Jlicutuc £eiiisrf)c GTourant Frankrijk zendt 3000 manschappen ter versterking naar Tunis De steden Teboulba en Moknin werden heroverd Britse tanks openen het vuur op politiekazerne te Ismailia Op Ceram duurt het verzet nog voort Wist IJ Een derde weg? VRIJDAG 25 JANUARI 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (By contract belangrijke korting) Twee en dertigste jaargang No 9338 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTEL11K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,Stantoastictj is ghebleoea tnyn bert in Icgfienspoct" Dansvergunning „Avifauna": elf tegen acht Marianne laat haar tanden zien DRIEDUIZEND Franse soldaten zijn onderweg, om het garnizoen in Tunis, dat in totaal tienduizend man telt, te versterken. Het zijn eenheden van de Garde Mobile, spahi's, dus Marokkaanse cavalerie, wier taak het zal zijn om aan het groeiende verzet weerstand te bieden. Ook te Constantine in Algiers staan troepen gereed, om Tunis binnen te rukken, mocht zulks nodig zijn. Totnutoe behoefde de Franse regering geen militairen in te zetten tegen de terreurdaden der linkse nationalis ten. De gezonden versterkingstroepen staan onder bevel van generaal Garbey, die in 1948 de opstand op Madagascar de kop indrukte. Wij wijzen er op, dat tot op dit ogenblik geen Franse troepen in actie zijn gekomen, doch alleen politiemannen. Inmiddels schijnen de twee steden Teboulba en Moknin weer in Franse handen te zijn. Bij botsingen tussen politie en demonstranten vielen ook gisteravond weer vijf doden en negen gewonden. Het Franse kernkabinet heeft besloten, geen onder handelingen met de Tunesische leiders te openen, voordat de, door hen bij de Veiligheidsraad ingediende klacht, is ingetrokken. De spanning is dus opnieuw toegeno men en het dodencijfer stijgt. Totdusverre zijn bij de onlusten 44 Tunesiërs en 6 Fransen gedood, terwijl ruim 150 Tune siërs en ongeveer 20 Fransen gewond werden. De Franse resident-generaal, Jean de Hauteclocque, is er eindelijk in geslaagd, in contact te komen met de Bey en heeft er krachtig op aangedron gen, onmiddellijk steun te verlenen bij het herstellen van de orde. Misschien, dat hieruit een nieuw Frans-Tunesisch over leg geboren wordt, maar dat valt nog te bezien. Immers het is een feit, dat de natio nalisten steeds aggressiever optreden. Te Teboulba en Moknin dragen zij niet meer uitsluitend spandoeken en werpen zij met stenen, maar zij bedienen zich ook van geweren en granaten. Het is duide lijk, dat de Hetze geënsceneerd is. Van daar, dat Franse functionarissen de ver spreiding van twee Egyptische bladen Al Ahram en Al Misri, die het Arabische nationalisme prediken, verboden hebben. De openbare begrafenis van kolonel Durand, die zoals gemeld, te Sousse ge sneuveld is, werd afgelast. Men acht het tactischer, de ter aarde bestelling in alle stilte te doen plaats vinden. Stappen bij de V.N. De nieuwe ernstige incidenten betref fen hoofdzakelijk Kelibia, 38 km ten Zuiden van Tunis, waar een politie bureau weid aangevallen, alsmede de botsing te Kairouan. Bij de ongeregeld heden te Kelibia zagen de Fransen zich genoodzaakt, de hulp van vliegtuigen tanks in te roepen, aldus A.P. Volgens Reuter maakten de Franse vliegtuigen „intimidatie-vluchten" boven de stad. Uit dezelfde bron verluidt, dat extremis tische betogers in het genoemde Kelibia Franse radar- en politieposten aanvielen met handgranaten, dynamietstaven en brandende fakkels. Uit de, elkaar tegen sprekende berichten kan men opmaken, dat geen tanks in actie zijn gekomen. Wat nu het heroverde Moknin betreft, zouden daar zelfs 5000 betogers de politie post bestormd hebben, waarby 20 Tune siërs en enige Franse politieagenten het leven lieten. Natuurlijk pogen de Fransen door overleg de gemoederen te kalmeren. De Arablsch-Aziatische landen en s dertien in getal, hebben te Parys beroep gedaan op de president van Assemblée der V.N., dr Padilla Nervo. Zij drongen er bü hem op aan, stappen te doen bij de Franse regering, beogende de nationalistische, Tunesische leiders on middellijk vry te laten en onderhande lingen met de extremisten te heropenen. Nervo kon niet veel anders doen dan toe te stemmen in een bespreking met de Franse delegatie van de V.N. Dit Ara- bisch-Aziatische blok neemt echter bij voorbaat het standpunt in, dat de lingen in Tunesië te wijten zijn aa houding der Franse autoriteiten. Er gaan steeds meer stemmen op, de kwestie bij de Veiligheidsraad aanhangig te maken. Vanmorgen is de Franse kruiser „Geor ges Leygues" reeds in Bizerta aangeko- len, om soldaten van de Garde Mobile in wal te zetten. Onlusten in Syrië Te Aleppo im Syrië kwam het tot een botsing tussen demonstrerende studen- ?n troepen. Volgens A.F.P. zouden daarbij 27 personen om het leven zijn gekomen en 280 gewond. Komische prijsopdrijving" Fabriek in Purmerend blijft draaien De opgeheven weverij, en confectie- lndustrie Comitas in Purmerend zal op bescheiden voet worden voortgezet door enige Edammers, die bij de verkoping verschillende machines hebben overge nomen. De totale opbrengst van de chines bedroeg ongeveer f15 000. De afslager meende dat de eigenaar van het Damhotel. waar de verkoping werd gehouden, de prijs van het weef getouw steeds maar opjoeg omdat hij voortdurend zijn hand in de hoogte stak. Later bleek echter dat de man met zijn hand steun had gezocht bij een kap stok Jonge piloot gedood Meteor raakte grond en werd vernield De reserve tweede luitenant-vlieger J. P. C. Strenger uit Amsterdam (22 jaar oud) is gistermiddag om het lven geko men. Zijn toestel, een Meteor-straal- jager van de vliegbasis Leeuwarden, kwam bij Oudwoude (gem. Kollumer- land, Fr.) met de grond in aanrawing en werd vernield. Het toestel maakte deel uit van een formatie die boven Friesland een oefe ning hield in het landen met slecht zicht. Luitenant Strenger heeft zich in de hoogte vergist en stootte daardoor tegen de grond. (Sedert 1 Januari 1951 is dit de tiende Nederlandse straaljager die verongelukte: negen Meteors en één Thunderjet. In die tijd verloren onze Marine en onze leger- luchtmacht 14 machines en 15 piloten Sedert de bevrijding zijn er nu 38 mili taire vliegongelukken gebeurd, die in Indonesië niet meegeteld). Schipbrug bij Doesburg aangevaren Gistermiddag 3 uur is de schipbrug bij Doesburg aan de Dierense zijde aange varen door een 871 ton groot geladen sleepschip. Enige uren lang kon van de schipbrug geen gebruik worden gemaakt. Gelijk bekend zal deze schipbrug binnen enige dagen verdwijnen, daar H.M. de Koningin Zaterdag a.s. de nieuwe vaste brug over de IJssel officieel in gebruik zal stellen. Gisteren heeft de Nederlandse defensie-commissie, hoofdzakelijk bestaande uit leden van de Eerste en Tweede Kamer, een bezoek gebracht aan generaal Eisenhower in Parijs. Van links naar rechts ziet men op de voorgrond: minister Staf, de heer v. d. Kieft, Evert Vermeer, generaal Eisenhower, drs Korthals en de heer Tilanus. Geheel rechts: de heer Fens. Op de achtergrond zijn nog net zichtbaar o.m. de heren Vixeboxse, Ruys de Beerenbrouck en Koersen. Gereed voor: open oorlog Waarschuwingsschot van „Centurion" werd door Egyptenaren met salvo's beantwoord De Britse troepen in de Suezzone zijn in een staat van volledige paraatheid gebracht. Alles wijst er op, dat men zich voorbereidt op een open oorlog met Egypte. Alle garnizoenen in de Suez Kanaalzone werden gealarmeerd, na het Egyptische dreigement, dat de regering daadwerkelijk tot actie zal overgaan tegn die „barbaarse Britten". Sindsdien staan twaalf luchtdoel kanonnen in stelling voor het hoofdkwartier van generaal Erskine. Reeds hebben Britse Centuriontanks het vuur geopend op een kazerne van de Egyptische hulppolitie te Ismailia. In het gehele gebied rond het hoofd kwartier wordt gevochten. Door tanks en pantserwagens ondersteund, had den Britse soldaten het hoofdkwartier ingesloten. De hulppolitie weigerde de wapens neer te leggen en begon te schieten op de Engelse troepen, die langs de oevers van het Zoetwaterkanaal en op een der pleinen van Ismailia stellingen hebben betrokken. mando voor het Midden-Oosten) zyn hier Bloemenieest in Lisse Een waarschuwingsschot van een Cen- turiontank werd. aldus Reuter, door de Egyptenaren met geweervuur beant woord. waarna het gevecht ontstond. De Egyptenaren hebben dus de hand schoen geworpen en de Britten hebben terstond krachtige maatregelen getrof fen. Voorshands valt er met Egypte niet te praten en de regering zal de activiteit van commando's in de Suezkanaalzone niet staken. De Engelsen zijn nu op alles voorbereid en slaan krachtig terug bij iedere poging tot geweld. Alle sleutel posities worden beveiligd door lucht afweergeschut. In de stad Ismailia staan drie volledige Britse infanterie-bataljons gereed. Uiteraard verwerpt een Brits commu niqué de insinuaties van Egypte, als zou den de Engelse troepen zich aan wreed heden hebben schuldig gemaakt. De lei der der socialisten, Ahmed Hoessein, heeft in een rede te Cairo het aftreden der regering geëist, omdat de verzets actie der patriotten niet voldoende ge- s'.und was. Cairo ontkent, dat reeds wapenbestellingen in de Sowjet Unie hebben plaats gehad. Resumerende, valt te constateren, dat evenals in Tunis, de situatie in Egypte speeds bedenkelijker vormen aanneemt. Ja, er zijn wel bemiddelingsvoorstellen van Ibn Saoed. Koning van Saoedi Arabië, alsmede van Irak, maar voor Engeland zijn deze vrijwel onaanneme- lijk.De kwestie van de Soedan en het gemeenschappelijke beveiligingsstelsel voor de Suezkanaalzone (defensie-com- de tere punten. Generaal Erskine, de Britse bevel- hebber, heeft volgens een later telegram opdracht gegeven tot het ontwapenen alle bewapeningsafdelingen der po litie in Ismailia en uitwijzing uit d< Kanaalzone. Brief uit Sorong spreekt van bombardementen Leids Crt ar de Ni verneemt ontving men in het Ambonese kamp te Eysden dezer dagen een brief uit Sorong (Nieuw-Guinea) met bijzon derheden over de toestand op Ceram. In tegenstelling tot van Indonesische zijde gegeven berichten, dat het daar tot capitulatie van de Ambonnese strijd krachten gekomen zou zijn, zegt deze brief, dat radio Ceram een luchtaanval meldde op vijf en zes Januari j.l. Deze werd in het wilde weg uitgevoerd door Tragedie in Den Bosch Zijn vrouw vergiftigd levenslang geëist Levenslange gevangenisstraf werd gis teren voor de Bossche rechtbank geëist tegen de 30-jarlge verkoopleider J. W. A. W. uit Eindhoven die zijn echtgenote het leven heeft beroofd door beker melk vloeibaar rattenvergif toe te voegen. had een verhouding aangegaan vrouw uit Brussel en wenste deze vrouw bij zich in huis te nemen. Omdat zijn echtgenote zich hiertegen verzette, besloot W. zijn vrouw uit de weg te ruimen. De man heeft zijn daad in koelen bloede gepleegd. Nadat hij het gif had gemengd, heeft hij zijn drie kinderen de oudste is vijf jaar nog toegedekt hij rustig naar bed gegaan. Hij had gedacht dat zijn echtgenote dezelfde nacht zou sterven, maar het lijden van e vrouw, die een baby verwachtte, heeft og een maand geduurd. Uitspraak over veertien dagen. Berging Radmar kan nog lang duren Op het gestrande Britse schip Radmar men gisteren begonnen een tweede anker uit te brengen. Er zijn nu 20 a 25 leden van de bemanning aan boord. De berging zal waarschijnlijk lange tijd duren omdat het schip eerst moet wor den bevoorraad met zoet water voor de machines en werktuigen» Noorse kotter liep op een klip Van de 19 man 11 gered; lot van 5 onzeker Gisteravond is de kotter Linesoey, af komstig uit Stocksund voor de Noorse kust, in de buurt van Fosnavaag. op een klip gelopen. Aan boord bevonden zich negentien man. Onmiddellijk gingen scheidene vaartuigen naar de plaats de ramp. De zee was ruw en het dingswerk werd bemoeilijkt. Volgens de laatste berichten, zijn drie van de negen tien opvarenden van de kotter omgeko men; 11 zijn gered en over het lot var 5 mannen verkeert men nog in het on zekere. De Linesoey zonk vrij spoedig. twee Indonesische vliegtuigen, die door luchtafweer van de verdedigers van het eiland werden neergehaald. De bommen kwamen in de bossen te- Op het eiland is een voedselvoorraad aan sago en knolgewassen aanwezig, die voldoende is voor tien jaar. Bovendien is een zo groot aantal wapens en munitie op aanvallende T.N.I.-troepen buitge maakt, dat daarmee afdoende verzet ge boden kan worden. Men waarschuwt voorts de in Neder land verblijvende Ambonnezen voor In donesische infiltratie in de figuren van de heren dr Picauly en dr Pelamonia, Ambonnezen, die uit Djakarta in Neder land aangekomen zouden zijn, om het verzet der Ambonnezen tegen de zelf gekozen regering te breken, in opdracht an de R.I. Diner voor diplomaten in paleis op de Dam De leden van het corps diplomatique, die Dinsdag reeds naar Amsterdam wa ren gekomen voor de Nieuwjaarsreceptie van Koningin Juliana en Prins Bern- hard, waren gisteravond opnieuw in het paleis op de Dam bijeen. Dit maal boden Nauwelijks zijn de eerste sporen van de aankomende vorst merk baar, of de Volendamse jeugd maakt zich klaar voor de schaats sport. De slijpers in Volendam hebben al handen vol werk. K.N.A.C. vraagt overleg Protest tegen vordering van 500 auto's nmgen heeft de K.N.A.C. thans aan mi- r Staf nadere inlichtingen gevraagd. Ir. kringen van automobilisten hebben deze berichten grote onrust verwekt, om dat vrijwel alle auto's voor zakelijk ge bruik nodig zijn, zodat de eigenaren ze voor langere tijd kunnen missen zonder aanmerkelijke schade te lijden. Bovendien kan bij legeroefeningen geen goede behandeling worden gewaarborgd, aldus de K.N.A.C. Zij heeft daarom aan de minister verzocht zo mogelijk met haar nader overleg te plegen. Iedere week: Voor 300.000 dollar eieren naar Am. soldaten Sedert het begin van dit jaar is te Den Haag een „bijkantoor" gevestigd van de te Frankfort zetelende aankoop-organi satie van de Amerikaanse slrljdkrachten Europa Dit bureau (er zijn er meer Europa) belast zich met het behan delen en sluiten van contracten met leveranciers in Nederand. België. Luxem burg. Engeland en Ierland. Uit ons land wordt alle melk voor de Amerikaanse soldaten in Duitsland betrokken. Weke lijks wordt voorts voor 300.000 dollar eieren gekocht Aardappelen-, groente fruit zijn ook van Amerikaanse gading. Slachtvee wordt in Ierland ge kocht. maar in Nederland geslacht. Boter ons land te duur: daarvoor gaan de Amerikanen naar Denemarken. de Koningin en de Prins in een dei zijgalerijen van de Burgerzaal het jaar lijkse diner aan. Onder de 96 aanzitten- den bevond zich ook minister Stikker. De aankomst van de gasten gebeurde zonder enig ceremonieel. Noodtoestand voor Nepal Koning Tribhoeven heeft voor Nepal de noodtoestand afgekondigd. Aan de premier Koirala werd opdracht gegeven, de opstand met kracht de kop in te druk ken. Volgens A.F.P. zouden de opstan delingen de vlucht hebben genomen k de bergen. DAT de Eos (2700 ton), gebouwd door de gebr. Pot in Bolnes, als tweede van de 13 in aanbouw of bestelling zijnde schepen aan de vloot van de Kon. Ned. Stoomboot Mij is toegevoegd. DAT als 15.000ste inwoonster van Hoorn is ingeschreven Anna Wilhelmina Mantel. DAT 18 Ned- deskundigen op het ge bied van industrie, verkeer en landbouw van 3 Februari tot 5 Maart op uitnodi ging van het Afrika-lnstituut een studie reis door de Franse koloniën bezuiden de Sahara zuilen maken. DAT tegen de 46-j. A'damse reiziger C. D. H. wegens overtreding van de loterij wet door het publiceren van een prijsvraag in Koning Voetbal thans voor de A'damse rechtbank bevestiging is ge- eist van het kanton ge re chtvonnis (f750 boete). DAT aan de Duitse grens bij Vijlen— Vaals weer drie smokkelaars met 60 kg koffie zijn gepakt en een vierde smokke laar is ontsnapt. DAT van 6 tot 13 Januari in ons land 139 stuks vee, waaronder 27 runderen, zijn gestorven aan mond- en klauwzeer. DAT de bronzen leeuw is toegekend aan gen.-maj. J. Kok, directeur gebou wen van het ministerie van Oorlog en inspecteur der genie, die hoofd is ge weest van een afd. der verbindingsdien sten in bezet Nederland. DAT 7 Turkse veeteeltdeskundigen op initiatief van het Bureau Wederzijdse Hulpverlening een studiebezoek van 3 dagen aan Nederland hebben gebracht- DAT vice-admi-raal De Booy, die als opperbevelhebber der zeestrijdkrachten en chef-staf van de marine Curasao heeft bezocht, per K.L.M. naar ons land is teruggekeerd- DAT nu ook in Groningen voor de ambtenaren van de burgerlijke stand enkele toga's zullen worden aangeschaft- DAT het researchlaboratocium van de Centr. Suiker Mij N.V. te A'dam wordt overgebrafcht naar de reeds 25 jaar leeg staande suikerfabriek De Hollandia te Gorkum, waar tevens chemische en biologische producten zullen worden vervaardigd. DAT in de Emmermeer, een nieuwe woonwijk te Emmen die binnen enkele jaren al 4000 inwoners heeft gekregen, 10 winkels met 20 flatwoningen (in hoogbouw) zullen verrijzen. DAT de oud-directeur van de A'damse woningdienst J. L. Flipse op 66-j. leef tijd is overleden. DAT tegen de secretaris van de Ar menraad te Apeldoorn, de 35-j. W. B wegens verduistering van f 16 000 voor het Arnhemse gerechtshof 12 mnd., waarvan 4 voorw. en een verbod tot het bekleden van een overheidsambt voor 5 jaar, is geëist (rechtbankvonnis 1 Vz jaar) DAT op 102-jarige leeftijd in Coevor- den is overleden H J. Habers. DAT de A'damse taxi's blijkens eer enquête overdag gemiddeld 7 ritten ma ken, 's avonds 10 en 's nachts 14, terwijl de gemiddelde bezetting per taxi per rit 1,73 passagier is en de gemiddelde lengte van de rit 3.66 km. DAT de eieren gisteren op de markt in Barneveld f 13f 1425 de honderd opbrachten (vorige week f 12f 14) op de eierveiling f 13,10f 14,80 (v. f 12,55—f 14,20). H" daar wydt de Nederlandse pers beschouwingen aan het mani fest, waarmede een nieuwe vredesbewe ging zich onlangs tot ons volk heeft gericht. Ook wij hebben van dat ma nifest melding gemaakt. De beschou wingen komen hierin overeen, dat ae stellers van dit manifest ongetwijfeld van allerlei goede bedoelingen bezield zijn, maar dat de derde weg. welke zij menen te kunnen wijzen, in werkelyk- heid geen weg is. En zo men het al een weg wil noemen, dan is het een dwaal weg en zeker geen uitweg. Aan de bedoelingen van deze men sen willen ook wij niet twijfelen. Het is bekend, dat men in deze tijd met „vre desbewegingen" wel wat voorzichtig mag zijn. De communisten hebben er binnen niet al te lang bestek al heel wat opgezet. En verscheidenen, die van het communisme niets moeten hebben, heb ben zich door de schone schijn laten be driegen en hebben hun handtekening onder een of andere verklaring gezet, een handtekening, die dan dienen moest om andere lieden al evenzeer tot een betuiging van instemming te verlokken. Van deze nieuwe vredesbeweging ech ter mag gezegd worden, dat zij niet com munistisch is. Zij acht de weg van het communisme onjuist. Ons bezwaar moet juist zijn, dat zij deze weg van het com munisme in feite even verkeerd en niet verkeerder acht als de andere, waarvoor zij die geen communist willen zijn van daag plegen te kiezen. WAT betoogt de nieuwe vredesbewe ging? Zij ziet in het beweeg der volkeren van vandaag een machtsstrijd, een machtsstrijd tussen Oost en West. In Nederland zowel als elders is het zo, dat er zijn die zich stellen aan de kant van het Oosten en dat er zijn die zich stellen aan de kant van het Westen. Toch, aldus de vredesbeweging, zyn er óók nog wel mensen, die zich niet willen inschakelen bij Oost of West. Die mensen hebben tegen die inschakeling zelfs principiële bedenkingen. Zij wijzen af het „door Amerika beheerste" Atlan tische Pact alsmede de Kominform. dat ook zij door Rusland beheerst weten, en zij doen dat „ondanks het karakterver schil tussen beide organisaties". In plaats daarvan zien zij een derde weg. ..een weg. die uit het doodlopende slop van deze tweeledige afhankelijkheid naar de vrede leidt". Laten we de vredesbeweging nog even aan het woord, dan lezen we verder, dat op het ogenblik zich aan de wereld aan het voltrekken is een vonnis van de tweedeling. Dat schijnt onvermijde lijk. De bestaande voorlichting, aldus horen we in dit manifest, is eenzijdig en bevordert de algemene angst en ner vositeit; er is een sfeer van fatalisme en een neiging, zich critiekloos neer te leg gen bij de omstandigheden. Hiertegen over wil deze vredesbeweging werkzaam zijn aan „een andere, een sterkere weer baarheid". TEGEN de „tweedeling" tussen Oost en West" voeren de stellers van dit manifest dan als hun bezwaren aan, dat deze niet anders dan een derde wereld oorlog ten gevolge kan hebben. Maar, aldus nog steeds het manifest, een oor log lost nu eenmaal geen problemen op en behoort trouwens te worden voor komen. Op dit punt beland gaat het manifest dan een uitstapje -maken naar het maat schappelijk leven. Er voltrekken zich, lezen we, in de maatschappij diepgaande structuurveranderingen en de strijd hier voor is het beste antwoord, dat men geven kan op de sympathie, die er by een deel van ons volk bestaat voor Met politieke systeem van Sowjet-Rusland. Wat de vredesbeweging wil is: doorbre king van wat zij noemt oorlogspsychose en fatalisme. (Zie vervolg op pag 2) Carlsen heeft moeilijkheden met verzekeringsgelden Waai bevonden zich geld en sieiaden Naar de Nieuwe Leidsche Crt verneemt heeft kapitein Kurt Carlsen de „Flying Enterprise" moeilijkheden met het binnenkrijgen van de verzeke ringspenningen voor de som gelds en de sieraden, die onder zijn persoonlijke hoede op het schip vervoerd werden. waren een geldsbedrag van 1 millioen aan boord, alsmede een aantal sieraden. Deze sohat was verzekerd bij Belgische en Londense assuradeurs. De rzekeringsmaatschappijen hebben thans bezwaar het verzekerde bedrag uit te keren, omdat hun experts van oordeel zyn dat Carlsen in de rustige momenten, er tijdens zijn laatste tocht waren, gelegenheid genoeg gehad heeft zowel geld als sieraden een veiliger plaats dan het schip te geven. Men verwijt hem in Letourneau arriveerde in Saigon Communistische Vietminh blijft aanvallen Jean Letourneau, de Franse min. voor Indo China, is te Saigon aangekomen. Frankrijk is vast besloten, zijn Indo Chi nese politiek ongewijzigd te laten en trouw te blijven aan de staten Vietnam, Cambodja en Laos. De dood van maar schalk de Lattre de Tassigny zal dus van geen invloed zijn op de Franse politiek Er hebben zich nieuwe terreurdaden voorgedaan. Zo is ten Z.W. van Saigon een trein op een myn gelopen, die door op standelingen tussen de rails was aange bracht. De locomotief ontspoorde; de machinist kwam om het leven en zeven Vietnamese reizigers werden zwaar ge wond. De Vietnamese politie heeft dertig mannen aangehouden, die er van ver dacht worden in Zuid-China aanslagen met tijdbommen te hebben gepleegd, waarbij 20 personen werden gedood cn 120 gewond. De aanslagen geschiedden tussen 9 en 22 Januari jj. De gearres teerden behoorden tot een fanatieke secte, die er een eigen „paus" en een „college van kardinalen" op nahoudt. In de omgeving dor steden Tongkin en Hanoi, doen de Vietminh-opstandelingen krachtige aanvallen, die volgens Reuter, door de Franse troepen zouden zijn afgeslagen. bijzonder, dat hij niets gedaan heeft een en ander óf in een zwemvest op te bergen, óf aan boord van de Turmoil te brengen. Thans wordt onderzocht waar het geld de sieraden zich bevonden hebben: in dc kapiteinskajuit of in de schatkamer het schip. Alleen indien het laatste het geval is, heeft de kapitein recht op uitkering van de verzekeringspenningen. Bankschandaal te Paramaribo Woensdag brak er een stormloop los op Vervuurts Bank te Paramaribo en Donderdag moest men de loketten slui ten. Geruchten wilden, dat er een tekort zou zijn geconstateerd. Volgens de pers berichten zou de Surinaamse regering bereid geweest zijn. zich garant te stel len. doch de Staten hebben dit in een nachtelijke zitting geweigerd. De direc teur van de bank, O V-, is in verzeker de bewaring gesteld. WEERBERICHT Kans op sneeuwbuien Tot morgenavond verwacht De Bilt: Zwaar bewolkt met opklaringen en plaatselijk sneeuwbuien, in de kustpro vincies mogelijk ook regen. Temperaturen om het vries punt tot lichte vorst. Aan vankelijk nog zwakke, later matige wind, hoofdzakelijk uit richtingen tussen West en Noord. (Opgemaakt te 10 uur.) ZON EN MAAN. OPRUIMING Gordijnstof 120 cm breed 3.19 p.m. zware kwaliteit Terra Groen Bruin BULTHUIS Botermarkt 23

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1