Wethouder wil onderwijsvernieuwing in Leiden tot en met gaan proberen Plannen - voor publicatie nog niet rijp - kostten hem meer dan een jaar Werd ds mr Schokking aan de Hervormde Gemeente van IJzendoorn opgedrongen? TALIËN Enige ontlasting van verkeer door Haarlemmerstraat Herv. wijkgemeente Centrum OME® Tentoonstelling van fondclub Leiden en omstreken mocht er zijn NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 MAANDAG 14 JANUARI 1952 Cursus voor onderwijzend personeel begint in Maart (Van een onzer verslaggevers) Sinds 1945 is er veel geschreven en gesproken over onderwijsvernieuwing in het algemeen. Ook al vóór de tweede wereldoorlog gingen hier en daar stemmen op om het onderwijs op verschillende punten te veranderen en oude vormen te doorbreken. Na de bevrijding is het begrip onderwijs vernieuwing gemeengoed geworden. En nu gaat het er maar om de struc turele wijzigingen op verantwoorde wijze aan te brengen. Om aan de onderwijsvernieuwing in de scholen enige vorm te geven, werden in tal van plaatsen in ons land allerlei experimenten op touw gezet. Men moet nu echter tot de conclusie komen, dat vele van deze experimenten op niets zijn uitgelopen en het onderwijs meer nadeel dan voordeel hebben gegeven. Het is nu eenmaal zo, dat niet elke nieuwigheid ook maar iets met onderwijsvernieuwing heeft uit te staan. Het spreekt vanzelf, dat de Leidse wethouder van onderwijs, de heer J. C. van Schaik, vooruitstrevend als hij is, zich ook lang en breed met het probleem der onderwijsvernieuwing heeft bezig ge- houden. Toen hij wethouder werd, heb ben misschien velen gedacht: Nu krijgen we 't! Maar de heer Van Schaik bleef nuchter en waakzaam, liet zich niet overrompelen en door een onbestemde geestdrift om het onderwijs nu eens te gaan omploegen en probeerde lange tijd slechts zijn gedachten over dit vraagstuk een aanvaardbare inhoud te geven. Zijn onderzoekingen beperkten zich hierbij niet tot Leiden. Hij zocht verschillende onderwiJsautorlteiten in het land op, sprak ook uitvoerig met Leidse onder wijzers en kan nu zeggen, dat hij een plan heeft. Het is de bedoeling van de beer Van Schaik om verschillende vor men van onderwijsvernieuwing in Leiden tot en met te gaan proberen. De uitvoering van zijn plan zal van dien aard zijn, dat men kan spreken van een primeur voor onze stad. De bijzondere en gemeentelijke scholen, waarin de experimenten zullen wor den gehouden, worden als „model is nodig. Het oude systeem leek onaan tastbaar, maar zo sterk is het bepaald niet. We moeten van het huidige systeem af. De school moet veel meer een ge meenschap worden. Zij mag niet een ver zameling van los van elkaar staande in dividuen zijn. Technisch hebben wij in samenleving enorm veel bereikt. Maar dat is niet alles. Het ligt in de lijn de nieuwe vormen om de gevoels waarden meer naar voren te brengen. De wethouder legde er de nadruk op, dat de ouders over deze zaken op ouderavonden bij voorbeeld uitvoe rig moeten worden ingelicht, zodat zij het gaan begrijpen waarom ver nieuwing dringend nodig is. Er moet een werkelijk levende samenwerking komen tussen school en huis. Ten slotte deelde de heer Van Schaik is mee, dat hij ongeveer een jaar ge leden met de voorbereidingen is begon nen. Wij hopen „als de tijd rijp is" op I uit Arnhem benoemd werd met ingang de inhoud der plannen terug te komen.1 van 15 Januari. ....We moeten scholen" Ingericht. Wellicht komt er voor deze scholen nog een andere aanduiding, want de benaming „mo delschool" acht men niet gelukkig. Er zal op verantwoorde wijze wor den geëxperimenteerd volgens een vast plan, dat door verscheidene deskundigen op het gebied van het onderwijs is opgesteld. In de loop van Maart wordt begonnen wat de cursussen voor het onderwijzend per soneel betreft. Wethouder Van Schalk kon ons slechts voorzichtig en summier over de plannen inlichten, omdat nog enkele aangelegen heden moeten worden geregeld. Wel gaf hü ons de verzekering, dat ze doorgaan. Het is nog niet met zekerheid te zeggen, welke scholen hiervoor worden aange wezen. Twee aantallen hebben wij verband horen noemen: vijf en De wethouder beantwoordde een betref fende vraag echter niet. Wel verklaarde hij, dat de cursus voor het onderwijzend personeel op den duur verstrekkende consequenties voor het practische school leven zal hebben. Ouders op de hoogte Het is, aldus wethouder Van Schaik, •en sterke poging om de oude gang (Advertent te) CORRESP. CONVERS. (Nederl. Frans, Duits, Engels Spaans), Italiaans Kon. Erk. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 TELEF. 26558 Rioolgassea St Jorissteeg gaat vergaderen De heer N. Kettenis, St Jorissteeg 30a. schreef ons: Naar aanleiding van de actie rondom de rioolsgasvergiftiging in de St Jorissteeg. waarbij verschrikkelijke wo ningtoestanden aan het licht zijn geko men. heeft het buurtcomité gemeend een openbare vergadering te moeten beleg gen. die morgenavond om 8 uur in het pand St Jorissteeg 18 wordt gehouden. In deze vergadering zullen de klachten en eventuele maatregelen worden be sproken. Nieuwe leerkrachten aan de Stadhouderslaanschool Het bestuur van de Gereformeerde schoolvereniging heeft benoemd tot nieu we leerkrachten aan de Stadhouderslaan school (hoofd de heer R. Kramer) de heer P. de Boer uit Oldekerk en mej. J. M. van Leeuwen te Voorschoten, beiden met in gang van 1 April, terwijl mej. L. Flipse Onwettig beroepen" In het Geref. Weekblad (Hervormd) I de midden-orthodoxie, aldus schrijft ds vertelt de redacteur A. V. (ds A. Vroeg-1 Vroegindewey. indewey), dat aan de ongeveer 700 zielen j Oigel uit de kerk Slechts één der vijf ouderlingen is de tellende Hervormde Gemeente van IJzen doorn een niet-begeerde predikant is op gedrongen, namelijk cand. mr H. Schok king, voorheen te Oegstgeest (Oud-Poel geest), die zoals men weet onlangs door prof. mr M. J. A. de Vrijer is bevestigd. Cand. mr Schokking ging 21 Maart 1951 voor in een bidstond en na afloop wer den met hem besprekingen gevoerd in tegenwoordigheid van de consulent met de kerkeraadsleden en de gemachtigden van het kiescollege. Hoewel het volstrekt niet in de be doeling lag, om ten aanzien van een eventueel beroep op cand. Schokking een beslissing te nemen, stelde een li van het kiescollege, na een besprekin; die twee uur geduurd had, voor, zulks wel te doen. De consulent deelde daarop stembrief jes uit, waarna tot stemming werd over gegaan. ondanks het protest van één der ouderlingen, aldus ds Vr. Degenen, die niet aan de stemming wilden deelnemen, stemden daarop blanco en de uitslag was, dat vier stemmen werden uitgebracht vóór het beroepen van cand. Schokking, twee tegen en zeven blanco. Op voorstel van de consulent werd besloten deze dingen even te laten be zinken en met algemene stemmen besloot men op 27 Maart weer bijeen te komeri. In die vergadering werden de leden van het kiescollege in de gelegenheid gesteld hun stem uit te brengen ten aanzien het beroepen van cand. Schokking. De uitslag was: acht tegen, vier voor en één blanco. Daarop ging men van zekere zijde in beroep tegen deze beslissing. Geprobeerd werd de stemming, die gehouden werd op 21 Maart, geldig verklaard te krijgen en dat is, naar ds Vr. meedeelt, gelukt. In hoogste instantie sprak de commissie voor bezwaren en geschillen uit, dat de kerkeraad cand. Schokking moest be roepen. Vier kerkeraadsleden wensten daaraan niet te voldoen. Toen werd de commissie voor het opzicht in de classis Tiel ingeschakeld en deze heeft het beroep van cand. Schokking doorgezet. Ds Vr. geeft uiting aan zijn droefheid, dat in de kerk deze dingen onder de nieuwe K.O. gebeuren kunnen. IJzendOorn is een gemeente, waar men vanouds de Gereformeerde prediking zaken op de scholen te doorbreken. Dat'begeert en ds mr Schokkirag behoort tot Via Herensingel naai het station Binnenkort zal op een hoek van de Herensingel aan de Lage Rijndijk een verkeersbord worden geplaatst met de woorden „Richting stationOegstgeest". Dit houdt verband met het feit, dat de autoriteiten in principe hebben besloten, Familieberichten uit andere bladen GETROUWD: J. M. Gicquel en~FT<ïê Greeff, A'dam. BEVALLEN: mevr. Markus—Porton, d. Amadi—Hele (Belg. Congo); mevr. Smoiro—Songet, d., A'dam. OVERLEDEN: H. Ch. Moltzer, v. 79 J. Hilversum; D. Zijlstra, v. 82 j., Zeist; M. VeermanVeerman, v. A'dam; dr E. Diamant, m. Laren; H. Bax, m. 58 j., A'dam; H. D. Tabak, m. 71 j„ Amstel veen; L. Cok, m. 72 j., A'dam; S. M. E. Alsbach, v. 80 j., A'dam; dr A. v. Voort- huijsen, m. 80 j. Utrecht. het één-richtingverkeer op de Haarlem merstraat te bevorderen. Verschillende omstandigheden maken het nog niet gelijk een zodanig verkeer op deze ge vaarlijke verkeersader definitief in te Men verwacht echter dat vooral het verkeer van buiten Leiden door deze nieuwe aanduiding meer gebruik zal ken van de weg HerensingelMaresingel Rijnsburgersingel dan tot dusver het geval was. Zij zal dus in ieder geval een ontlasting van de Haarlemmerstraat be tekenen, zij het een gering en onvol doende. Het is te hopen, dat de autori teiten zich met dit acute vraagstuk blij ven bezighouden. Over de eventuele plaatsing van stop lichten of klapborden in de omgeving het Gangetje kon men ons van bevoegde zijde slechts negatief inlichten. De be sprekingen hierover zijn nog niet ten einde. Het vraagstuk zou in de verkeers- commissie van de gemeenteraad nog aar de orde moeten worden gesteld. partij van ds mr Sohokkmg toegedaan; anderen lieten een lij6t onder de bevolking circuleren, waarop velen tegen het beroepen van. de dominee protesteerden, zo meldde het Algemeen Dagblad Zaterdag. De dominee wist te bewerken, dat de ier ouderlingen werden geschorst. Eén an hen leidde sinds 32 jaar de Zondags school- Ds Schokking ontsloeg hem de leiding over. doch de betreffen de ouderling bleef Zondagsschool houden zijn eigen boerderij- Hier ont vangt hij de 48 kinderen, de dominee heeft er op zijn Zondagsschool slechts vijf, De kerkdienst onder leiding van Schokking wordt bijna niet bezocht. Onder leiding van de geschorste ouder lingen heeft men nu het orgel uit de kerk gehaald en dat in de Zondagsschool op de boerderij gebracht- In zijn kerk blad heeft dominee de bedrijvers hier van als dieven gekenmerkt getekende brief kondigt hij aan, dat in dien het orgel niet binnen enkele dagen is teruggebracht, tegen de ..dieven" ge rechtelijke vervolging zal worden inge steld. Deze gebeurtenissen aldus het Rot terdamse blad hebben in- het anders zo rustige dorpje en in de omtrek de gemoederen- hevig in, beroering gebracht „Ons Grunnegerlaand" op nijjoarsveziede De traditionele nijjoarsveziede werd Zaterdagavond door de Groninger ver eniging in De Burcht gehouden. In gro ten getale waren de Leidse Groningers opgekomen. Nadat de voorzitter de bij eenkomst had geopend en de beste wen leden en hun aanhang, als mede voor de bloei van de vereniging had uitgesproken, kon aan een goed programma worden begonnen. Een hoog tepunt vormde het optreden in Gronings costuum van Kloas en Grait met hun nieuwjaarswens. Ook ,.Ons Laid" ei .Tiedverdrievers" deden hun best brachten een verzorgd repertoire. 'Viener café" mag ook apart worden genoemd. Veel was er nog te genieten, hersengymnastiek, waarbij de punten gelijkelijk werden gedeeld. Bij de koffie werden kouken en olie wieven aangeboden, die erg in de smaak vielen. Een jeugdige accordeonnist zorgde voor het vertiogen van de gezelligheid. Kellner etc. straks gesloten beroep Indien de betrokken partijen het plan overnemen en het Rijksarbeidsbureau ermee accoord gaat, komt het café- en restaurantpersoneel straks in een geslo ten beroep. Er wordt dan een beroeps- kaart verplicht, die men krijgen kan als men examen heeft gedaan, hetzij na de normale vakschool plus leerlingentijd, hetzij na een speciale beroepscursus. Vrijgesteld van dit examen kunnen wor den personeelsleden boven de 45 jaar, als zij voldoende vakbekwaam zijn. Er zijn enkele mogelijkheden van vrij stelling ook voor jongere bedrjjfsgeno- ten. Zij moeten dan minstens vijf jaar in een café hebben gewerkt, of tien jaar in een café-restaurant Hebben zij slechts de helft van deze practijkjaren achter de rug, dan kunnen zij de cursussen volgen. Werken zij nog korter in de branche, dan moeten ze eerst de nodige practische ervaring opdoen. Voor 1 Februari zullen de belangheb benden over het plan beslissen. De R.K. werknemersbond heeft zijn fiat al gege- Zondagsbediening van bruggen rond Leiden Voortaan van 1 April tot 15 October? De Provinciale Waterstaat van Zuid- Holland heeft zich, in verband met voor genomen veranderingen, tot het Bureau voor Watertoerisme A.N.W.B.-K.V.N.W.V. -N.K.B. gewend en dit bureau verzoent voorstellen te doen inzake eventuele wij zigingen in de bediening van sluizen en bruggen op Zon- en feestdagen. Het Bureau voor Watertoerisme heeft thans voorgesteld deze Zondagsbediening in het belang van de watersport niet meer slechts te doen plaats hebben van I Mei tot 1 October, doch van 1 April tot 15 October. Een langere bediening van de Lamme- brug over het Rijn-Schiekanaal is vooral van belang voor degenen, wier plezier vaartuigen ten Zuiden van deze brug ligging hebben. Het watersportverkeer de Kaag, de Westeinderplassen en de Brasemer is op deze brug aangewezen. Met het oog op het verkeer naar Am sterdam is voorts gevraagd de bruggen te Alphen aan den Rijn en te Woubrugge des middags een uur langer te bedienen en de bruggen in het Aarkanaal weer, evenals in 1950. te bedienen tot 19 uur, in plaats van tot 18 uur, zoals vorig jaar het geval was. Daar de waterstaatkundige toestand an de Leidse en de Oude Rijn tussen het Merwedekanaal en Woerden ve derd wordt, zal deze vaarweg voortaan in tal van rondvaartroutes worden op genomen. De A.N.W.B. heeft daarcrr verzocht, de openingstijden van de Ro- zenbrug te Woeren en van de sluis te Bodegraven zodanig uit te breiden, dat deze route zowel des morgens als 's mid dags in beide richtingen bevaren kan worden. Teneinde ook de Grecht. scha kel in de verbinding van de Oude Rijn met de Nieuwkoopse plassen, op Zon- feestdagen in tochten te kunnen op- nen, heeft het Bureau voor Water toerisme tenslotte nog gevraagd om de Blokhuisbrug bij Woerden ook op deze dagen gedurende enige tijd te bedienen. Agenda voor Leiden Zaterdag. Maandag Foyer, 8 uur: K. en O., causerie met film over Nieuw-Zeeland door C. ten Kortenaar uit Amsterdam. Stadsgehoorzaal. 8 uur: NCRV-ster- avond. Marinierskapel o.l.v. Gijsbert Nieuwland. Schouwburg, 8 uur: Haagse Comedie brengt „De vrolijke vrouwtjes van Windsor" van Shakespeare. Jeruel, Groene steeg 16, 8 uur: De Weg tot waarachtig geluk. Dinsdag Vlies, half 4half 6: receptie commis saris Meijer. Stadsgehoorzaal, 8 uur: uitvoering Leids politiemuziekgezelschap. Casino. 7 uur en 9.15: K. en O., de Franse film Ouverture, m. Louis Jouvet. Burcht, 3 uur en half 8: kapconcours. Schouwburg, 8 uur: „De vrolijke vrouwtjes van Windsor". Jeruel, Groenesteeg 16, 8 uur: De Weg tot waarachtig geluik. Woensdag Stadsgehoorzaal 8 uur: K. en O., Rot- terd. Philharm. Orkest o.l.v. Eduard Flipse met Laurens Bogtman (bas) Margo Broeders (harp), Annemarie Bom (harp). Snouck-Hurgronjehuis, Rapenburg 61, 8 uur: afdeling Leiden der C.H. Unie, de heer F. Goudzwaard uit Rotterdam over de Tweede-Kamer-verkiezing 1952 en de C.H. beginselen. Chr. Geref. kerk, 8 uur: ds P. J. de Bruyn van Boskoop voor district i nenverenigingen over de regering der kerk. Jeruel, Groenesteeg 16, 8 uur: De Weg tot waarachtig geluk. Vlies, doorlopend van 2 uur tot half 6: demonstratie van projectie-apparatuur. Tentoonstelt lngen Prentenkabinet, werkdagen 1 uur tol half 5: houtsneden van A Dtirer (t.e.m II Februari). Lakenhal: historische prenten (verza meling Robert Fruin) tot 1 Februari Nachtdienst apotheken. Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552, en de Haven-apotheek. Haven 18, tel. 20085. Prof. dr E. Gorter Leidens wereldberoemde kinderarts, prof. dr E. Gorter, heeft thans zijn af scheidscollege gegeven, nadat hij reeds onlangs, zoals toen uitvoerig gemeld werd, op bijzondere wijze werd gehul digd. Ten aanhore van een zeer groot aantal belangstellenden heeft de vertrek kende hoogleraar gesproken over rachi tis, speciaal over de vooruitgang, die de wetenschap sinds 1908 gemaakt heeft, toen dr Gorter privaat-docent te Lei den werd. Prof. Gorter zal zijn praktijk als kinderarts nog voortzetten. Als hoog leraar wordt hij, zoals bekend is, opge volgd door dr C. M. H. Veeneklaas. Leiden spaarde meer in December In de maand December '51 werd bij de Leidsche Spaarbank ingelegd ƒ591.291,19 terugbetaald ƒ524.502.95. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 255 en het aan tal afbetaalde boekjes 130. Op 8622 reke ningen van deelnemers aan de afhaal- dienst werd ƒ125.408,25 bijgeschreven. Het bij de jeugdspaardienst gespaarde bedrag was 319,35. Het tegoed der 30.284 inleggers bedroeg aan het einde va maand 15.971.860,63. Er werden 312 bus jes ter lediging aangeboden met eer zamenlijke inhoud van ƒ5480,82. Nathanael klaar voor herstel Phebe gaat jeugdwerk ter hand nemen Naar wg vernemen, is het gebouw Nathanael aan de Hooglandse Kerk- gracht, dat enige tijd geleden door de kerkvoogdij van de Leidse Hervormde Gemeente voor kerkelijke doeleinden werd gekocht, thans door de bewoner ontruimd, zodat tot restauratie kan wor den overgegaan. Zoals wij bU de aan koop al hebben gemeld, zal dit gebouw worden ingericht als centrum voor de wijkgemeente Centrum (ds N. Kleerma ker). Met de restauratie zal binnenkort worden begonnen en men verwacht.dat het centrum omstreeks April-Mei kan worden geopend. De wijkgemeente Centrum zal straks kunnen bogen op een wijkcentrum, dat er mag zijn, met alleen wat de inrich ting maar ook wat de ruimte betreft. Er is een grote zaal, die naar schatting tweehonderd personen kan bevatten. Verder zijn er onder meer localiteiten voor vergaderingen van de wijkkerke- raad. voor catechisaties en voor jeugd werk. Het gebouw krijgt twee ingangen. Waarschijnlijk is de ingang Moriaansteeg bestemd voor de bezoekers van de Bij bellezingen en die aan de Hooglandse Kerkgracht voor de leden der jeugdver enigingen, de catechisanten e.a. De kerkeraad van de wijkgemeente heeft de jeugdvereniging Phebe. die haar gebouw had aan de Oude Vest, verzocht het kerkelijk jeugdwerk in dit deel van de stad ter hand te nemen. Deze vereniging heeft hierop gunstig geant woord. De samenkomsten van Phebe zullen ook in Nathanael worden gehou den. Het gebouw aan de Oude Vest zal niet meer voor kerkelijke doeleinden worden gebruikt. Gevestigde en vertrokken personen In de periode van 2 t/m 12 Januari Te Leiden vestigden slch: G. R. André de la Porte, Herensingel 31; E. C. Balster, verpleegster, Rijnsb.weg 10. W. J. H. Basset en lam., techn. amoten. Mar. Et., Rijnsb.weg 50. J. Bos, verpleeg- W. Singel 27. J. J. Brokaar, vliegt, maker KM, Prinses Wilhelminastraat 27. A. Brouwer, ass.-accountant, Haven 26b; C. G. van Dooremaai, Nieuwe Rijn 8; D. A. J. G. Douwes, juff. v. d. huishou ding, Rijnsb.weg 10; H. Esselink, kom- I en A, Brederostraat 34; G. Vroom Eijk, Groenhovenstraat 13; J. M. C. den Hengst, hulp in de huish., de Sitter- laan 110; A. C. Heres, 1.L verpleegster, Rijnsb.weg 10; C. E. J. Jamin, Fagelstr. 55; J. Jansen, Trompstr. 16; C. het Jonk, Rijnsb.weg 9; W. de Jong, vertegenwoor diger, Kastanjekade 2; E. Ketting en fam., onderwijzer Kweeksch., de M. van Streefkerkstr. 60; J. Kooij en fam., Hoofd Tehuis Ouden van dagen, Kaarsem.str. 7; J. D. Lakatoea, Rijnsb.weg 50; E. W. van Leeuwen, onderwijzeres, Morssingel 19; :an Leeuwen, verpleegster, Rijnsb. weg 10; H. A. Markus en fam., sergeant, Kneppelhoutstraat 12; J. C. Martfjn, ver koopster, Lod. van Deijsselstraat 9; J. A. Molenaar, verpleegster, Jac. Catslaan 67; an Niehoff en fam., rijtuigschilder, Korevaarstr. 28; C. Nonkes, dekenruwer, Lombokstr. 77a; J. de Munck-v. Opijnen, van Mierisstraat 19a; H. Overbeek Bloem en fam., sergeant KL, Alb. Ver- weijstraat 1; F. H. Pont, Rapenburg 4; A. J. van Reyendam, Oude Singel 78; A. H. G. Riupasa, Rijnsb.weg 144; J. L. T. Schoemaker, verpleegster, Lammensch. weg 32; M. P. Schütte en fam., bouwk. ing. architect, Cronesteinkade 18; wed. C. Smits-Singerling, Leliestraat 47; N. Siraa, bakker, Leeuwerikstraat 17; J. G. Smit, I.1. verpleegster, Rijnsb.weg 10; C. H. van der Stok, religieuse, Hooigrt 11/29; L. S. Tan, 1.1. verpleegster. Rijnsb.weg 10; A. Vink, marinier I KM, Lombokstraat 2b;; T. A. de Waard, hulp in de huish., Plant soen 59; J. A. van der Woude, verpleeg ster, Rijnsb.weg 10; J. P. Wijnands, vlieg tuigmaker, Noorderstraat 1; J. Zitman, dienstbode, Hoge Rijndijk 182. Lunteren Barneveldseweg 39; A. Alberts, Kastanjekade 28: Groningen, de Savor- r.in Lohmanlaan 25; A. Belt. W. Rozen straat 9: Zeist, Kamp van Zeist; P. E. T. Bertels, Herenstr. 118: Amsterdam, van Baerlestr. 61; A. B. de Boer, de M. van Streefkerkstraat 60: Krommenie, Wilhel minastraat 19; H. Groenveld-de Boer, Cobetstraat 21: Sluis, Lange Wolstraat 3; M. J Boone, Transvaalkade Ha: Geldrop, Mierloseweg 23; D. Bordewijk, Stieltjes straat 5: Nijmegen, Groesbeekseweg 400; W. A. Bos. Haarl-straat 122a Amsterdam, P de Hoochstrt. 82bv.; M. J. W. Broeken, da Costastraat 46: Rotterdam, Rochussen- str. 213a; A. Broer, Rapenburg 59: Hille- gom, Krochtstr. 22; M. W. Kloos-Chris- Cor van Beek in het Volkshuis Flierefluiters tussenkomst „Flierefluiters tussenkomst" is, voor ons- althans, één van A. M. de Jongs beste werken. Een vertelling, geschreven zonder enig cynisme ten opzichte van die bijgelovige dorpelingen, maar met de glimlach der levenswijsheid. Het dorp met zijn dorpelingen, die ar hartelust roddelen en kwaadspre ken, eigenlijk uit angst en bangheid, wordt beschreven In al zijn onrust, wat culmineert in de verschijning van het spook. Toch voelen we, wanneer we deze vertelling lezen, als ondergrond de rust van de schrijver. Het is alsof hij het van een afstand bekijkt en ons dan vertelt wat hij ziet. Eenvoudig en zonder ophef. Wanneer men dit verhaal gaat naver tellen, moet dat van uit dezelfde rust gebeuren. Daar mankeerde heel veel aan, Alles was onrustig bij Cor van Beek. In de eerste plaats zijn spreken. Zijn woorden glijden niet, maar stoten. Van Beek breekt af. waar hij moet doorgaan en legt accenten waar ze niet liggen moeten. In de tweede plaats zijn gebaar. Aan houdend staat hij te gebaren en met zijn armen te wijzen. Waarom? Hij had rustig in de stoel moeten gaan zitten en maar vertellen en vertellen. Kan hij dat niet, dan moet hij een ander stuk nemen. We hebben nog een groot bezwaar, namelijk tegen de tekst, niet van De Jong, maar van Cor van Beek. Hij sprong er nogal vrij mee om. Wanneer hij stuk een beetje pasklaar wil maken, hier en daar wat weglaten goed, maai mag hij niet doen ten koste van stuk, wat hier naar onze mening wel gebeurd is. Vermoeid van. bet kijken Om een voorbeeld te geven. Als Mels het goud thuis brengt, is zijn vrouw zó streek, volgens Van Beek, dat aardappels met het water In de goot gooit. De zaal lachteA. M. de Jong heeft zo'n „mop" niet nodig en zegt alleen (maar veel suggestiever): toen „zij de massa goud zag, werd zij bleek, begon beven op haar benen en moest water drinken om bij te komen". Met zijn bewerkingen deed hij bij ons de vraag rijzen: Heeft hij de bedoeling an de schrijver begrepen? We geloven graag in de goede bedoe lingen van Cor van Beek, maar men moet ze kunnen realiseren en we vinden niet, dat hij er wat dit laatste betreft op uit gaat. Litteris Sacrum: DE GROTE RACE De eerste klap, die Litteris Zaterdag- vond gaf, was veel meer waard dan een daalder! Voornamelijk door het spel van mevr. T. Hogewind-van Oortmerssen, als Babs Coates, bereikte men in de proloog hoogte, die moeilijk het gehele stuk door te handhaven zou zijn; dat kon iedereen begrijpen. Doch helaas, Babs verscheen na de proloog niet meer op de planken. Toen liep alles terug. Het stuk het spel. Het eerste werd door het vele gepraat gerekt, ae handeling verliep traag en moeizaam. Het spel eveneens, en daarin vermochten noch het spel van mevr. H. Reitsma-Klein Wassink, noch dat van Bob Hageman, hoe goed op zich zelf ook, enige stuwing te geven. De speler van de hoofdrol remde, zodra er een beetje vaart kwam. Hier had de regisseur moeten ingrepen. Meer aandacht had ook ge schonken moeten worden aan de houding op het toneel. We schrijven dit alles niet om on vriendelijk te zijn. We begrijpen heel goed, dat er nieuwe krachten geprobeerd moeten worden, maar dat mag niet ge beuren op een wijze, die de goede naam, die Litteris zich terecht in de loop der jaren verworven heeft, naar beneden zou kunnen halen. Adeldom legt verplichtin gen op, ook in het proberen van nieuwe spelers. Good luck! Litteris, wü vergeten vergeven terwille van een goede toe komst deze avond graag, als gij het r niet doet! Bn. tiaanse, Lokhorststr. 23: Noordwijk, Alb. Verweystraat 13; A. J. Copini, K. Mare 4: Bolsward, Grote Dij lakker Huize „St. Martini"; J. J Cramer en familie. Oude Rijn 71: Australië; wed. M. M. A. A. Coebergh-v. Cranenburgh, W. Singel 71: Oegstgeest, Koninginnelaan 9; L. E. M. der Pas-Dee, Rijnsb.weg 89: Breda, de R. van Zuidew.laan 46; A. Dekker. Zoeterw-singel 34: 's-Gravenhage, Oude Scheveningseweg 37; G. M. Duyvendak. Cobetstraat 28: Gouda, Westhaven 11; G. Dijk en fam., a/b „Waterlelie" ligpl. Herensingel: Arnhem, Amsterdamseweg 222; G. van Dijk. Rapenburg 12: Kam pen, Voorstraat 118; J. van Asten-van Es, Herenstr. 5: 's-Gravenhage, Rembrandt- straat 5; A. J. Eschauzier, Breestr. 135a: Woubrugge, a/b „Shangrilla", Wetering pad; C. Felix, Rijnsb.weg 10: Schiedam. Burg. Kappertlaan 266; I. F. M. Gijbeis fam., Koninginnelaan 57: Amsterdam, Akbarstraat 10 I; P. Haasbeek, v. Olden- barneveltstr. 41: Nieuw-Zeeland; M. M. P. de Regt-van der Ham, Hogewoerd 12: Australië; C. W. van Heeckeren van der Schoot, Roodborststr. 51: Velsen, W. de Zwijgerlaan 19; H. G. M. de Heiden, Fagelstraat 43: Megen ca, Kloosterstr. 1; J. A. Hendriks en fam., Pr. Hendrikstr. 17a: Leiderdorp, Zijloordkade 21; Y. W. Hollmann, Rijnsb.weg 10: 's-Gravenhage, Parkweg 21; J. Hop en fam., Herenstraat 142: Alphen aan den Rijn, Julianastr. 80; L. C. L. Huijdts, W. Singel 90: 's-Graven hage, J. P. Coenstraat 40; E. L. Hij mans. W. Singel 90: 's-Gravenhage, Ruychrock- laan 104; K. J. de Jaeger. G. Brandtstr. 22: Belgische Congo; A. Jaworski. Hoef- straat 10: 's-Gravenhage, Multatulistr. 31; M. Kamer, Zeemanlaan 32: Katwijk, Boulevard 59; J. W. Kandou, Marienpoel- straat 21a: Groningen. Oostersingel 39a; J. Keizer en fam., de M. van Streefkerk straat 60: Brouwershaven, Haven A 5; A. Korenhof, Decimastr. 5: Bussum, Graaf Florislaan 34; N. E. M. Kruijer, Haarl.str. Zijpe, A 123; J. B. Krijgsman, W. Singel 71: Bloemendaal, Dr D. Bakker laan 84; J. Lasschuijt en fam.. Oude Vest Wassenaar, Papegaaienlaan 1; A. C. der Leeden en fam., Marienpoelstr. 41: Nieuw-Guinea; J. P. M. Lelkens, Ra penburg 24: Heerlen, Ln van Hövell tot Westerflier 32; J. F. van Lieshout, Hoge Rijndijk 83: Warmond, Hereweg A 101; J. Meijerink, Evertsenstraat 17: Winters wijk, Noteboomstraat 18; C. W. de Mooij, de M. van Streefkerkstr. 50: Oegstgeest, Pr. Hendriklaan 17; C. W. F. H. van den Muijsenbergh, Lammensch.weg 12: Val- kenburg-Houthem, Broekkeu r 1; H. P. Nelemans, Groenhovenstraat 14: Oegst geest, Endegeesterslr.weg 5; G. Nievaart, Breestraat 51: Rotterdam, Passerelstraat 38a; R. J. F. Nivard en fam., H. Rijndijk 97a: Nijmegen, St Annastraat 161a; J. P. öfner, Hogewoerd 14: Arabië; P. M. M. Oortmeijer. Dijkstraat 10: R'dam, Mathe- nesserlaan 491; A. H. Penseel, Driftstr. 73: Renkum, Heelsum, Bennekomseweg 71; G. J. Ploos v. Amstel. Marienpoelstr. 41: i-Gravenhage, Duinlaan 141; G. Ponder, Breestr. 35a: 's-Gravenhage, Hanenburg- laan 38D; M. Prins van Wijngaarden en fam., Hogewoerd 29: Oegstgeest, Boon straat 15; D. Quist, W. Singel 19: Hengelo (O.), Deldcnerstr. 79; W. M. J. Reijers, Lijsterstr. 7: Gorinchem, Haarstraat 39; A. J. Ritmeester, Hogewoerd 104: Rotter dam, Palmweg 2; wed. C. M. de Wit- Robbers, van Oldenb.veltstr. 22: Oegst geest, L. de Colignylaan 10; J. van der Laan-de Roo en fam., da Costastraat 54: Indonesië; T. Nusselein-Schermer Voest, Zoeterw.weg 13: Breda, Tolbrugstraat 8; J. H. A. Schneider, Rijnsburgerweg 10: 's-Gravenhage, W. de Zwijgerlaan 89; G. Schraa, G. Brandtstraat 34: Nederlandse Antillen; J. Romein-Seriier, Margrieistr. 7: Amsterdam, Sijsjesstr. 25 I; J. J. van Seventer en fam., de M. van Streefkerk- straar 50: Oegstgeest, Pr. Hendriklaan 17; J Sierat, Mauritsstraat 4a: Steenderen, A 13; M. C. van Sighem, L. Morsweg 65: Amsterdam, Corn. Springerstraat 24 II; J. Sinteur, Transvaalhof 29: Oegstgeest, Endegeesterstr.weg 5; B. J. Holtes-Sloo'., Oosterstraat 64: Amsterdam. Akbarstraat 66 III; C. van der Sluijs, Breestraat 112: Raamsdonk, Haven 17; J. W. A. Smit. L. Mare 98: Utrecht, P. Nieuwlandstraat 85; L. Montanus-Smit, Gasstr. 40: Australië; I J. Soer, Bilderdijkstraat 4: Dordrecht, Wolwevershaven 27; H. Stikkelorum, van der Werfslraat 45b: Nieuw Amstel, Nw. Karselaan 5; H. Stoeken en fam., Haarl. straat 197: Leiderdorp, Spanjaardsin 13; J K. Sturing, Cobetstraat 53: Gorssel, Rustoordlaan 44; G. R. Stuij, Rijnsb.weg 10: Oegstgeest, Warmonderweg 88; L. P. Tan, Buitenruststraat 4a: Oegstgeest, Oranjelaan 2; W. L. L. K. Thys, Cobet straat 51: België: S. van der Toorn, Ter- weepark 3: Hengelo O., Lansinkweg 48; S. P. Tuithof en fam., W. Rozenstr. 58a: Rotterdam, Pr. Hendrikstr. 134b; H. RL Vervest. W. Singel 27: 's-Gravenhage, Goudsbloemlaan 75; K. Visbeen, Groen- hovenstr. 14: Oegstgeest, Endeg.str.weg 5; A. de Vogel, Prinsenslr. 72: Amsterdam, Lumeystraat 3; M. H. Vrolijk en fam., Calandstraat 49: Canada; J. Vrijenhoek. Kaarl.straat 119: Nieuw-Zeeland: A. C. Weeren en fam., Levendaal 151: Australië; M. G. Wilhelm, Noordeinde 2a: Nieuw-Zeeland: J. R. F. van Wingerden fam., Rijnsb.weg 77b: Oegstgeest, Pr. Bernhardlaan 12; J. H. H v. Ravesteijn- der Worp, Binnenlaan 15: Arnhem. Velperbuitensingel 19; M. A. van Segge- len-Wortman en fam.. Waardgracht 14: Warmond, Bijleveldlaan 13; F. A. A. S. E. Woudenberg. Hogewoerd 104: Rotter dam, Palmweg 2; T. Reeser-IJkema en fam., Rijnsb.weg 31a: Amsterdam, Van Eeghenlaan 28; A. J. van der Kuip-v. d. Zalm, Breestraat 89a: Soest, v. Maaren straat 3: W. A. van Zoeren, Julianastraat 45: Amersfoort, Scheltusstraat 8. Beste inzending was van A. W. Krol Ter gelegenheid van haar één-jarig be-iJ. A. Otten (Leiden); 2. J. Rakhorst staan hield de fondclub Leiden en om- (Noordwijk); 3. B. Geenjaar (Leiden); 4. streken (de grote afstandsvliegers) een Chr. v. d. Pluijm (Leiden), tentoonstelling, die er in alle opzichten! Klas III, oude duivinnen, 750—1000 km: zijn mocht. Het resultaat van de keuringI.A. W.KooM Leiden); 2. A. van Weeren Klas I. oude duivinnen, 500750 km: 1. gebr. Passchier (Noordwijk); 2. H. van Martens (Alphen); 3. Fr. Hofman (Lei den); 4. A. de Wit (Lisse). Klas II, oude doffers, 500750 km: 1. Organist Hooglandse kerk Er is een groot aantal soUicitaties bin nengekomen bij de kerkvoogdij van de Leidse Hervormde Gemeente voor de betrekking van cantor-organist van de Hooglandse kerk. Een commissie van deskundigen zal de Gemeente-commissie voor de benoeming van advies dienen. Deze staat, zo vernemen wij, onder lei ding van ds W. H. Kelder, Hervormd predikant te Utrecht. Afdeling Leiden P. v. d. A. De heer A. J. Jongeleen heeft zijn func tie als voorzitter van de afdeling Leiden der Partij van de Arbeid neergelegd. Op volger werd de heer H. C. van der Hoe ven jr. oud-voorzitter van de jongeren groep „De Nieuwe Koers". De heer Jon geleen blijft bestuursUd. Leids comité Uniecollecte In onze stad is een interkerkelijk co mité samengesteld, dat op zich heeft ge nomen, een Uniecollecte ten bate van het Chr. onderwijs voor te bereiden. Het is de bedoeling deze inzameling in het voorjaar te houden. (Leiden); 3. H. van Vegten (Koudekerk). Klas IV. oude doffers. 750—1000 km: 1. J. Rakhorst (Noordwijk); 2. J. Stafleu (Leiden); 3. P. G. Boogers (Alphen). Klas V. jonge duivinnen: 1. M. Wolles- winkel (Voorschoten); 2. Chr. v. d. Pluijm (Leiden); 3. Fr. Hofmans (Leiden); 4. G. A. van Albada (Leiden). Klas VL jonge doffers: 1. J. A. Otten (Leiden); 2. J. Rakhorst (Noordwijk); 3. A. W. Krol (Leiden). Beste oude duif: A. W. Krol (Leiden). Beste oude doffer: J. A. Otten (Leiden). Beste inzending: A. W. Krol (in me- moriam, J. J. van Dort-beker). Keurmeester was de heer M. J. Win ters. Expositie „De Ploeg" Het bureau voor binnenhuisarchitec tuur „De Ploeg" neemt rijn nieuwe zaak. Breestraat 119. in gebruik. Ter gelegen heid van dit feit wordt een tentoonstel ling van werken der dames-leden, aan gesloten bij het Leids kunstcentrum, ge houden. Morgenavond om half 8 opent wethouder J. C. van Schaik de tentoon stelling. Afscheid in Chr. GereL Kerk In de avonddienst van de Chr. Geref. Kerk werd gisteren afscheid genomen van de heer H. van der Keur, die deze week met zijn gezin naar Canada hoopt te emigreren. Ook nam men afscheid van de heer C. Spaanderman jr, die zich in Arabië gaat vestigen. De Gemeente zong Psalm 1214 toe.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 3