V( Bewogen debat over de vraag: „Kan een Christen lid zijn van P.v.d.A.?" Geestelijke bagage van gelovige wordt gekneusd, meent A.-R. spreker Enorme belangstelling bij promotie Minister Drees keert vanavond na een 14-daagse reis terug In bewogen zitting vijf maanden geëist tegen tandarts H. CJk noil zekerheid KLOOSTERBALSEM 2 VRIJDAG 25 JANUARI 1952 Tweekamp ZuidemaVan Rhijn in Delit F GROTE SPANNING, maar muisstil onder de dwang van een verbod om te applaudisseren, hebben 1500 belangstellenden gisteravond in de grote zaal en beide foyers van de Stadsdoelen te Delft twee uur lang geluisterd naar een vaak vlammend debat over de vraag: „Kan eèn Christen lid zijn van de P.v.d.A.?" Bij de neutrale voorzitter, de grijze ir Stoffel (V.V.D.) zaten de twee kampvechters: links een merkwaardige ironie had het zo gewild de anti-revolutionnaire prof. dr S. U. Zuidema en rechts de socialist mr A. A. van Rhijn, staatssecretaris van Sociale Zaken. Twee debaters, twee uitgangspunten en twee heel verschillende wijzen van aanpak. De professor zich streng houdend aan zijn onder werp, de staatssecretaris vriendelijk langs de vraag heen glijdend. De A.R.-man die de P.v.d.A. beoordeelde naar haar eigen beginselprogram en de doorbraakman die de kwestie waar het om ging omdraaide in de vraag of een Christen lid kan zijn van een Chr. politieke partij. Slechts wie naar Gods geboden leeft, Is veilig. De ideologie van dat recht op arbeid, op bestaanszekerheid is een marxistische mythe, die zich niet ver draagt met het „De Here regeert". Een Christen kan die mythe niet aanvaarden, want het is het dienen van een vreemde God. Doet hij het toch, dan verliest hij zijn Christendom en wordt hy meer en meer socialist. Beide sprekers kregen élk eerst 45 mi nuten, daarna 15 voor repliek en tenslot te 5 voor dupliek. Prof. Zuidema, die door loting als de eerste spreker was aangewezen, schetste aan de hand van het beginselprogram wat de P. v. d. A. feitelijk voorstaat. On geacht de levensovertuiging wil men aUen samenbrengen in de strijd voor het democratisch socialisme Men erkent wel het innig verband van levensovertuiging en politiek inzicht, maar verwerpt prin cipieel en practisdh een partijformatie op basis van een godsdienstige belijdenis. Geestelijke bagage Als Christenen lid worden van de P v. d. A. mogen ze hun geestelijke bagage meenemen, is gezegd. Maar wat is die geestelijke bagage? Het is Gods Woord, de erkenning, dat we met lichaam en z'-'-i het eigendom van Christus zijn, die ons kocht met Zijn bloed en die onze volko men Souverein i9. Die ons zalig maakt. Maar als lid van de P. v. d. A. kan de Christen die Christus niet belijden, kan hij niet eisen dat God gediend zal worden naar Zijn Woord. Neen, hi] moet zelfs eisen, dat zijn ongelovig medelid meer uit zijn ongeloof leven zal om daarmee de socialistische gedachte te dienen. Kan een Christen dat? Neen. niet zon der zijn geestelijke bagage te kneuzen. Kan een Christen b.v. de democratische socialistische norm erkennen van hel „recht op arbeid". De Schrift (Jes. 33) leert dat anders: PROF. DR S. U. ZUIDEMA (A.-R.). MUimillll!l!i:il!:illl!lllil!:ii;|lll!lll!l!l!ll|!!.T::r.i:. Een derde weg (Vervolg van p^g. 1). Dit is zowat wel de kern van het ma nifest. Geen inschakeling dus bij Oost en bij West, maar een andere weg, een derde. Wij moeten, zo vertelt ons nog deze vredesbeweging, zakelijk en snel nagaan, welk geluid wij als een gemeen schappelijk geluid temidden van ons volk kunnen doen horen en waar mogelijk ook buiten de grenzen van ons land. „Op belangrijke punten zal een radicaal en eensgezind geluid mogelijk blijken". Ove rigens stelt deze vredesbeweging zich niet voor, dat de derde weg een gemak kelijke zal zijn. Maar zij ziet het als de enige weg, die nog begaanbaar is voor „wie de mens-onwaardige horigheid aan het noodlot willen doorbreken". T~iIT laatste toont intussen wel, dat ook •*-' de ondertekenaars van dit manifest, de derde weg, welke zij ons volk willen wijzen, niet bijzonder helder voor ogen staat. Dat blijkt ook elders wel uit dit manifest. Van de ondertekenaars zou men mogen verwachten, dat zij juist als groep een bepaald, tamelijk omlijnd standpunt innemen. Zulk een eis mag men aan wegwijzers toch wel stellen. Maar juist op een zeer belangrijk punt klinkt de gereserveerdheid, ja, de verdeeldheid al te pijnlijk door. Immers, we lezen in dit manifest, dat deze groep, juist als groep, geen stelling wil nemen in de kwestie van anti-militarisme. Als groep wil volstaan met het uitspreken van de tuiging, „dat het problematische en monische van het huidige totalitaire mi litaire geweld ons allen blijvend hoort te verontrusten". En voor overige acht men het blijkbaar al vol doende, een waarschuwend geluid te la ten horen tegen „de fasciseringstenden- tie van het militarisme". Hieronder schij nen we te moeten verstaan, dat het mi litarisme gevaren in zich bergt vant te gaan in de richting van het fascisme. Nu, voor zulk een waarschuwing zal ieder een open oor willen hebben. Maar is dat dan die derde weg? Die vraag moet ons wel eerst van het hart, nu het ons wenselijk voorkomt, in een volgend artikel nog iets op te merken over de ondertekenaars van dit manifest (on der wie enige predikanten) ons willen zeggen. Werkgemeenschap Dr Van Rhijn noemde, om misverstan den te voorkomen, eerst zijn drie uit gangspunten: Het democratisch socialis me is geen geloofsgemeenschap, maar t werkgemeenschap: slechts de Kerk is j loofsgemeenschap. De Christen wordt MR DR A. A VAN RHIJN (P.v.d.A.). de P.v.d.A. niet slechts geduld, maar di 4500 leden van de Prot.-Chr. werkge meenschap zyn volwaardige leden. Spr. illustreerde zijn hele betoog met voorbeelden uit de sociale strijd. Hij op de kloof, die in de" vorige eeuw' is ont staan, toen er grote maatschappelijke misstanden waren. Toen waren helaas, aldus dr Van Rhijn, niet de Chris tenen, maar de socialisten, die de strijd een beter bestaan begonnen. Die stryd wordt vandaag nog gevoerd. Spr. verwerpt niet de Chr. politiek, maar wel de Chr. politieke partij. Als argument tegen de Chr. partij voerde dr Van Rhijn aan, dat men beginselen, die ten slotte niet anders zijn dan menselijke schema'!, in de plaats van Gods Woord gaat stellen. De antithese wordt door de staatssecre taris verworpen. De scheidslijn tussen licht en duisternis loopt dwars door het mensenhart. Wie een politieke antithese voorstaat, gaat zich steeds meer isoleren. En waarom heeft men wel bezwaar tegen de doorbraak naar links en niet tegen die ir rechts? Waarom mogen de A.R. wel Rijkseenheid en Burgerrecht naast liberalen zitten? wees er op, dat de Wereldraad Kerken eenstemmig van oordeel is, Chr. politieke partijen gevaarlijk zijn. Als practisch bezwaar tegen de Chr. par tijen bracht de heer Van Rhijn o.a. naai j, dat ze in doorsnee conservatief De A.R. zijn grote voorstanders vai vrije economie, maar tegen het vrije huwelijk en de vrije liefde hebben Advertentie Als U vo»1t dat 't nuu in Uw maag op ontbr&iiden staat - dadelijk één of twee Rennies en 't vuui is bij voorbaat geblust. Hoewel Rennies de hevigste aanval van brandend maag- dadelijk bezweren, is 't beter ze bij voorbaat te nemen. Talloze lijders aar. zuurbranden, nemen, als vaste gewoonte, hun Rennies dadelijk na tafel, 't Is ook zo gemakkelijk: een stuk of wat één voor één verpakt, handig en hygiënisch. Vraag een doos Rennies bij Uw Apotheker of Drogist. Veel.meer klompen"). Spr. besloot met te zeggen, dat hij als Christen lid van de PivuMCwas,- omdat hij strijden wilde een betere, rechtvaardiger en chris telijker maatschappij. Diep teleurgesteld Bij de replieken verklaarde prof. Zui dema zich diep teleurgesteld, omdat dr, Van Rhürfdfe vfa'ag "Waar "het ont ging üit de weg was gegaan. Al zouden de Chr. politieke partijen niet deugen, dan is dat nog geen argument, dat een Christen in de P.v.d.A. thuishoort. Men kan immers ak een nieuwe Chr. partij stichten, Prof. Zuidema had iri het betoog van zijn opponent het heimwee naar sociale gerechtigheid gehoord. Daarmee was hij het volkomen eens. God geve, riep hij uit, dat al wat Christen heet en is, deze bewogenheid kent en dat dit het motief is voor alle activiteit. Maar breekt U dan christelijk-radicaal met dat „recht op arbeid". Vandaag zijn er 150.000 werklozen. Is dat sociaal onrecht van het kabinet- Drees? Kunnen zU van de regering werk eisen? De overheid Is immers volgens het program verantwoordelijk voor de verwerkelijking van dat recht op arbeid. Hoe zit dat nu? En geeft u nu eens duidelijk antwoord op de vraag: Mag een Christen als lid de P.v.d-A. waarderen wat een onge lovige uit zijn ongeloof doet? De wereldraad van Kerken was het inzake de ongewenstheid van politieke partijen volledig met u eens. Maar u ver geet er één. Dat was de Duitse afgevaar digde. „Hadden we maar Chr. partijen gehad," heeft die gezegd. „We wa laat." Moge Christelijk Nederland te laat komen, zei prof. Zuidema onder diepe stilte. Grondvraag ontweken In zijn antwoord ontweek dr Van Rhijn opnieuw de grondvraag, door te klaren, dat hij geen „verhoor op vraag punten" wenste. Hoe gevaarlijk Christe lijke beginselen kunnen zijn, blijkt vol gens hem wel uit het vrouwenkiesrecht. En wat de overheidsinmenging betreft: die betekent misschien wel vrijheids beperking voor een kleine groep, niet voor het geheel. De P.Vjd-A. bedoelt niet van deze wereld een paradijs te maken. (Maar andere socialisten beweren juist dat dat wel willen, zei prof; Zuidema), doch slechts werken aan een betere maat schappij, zonder die grote vrijheid die slechts zonde veroorzaakt. Spr. besloot met weer te zeggen dat hij als Ohristan lid van de P.v.d.A. kon zijn. Hij had nu al zeven jaar ervaring dat het kon. (En ik al zeven jaar dat het niet kan, antwoordde prof. Zuidema. Wat zegt zo'n argumentatie?) Nogmaals wees prof. Zuidema op het in gebreke blijven van dr Van Rhijn op de feitelijke kwestie in te gaan. Hij besloot met té zeggen: „Ik hoop dat de Christenen in deze zaal en zij die zich zo nog niet noemen durven of zich niet noemen willen (wat ellendig is dat) zich met deze vraag zullen bezighouden en bij hun open Bijbel zullen leren, dat het niet mag. Om Jezus Wil niet". De promotor, piot. Edelkooit (rechts), wenst dr Bout geluk Ds H. Bout te Utrecht werd doctor Zelden trok een promotie zo'n enor- ïe belangstelling als gisteren in Utrecht ie van ds H. Bout, Ned. Herv. predikant a de Domstad. Honderden wilden een plaats bemachtigen, en velen moesten op de gang blijven staan. In de volle zaal plekten tussen het zwart van de tiental len Geref. Bondsdominé's de grote witte mutsen van de vrouwen in Huizer dracht, die getuigen wilden zijn van de promo tie van haar oud-plaatsgenoot. Onder de honderden aanwezigen zagen we behalve tientallen predikanten uit alle delen des lands ook deputaties de hoofdbesturen van de Geref. Bond, de Geref. Zendingsbond, de Herv. Geref Jongelingsbond en het Geref. studenten gezelschap Voetius, het hoogbejaarde oud-Tweede Kamerlid generaal L. F. Duymaer van Twist, prof. dr L. W. G. Scholten, de Zuid-Afrikaanse gasthoogle raar J. Gijzer, de nieuwbenoemde Utrechtse en Groningse hoorleraren, dr G. Quispel en dr Th. P. van Baaren, ds J. Batelaan, zendingsdirector van Geref. Zendingsbond, dr B. J. Oosterhoff, Chr. Geref. predikant in Utrecht, ds N. O. Steenbeek van de Hervormde Jeugd- Ds Bout had zijn proefschrift („Het zondebesef in het Boek der Psalmen") te verdedigen tegen de oppositie var Rotterdam geelt .geld voor startbaan Gemeenteraad stelde grond en 1 millioen beschikbaar De kwestie Ypenburg-Schieveen, di nog steeds niet is beslist, heeft gisteren in de Rotterdamse gemeenteraad stof doen opwaaien. Na een besloten gadering van twee uur verklaarde raad zich in beginsel bereid mee te ken aan de oprichting van een N.V. tot aanleg en exploitatie van een startbaan met bijbehorende outillage in de polder Zestienhoven. Alleen de communisten stemden tegen. De gemeente zal in de N.V. deelnemen met een bedrag van 1 millioen. Verder werd in principé de benodigde grond toegezegd, waarvan de waarde oj ƒ500.000 wordt geschat. De N.V. Mij voor Vliegtuigbouw Avio- landa zal op het terrein een reparatie bedrijf voor vliegtuigen vestigen, startbaan zal door dit bedrijf worden ge bruikt voor het proefvliegen. Bezoek aan Verenigde Naties besloot tournee Vanavond keert dr W. Drees, na een ging het noodzakelijk maakt. Ook ge- verblijf van veertien dagen in de Ver- waagde hij van de toenemende handel enigde Staten, met het K.L.M.-toestel uit-tussen Nederland en Duitsland, „waarbij New York terug op Schiphol. Gisteren in wederzijdse behoeften wordt voorzien", besloot hij zijn Amerikaanse reis met Na de persconferentie weigerde hij een radio-interview met Nederlandse leden van de radio-Verenigde Naties, omdat l:ij er niet op voorbereid was De minister-president verklaarde voor zijn vertrek, dat Nederland in principe bereid is mee te werken bij de vorming van een Europees leger. Maar Nederland heeft de volgende voorwaarden: het in ternationale gezag komt niet in handen van één man (zoals Frankrijk wou) maar aan een groep of een raad. En ten tweede: Nederland moet zelf zijn eigen bijdrage mogen bepalen. Dr Drees weigerde bijzonderheden te geven over zijn besprekingen met pre sident Truman en de minister van De fensie, Lovett. Op een persconferentie heeft hij gisteren nog gezegd dat Ne derland zich bij de vorming van een Europees leger-met-Duitsers heeft neer gelegd omdat de Westeuropese verdedi- Zeepost voor Oost en West Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk op de bus moet zijn staan tus sen haakjes achter de naam van schip vermeld. Indonesië: Roebiah (2 Febr.); Nieuw Guinea: Kota Baroe (9 Febr); Ned- Antillen: Bennekom (29 Jan.); Suriname: Stenton (11 Febr); Canada: Nieuw Amsterdam (26 Jan.) en Noordam (31 Jan.); Argentinië, Bolivia, Chili, Paraguay, Uruguay en Brazilië: Tero (29 Jan.) en Alhena (19 Febr); Australië en Nieuw Zeeland Ranchy (26 Jan.). promotor, prof. dr A. H. Edelkoort, prof. dr H. W. Obbink. Met na prof. Obbink gewaagde van een ernstige generalisering, gebrek aan systematiek het missen van de gesloten opbouw in een wetenschappelijk geschrift. Na de promotie verschenen er derden op de receptie. Paranimfen bij de promotie waren twee broers van dr Bout, nl. wethouder G. Bout van Huizen en mr T. Bout te Groningen. De sanering in de sigaren- industrie De Federatie van Nederlandse sigaren- fabrikantenverenigingen in de midden- kleinindustrie heeft zich met een pro test gewend tot de Vakgroep sigaren- industrie en de Verenigingen van groot fabrikanten tegen het Goudse plan tot sanering van de sigarenindustrie door vitkoop van een vijfhonderdtal van de kleinste fabrikanten. Van het erf van School en Kerk Beroepin gswerk Ned. Herv. Kerk Aangenomen: naar Woudenberg (toez.) J. H. Cirkel te Ede, die bedankte voor Rijssen. Geref. Gemeenten Tweetal: te H. I. Ambacht M Blok te Rotterdam-Centrum en A. Vergunst te Zeist. Beroepen: te Paterson (V.S.) J. W. Kersten te Genemuiden; te Waarde (Z.) J. T. Dorrestein te Opheusden. Bedankt: voor Oudemirdum H. van Gilst te Elspeet. Hereniging Lutherse kerken De synode van de Evang. Lutherse Kerk heeft gisteren evenals onlangs de alg. kerkel. verg. van de Hersteld E. L. Kerk besloten tot hereniging dei- beide Lutherse kerken. Nu kan worden vastgesteld dat deze hereniging officieel tot stand zal komen in een synodever gadering op 31 Januari. In verband daar- meer wordt op 7 Februari in de Oude Kerk aan het Spui te Amsterdam een kerkdienst gehouden. Piot. De Vooys over zijn ere doctoraat Prof. dr C. G. N. de Vooys verklaarde over het'bericht dat hem een Zuidafri kaans eredoctoraat zal worden verleend, dot hij niet wist waarvoor hy dat zou krijgen. Hij zei wel altijd grote belang stelling voor Zuid-Afrika te hebben ge had en velen van zijn leerlingen zyn thans hoogleraar in Zuid-Afrika. Waar schijnlijk zal prof. De Vooys niet zelf naar Zuid-Afrika gaan. Prof. dr H. J. Lammers, gewoon hoogleraar in de anatomie en embryo logie te Nijmegen, heeft vanmiddag zyn ambt aanvaard. Gelder, Overschle en W M J Oegstgeest. WAGENINGEN. 24 Januari Cand Ned landbouw: G Aardema, Andelst| M G v d Berg. 's Heerenbroek: L Bos. Son- nega; G J Dam, Schildwolde; J H A Diede ren, Schinveld; A J H van Es. Leiden: A Glas, Broek op Langendijk: N H A Greve. Haren (Gron); N G M Haans, Tilburg: J Hartmans, Drachtster-Compagnie: J G Th Hermsen. Ottersum; P M v ri Hoek. R'dam; ïaard, Heemstede; M Kippers. :ist; J H Voc Haarlem: J Wesseling, Wageningen. Intge- nleursex Ned landbouw: mej S C van Al- J Dijkhuis. Groningen; S de Groot, Al- elo; J H Hammer, R'dam; F C de Jong, lphen (N-B); G Kingma, Hilversum; L H J Korsten. Roermond; P J B Langenhorst, Oosterberg, Voorst; J W Rlg- Schippers, Eindho- Moordzaak-De Boer mocht niet ter sprake komen Incidentjes tussen president van Haagse rechtbank en advocaten (Van een onzer verslaggevers) Vijf maanden met aftrek eiste gister middag de officier van Justitie b(j de Haagse rechtbank tegen de voormalige tandarts W. H. H., die erkend heeft, in 1946 een valse opgave aan de Schade- enquéte-commissie te hebben gedaan in verband met 't feit, dat de Duitsers tegen het einde van de oorlog zyn huisraad Hij ontving f 13.400, doch toén bleek, dat de opgave vals was, vorderde men f 14.312 terug (inclusief rente). Er werd n aanklacht ingediend wegens valsheid geschrifte, zodat H. gearresteerd werd, toen het Noorse schip, waarmee hij reis de, eind October vorig jaar bij Curasao aan de grond liep. De advocaten, mr Huygens en mr Van 't Hoff Stolk toon den reeds in raadkamer aan, dat H. ten onrechte naar Nederland was gebracht, omdat Curasao onafhankelijk gebied zou zijn, waarmee geen uitleveringsverdrag bestaat. Er werd vrijlating van verdach te gevraagd, doch de officier van Justitie pareerde dit verzoek met een vordering tot in hechtenisneming van H. Tijdens het getuigenverhoor kwam vast te staan, dat H. belangrijk illegaal werk heeft verricht. Zo nu en dan dreigde de moordzaak- de Boer ter sprake te komen, doch zowel de president als de officier van Justitie sneden alle pogingen van de verdediging, om deze geruchtmakende moordzaak op te rakelen, af. Er ontstond een incident tussen de president van de rechtbank en de verdedigers, toen de advocaten op wierpen, dat de moord op mr de Boer immers ook in besloten zitting was be- Advertentie i Kou, koorts, griep, Als ge U hangerig en luste loos voelt, kruip dan vroeg onder de wol, maar neem eerst een glas hete melk of thee eneen paar AKKERTJES ...die helpen direct! J Flips bijbel vond ze op de onderste plank van v vf.rrast door dit vlotte antwoord, keek Flip een zeker. Daar zorgt hij wel voor. Hij zit er zelf bij, zijn boekentafeltje. Hij was niet erg versleten Ze bef,t;,e beduusd. Zou Annie op al zijn vragen maar dit mag ik wel zeggen, dat hij uitstekend liet de bladen onder haar duim wegflippen. onder- nooit m*? antwo°rd weten? Wat dwaas staat aangeschreven en er binnenkort zeker pro zoekend of hier of daar een streenie of een aan ,2 u 00 met haar daarover gesproken had! motie in zicht zal komen." zoekend of hier of daar een streepje^ een aan- MaaFi nu niet daar aan beginnen Het streelde Flip wel> dat hij zo in zijn gezicht eerste Zondagmorgen bleven ze thuis, werd geprezen. En om ook iets te zeggen, be tekening kon staan. Maar ze vond niets. Toen de eerste maaltijd begon, legde ze het Boek op tafel gereed. En na het laatste ge recht zei Flip: ,,Dat doen hier de vrouwen." „Wat?" „Voorlezen uit de Bijbel." „Alle vrouwen?" „Alleen in gezinnen, waar de Bijbel gelezen wordt." „Zijn er dat veel?" „Heel weinig." „Bij Frans en Gerda?" „Daar doet Gerda het." Annie nam het Boek. „Waar zullen we begin nen?" 's Middags werden ze verrast door bezoek een paar collega's, die te paard kwamen. Hun vrouwen waren er niet bij. g. JONKHEID tuigde hij: „O ja, dat is zo vast als een huis. „Zeg maar gerust, zo vast als een kasteel!" Ja, dacht Flip, als alles zo vast was... Hij herinnerde zich de gesprekken van vroe ger en al zijn gepieker. De zichtbare dingen vond hij toch maar het secuurst. Daar heb je hou vast aan. Toen de gasten vertrokken waren, zei Annie: „Ons bezoek aan Frans en Gerda is er bij inge schoten." „Ga jij morgenmiddag alleen een uurtje naar Gerda. Je neemt een van de meiden mee en zegt, dat ze over een of anderhalf uur terug komt, om je te halen." „De weg terug kan ik wel alleen vinden." „Goed, dat kan." Toen Annie de volgende dag het huis, dat de de, zag ze in de voorgalerij een kleine dikke jon gen en hoorde ze meer naar binnen de stem van een vrouw, die een aardig lied zong: „Altijd beginnen bij het begin," antwoordde r.en M dat eindigt. .1, eorlo, 1M0 bertnt Flip. Het was een van zijn vaste stelregels. „In den beginne schiep God de hemel en de De begroeting was uitbundig. Annie wist niet, ioen ^„,0 ae voieenae aae net nuis nat oe aarde. De aarde nu was woest en ledig... en hoe ze zich moest houden onder al die betuigingen vergezellende baboe haar had gewezen nader God zeide... toen was het avond geweest en het van welkomst en sympathie. vergezeiienae oaooe naar had gewezen, nader- was morgen geweest..." Toen de storm wat geluwd was, begon het ge- Toen het hoofdstuk uit was, sloot Annie het Boek sprek. en keek naar Flip. Een vraag lag hem op de „Hebt u de tabak al gezien, mevrouw?" lippen, maar daar wou hij de eerste keer niet „Nog niet, meneer." dadelijk mee beginnen. Toen Annie hem aankeek, „Dan moet n spoedig eens komen kijken. Het ontviel het hem. „Hoe wist Mozer dat? Er was is wel de moeite waard." nog geen mens geschapen!" „En," voegde de tweede er bij, „het geeft ons „Dat heeft God aan Mozes geopenbaard," ver- een dikke boterham." klaarde Annie beslist. „O ja, mevrouw, het is prachtig, dat uw man „Dus vóór Mozes wisten de mensen daar niets in de tabak is. U is voor uw leven onder dak, me- van-" vrouw. Alles is oer-solide. Een reuze onderne- ..Zeker wel. Het zal vroeger reeds aan anderen ming, kapitaal van millioenen en een uitnemend geopenbaard zijn, misschien reeds aan Adam. beheer. Als dat ooit zou wankelen, dan wankelt misschien aan Henoch, maar Mozes heeft het te allés." boek gesteld. Hij was een ontwikkeld man, op- „Is de positie van dc employé's even secuur?" gevoed aan het Hof van Farao." „Ongetwijfeld. En de positie van uw man zeer sproken. Met enige stemverheffing maak te de president er bezwaar tegen, dat ei uit een besloten zitting werd geklapt. Het incident vloeide voort uit een vraag van mr Huygens aan de inspecteur der rijkspolitie Wooning, een der getuigen a décharge, of „het juist was, dat de heer H bij zijn aankomst in Nederland reeds onmiddellijk was ondervraagd weigerde hierop te antwoorden verdediging kreeg te horen, dat déze kwestie nu niet ter zake dienend was, Overigens schilderden de meeste getui gen, o.w. de leider der Haagse knok ploegen „Guus" (Wim van Lummel) de heer a's een man van uitnemende kwaliteiten, die meermalen zijn leven heeft gewaagd voor de goede zaak. Ook zou hij grote bedragen aan de illegaliteit hebben geschonken, doch ondanks de be lofte, dat na de bevrijding zijn finan ciële hulp van rijkswege zou worden vergoed, moest hij zo lang op zijn geld wachten, dat hij in geldnood kwam en tot een valse aangifte overging. De offi cier schetste de periode van de verwar ring der geesten, waarin H. had geleefd en deelde met nadruk mee, dat de justi tie attent zal blijven, om nog rustende misdaden op te helderen. Toen Huygens als verdediger aan het woord kwam, deed zich nog een incident tussen de advocaat en zyn cliënt Mr Huygens deed in zijn pleidooi uitkomen, dat H. was misbruikt door zijn verzets- vriend, de Haagse kleermaker A. A. W. W„ doch de verdachte sprong stoel op en zei, dat hij niemand anders wilde laten opdraaien voor zijn daad. Uitsraak 7 Februari. Naar de Vkrt. meldt, heeft de officier van Justitie een bevel tot aanhouding van de Haagse kleermaker A. A. W. W. uitgevaardigd, die de tandarts H. aange zet zou hebben tot oplichting. Griekenland en Turkije in de Tweede Kamer Gelijk bekend begint de Tweede Kamer a.s. Dinsdag weer te vergaderen. Waarschijnlijk wordt dan onmiddellijk begonnen met het wetsontwerp tot goed keuring van het toetreden van Grieken land en Turkije tot het Atlantisch Pact Ik wil Gibraltar verpachten Aldus een verklaring van Franco Generaal Franco, de Spaanse dictator heeft in een interview met de New York Timesverklaard, dat Gibralter onver mijdelijk onder het Spaanse gezag moet terugkeren. Zoals men weet, is Gibral ter sinds 1704 reeds Brits. Wel zou Spanje bereid zijn deze basis voor korte tijd nog aan Engeland te verpachten. Volgens A.F.P. is de Britse mijnen- legger Apollo voor een officieel bezoek aangekomen in de Spaanse haven Fer- toI. Dit is de eerste maal sedert Jaren, dat een Britse oorlogsbodem een Spaanse haven aandoet; De directie van de N.V. Bouwkas „Rohyp" voert in het jaarverslag over 1950 een pleidooi voor belastingvrijdom van aan bouwkassen afgedragen spaar gelden. Het dividend bedraagt 7 (5) pet voor aandelen A en 6 (5) voor aandelen B. Het in 1950 aangevraagd bouwkapitaal is f10 (9.3) millioen. Wie komt er al niet voorbij, Een koopman met ballonnetjes, Voorbij onze voorgalerij! Een ander met japonnetjes, Een tovenaar met slangen, Die neuriet vreemde zangen, Een katjong met marmotje, Die vraagt om een perskotje, De kippenvrouw komt altijd vast, De fruitman met zijn zware last... Ze houden even stil, Ai« moesje wat kopen wil. (Wordt vervoHjaj j f Advertentie) SCHRALS SU/D~: daarvoor is Akkcr's Klooster- balsem het middel, dat Uw huid weer gaaf en glad maakt. Ook als wrijfmiddcl bij rheumatick: P A v d Sluis. Gon-edijk; C Den Bosch. Cand Ned bos Meiden, Eramen en A J Ingenieursex Ned bosboui Wageningen: J A Blaak, R W Becking. rarssevold; M F tropische bos- I M G R Bol, Rulscherbfug (Grc Eek, Zwolle. Inger icking, Wageningen; j Hui- proefschrift getiteld „De geb te Almelo. EXAMENS STICHTING KLINISCH HOGER ONDERWIJS ROTTERDAM. 24 Januari Geslaagd: !mi-artsex: J van Baar. Haarlem; F W lancke, A'dam: F N Haanraadts. A'dam; n u Oudejans. A'dam. is-ex: ACE Krasbor: !j D H F M Dols, Gele- Khing Ting, R'dam; A M Ooms. Eindhc mej M C T Zorn. Watersportcentrum voor luchtmacht Naast restaurant Meerburg aan da Vinkeveense plassen in de provincie Utrecht zal nog deze zomer een water- sportcentrum voor de luchtmacht wor den ingericht. De benodigde grond is aangekocht door de Stichting Welzijns- >rging Militaire Luchtvaart Neder land. Leden van de luchtmacht zullen er tegen een vergoeding die hun draag kracht niet teboven gaat enkele dagen kunnen doorbrengen. Men overweegt reeds een uitwisseling met het skicen trum van de Franse luchtmacht. Roomse arbeiders geen eigen partij Op een kadarvergadering van de Eind- hovense K.A.B. heeft de voorzitter, de heer A. C. de Bruijn, verklaard geen be hoefte te hebben aan een eigen partij noch aan een linkervleugel in de K.V.P. De onrust die gewekt was is bezworen het partijbestuur heeft meegedeeld er t aan te denken van koers te ver anderen. Voor de K.A.B. is het incident K.V.P .-Steenberghe-iDuynstee hiermee gesloten. De waarschuwing die gegeven werd was eohter nodig omdat de rege ring geen haast maakt met de invoering de pjb.o. Daarmee werd aan de werkgevers een vrijbrief gegeven er ar niets aan-te doen. Ook de dreigen- werklopsbeid was mee aanleiding tot de waarschuwihg. .piet te veel toe te geven aan eèn handjevol mensen. (Advertentie). ZATERDAG 26 JANUARI 1952 HILVERSUM I. 402 m. VARA: 7.00 Nieuws 7.15 Ochtendgymnas tiek 7.30 Zendersluiting 9.00 Nieuws 9.12 Gram 9.50 Voor de huisvrouw VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", causerie 10.05 Morgenwijding VARA: 10.20 Voor de arbei- J" continu-bedrijvcn 11.30 Fluit 1.15 „Kleine Lichte muziek. zonden", hoorspel 1,30 Dansmuziek Reportage 2.10 Voor de jeugd 2.30 Koorzang 2.50 Boekbespreking 3.05 Dansmuziek 3.30 „Van de wieg tot het graf", causerie 3.45 Gram 4.15 Sport 4.30 Kamerorkest cn so list 5.15 Voor de jeugd 6.00 Nieuws 6.15 Vara-varia 6.20 Orgelspel 6.35 Volksdansen 7.00 Artistieke staalkaart VPRO: 730 „Pas separtout". causerie VARA: 8.00 Nieuws 8.05 Prijsvraag Ned. Olympisch Comité 8.25 „Luchtkastelenuit voorraad leverbaar". muzikale eomedie 9 25 Tiroolse muziek 9.55 10.40 „Onder de pannen" 11.00 Nieuws 11.13 Socialistisch commentaar 10.10 Gev. muziek en 11.3012.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II. 298 in. KRO: 7.00 Nieuws 7.15 Morgengebed 730 Zendersluiting 9.00 Nieuws 9.10 Voor de huisvrouw 9.35 Gewijde muziek 10.00 Voor de kleuters 10.15 Gram 11.00 Voor de zie ken 11.45 Gram 11.50 „Als de ziele luistert" 12.03 Metropole-orkest 12.33 Gram 12.55 Zonnewijzer 1.00 Nieuws 1.20 Amusements orkest en solisten 2.00 Boekbespreking 2.10 Gram 2.20 Engelse les 2.40 Harmonie-orkest 3.00 Kroniek van letteren en kunsten 3.38 Dameskoor 4.05 Zang en piano 4.30 De schoonheid van het Gregoriaans 5.00 Voor de jeugd 6.00 Nieuws 6.15 Journalistiek overzicht 6.25 Amusementsmuziek 6.40 Re geringsuitzending: Zoeklicht op de Wester- se defensie 7.00 Film 7.15 F zicht 7.25 Amusemer in 11.0. 11.25—12 00 Gramofoonmu; ENGELAND. BBC Home Service, 330 m. 12.00 Orkestconcert 12.45 musementsmu- zlek 1.26 Gram 2.00 Nieuws 2.10 Gev pro gramma 3.10 Orkestconcert 3 40 Orgelspel 4.10 Gram 4.30 Sr"* n" Voor de kindere 7.30 Orkestconcert 8.30 IntervI 9.00 Gev programma 10.00 Nieuws 10.15 Hoo spel 11.45 Avondgebeden 12.00 Nieuws. ENGELAND. BBC Light Programme Down 4.00 Militair Orgelspel 6.00 Film 6.30 Sportuitslagen 7.00 Jazzmuziek 7.45 Vragenbeantwoording 8.00 Nieuws 835 Voetbalpraatje 830 Hoorspel 9.30 Verzoekprogramma 10.00 Licht orkest, koor en soliste 11.00 Nieuws 11.15 Dansmuziek 11.45 en 12.15 Dansmuziek 12.56 Nieuws. FRANKRIJK. Nationaal Programma nie-orkesf 4.05 Hoorspel 4.50 Kamermu; 5.55 Gram 6 30 Amerikaanse uitzending 7.02 Gram 8.00 Orkestconcert 8 30 Hoorspel 10.50 Gram 1125 Fluit en altviool 11.45 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. eporkest 1.00 Nieuws 1.10 Gram 6.40 Gram 7.00 CeUo en piano 6.00 Ni« 730 en 7.40 Gi_ Omroeporkest 9.15 Gi 950 Nieuws. BRUSSEL. 324 m 12.00 Gram 12.34 Lichte muziek 1.00 Nieuws 1.15 Zang en declamatie 1.30 Verzoekpro gramma 1.45 Engelse les 6 00 Gram 650 Voor de soldaten 7.00 Nieuws 7.30 Gram 7.35 Radio- 9.00 Actuali-

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2