen worden. Daartegenover staat weer. dat men geen misbaksels In de omgeving vond en men dus ook zijn gedachten Het uitgaan naar een stookplaats. Toch neemt dr Brunsting aan, dat men het hier te doen heeft met een Germaan- nederzetting en niet zoals de heer De Vries aanvankelijk dacht met een begraafplaats. De hoeveelheden kiel moeten ue voorraad zijn geweest van een pottenbakker. Het aarden baksel, dat de heer De Vries voor een deksel van een hield, zal waarschijnlijk wat anders zijn, volgens dr Brunsting, namelijk een halve rammelaar van een Germanen- baby In gezelschap van beide oudheidvorsers jn we naar het terreintje aan de Zwar teweg gegaan. Een leek ziet er niks en vindt er niks. Tenminste, dat denkt hij. Maar als de heer De Vries scherven laat zien, die zo achteloos op een hoopje bijeen liggen, en er wat klei van afveegt, gaat ook de leek zo'n scherf beschouwen als een kostbaar kleinood. Men ziet er een primitieve versiering aan en men kan er de vorm van het aarden voor werp van afleiden. Wij vonden ook een scherf. Een mooi exemplaar naar onze mening, mèt glazuur. En wat is dit?, vroegen wij opgetogen aan dr Brunsting. Dat is een stuk rioolbuis Een andere keer hadden wij meer ge luk. hoewel we niets bijzonders zagen aan het brokje aardewerk, dat een groefje vertoonde. Dat is een stuk hut- tenleem, doceerde dr Brunsting. U ziet hier nog de afdruk van het takje, waar tegen men de klei heeft gestreken. Het zijn allemaal vondsten, die niet veel om het lijf hebben. Belangwekkend vonden van hetgeen er In het begin onze jaartelling In NoórdwUk was. Is er van Katwijks en Rjjnsburgs verleden wel het een en ander bekend, Noordwijk daarentegen bleef op dit gebied ten De instantie, die zich bezig houdt met het navorsen van deze vondsten is het rijksbureau voor oudheidkundig bodem onderzoek. Dit bureau zal ook van het geen in Noordwijk aan het licht kwam in kennis worden gesteld en wanneer men de vondst belangwekkend vindt, zal het uitgebreide onderzoek mogelijk den ingesteld. Over de moeilijkheden, die daarmee gepaard kunnen gaan, vertelde dr Brun sting ons het volgende: Eigenaardig is, dat een boer zijn land wel mag omspitten om de vruchtbaar heid te bevorderen. Hij mag echter niet graven naar oudheidkundige voorwerpen. Dat is vreemd, want tijdens het omspit ten kan veel verloren gaan. Er moet regeling komen en sinds tientallen jaren poogt de regering een monumentenwet er door te krijgen, die echter telkens weer bij de behandeling in de Tweede Kamer wordt afgeketst op publieke be zitsverhoudingen. De boeren hebben namelijk bezwaar tegen, dat in hun land wordt gegraven, omdat zij dan niets kun nen verbouwen. Speciaal bollengrond is kostbaar. Dikwijls kan echter voo afgraving van een terrein een regeling worden getroffen, waarbij het rijk gedeelte van de afgravingskosten voor zijn rekening neemt. Dr Brunsting is zeer verheugd, dat in het land plaatselijke cellen zijn, in de vorm van amateur-oudheidkundigen, zoals ook de heer De Vries is, die mei enthousiasme en vaak met grote deskun digheid het onderzoekingswerk verrich ten. Zodoende kan men dikwijls wat te weten komen, van het leven van h die deze streken bewoonden. Want hoe zeker de geschiedenisboekjes op de scholen ook zijn de boeken van hoger plan vertonen nog tal van witte bladzijden. Kinderkoor „Ex animo" is stevig getraind Uitvoering van Smarandaweid een succes De jaarlijkse uitvoering van Animo" 's kinder- en jeugdkoren is gebeurtenis van belang, zowel voor de naastbetrokken ouders, familie en vele andere belangstellenden, als voor de jeug dige executanten zélf. De erevoorzitter, de nog altijd in Leiden populaire dr J. Riemens, was er ook weer voor overge komen. „Hoe zou ik dat kunnen laten, voor zó iets moois", zei hij in z'n kern achtig openingswoord. „De kinderen er zo fleurig uit of ze allemaal jarig zijn! Kinderen zingen anders dan grote mensen: ze doen het niet geraffineerd en denken er niets bij; ze kunnen een dig niet anders". De talrijke aanwezigen hebben nu weer een goede avond beleefd. Her man de Wolff werkt serieus; hij komt met de zangertjes niet voor het voetlicht zonder zeker te zijn van een goed resul taat. Uit alles bleek dat de liederen stevig in zaten. En mevrouw M. de Graaf- Schroot zorgde met haar foutloze, rustige vleugelbegeleidng voor een betrouwbare instrumentale basis. De zang van de drie deelnemende koren (de kleintjes, de gro teren en de jonge meisjes) maakte een indruk van dégelijkheid en accuratesse. Men zou de uitspraak alleen nog wat verzorgder wensen en de voordracht meer bezield. Nu weten we wel, dat bij een zich méér uitleven in de zang, het gevaar van losbandigheid voor de deur ligt. Een kinderkoor-dirigent moet vóór alles aan de discipline denken en waken zelfs tegen elke schijn van ordelijkheid. De heer De Wolff brengt ook wel, waar bet pas geeft, sprekende accenten aan. Maar enige soepelheid zc toch naar onze mening de iquzikale wee gave nog wel ten goede kunnen komen. Het „kleine koor" verraste vaak door keurige, zuivere zang, dikwijls gecom bineerd met mimiek of spel. We not bijv. het alleraardigste liedje „Au" Wolff) en het leuke Zangspelletje kleine Koopman (idem). Het „grote koor" zong stemvast, met aantrekkelijke klank o.a. „Zonnelied' (Van Rennes), „Naar 't Duinland" (Van Zoonlief zief gelijk zijn kans schoon - ■-&; CaprW.LB. k. Gn»»)**** Tussenbroek) en „Schoenlappertje" (De Wolff). Dit laatste liedje slaagde heel goed. Het „jeugdkoor" voldeed in de terzet uit „Elias" en behaalde een verdiend suc ces met een potpourri van trekkers liedjes. De dirigent begeleidde dit koor zelf. Het „kleine koor" voerde nog het kleu rige zangspel „Bruiloft" (De Wolff) op. Het kleuter-bruidspaar telde misschien samen twaalf lentes! Aan de aankleding was veel zorg besteed. Na de pauge volgde een kleurige ope rette, waarvan de muziek, evenals zo veel nummers deze avond, op naam van de vruchtbare kinderliederenschrijver De Wolff stond. In een inleiding en drie bedrijven kregen we een beeld van het zigeunerleven. De kinderen, hoe mooi ook aangekleed, werden nog wel geen echte zigeuners, maar vergisten zich toch geen ogenblik. Het dansje was bijzonder aar dig. Het frappeerde ons, dat de beide oudere koren zo veel goede solistjes ber gen, die zonder enige merkbare verle genheid optraden. Ook dit wijst op de stevige training bij de repetities. Residentie-orkest morgenavond Morgenavond hoopt Willem van Ot-1 rloo ir. de Stadsgehoorzaal het Resi-1 dentie-Orkest te dirigeren, met als soils- te de Roemeense pianiste Ciara Haskil. Zij zal met het orkest het pianoconcert an Schumann spelen. Het programma wordt geopend met ;n uitvoering van Hymne de Meauines an Rurolf Escher. Na de pauze zal het orkest voor het eerst in zijn geschiede- het merkwaardige stuk Sacre du Printemps van Igor Strawmsky uitvoe ren. Dit eist een zeer grote orkestbezet ting. vooral in het slagwerk en in de blazersgroepen Technische omstandig heden verhinderen een zaaluitvoering van dit werk meestaL De uitvoering van morgen is dus in de Lerdse muziek wereld wel een opmerkelijke gebeurtenis. Verkeersovertredingen legio Voor de kantonrechter te Leiden moesten deze week 157 personen terecht staan voor verschillende verkeersover tredingen. Vijftien gevallen werden aan gehouden om de verbalisanten te horen. (Advertentie). Aanvang nieuwe les JIU JTTSU VRIJDAGAVOND a.s. 7.30 uur. Aanvang nieuwe les JUDO, DONDERDAGAVOND 9 uur. Sportschool KOOREMAN, BREESTR. 145 (ing. steeg) Tel. 2372$ Leidsche spaarbank In Januari werd bij de Leidsche spaar bank ingelegd 731.998 en terugbetaald 546.592,67. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 383 en het aantal afbetaalde boekjes 173. Op 4.591 rekeningen van deelnemers aan de afhaaldienst word 67.345,25 bijgeschreven. Er werden 449 busjes ter lediging aangeboden met oen gezamenlijke inhoud van 7.782.81. Het bij de jeugdspaardienst gespaarde bedtag was 169.15. Het tegoed der 30 494 Inleg gers bedroeg aan het einde der maand 16.157.265,96 (zonder de rente over 1951). Nuovo Qucrtetto Italiano voor het L.A.K. Het Nieuw Italiaans Strijkkwartet heeft zich gedurende de laatste jaren een wereldreputatie verworven, die in elk opzicht door de werkelijkheid wordt gerechtvaardigd. Wij mochten dit reeds enkele malen ook in Leiden constateren. De leden van het Leids Academisch Kunstcentrum, die de Zuiderkerk bijna geheel vulden, werden dan ook ernstig op de proef gesteld, toen bekend werd dat cén der leden van het ensemble on gesteld was geworden; ondanks dit feit echter zou het concert toch doorgang vinden, al moest men enig geduid oefenen. Men kan slechts de grootste bewonde ring koesteren voor dit ensemble, het aandurfde onder deze hachelijke standigheden toch op te treden, en ie bijzonder voor de altist, die 'van grote energie en zelfbeheersing blijk gaf, dour zijn moeilijke taak ondanks zijn onge steldheid op zulk een meesterlijke wijze te volbrengen. Weliswaar moest hij het na het tweede nummer opgeven, zodat Schuberts a moll-kwartet helaas verviel, doch zowel in Beethovens kwartet in Bes op. 18 no. 6 als in Mozarts kwartet in F K.V. 590 werd een niveau bereikt, aan de hoogste eisen van stijl uitvoering voldeed. Het ensemble, dat bestaat uit Paolo Borciani en Elisa Pegriffi, viool, Piero Farulli, alt en Franco Rossi, cello, heeft in het samenspel een hoge graad var perfectie bereikt. De voordracht ten deert naar een geëquilibreerde. door zichtige klank. Er ligt in het spel een strakheid van lijn, een zekere resignatie, met name-in Mozarts prachtige, laatste kwartet, uit 1790, een grote in nerlijke geladenheid wist te leggen. In dit werk, waarin de cello, behalve in menuet, een belangrijke rol heeft, zoals bekend ter ere van de Pruisische koning, aan wfe deze laatste kwartetten n opgedragen, heeft Mozart, op het hoogtepunt van zijn genialiteit, een vol maaktheid van vorm en Inhoud bereikt, die nauwelijks haar weerga in de litera- vindt. Vooral het allegretto, dat on danks de uiterlijke berusting van de thematiek diepten van weemoed ver bergt. zullen we niet licht vergeten. Beethovens kwartet in Bes, daterend uit 1801, sluit de rij van de onder Haydne Invloed geschreven kwartetten der eer- Joh. Agenda voor Leiden Woensdag Gehoorzaal, 8 uur: Opera-programma R. Ph. Orkest oi.v. Eduard Flipse: Wilmy de Zwaan, sopraan en Anton Eldering. bas. Burcht, 8 uur: cabaretavond Imenexco. School Medusastraat. 7.45 uur: opening ïrsus bloementeelt „Johan Mater". Donderdag Snouck-Hurgronjehuls, 8 uur: K. en '.-cursus „Modern Proza" door prof. dr Garmt Stuiveling uit Amsterdam. Schouwburg, 8 uur: diesvoorstelling „Dinner at eight". Chr. Geref. kerk, 8 uur: ds S. v. d. Molen van Aalsmeer voor de Jeugdver enigingen over „De eerste en de laatste Psalm". Vrijdag. Stadsgehoorzaal, 2 uur: rectorale oratie prof. dr J. H. Boeke. Oude Vest 13. 8 uur: mevr. M. Marljs- Visser uit Den Haag voor de Christen- vrouwenbond over Kaj Munk. Kleine Burcht, 8 uur: toneelavond „Mastibilaja's". Tentoonstellingen Universiteitsbibliotheek: De Bijbel In het Nederlands door de eeuwen heen f-.e.m. 9 Februari) Prentenkabinet, werkdagen 1 uur tot alf 5: houtsneden van A Dürer (t.e.m. 11 Februari). Lakenhal, honderd historische prenten f verzameling Robert Fruin) tot 10 Febr. Nachtdienst apotheken Apotheek Duyster. Nieuwe Rijn 18. tel. 20523, en de Doeza-apotheek, Doezastraai 31. tel. 20213. Voordracht in rijksmuseum voor oudheden In de serie voordrachten in het rijksmuseum van oudheden hield gister avond de heer J. C. M. Molijn, M.A., wetenschappelijk assistent van het National-Museet te Kopenhagen, een voordracht over de resultaten van het praehistorisch onderzoek in Denemarken. Spr. gaf ter inleiding een kort chronologisch overzicht over de voornaamste cultuurperioden in Europa en Denemarken. Denemarkens sensationele vondst van Bromme (Zeeland) werd door de heer Molijn uitvoerig belicht De Brom- mecultuur, volgens spr. daterend uit hei einde van het jong-palaeolithicum (12.000 jaar voor Chr.), bereikte zijn hoogtepunt in de Allerödtijd, een overgangstijd tus- de laat- en postglaciale tijd. Pollen analyse zete bij het vinden van Scan- dinavisch-alpine plantenresten deze date ring aUe kracht bij. In natura toonde spr. vervolgens enige door hem zelf in 1951 gevonden mikro- iithische voorwerpen uit het Mesolithi- aaronder een zeer zeldzaam z.g. „schijfbijltje"), die het reeds gevonden materiaal verder completeren. In het kader van het Neolithicum gaf spr. een inzicht in de zoëven opgestelde nieuwe Deense cronologie voor deze periode. Hij toonde een aantal fraaie exemplaren tijdperken stammende voorwerpen der in Denemarken sterk vertegenwoor- den getoond. digde Megalithcultuur, aldaar nu omge doopt tot „Funnel-beakerculture." Zeer interessant was ook de ontdek king, gedaan bij het onderzoek van z.g. „hunnebed" in Jutland, waarbij geconfronteerd werd met een grote hoeveelheid ceramisch materiaal, circa 7000 potscherven, die zich buiten grafheuvel in kwestie bevonden. Scandinavische praehistorici geloven, dat men hier met z.g. offergaven te doen heeft. Uit de bronstijd heeft men weer niet minder dan zeven gouden schalen le voorschijn gebracht op Funen. Al bij al heeft men nu reeds 42 soortgelijke exemplaren, alle afkomstig uit het Deense Rijk, waartegen 22 uit Duitsland en 3 uit Frankrijk, die typologisch gezien deel schijnen uit te maken van één grote groep, geïmporteerd uit midden en Z.O Europa. Tal van lichtbeelden verduidelijkten deze lezing en verschillende uit deze ste periode. Het heeft nog niet de groots heid der Russische kwartetten op. 59. doch de vorm duidt reeds op latere ont wikkelingen. Het is een rijk en belang rijk werk en de Italianen deden het vol ledig recht wedervaren. Het genieten van voortreffelijk ge speelde kamermuziek is een voorrecht, dat ons niet te vaak ten deel valt, en we hopen dus, dat dit ensemble binnen niet al te lange tijd en dan onder gunstiger omstandigheden in Leiden te beluisteren zal zijn. Wellicht zal dan ook Schubert aan de beurt kunnen komen.» J. van der Veen. OUDE MAN AANGEREDEN De 77-jarige M. B. uit de Oranje- boomstraat werd gisteravond bij het oversteken van het Levendaal aange reden door een bestelauto. Met een rechteronderbeenfractuur en een hoofd wond moest de man per E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis worden vervoerd. Het kabinet van dokter Caligaris Filmdocument van grote waarde De vertoning van de Duitse film „Das Kabinett des dr Caligaris" betekende in 1920 een ommekeer in de destijds be staande opvattingen over de waarde van de film. Niet aleen dat hier sprake was i een oorspronkelijk scenario (tot dan had men slechts gereproduceerd), ar ook het optreden van kunstenaars de hoofdrollen en de toepassing van het in die tijd hoogtij vierende expres sionisme in de décors maakte, dat men met meer aandacht naar de film ging kijken en het verschijnsel als zodanig als een cultuur-evenement ging zien. Het ac cent werd weliswaar tevéél verlegd naar het filmbeeld (denk bijv. aan de enige jaren later ontstane „Nibelun- gen" van Fritz Lang), maar de periode, waarin de film slechts een minderwaar dige vervangster was van het toneel, liep definitief af. De vertoning van een goede Engelse copie van deze film bleek gisteravond voor de leden van de filmstudiekring van K. en O. dan ook een evenement. Het feit, dat er geen geluid bij was, zelfs geen begeleidende muziek, bleek niet hinderlijk. Wat zeer voor dit werk van regisseur Robert Wieme pleitte. Te be treuren waS alleen, dat hij het oorspron kelijke gegeven in een „lijst" zette, zo dat de bedoeling om het machtsstreven, verpersoonlijkt in de figuur van de krankzinnige psychiater, aan de kaak xe stellen niet zo tot zijn recht kwam. Vooraf draaiden enige opmerkelijke Belgische films. Het waren „In het land van Tijl Uylenspieghel" en „Thema's van inspiratie", beiden van Charles de Keu- keleire, die zowel met de camera als met schilderijen weet om te gaan. en „Risveglio di Primavera" van Pietro Francisci. Het geheel werd ingeleid door de heer Van Mullem. Expositie Pro luventute Ikindertekeningen De vereniging voor kinderbescherming Pro Juventute Rijnland houdt van 13 tot 17 Februari in de Lakenhal een ten toonstelling van door Leidse kinderen ingezonden tekeningen. Deze tekeningen dingen mee in de internationale teken wedstrijd. die door de internationale unie voor kinderbescherming is ge organiseerd. Gevonden voorwerpen Handschoenen, wanten, sleutels; mand; rijwieltasje; damestas met inhoud; por- temonnaie; kimienmits met pluim; wandklokje; sjaal; schroevendraaier; boodschappentas, hondenhalsband; vul pen. Duits leerboek, parel ketting; duim stok. 2 tekeningen, gymschoen; pakje met Inhoud; zwembroek met handdoek; ro zenkrans; muntbiljet, handkap van rij wiel; rijwielpomp, halsketting met han ger; dop van benzinetank (auto); vul potlood; koper gewicht; jongenspet: armband, rijzweep; herenhoed; maand- kaart HTM; kindertasje; bankbiljet, rij. wielbuitenband; zaklantaarn; dames horloge: tang. padvlndersriem; gummi laars; slagersjas. zadeldek van rijwiel; kinderstep; ceintuur; kruideniersboekje; tas, inhoudende bloempotten; regenjas; herenhorloge; bril; damesring; honden- riem; scbuifmaat; dameshoed; cocosnoot; herenschoen; hoes van paraplule; das speld; psalmboekje NR.; pakje, inhou dende kinderkleding, slede, geldsbedrag; schoolétui, linnen boorden, spaarboekje (Leidse spaarbank), hamer, polsriem. Terug te bekomen en Inlichtingen te verkrijgen aan het hoofdbureau van politie. Zonneveldstraat 10. op Woens dag. en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 u- Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Anthonie C„ zn van W. H Taconis en C. Prinsen; Cornelis B. J.. zn van W. G. Vermeulen en A. J. Ver heugd; Cornelis. zn van A. Dubbelde- man en A. M. Strijk; Leonardus J. Th., zn van L. J de Vroomen en K. T. van der Voort; Christiaan, zn van C. J. a« Graaf en M. J Smolders; Huberta S. M., dr van A. B. H. Brama en H. N. C. Kooloos; Alice P., dr van J. Simons en M. F. J. Voorhout: Johannes D., zn van P J. van Schagen en C. A. P. Franken; Johanna, dr van J. Zandbergen en J. van dar Zwart: Elisabeth J. M.. dr van L Verhoeven en G. M. Kramp. OVERLEDEN: C. Duzlnk, wedn, 90 1^ Batenburg, man fit tr «1 Jr.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 3