Metuue (iTauranl Alfred van Sprang in brandend hotel Ook Maher Pasja wil geen compromis met Britten inzake Suezzone Eenheidsfront zal Egyptische eisen versterken West-Duitsland matigt zijn ver klaring over de Baar Wist U Churchill staat defensie af aan burggraaf Alexander tg? il DINSDAG 29 JANUARI 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week. Twee en dertigste jaargang No 9341 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTEL11K-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .SlantoasUcli Is ghfbftcrtti ngo bert (a tegenspeel" Staal van beleg gehandhaafd CHURCHILL is gisteren met de Queen Mary uit de Ver. Staten in Engeland teruggekeerd. De volgende week zal een volledig debat worden gehouden over de buitenlandse toestand, Egypte en het bezoek aan Amerika. Onmiddellijk na aankomst heeft de Britse premier echter geconfereerd met Anthony Eden en andere ministers van het kernkabinet. De Egyptische kwestie is thans nóg belangrijker dan de aangekondigde versoberingsmaatregelen. De Britse regering, aldus Churchill, zal haar plicht doen, ongeacht of de strategie tegenover Egypte in de smaak valt. Inmiddels heeft te Cairo de nieuwe premier Maher Pasja de steun gekre gen van beide Huizen van het Egyptische parlement. Maher Pasja ver klaarde met nadruk, geen overeenkomsten met Engeland te zullen sluiten. Ook de Wafdistische meerderheidspartij van de afgetreden Nahas Pasja stemde mee. Aangestuurd wordt op het vormen van een nationaal eenheidsfront van alle partijen. Egypte verwacht nu, dat de eerste stap in het geschil met Engeland van Washington zal komen. Het decreet inzake de „staat van beleg" werd goedgekeurd. Het belangrijkste is, dat óók Maher Pasja als doel gesteld heeft, dat de Britse troepen de Suezzone moeten verlaten, terwyl hij mede .verklaarde, dat hij de- zelde politiek zal volgen van de voor gaande regeringen. Voor het aanvanke lijke optimisme, tot uiting komende de telegrammen van Reuter en Ass. Press, als zou een kentering in de Egyptische politiek op til zijn, is voorshands dus weinig grond. Naar de verklaring van Maher Pasja te oordelen, zal echter voor onruststokers geen genade zijn. Recht en orde zullen worden gehandhaafd en de veiligheid alle inwoners, zowel Egyptenaren buitenlanders verzekerd. De Amerikaan se politiek ten aanzien van het Midden Oosten blijft onveranderd. Amerika blijft voorstander van een oplossing der Suez- kwestie in de geest van het voorgestelde defensie-commando voor het Midden Oosten. Washington is verheugd, dat het tus sen Londen en Cairo nog niet tot definitieve breuk is gekomen. Maar bedenke, dat de nieuwe premier Maher Pasja, ook gezegd heeft, dat de 8ste Oc tober, de datum, waarop het parlement de verbreking van het verdrag met En geland goedkeurde, een „grote rieuze dag-' is geweest. Zowel Nationale Vergadering als Senaat zijn voor twee weken uiteen gegaan, teneinde de regering in staat te stellen, zich met de binnenlandse veiligheid te bemoeien. Het enige incident, dat zich gisteren in de Suezzone voordeed, was het op blazen van een Britse militaire trein, waarbij vier mannen werden gewond. Nadere cüfers omtrent de onlusten van Zaterdag ieren, dat daarby 62 personen om het leven zün gekomen, waarbij in begrepen een twaalftal doden, die aan getroffen werden in de uitgebrande Barclay Bank. De slachtoffers konden niet meer worden geïdentificeerd, maar men neemt aar., dat er zich drie Britten onder bevonden. Meer dan zestig perso nen werden door de politie aangeschoten, omdat zy zich na de ingestelde avond klok, op straat bevonden. Samenscholin gen van meer dan vier personen blyven verboden. Voorts heeft de politiecom- mandant van Cairo bevel gegeven, de Fransen zuiveren Cap Bon in Tunesië Franse troepen en politie hebben het schiereiland Cap Bon. ten Oosten van Tunis, afgesloten. Dorpen worden door zocht om de leiders der nationalistische betogignen in arrest te nemen. Tanks staan gereed om, zo nodig, aan de opera tie, welke verscheidene dagen duren zal, deel te nemen. Burgers, met inbegrip van journalisten, mogen het schiereiland niet betreden. Inmiddels heeft het alge meen verbond van Tunesische ambtena ren besloten tot een staking op 1 Febr. Overigens is het in Tunis betrekkelijk rustig en slecths hier en daar worden sabotagedaden vermeld, zoals het door snijden van telefoonkabels. Totnutoe, aldus Reuter, zijn 400 personen gearres- Regering Malan sterk in het zadel De Zuid Afrikaanse Volksraad heeft met 79 tegen 65 stemmen een motie van wantrouwen in de regering van dr Ma lan verworpen. Deze was ingediend door de oppositie. Voor de stemming ver klaarde de -min. vap Defensie, Erasmus dat Zuid Afrika terdege was voorbereid op aggressie. Tip voor de gladde weg aanstichters van de samenzwering, om de hoofdstad in de as te leggen, te arres teren. Reeds zyn 416 brandstichters en plunderaars achter slot en grendel gezet. Vermelden wij nog, dat zeven Britse oorlogsbodems, w.o. het vliegdekschip Ocean bij Zuid Cyprus voor anker zijn gegaan. Daar zullen zy voor onbepaalde tyd blijven. Aly Maher Pasja, de nieuwe Egypt- tische premier, op wie de taak rust, de orde in zijn opstandig land te herstellen. Ernstig gewonde in Bakkum Auto 250 meter door trein meegesleurd Jongen onder pekelwagen gekomen en gedood Op de onbewaakte overweg van d Brakersweg in Bakkum (N.-H.) is gis termiddag een bestelwagen door de trein die om 1.46 uur uit Alkmaar Castricum moest aankomen, gegrepen en 250 meter meegesleurd. De wagen werd totaal verpletterd. De bestuurder, de heer C. D. van W. uit Heiloo, werd zeer zorgwekkende toestand naar 1 ziekenhuis in Alkmaar overgebracht. De trein werd aan de voorkant bescha digd en kreeg 45 minuten vertraging. By werkzaamheden aan de Rynkade te Utrecht is de 31-jarige Kersten Breukelen gistermiddag door de gladheid uitgegleden en om het leven gekomen. In zyn angst om in het water te vallen, greep de man zich vast aan de staaldraad van een in werking zynde lier van eer baggermachine. Zyn hand werd afgekne pen terwijl hy met zijn hoofd tegen de bak van de slingerende lier terecht kwam. Hy is jn het ziekenhuis overleden. De 6-jarige jongen J. Byi is op IJweg in de gemeente Haarlemn meer door een pekelwagen overreden en gedood. Kapper van Een is ruim 33.000 schuldig In het faillissement van de kapper Een, de thans in Antwerpen wonende Van R„ is een lyst van niet-betwiste schuldvorderingen opgesteld, waarop 175 personen met een gezamenlijke vorde ring van 31.000 voorkomen. Bovendien is er nog een lijst van 14 personen met in totaal 2 000 aan wel betwiste deringen. Vandaag werd in het gebouw van de rechtbank te Assen de verificatie vergadering gehouden. Tweeling van 90 jaar in Ede Een van de oudste tweelingen var land, mevr. Dirkje Thyssen-Koops mevr. Maria-Mellink-Koops, is vandaag in Ede 90 jaar geworden. De eerste woont by haar dochter, de ander by haar zoon, want beiden zUn reeds lang weduwe. De tweelingen hebben elkaar in geen jaren meer gezien. De afstand tussen de Kreel- seweg en de Proostdyweg in Ede, w; zy wonen, is voor de oudjes te groot. Maar de eisen van Bonn zullen definitieve vorming Europees leger vertragen T~VE REGEERING VAN WEST-DUITSLAND blaast steeds hoger van de toren. Immers vlak vóór het te Parijs bekokstoofde verdrag over een Europees leger, kwam Bonn met bezwaren inzake Ijet Saargebied. Toch hebben de internationale reacties reeds uitgewerkt, dat Bonn zich wat matigt. Althans heeft de Westduitse regering laten weten, dat zij niet is „rechtstreeks verband" te leggen tussen de ondertekening van het verdrag voor een Europees leger en de regeling van de Saarkwestie met Frankrijk. ministersconferentie te Lissabon gereed zal zyn, is door de Duitse eisen aanmer- kclyk verkleind. Vermelden wy nog, dat de Duitse vertegenwoordiger prof. Hall- stein, ook met generaal Eisenhower be sprekingen heeft gevoerd. Echter heeft een woordvoerder van Bonn uiteengezet, wat er dan wel aan de hand is. En in een communiqué staat: met het oog op de toestand, geschapen door de verrassende benoeming van de Franse Hoge Commissaris, Grandval, tot ambassadeur in Saarbrücken, valt het te betwijfelen of het aangekondigde debat de Bondsdag over de defensiebijdrage op 7 en 8 Februari doorgang kan vinden." De Ver. Staten hebben te kennen gegeven, dat de benoeming van een Franse am bassadeur in het Saargebied „verrassend ieuw" voor de Amerikaanse regering as geweest. Frankrijk had Amerika niet rer de voorgenomen stap ingelicht. Engeland staat op het standpunt, dat de definitieve regeling van het Saarge bied beter kan wachten tot een vredes verdrag met Duitsland is afgesloten. Ook het advies van Londen was niet gevraagd door Frankrijk, wat deze benoeming van een ambassadeur betreft. Volgens de Britse woordvoerder kan de status van het Saargebied geen verandering onder gaan door de benoeming van de Franse ambassadeur. Men ziet: er is ten aanzien dit punt nog wel enig verschil, nu Duitslands toetreding tot het Pact. Amerika is van oordeel, dat de moeilijkheden, inzake de rol van West- Duitsland in de Europese defensie, kun- worden opgelost door een „voor lopige" band van dit land met het Atlan tisch Pact. Een soort proefperiode dus! Maar evenals Engeland en Frankryk zyn bezwaren tegen een onmiddellijk volledig lidmaatschap van W.-Duitsland. De kans dat het plan voor een Europees leger nog vóór de komende Atlantische Engeland krijgt maar 300 millioen dollars De directeur van de M.S.A. (bureau voor de wederzydse veiligheid), Harri- heeft te Washington bekend ge maakt, dat Engeland 300 millioen dollar toegewezen voor zyn verdedigings programma. Engeland had l»00 milioen gevraagd. Spanje keurt benoeming van MacVeagh goed De Spaanse regering zou de benoeming an Lincoln Mac Veagh tot nieuwe am bassadeur der V.S. te Madrid, als opvol ger van Stanton Griffis, hebben goedge keurd, aldus A.F.P.. Mac Veagh was totnutoe Amerikaans-ambassadeur te Lissabon. Dronken op besneeuwde gashouder fjEN zwaar beschonken man heeft 's avonds laat in Beverwijk voor een niet alledaagse sensatie gezorgd door de gashouder te beklimmen en op het spiegelgladde, besneeuwde dak een halsbrekende wandeling te ma- De dronken man had voorbijgan gers met lege bierflessen bekogeld en was, toen de politie verscheen, het terrein van de gasfabriek op gevlucht. Tot grote ontsteltenis van de omstan ders beklom hij de trap van de gas houder en zette hij zijn tocht voort naar de kap, die hij trachtte over te steken. De vluchteling verloor plot seling zijn evenwicht en viel, maar kon zich enkele meters lager nog vastgrijpen aan het constructiewerk. Wonder boven wonder kwam hij on gedeerd op een bordes terecht. Door de sterke arm werd hij naar het politiebureau overgebracht. DAT luchtpost, die in Aden op het emigrantenschip Johan van Oldenbarne- velt moet worden uitgereikt, uiterlyk 1 Februari op de bus moet zyn. DAT de V.V.V-A'dam, die sinds 1937 op haar bureau een half millioen vreem delingen heeft ontvangen, op 31 Januari 50 jaar bestaat en aan burg. D'Ailly het erevoorzitterschap zal aanbieden. DAT twee gedeelten van het landgoed Rumelaer in Woudenberg (U.) en Maarn, groot in totaal 129 ha. voor het publiek zyn opengesteld. DAT de adviseur van het Bureau Ry- vaardigheidsbewijzen in Den Haag, Jhr. Y. D. C. Q. van U., die toen hy dronken was een auto heeft bestuurd, door de Bossche politierechter tot 1 maand voorw. is veroordeeld met voorw. intrekking van het rybewys voor 1 maand (eis: 2 weken onvoorw.). „En nu probeer jij hem met een zoet lijntje weg te krijgen. Ik wil hier alleen zijn 1" Jn vijf weken lijd Bijna 100.00 kg boter gesmokkeld Drie arrestaties in Hulst Zeeuwse smokkelaars hebben kans ge zien in vijf weken tijd 95.000 kg boter met een gezamenlijke waarde van ruim 400 000 over de Belgische grens te kry- gen. In heel 1951 moeten zy voor onge veer 4,5 millioen aan boter hebben ge smokkeld, aldus de Tel. Vyf personen, allen van Hulst, zyn thans aangehouden. Drie van hen zijn achter slot en grendel gezet. Er worden nog meer arrestaties verwacht. De douane-recherche is dit complot op het spoor gekomen bij de vangst pantserauto met 2.000 kg boter. Deze wagen leverde voldoende gegevens op om 200 km ver een grote v schaduwen. De wagen stopte op het erf van de veehandelaar P. in Hulst. Toen de ambtenaren daar de slachtplaats binnen drongen vonden zy tot hun verbystering geen boter en geen mensen. In de vries- ruimte trof men echter een geheime deur aan, die nadat hy was opengebro ken uitzicht bood op 5.000 kg en slecht gemutste personen. Eerste diploma's voor dieren-E.H.B.O. Voor de eerste maal in Nederland ;n examen afgenomen voor het diploma EHBO van dieren, ingesteld door Nederlandse vereniging tot Bescherming van Dieren. Examinator was de dieren arts J. Spruyt in Meppel, gecommitteer- 'ïn waren prof. Theunissen uit Utrecht i de heer Drost-uit Kwadyk. Van de 13 cursisten waren er 9 opge komen, die allen slaagden. Zwarte lijst deed wonderen „Betalen ol anders geen brood" In Driebergen heeft Zondag niemand brood gegeten dat niet was betaald of niet heel spoedig betaald zou worden. Dit kwam doordat de bakkers Zaterdag hun actie tegen wanbetalers waren be gonnen, meldt Trouw. Iedereen die op .zwarte lijst" stond, was gewaar schuwd dat hij tot en met Zaterdag zijn schulden kon betalen. Daarna zou geen enkele bakker meer brood leveren aan de klanten van de „zwarte lijst". Deze waarschuwing deed wonderen. De meeste achterstallige bedragen werden prompt aangezuiverd. Voor zover men heeft kunnen nagaan is Zondag slechts één Driebergenaar van brood verstoken geweest. Grote Drie waarschuwen de Sowjet-Unie Voor aggressie in Zuid-Oost-Azië Birma heeft Amerika en Frankrijk in de politieke commissie der V.N. te Pa- gend verzocht, hun nationalis tische vrienden te bewegen, Birma te verlaten. De Westelyke Grote Drie lie ten de waarschuwing horen, dat ingeval van Russische of Chinese aggressie in Zuid-Oost-Azië, onmiddellyk ingrypen van de Ver. Naties zal worden geëist. Zulks vond plaats tijdens het debat over de klacht van nationalistisch China tegen de Sowjet Unie. Knap militair, bestuurder en diplomaat Veldmaarschalk burggraaf Alexander, de vooraanstaande Engelse strateeg uit de vorige oorlog, is per 1 Maart, noemd tot minister van Defensie. Hy neemt de portefeuille over van premier Churchill. Lord Alexander is afgetreden als gouverneur-generaal van Canada te Ottawa opgevolgd door de Canadees Vincent Massej^ De nieuwe minister gaat 17 Februari te Halifax scheep. Alexander geniet een uitstekende naam als militair, bestuurder en diplomaat. Hij won het in list van maarschalk Rommel in de woestyn van Noord-Afrika. commandant van de Engelse aftocht bij Duinkerken verliet hij het bruggèhoofd het laatst. In Birma leidde hij de Engel se terugtocht tegenover een Japanse overmacht. Als opperbevelhebber alle verbonden legers in Italië, dreef hij de Duitsers stap voor stap terug. Vermoedelyk, aldus Reuter, biyft Het grappige snuitje van Prinses Anne van Engeland gluurde gisteren nieuwsgierig door de vensters van Clarence House en een fotograaf knipte van haar dit aardige plaatje. Opvolger van Brinkman Jan Slis schipper in de Hoek Het commando over de reddingboot President Jan Leis in Hoek van Holland, waarvan de schipper, Arend Brinkman, op 18 Januari is verdronken, zal waar- Schynlijk worden overgedragen aan Jan Slis, schipper van de President Wierdsma in Breskens. Jan Slis heeft in zyn loopbaan niet minder dan 347 mensen behouden aan wal gebracht. Hy heeft al 23 jaar als schipper in Hoek van Holland gestaan, waarvan 13 jaar op de Jan Leis. Na de bevrijding werd hy naar Breskens over geplaatst. Van de tegen hem geuite be schuldigingen (houding in bezettingstyd), die zijn overplaatsing ten gevolge had- DAT de 30-j. mevr. E. G. R. te Haar lem, die haar baby van 14 maanden ern stig mishandelde „omdat hy niet wilde eten", voorlopig in de cel is gezet en voor de rechter zal moeten verschynen. DAT in R'dam cte eerste paal is gesla gen de bouw van 487 woningen in Zuid- wijk door de Rynlandse Beton Mij en na deze huizen nog 7 wyken zullen vol gen. DAT de Ned. torpedobootjager Piet Hein. die vorige week bij ruw weer op de Noordzee schade opliep, op weg naar Korea de haven van Valetta (Malta) is binnengelopen om zyn voorraden aan te vullen. DAT dit seizoen naar de Ver. Staten 7.000 8 000 ton Ned. witte kool is uit gevoerd (v-j. 6 000 ton) en Frankryk vermoedelyk weldra de grenzen voor „Deense witte kool" zal openstellen- DAT binnenkort een wetsontwerp tot reorganisatie van de voogdyraden zal worden ingediend. DAT van 13 tot 20 Januari 73 stuks vee, waaronder 13 runderen, aan mond en klauwzeer zyn gestorven. DAT de prov. stoombootdiensten in Zeeland vorig jaar bUna 4,2 millioen passagiers hebben vervoerd tegen 3 5 mm °to W38.h" DAT minister Mansholt op 8 Februari in Alkmaar zal spreken tijdens een pro vinciale mechanisatiedag van de Stich ting voor de Landbouw. DAT het Tweede-Kamerlid Goedhart (P- v. d. A.) aan minister Mulderye heeft gevraagd waarom veel Joodse vluchte lingen die reeds vóór de oorlog naar Nederland zijn gekomen al jaren lang moeten wachten op het aangevraagde Nederlanderschap. DAT de Ned uitvoer van vruchten- Pulp (v.j. f 20 a 25 millioen) ernstig wordt bedreigd door dat voor de ver pakking 60.000 whiskeyvaten nodig zijn die samen 200.000 dollar kosten. Churchill zelf verantwoordelyk voo hoofdlynen der strategie en defensieza ken in het Lagerhuis. Alexander krygt een zetel in het Hogerhuis. Een later bericht meldt, dat de nieuwe Britse min. van Defensie, Lord Alexan der, benoemd is tot lid van de Canadese „Privy Council". Dit is de adviesraad van Koning George voor Canadese aan gelegenheden. Met de Hertog van Wind sor en Churchill is Lord Alexander nu een der weinige niet-Canadese leden van deze raad, die uit 70 leden bestaat. De benoeming betekent een eerbewys van Canada aan zyn voormalige gouverneur - Russische pers voorspelt de //bevrijding" De Russische pers. o a. de Prawda. heeft de volledige bevrijding van Indo China, Malakfca, Perzaë, Egypte en Ma rokko aangekondigd. De Westerse poli tiek in Azië staat voor een bankroet, aldus wordt betoogd. En ook in de Noord Afrikaanse landen is de vryheids- beweging groeiende. Burgemeester wegens fraude ontslagen De burgemeester van Westerbork, de heer F. J. v. d. Worp. is met ingang van 27 Januari ontslagen. Op 1 September van het vorig jaar was hem op vermoe den van gepleegde onregelmatigheden reeds verlof verleend. Later werd dit verlof in schorsing veranderd. Burgemeester J. Tjalma van Hooge- veen fungeert reeds sedert September als zijn plaatsvervanger. Amsterdam-Rijnkanaal op 21 Mei open Elke dag 300.000 liter vers water in R.A.I.-gebouw De opening'van het Amsterdam-Ryn- kanaal is nu vastgesteld op 21 Mei. Op deze dag zal de sluis by Tiel, de groot ste binnensluis van de wereld, in gebruik worden genomen en haar naam ontvan gen. Hetzelfde zal gebeuren met de slui zen in Wijk bij Duurstede en Ravens- waay. Vijfhonderd genodigden zullen een tocht door het kanaal maken. Voor de 200 meter lange nabootsing van de Rijn, die op de door Carel Briels verzorgde tentoonstelling in het R.A.I.- gebouw te Amsterdam zal stromen, is 1.9 millioen m3 water nodig. Elke dag moet 300.000 liter worden ververst. In de avonduren zal de tentoonstellingshal ver anderen in een schouwburg met 2400 zit plaatsen en de Rijn met zijn eilanden, watervallen en Alpenweiden als toneel. Egyptische regering staat machteloos Cairo is een hele dag in de greep van heethoofdige, onverantwoorde lijke brandstichters en plunderaars geweest, die er voor millioenen schade aangericht hebben. Eén van de slacht offers van deze heftige relletjes is onze correspondent Alfred van Sprang, die sedert enkele dagen in de Egyptische hoofdstad vertoefde om er de gebeurtenissen te verslaan. Met achterlating van al zijn bezittingen heeft hij zich op het laatste nippertje uit het brandende Shepheard's Hotel weten te redden. Zijn ooggetuigever- slag van de ordeverstoringen vindt men op pagina 4. Amerik. toestel stortte brandend neer Woonhuis brandde af en drie personen gedood Als een brandende fakkel is een vlieg tuig van de Amerik. luchtmacht neer gestort in .de kom van het Duitse dorpje Raunheim. Drie Duitsers, een man, een w en een kind, kwamen daarby om het leven. Volgens de politie hadden de vier inzittenden tydig het vliegtuig met parachutes verlaten. Het toestel kwam terecht op een woon huis, dat totaal door brand werd ver nield. Bernadotte's nagedachtenis als be middelaar der V.N. in Palestina werd te Jeruzalem geërd door het planten van de eerste boom voor een bos. Zoals men werd graaf Folke Bernadotte ver moord. Bijdrage aan Europees tekort Limburg is ran plan 400.000 ton kolen extra te delven 2000 Mijnwerkers meer en krachtige bevordering van de woningbouw T~)E LIMBURGSE MIJNEN zullen een plan gaan uitvoeren dat ons per' jaar 400.000 ton kolen meer oplevert zonder dat de schatkist wordt belast of de brandstoffenprijs stijgt. Bovendien bespaart deze hogere pro ductie ons ƒ30 millioen aan dollardeviezen. Om dit plan te kunnen uit voeren zullen de mijnen 2000 arbeiders moeten aanstellen. Ook zal de woningbouw in de Mijnstreek sterk worden bevorderd. Dit deelde minister Van den Brink vandaag aan de Mijn-Industrieraad in Heerlen mede. De regering heeft goedgekeurd dat de kosten van de woningbouw en van de te versnellen mechanisatie bestreden zullen worden uit de meeropbrengst, die ten ge volge van de grotere productie in het Egalisatiefonds zal vloeien. In de eerste plaats is dit de heffing op de extra-gedol- kolen en in de tweede plaats bespaart het fonds de subsidie, die anders gegeven zou moeten worden op de import gelijke hoeveelheid. Een deel van deze gelden zal ten goede komen aan een bij elke mynonderneming op te richten Stichting ter bevordering van de huisvesting van het personeel (met bestuur uit werkgevers en werkne- en een toegevoegde regeringscom- .missaris bij elke mijn). Meer huizen betekent meer mynwer- kers, meer kolen, ongestoorde voortgang samenleving en sanering van de doll^irbalans, aldus prof. v. d. Brink. Nog te weinig Enkele illustrerende cyfers: Limburg produceerde vorig jaar 12,4 millioen ton kolen. Het stimuleringsplan levert 400.000 ton extra. Onder de Duitse bodem halen wy op den duur 200.000 a 300.000 ton per jaar weg, zodat Nederland in de Organi satie voor Europese Econ. Samenwerking kan meedelen, dat het 700.000 ton op de import zal besparen. Daar de import in 1951 ongeveer 6 millioen ton bedroeg, is dit nog slechts een bescheiden bijdrage. Daarom zullen nieuwe maatregelen moe ten volgen. Over deze maatregelen werd door de minister aan de M.I.R. om advies gevraagd. Kunst-kolen Inmiddels wordt uit Heerlen ge meld dat bij de Staatsmijn een be langrijke vinding is gedaan, die het mogelijk zal maken uit vetkool langs kunstmatige weg enthraciet te ver vaardigen, dat dan de naam zal krij gen van „synthraciet" (synthetische anthraciet). De bouw van een proeffabriek, waarin deze kunstmatige huisbrandkool voor het eerst op grote schaal zal worden gemaakt, is in een vergevorderd stadium van voor bereiding. Men heeft dus nu blykbaar een middel gevonden om het natuurlijke proces van vetkool tot anthraciet, waartoe millioen jaren nodig waren, te versnellen. Anthra ciet begint steeds schaarser te worden en Nederlands nog onontgonnen kolenvoor- raden bestaan voor verreweg het grootste deel uit vetkool. Bezorging brood en melk bij sneeuw 1 ct duurder De bakkers en melkboeren mogen tot nader aankondiging per liter en per brood van 800 gram bij bezorging één cent extra berekenen, wanneer zy ge bruik maken van sneeuwtrekkers om gewoon dageiyks te bezorgen. Deze te gemoetkoming in de extra-kosten is toe gestaan door het ministerie van Land bouw. WEERBERICHT Om het vriespunt Tot morgenavond verwacht De Bilt: Vannacht en mor genochtend weinig bewol king en weinig wind. Op de meeste plaatsen lichte vorst en hier en daar mist. Morgen overdag toenemende bewol king en later in het Zuiden kans op enige lichte neer slag. Zwakke tot matige wind uit Zuidelyke richtingen. Tempe- het vriespunt tQt Jjchtg Jool. ratuur ZON EN MAAN Woensdag: zon 8.25 tot 17.22 uur; g r. Op 2 Febr. JUL maan 9.47 tot 22.36 v

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1