Maar wij denken er zó over C. H. Unie hield familie-avond RENTEBIJSCHRIJVING 1951 Nieuws van en voor Lisse „De Landbouwer' Nieuws uit Alphen aan den Rijn flEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 2 FEBRUARI 1952 Alles goed en wel (Ingezonden «tukken) Ziekenhuis en bezuiniging I Nu er bij de ziekenfondsen wegens de pote tekorten moet worden bezuinigd, moet volgens mij dan ook op èlies wor- jen bezuinigd. Bij voorbeeld: Een kind Fan zes jaar moest een amandel worden Ie knipt. Het Itind moest de ene dag om i uur worden gebracht en de volgende Jag om 9 uur weer worden afgehaald, De koeten waren f5 voor het pellen en 112.50 voor de verpleging. Dit werd be rekend a I6.25 per dag. Dat is naar mijn rening toch ook niet zuinig, omdat het find er maar één dag is geweest. Nu irordt datzelfde bed direct weer bezet en >rengt dus diezelfde dag weer f6.25 op, pat reeds door de vorige patiënt is be- said. Dat is voor een bed dus f 12.50 en lat gaat zo steeds door. Zo zal het wel n ieder ziekenhuis zijn, denk ik. P. G. DE KLEiRK geiden Van der Werftotraat 51 Overdreven Dat ook op de scholen aandacht wordt jeschonken aan de verjaardag van kroonprinses vind ik prachtig. Dat men n deze verjaardag aanleiding windt om |e kinderen 's middags vrij te geven, somt mij eohter overdreven voor. Is het mderwijzend peroneel zelf in vele ge- lallen niet te zeer belust op een vrije biddag? Vond het een Keretvacaratie \Vi week misschien wat kort? EEN MOEDER. David en Bathseba i Gloeiend verontwaardigd voelde ik mij, oen ik las. dat de filmkeuringscommissie Ie vertoning van de film .David kthseba" heeft goedgekeurd. Realiseren leze mensen zich niet, dat zij er aar »eewerken, dat er koophandel wordt ge- teven met Gods Woord? De diepe bete- lenis van Davids geschiedenis wordt het lubliek onthouden. Doel is: winstbejag. Jhiiistus verdreef de koophandel uit de Impel met een gesel. Laten wij dat niet pngeten. Een fel en striemend protest Bn alle gelovigen moet deze commissie reffen. voor haar daad. LEZERES landelijk is er aan deze zaak niet veel teer te veranderen. Plaatselijk echter vel, want de film heeft nog niet te Lel len gedraaid. Wij hopen, dat de Kerken de Sleutelstad ook op het terrein Ie film hun taak verstaan, evenals Iere instanties. Red. N.L.C.). Het poederen van sigaren Naar de bladen onlangs meldden, rordt overwogen om circa 500 kleine garenfabriekjes in den lande op te effen, teneinde de sigarenprijzen te unnen drukken. Wanneer het inder- aad mogelijk is de werkers in deze Ibriekjes voor een belangTijk deel bij l grotere bedrijven onder te brengen, lich ik die plannen toe. En tal van leine werkgevers schijnen er ook zo ver te denken, daar er voor hen toch pen droog brood meer te verdienen is. laar doet de sigarenindustrie ook wer- plijk alles, om haar producten populair I maken? Zo vind ik persoonlijk al die «poederde sigaren een gruwel, 't Is «j natuurlijk bekend, dat 't mooie Witgekleurde dekblad veel ■ek is dan het meer donkere. Dat is ia ook het voornaamste motief et poederen. Doch het is me tevens pkend, dat er tal van andere sigaren- ikers zijn, die er allerminst op gesteld jn. voortdurend tabaksstof te slikken l de lippen de aanblik te geven van die >n een schooljongen, die drop heeft ge toept. Waarom houden de sigarenfabrie- pQ daar geen rekening mee, door naast i zwaar „opgemaakte" sigaren tevens garen van dezelfde kwaliteit „naturel' l de handel te brengen. Een speciale ermelding op de kistjes of de dozen In de animo voor de sigaren nog n goede komen (Daar zit iets in, al is er wel een enkele jbriek, die principieel niet poedert. éd. N.L.C.). Lijkverbranding Gaan wij terug naar de tijd van de Ma vieren die immers htm doden [andden? Met verontwaardiging heb ik liezen, dat de regering een wetsontwerp éeft ingediend waarin weliswaar de be- :afenis als regel vooropgesteld wordt, aar waarin crematie wordt toegestaan, its de overledene daartoe de wens ken- tar heeft gemaakt. Zal nu de regering, ch Gods dienaresse, de lijkverbranding laa goedkeuren »door haar op te i haar wetten? Is dit niet in strijd met at in de Bijbel staat? (Gen. 3:19) aame zou dik ook van de andere lezers in woord willen horen over deze zaak J. S. leer loketten in postkantoor te Katwijk aan Zee Woensdag had ik een reparatie te ver- Chten aan een huis dichtbij het post- Etoor. De ergerlijke toestanden, die heersen, tarten iedere beschrijving, ïeds lang voordat het kantoor open- pg, stonden drommen mensen voor de |ur. Het was gelukkig droog weer. Ik |b een persoon in het oog gehouden, pirn anderhalf uur nadat hij binnen Igaan, verliet hij het postkantoor. Een rouw, die noodgedwongen haar baby. best meenemen, werd als een hond de raat opgestuurd geen toegang voor pderwagens. De PTT moet bezuinigen. Oké, bt ten koste van de tijd van 'n patroon, fe ook circa 40 pet sociale voorzieningen t>r zijn personeel moet betalen. Drie etten zijn m.i. te weinig voor een plaats fet ongeveer 23.000 inwoners. Temeer, |ar hier ook geen belastingkantoor is (de potste fout, die men zich kan inden- in). Ik weet op geen stukken na, hoe- iel mensen de belastingen op het post- •ntoor betalen, maar 3000 per maand is ich wel een getal, dat de werkelijkheid snadert. De Chr. vakbeweging heeft Ier al eens meer op gewezen. Resultaat as één loket meer. Het is misschien de taak voor diverse istanties deze aangelegenheid eens gron- ig te bespreken om zodoende tot een be ledigende oplossing te komen. A. J. HOUWAARD. -atwjjk aan Zee. Zuidstraat 98. Avifauna wil veroordelen. Ik geloof, dat dit nogal zal meevallen. De prachtige grote volières zijn geheel aan de natuur aangepast. En dan komt er dit nog by wij kunnen goed zien wat een kleuren pracht Gods grote schepping heeft. Kijk eens naar het paradijsvogeltje. Als ik dat vogeltje zie, dan denk ik onwillekeurig aan de Hof van Eden, hoe mooi en goed het daar geweest moet zijn. En als dan die vogels gaan zingen! Hoe ontroe rend mooi is dat. Het is daar een cultureel centrum het is, de moeite waard om dat eens zien en die bonte kleurenpracht op te laten inwerken. De mens kan dit niet nabootsen in zijn kleding, want dan vloe ken de kleuren. Zo is het niet in de tuur. Alles past bij elkaar en vloeit een als een geheel. En wat het voedsel betreft, wat de gels niet krijgen: weest u daar niet onge rust over. De directie van Avifauna weet wat ze doet. Hebt u wel eens nagegaan wat er allemaal nodig is? Dat is heel wat! En Iedere vogel krijgt naar zijn aard en gewoonte, hetzij vlees, fruit of vis, kortom alles wat hij nodig heeft. Hoe is uw mening over de kanarie in een kooitje, over vissen in een aquarium, over dierenparken? Dat is toch precies hetzelfde. Mogen zij niet dankbaar zijn, dat er zulke tuinen of parken bestaan? Als men werkelijk gaat kijken als natuur vriend, moet men onder de indruk komen van de heerlijke schepping. L. MARBUS Jr. Alphen aan den Rijn. Hereweg 47 De weg RijnsburgVoorhout Ondergetekende is een der vele „slachtoffers", die door hun werkzaam heden zich dagelijks per rijwiel over de verbindingsweg RijnsburgVoorhout moeten begeven. Ook is hij een der ve len, die vorige week met zoveel genoe gen het door de heer E. v. d. Hooff ge schreven stujc over edze weg in de NJL.C. hebben gelezen. Dat was „Je moet het proeven". Het kleinste kind kon begrij pen. dat juist het tegenovergestelde werd bedoeld. Het is dan ook voor een leek onbegrij pelijk, waarom deze weg niet eens af doende wordt verbeterd en in dezelfde toestand wordt gebracht als het Voor- houtse gedeelte. Is daar nu werkelijk niets aan te doen? Als het kalf verdron ken is. dempt men de put. Moet dit ook hier het geval zijn? Ik bedoel: moet hier eerst eens een flink ongeluk gebeuren? Met klem wijs ik er op. en dat weet iedere Rijnsburger, dat deze weg elke dag wordt gepasseerd door motorvoertui gen, getooid met een rode vlag. Dat wil zeggen, dat de lading uit munitie be staat. Soms, wanneer in Katwijk een schip met dit spul wordt gelost, gaat dit de gehele dag door. Een tegenligger, een zachte wegberm en het zou niet voor de eerste maal zijn, dat een wagen in de sloot terecht kwam. Tot nu toe altijd zonder ongelukken, maarmen zij gewaarschuwd. Wie moet hierin handelend optreden, of ligt de uiteindelijke beslissing bij nog weer een andere instantie, bijv. Ged. Staten? Ik weet het niet, maar wie ook, iaat men rekening houden met het bo venvermelde. Vele andere dingen roe pen hier ook om een oplossing, maar het loor mij genoemde staat m.i. bovenaan. J. VERHOEF, Katwijk Commandeurslaan 81 (De verbetering van deze weg is eet zaak voor de gemeente Rijnsburg. De be- trs van de Voorhouterweg hebben reeds het verzoek tot de raad gericht on de weg op te knappen. In de raadsverga dering van 28 December jl. besloot de aad echter dit verzoek aan te houden tot de gemeentebegroting voor 1952 in be handeling zal worden genomen. Nog ever geduld en dan zal over deze netelige kwestie worden beslist. Red. N.L.C.). Hazeiswoude De kiesvereniging en de jongerengroep heugde zich ten zeerste over het feit, dat van de Hazerwoudse afdeling der C.H. op een avond als deze, althans op het Unie organiseerden Donderdagavond in platteland, zo'n grote belangstelling be- Salvatorl een familie-avond. De bijeen- staat. Helaas is dit in de steden niet zo komst had ten doel, tot uiting te brengen, Ten slotte werd de Europese federa- ogels in gevangenschap II (Met verbazing las ik in de N.L.C. van joensdag het stuk van de heer De Kie- u, waarin hij op grond van Chr. prin- (pes da gevangenschap van vogels In dat jong en oud samenwerken vergroting der belangstelling voor de C.H. beginselen. De voorzitter der kiesvereni ging, de heer C. A. van Dam, heette gebruikelijke opening in het bijzonder welkom de heer F. Goudzwaard uit Rot terdam, lid van de Unieraad der C.H. Unie. In de toespraak, die de heer Goud zwaard daarna hield over het onderwerp „Rondom de C.H.U.", behandelde vooral de Grondwetswijziging in verband met de as. Kamerverkiezing. Hij richtte met name de aandacht op artikel 1 der Grondwet,betréffende samenstelling var het Koninkrijk met betrekking tot Nieuw- Guinea. Niet om vast te houden aan koloniale macht, maar om der beginselen wil, moet Nieuw-Guinea voorshands tot het ninkrijk blijven behoren, tot de autonome bevolking rijp is voor zelfbestuur. Als Christenen ligt hier voor ons een grote taak, omdat we ten opzichte van de be volking onze verantwoording ter dege bewust moeten zijn en de inwoners als onze naasten dienen te beschouwen. Ook de papoea's immers moet de beschaving en vooral het Evangelie worden bracht. Dit laatst is tevens het punt, was om gaat in de Chr. partijen. Juist in deze donkere tijden is het noodzaak en plicht om actief aan politiek te doen. Spr. KOUDEKERK AAN DEN RUN Vljf-en-twlntlg Jaar Mej. H. Scheffer herdenkt op 18 bruari, dat zij 25 jaar geleden werd genomen in het tehuis voor ouden dagen. Ledenvergadering Helpt elkander Gisteravond werd in hotel De Bruin een ledenvergadering gehouden door de vereniging Helpt elkander. Voorzitter de heer N. P. Slegtenhorst. De eniging telt 262 leden. De heer Slegten horst memoreerde het plotselinge c lijden van de heer Boer.s Er is ruim ƒ900 in kas, aldus de heer H. van Driel. Ook de heer G. P. de Jong gaf inzicht de stand van zaken. Als bestuurslid werd herkozen de heer P. Brommers. Bij de rondvraag kwam ter sprake verhoging van de te betalen premie verhoging van de uitkeringen. Het be stuur zal deze zaak in overweging ne n zo nodig een onderzoek instellen e bereidheid hiervoor. LEIMU1DEN Raadsvergadering De raad komt Woensdagavond 8 bijeen. Op de agenda staan o.a. de vol gende punten: behandeling en vaststel ling gemeentebegroting 1952; vaststelling bedrag per leerling ingevolge art. 101 der l.o.-wet 1920 voor 1952; verzoek der bij zondere scholen om voorschotten op de vergoeding ingevolge hetzelfde art. der l.o.-wet; wijziging gemeentebegrotingen *^51 en 1952; wijziging leges verordening. NOORDWUKERHOUT Uitvoering „De Harpe Davids" De Noordwijkerhouters kunnen Woens dagavond om kwart voor 8 in hotel v. d. Geest de Chr. muziekvereniging „De Harpe Davids" beluisteren. Onder leiding haar directeur, de heer L. v. d. Hoef te Beverwijk, zal deze populaire vereni ging een aantal nummers ten beste geven. Na de pauze wordt het toneelspel in drie bedrijven „Marjatta's Kerst naar het tweede deel van de Marjatta's trilogie an A. v. d. Lugt, opgevoerd. Zondagsdienst De Zondagsdienst van de huisartsen wordt waargenomen door dokter Wösten. OUDE WETERING Jaarvergadering De Chr. nationale school hield de jaar vergadering. De heer G. Meijer sr. open de. De heren A Snaterse, secretaris, en J. Vreeken, penningmeester, lazen de jaarverslagen, die optimistisch gestemd waren. In de plaats van de heer Snater- se werd de heer J. van Dam tot bestuurs lid gekozen. Het hoofd, de heer T. van der Horst, gaf een verslag van het afge lopen jaar. Tot lid van de financiële com missie werd benoemd de heer A. Roe- loffi. tieve gedachte en de houding der C.H. Unie ten opzichte hiervan toegelicht. Een Verenigd Europa zonder Chr. beginselen is als een lege vaas. Wy hebben die met een rijke inhoud te vullen. Ekele vragen werden gesteld en de be antwoording was zo duidelijk, dat de spreker een spontaan applaus oogstte. Hierna werd de candidatenlyst bespro ken door de heer Van Dam. Aan wens inzake een middenstands-candidaat werd onmiddellijk voldaan. Vervolgens gaf de voorzitter de leiding over aan de heer A. Quartel, voorzitter van de jongerengroep, waarvan het werk stellig niet alleen uit ontspanning, m voornamelijk uit inspanning bestaat wel door studie op politiek terrein. De avond werd gevuld door zang, declamaties wedstrijd tussen oud en jong. De spraakwaterval, waarin de heren Verkerk, K. van Rijssel, H. van Ryn A. J. de Witte elkaar het vuur na aan de schenen legden, werd gewonnen door de heer Van Rijn (en daarmede de sigaren) met „Wat betekent de C.H.U. voor Ha- zerswoude en ons land". De hersengym nastiek werd met minimaal verschil door de ouderen gewonnen. Ten slotte sprak de heer M. Jansen slotwoord, waarin hij het goede van avond constateerde. Na twee coupletten van het Wilhelmus (verjaardag van Prin- Beatrix) werd de bijeenkomst met dankgebed gesloten. Zitting woningadviescommissie Maandagavond om half 8 wordt ter gemeentesecretarie aan de Rijndijk een zitting gehouden door de woningadvles- immissie voor de Rijndijk. Afscheid van mej. Keiler Mej. M. Keiler, hoofd van de Chr. kleuterschool, heeft in verband met haar benoeming afscheid genomen van haar leerlingen. Veel moeders en vaders leden van het bestuur der school wa rn ook aanwezig. Eerst vertelde mej. Keiler de kinderen /er de barmhartige Samaritaan. Nadat de kleuters, die als kabouters verkleed ;n versje hadden gezongen en thee was rondgediend, was er een pop penkastvoorstelling. De heer Boehmer, onderwijzer van de school met de Bijbel, bedankte mej. Kei- alles wat zij heeft gedaan. Ook sprak de heer Offringa woorden van grote waardering. OEGSTGEEST Dokter en apotheek De Zondagsdienst der huisartsen wordt morgen waargenomen door de dokters D. Held, Terweeweg 122, tel. 24849 en mevr J. J. Lanen-Baron. Anna van Bu- renlaan 1, tel. 21610; de dienst der apo theken door de Oegstgeester apotheek, Wilhelmlnapark 8. tel. 26274. Zorg voor het jonge leven Mevr. A. v. d. Heide-Kort sprak in het Patronaatsgebouw onder auspiciën van de commissie voor huishoudelijke en ge zinsvoorlichting over het onderwerp: ,Waar begint de zorg voor het jonge leven". Zij behandelde de verschijnselen problemen van liefde, huwelijk en geboorte, waarbij zy zowel inging op de lichamelijke feiten als op de ideële zij den. Spr. wees op het belang van een medisch onderzoek voor het huwelijk, bii het uitblijven van kinderen en ty- dens de zwangerschap. Openhartigheid dan nodig en veel moeilijkheden kun- n worden opgeheven. Ter sprake kwa- ?n ook de gevaren van abortus en de ;uwe methode, waardoor het kind zelfs Pijnloos kan worden geboren. Mevr. P. H. Smits-Witvliet raadslid In de vacature van ir P. de Gruyter (V.V.D.) is tot raadslid benoemd ver klaard mevrouw P. H. Smits-Witvliet. R1JNSBURG De heer R. Filius gehuldigd De heer R. Filius, voorman van de gemeentewerklieden van Rijnsburg werd gisteren in de raadzaal van het gemeen tehuis gehuldigd in verband met zijn zil- i ambtsjubileum. Velen waren hier bij tegenwoordig. Burgemeester Höweler sprak als eerste de jubilaris en zijn echt genote toe. Hij releveerde het vele werk, dat onder de heer Filius tot stand kwam. Namens het gemeentebestuur overhandigde spr. de gebruikelijke gratificatie. De directe chef van de Ju bilaris, de heer Stigter, roemde de on derlinge samenwerking. De heer Brus- sée sprak namens de gemeente-arbeiders. Evenals de heer Stigter kwam hij met een cadeau op de proppen. Zondagsdienst Voor de Zondagsdienst der hulsartsen verwijzen wjj naar Katwijk. COÖP. RAIFFEISEN-BANK „KATWIJK AAN ZEE" Spaarders wordt verzocht hun spaarboekje voor rentebijschrijving over 1951 ten kantore der Bank aan te bieden op één der hieronder aangewezen dagen, vermeld achter de letter, waarmede hun geslachtsnaam begint. A, B. C en D op 4 D, E G. H, I op 6 J op Februari Februari 11 Februari 13 Februari 15 Februari 19 Februari op 12 op 14 verv P en R op 18 S, T en U op 20 Februari V, W en Z op 21 Februari Het kantoor is geopend iedere werkdag van 912 uur Tijdens de kantooruren op Vrijdagavond en Zaterdag vindt rentebijschrijving niet plaats. Spaarbusjes kunnen in de maand Februari niet ter lediging worden aange nomen. In verband met een gelijktijdige contróle wordt trouwe opkomst verzocht De Kassier, J. van Rijn. KATWIJK Zondagsdienst Voorzover het de patiënten betreft de dokters J. Bergman en H. M. Hueting te Katwijk aan den Rijn en E. E. der Laan te Rijnsburg, wordt de Zon dagsdienst morgen waargenomen door dokter Bergman, Valkenburgseweg 18, teL 2921, Men zie ook de zij-étalage v de apotheek aan de Wilhelminastraat. KATWIJK AAN DEN RIJN Opbrengst van de bazar. De organisatoren van de bazar voor I Herv. Gem. Koor hebben een netto be drag van ruim f1000. KATWIJK AAN ZEE Candidaat-ingenieur Voor het candidaatsexamen electro- technisch ingenieur slaagde aan de tech nische hogeschool de heer I. A. v. Reijden. Hoog en laag water Zondag 3 Februari: hoog water 8.40 e 21.09; laag water: 4.16 en 16.45. Maandag 4 Februari: hoog water 9.: en 22.16; laag water 5.02 èn 17.39. (Advertentie) Voor Centrale Verwarming Fa Wed. H. J. Grimbergen Vliet NIS. 19—20 Rijnsburg SASSENHE1M Zondagsdienst De Zondagsdienst van de huisartsen wordt waargenomen door dokter Van TER AAR Ontwikkelingsdag voor tuinders De coöp. centrale veiling Ter Aar omstreken organiseerde in samenwerking met de tuinbouwvoorlichtlngsdienst een ontwikkelingsdag, die ook door de bur gemeester werd bijgewoond. De heer A. J. Verkley sprak over de nieuwen zichten in de bemestingsleer. Over deze inleiding, die hij ook hield te Roelof- arendsveen, schreven wy gisteren reeds uitvoerig. Ir M. Loomans behandelde ook ar de betekenis van de boekhouding het tuindersbedrijf. De heer C. Ge- lein gaf een overzicht van de bloemen teelt, terwijl ir G. W. v. d. Helm kort woord sprak over het verloop de tuinbouw in 1951. Vooral moet de markt niet nalopen, maar streven betere spreiding, waardoor arbeid meer verdeeld worden. Verder zal n worden gestreefd nènr kwali teitsverbetering, waardoor de concu tie met het buitenland beter het hoofd kan worden geboden. VOORHOUT Gemeentebegroting. W. hebben de leden van de ge meenteraad de begroting 1952 toegezon den. alsmede die van het woning- er waterbedrijf. De behandeling vindt plaats op 14 Februari des avonds om half 8. Burgerlijke stand. GEBOREN; Petrus M. M„ z. van P. Tu- renhout en W. Meeuwissen; Maria A. F., van H. P. v. d. Berg en H. J. Mosseveld. ONDERTROUWD: A. Th. Wltteman. Lisse. 27 j. en C. I. M. Borst, 25 j. GETROUWD: G. van Loon, Haarlem- ermeer, 30 j. en A. M.'v. d. Meij, 23 j OVERLEDEN: J. P. van Nassau, 50 j.. geh. met P. den Held; J. C. M. Langevela, 9 maanden. ZOETERWOUDE Bevestiging van kerkvoogden. In de dienst van morgenochtend tien ur in de Hervormde Gemeente zullen de kerkvoogden tot ouderling worden beves tigd. Hierdoor zal deze gemeente volko- werken op de .wijze, die de nic Kerkorde aangeeft. Dr Schouten voor A.R. kiesvereniging avond de jaarvergadering van de Chr. Voor de A.R. kiesvereniging voerde gisteravond dr J. Schouten het woord. De spreker zette eerst de betekenis van de woorden anti en revolutionnair uit- i. Hij wees nadrukkelijk op het ver schil tussen anti en contra. Anti bete kent: tegen de geest van de revolutie, terwijl contra zich zou verzetten tegen allerlei revolutionnaire handelingen. Wij leven weer in een revolutionnaire tijd, aldus de heer Schouten. In alle lan- s een geest naar voren gekomen, die het gezag van God en Zijn Woord werpt. De samenleving wordt van haar fundament losgeslagen. Daarbij komt nog dit, dat het humanisme tracht op alle terrein zijn invloed te doen gelden. Ook kreeg de leer van Karl Barth een strijding, alsmede de visie van de party de arbeid, die de invloed van Gods geboden niet wil ondergaan. Men wil Kerk en staat zo veel mogelijk scheiden door een ontgeestelijking. Wij daarente gen moeten op alle terrein ons er var bewust zijn, dat we zondige mensen zijn die elke avond weer God om Zijn genade wijsheid moeten smeken om te kun- :n leven naar Gods wil. De schoolkwestie Hardegaryp laat en, dat men bezig is de Christelijke grondslagen te ondermijnen. De strijd Dnze voorouders om de Christelijke school wordt hierin miskend en als God het niet verhoedt, gaan wij weer een schoolstrijd tegemoet. Juist nu anti revolutionair om alle ontwrichting te gen te gaan. Bij de beantwoording van een aantal vragen gaf dr Schouten als zijn mening te kennen, dat een fusie met de Chr. His torische Unie blijkbaar niet mogelijk is, hoogstens een federatieve samenwerking. Chr. besturenbond In de kleuterschool werd Donderdag besturenbond gehouden. De heer Eve- leens werd als voorzitter herkozen. De heer Van Nierop, hoofdbestuurder het C.N.V., behandelde een groot aantal actuele vragen. Er was ook een verhel deren bespreking. Rede van ds Geels Op uitnodiging van de Chr. Geref. jeugdverenigingen sprak ds J. P. Geels van Rotterdam in de kerk derwerp „Het geweten". Spr. vergeleek het geweten by een kompas. Het is actie van ons bewustzijn en beoordeelt onze handelingen, hoewel we het niet gelijk moeten stellen aan de wet. zoals men van moderne zijde wel wil beweren. Het geweten reageert op de wet. Spr. wees ook op de taak der ouders om het geweten van de kinderen te scherpen. Gewetensvorming is zonder de kennis van de wet niet mogelijk. Zondagsdienst De Zondagsdienst van de huisartsen wordt waargenomen door dokter Van Dijk. De pot werd vetter. Bij de rijkspostspaarbank werd in Januari ingelegd f30.274.87 en terugbe taald f23.708.41. Burgerlijke stand. GEBOREN: Louise E., d. van J. Wyn- holds en D. M. J. Smeele; Geert B. J. z. van M. Montagne en G. J. Rigtering; Hendrik, z. van W. v. d. Stouwe en C. C. A. M. Kooiman; Hendrik J., z. vao J. van Bliterswijk en M. C. Dubbis. ONDERTROUWD: J. Weijers en M. F A. Beijsens. GEHUWD: N. van der Meer en C. v. Veggel; H. Kamperdijk en D. A. Rooda; J. van Blitterswyk en M. C. Dubbis. OVERLEDEN: C. Sprokkelenburg, m. v. E. van Westen, 78 j. U kunt gaan waar U wilt, maar zulke LEKKERE CROQUETTEN als by vindt U nergens! Wenst U 'n GOED VERZORGD KAPSEL Bezoekt U dan de salons van BEDEKER, Dames- en Herenkapper Voorstraat 73, Katwyk a. Zee. TeL 258!" Diploma „Wetenschappelijke Haarverzor- ging" v.h. Ned. Genootschap voor Haar- hygiëne. Katwijk aan den Rijn COÖP. BOERENLEENBANK Controle en rentebijschrijving op Maandag 4 en Dinsdag 5 Febr. nam. van half twee tot vijf uur. Tijdens die uren GEEN bankzaken, en geen busjes ledigen. VOORSCHOTEN Zondagsdienst De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dokter Olthuis. Agenda raadsvergadering Vrijdagavond om 8 uur komt de raad openbare zitting bijeen. O.m. zullen de volgende voorstellen van B. en W. den behandeld: verbetering van d« gevallen-verzekering voor het brand weerpersoneel; beschikbaarstellen van 1075 voor de aankoop van twaalf school banken voor de ol..s.; vaststellen van een >ximum-crediet in rekening-courant op nemen gelden; crediet van ƒ424,71 aan het R.K. lyceum te Leiden over 1946; in stellen van de functie van controleur voor sociale zaken; idem sociaal werkster; verpachten van grond bij de Wijngaar denlaan, Oranjekade en Papelaan; van 7350 voor het onderbrengen het brandweermaterieel en het terieel van openbare werken; crediet ƒ17.000 voor de voorbereidende werk zaamheden voor de bouw van een riool- waterzuiverings-installatie; crediet van ƒ2800 voor het plaatsen van een berg- loods achter het kantoor der bedrijven nor de berging van het materieel. Bordenwedstrijden D.E S. De partij in de eerste groep van de bordenwedstrijden van DES tussen A. Tempelman en P. Hakker ontwikkelde zich tot een moeilijk spel. Een foutieve positiëberekening kostte Hakker een dam daarmee verloor hij. Zitman accep teerde een lange-vleugel-opsluiting en behandelde dit spelgenre uitstekend. Hoewel Oostergo zeer aggressief speelde. toch remise de uitslag. Ook de par tijen tusen Ju en Oudshoorn en tussen V. d. Meij en Van Bemmelen eindigden De beide laatsten maakten grove blunders. Oudshoorn speelde als ouds een goede partU en ontmoette u een geduchte tegenstander. De afgebroken partij tussen Oostergo Tempelman werd uitgespeeld. Onder grote spanning werd het spel gevolgd de uitslag geeft de juiste krachtverhou ding aan. Hoewel hij een stuk achter stond tegen De Lange, wist V. d. Meij de uitslag gelijk- te houden. Het resultaat mag hem zeker tot tevredenheid stem- De uitslagen van de wedstrijden luiden: le groep: A. TempelmanP. Hakkei 2—0; G. H. Oostergo—S. H. Zitman 1—1; W. H. J. JuG. Oudshoorn 11; S. v. MeijB. van Bemmelen 11; G. Oostergo—A. Tempelman 11; G. de LangeS. v. d. Meij 11. 2e groep: De GrootA. C. Bins 02; v. d. Velden—D. J. E. Tit 2—0; M. StormH. van Aken 20; W. v. d. Graaf de Best 0—2; J. Vervoorn—G. Kuvk 20; J. OosteromJ. vd' Velden 2—0 WOUBRUGGE Burgerlijke stand. GEBOREN: Wilhelmina C A. M„ d. A. C. J. Vreeburg en C. A. Mens; Ge- rarda. d. van P. van 't Wout en A E. Splinter; Johannes H. G., z. van A. Koet er en G. J. van Goozen. GETROUWD: W. de Vogel en S. Breg- an; Th. J. Kniest en W. M. van Rijn; J. A. J. Kapteijn en H. C. Pouw. OVERLEDEN: J. B. Hoogenboom, 48 J. INGEKOMEN: van Ter Aar: H. J. van Staveren. VERTROKKEN: naar Rotterdam: J Rodenburg: naar Ter Aar: S. Bregman; Canada: N. de Jong en gezin; naar Canada: C. G. Hoogenboom; naar Was- r: M. J. Jansen; naar Ter Aar: C RijnStuijver: naar Rijswijk: P. Rosendaal; naar Nieuwkoop: C. Wisse; Mijdrecht: W. M. van Rijn. Visseiijgolljes Bedorven markt. Het was gisteren mis in IJmuiden vooral de kleine schol zakte zo diep weg, dat ze bijna de opvanggrens raakte. Voor schol II werd gemiddeld f 10 per kisi betaald en alleen het allermooiste no teerde £25. Ook de grote schol was niel al te florissant en varieerde van f 2532 Voor tong werd dezelfde prijs betaald als de hele week met uitzondering de grove slips, die sprongsgewijze daalde tot 25 cent per kilo. Voor de wijting legde de handel nog f22—18 neer. Matige reizen. De vele loggers en kotters, die voor dt storm om de Noord eerder binnen kwa men en gisteren al marktten, hebben door de benauwde markt geen beste resultaten kunnen boeken. De schepen, die nog enigszins aan hun trek kwamen, dankten dit aan de grotere kwantiteit, zoals bijv. de KW 6 met f5470 en de KW 10 met f 1820. De overige besom mingen lagen rond de f 1500. Nieuwe motoren. Verscheidene Katwijkse schepen on dergaan op het ogenblik een verjongens- kuur, bijv. de KW 127, die in IJmuiden een nieuwe motor krijgt. De krijgt eveneens een nieuwe krachtbron en een grotere brug, terwijl de KW 4: zijn brug verwisseld voor de oude bru^ van de KW 20. In de thuishaven ligt de KW 175, die ook een nieuwe motor tussen de spanten krijgt. Vandaag wat ruimer voorraad. Er zijn vandaag nog twee trawlers bin nengekomen (Duyvis en Limburgia), die de handel wat ruimer armslag gaven, zo- in totaal 1800 kisten verse vis in de markt stonden. De Noordloggers deden daar nog het een en ander bij. Gistermiddag was de KW 122 al binnen vangetje van 800 kg tong. 4 kisten tarbot. 50 schol en 16 diversen. Binnengekomen loggers. Gisteren kwamen binnen: KW 10, KW 34, KW 6. KW 53 en KW 122. Haring naar Duitsland De Westduitse autoriteiten hebben toe stemming verleend tot invoer van cacao poeder. boter en zoute haring uit Ne derland ten bedrage van 2, millioen mark. De viskwestie met België De besprekingen met België betreffen- Geen verminking van Zwammerdam Zwammerdam is een van de gemeenten, waaraan Ged. Staten een plan tot grens wijziging hebben gezonden. Woensdag zal de gemeenteraad ait voorstel behandelen- In het prae-advles noemen B. en W. het voorstel een opzettelijke liquidatie. De gemeente zou namelijk belangrijke ge bieden aan omliggende gemeenten (Al phen aan den Rijn en Bodegraven) moe ten afstaan. Het college stelt dan ook voor zich ten sterkste tegen de voorge stelde grenswijziging te verzetten. Men beroept zich op het culturele leven en de Industriële gerichtheid van het dorp. Indien aan een grenswijziging niet te ont komen zou zijn. dan wil men de wijzi gingen anders uitvoeren. Verder stellen i W. bij wijziging i reau (secretarie) in de grenswijzigings- wet op te nemen. De wijkraad voor het verloop der inpassing in het grotere ge heel en het behoud van de plaatselijke sfeer en een hulpbureau bij samenvoeging met Alphen aan den Rijn. Piijsvtaag voor de beste pan Het hoofdbestuur van. de Ned. Ver. van Huisvrouwen heeft een prijsvraag uitgeschreven voor goede ontwerpen van technisch verant woorde pannen, die zodanig voldoen aan aeathetische eisen, dat zy ge schikt zyn voor gebruik op tafel- Hiermede zou het werk van de overt>elaste huisvrouw verminderd kunnen worden, zo metnt de ver eniging. Er zijn twee prijtzen van f500 uitgeloofd, een voor het beste ontwerp van een pan, geschikt voor koken op gas en een voor een pan, gesdhrkt voor koken, op 'n electrische plaat. De termijn van inzending loopt van 1 Februari tot 1 Mei 1952. Het volledige programma is verkrijg baar bij het Centraal Bureau van de Ned. Vereniging van Huisvrouwen. Huygensstraat 27, Den Haag. Kapper van Een vrijgesproken De rechtbank te Assen heeft gisteren 30-jarige M. J. van R. (de kapper van Een) vrijgesproken van het hem ten- laste gelegde wegens gebrek aan bewijs. gebreke zijn gebleven de hem opgelegde onderhoudskosten van f 50 per week voor zijn vrouw en kinderen te betalen. De eis luidde twee jaar. Fraude op Soesterbezg Vier onderoificieren en 6 burgers opgepakt Verdacht van uitgebreide verduisterin gen bij de Dienst der Magazijnen op het vliegveld in Soesterberg zijn vier onder officieren en zes burgers gearresteerd. Deze aanhoudingen zijn gevolgd op de •erhoren van drie officieren die reeds in het najaar in hechtenis zijn genomen de de vrijgifte van de handel in visserij- wegens malversaties bij de Aanschaf- producten, die tot dusverre een teleur- fingsdienst van de Luchtmacht. Van deze stellend verloop hadden, worden binnen- drie officieren zijn er inmiddels twee op kort hervat. vrije voeten gesteld. ZONDAGSDIENST LEIDSE DOKTOREN De Zondagsdienst wordt waargenomen door de dokters De Bruyne, Hartman, Mastenbroek, Simons en Verbrugge. Afscheid bU N.R. Gisteravond was er een afscheid bij het oefenverband kring Alphen van de Nat. Reserve. Het betrof twee personen, majs-instructeur G. J. Kers en korp. J. Egmond. m.i. Kers noemde korp. Van Egmond van de beste mannen van het kader. Namens het oefenverband sprak soldaat eerste klas J. Oltvoort. Hij bood boekwerk aan. S.m.i. Kers nam hierna afscheid. Hij zei, dat hij prettige jaren Alphen heeft doorgebracht. Sold. Ie k.l Th. W. Polet sprak de scheidende instruc teur namens het oefenverband toe. Hij 'bood ook een boek aan. Twee jubilarissen De heren W. van Harskamp en J. M. an Harskamp herdachten Donderdag, at ze 25 jaar in dienst zijn bij de beton- fabriek Duinker en Verruijt N.V. In het directiekantoor werden zij toegesproken door de firmanten, de heren P. Duinker A. Verruijt. Zy ontvingen een gou den horloge met inscriptie en de dames kregen bloemen. Namens het personeel sprak de heer A. Brasker, die gewaagde van de prettige samenwerking en die ook geschenken aanbood. Grafische vakstudieclub „Werkavond tevens jaarvergadering" prijkte op de convocatie van de vakstu dieclub Alphen aan den Rijn van de Unie van werknemersorganisaties in het gra fische bedrijf. Deze avond werd gehouden in de cantine van fa N. Samsom N.V. De heer J. Oltvoort opende, waarna de heer J. Windhorst het verslag uitbracht het secretariaat. Hij kon meedelen, dat in het afgelopen jaar de deelneming het werk bevredigend was, zelfs een cord te zien gaf. Ook het financieel slag. uitgebracht door de heer A. Engelen, getuigde van de goede gang zaken. Bij de bestuursverkiezing werd In de plaats van de heer A. Sneeuw, die zich niet herkiesbaar stelde, gekozen de heer Van Cleef. Na de pauze werd nog ge werkt aan de theoretische vorming. Notaris Boks 65 jaar Notaris H. G. Boks (standplaats Ouds hoorn) hoopt morgen 65 jaar te worden. Jaarvergadering „Ora et Labora". Gisteravond hield de Herv. mcisjesver- eniging op G.G. „Ora et Labora" haar 23ste jaarvergadering in „Rehoboth' de Hoofdstraat. De voorganger va Evangelisatie, de heer L. v. d. Sluys, heette de talrijke aanwezigen hartelijk welkom. Jo de Regt gaf hierna een goede bijbelinleiding over Matth. 2636—56. Een passend gedicht werd hierop gele verd door Annie Deurloo. De hersengym nastiek (met 5 prijzen) viel zeer in de smaek. Een gedichtenwedstrijd toonde aan. dat er onder deze jonge meisjes veelbelovende krachten schuilen. In de pauze was er gelegenehheid de kledingstukken te bezichtigen. Deze eniging stelt zich nl. ten doel deze minder bedeelde Zondagsschoolkinderen te vervaardigen. Niet minder dan llfi stuks waren dit jaar vervaardigd, dus: veel dankbare harten. Er volgden nog een bijbelinleiding en een vrij onder werp. Aan het jaarverslag van de sec taresse ontlenen we. dat het „groeien blen" ook hier van toepassing was. verband met het bedanken van de presi dente. mej. G. Klok, die tal van jaren de leiding had, maar wiens werkzaamheden tot heengaa noopten, werd benoemd mep. A. van Beusekom, die wordt bijgestaan door mej. S. Vis. Nadat afgevaardigden van verschillende verenigingen het woord hadden gevoerd sloot ouderling Van Dig- Zondagsdienst. De Zondagsdienst wordt, mede voor de artsen Van Kooten, Stehouwer en Zwar tendijk, waargenomen door dokter J. van Êck. Julianastraat 46. teL 2858. De heer P. Kruit 25 jaar aan Mulo-school verbonden. Het was gisteren feest in de Mulo- school met de Bijbel aan het St. Joris- plein. Een der leerkrachten van de afd. Ulo, nl. de heer P. Kruit, mocht herden ken, dat hij 25 jaar geleden aan deze school verbonden werd. 's Middags is de jubilaris op hartelijke wijze gehuldigd. De voorzitter van het schoolbestuur, de heer W. Samsom. opende deze bijeen komst en schetste de verdiensten van de heer Kruit, die mocht meemaken, hoe het Chr. Mulo te Alphen a. d. Rijn een grote vlucht maakte. Dank werd gebracht aan God, die gaven en krachten schonk. Een der schoolhoofden vertolkte de gevoelens van de collega's, die in de heer Kruit een voorbeeld hebben aan ijver en toewijding. Namens bestuur, personeel en leerlingen werd een tuinbank aangebo den, t.z.t. nog aan te vullen met het onontbeerlijke meubel om er bij te zitten. Na deze eenvoudige huldiging vond in de avonduren een zeer druk bezochte receptie plaats, waarbij vooral de oud leerlingen zich niet onbetuigd lieten en tal van geschenken aanboden. De bloem stukken boden een overweldigende aan blik. Ongetwijfeld zal het echtpaar Kruit, dat dezer dagen ook 30 jaar getrouwd is, met het grootste genoegen aan deze dag terugdenken. (Ongecorrigeerd) Prins Axel president I.O.C.? In Deense sportkringen verwacht men dat prins Axel van Denemarken, een neef van koning Frederik, de opvolger zal zijn van de Zweed Sigried Edstroem als president van het Internationaal Olympisch Comity. Zoals bekend is. beef: Edstroem het voornemen te kennen ge geven aan het eind van dit jaar als zo danig af te treden. Prins Axel is lid van het I.O.C. De Amerikaan Avery Brun- dage, vice-president, wordt candidaat genoemd. Hoger dividend Twentsche Bank Naar wij vernemen, zal de Twentsche Bank over 1951 9 (vj. 8) pot dividend voorstellen. Weer vijf thee-ondememingen gesloten Drie theeondernemingen ten Zuiden in Bandoeng, Miramontana, Tjikem- bang en TJiboengoer zijn wegens verlie zen gesloten. Ook verwacht men door arbeidsmoeilykheden de sluiting der kof- fie-ondernemingen Pangoeng Sari en Kandangan op de hellingen van de Willis bU Madioen. Geruchten over devaluatie Franse franc tegengesproken Geruchten omtrent een op handen zijnde devaluatie van de Franse franc rden volgens ATP. in bevoegde kringen tegengesproken. Textiel uit apenoten Een fabriek te Dunfries in Schotland

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 5