Jlieuwc geitectfe GTouranl Door besneeuwd Leiden QVEK Zonnige binnenstad van Cairo werd een zwarte en rokende puinhoop rust keert weer, maar tanks patrouilleren nog steeds .SNEEUWVAL" GESPROKEN r De Oud-min. Van Lidth de Jeude in Den Haag overleden Tegen lichtvaardige echtscheidingen wist r Besprekingen met Indonesië niet vastgelopen VRIJDAG 1 FEBRUARI 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- e Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Directie: F. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTEL11K-NATIONAAL DAGBLAD Voot Leiden en Omstreken .Slantoasliclj Is abfblmo «nyn heft ia legljeaspott" Twee en dertigste jaargang No 9344 Egypte voor Uw vacantie.. (Van onze correspondent AUred van Sprang) CAIRO, Januari 1952. TNE PORTIER van het monumentale Heliopolis Palace Hotel, twintig minuten buiten Cairo, vouwt „Le Progres Egyptien" met de grote en vette koppen op de voorpagina bedachtzaam op en schuift hem hoofd schuddend onder de balie. „Het is een zwarte dag, m'sieur.zucht hij. „Heel zwart.beaam ik. De portier knikt. „En heel slecht voor Egypte, m'sieur." Dat is de mening van de meerderheid van het Egyptische volk over de golf van anarchistische terreur, die over Cairo is gegaan en er zo ontstellend veel schade aangericht heeft. Onder aanvoering van extreme nationalisten heeft het volk al zijn haat tegen de buitenlanders, tegen de eigen kapitalisten en tegen de niet-mohammedanen uitgeleefd door het in de as leggen van een groot deel van de binnenstad. Als die haat zich ook tegen personen gekeerd zou hebben, zou de wereld op die zonnige Zaterdag een bloedbad van verschrikkelijke omvang beleefd hebben. Het is nu weer rustig. Toeristenverkeer Er is staat van beleg. Het leger heeft de hele stad bezet. Op verschillende pun ten staan vrachtwagens met militairen erop. Tanks en verkenningswagens pa trouilleren door de straten. En duizen den soldaten met helmen op en de ba jonet op het geweer bewaken kruispun ten en pleinen. Zij hebben de verant woordelijkheid voor orde en rust van dc volkomen gefaald hebbende politie over genomen. Kijkdag Het is druk in de binnenstad. Een grote menigte is op de been de vernielingen te bezichtigen. Het is alsof men naar de versieringen op een nationale, feestdag komt kijken. Velen schudden vol afkeuring het hoofd. Som migen schijnt het echter te amuseren Prachtige winkelstraten als de Fouad el Awal en de Kasr el Nil bieden nu eer troosteloze aanblik. Links en rechts ste ken de ruïnes van wat eens luxueuze warenhuizen, winkels, banken, kantoor gebouwen en vermaaksgelegenheden wa ren kaal en zwart in de blauwe lucht. Het splinternieuwe kantoor tish Overseas Airways Corporation is een verkoold geraamte. De showroom van de British Egyptian Agency even eens. Binnen en op straat liggen de wrak ken van ingedeukte en uitgebrande auto's. Ook een grote antiquair heeft het moeten ontgelden. Een Louis Seize stoel met krulpoten en een bekleding van goudbrokaat ligt halfverbrand op een papachtige hoop rommel. Een groot wa renhuis op de hoek van de Sherif Pasha is een kaal, zwart gat. Een plakkaat met UITVERKOOP hangt nog leesbaar aan de gevel. Kleine, artistieke winkeltjes zijn ook vernield. En vele slijterijen. In een zijstraat ligt het asfalt vol met het glas van kapotgeslagen flessen. In het bluswater in de goot drijven champagne- kurken. Ook Groppi is weg: het rendez vous van mondain Cairo tijdens het theeuur. En het paleisachtige warenhuis met de glazen gevel vlakbij het Ibrahim Pashaplein. En de nachtclub Tabarin. En de bioscoop 1 de hoek. En zoveel r Deskundig Er zijn veel militairen. In hun armoedige, gescheurde unifor men zien ze er weinig-indrukwekkend uit. Ze treden echter krachtig op. Her haaldelijk klinken er waarschuwings schoten als het publiek de orders niet meteen uitvoert of als er iemand tracht een van de ruïnes te betreden teneinde er iets van zijn gading te zoeken. Aan weerskanten van het standbeeld van Ibrahim Pasha staan twee tanks. Prik keldraad dwars over de straat belet auto's om de binnenstad te doorkruisen. De brandweer is nog overal bezig met het opruimen van de rommel. Het is echter nog een onbeschrijfelijke ver woesting. Het aanschouwen van die ver woesting doet de mensen beseffen welk een onmetelijke kracht een woedende volksmassa kan ontplooien. Het was echter geen spontane uiting. Men heeft alles voorbereid. Er waren leiders en mensen, die wisten hoe iets in brand te steken. Er is gebruik gemaakt van ben zine. En er waren lijsten met de ge bouwen, die verwoest moesten worden. In dit drama hebben de studenten de hoofdrol gespeeld. Zij hebben de plan nen beraamd. Het wachten was slechts op een geschikte aanleiding om ze uit te voeren. Die was er toen er een golf van woede en haat door het Egyptische volk ging als gevolg van het sneuvelen van ruim veertig Egyptische politie agenten in Ismailia. Het was niet moei lijk om toen allerle mensen mee te krij gen, inclusief de politie zelf. En het volk van de straat was maar al te bereid om mee te doen. Dat de represailles zulke afmetingen zouden aannemen hebben de Egyptenaren zelf echter niet venvacht. En velen zijn er evenzeer van geschrok ken als de buitenwereld. Het Shepheard's Hotel brandt nog. Er is niet veel meer van over. De drie verdiepingen zijn ineen gestort. Boven de ingang staat echter nog duidelijk SHEPHEARD'S HOTEL. Rechts zijn nog een paar kamers min of meer intact. Vanzelf zoeken mijn ogen naar de kamer waar ik placht te wonen. Mijn blik blijft ergens in de blauwe lucht rusten. Er is geen spoor meer van over. Brandweer lieden klimmen over het puin en rich ten. Een stroom van nieuwsgierigen ten hun stralen op de smeulende restan- schuifelt langzaam voorbij. „Verschrikkelijk...." zegt iemand in het Duits. „Cairo zonder Shepheard's is niet com pleetvoegt zijn metgezel eraan toe. En dat is ook zo. Het was een hotel met een historie tot in de dagen van Napo leon. Het was een oud en somber ge bouw. maar het was toch vol sfeer en statigheid. Tienduizenden buitenlanders hebben er gelogeerd. De laatste tijd 1 ren er echter weinig gasten omdat het toeristenverkee.r enorm teruggelopen was. De mensen waren bang om Cairo te komen. En terecht. Nu is natuurlijk helemaal uit. En onwillekeu rig moet ik glimlachen als ik in etalage van een reisbureau aan de c kant een poster met een groene palm boom aan de blauwe Nijl zie hangen met de woorden EGYPTE VOOR UW VACANTIE. Het is wel erg ironisch. Weinig buitenlandse toeristen zullen im mers lust voelen om de restanten een eeuwenoude beschaving te komen bezichtigen in een land waar de moderne beschaving tot dergelijke excessen kan V'oorzor gsmaati eg elen Het i: vrije dag. Er zijn duizenden mensen in de binnen stad en ze doen niets anders dan kijken. Veel kantoren werken niet. De meerder heid van de winkels is gesloten. De ijzeren rolluiken zijn voor de vensters en deuren. Men wil even afwachten. Er is echter weinig kans op nieuwe ordeverstoringen. Toch neemt men voorzorgsmaatregelen. Hier en daar is men bezig met het be dekken van Engelse namen op de gevels van winkels en kantoren. Een groot reclamebord van de British Overseas Air ways Corporation is haastig overgeschil- kcwiit voorbij derd. Maar aan de andere kant gaat het gewoon verder. De kranten verkopers schreeuwen boven alles de ming van het nieuwe kabinet uit. In de koffiehuizen drinkt men zijn kopje Turk se koffie en praat over het nieuws. De tientallen verkopers van allerlei snuiste rijen en souvenirs hebben zich de trottoirs geïnstalleerd. De gebruike lijke stroom van weelderige auto's toetert zich een weg door de volle straten. Te midden van de ruïnes gaat het werk aar een nieuw flatgebouw gewoon door. Schil ders zijn bezig de buitenkant van eer hotel een nieuw verfje te geven. En ïr een plantsoen staat een tuinman onver stoorbaar het gras te besproeien. Om zes uur is het uit. De straten zijn ineens verlaten. Mili- OTanjeieest in Baain Prinses Irene speeldeviool voor jarige Beatrix Symphonie-orkest van 55 kinderen trad op voor Koningin en schooljeugd MET HONDERDEN Baarnse schoolkinderen heeft Prinses Beatrix gis teren in Musis Sacrum te Baarn haar verjaardag gevierd. Leerlingen van de lagere scholen gaven vier voorstellingen en 's middags kwa men ook Koningin Juliana en de jarige Prinses een kijkje nemen. Prinses Beatrix amuseerde zich kostelijk, vooral toen een echt symphonie-orkest'' op het toneel verscheen. Tussen de meisjes en jongens, die keurig in zwart en wit gekleed waren, zat bij de eerste violen Prinses Irene. Het leek net echt, dank zij de zorg Otto Glastra van Loon, die er voor had gezorgd dat in perfect rhythme werd ge speeld. Dat moest ook wel, want de wer kelijke muziek kwam van vlotte gramo- foonplaten. Op hun instrumenten, die de leer lingen van de zesde klas van de Nieuwe Baarnse School zelf hadden gemaakt tijdens de handarbeidlessen, .speelden" ze, aangevuurd door diri gent Marius Enthoven, de Radetzki- mars van Strauss en Schotemeyers K.L.M.-mars. Liefst 55 muzikantjes brachten met hun net-echte violen, altvolen, contra bassen, klarinetten en trombones deze muzikale hulde. Sinaasappel cadeau Echte muziek werd gebracht door een klein meisje in een rood japonnetje, Marijke Campagne. Met haar pianospal zorgde zij voor een enthousiaste zaal. Ook een klompendans en het spannende jongensverhaal „De schat van het apen- eiland" werden een succes. Jongens en meisjes van de St. Aloysiusschool zon gen een pittige potpourri van Neder landse volksliedjes, leerlingen van de Oosterschool beeldden het verhaal van de tien kleine negertjes uit en een heuse band van de Hervormde school kwam met „top-hits" op de planken. Alle Baarnse schoolkinderen hadden morgens een sinaasappel ontvangen. Op de ochtend van haar veertiende verjaardag vond Prinses Beatrix, even als de meeste Nederlandse kinderen, haar cadeautjes op de ontbijttafel klaar staan. Een van de geschenken vervulde een hartewens van de jarige prinses, s een nieuw huisdier, een vogel fraaie kooi, die onmiddellijk in de kring van de familie werd opgeno- dichtbij is in een der kamers van paleis Soestdijk. De acht leerlingen van haar klasse werden op een tractatie onthaald. Terwijl de lessen normaal door gang vonden, kwamen drie kwartier te laat door de sneeuw deputaties scholen op het paleis aan en overhandig den aan mevrouw N. Smitt-Avis, de par ticulier secretaresse van Hare Majesteit de Koningin, enkele zelfgemaakte jaardagscadeaux. Het waren vier wand kleden, waarop de vier jaargetijden zijn uitgebeeld en een maquette, waarop aantal knap gemaakte figuurtjes elfenballet uitbeeldden. GeheeJ on' wacht kwam prinses Beatrix zelf binnen tijdens het „vrije kwartiertje" en bedank te de leerlingen voor de zeer gewaar deerde geschenken. tairen en politie zijn de enige levende wezens buiten. Het is avondklok. In de buurt van het luxueuze Semiramis Hotel lopen schildwachten heen en weer Wat verderop staat een grote tank. In de hall het hotel zitten de gasten te bridgen te praten. Sommigen van hen hebben zich met moeite uit het brandende-Shep- heards Hotel weten te redden. Zij luiste ren met meer aandacht dan de rest naar de geluiden buiten. Een luidsprekerauto komt voorby en een onrustige stem roept 'de bepalingen van de staat van beleg Nu en dan klinken er enkele geweer schoten. 7.e galmen hol na in de lege straten. Militairen schreeuwen naar el kaar. In de verte ontploft iets. Het licht gaat even uit. Daar blijft het echter bij. „Het is voorbijverzekert de chef- de-reception. „Het is te hopen In de schemer stroomt de onsterfelijke Nijl onverschillig voor alle menselijke rust voor het hotel langs naar de (Dit artikel van onze correspondent Sprang was blijkbaar geschreven vóór de nieuwe Egyptische premier, Maher Pasja, zijn maatregelen nam, om orde en rust te herstellen. De situatie zal sindsdien verbeterd zijn, aangezien ook het bevel werd gegeven de guerilla-activiteit te sta ken. Men zie ook het bericht op pag. 2 in dit blad. Red (Nadruk verboden). Elizabeth en Philip naar Australië vertrokken Het Britse kroonprinselijk paar is gis teren, uitgeleide gedaan door koning George, Koningin Elizabeth, prinses Mar garet en premier Churchill. Zy zyn per vliegtuig naar Australe vertrokken, aan welke Britse dominion zij in de plaats van de koning een officieel bezoek zul len brengen. Behalve Australië zullen prinses Elizabeth en prins Philip op hun reis, die 5 maanden zal duren, Kenya, Ceylon, en Nieuw Zeeland bezoeken. In Nairobi (Kenya) zal het paar een week verblijven in een jachthuis, dat de ko lonie de prinses en de prins bij hun huwelijk ten geschenke heeft gegeven. Vervolgens vertrekt het paar per ss Gothic naar Ceylon. Nader wordt gemeld, dat de prinses en de prins te Nairobi zijn aangekomen. Churchill overwint in het Lagerhuis Na een fel debat, heeft het Engelse Lagerhuis zijn vertrouwen gegeven het nieuwe versoberingsprogram premier Churchill. Met 31 stemmen meerderheid werd het amendement var oud-premier Attlee (op de regerings motie), afgewezen. Zulks geschiedde met 309 tegen 278 stemmen. In feite was richt tegen het beleid van Churchill, dus een „motie van wantrouwen" gericht tegen het beleid van Churchill, daar om goedkeuring van de versoberingsmaat regelen werd gevraagd. Alle vijf liberale parlementsleden steunden de regering. Eveneens met een meerderheid van 31 stemmen heeft het Lagerhuis een rege ringsmotie aanvaard, bogende maatrege- de goud- en dollarreserves weei op peil te brengen. Tijdens de debatten ■erden over en weer onvriendelijkheden gewisseld tussen Bevan en Churchill, dii geenszins getuigden van een faire be strijding. Grote bakkersbetoging in Den Haag Tegen de prijs van regeringsbrood De Nederlandse bakkers zullen Woens dag 5 Maart in Den Haag een grote, lan delijke protestvergadering houden. Hier zal opnieuw de eis worden uitgesproken, dat aan het redelijk verlangen van de bakkers moet worden voldaan en dat de prijs van het zgn. Regeringsbrood geba seerd behoort te zijn op de kostprijs, ver meerderd met een redelijke ondernemers winst. De vergadering wordt georganiseerd door het Landelijk Actie Comité uit de bakkersorganisaties en coöperaties. Vervulde vele functies in openbare leven VANMORGEN om zeven uur is jhr ir O. C. A. van Lidth de Jeude in Den Haag op zeventigjarige leeftijd overleden. Hij was van 1935 tot 1937 minister van Waterstaat en van 1942 tot 1945 minister van Oorlog in Lon den en vervulde vele andere functies in het openbare leven. Hij is aan een hartaanval overleden. Jhr Van Lidth de Jeude was een van de meest bekende Nederlanders. Hy was i het Koninklijk Instituut Ingenieurs, van de Nederlands- Chinese Vereniging, van de Vereniging Veilig Verkeer en van het Haagse Benelux-comité. >k voorzitter geweest van de Bond van Forensen, van de Zuiderzeeraad en van de Raad voor de Wieringermeer. In 1881 te Tiel geboren, bezocht jhr Van Lidth de Jeude de T.H. te Delft, 1903 het diploma van civiel ingenieur verwierf. Hij trad in dienst de Rijkswaterstaat, maakte een stu bs naar Curasao (voor het uitbren- van een advies over de havenwer ken), werd directeur van de Nederlandse Maatschappij van Havenwerken en reisde groot gedeelte van de wereld. Hij vertoefde in China voor de aanleg de Lunghai spoorweg en inspec teerde havenwerken in Hongkong. Por tugees Macao, Mandsjoerije. Portugal en de Canarische eilanden. Met een ontwerp de haven van Barcelona woi prijsvraag. Ook op Nederlands waterstaatkundig gebied heeft hij zyn sporen verdiend. De politiek ging hem evenzeer ter harte. Hij was tien jaar lang (liberaal) lid de Baarnse gemeenteraad, enkele jaren Statenlid in Utrecht en in 1935 werd hy tot de ministerspost geroepen. Na zijn aftreden in 1937 kwam hij in de Tweede Kamer. In 1939 kreeg hy voor de tweede maal de portefeuille van Waterstaat in vijfde kabinet-Colijn. Enkele weken la ter viel hij, met het gehele kabinet. Van 1942 tot 1945 is de heer Van Lidth de Jeude minister van Oorlog geweest in de Londense regering. Hij was ridder in de orde van de Ne derlandse Leeuw en had nog enige bui tenlandse onderscheidingen. Zijn zeven tigste verjaardag moest op 7 Juli jL in alle stilte worden gevierd vanwege zijn toen reeds bedenkelijke gezondheidstoe stand. Vijftig Ned. kinderen drie weken naar de Harz Zuigelingenbureaux voor Saksen overgedragen Drie autobussen, die als consultatie- bureaux voor zuigelingenzorg zyn in gericht, werden gii-eren in Utrecht na mens de nationale commissie voor vluchtelingenhulp overgedragen aan de regering van Nieder-Saksen. De over dracht werd bijgewoond door de Nie- dersaksische minister van Sociale Za ken, dominee H, Albertz. Hij deelde mee dat zijn regering dit jaar als tegenprestatie vijftig Neder landse kinderen of jongelui zal uitnodi- i voor een vacantie van drie weken het Harzgebergte. "TEN echtscheidingsprocedure vergt in de regel enige tijd. En dat is goed. De procedure is er op ingesteld dat „par tijen" telkens nog op het voornemen om uit elkaar te gaan, hetzij dat de bedoeling is van één hetzij van beiden, kunnen terugkomen. Maar of daarom de parle mentaire behandeling van een wetsont werp, dat op de echtscheiding betrekking heeft, óók lang moet duren, wagen we te betwijfelen. Toch is daarmee blijkbaar eveneens veel tijd gemoeid. In 1948 diende minister Van Maarse- veen een wetsontwerp in, dat de strek king had lichtvaardige echtscheidingen tegen te gaan. Eerst op 6 Juli 1950 ver scheen op dit wetsontwerp het voorlopig verslag. En pas enkele dagen geleden is de memorie van antwoord gepubliceerd. Stellig geen vlotte procedure. Intussen, met deze memorie van ant woord is dan toch weer een stap gezet op de weg naar de verwezenlijking van dit wetsvoorstel. Het schijnt ons toe. dat het nu toch binnen niet al te lange tijd nader aan de orde behoort te komen. Het onderwerp verdient het en ook de wijze waarop dit wetsontwerp het onderwerp wil regelen. TTET heeft, schreven we reeds, de be- doeling, lichtvaardige echtscheidingen tegen te gaan. Dat is op zichzelf reeds een doel. de moeite waard te worden na gestreefd. Echtscheidingen immers zijn een kwaad, te ernstiger naarmate zij zich menigvuldiger voordoen. En het is be kend, dat het verschijnsel allengs beden kelijker vormen is gaan aannemen. Te Amsterdam heeft men berekend, dat daar alleen in de jaren 1946^-1948 de echtscheidingen meer dan een derde der huwelijksontbindingen uitmaakten. (Be halve door echtscheiding wordt het huwe lijk ontbonden door de dood). Echtscheidingen zijn in strijd met het ezen van het huwelijk, waarvan toch de huwelijkstrouw het kenmerk behoort te zijn. Over de „gronden" tot echtscheiding spreekt dit wetsontwerp niet. Dat is dus een zaak apart, stellig van weinig minder, ja in wezen van méér belang Het wil alleen de lichtvaardige echtscheidingen tegenhouden. Ook nü al maken immers van de echt scheidingsprocedure de verzoeningspogin gen een niet onbelangrijk bestanddeel uit. Althans, zo behoorde het te zijn. Maar eie iets afweet van de practijk, weet venzeer, dat er in de practijk van die erzoeningspogingen niet zoveel terecht Dat kan ook moeilijk anders. De presi dent van de rechtbank, aan wie deze taak is toevertrouwd, moge haar met nog grote toewijding vervullen, hem ont breekt nu eenmaal de mogelijkheid om zulk een poging tot verzoening te doen zijn w$t zij behoort te zijn. Men moet maar eens een kijkje nemen op sommige rechtbanken gedurende de •n, waarop de president „zitting" houdt, dan ontdekt men er ook zonder moeite de tien- en tientallen gegadigden, voor wie de president slechts enkele ogenblik ken heeft. meer moet men het loven, wanneer tóch. bijvoorbeeld ook door de advocaat >t wie men zich heeft gewend, pogingen •orden ondernomen om de scheidenden eer bij elkaar te brengen. Wat de prac tijk dan leert is. dat een verzoening hele maal niet zo ongewoon is. (Zie voor vervolg pap. 2) Nu ook gas aangeboord bij Ruinen Tussen De Wijk en Ruinen in Drente gisteren op een diepte van ongeveer 1250 meter gas aangeboord. De boring zal door de Nederlandse Aardoliemaat schappij worden voortgezet. Over enkele weken kan waarschijnlijk de productie capaciteit worden onderzocht. Truman geen candidaat bij voorverkiezingen President Truman wil zich niet can didaat stellen bij de voorverkiezingen het Amerikaanse presidentschap in Hampshire. Dit sluit echter de mogelijkheid niet uit, dat hij zich her- verkiesbaar zal stellen bij de presidents verkiezing. DAT Ameland gisteren werd geïso leerd doordat de boot naar het eiland op enkele kilometers afstand van Hol- werd (Fr.) vastliep. DAT op het veer VlissingenBreskens voorlopig geen auto's kunnen worden overgezet, daar de losplaats in Breskens door een aanvaring is beschadigd. DAT 11 Ned. militairen Maandag in Leopoldsburg en Elsenbom (België) een cursus van 1 maand beginnen om te worden opgeleid tot instructeur voor de bediening van Amerikaanse tanks. DAT het nieuwe opnemingsvaartuig Snellius (1275 ton) Maandag op' de werf van P. Smit Jr in R'dam zal worden overgedragen aan de Kon. Marine. DAT de berichten van de eiermarkt en -veiling te Barneveld voortaan elders in ons blad onder de marktberichten worden opgenomen. DAT het postwisselverkeer in Ameri kaanse dollars met Japan op 15 Febr- wordt hervat (maximumbedrag 26,05 dollar). DAT ir J. H. Verstegen, grondlegger van de knipperlichtinstallaties, als chef van de dienst seinwezen der Ned Spoor wegen met pensioen is gegaan. DAT .in het kindertehuis op de Kwak- kenberg bij Nijmegen, waarover ern stige klachten waren geuit, volgens de Nijmeegse wethouder N. Windt» de hy giënische verzorging en accomodatie goed blijken te zijn, terwijl het onder zoek op andere terreinen nog wordt voortgezet. DAT het Tweede Kamerlid Goedhart (P. v. d. A aan minister Mansholt heeft gevraagd waarom aan een 22-j. verwar mingsmonteur plotseling de toegang tot het vliegveld Soesterberg is ontzegd zo dat hij brodeloos is geworden. DAT de uitzending van de torpedo- bootjager Evertsen naar Korea in 1950 ruim f 1,6 millioen heeft gekost. DAT de exploitatie van het nieuwe mijnveld in Vlodrop volgens minister V. d. Brink niet veel duurder zal zijn dan die van de huidige mijnen in Zuid- Limiburg. DAT overwogen wordt volgend jaar de kuikens van de bon te doen, doch de voedseltoewijzing blijft DAT G. M. Garrie als Ned. consul te Dundee wordt opgevolgd door J. Murrav Wilkie, terwyl M. Fallah benoemd is tot Ned. consul te Damascus en Fer nando Alberto Requena is toegelaten ols Argentijns consul te Rotterdam. DAT in de St.crt. van gisteren beschik kingen staan over de loonbelasting voor musici, artisten, beroepssportlieden,, werknemers in de binnenvaart, losse arbeiders en thuiswerkers. DAT de 21-j. waterklerk W. V. te Vlissingen in een jaar tijds dooor oplich tingen in zijn functie f20.000 zou heb ben weten te bemachtigen, welk bedrag hij aan fuifjes heeft opgemaakt DAT de oud-kapt. van de N. Amster dam, G. Kleyn, tijdens de speciale reis van het schip in Southampton een model van het schip cadeau kreeg van de lood sen aldaar. DAT volgens de sleepboot Schelde op 3 mijl ten N.W. van de routeboei ET 14 by Ameland een bok is gezonken. DAT tegen de 32-j A'dammer J A. C. de Gdie als boekhouder bij de firma Sterk in IJmuiden bijna f 25.000 heeft verduisterd, voor de Haarlemse recht bank 2 Va jaar is geëist. Doch beide partijen blijven op hun stuk staan Gelijk wij reeds in een deel onzer vorige editie meldden, bestaat er geen impasse in de besprekingen tussen de Indonesische en Nederlandse delega ties te 's-Gravenhage over het Unie-statuut en Nieuw-Guinea. Inderdaad heeft de Indonesische dele gatie Zaterdag voorstellen gedaan, welke principieel en practisch geen af wijking betekenden van Indonesië's eisen van volle souvereiniteit en feitelijk ge zag, al werden Nederland enige voor delen en defensiewerkzaamheden beloofd. Desniettemin waren de voorstellen reden voor mr Stikker om uit Parijs over te komen en kwam gistermorgen de zaak in de gewone ministerraad ter sprake. Tevens werd er overleg gepleegd met de Kamercommissie voor Uniezaken. In het Nederlandse standpunt kwam door deze besprekingen geen verandering, de ijskastformulde, bij de gratie waarvan het Nederlandse kabinet regeert, blijft onveranderd. Wel is Nederland bereid de juridische vraag wie er nu souverein is over Nieuw-Guinea, aan het Uniehof van Arbitrage voor te leggen, doch daartoe heeft Nederland zich reeds vorig jaar bereid verklaard. Tevens meldden wij in een deel onzer vorige editie een bericht van het Indo nesische blad Merdeka volgens hetwelk Australië het hoofd der Indonesische de legatie in Den Haag, prof. Soepomo zou hebben doen weten, dat Australië tegen opneming van Nieuw-Guinea in het In donesisch grondgebied is. Ook dit is een opgeblazen geval. Het betreft hier slechts een informeel gesprek op een receptie tussen de ambassadeur en prof. Soepomo, waarbij de 'eerste zeide, dat Australië's reeds lang bekende standpunt inzake Nieuw-Guinea onveranderd is gebleven. Intussen heeft Indonesië naar aanleiding hiervan bij de Australische regering in lichtingen ingewonnen en tevens inzake het Merdeka-bericht, dat Australië in Parijs en Londen besprekingen heeft ge voerd om Nederlands-Nieuw-Guinea te maken tot een bruggenhoofd voor Austra lié's verdediging. Het is in deze omstandigheden niet on belangrijk. dat een man als admiraal Hel- frich in Washington vertoeft. Hij hoopt nog tot half Februari in de Verenigde Staten te blijven. Zyn contacten beginnen thans vruchten af te werpen en de be langstelling van de Amerikaanse pers voor de man, die zij eens ..Ship a day Helfrich" (een schip per dag Helfrich) noemde, is thans zeer groot. Noodlanding in Engeland K.L.M.-toestel maakte noodlanding Een Dakota van de K.^.M. heeft giste ren met 11 passagiers aan boord een ge slaagde noodlanding gemaakt op de Amerikaanse basis Burtonwood in En geland. Het vliegtuig had kort nadat het uit Manchester naar Amsterdam was ver trokken motorstoring gekregen. De pi loot seinde dat hy zou terugkeren naar het vliegveld vanwaar hij was opgeste gen, maar toen hij daar aankwam, kon hij niet landen wegens een sneeuwstorm en tegenwind. Het toestel vloog daarom naar het nabijgelegen Burtonwood. De passagiers zouden vanmorgen door reizen. WEERBERICHT Ha bib fiourpuiba, de leider van de Tunesische onafhankelijke part\j, een der voormannen van de opstand, houdt een persconferentie in Tabarka in Noord-Oost Tunesië. De Fransen hebben hem verboden deze plaats te verlaten, na het uitbreken van de onlusten in Tunis. Buien Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselende bewol king met regen, natte sneeuw- of hagelbuien. Ma tige tot krachtige en vooral aan de kust nu en dan harde Westelyke wind. On geveer dezelfde temperatu ren als vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN. Zaterdag: Zon 8.20 tot 17.28 uur. Maan 10.27 tot 1.20 uur. Op 11 Februari VJH.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1