SUCCESSEN BLEICHRODT .Een opgeruimd begonnen taak zijn we dadelijk meester De critiek is gemakkelijk, de kunst is moeilijk Wim van Beelen gaf voorstelling van stereofotografie MOUT ft?®*" 52 NIEUWE LEIDSCHE COURANT 5 VRIJDAG I FEBRUARI 1952 Sassenheims buigemeestei Burgerzin-lening voor woningbouw De Oudejaarsavond brengt de mens een ogenblik van inkeer, van overdenking, var rust, in tegenstelling tot het jachtende leven van deze eeuw, dat ons allen mede sleept en bitter weinig gelegenheid biedt tot gedegen beschouwing en retrospectief nadenken. De telefoon, de radio en thans ook de televisie, dc conferenties en ver gaderingen, de besprekingen in enger kring, dit alles brengt ons indrukken aan de lopende band, die weliswaar de geest injecties verschaffen en de aandacht gespan nen houden, doch anderzijds niet nalaten een vermoeiende, zelfs afmattende invloed uit te oefenen door hun nimmer aflatende opeenvolging. Dan is daar de laatste dag des jaars en het tempo wordt een ogenblik gematigd, herinneringen stormen op ons aan en men trekt conclusies; men is tevreden, dan wel ontevreden en wel mees tentijds ontevreden over het verloop van zaken en over het bereikte. Men ziet terug op feiten, doch men blikt vooruit in onzekerheid. Hetgeen geldt voor het individu, is ook van toepassing op éen gemeenschap, of een gemeente. r. Desondanks waren de inkomsten het badbedirijf ndet lager dan in 1 andere jaren. Zwemwedstrijden vestigden de aandacht op dit mooie bezit. Een bad- i huis staat op de lijst der wensen. Burgemeester jhr. mr R. Sandberg van Boelens begon gisteravond aldus zijn Nieuwjaarsrede. En hij consiateerde, dat Sassenheim in 1951 werd gespaard rampen, dat voortgegaan mocht worden met uitbouw en verfraaiing, met betere outillage van gemeentelijke diensten, met nieuwe interne regelingen. Zeker, daar zijn grote moeilijkheden ook op het terrein der gemeentelijke administratie, culminerend in de finan ciële sector, doch men tracht obstakels te nemen en ddt prikkelt de energie, scherpt het vernuft. Toch zijn somtijds de redenen van diverse bezwaren van irriterende aard. doch gevolg van rege lingen, wier conceptie ligt buiten de be voegdheden van een Gemeentebestuur. Zorgelijk blijft de toestand op finan cieel gebied in hoge mate, en ook in 1952 zal uiterst voorzichtig moeten worden ge manoeuvreerd. Het tekort op de be groting vormt in deze een „mene tekel' Het vraagstuk van de woonruimte blijft eveneens een grote plaats innemen. Een beroep zal worden gedaan op de burger schapszin, om te komen tot een lening voor de woningbouw. Het inwonertal nam toe vai 8209. Vijftig procent meer huwelijken werden gesloten dan in 1950 (namelijk 84). Eén procent der inwoners emigreer de, een record en een gevoelig verlies. Het gemiddelde aantal werklozen be droeg per week 40>z. In 1951 is er geen week geweest zonder werkloze arbeiders. De bouw van elf woningen werd aan gevangen; 98 woningen werden voltooid. Dopr de woningbouwvereniging „Voor uitgang" werden 50 woningen besteed: 39 bouwvergunningen werden verleend. In het afgelopen jaar kwamen o. klaar: de Chr. u.l.o.-school, de beschoeiing met loswal aan de Industriekade, de riolering van Platanenlaan, Sporthoflaan, Rusthofflaan en Menneweg, het tweede deel van de omleidingsweg van de R.K. kerk tot de Menneweg, de aanleg van de Dr de Visserlaan en de St Antonius- laan cn de brug over de Oosthaven. Niet onbelangrijk uitgebreid werd de straat verlichting, die gelijke tred hield met de uitbreiding van de gemeente. Een be perking van de lichtsterkte was echter niet te vermijden. De wijziging van het uitbreidingsplan werd met kracht ter hand genomen. De villa Zonnehof viél ten offer aan de eisen van het verkeer. Werden enerzijds de huisdieren geholpen door de bouw van een bescheiden asyl, anderzijds den de ratten ook in 1951 geregeld be streden. De burgemeester kon tot zijn vreugde geen branden van betekenis memoreren. Een cursus van zestien weken werd door het personeel trouw gevolgd. Het examen bracht alle deelnemers het begeerde diploma. Aan elf leden van het personeel werden onderscheidingen uitgereikt. De bedrijven Het gasbedrijf kan zien op een aan zienlijke uitbreiding van het hoofd buizennet. De gashouder bleef aan de verwachtingen voldoen. Het gasdebiet steeg van 1.063.000 m3 in 1950 tot 1.143.000 m3 in 1951, met bijna acht procent dus. Ook het buizennet van het waterbedrijf onderging een belangrijke uitbreiding. Door het leggen van een leiding te Llsse werd een eind gemaakt aan de misère van t: geringe druk. Het jaar 1951 bracht geen fraai Advertentie PANTOFFELS in diyerse soorlen VOORSTRAAT 29 Katwijk aan Zee Natuurlijk man voor Radio N.V. JOH. SCHAART WAAIGAT 26 - TEL. 3423 De burgemeester wees in het slot van *Un rede op de gevleugelde woorden „De critiek is gemakkelijk; de kunst Is moei lijk". Laten wij allen dit bedenken by het uitvoeren van de ons opgelegde taak ln de komende periode. WIJ zullen ln ver trouwen voortgaan. De hoop doet leven. Profeten, apostelen, dichters en denkers hebben de hoop gekend. Ons werken Is niet tevergeefs. God ls de Almachtige. Er ligt een gedenkboek voor ZUn aangezicht en daarin blüft alles bewaard wat aan ons mensen voorbUgaat. Een taak vcr- mUdcn en vrezen maakt hem tot onze meester; beginnen wij er met opge ruimdheid aan, dan zyn wy dadelijk meester van hem. De agenda In de commissie tot wering van school verzuim werden benoemd de heren M. G. M. Baggen, A. den Haan, J. J. M. Keijser, L. van Leeuwen, G. Schram, A. van Maldegem en F. W. Beckers. De heer Jesse had een aanvraag ingediend voor een premie voor woningspiitsing van het woongedeelte van de boerderij Ter Lee delaan 45 (wed. D. v. d. Bosch). Er ont staan dan twee woningen, nl. een aparte woning en een woning plus bedrijf. Dé kosten worden geraamd op ƒ7947. 1 ƒ630 a r rekening van de gemeente Bach komt. Wanneer ook het rijk een premie verstrekt, zal de raad besluiten. In de laatste raadsvergadering werd in overweging gegeven reeds thans aan twee straten, die in het nieuwe woning bouwplan zijn geprojecteerd, namen te geven. De heer Beye kwam met twee voorstellen. De laan. die evenwijdig aan de Berkcnlaan is geprojecteerd, wilde hij een naam van een boom geven, omda' dit gedeelte de bomenwyk betreft en het verlengde van de Goeverneurlaan wilde hy naar één van Sassenmeids producten noemen, dus een bollennaam geven. De heer Van Breda voelde meer voor een Oosterlaan en eén Noorderlaan, te meer daar de gemeente reeds een Wes ter- en een Zuiderstraat heeft. De heer Verschoor, deskundige óp het gebied der botanie, noemde enkele boomsoorten en stelde Esdoornlaan en Esselaan voor. De overige raadsleden gingen met dit voor stel accoord en het college zal de sug gestie in overweging nemen. Ouderavond Hedenavond wordt de jaarlijkse ouder bijeenkomst van de De Visserschool af deling lager onderwijs gehouden. Voor de ouders zal er van zeven uur tot tien mi nuten voor acht gelegenheid zyn het werk van de leerlingen te bezichtigen Om 8 uur begint de bijeenkomst in het K.S.A.-gebouw. Onder leiding van de heer A. de Graaf wordt door enige leer lingen een kleine revue opgevoerd. Het hoofd van de school, de heer A. van Maldegem, houdt een lezing oveï „Be waar het pand, u toevertrouwd". Het i« de bedoeling een collecte te houden vooi een filmstrookprojector. Brand ln woonkamer Een dezer dagen brak brand uit ln de woonkamer van de familiè D. Mevrouw D. had haar wasgoed by de kachel ge hangen en was toen uitgegaan. Enkel» kledingstukken, die te dicht bij de kachel hingen, vatten vlam. Omwonenden kregen het gevaar in de gaten en heb ben in allerijl de brand geblust. De meu belen en de vloerbedekking Hepen water schade op. Uitvoering in Geref. kerk Het Sassen-heimse Chr. mannenkoor on der leiding van de heer J. de Vries hoopt op 12 Februari met medewerking van de Chr. gemengde zangvereniging onder lei ding van de heer D. van Vliet een uit voering te geven in de Geref. kerk aan de Julianalaan. Het mannenkoor, dat nu twee jaar bestaat, heeft onder de he- kwame leiding van de heer De Vries goede vorderingen gemaakt. Er zullen werken worden uitgevoerd van J. S. i Beethoven. Allemaal een bril op Je zou zó de viooltjes en de tulpen willen plukken In de trouwzaal van Katwijks gemeentehuis hebben de heren Van Beelen alle aanwezigen een bril opgezet. Het waren van origine allemaal heel ge wone zonnebrillen, maar voor beide ogen was een vierkantje uitgesneden en daaroverheen een nieuw glaasje geplakt. Op deze wijze hebben de burge meester, de gemeentesecretaris, de wethouders, de raadsleden met hun dames en enkele overige genodigden de wereld eens op een andere wijze bekeken. hof, Avifauna, ,31oemen. Berg en Bos" te Apeldoorn en natuur-opnamen. Grap pig waren enkele panorama's. De foto graaf had daartoe een grotere afstand dan 6 cm genomen, namelijk ongeveer een meter. Bij de projectie leken de panora ma's wel maquettes, met kleine huizen en molens. Burgemeester mr Woldringh van dér Hoop, die ook de avond geopend had, dankte de heren Van Beelen namens alle aanwezigen. Dat dankwoord was wel op zfjn plaats! Voor de koffiepauze werden „gewone" plaatjes van Oud-Katwijk ver toond. Die vielen niet minder in de smaak. Er was ook gelegenheid de nieuwe aanwinst van de raadzaal te bewonderen: het schilderij van Willy Sluiter, een boni- schuit op het strand voorstellend. Verbetering van het raadsverslag Tot onze spijt is een deel van het raadsverslag weggevallen. Daardoor is De heer W. van Beelen toonde zich ook thans weer een knap man. Zijn vader, de heer Nic. van Beelen, assisteerde hem gaf de nodige uitleg. „Sluit u het rechter oog eensnu ziet u dat en dat. Nu het linkerJa, nu met beide ogen goed kyken Wim van Beelen knipte wat aan door hem zelf gemaakte toestel.ei behoefden niet eens „goed -te kijken": de resultaten waren fantastisch. Van Beelen Sr, die we even te voren toch warempel nog voor het scherm in de trouwzaal had den zien staan, bevond zich ineens ir bed viooltjes. Of in de kas van Keuken hof temidden van de allermooiste er allerkleurigste tulpen. Men noemt dit stereofotografie. Hel principe is al oud (van 1900 ongeveer) en het wordt momenteel meer en meer uit gewerkt. Er is Sprake van polarisatiefil ters en van stereoprojectie. Het schijnt voor leken nogal ingewikkeld te zijn. We hebben ons het hoofd er dus maar niet mee vermoeid, doch alleen maar gekeken en genoten. En er ons enthousiast over betoond. Voor elke foto, die op het doek ver- schynt, wordén twee opnamen gemaakt. Als de fotograaf met zijn stereocamera één keer heeft geknipt, gaat hij een eind- iar rechts of links (byvoorbeeld 6 cir de oogafstand) en dan neemt hij nóg een plaatje. De twee opnamen worden gelijktijdig geprojecteerd, voor elk oog een beeld, maar de bril zorgt er voor, dat de twee beelden tot één samensmelten. Zoiets als by de stereokijkers, die men vroeger wel zag. In Van Beelens toestel zitten twee projectielantaarns naast el- Het byzondere ls, dat alles op de foto diepte gaat krijgen. Daarom iykt het in derdaad. of sommige viooltjes vóór het doek komen te staan. Een grote i poes denkt Je zó te kunnen pakken. Je wil je hand uitsteken om een mooie tulp te plukken. Je meent tussen de mensen te lopen, als er een straattoneel op doek verschynt. Ook al zien mensci dieren er uit als wassen beelden, omdat ze zo onbeweeglijk staan De heer Van Beelen Jr had alle foto's zelf gemaakt. De kleuren waren over het algemeen prachtig natuurgetrouw. Er wa- foto's van de feesten in 1948, Keuken- Even Uw aandacht!!! Na onze OPRUIMING hebben we nog enige restanten WOLLEN STOFFEN van 14.00, 11.00 en 9.00 per meter. Deze stoffen verkopen we vanaf E 7A Zaterdag voora,IU Ook in WITGOEDEREN hebben we neg enkele speciale prlizen. PRIMA CRASLINNEN SLOPEN extra zwaar1.89 Dezelfde kwaliteit LAKENS, 180x235 7.50 THEEDOEKEN, een reuze collectie, vanaf69cent BADDOEKENƒ1,29, 1.40 1.85, Blauwe en rode BLOKDOEKEN, prima, prima De echte wollen groene ZEEDEKENS voor de spotprijs vanƒ31.25 per meter 2.15 1.25 C. v. SCHIE en Zn. BALJUWSTRAAT 35 KATWIJK AAN ZEE Al is de opruiming officieel voorbij, GOEMAAT zet de stroom van koopjes voort. Koopjes, en stuk voor stuk prima van kwaliteit Artikelen die U in het gebruik volkomen tevreden stellen. Daérom koopt een practische huisvrouw bij GOEMAAT: Reeds 60 jaar een waarborg voor le klas kwaliteiten tegen de laagst mogelijke prijzen Effen zuiver wollen Kindersportkousen, met mooi fantasie-kabelsteekje, geheel met Nylon versterkt, voorradig in de matep lt/m 6 maat 11.65 25 ct. stijging p. m. Interlock Herencamisoles van fijne Peruaanse katoen keurig van model en afwerking Alle maten voorradig. Aanvangsprijs 2.25 Bijpassende Korte Onderbroeken 2.35 Het grote succes onze ENKALON kousen met mooie mindering in zeldzaam mooie taupe tinten Ook deze week slechts 5.95 BEVA Lion Overalls voorradig in blauw en wit iedere maat 14.90 Nylonkousen 6.90, 5.95, 4.95 en 3.60 IAEGERWOL 1.25 ZWARTE SAJET 1.45 HERENSOKKEN 1.55 KOUSENVOETJES 45 ct. DOE UW VOORDEEL KOOPT BIJ Rynsburg Vliet N.Z. 28 Nieuws van en voor Rijnsburg Mr Róosjen voor de A.R. kiesvereniging Voor de A.R. kiesvereniging sprak mr A. B. Roosjen uit Amsterdam over: De stembus van 19-52. Ds Post opende. Mr Roosjen herinnerde aan de mening gedurende en direct na de oorlog: wat moeten de Chr. partijen nu nog doen? Dat was een hooghartige houding. Maar de Bijbel geldt niet alleen voor 1852, 1952. de Noodlottig noemde mi opportunistische politiek. 13.000 Ambonnezen in ons land het slacht offer zijn geworden. De Indonesische kwestie heeft afgedaan. Maar moet het daar zo blijven? Moet ook Nieuw-Guinea er nog aangaan? Spr. wees op het woord van dr Schouten: Het gezag moet onver kort worden gehandhaafd. Met gezag wordt niet bedoeld een totalitair systeem. De partij van de arbeid heeft een nieuw plan het licht doen zien: het plan naar vrijheid. Wat komt er van die vrijheid terecht? Ziet men niet, dat de socialistische weg uitloopt op slavernij? Uitvoerig ging mr Roosjen ook in op de financiële toestand cn de prijzen politiek. De staatsschuld 'is schrikbarend toegenomen, maar de regering heeft zich dc armoede aangepast. De spaar zin wordt vernietigd. De Zondagsrust geven we niet lichtvaardig prijs. Roosjen betrok ook de school nog ii referaat, dat met grote belangstelling werd gevolgd. Hy besloot met de woor- drti: Tegen de revolutie het Evangelie. Kleuterbureau De afdeling Rijnsburg van de Zuid hollandse vereniging Het Groene Kruis deelde ons mee. dat deze maand het kleuterbureau zijn werkzaamheden be gint. Elke Donderdagmiddag vap half vier tot half vijf is er zitting, dus n; zuigelingenbureau. Concert van „Wllhelmlna" In Rapenburgkerk De muziekvereniging Wilhelmina heeft in de kerk aan het Rapenburg haar 51ste concert gegeven. Wij mogen wel zeggen, dat dit volledig geslaagd is. De heer D. Anderson uit Leiden weet, wat hij van Tuinders te Roelofarendsveen gaan kwaliteit nastreven Ontwikkelingsdag van de voorlichtingsdienst De rijkstuinbouw voorlichtingsdienst organiseerde te Roelofarendsveen een ontwikkelingsdag ;n de Pancratiuszaal. Het aandachtig gehoor bestond uit ruim honderd man. Voorzitter was de secre taris van deze veiling, de heer Jac. de Jong Gzn. De heer Verkley hield een inleiding over nieuwste inzichten op bemestings- gebied. De laatste tientallen jaren maak ten de kunstmeststoffen een belangrijk deel uit van de bemestingsleer op tu:n- bouwcursussen. aldus de heer Verkley. Weinig aandacht werd over het alge zijn muzikanten kan verwachten. En de muzikanten geven blijk, hoe zij op de bedoelingen van de dirigent moeten reageren. Dat werkt een vruchtbare een heid in de hand. Wij noemen van de nummers slechts het Andante Religioso van J. C. Ander son, dat vooral gevoelig werd gespeeld. Opvallend was ook de gespannen aan dacht, waarmee werd geluisterd. Een verrassing was het orgelspel van de heer D. Sohoneveld G.zn. en het spel van de trompettist de heer W. Noteboom, die De heilige Stad speelden. Schoneveld speelde ook nog een toccata van Dubois. Ds Groenewoud. Hervormd predikant, zei aan het slot terecht, dat het een waardevolle avond was geweest. Jammer dat er zo weinig ouderen waren. Er was echter nog meer te doen in Rijnsburg gisteravond. Ook de burgemeester gaf blijk van zijn belangstelling voor het Nieuwe correspondent De heer M. Schoneveld, die tot nu toe het nieuws uit Rynsburg voor ons blad verzorgde, heeft gemeend wegens drukke werkzaamheden voor het correspondent schap te moeten bedanken. Met ingang van vandaag is de heer L. J. Goudriaan, Petr van Saxenstraat 16. onze corres pondent te Rijnsburg. Wij verzoeken allen, die berichten of verslagen voor ons blad hebben, zich met dc heer Goudriaan of zyn zoon Theo in verbinding te stel len. In spoedgevallen rechtstreeks met onze redactie, tel. K 171031441. Mogen wy in het bijzonder de besturen van ver enigingen, van welke richting ook, attent maken op deze wijziging en hun volle medewerking inroepen? Daarvoor by voorbaat onze dank. Stalzolder neergestort De zolder van de stal van de familie Bouwman, wonende aan de Oegstgeester- weg, stortte vanmorgen omlaag. De boer stond juist bulten schot, maai de koeien werden onder pakken stro bedolven. Met de hulp van turen werden de dieren uit hun netelige positie bevrijd. Er waren geen ernstig gewonden. Burgerlijke stand GEBOREN: Jan, z. van C Zwaan en van A. Lindhout. Dubbelebuurt 34; Jacobus, z. van G. P Heemskerk en van J. Tijsterman, Hyacinthenstraat 12; Geertje, d. van C. Kromhout en van A. van Rijn. Vlie-t N.Z. 75: Dirk Hugo, z. van N. Hoek en van A. Klaassen, Oegsrt- geesterweg 45. ONDERTROUWD: Teun is Kralt, 26 j.. Kerkstraat 3, Weesp, en Gretha Klazina v:n Egmond. 22 j., Vliet ZZ. 17; Jacobus van der tfelk, 25 j., Kanaalstraat 29, en Jacoba Ravensbergen, 20 j., Kanaalstr. 32. (Advertentie). het vérband aan het einde van het ver slag teloor gegaan. Enige correctie is dan ook wel gewenst. Het spreekt vanzelf, dat de gehele raad van harte accoord ging met het voorstel om twee wachthuisjes voor busreizig-i s tc bouwen. Daarna kwam in behandeling het voorstel inzake het aanleggen van een tennispark met acht banen. De heren B. Vooys, N. J. van Duijvenbode en H. Haasnoot hadden veel lof voor het plan, maar de heer D. v. d. Marei wenste als tegenstemmer te worden gerekend. Hij was beducht voor Zondagsontheiliging. De heer v. d. Marei toonde zich ook een tegenstander van het plan, om het huis van wijlen mevr. Meerburg tot politie bureau te bestemmen. KATW11K AAN ZEE Hoog en laag water Zaterdag, 2 Februari: hoog water 7.53 en 20.13; laag water 3.33 en 16.02. Egelantiers te Katwijk aan Zee De vlag op de toren Onder auspiciën van de Oranjevereni ging te Katwijk aan Zee gaf de toneelclub „De Egelantiers" gisteravond de eerste der twee opvoeringen van het historische spel „De vlag op de toren". De kapel was tot de laatste plaats bezet. Een novi teit was de medewerking van de har monie „U.N.I.", die op uitnemende wyze opende, sloot en de pauze en de ruimte tussen de bedrijven met het spelen van bekende nationale liederen opvulde. De voorzitter van de Oranje-vereni ging, mr J. van der Plas, leidde de avond in. Zijn voorstel, om aan de jarige Prin ses Beatrix een felicitatie-telegram te zenden, werd met grote byval ontvan gen. En nu het toneelstuk. In 1813, enkele maanden vóór de bevrijding uit de ijze ren greep van de kleine Corsicaan, zag een moedige onderduiker (die gewei gerd had, de „eer" te genieten, officier van Napoleons „garde d'honneur" te zyn) kans, een oranjevlag op één van de Leidse torens te bevestigen (en nog ste vig ook!). Ietwat voorbarig toch, want de „grande armée" moest Leipzig nog ondergaan. In elk geval stimuleerde deze daad de moed en verstevigde het altijd nog wat slappe saamhorigheidsgevoel. Dit historische feit inspireerde de heer C. K. tot het schrijven van de genoemde vier-akter, onder het pseudoniem P. van der Does. We ontmoeten natuurgetrouw dezelfde typen als uit de jaren 1940'45: de pur-sang-oranjeklanken, de voorzlch- tigen en de slappelingen. De schrijver heeft met dit stuk het liefhebberij-to neel een goede aanwinst bezorgd. Psychologisch groef hij niet al te diep, vaak ook verzuimde hij in de toneel handeling voldoende perspectief aan te brengen, maar de dialogen zijn absoluut vrij van elke vorm van vaderlandslie vende oratorische bombast, die veel an dere stukken in dit genre ongenietbaar maken. En het dramatische hoogtepunt in het vierde bedrijf, als de oud-kolonel van Willem V de door hem tot nu toe geminachte en doodgezwegen zoon (Ka- rel) van de vroegere patriot Verboom zyn hysen van de vlag als een held moet erkennen (volgens zyn eigen on wetend afgelegde belofte), voor hem in de houding springt tzo goed en kwaad als hij dit kon) en deswege als schoon zoon moet aanvaarden, dit hoogtepunt dan, is uitstekend gevonden. De komi sche momenten verlevendigen ongefor ceerd de handeling cn sorteren altijd ef fect. Toch verdraagt dit stuk. wil het in de opvoering slagen, geen middelmatigheid. Gezelschappen, die hieraan lijden, moe ten er niet aan beginnen. De Egelantiers hebben bewezen, dat zij, althans wat de vertolkers van de hoofdrollen betreft, het stadium van „lesje-opzeggen" ver te boven zijn. Met name de dames Henny de Geus (als de kordate dochter Maria van den Bosch). Thea den Dikken (als de ouderwetse, maar nu de bezetters naar de ogen de Josephine van Hogenhuysen), Kruyt (de gewiekste oranjegezinde dienstbode Saartje), Map van Dikken (de gr oenten vrouw Katrijn) en de heren C. Kwakernaak (oud-kolonel Van den Bosch) en E. J. de Geus (de timide min naar, garde d'honneur-lultenant Jacobus van Hogenhuyzen) waren geheel één met hun rol en gaven er bijzonder mooie creaties van. We beweren daarmee niets ten nadele van ^le overige spelers cn releveren gaarne het verdienstelijke spel van mevr. Minnee-Meyran (Elzeline v. d. Bosch) A. den Dikken (de officier Verkerk). J. van Duyn (de held van de vlag), F. C. Schiereck (de huisknecht) en Nel van der Zaal (de dienstbode Aagje). De décors en het meubilair van de firma Donnars (Den Haag) vormden een toneel, dat ver uitstak, in styi en aan kleding. boven wat men gewooniyk ziet en de costuums en grime van de Leidse firma Hoppezak konden we eveneens loven. De empire-kapsels waren histo risch onjuist. Het liedje van de Zilver vloot, dat Saartje zong, moest toen nog geboren worden! Enkele andere ana chronismen zal men nog moeten corri- A&V Wij behoeven V niet te vertellen, dat zelf-ge- breide kleding stukken warmer en sterker is dan machinaal vervaardigde. U wist misschien nog niet dat zij op het ogenblik ook nog veel en veel goedkoper is dan anders. ij/ De prijzen van onze knotten breiwol en katoen spreken voor zichzelf! rw°M..s5 BREIKATOEN 69«. RIJNSBURG TELEFOON 2365 meen bésteed aan de organische mest. De laatste jaren komt deze mest weer meer in de belangstelling, omdat ver schillende voordelen niet door kunst mest zijn te vervangen. Dit zijn o.a. de structuurverbeterende eigenschappen, de verbetering van de waterhuishouding, deze mest houdt het bacterieleven in de grond op peil en het gehalte aan groe;- elementen. Deze elementen zyn in kunst mest meestal n;et aanwezig. Daarom s een groter gebruik van organische mest ook :n Roelofarendsveen en omgev c zeker op zyn plaats. De heer Verkley wekte de kwekers op. belangstelling te hebben voor hun proeftuin en daarvoor een offertje te brengen. Elke tuinder kan nut hebben van de onderzoekingen. Dit onderstreep te ook de heer De Jong, bestuurslid van de proeftuin. „Ervaring in de bloementeelt" was het onderwerp, waarover de heer Gelein sprak. Terwijl de kostprijs 1 de bloe men stijgt door de hogere k ^ten en ar beidslonen, neemt de koopkracht af en loopt de export zeer onregelmatig. Wil men daarom in de bloemen nog een be staan vinden, dan moet de kostprijs zo veel mogelijk worden gedrukt. Dit kan door een weloverwogen teeltplan en arbeidsverdeling, zodat een kwaliteitf- product wordt geteeld, dat alleen nog afzet kan vinden. Bovendien moet men trachten producten te kweken, waarvan geen massa-productie bestaat en die men elders niet kan kweken. De heer Gelein hekelde het uit de hand verkopen van bloemen. Daarmee dupeert men niet alleen zich zelf. maar voora! de kwekers, die wel alles via de veiling afzetten, omdat dan vaak de vei ling als een vuilnisbelt wordt gebruikt om afwijkende kwaliteit weg te werken, waardoor de koopman dikwyls niet kan slagen en ook bij de kwekers moet gaan zoeken om wat goeds te vinden. Ir G W. v. d. Helm gaf een overzicht van 1951. De vrees, dat het met de augur ken mis zou gaan, is niet bewaarheid geworden. De glasaardbeien gaven goede uitkomsten; de sortering kan dikwijls nog wat beter, alsmede de verpakking. Het gebruik van stro tussen het gewas verdient grote aandacht. De plantafstand by de augurken verdient eveneens aan dacht, omdat dan in tijden, dat het pro duct niet gaat. gemakkelijk op fijne oluk kan worden overgeschakeld. Ook ie rassenkeuze is van belang i.v.m. het optreden van virus. Ras VI is hiervoor weinig gevoelig. De kassnijbonen g*ven goede rétulteten. Volle-grondsnyboncn gaven normale opbrengsten. Vervroegen van de teelt verdient in Roelofarends veen veel aandacht De verpakking moet worden verbeterd. Peulen, die een goed resultaat gaven, moet men trach ten te vervangen door een absoluut vliesvrije peul. In het algemeen moet het kweken van een kwaliteitsproduct worden nagestreefd. De heer A. H. Verheul wekte de aan wezigen op de kernclub te bezoeken. Ir Loomans besprak de betekenis van een boekhouding voor de tuinbouw. Aan de cijfers kan men zien. wat er in het be drijf moet gebeuren. Gemeente Leiden gaat weer procederen The Liverpool and London and Globe Ins ance Company Ltd meent de ge meente aansprakelijk te moeten stellen voor schade, die een verzekerde van die maatschappij aan zijn auto zou heb ben geleden. Door de maatschappij werd volgens B. en W. echter geen enkel be wijs geleverd van de door haar beweerde toedracht van feiten. Onder deze om standigheden kan de gemeente de vor dering, om de schade te vergoeden, niet voldoen. De maatschappy heeft de gem. thans doen dagvaarden voor de kan tonrechter. Hiertegen dient, aldus B. en W.. verweer te worden gevoerd. Het college stelt de raad deswege voor, te besluiten tot het voeren van verweer, zo in eerste aanleg, als, zo nodig, in hoger beroep tegen de dagvaarding der zenoemde maatschappy. Museabezoek in stijgende lijn In 1951 bezochten in totaal 911.666 per sonen (in 1950: 838.803) de rijksmusea en rijksmonumenten in ons land. De Leidse musea trokken 37.847 bezoekers (in 1950: 26.028). De meeste belangstel ling trok Volkenkunde: 19.190 (15.519). Dan volgen: Oudheden met 16.034 18.663), geschiedenis der natuurwetenschappen met 1.550 (1.014) en tenslotte het pren tenkabinet van de Leidse universiteit met 1.073 (832). WARMOND Loop van de bevolking Het aantal ingezetenen bedroeg op i Januari 1951 3888. In de loop van dat jaar vestigden zich in onze gemeente 389 personen, terwyi er 327 vertrokken. Ge boren werden er 108. aantal overledenen: 26. zodat de bevolking toenam met 144 personen en kwam op 4032. Er werden 21 huweiyken voltrokken. OUDE WETERING Vanavond om half 8 ia er in de Chr. school ledenvergadering van de Vereni ging van de Vereniging voor Chr. Nat. Schoolonderwy s. The centre of the bulbdistrict Lisse komt tijdens bollenseizoen in het hart-teken te staan Rondvluchten boven bollenstreek, concours hippique en museum Liaae heeft de plannen voor het as. bollenseizoen al ln kannen en kruiken. De V.V.V. was al vele weken achter de schermen druk bezig, werkte ideeën erder uit en komt nu met het plan de campagne voor de dag. Om te beginnen komt een groot deel van het dorp ln het hart-teken te staan: winkels met hart vormige étalages, hartvormige gevels, hartvormig mozaïek op het Vier kant, hartvormige borden, enz. Er. dat alles onder het motto: Llsse 't hart an bollenland. Eerst lag het Ln de bedoeling deze slogan in alle talen boven de wegen, die Lisse leiden, te hangeri. Dat kon niet doorgaan, omdat de Rijkswaterstaat daartegen bezwaren maakte. Maar overi gens zal de bezoeker wel op een zeer nadrukkelijke manier op het hart wor den gedrukt, dat Lisse het hart is. Zo zullen ook ln het hart van het dorp de dertig meter palen worden geplaatst met een groot verguld hart an in de top een toef bloemen. Het heeft enige tijd geduurd voor alle middenstanders van het nut van deze campagne waren overtuigd. Dat had zijn reden. Twee jaar geleden hadden de Lissers ook een stunt op touw gezet met de molen op het Vierkant en de oud- IIollandse gevels. De financiële uitslag bleek echter niet zo bijster vriendelijk. Behalve deze hart-campagne staat er nog meer te gebeuren. Er zyn plannen om op het Vierkant de muziekkorpsen de bezoekers een welkomstlied in de Met rs.ht mag men van Lisse zegaen oren te laten toeteren; er is kans, dat de dat het nog steeds is „the centre of tha' z^ais in het poststempel mozaïekwedstrijden al kant en klaar. Men veegde hierbij tegelijk een aantal organisatorische fouten van de kaart. Voor het keuren, dat in de afgelopen jaren door een jury geschiedde, zijn thans drie jury's voor drie groepen, resp.: reclame-mozaïeken, mozaïeken voor per soneelsgroepen. van particulieren en die voor de jeugd. Die der particulieren zyn weer onderverdeeld in twee klassen, omdat de ene tuin sterk verschilt ven de andere. Een reisbureau organiseert ln samen werking met de K I..M. rondvluchten boven de bollenstreek. Een toer per auto bus door de bollenstreek en een bezich tiging van Schiphol zijn aan de rond vlucht verbonden. Op 30 April hoopt de harddraverij- vereniging Lisse en Omstreken haar gouden jubileum te vieren met een groot concours hippique. Voor deze dag heeft ook het onlangs opgerichte Oranjecomitd plannen in petto. Keukenhof is weer belangrijk uitge breid. In de kas staan al veel soorten tulpen met de „pennen" boven de groud er wordt nu hard gewerkt om d« tweede étage van het kasteel, dat niet op het tentoonstellingsterrein ligt, om te toveren in een museum. Dit museum zal gedurende het bloeiseizoen dagelijks open

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 5