Nederl. archaeologen kwamen Zaterdag te Leiden bijeen Het verband tussen tempel en theater Federalisatie heft nationale zelfstandigheid niet op Rijnsburg weet wat hulpvaardigheid is Qrafdelver doelens vond op begraafplaats versteende tropische zee De zee-egels en het scheppingsverhaal NIEUWE LEIDSCHE COUHANT 3 MAANDAG 7 JANUABI 1S52 Belangrijk onderling contact Nederlandse archaelogen kwamen Zaterdag te Leiden bijeen om met elkaar te luisteren naar oude en nieuwe dingen, die in verschillende lezingen aan de orde werden gesteld. De agenda van deze vergadering van de Vereniging van Nederlandse Archaeologen bevatte tevens een bezoek aan het gerestau reerde Museum van Oudheden. Eén van de belangrijkste onderdelen van een samenkomst als deze is echter wel het onderling contact, waartoe dan ook ruimschoots gelegenheid bestond en waarbij diverse zaken door de dames en heren konden worden besproken. De eerste lezing die op het programma stond, was gewijd aan de beroemde Griekse schilder Polygnotos en de sporen van zijn invloed, zoals wij die in Attische vazen uit die tijd (vijfde eeuw vóór Christus) kunnen terugvinden. Zoals be kend is, is van de authentieke werken van deze kunstenaar niets meer over. Mevr. dr L. Bijvanck-Quarles van Ufford, de ter zake zeer. kundige inleid- ster van het onderwerp, wist uit de archaïserende stromingen, die de ont wikkelingslijn van deze kunst (via Polygnotos en Mykou) doorkruisten, be langrijke conclusies te trekken, zowel met betrekking tot de historie als vooral met het oog op de intensiteit van Polygnotos' invloed. Zij behandelde daartoe aan de hand van lichtbeelden de zeer vaak uitgebeelde amazonenstrijd en de Kentaurenstrijd, waarbij zij een reeks vazen zeer nauw keurig wist te dateren. Hierna werd onder leiding van dr W. C. Braat een rondgang door het museum van oudheden gemaakt. Professor Reuvens betrokken werd, was al spoedig te klein. Toch heeft men er tot 1920 gezeten, toen men de beschikking kreeg over het ge bouw aan het Rapenburg, dat tot die tijd museum van natuurlijke historie was ge- In 1945 is een begin gemaakt met de restauratie van het gebouw, waarvan men de resultaten al in verschillende af delingen kan bewonderen. Tempel en theater Het was bij een bezoek, dat prof. dr G. van Hoorn, oud-hoogleraar te Utrecht en Groningen, na de oorlog aan Zwitserland bracht, dat hij toevallig hoorde van opgraving in Augst, een plaatsje Oosten van Bazel. Daar had men tempel en een theater opgegraven, die zo'n nauwe samenhang met elkaar hadden (ze lagen onder meer in één as), dat prof. Van Hoorn een nader onder zoek ging instellen naar het verband tussen tempel en theater. Dat er verband bestond, is bekend, maar door de resul taten van verschillende opgravingen met elkaar te combineren, kwam spreker tot de conclusie, dat er een veel naut verband bestaat dan men vermoedde. Verschillende lantaarnplaatjes werden vertoond, waaruit bleek, dat een theater dikwijls niet gebouwd werd om een voor stelling te geven, maar als plaats van een godsdienstige handeling. De onderlinge bouw is soms zó, dat de godheid kan „zien", wat er zich in het theater af speelt. Het is volgens prof. Van Hoorn niet onmogelijk, dat men ook "in Eist (Betuwe), waar men onder de kerk een van vóór Christus daterende tempel ontdekt heeft, ook nog de resten van een theater vinden Dr Bruins Slot sprak voor de A.R. Kamerkieskring In anti-revolutionnaire kring leeft nog wel eens de overtuiging, dat men het federalisme niet mag voorstaan, omdat handhaving van de nationale zelfstandigheid een tegenstelling zou vormen met federalisatie en omdat gezagsoverdracht zonde zou zijn tegenover God. Nu is federatie een struc- 's Middags gaf dr H. Brunsting een overzicht van de geschiedenis van het museum, dat in 1858 werd opgericht met mfnis^rkFafclranpr^fessor Reuvena? de 'UUr' die fundamenteel breekt met alle centralisme. De A.R.-partij heeft eerste directeur, was tevens de eerste altijd gestreden voor decentralisatie. Tegenover Koning Willem I, die van hoogleraar, die de achaeologische leer-Nederland en België een centralistische eenheidsstaat heeft gemaakt, be- wel een en Tnder Verzameld,8 dammen j ?leitte Groen van Prinsterer al een staatsvorm, die rustte op federale of onder meer kon bekijken in de Oranjerie anti-revolutionnaire beginselen. 1 ook mogelijkheden tot uitbraak x de Hortus. Veel heeft het museum ge- Aldus dr J. A. H. J. S. Bruins Slot, toen kregen uit de collectie van ^Papenbroek, hij Zaterdagmiddag in de Turk sprak op de vergadering van de A.R. Kamerkies kring Leiden, die onder leiding stond van welke verzameling oranjerie in de Hortus was overgebracht. Door Reuvens werden ook veel Griekse sculptures aangekocht uit de collectie Rottiers de avontuurlijke militair, die zelf in Griekenland ging graven. Het Leids museum heeft zijn bekend heid gekregen door zijn verzameling en door de wijze van publiceren. De op volgers van Reuvens hebben geweldig hard gewerkt om het verzamelde zo goed mogelijk neer te zetten en te beschrijven. Het 'huis aan de Breestraat, dat in 1838 Verkiezingen Chr. Geref. Kerk In de gisteravond gehouden vergade ring van manslidmaten van de Chr. Geref. Kerk werden als ouderling her kozen de heren L. Noort en D. J. Ravens- bergen; op Zondag 20 Januari zal een herstemming plaats hebben tussen de heren H. Buurman en J. M. van Weel- den. Als diaken werden herkozen de heren A. Faas ne A. van de Velden, terwijl in de vacature van de heer L. Noórdudn Jr. eveneens een herstemming moet worden gehouden tussen de heren C. Kwaadgras en J. W. Leurdijk. Mr De Koning geïnstalleerd Vanmorgen werd, vóór de zitting van het kantongerecht mr W. de Koning ge ïnstalleerd als griffier. Mr J. H. Valent- goed las het koninklijk besluit voor, waarbij mr De Koning was benoemd. Daarna heette de ambtenaar bij het O.M., mr H. van 't Veer, de griffier van harte welkom. Vervolgens installeerde de kantonrechter-plaatsvervanger, mr H. R. Goudsmit, mr De Koning als griffier. Hij wees op de grote belangstelling voor deze korte plechtigheid en hoopte, dat de nieuwe griffier vele jaren in deze functie werkzaam zal zijn. Mr De Koning dankte beide sprekers voor hun hartelijke woorden. de heer Chr. van den Heuvel. We staan thans voor het feit, zo zeide dr Bruins Slot, dat verschillende proble men op economisch en militair gebied niet meer op te lossen zijn op nationale basis. Daarom zullen we ze op internationale, federatieve basis tot een oplossing moe ten brengen. De ervaring heeft voldoende geleerd, dat overeenkomsten der ver schillende zelfstandige staten, dat onder linge afspraken niet voldoen, omdat men het eigen belang het gemeenschappelijk belang laat overstemmen. De nationale zelfstandigheid wordt niet opgeheven. Alles wat nationaal gedaan kan worden, moet nationaal worden ge daan. De nationale zelfstandigheid is onderworpen aan de wet der historie, is in voortdurende ontwikkeling. Daarvan hebben we voorbeelden te over in onze Vaderlandse geschiedenis. In federatief verband zullen we van Europa meer kun nen maken dan het nu is. Dat vrijwillige gezagsoverdracht zonde tegenover God zou zijn, daarvan lezen we niets in de Bijbel. Romeinen 13 zegt, dat alle gezag van boven is en dat we daaraan onderworpen zijn. Over de ma nier, waarop het gezag tot stand komt. zegt dit hoofdstuk niets. De souvereini- teit zou nooit een ontwikkeling mogen doormaken, als vrijwillige gezagsafstand in strijd is met de Bijbel. We hebben echter de Christenplicht om die maat regelen te nemen, die in onze macht lig gen. teneinde dreigende aggressie te Advertentie Assoc. in kl. clubs door specialisten Kon. Erk. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 TEL. 26558 Goudhaartje en de Troubadour" Met „Staalwijk en Omgeving' in Sprookjesland Wie hen, die Zaterdagavond de schouwburg bijna geheel vulden, afloop der opvoering van Geertruida van Vladderackens kinderoperette „Goud haartje en de Troubadour" nog met grote onvervulde verlangens of wensen naar huis zijn gegaan? Het zou wel een heel grote nurks moeten zijn, want wat de Chr. Kinderzangspelclub „Staalwijk en omgeving", onder leiding van de heer J. M. H. Ottenhof heeft laten zien en ho ren, was niet zo maar een beetje bevredi- gend, maar het voldeed aan alle redelijke eisen, die men aan zo'n uitvoering stellen mag. Om alles zo vlot te laten verlopen, om te zorgen dat het geen rommeltje wordt met ongeveer zeventig kinderen op het toneel, moet er heel wat gerepeteerd zijn. En niet alleen dat, maar dan moet ook de leiding goed zijn en de kinderen van groot tot klein vol van goede wil. Welnu wat dit alles betreft, was het dik in orde. Was het allemaal prima? Nee, geluk kig niet! Dan was het niet leuk meer ge weest. Er werd wel eens onzuiver gezon gen door de solisten en de kleintjes ver gisten zich wel eens. Wat geeft zoiets in het toverland, waar Goudhaartje temid den van dwaallichtjes en elfjes en alle andere bewoners van zo'n wonderwereld woont en goed doet en haar beloning daarvoor ontvangt, door met de trouba dour mee de wereld in te mogen trek- Aan de opvoering was veel zorg be steed. De pakjes van de firma Bakker en het kapwerk van de firma V. d. Pijl droegen er veel toe bij, het geheel een kleur- en fantasierijke aanblik te geven. Onder leiding van mevrouw Wieriks was een dans in oude stijl ingestudeerd. Deze werd goed gedanst, in aanmerking genomen het kleine stukje toneel, dat men ter beschikking had. De begeleiding berustte bij mevrouw S. M. BreukerLaterveer in goede en vermoeibare handen. Op verdienstelijke wijze zorgde het Leids kamerorkest onder leiding van de heer J. Trouwee voor muziek tijdens de décorwisselingen. De voorzitter, de heer C. J. van Zeeuw, hield een dankbaar gestemde ope ningsrede, waarin hij de burgemeester, ds en mevr. Kloek, mevr. Overduin en kin deren van Voorgeest, die een speciale uit nodiging gekregen hadden, welkom heette. Het gaat de jonge vereniging goed 8 Mei wordt een contactavond gehou den, waaraan wordt medegewerkt door „Jong en Jolig". De ere-voorzitter, ds Kloek, sprak kort woord van dank. der A.R. beginselen in West-Europa, waar het idee, om Christelijke politiek te voe- leeft. Uit de Bijbel weten we, dat de verschrikkelijke tijd van de anti christ nadert. Van het federalisme komt uiteindelijk dan ook niets terecht. Daar door mogen we ons echter niet laten lei den. Tot de laatste dag hebben we als Christenen te vechten tegen het rijk van de antichrist. Een levendig debat volgde. Agenda voor Leiden Maandag Stadsgehoorzaal, half 8: finales tafel tennis en volleybal Leidse schooljeugd. Dinsdag Casino, 9.15 uur: Le diable au corps voor de filmstudiekring van K. en C Luxor, 8 uur: A.B.C.-cabaret. Prediker, 8 uur: Geref. Zendingsbond. Woensdag. Luxor, 8 uur: A.B.C.-cabaret. Burcht, 9.4512.30 uur: Vereniging voor bedrijfsvoorlichting „Rijnstreek-West". Chr. Sociale Belangen. 8 uur: Praat avond (M. Ruppert) Chr. Besturenbond. Donderdag. Luxor, 8 uur: A.B.C.-cabaret. Tentoonstellingen Prentenkabinet, werkdagen 1 uur tot half 5: houtsneden van A. Dürer (t.e.m. 11 Februari). Lakenhal: historische prenten (verza meling Robert Fruin) tot 1 Februari „De Speeldoos" speelde „In het Witte Paard" Het revue- en cabaretgezelschap „De Speeldoos" heeft Zaterdag in de grote zaal van de Burcht een uitvoering ge geven van het vrolijke spel „In het witte Paard" naar Osc. Blumenthal en Gustav Kadelburg. Van deze Tiroolse geschiede nis valt beslist wat te maken en tot op zekere hoogte is „De Speeldoos' hierin ook wel geslaagd. Aan vrolijke momenten heeft het de aanwezigen niet ontbroken, niet op de laatste plaats door het spel van de lampenfabrikant Gieseker. Ook de zang was aardig, evenals het vrolijke gejodel van Aafje Boer. Maar af was dit gedeelte toch niet. Eerlijk gezegd hebben we beter werk van dit gezelschap gezien. Het geheel zweemde helaas iets naar het begrip „rommelig", waartoe verschillende fac toren meewerkten. Onder meer mis schien ook de plaatsing van de stoelen? We zullen hopen, dat men met dit zwak bij een volgende uitvoering wat meer rekening houdt. Het komt de avond zeker ten goede! Dan nog één opmerking over de inhoud van het stuk: was het nu per se nodig, dat men een zich als spiritist voor doende ober namens de overleden man van de waardin liet spreken? In zijn openingswoord kon de voorzit ter, de heer H. H. Dongelmans, vertegen woordigers van zusterverenigingen wel kom heten, terwijl hij tevens enige mede delingen deed over de te houden tom bola. Het muzikale gedeelte werd ver zorgd door „The Skyliners" onder lei ding van de heer Louw Boellaard. Hulpvereniging G.Z.8. Morgenavond om 8 uur houdt de hulp vereniging Leiden van de Geref. Zen dingsbond in de Ned. Hervormde Kerk in gebouw Prediker een zendingssamen komst. Spreker is ds J. van der Velden van De Bilt. Veehouderdie drie koeien verloor, kreeg drie andere Rijnsburg heeft zich naam verworven door de bloementeelt. Rijnsburg is hard op weg, óók een voorbeeld van burger zin te worden. Werd geruime tijd ge leden iemand, wiens woonark was gezon ken, weer in de nieuwe spulletjes gezet, thans heeft de burgerij de helpende hand toegestoken aan een kleine veehouder. Eind vorig jaar werden drie van de vijf koeien, eigendom van de heer T. Zandbergen, Brouwerstraat 4, het slacht offer van de mond- en klauwzeerepide- mie. Een van de dieren stierf, twee andere L.O.I. misbruikten naam van een school Voor de Haagse arrondissementsrecht bank diende jeinde December de zaak drs A. van Vianen, directeur van de „Mid delbaar chemische school" te Leiden, tegen de Leidsche onderwijsinstellingen. De L.O.I. hadden hun analistenoplei ding, die tot Juli 1950 de naam „Leidse laboratoria voor onderwijs en industrie" had gedragen plotseling „Middelbare chemische school" genoemd. Hierdoor was verwarring ontstaan en leed drs Van Vianen schade. Verder is het gehalte van het door de L.O.I. gegeven onderricht veel minder goed dan dat van de Middel baar chemische school. De president verbood de L.O.I. de naam „Middelbare chemische school" te voeren op straffe van een dwangsom van 1000 voor iedere maal, dat in strijd met het vonnis wordt gehandeld. Voorts werden de L.O.I. veroordeeld tot betaling van de kosten van het kort geding. In het afgelopen jaar Op Schiphol 21 pet meer passagiers Op de intercontinentale lijnen 33 maal meer dan in '37 Via Schiphol zijn in het afgelopen jaar 21 pet meer passagiers vervoerd dan in het voorafgaande jaar, namelijk 465.000 tegen 383.000 een jaar tevoren. De omvang van de post nam toe met 12 pt, van de bagage met ruim 23 pet en van de goederen met 29 pet Sinds 1938 is het vervoer van passa giers op de Europese lijnen vier maal zc groot geworden en op de intercontinen- tcle lijnen niet minder dan 33 maaL Het binnenlandse vervoer is echter praktisch verdwenen. Het totaal-aantal opstijgingen is vorig jaar gedaald van 45.000 tot 41.000. Dez< vermindering is voornamelijk een ge volg van het feit dat het aantal terrein- vluchten is ingekrompen van bijna 17.000 tot 6500. Het aantal vluchten met keersvliegtuigen is toegenomen 22.500 tot 26.500. Het verlies dat Schiphol over 1951 heeft geleden wordt op ruim 1,8 mil- lioen geraamd. moesten worden afgemaakt. Dat beteken en zware slag voor Zandbergen, die deze vijf koeien en het ophalen schillen moet leven. Hij was de zwaarst getroffen veehouder van Rijnsburg. Dit begrepen een aantal mensen, voor het grootste deel uit het boerenvak Dankbaar ziet boer Zandbergen neer op de drie „burgerzin"-koeien. Foto N. van der Horst. kwamen. Met zijn achten gingen zij aan de Rijnsburgse deuren kloppen en het is bekend, dat die niet gesloten blijven als het er om gaat, iemand die in de nood zit te helpen. Er werd gegeven. Het be nodigde bedrag kwam bijeen en Vrijdag toog de oommissie naar de Leidse markt. Daar kocht men drie mooie, jonge koeien. Met een auto bracht men de die ren bij de stal van Zandbergen. Daar mee was de zaak afgedaan. Nu staan de glanzende koeien in dt %varme stal en zijn tevreden. De heer Zandbergen is dankbaar.... De koeien van Zandbergen. Het comité deelt ons mee, dat de burgerij in totaal 2039,75 bijeen heeft gebracht. Nagiften zijn hartelijk welkom. Donderdagavond om 8 uur hoopt ds Post in Concordia een lezing te houden voor de jongelin-gs- en meisjesvereni gingen. Filmavond Woensdagavond om 8 uur zullen i kleine kerk films worden vertoond het werk van Zonnegloren en Canada. De films over Canada zijn be schikbaar gesteld door de Canadese legatie in ons land. Welke Rijnsburger wil deze gelegenheid niet aangrijpen om eens een kijkje te nemen in het land, waar nu al zoveel dorpsgenoten ver- Dan zal ik het wel doen Mammoxith in Groningen (Van onze redacteur) Het kenmerk van het ware is eenvoud. Met evenveel recht kan men zeggen, dat juist eenvoudigen het best de waarheid zoeken. En zo is Bern. Boelens, 49 jaar oud, grafdelver op de begraafplaats het Esserveld in Groningen, één van die eenvoudige zielen, die. doordat ze blijven wat ze zijn, de waarheid dienen. Hoe wonderlijk het moge klinken: deze man, die geen andere opleiding genoot, dan die der lagere school, die nimmer grotere ambtelijke strevingen kende dan: grafdelver te zijn, deze man heeft voor een beter begrip over de wording van onze planeet belang rijke bijdragen geleverd. Dat begon op die gedenkwaardige dag u 17 jaar geleden, toen Boelens, bij het delven van een graf gesteenten ontdekte, t anders uitzagen dan gewone keien. Hij bekeek ze nauwkeuriger en ontdekte er fossielen, versteende resten van gedierten en planten, levend na die ge heimzinnige periode in de historie, die Bijbel aanduidt als „In de beginne", in verborgen waren. Van dat moment as zijn belangstelling voor de geolo gie gewekt. Sindsdien geldt hij voor een de beste amateur geologen in ons land. Zijn verzameling gesteenten is uniek en veel van wat hij bijeenbracht schonk hij in de loop der jaren aan in stellingen 't Begon in de huiskamer Mevrouw Boelens (moeder van 4 kin deren tussen 23 en 5 jaar) vertelt, als zij koffie brengt, „dat het in de huiskamer begon". Haar man had altijd al een ge weldige Interesse voor alles wat.natuur" Boele Boelens, zijn vader hield veel vogels en Bern.'s broers doen in bijen, zijn belangstelling ging naar we tenschap uit. Misschien was het het vak, dat hij koos, nadat hij van de lagere school kwam. De vergankelijkheid van het bestaan richt de aandacht op het eeuwige leven. Het is merkwaardig, maar met Bern. Boelens en zijn verzame ling in aanraking komt, schouwt iets an eeuwigheid! Geleerden wéten. Amateurs zoeken. Toen Bern. Boalens dus gesteenten vond, die versteende resten van koralen, van egels, van allerlei planten en dieren een lang verzonken wereld wa wist hij dat hij, om iets te begrijpen dat alles, studeren moest. „Ik heb toen veel moeten lezen" zegt hij. Zijn boekerij ia - r klein. Maar het is een uiterst selecte verzameling. Voor hem genoeg. Wat de beste werken van de meest pro minente geleerden schrijven, vindt hij ers bevestigd in dat wonderlijke Esserveld, een van de meest befaamde vindplaatsen van fossielen in de provin- e Groningen? Bern. Boelens hoort tot die verzame laars, die niet alleen willen hebben, die alles over hun verzameling willen weten. En die bereid zijn, anderen héél veel over te vertellen. Als Van Leeuwenhoek Als deze merkwaardige grafdelver niet met z'.n schop werkt, als hij geen andere werkzaamheden, dan de dagelijkse op de begraafplaats heeft te verrichten, zwerft hij. een rugzak bij zich. andere vind plaatsen van gesteenten af: het Urker- land, waarvan men dacht, dat het eer afgegraasd gebied was. Voorts kliffen aan de rand van het Gaasterland, de Hondsrug in Drenthe. Het komt voor, dat hele schoolklassen kinderen hem be geleiden. Een andere keer zijn het leden van de Nederlandse geologische vereni ging. Van al die reizen door het hele land, dat hij, geologisch kent als de beste, komt hij naar huis met kilo's stenen. Is het wonder dat mevrouw Boelens, toen haar man nog in de hulskamer werkte eerst en toen hij slaapkamers voor zijn stenen ging „vorderen" later, wel gezucht heeft? Want stenen hébben is niet alles. Zij moeten gedetermineerd, onderzocht wor den. Met hamer en beitel moet hij ze voorzichtig bewerken. Soms zitten de fossielen binnen in de steen. Eèn en vijf tig uur bikte hij op een stuk voormalig rotsblok, waaruit te lange leste een zeer fraai gedraaide, volkomen versteende kinkhoren te voorschijn kwam. Wij zeg gen „kinkhoren". De heer Boelens zegt „een slak uit het Siluur". En even vaak neemt de onderzoeker Boelens de microscoop om. met behulp van hem door wetenschappelijke instel lingen verstrekte ..strijkglaasjes". kleine vensters waarop de meest kenmerkende eigenschappen van de fossielen aange bracht zijn, de ouderdom, de herkomst en de betekenis van de vondsten va" stellen. De uitkomsten van het onderzoek schrijft hij allemaal op. Hij publiceert ze in de uitgaven van de Nederlandse Geo logische vereniging. 'En hij schreef, men met de heer P. Schuyff. een amb tenaar der gemeente Rotterdam, „m zegt de heer Boelens „een geleerd man netje". een boek: „Fossielen uit Noorde lijke zwerfstenen". Ja die geest van Antonie van Leeu wenhoek. kamerbewaarder van de sche penen van Delft, die de vader var microscopisch onderzoek werd, leeft nog in ons land. Zoals Bern. Boelens gebogen zit zijn microscoop, zo moet van Leeuwen hoek destijds haarvaten bekeken heb ben. waarin hij de bloedsomloop consta teerde! Boelens is een even grondig zoeker. Toen eens. bij het maken van een graf, een stuk kalksteen te voorschijn kwam waarin een holte zat, die aan de binnen zijde een merkwaardige afdruk vertoon de. was hij ervan overtuigd, dat het vul sel van die holte zich in het zand moest bevinden. Drie kubieke meter zand zeefde hij, met zijn makkers met de han den en eindelijk kwam het gezochte voorschijn: een prachtige „trilobiet" versteende kreeft. derland voorkomende rotsen. De Alands- eilanden, de landen om de Bothnische golf en dan vooral Zuid-Zweden, Got land in 't bijzonder, zijn de plaatsen van herkomst van deze fossielen. Enorme ijsmassa's, die eeuwen en eeuwen gele den Noord Europa bedekten, zoals ze nu op Groenland rusten, Ijebben deze ge steenten meegesleept, „Per ijs-postpakket verstuurd", zegt de heer Boelens. Zuidelijker streken, waar zij in de Gro ninger bodem tot rust kwamen. Er is zéér veel belangwekkends onder: vermoedelijk de eerste vondst van mammoethfragment een stuk been in Groningen gevonden, bevindt zich thans bij prof. dr A. E. van Giffen voor onderzoek. De heer Boelens toont uit zijn collec tie andere juwelen: zee-egels, inktvxs- achtigen, oer-kreeften, versteende koralen slakkensoorten, veel gesteenten, die gletscherkrassen en wormsporen verto nen, insluitsels veelal van wat de heer Boelens noemt, „sedimentaire zwerfste- die wijzen op een tropisch klimaat 'M J Scandinaviers Of er daar vroeger, héél vroeger, op de plaats waar nu dat Esserveld ligt zeearm geweest is? De heer Boelens helpt U, met zijn ir auteur Schuyff in het eerste hoofdstuk van hun boek al uit de droom. „Van stenen, die men in of nabij de stad Gro ningen in zand, leem of grint aantreft, is er geen enkele afkomstig van Ln Ne- Amateur I Maar eerst dertien seconden voor twaalf verschijnt de mens, en de menselijke be schaving een halve seconde vóór twaalf. Met geologisch verantwoorde kleuren zijn de verschillende „tijden" op deze klok ingeschetst. Om 9 uur 9 minuten het hierboven genoemde Cambrium, dat 80 millioen jaar duurt, daarop volgt het Siluur, dat 85 millioen jaar vordert, vervolgens Devoon met 40 millioen Jaar, dan het Carboon met 45 millioen jaar, (toen ontstonden de steenkoollagen), Bij zijn verzameling in het z.g. Siluur, een geologisch tijdvak, dat 350 millioen jaren achter ons ligt De millioenen jaren Ik wil het wel eerlijk bekennen: lk behoor tot die mensen, die altijd min ol meer ongelovig glimlachen als ze der gelijke astronomische getallen horen noemen. De wetenschap heeft i twijfel weinig waardering. Maar i voudig man als de heer Boelens begrijpt het. En die heeft de overtuiging, dat geen tegenstelling kén bestaan, tusi wat de bijbel over de schepping leert de wetenschap over de schepping ont dekt. Niet kén bestaan: omdat Gods Woord de waarheid is en de wetenschap de waarheid zoekt. En die uiteindelijk dus vindt op de wijze, als in de bijbel geopenbaard. Maar overal e wordt door eenvoudige gelovigen vergeten overal waar de mens speurt naar de handelingen van de eeuwige God, stuit hij op duizelingwekkende af standen in tijd en ruimte. Bij de sterren bij de atomen, bij de fossielen, die eer ste schepselen, die zó uit de hand var de Schepper kwamen. Daar liggen" ze, op een tafel in een Groningse kamer. Spre kende getuigen van de woorden dei Schrift: „en God zeide: dat de waterea wemelen van levende wezensToen schiep God de grote zeedieren en alle krioelende levende wezens" Boelens' boek komt die zin uit Gene sis op bladzijde 53 illustreren als hij schrijft: „Het is eigenlijk een nog steeds onopgelost probleem, hoe het komt, dat in cambrische gesteenten plotseling in zo grote hoeveelheden resten van „le vende wezens" worden gevonden en daaronder vrij hoog georganiseerde en daarvóór zo uiterst sporadisch. Het schijnt, dat een zeer groot gedeelte van de levende wezens in de praecambri- sche lagen geen of nauwelijks fossileer- bare skeletten bezaten. Pas ln het Cam brium schijnen plotseling verschillende diergroepen met kalkskeletten opgetre den te zijn en wel wonderlijk genoeg, nagenoeg gelijktijdig. In het Cambrium van Noord Amerika zijn ook prachtige afdrukken bekend van zulke hoogst ver gankelijke wezens als wormen en zee komkommers" Eeuwen worden uren Het woord „Cambrium" vindt U te rug op de geologische klok ln de kamer van de heer Boelens. Dat is een hulp middel, dat zeer sterk de gezangregel: „Gij, die d' eeuwen telt als uren" ln gedachten brengt. Het is een cirkel, on der verdeeld als een klok. Op die 'klok zijn 5 minuten 13.SS millioen jaren Een Iminuut Is 2.77 millioen jaren en 1 sec. 46.296 Jaren. Tussen zeven uur en half negen be gint op die klok het leven op aarde. het Perm dat 50 millioen Jaar vroeg, het Trias, dat er 25 millioen nodig had, het Jura, dat 43 millioen Jaar eiste, het krijttijdperk, dat de brontosaurussen bracht en 42 millioen Jaar duurde en vervolgens de .jongste tijden" die, hoe wel enkele minuten op de kaart, toch nog 65 millioen Jaar nodig hadden om tot ontwikkeling te komen. Men mag gerust de schouders opha len over deze astronomische cijfers. Als er maar aan gedacht wordt dat „dui zend jaren bij God als de dag van gis teren zijn." Waardering van allen Toen Bern Boelens zijn 25-Jarlg Jubi leum vierde als ambtenaar van de ge meente Groningen hebben vrienden de museumvorm aan de mooiste slaap kamer van het huis gegeven (door mevrouw Boelens bereidwillig afge staan, ,want als je zoiets onderneemt moet je het ook goed doen", die nu de verzameling herbergt. Daar zijn profes soren en naaisters, onderwijzers en schooljongens, timmerlieden en Ameri- kaanse geologen komen kijken. Hun namen staan alle in het gastenboek. Zij bewijzen de grote betekenis van deze grafdelver: een gids voor velen te zijn op een gebied, dat Ieders aandacht ge spannen bezig houdt. De manier waarop die kamer van de heer Boelens tot stand kwam getuigt van de waardering: de timmerman heeft gratis getimmerd, de schilder werkte In zijn vrije tijd en ieder, die iets doen kon beijverde zich het goed te doen. De heer Boelens meent, dat een ver zamelaar zijn stukken van waarde moet afgeven aan wetenschappelijke instellin gen. Die kunnen er wat mee doen. En overigens hoopt deze merkwaar dige amateur-geoloog, dat hij nog eens de kans zal krijgen Zuid-Zweden, het land waaruit hem ln een grijs-grijs ver leden zoveel kostbare gaven toevloei den. te bezoeken. Een bescheiden wens voor een man, wiens hele leven bestaan heeft uit het doorwroeten van de vaderlandse bodem en die daar nog iedere dag vreugde, voldoening én wetenschap ln vindt! Vergaan Duits schip Irene Oldendorff opgegeven Het Duitse schip Irene Oldendorff. dat zoals wij meldden, op Oudejaarsavond tussen de Westereems en het Huiberts- gat met 13 man is vergaan van wie de lijken op Borkum aanspoelden is door de scheepvaartmaatschappij Egon Oldendorff te Labeck opgegeven. Men l alleen n*— *i olievlek..#*

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 3