Is financiële gelijkstelling niet ver genoeg doorgevoerd? (T)Saar-istische houding van West Duitsland de Ir W. H. van Leeuwen 40 jaar bij Gist- en Spiritus Ok roil zekerheid Griep-" NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 ZATERDAG 2 FEBRUARI 1952 De kweekschoolwet Klachten over lange duur van de onderwijzersopleiding (Van onze Parlementsredacteur) GISTERMIDDAG is de Tweede Kamer gereed gekomen met de eerste ronde van het debat over de Kweekschoolwet. Nog zeven sprekers hebben het woord gevoerd, ni. de heer De Ruiter (c.h.), mr Roosjen (a.r.), mevrouw Fortanierde Wit (v.v.d.) en de heren Hoogcarspel (comm.), Schmal (c.h.) en Van Dis (s.g.p.). Dinsdagmiddag zal minister Rutten ant woorden. 15. DU vond hij een te beperkte uitvoe ring van het beginsel der financiële ge- Bijzondere aandacht in een deel onzer editie konden wij het gisteren nog melden besteedde de heer Roosjen aan de bepaling, dat de subsidie die aan bij zondere kweekscholen ingetrokken kan worden indien drie jaar lang het gemid delde aantal leerlingen per klas in de eerste en tweede leerkring lager is dan 't Verklaard* uitzicht res. Het zou geenszins verwonderen, als het streven was, hij een toekomstig Ver enigd Europa een dominerende functie in te nemen, misschien wel de lakens uil te delen. Natuurlijk, gezien de buiten gewone interesse van het machtiye Amerika voor de inschakeling van West- Duitsland bij een Verenigd Europa, heeft Bonn er recht op, het gezag in Europa te herstellen. Bondskanselier Adenauei leunt op de Amerikaan Dean Acheson en inderdaad is er voor Adenauer overvloe dige reden tot erkentelijkheid voor dt ruggesteun, die hij in de vorm van dollars genoten heeft. De Duitse bondskanselier wenst dus de inschakeling bij West-Europa langs lijnen van geleidelijkheid, volgens het Amerikaanse procédé. Maar Adenauer heeft ook te maken in zijn regering met rechtse Duitse partijen en als oppositie de Sociaal Democraten. Het zijn deze groeperingen, die de inschakeling bij Europa slechts dan verkiezen, als West- Duitsland wordt geaccepteerd als een volkomen gelijkgerechtigde partner. Het is, mede door deze verdeeldheid, dat Adenauer zelf wel heen en weer geslin gerd wordt en tot manipulaties geraakt, welke hij later zal betreuren. De officiële ergernis van het kabinet te Bonn is daar om niet tactisch. Maar het was eveneens niet tactisch, dat Frankrijk overging tot de benoeming van een Franse ambassa deur in het Saargebied, waar men het totnutoe met een commissaris af kon. Blijkbaar wilde Parijs een einde maken aan een toestand van „bezetting" en diplomatieke banden aanknopen. Nu is dit door Bonn uitgelegd, als zou Frankrijk willen vooruitlopen op de definitieve regeling van de Saarkwestie en van dit omstreden gebied pardoes eer. onafhankelijk staat maken, los van Duits land. Zo is dus de knuppel in het hoen derhok "Van de Saar geworpen en heel de internationale politiek is er mede ge- .moeid, De Saarkwestie is weer uit de nevelen opgedoemd, de oude controverse tussen Fransen en Duitsers herleefd, en daarbij geraakt het Europese leger en ac kolen- en staalpool zelfs enigszins op de achtergrond. De persoon van Grandval, zo heet de nieuwe ambassadeur, zou dus wel eens een grote val kunnen worden voor de begeerde Europese eenheid. Want het is voor Europa, wat die een heid betreft, thans schering en inslag. Een storm van verontwaardiging, al dan niet geënsceneerd, ging door de regering van Bonn en de oppositie-partijen. Ja. Adenauer zou nu niet meer kunnen reke nen op een meerderheid voor de ratifi catie van het plan der Europese defen- eiegemeenschap. De Franse premier Schuman zal in de Assemblée ervaren, hoe fel de reacties zijn, door de Duitse Saar-koorts verwekt. Er waren daar toch al overwegende be zwaren tegen toelating van Duitsland tol de Pact-organisatie, genaamd N.A.T.O. Zij, die mdnder gemakkelijk dan de Ame rikanen, de ellende vergeten kunnen, die de Duitsers nog zo kort geleden over Europa en een groot deel der andere we reld hebben gebracht, zullen Bonn „chan tage" in de schoenen schuiven. Zo wordt het gesteld: Eerst moet de Saarkwestie geregeld zijn, wil er van een nauwe sa menwerking met West-Europa, toetre ding tot een Europees leger etc., sprake zijn. Niet te ontkennen valt, dat de West- Duitsers het Saargebied nog steeds als Duits territorium beschouwen en zeker zullen daar niet alle sporen van Hitle- rianisme zijn uitgewist. En wie zich de eerste volksstemming in het Saargebied herinnert, na de eerste wereldoorlog, weet, dat de bevolking zich toen met een absolute meerderheid uitsprak voor terugkeer naar Duitsland. Deze Duitse overwinning geschiedde met 477.000 stemmen voor Duitsland, terwijl slechts 2000 stemmen op Frankrijk werden uit gebracht. Indien, ofschoon de omstandig heden thans gewijzigd zijn, in het Saar gebied wederom een referendum gehou den werd, zou de uitslag niet twijfel achtig zijn. Vandaar, dat men met eer „referendum" schermt, terwijl de Duit sers, met name professor Hallstein, tevens de Fransen verwijten, dat zij van het Saargebied al reeds een autonome staat hebben gemaakt. Vandaag moet de Bondsraad ook be slissen over het plan Schuman en men kan er zeker van zijn. dat de oppositie het Saargeschil zal uitspelen. Adenauer is lang niet meer verzekerd van de steun van zijn gehele politieke ploeg. _Zo^el Acheson als Churchill komt dit Saarge- kibbel zeer ongelegen en speciaal vooi de Amerikaan Acheson geldt, dat hij zich onmogelijk in een wespennest kan steken, en trachten zal te voorkomen noch Fran sen. noch Duitsers van zich te vervreem den. De "uiteindelijke positie voor West- Duitsland is die van inschakeling bij de N A.T.O.-organisatie en daartegen heb ben de Fransen voorshands ernstige be zwaren. Wat zal McCloy, de Amerikaanse Hoge Commissaris prof. Hallstein advi seren? Natuurlijk is deze nieuwe demonstratie van Europese verdeeldheid koren op de molen der Sowjet Unie. Crisis op crisis schijnt het gebouw der schoon schij nende Europese Eenheid aan te tasten. Wat wil men toch met zo'n Europese een heid aanvangen, als „ondergronds" de Frans-Duitse controverse voortwoekert? Wat maakt men zich eigenlijk druk dat Saargebied. als er een Europese pool is voor kolen en staal! Stalin vindt het in West-Europa zó wel goed gaanl lykstelling. Hij zag twee oplossingen, die 'entueel in amendementen zal neer leggen: of het aantal van 15 leerlingen tot 12, of de bepaling opnemen, dat het rijk geen kweekscholen in stand mag houden, wanneer daar drie jaar lang het gemiddelde aantal leerlingen lager is dan 15. De heer De Ruiter (C.H.) was bang. dat de gehele opleiding voor ouders met smalle beurzen te zwaar Wordt. Eerst jaar ulo en dan 5 jaar kweekschool betekent, dat de onderwijzers reeds 21 of 22 jaar zijn, vóór zij voor de klas ko- Dat zal voor velen te kostbaar zijn. Tenzij er een flinke overheidsbijdrage komt. Ook de heer Roosjen had oog voor deze moeilijkheden, evenals de heer Peters (KVP) eergisteren reeds. De heer Schmal (CH) onderstreepte ln ;n geheel aan dit punt gewijd betoog het verzoek van mr Roosjen, bij de vast stelling van het algemeen leerplan voor al het geschiedenisonderwijs niet in een hoek te drukken. De heer Van Dis (SGP) meende, dat de eisen voor de onderwij niet te hoog moeten worden opge voerd: er moet meer op hun practische bekwaamheid worden gelet. Hij vroeg kleine groeperingen geen moeilijkheden in de weg te leggen, wanneer zij eigen kweekschool menen te moeten op richten. Mevr. Fortanierde Wit gaf Me voor keur aan de middelbare school als voor- opleiding voor de kweekschool, al meen de ook zij, dat op het ogenblik de ulo vooropleiding niet gemist kan worden. Maatschappijleer en opvoeding tot bur gerschap wilde zij in- het leerplan opge- De heer De Loor (Arb.) bepleitte concentratie van kweekscholen al ,ging hij niet zo ver als de heer Hoogcarspel (Comm.), die de opleiding wilde treren in de universiteitssteden omdat het onderwijzersambt nu eenmaal niet hoog genoeg kan worden gewaardeerd. De vergadering werd gistermiddag bij gewoond door minister Albertz uit Ne- der-Saksen, die een bezoek aan Neder land heeft gebracht in verband met de overdracht van consultatiebureaux voor vluchtelingenkampen. Schrikkelmaand Het hek is van de dam nu 't schrikkeljaar weer kwam. Thans mogen vrouwen vragen! En iedere madam kan bij een „oude vlam" opnieuw een kansje wagen. 'k Weet niet of 't aan m ij ligt maar 'k ben niet erg gesticht over die extra rechten. Want voor een aardig wicht met niet onknap gezicht wil men desnoods wel vechten. Maar wat zichzelve presenteert is niet altijd zo erg begeerd en menige historie leert: Zo'n huwelijk gaat gauw verkeerd. ROBBIE RADAR. (Advert i teder parkietje In Rome, Sprak kozendO. pop mijner dromen, SLUIS' Parkietenzaad, plus Jouw nabijheid, je kus Mijn levensgeluk is volkomen!' Ir A. Vondeling: Geen vrije prijsvorming in de landbouw Voor de landbouw is een plan-politiek van jaar tot jaar nodig. Een en ander brengt mee, dat de vrije prijsvorming zoals de Stichting van de Landbouw is voorgestaan onmogelijk is. Dit verklaarde gisteren het Tweede- Kamerlid dr ir A. Vondeling op het Agrarisch Congres van de Partij van de Arbeid te Apeldoorn. De heer J. Lageveen, voorzitter van de Algemene Nederlandse Landarbeiders- bond, sprak over het probleem der kleine boeren. Hij meende dat het aantal zal moeten verminderen. Hij hekelde het, dat het landbouwonderwijs in handen is van de drie boerenorganisaties, terwijl de landarbeidersbonden er buiten staan. Vanmorgen sprak minister Mansholt. Motorrijder reed op mare- chaussee's in Een motorrijder, met zijn vrouw op de duo, reed tussen Almelo en Tubbergen achterop twee marechaussee's in, die zich op de fiets zonder licht naar Turbbergen begaven. Een van de marechaussee's werd van de fiets geslingerd. De motorrijder en zijn vrouw maakten een lelijke val. De drie slachtoffers zijn naar het r.k. zieken huis te Almelo overgebracht. Grootse huldiging in Delit Zoon van doortastend vader schiep eigen periode De Kon. Ned. Gist- en Spiritusfabriek in Delft heeft gisteren het 40-jargi jubi leum van de president-directeur ir W. H. van Leeuwen gevierd. In de fraai versierde hall het kantoorgebouw, waar de jubila ris en zijn echt genote met bazu-ingesahal ontvangen wer den, heeft het gehele perso neel hem ge huldigd. Directeur ir F. G. Waller zei als eerste spreker, dat de jubilaris een zoon is van de burgemeester van Amster dam, die, tijdens -het bezoek van Wilhelm II aan de hoofdstad, met een armgebaar een situatie bezwoer, die de politie niet meester was. De keizer zei toen: ..Een' gebaar van u doet meer dan een bataljon Dr D. H. van der Goot kreeg na 50 jaar onderscheiding Oud-directeur van Bronovo maakte de Boeren oorlog in ambulance mee (Van een onzer verslaggevers) T^IJFTIG JAAR GELEDEN ging de jonge dr D. H. van der Goot uit Groningen naar Zuid-Afrika om daar in een ambulance de nood te lenigen die de Boerenoorlog bracht. Gistermiddag heeft hij, als krasse tachtiger, uit handen van mevrouw E. HoogenhoutMuller, de onder scheiding welke hem uit dien hoofde toekomt ontvangen, nadat haar man, de ambassadeur van Zuid-Afrika in een officieel en een persoonlijk woord dr Van der Goot had toegesproken. Hierbij herinnerde hij aan de moedige hij medemaakte. Paul Kruger. Botha. De groep Nederlandse medici, verpleegsters en mannen van de ambulance, die de verschrikkingen van de oorlog trotseer den om hulp te brengen. De heer Hoogen hout vertelde hoe hij zelf als school jongen had geprobeerd onder een boe- rencommando van generaal Smuts te ko men. Hij werd echter gevat en door de dienstdoende Engelse officier naar school teruggebracht. Na de decoratie dankte dr van der Goot, die 35 jaar lang als medicus in Den Haag heeft gewoond, waar hij chi rurg en directeur was van het oude Dia- konessenhuis en later ook van het nieuwe Bronovo. Hij vertelde boeiend van ae veldtochten en slagvelden, van de typhus droogte, van de overvolle hospitalen ook van de krijgsgevangenschap, welke (Advertentie) Wet, voor ons langzamerhand fi;_ een legendarische tijd, zijn voor hem hel den met wie hij gesproken heeft en met wie hij de moeilijkste uren van hun le en deelde. Thans wonen de heer en mevrouw Van der Goot in Haren. Dr van der Goot, die i boeiend boek over zijn ervaringen de Boerenoorlog heeft geschreven, houdt nog dikwijls lezingen en daarbij al nu zijn decoratie, een mooie zilveren ilaque aan een breed lint in oranje-wit- ilauw met daarnaast een brede streep groen, de velden van Zuid-Afrika sym boliserend, een prachtige herinnering Peron begraaft strijdbijl tegen socialisten Het sedert 1947 in Argentinië verboden socialistische partijblad La Vanguardia. mag weer verschijnen. Dit is het gevolg van een „verzoenend" onderhoud tussen Peron en de socialistenleider Enrique Dickman, dat gisteren plaats vond- Voorts besloot Peron, dat de socialisten, die om politieke redenen gevangen zitten, zullen worden vrijgelaten. Ts j ecihoslo wakij e is begon nen imet het gebruik van een eigen han delsvloot van voorlopig tien schepen uit gaande van Poolse havens. soldaten bij ons". Hij oonstateerde dezelf de doortastendheid bij de jubilaris en gaf overzicht van wat hij het „Van Leeuwent ijdperk" voor de fabriek noemde. (Buiten de fabriek heeft de jubi laris 33 functies.) Hij overhandigde hem het traditionele gouden kruis der fabriek >n herinneringspenning met opdracht als persoonlijk gesohemk van hem en zijn broer, de heer H. F. Waller. De presi dent-commissaris, mr dr Ph. B. Libourel, konidigde een geschilderd portret van de jubilaris aan; onder-directeur W. A. Verkennis bood een bronzen borstbeeld en de heer L. Dik namens het hele personeel een radlo-gramofoonïnstallatie. Op een later gehouden receptie zijn m. minister Albregts, het hoofd van de M.S.A. in ons land, de hieer Clarence Hunter, de directeur-generaal van de arbeid ir Fetter, ir H. M. Damme, oud- dir.-gen. der P.T.T., ir F. Q. den Hollan der, pres.-dir. der Ned. Spoorwegen en zeer vele anderen de jubilaris en zijn echtgenote komen gelukwensen. Philips gaat korter werken Orders voor defensie en televisie bleven uit De N.V. Philips te Eindhoven heeft, hoofdzakelijk als gevolg van het feit, dat verwaahte detfensie-opdractoten uitble- toestemming gevraagd een verkorte werkweek van ca 40 uren in te mogen voeren. De maatregel geldt niet alleen de fabrieken in Eindhoven, doch voor de Philipdbedrijven elders, in fabricage-onderdelen voor appa- i worden gemaakt. Aan gehuwden en kostwinners zal een bijbetaling wor den verstrekt van 46 cent per uur per week. Voor niet kostwinners bedraagt de bijbetaling tot 42 uur. Behalve de hierboven genoemde re den speelt bij deze maatregel ook het uitblijven van de vraag naar televisie apparaten een rol. De vooruitzichten voor 1952 geven overigens geen reden tot ongerustheid. De omzet zal zich, naar verwacht wordt, op ht niveau van 1951 bewegen. Het gaat dus om een tijdelijke maatregel, die, ge zien de geweldige uitbreidingen sinds 1945, waarbij het personeel toenam van 22000 tot 44.000 personen, van slechts beerkte betekenis is. Aldus deelt de directie mede. Admiraal McCormick, ae nieuw-benoemde opperbevelhebber der NATOzeestrijdkTachten in de Atlanti sche Oceaan heeft gisteren met presi dent Truman besprekingen gevoerd over zijn nieuwe functie. 0UUI» Nu ook in Apeldoorn een medisch conflict Regenten stellen in specialist geen vertrouwen meer Na de moeilijkheden rond het ontslag van dr Van Nes bij de Annakliniek te Leiden is nu ook in Apeldoorn een me disch conflict ontstaan. De patholoog anatoom dr J. Mooy heeft van het re gentencollege van het semi-gemeentelijke Julianaziekenhui* in Apeldoorn bericht ontvangen dat het geen vertrouwen meer in hem stelt Het conflict is in feite reeds een jaar oud. Begin Januari van het vorig jaar vaardigde het regentencollege, dat in verband met de gewijzigde positie van het ziekenhuis pas kort tevoren was be noemd, een zgn. stafreglement uit waar van alle twintig specialisten zich moes ten onderwerpen. Acht van hen weiger den dit en na verschillende strubbelin gen werd met ingang van 15 October aan dr Mooy de toegang tot het ziekenhuis ontzegd, zodat de arts was genoodzaakt zijn laboratorium bij een bevriende arts onder te brengen. Gisteren ontving dr Mooy de medede ling dat het ziekenhuis voortaan zelf de pathologie-anatomie zal verzorgen. Dok ter Mooy ovenveegt nu de regenten vooi de rechtbank te Zutphen te dagen we gens aantasting van zijn goede naam en wegens broodroof. Vijf van zijn medestanders hebben zich inmiddels aan het stafreglement onder worpen. Van het ert van School en Kerk BeroepingswerJc Ned. Herv. Kerk. Aangenomen: de benoeming tot- adj.-directeur van de Weesinrichting te Neerbosch P. Roest te Nootdorp. Bedankt: voor Nijkerk W. de Bruyn te IJsselmuiden; voor Harderwijk (3e pred.pl.) J. de Lange te Nunspeet; voor de benoeming tot hulppred. voor de Evangelisatie te Harskamp P. J. Dors man te Schelluiden; voor Elburg L. Trouwborst te Monster; voor Zierikzee (toez.) W. de Jong te Neede. Beroepen te Nijega D. J. Froentjes te 's-Gravenzande. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Nieuw-Beyerland G. Zwerus te Middelhamis. Beroepbaar stelling: De heer J. J. Nijenihuis. cand. te Amsterdam, Pa- ramaribostraat 1541 stelt zich beroep baar. Geref. Kerken. BeroepbaarsteUinig: De classis Groningen heeft praep. geëximaneerd en beroepbaar verklaard die heren S. A. Boonstra te Groningen (cand. V.U.) en B. Oosterhoff te Hoogkerk (Cand. Theol Hogeschool). Zij zullen gaarne een even tueel beroep in overweging nemen. Geref. Kerken art. 31 K.O. Beroepen: te Zaandab M.yrie- ze te Heemstede. Bedankt: voor Musselkanaal-2e Ex- loërmond J. F. Hey te Hasselt. Huismiddeltjes om zelf te bereiden HOESTSIROOP: Dit nieuwe receptje; tegen hoest en verkoudheid zal U zeker goed doen. Neem een kwart liter kokend water en los hierin op een eet lepel suiker. Voeg hierbij de Inhoud van een 30 grams-flesje Vervus (dub bel geconcentreerd), dat U by elke apotheker of drogist voor slechts 75 ct. kunt kopen. Na even roeren is Uw kwart liter hoestsiroop gereed. Dosis: volwassenen 1 eetlepel, kinderen van 8 tot 12 jaar een dessertlepel, van 3 tot 8 jjar een theelepel, na- elke maal tijd en voor het naar bed gaan. Het is doeltreffend en zeer voordelig. LINIMENT TEGEN RHEUMATIEK: Het tweede receptje is een beproefd middel tegen rheumatiek, spierpijn en stijfheid. U heeft hiervoor nodig 15 gram Rheumagic-olie (prijs slechts 65 ct.) en 85 gram brandspiritus. U vindt beide bij elke apotheker of drogist Schud deze twee bestanddelen in een schone fles goed door elkaar en Uw rheumatiek-olie is gereed. Bevochtig de pijnlijke plaatsen ermede, niet wrij ven en masseren en de pijn verdwijnt direct. Het is de moeite waard om dit middeltje te proberen. Hei lied der aethergolven ZONDAG 3 FEBRUARI 19S2 HILVERSUM I. 402 m. VARA: 8.00 Nieuws 8.18 Gram 8.45 Orgel- pel 9.02 Sport 9.05 Gram 9.45 „Geestelijk 1.05 Mededelingen 1.10 New York Calling 1.16 Orkestconcert 1.50 „Even afrekenen, heren" 2.00 Gram 2.05 „Ontvangst in de ronde zaal" 2.35 Gram 3.05 Concert gebouworkest. gemengd koor en declamatie 3.35 Film 3.50 Kamerorkest en soliste 4.30 Sportrevue VARA: 5.00 Amusementsmuziek 5.25 „Monus, de man van de maan", hoor spel 5.45 Pianospel 5.53 Sportjournaal 6.15 Nieuws VPRO: 6.30 Korte Ned. Herv. kerk dienst 1KOR: 7.00 Voor de jeugd 7.35 Bijbel vertelling AVRO: 8.00 Nieuws 8.05 Week overzicht 8.15 Promenade-orkest, omroep koor en solist 9.00 „De familie Mallnden". hoorspel 9 45 Avro-allerlei 960 Hersengym nastiek 10.15 Omroeporkest en solist 11.00 Nieuws 11.15—12.00 Gramofoonmuziek. NCRV: 9.30 Nieuws 9.45 Vocaal 10.00 Geref. kerkdienst 1130 Gram Geestelijke liederen KRO: 12.35 Gram Amusementsmuziek 12 55 Zonnewijzer Nieuws 1.10 Lunchconcert 1.35 „Uit het I der boeken" 150 Cello en plano 2.20 5.00 Ned. Her dienst conferenti NCRV: 7.00 Grar IKOR: 6.15 Slultlngs- Jeugdraad .52 Boek- wone man 8.12 Gev. idgebed 11.00 Nieuws Nieuws KRO: 7.45 Actualit* bespreking 8.05 De programma 10.45 A- 11.15 Maastrichts Stedelijk Orkest ENGELAND. BBC Home Service. 330 m. 1.10 Critieken 2 00 Nieuws 2.10 „Country Magazine" 2.40 Operamuziek 3 00 Voor de Adtvrtentte). 52 Het paard lag bij hem. Beiden waren dood. alarmerende berichten uit Europa. Zal het oor- Toen heeft hij een schot gelost en een van die 's Middags werd hij begraven. log worden? beesten getroffen in de rechterachterpoot, zodat Wat moest de jonge weduwe met haar beide Op het werk, in de Soos, in de huizen, overal hij hinkend wegvluchtte. Dat klopt precies. Het kindertjes? Naar Nederland, naar vader en moe- werd die vraag besproken, is zo griezelig!" der. naar Maar Annie antwoordde resoluut: „Hoor eens, Ze zou meereizen met het echtpaar, dat ver- Truida, we zijn geen kleine kinderen, die bang lof kreeg. gemaakt worden met dwaze sprookjes. Denk jij Nu moest er vend-u gehouden worden. Ze kwam nou werkelijk, dat jullie tuinjongen zich kan ver- met meer terug, dus alles moest worden verkocht, anderen in een hond, die 's nachts huilend ep - - K. JONKHEID blaffend rondspookt! Van al die kletspraat ge loof ik niets." Nu kreeg de ander de beurt om verbaasd te kijken. „Ik heb nog al gehoord, dat jij zo gelo vig bent!" „Ja, zeker. Maar geloof is geen bijgeloof. Kwade voortekens bestaan niet. Laat dat over verhaal dat eindigt, aL« oorlog 1940 begint. Ook Annie vroeg „Wij zitten hier Flip. „Maar onze familie in Nederland?" „Ons land heeft er niets mee te maken." Staatshoofden en eerste ministers zouden toe spraken houden. Van de inhoud daarvan hing het af. Oorlog of vrede. Hoe lang nog wachten? Nog zoveel dagen. Telegrammen in de Indische bladen meldden de spanning in Europa. Daar stonden honderden mensen voor de courantenbureaux. Eindelijk kwamen de eerste berichten. Gerust stellend. De staatslieden hadden gematigde woorden gesproken. Zij wensten de oorlog niet, hun volkeren wensten de oorlog niet, allen wil den vrede. „We hebben ons bang gemaakt voor niemen- zei Flip, „de mensen daar ginds zijn zo En wij laten hen in die waan. We laten voor ons werken en verder denken we niet." De vriendin keek ontdaan en een beetje boos. Annie beschuldigde zich, dat ze 't verkeerd had aangepakt en begon over iets anders. Verder ver- Op die dag toonde de kleine Europese samen liep de middag gewoon. leving zich van haar mooiste kant. Het leek wel, dal, Kort daarop gebeurde er een ongeluk, hoewel 0f allen dol waren op de eenvoudige meubel- dwaas niet. geen schipbreuk. Het was in de regentijd. Alle tjes van de weduwe. Het gebruikte wiegje ging Opnieuw liep alles gewoon. Het werk ging. paden waren glibberig. Dikke modderbrij lag op voor zestig gulden, een eiken ledikant voor hon- door, het gevaar was geweken, de vlakke plaatsen, glad en gevaarlijk waren de derd, een klein buffetje voor driehonderd. Voor Fjip gjng weer op jn z,jn Werk. Zijn eerste hellingen. een simpel vaasje van een daalder bood men zes ;aar Waren biji.a voorbij. Zou hij verlof aan- Daardoor zal het wel gebeurd zyn. Een jong em- twintig gulden. Het eetservies met fabrieksmerk vrageil tegen de tijd, waarop hij recht had? ployé, vader van twee kinderen, was te paard Regout besomde een prijs, ter waarde van Chi- o. m Twee ploegen zoekers werden uitgezonden, den, zonder intekenlijst, zonder collecte. lf?P F JuSi vorhotArd Iax-h bevorderd beide onder leiding vaoa een Europeaan. De Het afscheid was allerhartelijkst. Daarvan kre- z,Jn P°sltie verbeterd werd nacht was donker, de regen stroomde, er woei gen ook de verlofgangers hun deel. Alles. bleef 2oed gaan- In Europa snorden de een venijnige wind, telkens flapten dc fakkels Toen werd alles weer gewoon. vliegtuigen af en aan tot behoud van de vrede uit. De boot zal ter hoogte van de Rode Zee ge- Jeen aanleidi -g tot onrust. Tegen de morgen vond men hem in een ravijn, weest zijn, toen Indië verontrust werd door (Wordt vervolgd ilnbouwers 3.30 Hoorspel 5 00 Opera-orkest -koor 5.45 Boekbespreking 6.00 Voor de Inderen 6 50 Causerie 7.00 Nieuws 7.15 Ver slag V N. 7.30 Symphonle-orkest 8.45 Kerk- '.25 Liefdadigheldsoproep 9.30 Hoor- ENGELAND. BBC Light Programme genbeantwoordlng 7.30 Gei 2.15 Gev. muzle) 1 00 Niet :ick 5 45 Gram 5 Lichte muzii :!ek 11.35 Gra Orkestconcert 7 30 Gram 8.45 Hoorspel 11.45 Nieuws BRUSSEL. 324 m. CO Radiojournaal 12.34 Llcht< 1.15 Gram 1 30 Voor de 1.00 Niei 2.00 Operamuziek 3 30 Gram halfuur 7.00 Nieuws 7.30 Gev. mu Actualiteit 9.45 Gram 10.00 Nieuw irzoekprogramma 11.00 Nieuws ll.C MAANDAG 4 FEBRUARI 1952 HILVERSUM IL 402 m. SA: 7.00 Nieuws 7.18 Gram 8.00 Nie euters 10 40 Vooi i piano 12 00 Gram 12.15 Dansmuziek 12.38 ansmuziek 1.00 Nieuws 1.15 Voor de mld- mstand 1.20 Orgel en zang 1 50 Gram 2.0C oor de vrouw 2.15 Fluit, viool en zang 1.5( ram 2.00 Voor de vrouw 2.15 Fluit, vioo altviool 2.45 Gram 3.20 Gev. programmf Haarlemse Orkestvereniging, oratorium- jor en solisten 5.00 Voor de Jeugd 5.3( etropole-orkest en solist 6.00 Nieuws 6.1! ilitair commentaar 6.25 Vara-varia 6.3( ram 7 00 Parlementair overzicht 7.15 Viool i plano 7.45 Regeringsuitzending: lr P. ifokkerlj" 8. 8.05 „Een les i „De i 9.05 t jehuwden". hoorspel Radio Philharmoniseh orkest 1100 Nieuw 11 15 Socialistisch nieuws in Esperanto 11.J Orgelspel 11 45—1200 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II. 298 m. NCRV: J7.00 Nieuws 7.15 Ochtendgymnas iws 1.15 Nederland; m 2.00 Schoolradio 2 35 Gra vrouw 3.15 Gram 3 30 Viool e 4.00 Bijbellezing 4 30 Voca de Jeugd 5.45 Regeringsuitzending: Prof i R. A. J. van Lier: „Het tlenjaren-plar Suriname" 6 00 Nieuws 6.15 Sportp 6.25 „Voor de mannen in grijs, gro> blauw" 6 30 Verzoekprogramma 7 00 en Staat", causerie 7 15 Engelse les 7.: diu Philharmoniseh Orkest, operako' soliste 7.40 Radiokrant 8.00 Nieuws 8 1 minuten 815 Lichte muziek 8 45 Kami en orgel 9.15 „Lux in Tenebris", ho Avondoverdenking 11.00 •nofoonmuzlek. J Service. 330 m 125 Gev. programma 2 00 Nieuws 2.10 uziek 3.00 Voor de scholen 4 20 Dis- ver actuele vraagstukken 5 05 Gram erviews 6 00 Voor de kinderen 7 00 7.15 Sport 7.20 Causerie 7.30 Sympho- igram ïle-orkest 8.15 Discussie 8.45 Gei na 915 Discussie 9 15 Wereldcoi Nieuws 10.15 Hoorspel 11.45 Pariemei 12 00 Mrs Dale's dagboek 12 15 Lichte r ACADEMISCHE EXAMENS. LEIDEN, 2 Febr. Geslaagd doet. ex. Ned. soht mej. E E Goemans f Suku'l te Suriname, A S Mi dam en P W de Rooy 1c I ex. geneeskunde mej EG J: Leiden: L M Brans te Leiden. P O H in Haag. A J M van Grootel i Voorburg, B J F in; arts ex. Ie deel mej. J Haag; art* Budde-Roc Th. A. Cos van Dijk te Den Haag. DELFT, 1 Febr Geslaagd: soheepsbouwk. ing. J Pere' Ede; mg. K J Brouwer, Wlï-dervank, J KoojJ, En schede, A L van der Mooren, Hilversum, G H de Muinok Keizer, Bilthoven, A J Renke- ma, Groningen, W Roeland, IJsselmuiden, E A Snijders, Blaricum, B Zuidema, Haarlem. Cand. ex. electrotechnlsch ing. E Bellem,. Delft, P A van Berkum, Alphen a. d Rijn. C M Boon. Hilversum, A R Emanuels. Den Haag. E Hofmeijer, 's-Gravenhage, J Hout smuller, Amsterdam, K Kemper, Bloemen- daal. A Kok, Ulthuizermeeden. W G Kui per. Enschede. A W Kuyken, Koog a. d. Zaan. F H M Kuijper. 's-Gravenhage, F Lief- tinck, Bussum. S TJ Luijbcn, Bloemer.daal, J M Peters. Schaesberg. J A van der Reij- den. Katwijk aan Zee. M J Robijn, Cadzand. J de Ruijter, 's-Gravenhage. K Schilt, W J D Voorthui Dordrecht, J A H iold. Ctviel-lng. W G Brandenburg, Rotter dam, P A Kouwenhoven, Delft, W J van Sohuppen, Rotterdam, A de Wit, Alphen a. d. Rijn: ingenieurs-ex. scheepsbouwk. ing. R S de Vries, Santpoort; lngonieurs-ex. elec trotechnlsch ing. E J van Barneveld, 's-Gra venhage, A G de Boer, Noordwijk aan Zee, J Bosman, Eindhoven, M J G van Bosse, 's-Gravenhage, J A Cornelissen, Eindhoven, C Donkervoort, Rotterdam, N V Franssen, Maastricht, T de Haas, Delft, F R Hardi, Delft, A J Kampstra, Leeuwarden, B J Kemper, Dinxiperlo. M J Kole, "s-Graven hage. J H J van Koppen, Delft. C H Lantin- ga. Utreoht, J J C Meljs (met lof). Roer mond, W F Mjio, Doetinchem. T Poorter (met lof). Alkmaar. B H Radstake, Varsse- veld, H G Reddering, Amsterdam. G Roozen- daal. 's'-Gravenhage, J R Snoeck Henke- mans. Heemstede. J Starreveld, Amsterdam, A F Verkruissen. Scheveningen. C Ziek- man, Rotterdam: cand. ex. soheik. ing. L A van Alrrfkeric. Boxtel, mej A H Besier. "s-Gravenhage. E de Boer. Coevorden, J A Brenkman. Gouda, M C van Damme. Goes, G Dommerholt (met lof) Haarlem, mej. A van der Eijk, Overschie. N J Faasen, Voor burg. J van der Giessen, Zwijndrecht, J de Graaf. Rotterdam. W N cc Graaf. Leiden, Groen. Dordrecht. Ho Sou Lie, Delft, J Keulen, Vlaardlngen, H E C van der Keijl, Bussum, L I Korteweg, 's-Gravenhage. N G Kramer. Vlaardingen. T J Kruijt, Lel den. W K de Lange, Huizen. Liem Tjinc Tien, Delft, R E Litan. 's-Gravenhage. A Manger, Delft, mevr W E C Huisman-Mauser. Delft. W H-Meys.-Heerlen, W J S Mees, Amster dam, A. G Montfoort, Deventer, F H van Munster. Eindhoven. Oei Hoo DJoen, Delft, Oey Teng Moh, Delft. A P Pieroen (met lof), 's-Gravenhage. E E van der Schraaf. Haarlem, L Schwarz, Amsterdam, J van der Sijs. Rotterdam, Tan Tjhan Lin, Delft, Tio Liong Hien, Delft, Tjoa Soe TJoan, Delft, A J van Triet 's-Gravenhage. J Vergeer. 's-Gravenhaee, H Vierdag, NiiverdaL M Vlig Rotterdam. P van der Wal Delft. M H Wij- vekate, Deventer, A A A M Koets, 's-Gra venhage. Ingenleurs-ex vllegtulgbouwk ing. P F W M de Neeve. Rotterdam. E F E Zeij- del. Delft. KERKELIJKE EXAMENS. KAMPEN, Theol Hogeschool Geref. Ker- K. O. Geslaagd: prop. ex. C J v "pendrecht Giften en Legaten. De Ned. Herv, Gemeente te Den Haag ontving een gift van f 500 voor de diaco nie en eveneens van f 500 voor het rust huis voor ouden van dagen. Op 18 en 19 April zal te Groningen het jaarlijkse congres van de Ned, On derwijzersvereniging worden gehouden. Nat. Postzegelfonds vraagt nog hulp Doordat de waarde van gebruikte postzegels de laatste jaren aanzienlijk is gedaald, veronderstellen velen dat bet Nationaal PostzegeLfonds zijn werk heeft gestaakt. Dit is evenwel niet het geval want behalve het werven van vaste contribuanten beoogt de Stichting Nationaal Postzegelfonds nog steeds het verzamelen van gebruikte postzegels. De opbrengst is bestemd voor t.b.c.- patiënten en andere chronische lijders van alle gezindten. Voorzitter van de raad van beheer is de heer K. L. Kis- man en secretaris mr C. H. van Eenden burg in Den Ha$g. Inlichtingen kan men krijgen bij het centraal bureau, Van Deventerlaan 49, Voorburg en grote par tijen zegels kunnen worden toegezon den aan de heer M. Voois, Ons Huuske, Wekerom (Gld). (Advertentie) NEEM DAN DARO GRIEPP0EDERS muziek 5.15 Mrs Dale's dagboek 5 30 Hoor spel 6.45 Orgelspel 7.15 Voor de Jeugd 7.45 Hoorspel 8.00 Nieuws 8 25 Sport 8 30 Variété orkest en solisten 9 00 Klankbeeld 9.30 Hoorspel 10.00 Gev. programma 11.00 Nieuws 11.15 Actualiteiten 11.20 Lichte mu ziek 12.00 Voordracht 12.15 Lichte muziek 12 56 Nieuws. FRANKRIJK Nationaal Programma 249 e 247 l 18 „La Poupée 4.00 Karr 7.00 Gr; opera 1.00 Nieuws 'mberg" opera 1.58 Nieuws 2.05 Gram 2.30 Hoorspel rmuzlek 8.00 Gev. muziek 5.30 k 6.30 Amerikaanse uitzending Symphonle-orkest 11 20 Viool tal 11.45 Niei BRUSSEL. 324 m. 12.00 Omroeporkest 12.34 Voor de landbou wers 12.42 Gram 1 00 Nieuws 1 15 Gram 5 00 Nieuws 5.10 Gram 6 00 Franse les 6 20 Gram 6 25 Causerie 6 30 Voor de soldaten 7 00 Nieuws 7.30 Vlaamse muziek 7.50 Radio- 8.00 Omroepkoc 9.15 Gram 10.00 Niei 0.15 Gram 1065 BRUSSEL. 484 m. 12.05 Orkestconcert 1.00 Nieuws 1.10 i Gram 5.00 Nieuws 5.15 en 5 45 Gram 6 a_zmuziek 7 00 Omroepkoren 7 20 Gra i Nie ws 8.30 Gram 9 15 Omroeporke

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2