Onderwijzersopleiding wordt op nieuwe leest geschoeid Maher Pasja beveelt guerilla- activiteit te staken Ok roil zekerheid 2 VBIIDAG 1 FEBRUARI 1952 Kweekschoolwet in Tweede Kamer Na vijf jaar kan men „volledig bevoegd" onderwijzer (met hoofdakte) zijn (Van onze Parlementsredacteur) REEDS LANGE JAREN is men aan het dokteren met de opleiding van onderwijzers. In 1931, 1934 en 1938 werden wetsontwerpen ingediend, die het niet verder konden brengen dan tot de schriftelijke voorbereiding. Op 13 Juni 1950 is opnieuw een wetsontwerp ingediend, dat meer succes zal hebben dan zijn voorgangers. In ieder geval heeft het het gebracht tot een openbare behandeling. Gistermiddag is de Tweede Kamer daaraan begonnen. bijzondere kweek- Deze Kweekschoolwet is de eerste, die dit soort onderwijs bij wet regelt. Minister Rutten noemt het „middelbaar vakonder wijs", waarom het naar zijn mening thuis hoort noch bij het lager onderwijs, noch bij het gewone middelbaar onderwijs. Re den genoeg, om er bij afzonderlijke wet aandacht aan te besteden. De wet voorziet in een volledige op leiding. die vijf jaar duurt. Zij is deeld in drie zgn. leerkringen. De eerste duurt 2 jaar en bedoelt de algemene vor ming van de leerling. Tot deze leerkring kunnen worden toegelaten jongelui, die in het bezit zijn van een Mulo-diploma, van een diploma 3-jarige HR.S. of Han delsdagschool, dan wel drie jaar met goed gevolg een vijfjarige H.B.S. of gymnasium hebben gevolgd. De tweede leerkring is bedoeld in twee jaar de leerling de bijzondere vorming als onderwijzer bij te brengen. Hiertoe wor den toegelaten zij, die de eerste leerkring met goed gevolg hebben doorlopen, i ook zij, die in het bezit zijn van het eind diploma van een school voor middelbaar of voorbereidend hoger onderwijs. Aan het einde van de tweede leerkring doet de leerling een schoolexamen en dan is hij. als hij ten minste slaagt, onderwijzer, gelijk dat nu het geval is bij de thans bestaande vierjarige kweekscholen. De derde leerkring bevat slechts één leerjaar. Aan het einde daarvan wordt een examen gehouden ter verkrijging van een akte van bekwaamheid, die de onder wijzer recht geeft op het vervullen var een betrekking van hoofd ener school. Dit betekent dus. dat het huidige, los van de kweekscholen staande hoofdakte examen nu bij de kweekscholen wordt ondergebracht. De wet spreekt niet hoofdakte, maar van de akte van kwaamheid als volledig bevoegd onder wijzer. Naast de schoolexamens blijft de moge lijkheid. rijksexamens af te leggen. De schoolexamens voor volledig be voegd onderwijzer worden voor het eerst afgenomen in 1956, die voor de niet vol ledig bevoegde onderwijzers in 1955. De oude onderwijzersakte blijft nog verkrijg baar tot 1955 en de oude hoofdakte tot 1959. Verder bevat de wet uiteraard aller lei bepalingen omtrent leerplans, leraren enz. Het zou te ver voeren, hiervan een uitvoerig exposé te geven. Wel moeten wij nog wijzen op de uitwerking van het principe van de financiële gelijkstelling Advertentie genéést &TS2^nen l^jl |y schrale huid Voorstel van minsiter Den Haag krijgt bijna f 10 millioen Voor naasting van telefoon tijdens bezetting Minister Wemmers wil aan de ge meente Den Haag f3 millioen, aan Rot terdam eveneens f 3 millioen en aan Am sterdam f 4 millioen uitkeren wegens het derven van inkomsten uit de gemeente lijke telefoondiensen, die op 1 Januari 1941 door de bezetter in beheer zijn ge bracht bij de PIT. De gemeenten heb ben ook tijdens de bezetting als een schadevergoeding ontvangen, maar op grond van een rapport dat door een commissie over deze kwestie is uitge bracht, meent de minister dat deze ver goeding te laag was. Bovenden wil de minister nu het nog verschuldigde be drag van de overnemingssommen uit keren. Voor Den Haag is di't f6,5 mil lioen, voor Rotterdam f 1 millioen en voor Amsterdam f 10,2 millioen. Tenslotte zal het rijk nog f 270.000 storten op rekening van de Nozema. De omroepverenigingen zullen hier nog f 180.000 bijleggen. Zowel het rijk als de omroepverenigin gen zijn aandeelhouders in de Nozema. Door de nieuwe stortingen komt de totale storting op de aandelen nu op 50 pet. Alweer brand bij Baronie in Schiedam Voor de tweede maal in enkele maan den woedde gisteravond een brand in de chocoladefabriek De Baronie te Schiedam. Het vuur kon betrekkelijk snel in de kiem worden gesmoord. De suikerwerkerij, die bij de vorige brand grotendeels werd verwoest en tijdelijk naar een gedeelte van het oude pand, boven het ketelhuis, was overgebracht, is ook nu weer geheel uitgebrand. De oorzaak is evenals bij de eerste brand onbekend. Oplossing voor Herv. Wemeldinge tussen opehbare scholen. Ver is de Tweede Kamer gistermiddag nog niet gekomen met de behandeling. Slechts twee sprekers voerden het woord, n.l. de heren Peters (k.v.p.) en v. Sleen (arb.). Beiden juichten het wetsontwerp toe, dat eindelijk een beter opleidings systeem wil invoeren. Verschil was er echter tussen deze twee heren t.a.v. de nodige vooropleiding. De heer Peters was het er mee eens, dat de onderwijzers ge- recruteerd behoren te worden uit Mulo leerlingen. De heer Van Sleen daaren tegen vond het jammer, dat niet een mid delbare of voorbereidend hogere voor opleiding geëist werd. Z.i. zouden er dan minder mislukkingen komen en zo die er al zijn, dan kan men nog een andere kant uit. Ook vond de heer Van Sleen het jam mer, dat zowel aan het einde van de tweede leerkring als aan het einde van de derde leerkring examens afgenomen worden. Hij was bang, dat velen na het eerste examen zullen ophouden, omdat zij liever een onderwijzersbetrekking hebben dan de hoofdakte-nieuwe-stijl halen. Ook waarschuwde hij er voor, van de onder wijzeressen geen vrouwelijke onderwij zers te maken, waarmee hij wilde zeg gen, dat er verschil in opleiding behoort Dé heer Peters, dankbaar voor de finan ciële gelijkstelling van openbaar en bij zonder kweekschoolonderwijs, meende echter, dat deze niet ver genoeg is door gevoerd. Vooral kleinere scholen komen met een bepaald percentage van de ex ploitatiekosten niet uit. Ook had hij be zwaar tegen de mogelijkheid, bijzondere kweekscholen met minder dan 15 leer lingen de subsidie te ontnemen. Hier zou het subjectieve oordeel van de minister te veel spreken. Vanmiddag werd het debat voortgezet. In bijzondere zittingen van de synodes der Evangelisch-Lutherse en Hersteld Evangelisch Lutherse kerken werd 'besloten, de beide kerkgemeenschappen te herenigen. Ds J. P. van Heest, voorzitter van de Evangelisch-Lutherse synode, die ook de president van de Verenigde Synode zal zijn, tekent in de gisteren in Amsterdam gehouden vergadering der Evangelisch Lutherse synode de acte van hereniging. Achter ds Van Heest staat notaris M. W. Rutgers. Historische synodezitting Luthersen in ons land werden na 160 jaar weer één Acte van hereniging gisteren in Amsterdamse Oude Kerk getekend gisteren in de Oude Kerk aan het Amsterdamse Spui gehouden werd, is een gedenkwaardige en historische zitting geworden. Daar is de her eniging tussen de Evang. Lutherse Kerk en de Hersteld-Evang. Lutherse Kerk, waartoe reeds eerder besloten was, een feit geworden. Na 160 jaar zijn de Luthersen weer in een kerk verenigd. Bij de aanvang van de zitting heette de voorzitter, ds J. P. van Heest, de ge machtigden vtan de Hersteld Evang- Luth. Kerk, die ter vergadering ont vangen werden, welkom. De secretaris van de Alg. Kerkelijke Verg. van de Herst Evang. Luth. Kerk, ds H. Ver meulen, las het besluit tot hereniging voor. waarna de gemachtigden van beide kerken ten overstaan van notaris Rut gers de acte tekenden. Voor de Evang. Luthersen waren dit ds J. P. van Heest Na rijp beraad te Cairo Ook Wafdisten thans bereid, deel uit te maken van het nationale eenheidsfront van rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen. Neemt daarvoor regelmatig Togal, het middel bij uitnemendheid, dat baat waar andere falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en Bij3apoth. en drog. f 0.83, 2.08, 7.94. Engeland op andere wijze wil oplossen, heeft maatregelen getroffen, dat de guerilla-activiteit in de Suezzone kal worden gestaakt. De zgn. „bevrijdingsbataljons" moeten direct ophouden, verdere onrust te veroor zaken. Als orde en rust hersteld is, valt er gemakkelijker een basis te vor men voor nieuwe onderhandelingen met de Britten. Maher Pasja heeft daartoe uren lang onderhandeld met generaal Aziz Al Misri, de comman dant der guerillatroepen. De premier heeft voorts te kennen gegeven, dat hij altijd voorstander is geweest van een regionaal verdedigingspact voor het Nabije Oosten. Derhalve kan een nieuwe ronde in de Brits-Egyptische onderhandelingen een laatste kans bieden, om tot een bevredigend accoord te geraken. Langzamerhand worden de beper kende maatregelen in Cairo verzacht. Aan de eigenaars van bioscopen en openbare vermakelijkheden is verzocht, hun instellingen weer te openen. Aan de buitenlanders is bescherming beloofd van hun rechten. Ook zullen drastische besluiten genomen worden ter verla ging van het prijspeil. Duurte immers veroorzaakt een sohrale voedselvoorzie ning en bereidt steeds de bodem voor demonstraties en onlusten. Belangrijk is, dat ook de Wafdistische partij, die de vorige Egyptische regering de meerder heid verschafte, aan het „nationale front" zal deelnemen. Men neemt aan, dat alle voorname par tijen, behalve dan de fanatieke natio nalistische en uiterst linkse, er in heb ben toegestemd, van het nationale front deel uit te maken. Dit is dus bedoeld, (Advertentie) Bevrijdt U om Maher Pasja, de „sterke man", nog sterker te doen staan. De leden van het nationale front zullen in de rang van „buitengewoon gezant" optreden als raadslieden, wier adviezen bindend zul len zijn voor het kabinet. Bij decreet van Koning Faroek zal binnen 18 uur de instelling ervan nog bekend worden ge maakt. Op een persconferentie heeft Maher Pasja geantwoord op de vraag, wat hij nu feitelijk dacht van Edens verklaring over eventuele deelneming van Egypte aan het defensie-commando voor het Midden Oosten. De premier verweesde vragensteller naar een vorige verkla ring, die hij in 1946 had afgelegd. Toen had hij betoogd, aan een regionaal ver drag de voorkeur te geven boven twee zijdige verdragen. Hieraan zouden dan alle leden van de Arabische Liga moe ten deelnemen en, volgens hem, was er geen bijzondere reden, waarom men ook Engeland met zijn belangen in het Middellandse Zeegebièd, niet zou toe laten. Een dergelijk verdrag zou geen Inmenging betekenen in de binnenlandse aangelegenheden van welk land ook. Merkwaardig, wees de Egyptische pre mier er op, dat Engeland een gegadigde is voor zo'n verdrag, zowel door zfjn aanwezigheid op Cyprus, Malta en Aden, als op grond van z(jn mandaat in Pales- en ds C. Pel, voor de Hersteld Evang. Luthersen ds N. Sdhenkman en ds A Vermeulen. Ds Van Heest vertolkte de blijdschap over deze hereniging met de woorden uit Ps 118: „Dit is dé dag. die de Here gemaakt heeft, laat ons op dezelve ons verheugen en verblijd zijn". Op Donderdag 7 Februari zal 's avonds een herenigingsdienst voor de gemeente leden worden gehouden in de Oude Kerk waar ds N. Schenkman als liturg zal optreden en ds Van Heest de preek zal houden. Vermoedelijk zal daar ook het woord gevoerd worden door dr Lundquist. de secraris-generaal van de Lutherse Wereldfederatie. Beheersinstituut heeft f 9 millioen over Lang verwacht wetsontwerp nu ingediend Om spoed te zetten achter de trage afwerking der rekeningen van het Be heersinstituut, waarop de Tweede Ka mer zoals we gisteren meldden ernstige critiek heeft uitgéöefend, heeft minister Mulderije nu een lang verwacht wetsont werp ingediend. De bedoeling hiervan ii dat de ontvangsten en uitgaven van he' B.I. over de jaren 1946 tot en met 1949 zullen werden opgenomen in de algemene ryksregelk-g over 1951. Het totaal van dt ontvangsten die de Kamer nu moet ver evenen, bedraagt ruim f66 millioen er het totaal van de uitgaven bijna 57 mil lioen. Er is. dus een batig saldo van rond f9 millioen. Voor 1931 wordt op een over schot van ruim f2 millioen gerekend, maar in de komende jaren zuilen vrijwel zeker verliezen worden geleden doordat het aantal beheerde vermogens daalt, terwijl het ambtelijk apparaat volledig moet worden gehandhaafd. Op 1 Juli jl. waren nog 10.577 vermogens in bewind en 13.495 in beheer. Zoals men weet, heeft de Rekenkamer verklaard dat zU de rekening over 1946 niet kan verevenen omdat de administra tie en controle bU het beheersinstituut onbevredigend waren. Ook de Centrale Accountantsdienst wilde geen verant woordelijkheid aanvaarden. Terug noar de kachel Gezien de hoge kosten van de cen trale verwarming wil men in de Chr. school te Ommelanderwijk-Zuid- wending in de gemeente Veendam weer overgaan op kachelverwarming. Het schoolbestuur heeft bij de ge meenteraad f1250' aangevraagd om kachels te kopen en de rookkanalen te veranderen. De inspecteur van het Lager Onderwijs heeft over dit ver zoek een gunstig advies uitgebracht. tina en de verdragen met Irak, Jordanië, Egypte en andere landen. Het is dus ge baseerd op deze, in 1946 afgelegde ver klaring, dat Maher een nieuwe politiek wil voeren, teneinde ontspanning tussen Engeland en Egypte teweeg te brengen. Woning-aanvraag zoek in ambtelijke molen? Hilversumse gerepatrieerden tegen gemeentebestuur Een grote oude villa tegenover de AV.R-O.-studio te Hilversum met huiur van f 3 000 per jaar, was de inzet van een kort geding dat gisteren de president van de Amsterdamse rechtbank werd gevoerd tussen drie gerepatrieerde gezinnen uit Indonesië en burgemeester Boot van Hilversum. De gerepatrieerden hadden de villa, die reeds acht maanden leeg stond om dat er wegens de hoge huur geen ge gadigden voor waren te vinden, clan destien betrokken. Zij kwamen thans verzet tegen een bevel van het gemeen tebestuur om de woning te ontruimen. Volgens hun pleiter was er wel een aanvraag om huisvesting ingediend, maar was dit schrijven wellicht in de amlbtelijke molen weggeraakt. Nadat een afschrift van deze brief was over gelegd, zei de pleiter van de gemeente dat B. en W. wel bereid zullen zijn aan een oplossing mee te werken In af wachting daarvan schortte de president zijn vonnis op. Uit schatkamer 25 km geschiedenis Rijksarchief herdenkt in Delft 150-jarig bestaan Van een onzer verslaggevers) Wist u dat de Vader des Vaderlands bij zijn sterven niet uitgeroepen heeft „Mon Dieu, mon Dieu, ayez pitié de moi et de mon pauvre peuiple", maar ,ayez pitié de moi et de ton pauvre peuple"? Of wij het dus allemaal ver keerd geleerd hebben, weten we niet, maar de zinsnede met „ton" staat in één, van die kostbare stukken, die het Algemeen Rijfksarohief van morgen af t-g.v. zijn 150-jarig bestaan exposeertin Het Prinsenhof in Delft. In een boeiende spectaculaire tentoonstelling geeft dit archief een prachtig overzicht zijn bezittingen. De algemeen rijks archivaris jhr dr D. P. M- Graswinckel, ls er in geslaagd van de 25.000 strek kende meter planklengte het interes santste en meest tot de verbeelding sprekende materiaal overzichtelijk uit te stallen. Er zijn oorkonden uit de Hol landse Kloosters, o.a. een pauselijke met loden bul uit 1140. in dierenvellen ge bonden registers van de Rekenkamer, registers van de confiscaties uit de tijd van Alva, bet Smeekschrift der Edelen, de Pacificatie van Gent enz. In een apart kamertje zijn stukken bijeengebracht, die betrekking hebben op de Vader des Vaderlands, o a. een door Balthasar Gerardts zelf geschre- sn bekentenis. Ook uit latere tijden is er veel te zien. Te veel om op te noemen. Heel fraai zijn bijv. de tractaten uit de tijd van Napoleon. Historieliefhebbers kunnen hier hun hart ophalen. De expositie is •oorlopig een maand lang te bezichti gen. Tegen slijters f 5 boete geëist Moet kraan van melkbus beschermd worden? Kosten zouden anderhalf millioen bedragen Een bedrag van fl.5 millioen zou er mee gemoeid zijn wanneer alle melk- slijters bij de kranen van de melkbus sen kastjes zouden moeten maken om de kranen te beschermen tegen straat- vuil. Dit zei mr Van Ravenswaay gis teren voor het Haagse gerechtshof als verdediger van een groot aantal melk- Slijters uit Leerdam en Gorinchem. De melkslijters waren bekeurd omdat zij 't voorschrift van de directeur van de Keuringsdienst in Dordrecht om kastjes op hun wagens te maken, genegeerd hadden. De kantonrechter in Gorinchem sprak hem vrij, daar hij voor het voor schrift geen voldoende rechtsgrond aan- ivezig achtte, maar voor het Haagse hof werd thans tegen elk van de slijters f5 boete geëist. De Dordtse directeur had zijn voorschrift steun gevonden bij twee van de zeventien andere direc- Uitspraak op 14 Februari. Koninklijk Paar wenst mr Van Schaik geluk De Koningin en de Prins hebben de minister van Staat, mr J. R. H. van Schaik gisteren telegrafisch gelukgewenst met zijn 70ste verjaardag. Advertentie WEK DE GAL IN UW LEVER OP uit bed sprini et uw leve o doen e niet. het bederft U raakt erstopt. wordt humeurig cd loom. Neem e plantaardige CARTER'S LEVERPIL- iETJES om die liter gal op te wekkeD en ertertng en stoelgang op natuur- e te regelen. Een plantaardig zacht jnovertroffen om de gal te doeo Eiat Carter's Leverpilleties lijke wtjj middel. 51 Toen ze bet huis naderde, zag ze drie kinde- Maar haar eigen deelgenootschap aan het heil ren, die bij de tuinmuur aan 't spelen waren, in Christus durfde ze niet aanvaarden. Een buurjongen stond boven op het muurtje met En Flip was niet zo'n grote twijfelaar, als hij een eind touw in de hand. De twee spruiten van zelf dacht. Zijn onrust bewees dit. Zijn verlangen de vriendin lagen in het gras te spartelen met naar zekerheid en zijn eis aangaande vaste radeloze gebaren, grondslagen en solide bases maakten het hem iWat doen jujije?" vroeg, Annie. Zo leefden die twee naast elkaar. Ze kenden "^'e sPelen schipbreukje. elkaar nog lang niet, ze waren nog geen twee K. JONKHEID jaar getrouwd. Annie begon zich aardig thuis te voelen in Indië. De kring, waarin ze leefde, was klein. En de plaats, die ze innam, een plaats met ere. Flip had reeds promotie gemaakt, zijn r'ositie was vast, zijn vooruitzichten waren goed. Annie stelde veel belang in het wei k der Zen ding. Kon ze in haar omgeving iets doen? Gerda vertelde haar, wat de man met de baard gezegd had en Flip had indertijd iets daarvan Besehre- ran varhaal dat etodlrt. al, onrloe 19M beitat ven. Ieder christen moet zijn plicht doen op de plaats, waar hij staat. Een bamboe laddertje stond tegen de tuin- - Daarom had ze zich in verbinding gesteld met muur. De buurjongen slingerde het touw naar ^eren begrafenisje. Een week later was hun moe de predikant en deze bezorgde haar enige Evan- de beide drenkelingen, die dadelijk toegrepen en der dood. geliën in de Maleise taal. Haar beide baboe's met veel tegenwoordigheid van geest het red- Annie keek ontsteld bij de ontdekking van zo- had ze een exemplaar geschonken, maar deze dingsmiddel om hun lijf bonden en moeizaam veel bijgeloof. Zo was Indië! vrouwen konden niet lezen. Daarom las ze haar poogden langs het laddertje omhoog te klimmen. ,Onze kebon is vast een zwanggi vervolgde dagelijks iets voor. Annie's vriendinnen keurden De redder op het muurtje trok uit alle macht, het vrouwtje bevend. dit af. Het zou haar prestige ondermijnen. om de arme slachtoffers op het droge te hijsen. rwanooi? wit Hat?" Een van die vriendinnen had haar aange- Het drietal keek vreselijk ernstig. Zodra een der zwanggi; wat is aai. klampt met een verzoek. „Wij gaan binnenkort ongelukkigen de bovenkant van het muurtje be- ..Dat zijn kerels, die zich kunnen veranderen naar Holland. Daar had ik nog niet op gere- reikt had, werd hij door de redder gegrepen en *n een hond. Soms wel in een tijger. O, het is kend. Mijn man heeft vervroegd verlof gekre- juichend op de veilige wal gesleurd. afschuwelijk! Vanmorgen kwam hij hinkend hier. gen. Nu zit ik over myn oren in het naaiwerk. Annie ging naar binnen. De vriendin ontving Hij had zijn rechterbeen bezeerd en vroeg ver haar hartelijk, maar geagiteerd. Annie begon lof, zich in ons ziekenhuis te laten verbinden, dadelijk, een deel van het werk van haar óver Maar zo even vertelde onze buurman, dat zijn te nemen. gezin de hele nacht verontrust was door janken-j „Hoe komt. bet, dat jullie met vervroegd do bonden. De kinderen werden angstig, verlof gaan?" (iVördi vervolgd) j „Mijn man heeft het aangevraagd. Hij is bang voor oorlog," antwoordde de vriendin nerveus- „Dat zal zo'n vaart niet lopen." „Zou je denken?.Ik maak me zo angstig." „Alles heeft zijn bestemde tijd." Dat verstond de vriendin niet. „Toch wel prettig voor je, dat je weer eens naar je familie gaat," hernam Annie bemoedi gend. „De oorzaak is akelig.' „Wij moeten ons niet bang maken voor din gen, die er nog niet zijn. De kinderen vinden het fijn. Die zijn er vol van." „Hoe dat?" „Ze doen al reeds, alsof ze op zee zijn," lach te Annie. „Ze spelen schipbreukje." „Schipbreukje?! O, die kinderen! Als dat maar geen slecht voorteken is!" „Maar kind! Maak je niet van streek. Wat een dwaasheid!" „Bij een van mijn kennissen speelden de kin- Smaldeel oefent met de Karei Doorman Vijf oorlogsbodems kiezen Maandag weer zee Vijf Nederlandse oorlogsbodems zul len Maandag uit Rotterdam zee kiezen om oefeningen te houden met het vlieg kampschip Karei Doorman, dat zich ir de buurt van Casablanca, op zijn terug reis uit de Antillen, bij dit smaldeel zal voegen. De vijf schepen zijn de torpedoboot- jager Banckert, de fregatten De Zeeuw en Van Zijll en de onderzeeboten Tij- gerhaai en Zwaardvis. Zo mogelijk zullen ook schepen van andere landen uit de Noord-Atlantische gemeenschap aa oefeningen deelnemen. De Nederlandse oorlogsbodems vormen samen het oefen smaldeel 5, dat onder leiding van com mandeur F. T. Burghard staat. Zij zullen een bezoek brengen aan Portland, Cas- sablanca, Algiers. Gibraltar en Lissabon. Post die in Portland moet worden uit gereikt, moet vóór 5 Februari om 8 's avonds zijn bezorgd op het Centraal Station te Amsterdam. De M.S.A. (bureau voor wederzijdse veiligheid) heeft Nederland 10 millioen dollars toegewezen voor aankoop ruwe katoen. Kun je me een middagje helpen?' „Dat wil ik wel. Overmorgen. Schikt je dat?" „Heel graag." Nieuwsgierig ging Annie die middag op weg. Vervroegd verlof, waarom? Tegen lichtvaardige echtsch eidingen (Vervolg van pag. 1.) TTET WETSONTWERP wil nu aan A pogingen tot verzoening wat mei., inhoud geven. Het is wel duidelijk dat dit vooral bij een lichtvaardig uitgedacht plan tot echtscheiding zijn waarde heeft. Het wetsontwerp wil daartoe in het leven roepen de figuur van de gezinsrechter èn ie van de gezinsraad. De gezinsrechter zou dus worden eer nieuwe gespecialiseerde rechter. Specia lisatie in de rechtspraak heeft haar vóór haar tegen. De rechtspraak behoort eenmaal niet al te zeer te worden snipperd. Maar elk kwaad kan nu maal niet op dezelfde wijze worden gepakt. En buitendien is ook onder de voortreffelijke en eerbiedwaardige lieden, welke ook naar onze overtuiging rechters zijn, niet ieder voor elke functie even geschikt. Dat tot dusver de president van rechtbank met de pogingen tot verzoening is belast, moge aan die pogingen een bijzonder reliëf geven, de president heeft reeds een zware taak en het zijn vele velerlei zaken, die zij aandacht op vragen. Wil men de verzoeningspoging niet langer doen zijn wat ze allengs ge worden is: een formaliteit, dan is hef stellig wenselijk, een gespecialiseerde ge zinsrechter met deze taak te belasten. ~)e gezinsrechter zo is de bedoeling zal dan terzijde worden gestaan door veelzijdig samengestelde gezinsraad. Deze zal particuliere initiatieven op dit moeilijke terrein moeten steunen. Het wetsontwerp Opent de gelegenheid, ker kelijke, of maatschappelijke organisaties ook particulieren in te schakelen. ge en huwelijksmoeilijkheden verrich- zal beseffen, dat in deze richting mogelijkheden liggen, welke de warme belangstelling verdienen. We hebben uit de toelichting bij het wetsontwerp de in druk gekregen, dat, naar de bedoeling is, het „ambtelijk" karakter van eb gezins raden. juist dóór de aansluiting op het kerkelijk en maatschappelijk leven, zoveel mogelijk zal worden vermeden. Dan is tegelijk de kans gegeven, dat de mensen vanuit hun eigen levensbeschouwing wor den benaderd. Het is hier niet de plaats op de tech nische uitwerking van dit alles dieper in te gaan. Daarom moeten we met deze korte aanduiding volstaan. Maar het lijkt ons voldoende om te doen uitkomen, dat deze opzet een frisse en waardevolle is. Men heeft er twijfel over geuit, of de jrwachtingen met deze gezinsrechter en met deze gezinsraad niet te hoog gespan nen zijn. Er zijn er zelfs, die van oordeel zijn, dat men er niet tè veel van moet verwachten. Nu, een „teveel" is ook hier uiteraard verkeerd. Maar het schijnt ons de poging dan waard. Minister Mulderije hoopt zelfs, dat van het wetsontwerp een im puls zal uitgaan op de ontwikkeling van het maatschappelijke werk. Hij kon wel ?ns gelijk hebben. In elk geval behoren echtscheidingen, aar het nog mogelijk is, te worden tegengegaan. En lichtvaardige echtschei dingen wel in de allereerste plaats. Kerk en School Beroepingswerk de Jong te Meede. Schering en Inslag, Geref. jeugdorgaan In Maart zal als nieuwe uitgave van het Geref. Jeugdcentrum, te Huis ter Heide (Utr-) verschijnen het maand blad Schering en Inslag. Dit blad be doelt een internationaal georiënteerd orgaan te zijn, dat in een zeer gevarieer de rij van rubrieken die zaken aan de orde zal stellen, die voor het leven van de Gereformeerde jongeren en voor de ontwikkeling van hun organisaties van betekenis kunnen zijn. Aandacht zal o.m. worden besteed aan de vorming van de leiding van de jeugdorganisaties, kampeerkader en -techniek en vrije tijdsbesteding. Verder komen er regel matig hoofdartikelen, een persschouw, een internationale bibliografie enz. Hoofdredacteur is Ad Kuiper, secre taresse van de red. Marja J. Sohenke- veld. Meer dan vijftig medewerkers zullen him bijdragen aan het nieuwe orgaan leveren. Prof. drFJHMi iit Tilburg wijzer C. Wdtevrec Vakvereniging Prinstererschool teSSpaken- J Reinders te Pieterburen, Dol te Vollenhove (stad) W :uidbarge. aan de Chr. Nat. (Gld.) E. L. Hagen te Am- unde op proefschrift getitel de heer R D Hoog- Doet. ex. Ned. recht da et. Den Haag. H W Muze- G Kronenberg, R'dam en of the Geni nd te Leiden. LEIDEN, 1 Febr heren H J F Bijvo Den Haag. H J Pnroubek, Leidei cand. ex. Ned. recht de heren B ie, Den Haag, W B van der Mijn, Rot- ndee mei. H A M ..BHOolders, Haarlem, J M Oostlander. Schiedam. J G Polusky. U.S.A. en D Sheffel. U.S.A. AMSTERDAM (V.U.). 31 Jan. Geslaagd: >rop. theologie: K L van Stegeren te Am- iterdam. F D Jansen te Hilversum (cum aude), M Bunlng te Hilversum. J C Tissink e Hilversum; cand. ex. wis- en nafuurkun- ie J G Aalbers te Haarlem: doet ex. wis- en ïatuurkunde: G J Harmsen te O verveen. J J Engelsman te Amsterdam. J P Brants te Naarden. J Dijkstra tc Murmerwoude. J Blok (Advertentie). Het lied der aethergolven ZATERDAG 2 FEBRUARI 1952 HILVERSUM I. 402 m. VARA: 7.00 Nieuws 7.15 Ochtendgymnas- lek 7.30 Zendersluiting 9.00 Nieuws 9.12 Gram 9.50 Voor de vrouw VPRO: 10 00 „Tij- ie 10.05 Morgen- >edrljven 11.35 Viool irbelders 5 in Mozartvleugel 12.00 Dansmuziek Hawaiianorkest 1.00 Nieuws 1.15 „Kleine zonden", hoorspel 1.30 Omroeporkest 2.10 Filmprogramma 2.35 Gronings programma A—ateursprogramma 3.30 „Van de wieg graf. causerie 3.45 Gram 4.45 Sport- 4 30 Kamerorkest 4.55 Agrarisch con- i de P V d A. 5 15 Voor de jeugd 6.00 ..Het Oude Testam.ÜS rle 7.55 ..Deze week", causerie VARA: 8.00 Nieuws 8 05 Actualiteiten 8 15 Gev program- Weense muziek 9.45 Socialistisch itaar 10.00 Promenade-orkest en so list 10.40 „Onder de pannen", hoorspel 11.00 Nieuws 11.15 Gram 11.40—12.00 Harmonie orkest. HILVERSUM H. 298 m. KRO: 7 00 Nieuws 7.15 Morgengebed 7.30 Zendersluiting 9.00 Nieuws 9.10 Hoogmis 10.30 Gram 11 00 Voor de zieken 11.45 Gram 12.33 Gram 12.55 Zonnewijzer 1.00 Nieuws entsmuziek 2.00 Boekbespreking 2.10 Gram 2 20 Engelse les 2 40 Amateur- letteren en i 4.30 i het Gregoriaans 5.00 Voor 6.00 Nieuws 6 15 Journalistiek •ht 6.25 Gram 6.45 Buitenlandse n ties 7.00 Filmprogramma 7.15 'Verzicht 7.25 Metropole-orkcst .52 Actualiteiten 8 00 Nieuws 8.08 man 8.15 Lichtbaken 8.35 Gram 9.00 Gev programma 9.55 Gram 10 30 Wil Stedelijk Orkest INGELAND. BBC Home Service 330 m. 12.00 Orkestconcert 12.45 Amusementsmu -k 1.25 Gram 2.00 Nieuws 2.10 Gev pro gramma 3 10 Arbeidersorkest 3 40 Schol 6.00 Voo .ort 7.30 -ferviews 8.45 Parlem.„uo«.t,- tcht 9 00 Gev programma 10.00 Nieuws 10.15 Hoorspel 11.45 Avondgebeden 12.00 Nieuws. ENGELAND. L'BC Light Programmo 1500 en 247 m. :loht 1.15 Dar. rpel 2.45 Orkestconcert 3 30 Dansr 3ram 4.15 Sport 5.30 Militair orkest 6 00 7.00 Ja?mmhu 's 8.25 Sport 8.30 Hoorspel 9.3 10.00 Gev muziek 11.0 T erzoekprogr; «euws 11.15 Dansmuziek 114: :iek 12.15 Dansmuziek 12.56 Ni< FRANKRIJK Nationaal Pi (Advertentie) SPIERPUN pf,'nIiikc' «/,f spieren moet U A driemaal daags krachtig laten wrijven met Kloosterbalsem, die 7 diep in de weefsels doordringt, v Ook bij rheumatiek en ischias: KLOOSTERBALSEM :ert 1.00 Nieuw 2 12 Orkestcon 6.10 Grar 4.50 Kaï se uitzending 7.02 Gi .30 Hoorspel 10.50 Gr; Vlooi en.piai BRUSSEL 484 m. 12.05 Omroeporkest 1.00 Nieuws 1.10 Gram 6 00 Nieuws 6.10 Gram 7.00 Viool en plano 7 25 en 7.40 Gram 7 45 Nieuws 8 00 Gram 830 Omroeporkest 9.20 Jazzmuziek 9.50 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 13.00 Gram 12.34 Gram 1.00 Nieuws 4 45 Verzoekprogramma 2.00 Gram 2 30. 4.00 en 4.15 Gram 4.45 Engelse les ts 5.10 Gram 6.30 Orgelconcert 6 30 7.30 Accor- n 8.00 Om- am 9.00 Ac- 3.00. 3.15, 5.00 Nieuws 5.10 Gran Voor de soldaten 7.( deonmuziek 750 Ra( roeporkest en soliste.. - lualiteiten 9.15 Verzoekprogi

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2