Jlicttwc tórf)e ÖTouranl it De ondergang van de „Enterprise" Onze minister Stikker als redder in de Europese kolennood Direct productie verhogen en de import beperken het Duitsland accepteert plan-Schuman Wist U ZATERDAG 12 JANUARI 1952 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal; f 2.per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIËN: 0 18 per millimeter (By contract belangrUke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STELUR-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,i!antoasticlj Is ghebfeoea «nyn bert la tegljeaspoet" Twee en dertigste Jaargang No 9327 Industriëlen en huismoeders let op Uw saeck 1 TX7ELKE MAATREGELEN moeten genomen worden, om het Europese VV kolentekort te bestrijden? Ziehier een der belangrijkste problemen voor de bestuursraad van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking, dus de bekende O.E.E.S., te Parijs. Onder leiding van onze Nederlandse minister, mr D. U. Stikker, is nu tot dat doel een com missie van ministers ingesteld en wel van vier landen. Haar juiste naam is: „Ministercommissie voor de kolenproductie" en zij werd op voorstel van Amerika in het leven geroepen. De betrokken ministers zijn: Lord Leathers, de Britse min. voor Verkeer, Brandstoffen en Energie; dr Ludwig Erhard, de West-Duitse min. voor Economische Zaken; minister Stikker, die tevens voorzitter is, terwijl voor Frankrijk nog een vertegenwoordiger moet worden aangewezen. belangrijke rol in de internationale poli. tiek werd tot instelling van deze, laten wij haar kortheidshalve „kolen- Commissie" noemen, overgegaan. Minis ter Stikker had verklaard, dat Europa 3951'52 ruim 700 millioen dollars zal moeten uitgeven voor de inv. millioen ton Amerikaanse kolen. Deze som bedraagt ongeveer 75 procent van het bedrag, hetwelk het Amerikaanse Congres voor economische steun aan Europa heeft gevoteerd. Daarom dienen alle landen der O.E.E.S. zo spoedig mogelyk op te houden met het invoeren van kolen, die met dollars moeten worden betaald. Dit is de enorme moeilijkheid. Wij hebben nu te maken met een rapport van deskundigen en hierin staat, dat Europa in 1952 een te kort van, naar raming, 38 millioen ton kolen zal hebben. Dit tekort zal in 1956 vermoedelijk nog 25 k 35 millioen ton be dragen. De deskundigen schatten de kolenproductie der O.E.E.S. landen in het lopende jaar op 473 millioen ton. een stij ging dus van 15 millioen ton. Men ver- Aardbevingen bij 30 gr. onder nul Veroorzaken grote ellende in Turkije In 't gebied van Erzoerotm, de Turkse provincie, die vorige week door aardbeving werd geteisterd, speelt zich een ware tragedie af. Elke dag doen zich nieuwe schokken voor. Het aantal mensen, dat hun ver nielde huizen heeft verlaten, wordt ge schat op 16 000. De temperatuur in het getroffen gebied is 30 graden onder nul- De tenten waarin de vluchtelingen zijn gehuisvest, zyn bij een dergelijke koude volkomen onvoldoende en velen dreigen van koude om te komen. Bovendien is de enige brandstof, hout, niet te krij gen, daar er geen bossen zy'n. Dagelijks worden bevroren lijken aangetroffen. Het vee, dat helemaal geen beschutting heeft, sterft in de sneeuw, die een me ter dik ligt, men vreest, dat wanneer de vorst aanhoudt, de koude meer slacht offers zal eisen dan de aardbeving. De Turkse autoriteiten doen hun uiterste best om de slachtoffers te helpen. Men is begonnen met de bouw van houten onderkomens. Westerling verliet Parijs Bestemming is onbekend Het Franse persbureau A.F.P. ver neemt, dat kapitein Westerling, die sedert Augustus j.l. in een hotel te Parys ver bleef, Donderdagavond uit de Lichtstad vertrokken is met onbekende bestem ming. Alfred van Sprang uit Indonesië geschopt Djakarta, Jan. '52. De Indonesische militaire autoriteiten mebben onze correspondent Alferd van Sprang een langer verblijf in Indonesië ontzegd. Hij was met een transit-visum. geldig voor 7 dagen, het land binnen gekomen. Toen een verlen- ÉÜRftk. ?ine van deze MHPP^ '.ermijn verzocht Wi heeft men dat S - geweigerd. 1 AiÜP aT' kunt hier 7 dagen blijven, maar daarna moet u 't land uit", werd hem door de woord voerder van het Min. van Voor lichting mede gedeeld. Op de vraag waarom de militaire autoriteiten be zwaar hadden tegen zijn aanwezigheid zeide de woordvoerder: „Het ministerie van D.fensie wenste zich daarover niet uit te laten. Zij hebben er allemaal ver baasd van gestaan dat u Indonesië bin nen bent gekomen. Zelfs voor 7 dagen", voegde hij aan zijn verklaring toe. Alferd van Sprang zit thans in Singa pore, waar hij de indrukken van zijn laatste bezoek aan Indonesië op papier zal stellen. Nederlands-Indonesische besprekingen Van officiële zijde vernemen wy, dat bij de Nederlands-Indonesische bespre kingen van gistermiddag op het ministe rie van Buitenlandse Zaken, de eerste plenaire vergadering van de beide dele gaties op Dinsdag a.s. is vastgesteld. Overbodig te zeggen, dat het Europese kolenprobleem zeer acuut is. Dit bete kent in de practijk mede: „Huismoeders, let op U saeck" en hanteer het stoken met beleid. Belangrijke Duitse offerte Wat de verschillende landen betreft, verwachten de deskundigen, dat Enge land dit jaar 227 millioen metrieke ton kolen zal produceren. Voor West-Duits- land is dit cijfer 126 millioen ton, mits dit land 10.000 nieuwe mijnwerkers kan aan werven; voor Frankrijk is de geschatte productie 57,2 millioen ton; die van het Saargebied 17 millioen ton en die van Nederland 12% millioen ton. Wy her inneren er aan, dat dit cijfer voor Neder land in 1950: 12,54 millioen ton bedroeg. Er dienen 1000 mijnwerkers meer te wor den aangesteld en twee uur per week langer gewerkt, terwijl de woningbouw moet worden uitgebreid. Men ziet, wat er allemaal aan vast zit. Volgens kringen te Bonn, heeft VVest- Duitsland aangeboden zijn gehele kolen- export ter beschikking te stellen van de O.E.E.S. Aanvaarding van dit voorstel zou het einde betekenen van het inter nationale gezagsorgaan voor het Roerge bied. Zoals men weet, is dit orgaan op het ogenblik belast met de verdeling van J West-Duitse kolenuitvoer. Vis voorwaarde stelt Bonn voor, dat alle landen van de O.E.E.S., die Duitse kolen ontvangen, aan West-Duitsland een voldoende voorziening met grondstoffen en voedsel voor de toekomst moeten ga randeren. Amerika stemt hiermee in, doch België is tegen het plan gekant, omdat het niet bereid Is, de bestemming zUn grondstoffen vast te leggen. Resumerende, de huidige kolensituatie in Europa eist dringend, de zaken met voortvarendheid en beslistheid aan te pakken. Thunder jet verongelukt piloot licht gewond Gisteren is op de vliegbasis Volkel een Thunderjet-straalvliegtuig bij de landing verongelukt. Het toestel werd beschadigd en de piloot, de sergeant-vlieger Pahud de Mortanges uit Schalkhaar, werd licht gewond. Hij is iïi Utrecht ter verpleging opgenomen. „Noodlottig" De Europese kolen- en staaltrust Zal zulks voor een halve eeuw oorlog met Frankrijk uitsluiten? T^EN GEBEURTENIS van grote, internationale betekenis. De West-Duitse Bondsdag heeft thans definitief het verdrag voor een Europese steen kolen- en staalgemeenschap, dus het plan-Schuman" aanvaard. De stem ming bij derde lezing was; 232 vóór en 143 stemmen tegen, bij 3 onthou dingen. Bonn heeft dit feit gevierd met fakkeloptochten. De Duitsers juichten minder om de economische aspecten van het plan, maar zij ver heugden zich er over, dat dit plan een oorlog tussen Frankrijk en Duitsland gedurende de eerste vijftig jaren practisch onmogelijk zou maken. Adenauer nam van een duizendtal studenten het défilé af. Dwars door duizenden naar het*> raadhuis ran Falmouth Maandag uitreiking van Deense ridderorde Na de stormachtige ontvangst te Fal mouth, waarheen zich duizenden van zijn bewonderaars hadden begeven, en waar een persconferentie werd gehouden 400 journalisten, werden kapitein Carlsen en stuurman Dancy officieel op het raadhuis ontvangen. Zij moesten zich op hun weg daarheen een doorgang ba- door van vreugde uitgelaten belang stellenden, die, ondanks de hevige regen, op het vertrek waren blijven wachten. Ook op het stadhuis viel hen een huldi ging ten deel. De Britse minister van Verkeerszaken. McClay, zond Carlsen :ns de Britse koopvaardijvloot een telegram, waarin hij uiting gaf aan zijn „grenzeloze bewondering" voor de moed van Carlsen. Eenzelfde telegram kreeg de kapitein van de organisatie van officieren der Britse koopvaardyvloot. Maandag zal Carlsen tijdens een plechtigheid in de Deense club te Londen het ridder kruis van de Deense Dannebrogorde worden verleend. De kapitein van de Franse sleepboot Abeille, die gedurig in de buurt van de Enterprise en de Turmoil is gebleven, heeft In Brest verklaard het wel begrij pelijk te vinden, dat kapitein Parker van de Turmoil zijn hulp geweigerd heeft. De Turmoil met zy'n 4000 pk was immers ruimschoots in staat een schip van 6000 ton te slepen. Gezien de stroom en de wind zou ook hij, als hij de Enterprise had gesleept, naar Falmouth koers heb ben gezet en niet naar Brést. Wrak van Pennsylvania waargenomen Van de opvarenden echter geen spoor Vliegtuigen van de Amerikaanse kust wacht en schepen hebben thans gemeld, dat zy het wrak van het Amerikaanse vrachtschip Pennsylvania hebben waar genomen. Dit werd, naar men weet, ty- dens zware stormen naby Vancouver Island op de Stille Oceaan lek geslagen. Het wrak bevindt zich niet ver van de laatst opgegeven positie. Van de 45 op varenden, die in de reddingboten waren gegaan, is evenwel nog geen spoor te bekennen. Men verwacht niet, dat de Pennsylvania zal blijven dry ven. Intussen is de reddingboot van de En terprise, die enkele dagen voor de onder gang van het schip, uit de davits werd geslagen, aan het strand van Kerlouan, 60 km van Brest, aangespoeld. Aanbod van 700.000 geweigerd? De Amerikaanse filmproducent en -acteur Orson Welles zou, volgens de „Daily Herald", hebben getracht van ka pitein Carlsen de rechten voor de verfil ming van de geschiedenis van de „Flying Enterprise" te verkrijgen. Maar hij zou evenmin succes hebben gehad als de publiciteitsbureaux. die de kapitein ge weldige sommen hebben aangeboden voor het verkrijgen van het recht om zijn naam te vermelden in hun reclames. Carlsen zou voorts een som van onge veer 700.000 gulden voor auteursrechten van de geschiedenis van de Enterprise hebben afgew* DAT 250 vertegenwoordigers van ge meenten uit Groningen. Friesland, Drente en Overijssel hebben besloten een com missie in te stellen die het probleem der gasvoorziening (o.a. met aardgas) zal be studeren. DAT in het fort Spykerboor in de Beemster 25 Engelsen zyn onderge bracht die oefeningen zullen houden. DAT in een wetsontwerp wordt voor gesteld de gemeente Schoonebeek uit te breiden met 639 ha van Emmen, daar Schoonebeek geen gunstig gelegen grond voor de bouw van woningen bezit. twee Gebroeders uit Apeldoorn, vader van 6 kinderen, in het Apeldoorns- Dierenskanaal is verdronken. DAT op 17 Januari in Broekhuizen vorst (L.) het geitenfeest werd gevierd met een feestelijke maaltyd aan kommen geitenvlees met in geitenvet gedoopte aardappelen en dit gebruik een herin nering is aan St Antonius Abt. die veel gedaan zou hebben voor de bestryding van veeziekten. DAT in R'dam een Centrale Medische Bibliotheek is geopend ter vervanging van de oude die in de Meidagen van 1940 werd vernield. West-Duitsland is geratificeerd. De j behandeling in de parlementen van Bel gië en Italië is begonnen. Luxemburg zal ratificeren, als zulks door de andere lan- :den is geschied. Het hoge gezagsorgaan voor het Plan-Schuman wordt opgericht, (zodra dc zes .ratificatiedocumenten alle op het Franse mini' Van Bult. Zaken zyn gedeponeerd, De betekenis ervan is, dat door dit besluit ook West-Duitsland zich verbon den heeft, zijn zware industrie voor een Uitspraak over Nieuw-Guinea Onverkorte handhaving Nederlands gezag Standpunt van A.R. partij en Kamerleden Vanwege het Centraal-Comité van A.R.-Kiesverenigingen bereikte ons de volgende mededeling: Donderdag is het Centrale-n Convent an de Anti-Revolutionnaire Party by- eengeweest, ter bespreking van het con cept-program van actie. Op vragen deelde de voorzitter, de heer dr J. Schouten, mede, dat het Centraal- Comité unaniem van mening is, dat het Nederlandse gezag over Nieuw-Gui nea onverkort moet worden gehandhaafd. Daarom heeft het aan de organen van de Party voorgesteld in het programma van actie het volgende op te nemen: „Onverkorte handhaving van het Neder landse gezag over Nieuw-Guinea, krach tige bevordering van de openlegging en de ontwikkeling van dit land, ten bate van de bevolking en gericht op haar toe komstige staatkundige zelfstandigheid binnen het Koninkryk". HU voegde hieraan toe, dat de Anti- Revolutionnaire leden van de Staten- Generaal eveneens unaniem op het standpunt staan, dat onveranderlyk moet worden vastgehouden aan de on verkorte handhaving van het Neder landse gezag over Nieuw-Guinea, het geen van hun zyde herhaaldelyk in de Kamers is uitgesproken. De vergadering nam van deze mededelingen met instem ming kennis. (Het Centralen-Convent wordt ge vormd door vertegenwoordigers van alle NeJer.. gen. De felle oppositie der So cialisten heeft dus geen succes gehad. Adenauer heeft er op gewezen, dat de kolen- en staalgemeenschap ook altyd open blUft staan voor de Sowjetzone en dus de Duitse eenheid niet behoeft te belemmeren. De goedkeuring door de Bondsraad is nog slechts een formaliteit. Onmiddellyk heeft Grotewohl van Oost-Duitsland gehitst. dat de aanvaar ding van het plan-Schuman de derde wereldoorlog nader brengt. Adenauer trekt er zich niets van aan, maar gaat, zeer in zyn nopjes, naar Rome, Londen, ParUs en in het voorjaar naar Washing ton. Koffie Maandag van de bon i Maandag Matroos van logger verdronken ae haringlogger IJM 75 Gorredijk boord geslagen. Hoewel opvarenden de drenkeling onmiddellyk aan boord wisten te brengen en per reddingboot een dokter uit IJmuiden te hulp kwam, is men er niet meer in geslaagd de levensgeesten op te wekken. Het schip was op thuis vaart uit het Kanaal. Schelpenvisser krijgt 6 maanden De 24-jarige Noordwijkse schelpen-1 visser P. W.. die in Juni op het strand te Zandvoort met een vrachtauto opzettelyk op een groep van vyf personen is in gereden waardoor een van hen blyvend invalide werd, is gisteren door het ge rechtshof te Amsterdam veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelyk. De eis was, overeen komstig het vonnis van de rechtbank, zes maanden waarvan twee voorwaarde lyk. Dwars door de Mont Blanc zal een tunnel voor autoverkeer worden aange legd. Deze zal 12,5 km lang en in 5 jaar afgebouwd zyn. 7n een hotelletje in Falmouth dronken Kurt Carlsen en zijn fa milieleden elkaar toe op de goede afloop van Carlsens zee-avontuur. Links vader Martin Carlsen, dan Knud Andersen, een oude vriend uit Denemarken. Carlsens getrouw de zuster Grethe. moeder Carlsen en Knut Carlsen, die een dronk op elkaar uitbrengen. Geheel rechts de oudste broer Anton. Een wire- recorder, die Knud Andersen had meegebracht, draaide ondertussen vele goede wensen uit Denemarken af. Man neergeslagen buit een thermosfles Gisteravond hebben twee onbekende mannen een 63-jarige horlogehandelaar in een portiek in de Johannes Verhulst' straat te Amsterdam neergeslagen en be roofd van een koffertje. Daarin zat ech ter slechts een lege thermosfles. Toen de horlogehandelaar thuis kwam. ston den de mannen hem op te wachten. Eén van hen vroeg hem om vuur later sloeg de ander hem, vermoedelyk met een zak vol zand, neer. Drees: Verwacht geen beslissingen Bij vertrek naar V.S. vier ministers aanwezig Als eerste Nederlandse minister-presi dent die in functie een reis naar de Ver enigde Staten maakt, is dr W. Drees gisteravond met de KLM Constellation Maastricht van Schiphol naar New York vertrokken, uitgeleide gedaan door zijn collega's Teulings, Beel. Mulderye en Lieftinck en door andere autoriteiten. Dr Drees zei voor zijn vertrek, dat hij zich in Amerika niet uitsluitend met de politiek zal bemoeien. Hij wil een alge-j mene indruk krygen en zal dan ook met allerlei personen spreken, vooral uit de vakbeweging. Wat zyn besprekingen in Washington betreft: „Ik zal uiteraard niet afwijken van de zienswijze die de regering heeft t.a.v. ons aandeel in de Europese ver dediging. Mocht het gesprek hierop komen, dan zal ik in elk geval dezelfde lyn volgen waartoe in de ministerraad is besloten. Verwacht echter niet dat er beslissingen zullen worden genomen". DAT de Centrale Bond van Meubel fabrikanten, waarbij thans 325 leden met 13.000 arbeiders en een omzet van 100 millioen per jaar zyn aangesloten, op 6 Februari veertig jaar zal bestaan. DAT voortaan in de nacht van Zondag op Maandag om 0.30 u. nog een trein van A'dam naar Haarlem zal rijden die aan sluit op sneltrein 150 uit het Noorden. DAT de duimstokkenfabriek van S. Schuil te Drachten, die 90 pet van zyn producten naar het buitenland uitvoert en waarvan het personeel in twee jaar tijds is toegenomen van 40 tot 120 man, thans met 400 500 m2 zal worden uit gebreid. DAT de Raad van de Friese Beweging, de Strijdhond Friesland Vrij en de Friese Ver. voor een Federatief Europa de sug gestie van de ministers Teulings en Mul derye. als zouden het publiek en de Friese beweging schuld hebben aan de relletjes in Leeuwarden, hebben afge wezen en een onpartijdig rapport hebben gevraagd. DAT de Schiedamse burgerzinlening van f 2 millioen is voltekend en voor de lening van f 500.000 in Smallingerland (Fr.) reeds f 100.000 aan inschryvingen binnen is. DAT de directeur van de weefgoederen- fabriek Stork te Hengelo, H. T. Koning is gehuldigd t.g.v. zijn 40-j. jubileum. DAT het echtpaar L. van SchUndel— van Oorschot te St. Oedenrode <N -Br op 20 Februari 70 jaar is getrouwd. DAT tegen mr dr H. A. Th. van H., die wegens uitlokking van meineed in eer valse dollar-affaire waarin hij als ver dediger optrad, door de rechtbank tot 1 jaar is veroordeeld, thans voor het A'dams gerechtshof 15 maanden is geëist. DAT de commissie voor Buitenlandse Zaken uit de Tweede Kamer i.v.m de besprekingen die eind vorig jaar gevoerd zyn, aan de leden een samenvatting het regeringsstandpunt ten opzichte de Europese defensiegemeenschap heeft toegezonden. DAT de Ned. Korea-vrijwilligers die met 95 Belgen naar Engeland zyn ge reisd vermoedelyk pas vanmiddag uit Southampton zouden vertrekken, daar de afvaart van de Empire Fowey wegens machinestoring moest worden uitgesteld. DAT in Stavanger (Noorwegen) aan boord van het Ned. schip Friesland 28.000 gesmokkelde sigaretten en een hoeveel heid tabak in beslag zijn genomen. DAT minister Beel de zelfstandigheid van de gemeentebesturen in het wets ontwerp regeling brandweerwezen heeft vergroot door de vereiste ministeriële goedkeuring voor de benoeming van de commandant en de plv. commandant van de brandweer te laten vervallen. DAT het pension Irene in Hoog-Soeren bij Apeldoorn (met ruimte voor 21 gas ten) vrywel geheel is afgebrand, doch er de winter geen gasten logeren en een Apeldoornse familie, die er tydeUjk woonde jui?t afwezig was. Gisteravond vertrok minister-presi dent dr W. Drees per K.L.M.-toestel naar Amerika, waar hij besprekingen zal voeren met Amerikaanse autori teiten. Het officiële afscheid was al achter de rug en de minister was reeds in het vliegtuig verdwenen, toen prof. Beel nog het platform op rende. om dr Drees vaarwel te zeg gen. De deur van het vliegtuig ging nomaals open en dr Drees nam nog even glimlachend afscheid. Waarom niet Nederlands Nieuw-Guinea De Staten van de Nederlandse Antil len hebben de regering op de vingers ge tikt. In hun advies over de voorstellen herziening van de Grondwet vragen zy, waarom men in het voorgestelde ar tikel 1 van de Grondwet niet spreekt van Nederlands Nieuw-Guinea in plaats van het neutrale West Nieuw-Guinea. Zy zien in de benaming Nederlandse Antillen meer dan een geografische naam. Zoals men weet, heeft de P v.d.A. zich dezer dagen uitgesproken ten gunste van het beginsel der pacificatie op onderwijsgebied, niet alleen voor het lager onderwijs, maar ook voor ie an dere takken. Deze uitspraak, die de oude socialisten een en ander gekost zal hebben, was stellig niet zonder belang. Iets van die kostprys, welke voor dit nieuwe standpunt moest worden betaald, vonden we terug in een beschouwing van Het Vrye Volk. De schoolstrijd, zo lezen we, is voor de politieke ontwikke ling van Nederland van noodlottige be tekenis geweest Waarom? Omdat zon der deze stryd het ontstaan van de con fessionele partyen niet is te denken Met andere woorden: de confessionele par- tyen zyn het noodlottig gevolg van de schoolstrijd. Dat schoolstryd en confessionele par- tyen zo het een en ander met elkaar te maken hebben is ook onze mening. Maar of die partyen daarmede nu plot seling zo „noodlottig" zyn? Wy zouden willen zeggen: juist de schoolstrijd iaat zien, dat de confessionele partyen niet toevallig en uit liefheboiry zyn ontstaan. Voorzover zy met de school strijd in direct verband zyn te brengen, hadden zy ook een directe aanlei ding. Maar een aanleiding moge beiangryk zijn, er moet ook een oorzaak zijn. De oorzaak zit dieper en reikt verder dan allen het terrein van de schoolstrijd en stellig ook verder dan een tens!ot:e formele kwestie als de pacificatie van het onderwys. Het gaat in de politiek ook om het onderwijs, maar bovendien om allerlei andere dingen, waarin ge handeld moet worden in dezelfde geest zovelen met goede overtui ging de schoolstryd zyn ingegaan Dat de pacificatie van het onderwijs door de P v-d-A- wordt aanvaard waar deren wij. Dat zy het echter nodig acnt, hierbij te spreken van een „noodlottige" betekenis voor de politieke ontwikkeling land laat ons zien, dat ze nog r ten dele begrypt, waarom het hier in wezen gaat. Besluit gevallen Het besluit is gevallen, he; Inter nationaal Academisch Instituut komt in Den Haag. Er is een zware wys op gegaan. Medegegadigde was Amster dam. stad met twee universiteiten en reeds daarom stellig niet ongeschikt om het instituut te herbergen- Voorts is Am sterdam de stad van het Tropisch Ias;i- tuut en in het algemeen een stad met vele buitenlandse contacten. Edoch, de keus is op Den Haag g vallen. Er was wel het een en anaer. deze keus pleitte- Amsterdam moge der een universiteitsstad zyn an zelfs een geenszins onibelaDgryke het is niet de enige De andere universiteits steden zouden zich gepasseerd kunnen gevoelen en zich daartoe wat minder tot het nieuwe instituut aangetrokken. Toch is dit instituut juist voor ai onze universiteiten van belang. Daarom kan voordeel zyn. dat het ir.s::tuut op „neutraal" gebied wordt gevestigd, een gebied dat buitendien vanuit ver scheidene universiteitssteden gemakke lijk te bereiken is. Ook in Den Haag ae stad van enige zeer eerwaardige inter nationale instellingen rondom het Vre despaleis. Hoe dit alles ook zij, het besluit ia er en Amsterdam zal er zich als goede verliezer by willen neerleggen, al zal het stellig zUn geweten pas vrij voelen het nog eens aan zyn leedwe- uiting heeft gegeven Daarna beho ren aan dit Internatianele Academiscne Instituut, dat voorlopig dr J- Donner als voorzitter krygt ook alle bescnik- bare nationale krachten te worden gege- Heeft Amsterdam het niet kunnen klaren, ook de Hagenaars krygen nog iets te verwerken. Het instituut komt in het Paleis Noordeinde, een aanbod dat de regering met toestemming van H M. de Koningin heeft kunnen doom Aan deze nieuwe bewoning van het paleis zal men moeten wennen. Mis schien zijn het niet de slechtste Hage naren, die daar enige moeite mee zul len hebben. Gen. De Tassigny is overleden Generaal Jean de Lattre de Tassigny is gisteren te Parijs in de leeftyd van 62 jaar overleden. Frankryk verliest in hem een van zijn grootste militairen. Hij was Hoge commissaris en opperbevelhebber in Indo-China en was een goed eind op weg om de opstandige elementen tot on derwerping te brengen. Hy wist hun offensief tegen Saigon op slechts 60 km voore de stad tot stand te brengen en dreef hen terug in de oerwouden langs de Chinese grens, hun voorraden en bases verwoestend. In de afgelopen wereldoorlog was hy de eerste Franse generaal die met de invasie-troepen Franse bodem betrad by de landingen in Zuid-Frankryk in Aug. 1944. vader bestuurde. Overstromingen zUn tengevolge van grote regenval ontstaan in België. De rivier de Heure is buiten haar oevers getreden. WEERBERICHT Morgen Weinig verandering Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wiaelend bewolkt mot enkele buien, sommige met sneeuw of hagel. Krach tige tot matige Noordelijke wind. Vannacht en morgen ochtend in het binnenland hier en daar lichte vorst. >verdag ongeveer dezelfde tem- oeieiioe ie (Opgemaakt ZON EN MAAN o„d™dJï« ZOr' Maandag: Zon 8.43—16.55; maan od 19.23, onder 9.5». Op 20 Jan. LJt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1