Testament verbiedt Hervormde Gemeente van Wemeldinge een kerkorgel Gisteravond nam men vier bazuinen in gebruik Werkwijze werd wat veranderd Ballet Jooss ook in Leiden toegejuicht NIEUWE LEÏDSCHE COURANT 3 WOENSDAG 30 JANUARI 19S2 Bazuinblazers in vaste dienst Ds Van Ieperen wanhoopt niet verzoek -aan Generale Synode (Van een onzer verslaggevers) IN HET JAAR 1787 werd de Hervormde Gemeente van Wemeldinge in Zeeland verblijd met een legaat van ene vrouwe Maria Coomans. Op een Dinsdag was de Kerk hier nog tamelijk arm en de volgende dag kon zU spreken van grote rijk dom. Maria schonk onder meer een hofstede met een boomgaard, weiden, zaai landen, een speelhuis (waarschijnlijk een herberg) en ongeveer 4200 gulden. Maar er was één voorwaarde, die nog geldt: er mag geen orgel ten behoeve van het gezang der Gemeente voor rekening van de Kerk worden gemaakt en opgericht. Zou deze conditie vroeg of laat over het hoofd worden gezien, dan zouden de bezittingen van de Hervormde Gemeente alle worden verbeurdverklaard. En nog ziet Wemeldinge geen kans onder deze onaangename clausule uit te komen. Gisteravond werden in een bijzondere dienst in plaats genomen. Er is een tijd geweest, dat de plaatsing een orgel in de kerk helemaal niet orgel vier bazuinen in gebruik vanzelfsprekend was. Aanvankelijk dien den de orgels niet ter begeleiding van het gezang; zij speelden uitsluitend bij het begin en het einde van de dienst. Het orgel als begeleidingsinstrument kreeg een warme verdediging van Constantijn Huygens, maar Gisbertus Voetius dacht er even anders over. In zijn inaugurele rede zette deze strenge Utrechtse theo loog zijn bezwaren fel en uitvoerig uit een. De strijd werd omstreeks 1640 beslist ten gunste van het orgel. In verschülende streken echter bleef de aversie tegen kerkorgels nog lang voortbestaan. Ook Zeeland. Het is niet uitgesloten, dat de kwestie Wemeldinge tegen deze achtergrond worden gezien. Het toenmalige bestuur van de Hervormde Gemeente heeft de betreffende testamentaire bepaling ook zonder enig bezwaar aanvaard. De moge lijkheid bestaat evenwel ook, dat vrouwe Coomans alleen niet wilde, dat haar geld voor de aanschaffing van een orgel worden gebruikt. Hierop wijzen de w den: voor rekening der Kerk. Men dus de conclusie kunnen trekken, dat derden wel voor een orgel zouden mogen zorgen. In verschillende acties voor een kerk orgel werd deze mogelijkheid dan ook naar voren gebracht. Maar dan kwamen er weer adviserende stemmen, die waar schuwden de vingers toch vooral niet te branden. De zaak is nog niet opgelost. En men kon zich gisteravond bij de inge bruikneming van de bazuinen terecht afvragen, of de toekomst nog wel een be vredigende oplossing zal brengen. Wemeldinge wanhoopt niet. Ds J. G. van Ieperen deelde ons mee, dat aan de Generale Synode van de Hervormde Kerk is verzocht het hele geval in studie te nemen. De Synode heeft al bericht, dat de zaak haar aandacht heeft. Ook de raad voor Kerk en overheid houdt zich met het vraagstuk bezig. WU zouden graag willen, aldus ds Van Ieperen, dat de Synode een declaratoir vonnis zou uitlok ken. Men hoopt nu, dat het nog mogelijk zal zjjn een orgel voor rekening van derden aan te schaffen. De kosten zUn al begroot op f50.000. Het verbaast ons niets Het archief van de Hervormde Ge meente doet vermoeden, dat in de negen tiende eeuw generlei actie is gevoerd tot een oplossing van de clausule en aanschaffing van een orgel te komen. Een wandschildering in de kerk toont echter, dat men de behoefte aan een orgel wel heeft gevoeld. En die behoefte is steeds naar voren gekomen. In 1905 heeft een landbouwer de kat de bel aangebonden. Hij vroeg advies aan een advocaat in Goes. Deze concludeerde, dat nietigverklaring van de testamentaire bepaling onmogelijk was. Deze advocaat was wel van mening, dat aanschaffing Jan van Riebeeck-tulp De algemene vereniging voor bloem bollencultuur te Haarlem heeft het Jan van Riebeeckcomité te Culemborg be richt dat een nieuwe Nederlandse tulpen- variëteit, behorende tot de groep der triumphtulpen (langstelige, in April bui ten bloeiende tulpen), die zich onder scheidt door een purper-rose kleur. De bloem is gewonnen door kruising. De offioiële registratie van deze naam is oj; 14 Januari geschied. Slingerende Antwerpenaar Een Antwerpenaar had met zijn auto op de Zijlsingel op een zeer wonderlijke manier gereden. Nu eens zat hij links, dan weer rechts op de rijweg en zonder enige reden had hij ineens gestopt Een taxichauffeur was toen tegen hem op gereden. Verd- zei tegen de kantonrechter, dat hij zich niet schuldig voelde en eiste een schadevergoeding van 500 francs. Hij kreeg echter f25 boete of 10 dagen. Ir P. Bakker Schut, de man die „half Den Haag bouwde", is dezer dagen 75 jaar geworden. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Yvonne W. M., d. van B. v. d. Steen en J. Klepke; Johannes M., z. van A. J. Jansen en A. v. d. Berg; Jan, z. van H. J. Meertens en E. M. van Dijk; Elizabeth J. W. M., d. van C. M, Waasdorp en C. E. C. Vink; Johanna A. M., d. van B. C. G. Breed en M. W. Lie- verse; Lex W„ z. van W. Eduard en H. W. S. van Weeren. GEHUWD: J. W. Pothast en J. M. L Reiter. OVERLEDEN: M. H. Hackenberg, wed. van Steenhauer, 82 j. een orgel door derden niet met het testa ment in conflict zou komen. Twee jaar later werd een comité opgericht voor een inzameling van gelden. De verant woordelijke kerkelijke colleges durfden de stap toch niet te doen, zodat het comité moest worden opgeheven. Het had toen ongeveer f100 in kas. Dit bedrag werd bij de diaconie in bewaring gegeven. Het jaar 1936 bracht een actie van ker- keraad en kerkvoogdij tezamen. Er een nieuwe dominee gekomen, die wel eens zou proberen het geval uiteen te rafelen en op te lossen. Ds Van Ieperen moest even lachen: „Dat denkt elke nieuwe dominee; en niemand is het nog gelukt". Toen de predikant, die vorig jaar zijn in trede in Wemeldinge deed, dan ook met het plan op de proppen kwam om de zaak weer aan het rollen te brengen, reageer den de kerkelijke colleges zo: Het ver baast ons niets; je bijt je tanden toch wel stuk.... bestuur van de vereniging van kerk voogdijen in de Hervormde Kerk. Hi] verklaarde, dat het de bedoeling var vrouwe Coomans is geweest, dat niemand ooit een orgel in de kerk zou plaatsen. Deze mening was een bittere pil. kleine verlichting was de conclusie van mr P. E. Briët uit Leiden, die zei, dat de erflaatster met deze clausule heeft willen voorkomen, dat er een orgel van haar geld zou worden gebouwd. Het bazuinencomité heeft nu in Eind hoven twee trompetten en twee trombo nes gekocht. Zes leden van het plaatse lijke fanfarecorps Oefening Kweekt Kunst hebben toegezegd voorlopig in de kerk diensten medewerking te verlenen. Blijkt later, dat de bezetting te schraal is, dan zal het aantal blazers worden uitge breid. Enige leden van de Jonge Kerk hebben zich ook beschikbaar gesteld als bazuinblazer bij de Gemeente vaste dienst te komen. Zij zullen worden opgeleid en te zijner tijd de taak va leden van O.K.K. overnemen. De belangstelling voor de dienst gisteravond was zeer groot. Ds Van Iepe ren hield een toespraak over psalm 150, in het bijzonder over de tekst, waarin de bazuinen schallen. Gezongen werden psalm 150 geheel, gezang 149 geheel, psalm 98: 3 en 4 en gezang-132: 1, 2 Wie altijd een orgel hoort zegt wellicht, dat de begeleiding in Wemeldinge wat mager is. Terecht merkte ds Van Iepe ren op: bazuinen of niets! Maar er wordt in Wemeldinge goed gezongen. Zonder begeleiding heeft men toch maar voor beeldig rhythmisch leren zingen. Ook het kerkkoor, dat niet zelden in de diensten optreedt, en de aanwezigheid nieuwe bundel wijzen op een verantwoor de vooruitstrevendheid. De bazuinen zul len het gezang nog verbeteren. Het streven blijft echter in de eerste plaats op een orgel gericht Of is het misschien zo, dat de Hervormde Gemeente Wemeldinge in deze zaak de hele Kerk ver vooruit is? Er is immers in de liturgische beweging een tendenz neembaar om het orgel door bazuinen te vervangenVoor Wemeldinge is het moeilijk een orgel te krijgen. Straks zal gestreden" moeten worden het behoud van de orgels in de kerken! Leids jeugdparlement Dezer dagen heeft de raad van bestuur m het Leids Jeugdparlement zich be- innen op de werkwijze van dit insti tuut. Tot dusver was het gewoonte alle onderwerpen te behandelen aan de hand een rapport van een commissie van voorbereiding, waarin alle politieke groeperingen waren vertegenwoordigd. Aangezien deze werkmethode niet steeds bevredigde, heeft men besloten meer differentiatie in de werkwijze aan te brengen. Voortaan zal voor elk onder werp worden nagegaan, welke methode hiervoor de meest geschikte is. Op 13 Maart 1952 zal het onlangs ver schenen plan van de Partij van de Ar beid „De Weg naar Vrijheid" worden be sproken aan de hand van de uitgave van M. Sluyser. Hiervoor is een werkmethode gekozen, welke analoog is aan die van de vertegenwoordigende lichamen. Een college van gedelegeerden met onder linge taakverdeling van de jongeren organisatie van de Partij van de Arbeid zal het plan toelichten en verdedigen aanleiding van vooraf ontvangen nota's met opmerkingen van de vijf fracties. Nadat het college zijn standpunt heeft uiteengezet, krijgen de leden van het Jeugdparlement gelegenheid tot replice- terwljl, zo nodig, de discussie in Huurtoeslagen aan grote gezinnen Enige raadsleden hebben bij het be- grotingsonderzoek de wens uitgesproken, dat het toch altijd nog bestaande Fonds voor huurtoeslagen aan grote gezinnen opnieuw wordt ingeschakeld, omdat het verhuren van verschillende woningen grote gezinnen in de onlangs tot stand gekomen woningcomplexen grote moeilijkheden oplevert, daar die grote gezinnen niet in staat zijn, de abnormaal hoge huurprijzen te betalen. B. en W. hebben geantwoord, dat zij bereid zijn te overwegen, of het fonds opnieuw kan worden ingeschakeld, en wel in de bo venbedoelde gevallen. tweede ronde wordt voortgezet. De raad van bestuur verwacht van deze nieuwe werkmethode niet slechts een gedegen behandeling, doch is tevens overtuigd, dat zij de belangstelling der leden zal intensiveren. De raad heeft tenslotte de hoop uitgesproken op een spoedige te rugkeer van een V.V.D.-fractie. Receptie van de iirma A. Florisson Jr De heer A. Florisson, die een kwart- eeu- geleden zijn winkel met bedden- en matrassenmakerij in het pand Mo- riaansteeg 8 en een werkplaats op Mid denweg 10 opende, vierde dit jubileum met een receptie. Tal van zakenrelaties, vrienden en bekenden kwamen hun ge lukwensen aanbieden. Ook het hoofdbe stuur van de Ned. bond van patroons in het meubileringsbedrijf en bestuurs leden van de Leidse afdeling van deze bond gaven van hun belangstelling blijk. Tal van bloemstukken en andere ge schenken waren evenzoveel bewijzen van hartelijk medeleven. Een dure stengun Een monteur had zich voor de kan tonrechter te verantwoorden, omdat hij een stengun en munitie in huis had. Het O-M. vond dit een zeer ernstige over treding van de Vuurwapen/wet en eiste f100 "boete of 30 dagen. De kantonreoh- ter veroordeelde de man tot f40 boete of 10 dagen met verbeurdverklaring van de inbeslaggenomen 'goederen. Gestolen goed gekocht Een opkoper had een electriache kachel voor f2 gekocht en deze trans actie niet in het register ingeschreven. Later was gebleken, dat de kachel van diefstal afkomstig was. Het O.M. bij het kantongerecht eiste f40 boete of 10 da gen. Uitspraak conform. Boerenleenbank te Roelofarendsveen opende nieuw gebouw Aantal dagposten liep in 50 jaar op tot 42.000 "IYTA DE TOTSTANDKOMING van zo veel nieuwe gebouwen in onze gemeente opende .gistermiddag ook de nieuwe Coöp. Boerenleenbank haar poorten. Hiermee is weer een nieuwe parel aan Alkemade toegevoegd. De eerste steen voor dit gebouw werd gelegd door de heer B. van der Meer Jzn, op 5 Augustus 1951, die van 1902 af lid van de raad van toezicht de bank is. Reeds van verre zag men de nationale driekleur wapperen ten teken, dat het feest was in het gebouw, dat reeds enkele weken geleden gereed was gekomen. Tal rijke genodigden waren aanwezig, toen de voorzitter van de raad van toezicht, de heer N. Turk, zijn welkomstwoord sprak. Spr. zei. dat het bijna 50 jaar was geleden, dat men in Roelofarends veen de noodzakelijkheid van een boe renleenbank inzag. Eerste kassier was de heer Hendriks, toen hoofd der school, die het bankkantoor in een kamertje van zijn huis had gevestigd. In 1917 werd de heer Jac. Bakker tot kassier benoemd en daarmee verhuisde ook de bank. De woonkamer van de heer Bakker kon bovendien dienst doen als I wachtkamer. De gemoedelijkheid van f j tijd maakte deze omstandigheden niet erg. Het had zelfs nog een voorde Vroeg een vreemdeling, waar de boere leenbank was, dan had men maar zeggen: „Loop zo ver tot ge een huis midden op de gemeentelijke weg ziet staan. Dat is het!" Toen de heer Seb. Bakker zijn vader opvolgde als kassier, werd de gang en een deel van het kan toor als wachtkamer ingericht. Door de geldsanering, de cultuurwijzi gingen der bedrijven en omdat alle beta lingen van de groenteveiling over bank liepen, namen de werkzaamheden toe. De toestand in het bestaande kan toor werd onhoudbaar. Daarom werden plannen gemaakt om een nieuw gebouw Bitter-ernstig èn guitig charmant ^)T BALLET JOÓSS, rond de jaren 1930 ook in ons land luide toegejuicht, heeft zijn faam pa de oorlog, vooral na de reorganisatie van de groep, snel herwonnen. Dat bewees o.a. de eerste voorstelling in de Sleutelstad, gisteravond gegeven voor de leden van het Leids Academisch Kunstcentrum. De schouwburg was propvol en velen moesten worden afgewezen. Ongetwijfeld is de roem van Kurt Jooss' ballet verdiend. In deze groep uit Essen leeft méér dan alleen de liefde voor de gracieuze beweging. De proble men van de tijd vinden er hun weer klank en een uitdrukkingsmiddel bij uit nemendheid. Dat was zo vóór het aan het bewind komen van de nazi's, dat is thans wéér zo. Door deze tendenz is het ballet Jooss sterk pantomimisch van stijl. De klassieke dansvormen hebben nooit geprevaleerd, al moet geconsta teerd worden, dat in het optreden na de oorlog hier en daar een beleefde neiging in de richting van het klassieke ballet wordt gemaakt. Mischien is het echter juist dat pantomimische, dat ons Neder landers in dit ballet zo sterk aantrekt. Wij hebben in ons land nooit een ballet traditie gekend en de danskunst was hier sinds het laatste kwart van de vo rige eeuw een dood gewas. Maar de pan tomime sluit direct aan op het toneel. De pantomime begrijpen wij. Het verschil tussen Jooss' baletten var vóór de oorlog en die van nu blijkt dui delijk uit een vergelijking tussen „We reldstad 1926" en de „Fantasie" op mu ziek van Schubert. In het eerste ballet zichtbaarmaking van de nivellerende atmosfeer van de grootstad in bijna ge speelde scènes, in het tweede niets dan de (overigens persoonlijke) reacties de choreograaf op de romantische ziek van de populaire componist. Zelfs voor onze jongere generatie, die niets de grootstad anno 1926 afweet voor wie veel in dit ballet anachronis tisch moet zijn, is de obsederende wan hopigheid duidelijk. De fantasie oj Schuberts muziek echter is en wil ook alleen maar zijn: plezier in de harmoni sche beweging, harmonie, licht en kleur. In dit laatste genre was o.i. echter de Colombinade beter. Behalve luchtigheid charme leefden in dit ballet een geest guitigheid, die wij doorgaans va Fransen verwachten. Geen wonder, dat dit ballet een daverend applaus oogstte. Een vrouw wïsf te veel Als argeloos reiziger in de trans-< tinentale Express gceeten, kan mer midden in de,meest ingewikkelde situaties terecht komen en antwoorden op vragen moeten boeken, die aai lopende band opkomen. De kennisma king met een beetje buitenissige dame, die een spionne blijkt te zijn, kan het begin zijn van een hele reeks ongedach te gebeurtenissen. t is de Engelse regisseur Alfred Hitchcock wel toevertrouwd zo'n schiedenis te verfilmen. Met een steeds groeiende spanning loopt de film in climax, waarna men tijdens een korte anti-climax, waarin hij en zy elkaar krijgen, gelegenheid heeft op adem komen, alvorens het „einde" de aanv zigen verzoekt naar huis te gaan. De film „Een vrouw wist te veel", door K. en O. gedraaid voor haar leden, is echter niet zo maar een thriller; het en uitstekende film geworden. Door buitengewone bewegelijkheid van de camera is er een geweldige vaart in de film gekomen, die zich voor het grootste gedeelte in de express afspeelt. De foto grafie was uitstekend. Uit sommige ge deelten bleek echter dat er een vrij oude copie gedraaid werd, wat de scherpte het beeld niet ten goede kwam. On der leiding van Hitchcock is een film ontstaan, die vanwege de voortreffelijke kwaliteiten van spel, compositie en be weging de bewondering verdient van iedere filmliefhebber, ook al wil hij lie ver niet „gethrilld" worden. De hoofdschotel van de avond is ech ter nog steeds het aloude maar nog geens zins verouderde ballet „De groene tafel". Deze gedanste pantomime is van een bit- ter-ernstige overtuigingskracht. De pra tende en vleiend-de-mensheld-verkopen- de diplomaten achter de groene confe rentie-tafel zijn even goed van vandaag. De dood rijst nog steeds achter hen op. Dit ballet, onder diepe stilte door de zaal beleefd, oogstte dan ook een dave rend applaus, ja een ware ovatie, die minuten lang duurde. Rest ons nog te vermelden, dat de begeleidende pianomuziek op virtuoze wijze ten gehore werd gebracht door Horst Bitter, Wolfram Rinker en Harmut Klug. C. Th. R. Televisie-avond van Wester kwartier De speeltuinvereniging Westerkwartier hield gisteren in het clubhuis aan de Ten Katestraat een televisie-avond, waar voor zo'n grote belangstelling was, dat er plaatsgebrek heerste. De heer A. van Polanen, tweede voorzitter, hoopte dat er voor de andere avonden ook zo'n grote belangstelling zou zijn. Op het po dium waren tiwee toestellen opgesteld, waarop het programma werd vertoond. Voorts vertoonde Bert Brugman zijn poppentheater. Egyptische aanwinst voor museum van oudheden Prof. dr L. Keimer, die woont 1 Schari Joussef el Guindi te Caïro, heeft aan de Staat der Nederlanden twee Egyptische sarcophaagjes aangeboden. Deze zullen worden geplaatst in het rijksmuseum voor oudheden te Leiden. De sarcophaagjes zijn van beschilderd sycomorenhout. Zij dateren uit de Grieks-Romeinse tijd en zijn gevonden te Toenah-al-Gebel bij Hermopolis in Mid- den-Egypte. te gaan bouwen. De weg naar e gebouw ging niet altijd over ro: nu het gereed is gekomen, kunnen wij zeer tevreden zijn, aldus de heer Turk. Het is niet modern en luxueus, r solide. Spr. bracht vervolgens dank allen, die aan de totstandkoming van gebouw hebben medegewerkt. De directeur van de Centrale Raiffei- senbank, de heer Visser, die veel voor lichting gaf, kreeg hierna het woord. Spr. herinnerde aan de moeilijke tijden en zei, dat de bank dit jaar het gouden jubileum kan vieren onder niet a^ sombere omstandigheden. De groei de bank noemde spr. fantastisch. Met de wens, dat de bank onder Gods zegen tot heil van de bevolking zal zijn, ver klaarde de heer Visser het gebouw voor geopend. Namens het gemeentebestuur sprak burgemeester Hoyinck van Papendrecht. De kassier, de heer Seb. Bakker, uitte eveneens zijn voldoening over het ge bouw en zei o.a.. dat het aantal dagposten opliep van enkele honderden tot 42.000. Ook sprak nog de architect, de heer Hofman, waarna de heer Turk de spre kers dank zegde. De opening werd bij gewoond door tal van vertegenwoordi gers van boerenleenbanken uit de omtrek. Geen plaats voor moedeloosheid Jaarvergadering afd. Leiden Chr. bedrijfsgroepencentrale De Chr. bedrijfsgroepencentrale afde ling Leiden hield gisteren haar 35ste jaarvergadering. De voorzitter, de heer Jac. van opende. Na de jaarverslagen var secretaris en penningmeester ging over tot de bestuursverkiezing. Een bij zonder woord van dank sprak de voor zitter tot de heer M. Seller, die zich voor de functie van tweede voorzitter niet herkiesbaar stelde. Hoofdbestuurder H. R. Plomp sprak een propagandawoord. In de crisisjaren leefde men veel meer met de organisaties mee dan thans. De arbeider had inte resse voor alles wat zijn lot en bestaan betrof. Thans is dit anders. 't Was nodig dat de regering leide loon- en prijspolitiek voerde als middel om uit de chaos van vlak na de bevrijding te geraken. Dit middel is echter doel geworden. De geleide prijs politiek is vrijwel losgelaten, de geleide loonpolitiek evenwel niet. Dit ligt in de jn van de socialistische gedachte. Doordat het bedrijfsleven is ingekap seld door de overheid, is er een zekere moedeloosheid ontstaan bij de arbeider. De christelijke vrijheid is aangetast. Er moet meer speelruimte komen tussen maximum en minimum lonen. Dit zal de arbeidsproductiviteit ten goede komen, men echter blijft door gaan op de de oorlog ingeslagen weg, komt men terech't bij de staatsdwingelandij. De christen mag, zo besloot spreker, ten aanzien hiervan niet moedeloos worden. Als hij geen ideaal meer heeft en niet meer strijdt, is hij niet waard, dat hij leeft. Als men in het geloof staat, kan de moeilijkheden van deze tijd overwinnen. Agenda voor Leiden Woensdag. Vlies. 8 uur: Vereniging voor paedago- giek, dr W. F. Prins uit Amsterdam over ouders en school. Harmonie, 3 uur: Christen-vrouwen bond, mevr. O. C. D. Idenburg-Siegen- beek van Heukelom over de Kruger- wildtuin in Zuid-Afrika. Filmzaal academie, 8 uur: prof. dr G. C. van Niftrik over de mens in de wijs begeerte en theologie van onze tijd. Irene, Oegstgeest, half 8: film avond van „De macht van het kleine" (half 5 kindervoorstelling). Donderdag. Filmzaal academie. 8 uur: Kap. R. ter zee N. J. N. van der Mey, „Waaroen heeft Nederland een marine nodig?" Volkenkunde. 8 uur: mr A. H. N. Ver- weij over de sahilderkunst van de Weste lijke Himalaja. Zuiderkerk, 8 uur: Ned. Bijbelgenoot schap, prof. Aaiders (V.U.) en prof. De Zwaan over de nieuwe Bijbelvertaling. Burcht, 8 uur Chr. Oranjevereniging, „Ik noem je Daddy" door de Timdeler- club. Turk, 8 uur: Onderlinge filmwedstrijd Leidse smalfilmliga. Vrijdag Stadsgehoorzaal, half 8: Olympische avond. Schouwburg, 8 uur: Ballets Jooss voor K. en O. Zaterdag Volkshuis, 4 uur: Terschelling, door de folklorist en musicoloog Jaap Kunst. Stadsgehoorzaal. 8 uur: ..Tot Ieders Genoegen" brengt „Het Spook van de Vrijburcht". Nachtdienst apotheken. Apotheek Van Driesum. Mare 110. teL 20406, en de Zuider-Apotheek, Lammeo- schanswag 4, teL 23553. Defaitisme onder de middengroepen Voor de Leidse afdeling van de KVP, die gisteravond in de Kleine Burcht bij kwam, gaf de heer Th. Hooy een overzicht van de Ned. economie na 1945. Hij behandelde de middénstandspolitiek der regering. Als loyale oppositie fun geerde de heer C. F. Meerpoel, die een aantal bezwaren tegen het regerings beleid naar voren bracht, uitgaande van de algemene klacht, dat dit beleid niet de indruk geeft van „We zullen er ko- ?r. wees op het defaitisme, dat ster maakt van de middengroe pen. Hij waarschuwde voor het waarde loos worden van sociale voorzieningen op papier. Uitspraken van het Haags Gerechtshof Een 32-jarige Leidenaar, die een vals boekhouddiiploma bij de Doelenkazerne. hij werkte, had ingediend, zag zijn straf voor het Haags Gerechtshof om gezet in een geheel voorwaardelijke. In eerste aanleg had hij drie maanden ge- ■angenisstraf, waarvan twee voorwaar delijk, gekregen. Er was bevestiging tegen hem geëist. Voor de verduistering van de op brengst van een coupon stof had een 48-jarige Leidenaar een maand gekre gen. De straf werd nu bevestigd. Eveneens werden de gevangenisstraf- in van 14 dagen voor twee broers, die i Leiden wederspannigheid tegen een agent hadden gepleegd, gehandhaafd. Hoogezand zal voor de woningbouw eyi 20-j. obligatielening van f500.000 uitgeven, die in de eerste 10 jaar geen rente draagt, in het elfde jaar 9 pet en daarna t.m. het 20ste jaar 10 pet per jaar. Sport en Wedstrijden Visseriigolties Weinig verandering De prijzen vertoonden gisteren weinig erandering. De grote aanvoeren van Maandag schenen nog niet geheel te zijn opgebruikt, zodat de markt gereserveerd bleef, zonder dat er prijsdalingen optra den. De grote tong kreeg afnemers tegen 3,25 per kilo en de grove slips gingen voor 1,10. Voor de goede kleine en mid del schol bleef de vraag redelijk. De beste kwaliteiten konden dan ook 65 60 maken. Voor de kleine schol II daaren tegen was minder animo en de prys daalde dan ook bij de laatste afslagen tot 12. De Java. die als enige haringaanvoerder 200 kisten Breskensharing aanbracht, kreeg voor de ijle kwaliteiten 2120. De rokerijen waren hiervan wel de beste afnemers. Enkele kisten kabeljauw wer den verkocht voor 162 per 125 kg. Niet veel geluk Vijf loggers, die Maandag verstek lieten _aan in de hoop gisteren betere prijzen te kunnen maken, hadden weinig geluk. Toch werden er nog mooie besommingen gemaakt. De hoogste besommers ware Sch. 7 en de VL 85, die slechts 10 schil in eindresultaat hadden, nl. 6870 en 6880. De overige loggers boekten ge middeld 4 a 5000 gulden per schip. De Java kreeg voor zijn haring 4510, het geen (de zeer korte reis in aanmerking genomen) er nog net mee door kon. Aanvoer van vandaag In tegenstelling tot de Abraham, die >or de af6lag kwam met een groot schip vis (1100 kisten), was de Bloemendaal aanwezig met een kleine aanvoer. Dit schip bracht 650 stuks ijskabeljauwen, 500 stuks dikkoppen en 150 kisten haring. De KW. 22 en KW. 50. die de Maandagmarkt hadden overgeslagen, kwamen ook nog binnen. Pechvogel De Kees (KW. 122) had Maandag pech. Nadat het schip 's middags naar zee wae vertrokken, moest op slechts 30 mijl van [Jmuiden de terugreis worden begonnen wegens een defect aan de motor. De stand der trawlers Voor morgen en Vrijdag zijn nog geen trawlers bekend. Nu echter de laatste dagen betere kabeljauwvangsten zijn ge daan, wordt de kans, dat er toch nog op zee: Maria van Hattum, Limburgia (21), Catharine Duyvis, Eveline (22), Fla mingo. Vikingbank (23), Tubantia, De Hoop, Batavia 24), Norma Maria en Her man (25). Abe Lenstra beste sportman 1951 Aldus wees radio-prijsvraag uit Een kleine dertigduizend, om precies te zijn 29.921 luisteraars, hebben deel genomen aan een door AVRO-Sport- revue uitgeschreven wedstrijd, waarin de mening der luisteraars werd ge vraagd, wie in 1951 de beste sportman of sportvrouw was geweest. Gisteravond is in de Hilversumse studio de uitslag van deze wedstrijd bekend gemaakt. De eerste tien waren: Abe Lenstra 10.357 stemmen, Fanny Blankers-Koen 8103, Wim van Est 4716, Irma Schumacher 2030, Wim van der Voort 694. Kees de Ruyter 652, Jan Pronk 636, Piet Kraak 629, dr Max Euwe 274, dr Hans van Swol 264. De directeur van de AVRO, de heer Vogt, reikte aan Abe Lenstra een wis selbeker uit Fraai resultaat van Anton Huiskes Bij schaatswedstrijden te Kongsvinger Bij wedstrijden te Kongsvinger, ten Noordoosten van Oslo, waaraan Noorse, Amerikaanse en Nederlandse rei deelnamen, heeft Anton Huiskes fraai succes behaald, door eerste te den op de 5000 meter in 8.42.6 voor Ivar Martnsen. Van 't Oeverd werd zesde in 9.01.2 en Gerard Maarse bezette de zevende plaats in 9.01.4. Op de 500 meter was Gerard Maarse als zevende met 45.4 sec. de eerste Ne derlander. Pilnik spoelde met succes simultaan te Amsterdam Gisteravond heeft de Argentijnse schaakmeester Pilnik in het gebouw van de Nederlandse Handelmij te Amster dam een simultaan-séance gegeven aan 29 borden. Pilnik won aan 24 borden, behaalde aan 4 borden remise en verloor slechts één partij. Philidor IIDan. Noteboom I 3V*2Yz (voorl.) Philidor II had gisteravond voor de promotieklasse-competitie van de L.SJ3. Dan. Noteboom I uit Noordwijk op be zoek, van welk tiental de Leidenaars vorig seizoen met 7—3 verloren. Ditmaal toonde Philidor zich sterker. De voor lopige stand is 314—2»4 en de ver delijke eindstand zal 6>,4—3»4 of 6—4 worden, waardoor Philidor L.S.G. II i de voet blijft volgen. Ged. uitslag: A. Geyer (res.) (Phil.) P. Bedijn (D.N.) Vz—Vz; dr G. Dallinga P. de Groot xx; J. H. Aalbersberg J. v. d. Meer 1—0; P. SellerG. MariJt 01; L. H. KantebeenJ. Plug 10; P. BarkemaJ. Hoogeveen 1—0; Th. P. v d. Berg—A. Leenheer 0—1; J. A. P. Moo- nen—J. J. Bizot x—x; J. Uittenboogaart (res.)—F. Hoek (res.) x—x; J. Padding J. Paardekooper (res.) x—x. Schaakgenoegen I-Katwijk II 6—4 Schaakgenoegen I (2e klasse (B) LSB) heeft er zin in gekregen, na de overwin ning op N.Z.H. I volgde gisteravond een 64-zege op Katwijk II. dat in degra datienood is. Ged. uitslag is: J. Zwaan (Sch.gen.)K. F. Scheps (res.) (K.) 10, J. BrusseeA. Vermeer 10, C. J. Hak en mulderC. Admiraal 01, B. RobbersJ. C. Admiraal Vz—Vi, A. Mom- bergB. Baalbergen 0-1, G. Spieren burgG. Guijt 01, A. J. PlaisierA. Haasnoot Vz—Vz. P. v. d. Werf—C. Bam- hoorn (res.) l—O, K. Schouten—B. Slatius 1—0, F. MarchantA. Meierink 1—0. Zwarte Pion IL.S.G. III 64 L.S.G. III, de ongeslagen leider in de eerste klasse van de L.SJ3., is gisteravond zeer onverwachts in Lisse gestrui keld. Zwarte Pion I, dat nog zonder een enkel punt was, wist de Leidenaars de eerste nederlaag toe te brengen. Door dit falen van L.S.G. is de strijd in deze klasse weer open, hoewel het Leidse tiental er nog verreweg het beste voorstaat. Ged. uitslag: P. Koetsheid (Z.P.) A. F. G. A. Zandvliet (.L.S.G.) 1—0; H. van DiemenH. Wichers 01; G. ScholtesM. van Steenis 01; A. Rotte veelP. M. van Bemmelen 1—0; N. v. d. MeijP. S. Anes 10; H. Simons (res.) W. L. Groene veld 0—1; J. Grimbergen P. Kuiper 10: J. GoedemaasG. Tie- mersma 1—0; W. P. Langeveld-J. B. Wilterdink i4: W. Goedemans (res.) dr S. A. Nieuwzwaag *4*4. De Sleutelstad IIZian IV 3—9 Ondanks de vele invallers liet De Sleutelstad, toen Zian met zes spelers kwam, toch sportief uitvallen. Aanvan kelijk ging het heel goed met onze stad genoten en binnen de minuut werd het door Verbruggen en Geeve 20. Zian zag echter de zwakke plek bij de Leide naars en bij de rust was de stand reeds 3—4. In de tweede helft was de thuisclub nergens en met de regelmaat van een uurwerk werd de stand tot 3—9 opge voerd. Sleutelstad had eerlijk gezegd géén doelverdediger. Zian IISleutelstad 1 3I Een goed gespeelde wedstrijd met wis selende kansen. Aanvankelijk ging het spel gelijk op. met de Sleutelstad iets gevaarlijker. Erades wist met een fel schot zijn club de leiding te geven: 01. Zian liet zich niet onbetuigd en na tal rijke aanvallen werd het uit een vrije worp 11. Ondanks heftig verzet van onze stadgenoten, werd het nog voor de rust 2—1. Ook in de tweede helft wogen de par tijen goed tegen elkaar op en zelfs wist Erades nog eens te scoren, een doelpunt dat echter door de scheidsrechter werd geannuleerd. Ondanks deze tegenslag bleef de Sleutelstad moedig volhouden. Even voor het einde kon de goed kee pende Binnenkamp niet verhinderen, dat hü voor de derde maal werd gepas seerd: S—1.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 3