Mcutuc iCcitorijc ÜTouroiil In Cairo ten minste honderd gebouwen verbrand of verwoest Faroek ontslaat Nahas Pasja en Aly Maher Pasja „dictator" Eerst regeling der Saarkwestie en toetreding tot Atl. Pact Wist U MAANDAG 28 JANUARI 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week. Twee en dertigste Jaargang No 9340 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTEU1K-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Jlutnstttthttoluta »gn Mrt In tegftenspotf Voetbal in de sneeuw Staal van beleer na massaterreur IN EGYPTE hebben de gebeurtenissen een sensationele wending geno men. Een door linkse elementen opgehitste massa oefende in het centrum van Cairo een waar schrikbewind uit. Meer dan honderd ge bouwen, waaronder 25 bioscopen en vele winkels werden een prooi der vlammen. Een aantal Britten werd gedood, vermoedelijk vijf, maar er worden er nog negen vermist. Van Egyptische zijde verloren circa twintig mensen het leven. Zaterdagavond kondigde de Egyptische regering de krijgswet af voor het gehele land. In Cairo werd de avondklok ingesteld. Alle scholen en universiteiten in Cairo zijn gesloten. Een woordvoerder van de Egyptische delegatie bij de V.N. gaf te kennen, dat Egypte hoogstwaarschijnlijk de diplomatieke betrekkingen met Engeland zou verbreken. Toen de spanning ten top gestegen was, volgde een nieuwe sensatie: het bericht, dat koning Faroek premier Pasja en diens, geheel uit Wafdisten bestaande, kabinet had ontslagen. De ex-premier Aly Maher Pasja, die geacht wordt voorstander van samenwerking met Enge land te zijn, heeft daarop een nieuwe regering gevormd. Volgens poli tieke waarnemers, zou het parlement, waar Nahas Pasja's Wafd-partij een absolute meerderheid heeft, ontbonden worden. Dit belangrijke besluit van de Koning Hoessein, de leider werd genomen, nadat de ex-premier diens kabinet urenlang hadden beraad slaagd over verdere maatregelen na hei angstaanjagende oproer. Over de cijfers aan doden en gewonden is men het niet eens. Zo wordt zelfs beweerd, dat er 300 Egyptenaren. gewond werden en 17 Britten het leven verloren. De nieuwe premier Aly Maher Pasja, wiens kabinet geheel samengesteld is uit onafhankelij- ken, is tevens benoemd tot militair gouverneur van Egypte. Hij is behalve premier, minister van Buit. Zaken, Oorlog en Marine. Zijn functie doet den ken aan dictatoriale bevoegdheden. Aly Maher Pasja is 68 jaar oud en wordt beschouwd als de „sterke man". De staat van beleg zal voortduren, totdat de toe stand, die nog uiterst verward is, enigs zins is opgehelderd. Ruim 1500 man Britse troepen, die be schikten over zwaTe gevechts- en pantser wagens, op vrachtauto's gemonteerde imaohinegeweren en lichte luohtdoelartil- lerie, hebben het voornaamste deel van Ismailia bezet. Ongeveer 350 Britse ge zinnen werden uit de gevaarlijke zone weggevoerd en zullen vermoedelijk spoedig per vliegtuig naar Engeland terugkeren. Cairo is voor een groot deel veranderd in een rokende puinhoop. Niemand, ook vreemde onderdanen niet, mogen de stad verlaten. Alle toegangs wegen zijn hermetisch afgegrendeld. Wie zich niet houdt aan de bevelen der politie, wordt neergeschoten. Rondom het paleis van Koning Faroek en de Britse en Amerikaanse ambassades is een hecht cordon gelged. Het is er heet toegegaan. Trage, zware rookwolken stegen op uit de smeulende puinhopen van bioscopen, casino's en benzinestations, waar duizen den oproerkraaiers met brandende toortsen binnendrongen. Machteloos stond de politie tegenover een overmacht. Toen rukten militairen de gevaarlijke wijken van Cairo binnen. „Hulp van de Russen"1 Met traangas, brandslangen, stokken en andere wapens poogden zij de joelende menigte uiteen te drijven. Een enorme ravage werd aangericht. In een aantal bioscopen werd de inventaris naar buiten gesleept en in brand gestoken. Zelfs de bekende Britse „Turf-club" werd een prooi der vlammen, en ook de consulaten van Zweden cn de Libanon moesten het ontgelden. Een zelfde lot trof het „Shepherd-hotel" en vele luxueuze win kels. Onophoudelijk klonken kreten als „dood aan de Britten" of „wij willen hulp van de Russen". Voortdurend spoorden leden van de T.g. „bevrijdingsbataljons" de opgewon den menigte aan, naar de Kanaalzone te trekken en de Britten er uit te werpen. Thans liggen de ziekenhuizen overvol met mannen en vrouwen en de artsen kunnen het werk niet af. Europese fami lies te Ismailia waren Zaterdag bezig met puinruimen. De schade in Cairo wordt tengevolge van de botsingen ge schat op 10 millioen Egyptische ponden. Nederlandse kolonie in veiligheid Een groot aantal demonstranten werd gearresteerd. Volgens het Britse Zon dagsblad Sunday Chronicle, zou zijn vast gesteld. dat ook de Groot Moefti van Jeruzalem, Ahmid el Hoesseini, in Cairo verblijf hield. Als geestelijk leider van 'n grote Mohammedaanse organisatie zou hij ook in Egypte tot de vermelde excessen hebben aangespoord Thans zou Ahmed Moll terug op Schiphol zijn honderdste vlucht al. Egyptische ialistische partij, door de Egyptische politie gearresteerd zijn en verantwoor delijk worden gesteld voor de ernstige incidenten, die zich in Cairo hebben afgespeeld. Intussen hebben verschillende rege ringen, Zweden, Amerika, Engeland, Frank ijk, Zwitserland en verscheidene Arabische staten tegen de ongeregeld heden geprotesteerd. Egypte wordt gesteld voor het verlies aan mensenlevens en goederen. Volgens telegrammen, binnengekomen by het min. van Buitenlandse Zaken te Den Haag, zijn de leden der Neder- Ise kolonie in veiligheid. Zy iaar schatting een vijftigtal perso- waarbij vrouwen en kinderen zijn inbegrepen. Voor wat het luchtverkeer betreft, de KLM-toestellen blijven in Cairo landen. De Willem Ruvs, die op Indonesië en de Johan van OLdenbarnevelt, die Woensdag in Port Said wordt verwaoht, zullen de normale route door het Suez-kanaal blijven vol gen. Amerika matiging Met spanning wacht men in Londen op de komst van Churchill. Minister Eden heeft o.a. met de Amerik. ambassadeur en de stafchefs geconfereerd over nit maatregelen om de Britse onderdanen in Egypte, naar schatting "2000 te be schermen. Op Cyprus zouden troepen ge reed staan om op het eerste sein naar df Suez-zone te vertrekken. Ook in Ismailia heeft een Britse divisie de nodige maat regelen getroffen. Over de houding Amerika is het oordeel verschillend. Echter hebben de Amerik. diplomaten te Cairo en te Londen opdracht ontvan gen, op matiging aan te dringen e; ieder geval de weg open te houden onderhandelingen. Tot een afbreken de diplomatieke betrekkingen tussen Egypte en Engeland is het nog niet geko men. Er is in Washington veel aan ge legen, te voorkomen, dat Egypte de vonk - wordt, die het Nabije en Midden Oosten i-1 in vlam zou kunnen zetten. Adempauze in Tunis Laat Frankrijk deze gelegen heid benutten Tijdens het weekend vielen er in Tunis geen belangrijke, nieuwe orde verstoringen te constateren. Voorlopig althans hebben de nationalisten de sa botagedaden gestaakt Echter heeft de leider van de linkse neo Destoerparty. Bourguiba, verklaard, dat de Tunesiërs zich beheersen, om tegemoet te komen aan de wensen van de Bey. Laten de Fransen de gelegenheid benutten om politieke concessies te doen, aldus Bour guiba, of er zal een nieuwe explosie vol gen. Tot dat doel is reeds een ambtenaar het Franse ministerie van Buiten landse Zaken, Jaloy, uit Parijs naar Tu- overgekomen. Mitterand, de Franse minister van Staat, dringt aan op her vatting der onderhandelingen. De Repu blikeinse Volksbeweging, waartoe ook de minister van Buitenlandse Zaken, Schuman, behoort, nam een motie aan, •in eveneens hervatting der onder handelingen wordt 'bepleit. Teneinde op alle eventualiteiten voorbereid te zijn, heeft de Franse regering toch weer nieu we versterkingen naar Tunis gestuurd. Eisenhower toch candi- daat voor presidentschap Ook generaal Eisenhower is nu defi nitief candidaat bij de Republikeinse voorverkiezingen voor het President schap der Ver. Staten. Hij heeft namelijk niet verzocht, zijn naam te schrappen voor deze voorverkiezingen in de staat New Hampshire, die op 11 Maart worden gehouden, aldus Reuter. Passagiers niet op eiland achtergelaten Kapitein van zeilschip spreekt beschuldigingen tegen Kapitein Lamberty van de Anna Elisa beth, het zeilscheepje, waarmede hij Nederland langs Curacao en door het Panamakanaal naar Tahiti gevaren heeft en die er van beschuldigd wordt, dat hij de Duitser Strobel en de Belg De Failly op een eenzaam eiland van de Galapagos- archipel heeft achtergelaten, schrijft een brief, dat deze twee personen ondanks zyn waarschuwingen het binnenland wa ren ingegaan naar een Duitse plantage en niet op tijd aan boord waren gekomen. Nadat hij een halve nacht gewacht had, was hij vertakken. Relletjes in Syrië Te Beiroet, in Syrië, kwam het tot een botsing tussen studenten van de Amerik. universiteit en de politie. De studenten demonstreerden tegen recente gebeurtenissen te Aleppo Damascus. Er ontstond een vuurgevecht, waarbij aan beide zijden vele gewonden vielen. De Syrische regering heeft alle betogingen verboden. Het geld in Roemenië ongeldig verklaard Roemenië heeft Zondag al het in om loop zijnde geld ongeldig verklaard e de koers van de lei gebonden aan di de roebel. Vierhonderd oude leis worden nu inwisselbaar tegen één lei. verbod ige gelden, het grootste deel der spaarduitjes inbegrepen, zullen dwijnen. Particulieren kunnen de 1000 lei inwisselen tegen 10 nie de volgende 2000 tegen 10 en de rest 400 tegen één. Schulden aan het buitenland worden met 95 procent verminderd. Busongeluk in Mexico eist 41 doden Chauffeur stak een sigaret op Doordat een autobus bij Athxco (Mexico) in brand vloog en uit elkaar sprong, zijn 41 personen levend ver brand, drie hunner waren kleine kinde- Zes passagiers slaagden er in uit het brandende voertuig te komen. Zy n ten met ernstige brandwonden naai ziekenhuis overgebracht worden. De overlevenden verklaarden, dat de brand ontstond toen de chauffeur sigaret aanstak en een brandende lucifer op de vloer gooide vlak bij een lekken de benzinetank. De benzine vatte onmid dellijk vlam. De chauffeur sprong uit een open staand raampje naast zijn zetel er de bus aan haar lot over. Deze reed tegen een boom en kwam in een sloot terecht. Een explosie volgde en de bus stond in lichterlaaie. De chauffeur ts nog steeds voortvluchtig. Lodewijk van Deyssel overleden De letterkundige Lodewijk van Deys sel (pseudoniem vcor Karei Joan Lode wijk Alberdingk Thijm), de laatst over geblevene der „Tachtigers", is Zaterdag avond tussen acht uur en halfnegen in zijn pension te Haarlem overleden. Hij bereikte de leeftijd van 87 jaar. Aan zijn dood is geen ziekbed vooraf gegaan, ij is onverwacht gestorven. Hij werd op 22 September 1864 gebo- >n als zoon van de bekende R-K. let terkundige J. A. Alberdingk Thijm en werd een der belangrijkste leiders en woordvoerders van de z g. Nieuwe-Gids- beweging (pl.m. 1890). In dit tijdschrift der jongeren-van-toen verscheen zijn vlammend proza, felle, vlijmende arti kelen, alsmede schetsen en proza- studies. Zijn critieken zijn gebundeld Verzamelde Opstellen (negen bundels), in ook andere prozastukken zijn opgenomen. Later verscheen een bloem- g, de Verzamelde Werken in acht delen. Zijn romans zijn: Een Liefde (1887); De kleine Republiek (1889); Uit het leven van Frank Rozelaar (1911) Onder het pseudoniem A. J. schreef hij biografie van zijn vader en studie over Multatuli. Lodewijk van Deyssel was eredoctor m de Amsterdamse gem. universiteit, ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw, commandeur in de orde var Oranje-Nassau, groot-officier in de Leo poldsorde en commandeur in de kroon orde van België. (Elders in dit nummer publiceren wij n artikel over hem). Gasontploffing in Voorburg: één dode In een woning aan de Overbrugkade in Voorburg is gistermiddag een gasont ploffing er de oorzaak van geweest, dat de omstreeks 80-jarige, alleenwonende heer Van M. van schrik een hartverlam ming kreeg er. dood in zyn huis aangetroffen. Het ongeluk is veroorzaakt doordat de bewoner in de keuken een petroleumkachel liet branden, terwijl hij vergeten had het gastoestel uit te draaien. Toen het uitstromende gas de kachel bereikte, volgde een explosie, die de ruiten van de keuken deed springen. De heer Van M. schrok zodanig, dat hy onmiddellijk moet zyn overleden. Het stoffelijk overschot werd naar St. Anto- Volgens Hallstein heeft men nu de keus tussen twee overgangsstelsels: 1. De Euro pese defensiegemeenschap zou lid kunnen worden van de Atlantische organisatie en het individuele lidmaatschap van Frank rijk. Italië, België, Luxemburg en Neder land zou dus komen te vervallen; 2. Deze vijf landen zouden dit lidmaatschap kun nen behouden, indien alle beslissingen in Atlantisch verband, -waarbij Europa be trokken is, onderworpen zouden worden de eenstemmige goedkeuring van de Raad van Ministers, geprojecteerd voor het Europese leger. In beide gevallen zou Duitsland in feite gelijke stem hebben in Nato-aangelegenheden. Wat de Saarkwestie betreft, maakt men zich in politieke kringen te Bonn bezorgd over de benoeming van Grandval tot Frans gezant te Saarbrücken. Het is zelfs mogelijk, dat het debat over het Europese overgebracht Knoeierijen bij Eindhovens kantongerecht Op het bureau van het kantongerecht te Eindhoven zijn verschillende onregel matigheden aan het licht gekomen. Stukken van overtuiging, waaronder twee jachtgeweren, die in het kantonge recht waren opgeborgen, blijken door klerk te zijn verkocht. Enkele andere beambten hebben opgeslagen levensmid delen gestolen. Dit was mogelijk door knoeierijen in de administratie. Vorig jaar werd reeds een klerk in verzekerde bewaring gesteld. De man inmiddels vrijgelaten en geschorst, nu zijn weer nieuwe knoeierijen ontdekt. Het Italiaanse vredesverdrag Rusland wil geen verzoek steunen Radio Moskou heeft omgeroepen, dat het verzoek van Italië tot wijziging van het vredesverdrag, slechts ten doel heeft, actieve rol te gaan spelen in het Noord-Atlantisch verdrag. Rusland voelt niets voor, aan inwilliging verzoek mee te werken, tenzij Italië de NA.T.O. verlaat. Aldus de inhoud een nota, die Gromyko aan de Italiaanse zaakgelastigde te Moskou heeft overhan digd. Zoals men weet, hebben 15 andere landen gunstig op het Italiaanse verzoek beschikt. Duitsers stellen weer hun eisen "p^E CONFERENTIE over het Europese leger, die Zaterdag te Parijs begon, moest gisteren worden geschorst, daar de Duitse afgevaardigde, prof. Hallstein, het lidmaatschap van het Noord-Atlantisch Pact voor zijn land opeiste. Zulks als prijs voor deelneming aan de verdediging van West- Europa. Hallstein zeide, dat West-Duitsland hetzij onmiddellijk in bedoelde organisatie moest worden opgenomen, hetzij krachtens een interim-systeem, dat de rechten van zijn land zou beschermen. Kort tevoren had een officiële woordvoerder te Bonn laten weten, dat bondskanselier Adenauer niet zal instemmen met een Duitse bijdrage aan de Europese defensie, vóórdat de Saarkwestie opgelost zal zijn. Deze Duitse eisen kwamen op het ogenblik, dat de ministers na zeer moeilijke besprekingen bijna een accoord over de vorming van een Europees leger hadden bereikt. Kwestie-Bertha Hertogh nog niet ten einde (Van onze correspondent Alfred van Sprang) SINGAPORE. Januari 1952 De kwestie van Bertha Hertogh houdt nog steeds de gemoederen in de Islami tische wereld in beroering. Men weigert zich namelijk neer te leggen bij de be slissing van het gerechtshof, dat het hu welijk ongeldig heeft verklaard. Het gaat nu niet langer om Bertha, maar om het principe of het gerechts hof een Islamitisch huwelijk ongeldig kan verklaren. Men wil dit proefproces tot voor de privy council in Londen uit vechten. Om de hoge kosten hiervan te bestrij den, heeft een actie comité onder leiding van de honoraire consul van Irak, Al Sayed Ibrahim Al Saqqaf, gelden bijeen gebracht. Hetzelfde eomité heeft zich ook het lot aangetrokken van zes Aziaten die dood veroordeeld zijn wegens moord op een Brits militair. Men noemt dit i voorbeeld van ernstige discriminatie vreest, dat het aanleiding zal geven tot nieuwe agitatie in de Oosterse wereld. Nederlanders leven sober Drie op de iien drinken nooit sterke drank Drie op de tien volwassen Nederlan ders drinken volgens een onderzoek van het Nederlands Instituut voor de pu blieke Opinie nooit sterke drank. Deze groep omvat 32 pet van alle onder vraagden. Verder verklaarde 39 pet „zelden" sterke drank te gebruiken. 25 pet „zo nu en dan" en 4 pet „geregeld". leger, dat op 7 en 8 Februari in de Bonds dag gehouden moet worden, niet zal door gaan. Vorderingen Inzake de besprekingen van de minis ters, voordat de Duitse gedelegeerde zijn stelde, het volgende: Overeengeko- werd, dat de organisatie voor het Europese leger zou bestaan uit vier on derdelen: 1. een Raad van Ministers, met elk land; 2. een gemeen schappelijke assemblée; 3. een defensie commissie van negen man (grote landen elk twee leden, de Beneluxlanden elk één lid), die het dagelijks bestuur zal vormen en verantwoordelijk is aan de Raad van Ministers en Assemblée; en 4. een Inter nationaal gerechtshof, dat hetzelfde zal zyn als dat voor het plan-Schuman. Wat de wijze van stemming binnen de Raad van Ministers betreft, wist Van Zeeland (België) te bereiken, dat de lijst van kwesties, waarover met algemene stemmen beslist moet worden, werd uit gebreid. De deskundigen zullen dit com promis uitwerken. De Beneluxlanden stemden er toen mee in, dat in bepaalde gevallen een gewone en in andere kwes- twee/derde meerderheid voldoen de zal zijn. Minister Stikker, die wegens drukke bezigheden in ons land, gisteravond Parijs al had verlaten, drong er nogmaals op dat het aantal vertegenwoordigers Frankrijk, Duitsland en Italië in de gemeenschappelijke vergadering slechts bedragen, inplaats van 24. Naar aanleiding hiervan is men gekomen tot een compromis, waarbij het cijfer 21 overeengekomen werd. Bedoelde drie landèn krijgen nu elk 21 zetels. België en Nederland krygen er elk 10 en Luxem burg slechts 4. WÊÊÊÊ Terwijl dr Drees al weer hoog en droog in Nederland is, ontvingen wij nog deze aardige foto van zijn ere promotie aan Maryland. Ruyter, waarschijnlijk geschilderd door Ferd. Bol, heeft ontvangen van Jhr Elias van Stabroeck te Brussel, wiens familie direct afstamt van een dochter van De Ruyter. DAT met de uitbreiding van het zie kenhuis in Middelburg eind van dit jaar wordt begonnen en de eerste etappe 1.3 millioen zal kosten. DAT Ned. reizigers, die via Amerika naar Canada. Cuba, Mexico, de Bahama s en de Bermuda-eilanden gaan en hun reis in de V.S. moeten onderbreken, geen doorreis-visa meer nodig hebben. DAT burgemeester O'Dea van Sydney de Rotterdamse haven heeft bezocht en in Nijmegen een krans heeft gelegd op het graf van de Australische sergeant- vlieger G. A. Cope, een broer van een wethouder van Sydney. DAT in de eerstvolgende dagen op het veer VlissingenBreskens geen auto's die meer dan 2.40 m. breed zijn en zware vrachtauto's vervoerd kunnen worden, daar de Kon. Juliana wegens schroef- schade uit de vaart is en ook de Prins Bernhard wordt gerepareerd. DAT voor het toezicht op de bedrijfsver. Noord-Nederland in Groningen thans zo als reeds werd aangekondigd tijdelijk is benoemd W. H. Segaar te Bussum. DAT tot directeur van de N.V. Organon is benoemd drs R. A. P. van Iersel, tot dusver adj.-directeur. DAT wegens de inbraak by de juwelier Smeets in Valkenburg (L.) twee personen zijn gearresteerd. DAT voor het zuig- en baggerwerk bij de sluizen van IJmuiden laagste inschrijf- ster was de N.V. A'damse Ballast My te A'dam met f 1.633.000 per jaar. DAT de deken en erekanunnik P. J. C. Manders te Valkenswaard, die vorig jaar zyn 40-j. priesterjubileum vierde, is benoemd tot ridder O.-N. DAT de Hollandsche Bank Unie van daag een nieuw kantoor opent in de hoofdstad van Uruguay. Montevideo. DAT de Zaandamse Gemeenschap in de a.s. zomervacantie behalve een jongens dorp ook een meisjesdorp zal vormen met een spoorwegwagon als slaapplaats. DAT het V.V.V.-wezen, huisorgaan van de Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelin genverkeer. na 3 jaar te zijn verschenen thans uit bezuinigingsoverwegingen wordt vervangen door een gestencild blaadje. DAT op de komende voorjaarsbeurs te Utrecht voor het eerst ook de visserij vertegenwoordigd zal zijn. DAT het rapport van c Tinbergen over de visserij binnen tien dagen aan de regering zal worden geboden. DAT de Ned. justitie zal nagaan tegen de wachtmeester W. L. uit Lage Mierde, die in Nederland is vrijgespro ken. maar in Turnhout wegens het neer schieten van een „stroper" tot 1 j. is ver oordeeld, een nieuwe instructie moet wor den geopend en daartoe inzage van dt Belgische stukken is gevraagd. DAT bij de Ned. Dok- en Scheepsbouw Mij te A'dam de voor Noorwegen ge bouwde motortanker Bill (18.000 ton) te water is gelaten en de werf t.m. 1956 nog voor f 500 millioen orders heeft. DAT mevr. Dassen-Van den Heuvel Eindhoven het leven heeft geschonken aan een drieling (twee meisjes en jongen). DAT op het nieuwe motorschip Eos de K N.S.M. een nieuw soort stalen lui ken zyn aangebracht waarbij afdekken mét presenningen (dekzeilen in drie la- gent totaal overbodig is en dus veel tijd wordt bespaard. Geen vrees meer voor Westerling (Van onze correspondent Alfred van Spreng) Singapore, Januari 1962. Door het practisch uitsterven van de Republiek Zuid-Molukken houdt men in Indonesische kringen hier niet langer rekening met pogingen van Westerling om zich naar dat gebied te begeven. Lange tijd heeft men zyn bewegingen in Europa met speciale belangstelling laten nagaan. Ook de Britten waren zeer in zijn plannen geïnteresseerd, daar men hem niet graag voor een tweede keer in Singapore zou willen zien. Toen Wes terling zich echter tnaar Frans grond gebied in Noord-Afrika begaf, was het moeiijlker om gegevens over hem te krygen daar de Fransen medewerking weigerden uit gramschap over de hou ding van Indonesië inzake de onafhan kelijkheid van Marokko. In de Maleise pers heeft men overigens melding gemaakt van de bijeenkomst in Den Haag, waarop Westerling via gramofoonplaten het woord gevoerd heeft. De bladen in de Engelse taal heb ben dit voorval echter volkomen ge- Korea op de twee sprong De V.N. bij* een bestand of nieuwe strijd De bekende senator Taft. die zich candidaat voor het presidentschap der der Ver. Staten heeft gesteld, verklaarde het volgende inzake Korea: Onder de huidige omstandigheden valt een min der gunstige vrede op Korea te verkie zen boven het voortzetten van een oorlog, waaraan geen einde schijnt te komen. Inmiddels hebben Amerika. Engeland en Frankrijk een beroep ge daan op de V-N. een speciale zitting van de Assemblée bijeen te roepen, als toch een bestand op Korea wordt getekend- Anderzijds wil men. dat de Assemblee in spoedzitting bijeenkomt als de oorlog op Korea wordt hervat. -Dit laatste geldt dus voor gevechten op grote schaal. Een resolutie zal binnen enkele dagen wor den ingediend. Te Pan Moen Djon wer den bescheiden vorderingen gemaakt voor een bestand. Althans ten aanzien van de kwestie der controle op het na leven der wapenstilstandsbepalingen. De Noordelijken hébben echter vandaag weer om 24 uur uitstel gevraagd. Zweden 25, Limburg 8 graden Winter in heel Europa, maar zal het nog lang duren? OVERAL IN EUROPA IS HET NU WINTER. De laagste temperaturen komen voor in Noord-Zweden, waar het 25 graden of meer vriest. Ook in West-Europa, waar de sneeuwlaag een sterke nachtelijke uitstraling heeft bevorderd, was het de afgelopen nacht flink koud. Enkele stations in Midden-Frankrijk meldden 15 graden vorst, in Zuid-Duitsland en Oos tenrijk kwam eveneens tot 15 graden vorst voor. Toch is het, voorzover West-Europa betreft, geen winter, die is ontstaan door aanvoer van kou uit het Oosten. Inte gendeel, aan de achterzijde van een de pressie. die dit weekeinde boven de Noordzee lag, stroomde voortdurend po laire lucht van over zee binnen. De de pressie veroorzaakte daarbij talrijke sneeuwbuien, die de afgelopen nacht plaats begonnen te maken voor opklarin gen. De omstandigheden waren toen gun stig voor een sterke afkoeling. In Noord- Brabant en Limburg wezen de thermo meters vanmorgen dan ook 7 i 8 graden vorst aan. Aan de Noordzeekust was de temperatuur toen nog juist iets boven het vriespunt, hetgeen een gevolg was van de Westelijke lucht. De vraag of het winterweer ook de komende dagen zal voortduren is op dit ogenblik nog moeilijk te beantwoorden. Ten Westen van de Britse eilanden be vindt zich een depressie, waarvan de invloed zich verder naar het Oosten uit breidt Een volgende actieve depressie, het Oosten komt, tref- midden op de Oceaan aan. Van „Ambtenaar schandalig slecht bezoldigd" Promotie moet open staan voor bekwame krachten „De ambtenaar wordt schandalig slecht bezoldigd. Velen in het ambtenaren corps komen daardoor in een dwang positie en gaan naar het particuliere be drijfsleven over. Op deze manier krij gen de departementen een tekort aan be kwame krachten." Dit zei de algemeen secretaris van de Sociaal-Economische Raad. drs H. L. Jansen, tijdens het afge lopen weekeind op een studiebijeen komst van de Alg. R.K. Ambtenarenver- eniging in Hilversum. Wanneer de P.B.O. verwezenlijkt zal zijn, zal de ambtenaar zich evenals voor heen slechts bezig behoeven te houden met de grote lijnen. Dat vergt een be kwaamheid, die slechts kan worden ver kregen wanneer de overheid een voor beeld neemt aan het bedrijfsleven. Pro motie moet mogelijk zijn voor bekwame krachten. Traditonele opschuivingen en leeftijdsoverwegingen moeten daaraan niet te pas komen, aldus drs Jansen. Nietszeggende woorden van Mossadeq De Perzische premier Mossadeq heeft door tussenkomst van de scheidende ambassadeur, Sir Francis Shepherd, een boodschap gericht tot de Britse regering. Hierin verzoekt hij de Engelse politiek ten aanzien van Perzië te wyzigen. opdat het geschil over de olie voor goed be ëindigd kan worden. Mossadeq blyft echter de schuld werpen op de Britse regering, dat het meningsvrsohil nog niet uit de weg is geruimd. Aangedrongen wordt op het volgen van een andere poli tiek. teneinde de huidige situatie te ver beteren. de gedragingen van deze depressie hangt voor een belangrijk deel het verdere weersverloop in West-Europa af. Deze aanval op de winter doet in onze om geving de kans op neerslag weer toe- IJsvelden op IJsselmeer Op het IJsselmeer hebben zich, van Nijkerk tot bij Naarden en van de hoek van het IJ tot Pampus, ijsvelden ge vormd met een dikte van ongeveer 1 cm. De zeilvaart wordt er enigszins door be lemmerd. Aufo reed sloot in Hond oorzaak van een dodelijk ongeluk Doordat plotseling een hond de weg overstak en de chauffeur daarvoor wilde uitwijken, is Zondagmiddag by Jisp (N.-H.) een auto .van de weg gegleden en zijdelings in een sloot terechtgekomen. De bestuurder, de gepensionneerde po- litie-agent K. de Boer uit Wormer. kon zich door het openen van een portier in veiligheid stellen, maar zijn 59-jarige echtgenote is verdronken. In een weiland bij Tilburg is Za terdag de 72-jarige Fr. van B. gevonden, die sinds twee en een halve dag werd vermist De grijsaard was bewusteloos en is op weg naar het ziekenhuis overleden. Begeleider en geheugen kwijt Oude vrouw liep 15 km door sneeuw naar Hillegom Huilend op een dik besneeuwd hek werd Zaterdagavond om tien uur in Hil legom een 71-jarige vrouw aangetrof fen. Het was mej E.K.. die in Bever wijk in een rusthuis woont Zy was in Haarlem, op weg naar het Diaconessen- huis, haar begeleider kwijtgeraakt. De 15 km lange weg, van Haarlem naar Hillegom, had zij daarna te voet afge legd. De dodelijk vermoeide vrouw kon zich niets meer herinneren Zy werd ge ïdentificeerd en per taxi naar Beverwijk vervoerd- WEERBERICHT Plaatselijk opnieuw sneeuw Tot morgenavond verwacht De Bilt: Half tot zwaar bewolkt met plaatselijke neerslag, hoofdzakelijk in de vorm van sneeuw. Matige tot vry krachtige wind u:t Zuide lijke richtingen. Vannacht in het Oosten v®r, het land hier en daar matige vorst, overigens lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt ZON EN MAAN Dinsdag: zon 8.26 tot 17.20 uur; maan 9.36 tot 21.11 uur. Op 2 Febr EK.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1