Jlieume £eiltsd)e ÖTauranl Cairo maakt de balans op Om Cairo's puinhopen gaat het leven weer zijn gewone gang Ruïnes verbergen nog steeds lichamen van slachtoffers WistlJ Volksbrood 5 cent duurder, margarine goedkoper Twee ijs neefjes in Huissen door gezakt en verdronken MAANDAG 4 FEBRUARI 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal; 2.per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „StaatvasUcli is ahfbtmn mgn hert ia tcgfjcnspoct" Twee en dertigste Jaargang No 9346 Britse ambassade onder zware bewaking (Van onze correspondent Al/red van Sprang) CAIRO, 1 Februari 1952. IN HET AVONDBLAD van La Bourse Egyptienne staat een grote adver tentie van de volgende inhoud: „De directie van de N.V. Egyptische Hotels deelt haar trouwe personeel met grote spijt mee helaas verplicht te zijn hen wegens de totale verwoesting van het Shepheard's Hotel met ingang van 29 Jan. '52 ontslag aan te zeggen." Het is slechts één der vele advertenties betrekking hebbend op de gebeurtenissen van verleden week. Maar tegelijkertijd neemt het leven weer zijn gewone gang. En al ziet het eens zo bloeiende centrum er nu uit als het restant van een stad, dat een luchtaanval met brandbommen ondergaan heeft en al rijden er regelmatig tanks door de straten waar militairen met het geweer in de aanslag de wacht houden, het nieuwtje is er nu af en men besteed zijn aandacht weer aan de problemen van alledag. Egypte tracht alles maar zo gauw mo gelijk te vergeten. Het is tenslotte een zwarte bladzijde ook al geeft men alle schuld aan de Britten en verwijt men hen zelfs deze relletjes georganiseerd te heb ben om Egypte in buitenlandse ogen te Buitenlands kapitaal gezocht Op dezelfde dag, dat heel Cairo vol was van de golf van vernielzucht, welke voor mïllioenen schade aan bui tenlandse bedrijven en eigendommen aangericht heeft, publiceert de in het Frans verschijnende „Le Progres Egyptien" alsof er geen vuiltje aan de lucht is een verklaring van een amb tenaar van het Ministerie van Eco nomische Zaken, waarin deze erop wijst, dat de Egyptische economie be hoefte heeft aan buitenlands kapitaal. Een ongelegener ogenblik om daar over te praten had hij moeilijk kun- kleineren. In hun hart generen de meeste Egyptenaren zich echter voor deze wilde uitspattingen van het ontevreden deel van het volk. Zij veroordeelen ze i sterk als de buitenlanders. Maar ze nen ook evengoed de drijfveren. Opruiming De zon schijnt. De mensen lopen weer in hun colbertje op straat. Het is nu volop voorjaar. Als vanzelf richten velen hun schreden e haar het centrum waar de zwarte grijze puinhopen op trieste wijze her inneren aan de enkele uren van com plete anarchie. „Doorlopensporen militairen aan. „Even daar kijkenbetoogt iemand. Meteen richt de soldaat zijn geweer al. „Jajasust de man en loopt door. De dagen van praten zijn voorbij. Het leger heeft opdracht om meteen te schie ten. In de kranten waarschuwt de over heid het publiek daarvoor. Enkele stra ten zijn met prikkeldraad afgezet. Er is slechts een kleine opening om voetgan gers door te laten. Men is hier en daar aan het opruimen, maar niet op grote schaal. Arbeiders in lange, wijde gewa den dragen mandjes met puin en ver koolde restanten van de inventaris naar buiten. Sommige ruïnes roken nog. Het is een tragisch karwei want in verschei dene ruïnes moeten de stoffelijke over schotten van slachtpffers verborgen zijn. Men Heeft er al gevonden en naar andere zoekt men nog. In Shepheards Hotel bij voorbeeld lagen verscheidene gasten rustig te slapen toen het hotel in brand gestoken werd. Zij zijn in hun bed om gekomen. In de grote, Britse Barclay's bank was een deel van het personeel aan het overwerken. In de kelder heeft men hum lijken aangetroffen: Egyptenaren en Britten bij elkaar. Ook in andere winkels en kantoren zijn mensen omgekomen- Meestal blijven er tijdens de middag pauze bewakers in die gebouwen achter- Niet allemaal hebben ze kans gezien op tijd naar buiten te komen. „Verschrikkelijkzudht een oudere Egyptenaar in een Europees costuum en met een fez op als hij naar de schamele overblijfselen staat te kijken van wat eens Cairo's grootste en meest-luxueuze warenhuis was: het monumentale CicureL „Ben je soms aandeelhouder reageert een jongeman scherp. De heer schrikt. „Nee, neehelemaal nieitzegt hij maar gauw en loopt door. Tenslotte zijm er ook mensen, die uiterst voldaan zijn over deze uitspattingen. Het park op het Ibrahim Pashaplein staart nu vol met paarden van de bereden troepen Daar zal hij zijn Mossadeq komt met de groene baretten. Een vraahtauto met militaire politie met steenrode ba retten passeert. Iedere man heeft zijn automatisch geweer naar de straat ge richt Personeel van de tram is bezig met het herstellen van de gebroken bo venleiding. Een oude man vent met loterijbriefjes. In een zijstraat laden werklui grote kisten met „Made in Eng land" erop van een wagen cn dragen ze een winke binnen. Bij de Cinema Opéra scheurt men voor alle zekerheid maar de affiches vam het laatste programma van de gevel. Het was een fiLm met een wel heel toepasselijke titel: Werelden in Botsing. Alles gewoon Het leven gaat door. In de hall van het luxueuze Semiramis Hotel prijkt op een ezel een artistieke kaart met: ,De Paa-ijse juwelier Sterle Exposeert zijn collectie sieraden in de salons van Hotel Semiramis van 27 Januari tot 5 Februari". Op het publica tiebord eraahter prikken verscheidene andere mededelingen, zoals „Raadpleegt de portier voor uw excursies naar de Pyramiden" en een affiche met „Onder beschermheerschap van Zijne Majesteit Koning Fairoek I Russisch bal in l'Auberge des Pyramides- Dansen tot vier uur in de morgen- Avondtoilet- Etree PT 150. Tussen de posters van de verschillende luchtvaartmaatschappijen hangt er ook een met „Vlieg naar Enge land met de BOAC. De krantenkiosk verkoopt The Egyptiam Gazette en het laatste nummer van Time (waar de cen sors een stuk over Koning Faroek en de toestand* in Egypte uitgeknipt hebben). Op de leestafel liggen verscheidene Britse publicaties. De hall is vol met pratende en theedrinkende mensen: bui tenlanders en Egyptenaren. Aan vele tafeltjes wordt Engels gesproken. In de bar zitten een paar Britten bier te drin- „Taxi, mijnheervraagt de por tier aan de uitgang. „Ja... „Waarheen, mijnheer7" „Britse ambassade De chauffeur draait de meter om en start de wagen. Men doet of er niets gebeurd is. De kranten bijvoorbeeld hebben practisch niets over de relletjes zelf en de gevolgen ervan geschreven. De overlijdensadvertenties, de verslagen van kerkdiensten ter nagedachtenis van de Britse slachtoffers, de necrologiën, de oproepen tot opsporing van vermiste personen en al de aankondigingen van tijdelijke sluiting en adresverandering van bedrijven en kantoren werpen echter zijdelings een scherp licht op de ge beurtenissen. Wacht aan de Nijl De Britse ambassade is vlakbij. Het is een uitgestrekt complex in de zogenaamde tuinstad aam de oever van de Nijl. Aan alle kanten erom heen hou den Egyptische militairen de wacht. Met hun Britse wapens en uniformen en helmen zien zij er precies als Britse soldaten uit- Sommigen staan half te doezelen in de warme zon. Een afgeloste schildwacht zit met de kin op zijn ge weer tegen een boom te slapen. Een paar anderen eten brood en zwarte olij ven uit een oude krant Op het trottoir hebben officieren met stoelen en tafels een openlucht commandopost ingericht. Tussen hen in staat 'n kist met sinaas appelen. Een jongen met 'n groezelig-wit voorschoot komt met een dienblad met kleine kopjes zwarte koffie uit 'n naburig koffiehuis. Op de hoeken van de straat staan lichte machinegeweren met een stapeltje volle kogelhouders ernaast. De schutters leunen min of meer verveeld tegen 'n lantaarnpaal. Binnen de hekken van de ambassade is een groot aantal personenauto's en autobussen bijeen ge bracht- Egyptische politieagenten en Britse conciergies met het uitgesproken voorkomen van ex-sergeanten-majoor doen er klaarblijkelijk in de beste har monie dienst- Er heerst een verfrissen de sfeer van rust in deze deftige woon wijk. Zo leeft Cairo door. Er is even een verschrikkelijke golf van woede en vernielzucht door de stad gegaan waar Cario nog lang de littekens van zal blijven tonen. Dat is nu echter voorbij. Men wil alles zo spoedig moge lijk vergeten. In het belang van de ge hele Westerse wereld is het ook het beste als men deze droevige bladzijde maar meteen omslaat. (Nadruk verboden) Een rubberboot en een handwerkje Rentegamma toch iets omhoog De laatste tijden verschenen er in de pers geruchten, dat er een verandering op ou zijn van het door de regering vastgestelde rentegamma voor gemeente lijke leningen. De regering zou dan de gemeenten willen toestaan, leningen met 20-jarige looptijd aan te gaan tegen een rente van 4Vi pet. Van bevoegde zijde deelt men thans mede, dat dc geruchten, welke de laatste dagen In omloop zün inzake afschaffing of principiële herziening van het rente gamma ongegrond zijn. Wel is in ging een beperkte aanvulling van dat gamma voor langlopende leningen. Bin nen enige weken komen hierover nadere mededelingen. Prof. Piccard wil 3000 meter onder zeespiegel De Belgische geleerde, prof. Piccard, is in Triest aangekomen met nieuwe planmen voor een duikerklok. Met deze duikerklok zal hij tot 300 meter diepte in de zee kimmen af dalen. De ontwer pen voor de „duikenbol", die een diame ter van twee meter zal hebben, worden reeds verscheidene weken in Triëst be studeerd- Zoals men weet, zal prof. Piccard bij Napels zijn duikerklok „te water laten". eens de pen verkocht, die door K.L.M.-passa- wa giers werden ach- tergelaten. Of het komt, doordat een vliegtuig soms sneller gaat dan een mens kan na denken, is voor ons onbekend, maar vast staat, dat de merkwaardigste eigendommen blij ven liggen in die vliegtuigen. Het enige op deze foto, dat niet tot de ver geten bagage be hoort isde Ste wardess. Maar al die spullen om haar heen en zelfs het breiwerkje in haar handen, zijn na de reis blijven liggen. Wie weet, liet de breister van het kindertruitje tussen Bombay en Karachi wel een steek vallen en I gooide zij het on- vooltooide product van haar „lucht- j vlijt" in een hoek. 1 Doch wat te zeggen :i van de rubberboot, de stewar- hoed, die zij draagt, van het speelgoed geweer, de tennisracket, de babypop en van al die andere dingen, waarvoor op deze foto niet eens plaats meer was Werklozen in Limburg hebben huisarrest Een nieuwe officiële regeling in een Zuidlimburgse gemeente legt werkloze arbeiders huisarrest op tijdens de duur van de overbruggingsuitkering. Ook aan de gezinsleden wordt In diezelfde periode ieder bezoek aan café of andere inrich tingen van vermaak verboden. Dit onthulde de voorzitter van de Limburgse Kath. Arbeiders Beweging, de heer J. Maenen, op een vergadering in Sittard, en hij noemde het een „ver- I foeilijke strafregeling". Zaterdagmiddag heeft de voorzitter van de Tweede Kamer, mr L. G. Korten- horst, op een rijdende beiaard, staande op hot Buitenhof in Den Haag, de actie ingeluid voor de te houden inzameling voor het klokkensvel, dat aan Amerika zal worden aangeboden. Ook in Groningen en 's-Hertogenbosch zijn te zelfder tijd rijdende carillons gestart. Men wil het alokkenspel zoals bekend is aanbieden uit dank voor hetgeen de Ver. Staten hebben gedaan voor de bvrijding van ons land. Martino of Martini Bormannex-plaatsvervanger van Hitierkloosterbroeder Sternneo-nazisf, sprak met hem te Rome, maar de prior wijst op mystificatie De Franciscaner monniken van het San Antonio College, te Rome, verkeer den tijdens dit weekeinde in opgewonden toestand. Journalisten klopten aan de kloosterpoort met de vraag, of hier soms een zekere Martin Bor mann, de vroegere plaatsvervanger van Hitier zoals mn weet, bekend oorlogsmisdadiger verblijf hield. Voornoemde Bormann wordt sedert de ineenstorting van Nazi-Duitsland vermist en telkens duiken er weer berich ten op, dat hij ergens gesignaleerd is. Thans was het Eberhard Stern, de vroegere voorzitter der neo-nazistische Socialistische Rijkspartij in Berlijn, die Bormann als „broeder Martini" in het San Antonio College had herkend. Laten wij hier direct aan toevoegen, dat de pater-overste het verhaal van Stern als „volkomen onwaar" van de hand heeft gewezen. Maar Stern laat zich niet met kluitje in het riet sturen. Hij beweert foto's van Bormann te hebben genomen en zou een negatief bezitten, waarop Bormann voorkomt. Als wettig en over tuigend bewijs, noemt hij de „confron tatie" van een wrat met de rechterneus- vleugel van de gefotografeerde monnik! Aldus Ass. Press. Aan Reuter ontlenen wij nog, dat zich in het klooster wel een zekere pater Martino bevindt, dus niet Martini, welke naam overigens aangename herinneringen opwekt aan een bekend Vermouth-merk. Want alles bij elkaar, heeft de affaire bepaald humoristische kant. Ook in Duitse Katholieke kringen acht men het verhaal hoogst onwaar schijnlijk. Dit neemt niet weg, dat de publicatie van Stern, nog wel ge ïllustreerd met een foto van Bormann, gehuld in monnikspij, voorkomt in het Berlijnse dagblad „Der Telegraf". Air het waar is, dat de monnik, waar hei om gaat, reeds in 1938 in het klooster i: gegaan, dan is er niet veel grond vooi aanwezig, het verhaal van Stern ar serieux te nemen. Interessant is nog. dat het internatio nale tribunaal te Neurenberg er nim mer genoegen mee heeft willen nemen dat Bormann dood is, zoals enkele nazi getuigen hebben verklaard. Bormann werd bij verstek tot de strop veroor deeld. Ook mevrouw Stern is in hek ge ding. Zij heeft namelijk, aldus A.P., het regu van een aangetekende brief laten zien. Deze brief was door Stern den aan „frater Martini" in het klooster te Rome. Toen zij op de hoogte werd gesteld van de ontkenning, begon zij te lachen toonde het regu en verklaarde, dat haar echtgenoot, onmiddellijk na terugkeer Na maandenlang zwijgen Antwoordman morgen wèer voor radio Nieuwe naam: „Ik weet, ik weet wat u niet weet" De geheimzinnige Antwoordman, die tot vorig jaar October duizenden radio luisteraars vermaakte door antwoord geven op de meest uiteenlopende vragen, maar toen plotseling uit de aether ver dween, komt Dinsdagavond om kwari over negen in het radioprogramma van de A.V.R.O. terug. Ditmaal heet het spel letje van vragen en antwoorden: „Ik weet, ik weet wat u niet weet". Deze naam is gekozen omdat op de woordman een auteursrecht n gen zullen weer worden opgelezen door Nettie Rosenfeld. De uitzending zal wor den verzorgd zonder medewerking van een buitenlands bureau. Tot 17 Augustus had de E.C.A. (de vroegere Marshall-organisatie) aan het programma meegewerkt. Daarna was het uitsluitend een zaak tussen de A.V.R.O en de E.C.A. Van bepaalde zijde werd echter in de pers de indruk gewekt dat voor de financiering van de rubriek een andere Amerikaanse instantie zou wor den benaderd. Daarom werd het program ma begin October opgeschort zo lang als nodig zou zijn om de atmosfeer die men volgens de A.V.R.O. rond de Antwoord man wilde scheppen volledig te DAT het ëinnensahip De drie Gebroe ders (90 ton) van schipper Duizendstra uit Hoogezand na een aanvaring in de haven van Hengelo is gezonken en de opvarenden zich op het nippertje kon den redden. DAT de vierde u-iterwaardebrug aan de Arnhemse zijde van de spoorbrug bij Oo'sterbeek gisteren 2 eerder dan men verwacht op zijn plaats was en de brug In Mei volledig in dienst zal worden gesteld. DAT op 22 Febr. in Rome een congres begint van Europ. hengelaarsbonden, ook de Ned. bond deelneemt, i DAT het Ned. schip Madjoe van J. Bakker te Veendam tijdens een sneeuw storm aan de Zuidkust van het Deense eiland Aaroe in de Kleine Belt is ge strand, maar. op eigen kracht is vlotge- komen. DAT het opkomen van nieuwe vak beurzen, zoals de meubelbeurs die van daag is geopend, volgens B. en W van Utrecht een gevaar voor de jaarbeurs inhoudt en plannen voor stichting van een machinehal reeds ver zijn gevor derd. DAT de Scheepsbouw Unie N.V. te Groningen een grote dubbelsdhroef- stoomsleepboot van f3 millioen zal bou wen voor het Portugese koloniale gou vernement te Lissabon. te Berlijn, aan frater Martini geschre ven had, hem dank zeggende voor het onderhoud, hem te Rome verleend. Europese defensiegemeenschap Regeringsverklaring in Tweede Kamer De regering zal Donderdag in de Tweede Kamer een verklaring afleggen over de ondeaihndelingen ro-nd de Op richting van een Europese defensiege meenschap. Nadat deze verklaring is af gelegd, zal de vergadering worden ge schorst. ZodTa de vergadering is her opend, zal het debat over de regerings verklaring beginnen. Het is die bedoeling dat het debat nog dezelfde dag zal eindigen. De bronzen erepenning voor mens lievend hulpbetoon is uitgereikt aan L. J. Klumpenhouwer te Wisch, J. H. Eysberg te Schiedam, M. J. Verheul te R'dam, mevr. J. Ch. v. d. Borch te Verwolde van Vorden-Hubrecht te Den Bilt e rinier A. Blauw. Door stijging op wereldmarkt Bakkers worden er niet beter van, daar ook bloemprijs is gestegen (Van een onzer redacteuren) Ti^ET INGANG van hedenmorgen is de prijs van het volkswit- en A^A bruinbrood verhoogd met 5 cent per 800 gram. Als compensatie voor de stijging van de kosten van levensonderhoud is tegelijkertijd de prijs van margarine, bak- en braadvet en slaolie verlaagd met 24 cent per kg, hetgeen voor de margarine en het bak- en braadvet neerkomt op 6 ct per pakje. Bij een gemiddeld gebruik in een gezin van 4 personen van 7 a 8 volksbroden per week zullen de hogere uitgaven 35 a 40 cent bedragen, terwijl bij een gemiddeld gebruik van 1250 a 1500 gram mar garine enz. de uitgaven met 30 a 35 cent verminderen. Een en ander betekent dus, dat voor zo'n gezin per week aan extra uitgaven ongeveer 5 cent ongecompenseerd zal blijven. Minister Mansholt heeft Zaterdagmid dag tijdens een persconferentie een toe lichting op dit in alle stilte voorbereide besluit gegeven. De oorzaak ervan li_ de stijging van de veevoederprijzen op de wereldmarkt. Door het verlenen steeds hogere subsidies is de regering tot dusverre in staat geweest, een betrekke lijk laag prijspeil van geïmporteerd krachtvoer in het binnenland te handha ven. Nu gaat het echter niet langer: de subsidiepost wordt veel te groot. Daarom moet de prijs van de geïmporteerde dergranen aanmerkelijk worden hoogd en wel met ƒ7.per 100 kg. Dit heeft echter consequenties voor de prijs van het volksbrood. Nu reeds is het ontzaglijk moeilijk, te voorko men, dat de bloem en het meel, de grondstoffen voor het volksbrood, worden gebruikt als veevoeder. Bij een stijging van de prijzen van het geïmporteerde krachtvoer zou dat ondoenlijk worden. Daarom is zonder enige twijfel noodzakelijk, de prijs per brood van 800 gram met 5 cent te verhogen. Andere maatregelen Enkele andere maatregelen hangen hiermee samen. De prijs voor bloem en meel. bestemd voor het volksbrood is vandaag met ƒ8.50 per 100 kg verhoogd. De zemelprijs stijgt met 4.75 per 100 kg. Binnenkort zal een met de verhoogde krachtvoerprijs in overeenstemming zijn de verhoging van de garantieprijs voor baconvarkens worden bepaald. De export heffing op eieren is met ingang van van daag vervallen. Uitdrukkelijk zij hier vermeld, dat er in de pryzen v§n het zgn. blanke brood geen enkele wijziging komt. Er waren tot nu toe reeds ernstige be zwaren tegen het grote verschil in prijs tussen de gesubsidieerde bloem (voor het volksbrood) en de bloem van het luxe witbrood. Het is niet onmogelijk, dat, nu het verschil in prijs tussen het volksbrood en het blank brood geringer wordt, er ge makkelijker een verschuiving van het gebruik van volksbrood naar wit brood plaats vindt, hetgeen de posi tie der bakkers ten gunste kan beïn- j vloeden. Vader met moeite gered Verkeersongelukken kostten in Utrecht op één avond drie mensenlevens Twee jongetjes van vijf jaar, de neefjes A. Peters en A. Nyenhuis uit het Gelderse plaatsje Huissen, zijn Zaterdagmiddag door het ijs van de Oude Rijn gezakt en verdronken. Ofschoon het ongeluk van de weg af werd ge zien en onmiddellijk hulp werd verleend, is het niet gelukt de beide kleu ters te redden. De vader van het jongetje Nyenhuis waagde zich bij de reddingspogingen zo ver op het ijs, da,t ook hij er door zakte. De man kon met moeite worden gered. Na een half ui droge gebracht, reeds overleden. De Gelderse Oude Rijn, bijgenaamd de Strang, is een diepe poel die is ontstaan uit de oude bedding van de Rijn. Zaterdagavond omstreeks half acht zijn in Utrecht twee auto-ongelukken gebeurd, die tezamen drie doden hebben geëist. Op de Rijksweg boven het viaduct bij het voormalige stationnetje Lunetten, in de buurt van de Koningsweg, is een grote personenauto, bestuurd door de 57-jarige H. G. uit Baarn, door de gladheid geslipt en in volle vaart tegen de ijzeren zijkant van het viaduct gebotst. Zowel de be stuurder als zijn medereizigster, de 26- jarige mej. G. M. uit Amersfoort, warer op slag dood. Hun auto werd aan de lin kerzijde ernstig gehavend. Langs de Amsterdamse Straatweg, bij Bethlehemweg. werd de 73-jarige Utrechtenaar J. C. B. bij het oversteken de straat gegrepen door een personen auto. bestuurd door de 33-jarige T. V. Z. uit Utrecht. De grijsaard werd tegen de weg geslingerd en gedood. DAT de Ned. (Sir. Grafische Bond op 16 Juni in Amsterdam zijn 50-jarig be staan zal vieren. DAT in de garnizoenskerk vail de Britse marine te Portsmouth een stan daard met het wapen van Walcheren is onthuld die uit dankbaarheid voor de bevrijding is aangeboden door de be volking van Walcheren. DAT op Schiphol een feestelijke bij eenkomst is gehouden omdat de eerste DC-6 die de KL M. in dienst nam, de Prinses Beatrix, reeds 10.000 Vlieguren heeft gemaakt. DAT een houtfaforiekje aditer het perceel Amstelveenseweg 830 te A'dgm vannacht is uitgebrand en de schade door verzekering wordt gedekt. Op het dek van een schip, dat gemeerd lag aan de Bassinkade bij de Kon. Ned. Papierfabriek te Maastricht, vond Zondagmorgen het stoffelijk overschot van de 60-jarige hoofdcommies P. J. A. H. Caltermans van de provinciale griffie. De man was vermoedelijk door de duisternis misleid van de vier meter hoge kademuur op het schip gevallen. Dit is de Bey van Tunis. Sidi El Amin Pasha, die over byna 24 mil lioen mensen regeert in het Franse protectoraat Tunesië. In het geschil tussen Frankrijk en de nationalisten rust op hem de taak, olie op de gol ven te werpen. Nauwlettend toezicht Maatregelen zijn getroffen, waarbij bereiders van margarine, bak- en braadvet en spijsolie over de afleve ringen in de week van 28 Januari tot en met 2 Februari een restitutie zul len ontvangen ter doorbetaling aan hun afnemers. Daardoor is het moge lijk, dat de consumentenprijs van margarine enz. met onmiddellijke in gang wordt verlaagd. De overheid zal er nauwlettend op toezien, dat deze verlaging inderdaad plaats heeft. subsidievermindering voor het krachtvoeder levert het rijk een bate op ongeveer ƒ40 millioen ten gunste het Landbouw Egalisatiefonds. Dit komt grotendeels voor rekening van de boeren. Verwacht mag worden, dat hier- stimulerende invloed zal uitgaan op de boeren om grasland te scheuren en zelf krachtvoeder te verbouwen. Daar- komen vooral in aanmerking in de Tweede Kamer, bij de jongste behan deling van de begroting van Landbouw, heeft minister Mansholt hier reeds zeer sterk op aangedrongen aardappelen, voederbieten en hakvruchten. Om ongewenste manipulaties en een verstoring van een regelmatige voorzie ning te voorkomen is het noodzakelijk ge weest, de maatregelen af te kondigen zon- oor-overleg met vertegenwoordigers het bedrijfsleven. Zaterdagmorgen 1 leger van ambtenaren op stap ge- voor voorraadcontróle enz. Zater dagmiddag om 2 uur is het overleg ge opend met de Stichting van de Arbeid, de maalindustrie en de margarine-industrie. Zeer terecht hebben al deze organen het juiste begrip getoond voor de onmoge lijkheid, van te voren overleg te plagen. Minister Mansholt toonde zich uitermate verheugd, dat de geheime operatie goed gelukt was: er is tevoren inderdaad niets rer uitgelekt. Niet „voor de bakker" In de landbouworganisaties verwacht en niet dat de hogere prijs van voeedr- granen scherp tot uitdrukking zal komen op de binnenlandse markt van eieren en vlees. Men is door de plotselinge prijs verhoging wel even onaangenaam ver- ir erkent dat overleg niet mo gelijk was wegens de kans op grove speculaties. De bakkers, die al geruime tijd pleiten 5or een hogere broodprijs, schieten met deze prijsverhoging niets op. Uit 100 kg bloem bakt men 170 broden. Dit betekent meerdere ontvangst van 170 maal vijf cent, oftewel ƒ8,50. Maar dat is pre cies het bedrag waarmee de bloemprijs is verhoogd. Het enige voordeel kan zyn dat het publiek meer zuiver wittebrood zal gaan eten, nu het prijsverschil tus sen dit brood en volksbrood is vermin derd tot 8 ct. Zeker is er echter in dit opzicht nog niets, zo verzekerden bak- De graanhandel maakt er ernstig be zwaar tegen dat minister Mansholt de prijsverhoging heeft afgekondigd midden in de geldigheidsperiode van bon C. Vanochtend is een buitengewone Staatscourant verschenen, waarin zijn opgenomen de broodprijsbeschikking 1952, de restitutiebeschikkingen margarine, vetten en olieën 1952 no 1 en 2 en de heffingsbeschikking meel en bloem 1952. Prinses Elizabeth „schoot" een leeuw Colombo wil haar niet ontvangen Prinses Elizabeth en de hertog van Edinburgh, die op doorreis naar Austra lië een week in Nairobi verblijven, heb ben en tocht door het nationale wildpark in deze Britse kolonie gemaakt De prin ses is erin geslaagd e?n foto te .schie ten" van een leeuw met zij® prooi en een leeuwin met haar jongen Zij was hierover buitengewoon verheugd, daar zij bij haar bezoek aan Zuid-Afrika in 1947 geen leeuw in het wild te zien heeft kunnen krijgen. De gemeenteraad van Colombo heeft inmiddels besloten de ontvangst van de prinses en de prins niet te late® door gaan, omdat „het officiële programma van het koninklijk bezoek een beledi- ding is voor de belastingbetalersDe raad bestaat uit 14 communiste®. 13 leden van rechtse nationale partij en 4 onafhankelijken. WEERBERICHT Morgen droog weer v Tot morgnavond verwacht De Bilt: Wisselende bewol- king met vanavond in de itkustgebieden mogelijk nog een enkele bui. maar mor gen droog weer Langs de kust tijdelijk vrij krachtige, overigens matige matige wind tussen Noordwest en Noordoost. Vannacht en morgenochtend op de meeste plaatsen lichte vorst, morgen overdeg temperatuur oplopend tot enkele graden boven het vriespunt. (Opgemaakt 10 i ZON EN MAAN Dinsdag: zon 8.15 tot 17M uur; >t 5.06 uur. Op 11 Februari ViL

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1