Wat belet bestuur Annakliniek open kaart te spelen? TYPEN STENOin NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 ZATERDAG 19 JANUARI 1952 „Niets liever dan klaarheid" Het verklaarde zichzelf incompetent tot oordelen Tweede „open brief" van di ir Van Deventer en dr Sperna Weiland Dr ir Van Deventer en dr Sperna Weiland, twee Leidse oud-patiënten van dr Van Nes, hebben thans een tweede brief de wereld ingezonden, als reactie op het antwoord, dat het bestuur van de Vereniging voor Misvormden publiceerde na de eerste open brief van deze twee doctoren aan prof. dr Van Holk, de voorzitter van het bestuuur. Deze tweede open brief, hande lend over de controverse tussen het bestuur der Annakliniek en dr Van Nes, de bekende en ook door het bestuur bekwaam geachte orthopaedische chirurg, bevat enkele wel zeer opmerkelijke passages. Deze passages blij ven uiteraard voor rekening van de inzenders, maar toch geloven wij. als onze mening naar voren te mogen brengen, dat de inzenders als zeer goed geïnformeerd dienen te worden beschouwd. Des te meer klemt hun vraag: Wat belet het bestuur om open kaart te spelen en aan een onderzoek door te goeder naam en faam bekend staande onafhankelijke deskundigen mee te werken Hieronder volgt het volledige ingezonden stuk. Prof. dr L. J. van Holk heeft gemeend, de door ons tot hem gerichte open brief door het bestuur van de Vereniging voor Misvormden in zün geheel te moeten laten beantwoorden. Het verheugt ons, uit de publicatie van het bestuur te lezen, dat er over één punt althans geen verschil van ning met ons is: ook het bestuur noemt dr Van Nes een bekwaam operateur, en het is om het behoud van zo iemand, dat wfl en velen met ons in het strijdperk zijn getreden, tot heil van die vele licha melijk misdeelden, die hun genezing wachtten van dr Van Nes. In onze brief aan prof. Van Holk heb ben wij tot uiting gebracht, dat de me thoden, die het onder zijn leiding staan de bestuur heeft toegepast om dr Van Nes niettemin het verder werken onmo gelijk te make--, naar onze mening de toets der ethische kritiek niet kunnen doorstaan. Het antwoord van het bestuur heeft ons in die opvatting slechts gesterkt. Het bestuur geeft op essentiële punten een misleidende voorstelling van zaken, en wij menen hierop de publieke dacht te moeten vestigen. Op de ledenvergadering van 16 De cember 1950 verklaarde de meerderheid, inclusief alle bestuursleden, zich incom petent om over de controverse te delen. Het bestuur deelde daarbij tevens mede, dat het de beslissing van de direc teur van het gewestelijk arbeidsbureau wilde afwachten. Het is dus ongerijmd, dat het bestuur zich thans terzake van het afwijzen van een arbitraal onderzoek beroept op een uitspraak van dezelfde vergadering. In een volgende vergadering, 20 Oc tober 1951, werd een vruchtdragend debat onmogelijk, toen het bêstuur inzake de Instelling van een medische commis sie van voorlichting ten dienste van de directeur van het G.A.B. een onjuiste voorstelling van zaken gaf. Bovendien werd verzwegen, dat het bestuur voor nemens was, dr De Snoo als directeur te benoemen, zodat de leden dit enkele dagen later via de dagbladerf moesten vernemen. Het ware daarom passender geweest, Indien het bestuur zich in zijn antwoord niet had beroepen op de spelregels van een democratische samenleving. De thans geldende statuten, waarin de commissie van toezicht ontbreekt, kre gen rechtskracht op 7 October 1946. Het contract met dr Van Nes werd gesloten teven maanden van tevoren, op 6 Maart 1946. Dr De Snoo werd tot adviseur benoemd in de bestuursvergadering van 27 Maar? 1950, dat is 15 maanden voordat toe stemming was verkregen om dr Van Nes te ontslaan. In deze zelfde vergadering werd hem reeds de directeurspositie in het vooruitzicht gesteld. Tijdens zijn ad viseurschap heeft dr De Snoo toen ten dele in samenwerking met de arts Kaiser, miet geschroomd, dr Van Nes bij collega's als een onbekwaam orthopaed af te schil deren. Wjj vernemen, dat over deze kwestie een procedure aanhangig ge maakt zal worden bij de bevoegde or ganen van de Ned. Mü. tot Bevordering der. Geneeskunst, en verwijzen terzake bovendien naar het verslag van de zit ting der Tweede Kamer dd. 12 December 1951, waarin dr De Kort zegt, dat „rapporten (worden) uitgebracht door personen, die later belangrijke functies in de Annakliniek zullen vervullen, iets dat in ons goede land niet te doen ge bruikelijk is". Comité tot bestrijding van concentratie kampsysteem geïnstalleerd In verscheidene landen werden al successen geboekt In Het Gulden Vlies te Leiden werd gisteravond het comité Rijnland ter bestrijding van het concentratiekampwezen officieel geïnstalleerd. De voorzitter, de heer Questroo, zei in zün openingswoord, dat er nationaal en Internationaal een actie wordt gevoerd om dit systeem te bestrijden. De nationale comité's moeten zich ge dragen weten door de sympathie van de gehele burgerü. Familieberichten uit andere bladen BEVALLEN: mevr. Hirschier-Koen, z., A'dam; mevr. Prtielje-Van Randwijk, z., R'dam. OVERLEDEN: Ch. Mörzer Bruyns, m., 70 j., A'dam; N. M. Remma Doeksen, v., 28 j„ Harlingen; dr M. Juda, m., 77 j., A'dam; A. M. Bark-Camp, v., 64 j., A'dam; J. L. Meyer, m., 41 j., Amstel veen; F. J. Stibernij. m., 81 j., A'dam; H. Arkenhout, m., 53 j., Bussum; F. J. Hauer-Kramer, v.. 70 j., jBussum; C. P. de Vey Mestdagh-Fabius, v., 35 j., Baarn; A. v. Galen, m., 53 j„ R'dam; M. L. A. A. Hardijk-Hiddinga. c., 52 j., Dordrecht; M. A. Engelen, v., 63 j., Zeist; mr dr F. L. G. Z. M. Vonk de Both, m., oud-bur- gem. Tilburg, 78 j., Ede. Het bestuur heeft ook verder alles gedaan om een goede samenwerking te veradelen. Zo riep het een zestal afde lingshoofden en vooraanstaande perso neelsleden van de Annakliniek bijeen in de bestuursvergadering van 26 Septem ber 1950 en traohtte daar onder dit personeel een gezagondermijnende stem ming tegen de geneesheer-directeur te verwekken, door diens oprechtheid in twijfel te trekken en Ln bedekte termen te gewagen van ernstige bezwaren, waar van de openbaarmaking voor dr Van Nes wel al te pünlük zou zün. Op een daarna gestelde vraag, of de personeelsleden zelf geen bezwaren tegen de gang van zaken in de Annakliniek hadden of moel- lükheden gehad hadden met dr Van Nes, werd door allen volmondig ontkennend geantwoord. Het bestuur tracht zich ln zün ant woord te verontschuldigen over zün wei gering om mede te werken aan de tot standkoming van de medische commissie van voorlichting ten behoeve van het G.A.B. De totstandkoming heeft Inder daad een half jaar in beslag genomen. Omdat het hier een zeer belangrüke zaak betrof, heeft dr Van Nes (en zulks reeds op 12 Februari 1951) aanvankelük een zeer hoogstaand bekend Belgisch hoogleraar in de chirurgie, die in een dergelijke kwestie in Zwitserland als arbiter was opgetreden, als zün verte genwoordiger aangewezen, en zulks zeker niet, omdat hü geen Nederlander kon vinden. Omdat voor de aanwüzing van een vertegenwoordiger uitsluitend de els was gesteld, dat deze medicus diende te zün, moet het zeer begrüpelük worden ge acht, dat dr Van Nes moeilük afstand kon doen van zün keuze. Dit heeft vertraging veroorzaakt, tot dat en wederom citeren wü het ge sprokene van dr De Kort in de Tweede Kamer dd. 12 December 1951: „Er is een burgemeester, die zün uiterste best doet een der partüen te overreden een voor de tegenpartü aanvaardbare arbiter aan te wijzen; als referentie voor dit ver- dienstelük werk weigert dan de werk gever om een arbiter aan te wüzen". Op aanraden van deze autoriteit heeft dr Van Nes namelyk op 14 Juni 1951 een Nederlandse arts als vertegenwoor diger aangewezen. Men mocht dus ver wachten, dat op dit moment de com missie zyn werk kon beginnen. Het be stuur weigerde toen verder botweg elke medewerking. Blükbaar moest de directeur van het G AB. daarna, op grond van een be paalde, ons inziens zeer aanvechtbare, departementale interpretatie, vergun ning verlenen tot het ontslag van de „werknemer". Het is dus de uitdrukkelüke onwil van het bestuur, die de inwerkingtreding van de commissie heeft verüdeld. Het bestuur erkent gelukkig, dat dr Van Nes een goed chirurg is; maar suggereert, dat het zich tegen een derzoek verzet om de bestwil van dr Van Nes. Dr Van Nes is evenwel altyd bereid geweest, zyn zaak te laten onderzoeken en na alles wat gebeurd is wenst hü niets liever dan klaarheid tegenover de buitenwereld. Naar wij van hem verne men is de reden van zijn ontslag hem nimmer medegedeeld. Door hem deze formele opgave van redenen te onthou den, heeft men hem tevens de grond slag voor het door hem te voeren ver weer ontnomen. Wy stellen nogmaals, dat klaarheid in deze zaak alleen verkregen kan worden door een onderzoek te doen verrichten door te goeder naam en faam bekend staande onafhankelyke deskundigen. Wij blyven ons afvragen: wat belet het bestuur om open kaart te spelen en aan dat onderzoek mede te werken? Ethische bezwaren, prof. Van Holk? w.g. dr ir A. M. van Deventer, w.g. dr T- Sperna Weiland. Vijf jaar Hervormde jeugdkerk De installatie werd verricht door mr Aalders namens het hoofdbestuur van de vereniging van ex-politieke gevangenen uit de bezettingstyd. Hü begon zijn toe spraak met op te merken, dat velen be vangen zyn door een zekere apathie. Soms worden we opgeschrikt uit deze toe stand door overstromingen in een bepaald land of door het heldhaftige optreden van een kapitein. Niet minder dan twin tig millloen mensen zuchten onder de druk van concentratiekampen, tuchthui zen of gevangenissen. Dagelüks sterven er velen onder de meest rampzalige om standigheden. Is het niet een veeg teken, dat wü tegenover deze realiteit maar gezapig blüven zitten? Er bestaat nu een internationaal Advertentie Feestavond van de C.B.T.B. De afdeling Leiden van de Chr. boe- ren- en tuindersbond hield gisteravond in het gebouw Prediker een feestavond. Het openingswoord werd gesproken door de voorzitter van de afdeling, de heer H. Kranenburg. Hy stond stil by het overlijden van het lid A. Verboon, die steeds een trouw CBTB-er is geweest. Het programma werd verzorgd door de reciteerclub Thalia. Opgevoerd werd een blijspel in 3 bedrijven van P. Mossinkoff, „Tot wederdienst bereid", een aardige geschiedenis met een happy ending. De dankbaarheid van de toehoorders bleek wel uit het applaus, dat spontaan ©pklonik, toen de ontknoping van het stuik en de vereniging der geliefden daar was. In de pauze werden aardige geschen ken verloot. Welke apotheek? De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Za terdag 19 Jan. 1 uur nm. tot Zaterdag 26 Jan. 8 uur waargenomen door apo theek Herding en Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502 en apotheek Reü'st, Steen- straat 35, tel. 20136. comité. En op 5 November 1951 werd te Amsterdam een nationaal comité gesticht. Door het optreden van het internatio nale comité is in Spanje reeds een aantal beruchte concentratiekampen gesloten. Bovendien mag binnen afzienbare tyd een onderzoek worden ingesteld in dit land naar de toestand in de nog bestaande kampen. In andere landen zyn ook al essen geboekt. De U.N.O. houdt zich al met dit probleem bezig. Het is de bedoeling van de regionale comité's om het geweten van de burgerü wakker te schudden. Dan is het pas mo- gelük een petitionnement samen te stel len. Deze zaak gaat ook de Kerken aan. De heer Aalders wees in dit verband op de betekenis van het gebed. De heer Questroo deelde mee, dat men zal trachten in April een grote vergade ring in de Stadsgehoorzaal te houden. Verscheidene personen zullen hierin het woord voeren. Verder zullen in Rünland vlugschriften worden verspreid. Onge veer tien personen werden aangewezen voor het werkcomité. Enkelen waren niet ter vergadering aanwezig, zodat de sa menstelling niet bekend kan worden ge maakt. Vermelden wü ten slotte, dat ook de heer Van Staal aanwezig was. Hü toonde in een korte toespraak concreet de noodzakelykheid van deze actie aan. Niet de firma Warnaar Donderdag plaatsten we een bericht 'er het smokkelen van deviezen door m Sassenheimse bloembollenfirma. De N.V. Warnaar en Co. wordt hier voor aangezien. Gaarne verklaren we daarom, dat het bericht niet deze firma betrof. Cursus in het opnemen van morseseinen De afdeling Leiden van de vereniging voor experimenteel radio-onderzoek (VERON) heeft het plan een cursu het opnemen van morseseinen te geven, indien hiervoor belangstelling bestaat. Uitgezonden zal worden in de 80 en 40 meterband. Uitleggingen worden met spraak gegeven. Zy, die interesse heb ben, kunnen zich opgeven bü de secre. taris, Geversstraat 39, Oegstgeest, tel 26608. Men wordt verzocht op te geven op welke dag en op welk uur men deze cursus het liefst zou willen volgen. De jeugdkerk van de Leidse Hervorm de Gemeente bestaat vijf jaar. Morgen is er een herdenkingsby eenkomst in de Chr. school aan het Noordeinde. Direct na de bezettingstyd nam de Hervormde jeugdraad het initiatief tot het houden van diensten voor jongeren eenmaal in de maand. De eerste dienst vond plaats in de Marekerk en werd ge leid door ds W. H. Kelder. Omdat de jeugdraad niet over voldoende midde len besdhikte, zag men zich genoodzaakt het werk voorlopig te staken. Totdat de jeugdkerk onder leiding van ds M. W. J. Geursen nieuw leven werd ingebla zen. In de Chr- school aan het Noord einde en in de aula van het gymnasium aan de Fruinlaan kon men byeenkomen. Men besloot elke Zondag dienst te hou den behalve op die Zondagen waarop er jeugddienst in een van de kerken zou O,ju. Uit de jongeren zelf is een commissie gevormd, die alle zaken, de jeugdkerk betreffende, regelt Zo zorgt men er voor, dat de sprekers een uitnodiging krügen en dat de diensten volgens het schema verlopen. De commissie van toezicht be staat uit de heren J. W. van Daalen, mr L. van Bommel en Nic. van Dalsen. De opbrengst van de collecten komt ten goede aan verschillende doeleinden. In r maken de jeugdkerkbezoekers ook tochten en zij houden zelfs kampen- De leeftijden van de bezoekers variëren an 15 tot 17 jaar. Elke Zondag komen tussen de 100 en de 150. De conclusie a vyf jaar kan zün, dat er in de jeugd kerk een hechte band is gegroeid. Er zyn tal van jongeren, die geen Zondag overslaan. En er groeit in deze kring ook wel kerkelijk besef. De jeugdkerk werkt naar de Kerk toe. Een van de on derwijzers. die in deze diensten voor gaan, verklaarde ons, dat het voor de jongeren van deze leeftüd vaak nog zo moeilyk is te begrijpen wat de predi kanten in de kerken zeggen. Hü stelde ook de vraag: Richten de predikanten niet veel te weinig tot de jonge- betrekken zy de jongeren niet te weinig in hun verkondiging? De Ge meente is niet een gezelschap van theolo gen. Velen geloven ook, dat de jeugdkerk ;n teken is. Een teken hiervan, dat de kerkdiensten nog te veel diensten voor de grote mensen zyn. De Kerk heeft tot taak, de jeugdkerken overbodig te ma ken. Want eerlyk gezegd geeft k*1 onprettig gevoel te weten, dat ergens in een school honderdvüftig jonge mensen by elkaar zün, terwül er zes kerken I reformeerde kerk", zo besluit ds Groene- open Staanmond ziin artikel. Kerk- en schooldag in Paron Prot. Chr. gemeenschap in Frankrijk Men schrüft ons: Onder leiding van ds H. J. Winter is dezer dagen op Chateau de Paron (Fr.) de jaarlijkse Kerk- en Schooldag gehouden, waar veie landbouwers en hun vrouwen, uit verre omtrek van Sens aanwezig waren om met hun kinderen, de leerlingen van de Christelyke school van Paron de vreugde van het jaarlijkse samenzün te beleven. Er waren er die op een afstand van 275 km van het kasteel wonen, waaruit wel de liefde tot deze school blükt. Niet genoeg kon ds Winter er de na druk op leggen dat het enige belangrüke in Frankrijk niet is gteld verdienen en zich een bestaan scheppen, doch in dat land opnieuw de traditie der vaderen voort te zetten. Zonder de school is geen kerkelyk leven in Frankrijk mogelijk, zeide ds Winter, die zijn blijdschap uit sprak over de steeds toenemende steun welke men uit Nederland ondervindt, waardoor de Gideonbende in Frankrijk stimulans ontvangt om op de bres te blijven staan om de vaan der reforma tie hoog te houden. Men was verheugd elkaar op het kas teel te ontmoeten en ds F. J. Jonkhof, uit Parijs, die met echtgenote en kin deren aanwezig was, en ds Ray W. Teeuwlssen uit Duinkerken spraken de vrienden van de school in gloedvolle woorden toe. In het schone Frankrijk, waarvan de bevolking op zo'n ontstellende wijze is ontkerstend en ver verwüderd van het vaderland, bloeit een kleine Prot Chr. gemeenschap en beleeft men de blijd schap, eenvoudig en opraecht, van he' gemeenschappelü'ke gelof. Het bestuur van de stichting „Vrien den van Paron" uit Rotterdam was mede op deze kerk- en schooldag aanwezig. ram Te veel aan temperament Copyright P. I. B. Bon 6 Copenhogei Schilderspatroons uit Leiden e. o. be raadslaagden over rijkssubsidie van 20 pet Over het algemeen kon men er mee instemmen De vakgroep „Schildersbedrijf", district Leiden II en omstreken, vergaderde gis teravond in de Harmonie, onder leiding van de heer H. P. Jansen. Besproken wer den de mogelykheden tot het verkrijgen de 20 pet rykssubsidie voor werken, uit te voeren in de maanden Februari 1 Maart. De totaal uit hun verband gerukte economische verhoudingen, aldus de heer Jansen in z'n toelichting op dit onder werp, de verwaarlozing van de belangen der huiseigenaren, de duurte van mate- Uit de Kerkelijke pers Het karakter van de Hervormde Kerk qVER HET SAMENGAAN van „ortho doxen" en „vrijzinnigen" maakt ds H. G. Groenewoud. uit Groningen, in het Hervormd weekblad De Gerefor meerde Kerk enkele opmerkingen, wanneer hy schrijft dat de Kerstbood schap, welke van de kansels is voorge lezen, er een beschamend bewüs van is, dat de Hervormde kerk ten aanzien van het vredesvraagstuk geen leiding kan geven aan het volksleven. Waarom niet? Juist, omdat er binnen haar muren, tot ln de Synode toe, mensen van zo uit eenlopende richting zijn, zo merkt ds G. op. Hy vraagt zich af, of men het ene en het andere probeert te handhaven, of dat men er van doordrongen is, dat het tot een beslisisng moet komen. „Een kerk, die niet beslissen kan, die niet als de profeten het een kan ver- werpen, veroordelen, en het ander als de uO des Heren kan aanwijzen, mist haar roeping. Zij mist dan haar roeping, hoe veel activiteiten er ook ontplooid wor den en welk een toewijding en offer vaardigheid er ook betoond wordt." Volgens ds G. bevredigt het op den duur niemand, dat men allen wil bevre digen en hy meent, dat nu getoond moeten worden, dat er gebroken is „met de kerk van elck was wils." De Gro ningse predikant wenst niets te forceren en ook niet, dat er beslissingen worden genomen als de tijd nog niet rüP is. maar wil nog minder een tactiek van samengaan, „waardoor de gedachte, dat we beslissingen hebben'te nemen, lang zamerhand geheel uitsterft." Ds Groenewoud. die ingaat op een artikel van de Synode-praeses in het officiële orgaan der Ned. Herv. Kerk, een opwekking om de Oudejaarsavond- collecte te doen slagen, vreest, dat groe pen en gemeenten hieraan niet wensten mee te doen, omdat ze de richting, die het werk der kerk beheerst, niet wensen te steunen, en volgens hem komt ook de centrale leiding, die in de lyn van boven naar beneden in de Nieuwe Kerkorde is ingedragen, als een probleem aan de orde. Hij is van mening, dat dit alles is te herleiden tot de vraag naar het karakter der Ned. Herv. Kerk. ,Jk zie maar één weg uit de huidige spanningen, één weg uit de verlamming van tegenwoordig, nl. dat de Hervormde Kerk k,arakter toont, en met ootmoedige beslistheid zich openbaart als een Ge- rialen en de verhoging van lonen en sociale lasten zyn de oorzaak geworden, dat het aantal schildersbedrijven met 20 pet verminderd is en dat het aantal werk loze schilders in Leiden deze winter ge stegen is tot 225. Ten einde nu de werkspreiding in het schildersbedrijf te bevorderen en de werkloosheid in dit bedrijf in de winter tegen te gaan, heeft de regering, in samen werking met Mebesal (commissie voor Meer en Beter Schilderwerk in Algemeen belang), besloten op alle schilderwerk, ten bedrage van minstens ƒ600, uit te voeren in Februari en Maart van dit jaar, 20 pet subsidie te geven. Voor de schilderspatroon bestaat de mogelykheid om een aantal kleinere wer ken te combineren, zodat het minimum bedrag van ƒ600 wordt bereikt. Wordt subsidie verleend, dan zal 60 pet van de tewerkgestelden betrokken moeten wor den via het gewestelyk arbeidsbureau. Deze regeling is door de minister als proef bedoeld. Slaagt deze proef, en ze moet slagen, zowel in het algemeen be lang als in dat van de schilderspatroon en de werkloze schilders, aldus besloot spreker, dan wordt deze regeling in de komende winter gehandhaafd. In het debat kwamen allerlei techni sche details in het belang van de schil derspatroons aan de orde. De leden van de vakgroep en het district Leiden e.o. staan over het algemeen gunstig tegen- deze regeling. Kon. Erk. Plantsoen 65 1 woud zijn artikel. VISSERIJGOLF Van de Alkmaar is geen spoor gevonden Noren staken het zoeken De Noorse reddingboten, die Woensdag, Donderdag en gisteren naar de IJmui- dense trawler Alkmaar hebben gezocht, zyn naar hun havens teruggekeerd. Zü hebben geen spoor van de vermiste boot gevonden. De laatste positie van de Alk maar werd opgegeven als voor de kust an Stavanger. Schipper Blok vertelt Schipper Klaas Blok, die gistermorgen met de Tzonne uit de Barendsz Zee is teruggekeerd in IJmuiden, heeft enkele bijzonderheden medegedeeld omtrent de situatie waarin de IJmuldense trawlers, incluis de Alkmaar, op de 59ste breedte graad tydens het stormweer van jl. Agenda voor Leiden Zaterdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: concert van De Post Clubhuis „Westerkwartier" (Ten Kate- 6traat), half 4: streekconferentie NUSO Schouwburg. 8 uur: Lltteris Sacrum brengt „De grote Race". Jeruel, Groenesteeg 16, 8 uur: De Weg tot waarachtig geluk. Zondag Jeruel, Groenesteeg 16, half 6: De Weg tot waarachtig geluk. Maandag Stadhuis, 2 uur: gemeenteraad. Rapenburg 61, half 8: jaarvergadering afdeling Leiden Chr. reisverenlging, na de pauz? Franse natuurfilms. Schouwburg, 8 uur: Haagse Comedie voor K. en O.: Het meisje van buiten. Zomerzorg, 8 uur: kynologenvereniging, dierenarts Stol over eerste hulp by on gelukken voor honden. Dinsdag Filmzaal academie, 7.45 uur: de film Meera voor het LA.K. Schouwburg, 7.45 uur: A.T.G'. brengt de Güsbrecht van Aemstel voor het L.A.K Lisse, 2 uur: opening Bloemlust-ten- toonstelling. Woensdag Burcht, 8 uur: ds G. Toornvliet spreekt over zün boek „De duivel onder ons". Schouwburg, 8 uur: K. en O.. „Züne Excellentie" door de Haagse Comedie. Doelen, 8 uur: Captain Payne Best spreekt voor het genootschap Nederland- Engeland over The Venlo Incident. Katwük aan Zee, Casa Cara, 8 uur: afdeling Leiden e.o. van de Ned. bond van oud-strijders en dragers van het Mobilisatiekruis. Ten toonstellingen Prentenkabinet, werkdagen 1 uur tot Owif 5: houtsneden van A Dürer (t,e.m 11 Februari). Lakenhal: historische prenten (verza meling Robert Fruin) tot 1 Februari De Ploeg, Breestraai 119: werk van het eerst te verwachten: Tubantia'en dames-leden Leids Kunstcentrum (tot 1) Eveline (7), alsmede Flamingo en De Februari). Hoop (9). Dinsdag hebben verkeerd. De Tzonne heeft Dinsdag de gehele dag tegen de 60ste breedtegraad moeten steken, omdat de windkracht was opgelopen tot onge- 12, hetgeen een zware orkaan bete kent. Enkele mülen zuidelyker moesten de Vikingbank, de Eli Chénévière Alkmaar optornen tegen de huizenhoge golven, die uit Zuidwestelijke richting door de wind werden opgejaagd. In de loop van Dinsdag werd geen radlotelefo- nisch contact onderhouden tussen de schepen onderling, omdat bet weer geen duidelüke weergave van het geluid toe- Avonds, toen de ergste wind afgenomen, riepen de schippers van trawlers elkaar op om te vernemen, hoe de toestand en de ervaringen van collega's waren geweest. Het bleek, dat atte trawlers, met uitzondering Alkmaar, antwoord gaven. Men maakte zich ongerust, vooral naarmate de tyd verstreek en geen contact kon worden gelegd met de Alkmaar. Gepeperde Vrüdagmarkt De markt was gisteren aan de hoge kant ondanks de ruime rondvisaanvoeren en de belde trawlers, die daarvoor heb ben gezorgd, brachten het er goed af. Voor grote schelvis kon 75 worden be dongen en de braadjes brachten van 52—25 op. Voor exportkabeljauw be stond eveneens gretige belangstelling, zodat hü tot 224 steeg en de zwarte koolvis werd op rond 95 gewaardeerd. Met de 6chol was het van het zelfde la ken een pak, want zelfs de pufschol zat tussen de 28 en 40. Fünvls bleef ge- lijk aan de afgelopen weken. Onfortuinlüke Barendsz Zee-reis De Tzonne sloot gisteren een ongeluk, kige reis naar de Barendsz Zee af, waar. uit het schip slechts 900 kisten sleepte. De besomming was 29.450 na ruim drie moeizame weken. De Batavia maakte voor 13 dagen op de Noordzee niet dan 16.820, wat nog goed was. gezien het slechte weer. De loggers verkochten hun zuur verdiende kistjes zo vlot. dat de HD 79 nog met 6870 ging strijken en de KW 141 en KW 138 resp. 6420 i«esomden. Vervroegd binnen Er waren vanmorgen verscheidene loggers binnen, die eigenlük Maandag hadden willen markten. De storm maakte het vissen echter onmogelijk. Van de trawlers was alleen de Duyvis present Verder onzekerheid De aanvoerverwachtingen voor Maan dag zün nog büzonder speculatief, al weer wegens het slechte weer schrale vangsten, zodat er misschien enige dapperen door zullen zetten tot ze tenminste een redelyke spok onder de luiken hebben. Bovendien bleven ver scheidene loggers binnen. De Noordlog- gers zün nog niet alle marktrüp en var de trawlers is al evenmin veel te ver- wachten. Volgens de vertrekdata zün Advertentie 10 vinger syst. blind rhythm. PITMANSCHOOL Telefoon Ï65M Haags gerechtshof Verhoging boete tegen dienstmeisje Voor het Haagse Gerechtshof stond ln hoger beroep terecht een 19-jarige Leid- dienstbode, die wegens diefstal van zilveren suikerschep was veroor deeld tot 15 boete subs. 10 dagen hech tenis. Verd. vertelde nu, dat het kind van evrouw met het lepeltje had gelopen. Zy had het afgepakt en in haar schort zak gestoken. Terwül zij des middags weg was, had mevrouw het lepeltje ge vonden. De procureur-generaal vond de ver klaring niet aannemelük. temeer omdat 1 eerder zo iets was gebeurd. Hy vroeg verhoging van de boete tot 30. Mr Colijn vond dat er maar weinig vast stond. Hü vroeg vrüspraak. Uitspraak op I Februari. Haagse rechtbank Was Alphense bakker in overtreding? Een Alphense bakker zou in stryd met de gemeen telyke verordening een twee wielig voertuig als kraam hebben ge plaatst op de openbare weg, nameüjk het voetpad van de Rynweg naar de veer pont bü het vogelpark. Mr Meyer uit Alphen belichtte de voor geschiedenis van de zaak. Hy vertelde, dat het gemeentebestuur by de komst van het park tegen verscheidene gega digden voor kraampjes in de omgeving had gezegd in te schrijven voor een standplaats. Toen het puntje echter by het paaltje kwam, kreeg niemand ver gunning. Wel kwam er een parkeerge legenheid met een verkoopstand van het park zelf. De heer Groothuyse, inspec teur van politie, verklaarde, dat de ge meenteverordening was uitgevaardigd op grond van de grote drukte bü het park. Maar de grond, waarop de bakker met zyn wagen stond, behoorde toe aan Z. En die had gezegd: De bakker mag er altijd staan en er komt nooit een ander. Toen Avifauna kwam, maakte de bakker deze belofte gebruik. Verd. had ont kend op de openbare weg te hebben ge staan. De kantonrechter was dit met hem Maar de officier niet. Beperking van de rechten van een eigenaar is nog geen opheffing van het eigendomsrecht. De officier vond het feit toch strafbaar eiste 6 boete. De verdediger betoogde, dat Z. een deel van zün persoonlyke recht aan de bakker had overgegeven. Hü verzocht vryspraak. Uitspraak op 1 Februari. (Advertentie). Een uitkomst zün onze BETON-KOLENHOKKEN N.V. „TRIO" BouwmaterUlenhandel Zoeterw.weg 25 Leiden TeL 21747-21748 Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Robert D., z. v. L J M Gus- senhoven en M G van Hartevelt; Hen drik J„ z. v. C A Been en C Moerkerken: Marinus, z. v. M van Leeuwen en LJ Camphorst; Alexander J.. z. v. J G Wün- beek en M v d Molen; Marieke, d. v. J G Wünbeek en M v d Molen. Overleden: P. J. Hartwük, man, 51 jaar. Grofe droogte in Zuid-Alrika Velé delen van Zuid-Afrika hebben in de afgelopen weken van grot» droogte te Ujden, waardoor in bepaalds gebieden zelfs een noodtoestand heerst. Dr Malan. de Zuidafrikaanse premier, heeft aan alle inwoners van de Unie verzocht te bidden om regen. Droom kort voor de bruiloft.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 3