45 Lappendeken van de sociale verzekering wordt grondig opgeknapt Diepgaand verschil van mening over grens van overheidstaak Russen veroordeeld wegens hun gedrag tegenover Nat. China Blauwe Gillette Mesjes Noodwachters zullen beloning en reisgeld ontvangen Chefariiie 4 VAN HOUTEN S CACAO CJk ruil zekerheid 2 WOENSDAG 30 JANUARI 1952 Nieuw sooit bedrijfsverenigingen (Van onze Parlementsredacteur) ISTEREN is de Tweede Kamer begonnen met de behandeling van het wetsontwerp herziening uitvoeringsorganisatie der sociale verzekering. Dit wetsontwerp beoogt vereenvoudiging te brengen en vooral uniformiteit in deze uitvoering. Die uitvoering wordt opgedragen aan vakbedrijfsver enigingen onder toezicht van een centraal orgaan, de Sociale Verzekerings raad. Deze verzekeringsraad zal voor een derde bestaan uit werkgevers vertegenwoordigers, voor een derde uit werknemersvertegenwoordigers en voor de rest uit overheidsvertegenwoordigers. Het werd tijd, dat aan de unificatie van de uitvoering der sociale verzeke ringen iets werd gedaan. Wanneer men de huidige toestand bekijkt, komt men inderdaad tot de conclusie dat hier sprake is van een lappendeken. Zo wordt de Ongevallenwet 1921 in hoofdzaak ambte lijk uitgevoerd door de Rijksverzekerings bank en de Raden van Arbeid. De In validiteitswet wordt geheel ambtelijk uit gevoerd door de Rijksverzekeringsbank en de Raden van Arbeid. De Land- en Tuinbouwongevallenwet wordt in hoofd zaak niet-ambtelijk uitgevoerd door be drijfsverenigingen en aanvullend ambte lijk door de Rijksverzekeringsbank en de Raden van Arbeid. De Ziektewet wordt in hoofdzaak niet-ambtelijk door bedrijfs- (Advertentie) At-o verenigingen en aanvullend ambtelijk door de Raden van Arbeid uitgevoerd. De Kinderbijslagwet wordt in hoofdzaak niet-ambtelijk door bedrijfsverenigingen en aanvallend ambtelijk door de Rijks verzekeringsbank en de Raden van Ar beid uitgevoerd. Ten slotte is er de Wachtgeld- en Werk loosheidswet, die op I Juli van dit jaar in werking zal treden. Hier is reeds over gegaan tot het nieuwe systeem: uitvoe ring door vakbedrijfsverenigingen. Deze vakbedrijfsverenigingen zijn van een gans ander karakter dan de reeds bestaande bedrijfsverenigingen. Deze laatste immers zijn vrijwillige verenigingen, waarin veelal het werkgeversbelang overheerst. Gelijke zechten voor werknemers De nieuwe bedrijfsverenigingen, die nu voor het geheel van de bestaande sociale verzekeringen zullen worden ingevoerd, worden paritair bestuurd door vertegenwoordigers van georga niseerde werkgevers en van georga niseerde werknemers. Bovendien zijn deze nieuwe bedrijfsverenigingen verplicht voor de hele bedrijfstak, waartoe een bepaald bedrijf behoort. Voor twijfelgevallen is er als aan vullend orgaan een algemene be drijfsvereniging. De strijd over de organisatie van de uitvoering der sociale verzekeringen is al heel oud. Bekend is, dat dr Kuyper reeds aan het einde van de vorige eeuw bezwaar had tegen uitvoering door de overheid. Hij diende bij de behandeling van de ongevallenverzekering het in de parlementaire geschiedenis onder de naam „groot-amendement-Kuyper" be kend staande amendement in, waarin hij de uitvoering gelegd wilde zien in han den van bedrijfsverenigingen, waarbij hij, onder de toenmaals bestaande verhou dingen, op het oog had verenigingen van werknemers. Zijn amendement werd toen verworpep, doch de Eerste Kamer het met hem eens en verwierp het gehele wetsontwerp. Een nieuw wetsontwerp werd ingediend, dat gedeeltelijk aan de bezwaren tegemoet kwam, maar toch kwam het zwaartepunt te liggen bij een rijksinstelling, de Rijksverzekeringsbank. Gedachte van Kuyper In het nu in behandeling zijnde wetsontwerp is voor een groot deel de gedachte van dr Kuyper, aange past aan de huidige omstandigheden, verwezenlijkt. Het bedrijfsleven gaat het nu zelf doen. Maar tegenwoordig, anders dan in Kuypers tijd, wordt onder „het bedrijfsleven" iets meer verstaan. Toen alleen de werkgevers, nu de werkgevers en de werknemers Deze latere ontwikkeling is er onge twijfeld oorzaak van, dat niet alleen de heren Stapelkamp (ar.) en Van Thiel (k.v.p.) en mevrouw FortanierDe Wit (v.v.d.), maar ook de heer Van den Bom (arb.) zich verheugden over de door voering van het „zelfdoen" door het be drijfsleven. Dat ook de heer Kikkert (c.h.) het hiermee eens was, behoeft wel geen betoog. Heel anders dacht echter de heer Gort zak (comm.) er over: de uitvoering be hoort naar zijn mening rijkstaak te zijn. De nieuwe wet schakelt wel de vakcen trales in, maar die vertegenwoordigen de arbeiders niet. Bovendien is de macht de kapitalistische ondernemers veel te groot. De heer Gortzak betoonde zich "us een zeer conservatief man. „Alles zeil doen" Toch waren er nog bezwaren tegen het wetsontwerp, die nog genoeg moeilijk heden kunnen geven. In het aanvankelijke voorstel hadden minister Joekes en staatssecretaris Van Rhijn bepaald, dat de Sociale Verzeke ringsraad een centraal administratiekan toor moet oprichten en beheren. Dit zot de administratie moeten voeren voor alle bedrijfsverenigingen, met enkele moge lijke uitzonderingen. Tijdens het voor overleg was dit reeds iets verzacht: ook op dit gebied is nu het „zelf doen" door het bedrijfsleven op de voorgrond gesteld, maar toch is nog voorzien in een centraal administratiekantoor, op te richten door en in beheer bij de Sociale Verzekerings raad. was niet naar de zin van de heren Stapelkamp (a,r.), Van Thiel (k.v.p.) en Kikkert (c.h.) en mevr. For tanierDe Wit (v.v.d.). Zij zeiden: ook dit moet het bedrijfsleven helemaal zelf doen. Natuurlijk is een centrale admini stratie van belang, maar daartoe moet het bedrijfsleven zelf besluiten door de op richting van een gemeenschappelijk ad ministratiekantoor van dezelfde structuur als een bedrijfsvereniging. De heer Sta pelkamp heeft, samen met de andere heer Van den Bom. Zowel tegenover deze als tegenover de heer Stapelkamp be toogde hij, dat men niet naar een van beide zijden moet overdrijven. Vandaag werd het debat voortgezet. Dan zou staatssecretaris Van Rhijn, die reeds in Londen met de voorbereiding van het wetsontwerp is begonnen, de eigenlijke verdediging voeren. Het spreekt vanzelf, dat de overgang van de oude naar de nieuwe uitvoerings organisaties, niet één twee drie klaar is. Daar zal nog wel een poosje over heen gaan. Het ligt in de bedoeling, dat de uitvoering van de Werkloosheidswet wel onmiddellijk aan de bedrijfsverenigingen- nieuwe-stijl wordt opgedragen. De andere sociale verzekeringswetten zullen succes sievelijk bij de nieuwe organisatie worden ondergebracht, waarbij 1 Januari 1953 als streefdatum is genoemd, tegenstanders van een centraal admini stratiekantoor, op dit stuk van zaken een rie amendementen ingediend. Socialistisch dreigement Heel anders was de opvatting van de heer Van den Bom (arb.). Hij meende, dat de minister reeds te ver was gegaan en wilde terug naar het oude verplichte centraal administra tiekantoor. Er blijft naar zijn mening nog „bestuurlijks" genoeg over voor de bedrijfsverenigingen. Hij ging zelfs zo ver, dat hij verklaarde, dat zijn fractie bij aanneming van de amendementen-Stapelkamp tegen de hele wet zou stemmen. Merkwaardigerwijze zijn de bedrijfs verenigingen voor de uitvoering van de Werkloosheidswet reeds een heel eind op streek met een eigen gemeenschappelijk administratiekantoor. En het is ons ge bleken. dat het socialistische N.V.V., waai de heer Van den Born ook geen onbe kende is, hieraan con amore heeft mee gewerkt. Minister Joekes, die gisteravond nog :n kort overzicht gaf van de huidige en de geprojecteerde toestand, bleef de mid denweg bewandelen. Ook hij maakte het onderscheid tussen „administratie' .bestuur", maar ging minder ver dan de (Advertentie) Blue Gillette f 0.T5 per 5 Een vblraaakt paar Hun rijden en bewegen vormen een perfect geheel. Daaraan hebben zij hun succes te danken. Dat is net als bij Gillette waar apparaat en meaje een ideale eenheid vormen. Wie zich snel, ge makkelijk en perfect wil scheren, gebruike een Gillette scheerappa- raat en Blauwe Gillette mesjes. Uit de V.N. te Parijs Westelijken doen beroep op Kominformlanden om Griekse kinderen te repatriëren T> USLAND IS SCHULDIG BEVONDEN. Het heeft zich niet gehouden •*-*- aan de bepalingen van het vriendschapsverdrag van 1945 met natio nalistisch China. Tot deze conclusie kwam de „politieke commissie" der V.N., waar over een resolutie werd gestemd. De aanklacht was uitgegaan van Tsjang (nat. China) en vond vooral steun bij Amerika. De stemmen verhouding was: 24 vóór, 9 tegen en 25 onthoudingen. Engeland, Frankrijk, Mexico, het Scandinavische blok en Nederl. onthielden zich van stemming. Wat behelst nu de resolutie, die de Rus- :n veroordeelt? Zij stelt vast, dat de Sowjet-Unie de Chinese nationalisten heeft belet hun gezag in Mandsjoerije, na de Japanse capitulatie, opnieuw te ves tigen. Voorts, dat de Russen de Chinese communisten hebben gesteund in hun strijd tegen nationalistisch China. Het is vrijwel zeker, dat ook de Assemblée, waar een meerderheid van twee-derden beslist, de resolutie zal aannemen. Hier rijst de vraag, waarom vele lan den zich van stemming hebben onthou den. Als reden geldt, dat velen van oor deel zijn. dat de V.N. de klok niet kan terugzetten en men niet gerechtigd is, een oordeel te vellen over de wettigheid van internationale verklaringen. Naar aanleiding van recente beschul digingen van de Rus Malik, heeft een Amerikaans woordvoerder te kennen ge geven, dat het wel bijzonder vermoeiend wordt steeds maar weer te herhalen, dat de nationalistische Chinese strijdkrachten geen Amerikaanse hulp ontvangen. Vermelden wij nog, dat in de „speciale politieke commissie" Engeland en Ame rika een dringend beroep hebben gedaan op alle Kominformlanden, -de Griekse kinderen te repatriëren. In ruil voor Helgoland, dat onlangs weer aan de Duitsers is teruggegeven, heeft Engeland de beschikking gekregen over de Grosser Knecht Sand (zandbank) bij Cuxhaven als bombardementsdoel voor de RAF. Ti GILLETTE SCHEERAPPARAAT EN ZIJ BEHOREN BIJ ELKAAR Een 9igoeie morgenbegint met Gillette t Bescherming van burgers Dienstplicht en gedwongen tewerkstelling in vitale bedrijven overwogen T7"OOR DE 200.000 PERSONEN die bij de overheidsorganisatie voor de bescherming van de burgerbevolking in oorlogstijd zullen worden ingeschakeld, heeft de regering de oud-vaderlandse naam noodwachters gekozen. Zij zullen voor het verrichten van dienst een beloning ontvangen behalve bij een oefening van minder dan 8 uur. Hiervoor wordt echter wel een klein bedrag uitgekeerd om reiskosten te dekken. Naast een beloning zal in voorkomende gevallen ook een uitkering worden gegeven wegens het derven van loon of inkomsten uit arbeid of bedrijf. ziekten of gebreken die geheel of ge deeltelijk door of in verband met het werk bij de noodwacht zijn ontstaan, heeft de noodwaohter na ontslag recht op een uitkering. Bij overlijden ontvan gen zijn weduwe en wezen een uitkering. Behalve het wetsontwerp op de nood- wachten is ook een ontwerp op de be scherming van de bevolking ingediend. Dit verdeelt ons land in A-gemeenten (50), v/aar objecten aanwezig zijn. die gevaar aantrekken, en B-gemeenten (960) die minder gebombardeerd dreigen te worden. Bij de wet verplaatsing burgerbevol king worden regels gegeven voor de ordelijke ontruiming van getroffen of ernstig bedreigde gebieden. Een vierde ontwerp bevat regels om het beschikbaar blijven van goe deren in geval van oorlog, oorlogs gevaar of andere buitengewone om standigheden te verzekeren. Aan vor dering wordt niet gedacht, maar' wel zal de regering kunnen bevelen voor raden al of niet van plaats te ver anderen en kunnen verbieden ze tc verbruiken of verwerken. Dit wordt voorgesteld in een van er wetsontwerpen, die de regering heeft ingediend om de burgerlijke v dediging verder te regelen. Van de 200.000 noodwachters zullen zoals we reeds eerder meldden, n 37.000 al hun tijd aan dit werk moe besteden. Verder komen er 86.400 die e per circa twaalf dagen dienst zullen doen "5.400 die uitsluiitend na oproep bij eventuele rampen in actie behoeven te Voor de noodwachtplicht, die zal worden opgelegd wanneer zich niet vol doende vrijwilligers melden, komen mili- i niet in aanmerking. Practisch komen dus wel in aanmerking oudere personen, zij die voor militaire dienst zijn afgekeurd of vrijgesteld, en vrouwe Verder is denkbaar, dat nog een wettelijke voorziening zal moeten worden getroffen voor verplichte te werkstelling van personen in vitale bedrijven. Selectie en inschrijving zullen gebeu- :n in overleg met het Rijksarbeids bureau. De ministers Beel en Teulings n dat volstaan zal kunnen worden met de inschrijving van personen die behoren tot zoveel jaarklassen als nodig mi een voldoend aantal personen te kunnen oproepen. De bevoegdheid tot op roeping legt de regering in handen de burgemeesters. Noodwachters zullen verzekerd zijn ingevolge de Ongevallenwet 1921. -Invaliditeit van tenminste 10 pet ten ge volge van verwonding, verminking, (Advertentie) Vier bondgenoten tegen pijnen en griep De 4 bestanddelen van Chelarine „4" tezamen in één tablet ver enigd vormen het beroemde ge neesmiddel, dat vaak uitkomst brengt, waar andere middelen lalen. Thans pet 100 gram Van het erf van School en Kerk Beroepingswerk 5 e r o e p e n: te Lage Vuursche J. Doornenbal te Oene. ieroepbaar: cand. O. J. de Jong, Slotstraat 22, Culemborg. Geref. Kerken •noemd: tot hulpprediker te Loe- aan de Vecht N. Postema, emeritus predikant en hulpprediker te Enkhuizen. Geref. Gemeenten Uitvoerend comité van de Wereldraad in Londen Internationaal bekend kerkelijke figu- en uit Frankrijk, Griekenland, Gr.-Brit- tannië, Noorwegen, Zweden, Zwitserland, Duitsland, Canada en de Verenigde Sta ten zullen van 4 tot 8 Februari in Lon den bijeenkomen om de vergadering het Uitvoerend Comité van de Wereld raad van Kerken bij te wonen. Utrechts instituut voor erfelijkheidsleer De Utrechtse universiteit wordt gebreid met een genetisch instituut, dat zich zal belasten met het bestuderen de erfelijkheidsleer. Na prof. dr Hugo de Vries, die wereldnaam bezat op dit gebied, i Nederland de studie van dit terrein der wetenschap eigenlijk verwaarloosd, of schoon het voor de plant- en dierkunde van eminent belang is. Het instituut zal komen staan onder leiding van dr Rümke, die wetenschap pelijk hoofdambtenaar zal worden een leeropdracht krijgt. De stichting het instituut is de vrucht van san werking van de Utrechtse en de Leidse universiteit. INRICHTINGEN DOETINCHEM NAAR DOORN-DRIEBERGEN. De besturen van de Christelijk Philantro pische Inrichtingen te Doetinchem hebbel De Philantropische Inrichtingen te D< chem werden in 1877 door ds J M van opgericht. Zij geven in de eerste plaats voorbereidend onderwijs aan jongens, die later een universitaire opleiding v.-i'len vol gen. Bovendien wordt financiële steun ge boden aan a s. predikanten in de Ncd. Herv (jij snakt L Uw luchtwegen zijn 1 door slijm verstopt. Los it gevaarlijke slijm op met de krach- ^"tig werkende WÖSIROOP (Adv Romantische Eethuijsj'es in Amsterdam 1627 1952 d'VIJFF VLIEGHEN A° 1627 Spul.tr.it 294-300- R... 33471-36404 1 OLDE BINNENHOFJE Slog.l 449 - Rei. 30643-42052 U/im lbo - Trio Vissers-de Leur Jaap Molenaar - U/im Borlé T SU/ARTE SCHAEP Leldsopleln 11'-» R... 49178 Peter Korzelius - Arnold Coster Architectuur Nell* Bokhont Vervuurts Bank heropend Vervuurts Bank te Paramaribo is opend tengevolge van een overeenkomst, gesloten na de aankomst van de heer Ravesteyn, onder-directeur der Ne derlandse Handelmij, uit Nederland. De heer Woutman en de onder-directeur Vervuurts Bank, zijn beheerders. De anderen zwegen. Flip beet, geërgerd, in de punt van zijn sigaar. Vooral de lijzige toon van de spreker hinderde hem. „Zou u lust hebben, mijn verzameling te komen bekijken?" „Veel te ver," antwoordde Flip kort. „Deli is niet verder van Timor dan Timor van Deli. Ik ben toch ook hier gekomen!" Flip antwoordde niet. De ander zag wel, dat Flip er niets voor voelde. „Er zijn maar weinig mensen, die enig gevoel hebben voor de fijnheid en de artistieke waarde van inlandse kunst. Eén heb ik er gevonden." „Wie was dat?" vroeg Annie, die belangstel ling kreeg voor deze vreemde landsman. „Het is een Duitse missionaris, die zich de taak heeft opgelegd, al de Timorezen te beke ren tot Maria. Zoals u weet, heeft alleen de Roomse Missie toegang tot het gelukkige eiland, waar ik woon." „Hé, dat wist ik niet." „Laat ik K. JONKHEID Een verhaal dat eindigt, al» oorlog 1940 begint schap voelde plotseling een vreemde spanning. „Hebt dat geloof? Gelooft li dat?" vroeg hij, geruststellen met de mededeling, beide malen nadrukkelijk de klemtoon leggend dat sommige andere eilanden uitsluitend zijn op het woordje u. toegewezen aan de Protestantse Zending." „Zeer zeker geloof ik dat. Dat geloof ik zon- „Wat vreemd!" der twijfel." „Heel goed! Nu krijgen ze geen ruzie onder „Heeft het enige reële waardel elkaar. Ieder denkt altijd, dat hij zelf het bij het rechte eind heeft en de anderen zich ver gissen." Flips belangstelling werd wakker. „Wat voor godsdienst hebben de Timorezen?" vroeg Annie. „Och, het zijn meest animisten. Ze hebben spotter. Geagiteerd bewoog hij zijn trillende vin geen godsdienst. Ze vereren de geesten van hun gers, kromde ze tot een slappe bewegelijke vuist, gestorven voorouders, die zij zo goed mogelijk peinzend, zoekend naar een onweerlegbaar ant- te vriend houden. De missionaris tracht nu zijn woord. heiligen op de plaats van hun voorouders te zet- Tactisch kwam de gastvrouw tussenbeide, ten." presenteerde thee en zoetigheden. „Hun toestand is wel droevig," zei Annie mee- Flips aandacht spande zich nog sterker, lijdend. Annie's geloof? Was dat een factor van zo grote „Vindt u beter, dat ze hun geloof inruilen betekenis in haar leven? voor Maria en andere heiligen?" Er kwam beweging in een diepe leuningstoel „Voor het geloof in God en in Jezus Christus met hoge iiug, enigszins op de achtergrond. Aller blikken gingen daarheen. Ze zagen een oude man met tanig gezicht, broodmager, uitgedroogd als een mummie, vel over been, als een met huid overtrokken ge raamte. Mond en slapen waren ingevallen, diep weggezonken lagen zijn glansloze ogen, de juk beenderen staken scherp, naar voren, zijn slappe schouders helden af als de doorgezakte rug van een oud paard. „Het gebeurt niet dikwijls, dat een christen zo zijn geloof belijdt. Gedurende mijn veeljarige omgang met christenen heb ik dit maar zelden gehoord." Deze woorden waren gericht tot Annie, dus werd zij genoodzaakt te antwoorden. „Dat is heel jammer," zei ze voorzichtig, ten einde de oude man te ontzien. Tot haar verwondering richtte hij zich op, keek haar strak aan en vroeg: „Waarin bestaat de steun, die het christendom u biedt?" „In de wetenschap, dat ik een Vader in de hemel heb, van Wie ik weet, dat hij mijn leven in Zijn hand houdt." Om de dunne lippen kwam een spottend lach je, de diepe doffe ogen werden fel. „Dat is een theorie voor slappelingen. Altijd voortdurend gereed staat, te zorgen voor ons welzijn. Dat werkt ver keerd. Daarom heb ik gekozen tegen uw chris tendom en ben heiden gebleven. De heiden leeft niet als een troetelkind, maar als een wees, die voor zichzelf moet zorgen." (Wordt vervolgd) „Grote waarde. Groter dan heel uw kunstzin nige verzameling, hoe mooi ook op zichzelf. Kan uw collectie u steunen, als u het moeilijk hebt? Mijn geloof wel. Het is de grootste steun in mijn leven." Een donkere wolk betrok het gezicht van de iemand te hebben, Tweede Kamer accoord Griekenland en Turkije mogen in Pact (Van ónze Parlementsredacteur) Wat de Tweede Kamer betreft, mogen Griekenland en Turkije worden opgeno- in het Atlantisch Pact. Het desbe treffende wetsontwerp nam zij gister- :iddag aan met 58 tegen 7 communis tische stemmen. Eigenlijk was een hoof delijke stemming overbodig geweest, doch de communisten stonden er op, dat zij maal in het openbaar hun „tegen" konden laten horen. De rest van de Kamer was er vlak voor. Aan het debat namen, behalve de heer Haken (comm.) deel mej. Klompé (k.v.p.) de heren Goedhart (arb.), Schmal (c.h.), Korthals (v.v.d.), Weiter (k.n.p.) a Bruins Slot (a.r Allen waren het er over eens, dat de doelstelling van het Atlantisch Pact, het opwerpen van een dam tegen mogelijke Sowjctrussische aggressie, het nodig maakt deze organisatie zo doeltreffend mogelijk te doen zijn. Opneming Griekenland en Turkije maakt inderdaad het Atlantisch Pact sterker, vooral ook uit strategische overwegingen. De com munisten daarentegen waren, bij monde de heer Haken, van oordeel, dat niet Rusland aggressief is, maar dat het Atlan tisch Pact een uiting van aggressiviteit Hun tegenstand mocht echter niet baten: het wetsontwerp werd met over duidelijke meerderheid aangenomen. Wegens het spoedeisende karakter van dit wetsontwerp zal de Eerste Kamer het reeds Dinsdag a.s. in de afdelingen behandelen, waarna op dezelfde of de volgende dag reeds de openbare be raadslagingen zullen worden gehouden. Lijkverbranding (Vervolg van pag. 1) TIENMAAL zover gekomen met haar -*-J toelichting maakt de regering een ietwat vreemde opmerking. Zij zegt: Welke bezwaren men ook tegen lijkver branding kan aanvoeren, het is nog veel bedenkelijker, dat dagelijks de wet wordt overtreden. Nu willen wij niet voor de regering onderdoen in bedenkingen tegen over treding van de wet. Maar waarom uit te gaan van de veronderstelling, dat be zwaren tegen lijkverbranding altijd van wat minder gehalte zijn dan die beden kingen? Wij zouden willen zeggen: Dat hangt geheel van die bezwaren af. En over die bezwaren zwijgt de regering. Wel komt zij' met haar voorstel. Intussen erkent de regering het be staan van de bezwaren. Zij acht ze zelfs zwaar, dat zij begrafenis en verbran- :ng niet op een lijn wenst te plaatsen. Waal-bij- zij zich aansluit bij de Neder landse traditie, volgens welke begraving >1 en crematie uitzondering is. Daar- wil zij crematie wel toestaan, maar bevorderen. 3 wil de regering geen crematoria helpen oprichten. Wie dat doen wil, moet het doen in verenigingsverband en heeft dan nog verlof nodig. Aan de andere kant kan zulk een verlof weer alleen worden geweigerd, wanneer in de gemeente van oprichting overheersende bezwaren van godsdienstige aard blijken bestaan. Geen directe steun derhalve. We lezen zelfs in de toelichting, dat iar het oordeel der regering de over heid aan een zo betwiste zaak als de lijkverbranding geen belastinggeld mag rden besteed. Wij. kunnen dit met haar eens zijn, vra.«en ons echter wel af, of de rege^ng zich altijd aan deze stelregel gehouden heeft. Heeft zy nim- beiastinggeld besteed aan ernstig betv-iste zaken? c het ook zij. het ontwerp ligt er. Hr\ onderwerp is het waard, dat we er een volgend artikel nog iets van ggen. PROMOTIES. AMSTERDAM (Gem. Univ) 30 Jan. rorderd tot doctor ln de letteren en w begeerte op proefschrift Les noms chefs-Lieux des dópartements et des an ACADEMISCHE EXAMENS. LEIDEN. 30 Jan. Geslaagd doet. examen letteren en wijsbegeerte (psychologic) mej. H H de Groot te Den Haag; doet. ex. wis- en natuurkunde (scheikunde) de heren W. I Kwestro te Lelden, J W van Spronsen te Den Haag; doet. ex wis- en natuurkunde (geologie) de heer A M Winkelmolen te Leiden, idem biologie (cum laude) P Dul- lemeijer te Leiden: carvd. ex. wis- en na- tuurkunde (C) de heer L Woltjer te Leiden. GRONINGEN. 30 Jan. Geslaagd: doet. ex. plantkunde: mej. A H van der Burg, Jcl- sum; doet. ex. scheikunde J van der Woude, Groningen; cand. psychologie: J van Bem- Arnhem, P M J Berger, Venlo, mej L Boone, Utrechtarts-ex. mej G B J Braakhuis. Borne, J W de Putter. Axel. P Mekel, Hoens- broek; tandart-ex F J Reijnders. A'dam, mej. A C vd Linden, Voorburg, J Boor, Hui- Raden Koenarsopoerno. Utrecht. - C n-roon. idem, M H J Lambers. Eindhoven. A van Maarseveen. Utrecht. F E Meehuv- sen. Nijmegen. J J Th Poederbaoh. R'dam. I Th H M M Raak. Roermond. J B R Reijmers, Schinnen (L mej J de Rooy. Amersfoort. W A F H Saneer. VcId (GId F P A Schef- fers. Goirle (NB) W J Scholten. Utrecht, Boer. Dordrer. sendaal D Kappelle. Hil tel. J M Perquin, Leidi tuurkunde in de afdeling c tuurkunde te Delft, die als gewoon hoogleraar wijding 9.25 Grs Hoor lek 2. I.00 Nieu' J 2.05 Pii. il 5.10 Orgelconcert 5.55 Gi ding 7.00 Lichte II.15 Zang 11.3 1.20 Opera ja... graag- m. G L Eeveke. Hilver- Gorinchem. M E v d mier. Harderwijk, W ikelen, H P Zw andheelkunde: J K W den 'lnkel, Roo- I m. H J Smalbroek. Utrecht, Sluijs. Rott A v d Stam. Gouda. GAM Ver,..tu.t Roosendaal, mej. M J Visser. Den Haag. J E Vissers. Roosendaal, mej J M v d Wal Maastricht. A B Wijntje. Oud-Beijerlant doet ex. pharmavie. mej G J M Sturr Oostburg. mej A C Yff. Amersfoort- cam wis- en natuurkunde (d): C van Dan Ing J B Westerdijk. gewoon hoog- Het lied der aefheraolven DONDERDAG. 31 JANUARI 1952 HILVERSUM I. 402 m. AVRO: 7.00 Nieuws 7 15 Ochtendgymnas tiek 7.30 Zenderslui* 12.00 Lichte Mededelingen -ie 2.35 Viool en piano 3.00 Voor de zieken 4.00 Pianoduo 4.30 Zendersluiting 6 00 Nieuws Voor de jeugd 6.40 „Dit is miin lieve re scholen 8.00 Klok 8.01 Nieuws „De Ronde van Nederland", gevarieerde 9 30 Gram 9.40 „Drie generaties uit tehuis", klankbeeld 10.05 Nederlar fieuws 11.15 Sport 11.30—12.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. KRO: 7.00 Nieuws 7.15 Morengebed 7.30 (endersluiting 9 00 Nieuws 9.10 Voor de uisvrouw 9 40 Gram NCRV: 10.00 Gewijde luziek 10.30 Morgendienst KRO: 1100 Voor e zieken 11.45 Gram 12 55 Zonnewijzer 1.00 fieuws 120 Gram 1.35 Zang en orgel NCRV: .00 Promenade-orkest en soliste 2 45 Voor vrouw 3 15 Gram 3 30 Kamerkoor 4 00 lijbellezing 4.30 Zendersluiting 6 00 Nieuws 1.00 Nieuws 11 1512.00 Gramofoonmuziek ENGELAND. BBC Home Service 330 m. 12.00 Schoolradio 100 Lichte muziek 1.20 'oor de boeren 1.30 Voor de arbeiders 2 00 fieuws 2.10 Mededelingen 2 20 Fllmprogram- ïa 3 00 Schoolradio 4 10 Hoorspel 4 40 Or- 930 Gev prograr ENGELAND. BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12.00 Mrs Dale's Dagboek 12.15 Orkestcon- ert 12.45 Reportage 1.15 Orkestconcert 1.45 'arlementsoverzlcht 2.00 Orkestconcert 2.45 oor de kinderen 3 00 Voor de vrouw 4.00 ,ichte muziek 4.30 Voor de soldaten 5.15 Irs Dale's Dagboek 5.30 Causerie 5.45 Or- estconcert 6.15 Gram 6.30 Militair orkest 8.25 rzoekprogramma 10.00 Brievenbeantwoor- ïg 10.30 Hoorspel 11.00 Nieuws 11.15 Actue- causerie 11.20 Dansmuziek 12.00 Voor- jcht 12.15 Orgelspel 12.56 Nieuws. FRANKRIJK. Nationaal Programma Amerika* 8.00 Orkesti Nieuwi BRUSSEL. 484 m. 5 Omroeporkest 1.00 Nieuws 1.10 Gram 6.00 Nieuws 6.40 Gram 7.00 Omroeporkest 45 Nieuws 8.00 Hoorspel 950 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Gram 12.3-1 Voor de boeren 12.42 .00 Nieuws i 12.50 Koers Gram 2 00 Engelse les 2.15 Grs ;e les 2.50 Gram 5.00 Nieuws 510 Gram /oor de kinderen 6.15 Gram 6.30 Voor ldaten 7.00 Nieuws 7.30 Gram 7.40 Cau- 7 50 Klankbeeld 8.20 Verzoekprogram- Advertentie).

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2