Gen. Van Fleet, zegt de Rus, is een kannibaal Ruim 40.000 Nederlanders oefenen in Duitsland KLOOSTERBALSEM CJk roil zekerheid NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 VRIJDAG 18 JANUARI 1952 Uit de vocabulaire van Wisjinsky Maar die andere Amerikaan, lessup, dat is nog eens een kerel naar mijn hart A MERIKA kreeg gelijk. Het „vredesplan" van Wisjinski is, na stemming in de „politieke commissie" der Ver. Naties, verhuisd naar de pas ge vormde ontwapeningscommissie. Zulks geschiedde met 55 tegen 5 stemmen, bij 2 onthoudingen. De andere punten van de Rus, dus het brandmerken van het Pact als een aggressief orgaan, Korea, het tekenen van een vredes- pact door de „Grote Vijf", werden met zeer grote meerderheid verworpen. Wisjinski kwalificeerde generaal Van Fleet, de Amerikaanse commandant op Korea, als een .kannibaal", maar anderzijds uitte hij zijn vurige sym pathie voor de Amerikaan Jessup. Generaal Van Fleet werd maar e tjes geschetst door Wisjinsky als bloeddorstig man, die Korea platgebrand had en vrouwen, kinderen, predikanten en dokters gedood. Met zo'n kannibaal viel voor de Noordelijken absoluut geen bestand te bereiken. De onredelijke eisen van het Amerikaanse opperbevel gaven geen hoop op een goed besluit voor de onderhandelingen. De Assemblée van de V.N. heeft echter reeds besloten, de kwestie Korea niet in behandeling te nemen, zolang er geen wapenstilstand gesloten is. Merkwaardige zet: Wisjinsky heeft tevens de Amerikaanse gedelegeerde Jessup in bescherming genomen tegen de aanvallen der Republikeinen in de Ver. Staten. Met verslagenheid had de Rus kennis genomen, van de aanval, die door 38 Republikeinse Senatoren op Jes sup was gedaan. Hoe kon men beweren. (Advertentie) dat Jessup niet het vertrouwen genoot van het Amerikaanse volk! Als ik, aldus Wisjinsky, voor het Con gres had moeten verschijnen, dan zou ik getuigen, dat juist Jessup de meest ge heide verdediger is van de Amerikaanse opvattingen. Ik voel mij derhalve ge drongen uiting te geven aan mijn grote sympathie voor de Amerikaan Jessup. Deze was zelf niet aanwezig, toen de Rus hem, in politieke zin, onder de kin streelde. Minister wist meer Duizendje wordt niet terugbetaald Tevergeefs heeft de Utrechtenaar J. H. v. E. zes jaar lang geprobeerd een bank biljet van ƒ1000 terugbetaald te krijgen dat hij in October 1945 (dus na afloop van de vastgestelde termijn» had inge leverd. Hij verklaarde het bankje in Sep tember 1942 te hebben ontvangen van de Utrechtenaar J. Deze verklaring, die door J. schriftelijk werd bevestigd, is door de inspectie van de belastingen in orde be vonden. Minister Lieftinck is echter te weten gekomen dat het bewuste biljet op zijn vroegst op 15 December 1942 door de Nederlandse Bank in omloop kan zijn ge bracht, zodat het niet in September 1942 van eigenaar kan zijn veranderd. Daar om wenst hij het bankje niet terug te betalen. De Eerste Kamer-commissie voor verzoekschriften is het met de mi nister eens. IJalf j'aar tegen brigadier geëist Wegens diefstal van mais uit een schip werd voor de Rotterdamse rechtbank een half jaar geëist tegen de 48-jarige briga dier van de gemeentepolitie P. v. d. G. aldaar. Ir F. W. K. de Klerk, hoofdingenieur der marine in vaste dienst bij het dep. van Marine is bevorderd tot hoofdinge- Zware tanks komen 85 dagen op Ontslag van personeel wordt verboden en ongehuwden kunnen steun krijgen gewone duur zijn, verklaarde minister Staf vanmorgen op een pers conferentie. Dit geldt in het bijzonder voor de militairen die zijn ingedeeld bij de zware tanks, want zij moeten niet minder dan 85 dagen onder de wapenen komen. Een legerkorps van twee divisies met een aantal leger korpstroepen (plm. 40.000 man) zal voorts in September deelnemen aan manoeuvres in geallieerd verband in West-Duitsland. Deze divisies zijn de 2e en 3e divisie. Kindje trok pan kokend water over zich heen Gisteren klauterde het twee-jarig zoontje van de familie K. te Beunin- gen (bij Nijmegen), toen de moeder, even de kamer uit was, op een stoel bij de kachel. Het kind verloor zijn even wicht en trok in zijn val een pan heet water van de kachel over zich heen. Aan de brandwonden is het jongetje enige uren later overleden. Een 14-jarige jongen, die achterop een vrachtwagen zat, is gisteravond op het Marcatorplein te Amsterdam in een bocht van de wagen geslingerd en zo ongelukkig gevallen, dat hij op slag dood was. Op de door de natte sneeuw glad ge worden rijksweg Amsterdam—Den Haag op de brug over de Ringvaart is gisteravond de motorrijder A. B. C. B- uit Badhoevedorp uitgegleden en geval len. Toen hij probeerde op te staan werd hij door een hem achterop komende personenauto aangereden. Hij werd zwaar gewond. Meeste huizen sinds 1948 November brak bijna bouwrecord Ruim 6300 gezinnen aan een nieuw huis geholpen In November zijn in ons land 5937 wo ningen voltooid. DLt is bijna het hoogste aantal per maand sedert de bevrijding. Glasfabriek N.-Buinen: 275 wachtgelders Alleen in December 1948 kwamen huizen gereed, namelijk 6679. Van de woningen die in November werden opge leverd waren er 385 duplexwoningen, zodat 6322 gezinnen (vorig jaar 5165) aan onderdak konden worden geholpen. mechanisatie van het bedrijt. (waaronder 3837 duplexwoningen) vol-1 De C i t r o n-autofabriek in Amster- tooid en sedert de bevrijding 190.957 dam, die auto's assembleert en repa- waaronder 10.720 duplexhuizen). j reert, heeft vergunning gevraagd voor Van de 5937 woningen in November; 30 van de 100 arbeiders op de reparatie- verrezen er 374 (vorig jaar 441) in Deni afdeling Het aantal reparaties is de laat. Haag, 453 (v.j. 250) in Rotterdam er ---J 803 (v.j. 563) in de rest van Zuid-Hol- Thans hebben de Nieuwbuiner Glas fabrieken reeds 275 van de 700 arbeiders wachtgeld moeten zetten, wegens het ("afge- "blijven van orders en de voortschrij- dende mechanisatie land. Installatie van tactische luchtstrijdkrachten Een belangrijke mijlpaal voor de Ne derlandse verdediging in de lucht zal be reikt worden wanneer Dinsdag in Eind hoven het op 15 Januari opgerichte com mando tactische luchtstrijdkrachten wordt geïnstalleerd. Sinds enkele jaren was er reeds een organisatie voor de territoriale verdediging, die is uitgerust met Gloster Meteor-straaljagers tegen vijandelijke bomaanvallen op onze ste den, havenwerken en industriegebieden. Daarnaast komt er nu een commando tactische luchtstrijdkrachten om hulp te verlenen aan de landstrijdkrachten. Met de instelling werd in feite reeds begon nen toen vorig jaar Thunderjetstraal- jagers uit Amerika arriveerden. Com mandant is zoals men weet kol. vlieger waarnemer J. L. Zegers. „De derde Weg" Nieuwe vredesbeweging opgericht Er is een nieuwe vredesbeweging op gericht, die De derde Weg wordt ge noemd. Het doel is samenwerking tus sen allen „die verontrust zijn door de toestand waarin de wereld door de nood lottige politieke tweedeling verkeert". Blijkens een manifest verwerpt men „de oude machtspolitiek met haar vertrou wen in militaire geweldmiddelen". Het manifest is o.a. ondertekend door Anna Blaman, ds J. J. Buskes Jr, prof. dr N. A. Donkersloot, dr C. P. Gunning, prof. dr G. J. Heering, ds J. B. Th. Hugen- holtz, ds K. H. Kroon, prof. dr K. H. Miskotte, H. M. van Randwijk, mevr. dr Henriëtte Roland Holst, prof. dr J. M. Romein, ds Kr. Strijd en ds H. A. Vis- ste maanden sterk achteruitgegaan. Door dé verminderde bouwactiviteit en het geringer aantal orders daardoor is Bruynzeels Deurenfabriek te Zaandam genoodzaakt het ontslag van 44 arbeiders aan te vragen. Voor 80 an deren kan het eerste halfjaar ander werk gevonden worden; daarna zal er weer werk voldoende voor deze 80 zijn. Buitenl. officieren bij ons leger Commandanten deze zomer naar Ver. Staten Hoogstwaarschijnlijk zal binnenkort worden voldaan aan een Nederlands verzoek aan Eisenhower om enige van zijn oorlogservaren officieren in ons land ter beschikking te stellen, hoofd zakelijk voor advies in zake de oplei ding. Hoofd van deze SHAPE-missie zal zijn een Amerikaans generaal-majoor of brigade-generaal, die toegevoegd zal worden aan de inspecteur-generaal der Kon. Landmacht (Prins Bernhard). Vijf andere Britse en Amerikaanse hoofdofficieren zullen worden toege voegd aan de inspecteurs van de infan- De derde divisie bestaat uit de lioh- tingaploegen 1950-H, 1951-1 en 1951-11. Elke lichtingsploeg vormt een regiments- gr-oep, die als zodanig is geoefend. De ploeg 1950-11 (de 31ste regimentsgevechts groep). die op 1 Februari met groot ver lof gaat, zal in September en October weer in dienst komen. Voor de soldaten ds dit 30 dagen en voor de officieren en onderofficieren 47 dagen. De tweede divisie bestaat uit dienst plichtigen, die in Indonesië hebben ge diend. Zij vormen de 21ste, 22ste en 23ste regimentsgevechtsgroep. De beide eerste groepen hebben vorig jaar herhalings oefeningen gehouden, maar de laatste groep heeft dit niet gedaan omdat zij pas kort geleden uit Indonesië was terugge keerd. Daarom zal deze 23ste gevechts groep langer onder de wapenen moeten komen dan de andere, namelijk 43 dagen voor de soldaten en 60 dagen voor offi cieren cn onderofficieren. Voor de 32ste en 22ste regimentsgevechtsgToep is dit „slechts" 37 dagen voor soldaten en 54 dagen voor het kader. Voor alle drie groepen worden de herhalingsoefeningen gehouden in September en October. Tot de tweede divisie behoren ook de bataljons zware tanks, die 85 dagen lang het uniform zullen dragen in de maanden Augustus, September en Octo ber. Voor de eskadrons zware tanks gebeurt dit in Februari en Maart (55 dagen lang opleiding) en in September en October (30 dagen oefening in groter verband). Het bataljon zware tanks van de eerste divisie zal van half October tot half December 55 dagen opkomen (soldaten en kader even lang). Het is niet onmoge lijk, dat ook nog andere onderdelen van deze divisie worden opgeroepen. Staven op elkaar inspelen Om te zorgen dat de verschillende sta ven op elkaar ingespeeld raken, worden in September en October herhalingsoefe ningen van 60 dagen voor het kader 43 dagen voor de manschappen gehou den voor de legerkorpsstaf, de beide dl- visiestaven en de regimentsstaven als zo danig. Van de legerkorpseenheden komen in September en October de manschappen 30 dagen en de leden het kader 40 dagen in dienst. Dit alles betreft de strijdkrachten velde. Dan zijn er nog de territoriale troepen, <$p vorig jaar in bataljonsver- band reeds herhalingsoefeningen hebben gehouden. Deze bataljons worden thans verenigd tot regimenten. In verband daarmee worden dit jaar alleen de on derdelen opgeroepen die buiten batal- jonsverband staan, dus de regiments staven, mortiercompagnieën en genees kundige compagnieën. De duur is manschappen 13 dagen en voor het ka der 20 dagen van half Maart tot eind Juli. Bovendien komen de drie bataljons die het 91 regiment infanterie vormen in dezelfde periode in dienst, resp. 27 20 dagen. Verbod tot ontslag Aan werknemers zal worden verbo den personeel dat aan herhalingsoefe ningen deelneemt te ontslaan. Voor on gehuwden zal in verband met de lange duur van de oefeningen een vergoedings regeling worden vastgesteld, b.v. vooi het doorlopen van kamerhuur. De kost winnersvergoedingen zullen voortaan di rect door de burgemeesters uitbetaald kunnen worden, zodat geen tijd verlo ren zal gaan met ambtelijke procedure. Aan verzoeken om vrijstelling examens zal zo veel mogelijk tegemoet worden gekomen, maar de speling mag niet meer dan ongeveer 5 pet bedragen. De minister betreurde dat niet op oudere lichtingen kan worden teruggegrepen doordat de maximumleeftijd voor het veldleger 28 jaar is. De jongens lichtin gen zullen de 3e, 4e en 5e divisie vormen zodat in 1955 de oorspronkelijke le divis' kan verdwijnen, n 1956 de 2e divisie en (Advertentie) Wordt U gekweld door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- zenuwpijnen, neemt dan Uw toevlucht tot Togal. Het middel dat baat, waar andere falen. Laat U dus niet langer kwellen, maar gebruikt regelmatig Togal. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drogist ƒ0.83, ƒ2.09 en ƒ7.94. Wrijf rheumatiek, Uw spit, Uw lendenpijn weg met Akker's Kloosterbalsem, die onder de huid doordringt en Uw pijn verdrijft. Spoedig zegt gij: Chr. bakkers tegen Zondagsrust WE HEBBEN ons deze week e\ de ogen uitgewreven, toen ons verdiepten in de lectuur van Christelijke Bakkerspatroon, het officieel orgaan van de Bond van Chr. Bakkers patroons in Nederland. In het jongste nummer van dit blad wordt een critische beschouwing gewijd aan de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer op het ontwerp-Winkel- sluitingswet. In het voorlopig verslag was betoogd, dat de regering te weinig reke ning had gehouden met de betekems van de verkoop op 5, 24 en 31 December, „als ons volk gewend is in ruime mate te gebruiken, wat vers opgediend behoort te zijn." Vooral wanneer deze dagen op een Zondag vallen, zullen volgens het voorlopig verslag de consequenties van de verplichte Zondagssluiting voor de bakkers ernstig zijn. Onze verwondering begon echter, toen wij het commentaar in dit bondsorgaan lazen. Daar wordt opgemerkt, dat het antwoord van de regering op deze pun ten in het voorlopig verslag „bepaald onbevredigend" is geweest. We zouden verwachten, dat in d« morie van antwoord dus een regeling in het uitzicht zou worden gesteld om de winkels de gelegenheid te geven op Zondag open te zyn. Dat immers zou een Chr. organisatie inderdaad een bevredigende oplossing moeten zijn. Maar het is juist andersom; in de memorie antwoord wordt vastgehouden aan Zondagssluiting en dit acht het blad i de bakkers zeer ongewenst. TVTU WETEN we wel dat het bestuur van de Bond van Chr. Bakkerspa- troons zeker in zijn geheel pal wil staan voor de Zondagsheiliging. We weten ook, dat dit officieel bondsorgaan wordt uit gegeven in samenwerking met „Het Bak kersvakblad". Aangezien er echter geen zichtbare scheiding is tussen het bonds- nieuws van deze Chr. organisatie e vaknieuws, in deze uitgave die bij Chr. bakkers wordt bezorgd, moet de redactie zich verantwoordelijk weten voor alles wat in dit blad wordt voorgestaan. Wil men zijn naam als Chr. organisatie hooghouden, dan zullen blijkbaar de door „Het Bakkersvakblad" gevulde kolom men door de verantwoordelijke redacteur van de Chr. Bond wat critischer bezien moeten worden. terie, de cavalerie, de artillerie, de ge nie en de verbindingsdienst. Voorts zullen Britse en Amerikaanse officieren behulpzaam zijn bij de oplei ding van de staf van de Commandant Strijdkrachten te Velde en de beide di visiestaven, welke aan de September- manoeuvres zullen deelnemen, en eer Frans officier bij het onderricht aan de Hogere Krijgsschool. De inspecteur-generaal krijgt grotere bevoegdheden om m.b.t. de opleiding' rechtstreeks aanwijzingen te verstrek ken aan de wapeninstructeurs, volgens door de chef van de Generale Staf (Ge neraal Hasselman) vastgestelde richt- Dlt jaar zullen, nog vóór de Septem ber-manoeuvres, alie regiments- en taljonscommandanten der infanterie alle afdelingscommandanten der artille rie, die aan deze oefeningen zullen deel nemen (voor zover zü beroepsofficier zijn) een cursus van een maand of drie- vier In de Verenigde Staten volgen. Ook zullen alle officieren een reis naa Ver. Staten maken. Ten slotte is gevraagd om vooi opleiding van de 32ste Regimentsge vechtsgroep weer drie oorlogservaren Amerikaanse officieren ter beschikking te stellen. (Advertentie). Hele vloot in '54 naar Den Helder Aanleg marinehaven schiet hard op Het eerste deel van de nieuwe rijks- zeehaven in Den Helder zal over twee jaar in gebruik worden genomen. De hele thans varende vloot van de Ko ninklijke marine, met inbegrip van de kruisers die nog in aanbouw zijn, zal er dan ligplaats kunnen vinden. De verschillende marinediensten wor den geleidelijk naar Den Helder overge bracht, zodat in 1957, als de hele haven gereed is, het operationele deel van dc marine rond de nieuwe thuishaven ge stationeerd zal zijn. Ook de onderzee dienst uit Rotterdam en vermoedelijk het opleidingskamp te Hilversum zullen naar Den Helder worden overgebracht. De opleiding wordt dan verdeeld over Den Helder en Vlissingen. Het lied der aetheraolven ZATERDAG 19 JANUARI 1952 HILVERSUM L 402 m. VARA: 7.00 Nieuws 7.15 Ochtendgymnas tiek 7.30 Zendersluiting 9.00 Nieuws 9.12 Gram 9.50 Voor de hulsvrouw VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", causerie 10. Morgenwijding VARA: 10.20 Uitzending voi de arbeiders in de continubedrijven 11 Cello en plano 12.00 Hawaiianorkest 12. Metropole-orkest 1.00 Nieuws 1.15 „Kleine zonden" hoorspel 1.30 Accordeonorkest en solist 2.00 Film 2.25 Fries programma 3.00 ""l'wieg tot het 4.15 Sport- praatje 4.30 Radio Philharmonisch orkest er solist 5 15 Voor de jeugd 6 00 Nieuws 6.1; iria 6.20 Instrumentaal trio 6 40 Re geringsuitzending: „Zoeklicht op de Wes terse defensie" 7.00 Artistieke staalkaart VPRO: 7.30 ..Passepartout", causerie 7.40 riet Oude Testament in deze tijd", cause- 7.55 „Deze week", causerie VARA: 8.00 euws 8.05 Toespraak over het Prinses Mar grietfonds 8 15 Gevarieerd programma 9.15 Weense muziek 9 .45 Socialistisch common- ..00 Amerikaanse volksliederen Ij.22 „Onder de pannen", hoorspel 10.42 Instru mentaal kwartet 11.00 Nieuws 11.15 Sport 11.2512.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM n. 298 m. KRO: 7.00 Nieuws 7.15 Morgengebed 7.30 Zendersluiting 9.00 9.10 Voor de 39 hebben in het huis van een van zijn collega's. Het werd een gezellige avond. Alle gasten haa- 's Middags klaagde hij zijn nood aan zijn col- In de keuken stond een emmer ijs, zorgvuldig den een gezonde eetlust. De gepeperde gerech- lega's. Die lachten geamuseerd en zeiden: „Ja, toegedekt, benevens een keur van sierlijk opge- ten brandden heerlijk in de mond en voor ver kerel dat moet je er voor over hebben. Hin- maakte en versierde schotels, die koud moesten frissing was er limonadestroop met ijs en spuit- dert 'niets Wij zullen je helpen." worden opgediend. De warme schotels werden water. Ook wijn en sterke drank onbraken niet. „Je kunt mijn huisjongen lenen, ik heb hulp Pas gereed gemaakt tijdens de maaltijd. Voo- champagne waren zowel het feest als de genoeg." zei er een. „Mijn vrouw heeft voor Flip werd een beetje onrustig. Hij begon, met beurs van de gastheer niet groot genoeg, iedere afdeling een gedienstige, dus dat gaat. alles uitbundigste prijzen. Het gezicht van djon- Het peil der gesprekken kwam niet boven^ het K. JONKHEID Geef je huissleutel, dan stuur ik hem er dade- gos straalde. Toen vroeg Flip: lijk op af en als je van avond thuiskomt, is al les in orde." Inderdaad was dat zo. De djongos was een en al hulpvaardigheid voor zijn nieuwe toewan, wist overal de weg en verstond de kunst, zich te behelpen met de primitiefste hulpmiddelen. Diezelfde avond vertelde Flip hem van het voorgenomen feest en djongos verzekerde in de beste stemming, dat alles op tijd klaar zou zijn. Dat 4\vas een buitenkansje, vooral voor djon gos. Hij zou veel moeten inkopen en bij satoe roepia (een gulden), die hij uitgaf, kon hij ge rust koewartje opleggen voor hem. Hoe meer guldens, hoe meer kwartjes. Toen de feestelijke avond op het punt van aanbreken stond en Flip die middelmatige. Soms klonk er een vloek. Daar was Flip wel aan gewend, maar toch bleef het hem hinderen, vooral in zijn eigen huis. Thuis was hij dat nooit gewend geweest, hij zelf vloek te nooit, waar was het voor nodig? 1 Een der gasten vertelde van zijn voorkeur voor de sterk geurende trassi. „Heb je dat verhaal gehoord van de wegge toverde kampong?" informeerde een ander. Niemand had het gehoord. „Er was een streek, die voortdurend werd ge teisterd door een paar kwaadaardige geesten, Een verhaal dat eindigt. ate oorlog 1940 begint, die allerlei voorwerpen wegtoverden, tot karbou wen en sapi's toe. (Dit zijn twee soorten koei- „Ben je goed uitgekomen met het geld?" en). Toen de kampongbewoners op een avond „Ja, zeker, toewan. Wil toewan afrekenen?" thuis kwamen van hun sawahs, bleek zelfs hun - - „Dat is niet nodig. Jc bent goed uitgekomen, hele kampong weggetoverd. De beste geesten- iddag thuiskwam, dus laat het maar zo." bezweerders werden ter hulp geroepen, maar stond djongos hem al op te wachten,om toewan „Niet helemaal, toewan. niet helemaal. Toe- niets baatte. Toen kreeg een van die kerels een te vertellen, dat alles gereed was. Hij verzocht wan nog wat betalen bij Toko Ling Chang, originele inval. Hij haalde een baaltje trassi van hem, de toebereidselen^ dadelijk te komen zien Geld was op." wel vijftig kilo en stortte dat leeg op de plaats „Hoeveel nog?" van het onheil. Het duurde geen vijf minuten, „Tiga roepia satenga." (Drie en een halve of heel de kampong stond weer netjes op zijn Flip stond versteld. De middengalerij was feestzaaltje geworden. De tafel stond keurig ge dekt. Borden, glazen, messen en vorken, kleine schaaltjes met versnaperingen van eigen fabri kaat, gebakken pisang, noten, geroosterde en rauwe vruchten cn andere ingrediënten, die Flip niet zo dadelijk kon identificeren. Op de tafel en aan de wande- O takjes ter versiering. 0<->' poppen, die hij meende gulden). „Bij wie nog meer?" „Bij niemand, toewan." „Werkelijk waar?" „Werkelijk waar. toewan. Toewan Allah..." Flip wuifde af. Zo'n eed had geen waarde. viel mee. Wel wist hij, dat inlanders soms Nietwaar, vrouw?" konden doen met weinig geld. „Ja zeker. plaats. De geur van de trassi was zelfs de boze geesten te kras geworden!" „Waèr gebeurd?" „Beslist. Onze kokkie, onze baboe, de djongos, de wasmeid, je weet wel, allemaal zeer betrouw bare lui, hebben het verhaal eenparig bevestigd. (Wordt vervolgd) 11.45 Gram 11.50 „Als de ziele luistert". serie 12.03 Gram 12.55 Zonnewijzer Lunchconcert 2.00 Boekbespre king 2.10 Gram 2.20 Engelse les 2.40 Ama teureprogramma 3.15 Kroniek van letteren en kunsten 353 Lichte -nuziek 5.20 Gram J50 De schoonheid van het Gregoriaans 5.00 Voor de jeugd 6 00 Nieuws 6.15 Journalis tiek weekoverzicht 6 25 Pianoduo 6.45 Bene- jT?°ïn"1®P.^aar en commentaar uit West- Indie 7.00 Film 7.15 Parlementsoverricht 7.2.' Gram 7.a2 Actualiteiten 8 00 Nieuws 8 01 Eewone man 8.15 Lichtbaken 8.35 Grarr gevarieerd programma 9 55 Gram 10.31 „A Ij luiden de Zondag in" 11 00 Nieuws 11.15 kt 11 22—12.00 Maastrichts olist. Service. 330 1 12 00 BBC Welsh Orchestra 12 45 Amuse mentsorkest 1.25 Gram 2.00 Nieuws 2.10 Ge- varieerd programma 3.10 Arbefdereorkesten 3 Orgelspel 4.10 Sport 5 05 BBC Schots orkest 6 00 Voor de kindei 7 15 Soort 7.30 Orkestconcer 9 00 Gevarieerd programma NieuwHOOrSPel 1145 Gezongen Manie 12 00 ENGELAND. BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12.00 Orkestconcert 100 Orgelspel 1.25 Lichte muziek 1.53 Sport 2.15 Voor de jeugd 2.4o Orkestconcert 3 30 Gevarieerde muziek 4 00 Militair orkest 4 30 Voethalreportage 5 30 Sport 7.00 Jazzmuziek 7.45 Vragesibeani Filmbes< woording 8.00 NU VerzoekDrograi ■orkest II 00 Niev Orkesti 8 25 Sport 8 30 Hoor- amma 10.15 Sympho- 11.15 Lichte muziek (Advertentie) CARBÓVIT (Acti eve Kool-Dragées) reinigt maag en ingewanden van kwade stollen. Per doos 41 ci. Flacon 1 1.03, FRANKRIJK. Nationaal prograr 10 Gram 12.30 Orkestconcert 1.00 Nieuws 1.20 Pianorecital 2.00 Nieuws 2.12 Svmpho- hHÉfMH .30 Concert 11.25 Orkestconc 6.-0 Ameri Vioorecital t 8.30 Hoorspel 1 lanse uitzending 7.0! BRUSSEL. 484 m. 12.05 Omroeporkest 1.00 NIei "erzoekprograr i 1.10 en i 3.00 Bel muziek 10 55 Ni« 8.00 Gram jziek 10.00 Nieui 11.00 Gra 10.10 Engelse les 5.00 Nieuws 5.10 Gram 5 30 Or gelconcert 6.30 Voor de soldaten 7.00 Nieuws cordeonmuziek 7.50 Radiofeuilleton na 9.00 Ac- soliste 10. 8.00 Gram 8.30 Verzoekprogr; tualiteiten 9.15 Omroeporkest Jazzmuziek 10.45 Verzoekpró- Kerk en School Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Garderen (toez.) L. Trouwborst te Monster. Gercf. Kerken Beroepen: te Blija H. J. ten Brink te Den Haag—Loosduinen: te De Bilt H. A. L. v. d. Linden te Utrecht. Beroepen en aangenomen: naar GrouwIrn- sum R. Zijlstra, thans lerend ouderling aldaar. Geref. Gemeenten Tweetal: te Nykerk H. van Gilst te Elspeet en A. Vergunst te Zeist. Beroepen: te Borssele A. Vergunst te Zeist. Nieuw Hervormd blad verschenen Onder hoofdredactie van dr P. J. Ros- cam Abbing te Scheveningen is het eerste nummer verschenen van een nieuw or gaan in de Ned. Hervormde Kerk: „Woord en Dienst", een veertiendaags blad voor het Hervormde kerkewerk (16 pagina's). In dit nieuwe blad zijn opge gaan het officiële orgaan Weekblad voor de Ned. Herv. Kerk, het maandblad voor het apostolaat Tegemoet en het tijdschrift Kerk en Gemeentedienst. Ook bevat het nieuwe blad een vaste diaconale rubriek met eigen rubriek-redactie. (Het maand blad Diaconia blijft bestaan). In de re dactie zijn voorts ook de raden voor de zendingsarbeid en het jeugdwerk ver tegenwoordigd. Het nieuwe orgaan wil het lijfblad zyn van allen die bij het Hervormde kerke werk rechtstreeks betrokken zyn, alle ambtsdragers, maar ook evangelisten, jeugdleiders en anderen die werkzaam zyn in apostolaat, pastoraat of diaconaat. Uitgever is de Hervormde Raad voor Kerk en Publiciteit, die ook het week blad De Hervormde Kerk (voor gemeen teleden) uitgeeft. Ds T. B. van Houten naar Canada Ds T. B. van Houten, Gereformeerd predikant te Aalsmeer, hoopt Dinsdag a.s. met de Zuiderkruis naar Canada te ver trekken. Hij zal de geestelijke verzorging van de emigranten op de Zuiderkruis op zich nemen en ongeveer een maand in Canada blijven om zich op de hoogte te stellen van het kerkelijk en geestelijk leven onder de Nederlandse emigranten. Uitgeweken Slowaak in Utrecht gepromoveerd Op het proefschrift „De toepassing van de phaenomenologische anthropologic op de godsdienst van de West-Slaven" (Tsjechen, Slowaken, Lutsitsi-Sorben, Polen) promoveerde tot doctor in de Godgeleerdheid de heer Ernest Kuhinka, geboren te Rimavska-Sobota in Slowa kije. Promotor was prof. dr H. W. Ob- bink. De nieuwe doctor behoort tot de uit Midden-Europa uitgeweken studen ten, die na de Praag-omwenteling hun studie konden voortzetten in ons land. BENOEMINGEN CHR. ONDERWIJS. Benoemd: tot hoofd der Chr. school te Brunssum (L.) A J Klljnsma te Bantega (Fr.); tot onderwijzer(es) aan Kon. Wilhel- minaschool te Den Haag mevr. H. Bulkema- ,ald£ar (tiJd )- aan Dr H- Bouwman- ,e Ka™?e» me). H A Heinen, aldaar chr. school te Spijkenisse mej. Chr. school 1 Oostvoorn te Schiedam, i-Wulster Kleuters kunnen met hun stoeltjes spelen In een vandaag geopende kleuterschool te Terneuzen zijn meubelen geplaatst, die met enkele hulpstukken veranderd kunnen worden in allerlei speelgoed: autobussen, karretjes en dergelijke en zelfs ook in een wip, naar een ontwerp van de heer A. van Koningsveld, oud- leraar aan de Terneuzense ambachts school. Chr. militair tehuis in Gorinchem heropend Het gerestaureerde Chr. militaire tehuis in de Krabsteeg te Gorinchem is dezer dagen heropend. De verbouwing werd mogelijk door een bijdrage van Pro Rege. Het C.J.M.V. schonk een bibliotheek eri de Haagse afdeling van Pro Rege een pmgpongtafel en een biljart. ACADEMISCHE EXAMENS. AMSTERDAM (Gem. Univ.). 17 Jan Ge6l I G'.H. AMSTERDAM (Gem. Univ.), 17 Jan. Gesl. 1 k™jw *»- erdam. cand. ex. wis- en natuurkunde: M. J: C~ Zadoks. J. H. KuAlemayer. Adam cn A. D. Wakker. Zaandijk. 18 Jan Geslaagd: Cand. geneeskunde: mej. E E de Jonge. Warffum. Vls,f,er;,R~dam- F S K Scholl. Schevenln- Ju. «K Osse^oPPele. Almelo; cand. ex. R fe£U„nd!: J, staarman- Bergenthelm. J (Gromj^ Applngedam. H B Vos. Haren ROTTERDAM. 17 Ji Dordrecht. G Looplk 's-Gravenhage H. Scheele Braak I te Rotterd; Geslaagd: cand. ex. Sm' Zeist. M B Werkloosheidspremie 2,8 procent De staatssecretaris van Sociale Zaken (Arbeid) heeft de premie voor de werk loosheidsverzekering krachtens de Werk loosheidswet thans vastgesteld op 2,8 procent van het loon dat krachtens deze wet voor premiebetaling in aanmerking komt. (De werkloosheidswet regelt de wacht geld- en werkloosheidsverzekering. Voor de wachtgeldverzekering worden de pre mies bedrijfstaksgewijze vastgesteld. Voor de werkloosheidsverzekering is de premie uniform. Het Rijk betaalt de helft en het bedrijfsleven de andere helft. Van deze laatste betalen werkgevers en werkne mers ieder 0.7 procent Red.). (Advertentie). Eén Kolom Vnnr van Uw maag tot in Uw keel m dan die laaiend brandende pyn. Als dit schrikbeeld U voor ogen staat bii iedere maaltijd, neem dan Uw toevlucht tot Rennies. 'n Paar Rennies, gewoon gesmolten op Uw tong, blussen de hevig ste aanval van brandend maagzuur bin nen enkele minuten. Een wondermiddel die Rennies en gemakkelijk in te nemen 11.00 Nieuws 11.05 Verzoekprogram- zonder water of wat ook. En bovendien nog zo smakelykl i 11.3512.00 Gramofoonmuziek.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2