Naar wij denken er zó over Tweede en laatste etappe van kerkrestauratie te Zoeterwoude gaat spoedig beginnen Koor blijft open - consistorie naast de toren NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 30 JANUARI 1952 Alles goed en wel (Ingezonden stukken) De ramp met de Alkmaar Grote verslagenheid heerste er onder de vissersbevolking, toen officieel be kend werd gemaakt, dat de ramp met -J iTu, v, beschikbaar stellen voor drankreclame, de Akmaar IIJM. 31) zich had voltrok- De NationaIe commissie tegen het alco- ken. Iedere visser heeft dit schip gekend; hollsme doet ln de Mrste plaats een be. het was meer berucht dan beroemd. i roep op onze kunstenaars om zich vooi Was het een zeewaardig schip? Zij, die drankreclame niet beschikbaar te stel- op de Alkmaar hebben gevaren, zullen |ien en hoopt anderzijds door een juiste verantwoorde voorlichting het Neder- landse volk van dienst te zijn. weer, in vergadering bijeen, spreekt zijn Ook werden in 1951 twee priesters kracht- verontrusting uit over de publicaties in dadig toegebracht. Maar zullen we in verschillende weekbladen, waaruit blijkt, 1952 kunnen blijven helpen, dan hebben dat vooraanstaande kunstenaars, mede we „og >vecr ralnstens 20 k 30 duizend dragers.van kMdd.dk.dd guIden nodig. Alle arbeld v, allen beweren, dat het een onbetrouwbaar schip was. Men zal zich afvragen, hoe dit schip dan naar zee kon wox-den ge stuurd. Het had ook een certificaat var deugdelijkheid, zoals alle schepen moeten hebben. De instantie, die deze certificaten uitgeeft, moet echter ook eens me van de praktijk in dienst nemen, theoretici heeft men zo weinig in deze gevallen. En vooral de schepen, die het buitenland zijn aangekocht, moe bijzonder worden getoetst. Dit alles is vooral noodzakelijk v> de veiligheid van de bemanning. Mis schien was de Alkmaar toch niet van een ramp verschoond gebleven, maar het schip had meer zeewaardig gemaakt kunnen worden, zodat het betrouwbaar der was. Dan had het misschien deze laatste storm kunnen overleven. Vele malen lag de Alkmaar voor de kant voor aanvulling van de bemanning. leden van de bemanning gin gen e 1 of t r af e zochten naar een ander, betrouwbaarder schip, omdat de Alkmaar meer dan eens op één zijde had gelegen bij slecht weer. Kon men geen ander schip vinden, of liet de beurs het niet toe om enkele dagen of weken naar een ander schip uit te dan was men gedwongen weer met de Alkmaar naar zee te gaan. Ook zij waren helden, zoals Carlsen, want zij wisten, dat dit schip gelijk een doodkist was. Maar zij konden hun vrouwen en kinderen niet de armoede aandoen om van de Alkmaar af te gaan en 's Zaterdags geen geld thuis te bren gen, als zij zochten naar een ander schip. Overbrugging kregen deze mensep dan niet en zo liet sociale zaken ze in de steek. Het komt wel een enkele keer voor, dat men van het ene schip op het andere overstapt, maar meestal moet men er ongeveer veertien dagen voor zetten om op een ander schip te komen. Als sociale zaken deze mensen dan in de over brugging wilde opnemen, konden veel vissers een betere bestaansmogelijkheid Matroos De Heyer heeft zijn werk zaamheden aan boord van de Alkmaar viermaal opgezegd, doch elke keer weer heeft hij zijn eigen genomen ontslag on gedaan moeten maken, omdat hij voor geen overbrugging in aanmerking kwam. Deze man en misschien nog meer met hem waren gedwongen om op het on zeewaardige schip te blijven varen. Laat sociale zaken enkele uitzonderingen ma ken voor de vissers, zodat men als men op een onbetrouwbaar schip vaart, de kans heeft een ander te zoeken. Als wy op zee zijn, hopen we, dat God ons zal beschermen voor alle on heil. Maar we moeten ook een klein beetje ons zelf beschermen. Katwijk aan Zee. EEN VISSER Van „weelde" en een druppel gesproken In de Nieuwe Leidsche Courant kwam een ingezonden stuk voor onder de kop: „Duurder reizen". Naar aanleiding hier van merken wij op, dat de inzender de ook in uw blad aangevoerde gronden voor de tariefsverhoging, die per 1 Fe bruari a.s. een feit wordt, waarschijnlijk zijn ontgaan. Hij zou dan niet geschre ven hebben, dat de N.S. niet bezuinigen, gezien de plannen, die zij hebben. Deze plannen zijn er n.l. alle op gericht, het bedrijf zo economisch mogelijk te ex ploiteren. De electrificatie, die een enorme kolen- en dus deviezenbesparing oplevert, is hiervan een voorbeeld. Er is dan ook geen sprake van, dat de tariefsverhoging bedoeld is, om de „weelde" te bekostigen. De extra uitkering, die het NSB-per- soneel met Kerstmis heeft ontvangen, is verstrekt, omdat de bedrijfsresultaten in 1951 uiteindelijk toch nog zo waren, dat deze het de directie mogelijk maak ten, op deze wijze van haar waardering voor de bijzondere inspanning en de grote toewijding van het personeel te doen blijken. Hierbij is echter het voor behoud gemaakt, dat de financiële resul taten van 1952 wel eens van dien aard kunnen zijn, dat het geven van een extra uitkering over dit jaar onmogelijk wordt. Het NS.-personeel geniet inderdaad in beperkte mate vrij vervoer en ver voer tegen een bijzondere vrachtprijs. Een eenvoudig rekensommetje leert echter, dat, als het dit voorrecht niet genoot, de ontvangsten uit het reizigers- vervoer slechts met nauwelijks 1 pet zouden stijgen. Wij hebben hierbij aan genomen, dat het uit ongeveer 35 000 man bestaande personeel met zijn, uit' gemiddeld 4 personen bestaande gezin nen, 10 reizen per jaar maakt Dit zou betekenen, dat het aantal betalende rei zigers anderhall millioen hoger zou lig gen, dan thans het geval is, nl. 161.50 millioen. Men zal inzien, dat deze ver hoging van inkomsten een druppel op een gloeiende plaat zou zijn. Utrecht J- F. E. M. AGH3NA, chef afdeling perszaken Ned. Spoorwegen Vogels in gevangenschap... In het verslag van de laatstgehouden vergadering van de gemeenteraad van Alphen aan den Rijn zegt het raadslid de heer P. Verdonk. dat zijn partij met ge noegen heeft medegewerkt aan de tot standkoming van het vogelpark en dat zü een grote waardering heeft voor dit park. Ik geef deze fractie in overweging eens meer naar buiten te gaan en te zien, hoe heerlijk de vogels in de vrije natuur leven. De vogels in het vogelpark meestal gekomen uit een tropisch klimaat zitten nu gevangen en krijgen het voedsel niet. dat ze in de vrije natuur nuttigen. Heeft deze Chr. fractie eens over nagedacht, dat deze vogels door God hiervoor niet zijn geschapen? Hebt eerbied voor alles wat leeft en groeit. Tracht natuurvriend te worden. Een natuurvriend, getroffen door de schoonheid van de natuur, kan niet wreed zijn. Een natuurvriend zal nooit dieren, die zo heerlijk vrij leven, in gevangen schap zatten. Leiden W F. K. DE KIEVIT Kunstenaars en drank reclame De Nationale commissie tegen het al- Utrecht, Nieuwe Kade 1. Géén carillon naar Amerika Het ingezonden stuk van A. va heeft mijn volle instemming. De hou ding van Amerika inzake Indonesië vloeide uitsluitend voort uit 't willen die nen van eigen belangen. Want reeds vóór de oorlog beschouwde men de Nederlan ders in Indië als lastige concurrenten. Doch alles wat thans in Korea en elders in het Verre Oosten gebeurt is de tol, die Amerika, Frankrijk en Engeland voor hun beroerde gedragingen jegens hun kleine bondgenoot Nederland moeten be talen die kleine bondgenoot, die a 11 e s gaf, om maar een geallieerde overwinning mogelijk te maken. Thans heeft Amerika euw zo'n fraaie houding aangenomen ta.v. het rapport over de Ned. Antillen en Suriname! Daarom: géén carrillon naar Amerika! En verder moest ons land maar bedanken voor Volkenband nr 2. Wat missen we grote staatslieden als dr Co- lijn e.a., die net zo gehandeld zouden hebben als het nieuwe Israël. Want d i t land is zo verstandig, dat het alleen dat gene doet, wat ook werkelijk voor het volk van belang is. W. J. BOSBOOM Wassenaar Schulpplein 1. Ziekenfondsen, waarheen -Waar gaan we eigenlijk heen met het ziekenfondswezen? Het is nu al zo ver gekomen, dat we als verzekerden buiten premie ook nog moeten mee beta- lan het eerste doktersbezoek en aan het eerste recept. En de gewone artike len zoals aspirine, verband, watten, gly- ie enz. moeten we eveneens al zelf kepen. De meeste ziekenfondsen nemen :e immers niet meer voor hun rekening, 'k Vroeg me af, hoe plotseling die tekor ten bij de ziekenfondsen zijn ontstaan. Aan de post salarissen zal het toch wel liggen, want 't grootste deel van het kantoorpersoneel is nog erg jong en heeft nog lang niet het loon van volwassenen. Men vergeet toch niet, dat wij arbeiders goed met tekorten te kampen heb ben? Toch kunnen we de hulsbaas en de bakker niet doorsturen. Als ik zo de voorstellen en beslissingen an de diverse instanties lees, doen ze ie vaak denken aan een soort dictatuur. Men stelt eenvoudig vast, dat dit en dat niet meer wordt verstrekt en wy kunnen betalen. Hebben de vakorganisa ties hier geen taak om het voor haar leden op te nemen? ABONNé. Radiogebruik door schepen Naar aanleiding van het ingezonden st uk van vorige week wil ik schrijven, dat het vloeken wel meevalt, tenminste op die bedoelde 153 m visserijband. Maar dit wil ik nog terzijde laten- Mijn hoofd motief is even in te gaan op het voor stel inzake het „roepje", dat de beman ning via de „eigen" zender iedere week huis zou willen zenden. De scheeps- zenders zijn door de reders in huur ge in van Radio Holland of zijn door de reders zelf aangekocht, hetgeen heus geen klein bedragje is. In het haringseizoen is het 's morgens n 5 uur al dringen in de aether om de zakelijke berichten (vangsten) door te geven. Voorts moet iedere schipper luisteren om eventuele oproepen op 'te vangen of voor de weerberichten. Na 17 uur is de tijd voor zakelijke berichten afgelopen en kunnen de schip pers onderling spreken. Voor de grap behoeft men b.v. om 19 uur de 153 m niet aan te zetten, want dan is het een heksenketel. Heel vaak moet de marconist om 19 30 uur vragen stil te om het H.K.S. „De Hoop" de kans te geven radio telefonische adviezen te geven voor patiënten. Er moet dus paal perk gesteld worden aan de niet- zakelijke berichten. Als nu, zoals sommigen willen, elk lid der bemanning naar huis de groeten zou doen, dan zou men voor de noodzakelijke berichten tijd te kort komen. Rekent u het maar uit: ongeveer 230 haringschepen met 15 man bemanning, dat k 3450 man- sen „roepje" naar huis geven op de n band. Als ieder een minuut heeft, dan is er 60 uur mee gemoeid. Voor de oorlog was men 7 weken op zee en hoorde men niets van elkaar, nu hoort 's Zondagsmiddags wat men aan boord gegeten heeft Dat men 30 50 minuten op Scheveningen Radio moet wachten, is meestal eigen schuld EEN BELANGHEBBEND LUISTERAAR Spanje blijft onze hulp inroepen Even na de jaarwisseling 1951/1952 zij het mij vergund allen, die mij tot hiertoe hulp voor onze verdrukte Protestantse geloofsgenoten toezonden, hartelijk dank te zeggen, mede namens onze geloofs genoten aldaar. Ik mocht zeer veel ont vangen, waaronder ongeveer duizend gulden alleen met St. Nicolaas jl. Alle gelden worden geregeld opgezonden naar het hoofdbureau voor deze zaak Oegstgeest. Groot is en blijft de aanvrage Spaanse Bijbels, Catechismus en Kort Begrip, plus andere Chr. lectuur. Aan deze honderden aanvragen Is, dank zij de hulp, tot hiertoe kunnen worden voldaan. Maar de nood blijft nog groot, evenals de verdrukking. Ik kan ieder met de stukken bewijzen, dat het totaal onjuist is, als men (zelfs via onze overheid) durft beweren, dat in 1948 de verdrukking de kant was. Talloze brieven en stukken heb ik in mijn bezit uit Spanje om tegendeel te bewijzen. Nog in 1951 zag een pamflet het licht, ondertekend door de „geestelijkheid", waarin werd op geroepen om met alle macht de Protes tanten de voet dwars te zetten. Ook heb ik de bewijsstukken van boetes, gevange. nisstraf, huwelijksverbod enz. enz. uil 1950 en 1951. Op 21 Jan. 1952 ontving ik van een vervolgde een brief, dat de toe standen vooral op het platteland nog ver schrikkelijk zijn. Maar de Heere spreekt ook. Het aantal bezoekers van de Evangeliebijeenkomsten groeit met de dag en velen worden niet maar van roomsProtestant, maar tot ^.-i een levenc*e God bekeerd, getuige de idse drank-1 brieven, die ik van velen hunner ontvang. Spanje geschiedt door ons comité gratis. Mag ik beleefd vragen, onverschillig tot welke kerk of partij ge behoort, maar als ge de zaak van Christus en het Reformatorische Evangelie wilt dienen om mij dan uw gewaardeerde bijdrage te zenden; 't zij per postwissel, aangetekende brief of per giro. Ik heb nl. thans giro: nr 577526. Bij voorbaat hartelijk dank, ook voor deze opname, met Christelijke groet. uw dw. dien. om Christus' wil Doorn. Parklaan 3. G. WISSE Telefoon K 3430—2572. Emigreren De woorden van minister Staf ver vullen mij met zorg voor de toekomst van mezelf en mijn kameraden. Door de lange duur van de herhalingsoefeningen is het voor ons uitgesloten een eigen bedrijf te stichten of over te nemen, want wie kan het zich in 't begin veroorloven om voor die maanden een bedrijfsleider aan te stellen? Door de maatregelen van minister Staf worden wij bijna gedwongen te emigreren om elders ongestoord aan onze toekomst te gaan bouwen. Natuurlijk moet Nederland zijn defensie opbouwen, maar hieraan moeten alle jongemannen meewerken en niet be paalde groepen. Waarom roept de minis ter de buitengewoon dienstplichtigen van de lichtingen 1945—1950 niet in werke lijke dienst? EEN CAVALERIST Rumoer om Avifauna Avifauna is een woord, dat bij vele mensen in Alphen aan den Rijn nogal stof geeft tot praten. Gewoon praten kan ik het niet noemen. Als een mens het voor de wind gaat, wordt er vaak van de gelegenheid gebruik gemaakt om te roddelen. Dit als inleiding op het vol gende. Veel stof is er opgewaaid over de kwestie van net dansen. De vroede vade ren van de gemeente hebben het er niei gemakkelijk mee gehad. De beslissing was: niet meer dansen op Zondag. Nu rijst bij mij de vraag: Wordt de Zondag door het dansen meer ontheiligd? Is het dansên op Zondag erger dan in de week? Het park is toch open op Zondag. Dat is goedgekeurd. Of wil men, waar men in het één heeft gefaald, nu in het andere eens principieel wezen? Ik weet niet wat ik er van denken moet. Vooral in onze kringen wordt veel gepraat over sportverdwazing, wat ook in vele gevallen waar is. Je kunt bijna geen gesprek beginnen of h.et is over sport. Natuurlijk ben ik geen tegenstan der, maar de sport verstoort de Zondags rust vaak erger dan het dansen. Daarbij komt nog, dat vele jonge mensen veel meer aandacht hebben voor het voetbal len dan voor de preek. Als je vraagt: Hoe vond je de preek en wat had je et zelf aan?, dan weet men vaak niet wat daarop nu te zeggen. Maar vraag je: Hoe hebben ze gespeeld vanmiddag?, dan weten ze het haarfijn uit te leggen Dat is een punt, waarvan niets wordt gezegd. Het sohijnt gewoon te zijn. Dan wil ik ook wijzen op het drank misbruik Hoeveel huisgezinnen zijn er niet ten gronde aan gegaan? Des Zon dags kun je ze ook dronken langs de straat zien gaan. En in hun zatheid mis bruiken ze vaak Gods Naam op een ver schrikkelijke manier. Dat kan 's Zondags ook doorgaan. Het schijnt gewoon. Vervolgens de bioscoop. Ook in Alphen aan den Rijn heeft men des Zondags een bioscoop, waar sotns de mensen vergif tigd worden. Neemt men enkel maar de film van de val van Berlijn, die veel Russische propaganda inhield. Dit was ook heel gewoon. Neen, A R. en C.H. vrienden, laat ons toch niet gaan zwammen. Laat ons niet hakken op één ding, terwijl er andere dingen zijn, die erger zijn. Laat ons terugkeren naar het aloude woord van Qhristus: Weest in de wereld, maar niet van de wereld. Alles dicht op Zondag of alles open, Eén van de twee. Maar vol gens de Bijbel alles dicht. In het Onze Vader staan: zoeking. Doen Zet kandelaar, -i Dan krijgt m dagsheiliging i dat onszelf veelal iw licht niet onder de laat het sdhijnen volop i ook weer ware Zon- Zondagsrust. L. MARBUS Jr Rijn Hereweg 47 Benthuizen werd een halschool rijker Toegangsweg komt er binnenkort ER IS EEN OUD VERHAAL IN OMLOOP over de wijze, waarop Benthuizen aan zijn naam kwam. Burgemeester Steenbakker vertelde de geschiedenis gister middag in de hal van de Chr. lagere school aan het talrijke publiek, dat de opening van het nieuwe gebouw bijwoonde. Heel lang geleden was er een vreemdeling op doortocht in ditZuidhollandse polderdorp. De man verwonderde zich blijkbaar sterk over de aanblik van het dorp, dat toen nog een gehucht moet zijn geweest. Die verwondering werd geuit in de vraag: „Benne dit huizen?" En sinds die dag zou Benthuizen die woorden als naam dragen. De vreemdeling, die zin heeft om nog eens een voor Benthuizen beledigende vraag te stellen, zal één vraag zeker niet kunnen doen, namelyk: „Benne dit scho len?" In de eerste plaats niet omdat hij de Benthuizer gemeenschap niet tegen zich in het harnas zou willen jagen, verder omdat die vraag alle recht zou missen. Eenstemmig werden de architec tuur voor de technische en aesthetische afwerking en de mogelijkheid vooi binnenkomen van licht en lucht door de sprekers, die zioh gisteren bij de ope ning van de school lieten horen, gepre zen. En waar de geesten zo één moet er waarheid bestaan. De voorzitter van de eigenaresse het schoolgebouw, de vereniging „Een school met de Bijbel", de heer Van Ga len. leidde de rij sprekers in. Na hem begon ds Moll, Herv. predi kant van Waddinxveen met Bijbellezing en gebed. Hij bracht dan-k aan burge meester en wethouders, aan de leden van de gemeenteraad, de inspecteur het lager onderwijs in de inspectie Delft, de architect, de heer Nijhoff, en aa uitvoerders van het bouwwerk. Dank voor de medewerking van al deze sen in ruime mate ondervonden. Hij heette speoiaal welkom ds Bies- haar, voorheen predikant van de Ned. Herv. Gemeente, thans te Vollenhove, ds W. de Wit van Moerkapelle, twee op richters van de vereniging „Een school met de Bijbel", de heren Voskam en Van den Berg, de kerkeraden van de Herv. en Geref. Gemeente en de afgevaardig den van de besturen van scholen uit de gemeenten oetermeer, Moerkapelle Hazerswoude. Wy zien het geven van Christelijk derwys als een principiële en zeer fun damentele zaak, aldus ds Moll. Daarom Is de kern van onze vreugde dit, dat wy Straks weer het sieraad van de kom (Van een onzer verslaggevers) Er komt weer perspectief in de restauratie van de oude kruiskerk van de Hervormde Gemeente van Zoeterwoude. In een vergadering van de kerk voogden en de notabelen is in principe besloten tot uitvoering van de tweede etappe van het herstel over te gaan. Het definitieve besluit is spoe dig te verwachten. De eerste etappe is nu achter de rug. De kerk heeft in het eerste deel der worden vernieuwd, waarvoor bijna restauratie een nieuwe fundering gekre gen. De heipalen zijn van beton en ook de nieuwe vloer. Alles staat nu op palen, de muren, de pilaren en ook de vloer kreeg dit fundament. Aan stevigheid laat dit dus niets te wensen over. Het werk werd begin vorig jaar voltooid. Toen moest men onder de zware toren een nieuwe fundering leggen. Het bleek al les zeer nodig te zijn. De vraag, hoe het komt, dat een „gat" ontstond tussen het beëindigen van de eerste en het begin van de tweede etap pe, vindt voor een deel haar antwoord in de nogal langdurige besprekingen met de rijkscommissie voor de monumenten zorg over enkele onderdelen van het tweede werk. En nog is er niet volledig overeenstemming tussen de architecten Dekker en Van der Sterre uit Hazers woude en Leiderdorp, met name ten aan zien van de ramen. Moeten deze van hout of van steen worden gemaakt? De architecten gevén de voorkeur aan steen. De begroting voor het tweede deel van het werk toont een eindcijfer van f 150.846. De verwachting Is, dat de uit voering anderhalf jaar zal vragen. Maar dan is de kerk ook voor de eredienst klaar. Zoeterwoude moet dus nog ge duld oefenen. Men hoeft er echter niet aan te twijfelen, dat de Hervormde Ge meente dit kan opbrengen. Gelukkig biedt Ons Huis, dat de lidmaten zelf vrij willig hebben gebouwd, een prettig on derdak. In deze laatste etappe neemt het met selwerk een belangrijke plaats in. De West-gevel van de kerk (de torenkant) moet geheel opnieuw worden vermet- seld en van het overige oppervlak zal ruim vierhonderd vierkante meter moe* ten worden vernieuwd. De pilaren en de bogen in de kerk zijn in deze berekening nog niet eens opgenomen. Dan gaan de oude ramen er uit om plaats te maken voor nieuwe, die worden gemaakt van uit de hand gekapte profielsteen. De uitvoering van dit ramenplan is natuur lijk nog afhankelijk van de toestemming van de rijkscommissie. Verder zullen de zandstenen waterlijsten en hoekblokken worden vernieuwd, waarv gen m3 natuursteen nodig binnen zullen opnieuw worden bepleis terd. Op de vloeren komen blauwe Ook aan het timmerwerk is behoorlijk wat te doen. De heer Van der Sterre, met wie wij een onderhoud over het verdere v n de restauratie hadden, noemde de kapbalken. de muurstijlen, de „sloffen" en de korbeels. Hiervoor is ongeveer 24 m3 eikenhout nodig. Dan staat in het plan een nieuw houten plafond, waar voor 580 m3 hout wordt aangevoerd. Hoogstwaarschijnlijk krijgt het plafond een blauwe kleur. Hoe zal de kerk er. als zij klaar is, uit zien? Boven de hoofdingang komt een nieuwe galerij voor het orgel. Het orgel front wordt anders, in de lengte onge veer een meter kleiner; de oude verhou dingen voldeden niet aan de eisen. Aan de rechterkant van de toren (men staat met het gezicht naar het koor der kerk) is de consistorie geprojecteerd. Deze was voorheen in het koor achter een schot, dat het koor in de kerk onzichtbaar maakte. Tussen consistorie en toren wordt een trap gebouwd voor orgel en De Zocterwoudse Gemeente is niet groot. Het aantal zitplaatsen heeft men dan ook op ongeveer 250 begroot. Dit be tekent, dat zy maar een klein vlak vor men en er veel „vrye ruimte" in de kerk zal zün. Het koor blüft, zoals wjj al eens hebben gemeld, geheel open. Ja, er is van deze kerk liturgisch wat te maken. In het koor komt behalve de Avond maalstafel het doopvont te staan, het doopvont geheel vooraan by de drie treden, die het koor hoger is dan het overige deel der kerk De kansel wordt geplaatst op de linkerhoek van het koor en het dwarsschip. De predikant en de andere ambtsdragers moeten dus steeds een „wandeling" door de kerk maken. In de transepten komen enkele banken, ook nieuw. De heer Van der Sterre vertelde ons nog, dat het in Zoeterwoude in alle op zichten goed werken is. De samenwer king met de kerkelijke instanties laat niets te wensen over. Hij is er van over tuigd, dat de Hervormde kerk straks weer het sieraad van de kom van Zoe terwoude zal zyn. Gemeenteraad van Katwijk Ook dit jaar zal men vechten voor een eigen zeehaven! HE, Deze plattegrond van de Hervormde kerk van Zoeterwoude toont de indeling van de kerk, zoals die door de restauratie zal worden. Links torenportaal en consistorie. In het midden 154 zitplaatsen; in het bovenste transept 45 en in het onderste 70. In het koor alleen Avondmaalstafel en doopvont; op de linkerhoek koor dwarsschip de kansel. De zes rondjes in het midden zijn pilaren. Bezetting per woning het hoogst van Zuid-Holland ET AFGELOPEN JAAR was voor Katwyk en zün inwoners gunstig, consta teerde burgemeester Woldringh van der Hoop in zün gisteravond gehouden nieuwjaarsrede voor de gemeenteraad. De visserü heeft een goed jaar achter de rug, de tuinbouw mag wy'zen op vry goede uitkomsten en het vreemdelingenverkeer gaf een aanmerkelijk herstel te zien. Er heerste een grote bouwactiviteit e 1951 werden de grondslagen gelegd voor de vestiging van enkele kleine industrieën, die naar hij hoopte dit jaar zullen gaan werken. De burgemeester memoreerde de bouw van het nieuwe gemaal en hoopte, dat dit het vooruitzicht opent van eigen haven. Dit is een ideaal, dat Katwyk nooit zal mogen opgeven. Het recht op een eigen haven noemde spr. zo duidelük, dat zodra de omstandigheden het toelaten dit werk hoe dan ook tot stand zal worden gebracht, aldus mr Woldringh van der Hoop. De vooruitzichten voor 1952 stemmen weinig tot optimisme. Spr. dacht hierby aan de stagnatie van de woningbouw wegens geldgebrek. Tot heden is de on mogelijkheid gebleken het benodigde kapitaal op de normale wijze aa trekken. Dit klemt temeer, daar in afgelopen jaar 228 huwelijken werden gesloten. De toestand op de woningmarkt wordt snel slechter. De bezetting per woning is in Katwijk hoger dan in enige andere gemeente in Zuid-Holland! De burgemeester sprak de wens uit, dat de overheid bij het toewijzen van kapitalen voor woningbouw hiermee rekening zal houden. Het nieuwe uitbreidingsplan zal spoedig in ontwerp gereed zijn en zal een belangrijk punt uitmaken voor het programma 1952, aldus de burgemeester, die hoopte, dat de aankoop van de mili taire terreinen dit jaar ook zijn beslag zaïl krijgen. Als oudste raadslid beantwoordde de heer L. van der Zwan deze woorden Spr. merkte daarin op, da^ alles moet worden gedaan om de wensen betreffen de de woningbouw en het zeehavenplan te bevredigen. De agenda In behandeling kwam de aankoop van de villa van wijlen mevr. W. Meerburg- Helders in de Voorstraat te Katwijk aan Zee. De heer N. J. van Duijvenbode was tegen het plan om van het huis een poli- tiebure; i te maken; omdat dit z.i. een deze school hebben gekregen als middel om onze kinderen Bübels-gcricht onderwijs te geven. Spr. wenste de heer Idema, hoofd der school, en zün perso neel van harte geluk. Vergeet één ding niet, zei ds Moll: U moet werken als stratenmakers, achteruit, op de knieën en langs de lijn, die is aangegeven. Burgemeester Steenbakker heette har telijk welkom de heer Duchateau, inspec teur, en de heer Hangelbroek, secre taris-penningmeester van de raad voor de scholen met de Bijbel. De burgemees ter schetste summier de geschiedenis van de bouw en de moeilijkheden, die van de toegangsweg naar de school liet het gemeentehoofd duidelijk blijken, dat die er wel spoedig zal komen. Toen ver klaarde de burgemeester de school voor geopend. Verder spraken ds De Wit, het hoofd der school, de heer Idema, het hoofd van de openbare lagere school, de heer Boerigter, de schoolarts, de heer Van den Berg. en na de pauze de voorzitter van de Chr. kleuterschool, de heer Diephout, en de architect, de heer Nijhoff. Ook het kleuteronderwijs en het open bare lager onderwijs vinden bij het ge reedkomen van de nieuwe school baat. Het is namelijk de bedoeling, dat de Chr. kleuterschool de oude Chr. school gaat betrekken. De kleutersohool moet immers in de toekomst de beschikking hebben over twee leslokalen en een speellokaal. En de twee lokalen, waarin tegenwoor- die de openbare lagere school is onder gebracht, bieden dan een mogelijkheid een gymnastieklokaal, niet alleen het openbare, maar ook voor het byzondere onderwijs. Op haar beurt kan de openbare lagere school onderdak vinden in de twee westelijke lokalen van i ~~].L school. I BENTHUIZEN Vanavond gemeenteraad De gemeenteraad komt vanavond om 7 uur 'bijeen. De agenda vermeldt o.a-: aangaan twee kasgeUdleningen; omzet ting van renteloze lening aan stichting Rijnlands borgstellingsfonds in bijdrage a fonds perdu; bydrage aan Zoetermeer i voor kosten lagere landbouwschool; bij drage voor geschenk aan vereniging voor Ned. Gemeenten; voorlopige vaststelling rekening 1950 van drinkwaterleiding; goedkeuring begroting 1952 van drink waterleiding; benoeming woonruimte commissie; verhuur van lokaal der o-L school aan gymnastiek- en korfbalver eniging Na Arbeid Sport voor f 2,50 per oefenmiddag en -avond; benoeming le den commissie tot wering van schoolver zuim; vaststelling bedrag in rekening* courant bij Bank voor Ned. gemeentenf verhoging subsidie aan Chr. kleuterschool over 1950; wijziging gemeentebegroting; verordening heffing en invordering van rechten voor gebruik van aan de ge meente toebehorende, voor openbare dienst bestemde, gronden; verordening inning van leges voor de afgifte van van jachtakten; beschikbaarstelling van gelden voor de voorbereiding van bouw plan gemeentehuis en opdracht geven aan architect tot het maken van een voorlopig ontwerp; vergunning, aan de heer C. de Ruiter tot het hebben van een weegbrug op gemeentegrond. Aanbesteding en gunning Aanbesteed werden het aanleggen van de Schoolstraat en het aanbrengen van een riolering met bijkomende wenken in de Molenstraat. Voor beide aanbestedin gen waren 20 inschrijvingen. Voor het eerste werk was de firma J. Koster te Moerkapelle de laagste insohrijfster met f 25.375; de hoogste was de firma A. van Ellleswijk te Zoetermeer met 31-950. Be groot was f 30.700. Voor het tweede werk schreef de firma Koster in met f 14 692 en zij was daarmee de laagste, terwijl de firma Gebr. H. en G. Lagendijk te Rotterdam hoogste insehrijfster werd met f 20.900. Begiroot was f 16000. B. en W. gunden beide werken aan de firma Koster. Dit is de Benthuizer school, die gisteren bij haar opening zo eenstemmig om haar architectuur en haar verfijnde afwerking werd geprezen. Het uitstekende dakgedeelte bedekt de centraal gelegen hal. De vijf lokalen zijn zó om de hal gebouwd, dat in elk lokaal licht en lucht overvloedig kunnen binnenkomen. Foto M. van der Horst. degradatie zou zijn. Een gebouw voor sociale zorg vond hij beter. Spr. twy- feüde er aan, of een politiebureau wel de wens van de erflaatster zou hebben kunnen zyn. De heer D. v. d. Marei uitte zich in dezelfde geest. Steun ondervond het voqrstel bij de heren C. v. d. Plas, D. Nasveld, B. Vooys, H. A. Dijksman en H- Haasnoot. Toen het voorstel in stem ming werd gebracht bleken slechts te gen te zyn de heren N. J. van Duij ven bode, A. Wassenaar, A. Pronk en C. van Beelen. De raad ging accoord met het kopen »n een stuk grond van mevr. de wed. B. C. Verhagen-Plomp en het verkopen van een perceel aan de kalkzandsteen fabriek, om de toestand aan de Sandt- laan te Katwyk aan den Rijn de uit rit van het terrein van de kalkzandsteen fabriek te verbeteren. Er komt daar een klein vcrkeerspleintje. De verkeers situatie voor de plaatwerkerij Slotboom, de kalkzandsteenfabriek en de groente veiling zal dit ten goede komen. Verscheidene percelen land werden verkocht. De liefhebbers zijn: de groen teveiling, Ouwehand haring- en zeevis handel, NV. Handelmaatschappij Noord zee, Hervormde Gemeente te Katwijk aan Zee en de heer E Kuijt te Katwijk aan den Rijn. Een wijziging van de ge meentebegroting 1951 ondervond geen bezwaar. Het gemeentepersoneel kreeg over 1951 een vacantietoeslag. Dit kost de gemeente rond f 6200. Voorlopig werd vastgesteld de rekening van het grond bedrijf over 1949. De eindcyfers van de baten en lasten bedroegen f 14.562 en die van de kapitaalontvangsten en -uit gaven f 587.956,83. Een voorstel tot het brengen van gronden in en het nemen van gronden uit het grondbedrijf onder vond evenmin enige bestrijding. Het be trof hier gronden, liggende in het toe komstige Molenblok ten Zuiden var Katwijk aan den Rijn. Nadat enkele be lastingreclames waren behandeld, kwam het voorstel tot het verlenen van crediet tb.-v. de gemeentelijke begraaf plaats te Katwijk aan den Rijn ter tafel- Een bedrag van f 13.390 was nodig om reeds uitgevoerde werken zoals vernieu wing en herstel van de monumentale in gang en de afzetting rond het nieuwe gedeelte te kunnen financieren. Ook dit vond de raad uitste&end. Enige voorwaarden, opgenomen in eerder genomen raadsbesluit betreffende de toekenning van steun aan de Kat- wykse bouwvereniging t.b-v. de bouw van 16 woningen, stemden niet ove met het woningbe6luit; daarom werd dit besluit gewijzigd. Vastgesteld werd ook een verordening betreffende de reserve fondsen tot dekking van aan de exploi tatie van woningwetwoningen verbon den risico's. Ten slotte stemde de raad in met het voorstel om twee wachthuisjes voor bus- reizigers te bouwen. De huisjes zullen voor een groot deel uit glas bestaan en hebben aan beide züden gelegenheid tot wachten. De heren B. Vooys, N. J. van Duij- ven'bode en H. Haasnoot hadden veel lof het plan, maar de heer D v. d Marei, die beducht was voor Zóndags- cntheiliging, wenste als tegenstemmer te worden gerekend. KATWIJK Nieuws van K.W.Z. Hieronder uitslagen van bordenwed strijden van de Katwijkse damclub K.W.Z. Groep I: Jac. v. d. PlasIJ. de Wilt 2—0; T. van Beelen—Jac. v. d. Plas 1—1; D. MeijvogelA. Herbert 02. Groep II: L. DubbelaarC. de Vreugd 2—0; W. BerkheijA. v. d. Plas 2—0; D. BarnhoornG. D. Buis 11; W. v. d. PlasJac. de Best 02; B. van Rijn— T Oudshoorn 20; L. BrouwerJac. v. Rijn 02; P. MeijvogelA. Hellenberg 2—0; G. D. Buis—B. van Rijn 1—1; T. OudshoornP. Meyvogel 02; L. Brou werT. Oudshoorn 02. KATWIJK AAN DEN RUN Tweedaagse bazar Gistermiddag werd in het gebouw van de C.J.M.V. aan de Rijnstraat de twee daagse bazar geopend voor het Hervorm de gemengde koor. Ds S. G. J. Goverts deed dit met een kort woord, waarin hij dank bracht aan allen, die aan de voor bereiding hadden meegewerkt. KATWIJK AAN ZEE Australische slager schreef David J. Harper, 30 Robers Avenue, Horsham (Victoria) in Australië, is een slager, die twee Nederlanders in dienst heeft. Hoe hij over deze twee immigran ten denkt, konden we lezen in het Ne derlandse vakblad voor slagers. In zijn brief aan de redactie schreef hij o.a.: „Als patroon van twee uwer landgeno ten wil ik uiting geven aan de eerbied, die ik voor hen koester als burgers en als werknemers. Ongeveer 18 maanden geleden kwam Albert van der Plas uit Katwijk. Hij werd twee dagen na zyn aankomst bij mij te werk gesteld. Mijn nieuwe bediende bleek een groot aan passingsvermogen te bezitten en leerde spoedig de Engelse taal. Als vakman kan hij met de besten in Australië wed- Zes maanden later kwam Henk van Vliet naar Australië en ook hem nam ik in dienst. Hy heeft zich eveneens een bekwaam vakman getoond. Verleden jaar kwam de vrouw van de heer Van der Plas over. Zij heeft een betrekking gevonden bij een textielfabriek. De nieuw-aangekomenen hebben zich won derwel aan de omstandigheden in Austra lië weten aan te passen en ik prijs mü gelukkig dat ik twee zulke nauwgezette eerlijke en bekwame werkkrachten als de heren Van der Plas en Van Vliet aan mijn zaak heb verbonden". Australië biedt stellig plaats aan nog meer immigranten van de soort van deze beide Hollanders die in dit land een nieuw tehuis hebben gevonden. Geref. Gemeente Morgenavond om 8 uur spreekt in het kerkgebouw van de Geref. Gem. (Remi sestraat) ds Visser van Rotterdam oven „De koning en zijn onderdanen". Hoog en laag water Donderdag ?1 Januari: hoog water .24 en 18-43; laag water 2.10 en 1433.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 4