DAVERENDE m,\ DE Begrotingen van Alphen aan den Rijn zonder ingrijpende veranderingen aangenomen Beslissing over een markt voor onderzoek door B. en W. uitgesteld Nu.. 98ct. Nu.. 98ct. I.75 Nu... 2.25 Nu... 4.95 Er worden 12 woningen gebouwd en voor jonge tuinders is 12 ha grond beschikbaar grond Laatste Nieuwjaarsrede van burge meester Van Iersel NIEUWE IEIDSCHE COURANT VRIJDAG 25 JANUARI 1952 Langdurige zitting Onderzoek van de burgerij op t.b.c. in voorbereiding Alphens raad heeft het gisteren inderdaad allesbehalve gemakkelijk gehad. Werd aan het begin van de vergadering veel tijd uitgetrokken voor een dis cussie over de reinigingsrechten, waarover wij gisteren al uitvoerig schreven, aan het slot van de agenda prijkte het acute punt „dansverbod voor Avi fauna, ja dan neen". Daartussen lagen echter ook tal van zaken, waarvoo de leden van de raad stuk voor stuk de nodige tijd en spreekenergie over hadden. De begrotingen 1952 werden alle aangenomen. Zonder ingrijpende veranderingen. De heer J A. v. d. Lee (SGP) opende de ry van sprekers met het uitspreken van waardering voor de samenstelling der begToting. Aandacht werd geschon ken aan het urgentieprogram. Spr. waar schuwde zuinig te zijn met reserveren van g rond voor cultuurdoeleinden, plantsoenen, scholenbouw enz. Aange drongen werd op soberheid. Hij wees ook orp de toenemende werkloosheid en de urgentie van industrievestiging. Maat regelen voor bet gemengde zwerr werden gevraagd. De subsidiëring de jeugdbeweging kon spr. niet beko ren. Er werd op aangedrongen aich bij heit besturen der gemeente te laten lei den door Gods Woord, ook in verband met de Zondagsheiliging (openstelling oafé's, voetbalterreinen, automatieken) Zover spr. kan wil hij het college van harte steunen. De heer Geerlof sprak namens de A.R.-fractie. Spr. vroeg aandacht voor de toeneming van de werkloosheid. De fractie heeft veel waardering voor het urgentieprogramma. De woningbouw had speciale belangstelling met name de hoog bouw. Kunnen B. en W. nadere medede lingen doen over industrie-aanvragen Gaat de voorgenomen schooltandverzor- ging niet teveel in de richting ambtelijke? Naast de gemeentelijke Nij verheidsschool voor meisjes vroeg spr. aandacht voor de belangen der Chr. •boehnische school. Hy besloot met het ooilege Gods bystand toe te wenser De heer V e r d o n k, sprekende mens de C.H.-fractie, releveerde met dankbaarheid wat in het vorige jaar tot stand kwam. Het urgentieprogram heeft de instemming der fractie. Over de hoog bouw is de fractie verdeeld. Als de bur- gerzinlening niet slaagt, zal dat geen hoogstaande indruk aan de burgerij ge ven. De plannen in het centrum ten bate van de middenstand werden toegejuicht. De financiële toestand tempert de ver wachtingen, maar men is er van over tuigd, dat B. en W. al het mogelijke zul len doen; spr. gaf de verzekering, dat men alle steun wil verlenen. De heer Ph. Rogaar (P. v. d. A.) besprak eveneens het urgentiepro gramma, dat het karakter van het toeko mende Alphen wil bepalen. Dat het wo ningvraagstuk eerst geplaatst werd, noemde hij vanzelfsprekend. Hoogbouw werd toegejuicht. Dat de daadwerkelijke steun van de hogere instanties vo industrialisatie van Alphen niet in eenstemming is met de betreffende den, betreurde spr. Heeft het gemeente bestuur zelf voldoende gedaan, terreinen gebruiksklaar te maken? De verbreding P. Doelmanstraat werd toegejuicht en aandacht werd gevraagd voor de verkeerswegen. Algehele legging van het verkeer achtte hij ndet dn het belang der gemeente. Wat de volksgezondheid betreft, Al phen heeft dringend een bescheiden zie kenhuis nodig, de athletiek een sintel- baan. De nog ongegrepen jeugd vraagt om speciale zorg. Aan het urgentiepro gramma moet de vestiging van een week markt toegevoegd worden Ook de heer V. d. Meent (WD) besprak het urgentieprogramma en weidde uit over de woningbouw. Spr. waarschuwde voor al te grote investe ringen in grondaankopen, die, naar zijn mening, de financiering van de woning bouw hebben geremd. Wat de industrie vestiging betreft ontbreekt in onze ge meente de juiste sfeer, in verband waar mee spr. massale woningbouw nodig oor deelde. De stichting van een technische schoot moet voorrang hebben boven die van een nijverheidsschool voor meisjes. De heer Verduijn (A.R.) sprak over de hoogbouw. Die ds nodig, opdat niet teveel cultuurgrond worde onttrok ken. Over industrialisatie was spr. niet optimistisch. De rijkdom van een land is de bodem. Industrialisatie wordt door de regering, in verband met de zware lasten, die worden opgelegd, eerder te gengewerkt dan bevorderd. De heer Ruijssenaars (K.V.P.) sprak over de financiële verhouding rijk en gemeente. Het gaat voor Alphen den Rijn niet om de cijfers, maar on daden die gesteld worden. In <üt band noemde spr. het tekort van f 155.000 op de gemeentebegroting niet verontrus tend. Het ryk behoort zijn verplichtin gen ten opzichte van de gemeenten na te komen. Spr. gaf er blijk van niet veel vertrouwen te hebben in Ged. Staten, die maar sober medewerking verlenen aan Alphen. dat toch als industrie-gemeente is aangewezen. Voorzitter antwoordt Burgemeester Witschey sprak eerst over het urgentie-program, dat is samen gesteld op aandrang van de raad. Dat de woningbouw eerst werd genoemd, ■preekt vanzelf. Dat de bevolking slechts met honderd zielen toenam in 1951, noemde spr. een teken aan de wand. Ve len hebben dus geen vertrouwen in de toekomst va nde gemeente en zoeken het elders. In het voorjaar is spr. op kapitaal uit geweest. HU kreeg een aanbod van f 4.000.000 tegen 4 pet toen de rentevoet nog 3'A pet was. Toen dit door dc be- tokken instanties was goedgekeurd, moest dc maatschappU meedelen, dat 24 uur tevoren de minister van Financiën dit bedrag had ingepikt. Spr, oefende scherpe critiek op de re gering, die wel spreekt over meeleven met de gemeenten, maar dit niet door feiten bevestigt. Wat de woningbouw betreft, de bur gerij geeft er nog maar weinig blijk van de ware burgerzin te beseffen. En als men een Christelijke gemeente wil zijn, dan moet men dat ook in de daden je gens de medeburgers tonen. De hoogbouw werd noodzakelijk ge noemd. Men twyfelt aan de houding van provinoiaal bestuur en landsregering. Zo komen we niet verder. In vol vertrou wen en met volle kracht moeten we vooruit. Hoe dat kan, aldus spr., dat kan ik niet zeggen, maar het moet! Toen de regering half April kwam met haar maatregelen op de investeringen, betekende dit voor de gemeente een zware slag, die alle moed schier benam. Alle pogingen worden door hogere in stanties vcrydcld. Maar we verliezen de moed niet. Spr. wilde wel zeggen, met name tot de leden van de P. v. d. A., dat tal van voornemens van het urgen tie-programma in D.U.W.-verband zul len moeten worden uitgevoerd. Plannen maken is mooi, maar de finacierlng zal de uitvoering mogelijk moeten maken. Dat we er zullen komen aldus spr., daar van ben ik overtuigd omdat de raad achter staat. Voorts meende de burge meester dat het geld op tafel zal komen, omdat uiteindelijk het gezonde verstand moet zegevieren. Aanvragen voor industrievestiging ren er wel, maar zijn er thans niet. Uit gesprekken van de laatste tijd was gebleken, dat het besef doordringt, dat Alphen a. d. Ryn geholpen moet worden. De schooltandartsenverzorging zal breed worden opgezet en geen ambtelijke dienst worden. Wat de straatverlichting betreft, men heeft nu proefverlichting. Ook hier schij nen Ged. Staten niet overtuigd te zijn van de urgentie. Het is het beste, dat we de heren maar eens naar Alphen laten komen en hen in een donkere uithoek zetten met de opdracht: Zie nu maar U bij het raadhuis komt. Het zwem in openbare wateren met alle gevolgen van dien is een probleem; men moet an dere mogelijkheden kunnen bieden. De weekmarkt: B. en W. achten deze zaak urgent. Maar de middenstand wil er niet aan, ziet gevaren. Als er geen eenstemmigheid Is. kunnen B. en W. hier zo moeilUk beslissen. Laten de voorstan ders (organisaties enz.) dc handen ineen, slaan, opdat men tot een proef kan komen. Hervatting Na de hervatting werd begonnen met de behandeling van de bedrUfsbegrotin- gen. Eerst kwam de gasfabriek aan de orde. De heer N ij m a n wilde ingaan op de suggestie van B. en W. om de rap porten Ploeger en Kempkers niet te be spreken. Spr. vroeg echter hoe lang een discussie nog zou moeten uitbiyven. De voorzitter gaf de verzekering, dat het geen dag langer zal duren dan nodig is. Maar er moet een gedegen voorberei ding zijn. Voorts zegde de voorzitter toe, dat, indien de raad dit wenst, de pers publicaties van de laatste tyd eens met persvertegenwoordigers besproken zullen worden. De heer Ruijssenaars zei. van de herziening der gastarieven te verwachten, dat het geraamde tekort van ƒ81.000 te ruggebracht zal kunnen worden tot 50.000. De heer Slootjes vroeg aandacht )or de hoge telefoonposten. Deze zaak il zo spoedig mogelijk worden bezien, aldus antwoordde de burgemeester. De heer Geerlof vroeg inschakeling m de dienstcommissies bij het onder zoek naar de uitgifte van dienst- en werkkleding. Deze zaak zal eveneens de aandacht hebben. Begroting goedgekeurd Over de begroting electriciteitsbedrijf kwamen enkele opmerkingen van de heren Brokaar, Nijman en Ver- k, waarna ook deze werd goedge- Naar aanleiding van de begroting van het waterleidingbedrijf vroeg de heer donk, of het waar is, dat door de bouw van de Brouwer-woningen het waterwingebied in de knel is gekomen. De voorzitter zei, dat hier voorlopig nog geen gevaren dreigen, maar in de toekomst zal de gehele watervoorziening jor de Rijnstreek onder de loupe geno- en moeten worden. De heer Ruijssenaar sprak over >t geraamde verlies van ƒ5000 en ver wacht spoedig het resultaat van het onderzoek naar de toestand van het waterleidingbedrijf. De voorzitter heeft ook dit tekort met enige zorg ge constateerd. Er is een grens aan een tempo, maar spr. zei, dat het college over deze zaak denkt als de heer Ruijssenaars. Op een vraag van de heer V e r d u ij n zei de voorzitter, dat de onrendabele aan sluitingen nu wat naar de achtergrond gedrongen moeten worden. De heer Rogaar voerde een pleidooi oor aansluiting van woningen in 's Mo lenaars, waar men 's zomers is aangewe- op water uit de Heimanswetering. Een rapport over deze zaak werd toege zegd. De begroting grondbedrijf vroeg geen bespreking en die van seociale ntebe Togakwestie aangenomen De heer SLOOTJES waarschuwde tegen te grote bemoeienis van de ge meentelijke commissie van financiën, die geen ongevraagde adviezen behoort te geven. De heer BROKAAR vroeg, of de aan schaffing van een toga voor de ambte naar van de burgerlijke stand beslist nodig is. Als hij de enige was, wilde hij geen bezwaar maken tegen deze post van ƒ400. Enkele heren drongen echter op stemming aan. Dc voorzitter zei, dat dc sfeer hier ook wat doet en dat dit de ambtenaren vrU- moedigheid geeft hun confcctiepakje aan te houden. Weth. DEERENBERG verze kerde: „HU wordt naar mUn maat ge maakt, dus ieder past er in". De post werd goedgekeurd met 127 stemmen, waarbU de fracties verdeeld waren. De heer RUIJSSENAARS bracht, naar aanleiding van een opmerking bij het af- delingsonderzoek, die hij betreurde, war me hulde aan de politie voor haar tacti sche optreden. De voorzitter sloot zich hierbU graag aan. Verder zullen moge lijke opmerkingen met de inspecteur worden besproken. De straatverlichting had de aandacht van verscheidene sprekers. De wnd- directeur zal het college t.z.t. over deze materie voorlichten. De heer GEERLOF wees met name op het punt, waar de nieuwe Prov. weg ontspringt op de Herenweg. Er zU'n daar al enkele men sen in het water gereden. Deze zaak zal spoedig worden onderzocht. Het bedrag, uitgetrokken voor de t.b.c.- vereniging had ook de belangstelling van enkele leden. De heer GEERLOF betreur de het, dat de minister van Sociale Zaken afzonderlijk t.b.c.-v^renigingen in ge meenten beneden 100.000 zielen op den duur niet wenst te bestendigen. Het particuliere initiatief zou hierdoor ge schaad worden (verdergaande overheids bemoeiing). De voorzitter zag hier voor lopig geen gevaren. De voorgestelde post werd gehandhaafd na een uitvoerige polemiek tussen de voorzitter en de heer NIJMAN over de functie van de gemeen telijke gedelegeerde in deze vereniging. Op een vraag van de heer Kroon werd medegedeeld, dat de kwestie van het onderzoek van de burgerU op t.b.c. in voorbereiding is. De vervulling van de vacature direc- .eur gemeentewerken, die met andere vraagstukken samenhangt, zal geen dag langer wachten dan nodig is, zei de voor zitter op een vraag van de heer NIJMAN. Het antwoord van B. en W. met betrek king tot een markt had de heer ROGAAR teleurgesteld. Men kijkt naar de midden stand, maar 80 pet van de burgerij be geert deze markt wel. In Leiden zien de middenstanders het belang van deze zaak wel. Spr. wenste een positieve uitspraak van de raad en diende een motie in, mede ondertekend door de heren RUIJSSE NAARS, GEERLOF en BROKAAR. Weth. DEERENBERG wilde hier toch het particuliere initiatief de vrye hand laten. De Ned. organisatie van markt kooplieden stond sceptisch tegenover een Zaterdagmarkt te Alphen, naar uit een bespreking indertU'd is gebleken. In de morgenvergadering nam men de midden stand in bescherming; laat men nu niet op andere wUze gaan tegen werken in deze moeilijke tUdsomstandigheden, aldus de wethouder. De heer GEERLOF wees er op, dat de middenstanders hun eigen belang niet zien. Het is niet de bedoeling van de voorstanders, de middenstand te bena delen, maar juist door een markt meer publiek naar Alphen te trekken. De vak centrales zijn voor de markt. De heer VERDONK had bezwaren; het is vrijwel zeker, dat een goede markt, dat wil zeg gen met voldoende belangstelling der kooplieden, niet tot stand zal komen. De heer RUIJSSENAARS zei met nadruk, dat het grootste deel der bevolking de markt gaarne zal zien en nu deze zaak weer een jaar gerust heeft, is het zeer terecht, dat de raad zich uitspreekt. De heer BROKAAR merkte op, dat het schynt alsof de middenstand bang is voor de markt, wat de heer VERDONK be streed, De beslissing over de motie werd uitgesteld. B. en W. zullen inlichtingen inwinnen. Schoolzaken hadden ook de aandacht van verscheidene leden. Wat de subsidie voor de kleuterscholen betreft, stelde de heer NIJMAN voor het bedrag van per leerling te verhogen tot f28.74. De VOORZITTER ontraadde directe neming van dit voorstel in verband met de financiële consequenties. Laat de raad zich houden aan het toegezegde onderzoek door B. en W. De heer RUIJSSENAARS wilde zich hieraan houden, maar hoopte toch, dat t.z.t. een voorstel uit de bus zal komen tot verhoging van het bedrag tot f25. Met dit f 3000 zal de begroting niet vallen. De heer JANSEN verklaarde zich tegen een post van f800 voor de aanleg speelweiden. De heer VERDUYN vroeg verhoging van de subsidie voor Vebo, n L van f 50 tot f 100! Dit werd goedgekeurd. Wat de inkomsten betreft informeerde de heer Kroon naar de verhuring van het terrein ten Noorden van Avifauna Hij vroeg tijdige voorstellen. De heer JANSEN wees op de willekeur van het rijk bij de uitkering der onder- nemensbelasting. De voorzitter on derschreef dit; de willekeur is juist het ergerlijke. Men zal zien of er nog iets te bereiken is in Den Haag- De gemeentebegroting werd met alge- lene stemmen goedgekeurd, zonder wij zigingen van belang en met een tekort van f155.000. Alphen en Lelden zijn het nog niet eens By het begrotingsonderzoek heeft een lid van de Leidse raad gevraagd, of er al iets bekend is inzake de aansluiting door Alphen bij Leiden voor de gasvoor- ziening. B. en W. van Leiden hebben ge antwoord: „De onderhandelingen met Alphen zijn nog niet geheel geëindigd. Naar het zich laat aanzien, zal de tech nische zijde van deze zaak zeer binnen kort afgedaan kunnen worden, tenvijl de financiële zijde meer moeilUkheden geeft. Hierdoor is niet met zekerheid te zeggen, wanneer de algehele overeen stemming zal zijn bereikt". Motor-ordonnans aangereden Op de Steekterweg reed gistermorgen omstreeks half elf een colonne militaire vrachtauto's. Bij het passeren van een groentekar moest een der auto's plot seling stoppen voor een uit de richting Alphen komende luxe auto. De achter de militaire wagen rydende motor-ordon- A. Sips uit Amsterdam moest daar door onverwacht naar links zwenken en botste tegen de personen-auto. De motor brak finaal middendoor, S. kreeg een hersenschudding en een gebroken sleu telbeen en werd. na behandeling door dokter S. uit Zwammerdam, naar het militair hospitaal te Utrecht vervoerd. De bestuurder van de luxe-auto, ver moedelijk een zwarte Opel-Olympia, reed door. Zijn leeftijd werd geschat op 55 jaar. Hij droeg vermoedelijk een grijze jas. Wie inlichtingen kan geven, melde zich bij de Alphense politie. Goed afgelopen zes-jarige H. v. d. Torre, die gister morgen in de Emmalaan tegenover Bethel plotseling de straatweg overstak, werd ge grepen door een bestelauto, bestuurd door G. J. B. uit Arnhem. Het ongeval liep wonder boven wonder goed af, want het kind kreeg alleen enkele gekneusde Loop der bevolking in 1951 Bevolking op 1 Jan. 1951: 11067 m., 10978 v., totaal 22046; geboren: 245 m.. totaal 509; overleden: 70 m., 90 v., totaal 160; vermeerdering door geboorte; n., 174 v., totaal 349; opgenomen per- MORGEN, Zaterdag 26 Januari (en voor zover de voorraad nog strekt ook nog a.s. Maandagmorgen) ruimen wij restant partijtjes en enkele stuks op, tegen volkomen belachelijke prijzen. Dit etnd van deze balansopruiming wordt tevens EEN GROTE SENSATIE ONVERSLIJTBARE ZUIVER LINNEN ONTBIJTLAKENS 3„70 Nu al onze wollen JAPON en RUIT- STOFFEN voor de prijs TOILETZEEP Per stuk van 55 gram 8 ct. De laatste zuiver wollen KAMGAREN SHAWLS van 4.98 RESTANTEN Zelfbinders 75 ct. Twinsets van 28.95 nu 8.95 Damessokjes 1.50 Slipovers van 12.75 nu 3.75 Gewatteerde dekens 20. Mooie geminderde Nylons 3.60 Krimpvrije Jaeger wol 1.20 De bekende ENKALON (Nederlandse Nylons) Een kous waar U de punten van een schaar doorheen kunt halen, zonder dat ze haken of ladderen. Een wonder van vernuft en vakmanschap. Prachtige mindering. Mooie lange hiel. Kaarsrechte naad. Extra lang model. Normaal prijs 7.25 E 95 NU bijGOEMAAT tf SLOPEN GROTE MAAT MET ROYALE OVERSLAG j 68 Rood- en blauw- geblokte KEUKEN HANDDOEKEN Maat 68 x 68 Van 1.60 FRIA TRAININGS- BLOUSES Leeftijd pl.m. 7 a 8 jaar DE LAATSTE ZUIVER WOLLEN JONGENSBLOUSES Van 9.85 EFFEN PERCAL HEREN OVERHEMDEN Van 6.25 SLA NU EEN RAKE SLAG BIJ G0EHAAT sonen: 381 m., 477 v., totaal 858; afge voerde personen: 524 m„ 572 v., totaal 1096; vermindering door afvoer: 143 i 95 v., totaal 238; totale vermeerdering 1951: 32 m.. 79 v., totaal 111; bevolking op 1 Jan. 1952: 11099 m., 11058 v., totaal 22157. Mening van Avifauna's directeur Naar aanleiding van het besluit van cU Alphense raad, om het dansen op Zondag te verbieden, zei de heer G. van Brink, de directeur van Avifauna, het volgende: „Och, kijkt u eens. deze uitslag verbaast mij helemaal niet. We hadden de n« al geteld. Maar natuurlijk zitten we niet stil. Er gaat een request naar Ged. Staten, zowel van Avifauna als van een gedeelti de bevolking. En als dat niet helpt, zoeken we het nog hogerop. Maar ik ben in overtuigd, dat we in het voorjaar zonder dansverbod heropenen". S/eer in 't gezin? De „Nieuwe Leidsche" ex inJ Gemeenteraad van Noordwijkerhout Burgemeester A. A. C. M. van Iersel sprak gistermiddag voor de raad van Noord- wykerhout zUn laatste Nieuwjaarsrede uit. Op 1 Juni a.s. zal hy zUn plaats aan een Jongere kracht moeten afstaan, omdat hU dan met pensioen hoopt te gaan. In de vergadering werd ook de gemeentebegroting behandeld, die een nadelig saldo ver toont van 34.000. Maar er was ook een prettig voorstel, dat grif werd aangenomen: langs de St Jacobstraat zullen twaalf woningen worden gebouwd. stukken zei de voorzitter, dat van aUe stukken, betrekking hebbende op de bur in zijni Nieuwjaarsrede somde de heer Van Iersel op, wat er in 1951 op het ge bied van de woningbouw tot stand kwam. Er werden 96 bouwvergunningen gevraagd; 92 werden er verleend. Ge bouwd werden 10 woonhuizen, 11 bollen schuren, negen garages, fabrieksgebou wen enz., o.a. de machinefabriek Noord wijkerhout en het pand voor Isoflex, drie grote boUensohuren werden verbouwd, evenals het waterleidingbedrijf Voor hout. De machinefabriek Noordwijkerhout, aldus de burgemeester, biedt steeds voor - mensen perspectieven, waardoor hun bestaan ter plaatse wordt verze kerd. Dit geschiedt ook door enkele kleinere industrieën. Spr. wees op de vestiging van de tuinbouwschool, die tijdelijk onderdak vindt in het voor malige café van Paridon. De plannen de bouw van een school zijn al in vergevorderd stadium. Voor de tuin bouw is echter nog meer gedaan. De bur gemeester zei, dat het gemeentebestuur l was geslaagd 27 ha bollenland, van de kalkzandsteenfabriek te huren. Dit n huur worden gegeven aan jonge tuinders. Tot stand kwam voorts de riolering an de Hoogstraat en van de Viaduct- weg en er werd een begin gemaakt met de vernieuwing van de riolering in de Havenstraat en de Kerkstraat. Er staat meer op het programma, zo zei de burgemeester. Echter is de vraag of de financiën de uitvoering toelaten. Verder herinnerde spr. aan de reconstructie van Delfweg, die reeds is begonnen, even- aan die van de Lange Laan, die be langrijk is verbeterd. Spr. hoopte, dat de van particuliere woningen spoedig huizen kan gaan bouwen. Veel woning zoekenden zullen wel niet geholpen kunnen worden, maar in ieder geval be vordert de bouw de welvaart in de ge meente. Voor de bollen is de lucht voor 1952 iet wolikloos meer, nu enige invoerbe perking in Engeland niet is uitgesloten. Vorig jaar was het echter goed. Wijzen de op de geldschaarste en de burgerlijke verdediging zei burgemeester Van Ier sel, dat het een zorglijke tijd zal wor den, waarin veel achterwege zal moeten blijven. De heer C. J. Ruigrok 9prak het we derwoord namens de raad. Hy vond, dat 1952 goed inzette, nu er in De Zilk 12 woningen zullen worden gebouwd. Bij de behandeling van de ingekomen gerlijke verdediging, een portefeuille voor de raad is gemaakt. Het kan me niet bekoren op 1 Juni weg te gaan, maar ik ben blij, dat ik van die B.V. af ben, lachte de voorzitter opgelucht Voorts deelde hij mee, dat het laatste stukje berm, dat nodig is voor de ver breding van de Delfweg van de heer Granneman is aangekocht. De stichting voor maatschappelijk werk in Zuid-Holland kreeg f20 subsi die. Enige hilariteit veroorzaakte het volgende voorstel. De gemeente heeft van het rijk nog f 5 tegoed aan evacuatie- kosten. Om een administratieve romp slomp te vermijden besloot de raad dit bedrag af te schrijven. Enige bewoners van het laatste gedeelte van de Haven straat verzochten ook dit gedeelte te ver beteren. Accoord zei de raad. De heer W. v. d. Meer verzocht ont heffing van 't verbod, om tussen 7 en 22 uur beerputten te legen, omdat hij anders alleen maar 's nachts kan werken. De politieverordening staat echter geen dis pensatie toe, maar werd aangevuld met een uitzonderingsbepaling. Land in zicht I Voor vier jaar kon de gemeente 27 ha grond huren van de Van Herwaardens- fabrieken tegen f750 per ha per jaar. Kopen kon de gemeente het nog niet. maar de kans. dat over vier jaar geen koop kan worden gesloten, bedraagt één procent. Men wil speciaal de jonge kwekers aan land helpen, die een per ceel van minstens 1 ha kunnen huren. In de adviescommissie voor de raad werden benoemd de heren P. v. d. Sleet, J. de Groot, P. S. van Leeuwen en J. v. d Eist. De leden van de commissie tot wering van schoolverzuim werden allen herbenoemd. De percelen Dorpsringweg 4 en Schoolstraat 18 werden weer voor een jaar verhuurd. Na moeizame onderhandelingen was het gemeentebestuur met de firma H. v. Leeuwen tot een accoord gekomen over de verkoop van grond langs de Kerk straat en Sohlppersvaartweg (f 1 per m2). De haven zal over 230 m worden uitgebaggerd. De kosten worden geraamd op f 1750. De raad ging ook accoord met het voorstel, om de heer J. L. Duivenvoorde te benoemen tot gemeentewerkman in vaste dienst. De heer P. v. d. Sleet had bezwaren maar hy wees er op. dat een protestant blijkbaar geen kans heeft in vaste dienst bij de gemeente f komen. Hij vond het geen verhoudin, De voorzitter zei, dat het college nog iets in petto had, waarin de goede t nemens van B. en W. tot uiting zullen komen. Ik heb jullie nooit een rad de ogen gedraaid, voegde hij er ten over vloede nog aan toe. De 12 woningen in De Zilk kunnen worden gebouwd, omdat de gemeente haar effecten ad f85.000 te gelde maakt. Hiervan heeft men voor de woningbouw f74.000 nodig. Omdat vyf woningen be schikbaar waren gesteld voor vUf gere- patrieerden, draagt het ryk f 53.000 bU. De totale bouwkosten bedragen f126.000. De rekening voor het grondbedrijf over 1950 werd vastgesteld. Daarna werd rondvraag gehouden. De heer Out wees op een gevaarlijke situatie in De Zilk. Tegenover café v. d. Burght- De Groot was op de provinciale weg hek weggebroken, wat gevaar opleverde voor het verkeer. Ook vestigde hij de aandacht op het feit, dat vorige week de brandweer by een brand weliswaar spoe dig ter plaatse was, maar eerst na enige tyd water kon geven. De voorzitter wee! er op, dat het hier toevallige omstandig heden waren, waarop de heer Oud infor meerde naar de mogelijkheid in De Zilk slangen te stationneren. De voorzitter zag hier niets in. Men moet toch ook geoefend personeel hebben. De heer De Groot wilde by politiever ordening verbieden, dat er naftaline ir een bollenséhuur wordt gekookt. Voor zitter: Luister 's even. Je kunt niet alles verbieden. Wel zal worden overwogen algemene waarschuwing tot de mensei richten. Daarna werd de begroting 1952 be handeld. De inkomsten vertonen een bedrag f971.592, terwijl de uitgaven ruim f34.000 minder bedragen. Overigens accepteerde de raad de begroting niet zonder meer. Enkele uitgaven werden hoger gesteld, zodat er bij het tekort nog f1250 moet worden gevoegd. Straatverlichting Gemeenteraad van Valkenburg Eerste vergadering onder leiding van de nieuwe burgemeester Bouw van vijl woningen aan de Middenweg Na de officiële kennismaking en installatie van burgemeester Van der Harst hadden de raadsleden van Valkenburg gisteravond de gelegenheid, hun nieuwe burgemees ter In actie te zien als voorzitter van hun college. AI dadelyk moest worden gecon stateerd, dat er van een enigszins andere aanpak sprake is. BU de agenda kregen de raadsleden een toelichting, die zeer verhelderend gewerkt heeft op de gang der be sprekingen. De agenda bevatte niet minder dan 19 punten. Hoe Iaat zou het worden? Maar geen nood! We stonden voor tienen al op straat en een Ieder had ruimschoots de gelegenheid gehad zUn mening naar voren te brengen. De stemming was zeer prettig en met grote handigheid, alsof het een zaak van routine gold, werden de leden langs de verschillende punten heengevoerd. de financiële en gemeentelUk-economlsche duisternis te verschaffen. Wanneer als gevolg van een besluit een beroep op de burgerzin nodig is, dat vertrouw ik Bij dc ingekomen stukken was mededeling, dat wethouder Poot verhin derd was de vergadering bij te wc Allereerst hield burgemeester Van der Horst een korte toespraak, waaraan we het volgende ontlenen: „We staan aan het begin van 1952. Moge de vruchtbare samenwerking en de goede verstandhouding, die er in het afgelopen jaar in uw college zijn ge weest, ook in 1952 bestendigd blijven en moge het zo zijn, dat zij, die na komen, mild over ons werk zullen delen en het zelfs zullen kunnen prijzen. Wanneer ik een terugblik werp op 1951, dan valt het op, dat Valkenburg wel een zeer bijzondere besluitvaardigheid heeft getoond in de veertien raadszittingen, die in dat jaar zijn gehouden. Zaken, die in de meeste gemeente als hoogst be langrijk gelden, kwamen steeds op de agenda's voor. Veel wensen staan ook voor 1952 op het programma. Veel heb ik er gehoord bij mijn ambtsaanvaarding. Het was eer indrukwekkende lyst. Ze werden nog- i.iaals genoemd en het leek, dat de bur gemeester wel met klemtoon noemde „het wegwerken van het begrotingste kort". Hij ging nl. aldus verder: „Hoe en wanneer al deze wensen in vervul ling kunnen gaan, staat mij nog niet ge heel duidelijk voor de geest. Voor die gevallen, die belangrijke kapitaalsuit gaven eisen, zie ik in de nabije toekomst vooral gezien de huidige schuldenlast van de gemeente, vooralsnog somber Nog maakt de gemeente geen 80 gra den slagzU. doch om dat te voorkomen en het schip der gemeente varende te houden is het nodig, dat van rUkswege gunstiger financiële relaties met de ge meenten worden onderhouden, dat in tern de uiterste zuinigheid en doelmatig heid worden nagestreefd en dat de vrU* gekomen kapitaalmiddelen worden aan gewend tot vermindering van de schul denlast of tot reservering. Slechts door voor deze situatie begrip te hebben door eendrachtige inspaning zal het I gelijk zUn licht In de nog steeds heersen- standsorganisaties wilden van de ge meente een sociografisch rapport laten maken, om aan te geven, welke soort school in de gemeente het meest ge wenst is. Dat rapport zal f3000 kosten. B. en W. wilden f500 bijdragen, maar de machinefabriek Noordwijkerhout f750 en daarom gingen er stemmen op om ook f 750 te geven. De voorzitter wilde er echter niet aan. Toen werd de opmer king gemaakt, dat, indien men een lijst voor een u.l.o school rond zou laten gaan (op de urgentielijst geplaatst!) deze lijst ongetwijfeld voldoende handtekeningen zou hebben. De gemeente zou dan altijd goedkoper uit zijn met een bijdrage het rapport van f750. De heer Janssen brache het probleem in stemming en acht stemmen voor en drie tegen besloot de raad de begroting met f250 te De heer v. d. Sleet vond de geraamde f6676 voor de straatverlichting niet vol doende. Hij had een schriftelijke opmer king ingediend, waarin hij o.a. voorstelde op de kruispunten KerkstraatHaven straat, Viaductweg—Kerkstraat en Via- ductweg—Dorpsstraat lichtmasten plaatsen. Een verbetering over de gehele linie zag hij gaarne. Hij wees op de vele klachten van de vreemdelingen i de, dat de gemeente de zaak voor f2500 )or elkaar zou kunnen brengen. Na veel discussie, waarin B. en W. af wijzend tegenover de voorstellen stonden wethouder v. d. Rotte het dwaasheid noemde verlichting aan te brengen, ter- de kruispunten nog niet definitief zijn afgewerkt, werd het voorstel stemming gebracht. Het scheelde r ïn haar: vijf stemmen voor en zes tegen. I der de loupe om tenslotte te stemmen, Het kraamcentrum Bloembollenstreek of de subsidies al of niet moest worden krijgt f 1 subsidie per verpleegdag. j verhoogd. Daar waren acht stemmen voor Een interessant punt volgde. De RJ£.len drie tegen. Een langdurige bespreking werd ook gewijd aan de subsidiëring van de jeugd verenigingen. Begroot was f1000. Van R.K. zijde, o.a. van een voetbalvereniging, verzoek tot de raad gericht de subsidie tc verhogen. De gehele R.K. fractie wilde er f1500 van maken. De voorzitter stond daar echter afwijzend tegenover. Wethouder v. d. Voet wilde eerst onderzoeken, wat de jeugdvereni gingen eigenlijk presteren en of het geld nuttig zou zijn besteed. De voorzitter zei, dat B. en W. bij de verdeling van de subsidie voortaan zullen letten op de kwaliteit (voor de opvoe ding) van de vereniging en niet op de kwantiteit (het ledental) Zeer lang en breedvoerig nam de raad de kwestie op, dat allen persoonlUk actief in eigen kring het belang der voorgenomen totstandkoming zullen willen uitdragen, opdat het slagen van de actie gedragen wordt door een gemeenschappelijk besef. Het oudste raadslid, de heer G. van Leeuwen, beantwoordde deze toespraak namens de leden. Van het bestuur der vereniging van Christelijk onderwijs was een verzoek binnen gekomen om medewerking te verlenen op grond van art. 72 der L.O.- wet voor de aanschaffing van nieuw meu bilair in de bestuurskamer. Met alge mene stemmen werd besloten de mede werking te verlenen. Voor 1952 moest de gemeentelijke ver- goeding voor de exploitatiekosten van de school worden vastgesteld. Op de be groting was daarvoor een bedrag van f 21 per leerling vastgesteld. Dit bedrag moest echter, gezien de sterke prijsstij gingen, te laag geacht worden. Vandaar dat B. en W. met het voorstel kwamen, het bedrag te bepalen op f 23 per leer ling. Na enkele informaties werd aldus besloten. Voor het gemeentepersoneel is er een regeling getroffen ter tegemoetkoming in de kosten van verzekering tegen de gevolgen van ziekte en ongeval. Hier- mede is een netto-bedrag van f 50 per jaar gemoeid. Geen der raadsleden maak te er bezwaar tegen. Van mevr. Ouwersloot-Kroon was een verzoek binnengekomen nog een strook grond te kopen bij haar in aanbouw zijnde huis. B. en W. stellen voor dit ver- j zoek af te wijzen, omdat bij inwilliging de gemeente één woning minder zou kunnen bouwen op het daarvoor gepro jecteerde terrein. Mochten er wijzigingen komen in het bouwplan, dan zou er op nieuw een verzoek ingediend kunnen worden. In overeensteming met de circulaire van de minister-president werden het ambtenarenreglement en de reglementen op de rechtstoestand van de secretaris, de ontvanger en de ambtenaar van de burgerlijke stand zo gewijzigd, dat deze ambtenaren geen lid mogen zijn van de C.P.N. en de vier mantelorganisaties. Van de heer L. de Jong was een ver zoek binnengekomen om ontheffing c.q. teruggaaf van reeds betaald staangeld zijn viskraam aan de Castelweg. Alle leden zagen de redelijkheid van dit verzoek in, maar betreurden het. dat het zo laat was ingediend. Met de hand op I de geldende verordening was het nu ten enenmale onmogelijk dit verzoek in te willigen. Met vreugde namen de leden kennis van de twee volgende punten. Het gold hier nl. de bouw van vUf woningen aan de Middenweg. Door een geslaagde le ning en de ryksbUdrage kan binnen af zienbare tUd met dc bouw worden be gonnen. Vanzelfsprekend had geen der leden bezwaar tegen de voorgestelde geldlening van f 25.000. Aankoop van grond van de heren Brussee en De Kruyf was het volgende punt. Met de daarmee samenhangende begrotingswijzigingen ging dit alles zon der bespreking onder de hamer door. Door het vertrek van burgemeester De Wilde was de plaats van de ambtenaar de burgerlijke stand vacant gewor den. Met algemene stemmen werd bur gemeester Van der Harst aangewezen "oor deze post. Als laatste punt werd de algemene politieverordening gewijzigd in die zin, dat het sluitingsuur voor voor het pu bliek toegankelijke inrichtingen e.d. werd vastgesteld op 24 uur in plaats van op Mochten zich excessen voordoen, dan heeft de raad altyd het recht dit jr wederom te wijzigen. De rondvraag leverde niet bijzonders op.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 4