Voeren der gevleugelde vrinden brengt 's winters veel plezier Langdurige vorstperiode zou catastrofe voor plant en dier worden Koningin „knipte" schipbrug in Doesburg middendoor NIEUWE LEIDSCHE COUHANT 3 MAANDAG 28 JANUARI 1952 Onbetwistbaar feit: Wat we r u voor de vogels al niet kunnen doen..... reeds de ontluikende blaadjes van vlier en kamperfoelie. Op beschutte plekjes vonden we ook de katjes van de bloeiende els en hazelaar. Op zon nige, heldere winterdagen konden we de eerste zingende grote lijsters be luisteren, de koolmezen „zagen" dat het een lieve lust is en op de daken kwinkeleren de spreeuwen al vleugelklapperend, alsof het voorjaar is. Boven de weilanden werden zingende veldleeuweriken gehoord en konden we de dol buitelende voorjaarsvluchten van de kievit weer zien, terwijl we hier en daar kleine, pasgeboren lammetjes opmerkten. Beschut tegen de muren van de huizen vinden we de gele bloempjes van de nog blader loze Forsythia. de chocoladebruine kop of de „schimmel koppen", die aan de verandering naar het Vluchten kieviten, spreeuwen en meeu wen bevolken nog steeds het land en trachten, evenals tal van blauwe reigers, witte kwikstaarten en rietgorzen, bij ons de winter door te komen. Bij naderende nachtvorsten gaan er plotseling talloze vluchten wilde ganzen, kieviten en spreeuwen naar Zuidelijker streken, maar Jtomen spoedig daarna terug als de grond week genoeg is om er hun voedsel in te vinden. Zelfs de lepelaars, die gewoon lijk eind Februari in de kolonies plegen terug te komen, werden weer in klein aantal gesignaleerd. Een plotseling opkomende langdurige vorstperiode zou een catastrofe voor plant en dier worden. Vele ontluiken de bladknoppen zouden bevriezen en tal van overwinterende vogels, spe- ciaal de watervogels, zouden zo diep in de winter niet meer die trekdrang bezitten om voor de koude inval te vluchten en daardoor van honger en koude omkomen. Aan onze gevleugelde vrienden rondom huis en erf kunnen we ook in zo'n milde winter veel plezier beleven. Door ze met voedsel en water tegemoet te komen zijn we in de gelegenheid, vanuit de huis kamer verscheidene soorten vogels van dichtbij gade te slaan. Het ideale is wel een vogelvoederhuisje op een hoge poot. zoals de kanarievereniging „De Zanger" deze plaatste op de gazons van het plant soen in onze stad. Knutselaars hebben van een oud kistje ook spoedig een voederhuisje gefabriceerd, dat we kun nen ophangen in of tegen een boom of muur. In ieder geval zorge men er voor, dat de voederplaats moeilijk te bereiken is voor katten of andere roofdieren. Voeren we uitsluitend op de grond, dan mogen we er wel aan denken een open plaats daarvoor uit te kiezen, zodat de voedselzoekende vogels naderend gevaar, bijv. een toesluipende kat, tijdig kunnen opmerken. We komen tot de aardigste resultaten, als we elke dag omstreeks dezelfde tijd voeren. Tal van vogels blijken er dan op te zitten wachten. Wanneer na een uur niet al het brood is opgegeten, kunnen we gerust iets minder geven. Het lokt slechts ratten en ander ongedierte als het blijft liggen. Bij vorst en sneeuw, wan neer we de voederplaats sneeuwvrij houden, kunnen we gerust twee- tot drie maal zoveel voeren als gewoonlijk. Wat een kleurig tafereeltje, al die vogels op het voer! De zwarte merel- man met z'n helgele snavel en zijn zwartbruine ega, de mannetjesvink met een prachtig gekleurde borst, als de gloed van de ondergaande zon, en de minder kleurige wijfjesvinken, de eenvoudige roodborst, hoog op de poten en met grote zwarte kraalogen, de huismussen, de schrokkerige spreeuwen, de eenvoudige, onopval lende heggemus of basterdnachtegaal en de beweeglijke, peuterende kool- en pimpelmezen, die we speciaal op spekzwoerdjes aan touwtjes, onge- e>lde olie- of apenootjes, tot een nge sliert aaneengeregen, en zonne- pitten vergasten. Voor de merels en vinken hebben we misschien nog een rotte appel en ingewijden hebben van het najaar wat lijsterbessen en vlier bessen in een kistje met droog zand bewaard om dit, als de nood er is, leeg te voeren. Zaadwinkels verkopen voor 'n kwartje of zo een klompje vet met zaad er door heen. Zoiets kunnen we ook zelf maken: een beetje ruw vet van de slager, dit smelten, een oud kopje als vormpje, wat zaad er doorheen gestrooid, als het be gint te stollen een haarspeld of paper clip er in gestoken, dan wachten tot de hele zaak goed is gestold en klaar is Kees. Op den duur kunnen we daar tal loze kool-, pimpel- en soms ook zwart kopmeesjes mee lokken. Vrijwel geen enkele vogel versmaadt ook klein ge sneden kaaskorstjes. Vanzelfsprekend be perken we ons voornamelijk tot het voeren met brood, soms eens wat zaad, omdat dit de goedkoopste wijze is. Jam mer dat kokosnoten minder goedkoop zijn. Door in een kokosnoot een gaatje van enkele cm doorsnede te maken en de noot dan op te hangen, kunnen mezen er binnenin komen om zich tegoed te doen aan het vette vruchtvlees. Langs singels en grachten maken de meeuwen een dankbaar gebruik van het uitgestrooide brood. Steeds meer kok meeuwen vertonen al het voorjaarskleed, Familieberichten uit l andere bladen ONDERTROUWDJ L Cluysenaer en M M Jallee. Hilversum-Laren. OETTROUWÏD: O F Weise Jr. en J P de Monchy. R'dam-Wassenaar; Ir. J P Verseput en M W Stevens* Renesse-Leiden. BEVALLEN: Mevr. Bake, d, R'dam; mevr. karta. ULEDBN: J Orgelist, m. a j, A Rabhers. v. 78 1. R'dam: - - 91 1. Adam: C v d Heuvel, m. 69 j. Fllma, Zwlt- aerland- M Nathans-Eisendrath, A "dam: H P v. de Stadt-Stuunru Zaandam; D J Gulden, m. 78 J. i Flipse, m. 66 J. Koog a. d. Zaan. 53 73 j. 'dam; J L voorjaarskleed vooraf gaan. Een plat bakje water of een vijvertje trekt ook veel vogels. Ze komen er drinken en baden. Bij vorst houden we het water open. Gedurende strenge vorst is het echter beter, geen water te geven. Bij het baden zouden de natte veren terstond bevriezen en de vogels het vliegen verhinderen. Een voederhuisje, zoals die in het Plantsoen te Leiden door „De Zan ger" zijn geplaatst. Foto N. van der Horst. Binnen korte tijd zullen we onze eigen vogels alle makkelijk kunnen herkennen. Een gitzwarte mannetjesmerel komt reeds gedurende enkele jaren steeds bij on voer en broedt ook elk jaar ii dichte meidoornstruik in de tuin. Enkele witte veren bij de staart onderscheiden hem van de andere merels. Zelfs in de winter duldt hij geen andere merels bij ons in de tuin, ofschoon er steeds twee jonge mannetjesmerels, nog niet zo git zwart en de ene al met een gele snavel. ;n oude en jonge wijfjesmerel bij ons te vinden zijn. Dan de gezellige roodborst, die zo graag zen komt zitten op een oude bloempot. __>n kruiwagen of het waterkraantje in de tuin. In het voorjaar vertrekt deze gevleugelde vriend weer, vermoedelijk broedvogel uit Noordelijker streken. Een mannetjesvink en ook een wijfje onderscheiden we van hun soortgenoten door de witte veertjes op de rug. Evenals bij „de merel met het witte veertje" je begin van albinisme. Onopvallend scharrelt de heggemus al staartwippend en vleugelklappend onder struikjes en heggetjes, precies een elegan- ïus. Toch prefereer ik de oud-Hol landse naam basterdnachtegaal van deze winterzanger. Soms komt plotseling troepje spreeuwen pardoes op het brood vallen, een, vier, vijf, twaalf soms komen en onbeholpen neer en schrokken vlug wat brokken brood naar binnen om dan spoedig in de bomen en op de daken te verdwijnen. Overal waar water aan wezig is zien we ze baden. Het blijkt dat daar bijzonder op gesteld zijn en niet niets zeggen wij thuis altijd dat we die spreeuwen altijd zulke „natte vogels" vinden. Kool- en pimpelmezen scharre len de hele dag rondom het vet er zaad en peuteren aan dode takjes rommelhoekjes, waar zij insecten vinden zolang geen ijzel of rijp alle hoekjes e spleetjes afsluit. Op mooie zonnige dagen komen de mezen de nestkastjes inspecteren. Van buiten zowel als van binnen wordt alles nauwkeurig opgenomen en voor het helemaal donker wordt, zien we ze er wel binnenglippen om er eens een nachtje in te slapen. Grappig was het, toen huismussen met veertjes aan het slepen waren. De temperatuur en de licht-intensiteit deden de vogels al aan broedplannen denken. Gedurende vorst komen er soms een paar groenlingen kijken, een andere maal de ringmussen met hun witte hals bandjes en de chocoladebruine kopjes. Ook het aantal vinken, merels e.d. wordt dan direct groter. Zij komen beschutting zoeken tussen de huizen. Een enkele keer krijgen we bezoek van een Vlaamse gaai, ekster, houtduif of grote bonte specht. Maar dat zijn toch uitzonderingen. :t voeren van onze gevleugelde vriendjes kan ons in de winter veel ple zier brengen. Dat is een feit, dat niet valt betwisten. Leiden. JAAP TAAPKEN. Bijbeltentoonstelling zal elke bezoeker boeien Grote belangstelling bij de opening Voor de opening van de Bijbeltentoon stelling in de Leidse universiteitsbiblio theek aan het Rapenburg bestond Zater dagmiddag grote belangstelling. Van de aanwezigen noemen wij de burgemeester, nr F. van Kinschot, namens het col- van curatoren van de universiteit, prof. dr J. H. Boeke, rector magnificus, prof. dr J. J. L. Duyvendam. secretaris van de academische senaat, de hooglera ren P. A. H. de Boer, F. M. Th. de Liagre Pöhl en J. N. Bakhuizen van den Brink, dr W. F. Dankbaar, director van de Ned. Zendingshogeschool te Oegstgeest, de heer F. Visser namens het hoofdbestuur het Ned. Bijbel-Genootschap, ds J- de Wit. Hervormd predikant en voorzit- an de afdeling Leiden van het NBG, dr W. D. van Wijngaarden, directeur van museum van oudheden en verder vertegenwoordigers van verschillende kerken. Dr A Kassen, bibliothecaris van de universiteitsbibliotheek, heette de aan wezigen welkom Hij beschouwde het als een voorrecht, dat de Leidse biblio- theo'- deze tentoonstelling heeft mogen organiseren. Zij beschikt over rijk ma teriaal. Ook wees hij er op, dat beper king nodig was. De aanleiding van de expositie liet niet toe, dat buitenlandse uitgaven van de Bijbel in de vitrines een plaats kregen. Dank bracht dr Kes- sen aan mej. dr Van Hattum, wier me dewerking leidde tot een verantwoorde keuze uit het materiaal. Prof. dr G. Sevenster opende de ten toonstelling. Hij herinnerde eerst aan de zestiende Januari van dit jaar, toen het Ned. Bijbel-Genootschap de nieuwe ver taling van de gehele Bijbel aan de Ker ken overhandigde. Het heeft een bijzon dere betekenis, aldus de hoogleraar, dat verschillende Kerken bij het samenstel len van de nieuwe vertaling hebben samengewerkt. De oecumenische ten- denz hierin mag niet worden onderschat. De afdeling Lelden heeft de behoefte gevoeld om aan deze gebeurtenis in onze geschiedenis een bijzonder accent te geven. Donderdag zal In1 de Zuiderkerk een bijeenkomst worden gehouden waar in de hoogleraren G. Aalders uit Heem stede en J. de Zwaan hopen te spreken. En ds De Wit stelde voor een tentoon stelling over de Bijbel door de eeuwen heen te houden. Prof. Sevenster dankte dr Kessen en zijn medewerkers voor hun arbeid voor deze tentoonstelling. Zij zijn er in geslaagd uit het grote bezit van de universiteitsbibliotheek waarde vol materiaal naar voren te brengen, dat de expositie tot een bijzondere maakt. De tentoonstelling zal een ieder, die aandacht heeft voor de Bijbel, boeien. Prof. Sevenster gaf ten slotte een over zicht van de tentoonstelling. Hij merkte nog op. dat de tentoonstelling niet alleen een beeld geeft in verschillende momen ten, maar ook een sterke indruk van de continuïteit in de ontwikkeling van de Bijbel onder ons volk. Zo is in de nieuwe vertaling van de Bijbel veel, bewust of onbewust, uit de Statenvertaling over genomen. Na de opening bogen de genodigden zich met gespannen aandacht over de vitrines. De tentoonstelling is tot en met 9 Februari open. Agenda voor Leiden Maandag Stadsgehoorzaal, 7.45 uur: volleybal nationaal studententeamNederL zestal oor dames en heren. Schouwburg, 8 uur: Toonkunst, Lau- •ns Bogtman zingt ,.Die Winterreise", an de vleugel Felix de Nobel. Federatiehuis Gerecht, 8 uur: Oecume nische Jeugdraad, J. Roos over: „Op weg lar de Una Sancta". Dinsdag Casino, 7 en 9.15 uur: K. en O.. .Een rouw wist te veel" van Alfred Hitch cock. Schouwburg. 7.45 uur: Ballets Jooss oor het L.A.K. Filmzaal academie, 7.45 uur: De film >era voor het L.A.K. Rapenburg 59, 8 uur: „Het jonge Ge luid1", J. H. Uit den Bogaard over litera tuur, leven en geloof (met muzikale om lijsting). Woensdag. Vlies, 8 uur: Vereniging voor paedago- giek. dr W. F. Prins uit Amsterdam over ouders en school. Harmonie, 8 uur: Christen-vrouwen- bond, mevr. O. C. D. Ideriburg-Siegen- beek van Heukelom over de Kruger- wildtuin in Zuid-Afrdka. Filmzaal academie, 8 C. van Niftrik over de i begeerte en theologie v< Irene, Oegstgeest avond van „De macht va (half 5 kindervoorstelling) Donderdag. Filmzaal academie, 8 uur: Kap. lt. ter zee N. J. N. van der Mey, „Waarom heeft Nederland pen marine nodig?" Volkenkunde8 uur: mr A. H. N. Ver- weij over de sdhildenkunst van de Weste lijke Himalaja. Zuiderkerk, 8 uur: Ned. Bijbelgenoot schap, prof. Aalders (V.U.) en prof. De Zwaan over de nieuwe Bijbelvertaling. Burcht, 8 uur: Chr. Oranjevereniging, „Ik noem je Daddy" door de Tindeler- Turk, 8 uur: Onderlinge filmiwedstrijd Leidse smrlfilmliga. Tentoonstellingen Universiteitsbibliotheek: De Bijbel het Nederlands door de eeuwen heen (t.e.m. 9 Februari). Prentenkabinet, werkdagen 1 uur tot half 5: houtsneden van A. DUrer (t.e.m. 11 Februari). Lakenhal: historische prenten (verza meling Robert Fruin) t.e.m. 31 Januari. De Ploeg, Breestraat 119: werk van dames-leden Lelds Kunstcentrum (t.e.m. 31 Januari). Nachtdienst apotheken. Apotheek Van 'Driesum, Mare 110, tel. 20406, en de Zuider-Apotheek, Lammen- schansweig 4, tel. ïr: prof. dr G. ens in de wys- i onze tijd. half 8: film- het kleine" Collectie-Goedeljee Op de vraag van enige raadsleden bij het begrotingsonderzoek, wat de collec- tie-Goedeljee inhoudt, hebben B. en W. geantwoord: „Goedeljee was een Leids fotograaf. Hij werd in 1824 alhier geboren en over leed in 1905. Zijn fotografische nalaten schap, zover het stadsgezichten betreft, berust in het gemeente-archief. Zij be slaat ongeveer 2400 opnamen, meest op glasplaten van circa 20 bij 24 cm. De oudste opnamen dateren van omstreeks 1870. Deze collectie is van grote waarde, daar de door Goedeljee opgenomen ge- .Ichten doorgaans niet meer bekend zijn, dan wel een situatie weergeven, welke thans niet meer bestaat. Zij is derhalve bron van kennis voor de toestan- in Leiden in de tweede helft der negentiende eeuw en wordt door bezoe kers dan ook graag geraadpleegd. Helaas zijn dergelijke negatieven niet blijvend, evenmin als de afdrukken, welke er van zijn vervaardigd. Op de lange duur gaan zij te gronde, tenzij tijdig maatregelen worden getroffen tot behoud. Deze kun- hierin bestaan, dat van de belang rijkste oude negatieven nieuwe worden vervaardigd". Nu de verzameling, die 70 k 80 jaren id is, over het geheel genomen sterk achteruit gaat, achten B. en W. het tijd stip aangebroken, de belangrijkste stuk ken er uit, ongeveer een duizendtal, on derhanden te nemen. B. en W. merken hierbij op, dat dit onderhoudsprocedé mede aan de Sterrewacht wordt gevolgd. Het werk leent zich er toe. over een aantal jaren verdeeld te worden. „God kent de enkele mens met name" De heer H. Schouten Jr werd voorganger van De stadsevangelisatie Jeruël heeft gis termorgen haar nieuwe voorganger, de heer H. Schouten jr, begroet. De heer Schouten gaat haar als evangelist die nen. De installatie-plechtigheid werd ge leid door de predikant-evangelist Hessel van der Flier, die sprak over 1 Petrus 2:21. Bij de verklaring van de woorden de tekst merkte de heer Van der Flier op, dat Jezus Christus onze Gids moet zijn. Het hangt in de bediening var Evangelie niet van ons af, maar van Hem. Spr. beant woordde een drietal vragen: 1 Onder welke omstandigheden mogen wij Christus' voet stappen druk ken; 2 Hoe zien wij die voet stappen: 3 Hoe is het mogelijk, -e te drukken' Hij hoopte, dat de heer Schou ten in zijn pre diking de pre diking van Willy's trouwdag Toneelavond „Sempre Avantï Voor trouwlustigen is het gelukkig, dat nog al schuldig gemaakt. Dat was jam- alles wat Otto Harting op Willy': dag laat gebeuren, wel beperkt zal blijven tot Willy Walters en zijn bruid Elly. Dit pas getrouwde paar krijgt op de huwe lijksdag heel wat te verwerken, de andere kant vijftig duizend gulden te kunnen verdienen is ook niet iets wat je zomaar laat schieten. Harting heeft een klucht van gemaakt en dat geeft een schrijver meer armslag om malle waarschijnlijke situaties te scheppen. Hy behieft minder te verantwoorden dan in een blijspel. In het spelen geeft het ook weer vrij heid, maar die mindere gebondenheid mag nog niet leiden tot: laat het nu maar gaan. Dat is dikwijls moeilijk, vooral wanneer men voelt, dat men de zaal meeheeft. Aan deze fout heeft Oom Ullrich zich vooral in het tweede bedrijf Gevestigde en vertrokken personen In de week van 21 t/m 26 Januari Te Leiden vestigden zich: J. J. van den Berg, kantoorbed-. He rengracht 72a; A. M. Bos. Driftstraat 33a; J. C. Buschkens echtg. van: de Man, Maredijk 151; M. W. C. M. Conijn. ban ketbakker, H. Rijndijk 182a; G. J. var Geel, h. i/d huish., de Wetstraat 8; Wed. Elderhorstvan Gerven en Fam-, Zonneveldstr. 4; W. Godschalk, Franchi- montln 16; Q. M. de Groot, verpleegster, Boerh.ln 2; C. F. Harrisson, zendeling, Zoeterw.weg U4; A. van Helden, ser veerster, Lokhwststr- 21a; B. A. Henzen, Munnikenstr. 4; D. C. Hilarius en fam., -. Goijenkade 20; J. Jaspers en fam., bouwk. tekenaar, Wasstr. 2 F; J. W. de Jong, dienstbode, Kam. Onnesln 22: de Jonge en fam., monteur, Nw Rijn 13; R. W. H. J. Keijzer, de M. v Streefk. straat 6; M. J. Kloeke, W. Singel 38; E. J. Kuiper, Steenschuur 10; C Latuhihin fam., matroos le kl KM. Dijkstr. 37; van der Linde, 11 verpleegster, W. Singel 27; A H. M. van der Maas, de Sitterln 58a; H. Meertens, L Morsweg 75; G- van der Meulen, dagmeisje, H. Rijndijk 2; E. Mol,, Herenstr. 89; Baron G- S. van Nagell, W. Singel 67; D. Noorlander, kantoorbed-, v. 't Hoffstr. 40b; P- J. van Leeuwen—Pri-nsenberg, Vondelln 10; R, Poels, calculator bouw- Feestprogramma met edelsteen Tien-jarige volkstuinvereniging in een impasse De Mul moest haar complex verlaten Hoewel de volkstuinvereniging De Mul zich in de laatste weken allerminst verheugd heeft ln een zorgeloos voort glijdend bestaan, heeft men toch ge meend het tienjarig bestaan van de ver eniging opgewekt te mogen vieren. Zaterdagavond heerste ln de grote zaal van de Burcht al een feeststemming, voordat men aan de afwerking van het prograrfima was begonnen. De voorzitter van de feestcommissie, de heer J. Zon- derop deed mededeling van een felicita tie van de volktuinvereniging der Ver enigde Touwfabrieken, V.T.L., welke vereniging ook haar tweede lustrum vierde. Een aantal genodigden was door omstandigheden verhinderd de viering by te wonen. De voorzitter, de heer H. J. van Iter- son.'had een bijzonder woord van wel kom voor de voorzitter van het Alge meen verbond van volkstulndersvereni- gingen in Nederland en tevens van de Lique internationale du coin de terre et du foyer met zetel Luxemburg, de heer P. Visser te Amsterdam. Ook de heer J. Zwart, voorzitter van de Leidse bond,, werd speciaal welkom geheten. Hulde bracht de voorzitter aan de da mes en heren van de feestcommissie, die zich voor de organisatie van het feest door een rijstebrijberg van werk heen hadden moeten werken. Spreker schetste de moeilijkheden, waarin De Mul ls ko men te verkeren door de aanzegging B. en W. om het tuinencomplex per 1 Januari j.l. te verlaten. Samen met het hoofd en het plaatselijke bestuur zal mer echter met B. sn W. gaan praten ovei een mogelijke doorbreking van de nu ge schapen impasse. Ook de heer Visser sprak de feestgan. gers in het kort toe. Hij achtte het ge- lukkig gezien, dat men de feestelijke stemming, ondanks de gerezen moeilijk heden bewaarde. Het was natuurlijk de vraag of de vereniging weer lucht krijgen, maar hij achtte toch geen rede nen aanwezig voor wanhoop. De heer Zonderop overhandigde de heer M. Kui- venhoven, die tien jaar secretaris wa geweest, een plaquette ter herinnering. Het voert te ver, alle nummers van he programma te bespreken. Volstaan wij daarom met de bijzondere vermelding van het optreden van het Sleutelkoor, dat oJ.v, de heer H. A. Rijnbeek en pianobegeleiding van de heer G. Bots enkele liederen zong, o.a. het wiegelied van Brahms en Le Chanteur van Mozart. Vooral in deze nummers bereikte het koor door een harmonieuze reactie op de geladen leiding van de heer Rijnbeek treffende zuiverheid. Ook van de verder gezongen liederen (Hoort de muzikan ten!) werd zeer genoten. De zaal bracht uitbundige dank na het tweede en laat ste optreden. Willy Alberto schakelde de nummers aan elkaar. Allee voor de kuikentjes bedr., Bakh. Rozeboomstr. 37; J. M. Knul—Rehmarun. de Costastr. 103; C. A- de VreeseRessenaar. Boerh. In 47; A- L. Ritmeester, huishoudster. R. Schiekade 99; H. Roest, textiel teeh-n. Schelpenkade 41; J. K. J. Ruitenschild, 11 verpleegster, Rijnsb. weg 10; A. Horst- mannvan Rijn, le Binnenv. gracht 13a; J- P. Scherft, Bloemistenln 38; C. F. M- Schie, Kraaierstr. 34a; A D. Over- beekeSmink, soc. werkster, Garen- markt 17; H. J. W. van Soest, landarbei der, Blansj aarspoort 17; L. G. M. BoheemenStolk en fam., verkoopster, Da Costastr 62; J. G. W. Stygers, land bouwer, v Oldenbarneveltstr. 31; P. M. den BergTurk en fam., Waardgrt C. G. J Twigt echtg- van: de Jager. Meerb kade 22; C. B. C. Valk, W. Rozen straat 54a; J. Visser, cassière, Herensin gel 32; D. Wyma en fam., onderwyzer, B. Ballotstr. 68; J. P. M. Wüst, Lijster straat 14. Uit Lelden vertrokken: d. Berg er. fam- Schimmelstr. 3a, Haarlemmermeer, Hoofdweg 1788; H. H. L Bergsteijn, Hogewoerd 19, Berg, L Rijksweg 27; A. Beij, Celebesstr. 51, Ber gen op Zoom, Artilleriestr. 85; A. Boot fam. H. Rijndijk 246, Indonesië; J Booij, Rijnsb. weg 10, Hoogeveen, Kanaalweg 52; M. J. Booij, J. v. Goyen- kade 41, Boskoop. Galery 24; G. Bos, Morsstr. 15, Arnhem, Bosstr. 45; C. H Bothof Heemskerkstr. 95, Haarlem, Spaarnhovenstr. 54; W. Brakel en fam. M- Treublaan 3, Australië; M- E. Bre ton van Groll, Kapteynstr. 29, Delft, Vla- mingstr. 31; A_ de Bruin Levendaal 153, Rotterdam, Toepad 120; G- Dusoswa Levendaal 93, Brazilië; J. van Engelen burg Merelstr. 39, Oegstgeest, Oranje- laan 16; E. M. J. van Eyken Leeuwerik straat 15. Katwijk, Boulevard 1; J- IJ. Groeneveld Zoeterw. Singel 56a, Wasse- Kerkdam 101; K- Groeneveld Breestr. 33a, Wassenaar. L- Kerkdam 101; K. Hensen Apothekersdyk 4. Lisse, Julianastr. 91; J. A Heuzen Willem- Nieuwer Amstel. v. IJssel- steinlaan 40; E. Heijni* Waimonderweg Indonesië; M. B. van der Hoe ff Rljns- burgerw 10, Utrecht, Kanaalstr. P. Hijzelendoorn en fam. Hoefstr. Canada; P. N. Indorf, Kamer Onneslaan 7, "s-Oraven'hage, VeluwepLein 22; G. M. A. Inkirlwang en fam. Rijnsb. weg 93a, Indonesië; G. J. Jansen, Sumatrastr- 94, Arnhem Bosstraat 45; W. P. J. Jan sen, Lijsterstraat 8, Indonesië; M. M- Ju, Don., E v. Hoogeveenshof 7, Alpheh den Rijn, Emmalaan 90a; wed. K. Koopman-De Kievit, Gangetje 10, Rot terdam, Nwe Binnenweg 121a; E. Schnei- der-Klein Langegrt 198a, 's-Gravenhage, Doedijnstr. 40; F. F- R. Koenigs en fam Donkersteeg 19. Wageningen, Ryksstr. weg 79; R. J. Kylstra J. v. Goyenkade 13, Rheden Gld Velp, Schonenbergsin gel 5; I de Leeuw en fam., Jac. Catalaan 73, 's-Gravenhage, Erasmusweg 38; wed- M. A Leewis-Meijer en fam-, Oude Sin gel 238, Oegstgeest, A v. Burenln 3; M- F. Th. Jansen-Miedema, J. de Wittstr. 14, Indonesië; M. Wagemaker-Nieuwen- burg en fam., Marend- dwarsstr- 3. Austra lië; Th. H. Nijssen, Morsweg 130a, Nw- Guinea; A. R. Peperkamp, Hasebroek- straat 8, Den Helder, Buitenhaven 5WS; E. W. Rotteveel Maredijk 167, Leidschen- dam, Meer en Geerweg 29; R. Ruiter er fam. Groenoordstr. 26, Australië; C Scherpenhuyaen Botermarkt 10, Amster dam, Lomanstr. 102hs; J. Schreuders, Nwe Rijn 46, Noordwijk, de Ruijterstr. i; W Sloos Evertsenstr. 52, Den Hel der, Buitenhaven 5WS; wed. J H- La- meris-V. d Sman, Morsweg 30a, Rijs wijk, ZH Kerklaan 84; J. J. Smit Plan tage 4, Zoerwoude, H Rijndijk 7; H. Th. Theunissen en famSophiastr. 78, Vel- sen, Kanaalstr. 55awart; G. M. A Heu- zen-Verhoeven, Hogewoerd 130, Nieuwer Amstel-V IJsselsteinlaan 40; A Vink Lombokstr. 2b, Den Helder, Buitenha ven 5WS; F- C. de Vos, H. de Grootstr. 7, Voorburg, Noordeniburgln 57; E. Nie- bling-Wagemans Kastanjekade 3, Am sterdam, Churchillaan 284; C. Wagen-1 zyn entree in het eerste be- dryf was behoorlijk goed. W. van Ark. als Willy, was beter. Hij speelde behoorlijk los en soepel, wat ook niet van alle spelers gezegd kan worden. Mevrouw T. Du'k-Kok was on getwijfeld een aardige bruid, maar haar spreken eist verbetering. De regie was er in geslaagd o spel een eenheid te brengen, de scène was niet altijd even gelukkig. Men stond nog al eens gedekt. En die heisa om Willly in en uit het raam te krijgen. Het was toch een verdieping gelijkvloers? Tenminste het décor wees in die richting. Ook was er nog een eigenaardig na tuurverschijnsel. Terwijl allen sliepen, althans moesten slapen, en het dus waarschynlijk nacht was. straalde tuin in het volste licht. We hebben van Sempre Avanti betere opvoeringen gezien. Wat spel betreft, bleef de groep beneden het peil haar kunnen, wat niet weg neemt, dat men zich uitstekend kon amuseren met de dwaze dingen, die zich afspeelden. Een volle Schouwburg heeft zich dan ook best geamuseerd en dat laten bly- ken in een gul applaus. Op een trouwdag zijn er bloemen De kamer stond er vol mee. Allerlei soort en allerlei kleur. Deze bloemen waren buitengewoon goed en natuurge trouw gemaakt door mevrouw Van den Broek, die daarvoor zeer terecht be loond werd met een „echte bloemen hulde. Bn eruël kruis van Jezus Christus zal opnemen. Al myn zonden zijn op Christus gelegd. Spr. waarschuwde voorts voor eigen gerechtigheid. Wy sterven af aan de zon den. Maar moge in uw prediking ook de hof van Jozef van Afimathea gezien worden, aldus de heer Van der Flier tot de evangelist. Laat in elke bediening des Woords de trouwe Hovenier gevonden worden. Vervolgens vestigde hij de aandacht op de zielszorg in elke samenkomst der Ge meente. Ten slotte schilderde hij het beeld van een Oosterse herder om met nadruk te zeggen, dat de goede Herder niet sluimert en niet slaapt, maar klaar wakker is. De heer Schouten deed hierna zyn in trede. Er is een diepe vreugde in mijn hart. Niet alleen om het ambt, maar vooral omdat Jezus Christus geroepen heeft om de blyde boodschap te bren gen. Hij moge het -middelpunt van ons aller leven zyn. Tot tekst voor deze ure koos de heer Schouten Jesaja 431. Aan de hand van enkele voorbeelden uit de Bijbel zei hij, dat God niet alleen met name roept, maar ook met wysheid ver vult. Als God spreekt, hebben wy te ge hoorzamen. zelfs de tegensprekende Mo- zes. Wij mogen die God verkondigen, die de enkele mens met name kent. We zijn bij Hem geen nummer. Hij is de God en Heiland van de enkeling. Hij roept ieder persoonlyk. Ten slotte richtte de heer W. Zaal berg zich tot de heer en mevrouw Schouten. Ook de ouders en de jongste broer werden niet vergeten. Op verzoek van de heer Zaalberg zong men de heer Schouten Psalm 134 3 toe. Na een kort slotwoord van de heer H. Schouten sprak de heer Van der Flier de hogepriester lijke zegenbede uit. Van de gelegenheid om met het echtpaar Schouten kennis te maken, werd een druk gebruik gemaakt. Lezing voor Leidse onderwijzers Strijd tegen het water De afdeling Leiden van de vereniging van Chr. onderwyzers kwam Zaterdag in jaarvergadering bijeen. Na de opening kreeg de spreker van deze middag, de heer W. W, Reijs uit Tilburg de gelegen heid zijn lezing te houden over de strijd van Nederland tegen het water in proza en poëzie. Voor de pauze sprak hy over de prozaïsche kant en na de pauze liet de heer Reys iets zien van de indruk, die deze strijd op de dichters heeft ge maakt. Het begin van de strijd ligt enkele eeuwen voor Christus. De heer Reijs wee3 op de terpen in het Noorden van ons land, waarvan de meeste nu zijn afgegraven. De eerste zeedyken date ren uit het jaar 1000 Ze waren opge trokken van zand, veen en klei. Uitvoe rig stond spr. stil by de oorzaken en de bestrijding van de ernstige dijkbreu ken. Ook beschikte hij over tal van merkwaardige gegevens over de stryd tegen het binnenwater. Want die is in Nederland ook groot geweest. In de pauze werden tot bestuurslid gekozen mej. W. S. van Loon te Oegst geest en de heer J. A. Kuipers te Lei- C.J.M.V.'s hoorden de heer Van der Baan De federatie van Leidse C.J.M.V.'s hield Zaterdag in wykgebouw Staalwijk haar maandelijkse vergadering. De voor zitter, de heer H. van Leeuwen, opende en heette in het bijzonder welkom de heer A. van der Baan, die iets vertelde over zijn reis naar en door Amerika. Zeer interessant waren de mededelin gen van de heer Van der Baan over New Vork met zijn wolkenkrabbers en ondergrondse treinen. In deze stad krijgt de vreemdeling de indruk: Hier leeft een volk. dat tot iets geweldigs in staat is, een volk. dat weet wat werken is. Voorts vertelde de heer Van der Baan iets over Washington en zijn reis naar en verblyf in Californi. Hy had het land van kust tot kust gezien. Californië is rijk. De boortorens voor alie staan soms zo dicht op elkaar als de bomen in een bos. Het aantal inwoners neemt snel toe. Na de pauze beantwoorde de heer Van der Baan een aantal vragen. De voor zitter dankte hem voor zyn uitvoerig en boeiend reisverslag. Men sloot de avond met het zingen van Gezang 136: 2 en 5. Garantiefonds Flora 1952 Ged. Staten van Noord-Holland hebben Prov. Staten voorgesteld om voor 60.000 deel te nemen aan het garantiefonds voor de bloemententoonstelling Flora 1952 te Heemstede. 21.000 Bezoekers in I/sselstadje Inwoners wilden afgedankt obstakel nog niet „met voeten treden" OP EEN ORIGINELE MANIER heeft Koningin Juliana Zaterdag in Doesburg de vaste brug over de IJssel geopend. De Koningin behoefde ditmaal niet het traditionele lint door te knippen, want over de hele breedte van de nieuwe brug waa een groot scherm met de afbeelding van de onde schipbrug geplaatst Toen Hare Majesteit aan een koord trok, weken de belde helften van het scherm als poorten vaneen en was de brug open voor het verkeer. Aanvankelijk wilde men het scherm laten neerklappen, om de oude brug met alle misère die daaraan was verbonden „met de voeten te laten vertreden". Tegen dit plan is echter een storm van protest opgestoken. Hoe men in Doesburg die schipbrug ook verfoeide, tevelen hadden nog een zwak voor die oude oeververbin ding. De Koningin verrichtte de opening na dat zij daartoe door ministers Wemmers uitgenodigd. Op dit moment schoten tientallen vlaggen op de brug in top en loeiden de sirenes en stoomfluiten van alle schepen en fabrieken in de omgeving. Het zag zwart van de mensen. Does burg heeft nog geen 7000 inwoners, maar vandaag waren er zeker vier maal zo veel mensen verzameld. Ryen dik stonden de belangstellenden langs de weg, toen de Koningin even over tienen met haar ge volg de grens van de gemeente bereikte. Zij werd begroet door de commissaris der Koningin in Gelderland, mr dr G. C. G. Queries van Ufford, en de burgemees- ter van Doesburg, de heer R. W. Keiser. Oven de oude schipbrug reed de stoet eerst naar het raadhuis, waar het 7-Jarige dochtertje van de burgemeester bloemen aanbood en een officiële ontvangst werd gehouden. Nadat de brug waa geopend, onthulde de Koningin nog een plaquette, aange boden door de Oostgelderse gemeenten, en sprak zy met hoge autoriteiten en een deputatie van de werklieden. Langs juichende schoolkinderen, die honderden oranje ballonnetjes oplieten, begaf Hare Majesteit zioh naar het huis van de bur gemeester. Om kwart voor twaalf begon een rondrit van een half uur door het stadje. Politiemannen op solistenconcours Zes werkende leden van het Lelde politie muziekgezelschap hebben Zater dag deelgenomen aan een in Purmerend gehouden solistenconcours. P. A Held maker en famHerenstr. 43, Australië, behaalde een eerste prijs. Een tweede: H. C J. M. Walenkamp Rynsb weg 43. Ca- Voerman, P. v. d. Akker, D. Verstraaten nada; J. Wichers v. d. Brandelerkade 30, en G. van Delft. Een derde prys: B. J. Hilversum, Oude Engw^g 38. Bierman.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 3