Vissersbevolking herdacht haar doden in IJmuidense kerk PUISTJES CJk noil zekerheid iiitiiin 2 DINSDAG 29 JANUMI 1952 Zestienhonderd mensen of waren het er meer? zijn samengedromd onder het gehoor van voor velen totaal onbekende De Tzonne zal bij de „zestig" bloemen overboord werpen UIT ALLE RANGEN EN RIJEN van het Nederlandse visserijbedrijf zijn vrouwen, mannen en kinderen gisteravond over de besneeuwde Ko ningin Wilhelminakade in IJmuiden opgetrokken naar het grootste Gods huis van die plaats: de Oud-Katholieke kerk. Onder zijn stenen tongewel ven hebben zeker zestienhonderd mensen geluisterd naar een wijdings-ure voor hen, die in het barre weer van de laatste weken op zee bleven voor de zestien vissers en de ene tankergast, wier strijd tegen de elementen eindigde in de dood. predikers: de Oudkatholieke pastoor van IJmuiden. uit wiens parochie zovele man nen aan hun gezinnen werden ontnomen, pastoor C. F. Nieuwenhuyzen, en de Her vormde predikant ds J. van den Berg. Uit alle gezindten waren ook de geestelijke herders in ambtskledij op het priesterkoor van de kerk gezeteld en in het schip van de kerk blonk zowel het wit van de Scheveningse kappen als de rouwdracht der Markense vrouwen met de gitten als stemmige tooi. De commissaris der Koningin in Noord- Holland. dr J. E. baron de Vos van Steen- wijk. bevond zich met zovele andere pro minenten onder de deemoedige schare aan de voet van de kansel, toen om half acht al deze mensen, op de een of an dere wijze beroerd door de strenge dood der zeeën, opstonden om de eerste spre ker. pastoor Nieuwenhuyzen, te begroe ten. Deze weefde zijn woord rond dege- i, die bleven en hij herinnerde speciaal 'de ramp, die de trawler ..Alkmaar" met zijn veertien koppen trof in de tome loze rauwheid bewesten Noorwegen. „Wij hebben hierin en in de andere rampen, die de visserij troffen, aanleiding gevonden om de bewogenheid gestalte te geven, die Advertentie) SIROOP BONNEMA Wat besluit Churchill inzake Egypte? i de Assem- de debatteert over wereldpro blemen. wordt in Egypte politiek bedre ven met de daad. De politiek wordt er geforceerd tot een hoogst bedenkelijke krachtpatserij. Er is een situatie ont staan die vóór 1914 een openlijke oorlog zou hebben betekend. Hoe moet het de Britse geest te moede zijn streeks 1900 de Engelsen Zuid-Afrika practisch annexeerden en hun thans in Perzië en Egypte een zonderling divi dend wordt uitgekeerd. Men bedenke, Churchill voer nog op de oceaan, terug van zijn consult bij Truman, en daar brak het Egyptische abces uit leiding tot het conflict mag thans bij onze lezers bekend worden geacht, r heel in het kort, zullen wij het nog aanstippen. Egypte verscheurde het drag met de Britten o.a. inzake de lege ring der troepen in de Suezzone. Koning Faroek droomde van een nieuwe dage raad door zichzelf maar vast te procla meren tot Koning van de'Soedan. Toen de Engelsen hiertegen protest aanteken den, begon een soort van „heilige oor- leg" tegen de Britten de Suezzone te doorteisteren. Extremisten van dtuei pluimage namen de leiding bij een mi saai verzet tegen al wat Brits, Westers en, om het verboden woord te gebrui ken, nog „kolonistisch" was. Was het wonder, dat Londen beveili gingsmaatregelen trof, teneinde aanslagen op historisch gegroeide eenkomst vastgelegde, rechten verder te voorkomen. Terreur, molestaties, bran den, plunderingen, en, aan beide zijden, doden en gewonden 't Verklaard» Dit alles heeft slechts kunnen, plaats ujfzicm den door een slappe houding van d( Egyptische politie en het oogluikend toe staan van „Hetze" door de Egyptische regering. Dit is dan ook de tendenz der protesten van Engeland, Amerika, Frank rijk. Zweden en Zwitserland, tegen terreur. Gesteld, dat deze toestand voort duurde, dan zou zulks aanleiding kunnen zijn voor Amerika, het reeds verworpen beroep van Churchill te herzien. Want bij Truman verzocht de Britse premier om steun, teneinde het Suez Kanaal open en veilig te houden. Een dergelijk zoek zou ook tot andere staten zijn Het is de ironie der historie, dat Enge lend oorlogsbodems nodig heeft, althans de zaken niet meer alleen af kan, wege de verwikkelingen, welke zouden voortvloeien uit een open oorlog met Egypte. Cairo poogt het te ontkennen, maar bet Suez Kanaal blijft belangrijk uit strategisch oogpunt, alsmede ravitaillering. Wij hebben gezien, hoe Egypte weigert deel te nemen aan een gemeenschappelijk defensie-commando. Heel de politiek van het Midden- en Nabije Oosten komt in het geding; de Arabische Liga in het geweer. Tevergeefs tot nu toe waren de bemiddelingspogin gen van de Koning van Saoedi Arablë en dé regent van Irak. Afgescheiden van de extremistische „profiteurs", zij hier op gewezen, dat nationalistisch Egypte op luidruchtige wijze is ontwaakt. Zoals zulks in vele gebieden, na de tweede wereldoorlog, het geval is: Bood China. Perzië, Indo- China, Birma, Malakka. Marokko, Tunis. Deze uitingen van nationalistisch zelf besef, worden veelal door het commu nisme geleid, verschakeld en gericht. Na de débécle der Britse politeek in Perzië, gaat Engeland sohoon schip maken in Egypte. Malakka en Birma. En het is wederom de ironie der. thans aller jongste, historie, dat Albion in Egypte met geweld opkomt voor zijn rechten, waarin wij in Indonesië verhinderd wer den. Helaas is een der kenmerken der grote internationale politiek, het meten met twee. zelfs meerdere maten! Natuurlijk evenals de andere Weste lijke landen, heeft ook Nederland er groot belang bij, dat de toestand Suezzone weer rustig wordt. Men zij echter voorzichtig met de juichtoon, reeds aange heven na de kabinetswisseling in Egypte. Niet zal, maar kan Aly Maher Pasja, de „sterke man", de dreigende nationa listische geesten weer naar hun duistere holen terugdrijven? Immers, de politiek van Cairo blijft, op twee essentiële pun ten, onveranderd. Ten eerste het elimi neren van de Britse troepen uit de Suez Kanaalzone, en ten tweede de de rechten van Koning Faroek op de Soedan worden erkend. Laten wij hopen, dat de situatie thans iets kneedbaarder is voor overleg, omdat Aly Maher Pasja een knap psycholoog, jurist en ervaren politicus is, die reeds eerder met de Britse regering wist te marchanderen. In een deel der Engelse pers valt de toon te beluisteren of het niet de hoogste tijd is, „een andere weg'' in te slaan en dus. volgens Amerikaans advies, de zaken niet op de spits drijven. Men zal spoedig vernemen. 5 er gaat gebeuren, zodra Churchill w rustig op Downingstreet no. 10 gezeteld ls. Hij is reeds terug. Churchill is er niet bepaald de rr naar, zidh te laten beïnvloeden door nerveuze stemming in Londen. Komt tuseen Cairo en Londen geen compromis tot stand, dan zullen nog strengere mili taire maatregelen genomen moeten den, welke kunnen leiden tot het afbre ken der diplomatieke betrekkingen. De klip. die tot nu toe omzeild werd. En ear andere klip of draaikolk doemt op "i de bedreiging der Wafdisten: vraag stem aan de Sowjet Unie, de enige manier on de Britten In dc Suezzone te weerstaan! Van het erf van School en Kerk BeröepingswerJr Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Genemuiden J. Ho- vius te Hoogeveen. Bedankt: voor Kampen (vac.-J. H. Hartzheim) Jac. de Vos te Huizum (Fr.). Gerf. Gemeenten roepen: te H. I. Ambacht A. Vergunst te Zeist. Baptisten Gemeenten roepen: te Rotterdam-Centrum W. Veenstra te Musselkanaal. 8CICU, vooral de burgerij der kustplaatsen heeft getroffen. Wy heb ben deze avond gezien als een vertroos ting, een tempering in geringe mate van hen. die hun gelieven geen laatste rust plaats kunnen bestellen," aldus de Oud- katholieke priester, die als troost aan de nabestaanden de wetenschap meegaf, dat hun vaders en mannen in een anéere haven zijn geland, dan waar zij hen had den verwacht de wetenschap, dat het God was. Die al deze mannen riep. Ds Van den Berg bepaalde zijn gedach- n bij hen, die achterblijven en legde de inslag zijner woorden door het stramien Psalm 147: „Hij geneest de gebroke- van hart en Hij verbindt hen in hunne smarten." „Er is niemand dan God, die aan de nood der achtergebleve- iets kan doen of veranderen," zei de predikant en hij gaf dc families, die bij een zaten in het voorste deel der kerk de verzekering, dat „wij rondom u staan, sprakeloos en stemmeloos wij zwijgen u voor het aangezicht des Heren." s messen zijn de namen van de zevei ww. slachtoffers, die meer speciaal tijdens deze dienst werden herdacht, in de be wogen stilte van het kerkgebouw geval len als messen, die een open wonde even opnieuw vanéén reten. Tegen de ballustrade leunden vijf kransen en bloemtoefen uit de vis serij onder meer een seringen- ruiker van de Katwijkse „Vuurbaak" en de directie der visserijen, van de rederij Petten en van de rederij V.E.M. en deze bloemen zijn van morgen op de trawler Tzonne ge bracht, die ze meeneemt zelf een schip, getroffen door het verlies van zijn jonge stuurman Jan van der Leek naar „de zestig" om ze overboord te zetten, waar de Alkmaar moet zijn vergaan. Zestienhonderd mensen zijn uiteenge gaan naar hun huizen, met hun verdriet. Velen hebben deze dienst niet hunnen bijwonen wegens plaatsgebrek. Maar IJmuiden heeft balsem gelegd op het schrijnend zeer van een paar boze maan den. IJmuiden zal ook een monument aan zijn doden wijden. En zijn doden zullen niet worden vergeten. Advertentie Vragen van Kamerlid Ned. diplomaten in Moskou nog meer gebonden Is het juóst dat de buitenlandse diplo maten in Moskou een schrijven van a* Russische regering hebben ontvan; waarin wordt meegedeeld dat hun toch reeds beperkte bewegingsvrijheid nog meer aan banden wordt gelegd? Deze vraag heeft het Tweede Kamerlid Goed hart (P v. d A.) schriftelijk gesteld aan minister Stikker. De heer Goedhart ver zoekt tevens om een nota aan de Kamer deze kwestie. Aantal echtscheidingen daalt langzaam Methode van „grote leugen" wordt niet geschrapt Het aantal echtscheidingen is sedert 1946 geleidelijk aan het dalen. Van 1949 tot 1950 is het verminderd van ruim 7.000 tot bijna 6400. Toch is het cijfer nog be langrijker hoger dan vóór de oorlog en of vijf maal zo hoog als bij het be- van deze eeuw. Dit heeft minister Mulderije meegedeeld in antwoord op het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp om licht vaardige echtscheiding tegen te gaan. (In 1946 was het aantal echtscheidin gen het hoogst, namelijk 10-116. Red.). Het nieuwe ontwerp zal geen eind ma- »n aan de z.g. „grote leugen" (het vals beweren van overspel, gevolgd door een valse erkenning of althans niet-ontken- ning van de zijde der tegenpartij). Te gen de eis van bewijslevering bij het echtscheidingsgeding bestaat volgens de minister het bezwaar dat echtgenoten ?en huwelyk bij onderling goedvin den ontbonden wensen te zien. desnoods overspel zullen fingeren of zullen gaan tot meineed en wellicht zelfs tot werkelijk overspel. Daarom is aan d< methode van „de grote leugen" niet tt ontkomen. Het tegengaan van lichtvaardige echt scheiding kan het best gebeuren door verbetering van de verzoeningsproce dure. Pogingen tot verzoening zullen worden gedaan door een gespecialiseer de gezinsrechter (voorlopig de kinder rechter), een gezinsraad (aanvankelijk gekozen uit de voogdijraden) en kerke lijke en particuliere organisaties, kosten van de gezinsraden worden ge schat op f 300.000 per jaar. Ned. militaire attaché in Singapore gewenst Met het overlijden van de Nederlandse militaire attaché in Bangkok (Siam) de kwestie van het stationneren van 6 expert op militair gebied in Singapore weer ter sprake gekomen. In buitenlandse kringen is men het ei over eens dat Singapore een van de be langrijkste militair-politieke centra in dit deel van de wereld is en voortdurend in betekenis toeneemt. Dat blijkt ook wel uit het feit, dat de Verenigde Staten hier een zeer groot consulaat hebben met een consul-generaal, die de persoon lijke titel van gezant heeft om het be lang van zijn positie te accentueren. Het schijnt dat Nederland niet in staat is in Singapore een marine-attaché te stationneren en evenmin bereid i vertegenwoordigers in Melbourne of Tokio over te plaatsen. Met de benoe ming van een nieuwe militaire attaché in de plaats van majoor Kramer zou men echter een stap in de goede richting kun nen doen door hem Singapore als stand plaats toe te wijzen. Vandaar kan hij even gemakkelijk Siam, Birma en Indo-China bestrijken als uit Bangkok. Hij heeft daarbij het voordeel, veel dichter bij het centrum der militaire beslissingen te zijn. Motorrijtuigenbelasting: f 70 millioen Een kwart bestemd voor de verdediging De opbrengst van de motorrijtuigen belasting wordt voor dit jaar op f 70 millioen geraamd tegen f 62 millioen in het afgelopen jaar. Van de f 70 millioen wordt vermoedelijk f 18 millioen ver kregen uit de verhoging van deze belas ting die op 1 September is ingegaan. Deze hogere opbrengst is bestemd voor de defensie. Aangezien dit bedrag niet precies kan worden berekend, is nu een wetsontwerp ingediend waarin minister Lieftinck voorstelt dat driekwart van de motorrijtuigen belasting bestemd blijft voor het Verkeersfonds en één kwart (dus ongeveer 18/70) voor de verdedi ging. De directie der Amsterdamsche Goedercnbank stelt over 1951 een dend voor van 7 (6) procent. Op de 4 procentsleningen van „ien .en Zutphen is voor zoveel inge- divi- schreven, dat de toewijzing uiterst gering ontsieren Uw gelaat, juist als U er goed wilt uitzien. Ze verdwijnen dikwijls in 24 uur door de ontsmet- nuttf- ■«nMtmiOal Vandaag vangt de „Nieuw Am sterdam" geheel verbouwd weer haar eerste reis naar Ame rika aan. Aan de Wilhelminakade in Rotterdam ligt het trotse schip te wachten op het sein van de af- (Luchtfoto K.L.M.) Stand van 's Rijks kas De stand van 's Rijks kas was op 23 (15) Januari j.L in millioenen guldens: Ned. Bank 196,6 (154,5). Bank Ned. Gem. 0.3 (0,2), rijkscomptabelen 435,7 (423,7), staatsbedrijven e.d. 241,9 (240,9); plichtingen: schatkistbiljetten in omloop 1173.7 (1160,2), schatk. promessen Ned Bank 1500 (1500), id. in omloop 3156.8 (3142,7), daggeld 50 (49,5), munt- bilj. in oml. 138,2 (139,2), gemeenten 66,3 (66,3), Suriname 0,2 (0,2), Antillen 0,4 (2,1), Alg. Burg. Pensioenfonds 1,6 (8,9) P.T.T. 489,3 (464), andere staatsbedr. 0,6 (0,7), div. instellingen 1059,3 (1034,5). FAILLISSEMENTEN. (Opgegeven door Van der Graaf Co. UITGESPROKENNV Leidse Uitgev Mij, Haagwog 149. Rijswijk. Cur. mr A 5, der Wilde; T Lammers Jr.. Herenweg 117, Rijnsaterwoude. Cur. mr J G Bergmeiji Leiden; D Baldé. Insullndeweg 240. Delft. Cur. mr W Geuchics, Leidschei Schooten, bloembollenexportei 105, Lisse, h/.o. Fa. Gebr v; Lisse. Cur. mr L Sprey. 126—228, Der Th Hekket. meubelin Crommelinlaan 7. Delft. Cur. n- Den Haag. OPGEHEVEN: H. Broer, Sas GEËINDIGD: Nalatenschap bi^rgh. Delft. In 5 uur colbertcostuum passend Hulsman overtuigt kleermakers na zware vuurproef En dat is gebeurd! Iedere man, die wel eens een maatcostuum >m 12 uur heeft laten maken, kent kleermaker de bezoeken aan zijn Hulsman uit Amsterdam kleermaker. Er wordt dan digs vannacht in Den Hout in Den Haag met een vermoeid, verbeten, maar getrokken, geduwd ook triomfantelijk gelaat opnieuur geregen. Het Haagse afdeling, die zelf. het colbert omhoog, dat systeem'Hulsman tuil het gesteund door verschei- het passen overbodig maken Door een zeer speciaal de, nauwkeurig toege- (Van een onzer verslag- pRECIES om 12 uur r hield coupe, welke hij uitge dacht heeft. nemen, Drie jaar lang heeft de tuum, In een geladen atmo sfeer, waar het ongeloof aan zijn kunnen, zwaar hing, heeft Hulsman gis teravond o.i. iets gewei- gepresteerd. Hij r de voorzitter v dene collega's verlkaar- figuur te hebben, uit kleermakers- De ger vormde gem bruik genon kerk de Her- is in ge- uurde 3»,i ja* Tegelijk met prof. dr C. G. N. de Vooys zullen nog zeven andere perso- eregraad ontvangen van de uni versiteit van Johannesburg, o.a. de Zuid- afrikaanse dichter prof. J. D. du Toit (Totius), de auteur prof. D. F. Malherbe de schrijfster mevr. Sarah Gertrude Millin. r de bestuureraa i Europese fedcr :en uitwisseling tot 6tand Ned. Pleidooi van prof. Scholten Meer samenwerking in Chr. politiek Gezamenlijke bidstonden voorgesteld Een warm pleidooi voor politieke sa menwerking tussen „de kinderen van de Reformatie" werd gisteren op een ge meenschappelijke bijeenkomst van de A.-R. en C.-H. kiesverenigingen in Bus gehouden door prof. dr L. W. G. Scholten, bijzonder hoogleraar ln Leiden. Prof. Scholten zei dat men deze sa menwerking moet verwezenlijken door aan de vooravond van de Kamer verkiezingen gemeenschappelijke bid stonde te houden voor het Nederlandse volk. Men moet van onderaf beginnen door bij de gemeenteraadsverkiezingen met één lijst uit te komen. Verder dacht prof. Scholten aan gezamenlijke studie kringen en aan overleg tussen de frac- es in de Eerste en Tweede Kamer. Drs Kohnstamm in V.N.- commissie benoemd Tot vertegenwoordiger van Nederland in de door de V N. ingestelde commissje, die zal moeten nagaan, of er in West- en Oost-Duitsland en in Berlijn voorwaar den bestaan voor het houden van wer kelijk vrije verkiezingen, is benoemd ars M. Kohnstamm, adjunct-directeur van de directie Europa van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Aan drs Kohn stamm is de persoonlijke titel van gevol machtigd minister verleend. Nieuwe ambtenaren buitenl. dienst De aspirant-ambtenaren van de bui tenlandse dienst, mr J. Weidema, mr L J. M. Bauwens, mr P. A. E. Renardel de Lavalette, allen Den Haag, en mr K. *J. Stadtman te Voorschoten hebben hel examen voor benoembaarheid tot amb tenaar van de buitenlandse dienst 5de klasse met goed gevolg afgelegd. Hun benoeming als zodanig is in voorberei ding. MacArthur heeft zich laten af voeren van de lijst van Republikeinse candidaten voor het Presidentschap. Al dus zijn verzoek aan de gouverneur van de Amerik. staat New Hampshire. Secretaris Internat. Acad. Instituut Tot secretaris van het Internationaal Academisch Instituut, dat in Den Haag zal worden gevestigd, is benoemd mr R. W. Hondius, tot dusver werkzaam bij De Nederlanden van 1845. Ds G. J. v. d. Vegt overleden Ds G. J. v. d. Vegt, een van de oudste emeritis-predikanten in de Geref. Ker ken, is op 89-jarige leeftijd in Haren (Gr.) overleden. Hij is daar, van 1891 af, 33 jaar lang predikant geweest. Daarna heeft hij nog enige tijd de kerk van Bergen (N.H.) als hulpprediker gediend, doch daarna vestigde hij zich opnieuw metterwoon in d. Vegt heeft, ondanks zijn hoge ouderdom, de laatste jaren van zich doen spreken door de bezwaarschriften n zijn hand bij de synode inkwamen de jongste controversen in deze Overlading bij het onderwijs? Door minister Rutten is een commissie ingesteld, welke tot taak heeft een on derzoek in te stellen naar de vraag of overlading voorkomt bij de onderschei dene takken van onderwijs (met uitzon dering van het hoger onderwijs) en voor stellen te doen ter bestrijding van over lading. Voorzitter is mgr mr F. Op de Coul, te 's-Gravenhage; tot leden o.m. J. J. Hangelbroek te 's-Gravenhage; dr G. Kalsbeek te 's-Gravenhage, en dr A. la Fleur te Overveen. Bezoldigd bestuurder van Ver. Chr. Onderwijzers Het hoofdbestuur van de Vereniging an Christelijke Onderwijzers is van plan een bezoldigd bestuurslid te benoe- In feite betekent dit de aanstelling :en tweede vrijgestelde. Voorgesteld zal worden de directeursplaats op te hef- de heer D. P. Bothof te Den Haag dan te benoemen tot vrijgesteld secreta- nieuw te benoemen bezoldigde bestuurder zal dan penningmeester wor- PROMOTIES. UTRECHT, 28 Jan. Op het proefschrift On- lerzoekingen over de configuratie van ACADEMISCHE EXAMENS. LEBDEN, 29 Jan. Geslaagd doet. ex. Ned. taal- en letterkunde de heren J. P. M. Tacx :e Leiden, F. J. Moet te Vlaardingen. AMSTERDAM. Gem. Univ.. 29 Jan. Ge slaagd' doet. ex. geneeskunde: mevr. M Th Kok-Kerchman. J M Siregar, R Bloch, H P I Bonarius, A M Vreeken. J H W Pielage. r, ynfeldt. JJvd Andel. C Cibke. M R Koelmar ïej. C J Hanrath. mej H W Trip, i T Nies wels. mej. C d. A C Christ e J Sibinga Mulder. K H 1. W A F J Tumbelaka, D l Tjak. E Vlesring. E C M - -- - Ida. C M Ververs. ■berg. F M Krou- tej. I WekUnk, L ng; cand. examen nsch. mej. A M ïej. E M B Scher- lAdve na een mislukte proef, een herencostuum twee en een half jaar dresseerd" d. geleden, laaide in vak- pen kringen een felle kamp het tussen de pro's en con- tra's op. Deze str\jd vond giste ren zijn hoogtepunt i\j- is er dens de demonstratie, enorm goerganiseerd door de weten. Haagse afdeling en de coupe Bond van Kleermakers- coupenaden patroons in Nederland, troon, waarbij de heer Hulsman opgedragen was, ten aan schouwen van een pu bliek van vaklieden nodig zonder En het paste Nog duurde het even, voor de erkenning eerlijk geuit werd, tot één spon taan begon te klappen en perst, door de stof onder een daverend applaus ijzer te rek- aansloot. Men ken. Hulsman toil niets geven, dat hier dit dresseren, wat tijdverlies geeft, vuurproef, welke wij wel H\j brengt de bijzonder zwaar vonden. de Om 7 uur nam de heer pa- Hulsman de eerste maten en vijf uur daarna kon Voor de kleermakerij het pak gepast worden. ander Reeds zonder dat criti- de sche publiek, die roke- betekent een kleine revolutei wel of niet aanvaard- rige zaal onmiddellijk baarheid van het systeem der debatternde mensen passend in elkaar te zet- is bijv. ook een vraag mag dat een prestatie ten. voor de vakopleidingen, genoemd worden. 4g was. Maar China had hij nooit gezien en van kleine beweginkjes waren beheerst, de gladde De volgende week kwam er een brief van va- de Chinese taal verstond hij geen woord. Ook huid van hun gezicht was volkomen gaaf als der die goedkeurend schreef over Jans besluit zijn ouders waren in Indië geboren. Zijn vrouw van een pop. en 'er bfi meldde dat Jan binnenkort belijde- was eveneens uit een Chinees geslacht. De wel- De gast was een fijn heer, hoogste bestuurs- nis des geloofs zou afleggen. En vader knoopte gestelde Chinezen in Indië, hoewel ze geslachten ambtenaar van het eiland Timor, ongetrouwd, daar de ernstige vraag Ègj SÊeoA j|gfi met Flips geestelijk leven, want uit zijn brie ven bleek nooit iets daarvan. Dat maakte Flip kregel. Nu zou zo waar het slot van de rekening nog zijn. dat Jan de beste brave jongen was en dat hij, die altijd zijn best had gedaan en hier in Indië prachtige promo- tie's maakte... Hij voltooide zijn gedachten maar niet 's Middags las Annie de gelijkenis van de ver loren jongste en de rechtvaardige oudste zoon. Maar Flip hoorde het niet. Hoe ging het intussen met zijn kerkgang? Niet meer zoals vroeger. Zijn belangstelling was gedaald. Hij maakte zich niet meer druk over de vragen, die hem in zijn jeugd verontrustten. Hij voelde zich zeker. Waardoor zou ,zijn bestaan worden geschokt? Alles stond vast, alles was secuur. Waarom zou hij zich zorgen maken" vast, hoe het stond lang daar woonden en geen contact met hun onberispelijk gekleed i i blauw costuum van stamland onderhielden, bleven hun traditie's ge- fijne dure stof, zijn hele uiterlijk tot in de punt- trouw en vermengden zich niet met andere ras- jes verzorgd. Hij sprak het zuiverste Neder- sen. lands. Zijn stem was wat lijzig, zijn manieren K. JONKHElll angeleerd aristocratisch en zijn gehele schijning verwijfd. Met spottende blikken bekeek hij de gast vrouw, die zich voor deze gelegenheid zo keu rig had opgetuigd. Haar lief rond gezichtje, vond hij vreselijk banaal. Zijn stilzwijgende vergelij king met de knappe vrouwen van Bali viel niet uit in haar voordeel. Na de eerste kennismaking opende Flip het gesprek. ,,U woont op Timor, hoor ik. Hoe is het daar?" ,,Net als overal. Het is, zoals wij het zelf maken." Begint hij nu al? dacht Flip. Maar de gast Een verhaal rlat eindigt. els oorlog 1940 begint „Ik heb een gast van het eiland Timor, eei vroegere schoolvriend, die graag praat ovei w andere dingen dan tabak en bestuurszaken. Ik ging voort. Hij wendde zich plotseling tot de Zijn werk "vroeg afzijn aandacht. Zelfs Zon- kan zijn wijsheden niet altijd volgen. Help me Chinese gastheer en vroeg: „Heb ik je al ver- dags had hij zijn hoofd meer bij zijn werk dan een handje en kom morgenavond met je vrouw teld, dat ik mijn collectie bij zijn gezin. Dan gaven autotocht en kerkgang ons_gezelschap veraangenamen." ..itoAhroiA?" frisse afleiding. Eén keer in drie weken vr- „Zal ik zijn wijsheden wél kunnen volgen? IHHHH belangrijk heb itgebreid?" „Neen, nog niet." j/ëelde niet. Dus hij luisterde en leefde mee met vroeg Flip. „Ik ben ook zo'n wijsgeer niet." Hij .richtte zich weer tot Flip. „Ik ben een de dienst. Al dacht hij 's Maandagsmorgens ,-,Dat is niet nodig. Hij is meer spotter dan hartstochtelijk verzamelaar van alles, wat mooi daar niet meer aan, toch bleef er iets hangen, wijsgeer. Voor het wijsgerig element zorgt mijn is en ik heb een uitgebreide verzameling prach- Hij kon niet alles onberoerd langs zich heen laten vader wel. Het kan soms zeer interessant zijn." tige specimen van inlandse kunst uit Minangka- gaan Nieuwsgierig gingen Flip en Annie op weg. bau, Bali en van de andere eilanden. Die men- Annie praatte graag over het gehoorde en' vond De ontvangst was correct. Het Chinese vrouw- sen zijn geboren kunstenaar. Zij hebben een fijne aansluiting bij Gerda. Frans was luchtig en on- tje was keurig gekleed in lichtblauwe Chinese ziel, wij zijn grovelingen. Wij kunnen grote vel diep en Flip wijdde zijn aandacht aan zijn dage- zijde. Twee jongetjes met gelijkvormige ronde len papier volkladden met gewichtige onbenul- lijkse taak en aan zijn positie in heden en toe- gezichtjes waren gereed naar bed te gaan. Ze ligheden, suiker en tabak produceren en meer komst. liepen op blote voetjes in nachtkledij. Hun ron- zulke laag bij de grondse dingen." Flip had een collega, die geboren Chinees de zwarte oogjes keken rustig en schrander, hun (Wordt vervolgd.) PUROL GENEEST ruwe huid, ruwe handen, ruwe lippen Het lied dei aetherqolven WOENSDAG 30 JANUARI 1952 HILVERSUM I. 402 m VARA: 7.00 Nieuws 7.15 Ochtendgymnas- 10.30 Pianodu Gram 12 00 Voordra ziek 12 38 Accordeo 1.00 Nieuws 1.15 Se: Orgelspel 2.00 Gespr :ht 12 15 Accordeonmu- ïmuziek 12.55 Kalender il-klassieke muziek 1.40 >ken portret 2.15 Jeugd koor 320 Strijkkwartet 4.30 Zendersluiting 6.00 Ft.V.U.: dr J C A Fet Kwakkelweer met nachtvorst De eerste aanval, die op het winter weer in West-Europa is ingezet, heeft al dadelijk succes gehad, meldt het K.N.M.I Van een lagedrukgebied, dat zich van IJsland naar Schotland uitstrekte, splitste zich een deel af, dat over Midden-Enge- land naar de Noordzee trok. Voorafge gaan door krachtige Zuidelijke winden en jachtsneeuw passeerde gisteravond het front van deze afsplitsing ons land. De temperatuur liep geleidelijk op en was vanochtend in bijna het hele land boven het vriespunt gekomen. Toch is het waarschijnlijk, dat het de komende nacht weer enkele graden gaat vriezen. De sneeuwlaag wordt namelijk vandaag niet geheel opgeruimd, en aan gezien een zwakke rug van hoge lucht druk over Nederland gaat trekken, is er een flinke nachtelijke uitstraling te ver wachten, waarbij plaatselijk mist kan ontstaan. Op ongeveer 600 kilometer ten Westen van Ierland bevindt zich een nieuwe depressie, die een tamelijk Zuidelijke koers volgt in de richting van het En gelse Kanaal. Deze depressie zal er hoogstwaarschijnlijk niet in slagen veel warmte naar West-Europa te sturen. De temperatuur zal daarom de eerstkomende dagen in de buurt van het vriespunt blijven. f Adrertentie) Waarom Uw leven te slijten op een pijnbank? Verdrijf RheumatUche Pijnen met wortel en Uk uit Uw ledematen. Met Kruschen Salts - de wereldberoemde wetenschappelijke samenstelling van zes minerale zouten, die Uw bloedzuiverende organen een voor een nodig hebben, om jeugdig en krachtig te functionneren. Bij een regelmatig gebruik van Kruschen, nooit opeenhoping van pijnverwekkende onzuiverheden in het bloed. Nog veel minder kunnen deze zich vastzetten In gewrichten en scharnieren. Daar zorgen dan lever, nieren en ingewanden wel voor, waarop Kruschen zo'n weldadig aansporende werking heeft. Wapen U tegen iedere nieuwe aanval. Begin van daag nog met Kruschen Salts en dan iedere morgen die kleine dosis. jeugd VARA: 8 00 Niet magisc tal 10.45 „Tusser viex causerie 11.00 Nieuws 11.15 Me orkest 11.40—12.00 Orgelspel. HILVERSUM II. 298 m. NCRV7.00 Nieuws 7.15 Een woo Zendersluiting 9 00 Niei dag 7.3< >r de zieken 9.30 Gram 10.13 Gram 10.30 -idlenst 11.00 Gram 11.40 „Zeg het met hoorspel 12.00 Sopraan en piano boekt 12 37 Kerkdi 1.15 Protesta 1.20 Banjo-o Jeugduitzend door Regina Zwart 2.00 Gram 2.45~ Voorde meisjes 3 00 Jeugdconcert 3 45 Gev program ma voor de jeugd 4 30 Zendersluiting 6 00 Nieuws 6.15 Surinaamse volksmuziek 6 30 Orgelspel 7 00 „Spectrum van het Chr Orga- !n" 715 Boekbe- Radlokrant 8.00 spreking 7 30 Gra est en solist 9.00 „Interna- erking: Luxe of noodzaak?" chte muziek 9 50 Zangavond ïram 11.20 „Hoe zit dat met :auserie 11.35—12.00 Gramofooi ENGELAND. BBC Home Ser 12 00 Schoolradio 1 00 Amuse 2.00 Niet Schoolradio 4.01 Orkestconcert 6 00 Voc Nieuws 7 15 Sport 7.2C 12.00 Mrs Dale': tick 12.45 Voord zicht 1.15 Dansr Dagboek 12 15 Lichte acht 1.00 Parlementso luzlek 1.45 Orkestcor Militair orkest 5.15 Mrs Dale' 8.25 Sport 8.30 Lichte [oorspel 10 15 Gra 12.00 Orkestconcer recital 2.05 Nieuws kaanse uitzending 7.00 Orku... Vocaal ensemble 8.30 Gevarieerd 10.18 Ccllorecital 11.20 Gram 11.45 Nieu' BRUSSEL. 484 m. 12.05 Omroeporkest 1.00 Nieuws 6.00 Nieu 8.40 Gram 7 00 Omroepkoren en piano 7 Gram 7 45 Nieuws 8.00 Gram 8,15 Gri Symphonie-orkest en soliste 9 30 Gram S 1.00 Nieuws 120 Cello- 2.10 Zang 6.30 Ameri- t 8 00 12.55 Grar Schoolradio 5 0 serie 5.40 Gra Declamatie, zal daten 7.00 Nfei Nieuw* 10.15 Gra 1.15 Gra Gram 5 30 Cau- jreklng 6.0C

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2