Meerderheid van Alphens raad tegen dansen in Avifauna op Zondag citizen SPAANS nieuwe ixidsche couhant 3 vriidag 25 januari 1952 ELF TEGEN ACHT Politieverordening gewijzigd, maar de minderheid wendt zich tot G.S. Na een debat van ruim drie uren, waarin de standpunten niet dichter tot elkaar kwamen, werd door de elf leden tellende Prot.-Chr. fracties van de Alphense raad besloten, 'n door de fractieleiders ingediend voorstel tot wij ziging van de politieverordening ingevolge de drankwet te aanvaardn. Zoals men weet, kan hierdoor aan Avifauna de door burgemeester Witschey ver leende dansvergunning op Zondag worden ontnomen. De acht leden tellen de minderheid zal evenwel aan Ged. Staten verzoeken, goedkeuring aan dit raadsbesluit te onthouden. Burgemeester Witschey gaf eerst de heer Brouwer illustreerde dit met zijn voorstellers het woord De heer P. VER DONK zei namens de CH-fractie, dat zijn partij aanvankelijk met genoegen aan de totstandkoming van het vogel park heeft meegewerkt. Toen echter de Zondagsheiliging in het geding kwam. heeft men een ander standpunt moeten innemen, wat spr. uit het CH -beginsel program nader adstrueerde. Met name toen in Sept. 1951 de bekende dansver gunning in het geding kwam, heeft men niet kunnen meewerken, omdat het tot een steeds verdere overschrijding van de principiële grenzen kwam. Bij alle grote waardering voor het park kan men daar aan niet meewerken. De heer W. BROUWER, sprekende voor de AR-fractie, zei dat door bepalin gen in de politieverordening 1947'48 het dansen op Zondag aan- goedkeurin gen gebonden werd. Gevraagde vergun ningen werden steeds geweigerd. Wat is nu de practische moeilijkheid? Spr. zag die in de verrassende ontwikkeling van Avifauna, dat ieders waardering en sympathie verwierf. Ondanks deze feiten meent de AR-fractie toch ook, voor Avifauna niet te mogen afwijken van de steeds gevolgde lijn. Gods geboden moet men méér gehoorzamen dan de gunst van mensen. Onze begeerte is, die gebo den te houden. Dat is ook het moeilijke punt voor u, zei spr. tot de voorzitter. Daar tobt u ook mee. Met de danskwestie gaat men zo ver over de schreef, dat we niet mee kunnen. Spr. hoopt, dat voor dit standpunt begrip gevonden zou worden. De heer J. A. v. d. LEE (SGP) zei, dat iedere persoonlijke opvatting tegen over Avifauna hem vreemd is. Had ik hier uitsluitend te maken- met een per soonlijk standpunt, dan gaf ik het prijs. Hier laat spr. zich uitsluitend leiden door Gods geboden. De Zondagsontheiliging doet spr. leed. De Zondag wordt steeds meer zondedag. Dit kwaad moet worden bestreden, gedachtig aan het Schrift woord: „Gerechtigheid verhoogt een volk, maar de zonde is een schandvlek der Ten antwoord Burgemeester Witschey schaarde zich aan de zijde van hen, die het ernstig be treuren, dat de kwestie, waarover in de gemeente niets' meer gehoord werd, nieuw leven is ingeblazen. Ook de manier, waarop zij is behandeld, kon zijn be wondering niet hebben, omdat noch de voorstellers, noch de beide Prot.-Chr. wethouders enig overleg met hem pleegden. Spr. ging de voorgeschiedenis na, die begint op 28 Februari 1950, dus vóór zijn komst als burgemeester. De directeur van Avifauna had zich toen met een uitvoerig schrijven tot B. en W. gewend, met de bedoeling een helder inzicht te geven omtrent het tweeledig doel van het park: commercieel en cultureel. Opgemerkt werd, dat bij wijze van proef zou worden begonnen met speciale avonden in de verlichte tuin, met attrac ties als muziek en dans. Ook had de loco burgemeester, de heer W. Brouwer, zijn goedkeuring reeds gehecht aan de open- Stelling van het park op Zondag. „Thans bevindt de toenmalige A.R. loco-burgemeester zich onder de elf raadsleden, die de ontwikkeling van Avifauna met bezorgdheid tegemoetzien en hierin een gevaar zien voor de Chr. geest der gemeente". Spr. vroeg zich af, of de voorstellers niet aanstonds stappen hadden moeten nemen: voorkomen is beter dan genezen. Overigens was er in beginsel niets veranderd. Vervolgens zei de burgemeester, dat de raad de zaak naar hem terug verwees, toen de mogelijke verplaatsing van Avi fauna naar Amsterdam aan de' orde kwam. De opmerking werd toen gemaakt, dat een burgemeester vaak anders zal moeten beslissen dan een raadslid en de PUZZLE- PROMINENTEN 1. M. C. Schenk den Haan, Wilhel- minalaan 4, Hillegom; 2. wed. F- Buis, Koningin-nelaan 16, Leiden; 3. K. Kanne, Sanatorium P.W. Stich ting, Laantje zonder eind 2, Zeist. Familieberichten uit andere bladen VerloofdI Neuman en M Boeschoten, LeidenA'dam. Bevallen: mevr WeeninkVan den Engel, z, R'dam; mevr Stalling—Dikkers, z, Medan; mevr Wesselmanv Helmond- Greven, z, Nijmegen. Overleden: CMvd Meer, m, 57 jr. R'dam; G A van Strien—Van Dijke, v. 77 jr, Spijkenisse; H v d Leek. m. A'dam (overl 1941 te Bloemendaal); A Houwing—De Hoog, v, 86 jr, Zaandam; C J van Eijzeren, m, 53 jr, Amsterdam; J W Günst, m, 75 jr, A'dam; E R Pop ping, m, 22 jr, A'dam; C C Schoonder- markPost, v, 79 jr, Tiel. beslissing, om Avifauna op Zondag open te stellen. Toen een raadslid de vraag stelde, of men zo de burgemeester voor Avifauna gunstig mocht beslissen met enig ander voorstel zou komen, werd ontkennend geantwoord. Daarom achtte spr. wat er nu gebeurde in strijd met politiek fatsoen. Spr. handhaafde zijn overwegingen, die hem er destijds toe hebben gebracht de vergunning te verlenen. Wel uitdrukkelijk op het verschil tussen Zondags-r u s t en Zondags-h e 1 i g i n> g De overheid heeft de taak, de Zondags- rust te handhaven en te bevorderen. De overheid heeft evenwel geen recht streekse opdracht, maar zij heeft er tegen te waken, dat geen belemmeringen in de weg worden gelegd aan de Zondags heiliging van anderen. De directe be- vordering van de Zondagsheiliging is eer zaak van de Kerkelijke overheden. Wan neer dus bepaalde kerkgenootschappen zich terzake van de Zondagsheiliging tot de burgerlijke overheid wenden zijn zij niet aan het juiste adres. Er is geen sprake van verstoring van de Zondags rust in dier voege, dat anderen in hun Zondagsheiliging worden gestoord. De burgemeester bestreurde het. dat bij kerkelijke colleges een dergelijk verstand kon ontstaan. Is het nodig de vraag te stellen, of de plaatselijke overheid zich met betrekking tot de Zondagsrust bewust is van haar taak? Toen de muziek in Avifauna de omwonenden hinder veroorzaakte, is daar tegen opgetreden. Niemand had dien klachten. Voor de auto's werden 'parkeerterreinen aangelegd, wat de Zondagsrust heeft bevorderd. Het dansen, op welke avond ook, in een gebouw, dat bijna twee kilometer buiten de kom Alphen en meer dan honderd meter de weg ligt, verstoort de rust als zovele andere menselijke handelingen, zoals het voetbalspel. Dit wordt nog wel beoefend en toegelaten nabij het centrum met alle lawaai dat er aan verbonden is. Ook dacht de heer Witschey bioscoop. Dit alles mag wel. Men begrype mij wel, aldus de burge meester, ik verdedig hiermee niet het dansen op Zondagavond, maar ik heb mijn houding ten deze uitsluitend aan de wet te toetsen. Het voorstel Hoe staat hert inu din dit opzicht met het voorstel va-n de Prot.-Ohr. fracties?, zo vroeg spr. rich af. Zij voelen zich, evenals de kerkeraden, verplicht de Zondagsheiliging te bevorderen, waar mee zij zich evenwel begeven buiiten het terrein van de burgerlijke overheid. Men wil toch een poging wagen aan de hand van een bepaling in de drankwet, die i6 gegeven om de kleinhandel in alcohol houdende drank te regelen. Een andere wet kan niet worden gehanteerd. Die drankwet is natuturlijk niet gegeven om het doel te bereiken, dart de voorstellers jor ogen staat: de Zondagsheiliging. Burgemeester Witschey achtte het zijn plicht en roeping er op te wijzen, dat als wij rechtvaardige critiek uit oefenen op adlen, die de wet trachten te omzeilen en te verkrachten het voor democratische Christenen in een vrij land en als gezagsgetrouwe Nederlanders plicht is, een goed voorbeeld te geven en te werken aan pogingen van overeenkomstige strekking. Wanneer een toevallige meerderheid in de raad met de beste bedoelingen aldus een bepaald oog merk tracht te bereiken, is er dan nog recht van spreken, wanneer een andere meerderheid elders op haar manier zou trachten haar doelstellingen te ver wezenlijken? Dat men adhaesie betuigt voorstel, dat dit ernstige euvel vertoont, achtte spr. hoogst onwaar schijnlijk. Hen, die de burgemeester wijzen op ;n verordening, waarin de raad nadere voorwaarden geeft aan de hand van de drankwet, wilde spr. ook de wind uit de zeilen nemen. Spr. doelde op hert dans- verbod op Goede Vrijdag en nog enige andere Chr. feestdagen. Dat was om na-oorlogse dansexceesen op Zondag in lokaliteiten in de kom der gemeente tegen te gaan. Avifauna echter ligt ver daarbuiten. Bovendien moet in aanmer king worden genomen, dat hert vogelpark zelfs internationale betekenis kreeg. Volgens de heer Witsöhey sluit de be staande verordening niet de bevoegdheid in om het geven van dansgelegenheid te verbieden, zij het ook slechts voor be paalde dagen. Spr. haalde ^voorbeelden uit de geschiedenis van gemeenten aan om zijn bewering te staven. Hij wees op de mogelijkheid, dat de in 1948 door Ged, Staten goedgekeurde verordening vernie tigd kan worden wegens het in strijd zijn met de wet. Spr. schonk ook aandacht aan de door voorstellers gegeven toelichting, vond het onverklaarbaar, dat zij hun mening aan anderen willen opleggen vond, dat de Prot.-Chr. fracties niet han delden naar het algemeen inzicht hun kiezers. Betreffende de bedenkelijke gevolgen van de combinatie dans-alcohol zei hij, dat volgens de politie die zich niet hebben voorgedaan. Zo d-iit nodig mocht blijken, kan de politie elk ogenblik In grijpen, Is het daarom nodig voorschrif ten te geven voor gevolgen, die zich kunnen voordoen, maar waaraan door politiemaatregelen een eind kan worden gemaakt? En tellen de geduchte gevol gen gedurende zes werkdagen minder dan op Zondag? Verder merkte spr. op, dat zij, die op Zondag willen dansen voor vrijwel 100% niet-Alphense Ingezetenen elders kunnen gaan. Is dan de oplossing gevonden, of treft men alleen het vogel park in zijn pogingen om de bestaans zekerheid zo groot mogelijk te maken? Zou het niet waardiger zijn rondweg toe te geven, dat men die bedenkelijke ge volgen moest construeren om alrthan te proberen het werkelijke doei: de Zon dagsheiliging, te bereiken?, zo vroeg spr. zich af. Tenslotte wees de heer Witschey er op, dat hij had gehandeld als boven de partijen en groeperingen staand ma gistraat, zoals de belangen van Alphen vereisten, met handhaving van de wet. Het voorstel noemde hij niet daarmee in overeenstemming. Moge Gods Geest alles uitbannen, wat lijkt op geestelijke dwang en onverdraagzaamheid, aldus besloot de burgemeester zijn rede. Replieken De heer V. D. LEE protesteerde tegen ennkele uitlatingen van de voorzitter. Spr. zei, steeds tegen de Zondagsonthei liging van Avifauna geweest te zijn. Hij was er van overtuigd, dat 100 procent van de S.G.P.-kiezers achter hem staat. De heer SLOOTJES (K.V.P.) vroeg, of de combinatie drank-dansen alleen op Zondag schadelijk is. Spr. was er van overtuigd, dat, als de Prot.-Chr. groep in de raad haar principes wil gaan na leven, men met deze zaak pas in het aan vangsstadium is (voetballen en bioscoop op Zondag enz.). Maar dan wordt Alphen een afgebrand dorp. Voor een C.H. bur gemeester moet het besluit moeilijk ge vallen zijn, maar hij moest boven de partijen staan. De heer ROGAAR (P.v.d.A.) bezag deze zaak in het licht van conservatieve en meer vooruitstrevende opvattingen. Spr. meende, dat tal van aanhangers van de A.R., C.H. en S.G.P. in deze niet ach ter hun fracties staan, maar zich wonder wel bij de moderne tijd weten aan te passen. Spr. zag deze zgn. conservatieve houding als zeer schadelijk voor de ge- De heer V. D. AKKER (P.v.d.A.) dacht, dat het voorstel ruikt naar dictatuur. De gemeentebelangen worden ondergeschikt gemaakt aan partijbelangen. De heer HONOUT (K.VP.) vroeg zich af, of de gevaren er alleen Zondags zijn. De heer Brouwer De heer BROUWER zeide, dat hij in eerste instantie zo objectief mogelijk heeft willen zijn en personen heeft ont- Men moet deze zaak niet als een persoonlijke opvatten, maar behoeft het dan toch ook niet steeds eens te zyn. Speciaal dat ,,A.R. loco-burgemeester" had door de voorzitter niet scherper ge zegd kunnen worden. Wat deze zaak be treft: spr. putte uit z'n herinnering en meende, dat de heer Van den Brink in zijn eerste schriftelijke contacten de in druk had gegeven, rekening te willen houden met de gevoelens van het groot ste deel der burgerij. Er zou Zondags geen muziek en dus ook geen dansen Dan is er dus wel enig verschil, als men beslissen moet. Wanneer spr. des tijds voor deze feiten geplaatst zou zijn geworden, had hij „neen" gezegd op het verzoek om openstelling op Zondag. Wat dit dansen betreft, spr. citeerde de notulen van de raadsvergadering van 21 Nov. 1950. Toen kwam voor de eerste maal het dansen in Avifauna ter sprake, waartegen bij voorbaat geprotesteerd werd. Met instemming van alle leden zei de voorzitter: „Daar is de gehele raad op tegen! Dat Avifauna staat of valt met deze dansvergunning, betwistte spr. Avifauna's directeur verwachtte het eerste jaar 300.000 400.000 bezoekers. Er kwamen er 800.000 a 900.000 en en dat zonder dansvergunning. Dat de toekomst van Alphen van Avifauna zou afhangen, dat wilde spr. niet accepteren. De heer RUIJSSENAARS (K.V.P.) sprak over de hantering van de drank wet en de bevoegdheden, die hier alleen aan de burgemeester toekomen, hield een zeer uitvoerig betoog. Idem de heer NIJMAN (Prot. Chr. lid P.v.d.A.), die op grond van nauwkeurig Schriftonderzoek zijn beslissing tegen het voorstel motiveerde. Dc heer v. d. MEENT (V.V.D.) zei, dat de burgemeester niet anders had mogen handelen. Is de Zondagsrust door het dansen in Avifauna de laatste maanden verstoord? Uitvoerig sprak ook de A.R. wethou der, de heer A. J. DEKKER. Hij citeerde een schrijven van Avifauna's directeur van 18 Febr. 1950, waarin deze heel andere voorstelling van de ciële en culturele doeleinden gaf waarin het vogelpark zich ontwikkeld heeft. De ontspannings- en vermaakfac- tor is dominerend geworden. Avifauna is er op uit, stap voor i verkrijgen. In overeenstemming Gods wil moet gehandeld worden e krachting der beginselen mag nooit plaats vinden. Burgemeester Witschey en anderen re pliceerden. Weth. v. d. BERG zag als volgende stap van de heer Van den Brink het willen stichten van een Lunapark zei, dat Avifauna de gemeente voorlopig nog meer geld gekost heeft dan winst opgeleverd. Weth. DEERENBERG ning, dat aanvaarding van het voorstel betekent aantasting van de rechten de burgemeester. Daarom draaide inderdaad een groot deel van het debat, naar de burgemees ter ook met nadruk verklaarde: niet als C.H. partyman, maar als magistraat moest de beslissing genomen. En de raadsmeerderheid, de ontwikkeling met zorg ziende, zei: met onze steun niet verder! Het voorstel der Prot.-Chr. frac tieleiders werd aangenomen met ell tegen acht stemmen. De politieverorde ning ingevolge de drankwet werd dus gewyzigd. in deze zin dat dansen op Zon dag verboden zal zijn. De minderheid in de raad zal zich wenden tot Ged. Sta ten. Er was voor het steekspel grote be langstelling op de tribune. ((Zie vervolg op pag. 4) Burgemeester installeerde commissie voor de volksgezondheid Lof aan de commissie-Remmelts voor haar voorbereidende werk In een kamer van het stadhuis werd gisteravond door de burgemeester van Leiden, jhr mr F. H. van Kinschot, een commissie voor de volksgezondheid geïnstalleerd. Alle organisaties op dit gebied zijn hierin vertegenwoordigd. Voorzitter is de heer S. Menken, wethouder van sociale zaken. De burge meester installeerde de commissie met vreugde, omdat zij wederom een stap vooruit betekent op de weg van een doeltreffende ontwikkeling van de particuliere gezondheidszorg in onze stad. De burgemeester ging eerst uitvoerig In op wat in het kader van de gezond heidszorg al is bereikt. Hij wees hierbij op de gelukkige samenwerking van over heid en particulier initiatief. Toen het gemeentebestuur na de bevrijding de balans van deze zorg ging opmaken, was het eindbeeld niet rooskleurig. Ver schillende verenigingen hadden de ont wikkeling niet kunnen volgen. Er be stond weinig of helemaal geen samen werking tussen de instellingen, wat ver snippering van krachten en verspilling energie in de hand werkte. Met ver eende krachten is men toen aan het werk getogen om de achterstand in te halen. Zo werd door de sociale raad een commis- ad hoe ingesteld. Zij had tot taak zich op de hoogte te stellen van de werkzaam heden der verenigingen. Verder moest zij nagaan of het werk kwantitatief en kwalitatief beantwoordde aan de eisen. De wijze, waarop deze commissie voor de gezondheidszorg zich van haar taak heeft gekweten, verdient alle lof, aldus de burgemeester. Zy heeft zich niet be perkt tot het geven van ideeën, maar heeft ook een werkzaam aandeel gehad in verschillende verbeteringen, resultaten geboekt, die tot tevredenheid stemmen. De particuliere gezondheidszorg in onze stad is de laatste jaren dan ook met rasse schreden vooruitgegaan. De burgemeester wees slechts op de op heffing van de oude verenigingen tot wijkverpleging en op de intrede in Leiden van de kruisverenigingen, die bezig zich college van B. en W. In dit orgaan kan een hechte band van samenwerking wor den gesmeed, die de volksgezondheid slechts ten goede kan komen. Er zijn nog veel vraagstukken, die om een oplossing vragen, Zij zijn van velerlei aard. Zo acht het gemeentebestuur het van groot belang, dat de verenigingen tot een juiste taakverdeling komen. Een zeer belang rijke stap in de richting van centralisatie is al gezet door de reorganisatie van het kruiswerk. Omdat het accent nu hoofdzakelijk valt op coördinatie en afbakening van het arbeidsveld der verenigingen, hebben in de commissie thans voornamelijk ver tegenwoordigers zitting van de instellin gen, werkzaam op sociaal-medisch erf. Het is echter de bedoeling haar nit te breiden met andere deskundigen, zodra zy die arbeid heeft voltooid en zij zich aan de door de commissie Remmelts ge dachte taken kan gaan wijden. Na de installatie sprak de heer Menken als voorzitter nog enige woorden. Hij schetste ook waarmee de commissie zich in het begin van haar werk zal bezig houden. De commissie bestaat uit: wethouder Menken, voorzitter; dr F. G. J. Wijdicks en zuster J. van Ditzhuijzen namens het Wit-Gele Kruis; dokter J. C. Meijboom en de heer H. Filippo W. Fzn namens het Groene Kruis; dr W. J. Simons en de heer J. van Leeuwen namens de vereni- ging tot bestrijding van de t.b.c.; de heer plaats bij de bevolking te H. van Slooten namens de Leidse Buiten school; dr J. P. Boekhold en mevrouw A. G. de Jong-Broers (plaatsvervangend) namens het kleuterdagverblijf Margriet; dr J. Bazuin namens het Leidse kraam- centrum; zuster A. Koorn namens de ver eniging voor Chr. jeugdhulp; mevrouw M. van der Lelie-Meys namens de Marg. van Cortonastichting; mevrouw J. C. de Jong-Diepenveen namens het medisch opvoedkundig bureau; prof. dr R. Rem melts namens het instituut voor prae- ventieve geneeskunde: ten slotte dr C. R. Zyerveld, directeur van de gemeente lijke geneeskundige en gezondheidsdienst. l de commissie Rem- Op instigatie v melts besloten B. voor de volksgezondheid in het leven te roepen. Er is behoefte aan een permanent orgaan, waarin de vertegenwoordigers van de verenigingen en die van de over heid elkaar kunnen ontmoeten om de sociaal-medische problemen in studie te nemen. Meer in het bijzonder zou de commissie haar aandacht moeten wijden aan die vraagstukken, die de gemeente Leiden aangaan, en zij zou daarover adviezen moeten uitbrengen aan het ram Antiquiteiten Nat. Reserve Leiden kreeg binnenshuis schietbaan in Doelenkazerne 4 i een zolder van de Doelenkazerne werd gisteravond een schietbaan geopend, die zal worden gebruikt voor de eerste schietoefeningen van recruten der Nat. Reserve. Dat de schietbaan op zolder is, behoeft niemand te verontrusten. Er zuüen geen kogels door het dak vliegen hun weg over Leiden met alle ge in van dien te vervolgen. Met een speciaal KS.O.-geweer voor munitie van klein kaliber wordt namelijk gevuurd j miniatuur vijanden. De schietbaan heeft een lengte van 30 meter en het doel stelt voor: een duin landschap met in het voorterrein een vijandelijke gevechtsgroep, bestaande uit beweegbare poppen, een tank, die over een landweg rijdt en parachutisten, die uit de wolken vallen. Dit alles is automatisch te bedienen. Déze beweeg bare figuren maken, dat deze baan uniek is in Nederland. Ook zijn er twee zgn. schoolschijven. De baan werd gemaakt door leden der Nat. Reserve, in samenwerking met de Genie. (Adv DE BALLPOINT die even goed is als hij er uitziet I Openbare werken Wat te Leiden eigenlijk gebeuren moet Op verzoek van één der raadsleden hebben B. en W. van Leiden bij het be- grotingsonderzoek een lijst overgelegd openbare werken, waarvan het col lege in de naaste toekomst de uitvoering gewenst acht, afgezien van de vraag of de uitvoering er van financieel moge lijk is. De lijst ziet er als volgt uit: Bouw van een brug over de Trekvliet. Vernieuwing Marebrug en Alkemade- brug. met demping van de Lange Mare. Verbouwing gebouw aangekocht van de Maatschappij tot Nut van 't Alge een ten behoeve van de huisvesting in de dienst voor Sociale Zaken. Verbetering van de huisvesting van de Volkscredietbank. Diverse voorzieningen op .Endegeest" Uitvoering van het zandwinningsplan i verband met het ophogen van bouw- industrieterreinen. Stichting van twee gymnastieklokalen nabij de Lorentzkade. Stichting van een school voor openbaar lager onderwijs in het Morskwartier. Verbouwing school Paul Krugerstraat tot school voor u.l.o. voor jongens en meisjes. Uitbreiding school voor openbaar lager onderwijs aan het Schuttersveld. Verdere scholenbouw. Verbetering van de Hooigracht. Riolering zo nodig van de Lange- brug. Verbouwing Stadswerf en Stadshulp- Restauratie voormalige Latijnse schoo.l Voltooiing restauratie Gravensteen en inrichting daarvan voor verhuring aan het rijk (universiteit). Verbetering Lakenhal. Verbetering en aanleg van speelter- Woningbouw met straataanleg en riolering. Bouw van een nieuwe gashouder. B. en W. voegen hieraan toe: „Deze op somming betekent intussen geenszins, dat deze werken alle in 1952 zullen kun- worden uitgevoerd of ter hand ge en, noch dat aanvulling van deze lijst niet mogelijk zou zijn". Plan demping Mare dit jaar gereed Het plan tot demping van de Mare en verbetering van de Marebrug zal in de loop van dit jaar gereedkomen, aldus antwoorden B. en W. op enkele vragen. Demping van het deel van de Mare tus- de Haarlemmerstraat en de Stille Rijn zal door B. en W. nader in beschou- ing worden genomen. Enkele raads leden vroegen hierom, mede om stilstand water te voorkomen. Wanneer het geld er zal zyn, om de plannen uit te voeren, kunnen B. en W. nog niet zeggen. Lt.-kol. S. N Waringa opende de baan. Hij dankte in het bijzonder korp. De la Rie. sold. L. W. Jansen en sold. D. Sierag voor hetgeen zij in hun vrije tijd tot stand hebben gebracht. Omdat de leden van de Nat. Reserve in hun vrije tijd oefenen, zijn zij thans niet meer afhankelijk van het daglicht en hoeven zij niet meer de lange tocht naar een „echte" schietbaan te maken. Gaat Leids Merenplan voorlopig niet door? Woorden van B. en W. wijzen er op Verschillende raadsleden hebben B. ei: W. van Leiden gevraagd, hoe het staal met het Leids Merenplan. waarvan zij alleen af en toe iets lezen in de plaatse lijke bladen. De leden vroegen ook, of, ingeval het plan niet tot uitvoering kan worden gebracht, de voor de woning bouw en stadsontwikkeling benodigde hoeveelheden zand uit andere bronnen kunnen worden geput. B. en W. antwoorden, dat onderhande lingen met Ged. Staten nog gaande zijn, o.a. over de voorwaarden te verbinden aan de ontgrondingsvergunning vooi Merenplan. „Het is in dit stadium niet mogelijk hierover nadere mededelingen te doen" Tot dusver wordt het zand, dat voor de ophoging der terreinen voo woningbouw nodig is,' geleverd door de aannemers, die het uit de omgeving be trekken. „Indien hét Merenplan binnen kort niet tot uitvoering komt, zal de zandprijs moeten stijgen, daar hef zand dan van elders, dus met hogere trans portkosten, moet worden aangevoerd" al dus B. en W. Voor debating-club Viouwelijke raadszaken Verschillende raadsleden hebben te genover B. en W. de wenselijkheid uit gesproken, maar dan tot dusver de vrou welijke leden in te schakelen in die ge meentezaken, waar haar aandacht spe ciaal naar uitgaat, en waarbij in he! bijzonder van haar practische kijk op zaken kan worden geprofiteerd. Verder heeft een lid naar de mening van B. en W. gevraagd omtrent de vrij heid van de vrouw om de arbeid te kie zen, die haar persoonlijk het beste ligt. Maar daar tippelen B. en W. niet „Wanneer met deze vraag bedoeld wordt, principieel aan de orde te stellen het vraagstuk van de positie der vi in onze gemeenschap, kan het wel niet anders, of de meningen van de leden van ons college zullen hieromtrent uit eenlopen. Het komt ons voor, dat het geen aanbeveling verdient op bedoeld vraagstuk, dat zich o.i. beter leent vor een debating-club, bij de begroting in gaan." Leids Gymnasiastenkoor voor de radio Het Leids Gymnasiastenkoor, dat onder leiding staat van Han Zirkzee, ontving' uitnodiging om mede te werken radioprogramma, bedoeld als een schenk van Nederlandse schoolensembles onze jarige prinses. Deze uitzending vindt plaats op 31 Januari, 's avonds 7 tot 8 uur over beide zenders. De op- aen voor dit programma werden de- dagen in het Gymnasium vervaardigd op aanwijzingen van drs P. J. Mulder. Bovendien werd opgenomen de cantate Ecce gratum" van de Zwitserse ponist Conrad Beck; deze zal op nader bekend te maken datum door de AVRO worden uitgezonden. (Advertentie) Corresp., convers., literature, Dirljase Ud. a F. H. v. U LD EN INTÉRPRETE TRADUCTOR official diplomado PLANTSOEN 65 - TELÊFONO 26558 Exploitatie Stadszaal is bevredigend Enkele raadsleden hebben B. en W. by het begroting sonderzoek gevraagd, of naar het oordeel van het college van eer bevredigende exploitatie van de Stads gehoorzaal kan worden gesproken. Het totale aantal verhuringen van zalen, al dus antwoorden B. en W., bedroeg in '51 33 minder dan het gemiddelde over tier voorgaande, niet achtereenvolgende ja ren. B. en W. zijn, gezien de tijdsomstan digheden, dan ook niet ontevreden dit aantel. Evenmin over de financiële uitkomsten: vermoedelijk een nadelig saldo van rond f 22.000. Andere leden vroegen de prijzen voor zaalhuur en toneel te herzien, omdat het vele verenigingen niet meer moge lijk is die hoge kosten te betalen. Maar W. achten de prijzen niet te hoog. is in voorbereiding een voorstel om de tarieven op enkele onderdelen te wij zigen. Een lid vroeg, of B. en W. bereid zijn /er te gaan tot verlaging der huurprij- m voor Leidse verenigingen, die een cultureel, sociaal of charitatief doel na streven. Hiertoe bestaat volgens B. en W. niet voldoende aanleiding. Het is ook niet gebleken, dat de huurverhoging een merkbare belemmering van het culturele leven in Leiden of een dupering van gymnastiekverenigingen ten gevolge heeft. Agenda voor Leiden Vrijdag Levendaal 103, 8 uur: C.H. Jongeren groep, drie dames en drie heren over „Wat doet de vrouw in de politiek?" Rehoboth, 8 uur: kring van A.R. vrou wen. mevr. G. Ravestein-Hoogendoorn over het communisme. Stille Rijn 13. 8 uur: Herv. mannenver- eniging op GG„ de heer Alb Roos uit Den Haag over „De wacht by de belijde- Rapenburg 61, 8 uv psychologie, Mens en W. A. Nell. Stadsgehoorzaal, 8 v (Sempre Avanti) 1 Jolig" 9—22 uur: Bloemlust. Schouwburg, 8 uur: Sempre Avanti met „Willy's Trouwdag" van Otto Harting. De Valk, 3 uur: Chr. onderwijzers, W. W. Reys uit Tilburg over de strijd van Nederland tegen het water in proza en Doelen, 3 uur: algemene vergadering Leidse schaakbond. Burcht, half 8: feestavond volkstuin vereniging „De Mul". Lis se. 9—22 uur: Bloemlust. Tentoonstellingen Prentenkabinet, werkdagen 1 uur tol ti—iT 5: houtsneeën van A Dürer (Leun. 11 Februari) Lakenhal: historische prenten (verza meling Roberi Fruin) tot 1 Februari De Ploeg. Breestraat 119: werk van dames-leden Leids Kunstcentrum (tot I Februari) Nachtdienst apotheken. Apotheek Herdingh en Blanken, Hoge- woerd 171, teL 20502, en apotheek Reijst, Steenstraat 35, teL 20136. De politionele actie in de Annakliniek Bestuursleden brachten recherche naar behandelingskamer Het onderzoek van Leidens begroting heeft een raadslid aan B. en W. doen vragen, of het persbericht juist was. dat bij het opmaken van een proces-verbaal tegen de directeur van de Annakliniek de recherche tot in de operatiekamer is doorgedrongen. Indien dit juist is, vraagt dit lid of het college deze handelwijze niet betreurt B. en W. antwoorden letterlijk als volgt: „Inderdaad is een ambtenaar der gemeentepolitie, wiens assistentie door het bestuur der Anna-kliniek was inge roepen in verband met het verwijderen uit het gebouw van een verpleegster, aan wie ontslag was verleend, door en kele bestuursleden gebracht naar een kamer, waar deze verpleegster haar dienst verrichtte en waar een patiënt ter behandeling aanwezig was. Er bestaat verschil van mening over, of het hier een operatiekamer betrof. Toen deze po litieambtenaar bleek, dat de aanwezige behandelende geneesheer bezwaar maak te, heeft hij zich onmiddellijk terugge trokken. De burgemeester (als hoofd van de politie Red.) is van oordeel, dat politiezaken in ziekeninrichtingen tenzij in gevallen van uiterste noodzaak buiten tegenwoordigheid van patiën ten behoren te worden behandeld. Wij kunnen ons niet voorstellen, dat hier over verschil van mening zou bestaan. Op een andere vraag, of het college in de onverkwikkelijke zaak van de ont slagaanvrage van de directeur der kli niek gekend is ,en of het college hier enige bemoeiing mede heeft gehad, delen B. en W. mede, dat dit niet het geval is geweest. Zijn er onder de Leidse ambtenaren communisten? Bij het begrotingsonderzoek heeft een der raadsleden gevraagd, of B. en W. van plan zijn gevolg te geven aan de suggestie, welke hen van regeringszijde heeft bereikt of nog zal bereiken om. nadat voor zover nodig de plaatselijke verordeningen in overeenstemming zijn gebracht met het rijksambtenarenregle ment, over te gaan tot ontslag van amb tenaren en arbeidscontractanten in dienst van de gemeente, die lid zijn van een of meer van de (communistische) organi saties, welker lidmaatschap onverenig baar is verklaard met de functie van rijksambtenaren. W. antwoordden, dat deze aan gelegenheid bij het college nog in onder zoek is. Zij zullen hun standpunt zo spoedig mogelijk bepalen. Op de vraag hoeveel ambtenaren en arbeidscontrac tanten lid van bedoelde organisaties zijn, ensen B. en W. niet te antwoorden. Gemoderniseerd De Leidse fruitcentrale, Hogewoerd 43, heeft haar gemoderniseerd bedrijf gis teren heropend. Afdeling Leiden Expogé De afdeling Leiden van de Ned. ver eniging van ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd hield gisteravond in het Vlies een vergadering, die hoofdzakelijk gewijd aan een bespreking voor het dit jaar in Den Bosch te houden con gres der vereniging. De voorzitter, de heer L. Questroo, wierp in zyn openingswoord een blik op het afgelopen jaar en merkte op, dat eniging rustig is ver lopen. Er gebeurden geen schokkende dingen. Hij wees verder op de installatie in het comité Rijnland tot bestrijding in het concentratiekampsysteem. Bij de besprekingen voor het congres werden geen bijzondere punten naar gebracht- Er werd nog wel voor gesteld er in Den Bosch op aan te drin gen. dat de algemene vergadering in het vervolg in het begin van de week zal worden gehouden. Dit is vooral voor de zakenmensen en voor de huisvrouwen an belang. Haags Chr. kleuteronderwijs De gemeenteraad van Den Haag stelde een subsidie van twee ton beschikbaar oor het Chr. kleuteronderwijs. Burgerlijke stand van Leiden Geboren. Catharina M d v M G Link a J Guldemond; Johnny z v W J Moe- ;n en E de la Rie; Ferdinand z v H Honsbeek en Th M Marquenie; Sophia S D A de Roo en E Bodijn; Waltherus H A z v Th L van Kampen en J J God- dyn. Ondertrouwd: N v d Hoed en J F W Stikvoort; G Koet en M Braxhoven; J Tegelaar en M Develing; D Koolmoes en A C Mathijssen; J Teljeur en J Onder water; M J M v d Lans en P J v d Fluit; G C Duinker ij M J Kloeke; H Oosten dorp en M Knol; C J D Slegtenhorst en H M Catin; J Arkeveld en G Th v d Ster; P Feitkamp en J H Kloeke; C Nievaart i M J v d Woerd. Gehuwd: H Borgman en A de Graaf.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 3