Alfred van Sprang van in de Met m Egyptische achterlating van bezittingen laatste nippertje gered brandend hoofdstad hotel op KAPTEIN - RIJNSBURG STADSNIEUWS De wekelijkse keuring te Haarlem NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 DINSDAG 29 JANUARI 1952 Relletjes van studenten en stzaatschuimezs (Van onze correspondent AUred i i Sprang) CAIRO, Januari 1952. ik de dood niet zo dichtbij gevoeld als in die enkele verschrikkelijke ogenblikken op de 3de verdieping van het vol rook staande Shepheard's Hotel, dat door een redeloze troep studenten en straatschuimers in brand gestoken was, tijdens de recente golf van anarchisme, welke practisch alle bioscopen, bars, nachtclubs en slijterijen in de as gelegd heeft. Het was de reactie op de laatste gevechten in de Kanaalzone, waarbij c dan veertig Egyptische politiemannen het leven verloren hadden. „We zullen u allemaal wegbrengen. beloofde de politieman. Inderdaad ver schenen er even later taxi's. De politie gaf de raad zich te beroepen op de Fran se of Duitse nationaliteit in geval var aanhouding op straat. Dat was alles. We waren verder geheel aan de Egyptische taxichauffeur overgeleverd. Kris en kras moest hij door de straten met puin en kapotgeslagen meubilair laveren. Man- men met stokken en ijzeren staven schreeuwden hem na en staken hun vuis ten dreigend in de lucht. Die paar stra ten naar het politiebureau gaven goed beeld van de grote schaal der nielingen. Het begon al vroeg. Overal in de stad verzamelden groepen onruststokers om naar de resi dentie van de minister-president te trek ken om te protesteren tegen het optre den van de Britten. Het was niet moei lijk om de mensen van de straat mee te krijgen. Het bleef echter niet bij een luidruchtige demonstratie. De actie ont aardde in een anarchistische golf van vernielzucht zoals Cairo niet eerder be leefd heeft. Onder het motto, dat het nu geen tijd was om zich te vermaken ter wijl elders Egyptenaren stierven keerden de oproerkraaiers zich overal tegen de uitgaansgelegenheden. De Moslem Liga liet daarbij haar invloed merken door ook alle slijterijen te vernielen. In korte tfjd stonden overal in de binnenstad bio scopen en bars in brand. De brandweer kon weinig inbrengen daar het gespuis zich van de slangen meester maakte deze doorsneed. De politie (grotendeels met rottan stokken gewapend) liet uit ontevredenheid over verschillende regelen de ordeverstoorders rustig hun gang gaan. In sommige gevallen hielpen zij hen zelfs. Van het leger was tot het vallen van de avond weinig te merken. r lang is de stad derhalve over- de willekeur van het ge- Acht i geleverd Meubilair op straat Ik was aan het werk in mijn kamer op de derde verdieping van het Shep heard's Hotel toen ik buiten rumoei hoorde. De groep brandstichters bleek zich voor het hotel verzameld te heb ben en was met stenen naar de ruiten aan het gooien onder het uiten van drei gementen. Spoedig klommen enkele lie den op het terras en wierpen het meu bilair op straat waar anderen het in brand staken. Daarna bestormden ze de ingang. Even leek het erop of ze tegen gehouden zouden worden. Na een korte weifeling slaagden zij er echter in binnen te dringen. Onder gehuil en gekrijs sleepten zij tapijten, stoelen, schemerlampen en andere voor werpen voor de brandstapel aan. Men was daar echter niet tevreden mee. Het gehele hotel (waar veel buitenlanders inclusief Britten woonden) moest ver woest worden. Eerst besefte ik niet, dat het zo ernstig was. Op het balkon aan de straatzijde was ik druk bezig met het opnemen van de Straatgeluiden op een magnetofoon en het fotograferen van de menigte op straat. Ineens realiseerde ik me echter, dat het hotel zelf ook brand gestoken was. Ik rende naar de deur om naar beneden te gaan. Te echter. Toen ik de deur openrukte, bleek de gang vol rook te staan. Dichte, zwarte rook. Verschrikt smeet ik de deur dicht en begaf mij naar het balkon. Er echter geen mogelijkheid om langs gevel de grond te bereiken. Op dat ogen blik schoot het door mijn hoofd in een val 'e zitten met heel weinig kans eruit te komen. Op hulp van anderen viel niet te rekenen. Even was ik alle moed kwijt. In vertwijfeling ben ik toen toch de g: opgelopen en met een zakdoek voor mijn mond heb ik mij door de rook begeven in de hoop ergens een uitgang te vinden. Daar de electriciteit gelijktijdig afgeslo ten was was het bovendien stikdonker. In de verte ontdekte ik echter een licht punt. Het bleek een zijtrap te zijn, die naar de achterkant van het grote gebouw leidde. Op de trap liep ik een jongeman ijzeren staaf tegen het lijf. benedenvroeg Weerzien op politie bureau In het politiebureau troffen verschei dene bekenden elkaar weer. Onder hen was ook een Nederlander, een van de koks van het Shepheard's Hotel, W. F. Brand. „In ben alles kwijtzuchtte hij. „Dat is bijna iedereen 1 „Jadat is zo....M Toen de relletjes voor het hotel be gonnen, was hij druk in de keuken aan het werk in verband met een groot ban ket voor die avond. Precies op tijd heeft hij kans gezien met een andere kok over een muur aan de achterkant van het hotel te klimmen. Daar waren zij tegen een stel vandalen gelopen. Eén van hen heeft hem al zijn geld afgenomen. Een politieagent heeft hem verder in be scherming genomen en naar het politie bureau begeleid. Onderweg moesten ze echter enkele mailen het straatvolk bewijzen geen Britten te zijn. Toen zij om het hardst schreeuwden Zwitser te zijn, liet men hen met rust. „Dat is de derde keer besloot hij. Twee keer tevoren is hij bij branden in Duitsland alles kwijt geraakt. Nu hier. Maar het leven heeft hij er vanaf gebracht en dat is tenslotte het belangrijkste. En in het politiebureau is het betrekkelijk veilig. In de verte klin ken zelfs schoten ten bewijze, dat ook het leger op straat verschenen is. Er is nu gebeurd waar velen bang waren: dat de regering de toestand niet meer in de hand zou kunnen houden. Men heeft toegelaten, dat de gemoederen het volk tot het uiterste geprikkeld zijn. Vooral de onverantwoordelijke toon de kranten heeft daar veel schuld De nationalisten hebben natuurlijk direct steun gekregen van de commumis- andere extreme groeperingen. De relletjes in Cairo zijn het logische gevolg leze politiek. Het is een zwarte dag politie en leger. Het is een zwarte dag vooral voor de Egyptische regering. de buitenwereld heeft Egypte tenslotte het bewijs geleverd in geval nood niet in staat te zijn orde en rui bewaren. En dat geeft de Britten sterk argument om in de Kanaalzone te blijven om er de belangen van de inter nationale scheepvaart te beschermen. (Nadruk verboden.) vraagt aan alle lezers: Leest deze advertentie 2 maal. Want deze abnormaal lage prijzen zijn wel 2 uur lopen waard. Zware kwaliteit 1 pers. GELE LAKENS, ver beneden alle fabrieksprijzen, 4.49. Grote 2 pers. WITTE LINNEN LAKENS 5.95. 3 Pers. witte bewerkte LINNEN LAKENS, 200 cm. breed, 275 cm. lang, 8.90. Zware rose FLANELLEN LAKENS, beter bestaat niet, 6.95. Lange flanellen HERENHEMDEN met dubbele borst, handwerk, 4,95. WERKBOEZEROENS, gaan 8 jaar mee, 5,95, alle maten, donkere kleuren. Effen blauw DEKENOVERTREK, 90 cm. breed,./ 1.29 per meter. Nog een 2-pers. gebloemd 3 delig DAMAST BEDSTEL voor sp«prij's. De zwaarste kwaliteit LINGERIE KATOEN, 80 cm. breed, 1,24 per mtr. Hoe is het mogelijk. GROTE SLOPEN 1,49. Van ieder aangeboden artikel wordt aan elke koper absoluut verkocht. Niemand komt voor niets. Uitsluitend a contant en zolang de voorraad strekt. Er wordt niet méér geleverd dan 2 of 3 stuks en niet aan wederverkopers. Vervolg van Tulpen en narcissen waren rijk vertegenwoordigd Het was blijkbaar nog niet genoeg: nadat de bollenkwekers op „Bloemlust" de bezoekers bijkans onder de narcissen hadden bedolven, deed men dat gisteren in Haarlem nog eens dunnetjes over! Ook de tulpen waren dit keer weer rijk ver tegenwoordigd. Gebrs. Van Zanten, Hillegom, waren met een rijk gevarieerde groep, waar- o.a. Mirjoran, Arguno, Mamasa elegante Dreaming Maid opvielen. Bij Visserijgolfies „Kan ik ik hem dom in het Engels. ••J3-zei hij, „waar is de derde étage „Twee trappen hoger Beneden in de tuin waren vele andere gasten verzameld. Sommigen waren ook op het laatste nippertje ontkomen. Een oude heer was langs de regenpijp moe ten klimmen. Een meisje was door de rook naar het dak gedreven en vandaar in een uitgespreid tapijt gesprongen. Een Egyptenaar was op een balkon op de tweede étage verrast. Men beduidde hem de beddelakens aan elkaar te knopen en daarlangs naar beneden te komen- Toen hij zich er echter aan wilde laten zakken braken ze en hij stortte omlaag en bleef voor dood 'liggen. De stemming onder de mensen was uiterst zenuwach tig. Vrouwen zaten vertwijfeld in het gras. Mannen liepen heen en weer om te kijken of er een mogelijkheid was óm weg te komen. Sommigen spraken ovei gasten, die lagen te slapen en waarschijn, lijk in bed gestikt waren. Twee Ameri kaanse echtparen hadden al hun koffers meegesleept, inclusief een cameratas. De meerderheid was echter in de coj «ternatie vergeten iets mee te nemen. Gordijnen in brand gestoken Het gespuis was ondertussen druk bezig met de vernieling. Op verschillen de plaatsen waren branden gesticht. Met een grijns op hun gezicht hielden kerels in lange, vuile gewaden lucifers bij de gordijnen van de eetzaal. Anderen sloe gen met bijlen en hamers de ruiten stuk. Schemerlampen en stoelen werden naar buiten gesmeten. Plunderaars kwamen tevoorschijn met damestassen, schrijf machines, koffers, kisten sinaasappals en andere buit Politie-agenten keken wer keloos toe. In een hoek van de tuin wachtten de gasten op de dingen, die komen zouden. De vlammen braken overal naar buiten en maakten'het ver blijf in de tuin zelfs moeilijk. Het was echter niet mogelijk die te verlaten daar 'buiten de opgewonden menigte nog steeds aan het tieren was. Aan alle kan ten om het hotel waren andere gebou wen in brand gestoken. De lucht was grauw en scherp van de rook. „Sustig...." trachtte een politie-offi- cier de mensen te kalmeren. „Maar waar moeten we heen merkte men op. Een vissersmonument in llmuiden In IJimiuiden is een werkcomité ge vormd om een sober monument ter her denking van de op zee omgekomen zonen volk op te richten. Mr M. M. Kwint, burgemeester van Velsen, heeft het voorzitterschap op zich gen< J. R. van Eerde, directeur van het Umui- dense staatsvissershavenbedrijf is sec taris en verder hebben de uniebonden vertegenwoordigers van verschillende godsdienstige groeperingen, rederijen er de vishandel in het comité zitting geno men.. Bij de drie grote banken wordt eer inzamelingscentrum gevestigd. Het if niet de bedoeling te komen tot een open bare collecte voor dit doel, maar dat een spontane reactie uit het visserijbedrijf binnen enkele weken de nodige financiën zal opleveren om een monument, visserijgedenkteken, te kunnen oprichten. Het is het plan dat het op te richten monument in de nabijheid van LTmui- dens vissershaven komt, waarbij uiter aard veel afhangt van de mening van d{ supervisor van Velsens wederopbouw- plan .architect W M Dudok. Middelmatige Maandagmarkt De noteringen van de Maandagmarkt, e over het algemeen een goede aanvoer had, bleven middelmatig. De wijting en de kleine schol vertoonden minder aan trekkingskracht, zodat een daling in de noteringen optrad. De 1000 kisten grote koolvis boekten aanvankelijk ruim ƒ60 per kist, maar daalden later tot 55 en ƒ52. De schelvis hield goede prijs. Grote middel sorteringen gingen van de hand voor 56—66 per 50 kg en de braat deed het ook niet slecht voor ƒ5447. De scholprijzen waren iets vaster dan Zaterdag. De grote soorten, die hoofd zakelijk voor de export bestemd waren, hadden goede belangstelling en noteer den ƒ45 per kist. De kleine schol II, die nogal varieerde in kwaliteit, schommelde tussen 35 en 10 per kg. De noteringen de tong konden vrijwel blijven ge handhaafd. Het resultaat Jac. Tol, St Pancras, schitterde de gele Golden Show boven alles uit. Verbluf fend mooi was de licht lilarose Virtuoos van J. Uittenbogard en Zn, Oegstgeest, die tevens de diep-rode Atom voor het voetlicht bracht. De brillante Gen. Eisen hower van D. W. Lefeber, Lisse, trok aller attentie. Geen wonder: zo'n kleur en zo'n grote, edel gevormde bloem moet men met een kaarsje zoeken! Behalve een viertal gele zaailingen had Fr. Roo- zen. Vogelenzang, de purperen Poussin. Een mooie tulp. Naast de roserode Jo hanna van N. Zandbergen, Rijnsburg, stond een vergelijkingsproef van Fred. Singer, Wijdenes, met Murillo Max en Murillo Record. De Records waren stuk ken beter op dreef dan Murillo Max. Daar staat tegenover, dat Murillo Max van P. van Reisen en Zn, Voorhout, min stens even goed was als Murillo Record van van Singer Commandant Den Ouden, de scharlakenrode dubbele aanwinst van C. P. Alkemade, Noordwijk, zag er uit stekend uit. Een zeer opvallende sport van White Sail liet G. Verdegaal, Hille gom, zien: wit met grote purperrode vlammen. Net een ras-, was- en kleur echte Rembrandt-tulp. Een verloping, waarvan men zeker veel pleizier zal be leven. Henrick Ibsen, de parkiet uit Plu- via d'Oro, is en blijft een opvallende tulp. Trouwens: Hillegonda die naar het heet uit Denbola is verlopen en ge toond werd door Chr. de Vries, Bever wijk, zag er ook prima uit. D. van Bug- genum, Beverwijk, die al heel wat sport- figuren vernoemd heeft, had nu naast de beste lilarose darwin Maralda en de sierlijke rode leliebloemige Dyanito, de donker-purperen „Sugar" Ray Robinson, de Amerikaanse boks-ster. In de groep Gebrs. Mantel, Avenhorn, waren vooral de rode, witgerande Nieuwenhof de dubBele no 6, zacht-rood met gele rand, in uitstekende conditie. In de groep Gebrs. Eggink, Voorschoten, vielen de oranjebronzen Bruno Walter en de gele Golden Joy sterk op. Zeer omvangrijk waren dit keer ook narcissen-inzendingen. Maar veel nieuws was er niet bij. Selectiewedstrijden der EHBO-kring Leiden Op de eerste selectiewedstrijd van de Kring Leiden van de Ned. vereniging E.H.B.O. werden de volgende re sultaten bereikt: Leiden I (leider Poüw) 429 pt.; Voorschoten I (leider Den Boef) 390 pt,; Lisse I (leider De Koning) 384 pt.; Oegstgeest II (leider v. d. Sleen) 365 pt.; Oegstgeest I (leider Koot) pt.; Leiden II (leider Bekooi) 344 pt.; Voorschoten II (leidster mej. IJperlaan) 298 pt.; Lisse II (leider Ransdorp) pt.; Leiden III (leidster mej. Van Rijn) 120 pt. Fotovrienden vergaderden Voor de Leidse amateur-fotografen vereniging liet de heer Bartels uit Amersfoort, bestuurslid van de bond, gis teravond zien, hoe men wel en hoe mer niet moet fotograferen Hij deed dit op boeiende wijze. Aan de hand van foto's estgde hij speciaal de aandacht van dc beginners op de fijne kneepjes van het vak. De leden kregen tevens gelegen heid hun mening kenbaar te maken, wat leidde tot vruchtbare besprekingen. Ook toonde spr. een collectie foto' wedstrijden. Hieruit bleek w met serieus werken in samenwer king met andere amateurs kan bereiken. Dat is zaken doen De kantonrechter heeft toch maar een beste zaak! Nu moesten er weer zegge schrijve 200 personen terechtstaan r verkeersovertredingen, zoals het plotseling achteruitrijden, defecte stuur inrichtingen, slechte remmen en nog veel meer. Het bleek, dat veel verdach ten de verkeersvoorschriften niet goed kenden. De boeten varieerden van f 10 tot f35 of van vier tot 10 dagen. Gymnasiasten werden „overvallen" Soms is een straat te Leiden geheel in beslag genomen door studenten- Voetgangers, auto's en trams kunnen er niet passeren en menigeen haalt z'n trein of bus niet. Gistermiddag waren ongeveer tach tig gymnasiasten aan het sneeuwbal len. Ze hadden daarvoor hun eigen buurt uitgezocht en hinderden dus niet het verkeer, al moesten enkele voorbijgangers, met name de leraren, er aan geloven" Een agent van politie fietste voorbij. Hij kreeg ballen te incasseren en ver loor z'n pet. De agent sprong van z'n fiets, belde ergens heen en zie, eer ogenblik later kwam er een overval wagen, die een vijftien-tal jongens op bracht naar 't politiebureau. Na ver loop van tijd konden ze weer gaan. Ze zijn vermaand om 't gezag te eerbie digen en dergelijke aardigheden voort aan achterwege te laten. Maar wie nu precies die pet-afgooier is, weet mer in de Zonneveldstraat nog steeds niet. Die gynasiasten waren natuurlijk óók fout, net als de studenten zo vaak plegen te zijn. Maar was 't optreden van de politie ditmaal wèl gelukkig? Twee andere agenten werden gister avond bekogeld door een paar jonge dames en prompt aanvaardden zij de uitdaging. Had de agent van gister middag ook niet een dergelijke „derde weg" kunnen vinden? Als 't gezag moet steunen op bepaald soort vierwielers, lijkt ons gezag niet zo erg sterk. De politie heeft hier een verkeerde indruk ge wekt. Want ze hééft gezag in Leiden. Vijltig pilsjes en toen op de fiets Een los-arbeider uit Leiden verklaarde voor de Haagse politierechter, dat hij in Juni een kleine vijftig pilsjes had ge dronken en toen op de fiets was ge- cprongen. In de Haarlemmerstraat was hij aangehouden, maar hij ontkende dat hij dronken was geweest. „De caféhou der heeft een goede klant aan u", zei de politierechter, „maar het is wel sto tend, dat u desondanks vaak steun trekt. U kunt, dunkt me, het geld beter be steden". Verd. wist op een desbetreffen de vraag niet te vertellen, hoe vaak hij al voor diefstal enz. was veroordeeld. Hij schatte vijf maal. „Doe er maar één tij", vulde de politierechter aan. Gezien de antecedenten vond de officier, dat het verd. allerminst paste om zoveel te drinken. Hij eiste een week gevangenis- POSTAGENTSCHAP AAN HET LEVENDAAL OPGEHEVEN. Ndat het postagentschap Hogewoerd 24 werd overgeplaatst naar Levendaal 27, is dit agentschap thans opgeheven. Onderwijszaken voor de Leidse raad B. en W. stellen de Raad thans voor. 195.000 beschikbaar te stellen voor de stichting van een nieuwe Geref. lagere school aan de Asserstraat, by de Burg- gravenlaan. Onlangs hebben we reeds uitvoerig over deze nieuwe school ge meld. De Minister heeft voor de bouw dc nodige urgentieverklaring vestrekt. In het bedrag van ƒ195.000 zijn de kosten de grond en van de aanschaffing var leermiddelen niet inbegrepen. Voorgesteld wordt ook de bouw var een openbare lagere school aan de Dam- laan (Morskwartier). Ook voor deze •klassige school is de urgentiever klaring verkregen, echter nog niet voox de aan deze school te verbinden kleuter school en evenmin voor een gymnastiek lokaal De kosten worden voor deze school begroot op ƒ233.000, waarbij 10.000 voor grond komt en een nog niet ramen bedrag voor leermiddelen. Tenslotte heeft de Vereniging voor Chr. onderwijs verzocht om medewer king tot aanschaffing van materiaal voor het onderwijs in lichamelijke oefening aan de lagere scholen aan de Pasteur straat, de Munnikenstraat en de Hoge Morsweg. De kosten zijn geraamd od ƒ3416. Merkwaardige ontdekking in huis aan Witte Singel Een uitvoerig onderzoek van de Leidse brandweer bracht dezer dagen aan het licht, dat zware eiken balken onder de vloer van de bovenverdieping huis aan de Witte Singel aan het smeulen waren. De bewoner had de brandweer gewaarschuwd, omdat de grond aanvoelde. Het merkwaardige vi geval was, dat alleen binnen in de balken werd aangetroffen. Brandend roet kan hiervan de oorzaak zijn. Het spreekt vanzelf, dat op deze ontdekking i breekparty volgde. Steer Ia 'f gezin? De „Nieuwe Leidsche" er int Nieuwsflitsen uit de omstreken BENTHUIZEN Kiesvereniging S.G.P. De heer Adr. Kaashoek heeft zyn be- Geref. Gemeente De volgende week Woensdag wordt, avonds om half 9, in de Geref. Ge meente, na de kerkdienst, de jaarlykse ledenvergadering gehouden. Er zal reke ning en verantwoording over 1951 wor den afgelegd. Nieuws uit Alphen aan den Rijn De Eli Chénévière was gisteren de laagst genoteerde met 10.600, de Vios daarentegen werd de hoogste met 34.000. De Bergen besomde nog ƒ26.000 Mary 15.000. De weekloggers behaalden gemiddeld ƒ3500—4000 per schip. De Zilvervloot De trawler Haarlem had als van ouds weer een groot schip vis. Ditmaal trof de aanvoer echter alle verwachtin gen. De vangst bedraagt niet minder 1550 kisten. De Haarlem zal deze lading morgen in Grimsby lossen. Zuinig Het verdere weekgedeelte zal wel ge heel van trawleraanvoeren gespeend blU- ven. Bij gunstige vangst is het echter mogelijk, dat de schepen met de oudste vertrekdatum, die nog erg kort op zee zijn, zullen markten. Dit zyn: Maria van Hattum, Limburgia. Catharina Duyvis en Eveline, die alle op 21 en 22 Januari naar zee gingen. Vandaag niet veel Er vonden vandaag alleen enkele log- geraanvoeren plaats. De handel kreeg hierdoor gelegenheid wat op zyn haal te komen van de overweldigende aanvoer van gisteren. Visserij op voorjaarsbeurs Voor de eerste maal in de geschiedenis neemt het visserybedryf deel aan de Ne derlandse jaarbeurs. Dit zal geschieden op de a.s. voorjaarsbeurs op initiatief van de stichting van de Ned. vissery. Gouden jubileum van de heer Verschuur Zondag mag de heer H. Verschuur, wonende Steenstraat, de dag herdenken, vyftig jaar geleden in dienst -trad by N. Samsom N.V. De a.s. jubilaris,, die administra tieve werkzaam heden verricht, begon zijn loop bij ge noemde firma op 13-jar. leef tijd tegen een maandsalaris van f 2.50. De grote groei van het bedrijf heeft hij mogen mee maken. Het zal de heer Ver schuur, die bij velen bekend is, stellig niet aan belang stelling ontbreken. Avond voor Volksontwikkeling Gisteravond werd door de afdeling volksontwikkeling van de maatschappij tot Nut van 't Algemeen weer een byeen- komst gehouden. Als spreker zou optre- ■■MlHM de Engelse ambassade. Deze liet echter verstek gaan. Na een wachten konden voor de kleine groep belangstellenden door personeel van een plaatselyke firma wel de reeds gezonden films worden gedraaid over het Engelse industriële leven; o.m. werden vertoond: „De beste paarden van stal", een film de Engelse automobielindustrie, „Het zeegat uit", handelende over, scheepsbouw en koopvaardy. Arreslee met inzittenden te water De mooie rit van een echte oud-Hol landse arreslee eindigde gistermorgen op minder prettige wijze. De heer C. Ver geer was, vergezeld van vier dames, aan Rijdende op de Gaslaan, in de richting van het raadhuis, schrok het paard voor een auto. De viervoeter maakte een zijsprong en kwam sloot terecht, die langs deze laan ligt. De „tikker" met inhoud werd meegetrokken en zo was daar enige ogenblikken grote consternatie. De dames en de heer V. wisten zichzelf op het droge te helpen of met de hulp van anderen. Het koud bad en bovendien maakt dit water aanspraak op de naam .stinksloot"; dat was dus dubbel onaangenaam. Na veel moeite slaagde men er in, ook het paard op het droge te helpen. Bouw van een woonhuis Na onderhandse aanbesteding door de architect W. Brouwer is de bouw van woonhuis, in opdracht van de fa C. Goedhart en Zn, bouwmaterlalenhandel, terrein in wyk Hoorn alhier op gedragen aan de fa J. B. Snel en W. van Beyeren. Historische vereniging Voor de Historische vereniging Alphen d. Ryn en omstreken spreekt morgen avond, 8 uur, in de trouwzaal van het raadhuis de heer A. Bicker Caarten uit Leiden over „Hollandse molens in de Rynstreek". (Advertentie). HAZERSWOUDE Chr. Historische Unie De afdeling van de Chr. Historische Unie houdt Donderdagavond in Salva- tori een familiesamenkomst, waarin de heer F. Goudzwaard uit Rotterdam, lid van de Unieraad der C.H.U., hoopt te spreken over „Rondom de C.H.UNa de pauze: spraakwaterval, muziek, sa menzang, declamatie en een wedstrijd. Dankbetuiging van Prinses De kinderen van de heer C. Bogaard hadden Prinses Margriet ter gelegenheid van haar verjaardag opnieuw een felici- tatiekaart gestuurd. Zij kregen weer een prentbriefkaart met dankbetuiging terug. HILLEGOM Corso in voorbereiding De werkzaamheden voor het bloemen corso, dat waarschynlijk op 19 April door de Bollenstreek zal trekken, vergen veel tijd zowel van het comité als van de deelnemers. Het comité heeft daarom nu al de aanmelding voor deelnemers open gesteld. Regelmatig komen al verzoeken om inlichtingen binnen, zowel van bin nenlandse als van buitenlandse reisonder nemingen. Het thema van de stoet is nog niet bekend. De deelnemers kunnen ook hun eigen gedachten uitwerken. Het comité doet speciaal een beroep op de plaatselijke organisaties en verenigingen om in hun vergaderingen de corsodeel neming te bespreken. Pryzencommissie in 1951 De plaatselyke pryzencommissie Hille gom deelt dn een beknopt verslag de re sultaten van het afgelopen jaar mee. Van de 56 klachten bleken er 24 gegrond te zijn. Door bemiddeling van de commissie werd een bedrag van f 511.80 aan klagers gerestitueerd. Op het gebied de huurverlaging werden eveneens goede resultaten geboekt. Dit jaar houdt de commissie weer elke Donderdagavond —in 7 tot 8 uur zitting in het raadhuis. KATWIJK AAN ZEE PLOTSELING OVERLEDEN. Vanochtend tegen half 12 is de heer B. Vis Jr., zoon van de koster van de Oude Kerk. op de werf van bakkery Boonekamp plotseling overleden. Men weet nog niet of hier sprake is van hart verlamming of van een ongeval. Het was bij de bakkery evenwel niet glad. Dokter Huetwig was spoedig ter plaatse maar kon slechts de dood constateren. Alphens Juweliersen Horlogeriezaak B. F. G. SPORMANN Chr. Geref. Kerk Morgenavond om half 8 hoopt in de Chr. Geref. kerk voor te gaan ds P. van der By-1. Aanrijding Op de hoek ParklaanZeeweg vond een aanrijding plaats tussen een luxe uit Katwijk en een vrachtauto uit Den Haag. De eerste liep nogal schade op. Sneeuwballen De jeugd is soms zo wild in haar sneeuwballen gooien, dat ruiten het moe ten ontgelden. De politie heeft zich genomen op dergelijke excessen proces-verbaal te laten volgen. Er zyn al veel klachten binnengekomen. Hoog en laag water KOUDEKERK AAN DEN RUN Chr. vakbeweging heeft middenkader nodig De Chr. besturenbond hield gister avond in hotel De Bruin een vergade ring voor de afdelingsbestuurders, die onder leiding stond van de heer W. van Vegten. De heer C. van Mastrigt, secre taris van het C.N.V„ hield een levendig en helder betoog over het onderwerp ..Verhouding tussen leiding en leden in de Chr. vakbeweging", nadat hy vooraf had medegedeeld dat de aangekondigde ;preker, de heer M. Ruppert, voorzitter /an het C.N.V., onverwachts was ver hinderd. Spr. zei, dat men met het stellen van de vraag de noodzakelykheid van een Chr. vakbeweging bevestigt. De orga nisatie van de Chr. vakbeweging omvat thans de gehele sociale wetgeving en de erbreding van haar werkterrein brengt tevens met zich mee, dat de vorm van de bond zich wijzigt. Spr. constateerde, dat in het algemeen de vorm der orga nisatie ten achter is gebleven bij de or ganisatie van het maatschappelyk werk. De onvoldoende belangstelling van de leden en de weinige activiteit zijn hier- oorzaak. Toch moeten wy de be stuurders zien als vertegenwoordigers, aarin wy vertrouwen hebben. De heer Van Mastrigt echtte het bezwaar, dat de leden het werk niet kunnen zien. Daardoor wordt er enige afstand geschapen. Door vergaderen kan deze vermeende afstand echter worden verkleind. Voorts drong spr. aar ming van een zgn. middenkader. Dit ka der vormt als het ware een schakel tus- de hoofdbestuurders en de leden. Daarom moet men meewerken om he' ontwikkelingspeil der leden op te voe ren en er voor waken, dat de hoofdbe stuurders een vooruitgeschoven post gaan vormen, waarbij de leden ten achter blijven. Propaganda-avond De afdeling van het Koningin-Wilhel- minafonds houdt Maandagavond om 8 uur in hotel De Bruin een propaganda- bijeenkomst. De accordeonvereniging D.V.V. uit Leiden zal medewerken. Burgerlijke stand Geboren: Catharina M H. d v J M Kraan en G M Bontekoe; Leonardus J M. z v C J N Slingerland en G S M NOORDWIJK Geref. Bond spreken ds H. van Amstel, Hervormd predikant te Ter Aar. Damvereniging „Noordwyk" Gisteravond werd in Flora een massa kamp gehouden tussen dammers uit de beide dorpen van onze gemeente. Na een spannende stryd won Noordwijk aan Zee. De gedetailleerde uitslag luidt: Th. Zwetsloot (Binnenl—C. J. Bouw meester (Zee) 02; A. TurkTh. Vink 2—0; J. van Houten—G. v. d. Wiel 0—2; J. Pesschier—H. de Vries 0-2; J. van SchootenP. Vink 20; M. v. d. Berg P. de Bruin 02; J. OlyerhoekJ. v. d. Niet 2—0; K. ter Veen—D. Plug 2—0; J. KortekaasC. Plug 20; N. Van Schie J. C. Krug 02; M. WijnandsM. Mul der 02; J. v. d. BergJ. Smit 20; W StafleuC. R. Krug 2—0; J. Zwart- slootG. de Bruin 02; L. v. d. Meer Zuidhoek 0—2; J. Vink—J. Glasber gen 0—2; totaal 14—18. Schaakvereniging „Dan. Noteboom" Gisteravond hield de Noordwykse schaakvereniging „Dan. Noteboom" haar jaarvergadering in Flora. De voorzitter, de heer A. Leenheer, sprak een openings woord, waarin aandacht werd geschon ken aan de stand van de beide tientallen in de L.S.B. Vervolgens werden de prijzen uitgereikt van de wedstry'den om het kampioenschap van Noordwijk. In de eerste klasse kon de prys nog niet wor den uitgereikt, omdat de wedstryd om de N.L.C.-beker nog niet beëindigd is. In de tweede klasse werd het kampioen schap behaald door de heer J. Paarde- kooper, die de Bank en Tissing-beker De heer H. Meyers won in de derde klasse de „Flora"-tak. Beide trofeeën werden door de voorzitter met een toe- passelyk woord uitgereikt. De aftredende bestuursleden werden by' acclamatie herkozen, terwyl in de va cature L. W. Turk tot secretaris gekozen werd de heer G. MarUt. Er zijn thans, naar werd medegedeeld, 34 leden, maar het clubbezoek kon beter zyn. De penningmeester deelde mede, dat de financiële toestand gezond was. Er zou in het vervolg aandacht worden geschonken aan het jeugdschaak; er zal nl. een cursus gehouden worden, waar jeugdige schaakliefhebbers van enkele beproefde krachten les zullen krygen. Deze cursus begint Maandagavond. Een uitvoerige bespreking werd gewyd aan de indeling voor de bordencompe titie. Een voorstel van de wedstrydleider werd aanvaard en over 14 dagen begint deze competitie. NOORDWIJKERHOUT Burgerlijke stand GEBOREN: Wynanda M. M. dr v. P. H. Damende Jong; Dorotheus J. zn v. J". M. IengersKaptein; Cornelis IJ. zn v. P. G. de Klerkvan der Hulst; Leendert v. J. van der Nietvan der Zwart. ONDERTROUWD: K. P. Rekelhof, 27 en C. G. A. van Eeden. 23 jr; P. Zwaan. 30 jr. en J. van der Zwan, 21 jr. OVERLEDEN: Joanna Lemmers, 87 jr, v. W. Broekhof; Hendrikus Ph. Mooije- kind, 50 jr. e. v. A. Spreeuw; Johanna H. C. M. Turnhout, 2 jr. RHNSBURG Jubileum en afscheid van de heer Reier Op 1 Februari is er een jubilaris in de gemeente. De heer Filius is dan name lijk 25 jaar by de dienst van gemeente werken. Hy kwam in 1927 bij de ge meente en heeft heel wat veranderingen als zodanig meegemaakt. Nemen we slechts de verjonging van de Vliet, waar hij de kinderhoofdjes aan de walkant liet wegnemen en er een fleurige wal van maakte. De grootste verbetering wat de wegen betreft was wel de Lange- vaart, die aan de kant werd gezet. De Duitsers hebben hem indertyd niet met rust gelaten. Onder Wassenaar pik ten ze zijn fiets, maar hij wist z'n kar retje terug te krijgen. Het was in het laatste oorlogsjaar, dat hy steeds op hout uitging, eerst in Voorhout en later in Wassenaar. Dat hout was bestemd voor dc gaarkeukens en de bakkers. Zyn vrouw bekende, dat ze 'm toen wel eens „geknepen" heeft. Merkwaardig is, dat Rynsburg eigen- lyk geen Filius kent. Als men Reier zegt, dan is het voldoende. Eens gebeurde het, dat verscheidene personen naar hem vroegen, maar niemand kon antwoord geven. Wie is Filius? Eindelijk kwam men er achter, dat Reier en Filius één zyn. De heer Reier heeft drie „echte" bur gemeesters gehad. In de oorlog werd hy benoemd tot voorman. Deze functie was toen voor hem vaak een middel om te helpen in nood, als men iets niet voor elkaar kon krygen dan als baas. Zyn eerste werk was de grintwegen Sandtlaan, Brouwerstraat en Noord- wykerweg bestraten. In zyn tijd moest ook de stoomtram plaats maken voor de electrische. De heer Reier jubileert nu niet alleen, aar neemt ook afscheid van de ge meente. In 1951 bereikte hy reeds de pensioengerechtigde leeftyd, maar toen wilde _hy graag de 25 jaar vol maken. 'aren het er roerend mee eens. Nieuws van en voor Lisse (Advertentie) (OÖP. RAIFFEISEN-BANK te KATWIJK AAN ZEE De LEDENVERGADERING zal worden gehouden op Woensdag 30 Januari u. te uir n.m., in de Oranjezaal van het 'jeugdhuis. Jaarvergadering pluimvee en konijnen- sportvereniging De pluimvee- en konynensportvereni- ging Lisse en omstreken hield de jaar vergadering onder leiding van de heer N. J. Dol. Het ledental bedraagt 165. De waren met f 160 teruggelopen. Namens de kascommisse bracht de heer Van Riel een gunstig rapport uit. De vergadering besloot een lauwertak te schenken voor het concours van Trou moet biyoken. De heren Van Egmond, Smit en Van Diest werden als bestuurs lid herkozen. De heer D. van 't Wout werd tot eerste penningmeester gekozen. Lezing over Estland Gisteravond vergaderde ook de afde ling Lisse van de Christenvrouwenbond. De leiding berustte by mevrouw Jonge- boer. Mevrouw Van Nieuwkoop uit Sas- senheim hield een causerie over haar verblyf in en haar vlucht uit Estland. Ze begon met een korte beschrijving m Estland. Dit land is ongeveer een derde groter dan Holland, maar heeft sl'chts één millioen inwoners. Het is er primitief. Men leeft er zoals hier vroeger. De oude volksdracht wordt nog door jong en oud gedragen. De Est- landse vrouw is schoon op haar huis, overdreven als in Holland wordt gewerkt doet ze toch niet Estland heeft gezucht onder de ver drukking van Rusland. Gezinnen werden uit elkaar gerukt. Zeer velen hebben de weg naar Siberië moeten maken een hun derland en familieleden nooit terug te m. Maar onder alle druk blijft men hopen op God. de Heer. Die alle leven bzstuurt, ook dat der Estlandex*. Voor het jeugdwerk In gebouw Rehoboth werd een open bare amusementsavond ten bate van het van Hervormde zijde op te richten Pro testantse jeugdhonk gegeven. De avond i. geslaagd. Het toneelgezelschap W.I.K. verzorgde enkele leuke schetsjes, mevr. S. de Best zong verdienstelyk, de Ware- joca's werkten mee en dit alles werd aaneengeregen door de conferencier, de heer D. J. Hul. Chr. Geref. vrouwenvereniging Vanavond houdt mej. C. Hageman voor de Chr. Geref. vrouwenvereniging een inleiding over Mozes. Ned. Bijbelgenootschap Morgenavond wordt in de Chr. Geref. kerk de jaarvergadering van het Ned. Bijbelgenootschap gehouden. Prof. dr G. Ch. Aalders spreekt over de nieuwe Bybelvertaling. Lezing dr Geels Dr J. P. Geels van Rotterdam spreekt Donderdagavond om half 8 j>ver „Het geweten", voor de Chr. Gerei M.V. en J.V. Chr. Besturenbond De besturen van alle Chr. vakvereni gingen komen Donderdagavond om 8 uur in de Herv. kleuterschool byeen. De heer C. van Nierop, lid van het hoofd bestuur, leidt een onderwerp in. Familie-filmavond De afdeling van de Ned. Chr. landar- beidersbond houdt morgenavond in de Herv. kleuterschool een familie-film avond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 3