d£ shag! vmm Lusteloos AKKERTJES Emigrant moet voor 't vertrek zijn polissen nagaan ZWITSAL Van het erf van School en Kerk Ok roil zekerheid 2 MAANDAG 28 JANUARI 1952 Levensverzekering en emigratie Oveileg no dig over voortzetting van de premiebetalin g WANNEER WE EEN GLOBE onder onze vingers laten draaien en die hele bol met lichtblauwe oceanen en verschillend gekleurde landen vergelijken met dat kleine snippertje Nederland, waar we toch blijkbaar met zijn tienmillioenen in passen (of misschien ook niet meer) dan komt zo even dat verlangen om op verkenning te gaan in onbekende streken. Nieuwe gezichten te zien, een nieuwe levenswijs te volgen, een nieuw be staan te beginnen. Wil men streven naar een betere toekomst en kansen zoeken, die ons overbevolkt land niet bieden kan, dan zullen velen aan dat verlangen toegeven en na rijp beraad besluiten tot emigratie. En wat er dan niet allemaal komt kijken als dat besluit gevallen is! Vele formali teiten moeten worden vervuld, vele regelingen getroffen, vele zaken af gedaan. Vooral in kwesties van persoonlijke aard, zal het vaak moeilijk zijn in de algemene aanwijzingen voor emigranten de juiste richtlijn te vinden. Tot die individuele zaken behoren de levensverzekeringspolissen. Daar. in het verre vaderland, geldt evenals hier, dat voor gezin en oudedag gezorgd moet worden. Het risico van een onverwacht overlijden (weduweverzorging) of juist dat van een lang leven (pensioenen) draagt de levensverzekeringmaatschappij, die door een grote verscheidenheid van tarieven in alle omstandigheden en voor iedere beurs een passende en waardevolle polis leveren kan. Wat moet de emigrant nu doen om zijn polis te laten voortbestaan? In de eerste plaats moet hy zich in verbinding stellen met de maatschappij waarbij hij verzekerd is en zo nodig op de polis laten Lonen, prijzen, betrekkingen, voor uitzichten in andere landen, emigratiemogeljjkheden, enz. Abonn. U 3.25 p. kw. Hoofdstr 87, Meppei Giro 575269 - 0.30 p. numm. bü alle kiosk aantekenen, dat hij Nederland gaat laten en zich elders gaat vestigen. Met de maatschappij kan hij dan tevens overleg gen, wat er verder met de polis beuren, maar het is toch wel goed als de betrokkene reeds tevoren de mogelijk heden kent en heeft overwogen. Vandaar dat wij ze hier in grote lijnen schetsen. Mogelijkheden We hebben nu deze situatie: emigrant in het buitenland, levensverzekeringmaat schappij in Nederland. Het is duidelijk, dat de moeilijkheden liggen op het terrein van het deviezen- verkeer, de regeling van betalingen var het ene land naar het andere. Het motto van alle staten is daarbij: Zo min moge lijk geld het land uit! Laten we de emigrant verder Piet men en de Levensverzekeringmaatschap pij L.V.M. Soms kan Piet de premie laten betalen door iemand in Nederland of banksaldo dat hij nog in Nederland heeft. Hij moet dat met L.V.M. overleggen, want in sommige gevallen is een vergunning van het Kantoor Deviezenvergunningen van de Nedêrlandsche Bank nodig, die L.V.M. dan aanvraagt. Wil Piet zijn premie betalen -vanuit zijn nieuwe domicilie, dus in de muntsoort het land waar hij woont, dan moet hij daartoe een deviezenvergunning hebben. Met tal van landen is Nederland overeen gekomen dat zo'n vergunning voor ver- zekeringspremiën wordt afgegeven. Tot die landen behoren Australië, Canada, Nieuw-Zeeland, de Ver. Staten van Ame rika. Zuid-Afrika, Argentinië en scheidene andere. Betaal vooruit I Veelal echter zal Piet zijn strijd om het bestaan in de vreemde echter de eer ste jaren niet willen verzwaren door de premielast. Wij zouden hem dan willen adviseren: betaal indien enigszins moge lijk, de premie vóór het vertrek uit Ne derland voor één of meerdere jaren voor uit. Gaat dat niet dan is het, als Piet ge trouwd is raadzaam om de waarde van de verzekering te gebruiken voor het verkrijgen van een risicodekking gedu rende de eerste jaren van het verblijf in het buitenland. Zou hy dan komen te overlijden, dan zijn zodoende vrouw kinderen door de levensverzekerings uitkeringen zoveel mogelyk verzorgd. Die zullen in dat geval in de regel Nederland terugkeren, zodat het voo: van belang is, indien de Nederlandse valuta wordt aangehouden. Komt een levensverzekering tot uitke ring en heeft Piet dus een bedrag L.V.M. te vorderen, dan kan L.V.M. dat bedrag storten op een bankrekening Piet in Nederland. Wil Piet het geld in handen krijgen in zyn nieuwe land vestiging, dan is een vergunning van Nederlandsche Bank nodig. Of zo'n gunning al of niet gegeven wordt hangt er mede van af in welke muntsoort Piet zijn premiën heeft betaald. Erg gemakke lijk is de Nederlandsche Bank niet met vergunningen. We zullen echter hopen, dat onder meer normale omstandigheden de regelingen soepeler worden. Vast staat wel, dat het gedeelte van de uitkering, dat overeenkomt met de uit het nieuwe vaderland betaalde pre- Gesubsidieerden Tenslotte zij vermeld de thans geldende regeling m.b.t. levensverzekeringen gesubsidieerde emigratie: 1. Verzekeringen, waarvan de afkoop- waarde f40 of minder bedraagt, kunnen bij de bepaling van het door gesubsidieer de emigranten uit eigenmiddelen te beta len bedrag buiten beschouwing blijven. 2. Verzekeringen, waarvan de afkoop- waarde meer dan f40 bedraagt mogen in plaats van te worden afgekocht, ook wor den beleend, mits behoudens het vermelde onder punt 3 tegen het maxi mum beleningsbedrag. 3. Voor zover het een verzekering be treft van een gehuwd emigrant, wiens echtgenote en/of kinderen hetzy in de polis als begunstigde zijn aangewezen, hetzij houder van de polis zyn wanneer daarin geen begunstiging is opgenomen, kan met belening tot tenminste 75 pet van het bedrag der afkoopwaarde worden volstaan, mits het restant der afkoop- waarde wordt gereserveerd voor de be taling van de beleningsinterest gedurende de eerste jaren. Wij hebben U hiermee een beeld gegeven van de regelingen die bij emigratie te treffen zijn met levens verzekeringspolissen. Het is zaak om ook ten aanzien van deze belangrijke papieren te weten waar men aan toe is en de nodige voorzorgen te treffen om het voortbestaan van de polissen te waarborgen. Advertentie EK r de goud-gele VIRGINIA! Besmetting* WKm/ LODEWIJK VAN VEYSSEL, de laatste der Tachtigers Met hartstocht beminde hij zijn land en volk en kleinheid duldde hij niet TlyTBT LODEWIJK VAN DEYSSEL is de laatste der Tachtigers ten grave m gedaald. Kloos en Verwey, die in het bijzonder als stichters dezer letterkundige beweging moeten genoemd wordenzijn hem enige jaren geleden voorgegaan. Hij is een man geweest die wat te zeggen had en dat heeft gedaan op een volkomen nieuwe manier. Bij hem is de letter kundige critiek tot een kunst geworden. Dit is zijn grote verdienste. Hij heeft gewerkt als een donderbui met een verfrissende regen op het terrein onzer letteren. Voor hem bestonden geen reputaties van beroemdheid of van welke aard dan ook. En al mogen wij het met hem niet eens zijn dat men alles, ook het meest onwelvoeglijke op papier mag zetten, niemand kan ontkennen dat hij zijn eigen definitie „Kunst is passie" volkomen heeft beleefd. Ad»n Ze zijn er dol opl Zwitsal Kinder Honing Siroop Is speciaal voor de kleintjes gemaakt. Zacht in samenstelling, wonderlijk in werking. U moogt i e heerlijke op een proef U wilt dan Hindec HONING SIROOP Schietproeven op het strand Woensdag zullen door de technische staf Kon. Landmacht schietproeven wor den genomen op hel strand tussen Sche- veningen en de Wassenaarse Slag. Van 9.30 tot 14 uur zal het onveilig terrein worden aangegeven door rode vlaggen. Faillissementen (Opgegeven door Van der Graaf Co.) Rijksstraatweg 35, Breukelen. E A Haare; A A Kors, groot handel in meubelen, P C Hooftstraat 28, Utreoht. Cur. mr Th E E van Schalk; NV i-Noach, Walstraat 85, Vlissingen. van der Burgt; M Westenberg ken, ElandstraHHHPHHHVHH J W van Gelder. VERNIETIGD: Fa. H. Visser Zoon, en vennoten H en J Visser, Amelde. SURSéANCE VAN BETALING: Aan N.V. Weverij en Confectiefabriek „De Tuunte". Winterswijk, definitief voor lVa Jaar. be- ibriek Elmaf N.V., Bredi definitief voor 1 jaar. bewind- mr H M Smit en A van Vlijmen, siddering door het Nederland volk gegaan, toen zijn eerste critieken verschenen, als eenmaal bij het verschij- Multatuli's „Max Havelaar". Men gevoelde met een persoonlijkheid te doen te hebben, die alle banden ging verbreken en wie het ernst was met zijn uiting: „Wij willen Holland hoog opstoten mid den in de vaart der volken". Hij wa geneesheer met ruwe hand, die geen medelijden kende en alles, wat volgens hem ziek was, wou wegsnijden, hoeveel pijn dit ook mocht veroorzaken. De let terkundigen van het achter hem liggende tijdvak zyn bijna zonder onderscheid waardeloze „vervelende kereltjes v jaar nul, een mal volk van vijftigjarige zuigelingen, arme mensen uit een verval- tijdperk, labberlottige beroerlingen, mor sige zanikers, zegellendigen" (zeg-ellen- digen). Dit is een staaltje van de wijze, waarop hij zijn critieken schrijft, tegenstelling met zijn voorganger-criticus Busken Huet, betóógt hij niet, maa schéldt, uit de volheid zijn gemoeds tegen alles wat volgens hem de Nederlandse letterkunde omlaag haalt. Zijn artikel over de „Bulgaarse letter kunde" is een bijtende satire op de tici van zijn tyd en wie hem in zijn dogenloosheid wil zien, moet van hem lezen de critieken over Catharina F. Rees en Mr Van Sorgen. Zo scherp w deze beoordelingen dat er niets va: schrijvers overbleef. Na Mr Van Sorgen als letterkundige te hebben vergeleken bij een poes op een katheder, een haas op een vigelant-imperiaal en een boven op een hoge hoed, eindigt hij zijn critiek met de woorden: „Geloof m maakt een goed figuur aan een table d'hóte, maar op hardstenen voetstuk ben je 'n onbewuste Jan-Klaassen". Zulk een geluid was nog nooit gehoord op het erf der Nederlandse letterkunde, zelfs niet in de critiek van Busken Huet op Jacob Cats, hoeveel afkeer deze hem ook mocht inboezemen. Want Busken Huet zegt niets van dien aard. Hij is óók in dit opzicht een der grootste individua listen, die ooit in Nederland hebben ge leefd. Ondanks zijn verering voor Emile Zola, die hij reeds op 17-jarige leeftijd tegen dr Schaepman op buitengewoon knappe wijze verdedigde, verschilde hij dóór en dóór van dezen. Het werk Zola, hoe naturalistisch ook en hoe wei nig beperkt door overwegingen van zede lijkheid of traditie, is doordrenkt va warme mensenliefde. Het werk Lodewijk van Deyssel verschilt juist daar om zo geheel en al van dat van de be roemde Fransman. De Tachtigers wilden geen gemeenschapskunst, ze waren anti christelijk en anti-sociaal. Hun medemen- hun niet aan. Zij verachten het publiek. Ligt hierin niet de kern der ont binding en is dit niet de hoofdoorzaak het doodlopen der Beweging Tachtig? En toch, zijn streng Rooms-Katholieke opvoeding te Rolduc te Katwijk-Binnen het ouderlijk huis, had te sterke indrukken bij hem achtergelaten dan dat die helemaal konden uitgewist worden. Reeds in 1891 schreef hij zijn studie: „De dood van het naturalisme", waarin als het ware afscheid van Zola neemt. We hem dan langzaam naar de mystiek overneigen. En hier komt duidelijk de Rooms-Katholieke opvoeding r De geest van de Middeleeuwse kathedraal met zyn heimwee i Euwige, zij het dan ook niet belichaamd aansluiting bij een kerkgenoot schap, heeft heerschappij over hem her in hoewel in andere zin dan hij het schreef en bedoelde, denken we hier zijn kreet: „Hoort gij de klokken niet luiden, met lange bange tonen, door de nacht van het einde der eeuw?" Thans zijn die tonen voor hem wegge storven. Het heimwee is gestild. De hand de Enige voor wie wij allen gelijk zij.n heeft hem weggemaaid. De felle vechter is zelf geveld. In onze herinnering zal hij blijven leven als degene, die met hartelijke liefde, ja met hartstocht zyn land en volk heeft be- Dreigend ontslag van 1500 ambtenaren? ILV.P.-motie over uitvoering sociale verzekering Wanneer het wetsontwerp op de uit voeringsorganisatie van de sociale ver zekering Dinsdag door de Tweede Ka mer wordt aangenomen, zullen bij uit schakeling van de organen, die op het ogenblik met de uitvoering van de sociale verzekering zijn belast, alleen al bij de Raden van Arbeid en de Rijks verzekeringsbank 1500 ambtenaren wor den ontslagen. Dit kost aan wachtgeld ruim f 3 millien per jaar. Deze waarschuwing wordt gegeven in de toelichting op een motie die is aan genomen door de afdeling Nijmegen van de K.V.P. In de motie wordt gezegd dat de organen die thans met de uitvoe ring zijn belast in de overgangstijd een directe taak moeten krijgen. Door de Eeuwen Trouw werkt door Door de Eeuwen Trouw heeft bekend gemaakt dat zij de berichten betreffende capitulatie van ministers en troepen van republiek der Zuid-Molukken in twij fel trekt. Zij wijst er voorts op, dat de capitulatie volgens de Indonesische be richten slechts 400 strijders en 1600 ge zinsleden omvat en dat de strijd op Ceram wordt voortgezet. Ook Door de Eeuwen Trouw zal de strijd voor Ambon voortzetten. van Welie gehuldigd Jubileum bij Intern. Chr. Vakverbond Onder grote belangstelling vierde Za terdag de chef-de-bureau bij het secre tariaat van het Internationaal Chr. Vak verbond op Oudenoord te Utrecht, de heer J. van Welie, zijn 25-jarig jubi leum bij deze organisatie. De heer A. van Isterdael, adjunct-secretaris, schet ste bij afwezigheid van de heer Serra- rens de grote verdiensten van de jubi laris en diens talenkennis. Namens het bestuur bood hij een geschenk in e loppe aan. De heer M. Ruppert, voor zitter van het C.N.V., overhandigde eer boek. Het personeel bood een thee- Wintervergadering der BeroepingswerJc Ned. Herv. Kerk Bedankt: voor Djakarta (Protes tantse Gemeente) L. A. Snijders, predi kant in algemene dienst in de Schatten berg: voor Moerkapelle H. N. van Hens- bergen te Schalkwijk: voor Elburg L. Trouwborst te Monster; voor Klundert B. G. A. v. d. Wiel te Tholen. Geref. Kerken Bedankt: voor Oude Pekela H. J. ten Brink te Den Haag-Loosduinen. Beroepbaar: ds G. J Sybesma, emeritus predikant Chr. Geref. J.V.'s (Van een onzer verslaggevers) In de wintervergadering van de afd. Zuid-Holland van de Bond van Chr. Geref J.V., Zaterdag in Rotterdam ge houden, heeft de voorzitter, de heer H. J van der Meiden, gesproken over Het sociale vraagstuk bezien vanuit de Brieven en heeft ds B. van Smeden uit Rotterdam het onderwerp De Ned-Herv. "de *GerefT kerk j Kerk onder de nieuwe Kerkorde inge- Palembang, voormalig legerpredi- kiA* kant bij het KNIL in vaste dienst, thans De eerste referent besprak in het kort tydelijk te Vinkeveen, stelt zich beroep- Geref. Gemeenten Bedankt: voor Zaandam M. Blok te Rotterdam-Centrum. Stelling in proefschrift over „Hardegarijp" De heer H. W. de Jager uit Zuid-Afrika, die op 8 Februari aan de V.U. zal pro moveren, heeft aan zijn dissertatie de volgende stelling toegevoegd: „Die op vatting van G. C. van Niftrik (vgL sy Utrechtse toespraak „Hardegarijp teken") dat die skool as skool met die orde van die Skepping te maak het dus opvoed tot mens en niks meer nie, is te betreur en wetenskaplik verdedig nie". Het proefschrift gaat over: Kategeet en prediker in die aangrijping deur die Woord. De plechtigheid begint op 8 Februari om half vier in het AMVJ- gebouw aan de Vondelstraat. Dr R W van Bemmelen zal op 4 Febr. in Utrecht het ambt aanvaarden van by- zonder hoogleraar in de geologie. In Den Haag ts een landelijke Vereni ging van hoofden van scholen opgericht. Ir het hoofdbestuur hebben o.a. zitting d< heren K. Buringa te Den Haag en W. Jansen te Leiden. Dr J. H. Jongkees aanvaa prof. dr G Hoe Benoemingen Chr. onderwijs Benoemd tot onderwijzer(es) aan School met de Bijbel te Drouwenermond M. Heres-Dijkhuis aldaar; aan de Geref. school te Schildwolde J. F. Dro ger te Bergentheim; aan Chr. school te Koekange mej. J. van Oosten te Meppei; Chr. school te Doetinchem mej. B. H. Feunekes te Wilnis; aan de Chr. Nat. school te Haulerwijk mej. G Bergstra te Hoornsterzwaag; aan Chr. school te Hogendoorn A. Scheltens te Hilversum. Benoemd: tot onderwijzer(es) aan de Gerrit Burgerschool te Heemstede H G van Dijk te Zwolle: aan de Chr. Nat. school te Zeist mej L H Tjio te Werkendam: aan de Ir A Kuyperscfaool te Maassluis L Reitsma ACADEMISCHE EXAMENS. AMSTERDAM. (Gem. Univ.). 28 Jan. Ge daagd voor het doctoraal examen aard rijkskunde (vrije studierichting) mej H. G mind, die geen kleinheid duldde en ongeëvenaarde kracht tegen alle koelheid en lamlendigheid optrad, al verloor hij daarbij soms de billijkheid uit het oog. Een man die de critiek op een peil heeft gebracht, waarop ze nooit te voren had gestaan, zelfs al kwam men van de inhoud het boek weinig te weten, want zó groot was zijn liefde voor het instrument dat hij meesterlijk wist te bespelen, dat hij met recht mocht zeggen: „Eén alinea' goede taal in een critiek over literatuur heb ik liever dan een vel druks, wj 1 èn vijftig waarheden worden kondigd'. Op hem willen wij toepassen het Requiem dat Robert Louis Stevenson zichzelf dichtte: „Here he lies where he longed to be; Home is the sailor, home from sea And the hunter home from the hill'". Den Haag. Dr F. C. Domlnlcus. (Hier ligt hij nu waar hij verlangde te zijn Thuis is de zeeman, thuis van :e En de jager thuis van de ber gen). 47 den omgezet, om te voorkomen, dat de boel in derde Zondag toerden ze naar de kerk en na „Ik zei, over drie laar- Dat is toen zo. brand vloog. Dan sloeg de hete damp er af. een jaar vervoerde de auto een kleine passagier, „Ik weet niet, of dat wel gaan zal, twijfelde Annie maakte vlug, dat ze weg kwam en Flip die meereed om gedoopt te worden en die An- een der gasten bedenkelijk, „de hoge politiek lachte haar uit. Toch toonde ze zo veel moge- ton van Warre heette. in Europa toont vreemde aspecten. Als daar lijk belangstelling en prees alles, wat ze zag, Omtrent die tijd ontving Flip een brief van maar geen oorlog uit te voorschijn komt. te meer waar ze bespeurde, hoe haar man dit zijn broer Jan. Daar schrok hij van. Zou er iets De anderen zwegen beklemd. op prijs stelde. zijn met vader of moeder? Maar de inhoud van Maar t werd gauw vergeten. Het gesprek her- Die avond was Flip in dè beste stemming en de brief betrof heel iets anders. Jan berichtte opgewekt namen de gasten af- Annie maakte daar gebruik van, door nog eens dat hij niet meer bij vader in de zaak was. Hij' te praten over de kerk-auto. Ze had dit reeds achtte zich niet geschikt daarvoor. Ik ben geen K. JONKHEID zakenman, schreef hij, ik ben niet berekenend ge noeg. Als ik met jou kon samenwerken, zou ik het gewaagd hebben. Eigenlijk had ik er ook geen zin in. Ja, natuurlijk, dacht Flip kregel, hij heeft er geen zin in. Jan was bouwkundig tekenaar geworden bij een grote onderneming. Daarvoor had hij jaren lang tekenles genomen, een vak, dat hij met grote liefde beoefende. Daar zag hij toekomst in. TT Onwillig legde Flip de brief neer. Dat was \n oorloE 1940 begint weer z^n dwaze s^eg^ van jan Dje deed aitijd Flip was er niet op fantastisch domme dingen. Wie moest nu de zaak oaar, hoe voldaan hy was.m gegaan. Hij voelde wel, er ditmaal zo niet van vader voortzetten? De zusjes? Of misschien geest. D. Noordmans candidaat /ersloi Delft. vorming van de maatschappij, na hij de grote armoede en de werk loosheid schetste die is ontstaan door de industriële revolutie- „De vakbewegin gen komen op voor de rechten van de arbeider, maar de Kerk trekt zich even wel bitter weinig van het leed van haar leden aan. Het sociaal onrecht werd ge leden om „Christus' wil". „Wij kunnen op grond van de brieven der apostelen geen sociaal stelsel opvouwen, doch wij moeten de genade van Christus als uit gangspunt nemen en door die genade werden mensen herboren die de aanval kunnen beginnen tegen het zondige in eigen leven en in de maatschappij". In de avonduren leidde ds Van Sme den zijn onderwerp in. De nieuwe K.O. in de Ned. Herv. Kerk brengt volgens hem geen uitspraak. „De Vrijzinnigen blyven hun plaats behouden- Moge de Nieuwe Kerkorde, doordat zij onuit voerbaar blijkt te zijn, leiden tot een honderd procent aanvaarden van de belijdenis: Bijbel en Drie Formulie- Enigheid. Wij hopen en bidden dat wij samen mogen komen tot de voet het kruis". Ook dit onderwerp is uitvoerig besproken. Eindexamens in 1952 De data van de schriftelijke eind- xamens der middelbare scholen zijn oor dit jaar als volgt vastgesteld: GYMNASIUM A en B: 14, 15 en 16 Mei; HBS A en B: 19, 20, 21, 26, 27 en 28 Mei; M.M.S.: 26. 27 en 28 Mei; HAN DELSDAGSCHOOL met 3-j. c.; 26, 27, Mei; HANDELSDAGSCHOOL met 4-j. c.; 19, 20, 21. 26, 27 en 28 Mei: HANDELSAVONDSCHOLEN met 3-j. met 5-j. c.: 6, 7, 8, 9, 12, 13 en 14 Mei. (Advertentie), DE FLYING ENTERPRISE, stelde zich scheid. Nu hernam het leven zijn dagelijkse gang, ook voor Annie. Een van haar baboes moest ze spoe dig ontslaan en in haar plaats kwam een meer bejaarde vrouw, die enig begrip had van de Ne derlandse taal- Dat was een groot gemak voor Annie en bovendien hielp het haar bij het aan leren van Maleis. Tenslotte viel dat nog mee. Drie maanden later kwam Flip thuis met de mededeling, dat hij een mooie promotie had ge maakt. Zijn vrienden hadden hem reeds gefe liciteerd en hem voorspeld: „Jy wordt metter- tijd wel administrateur". Flip vertelde het Fen verhaal dat eindirt. droogjes en zakelijk, niettemin was duidelijk zicht- een keer gewaagd, .i:Het„is au be?le ."W- om de tabak be" al te kunnen en beloofde dus, met Frans te pra- een schoonzoon? Hij 'herinnerde 'zich, hoe Jan kijken, zei hij tot Annie. ten. Inderdaad deed hij het dezelfde week. als jongen dwaze poppetjes tekende, portretten Die zelfde week gebeurde het. s Avonds vertelde hij Annie, dat zij besloten van onderwijzers en van de buren, soms ook ^e0nWHo fraaEfahni!5 nitnrifn niii6 ru,renu v°ortaan4drie^ weken op gezamen- van de huisgenoten, overdreven belachelijke ca- nao r> an an ma ra a m.n. a 4~ ricaturen. Maar overleg had hij nooit getoond. - maar ,.7o a dacht aan de voetstappen'J- velden, de fraaie hoge planten met brede pun- lijke kosten de tocht te maken. tig toelopende bladeren, de dikke trossen rode Zo ging de tijd verder. Flip had het druk, Hfj~~dacht jjvij maar moe werd hij niet. Zijn gezond lichaam was Jan eens in de tuin had gemaakt. Aardig be- In de droogschuur werden de bladeren aange- de laatste jaren, zelfs hier in Indië, tot nog dacht. Maar Flip had hem moeten wijzen op regen en te drogen gehangen. krachtiger ontwikkeling gekomen. Stoer en sterk allerlei ondoordachte fouten bij de uitvoering In de fermenteerschuur hing een scherpe geur. I.ep hu op krachtige benen, steeg te paard. be. En nu was hij voorgoed tekenaar geworden. Ze- Daar lag de tabak op aaneen gerijde hopen als stuurds de auto en leidde een belangrijk onder- ker om zijn fantastische buitenissigheden bot een bergrug van -nderbalve meter hoog en deel van de administratie van het machtige be- te vieren! sneuen breed. Het was er benauwd heet en vochtig dooi drijf.^ Zijn minderen en zijn gelijken keken te- Die week ging er een gepeperde brief naar Nederland aan het adres van Jan. het broei, i natte tabak. Werd de tem- gen hem op. peratuur te hoog, dan moesten de hopen wor- Trouw hield hij zich aan de afspraak. Elke (Wordt vervolgd) Admiraal McCormick Atl. vlootvoogd? Men verwacht spoedig de benoeming an Lynde McCormick tot opperbevel hebber in de Noordelijke Atlantische Hij zal waarschijnlijk als zodanig worden voorgedragen door de Raad van plaatsvervangers van de Nato te Londen dan door president Truman worden benoemd. Als zijn plaatsvervanger wordt de Engelse vice-admiraal Sir Richard Symonds Tayler voorgesteld. Symonds Tayler is van 1949 tot October 1951 op perbevelhebber geweest van de Britse vloot in de Amerikaanse en Westindi- sche wateren. In die tijd stond hij in contact met Amerikaanse marine autoriteiten. Amerikaanse troepen te Bremerhaven Gisteren is te Bremerhaven het eerste Amerikaanse contingent manschappen aangekomen voor de Atlantische strijd krachten van generaal Eisenhower. Dit contingent, bestaande uit ruim 1500 of ficieren en manschappen met straalvlieg tuigen en bommenwerpers, zal in Frank rijk gestationneerd worden. Nederlandse journalisten naar Indonesië De heren L. Hanekroot, voorzitter van de Federatie van Nederlandse journalis- en politiek redacteur van de Tyd, P. 't Veer van het Vrije Volk, B. Kor sten van de Maasbode en de KRO, De Rot Het Vaderland en Welling van de grote provinciale dagbladpers zullen op uitnodiging van de Indonesische regering maken door Indonesië, waar zij 14 Februari a.s. op Kemajoran worden verwacht. Tevoren zullen zy op uitnodi ging van de Pakistaanse regering Karachi bezoeken. In Californië is een lichte Ameri kaanse bommenwerper verongelukt. Drie van de vier inzittenden lieten hét leven, i Het lied det aethergolven DINSDAG 29 JANUARI. HILVERSUM I (402 m.) AVRO 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas- Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Sopraan, bas-bariton en piano. 12.ÖÓ Orgel en accordeon. 12.20 Gram. 12.40 Pianoduo. 1.00 Nieuws. 1 15 Mededelingen. 1.20 Prome nade orkest. 2.00 -Voor de vrouw. 2.30 Gram. 1.20 Schoolradio. 3.00 Gram. 3.30 Onze Amer. Buren. 4.05 Kinderkoor. 4.30 Zendersludting 6-00 Nieuws. 6.15 Hawaiianimuziek. 6-30 Su- 7.20 Omroepkoor. 7.4! mijn letterkundig verleden" vraag tem t aar de OIvttid HHHRIRHHBiaiid, klankbeeld. 10.45 Buitenlands overzicht. 11. Nieuws. 11.15 Jazzmuziek. 11.45—12.00 Grai HILVERSUM II (298 m.) KRO 7.00 Nieuws. 7.15 Morgengebed. 7. Zendershiiting. 9.00 Nieuws. 9.15 Voor huisvrouw 9.35 Gram. 9 40 „Lichtbaken causerie. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Grar 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11- Scboolradio. 12.03 Gram. 1255 Zonnewijze 1.00 Nieuws. 1.20 Actualiteiten. 1.25 Amu orkest en solist. 2 00 Gev. programma. 2.: Gram. 3.00 Schoolradio. 3.20 Gram. 3.30 Zii kenlof 4.00 Voor de aieken. 450 Zenderslu ting. 6.00 Nieuws. 6.15 Act. 650 Sport. 6.: 7.30 Gram. 7.40 „Dit is let. audeville-pro 8.02 De gewc man. 8.15 ..Die Zauberflöte". oper De Radiodokter. 10.45 Avondgebed. 11.00 uur Nieuws. 11.15 „Gezond gezin", causerie. 11.2512.00 Omroeporkest ENGELAND, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Sctiooolradio 12.40 Pianorecital. 1.00 Voor de kinderen. 7.00 Nieuws. 7.15 Soort. 7.20 Gram. 8.00 Gev. programma. 1050 Idem. 9.00 Hoorspel. 10.00 Nieuws. 10.15 Actualitei ten. 1050 Gev. programma. 11.00 Discussie. 11.30 Strijk-ensemble en solisten. 1145 Par- lemeirtsoverzieht. 12 00 Nieuws Verslag Ver. Naties. ENGELAND. BBC Light Progr. 1500 en Z47. 12.00 ..Mrs. Dale's Dagboek". 12.15 Rhyth- mische muzi> kindi :iek. 45 Voordracht. 00 Vooi Orkestconcert. 0 f 30 V< 1.00 I .00 Liet 1.45 Dar .Mrs. Dale's Dagboek". 5 Orkestconcert. 6.15 Orgelspel. gTamma. 7.00 Idem 7 45 Hoorspel 8.00 125 Sport. 8.30 Verzoekprograi 0.15 Lichte muziek. Nieuws. FRANKRIJK. Nat. ProgT. 347 en 24 12.00 Gram. 12.30 Orkestconcert 1.00 ieuws. 1.45 Vioolrecital. 2 00 Nieuws, irdraoht. 6.30 Amer. uitzending Orkestconcert. 8.00 11.00 Voordracht en 11.45—12.00 Nieuws. BRUSSEL 12.05 Omroeporl 1 424 i 1.00 Niet: 1-10 v 6.00 Nieuws. 6.40 Gram. 7.00 Zang e piano. 7 20 en 7.30 Gram 7.45 Nieuws. 8.1 m. 9.00 Omroepork. 9 50 Nieuws. BRUSSEL 324 m. .00 Pianoduo 12.34 Gram. 1250 Koerse 1.00 Nieuws. 1.15 Gra 72.55 Grar... ,.w i.m uuuii, ^.uu— 3.00 Schoolradio. 5.00 Nieuws. 5.10 Gram. j .40 Idem. 'Ugd. 6.30 515 Voor de klei 5 50 Boekbespreking. 6 00 Voc "oor de soldaten. 7.00 Nieuws 750 Pi'a 'tal. 8 00 Hoorspel 9.00 Gram. 9.15 Omroep- rkest en solist. 9.45 Act. 10 00 Nieuws. 10.15 n 10.45 Gram. 1055—11.00 Nieuws. Televlsle-Lopik. Dinsdag VARA 20.15—21.45: 1. .Af ben ij", televisie-spel. 2. Dansorkest. 3. Weer- 1. Pauze. 4. Programma over het van de schaats. 5. Poppentheater. Advertentie). j —.hangerig, loom? i Dat ellendige gevoel ver- J Ipdwynt met één of tweej|f

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2