Jlïeuwe $eihsctft GTouraitl Uitbreiding van het vliegveld Ypenburg kan nog dit jaar klaar zijn Eden verklaart, dat Engeland op zijn stuk blijft staan Wist U WOENSDAG 30 JANUARI 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.per maand; 0.47 per week. Twee en dertigste jaargang No 9342 Maar wij denken er zó over Hoofdredacteur: Dr. E. DÏEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantvasticfi Is gbebleoea tngn bert (a tf gfjenspoct" Feeststemming bij Avio Diepen Er komt 20 ha grond bij - Totale kosten bijna drie millioen (Van een onzer verslaggevers) DE REACTIE VAN YPENBURG op de beslissing der Regering inzake het vliegveldvraagstuk was een gebaar: men nam de directeur. Frits Diepen, op de schouders en droeg hem het platform rond. Toen ging men de vlag hijsen aan de mast, die vóór het stationsgebouw staat, gaf het personeel van Avio Diepen een half uur eerder vrij dan normaal en dronk gezamenlijk een feestdronk in het restaurant, waar iedereen, van de adjunct-directeur tot het jongste maatje toe de heer Diepen een hand heeft gegeven. Daarmee werd de gister reeds in deel onzer editie vermelde regerings beslissing, om van het vliegveld Ypen- Vreugde op Ypenburg! Frits Diepen wordt op de schouders van zijn medewerkers gehesen na het bekend worden van het officiële bericht, dat de Regering ten gunste van dit vlieg veld had beschikt en er dus een startbaan zal komen. ibung bij Den Haag een E-veld te maken, gevierd. De aanleg van een verharde startbaan wordt toegestaan, waarop, naast ihet noodzakelijke militaire verkeer, voorlopig ook geregeld commercieel ver keer zal worden toegelaten. De aanvraag van de gemeente Rotter dam om in de Zestienhovense polder het vliegveld Sehieveen te mogen maken, werd daarmee, als te kostbaar en ondoel matig voor militair verkeer van de hand De Britten kreunen Butlers schenken meestal wijn, maar deze Butler schenkt azijn.' Zo zou men de reacties van de Britten kunnen kwalificeren. Kort samengevat, komen de Britse versoberingsmaatregelen neer op het volgende: 1. Bezuiniging met 150 millioen pond totaal op de invoer. 2. Minder kolen uit Amerika voor een bedrag van 2i,b millioen pond per jaar. 3. Minder tabaksinvoer ad 22 millioen pond. 4. Minder de viezen voor reizen naar het buiten land en wel de helft minder, n.1. 25 pond in plaats van 50 pond per per soon. 5. Minder staal voor de binnen landse markt. Derhalve 120.000 auto's tegen 210.000 het vorige jaar, minder motorrijwielen, radio's, televisietoe stellen, rijwielen, ijskasten, wasma chines en sportartikelen. 6. Ontslag voor 10.000 ambtenaren. 7. Bezuiniging op de voorlichtingsdiensten met een bedrag van 1,2 millioen pond per jaar. 8. Gebruikers moeten zelf betalen voor medicijnen, en ook voor pruiken en corsetten, welke voordien werden bekostigd door de nationale gezond heidsdienst. 0. Beperking invoer uit andere gebieden dan Europa gelden voor: kleding, schoenen, speelgoed, fruit en voedsel. Derhalve voor de Britten harde maatregelen. Werkloosheids-interpel latie toegestaan (Van onze parlementsredacteur) De Tweede Kamer heeft vanmiddag de heer Stapelkamp (A.R.) toegestaan de regering op een nader te bepalen dag te interpelleren over het werkloosheids vraagstuk. Aangezien er een vroegere interpel latie-aanvraag van de heer Nederhorst (Arb.) is opgeschort, zal nader bekeken worden, of hier kan worden gecombi neerd. Advertentie-truc bracht 22.000 op Drie broers werkten met één methode Twee broers, die verscheidene firma's hebben opgelicht door aan deze bedrijven een rekening voor in werkelijkheid niet geplaatste advertenties toe te zenden, zijn in Amsterdam aangehouden. Het zijn F. A. C. van H., die sinds 1 Augus tus 1951 door zijn oplichterijen f 22.000 in de wacht moet hebben gesleept en zelfs een auto van f 6.000 kon aanschaf fen, en W. C. van H., van wie de ander het trucje waarschijnlijk heeft geleerd. De laatste werkte vooral in België. Ook een derde broer, de Haarlemmer A. A. M. van H„ moet zich aan deze vorm van oplichting hebben schuldig gemaakt. f bestaansvoorwaarde voor zijn bedrijf, Avio Diepen, was, gevochten. Nu, om half vijf, kon de secretaris der directie, de heer K. W. L. Bezemer, het officiële regeringscommuniqué voor de microfoon bekend maken. Bij alle luidsprekers, op het veld, 'in de kantoren en de fabriek stonden de medewerkers van de heer Diepen te luisteren. 15 Maait beginnen Hijzelf zcl er van: „Er valt nog heel wat voor te bereiden, maar op 15 Maart a.s. beginnen we. Als alles meewerkt, komen we dan dit jaar nog gereed met de werkzaamheden. We gaan eerst de baan maken. Het zal waarschijnlijk Macadambaan worden. Zij komt te lopen overeenkomstig de vroeger gemaakte plannen, dus aan de Noord-Oostzijde de Zuidzijde van het veld. De voorgenomen uitbreiding van gebouwen is reeds begonnen met bouw van een nieuwe hangar. Verdere uitbreidingen zullen afhangen van omvang die het bedrijf nu. als gevolg armslag krijgen zal." Op 1 November 1950 sohreven wij reeds de uitbreiding van het vliegveld. Wij vermeldden toen, dat een E-veld, zoals Ypenburg thans wordt, een voor geschreven baanlengte van 1280 meter moet hebben. De minimum draagkracht het veld, die thans 6000 kg. bedraagt, zal dan opgevoerd zijn tot 13.000 kg. Loodrecht op de hoofdbaan wordt de aan de Zuidzijde van het veld geprojec teerde bijbaan gemaakt, die een lengte zal hebben van 1080 meter. Beide banen krijgen een breedte van 45 meter. Alle vliegtuigtypes, ook die welke •transatlantische vluchten maken, zullen dan in staat zijn van Ypenburg gebruik te maken. Er wordt een naehtverliohting gemaakt en terwille van de uitbreiding zal 20 ha grond bij het veld gevoegd moeten worden. Bij Avio Diepen werken thans 400 man. Er zijn reeds belangrijke orders voor het reviseren van Amerikaanse legervliegtuigen. De Amerikanen zul len, uit Duitsland, straks ook vier motorige toestellen kunnen overvlie gen. Een enkele maal is het voor gekomen, dat men die moest terug zenden. Dat is begin 1953 afgelopen' Zoals men zich zal herinneren, be dragen de kosten van deze verbete ring ƒ2,9 millioen. De vreugde over de genomen beslissing is in de gemeenten Den Haag en Rijswijk uiteraard groot. Men wijst daar ook op het grote belang, dat het Westland bij het uitgebreide vliegveld heeft. Rotterdam daarentegen zit in za as. De voorzitter van de Kamer Koophandel, de heer K. P. van Mandele, heeft voor de eerstvolgende vergadering der Kamer „een krachtig antwoord" toegezegd. Dictator Butler beveelt: Zware bezuinigingen voor het Engelse volk Invoer met nog onderhall milliard gulden beperkt; import uit West-Europa onaangetast ENGELAND zal dit jaar zyn invoer met nóg 1,5 milliard gulden beperken. Reke ning houdehde met de S'A milliard' van November j.l., zal derhalve ee snoeiïng van ongeveer vijf milliard gulden worden bereikt. Deze maatregel aangekondigd op de dag waarop het Lagerhuis, na een vacantie van zeven weken, weer bijeenkwam. Butler verklaarde, dat hij de invoer uit Europa niet verder wil beperken, aangezien hij het handelsverkeer tussen Engeland en het Europese vaste land wenste te handhaven op hetzelfde peil. Hij moest erkennen, dat de nieuwe beperkende bepalingen het toerisme op het vasteland sterk zullen oeïnvloeden. De socialisten hebben inmiddels reeds een amendement in petto, vanwege de terug slag die de maatregelen op de sociale voorzieningen zullen veroorzaken. De minister kondigde een serie bezui- gingen aan waarvoor wij verwijzen lar bijgaand staatje. Minister Butler noemde de toestand tans zo ernstig, dat Engeland een deel in de strategische voorraden zal moe- n aanspreken. Het dagelijkse leven van de bevolking zal in velerlei opzichten door de beperkingen worden getroffen. In verband met de buitengewone eco nomische omstandigheden, zal de minis ter zijn begroting reeds op 4 Maart in dienen. in plaats van in April, zoals ge bruikelijk is. Getracht zal worden de huidige schrale rantsoenen van onmisbare levensmidde len als vlees, suiker en vetten te hand haven, al zou ook dit wel eens onmoge lijk kunnen blijken. Mochten de prijzen onverhoopt nog stijgen, dan zal dit ver moedelijk lagere rantsoenen tengevolge hebben. Financiële kringen te Londen achten e zeer scherpe maatregelen van Butler oldoende om het vertrouwen in het pond sterling te herstellen en de beta- ngsbalans te verbeteren. Hieruit zou n.l. blijken, dat Churchills kabinet zeker niet voornemens is tot devaluatie over In officiële kringen te Washington be- Oude man sloeg 25 gzote spiegel ruiten stuk Een bewoner van het oudeliedenge- sticht St Joseph te Achterveld (Gld.) heeft in overspannen toestand met een schop van vrijwel alle kamers aan, le Noordzijde van het gebouw de ruiten sl ik geslagen. Hierbij waren 25 grote spiegel ruiten. Een caféhouder wist de man overmeesteren. de maatregelen als bemoedigende gebeurtenis. Men is jordeel. dat het sterlinggebied inderdaad in staat zal zijn in de tweede helft 1952 zijn betalingsbalans sluitend te Reisbureaux in zak en as Als een donderslag bij heldere hemel kwam de mededeling van de Engelse minister van Financiën, Butler, voor d< Europese, Amerikaanse en Engelse reis bureaux, dat de toeristentoelage van 5( pond sterling (1 pond sterling is plm f 10,60) was gehalveerd. In Londen verwacht men, dat de En gelse vacanticgangers hun buitenlands verblijf tot 7 a 10 dagen moeten beper ken Uitstapjes naar Zwitserland en Frankrijk zullen voorkeur genieten boven reizen naar Scandinavië en fcenrijk. gezien de hoge reiskosten. Bin nenlandse vacantie-oorden verwachten een grote toevloed. Zwitsers hebben uitgerekend, dat een Engelsman één week in een hotel of 14 dagen in een pension kan veriïlyven dan élechtis 4 pond sterling overhoudt om uit te geven. Fransen verwachten een verlies 30 miillaoen pond sterling. Vorig jaar brachten 660.000 Engelse toeristen 50 millioen pond sterling naar Frankrijk. In Wenen verwacht men, dat vele de 100.000 boekingen ingetrokken zullen worden. De treinreis is zo kostbaar, dat een vacantieganger in het dure Oosten rijk vrijwel ndet kan rondkomen Italië, dat vorig jaar 462 000 Engelse toeristen ontving, zit niet bij de pakken neer. De reisbureaux zyn onmiddellijk begon-nen reizen te ontwerpen, die zijn ingesteld op het nieuwe bedrag va pond sterling. Nasleep Westeilingavond Ernstig conflict bij oud-illegalen Bijna gehele bestuur en vijftien leden afgetreden Vijf bestuursleden van de Landelijke Organisatie van Oud-illegale Strijders (L.O.O.) hebben voor het lidmaatschap van deze organisatie bedankt. Het zijn de voorzitter J. Koolstra, de gedelegeerde J. v. d. Berg, de eerste penningmeester F. van Os, diens echtgenote, die als 2de penningmecsteres fungeerde, en de 2de secretaris, de heer J. Nicolai. Vijftien leden zouden hetzelfde besluit nemen. De aanleiding hiertoe is dat onlangs een bestuursvergadering werd beslo- n de vice-voorzitter C. A. van Delden i de secretaris W. J. van Spek te schor- :n in verband met de medewerking die _.j aan de voorzitter van de Nederlandse Volksunie, de heer B. Boelhouwer, had den gegeven bij een persconferentie en de avond in de Dierentuin waarop Wes terling zou spreken. De thans afgetreden bestuursleden hebben hun besluit geno men op een vergadering waar 25 van de 70 leden aanwezig waren. Gevaarlijk spel kostte kind het leven Op de IJ-weg, ter hoogte van Zwanen burg te Hoofddorp, is de vijfjarige Jan Bijl, die met een vriendje op een slee achter de pekelwagen van de reinigings dienst hing, onder de wagen geraakt en gédood. Op het Zuideinde te Westzaam is het vijfjarige meisje W. door een bestelauto overreden en gedood, toen zij plotseling de straat overstak. IJzeren schotten vielen om Dode en gewonde op Amsterdamse werf Bij de Nederlandse Dok- en Scheeps bouwmaatschappij te Amsterdam is gis termiddag een 46-jarige schilder onder omvallende ijzeren schotten gedood. Een 31-jarige schilder werd gewond. De mannen waren bezig met het schil deren van schotten die met een tussen ruimte van één meter naast elkaar ston den opgesteld. Een van de schotten sloeg bij het ophijsen tegen een tweede aan. Dit viel om en als bij een kaartenhuis stortten daarna alle platen tegen de Hoofdinspecteur Van Velzen op half salaris De raad van Velzen heeft gisteravond een voorstel van een der leden aangeno men om de begrotingspost van 9054, uitgetrokken als salaris voor de hoofd inspecteur van politie P. Ytsma, te hal veren. De hoofdinspecteur is n.l. niet in dienst van de gemeente. Het besluit viel na een langdurige besloten zitting. Beroving in donker Maastricht Tweemaal vijf jaar geëist Vijf jaar gevangenisstraf is gisteren voor de Maastrichtse rechtbank geëist tegen de 23-jarige loswerkman J. M. uit Maastricht, die geregeld personen in een berucht huis aan de Stokstraat lokte en hen daar beroofde. Tegen zijn 24-jarige echtgenote H. M. M. en zijn 30-jarige schoonzuster M. J., werd anderhalf jaar i Evenals tegen M. werd vijf jaar ge- i eist tegen dc 22-jarige betonvlechter E. L. Bdie in dezelfde beruchte stadswijk de kellner H. de Jong op straat had neergeslagen en van f 160 plus 500 Bel gische francs (ruim f 35) had beroofd. Voor de Stokstraat en omgeving is reeds een uitgebreid saneringsplan ont- Adempauze in Suezzone Kabinetswisseling in Egypte geen aanleiding noodmaatregelen op' te heffen UDEN, DE BRITSE MIN. VAN BUIT. ZAKEN, heelt in het Lagerhuis het aanbod, gedaan aan de Egyptische regering, om het contact te heropenen over het Anglo-Egyptische verdrag van 1936, hernieuwd. Enge land blijft vastbesloten om zijn rechten te handhaven. De Britten wensen een accoord over de defensie van de Suez Kanaalzone. Zulks omdat dit in het belang is van de veiligheid der vrije wereld. In de Egyptische regerings wisseling kan echter geen aanleiding gevonden worden thans reeds de noodmaatregelen op te heffen. Echter is de algemene toestand, na de „veld slag" te Ismailia, aanzienlijk verbeterd. vens verluidt, dat de nieuwe premier Egypte, Maher Pasja, met zijn voor ganger Nahas Pasja, een onderhoud had over de houding, die nu verder tegenover Groot-Brittannië moet worden aange- Uit het exposé van Eden valt overigens weinig nieuws te beluisteren. Kort samengevat, heeft hij er de nadruk op gelegd, dat de Britten hun uiterste best deden om het conflict te vermijden, de terroristen dwongen tot handelend op treden. en de hulppolitie in Ismailia In het hart van het IJsselmeer, ruim 20 kilometer uit de vaste wal, is een belangrijk stuk van de Oosterpolderdijk gereed gekomen. In de buurt van deze dijk is Flevostad geprojecteerd. Op het ogenblik wordt er nagenoeg niet gewerkt, in verband met het winterse weer. (Luchtfoto Meteor) noodzakelijk ontwapend moest worden. Voorts had Egypte geen aandacht ge schonken aan vier Britse nota's en vier mondelinge uiteenzettingen, maar het was alles tevergeefs geweest. Ook in het Hogerhuis werd een gelijkluidende ver klaring afgelegd, in dit geval door de Markies van Salisbury. Het debat over de buitenlandse politiek komt nog. In Egypte zelf heeft de nieuwe pre mier. te voet door de hoofdstad gaande, de schrikbarende verwoestingen in ogen schouw genomen, die de oproerlingen hebben aangericht. De schade blykt zienlijker te zijn dan aanvankelijk geschat en beloopt zelfs 400 millioen gulden. Ook staat het vast, dat ten minste negen En gelsen het leven hebben verloren, vier werden gewond en drie nog als „ver mist" zyn opgegeven. Resumerende valt toch te constateren, dat de situatie in het algemeen verbeterd is. Door het uitroepen van de staat van beleg hebben raddraaiers niet veel kans meer, hun snode praktijken voort te zet ten. Amerika heeft geen „bemiddeling" aangeboden. Lijkverbranding DEZER ÖAGEN men heeft het kunnen lezen heeft de regering een wetsontwerp ingediend, dat beoogt de Begrafeniswet te wijzigen. Het ont werp houdt onder meer dit in, dat, wordt het wet, voortaan lijkverbranding ook wettelijk geoorloofd zal zijn. Maar, zo kan men vragen, is lijkver branding dan nu reeds niet geoorloofd? Hebben er niet al steeds crematies plaats? En inderdaad, het getal der crematies in ons land is reeds hoog: het bedraagt al enkele tienduizenden in totaal. Niet temin is lijkverbranding niet overeen komstig de wet. Integendeel, de wet kent alleen en uitsluitend de begrafenis. Hoe dan toch lijkverbranding mogelijk is? Door een leemte in de wet. De Be grafeniswet van 1869. aldus ons hoogste rechterlijk college, de Hoge Raad. in een bekende uitspraak uit 1915. schrijft wel voor, dat een lijk moet worden be graven. maar heeft geen personen aan gewezen, die met de zorg voor het be graven worden belast. Met andere woor den: de wet stelt niemand strafrechtelijk aansprakelijk. Weshalve ook naar de Begrafeniswet lijkverbranding niet straf- In feite is deze toestand bestendigd. Nog altijd hebben we de Begrafeniswet van 1869. die alleen het begraven kent, en nog altyd is er de leemte, die cre matie mogelijk maakt. Reeds enkele weken na de hierboven genoemde uit spraak van ons hoogste college deelde de regering aan de voorstanders van lijkvex-branding mede. dat zij voorshands niet van plan was. de politie tegen de lijkverbranding, mits verzorgd door hun vereniging, te doen optreden. "TEN onbevredigende situatie werd daardoor gesanctionneerd: Crematie was tegen de wet, maar de overheid deed er niets aan. Wel kwam ze nu en dan voor 'n bijzondere moeilijkheid te staan. Het gebeurde, dat iemand gecremeerd werd, aan wie overheidspersonen door hun aanwezigheid eer wilden bewijzen. Dan werd Wel de „oplossing" gevonden, dat de overledene eerst „begraven" werd en vervolgens gecremeerd Enige malen heeft men getracht, ver betering in de toestand te brengen. Een poging werd ondernomen in 1919 en een nieuwe in 1940. In beide toen ingediende c twerpen ging men uit van de begra ving als regel en de verbranding als uit zondering. Verbranding zou alleen onder zeer bepaalde voorwaarden kunnen plaats hebben. De overledene moest het zo langs notariële weg hebben geschikt. In geval een kind beneden 18 jaar -erleed kon volgens het ontwerp-1940 lijkverbranding geschieden mits ouders c* voogd het wensten. Bovendien moes- :cr. ouders of voogd kunnen verklaren, dat. naar hun beste weten, het kind zelf tegen crematie geen bezwaar had. Dit ontwerp van 1940 bevatte voorts nog een opmerkelijke bepaling: Lijkverbranding was uitgesloten van kinderen, behorende tot een kerkgenootschap dat tegen lijk verbranding bezwaar had. Inmiddels bleef de onbevredigende toe stand. En nu ligt dan het jongste voorstel p tafel. Ietwat zonderling klinkt daarin de mededeling, dat de onbevredigende situatie „zo spoedig mogelijk" dient te worden beëindigd. Het heeft er iets van. alsof de regering lange tyd tegen de kwestie heeft zitten kijken, maar nu zij dan eindelijk een beslissing genomen heeft, dient haar voorstel ook zo snel mogelijk in een wet te worden omgezet. Wij willen niet beweren, dat het niet hoog tijd werd, dat er iets gedaan werd, maar juist uit regeringsmond luidt na zolang talmen deze plotselinge haast wat zonderling. Komt het ook door deze haast, dat de toelichting van de regering op haar jongste wetsontwerp wat kort is uit gevallen? Welk standpunt neemt de regering in? Zij wil rekening houden met twee fac toren. De eerste is, dat hier te lande bij grote groepen van de bevolking ernstige bezwaren tegen lijkverbranding bestaar.. De tweede is. dat in ons land de lijkver branding reeds lang is gedoogd en nu zelfs zulk een omvang heeft aangenomen, dat naar het oordeel der regering een verbod de grenzen der redelijkheid te buiten zou gaan. Zij wil thans de cre matie toestaan, doch binnen zekere grenzen. (Ze vervolg pag. 2) Prinses Marijke krijgt van de jeugd een kleuterklokje Dat het geschenk-carillon zal symboliseren bij overdracht in Washington DAT kwartiermeester M.' J. W Dek ker van de Willem Ruys bij Port Said op de Middellandse Zee overboord is ge slagen, maar gered kon worden. DAT de staten van Drente hebben be sloten met f 277 000 deel te nemen in ae N.V Luchtvaartterrein voor Noord- Nederland, die het vliegveld Eelde zal exploiteren, DAT op dc derde Ned. Lederwaren- beurs. die gisteren in Krasnapolsky te A'dam is geopend en t/m 1 Februari voor vakgenoten open blijft, 100 expo santen zijn (v.j. 70). DAT uit een doktershuis in Gronin gen een leren jas met ampullen mor phine en andere gevaarlijke stoffen is verdwenen- DAT het veer Stavenisse-Ouwerkerk (Sohouwen-Duiveland), i v.m. de slechte toestand van de er heen leidende wegen nog slechts op verzoek vaart. DAT de A.N.W B. minister Staf heeft gevraagd colonnes mlitairen te laten be veiligen door aan het eind een auto met heldere achterlichten te laten rijden. DAT de 18—j. A. v. d. W. uit Kerkrade. die van haar broer f 75 had gestolen en met haar as. man, de 22-j bakker L. H. G. V. uit Voeremdaalx in R'damse ho tels logeerde zonder te betalen, is ge arresteerd. DAT het Tweede-Kamerlid Beernink (C-H.) aan de ministers V. d Brink Mansholt heeft verzocht spoedig i deviezenver,gunning van 200.000 dollar voor de aankoop van 60 000 whisky- vaten t.b.v. de export van fruitpulp te verstrekken. DAT het Staatsblad 601 het reeds aan gekondigde besluit bevat, waarbij de taak van de adviescommissie in zake politieke onbetrouwbare ambtenaren wordt uitgebreid tot provincies en gc- i rapport DAT over de Amerikaanse de studiegroep op lasgebied ee van 104 pag. met 60 figuren verkrijgbaar is bij de Ned Ver. voor Lastechniek, Stadhouderslaan 102, Den Haag. DAT in het Bouwcentrum te R'dam blijkens de vierde catalogus reeds 4500 iters van bouwmaterialen en 350 talijrvende technisch-commerciële stands aanwezig zijiv DAT de chef van de gen. staf, luit.- gen. Hasselman. vandaag in Parijs een bespreking heeft gevoerd met generaal Eisenhower. DAT de voorz. van de directie van Philips' Verkoop Mij voor Nederland. C. P. Fluijt, op 19 Febr. zijn zilveren jubi leum bij Philips viert. DAT Nea. exporteurs minister v. d. Brink hebben verzocht de invoer van Franse katoen stop te zetten, zolang Frankrijk weigert de overeengekomen invoer van 7.000 ton Ned. appelen vrij te geven. DAT de woning en brandstoffen-op- slagplaats van K. Boerema in de School straat te Zuidhorn (Gr.) door brand zijn DAT minister Mansholt cn het hoofd van het Bureau Wederzijdse Hulpver lening. Clarence Hunter, op 15 Februari zullen spreken bij de opening van de nieuwe vleugel van het bedrijfslab. voor grond- en gewassenonderzoek in Oos terbeek. DAT de bronzen leeuw is toegekend aan reserve maj-vlieger Gerben Sonder- man en 11 anderen, het bronzen kruis aan 10 en het kruis van verdienste aan 13 personen. TTET IS KORT DAG voor de in- zameling van gelden voor het carillon dat de Koningin namens het Nederlandse volk aan het Ameri kaanse zal aanbieden. Daar men het bedrag bijeen wil hebben vóór het vertrek van de Koningin, zal men reeds op 16 Februari met de inzame ling beginnen. Er is vrijwel geen tijd meer deze actie landelijk, van een centraal punt uit. te organiseren, zodat de inzameling per ge- Royement en bedankje Beide communisten uit raad van Amersfoort De beide communistische leden van de Amersfoortse gemeenteraad, de heren W. van Apeldoorn en K. ter Burg, hebben gisteravond in de raadszitting aangekon digd dat zij hun zetel ter beschikking zullen stellen. De heer Van Apeldoorn is onlangs uit de C.P.N. geroyeerd. Hij verklaarde ech ter dat zijn politieke overtuiging niet is veranderd. Het andere communistische raadslid, de heer Ter Burg, deelde mee dat hij uit vriqndschap voor de heer Van Apeldoorn als lid van de C.P.N. heeft bedankt en daarom ook uit de raad zal verdwijnen. Rykc uranlumvelden zyn. volgens de Noorse atoomdeskundige Dahl, ont dekt in het district Oslofjord in Noor wegen. meente dient te worden opgezet. Van 116 Februari zullen voor zover mogelijk, mobiele carillons in de gemeen ten worden gedemonstreerd. Het plan is om met elke klok van het carillon een bepaalde bevolkingsgroep te symboliseren, zoals jeugd, studenten, vrouwen, kunstenaars, wetenschap, voor malig verzet etc. De elf grootste klokken symboliseren de Nederlandse provincies. Het lichte octaaf zal de stem van de jeugd vertegenwoordigen en dc kleinste klok daarvan zal het kleuterklokje zijn Het ligt in de bedoeling dat Prinses Marijke op 14 Februari het kleuterklokje in ontvangst neemt uit handen van een deputatie van Nederlandse jeugd. Marijke zal het dan op haar beurt weer aan haar Moeder overdragen. Bij de overdracht van de beiaard te Washington zal dit klokje, aangezien de beiaard dan nog niet gereed zal zyn, het carillon symboliseren. WEERBERICHT Toenemende dooi Tot morgenavond verwacht De Bilt: Vanavond en vannacht wei- x:nig wind en op vele plaatsen mist bij temperaturen om - het vriespunt. Morgen over- dag zwaar bewolkt met eni ge regen en toenemende dooi. Matige en later In de kustprovin cies krachtige wind tussen Zuidwest en Zuid. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Donderdag: Zon 8.23—1714; Maan 958 —23.58. Op 2 Febr. EK.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1