waarvan alleen de idee Ok roil zekerheid nieuwe leidsche courant MAANDAG 14 JANUARI 1952 EN JIJ. SCHREVEL1US? aardrijkskundeleraar over nieuwe roman van Ary den Hertog "JV/TIJN VERWACHTINGEN waren hoog gespannen toen dit boek voor mij lag. Immers, uit hetgeen ik hierover gelezen had, bleek dat het mij om meer dan een reden zou moeten boeien. Ben ik niet, evenals deze Schrevelius, aardrijkskundeleraar en had ik niet, ter gelegenheid van mijn 25-jarig jubileum bij het M.O. de wens uitgesproken enkele van mijn liefste leerlingen, nu eminente figuren op verschillend gebied, om mij heen te verzamelen? Bovendien, en dit is de meest frappante overeenkomst tussen deze Schrevelius en mij, voor zover ik uit het gelezene kon opmaken, is deze man, evenals ik, behept met een immens verlangen om te reizen en heeft hij eveneens een manco, dat hem dit belet. Zijn het bü my de studerende kinde- pecimia, hetgeen niet onbegrijpelijk is voor aardrijks kunde leraren, die zelden bijlessen krij gen, deze Sch. heeft een mank been. dat hem het reizen verhindert. Daarom speelt hij, net als mijn vrouw en ik doen. zittend in onze tuin, in de globe van het manke Schrevelius, die n-b. een verre forens is, van deze uitstapjes zo bekaf terug zou keten dat hij hierom niet meer op reis durft te gaan. Zo ken lk iemand wiens beide benen zijn afgeschoten en die op ouderwetse prothesen rondhup pelt en vrolijk op reis gaat, waarheen hij maar wil. Daar den Hertog dit manke heelal, het verbeeldingsrelsspel Wij doen been eigenlijk ook niet voldoende acht dit zelf met veel elan, mijn vrouw I om ons te overtuigen van Schrevelius' schreef daarover enige jaren geleden in j reistantaluskwelling, dicht hij de reso- Vrij Nederland. Wij reizen dan verruk- lute Martha, zijn vrouw, een gevoels- kelijk als we in de verte in het zonlicht complex toe dat haar niet helemaal ligt de Pullmanwagens voorbij zien flitsen Immers als deze kordate dame Schr bij en ik doceer dan blijkbaar zo levendig j zich op kamers heeft, ten einde hem en boeiend over alles wat voorbij snelt j listiglijk met de huwelijksketen te bin- volgens mijn vrouw dat zij verrukt j den en Hymen, de huwelijksgod, te uitroept: .,En dat alles weet je zo maar j blijft dralen, drukt ze hem, tezamen uit de aardrijkskundeboekjes?" de kop thee in de hand, de klapzoen op Nu hoopte ik. dat, waar dit spelend de koon, zeggende: ..Daar, dat hoort bij reizen het skelet vormde van dit boek, deze Schrevelius mij mee zou voeren op zijn gedetailleerde droomreizen iets. de verpleging zullen we maar zeggen". Waarop subiet Hymen de deur binnen- tulmelt en door Martha zelfs terechtge- moet worden En deze Martha zou Schr. niet op reis willen laten gaan uit hem te verliezen, „omdat zij uit aort angstcomplex een aversie te gen genegenheden heeft waarin het hart al te zeer betrokken wordt' „Zij probeerde en dat ging maar al te gemakkelijk, zich te pantseren tegen de diepere gevoelens, die, teleurstelling of pijn op volgen. dat lk, naar de omvang van het boek te oordelen, zou mogen venvachten. Maar hoe werden mijn verwachtingen teleur gesteld! Het is nu eenmaal zo. dat een goed schrijver het onmogelijke mogeiijk weet te maken, in dit boek is het om gekeerde het gevaL Wie van mijn collega's en lezers ge looft aan deze Schrevelius, die opge vreten moet worden van verlangen om te reizen waar we nauwelijks iets van merken en op zijn 57e jaar een uitnodiging krijgt van een oud-leerhng. wonend in Amerika, om samen met vier andere oud-leerlingen, die over de hele wereld verspreid zijn, in Venetië bijeen te komen, voor welke reünie deze „hom- me arrivé" alles betaalt, wanneer deze man bij ontvangst van de brief als volgt reageert: „Ik trachtte een laatdunkend glimlachje om mijn lippen te roepen hoonde in de briefschrijver de oud leerling: Jij, vlegel, jij was graag het middelpunt van de algemene belangstelling. Wou je dat na 25 jaar nog eens proberen?" De Schrevelius, van wie ons verteld wordt dat hij „verrukt" het reisspel met de globe speelt, moet immers var andere allure zijn dan de benepen die, wanneer de gelegenheid daar is, de werkelijkheid niet durft aanvaarden en zijn benepenheid wreekt in genoemd citaat en bovendien met de volgende woorden, tot zijn vrouw gericht: „Och. Hein Brekers wil naar Europa komen en al zijn vroegere kennissen weer om zich heen etaleren. Lekker middelpunt zijn". Fouten gemaakt Neen, den Hertog is niet gelukkig ge weest met zijn greep in de aardrijks kundeleraren. Het boek Ls met groie haast geschreven Daardoor zijn er fou ten gemaakt die hij, werkend in een rustiger tempo, waarschijnlijk had kun nen vermijden. Het is nu eenmaal zo met een roman als met het bakken van een wonder- cake, om bij een huiselijk beeld van de laatste dagen van het Jaar te blijven. Het is niet voldoende de ingrediënten voor deze cake uit te stallen op het aanrecht, ze vluchtig door elkaar te roe ren en dan in de vorm te doen; men krijgt in dat geval wel een cake, waar men hier en daar stukken eigeel ont dekt of de essence op een kluitje xlt, maar van een wondercake is geen sprake. En dit is nu de eis die we 9tellen aan een romanschrijver: hij moet ons een wondercake presenteren, waarin alle ingrediënten harmonisch vermengd zijn. Het romantisch begin: het spelen van het rr'sspel ter compensatie van de werkelijkheid, die het reizen niet toe laat, is te vergelijken met de essence die op een kluitje zit en die. ofschoon het skelet van het boek vormend- in het verdere verloop er nergens die ondefi nieerbare geur aan verschaft, die we verwachten. De reden waarom Schrevelius niet op reis gaat. hoezeer hij er naar verlangt, is dus een mank been. Voor of tijdens of vlak na de eerste wereldoorlog is hij met een schoolreisje naar Antwerpen en Kleef geweest en dat was hem zo slecht bekomen dat hij er later nooit meer de moed toe had Afgezien van het feit dat buitenlandse trips voor schoolreisjes in die bijd niet in zwang waren, lijkt het me erg gezocht en onaannemelijk dat de (Advertentie). Grieperig """AKKERTJE De aardrijkskundeleraar R. Hagtin- glus, die over het boek van Den Hertog schreef. voelige dichterlijke naturen, die zich door een reeks van die teleurstellingen gaan inkapselen, zoals b.v. de dichter Leopold, maar past toch niet geheel bij een natuur als die van Martha. Mank of nief Neen, Schrevelius' mankheid en ge noemd complex worden door de schrij ver niet aannemelijk genoeg gemaakt om deze leraar te beletten op reis te gaan- Had den Hertog Schrevelius ook met financiële moeilijkheden laten kampen, dan zouden wij het verlangen te reizen, dat zich ontlaadde in het spel, kunnen begrijpen, nu echter krijgen wij de in druk alsof deze S behoort tot het gilde bedelaars dat zich 's morgens hun lichaamsgebrek aangespt om het 's avonds, voldaan over de daardoor ont vangen buit onder hun bed te leggen. Om deze bewering te slaven: Als S-, die op kosten van zijn rijke oud-leerling Venetië reist, de eerste helft van de nacht, staande in de schokkende trein doorbrehgt. de laatste helft in een hoek staat van de propvolle coupé: doodmoe, zodat zijn heup pijn doet, lezen we n b. na deze, zelfs voor jeugdige, gezonde personen, vermoeiende nacht, het vol gende: ..Verflensd en verfomfaaid kwam ik overeind, greep haastig mijn hoed en regenjas, sleurde mijn koffer uit het net stond enige ogenblikken later. vies. onder de kap van het station". Maar dan is dat manke been „nep" hoor ik menigeen zeggen. Vooral wanneer bo vendien het opzien tegen de treinreis- die nog volgt, teniet gedaan wordt door de verschijning van een „schikgodin" Monique, die de draad van S. leven zo weloverwogen in de hand neemt dat zij de man die doodaf van Kleef terug kwam in zijn Jonge jaren na deze ver moeiende nacht twee koffers laat dra gen, die hem nog licht vallen ook We oerten dan heus even lachen. Jammer vaD de haast die overal de schrijver kenmerkt. Met meer bezin ning zouden deze onjuistheden niet be gaan zijn- Waarom wekt den Hertog ook steeds de gedachte dat S. arm Is? Als hij op zulk een hem onaangename goed kope manier reist, omdat hij zijn rijke Amerikaan niet op meer kosten wil ja gen, waarom betaalt hij. de welgestelde dan niet wat bij? Want hij kon het ners „goed doen"? Martha brengt hem huis en inboedel mee van haar ,-heer op leeftijd", die ze om bovengenoemd com plex niet eerder wilde huwen dan dat zijn dood na een drietal jaren zeker zou zijnBovendien hebben M. en S. lang meisjes en jongens in huis gehad paying guests. een goudmijntje dus kinderen van henzelf hebben ze r Het doet dan ook vreemd aan, wanneer Martha, begin September, voor de reünie zal plaats vinden, S. monsterend, zegt: „Je moest nu maar gauw een nieuw pak kopen, want Je moet er toch een beetje hebbelijk uitzien' Id de eerste» jaren van zijn leraar schap. vanaf 1920, toen hij nog moest vechten om orde te houden, al zijn aangeleerde kennis stellen tegen over de practische ervaringen scheldene jongens en meisjes, die al ette lijke malen in het buitenland hadden ge reisd en hem probeerden te vangen op een verkeerde voorstelling van zaken". Deze zin past wel in het Kader van o tijd, maar niet ln dat van de jaren 1918, toen de eerste wereldoorlog Juist was afgelopen en van toerisme buiten de grenzen nog nauwelijks sprake was. Een „vergissing" als deze ls voor een oud-militair als schrijver, onbegrijpelijk Waarom op reis Als hij in de trein zit. vraagt Schreve lius zich af: „Waarom ga ik eigenlijk op reis?" Het antwoord is dan feitelijk dat een der meisjes-oud-leerlingen hem trekt Maar dan is ook het reisspel „nep' geweest evenals dat manke been Wij merken niets van de verrukkingen van het reizen, die hij moet ondergaan Slechts de beschrijving van nachtelijk Zwitserland, die als een prentenbnef- k8art tussen de tekst staat, boeit moment. Neen. deze leraar leeft niet. de schrijver is niet gegrepen door zijn derwerp en dus kan hij ons niet grijpen. Waarom voert hij ons niet met een forse pennestreek bij wijze van spreken de top van de Mont Blanc? Iets men als lezer recht op heeft, ons verzekert wordt dat de hoofdper soon maar één hartsverlangen heeft: reizen. Vooral als hij aardrijkskundele raar is en „de hele wereld in zijn zak heeft" Toen ik me door het boek heen- worstelde, hoorde ik steeds Goethes stem: „Künetler. "rede niöht. bilde nur". De reünie, die zijn ontstaan dankt aan het reisspel. verwatert in het waterrijke Venetië waar men juist een climax ver wacht. daar thans de verbeelding werke lijkheid wordt, in onbenullige gesprek ken en platvloerse gebeurtenissen Slechts het verhaal van Wim- die tegen de Japanners heeft gestreden, treft door oprecht accent. En wat te zeggen In de loop van het volgend jaar zal de K.L.M. een „Liftmaster" van de Douglasfabrieken ontvangen. Dit toestel is speciaal geconstrueerd voor vrachtvervoer. Het is 32'A meter lang, behaalt een kruissnelheid van 470 km en kan 11 ton goederen De linker- en de rechtervleugel van de K.V.P. treilen een accoord Er komt een adviescollege voor de Tweede Kamerlractie en 't dagelijks bestuur wordt uitgebreid Zaterdag is het (door ons reeds aange-1 Het dagelijks bestuur van de partij kondigde) communiqué verschenen in- moet uitgebreid worden, zodat het meer zake het accoord tussen de KVP en de vertegenwoordigend wordt voor het ka- groep-Steenberghe, ondertekend door de tholieke volksdeel. Hiertoe is een wijzi- partijvoorzitter, de heer Andriessen en ging van het reglement nodig. De Partij door oud-minister Steenberghe. Het coord door het partijbestuur unaniem goedgekeurd omvat het volgende: Er moet een adviserend college komen, bestaande uit drie tot vijf personen, dat vertegenwoordigend is voor het katho lieke volksdeel. Het zal alle wetsontwer pen bestuderen en nagaan of deskundige voorzichtig aan de KVP-fractie in de Tweede Kamer wenselijk is. De fractie staat tegenover deze adviezen vrij. Na aanvaarding plan-Schuman Vreugdevuur langs Duitse grens Bij een vreugdevuur hebben Zaterdag avond in het Duitse grensplaatsje Wyler, dicht bij Nijmegen, 200 Nederlanders en Duitsers een bijeenkomst gehouden om het feit te vieren dat de Westduitse Bondsdag het plan-Schuman voor Europese kolen- en staalgemeenschap heeft aanvaard. De bijeenkomst werd belegd door de Bund Europëischer Junger. Bij Kehl moest de Westduitse politie krachtig ingrijpen om te voorkomen dat een menigte van ongeveer driehonderd personen een Frans-Duitse grensboom zou verwijderen. Van Duitse zijde trachtte men daar over te lopen naar Frankrijk om de aanvaarding van het plan-Schu- Wafer zakt nu weer Vaart op Maas werd Zaterdag gestaakt Zaterdagmiddag om 12 uur werd de scheepvaart op de Maas en het Juliana- kanaal wegens het hoge water gestaakt. avonds laat bleef de stand ever hoog (45.39 AP aan de stuw te Borgha ren), maar gisteren zakte het water zc kon worden gevaren. dit verband van de ..most famous I Voorlopig werd geen verdere schoolteacher of the world" zoals rijke Amerikaan Schrevelius betitelt, Wims relaas, onopgesmukt on wrang, niets anders kan uitbrengen dan: ..Tjonge, tjonge, wat heb jij het beroerd getroffen". Ik beklaag Hein Brekers die voor deze onwezenlijke leraar zoveel geld heeft uitgegeven Den Hertog heeft onaanne melijk gemaakt dat deze Schrevelius in deze leerlingen het reisverlangen neeft gewekt door het reisspel, dat hun leven bepaalde wending heeft gegeven Daarin kan het quasidiepzinnlge gefilo sofeer dat zijn climax vindt in de alleen spraak van S aan het einde, geen vej- andering^. brengen. Het enige dat van dit boek bijblijft, is dan ook de charmante idee van het reisspel. dat de bonte, zij het ietwat ver rafelde vlag is. die de kleurloze lading an het schip moet dekken. R. HAGTINGIUS Nederlander bij botsing in Duitsland gedood Twee inwoners van Valkenburg-Houthem (L.) zijn dezer dagen in Herford (West- Duitsland) met hun motor in volle vaart tegen een vrachtauto opgevlogen. Een van hen, de 25-jarige landbouwer Huub Erens. werd gedood. De 27-jarige hotel houder Theo van der Smissen werd ern stig gewond. Itteren in Zuid-Limburg was gisteren door het water geïsoleerd. Een groot deel van Obbicht stond blank en in Ur- mond was o.a. de Kloosterkerk door het water ingesloten. De Staatsmijn Maurits legde In Urmond ten behoeve van de dokter een bruggetje aan naar een huis, waar een blijde gebeurtenis werd ver wacht. Borgharen bleef nog net van water vrij. Buit: 32 gouden ringen Nu weer een ruitentikker in Apeldoorn Op de brutale manier van de onlangs veroordeelde „ruitentikker" in Dordrecht heeft een onbekend gebleven inbreker thans zijn slag geslagen in de juweliers zaak van de heer J. E. van B. aan de Arnhemseweg te Apeldoorn. De eigenaar werd 's nachts om tien over half een ge wekt door glasgerinkel en zag nog juist hoe een man voor de winkel in een auto stapte en er met grote snelheid vandoor ging. De étalageruit was gedeeltelijk ver nield en drie tableaux met 32 gouden ringen plus enige armbanden en gouden horloges waren verdwenen. Van de dader ontbreekt elk spoor. In de haven van Curacao is de Genota aangekomen, de laatste van een serie van 13 Lake Tankers van de nieuwe G. klasse der Curagaose Scheepvaartmij. moet dit goedkeuren. Bevorderd zal worden, dat ook in haar nieuwe samenstelling de katholieke Ka merfracties een juiste weerspiegeling zullen zijn van katholiek Nederland. Limburg is bet wachten moe Ziekenfonds voor 3200 gemeente-ambtenaren Limburg zal als eerste provincie een ziektekostenregeling voor het gemeente- personeel krijgen. Aanvankelijk ver wachtte men een wettelijke regeling voor het hele land, maar hiervan zal waar schijnlijk voorlopig niets komen doordat men het niet eens kan worden over de vraag of het gemeentepersoneel onder de werking van het ziekenfondsbesluit in de toekomst de ziekenfondswet moet In Limburg gaat men uit van het zekeringsstelsel (het verrichtingensy steem) en niet van het fondspatiënten stelsel. Alle 3200 ambtenaren die onder de pensioenwet vallen, zijn verplicht lid. Ook gepensionneerden, op wachtgeld ge stelden en fondsleden kunnen onder de werking van het fonds worden gesteld. Gemeente en ambtenaar zullen ieder de helft van de premie betalen. Dit alles wordt voorgesteld in een ontwerp dat de provinciale afdeling der Ver. van Ned. Gemeenten heeft rondgestuurd. Gelder land overweegt dit voorbeeld te volgen. Mr Jan Derks naar de reclame Mr Jan Derks. die ontslag heeft ge vraagd als hoofdredacteur van het R.K. dagblad De Tijd, zal vermoedelijk van 1 Juli a.s. af optreden als adviseur van de Algemene Publiciteits Unie, onder ressorteren het advertentiebureau De la Mar en de Cemifa-film, verbonden is de onlangs opgerichte televisie-maatschappij Integrex. Deze maatschappij gaat op internationaal ter rein televisie-films maken en uitwisse len. De heer Derks is de derde hoofdredac teur van De Tijd sinds de bevrijding; sedert October 1947 is hij als zodanig Advertentie) HOOFDPIJN? Mijnhirdt Hoofdpijnpoeden. Dooi <7 croi Van het erf van School en Kerk Wereldraad van Kerken Antwoord aan Geref. Oecum. Synode De Oecumenische Raad in Nederland heeft geantwoord op het schrijven dat de Gereformeerde Oecumenische Synode in Mei 1951 aan deze raad gezonden heeft. Er wordt nadruk op gelegd dat de Geref. Oec. Synode bezwaar maakt tegen be paalde vormen van samenwerking en gesprek der kerken binnen de Wereld raad, terwijl bijv. de Geref. Kerken in Nederland zélf gedurende de bezettings jaren deze vorm van samenwerking en interkerkelijk overleg toch in practijk hebben gebracht. Al heeft de Oecumenische Raad er be grip voor dat de Geref. Oec. Synode de deelnemende kerken nog niet heeft kun nen adviseren tot de Wereldraad toe te treden, toch wijst zij op enkele punten van verschil van opvatting. De aanvallers van de Wereldraad, zo constateert het schrijven, zijn schromelijk in gebreke ge bleven uit officiële rapporten en uitspra ken de beschuldiging waar te maken, dat de Wereldraad wel een basis zou hebben, maar deze niet met voldoende ernst zou hanteren noch handhaven. De Raad leest in het schrijven van de Synode critiek op personen, terwijl uiteraard de Wereld raad geen tucht binnen de bij haar aan gesloten kerken kan uitoefenen. Met betrekking tot het bezwaar dat de Wereldraad wel zégt een gespreksgemeen- schap te zijn, maar ln feite toch een ge loofsgemeenschap is, verklaart de Oec. Raad dat door de Wereldraad met nadruk is geconstateerd, dat er binnen deze raad voorzeker sprake is van een onloochen bare, aanvankelijke, maar zeer reële een heid ln Christus. Het is de Nederlandse Oec. Raad niet duidelijk waarom bezwaren kunnen worden ingebracht tegen het interker kelijk overleg op wereldwijde schaal en in geordend oecumenisch verband. Nooit is enige kerk door enig woord van de Wereldraad gebonden, omdat eerst dén een kerk gehouden wordt in te stem men met een woord van de Wereldraad, indien die kerk mee daartoe een op dracht gegeven heeft of anderzijds zulk een woord zelf heeft overgenomen en bekrachtigd. Van enige confessionele nivellering of van relativering der con fessie binnen de Oecumenische Bewe ging is dus geen sprake. Ook is het de Oec. Raad niet duidelijk, waarom de Geref. Oec. Synode al de door haar genoemde bezwaren gering zou achten, indien er maar 'n gespreks- en overleggemeenschap zou ontstaan, die niet op basisformule zou samenkomen, a eventueel wegvallen van de basis zegt de Oec. Raad zou de dan ontstane Wereldraad precies dezelfde opzet houden van gesprek, van overleg met samenwerking, zodat niet is in te zien waarom de Geref. Kerken zich om die reden zouden moeten onttrekken. (In de Oecumenische Raad zijn vertegen woordigd de Ned. Herv., Luth., Doopsgez., Remonstr., Oud-Kath., Bapt. en Vrije Evang. Kerken. De Geref. Oecumenische Synode is in 1949 in Amsterdam gehou den door Geref. Kerken uit binnen- en buitenland. Haar schrijven aan de Oec. Raad vindt men vermeld in ons nr van 29 Mei 1951. Red.). Beroepingsweri Geref. Kerken Aangenomen: naar 's-Gravenzan- de (vac.-L. Moesker) L. J. Boeijinga t( Fijnaart, die bedankte voor Honselers- dijk en voor Oudewater. Geref. Gemeenten Beroepen: te Scherpenisse H. Lig- tenberg te Rotterdam-West; te Nieuw- Beijerland G. Zwerus te Middelharnis. Oud-Geref. Gemeenten Tweetal: te Den Haag M. A. Mie ras te Krimpen a.d. IJssel en T. de Jong, lerend ouderling te Kralingsoheveer; de heer De Jong is beroepen. Ds R. W. F. Kijftenbelt overleden Pionier in Indonesië Op S6-Jarige leeftijd is iA Amsterdam overleden ds R. W. F. Kijftenbelt, oud predikant van de Protestantse Kerk in Indonesië. Hij is daar op vele plaatsen predikant geweest, o.a. op Ambon (twee- maal) en Makassar (tweemaal) en ns twee jaar in Veghel (N.-Br.) te hebben gestaan, Soerabaja (voor de tweede maal). In 1930 kreeg hij eervol ontslag en vestigde hij zich in Amsterdam. Ds Kijftenbelt heeft ln Indonesië pio nierswerk verricht. In Pontianak bijv. had hü een taak onder 200.000 Chinezen en dat deed hem besluiten Chinees te le ren. Toen in 1898 Ambon door een aard beving verwoest werd en een grote vloedgolf Ceram teisterde, heeft ds Kijf tenbelt met een arts per Gouvernements stomer vele mensen in dit gebied het leven gered. In Makassar maakte hü in 1915 de massale doop mee. toen hü in enkele weken 27.000 Toradja's dit sacrament toe diende. De steeds weerkerende armbe weging forceerde zyn spieren en hü werd lüdende aan een abces in de oksel. In In donesië werd ds Küftenbelt krachtig gestaan door zün echtgenote, mevrt Küftenbelt-baronesse Schimmelpenninck v. d. Oye, die 28 weeskinderen in haar gezin opnam. Ds Küftenbelt was officier in de orde van Oranje-Nassau. Hereniging van de Lutherse kerken Zaterdag is in Amsterdam de 125ste algemene kerkelijke vergadering gehou den van het Hersteld Evangelisch Lutherse Kerkgenootsohap, als resultaat van de vele conferenties en besprekingen tussen de synodale commissie van deze en de Evangelisch Lutherse Kerk, de voorgenomen hereniging der beide kerken. Op deze vergadering, waarvan de leiding berustte by ds N. Schenkman, werd met algemene stemmen tot deze hereniging besloten. Zoals men weet. zal de synode van d< Evang. Luth. Kerk op 24 Januari byeen- komen om eenzelfde beslissing te nemen Daarmee komt dan een einde aan eer gescheidenheid, die meer 160 jaren heeft geduurd. Niemöller over de Kerk in Rusland Ds Niemöller heeft in Frankfort ver klaard dat de Kerk in de Sowjet-Unie een „enorme factor bü de handhaving van de vrede" is. Hü had in Rusland wil len zien of het Christendom een instru ment in de handen van het regiem was. Hü had echter de indruk gekregen dat de Kerk daar een „werkelüke Kerk Jezus Christus" was. Ds D. Wijnbeek met emeritaat Wegens voortdurende ongesteldheid heeft ds D. Wünbeek, Geref. predikant te Neede (Gld.) en voordien te Venlo, emeritaat aangevraagd. Hü is 39 jaar oud. Ir hoogleri Delft aarwaarden. - Tot curator van de Landbouwhogeschool Wagenlngen ls als opvolger ilzlnga benoer-" Suikerfabrieken. Het lied der aethergolven DINSDAG 15 JANUARI 1952 HILVERSUM I. 402 m. AVRO: 7.00 Nieuws 7.15 Ochtendgymnas tiek 7.30 Zendersluiting 9.00 Nlci Morgenwijding 9 40 Gram 10.50 Voor ters 11.00 Voor de zieken 11.30 Bas en piano 12.00 Amusementsensemble 12.40 Plant orgel 1.00 Nieuws 1.15 Mededelingen 1.20 >nade orkest 2.00 Voor de vrouw 2.30 Gram D Schoolradio 3.00 Gram 3.30 Onze Ami _anse buren 4.05 Kinderkoor 4.30 Zend sluiting 6.00 Nieuws 6.15 Surinaamse vol muziek 6.30 R V U Prof dr S. W. Tromp: „Enkele technische aspecten iche hulp di twikkelde Voor de kinderen 7.05 Plano- spel 7.15 „Paris vous parle" 7 20 Jazzmuziek 7 45 „Engelse politieke biografleëi causerie «00 Nieuws 8 Gevarieerd programm; wij?". .15 Avro-alli ..lusementsorkest 10 00 „Dit is uw I w volk", klankbeeld 10.45 Buitenlands over- Icht 11,00 Nieuws 11.1512.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. KRO: 7.00 Nieuws 7.15 Morgengebed 7.30 35 geval besloot ze, te beginnen met zich aan te „Welke verdrukking?" vroeg Flip snel. Kon hij in de schuld vallen? Zich verootmoedi- sluiten aan diens brief. (n0Ui de hitte en het harde werken. Het is gen met belijdenis van eigen ellende? Hij, de Toen het begin er eenmaal was, ging het steeds weer aardig pénas de laatste dagen!" (Pénas is deftige procuratiehouder aan de grote Bank? vlotter. Het werd een lang stuk. Want ze kon warm.) Hij kon toch schrijven, dat ze Annie zo moei- niet nalaten, haar gevoelens te uiten, haar Flip lachte. Juist de laatste dagen had de hitte lijk konden afstaan aan het verre Indië, vooral blijdschap, haar herkregen geluk. aan een ver van alle centra gelegen, eenzame Ze wist niet dat de Indische heer diezelfde plantage! avond een tweede brief in de bus deed. In de Hij ging naar boven, naar de slaapkamer,^ hij K jonkhkid uitstapje?" wou een ogenblik alleen zijn. Kwam het daar tot een gesprek met God? Of alleen maar tot onderhandelen met zijn ontrust geweten? Toen hij weer beneden kwam, was zijn schrij ven voor Flip gereed, 't Was maar een kort briefje. Hij schreef, dat Annie in haar brief Flip volledig zou inlichten, erkende, dat zijn handel wijze verkeerd was geweest, maar dat hij niette min hoopte, dat deze dwaling geen oorzaak tot ver vreemding zou worden en dat de toekomst al les wei buiten. Moeder was alleen in de kamer. „Waar is Annie?" ,,Ze is naar boven gegaan." Toen hij Annie's kamer binnentrad, om haar de brief te brengen, zat ze aan haar bureau Zonder enveloppe legde hij het papier naast vlot"mait'eiT. "zijn* vröuw"iiët"hij er Ee" ""-l»»! «InHirt. .1, ™>rl„„ 1940 b-rlnt. eerste had hij te veel uiting gegeven aan zijn verontwaardiging. De tweede was nuchter, kal merend, zakelijk. Hij begreep, dat Flip ook daar aan grote behoefte zou hebben. XVII. Een bruiloft. hem weinig gehinderd. ,,Zeg, heb jij soms zin in Flip keek vragend. „Nee, niet naar de bergen om een kouwe neus te halen. Dat zou je wel willen! Ik bedoel, naar de kampong." „Naar de kampong?" „Ja, onze djongos gaat trouwen. Hij is de zoon van onze kokkie. Nu heeft kokkie ons uitgeno digd, met de kinderen een paar uurtjes bij haar op het feest te komen. Maar daar heb ik geen tijd "oor Dat is net iets voor jou. Ik wil mijn vrouw niet alleen laten gaan, ga jij dus met haar mee als geleider en beschermer. Een hele eer voor je! Niet?" „Wanneer gebeurt dat?" „Het feest duurt een hele week, dus we kun nen de dag kiezen. Ik zal zorgen, dat je een middagje vrij krijgt." Dat bleef afgesproken. Maar het ging niet zo vlot, als verwacht werd. Toen Flip afscheid had genomen van zijn Hierdoor kon het bezoek pas worden gebracht op haar neer. „Je wilt dit wel insluiten bij Jouw vriend, die met verlof ging, voelde hij zich ver- de laatste dag van het feest. De laatste dag was brief?'' licht en opgewekt. Aan de onzekerheid zou een altijd de grootste. Vooral wanneer de jonge man Annie knikte en legde er een glazen presse- einde komen. Hij zou weten, wat er zat. Mis- trouwde voor de eerste maal. Bij volgende hu- papier op. Terwijl haar vader de trap afliep, schien was er een groot misverstand, misschien welijken waren de feesten veel minder. Inlan- vouwde zij het briefje open en las. Er stond wei- kwam alles in orde. Maar in elk geval ver- ders trouwden dikwijls en scheidden gemakke- nig in. Maar toch genoeg. Zij zou het wel aan- wachtte hij zekerheid, naar welke hij zijn ver- lijk. De echtgenoot had slechts te verklaren: vullen. Ze nam zich voor, haar ouders niet hard dere houding kon bepalen. Dit gaf moed en op- .Jk verstoot" Na betaling van een rijksdaalder, te- vallen, doch evenmin hun handelwijze te ver- gewektheid. doewa roepia satenga, kreeg hij een officiëel bloemen of goed te praten. Zijn collega's merkten het. bewijs, dat zijn huwelijk ontbonden was. Hoe moest ze beginnen? Wanneer ze de brief „Kerel, wat zie jij er de laatste tijd glanzend Dus het viertal ging op weg, een moeder met van avond postte, zou hij dan gaan met dezelfde uit! Je groeit en bloeit tegen de verdrukking twee kinderen en Flip als geleider. mail als de brief van de Indische heer? In elk in." (Wordt vervolgd) Zendersluiting 9.00 Nieuws 9.10 Voor de hulsvrouw 9.35 Gram 945 Lichtbaken 10.0C Voor de kleuters 10.15 Gram 10.40 School radio 11.00 Voor de vrouw 11.30 Schoolradio 12.03 Gram 1255 Zonnewijzer 1.00 Nieuws 120 Actualiteiten 125 Amusementsmuziek 2 00 Gevarieerd programma 255 Gram 3.30 Ziekenlof 4.00 Voor de zieken 4.30 Zender- sluiting 6.00 Nieuws 6.15 Actualiteiten 6.20 Sport 6.30 Zang en piano 6.45 Cursus voor lekenspelers 7.00 „Hier ls vrij Europa", vau devilleprogramma 7.30 Gram 7.40 „Dit ls leven", causerie 7.50 Gram 8.00 Nieuws 808 De gewone man 8.15 „Deze weg voor het graf", hoorspel met muziek (ln de pauze: Gram) 10 45 Avondgebed 11.00 Nieuws 11.15 „Gezond gezin", causerie 11.25—12.00 Gran ENGELAND. BBC Home Service. 330 m. 12.00 Schoolradio 1240 Pianorecital 1.00 „Have a go!" 130 Voor de arbeiders 2.00 Nieuws 2.10 Gevarieerd programma 3 00 Schoolradio 4.00 Vespers 4.45 BBC Northern Orchestra 6.00 Voor de kinderen 7 00 Nieuws 7.15 Sport 7.20 Gram 8.00 Gevarieerd gramma 8 30 Hoorspel 9.00 Klankbeeld Nieuws 10.15 Actualiteiten 10 30 Gevarieerd programma 11.00 Muzikale causerie met Fjam 11,30 Viool en piano 11.55 Verslag der 1500 en 247 r 12.00 Mrs Dale's dagboek 12.15 Lichte ziek 12.45 Voordracht 1.00 Dansmuziek 1.30 Schots orkest 2.15 Voor de Jeugd 2.45 Voor kinderen 3.00 Voor de vrouw 4.00 Geva- :lek 4.30 Voor de soldaten rieerdi Lichte muziek 5.15 Mrs Dale o Orkestconcert 6 15 Orgelspel 6 30 Gevarieerd programma 7.45 Hoorspel 8 00 Nieuws 82.r 8.30 Verzoekprogramma 9.00 Llchtt programma 10 30 1000 Gei 11.00 Nlem. 1120 Dansmuziek 12 00 Voordracht 12 1.15 Actualitei Lichte muziek 12.56 Nle: FRANKRIJK Nationaal Programma 347 en 249 m. Gfam 1230 Orkestconcert 1.00 Nieuws 1.45 Vioolrecital 2.00 Nieuws 2.05 Zangrecital 6^3 Amerikaanse uilzending 7:00 Orkestcon cert 8.00 Kamermuziek 10 00 Gram met com mentaar 10.45 Cello-recital 11.00 Voordracht en gitaarspel 1120 Gram 11.45 Nieuws. BRUSSEL. 484 m. 12.05 Omroeporkest 100 Nieuws 1.10. 2.30 4.30 Zangrecital 4.50 Gram 8.00 „Carmi ervolg 10 30 Gram 10.55 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 11.43 Gram 12.15 Plano en zang 12.34 Zani 0.10 „Carmen". piano uws l .15 4 15 Grar oJ 5.10 Gram 5.Ï5 Voor 5.50 Boekbespreking 't Zesde lustrum van de M.T.S. De viering van het zesde lustrum van het Corps van leerlingen der M.T.S. voor bouw kunde in Den Haag ls Ingezet met de opening van de tentoonstelling van werkstukken der leerlingen door directeur B. Th. de Hey. Er is. voor leerlingen van M T. Scholen in Nederland een nationale prijsvraag uit geschreven. De uitslagen daarvan zijn tevens bekend gemaakt Zij lulden als volgt: De eeri - tweede j; ouwkunde viel ten deel aan Bats. Papegaaienlaan 16. Den dege afdeling kreeg 1 Maak, Rozenlaan 60. Vlaardlngen, leerling van de M.T.S. te Rotterdam. Voor de leerlingen van het derde en vierde leerjaar viel de eerste prijs op Jac. Bogaards, Laan van Eik en Duinen 188. Den Haag. De tweede prijs was voor L P. van der Gaag. van Sllngelandtstraat 5, Delft. Voor weg- en waterbouwkunde tweede leerjaar, werd J. H. Zwijgers. Ambachtsweg 15. Wateringen, winnaar van de tweede prijs. Een eervolle vermelding in die afdeling kreeg I. M. Rebel. Insullndestraat 5. Delft. Voor J. Marlnissen. Tollensstraat 13. Dordrecht was de eerste prijs in het vierde leerjaar Weg- en Waterbouwkunde. Een tweede prijs kreeg D. C. de Vries, Kleiweg 41, Rijswijk. Een eervolle vermelding was er voor A. A J^ Schaap. Burg. Knappertstraat 247B. De voorzitter van de lustrumcommissie, de heer Shew S Radhaklshun sprak, voor de Prijsuitreiking, enkele woorden van dank tot de Juryleden De tentoonstelling, die uiteraard ook de bekroonde werkstukken bevat, ls geopend vler reliiks. half vijf recipieert hét A.-R. studentenconferentie in Huis ter Heide Voor de derde maal ls in Huis ter Heide de jaarlükse studentenconferentie gehouden onder auspiciën van het cen traal comité van A.-R. kiesverenigingen, en onder leiding van de heer E. van Ruller, voorzitter van de nationale orga nisatie der Arjos. Een groot aantal po litieke vraagstukken werd hier behan deld. Sprekers waren het Eerste-Kamer- lid H. Algra, de oud-hoogleraar prof. dr P. A. Diepenhorst en prof. dr H. Dooye- BENOEMINGEN CHR. ONDERWIJS. hoemd- tot hoofd aan de Geref. school Wlersma te Holten, aan Chr. Ellm (Dr Ritthem (Z.) G de Le« onderwijzer(es) aan CNS-schoo'i Cubaard, geest, Echte Chr. L. O-school (tijd.). Haarlemi school te Ent mej A Verhage te te Rijswijk (N.-Br tej J Sennema ej. J Hen n eve ld te Haar- 1 te Ltnschoten lan CNS-school de kleuters 5.30 Gi_... 6.00 Voor de jeugd 6 30 Voor de soldaten TOO Nieuws 7 30 Gram 7.50 Causerie 8 00 Hoorspel 9 00 Gram 9 15 Omroeporkest 9.45 Actualltei- 10.00 Nieuws 10.15 Jazzmuziek 10.45 Gram 10.55 Nieuws TELEVISIE LOPIK Dinsdag: VARA: 20.15—21.45 uur: 1. Rhyth- ilsche gymnastiek door kleuters; 2 Het ont- --- de schaats: 3. Weerkaart Slapte in lederbranche: 80 man ontslagen By de Koninklüke Lederfabriek N.V. Oisterwyk te Oisterwyk zyn in het af gelopen weekend wegens slapte in het bedrijf tachtig man personeel ontslagen. Men vreest dat in de lederbranche nog meer ontslagen zullen volgen. Hotelgast overleed aan gasvergiftiging In hotel Koos Kerstholt te Groningen is Zaterdagnacht een van de gasten over leden aan gasvergiftiging. Het was de heer A. Belinfante uit Hulzen. Hü had zelf de gaskachel aangestoken. De Gro-

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2