Jlieuuie £cihsrl)c (tfimrant Veertig jaar bij de politie 't Franse kabinet-Pleven gevallen nieuwe „vertrouwenskwestie" bij De Socialisten steunden ditmaal de Communisten en Gaullisten Falmouth (eivol) trappelt van ongeduld Geen conferenties meer voor Russische reclame Wist U DINSDAG 8 JANUARI 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Twee en dertigste jaargang No 9323 Directie: F. DIEMER CHR1STELUR-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantwastlcb Is ghebfeoetx tngn hert In Icgfjenspotl" DE TEERLING GEWORPEN Eisenhower kijkt de kat uit de boom Lokt hem toch het presidentschap Generaal Eisenhower heeft verklaard, dat hij „onder geen bedinig" zal verzoe ken van zijn taak ontheven te worden, om te kunnen streven naar een benoe ming in een politieke functie. Bij gebreke van een duidelijk verzoek tot aai» ding van een politieke functie, zot zijn volle aandacht en energie blijven wijden aan de vervulling van de vitale taak, waarvoor hij was aangewezen. Dit is de tekst van Reuter. Aan Ass. F ontlenen wij, dat de generaal verklaarde niet te zullen verzoeken van zijn taak ir Europa te worden ontheven om naar hei Presidentschap te diingen. Zijn verklaring luidt verder, dat het geen senator Lodge aan de publiciteit had prijsgegeven, „een juiste weergave van zijn politieke opvattingen en zijn Republikeinse gezindheid was". Men zal zich herinneren, dat Lodge onthulde, dat hij Eisenhower's naam ingeschreven voor de voorverkiezingen in New Hampshire als Republikeins can- didaat voor het Presidentschap der Ver. Staten. Generaal Eisenhower is, aldus zijn woordvoerder, niet voornemens meer over deze kwestie te zeggen. Erg be moedigend voor de Republikeinen is deze confidentie van de generaal niet. Toch blijkt er ook weer niet uit, dat Eisen hower positief weigert aan de Presidents verkiezingen deel te nemen. Vermelden wij nog, dat er reeds drie oandidaten zijn: senator Taft uit Ohio, gouverneur Earl Warren van Californië, en Harold Stassen, ex-gouverneur van Minnesota. Kip als „Haantje" de voorste Alle nieuwe geluiden van de nieuwe lente zijn in de eerste dagen van 1952 al verslagen. Geen eerste lammetje nog en geen eerste ooievaar, maar een lentekloek, een moederkip, die in de eerste dagen van 1952 „haantje" de voorste was toen zij bij een landbou wer te Herpt onder Heusden het erf kwam opgestapt met twaalf spring levende kuikentjes. Het is nog wel een beetje kil en guur, maar deze kip heeft een prachtige primeur. tieven sterk gekant zijn tegen het plan voor een Europees leger. 5Ien zie overi gens het „Verklaarde Uitzicht' DE FRANSE REGERING is ten val gebracht, met 341 stemmen tegen en 243 vóór het huidige beleid. Dit werd door Herriot in de Assemblée Nationale meegedeeld. Ditmaal stemden de Socialisten met de Gaullis ten en de Communisten tegen de regering. Aan de andere zeven ver trouwenskwesties is Pleven dus niet eens toegekomen. Deze waren aanhangig gemaakt met het doel, het plan der regering tot hervorming van het spoorwegbedrijf en van de dienst der sociale verzekeringen te redden. Onmiddellijk begon president Auriol zijn polsingen met de poli tieke leiders en een langdurige regeringscrisis wordt gevreesd. Uiteraard komt deze nieuwe regeringscrisis op een zeer ongunstig tijdstip. De Assemblée der Ver. Naties vergadert te Parijs en over tal van vraag stukken van internationaal belang moet worden beslist. In Bonn werd de val van het kabinet Pleven met consternatie ontvangen. Men be schouwt zulks als een bedreiging van het plan-Schuman en de onder handelingen over de vorming van een Europees leger. Zo heeft dus de Assemblée Nationale zich gekeerd tegen de voorgestelde be zuinigingen. De Franse coalitie-regering van Pleven heeft zich slechts vijf maan den staande kunnen houden. Pleven en zijn ambtgenoten hebben onmiddellijk bij Auriol hun ontslag ingediend. Het was het 15e Franse kabinet sedert de oorlog. In de regering van Pleven zaten Radica len, Volksrepublikeinen (M.R.P.), leden van de Boerenpartij en Onafhankelijken. Zoals men weet, maakten de Socialisten geen deel uit van de regering, maar in de meeste gevallen steunden zij Pleven bij kritieke situaties. Thans hebben de Socialisten. Commu nisten, Gaullisten en sommige leden van de Boerengroeperingen, die van de Radi calen en de M.R.P. tegen de regering ge stemd. De voorzitter van de Assemblée Nationale. Edouard Herriot, heeft de. op 2 Januari geopende, buitengewone zit ting gesloten en vanmiddag vergadert de Assemblée voor de eerste bijeenkomst der zitting van 1952. Men verwacht niet. dat President Auriol nog binnen 24 uur een beslissing zal nemen, welke politicus hij zal verzoeken, de volgende regering te vormen. In dit verband worden de namen ge noemd van de bekende Radicale leider, dr Henri Queuille, die sinds de oorlog reeds verscheidene malen premier is ge weest en de leider der Volksrepublikei nen, Georges Bidault, min. van Defensie in het afgetreden kapinet. Ten slotte wordt ook nog genoemd de Radicaal Faure, aftredend min. van Justitie en Franse aanklager bij de processen te Neurenberg. Zullen ten slotte de Gaul listen bereid zijn deel uit. te maken van een gewone coalitie-regering en doen dan de andere partijen concessies, om het toetreden der Gaullisten te vergemakke lijken? Er wordt druk uitgeoefend, aldus Reu ter, om Schuman niet te laten terug keren als minister van Buit. Zaken, aan gezien de Gaullisten en enige Conserva- Scheepvaart Suezkanaal lag 5 uur stil Door een staking, waaraan 1500 arbei ders der Suez Kanaalmaatschappij deel- kwam het scheepvaartverkeer gedurende vijf uren tot stilstand. Hier door konden ook zes Russische vissers- treilers niet meren bij Port Said. Deze schepen, welke begeleid worden door een bevoorradingschip vormen de voorhoede een vloot van 33 vissersvaartuigen, ria het Suez Kanaal op weg zijn Wladiwostok. De Russische schepen gingen enige mijlen buitengaats voor anker en zij zullen waarschijnlijk van daag de haven binnenlopen. Reuter voegt hier nog aan toe, dat de staking was bedoeld als protest tegen de dood van enige arbeiders, die bij onge regeldheden tussen Britten en Egyptena- ren om het leven zijn gekomen. Volgens Ass. Press zal generaal Erskine in April door generaal Festing opgevolgd worden als Engels commandant in de Suezzone. Generaal Erskine wordt namelijk chef Groot Onze fotograaf vond in zijn archief nog een aardige foto uit de goede dagen van het Amerikaanse vrachtschip „Flying Enterprise''. De thans gekapseisde boot ligt hier in de haven van Antwerpen. Enterprise nadert zijn voorlopige bestemming De sleepboot Turmoil moest snelheid wegens deining verminderen NU DE FLYING ENTERPRISE steeds meer de Britse kust nadert, neemt het aantal schepen, dat ter begroeting uitvaart gestadig toe. De Ame rikaanse torpedobootjager Willard Keith, die het sleepconvooi escorteert, heeft al te nieuwsgierige vaartuigen uit' de buurt moeten houden. Door de lucht scheren vliegtuigen, die hun vleugels „klappen bij wijze van saluut. In het havenstadje Falmouth wemelt het van journalisten, fotografen en filmoperateurs, die hun geduld om de intocht van kapitein Carlsen af te wachten nauwelijks kunnen bedwingen. Intussen kan deze intocht vermoede lijk niet eerder dan in de loop van Woensdag plaats vinden. De snelheid, de Turmoil de Flying Enterprise sleept, heeft men namelijk moeten min deren tot 3 knopen (ongeveer 6 km) per aangezien de deining onder de kust groter wordt. Het zicht bedroeg gisteren 18 km). De wind'was zwak. De slagzij bedroeg doorgaans 50 graden. Deze liep echter tot 65 graden op, als hoge golven over het dek sloegen. De radiobatterijen van de kapitein Carlsen zijn bijna uitgeput, zodat de radiotelefo- nische gesprekken tot een minimum zijn beperkt. De spanning, waarin Carlsen en stuurman Dancy verkeren, en de ver moeidheid, die zich van hen meester maakte, heeft hun denken en doen enigs zins beïnvloed. Zo deden zij gisteren room en suiker in de groentesoep, omdat ze dachten dat het koffie wasMaar niettemin heeft het hun best gesmaakt, seinde de Williard Keith. De mannen hebben een best humeur, ondanks het feit, dat ze veel last krijgen van hun handen, diie ontveld en rauw geworden zijn door het schuren langs de lijn, waar mee van de Williard Keith voedsel e.d. wordt overgeheveld. Schout-bij-nacht Walter F. Boone, van de Amerikaanse marine, deelde op een persconferentie Londen mee, dat Ga/rlsen de torpedoboot jager John Weeks herhaaldelijk moet wel sympathie voor een man ben, die zo bescheiden is," aldus Boone. De Franse minister voor de Koop vaardij, Andr Morice, heeft Carlsen het officierskruis voor verdiensten ter de hoogste onderscheiding van de koop vaardijvloot, die slechts zelden wordt toegekend, verleend. De gemeenteraad Hillroed (Denemarken), de geboorte plaats van Carlsen, verwierp een voorstel hem ereburger te maken, maar zond hem een telegram, waarin de grootste bewondering voor zijn heldhaftig optre den wordt uitgesproken. Hedenmorgen hadden de Turmoil Flying Enterprise nog ongeveer 100 km Amerika over de collectieve veiligheid Maar Wisjinsky orakelt, dat Westelijk plan van de V.N. een „oorlogsinstrument" maakt DE HOOFDSCHOTEL in de „politieke commissie" der V.N. te Parijs, is nog steeds het aangebrande gerecht der collectieve veiligheid. De vertegenwoordigers van Engeland, Amerika en Rusland hebben nogmaals hun standpunt uiteengezet. De elf landen, die het Westelijke plan voor collectieve veiligheid indienden, hetwelk dus neerkomt op de oprichting van een „schaduwleger" der V.N. tegen aggressie, namen het amendement van het Arabisch-Aziatische blok over. Wisjinsky verkondigde, dat het Westelijk plan, eenmaal aangenomen, de V.N. in een oorlogsinstrument zou veranderen. De vele, ingediende amendementen komen hierop neer, dat de betrokken staten toch in laatste instantie vrijheid van handelen moeten behouden, als er maatregelen tegen aggressie genomen dienen te worden. Volgen wij naukeu- Antillen aangemaand tot eendracht Gouverneur mr A. A. M. Struycken van de Nederlandse Antillen heeft in een Nieuwjaarsrede de bevolking in het Ne derlands, in het Papiamento en in het Engels aangemaand tot eendracht. De eilanden zijn bevoorrechte oasen in een woelige wereld. Zij kunnen dit voor recht maar op één manier verspelen nL door onderling gekrakeel, zo éide hij. DAT in A'dam vermoedelijk een hele serie inbraken zal worden opgehelderd nu de 57-j. V. B., die reeds 25 jaar in do gevangenis heeft doorgebracht en de 35-j. K. zijn gearresteerd. DAT het werk van wijlen J- C. de Vries in de raad van bestuur van Phi lips tijdelijk wordt waargenomen door ir P. F. S Otten en de dagelijkse leiding van de financiële afdeling tijdelijk is kennen had gegeven, hoezeer het hem j opgedragen aan W. A. dc Jonge en C- speet zoveel last te veroorzaken. „Je^ Willemse. DAT op de DU.W.-werken in Man- tingerveld en Orvelterveld (Dr.) giste ren nieuwe aitbeiders zijn aangesteld in plaats van hen die op 20 December in staking gingen. DAT bij de aanleg van een recreatie terrein door het Prov. Noordhollands Waterleidingbedrijf in de duinen bij Bergen aan Zee. waartegen verzet gerezen, de eigenlijke Verbrande Pan ongeschonden zal blijven en over dere plannen overleg zal worden pleegd met het Staatsbosbeheer e.< Belgische regering nog niet afgetreden De ontslagneming van de Belgische homogeen-Katholieke regering, die giste- algemeen werd verwacht, blijkt op- tw te zijn uitgesteld, i.' moeilijkheden van Pholien bij het zoeken een opvolger. Na zijn onderhoud met koning Boudewijn voerde de premier besprekingen met de minister Verkeerswezen, Segers, de chef vs kabinet des Konings, Verwilghen, de DAT de Ned. Jongerenraad der Euro voorzitter van de CVP, Lefèvre, de mi- pese Beweging, die o.l.v. Thys Booy nister van Onderwijs, Harmei, van Utrecht vergaderde, ds N. O. Steenbeek, Binnenlandse Zaken, Brasseur, en de uit Amersfoort, tot vice-voorzitter heeft senator d'Aspremont Lynden (CVP), benoemd en contact zal opnemen met Pholien weigerde na afloop hiervan I jeugdorganisaties die tot nu toe afzijdig mededelingen te doen. zijn gebleven. Gaat Westerling naar Indo-China Men is voorbereid op een poging daartoe Onze correspondent Alfred van Sprang seint uit Saigon: In verschillende kringen hier houdt men rekening met de mogelijkheid, dat Westerling een poging zal doen om toe gang tot Indo-China te verkrijgen, ten einde er steun te zoeken voor de strijd van de Ambonnezen tegen de Republiek Indonesia. De Fransen zijn namelijk allerminst te spreken over de houding van Indo nesië, dat zich min of meer als voor vechter voor de onafhankelijkheid van Marokko opgeworpen heeft. In dat licht veronderstelt men, dat Westerling hier wellicht belangstelling zou kunnen opwekken voor handelingen, welke tegen de Indonesische Republiek gericht zijn. Indo-China zou ook heel wel gebruikt kunnen worden als een basis n Amoon te bereiken. Voor zover men inlichtingen heeft, bevindt Westerling zich op het ogenblik in een klein plaatsje in de buurt van Parijs. Wat hy er doet, weet men niet. Men is echter voorbereid op een poging van hem of van anderen, die met hem in verbinding staan om zich vroeg of laat toegang tot Indo-China te verschaffen. Ondanks het feit, dat hij hier vele be wonderaars heeft, is men in officiële kringen allerminst op een bezoek van hem gesteld. Generaal Salan vervangt De Lattre Generaal Raoul Salan is benoemd tot tijdelijik opperbevelhebber van de Franse troepen in Indo-China. Hij was reeds de voornaamste medewerker van generaal de Lattre de Tassiguy, die thans in Frankrijk een geneeskundige behandeling ondergaat. Reeds in 400 bedrijven te Ede heerst vogelpest De pseudo-vogelpest breidt zich in de Gelderse Vallei nog steeds uit. Alleen in de gemeente Ede zijn reeds bijna 400 be drijven besmet verklaard. Daarbij zijn ongeveer 100.000 kippen betrokken. Ook in de gemeente Barneveld zijn nagenoeg in alle buurtschappen besmettings haarden aanwezig. DAT het aantal aangegeven radio toestellen is gestegen van 1.613.000 tot 1.621.000 en het aantal aangeslotenen op de radiodistributie in November is toe genomen van bijna 480.000 tot ruim 482.000. DAT de bouw van een hoofdgebouw voor de afd. plantenteelt van de Land bouwhogeschool te Wageningen voor 369.000 is gegund aan A. Zeebregts to Tilburg en de bouw van een compiex voor het Rijksinstituut v-oor Volksgezond heid in De Bilt voor 608.000 aan de Edese Aannemerscombinatie. DAT de Bossche architect G. H. F. Valk t-g v. zijn 65e verjaardag aan de gemeente A'dam zijn studies over het A'damse stadhuis-probleem heeft over gedragen, waaraan hij 20 jaar heeft ge werkt en waarbij als plaats voor het nieuwe stadhuis het Waterlooplein is gekozen. DAT de gewezen consul-generaal van Frankrijk te Rdam, P. C. Béchet, be noemd is tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. DAT de Ver. voor Belastingweten schap Zaterdag om 10 uur in het ge bouw van de Hoge Raad in Den Haag begint aan de behandeling van rappor ten over de inkomstenbelasting en dt successiebelasting. DAT van 16 t/m 22 December 138 die ren (waaronder 31 runderen) aan mond en klauwzeer zijn gestorven daarop volgende week 62 dieren (waar onder 28 runderen). riger het betoog van de Rus Wisjinsky op de voet, dan is ztfn oordeel, dat de Westelijke resolutie geheel van Ameri kaanse origine is. De internationale spanning kan er slechts door worden verergerd en de indieners streven abso luut naar de wereldhegemonie. Hierna besprak de Russische min. van Buit. Zaken zijn eigen resolutie, beogen de de commissie voor de „collectieve maatregelen" doodgewoon op te heffen en een periodieke bijeenkomst van de Veiligheidsraad bijeen te trommelen. Geen sprake van, aldus Wisjinsky, dat de Russische resolutie de onderhande lingen te Pan Moen Djon zou belem- Maar terecht richtte de Brit Sehvyn Lloyd zich tot de Rus met de opmerking: „Indien gij werkelijk wilt, dat de inter nationale spanning verminderd, dan wil len wij direct met U hieraan gaan wér ken." De Amerikaan, Cohen, uitte zijn afkeer van z.g. „conferenties op hoog niveau", die toch slechts dienden als klankbord voor felle propaganda-redevoeringen of Russische scheldpartijen. Achtereenvol gens zijn nog Canada, Joegoslavië, Irak, India, Pakistan en Argentinië aan het woord geweest. Vandaag is het zitting der ..politieke commissie" e zal artikelsgewijze over verschillende resoluties worden gestemd. Vermelden wij nog, dat juist de Sowjet Unie bij de „juridische commissie" een ontwerp-resolutie heeft ingediend, waar in prachtige omschrijving wordt ge- n van het begrip „aggressie". Nog een fraaie opname in volle zee van het slepen der Flying Enterprise" naar een veilige Britse Capitulatie op Ceram een leit Ministers en tweeduizend man volgens Djakarta Zoals gedeeltelijk al gemeld hebben zich volgens een woordvoerder van het Indonesische ministerie van Verdediging te Djakarta te Ohiolo in het binnenland Ceram 6 leden van de regering der republiek Zuid-Molukken overgegeven aan de Indonesische legerautoriteiten, na melijk de heren Manuhutu, Titelepta, Apituley, de radja van Tulehu (allen met gezinnen), Pesoewarisa en mevrouw Wairisal. De correspondent van Aneta in de Molukken voegt hieraan toe, dat zij vergezeld waren van 2000 volgelingen. De commandant van het regiment D der territoriale troepen in Oost-Indonesië, overste Soekawati, verklaarde te Ambon, dat zij zich in een toestand van ziekte honger bevonden, doch thans goede verzorging en verpleging van het Indo- isische leger ontvangen. Het leger heeft n hoeveelheid wapens en munitie be- 'vens een kapotte zender in beslag ge nomen. De heer Manuhutu was president; Titelepta, minister van Onderwijs; Api tuley van Financiën; Pesoewarisa van Voorlichting d;e radja van Binnenlandse Zaken; mevrouw Wairisal is de echtge note van de premier. Voorts gaven zich de echtgenote van kolonel Sopaqua en Nederlandse vrouw met haar kinderen. Gedeeltelijke tegenspraak De Nieuwe Leidsche Crt. ver neemt van welingelichte zijde, dat de opgegeven ambten van de betrokkenen berusten op verouderde gegevens van vóór Augustus 1950, dat mevr. Wairisal zich niet op Ceram bevindt en dat de genoemde plaats niet in handen is ge weest van de troepen der Republiek In donesia. Di Diees Vrijdag naar Washington Minister-president dr W. Drees zal Vrijdagavond met het K.LJVl.-lijntoestel, >m 10 uur van Schiphol vertrekt, Washington reizen. Hij zal slechts worden vergezeld van zijn secretaresse, dra B. T. de Jong. Van de zijde der Ne derlandse ambassade te Washington zal hem een hoge functionaris worden toe gevoegd. Dr Drees zal het weekeinde in New Vork „vrij" hebben om even te accli matiseren. Hij zal die dagen enkele trips maken ir en om New York, vliegt op 17 Januari naar Pittsburgh en zal op weg daarheen mogelijk de Niagara-waterval zien. In Pittsburgh zal hij industrieën bezoeken. Op 21 Januari wordt hij in Washington venvacht, waar hij o.a. met president Truman zal spreken. Op 23 Januari keert clr Drees per trein naar New York terug en een dag later zal hij per vliegtuig naar Nederland terugkeren. Aldus het voorlopige programma. Amerik. blad over de Ned. luchtmacht Het Amerikaanse blad „The Stars and Stripes" schrijft o.m. het volgende over de opbouw van onze luchtmacht: Ofschoon Nederland na de bevrijding met grote moeilijkheden te kampen had zijn defensie te reorganiseren, kan gezegd worden dat het nu goed op weg a zijn luchtmacht op te bouwen tot één der beste organisaties op dit gebied Europa. Vooral na de wereloorlog II had Ne derland slechts weinig luchtvaariperso- neel met ervaring tot zyn beschikking- Een klein aantal had dienst gedaan bij de Royal Air Force in de tijd toen het land door de Duitsers was bezet en met dit handjevol mannen moest een nieuwe start worden gemaakt Zy vormden als vare de kiem voor de nieuwe Ne derlandse luchtmacht. Waardevolle hulp werd daarbij ondervonden van de Mutual Defense Assitantce Program (MDAP), waarbij Nederlandse leerling- vliegers naar de Ver. Staten konden worden gestuurd voor verdere opleiding tot piloten van straaljagers. De Holland- jongens hebben daar in Amerika ge toond uit het goede hout te zyn ges ne en dan ook een uitstekend figuur geslagen. Intussen wordt in Nederland zelf hard gewerkt aan de opleiding van technisch- overig grondpersoneel. En nu begint de Nederlandse Luchtmacht duidelijk aan te nemen, materieel en per soneel groeien gestadig in aantal. De stuwende kracht daarbij is lt-gen. I. A. Aler, Chef van de Luchtmachtstaf. Naast de Gloster Meteor-straaljagers. die door Fokker worden afgeleverd, ontving men sinds Juli 1951 regelmatig F. 84-E Thunderjets uit Amerika. De laatste zullen gebruikt worden bij de vorming van het Commando Tactische Luchtstrijdkrachten, waaTvan de oprich ting binnenkort tegemoet kan worden gezien. Zo zullen militaire vliegtuigen in steeds groter aantal hun beschermende vleugels uitstrekken over Nederland om gezamenlijk verband met de bondge noten het front te vormen dat aan on verhoopte aggressie een halt kan toe- Dat we een zachte winter beleven, blijkt wel uit dit plaatje uit Hauwert, bij Hoorn, waar nu de lammetjes zijn geboren. De dochter van de boer kan het best met de jonggeborenen vin den, maar moeder-schaap houdt toch nog maar een oogje in het zeil. DAT het Rijksmuseum' te A'dam vorig jaar ruim 407.000 bezoekers heeft ge trokken tegen 365.000 in het voorafgaan de jaar. DAT de gearresteerde ambtenaar K. van het gewestelijk arbeidsbureau te Winschoten vermoedelijk 8000 10 000 heeft verduisterd ten nadele van drie waterschappen in Vlagtwedde. DAT de Bedrijfsvereniging voor Bank- en verzekeringswezen. Groot handel en vrije Beroepen blijkens de Staatscourant van gisteren is erkend als bedrijfsver. in de zin der werkloosheids wet. DAT de zaak van de oud-sergeant konstabel Fonteyn. die in 1933 per abuis onder de muiters van de Zeven Provinciën werd gerangschikt, waardoor de verhouding met zijn meerderen ver troebelde, op 5 Februari wordt behan deld door de Hoge Raad. DAT de cadeaux. die verschillende firma's op de dag voor Kerstmis hebben geschonken aan de 33 A'damse verkeers agenten, verdeeld zullen worden onder alle 800 A'damse agenten en hoofdagen ten die straatdiensten verrichten. DAT de industriële afdeling van het Bureau Wederzijdse Beveiliging (de M-S-A., die de E.C.A. is opgevolgd) wordt geleid door David Mayer en is onderverdeeld in groepen voor militaire productie, verdeling van grondstoffen, technische aspecten van de productivi teit en investeringen. Prins Starhemberg ver dwenen In aansluiting op hetgeen wij gisteren meldden omtrent de protesten in Oosten rijk tegen de teruggave van landgoederen aan prins Starhemberg, wordt thans ge meld, dat deze uit zijn woning te Cordoba (Argentinië) is verdwenen. De Oosten rijkse socialisten zullen een voorstel voor hernieuwde confiscatie der landgoederen indienen. Churchill nam de pers in het ootje „Eén ding leer ik graag van de Amerikanen géén commentaar" Churchill en Truman hebben gespro ken over economische vraagstukken, welke direct verband houden met Westerse herbewapening. Uit een klaring van het Witte Huis blijkt, dat enige dezer kwesties zijn overgedragen aan een kleinere commissie, die onder leiding staat van Charles Wilson, de man van de Amerikaanse defensie-mobilisatie, en Lord Cherwell, lid van Churchill's kernkabinet. Voorts voorspellen waarnemers een Brits-Amerikaans compromis over het netelige probleem van het Noord-Atlan tische commando. Volgens berichten van Amerikaanse zijde zou Churchill bereid zijn, om zijn persoonlijke invloed aan te wenden, teneinde bezwaren der Neder landse en Belgische regeringen tegen sommige aspecten van het Plan-Pleven, te overwinnen. Dit betreft dus de vor ming van een Europees leger. Uiteraard Nog niets beslist inzake duurte spoorkaartjes Op 30 October jl. verklaarde minister Wemmers reeds in de Eerste Kamer dat de eventuele noodzaak om de trein- tarieven te verhogen, in onderzoek was. Men zou niet verder gaan dan strikt nodig is en eventuele verhogingen zouden slechts worden ingevoerd voor de cate gorieën van vervoer waar een verhoging het best kan worden opgevangen. De laatste dagen circuleren er geruch-, ten dat deze tariefsverhoging op 1 Fe-1 bruari zou ingaan. Het zou hier gaan om het personenvervoer; ook de algemene abonnementskaarten, maar voorlopig niet de traject- en weekkaarten op korte trajecten. Van de zijde van de Ned. Spoorwegen kon men ons echter nog niets anders ver tellen dan dat er een verzoek aan de minister is gericht om enkele tarieven te mogen verhogen. was de rol van Duitsland in de defensie van West-Europa een belangryk onder werp van het onderhoud, dat anderhalf uur duurde. En steeds poseert Churchill maar lachend, met een grote sigaar tussen zijn lippen, voor de talloze fotografen en cameramensen. De Britse premier nam ie verslaggevers in het ootje. Hij vroeg hen namelijk of zy een verklaring wensten. „Ja. inderdaad., graag", was het antwoord. Hierop antwoordde Churchill: ..Ik leen altijd graag een zeer waarde volle Amerikaanse uitdrukking, name lijk „geen commentaar!" Truman speelt Chopin Gisteravond heeft Churchill op de Britse ambassade te Washington President Truman een Intiem diner aangeboden, waaraan slechts veertien Amerikanen en Britten, o.a. Eden en Acheson aanzaten. Churchill bracht een toast uit op de ..broederschap van Engels sprekende volken" en Truman op zijn beurt noemde Churchill „de grote man van de 20e eeuw" Nadat de koffie met een likeurtje geserveerd was. zette Truman zich aan de piano en speelde enkele melodieën van Chopin. Churchill nam zijn sigaar uit de mond en luisterde aandachtig. Toenemende wind Tot morgenavond verwacht a<9 Bilt: Tot krachtig en aan de kust tot hard of stormachtig Zuid-Weste- - - <f 'Üfce wind. Zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen, maar tater verspreide op klaringen. Weinig veran dering ^in temperatuur. (Opgemaakt te ZON EN MAAN Woensdag: Zon 8.40—16.48; Maan 13.80 —744. 12 Januari V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1