Dr. C. G. F. H. Bayer gaat straks met pensioen dan z'n „algemene Conservator wil ontwikkeling" gaan bijschaven Politiek-sociale faculteit (Amsterdam) had gasten ter conferentie Valkenburgs harmonie gaf twee avonden een uitvoering Verklaring van ds mr H. Schokking ^Huismiddeltjes" binnenkort niet meer gratis NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 VRIJDAG 18 JANUARI 1952 (Van een onzer verslaggevers) OP DONDERDAG 31 JANUARI zal dr C. G. F. H. Bayer, conservator van de afdeling Mollusca (weekdieren) van het Rijksmuseum van Na tuurlijke Historie aan de Raamsteeg alhier 65 jaar worden, waarmee tevens een eind aan zijn loopbaan komt wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd. Dr Bayer was zo vriendelijk ons wat te vertellen over zijn leven en werken in zijn rustige werkkamer. Charles Gustave Frangois Hubert Bayer werd in Den Haag geboren, door liep aldaar de lagere school, om hierna in Nice het lyceum af te lopen. Vervol gens liep de jonge Bayer twee jaar col leges aan de Rijks Hoge Landbouwschool te Wageningen, zoals deze onderwijsin stelling in die dagen heette. „Het was niet dadelijk mijn bedoeling, verder te studeren," aldus dr Bayer. „Ik kocht een landgoed onder Bennekom, waar ik van 1911 tot 1917 land- en bos bouw en veeteelt bedreef. Zuiver uit economische overwegingen en niet wetenschappelijke bedoelingen dus. Maar toen kwam de eerste wereldoorlog en, zoals zovele mensen, kreeg ik een paar rake financiële klappen met de „russen". En mijn plannen om o.a. verder te gaan met heide-ontginning moest ik helaas opgeven. Ik besloot toen verder te gaan met de studie, haalde eerst het benodig de staatsexamen B en ging hierna in Leiden studeren. In 1929 promoveerde ik op een proef schrift over de biologie van Pseudococ- cus adonidum (L.). Ik was toen al drie jaar assistent van prof. dr P. N. van Kampen. In mijn promotiejaar werd ik tot conservator aangesteld van de afde ling Mollusken, zodat ik bijna 23 jaar deze functie heb uitgeoefend. Of ik alleen binnenshuis gewerkt heb? Nee, gedukkig niet, alhoewel ik het in de stilte en de rust van dit gebouw best kan vinden. Ik heb vele verzamelreizen ondernomen, om hierdoor onze collectie te kunnen verrijken. Zo ben ik aan 't opsporen geweest in Dalmatië, Bosnië, Albanië, Montenegro en Spanje. Het is altijd wel grappig, wanneer je hier zo'n schelp rustig en netjes geordend in zo'n bak ziet liggen, en er komt opeens een aardige herinnering bij je op aan de tijd en de plaats van vinding en aan allerlei typische omstandigheden, waaronder je het bemachtigde. Maar natuurlijk heb ik het grootste gedeelte van mijn tijd hier in het museum doorgebracht. O. met systematiseren. En natuurlijk schreef Maisteelt neemt in ons land steeds toe Mais wordt steeds een belangrijker product voor de Nederlandse landbouw. Mede dank zij de wet op de aardappel moeheid en de aantrekkelijke prijzen- i: de teelt de laatste jaren zeer toegenomen Dit geluid kon men horen op de maiS' dag, die de federatie van verenigingen voor bedrijfsvoorlichting in Zuid-Holland en de werktuigencommissie van de stich ting voor de landbouw in Rotterdam or ganiseerden. Ir W. R. Becker van het centraal stituut voor landbouwkundig onderzoek te Wageningen, vertelde, dat men t Zuid-Limburg in was geslaagd een r soort, de zgn. goudster, te kweken der mate te veredelen, dat ze in ons land veel opgang maakt. Ze kan zelfs de gelijking met uit Amerika geïmporteerde soorten glansrijk doorstaan. Goudster kan in vrijwel alle gebieden van ons land worden verbouwd. Men beschikt thans over 240 ton zaaizaad van eigen bodem, wat voldoende, is voor de beplanting van circa 10.000 ha. Ir Becker critiseerde de werkmethode van veel boeren, die de verwerking de bietenteelt eerst voltooien en daarna de maisoogst binnenhalen. Kleine tegenslagen met het weer kunnen deze uitgestelde oogst te laat doen zijn. De kosten van de maisteelt werden aanvan kelijk hoog geschat, maar het is geble ken, dat die tot de oogst niet hoger be hoeven te zijn dan bij andere graan soorten. Het oogsten en drogen zijn wel de duurste fazen. Spr. demonstreerde ver volgens een apparaat voor het plukken met de hand, dat zeer doeltreffend is z.i. tegen een machine kan concurreren. Het gebruik van droogrennen beval Becker ten zeerste aan. De droogkosten komen dan ongeveer op 1 A 114 cent per kilo. PUZZLE- PROMINENTEN 1. G. Sepers, Tuinstraat 10, Hazers- woude-dorp; 2. A. Muys, Leuvenstr. 57, Leiden; 3. W. Sira Sr, Soemba- straat 24, Oegstgeest. Familieberichten uif andere bladen VERLOOFD: A. Berendse en P. de Boer, ScherpenzeelR'dam. ONDERTROUWD: B. Meindersma en J. H. Jordaan, Den HaagHaaksbergen. GETROUWD: J. Verhorst en E. J. Kap per, A'dam. BEVALLEN: mevr. de Jongh—Van Lanschot, z., 's-Hertogenbosch; mevr. Mettivier MeijerHuges, z., Paterswolde. OVERLEDEN: M. DiamantPolak, v., 78 j., Amersfoort; Th. Weevers, m. 76 j., Amersfoort; J. L. Meijer, m., 41 j. A'dam; F. H. A. Greve, m., 79 j., A'dam; J. H. Gruno, m., 66 j., Groningen; A. F. Venemansde Boer, v. 79 j., A'dam; F. Menko, v. Enschede; C. P. C. Fabius, 35 j., R'dam; H. M. Akkermans, m. 69 j., A'dam; MenkoWarendorf, v., Enschede; M. Schepp, v., 54 j., R'dam. verhandelingen in verschillende vak- Maar weet u wat een bezwaar is, van >'n specialisatie? Je gaat je belangstel ling te eenzijdig richten. Van de rest de biologie word Je vervreemd. Daarom heb ik ook het vaste voornemen en, als ik straks gepensionneerd ben. i'n „algemene ontwikkeling" wat bij te schaven en me weer eens in alle terrei nen van de biologische wetenschap te gaan verdiepen. Deze bescheiden dr Bayer is maar een wetenschapsmens, die zich met zijn wetenschap afzondert van de wereld. Hij heeft het steeds prettig gevonden, dat er voor zijn schelpen veel belangstelling bestond. En wanneer ik hem maar even een glimpje van mijn lekenbelangstelling aan de dag leg voor die enorm grote, wondere verzameling van schelpen, neemt hij me mee langs de brandvrije ijzeren kasten en toont hij me enkele van de meest markante voorwerpen van zijn 500.000 schelpen, die tezamen een waarde vertegenwoordigen van een half millioen gulden. En dan mag ik even de grootste schelp vasthouden, die van punt tot punt niet minder dan een halve meter lang is. Mij wordt de schelp van een pareloester ge toond, met de parels er nog in, en ik mag een blik werpen op zijn kostbare schat: drie zeer zeldzame schelpen, de Officiële ontvangst in kasteel Oud-Poelgeest De dag van gisteren was in het pro gramma van de conferentie van de politiek-sociale faculteit van Amsterdam, die in kasteel Oud-Poelgeest wordt ge- horden, een „officiële" dag, want men verwachtte o.a. de waarnemend hoge commissaris van Indonesië, mr R. A. Djumhana Wiriaatmadja, en de rector- magnificus van de Amsterdamse universi teit, prof. M. H. Bergstein. Zij werden des middags om twee uur begroet door de voorzitter van de facul teitsvereniging P.S.F., de heer N. ten Kate. Het welkomstwoord werd ge sproken door prof. dr J. J. Fahrenfort. voozitter van de faculteit, die het uiter aard betreurde, dat niet alle aanvragers konden worden geaccepteerd; de facul teit zou dan volledig vertegenwoordigd zijn geweest. Spr. juichte het bijzonder Pleidooi voor Davos' sanatorium Leidse huisvrouwen bijeen De afdeling Leiden van de vereniging van huisvrouwen stelde de vereniging tot behartiging der belangen van long lijders in de gelegenheid een pleidooi te houden voor steun aan het sanato rium in Davos. In de vergadering van gistermiddag in het Vlies hield mevr. J. W. Tupker het pleidooi en met het korte filmpje „De stille strijd", dat de door haar aangetoonde noodzaak van steun duidelijk en ontroerend illustreerde, werd het een getuigenis van en een be roep op de Nederlandse offervaardigheid. De offers mogen niet ophouden te stro men, omdat voor behoud van het wapen, dat men in het sanatorium tegen de t.b.c. bezit, onderhoud dringend nodig is. Dat bleek indrukwekkend uit de ge schiedenis van de jonge illegaal, die zich in de bezettingstijd in ijskoud water be gaf om de Duitsers een hak te zetten. Na de bevrijding begon hij te hoesten en ten einde raad ging hij naar zijn huis arts, die hem de ontstellende mededeling deed, dat hij longtuberculose had. Hij had geen geld om te kuren èn zijn vrouw en dochtertje te onderhouden. Maar in Davos vond hij rust, het sterkste wapen in de strijd om genezing. H(j vond het in de gemeenschapszin, die de mensen in het Zwitserse plaatsje gees telijk heeft doortrokken, en in de puur heid van de berglucht. En men wenst, als men deze beelden over het doek voorbij ziet trekken, dat alle t.b.c.-Hjders, die in ons klimaat zo bezwaarlijk ge nezing vinden, naar Davos kunnen gaan om er nieuwe hoop te krijgen. Maar de opwelling van het ogenblik moet ver vangen worden door de voortdurende wil van ieder warm-voelend mens om te helpen het mooie werk in Zwitserland in stand te houden. Nico van der Lelie deed goed camera werk in dit filmpje en de begeleidende muziek gaf er ook uitstekend sfeer aan. De vergadering, die onder leiding stond van de presidente, mevr. A. Groen- Nieuwenhuizen Segaar, kreeg verder nog een paar filmpjes over Cyprus en het Marshall-plan te zien. toe, dat een zo groot aantal Indonesische studenten deelneemt. Dat de heren, die het internationaal academisch instituut in de residentie gaan vestigen, hierin aanwijzing mogen zien voor de onjuist heid van hun beleid, was de vurige van deze spreker, die zijn misnoegen over het genomen besluit niet onder stoelen of banken stak. Een van de initiatiefnemers van deze conferentie, de heer Leo Biegel, zette de motieven, die tot het organiseren deze conferentie hebben geleld, ui Waarna prof. dr S. Kleerekoper het onderwerp van de dag, techniek ei ciale zekerheid, van zijn standpunt uit belichtte. De gasten waren daarna i gelegenheid de discussies in de kleine werkgroepen te volgen. In de avonduren werd in het koetshuis ter ere van de gasten door het journa listen-cabaret „De inktvis" een vrolijk programma aangeboden. Zendingsavond Kooiwijk In de Kooikapel werd een bijeenkomst gehouden, belegd door de Zendingscom missie van de Hervormde wijkgemeente Kooiwijk. Na de gebruikelijke opening door de voorzitter kreeg de heer S. P. Tabaksblatt van de raad voor Kerk er Israël gelegenheid voor het houden var zijn onderwerp „Israël, een teken". Na eerst de gedachte van vele Chris tenen, dat wij het geestelijke Israël zijn, te hebben ontleed, waarbij spr. zelfs te rugging tot de eerste Christengemeente in Rome, stelde de heer Tabaksblatt de vraag: Heeft Israël nog wel een plaats in deze wereld? Hij onderscheidde drie groepen: een, die ontkent, een, die hoera riep bij de stichting van de staat Israël, en tenslotte de groep, die Israël tot een puinhoop zag verworden. Hoe komt men tot die uiteenlopende verklaringen? Omdat het uitgangspunt, fout is, aldus spr. De heer Tabaksblatt toonde aan de hand van Romeinen II dat Israël toch nog bestaat en zal blij ven bestaan door Gods trouw. Alles kan bij God, maar één ding niet: dat God Zichzelf ontrouw zou worden. F stelde Gods trouw voorop en in 2 Tim. 2: 13 spreekt Paulus het onomwonden uit. In het bestaan van Israël ligt rijke troost. Want als het afgedwaalde Israël Gods trouw ondervindt, dan be hoeven wij ook niet te wanhopen. Wij mogen dan juichen. Samen staan wi; voor God: Israël en wij. Israël zal Hij brengen tot aan de voeten van de Mes sias. God is getrouw, Zijn plannen falen In deze samenkomst verleende het wijkkoor medewerking. De heer Tabaks blatt sloot de avond. Bouwfonds Herv. Gemeente In de Hervormde Gemeente bestaat een kerkbouwfonds. De naam spreekt voor zichzelf. De stand van het fonds op 31 December: voor de Maranathakerk (Morskwartier) f 16.476.01; voor Vredeskerk (Burggravenlaan) f 13.577,91; voor belde kerken f51.127,91; totaal f 81.181,31. Agenda voor Leiden Vrijdag Vlies, 8 uur: Installatie comité Rijnland ter bestrijding van het concentratiekamp- systeem. Snouck-Hurgronjehuis, Rapenburg 61, uur: cursus psychologie „Mens en ka rakter" door drs W. A. Nell. Jeruel, Groenesteeg 16, 8 uur: De Weg tot waarachtig geluk. Harmonie, half 8: vergadering van schilderspatroons. Prediker, half 8: Thalia brengt voor de C.B.T.B. „Tot wederdienst bereid". Zaterdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: concert van De 'ost. Clubhuis „Westerkwartier" (Ten Kate- straat), half 4: streekconferentie NUSO. Schouwburg, 8 uur: Litteris Sacrum brengt „De grote Race' Jeruel, Groenesteeg 16, 8 uur: De Weg tot waarachtig geluk. Zondag Jeruel, Groenesteeg 16, half 6: De Weg tot waarachtig geluk. Maandag Stadhuis, 2 uur: gemeenteraad. Rapenburg 61, half 8: jaarvergadering afdeling Leiden Chr. reisvereniging, na de pauze Franse natuurfilms. Schouwburg, 8 uur: Haagse Comedie voor K. en O.: Het meisje van buiten. Zomerzorg, 8 uur: kynologenvereniging, dierenarts Stol over eerste hulp bij gelukken voor honden. Dinsdag Filmzaal academie, 7.45 uur: de film Meera voor het L.A.K. Schouwburg, 7.45 uur: A.T.G'. brengt de 'Gijsbrecht van Aemstel voor L.A.K Woensdag Burcht, 8 uur: ds G. Toornvliet spreekt over zijn boek „De duivel onder ons" Schouwburg, 8 uur: K. en O., „Zijne Excellentie" door de Haagse Comedie. Doelen, 8 uur: Captain Payne Best spreekt voor het genootschap Nederland- Engeland over The Venlo Incident. Katwijk aan Zee, Casa Cara, 8 uur afdeling Leiden e.o. van de Ned. bond van oud-strijders en dragers van he1 Mobilisatiekruis. Tentoonstellingen Prentenkabinet, werkdagen 1 uur tol hcif 5: houtsneden van A- Dürer (t.eni 11 Februari). Lakenhal: historische prenten (verza meling Robert Fruin) tot 1 Februari De Ploeg, Br eestraat 119: werk var dames-leden Leids Kunstcentrum (tot 1 Februari). Nachtdienst apotheken. Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel 20552. en de Haven-apotheek. Haven 18. tel. 20085. Proi. dr Logemann moigen zestig jaar Prof. dr J. H. A. Logemann, oud minister van overzeese gebiedsdelen, hoogleraar in het staats- en administra tief recht van Ned. Indië, Suriname en Curagao aan de rijksuniversiteit te Lei den en oud-hoogleraar aan de rechts hogeschool te Batavia, wonende te Den Haag, hoopt morgen 60 jaar te worden. Prof. Clay zeventig jaar Prof. dr J. Clay, die aan de gemeen telijke universiteit te Amsterdam hoog leraar is in de wijsbegeerte en de natuur, kunde, is vandaag zeventig jaar gewor den. Aan het einde van deze academische cursus hoopt hij zijn loopbaan af te slui- Prof. Clay werd in Berkhout geboren en studeerde van 1900 tot 1908 aa Leidse Universiteit in de wis- en nal kunde. Hij was in die periode vier jaar assistent van Kamerlingh Onnes. Zijn disseratie was getiteld „De galvanische weerstand van metalen en legeringen bij lage temperaturen". Hij was een van de oprichters van het tijdschrift voor wijs begeerte. Burgemeester Van der Harst aanwezig Wederom is het gebleken, welk een grote plaats een harmoniecorps in een dorpssamenleving kan innemen. Ondanks de concurrentie van de radio weet Val kenburgs harmonie toch altijd nog zeer veel belangstelling te trekken en het is fijn, dat er nog steeds jongelui gevonden worden, die voortgaan met de beoefening van deze schone kunst. De zaal De Vries is beide avonden tot de laatste plaats bezet geweest en met grote aandacht heeft men het program ma gevolgd. De voorzitter, de heer H. Wiersma, sprak zün dank uit voor de vele bljjken van medewerking. Hü herinnerde aan het concourssucces van de afgelopen zomer in W(jk bü Duurstede en maakte ook ge wag van de gift van 750 uit het Anjer fonds, waardoor men weer in staat ge steld werd, één of meer Instrumenten aan te schaffen. Het gordijn werd nu opzij geschoven en de klanken van een pittige mars klon ken door de zaal. De ouverture „In het land van de Indra" van P. Lincke werd, na een weifelende inzet, over 't algemeen goed vertolkt. Solo en tegenzang van de tuba waren mooi. Jammer, dat deze speler vlak daarna een kleine ontsporing liet horen. Het slot was weer best. Ook bij „Een schone Meimorgen" be merkten we dat weifelende begin. Het was goed gezien, aan de achterzijde van het programma een kleine uiteenzetting te geven van de strekking van het mu ziekstuk; daardoor werd de aandacht zeker nog sterker gespannen. Waarom bleef echter de trombone-blazer bij het spelen van zijn solo in dit derde nummer zo bescheiden op de achtergrond? Het kwam daardoor niet voldoende uit. Ge lukkig, dat in dit stuk de bas veel mooier en voller was dan in het vorige nummer. De „Fantaisie Champêtre" hadden we al vaker gehoord van dit corps. Met grote strakheid wist de dirigent de snelheid van clarinetten en pistons te regelen. Wel moet de solo-clarinettist oppassen voor te grote haast. De wals „Verschmahte Liebe" van P. Lincke heeft ons het minst bekoord. Het telkens terugkerende thema is mooi, maar de verbindingen tussen de themata zjjn nietszeggend. Het geheel was ook on rustig. Met meer smaak luisterden we naar „Une soirée chez les hannetons". „Kerkstrijd" te IJzendoorn Zoals wij al hebben gemeld, is in het Betuwse plaatsje IJzendoorn een „Kerkstrijd" aan de gang- Een groot deel van de leden der Ned. Hervormde Gemeente verzet zich namelijk tegen de benoeming van de nieuwe predi kant, ds mr H. Schokking. Ongeveer driekwart van de Gemeente gaat nu ter kerke in plaatsen in de omgeving. Men acht de nieuwe predikant „te licht". Aangaande deze kwestie deelde ds mr Schokking het volgende aan het A.NP. De geldigheid van de verkiezing en benoeming van de predikant is by eind beslissing van de generale commissie voor de behandeling van bezwaren en geschillen der Ned. Herv. Kerk van 2 Augustus 1951 bij herhaling en defini tief vastgesteld. De kerkeraad bestaat momenteel naast de predikant uit twee ouderlingen en drie diakenen. Hiervan zijn thans één ouderling en d: drie diakenen geschorst bij beslissing van de commissie van opzicht en tucht uit de classis Tiel op grond van het feit, dat de geschorste broeders weigerden, de wettige verkiezing en benoeming van het kiescollege uit te voeren door het verzenden van de beroepsbrief, waartoe zij gehouden zijn. Voor de duur van hun schorsing is de kerkeraad thans aange vuld met twee leden vanwege de clas- sL Tiel. Ten aanzien van deze schorsing zelf, welke door de predikant zou zün „be werkt", stelt ds Schokking: Een predi kant heeft geen bevoegdheden ouder lingen te schorsen. Dit is langs normale kerkeüjke weg geschied. Het voorberei dend catechetiscl. onderwijs aan kinde ren beneden 12 jaar, dat in IJzendoorn geschiedde in de Zondagsschool uit en onder verantwoordelykheid van de ker keraad, behoorde derhalve door de ge schorste ouderling op grond van zyn schorsing te worden overgedragen, het geen deze geweigerd heeft. Naast de Zondagsschool der Kerk die normaal doorgang vond, ging de geschorste ouderling door met op eigen gelegen heid onrechtmatig Zondagsschool te houden. Hij heeft daartoe het harmo nium, eigendom der Kerk onder beheer van de kerkeraad, uit de consistorie kamer der kerk wederrechtelijk doen verwijderen. De maatregelen, welke hiertegen zullen worden genomen, zijn een aangelegenheid der Kerk, zo be sluit ds Schokking zün uiteenzetting. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Viokla Maria, dr van P. van der Mey en M. Selina; Gornelis, zn J. W. Toen; Johannes L. M. Verhaar en P. J. van C. Vrolijk P. M., zn van B Klein. OVERLEDEN: jr; H. A. J. Planjer, vrouw, Haarlem, man, 62 jr; J. C. M. Langeveld, zoon, 9 maanden; J. P. van Nassau, man, 50 jr; P. C. van Berkel, man, 36 jr; W. Korswagen, man, 34 jr; M. van Rijn, huisvr. van Van der Gugten, 76 jr. ONDERTROUWD: W. A. Verhoogt en H. A. van Noort; D. Klein en S. Neute boom; N. van Dyk en C. M. van der Wereld; Th. C. Starrenburg en A. van Helden; J. Schild en C. H. Mittendorf; G. Uljé en P. Streefland; N. A. van Zijp en E. G. Philips; H. Haarsma en H. C. Voituron; D. O. Weima en S. van de Wyngaard; W. A. van Tongeren en M. E. Smits; J. de Vink en C. Monbanje; C. A. de Jong en E. Kop; C. G. Laman en J. van der Linden; J. P. de Vries en J. van der Gaag; A. M. J. van Wamelen en M. J. de Ruiter. Hier werden de onderdelen heel goed weergegeven en zelfs zonder de toelich ting zou men begrepen hebben, wat er door dit stuk wordt uitgebeeld. Overzien we nu het programma, dan vragen we ons wel af, of het niet wat eenzijdig was samengesteld. Zün er bü de voorafgaande repetities hinderlüke stoornissen geweest? Het lükt ons toe, dat de verzorging en afwerking wel eens juister en correcter zün geweest. Het kan aan de leiding niet liggen, want we heb ben grote bewondering en waardering voor de vakbekwaamheid van de heer A. F. de Zwart en we zouden de leden wel op het hart willen binden, nog meer te letten op zün betrouwbare aanwüzingen. Na de pauze trad het gezelschap „Bela" op met een gevarieerd programma, dat volledig in de smaak viel. Vooral het schetsje „Bü de dokter" was vol van hu mor en werd uitmuntend gespeeld. Op de tweede avond genoot „Valken burgs harmonie" de eer, dat zü burge meester Van der Harst in haar midden had. Met een enkel woord gaf hü ook blük van zün warme belangstelling voor het culturele leven in ons dorp. Zal er binnenkort in het hart van onze ge- snte een muziektent verrijzen? Al kan de burgemeester dan ook niet voor Sin terklaas fungeren, men dankt hem nu reeds voor de toezegging van zün volle medewerking. Weer l.K.O.R.-zangdienst uit Leiden Het I.K.O.R. heeft de centrale kerke raad van de Hervormde Gemeente ver zocht, weer een zangdienst te organiseren. Deze wordt gehouden op Zondag 10 Februari des avonds van kwart over zes tot zeven uur in de Hooglandse kerk. Ds D. J. Vossers hoopt de dienst te leiden. Medewerking zullen verlenen het Leids Hervormd kerkkoor onder leiding va heer Henk Geirnaert en mr L. van Bom mel, tijdelijk organist der Hooglandse kerk. Het bestuur van de centrale i missie voor het jeugdwerk heeft deze dienst zün medewerking aan commissie voor byzonder kerkewerk toe gezegd. Sempie Avanti" treedt op voor Pniël Sempre Avanti's „Jong en Jolig" zal op 25 Januari, om 8 uur in de Gehoor zaal, een populair programma muziek, zang en toneel ten beste geven, zulks ten bate van het meubilair-comité „Pniël". De J.V. op Geref. grondslag te Oude Wetering heeft deze week haar 75-jarig bestaan herdacht. Er werden twee avonden gehouden. irop deze jongeren met dank baarheid kunnen terugzien. Mooie en productieve geschenken moch ten zij in ontvangst nemen. Een foto van hun groep. N. van der Horst. David en Bathseba Na de rolprent over Simson en Dalila, heeft de film zich opnieuw op de Bijbel geworpen, of beter op een klein deel van de Bijbel. En natuurlijk is er een deel uit de Bijbel gelicht, waarmee Holly wood iets kon beginnen. Het is het ver haal van David en Bathseba, het ver haal van de ongeoorloofde liefde. En wat ligt er nu meer in de lyn van Hollywood dan juist zo'n liefde. De filmproducer zag hierin een verrukkelyke love-story en zo is ook de film geworden. Anders niet. Een verleidelüke Bathseba en een krachtige, knappe David: zie hier twee filmhelden, die de sympathie van de toe schouwers moeten kry'gen. En die krij- gen ze ook, hoe kan het anders. Alles is zo gebracht dat men eigenlyk vergeet, dat David zondigde door de vrouw van Uria te nemen. Die Uria is in de film helemaal geen sympathieke verschyning. Dat moet hy ook niet zyn, want anders zou David niet alleen de populaire film held blijven by' de toeschouwers. En Michal, Saul's dochter, doet ook niet erg sympathiek aan om daardoor Bathseba meer in de genegenheid te brengen. Maar met dit alles is deze film niets meer dan een verhaal, dat met de geschiedenis uit l.et 2e boek van Samuel elleen maar de uiterlyke feiten gemeen heeft. Met de Bijbel heeft deze film niets te maken. Ook al zit David dan na zyn intimitei ten met Bathseba Psalm 23 te zingen. Van Psalm 51 is in deze film echter geen sprake. Hier is weer eens een huivering wekkend geval van ontkerstening. David is hier niet meer de „man naar Gods hart" ondanks zyn vele zonden maar de moordenaar, de overspel-bedrij ver. En Hollywood weet hem toch altyd nog als een sympathieke moordenaar voor te stellen. De filmproducers zullen hun handen moeten afhouden van de Bijbel, zoals Uza zyn hand moest af houden van de ark. Men licht zo graag en zo gemakkelyk een bepaald gedeelte uit de Bijbel en dan liefst een „zeden- schandaaltje" zonder het verband, zonder de achtergrond te zien. Dat kan niet en dat mag niet. Maar dat weet men in Hollywood niet. In een zich Chris- telyk noemend land behoort men dit wel te weten. Helaas de keuringscommissie heeft hier gefaald en een film toegelaten, die spot met Gods Woord. Hiertegen die nen we ernstig te protesteren. Staatssecretaris over nood van fondsen Verplicht verzekerde kost gemiddeld f 41 per jaar, tegen 14 in 1942 (j XJUISMIDDELTJES" als boorwater, watten en vaseline zal men, waar schijnlijk met ingang van 1 Februari, niet meer gratis op een zieken fondsrecept kunnen krijgen, maar zelf moeten betalen. Bovendien wordt overwogen een bijbetaling te vragen voor iedere verwyskaart naar een specialist. Deze maatregelen vormen een onderdeel van de pogingen om het geraamde tekort van ruim f 40 millioen over de verplichte ziekenfonds verzekering in 1952 weg te werken, zo vertelde staatssecretaris dr P. Mun tendam gisteren op een persconferentie. Samen met het vervallen van de zie kenfondsuitkeringen voor brillen e.d., de verhoging van de patiëntenbijdrage voor ziekenvervoer en het vervallen van de uitkering bü overlijden zullen de nieuwe bezuinigingen een besparing van bijna f 10 mill, opleveren. Op het beheer zullen de fondsen f500.000 bezuinigen door b.v. de kwitanties niet meer per week, maar per veertien dagen te laten incasseren. De op 1 Januari ingevoerde verhoging van de premie voor verplicht verzeker den van 3.6 tot 3.8 pet brengt de fondsen f 10 millioen meer in het laatje. De ove rige f20 millioen van het tekort zullen worden gedekt uit het Vereveningsfonds waarin bedragen zün gestort toen de fondsen nog winst maakten. Dit zal ech ter niet kunnen blyven doorgaan, want van 1950 tot 1951 is het Verevenings fonds reeds verminderd van f 160 tot f 139 millioen. Geen dwang Een grote bezuiniging zou ongetwü- feld bereikt kunnen worden door een samenvoeging van ziekenfondsen die elkaar thans in bepaalde gebieden over lappen. Vóór de oorlog waren er ruim 600 fondsen en thans zyn er nog 140. Voor dwang tot samenvoeging schrikt de staatssecretaris echter terug. Ook een Eén verplicht verzekerde kostte de ziekenfondsen in 1942, een jaar nadat de verplichte verzekering werd inge voerd, gemiddeld slechts f 13.95 per jaar. Dit bedrag was vorig jaar ech ter gestegen tot naar schatting f37.45. In het lopende jaar zal het f 40,90 bedragen, waarvan f 10.70 voor ziekenhuisverpleging, f 6.25 voor genees- en verbandmiddelen, f 5.20 voor de huisarts, f 5.70 voor een specialist en f 2.80 voor de tand arts. De oorzaak var. deze kostenstüging is behalve de verhoging van lonen en pry- zen vooral de ontwikkeling van de me dische wetenschap tüdens de oorlog. Zo worden b.v. steeds meer penicilline en streptomicine toegepast, waardoor ook long- en hartoperaties mogeUjk worden. Een belangrijke rol speelt bij de kosten stijging ook de toeneming van het aantal ouden van dagen. Een eeuw geleden be reikten gemiddeld 7 van de 100 gebore nen de leeftüd van 80 Jaar. Thans zün dit er plan. 30.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 3