STADSNIEUWS Drie équipes verongelukten in de strijd op de weg 95! nieuwe leidsche couhant 5 vrijdag 25 januari 1952 Vervolg van Jeruel krijgt eigen voorganger De stadsevangelisatie Jeruel krijgt Zondag een eigen voorganger in de per soon van de heer H. Schouten Jr. In de morgenbijeenkomst, die om tien uur be gint, hoopt de predikant-evangelist Hes- sel van der Flier hem tot evangelist voorganger te installeren, waarna de intrede volgt. Tevens wordt in deze dienst afscheid genomen van de jongste broer van de heer Schouten Jr., die voor het vol tooien van zijn studie naar Beatenberg (Zwitserland) vertrekt. Het is het plan van de heer Schouten om na beëdiging van deze studie als zendeling-evangelist naar Afrika te gaan. Weer worden bloedgevers onderscheiden Op 18 Februari wordt aan honderd donores van de bloedtransfusiedienst van het Ned. Rode Kruis de Landsteinerpen- ning uitgereikt. Deze personen gaven vijf maal bloed. De uitreiking begint om 8 uur in de grote cursuszaal van het Acad. Ziekenhuis. Hervormde wijkvereniging 25 jaar In Juni zal de wijkvereniging van de Hervormde wijkgemeente Rembrandt- wijk 25 jaar bestaan. Uit het wijkbestuur en verschillende onderafdelingen is nu een comité gevormd om een eenvoudige herdenking voor te bereiden. Het ligt ook in de bedoeling een verkoopdag te houden. Zilveren jubileum van de heer J. Meertens Vandaag herdenkt de heer J. Meer tens, technisch opzichter, wonende Lage Morsweg 75, dat hij 25 jaar geleden bij de Rijkswaterstaat in de dienstkring Leiden zijn werk begon. De heer Meer- tens maakt deel uit van de groep, die belast is met het onderhoud van de rijks weg Haagse Schouw tot de Utrechtse grens. Velen kennen hem dus. Niet alleen als een ijverig werker, maar ook als een gemoedelijk man, voor wie in de eerste plaats allen, die met hem samenwerken, achting koesteren. Zijn collega's hebben hem vandaag op eenvoudige en hartelijke wijze gehul digd. Verscheidenen hebben daarbij het woord gevoerd. En zij voegden natuur lijk de daad bij het woord. Leidse Hervormde Gemeente Gesprek met vrijzinnigen weer op gang De centrale kerkeraad van de Leidse Hervormde Gemeente heeft besloten om, te trachten het kerkelijke gesprek met de vereniging van Vrijzinnig-Hervorm den hier en in Oegstgeest weer op gang te brengen. De kerkeraad heeft ongeveer een jaar geleden aan verscheidene Ge meenten de vraag voorgelegd, hoe zij de verhoudingen tot de minderheden heb ben geregeld. Men kreeg brieven uit A'dam, Groningen, Veendam, Utrecht, Deventer, Arnhem, Voorburg, Rijswijk en Den Haag. Dit onderzoek is de aanleiding geworden voor het besluit. Ds D. J. Vossers, de voorzitter van de centrale kerkeraad, schrijft hierover in het Leids Hervormd Kerkblad onder meer: „We willen dit gesprek voeren over enkele cardinale punten van het belijden van de Kerk en het niet laten storen door vroegtijdig practische consequenties daaruit te trekken". Per kleurenioto door Zwitserland In de Burcht zag een volle zaal gister avond de Zwitserse bergen in kleuren. De heer F. Veldman, propagandist voor de N.V. Kodak in Den Haag, maakte het vorige jaar een autotocht naar het Zui den. naar Zwitserland. Op die reis foto grafeerde hij alle mooie dingen in kleu ren. En het resultaat was verrassend Met grote belangstelling volgde het pu bliek zijn voordracht. De laatste opname, een zonsondergang op een Zwitsers meer, bekroonde de vertoning. Lezing voor E.H.B.O.-raad Voor de E.H.B.O.-raad sprak dokter H Bakema gisteravond in de Kleine Burcht over het ontstaan en de ontwikkeling van de mens. Spr. behandelde eerst het verschil tussen de leer van Darwin en het scheppingsverhaal Het verschil tus sen mens en dier is in veel gevallen dui delijk aan te tonen. Nadat dokter Bake ma uitgebreid had verteld over de ont wikkeling van de mens, volgde een pauze, waarna spr. talrijke vragen moest beantwoorden. De voorzitter, de heer P. Angenent, sprak een dankwoord. Kapperssucces Onze stadgenoot de heer B. Phi be haalde de tweede prijs in de eerste ronde van het Nat. Kappersbedienden- te Utrecht. Bijbel door de eeuwen heen Van morgen tot en met 9 Februari wordt in de universiteitsbibliotheek een tentoonstelling „De Bijbel in het Neder lands door de eeuwen heen" gehouden. De tentoonstelling wordt gehouden uit het bezit der bibliotheek. Morgenmiddag cm 3 uur wordt de expositie in de tijd schriftenzaal geopend. Westerkwartier krijgt tafeltennisclub De speeltuinvereniging Westerkwartier gaat een tatfeltenmisclub oprichten voor personen van 1416 jaar. In het clubhuis aan de Ten Ka testraat werd daarom gisteravond een tafelteimlsdemonstratie gegeven door N.R.M. en P.T.T. Er was veel belangstelling. De Roto won van de P.T.T. met 52. De heer A. van Polanen die tot tweede voorzitter was gekozen, dankte de spelers. Haagse politierechter Agent mishandeld. Een opperman uit Leiden had, toen hij bij een overtreding op heterdaad werd betrapt, een agent mishandeld. Zijn broer wilde helpen en had de agent dus belemmerd in de uitoefening van zijn taak. Nu moest de Haagse politierechter vonnis vellen. De verdachte ontkende dronken te zijn geweest. De agent verklaarde echter het tegendeel. Hij staat zelfs als een drinker bekend. De officier eiste een week gevangenisstraf, voor de broer was de sis f 40 boete of 20 dagen. Mr Schaper zei dat de man best kan hebben gewaggeld, maar dan niet van de drank, maar van de mishandeling, die hij had ondergaan. Voor het incident had zich namelijk al een vechtpartij af gespeeld. De man was zo ongeveer be wusteloos. De feiten achtte de raadsman niet alle bewezen. De rechter veroor deelde de man conform de eis De broer moet f30 betalen Eenden gestolen. Voor een diefstal van eenden stonden twee landarbeiders uit Noordwijkerhout terecht We dachten dat het wilde een den waren, zeide ze. De officier bracht er tegen in, dat zij ook geen jachtacte hadden en dat de jachttijd was gesloten Eis: f 40 boete of 20 dagen. Mr Stikker meende, dat de gedachte van diefstal niet aanwezig kon zijn. De opzet ontbrak. De rechter veroordeelde beiden tot f25 boete of tien dagen. Mr dr Hugenholtz ontwierp ook voor België dierenwet De voorzitter van de Wereldfederatie tot bescherming van dieren, mr dr W. Hugenholtz te Leiden, die onlangs een ontwerp heeft gemaakt voor een dieren wet, heeft een dergelijk project opge steld voor België, dat geheel aangepast is aan de Belgische toestand. Hij heeft dit ontwerp toegezonden aan de Belgi sche minister van Justitie. Deze heeft mr dr Hugenholtz zijn dank betuigd voor diens arbeid en hem medegedeeld, dat een commissie het ontwerp zal be studeren. De Rallye de Monte Carlo Een dode, vier gewonden en drie vernielde wagens De rallye-rijders uit de vier hoeken van Europa met uitzondering van die, welke te Palermo zijn gestart zijn allen te Parijs aangekomen, t.w. de groepen uit Glasgow, Stockholm, Oslo en die uit Monte Carlo en Lissabon. Helaas is deze rallye niet zonder ernstige ongelukken verlopen. Het eerste droevige bericht kwam binnen van de Zwitserse équipe BergerHotz met Citroen. Deze wagen reed gisteren om kwart over twaalf in volle snelheid tegen een volkomen rechts geparkeerde vrachtwagen bij Bergen in België. De_heer Berger werd op slag gedood, zijn mederijder werd met zeer zware verwondingen in een ziekenhuis opgenomen. Van de Glasgowrijders raakten de Engelsen Banks—Johnson bij Neufchatel-sur-Aisne met hun Bristol van de weg af, waarbij de beide rijders ernstig werden gewond; ze moesten in een ziekenhuis te Reims worden opgenomen. Het ongeval met de Zweedse equipe Kvarstrom—Hellstrom, uit Stockholm gestart, liep nogal goed af. Deze rijders kwamen vijf kilometer voor Montlugon in botsing met een vrachtwagen. Hun Ford werd zodanig beschadigd, dat men rijden moest afzien. Hellstrom werd licht gewond, overige ploegen reden vrijwel zon-" strafpunten niettegenstaande de gladde en besneeuwde wegen, slippar tijen en slecht zicht. Onze landgenoten zijn totnogtoe veilig de contröleposten gepasseerd. Na de contróle te Parijs hebben de zes voornaamste groepen de rechte met bo- Minister wil niets zeggen De zelfstandigheid van Zwammerdam Op vragen van het lid der Tweede Kamer, de heer Beernink (C.H.), in ver band met de benoeming van de nieuwe burgemeester van Zwammerdam heeft de minister van Binnenlandse Zaken de vol gende vragen ontkennend beantwoord: „Is het de minister bekend, dat in Zwammerdam en de haar aangrenzende gemeenten met enige bevreemding ken nis is genomen van het feit, dat dezer dagen een nieuwe burgemeester Zwammerdam is benoemd, zonder dat aan deze benoeming een tijdelijk karak ter is gegeven'' Is het de minister bekend, dat deze be vreemding verband houdt met de omstan digheid, dat reeds geruime tijd. plannen bestaan tot wijziging van de grenzen enige in de Rijnstreek gelegen gemeen ten, welke onder meer inhouden ophef fing der gemeente Zwammerdam?" Het is de minister bekend, dat Ged. Staten van Zuid-Holland overwegen een voorstel te doen tot wijziging van de grenzen van enige in de Rijnstreek gele gen gemeenten. Het is hem niet mogelijk, zich uit te spreken over de vraag of de gemeente Zwammerdam als zelfstandige gemeente zal blijven voortbestaan. Ter zake heb ben hem nog geen voorstellen van ge noemd college bereikt. In de burgemeestersvacature is voor zien, omdat het belang der gemeente zulks eiste. Hieruit kan geen conclusie worden getrokken ten aanzien var standpunt, dat de minister t.z.t. ten van eventuele voorstéllen als boven bedoeld zal Schuurbaas uit Hillegom wegens verduistering veroordeeld De 34-jarige schuurbaas J. van R. uit Hillegom, die voor f5000 bloembollen verduisterde bij de N.V. waar hij werkte, is door de Haagse rechtbank veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk. In Korea gesneuveld De regering deelt mede, dat eerst thans bekend kan worden gemaakt, dat tot haar leedwezen in Korea op 10 October 1951 is gesneuveld de 26-jarige onge huwde soldaat R. G. Jonker, afkomstig uit Oisterwijk (N.-Br.). (Zie ook pag. 1) Tegen frauderende gemeente ontvanger 3Vi jaar geëist Vandaag is in Groningen 3% jaar ge- ist tegen de ex-gemeenteontvanger van Groningen, D. P., die in zijn functie van ontvanger der gemeente Haren van 1942 1047 in totaal pl.m. f 30.000 uit de ge meentekas moet hebben verduisterd, door allerlei verkeerde boekingen enz Vier bekende A'damse figuren uit de onderwereld zijn gearresteerd, die half Januari voor ƒ35.000 aan kostbaarheden uit een landhuis aan de Tafelbergweg te Laren zouden hebben gestolen. De Noordholl. electriciteitscentrale te Eeverwijk, die door bollenkwekers uit Kennemerland aansprakelijk wordt ge steld voor de schade aan hun gewassen c' giftige afvoergass. zal de schoor stenen langer maken. Na een valpartij met zijn motor is de 54-j. opzichter van de Rijkswaterstaat J. M. S. uit Houten (bij Utrecht) c leden. De Amerikaan.: senator Kefauver heeft zich als eerste lid van de demo cratische partij candidaat gesteld bij de voorverkiezingen voor het Amerikaanse presidentschap. - Het dividend der CultuurmU Pan- gledjar over 1950 (48 pet) is betaalbaar gesteld. De aandeelhoudersvergadering van de N.V. Zeeuwsche Confectiefabrieken heeft het dividend vastgesteld op 9 pet Kunst in de Sleutelstad Het Champeil-kwartet Wanneer een nieuw kwartet zich pre senteert, dringt een vergelijking met andere bekende kwartetten zich onver mijdelijk op. Dit geldt te meer, wanneer het, zo-ls hier, een reorganisatie betreft van een voorheen vermaard ensemble, het Calvet-kwartet. Jean Champeil, die eertijds daarin de tweede lessenaar be zette, is thans de primarius en wordt ge assisteerd door de heren José Sanchez, tweede viool, Maurice Husson, altviool, en Manuel Recasens, cello. Zonder enig voorbehoud kan worden vastgesteld, dat dit kwartet gerekend mag worden tot de allerbeste. De vier kunste naars zijn stuk voor stuk instrumenta listen van formaat. De homogeniteit is voortreffelijk, de klankverhoudingen zijn zuiver afgewogen, en door hun intense muzikaliteit en prachtig stijlgevoel heb- ben ze de leden van de Leidse Kunst kring „Voor Allen" een avond van muzi kaal genot bezorgd, dat op zeer hoog niveau stond. Het Lerchen-kwartet van Haydn, waar mee het concert opende, heeft voor de geregelde concertbezoeker geen ge heimen meer. Het werk genoot een voor treffelijke uitvoering, waarbij we vooral releveren het prachtige Adagio cantabile en de met meeslepende entrain gespeelde Finale vivace. Door een plotselinge programma- wijziging werd het Harfenkwartet Beethoven vervangen door het kwartet van Maurice Ravel. Er zal wel niemand geweest zijn, die deze verandering heeft betreurd, want hier hebben de kunste naars hun hoogste troeven uitgespeeld. Niet alleen is deze compositie een on betwist meesterwerk, rijk aan stem mingen en nieuwe klanken (vooral het 3e deel is prachtig met zijn mystieke demi-teintes), maar overal voelde mer de affiniteit der spelers met dit klank idioom. Dit was subliem musiceren Na de pauze ging het kwartet in d kl. t. van Schubert (Der Tod und das Madchen). De ovationele bijval die hierop volgde, noopte de spelers tot een toegift, een Allegro spirituoso van Dalayrac, een be koorlijk werkje in de galante stijl der 18e eeuw en verrukkelijk gespeeld. Het was een mooie avond. P. B. Van Leeuwen Boomkamp Toen we gisteravond het voorrecht hadden Carel van Leeuwen Boomkamp. van onze grootste cellisten, en wel licht de enige in Nederland die bovendien ware virtuositeit op de viola da gamba bezit, te beluisteren in de Intieme sfeer van het Snouck Hurgonjehuis, be seften we eens te meer wat kamermuziek eigenlijk behoorde te zijn. Slechts in zulk omgeving kan nog een levend ontstaan tussen kunstenaar publiek, zodat elke uiterlijke schittering goedkope virtuositeit overbodig wordt. De keuze van het programma bovendien zeer gelukkig: nergens immers kan men de mogelijkheden en de kwali teiten van de viola da gamba violoncel zo goed leren kennen dan juist in de werken waar het instrument zonder begeleiding optreedt: helaas hoort die zelden. Achtereenvolgens werden Telemanns solosonate voor viola da gamba. Badings' eerste sonate violoncel, en Bachs derde suite eveneens voor violoncel solo. Reeds bij verschillende Bach-uitvoeringen kregen we de gelegen heid Van Leeuwen Boomkamps meester schap op de viola da gamba te bewonde ren: bij het beluisteren van deze Tele- mann-sonate, een prachtig werk van de te weinig bekende tijdgenoot van Bach, moet men het wel betreuren dat dit nobele en rijke instrument in onbruik is geraakt. Badings' eerste cello-sonate ls naar het ons voorkomt een belangrijk werk, waarin de mogelijkheden instrument ten volle worden uitgebuit zonder dat hierdoor de muzikale waarde wordt geschaad: er is technisch meester schap voor nodig om zulk een werk op deze wijze te kunnen verklanken. Een gave en warm doorvoelde vertolking Bachs derde suite in C besloot dit recital op even fraaie als brillante wijze. Het Leids Academisch Kunstcentrum heeft een gelukkig Initiatief genomen door het organiseren van deze avond. Het ls te hopen dat het L.A.K. het hierbij niet zal laten. J. van der Veen verder Volleybalontmoetingen in Stadsgehoorzaal De Ned. volleybalbond herdenkt dit jgar zijn eerste lustrum. Deze sport kreeg ook in de Sleutelstad een respectabele aanhang. Vijf jaar geleden werd in Am sterdam de eerste steen gelegd. Leiden krijgt een primeur. Veel be langrijke wedstrijden zullen in 1952 wor den gespeeld. In Leiden wordt de reeks geopend, en wel met een interessante ontmoeting tussen bet Ned. studenten en het Ned. bondsteam. Al lang ziet in de studentenwereld naar deze wedstrijd uit. Maandag wordt haar wens vervuld. Spannen zal het er zeker. De wedstrijd wordit geleid door de heer A. an Veen uit Amsterdam. De damesmatch van deze avond is de returnontmoeting van de Ned. kampioen schappen tussen Den Haag en Amsterdam met vrijwel alle bekende speelsters uit het Ned. zestal. Amsterdam won het kampioenschap. Deze wedstrijd staat on der leiding van de heer C. J. van Zwee- den uit Rijswijk. Als voorwedstrijd de ontmoeting tus sen de universiteiten van Leiden en Delft Leiding: de heer H. Blok uit Den Haag. De wedstrijden beginnen om kwart voor 8 en vinden plaats in de Stadsge hoorzaal. Zij worden georganiseerd door de Leidse volleybalbond onder auspiciën van de Nevebo. WATERPOLO Het rooster van ce wintercompetitie kring Den Haag luidt: Ma 28 Jan. Regentes 8.00 uur: CWP II —RFC II (d), id. 9.40 uur: Zwip I—LZC I, Sportf.bad Delft 9.45 u.: RPC I-HWV (d). Di 29 Jan. Regentes 9.00 uur: Zian V— Vitesse II, Overdekte Leiden 9.15 uur: Sleutelstad n—Zian IV; Wo 30 Jan. Mau- ritskade 9.15 uur: Vitesse I—HWV I, Regents 8.50: SVGT I—de Zijl II, id. 10.00 uur: AVA I—Zwip IV; Do 31 Jan. Mau- ritskade 6.45 uur: HWV IDVZ I (d), id. 9.25 uur: Swift I—CWP I (d), Overdekte Leiden 10.00 uur: de Zijl I—HZPC II; Za 2 Febr. Regentes, 9.45 uur: Zios II- DZV II, Sportf.bad Delft, 5.45 uur: DZV II —SNA I (d), id. 6.15 uur DZV I—GZC II. Rooster KNZB: Di 29 Jan. Regentes 9 30 uur: Zian I—SVH I (beker), id. 10.00 uur: Zian IISleutelstad I (CWC); Do 31 Jan. Rotterdam 8.00 uur: Rotterdam I Zian I (CWC); Vr. 1 Febr. Mauritskade, 9.30 uur: HZPC II—SZC I (beker). Welke wedstrijden er morgen zijn Se klas A K.N.V.B.: Die HagheZwa luwen, L. Th. v. d. Meö; ExcelsiorQuick Boys, W. Hüvermann; Ter LeedeRIJnsb, Boys, B. Bronkhorst; ARCMonster, W. H. Crooy. 4e klas A: Lisser Boys—RCL, L. Kroe- semeljer; Sportlust '46's-Gravenzande, H W. Ballegooijen; VOGWoerden, J. C.' Snel; VWS—SVOW, J. v. d. Bos; RASLeiden, H. Wennekes. 4e klas B: Jodan Boys—Ornas, F. G. Kühn; JACPPSC, H, den Buurman; 's-Gravenz. SVSemper Altius, W. L. Bogaards; RSMTOGR, A. Spaan; HTSV—VVOR, W. Vlak. Res. 3e klas A: Rljnsb. Boys 2ARC 2, M. J. van Litsenburg; Semper Altius 2 Noordwljk 2, J. G. J. Parlevliet; Quick B. 2Ter Leede 2, M. J. Elenbaas; Leiden 2Jodan Boys 2, T. Gressie. De wedstrijden beginnen om kwart Afdeling Leiden le klas A: Hazersw. B.Valken B., A. Verhoef; SleutelsKoudekerk, P. van Staden; GWSRouwkoop, C. v, d. Wllk; WoubruggePBOV, Ph. Hakker; Kat wijkOegstgeest, J. Ooljendllk, le klas B: Koudekerk 2Noordwijk3, van Rljnswou; Rljnsb. B. 3Lisser B. 2, E Hillebrand. 2e klas A: Quick B. 4—T. en D., L. de Vries; TAVVNoordwljk 4. Chr. de Groot: Leithen B.MSV, B. Proper. 2e klas B: ARC 4—RCL 3, J v. d. Plas; Lisser B. 3—Quick B. 5. N. van Meygaarden; Leiden 3SVOW 2, J. v. d. Zwart. Se klas A: RCL 4Katwijk 3, M. Ber- voets; Quick B. 6Valken B. 2, H. den Butter. 3e klas B: SVOW 3—ARC 5, G. Bouw meester. 4e klas A: NSA 2—TAVV 2, G. van Winkel; Rouwkoop 3Quick B. 7, B. de Roo n. 4e klas B: Ter Leede 4—PBOV 2, S. de Mooy. 4e klas C: Valken B. 3—Sleutels 3, M. Helfensteyn. Hoe mijn club morgen uitkomt „Lelden": P. Brussee, d.; H. Meester i H. Schuchhard, a.; C. Geel, J. Delfos i C. Laman, m.; P. v. d. Kwaak. W. Nte- vaart, A. Windhorst. J. Domburg e v. d. Kraan, v. „Noordwljk": M. v. d. Wiel, d.; D. Plug en F. Koemans. a.; P. van Rooyen. G. v. d. Wiel en C van Duin. m.; F Hoex, A. van Rooyen. G. Marijt. N. v. d. Wiel en C. v. d. Luyt, v. Quick Boys: A. Bauw, d.; N Kulk en M. Verdoes, a D. Verloop, L. Schaap en W. Schoneveld, m.; J. de Best, G Zandbergen, A. v. d. Oever, W. Lange- veld en D. Zuijderduijn, v. M. ful- Junioren A: Noordwljk aKatwijk A. Braggaar; Quick B. aRouwkoop D. Gordijn; Ter Leede aLeiden Verhart; B: MSV b—SVOW nenburg; ARC aAlphia a, J. van Leeuwen. C: RCL bLisser B. a, J. Stou ten. OVERZICHT We zullen ons ditmaal niet door onze weerkundige medewerker laten beet nemen en maar net doen of morgen alle wedstrijden zullen doorgaan. Trouwens, als het niet te hard gaat sneeuwen of vriezen, ls daar alle kans op. 't Is een heel Interessant programma, dat van be slissende betekenis kan zijn voor het verdere verloop van de competitie. Die HagheZwaluwen V. is vooral voor de thuisclub van groot belang. Ver lies zou de Hagenaars zwaar te staan komen, omdat de clubs, die in puntental nog voor hen bereikbaar zijn, kans heb ben op één of zelfs beide punten. Zou Zwaluwen verliezen, dan wordt de situatie aan de kop een tikkeltje belang wekkend. Excelsior P.Quick Boys gaat min of meer om de uiteindelijke bezetting van de tweede plaats. Dc uitslag is vrij on zeker. Zowel .Noordwljk" als Ter Leede heb ben tegen resp. CSVD en Rijnsb. Boys kans op de halve of hele winst, maar daar zullen ze dan ook voor moeten zwoegen. ARC is waarschijnlijk thuis te sterk voor „Monster". SVOW (4e klasse A) is in uitwedstrij den wel niet zo gevaarlijk als in Oude Wetering, de leider VWS zal toch heel wat te stellen krijgen met deze club. „Leiden" vecht tegen RAS om zijn laatste kans op de titel. Winnen de Hage naars, die er ook niets voor voelen om VWS nog meer te laten uitlopen, dan gaat het verder alleen tussen VWS. RAS en SVOW. Zal RCL ook Lisser Boys een hak zet ten? Aan de Boys de opdracht deze vraag te beantwoorden. VOG en 's-Gravenzande kunnen wel- Icht een punt op resp. „Woerden" en Sportlust '46 veroveren. JAC (4B) zou de 's-Gravenz. SV een grote dienst bewijzen door van PPSC te winnen. De SV zelf zal tegen Semper Al tius wel geen fout maken. Ornas zal Jo dan Boys in Gouda de baas blijv HTSVWOR kon wel eens een draw opleveren. Nu „Woubrugge" aan zijn eindspurt begonnen, zal het PBOV niet meevallen om vit te winnen. Valken Boys krijgt tegen Hazersw. Boys een wat gemakke lijker taak dan de leider. „Koudekerk' zal moeten winnen van Sleutels om in dc running te blijven. GWSRouwkoop brengt waarschijnlijk een draw. Monaco lelden. Maar hier kregen zij nog extra te kampen met de winterzwa- righeden op de weg, want in de bergen midden-Frankrijk lag een uwtapijt en waren de temperature behoorlijk onder nul. Te Brussel zijn alle groepen uit he Noorden, waaronder ook de Nederlands équipes uit Oslo en München, op tijd de controleposten gepasseerd. De équipes uit Lissabon meldden alle veel sneeuw en gladheid in Zuid-Frank rijk. Trouwens de rijders die het centrale massief in de omgeving van Puy de Dóme moesten passeren, hebben een puttende nacht achter het stuur van hun wagens gehad. De sneeuw lag 30 cm dik et vroor 20 graden. Er was 500 ton zand gestrooid om ongelukken te voor komen. Uit Clermont-Ferrand werd gister avond bericht ontvangen, dat de deel- irs in zware sneeuwstormen hun weg zochten door het bergland van Auvergne met zijn steile hellingen, maar al de ploegen kwamen gelukkig behouden zelfs op tijd binnen. Nog meer nieuwe leger plaatsen Binnenkort zal begonnen worden met de bouw van een aantal nieuwe leger plaatsen. Deze nieuwe legerruimte is nodig geworden door de langere dienst en de versnelde legeropbouw De onderhandelingen over de plaats van vestiging zijn nog gaande Thans worden als zodanig genoemd Weert. Huybergeo, Wezep en Garderen Zuidafr. eredoctoraat voor prof. De Vooys De bekende 78-jarige Neerlandicus prof. dr C. G. N. de Vooys, oud-hoog leraar te Utrecht, zal een eredoctoraat van de universiteit van Witwatersrand (Johannesburg) onvangen, als erkenning voor hetgeen hij heeft bijgedragen de studie van het Nederlands en van belangstelling voor de ontwikkeling het Zuid-Afrikaans De ere-promotie zal. tegelijk met die van enkele andere persoonlijkheden, op 22 Maart plaats hebben HAZERSWOUDE Botsing tussen motor en vrachtwagen Bode Van Haastregt, die zijn vracht wagen bij de kerk van „Het Zwaantje" keerde, schrok geducht, toen een motor rijder, komende uit de richting Alphen, tegen zijn voertuig opreed met een snel heid van 60 km. Hoewel het slachtoffer over pijn in de rug klaagde, kon dr Blaauwendraad geen ernstig letsel con stateren. Later in de avond zette de be rijder van de erg beschadigde motor zijn reis per bus voort. HILLEGOM A.R. kieverenlglng De A.R. kiesvereniging houdt Dinsdag een propaganda-avond in hotel Flora.' Spreken zullen het Tweede Kamerlid Chr. v. d. Heuvel en prof. dr S. H. Zui- dema. Leden van de jeugdverenigingen voeren „De stem van Rienus Rozewater" op. LEIDERDORP Onderlinge wedstrijden Sparta" De gymnastiekvereniging Sparta hield haar jaarlijkse onderlinge wedstrijden. De wisselbeker werd dit keer gewonnen Competitie C.K.B. Interessant programma voor morgen Hoewel het programma voor morgen nog niet groot is, kunnen we toch spre ken van een aantrekkelijk programma In verband met de contactmiddag in Zuid-Holland-Zuid is er slechts één wed strijd in de le klas CJC.B. en wel die tussen Excelsior en V.E.S. te Delft. V.E.S. blijft bij een zege in de running, maar zal deze moeilijk kunnen behalen, want de Delftenaren kunnen één of meer pun ten heel goed gebruiken om uit de ge vaarlijke zone te blijven. In de le kl. Zuid-Holland-Noord kan Pernix 2, dat met een mooie voorsprong de leiding heeft, eerst eens rustig af wachten, hoe het resultaat wordt van Fiks—V.E.O. De thuisclub heeft 3. de bezoekers hebben 4 verliespunten i dan de Leidenaren. Bij een gelijk spel of een zege van V.E.O. komen de oranje kragen wel erg op fluweel, maar voor lopig houden we het op een zege van Fiks. IjsvogelsV.E.S. 2 heeft de voor laatste plaats als inzet en deze strijd is geheel open. K.V.S. heeft tegen DE.S weinig kans om van de (overigens nog niet hopeloze) laatste plaats te komen. N.S.A.T.O.P. zal in 2A voor de be zoekende Sassenheimers niet veel Visseiijgolijes Nieuwe Katwijkse logger Bij D. en Joh. Boot N.V. Scheepsbouw- werf „De Industrie" te Alphen aan den Rijn heeft de heer C. Guijt te Katwijk (eigenaar van de KW 51, Prinses Mar griet) een moderne logger besteld. De afmetingen zijn: 28 m lang, 6.80 m breed 35 m diep. De voortstuwing zal ge schieden door een Industriemotor van 300 pk. Het schip zal in Mei 1953 in de vaart komen. Handel herademt it mooie weer en de toenemende a&n- van plat- en fijnvis joegen de no teringen gisteren verder naar beneden. De altijd gevoelige kleine scholletjes kwamen op f 12 terecht, hoewel de spe ciale kwaliteit nog f 30 opbracht. Ook de grote soorten moesten het met merkelijk lagere prijzen stellen, hoogste notering kon f 4240 worden ge boekt. De tong ging oveneens enkele dub beltjes per kilo omlaag. Grote tong daal de van f 3.70 ep f 3.20 en de grove slips zakten van f 1.80 op f 1.40 per kilo. De schelvis hield redelijk prijs. Grote middel soorten varieerden van f 6355 per 50 kg en ook de braat kwam niet la ger dan tot f 33. De grote kabeljauw, die enkele dagen tevoren f 235 opbracht, daalde tot f 164 en nog lager per kist. Grote koolvis bleef in verhouding tot de bakeljauw nog aardig stevig met f 8277. Alleen de Claesje Volgens de berichten van gisteravond was voeg vandaag alleen de Claesje be kend, die aanvankelijk naar het Kanaal was vertrokken voor de haringvis maar later de Noord in trok, zonder c vloedig te vangen. De buit bestaat uit 110 kisten toters, 25 kisten haring er stuks dikkoppen. Zeelandia en Thorina Voor morgen is de Zeelandia op de thuisreis. Dit schip gaf echter nog geen vangstberichten door. Verder is defini tief bekend de Thorina met 220 kisten gestripte wijting. 20 dichte wijting, schelvis en piepers. 15 kleine heek. 270 koolvis. 30 gullen en kabeljauw, 30 kreel, 30 haring en 10 varia. Veel. r goedkoper De UK 1 (Albert), die voor de Belgische kust op haring vist, was gisteravond de afslag te Breskens met 15 ton haring. De noteringen waren Woensdag gedaald tot f 0.29 en f 0.30 per kilo. De resultaten De Johannes Polderman, die gisteren als enige trawler aan de afslag was, boek te voor een 9-daagse reis en van 500 kisten f 24.800. Dat dit resultaat kon worden bereikt, w danken aan de aanvoer van 350 kisten prima schelvis. D zeven Loggers maakten gemiddeld f 30003500, met uitzondering van de KW 122. die er met f 5210 sprong en de KW 138 die het tot f 4000 bracht. Bij de kotters ging Den Helder weer met de eer strijken: de HD 125 werd de hoogste met niet minder dan f perspectieven openen om van de laat ste plaats te komen. Ons Eiland 3—VKC in 3A is ook al van belang, want de laatste plaats ls het geding. Wanneer Ons Eiland 3 wi verliest wordt de positie van de rood- broeken vrij hopeloos. Weten ze te nen dan staan beide ploegen wee vrijwel» gelijke voet. Het krachtsverschil Van weinig belang is in 4a Pernix 5— T.O.P. 2. Beide ploegen staan in midden van de ranglijst, maar missehien kunnen de Leidenaren winnen. Warmond 2 zet hier zonder twijfel de opmars het kampioenschap voort door een zege op Velocitas in Leiderdorp. Bij de junioren mag Warmond de krachten beproeven op Ons Eiland. De roodbroeken zullen wel sterker blijken Het programma luidt: le Kl. C.K.B.: Excelsior—V.E.S. le Kl. Z.-H.N.: Fiks—V.E.O.; Ijsvogels V.E.S. 2; K.V.S.—D.E.S.. 2e Kl. A Z.-HJJ.: N.S.A.—T.O.P. 3e Kl. A Z.-H.N.: Ons Eiland 3—V.K.C. 4e Kl. A Z.-H.N.: Pernix 5—T.O.P. 2; Velocitas 2Warmond 2. Jun. afd. Leiden: WarmondOns Eiland. De Zijl II—S.N.A. I 3—3 een gelijk opgaande strijd, met de thuisclub iets gevaarlijker, kreeg S.N.A. tegen De Zijl iets meer dan zij verdien de. Reeds spoedig had Van der Kwaak De Zijl succes, maar promt daarop werd het via een doorslagbal 11. De tweede helft begon fortuinlijk voor de gasten, want weer hadden ze door doorslagbal succes (1—2) Rosman zorgde een boogworp voor 22 en nadat De Zijl een strafworp had gemist, werd i vandaag het door Kok toch 3—2. Vlak voor het voorstel behandelen door mej. G. Rotmensen. De andere uit slagen waren als volgt: Jongensgroep I: 1 Piet v d Zeeuw; 2 ien de Koning: idem II: 1 Wim Kranen burg; 2 Cor Boogaard; Adspirant heren: 1 Nico Reyerse: 2 Gerard Hensing; He rn 1 G Lemmerzaal; 2 K Stikkelorum. Meisjesgroep I: 1 Sjaantje Kruidenier; 2 Cobi Karstens; idem H: 1 Hettie de Bruyne: 2 Truusje van Evert; idem 1 Rie van Klaveren: 2 Elly van der Laan: Adspirant dames A: 1 Ar- Spek; 2 Dicky Koolmoes; idem 1 Annie van Waardhuizen: 2 Magda i Es; Dames A: 1 mej G Rotmensen; 2 mej G Jansen; idem B: 1 mevr J Rasse- Tellegen; 2 mej J Sepers. LISSE Chr. Geref. evangelisatiecommissie hield jaarvergadering De evangelisatiecommissie van de Chr. Geref. Kerk hield de jaarvergadering onder leiding van ds Eerland. Deze wees er in zyn openingswoord op, dat de Chr. Geref. Kerk nu drie jaar geleden een begin maakte met de evangelisatiearbe:d in Lisse en naaste omgeving. We moe ten niet in de eerste plaats letten op mogelijke vruchten. Wat in de Naam van God geschiedt. :s niet ijdel. In zijn Jaarverslag liet de heer P. Nieu- wenhuis iets horen over de verschillen de activiteiten van de commissie. De penningmeester, de heer E. van 't Voort, meldde een klein batig saldo. In de va cature van de heer G. Batenburg werd ds Eerland tot voorzitter benoemd. Na zang van een dameskoortje sprak ds J. v. d. Gronde van IJmuiden over huisbezoek. De evangelisatienrbeid is bij persoonlijk huisbezoek het meest gebaat. Ook Jezus heeft in zijn leven veel met personen afzonderlijk gesproken. Willen we intens aan deze arbeid deelnemen, dan zullen we onszelf moeten verliezen en alleen moeten zien op de opdracht, aldus spr. Ds Van de Gronde gaf veel goede wenken. NOORDW11K Uitvoering „Concordia" Gisteravond gaf de Chr. mor.daceor- deonvereniging ..Concordia" haar jaar lijkse uitvoering in het Casino. Na opening door de heer M. Veldman werd het uit acht nummer bestaand# pro gramma vlot afgewerkt. De heer J. J. v. d. Reyden uit Leiden toonde zich ook arrangeur. De prestaties van de vereni ging bewegen zich dan ook in stijgende lijn. Na de pauze trad een gezelschap op met Daan Hooykaas, Rodi Roeters, Willy Ré en Koos Vermeulen, die op beschaaf de wijze de aanwezigen bezig hielden. Een traditionele verloting besloot de ge slaagde en gezellige avond. OEGSTGEEST Woonvergunning over en weer Bij het onderzoek van dc Leidse- be groting 1952 hebben verschillende raads leden gevraagd, of, nu Oegstgeest beslo ten heeft om een soepeler houding aan te nemen t.a.v. de huisvesting van per sonen, die hun werk in Leiden hebben, ook B. en W. van Leiden bereid zijn, in voorkomende gevallen een huisvestings vergunning te verlenen aan personen, die eigenlijk in Oegstgeest zouden moeten wonen. B. en W. van de Sleutelstad heb ben hierop geantwoord: „In overleg met het gemeentebestuur van Oegstgeest worden over en weer in de ene gemeen te woonvergunningen verleend aan personen, die in de andere gemeente aanspraak op huisvesting kunnen doen gelden". TER AAR Fruitteelt in Amerika Gisteravond werd in het Centrum een lezing gehouden en een film vertoond over de fruitteelt, de verwerking en de consumptie in Amerika. De bijeenkomst was georganiseerd door de afdeling NieuwveenTer Aar van de bond van plattelandsvrouwen. Ir Joh. Bos gaf eerst een overzicht van de voornaamste teelt centra in de V.S. In de nabijheid van de grote steden in het Oosten der V.S. vindt men uitgestrekte boomgaarden, die soms wel 2000 ha beslaan. Mevrouw Boogaerdt, die de vergadering leidde, dankte ir Bos aan het slot voor zijn heldere uiteenzet- WARMOND Verbouwing wUkgebouw De afdeling van het Wit-Gele Kruis zal ledenvergadering het het bestuur Nieuws van en voor Katwijk Chr. bouwvakarbeiders feestten Gisteravond hield de afdeling Katwijk van de Ned. Chr. bouwarbeidersbond een feestvergadering in de Kapel. De gesta dige groei van de afdeling gaf de voor zitter, de heer C. van der Plas, aanleiding tot het uitspreken van een opgewekt openingswoord. De afdeling telt nu namelijk 325 leden. De voorzitter wees op het verschil tus sen de arbeidsverhoudingen van vroeger, toen de arbeiders aan de willekeur van de werkgevers overgeleverd waren, en die van nu met bedrijfspensioenen, uit keringen by ziekte enz. Als Christenen moeten we evenwel uit ons beginsel leven, ook in onze organisatie. Daarom vroeg de heer Van der Plas activiteit voor de Chr. vakbeweging. De districtsbestuurder, de heer Bos. hield een toespraak over „Durf, visie en beleid". Als Christen-arbeiders meeten wy. ondanks ons uitzicht op een dorikere toekomst, onze eigen kijk op het econo mische leven hebben. Bij ons staat God in het middelpunt. God geeft ons onze plaats. Voor het beleid in de problemen van onze tijd zyn wij mede-verantwoor- delljk. Wij hebben te vechten voor een levend bestaan van het Ned. volk. een bestaan waarin het gezin kansen heeft. Boven alles moet ons geloof echter staan, omdat dat ons niet naar de chaos leidt. Tenslotte besprak spreker aan de hand van voorbeelden de invloed van speciaal de Chr. vakbeweging op bepaalde rege ringsideeën en maatregelen. Na de pauze voerde de reciteerclub van de N.C.B. het karakterstuk „Boerenstrijd" op. De firma Lugthart verzorgde de toneelaankleding. De heer Bezem liet staaltjes van zijn goochelkunst zien. De zaal was tot in de hoeken gevuld. Aanbesteding visserijschool Gistermiddag had in Nieuw Brittenburg onder leiding van het architectenbureau ir J. Jonkman en P. van Dorp te Oegst geest de aanbesteding plaats van de bouw van de visserijschool op de hoek Sluisweg Rijnmond. Er waren 47 inschrijvingen. Hoogste was van de firma H. Grusong te Amsterdam voor 1261.000, laagste was •an de firma D. Versloot te Nieuwerbrug an den Ryn voor f 199.375. Hoog en laag water Zaterdag 26 Januari: hoog water 230 n 14 52; laag water 10 39 en 23 02. f Adorrlentie*. Wollen pluche Schoorsteenlopers 13.25 Wollen pluche Tafelkleden 42.50 Gebrs. Meirink Sluisweg 86 Natuurlijk man voor Radio N.V. JOH. SCHAART WAAICAT 26 - TEL. 3423 '"ANTOFFEIrS1 in diverse soorten VOORSTRAAT 29 ''afwiik aan

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 5