Jliettwe fciiisdic (L'ournnl Maar wij denken er zó over Bondsraad aanvaardt wel de Europese kolen- en staalpool maar... Adenauer hekelt Franse politiek in omstreden Saargebied Na Tunis begint het in Marokko bedenkelijk te rommelen Wist U ÏATERDAG 2 FEBRUARI 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 6.— per kwartaal; 2.per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Twee en dertigste jaargang No 9345 Directie: F. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELUR-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,Stant«astlcfj Is gbeWtoen myn &crl la Ugfjeaspoet" ParijsGeen Duitsers in het Pact Suikerprijs voor boeren met 4 verhoogd Prijs voor consumenten blijft onveranderd DE WEST-DUITSE BONDSRAAD heeft eenstemmig het plan-Scnuman om tegemoet te komen goedgekeurd. Maar al ging de gehele Bondsraad, met inbegrip van 'lijkheid, het bestaande suikerbietenareaal de socialisten, met het plan-Schuman accoord. een felle houding werdb«Se°d hlen mtais te MeShtutastoteïi aangenomen tegenover de situatie m het Saargebied. Adenauer ver- de suikerprijs voor de producent voor de klaarde, dat de benoeming van de Franse Hoge Commissaris, Grandval, °ogst 1952 met 4 te verhogen tot 48 het vertrouwen van Duitsland in de goede wil van Frankrijk had ge- d™s5ke?erij's'!SSVSISirM ho! schokt. Een en ander was in strijd met de verzkeringen, die Schuman ger zal komen te liggen, hem (Adenauer) in April 1951 had gegeven. Voorts is er rumoer over een „overeenkomst" tussen Frankrijk en Italië betreffende het Saargebied,! waarbij o.a. bepaald zou zijn. dat Italië het Saarland niet als een onafhankelijke staat erkent. Britten en Amerikanen noemen dit Frans Duitse geschil een op de proef stellen van eikaars zenuwen. Daarbij komt nog, dat Frankrijk nu onomwonden verklaard heeft, zich te zullen ver zetten tegen de toelating van West-Duitsland tot het Atlantisch Pact. gegeven, dat hij de, in West Duitsland verwekte, storm „onbegrijpelijk" vindt. In deze benoeming, aldus Grandval, was reeds bij de conventie van Maart 1950, voorzien. Wij hebben hier dus te maken met eer „cause célèbre" in de internationale po litiek, van de eerste rang. Tijdens de besprekingen te Parijs tussen Eden Schuman, heeft de Britse premier zijn Franse collega steun toegezegd, in zake de kwestie van het Saargebied. Maar Eden acht het ogenblik, een ambassa deur aan te stellen voor het Saargebied weinig gelukkig gekozen. De Britse gering verzet zich echter tegen de Duitse eis, dat deze aangelegenheid moet zijn' geregeld, voordat West Duitsland be looft, strijdkrachten voor het Europese leger te leveren. Uit een rede van Adenauer valt te beluisteren, dat hij het gevoel heeft, als zouden de Fransen hem lelijk in de steek hebben gelaten. De Franse stap beoogt, aldus Adenauer, het Saargebied onaf hankelijk te maken en de kans Duitsland haar terug te krijgen, is merkelijk verkleind. Voor een bijeen komst van Christen-Democratische ders heeft de Bondskanselier zich e eens in afkeurende zin over de Fransen uitgelaten ofschoon „geheimhouding" wa< opgelegd, werd toch deze rede wereld kundig gemaakt. De Saarlanders verwachten een nieuwe storm van protest uit West Duitsland tegen het ondertekenen van een accoord, inzake sociale voorzieningen tussen het Saargebied en Italië. De vereniging var oud-Saarlanders zal Zondag aan de Duit se kant van de grens een grote demon stratie houden. Grandval, de nieuwe ambassadeur, heeft intussen te kennen Eerste veiling van bromfietsen In gebouw Frascati te Amsterdam wordt Dinsdag de eerste motor- en bromfietsewveiling van ons land gehou den. De veiling zal voortaan iedere Dinsdag van 25 en van 79 uur terug keren. Per veiling worden 30 40 brom fietsen en 10 a 15 motoren verwacht. De verkoper moet bij de aanbreng een for mulier invullen waarop behalve de of ficiële gegevens ook de gebreken moe ten worden vermeld. Een deskundige maakt dan een expertise-rapport op, dat aan de motor of bromfiets wordt gehan gen, zodat de kooplustigen dit op de kijkdag (Dinsdags van 9 tot 2 uur) kun nen lezen. De veilingen worden georganiseerd door de Movam, de Motorveiling Orga nisatie Amsterdam. Drieling werd in twee gemeenten geboren ET GEZIN Parlevliet-Cajê. Hoofd- weg 1364 te Haarlemmermeer, is uitgebreid met een drieling die in twee gemeenten is geboren. Een jongetje zag s avonds om half acht het levenslicht in de woning te Haarlemmermeer. De dokter vond het toen gewenst de moeder over te brengen naar het Diaconessenhuis in Haarlem en om resp. kwart over elf en tien vóór half twaalf werden daar nog twee rfteisjes geboren. Vader Parlevliet kwam gisteren zijn zoon, die Dirk heet, in Hoofddorp aangven en moest zijn twee dochter tjes Aagje Adriana en Annemarie in Haarlem laten inschrijven. Door lawines en sneeuwval Ruim 80.000 mensen geïsoleerd Ruim 80.000 mensen zijn door lawines en zware sneeuwval in Zuid-Karinthië (Joegoslavië) van de buitenwereld afge sneden. Uit vele plaatsen in het Kara- wankengebergte zijn boodschappers op skies te Klagenfurt, de dichtstbijzijnde grote stad, om hulp komen vragen. Bij zonderheden ontbreken nog. De 81-jarige dr Van der Goot uit Haren, die zich in de eerste Boerenoorlog van 18991902 verdienstelijk heeft gemaakt, kreeg door een misverstand eerst gisteren daarvoor een onderscheiding. De ambassadeur van Zuid-Afrika, kolonel P. I. Hoogenhout, ontving dr Van der Goot op zijn ambassade, waar i Hoogenhout de „Anglo-boere-oorlog medalje" opspelde. Ftanse concessies onbevredigend Arabisch-Aziatisch blok biedt bemiddeling aan, maar dreigt met klacht bij de V.N. VIJFTIEN AFGEVAARDIGDEN van het Arabisch-Aziatische blok heb ben hun regeringen verzocht de Tunesische klacht tegen Frankrijk in de Ver. Naties te brengen. Zulks, indien bemiddelingspogingen van de voor zitters der Assemblée en de Veiligheidsraad mislukken. Hieraan vooraf ging het aanbod van Ahmad Sjoekari, vice-secretaris generaal der Arabische Liga, gebruik te maken van hun „goede diensten", om de voortdurende spanning in Tunis te verminderen. Als een soort van dreigement werd hier aan toegevoegd, dat met deze stap alle vredelievende procedures zijn uit geput. Zowel in Tunis als in Marokko, is het tot botsingen gekomen tussen politie en demonstranten tijdens een algemene staking, die door de nationa listen was uitgeroepen. Het „lang leve Habib Bourguiba" was 1 de stad Sfax niet van de lucht. Zoals ...en weet is Bourguiba de leider der Tunesische nationalisten, die onlangs door de Fransen werd gearresteerd. Het verzet blijkbaar van Tunis naar Marokko overgeslagen, waar, zoals bekend, even eens vele Franse „kolonisten" verblijf houden. Zowel in Tunis als in Marokko n alle inheemse zaken gesloten. Het Dr Rinchard schuldig bevonden en levenslang opgelegd Na een geruchtmakend proces )or de eerste maal dat de afgelopen maanden ook melding wordt gemaakt van troebelen in het protectoraat Marokko. In Tunis staakten meer dan de helft der ambtenaren en bijna alle dokwerkers, ter wijl de scholen moesten worden gesloteh. In Tunis zelf was het betrekkelijk rustig, in andere steden kwam het tot ern stige demonstraties, waarbij de politie zich genoodzaakt zag circa 200 verdachte individuen in verzekerde bewaring te stellen. In de buitenwijken van Tunis werd een aantal pistolen en dolken in beslag genomen. Autoriteiten achten de Franse nota aan de Bey onbevredigend. Op deze basis kan men niet tot een vergelijk komen. De reeds genoemde Ahmad Sjoekari heeft verklaard, dat de delegaties van het Arabisch-Aziatische blok de toestand als gevaar voor de vrede beschouwen. Na een geruchtmakend proces, dat de gemoederen in België 11 weken heeft oeroerd, is de chirurg dr Rinchard giste ren door het Assisenhof te Brussel tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. De jury bevond Rinchard schuldig aan alle hem ten laste gelegde feiten: de moord op de oud-burgemeester van La Louvière, poging tot moord op de ver pleegster Alice Lebrun, het plaatsen van een landmijn in de tuin van baron Snoy en de poging tot moord op een tweetal leden van de rijkswacht. Aan medebe- klaagden Lucienne Burion, Wauthier en Balligang werd wegens medeplichtigheid resp. 10, 8 en 8 jaar gevangenisstraf op gelegd. Bij de bepaling van de strafmaat kon volgens'de jury het argument van ontoerekenbaarheid, waarmee de verde diger van Rinchard zijn pleidooi staafde, niet worden aangevoerd. „Zelden heeft iemand bij zijn misdaden blijk gegeven Twee gulden voor een wandluis Indonesië koopt van Amerika een keur van vlooien, wandluizen en malariamus kieten voor studie aan de faculteit te Bandoeng, omdat er in Indonesië een tekort van dergelijke diertjes zou be staan voor microscopische studie. De prijs komt neer op ongeveer twee gul den voor een wandluis, zes gulden voor een muskiet. zoveel vernuft en geslepenheid", aldus de jury, die echter niet wilde ontkennen, dat de chirurg misschien erfelijk is belast. Op grond van Rinchard's duidelijk in het licht tredend gebrek aan wilskracht, aan vaardde het Hof evenwel verzachtende omstandigheden, evenals voor de andere beklaagden, rnet het oog op hun ver diensten in de illegaliteit. Zes andere beklaagden werden onschuldig bevonden en onmiddellijk in vrijheid gesteld. Piekuren voorlopig weer ten einde De piekuren 1951/1952, die op 12 No vember zijn ingegaan, zullen met ingang van morgen tot het verleden behoren. De tijd van extra-zuinigheid met licht en electrische energie van half acht tot negen uur 's morgens en van half vijf tot zes uur 's avonds is dus voorlopig ten einde. De Nederlandse radiozenders zijn nu weer onafgebroken van zeven uur 's' morgens tot twaalf uur 's avonds in de aether en op de bureaux van rijks- en gemeentelijke instellingen keren de ge wone werktijden terug. Vassili Oesatsjof, correspondent van het Russische persbureau Tass, is in Dja karta aangekomen. DAT de commandant van de Belgische zeemacht, commodore G. Timmermans, en de chef van de Belgische marinestaf, kap. t.z. L. J. J. Robins, enkele marine- inrichtingen in Vlissingen hebben be- DAT Ged. Staten van Noord-Holland hebben voorgesteld het ambtenarenver bod voor communistische rijksambtena ren thans ook in te voeren voor prov. ambtenaren in Noord-Holland. DAT het Duitse motorschip Baerenfels (7.000 ton) als eerste schip van de nieu we lijndienst BremenHamburgPerzi sche Golf op de thuisreis R'dam heeft aangedaan. DAT voor het eerst sinds de oorlog in A'dam een Duits reds- en informatie bureau is geopend, waarbij o.a. de Duitse ambassadeur Du Mont aanwezig was. DAT de fabriek van melkproducten en voedingsmiddelen Hollandia N-V. te Vlaardignen Maandag 70 jaar bestaat en het aantal arbeiders sinds de oprichting Is toegenomen van 10 tot 1 000 man. DAT de waterbouwkundige van de Rijkswaterstaat B. G. Kreiter te Nijme gen is benoemd tot ridder O.-N. Twaalf Ned. vliegers naar Korea Eerste groep vertrekt reeds op 1 Maart Twaalf jachtvliegers van de Nederland se luchtmacht zullen als vrijwilliger naai Korea vertrekken om daar, ingedeeld bij een Amerikaans squadron, aan luchtacties Zü worden steeds in groepen van man en voor vier maanden ingedeeld, dat zij samen een jaar in Korea zullen verblijven. De eerste groep bestaat uit de ■ve 1ste luit.-vlieger A. J. M. v. d. Mortel uit Tilburg, de reserve 2e luit.- vlieger A. F. Boshuizen uit Den Haag, de sergeant-vlieger F. van Oord uit Amster dam, die binnenkort tot reserve 2e luit. vlieger zal worden benoemd, en een noi nader aan te wijzen vlieger. Deze eerste groep vertrekt op 1 Maart en zal voordien nog een aanvullende op leiding ontvangen op Amerikaanse bases in Europa. Tragedie in Weert Twee broers omgekomen door gasverstikking Gas ontsnapte uit geyser in badkamer Twee broertjes van 6 en 12 jaar uit het gezin G. Jongen te Weert zijn gister avond door gasverstikking om het leven gekomen. De jongens zijn bij het nemen i een bad door ontsnappend gas uit geyser bedwelmd geraakt. Toen hun moeder de badkamer binnenkwam, vond zij beiden bewusteloos in de met water gevulde badkuip. Doktershulp was spoe dig aanwezig, maar toepassing van kunst matige ademhaling met zuurstofappara ten had geen resultaat meer. De beide kinderen bleken reeds te zijn overleden. jW In de Haarlemse hertenkamp ts, ondanks het gure weer, een lammetje ge boren- Dit kleine meisje amuseert zich best met het diertje, al schijnt de jonggeborene er niet veel voor te voelen, om met de slee te spelen. Britten blijven versterkingen zenden naar Suezzone Toestand verbetert geleidelijk en raddraaiers komen voor een krijgsraad T^NERZIJDS houden de berichten aan, dat de toestand in Egypte geleide- lijk verbetert. Anderzijds blijft Engeland versterkingen zenden naar de Suez Kanaalzone. Zowel strijdkrachten van de luchtmacht als van de landmacht. Ook worden de dagelijkse verkenningen boven het zonegebied voortgezet. De nieuwe premier laat dag en nacht razzia's houden om de aanstichters van de jongste onlusten ter verantwoording te roepen. Tevens heeft hij een decreet uitgevaar digd, waarbij een iegelijk, die de open bare orde en rust verstoort, voor eer krijgsraad zal worden geroepen. Dit op zienbarende decreet heeft zelfs terugwer kende kracht. Al met al valt te constateren, dat de situatie rustiger is geworden. In de grote steden werden de scholen heropend; de telefoonverbindingen tussen Cairo en het Britse hoofdkwartier in de Kanaalzone zijn hersteld en men verwacht dat het uitgaansverbod spoedig zal worden op geheven. Versobering zet Britten aan tot protest Een golf van protest is in Engeland ont staan tegen de bezuinigingsmaatregelen de regering. De Londense vakvereni gingsraad heeft aangedrongen op het houden van protestdemonstraties. Volgens de raad wordt de werkloosheid door de regeringspolitiek vergroot, de levens standaard verlaagd, terwijl voorts de tionale gezondheidsdienst ernstig wordt belemmerd. Wat dit laatste betreft heeft Aneurin Bevan, die de gezondheidsdienst 3 jaar geleden insteld, er de regering- Churchill van beschuldigd, dat zij de slechte economische toestand als excuus gebruikt voor haar maatregelen. Vertrouwen voor Italiaanse regering Bij de behandeling van het vraagstuk der salarisverhogingen voor bijna 1 mil- lioen ambtenaren, heeft de Italiaanse Ka lian Afgevaardigden een motie var vertrouwen in de regering-De Gasperi aangenomen. De stemmenverhouding was 285 tegen 233 bij drie onthoudingen. De regering was bij de twee vorige stem mingen verslagen. Bij de Nutsspaarbank te -Gravenhage in Januari j.l. f 5.5 (v-m. 3.3, v.j. Jan. 4.9) millioen ingelegd f 4,5 (v-m. 4,1, v.j. Jan. 4.9) millioen terugbetaald, zodat er een spaarover schot is van f 925561. Het aantal reke ningen steeg van 194885 tot 195.828. De tweede buitengewone aandeel houdersvergadering der Handels- miging Amsterdam (HV.A-) heeft de voorgestelde statutenwijziging aangenomen. Wat het nieuwe contact met de Britse regering betreft, hangt alles af van de houding der Wafdisten, die in het „natio nale front" een weinig stabiel element vormen. Zal er met Engeland al dan niet onderhandeld worden, met handhaving de aanvankelijk gestelde eisen? Vragen over plan-Vlodrop Waarom niet eerst mijnen in de Peel Waarom heeft de regering besloten eerst te beginnen met de aanboring de kolenconcessie in Vlodrop en niet met de Peelconcessie, waar de voorraad aarf- zienlijk groter is?Dit vragen verscheidene Eerste Kamerleden in het voorlopig slag over de begroting 1952 van de Staats mijnen. Naar hun mening is ook de ge aardheid van de Peelbevolking vo( ontwikkeling van een mijnonderneming belangrijk gunstiger dan van die bij Vlodrop. Bovendien vinden zij de bodem gesteldheid in de Peel beter geschikt voor mynexploitatie. Verscheidene leden maken zich onge rust over 't grote aantal gevallen van cose (stoflongziekte) bij ondergrondse mijnwerkers. Het mijnpersoneel zou 12 tot 15 pet door deze ziekte zijn Raadselwoord van Pearson U.S. wensdroom: Eisenhower president der Ver. Staten Zal de Generaal in Juni van dit jaar als opperbevelhebber aftreden Eisenhower zal wellicht in Juni aftre den als opperbevelhebber van de Atlan tische strijdkrachten in Europa. Lester Pearson, de Canadese min. van Buit, Zaken, zinspeelde er gisteren op, toen hij mededeelde, dat de Atlantische orga nisatie tenminste tot Juni op de diensten van de generaal rekent. Berichten, als zou Pearson, die voor zitter van de Noord-Atlantische minis terraad is, hebben gezegd, dat Eisen hower eind Juni naar Amerika zal te rugkeren, en dat Gruenther hem zal op volgen, werden later tegengesproken. Zoals men weet, is generaal Guarthei zijn stafchef. De minister zeide, dat Eisenhower waarschijnlijk niet de bijeenkomst, die de Noord-Atlantische Raad op 16 Febr. a.s. te Lissabon houdt, zal bijwonen. Zo als eerder verklaard, wil de generaal f 25.000.voor Turmoil- bemanning De bemanning van de Britse sleepboot Turmoil, die getracht heeft de Flying En terprise te bergen, heeft van de Isbrant- sen maatschappij, waartoe de Enterprise behoorde, 25.000 gulden gekregen. De Amerikaanse ambassadeur in Londen reikte gisteren op een plechtige bijeen komst de chèques uit. Kapitein Parker en Kenneth Dancy ontvingen resp. 7500 5000 gulden, terwijl onder de rest van bemanning de overige 12.500 gulden w den verdeeld. DAT wegens berovingen in de Grote Stokstraat en de Smedenstraat te Maas tricht, waarvoor onlangs reeds 4 perso- zijn gearresteerd, thans opnieuw een (zekere N.S.) en een vrouw zijn aangehouden. DAT enige tientallen burgemeesters een appèl aan ons vo^c hebben aan gedrongen op een volksstemming over :n federale wereldregering. DAT de Mij Betuwe in Ochten bij Tiel :n terrein van 6.000 m2 heeft aange kocht voor de vestiging van een fruit- schoonmaakbedrijf. DAT het morgen vijftg jaar geleden ls. dat mej. A. Bruinzeel bij de familie Onderdelinden, C. P. Teelestraat 76 te Rotterdam, in dienst kwam. DAT de directeur van de Regerings- voorlichtingsdiënst, mr J. M. Landré, vandaag voor een studiereis van vier maanden naar Amerika is vertrokken. DAT de Ned- torpedobootjager Van Galen, die 10 maanden in de Koreaanse wateren heeft verbleven, naar Neder land is vertrokken. DAT het A'damse gerechtshof het pro test tegen de dagvaarding in de zaak van de rouletteclub Hamdorff te Laren heef', afgewezen en de zaak Raad zal komen. DAT de 55—j. mevr. Jager-Loorbaoh te Muntendam (Gr.), die Donderdag door een van haar zoons uit haar brandend huis werd gered, aan haar verwondingen is bezweken en de toestand van haar zoon bevredigend is. DAT bij graafwerk in de kelder van van het politiebureau te Maastricht een skelet uit de derde eeuw na Christus ls gevonden. DAT oud-burgemeester G Jl H. Fijn van Hilversum, tegen die een meinedige ambtenaar van het Beheersinstituut een valse aanklacht wegens „diefstal van een radiotoestel" had ingediend, door de A'damse politierechter van alle blaam ls gezuiverd. DAT de Zwitserse stewardess Marga- rethe Hefti, die op 14 December met zware brandwonden uit het bij Schip hol verongelukte toestel van de Swiss Air werd gehaald, vandaag het zieken huis in A'dam heeft verlaten. DAT meer dan 100 burgemeesters Vrijdag in Utrecht zullen deelnemen aan het A.N.W-B.-congres over kamperen- DAT de bijzondere procuratiehouder van het bijkantoor Helmond der A'damse Bank N.V. wegens verduistering van f 325.000, waarvan f 170.000 is terugge- de Hoge stort, door de Bossche rechtbank tot 2!j 'jaar is veroordeeld (Eis: 4 jaar). zijn post slechts verlaten, als het Ame rikaanse volk een duidelijk beroep op hem doet, bij de Presidentsverkiezingen van de a.s. herfst. Hij wil dus geen strijd leveren! Inmiddels seint Reuter nader, dat de namen van generaal Eisenhower en ge neral McArthur zijn ingeschreven voor de Republikeinse vóórverkiezingen in de staat Minnesota. Echter heeft McArthur zich reeds teruggetrokken in New Hampshire en men verwacht nu, dat hy hetzelfde in Minnesota zal doen. Eisenhowers naam werd ingeschreven, ondanks de bezwaren van senator Lodge, die de leider is der beweging „Eisenho wer President". In de staat Minnesota is overigens de bekende senator Stassen favoriet. Debatavonden De Delftse debatavond van de heren Zuidema en Van Rhijn is voor velen ook nu nog een dankbaar onderwerp van gesprek. Er wordt over deze avond nog altijd gepraat en dat is iets, waarop slechts weinige vergaderingen bogen kunnen. Van verscheidene kanten heeft ons in de voorbijgegane dagen de vraag oe- reikt, of er niet meer van deze debat avonden gehouden zouden kunnen wor den. Natuurlijk kan dat en naar onze overtuiging verdient het aanbeveling ook. „Gewone" vergaderingen plegen slecht te worden bezocht. Men kan dat betreu ren en in heel veel gevallen is het stel lig betreurenswaard. Maar 't feit ligt er. Een debatavond trekt de aandacht ende mensen. Delft heeft het weer eens laten zien. Om zo'n debatavond hangt voor de ouderen de spanning, welke zij zich van zulke avonden uit het verleden herinneren. En jongeren horen van een bepaalde zaak nu eenmaal graag zowel het voor als het tegen. Heb ben ze eenmaal een of enkele debatavon den bijgewoond, dan zou het ons wc] erg verwonderen, wanneer ze de by hen gewekte belangstelling niet gingen om zetten in een regelmatig bezoek aan de normale werkvergaderingen. Debatavonden zijn nuttig. Ook voor de sprekers. Het maakt wel enig verschil, of men vrijwel zonder tegenspraak het woord voert, of dat men eigen woorden te scherper moet toetsen omdat men weet, dat ze door een bekwaam tegen stander ook worden getoetst Het is be langrijk genoeg wanneer de politiek weer een beetje aan aandacht winnen gaat. Debatavonden kunnen daaraan meewerken. Daarom verdient het voor beeld van Delft navolging. Werkweek T)E ZEVENDE faculteit aan de ■LJ A'damse gemeentelijke univer siteit schijnt altijd wel op de een of andere manier de aandacht te moeten trekken. Nu eens is de samenstelling van het docentencorps, dan weer de geest van het onderwijs in het geding, herhaaldelijk ook beide. Studenten en docenten van deze poli- tiek-sociale faculteit hebben nu een werk week gehouden te Oegstgeest. Daar valt op zichzelf niet veel van te zeggen, wat dan ook gaarne nalaten. Maar het is. blijkens het verslag dat we aantroffen in De Groene, ditmaal toch wel een merk waardig weekend geweest. Dat er tientallen nieuwe vriendschaps banden zijn gelegd en dat er na deze werkweek nog „wie weet hoeveel ver lovingen" in het verschiet schijnen te liggen het is alles niet erg. Maar ver meldenswaard lijkt ons toch ook. dat, volgens dit verslag, het werken van stu denten en docenten werd onderbroken door o.a. een cabaretvoorstelling, een nacht-lang bal en een avond Europees ballet. „De werkweek was nog lang niet ideaal." vertelt het verslag, maar het wijt dit niet aan deze geneugten We vin den het maar een vreemde zaak. En het lijkt ons een onderzoek waard, in hoe- een werkweek van deze opzet in het kader van het onderwijs, dat toch voor ieder toegankelijk moet zijn, past. Funest TN EEN ARTIKEL over de Neder- A lands-Indonesische besprekingen spuwt Het Parool vuur en vlam over het feit. dat er. naar het blad meent te weten, het Nederlandse standpunt inzake Nw.- Guinea geen beweging is te krijgen. Het blad betreurt het, dat de meerderheid der volksvertegenwoordiging op dit punt tot geen concessie bereid schijnt. Funest zo noemt het blad deze hou ding. Het is volgens dit blad in de af gelopen jaren keer op keer de vloek ge weest van het Nederlandse beleid, dat de kansen heeft laten ontglippen en altijd weer te laat met concessies kwam. Wij stellen de vraag: Wat was er funest? Was het, dat de concessies te laat kwa men? Of was het niet veeleer, dat de issies (en nog wel eenzijdige) er nen? Wij menen het laatste. En van die Nederlandse mentaliteit zyn de In donesiërs heus langzamerhand wel op de hoogte. Het tijdstip van de concessies is >or hen waarlijk niet het belangrijkste. Wanneer men concessies doet, handelt en inderdaad verstandiger het niet te laat te doen. Maar het funeste schuilt niet in het te laat doen, maar in het doen zelf. tou al wat minder funest zijn, wan- dat ten minste werd ingezien. New Yorks blad stookt in de kwestie Nieuw-Guinea Onverantwoordelijk geschrijf over een dreigend gewapend conllict" UEN ONVERANTWOORDELIJK ARTIKEL is verschenen in de New -*-i York Evening Post van de hand van de Washingtonse correspondent Robert S. Allan. Deze beweert namelijk, dat het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken „wanhopige pogingen doet om een nieuwe strijd" tussen Indonesië en Nederland over Nieuw-Guinea te voorkomen. Hij noemt de toestand uiterst gevaarlijk en schrijft: „Elke dag kan de strijd ont branden." De directe oorzaak van de spanning volgens deze correspondent het geschil over „1000" kisten dynamiet zijn. welke bestemd waren voor de petroleummaat schappij in Nieuw-Guinea en welke door de Indonesiërs in beslag genomen waren op grond van het argument, dat Nieuw- Guinea Indonesisch gebied is en dat daar. om de invoer van dynamiet zonder spe ciale vergunning een schending van d< Indonesische souvereiniteit betekent. De correspondent verklaart, dat de Ne derlanders dit als een opzettelijke poging beschouwen om een oplossing van Indo 's aanspraak op Nieuw-Guinea tt forceren. „De Nederlanders zeggen, dat zy zullen vechten, zij dreigen in parti culiere gesprekken, oorlogsschepen te zul len gebruiken om wapens en munitie in Nieuw-Guinea aan land te zetten." aldus gaat Allan voort. Van bevoegde Nederlandse zijde wyst ien er op, dat de veronderstelling van een dreigend gewapend conflict onzinnig is. Het bericht bevat een hoogst sensatio nele en onverantwoordelijke voorstelling zaken, die op geen enkele wijze door de feiten wordt gedekt. Zoals bekend wordt er op het ogenblik over de inbeslag neming van de wapenen op de Blitar en Talisse oveileg gepleegd. De besprekingen Den Haag over de Unie en Nieuw- Guinea vinden normaal voortgang en van een „dreigende situatie" is geen sprake. De zegsman verwees in dit verband met de door hem volledig onderschreven ver klaring van de minister van Voorlichting van Indonesië, de heer Mononutu: „Alles gaat best." Plaatselijk buien Tot morgenavond ver wacht De Bilt: Vanavond en vannacht opklaringen en temperaturen om het vries punt. Morgen overdag half tot zwaar bewolkt en plaat selijk regen- of sneeuwbuien on over het algemeen tets lagere temperaturen dan vandaag. Zwakke tot matige wind tus sen West en Zuid. (Opgemaakt om 10 ZON EN MAAN Zondag: zon 8.19 tot 17.30 uur; maan 10.46 tot 2.40. Maandag: zon 8.17 tot 17.32 uur; maan 11.12 tot 3.56 uur. Op 11 Fe bruari N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1