Hoe werkt nu toch precies de Staten-Generaal Ok roil zekerheid 2 MAANDAG 7 JANUARI 1952 Actueel, nu de verkiezingen naderen Een belangwekkende expositie in bet Haagse Gemeentemuseum Van 26 Mei tot 1 Juli zal in het Haagse Gemeentemuseum een tentoonstel ling worden gehouden, die een overzicht geeft van de geschiedenis der Staten-Generaal. Het initiatief hiertoe is uitgegaan van de voorzitter der Tweede Kamer, dr L. G. Kortenhorst. De bezoekers zullen een indruk krij gen, hoe in de loop der eeuwen de atandenvertegenwoordiging, zich ont wikkeld heeft tot de volksvertegenwoordiging, zoals wij deze heden ten dage kennen. Daar deze tentoonstelling vlak voor de verkiezingen wordt Ingericht, bevat zij tevens een instructie voor de kiezer, hoe nu eigenlijk de Staten-Generaal werken. Verscheidene documenten uit het Rijks archief zullen aanwezig zijn. Het ligt voorts in de bedoeling van het tentoongestelde een filmpje te doen ver vaardigen, dat door het gehele land ver toond zal worden. In het comité voor deze tentoonstelling hebben zitting de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, resp. mr J. Jonkman en dr L. G. Kortenhorst; de griffiers van belde colleges, prof. mr L. A. de Block en mr A. F. Schepel; de directeur van het Kabinet van H M. de Koningin, mej. mr M. A. Tellegén; de commissaris der Ko ningin in de provincie Zuid-Holland, mr L. A. Kesper; de secretaris-generaal van het Departement van Binnenlandse Zaken, dr M. J. Prinsen; de algemeen rijks- Gouden munten gestolen uit Nijmeegs museum Kostbaarste stuk (Gouden.Bul) lieten inbrekers liggen Zeven-en-twlntig gouden munten vor men de buit van inbrekers die dezer da gen hun slag hebben geslagen in het Gemeentemuseum van Oudheidkundige """oorwerpen aan het Mariënburgplein te Nijmegen. De dieven zijn zeer brutaal tewerk gegaan: ze hebben een ruit ge broken, binnen alle deuren geforceerd en vitrines opengebroken. De materiële waarde van het gestolene is niet zo groot ais wel de oudheidkundige waarde. Van de daders is nóg geen spoor. Hoewel de inbrekers het gehele mu seum hebben doorzocht, hebben zij slechts gouden munten uit twee -vitrines meegenomen. Het zijn geldstukken uit 1480, 1619, 1825 en andere jaren, afkom stig o.m. van Utrecht, Gelderland. Nij megen, Mainz en Zuid-Afrika. Zaterdag ging het gerucht, dat ook het voornaamste stuk van het museum, de „gouden bul" gestolen was (een zegel, gehecht aan een bul van keizer Karei IV. waarbij Nijmegen de stadsrechten ver kreeg). maar later bleek dat deze kost baarheid op een andere plaats in het museum bewaard werd, dan waar men haar vermist had. Voor publicatie in Podium Strafvervolging tegen schrijver Hermans Tegen de schrijver W. F. Hermans zal door de officier van Justitie te Amster dam een strafvervolging worden inge steld wegens beledigende uitlatingen over de Rooms-Katholieke bevolkings groep. Dit slaat op een gedeelte uit Her mans' boek „De heb altijd gelijk", dat werd gepubliceerd in het Mei-Juni-num- mer van het litteraire tijdschrift Podium. In Juli zijn bij de uitgeverij De Bezige Bij enkele nummers van dit tijdschrift in beslag genomen. Staatssecretaris Cals haJ, zoals men weet, meegedeeld dat de beslissing over het verlenen van subsidie aan Podium was uitgesteld in verband met de vr&ag of al dan niet een straf vervolging zou worden ingesteld. archivaris jhr. mr dr D. P. M. Gras- winckel; de gemeente-achlvaris dr W. Moll; staatsraad prof. mr R. Kranenburg; het lid der Eerste Kamer, prof. mr A. Anema; de voorzitter van het Haags Cul. tureel Centrum, mr H. van Riel en de directeur van de dienst voor Schone Kunsten, mr L. J. F. Wijsenbeek. Bestuurder vrijgesproken „Wacht even", zei agent, maar auto verdween Als zegt: politie-agent tegen „Wacht hier tot ik terug ben" wacht niet, dan bent u niet 6trafbaar. Dit ervoer de heer W. B. v. d. W. uit Hilversum, die voor een dergelijke kwestie door de Amsterdamse politie rechter bij verstek werd vrijgesproken. De betrokken agent had de heer Van der W. in Hilversum aangehouden, daar diens auto er zo gehavend uitzag dat de agent hem niet voor verder rijden ge schikt achtte. De politieman had de be stuurder bevolen te wachten tot hij een monteur had gehaald, maar toen de agent terugkwam, was de vogel gevlogen. De agent grondde zijn bevel op artikel 33 van de nieuwe wegenverkeerswet, waarin staat dot een automobilist ver plicht is zijn noodzakelijk medewerking te verlenen aan een onderzoek naar de „Vox populi vox Dei" ln alle stilte werd kerkdeur te Huissen weggebroken En honderden stroomden de volgende morgen de Paterskerk binnen In het Overbetuiwae Rijnstadje Huissen hebben Zaterdagavond twaalf mannen betrouwbaarheid van zijn wagen. De of- in alle stilte de zware eikenhouten deur flcier van justitie vond echter dat de po- van (het Paterakerkje uit de hengsels ge ntleman de auto naar het bureau had licht en in de moestuin van het klooster moeten laten rijden, en de rechter achtte neergelegd. De volgende morgen stroom- het ten laste gelegde wel bewezen, maar den honderden Hulssenaren naar de drie niet strafbaar. i diensten die er gehouden werden. Zaterdagmiddag bereikte de actie die Braille. In Barcelona is de honderd- er gevoerd is tegen de sliuiting van de ste sterfdag van prof. Louis Braille, de kapel (op last van het episcopaat is de uitvinder van het blindenschrift, her- kerk sinds 2 Januari gesloten) een daohit hoogtepunt. In pamfletten onder hei Behalve tal van vissersvaartuigen zijn ook vele aan de Franse kust gelegen hulzen het slachtoffer geworden van de storm. Deze foto werd genomen in Hossegol in Zuid-Frankrijk. Op de voorgrond de overblijfselen van een scheidingsmuur, die werd weggeslagen. De wal op de achtergrond illustreert duidelijk het geweld waarmee de storm te keer ging. Proces om 3'/2 millioen Is Overheid aansprakelijk voor bezettingshandelingen Strijdvraag deze week weer voor het Haagse Hol Woensdag zullen voor het Haagse hof de pleidooien gehouden worden ln een belangrijke procedure over de overheid3- aansprakelijkheid terzake van het bezet- tingsbeleid der rijksbureaux. Alle in Nederland aanwezige voorra den wol ter waarde van 15 millioen gul den, moesten in 1940 gedwongen aan hel Rijkswolbureau verkocht worden tegen een prijs, aanmerkelijk lager dan do toenmalige handelswaarde. De gedupeer de wolfabrikanten en wolhandelaren heb ben reeds in 1043 de staat gedagvaard tot een schadevergoeding van ln totaal ettelijke millioenen guldens. Hoewel de transacties van de Staat door het Haagse hof in 1949 onrechtmatig en- nietig zijn verklaard, is de Staat nochtans voor de schade niet aansprakelijk gehouden, omdat zijn ambtenaren geacht werden voornamelijk voor de bezetter gehandeld te hebben. De Hoge Raad heeft echter uitgemaakt, dat de Staat wel aansprakelijk is, Do fabrieken en wolhandelaren houden staande, dat de Staat met zijn transacties 3Mi millioen gulden heeft verdiend, maar de Staat ontkent dit met een beroep op de monetaire manipulaties van de be zetter, die hem uiteindelijk totaal heb- bij verarmd. Voor de wolfabrikanten en handelaren treedt als pleiter op mr A. J. M. van Dal, voor de Staat mr D. J. Veegens, beiden te Den Haag. (Advertentie). Spit. rheumatiek? "BAKKERTJE Ford wil achtste van personeel ontslaan De Nederlandse Fordfabriek te Am sterdam heeft vergunning aangevraagd om ongeveer honderd van de 800 perso neelsleden te ontslaan. Als er niet spoe dig verbetering in de toestand intreedt, vreest de directie binenkort voor ongeveer honderd man een ontslagver gunning te moeten aanvragen. De directie noemt voor deze aanvraag de volgende motieven: De opgelegde drastische beperking in de fabricage van trucks voor handelsdoeleinden (de ver vaardiging daarvan zou passen in het productieschema om voor korter of lan ger tijd de terugval in de bouw Van per sonenauto's op te vangen). Ten tweede de ongebreidelde import van omgebouw de automobielen, welke in Nederland generlei arbeid brengt. En ten derde het tot dusverre uitblijven van opdrachten, waarop Ford haar verwachtingen had ge vestigd. motto „Vox populi vox Del", de stem van het volk is de stem van God, werd gezogidi, dat deze demonstratie geen gehoorzaamheid aan het kerkelijke gezag wilde betekenen, maar dat het volk het recht heeft om tegen de sluiting te de monstreren. 's Avonds, terwijl men in de ka2ema van de Rijkspolitie de koppen bij elkaar stak om de maatregelen voor eventuele actie op Zondagmorgen te bespreken, slopen een aantal (nog onbekende) per sonen naar de Paterskerk. Voor een raam werd het traliewerk verwijderd. De ruit werd ingeslagen. Vier mannen klommen naar binnen en lieten aooi zij«deur zes anderen binnen. De overigen betrokken in alle stilte de wacht rond om de kerk. De deur werd van binnen losgeschroefd en de grendels werden los gemaakt. Met een koevoet werd de deur ten slotte uit de hengsels gelicht. Als een lopend vuurtje ging het nieuws door Huissen, dat er voor een groot deel de voorkeur aan geeft de kerk van de Paters Dominicanen te bezoeken plaats van de parochiekerk. Zondagmor gen om halfzes moesten honderden per sonen buiten de kerk wachten en de kerk zelf was stampvol. (Het gebouw kan 300 personen bevatten. Toen na halfuur deze Stille Mis geëindigd liep de kerk alweer vol voor de dienst van half zeven. De gemoederen werden overigens spoedig gekalmeerd, vooral omdat de parochie-geestelijkheid zich van elke commentaar onthield, ook in de preek. Uit de pers De brievenbus Het geval-Van der Putten heeft het licht gebracht, dat, als een minister naar waarheid ingelicht wil worden, hij er een eigen brievenbus op na moet hou- den, zo schrijft „De Tel Zoiets ervaart het publiek, als er frisse heidelucht door eon ministerieel depar tement waait. Het gebeurde brengt zowel de minister als zijn hoofdambtenaren ln een moeilijk parket. Hoe kan een minister samenwer ken met ambtenaren, die hij blijkbaar niet vertrouwt? En wat is de positie van een ambtenaar, wie door z(jn hoogste chef het vertrouwen is opgezegd? Beide partijen zijn verplicht de voor de hand liggende consequentie te trekken. Nu zijn wij geenszins er van overtuigd, dat juist op het departement van Oor log de geest het meest te wensen over laat. De" persoonlijkheid van minister Staf is ons een waarborg, dat ten minste daór spoedig genoeg de boel in orde komt. Het muurtje, waarover hij met een sierlijke zwaai is heen gesprongen, is niet de grote, dikke muur, waarover des tijds minister Wijer9 heeft gesproken en die voor minister Mulderije nog altijd een onoverkomelijke hindernis vormt. Zou de Nederlandse Heidemaatschappij ook nog niet over een knap jurist be schikken, die bereid is er een eigen brie venbus op na te houden? Een imposante foto, genomen van het achterdek van de „Veendam", die voor de gierende storm uit- stoomde. Meningsverschil over tuinbouw in P.B.O. „Centraal Bureau moet handel vertegenwoordigen" (Van een onzer verslaggevers) Wat zal de plaats van de tuinbouw zijri in het komende Landbouwschap? deze vraag moest de voorzitter va Chr. Boeren- en Tuindersbond, de hoer Chr. van den Heuvel, een antwoord ge ven op de tuinbouwconferentie van de C.B.T.B. in Birkhoven bij Amersfoort. Het Landbouwschap zal worden ge splitst in twaalf hoofdafdelingen: voor akkerbouw, veehouderij, bosbouw, tuin bouw enz. Behalve hot Landbouwschap, dat „horizontaal" wordt georganiseerd, zullen er voor de tuinbouw ook twee „verticale" productschappen komen: één voor sierteelt en één voor groenten en fruit. Een moeilijk punt is het verschil tus sen de standsorganisaties en het meer technisch gerlqjite Centraal Bureau voor Tuinbouwveilingen in Nederland. Men is het er over eens dat het Centraal Bureau zowel in de productschappen als in het Landbouwschap (hoofdafdeling tuin bouw) vertegenwoordigd moet zijn. Maar de vraag is: hoe moet dit gebeuren hoe sterk? Bij het vooroverleg heeft het Centraal Bureau verklaard dat het een producen- tenorganisatlé is. De heer Van den Heu vel vindt het echter een afzetorganisatie, die dan ook geen aanspraak moet maken op producentenzetels, maar op de zetels van de handol. Spr. verzette zich voorts tegen de opvatting dat voor het land bouwschap teveel bcvoogdheden ineens worden gevraagd. Ook verdedigde hij het overheidstoezicht achteraf op verorde ningen. Na 16 Maar» Jan van Riebeeck-postzegels Op 16 Maart wordt de „Jan van Rie- beeck-postzegel" uitgegeven ter herden king van het feit, dat het op 7 April 1952 300 jaar geleden is. dat de Nederlandse chirurgijn Jan van Riebocck als comman- deur van een kleine Nederlandse vloot van 3 schepen aan Afrika's Zuidkust voet aan wal zette. Hij deed dit in opdracht van de be windhebbers der Oost-Indische Com pagnie te Amsterdam, die een ravitall- leringsbasis, halverwege de wereldroute Amsterdam-Batavia aan de Zuidkust Afrika wilde vestigen. Niemand kon toen vermoeden, deze kleine Nederlandse nederzetting het begin was van een metropolis, die we thans onder de naam van Kaapstad ken- ;n. De zegels worden Uitgegeven met toeslag, dié zal worden gebruikt als steun bij de bouw van een Van Riebeeck- monument te Kaapstad. Zij zullen ver schijnen in vier waarden. Dc zegels zijn ontworpen door de hoer R. J. Drayer naar een portret van Jan van Riebeeck, geschilderd door J. Coeman. De uitvoe ring zal in Rotogravure geschieden. 29 u ding van Flip. Hij was degelijk en standvastig, Dat verdiepte haar innerlijk leven. Het gaf be- „Scheelt U iets, moeder? vroeg Annie be- geen draaibord, geen oppervlakkige wereldllng, rusting. Maar ook vertrouwen, zelfs in de toe- zorgd, toen ze even later samen in de kamer geen losbol. Meer dan eens had ze strijd en twij- komst. waren. fel bij hem ontdekt. En die dingen ontmoet men Want ze voorzag nieuwe moeilijkheden. ,,Neen, kind,' antwoordde moeder, „er scheelt niet bij onverschilligen. De familie Van Meerlekamp werd een avondje |a "iotc öe1"kb->cr wat las ze indertijd over Indië? Het ging over genood bij de Oostermans. geestelijke positie van de gelovigen „in de ver- Het ging er deftig toe. Mevrouw Oosterman, strooiir.g" Óp eenzame posten, waar geestelijke doktersvrouw, was een lieve verschijning, klein verzorging zo goed als ontbreekt. Die schrijver -. waagde zelfs de uitspraak: „Wie daar heen gaat, K. JONK HMD Geen moeilijkheden bij landbouwpensioenfonds Volgend jaar zijn tegoed- schrijvingen gereed Er behoeft bU onze verzekerden geen enkele reden tot ongerustheid te bestaan, alle gestorte premiebedragen zullen hen ten goede komen. Dit zei ons heden- ochtend de heer J. C. Schroder, directeur1 tijd hetzelfde, van het bedrijfspensioenfonds voor de - landbouw. Over die instelling schreef een hedenochtend verschenen blad opzienba rende onthullingen. De heer Schröder ontkende ten stel ligste, dat het fonds zich ln een admini stratieve knoop bevindt, die voorlopig nog niet Is ontward. Over 1949 is het rapport gereed. Het wordt binnenkort uitgereikt. Daarmee is de bewering, dat men nog bezig is de fouten van 1949 op te sporen, weerlegd. Volgend Jaar zal men zo ver zijn, dat de tegoadsehrUvingen over de Jaren 1950, 1951 en '52 klaar zijn. J mij niets, gelukkig.' „Ik dacht, dat U een beetje gejaagd was." Zo ging haar verjaardag voorbij. En meerdere dagen. Annie ging alles nog eens rustig overwegen. Uit haar bureautje nam ze de twee brieven, die ze van Flip ontving, om regel na regel nauwlet tend na te speuren, of er iets te vinden was, waarop ze enig vermoeden kon gronden. Maar ze vond niets. Er moest iets anders zijn, iets ergs, ziekte of ongeluk of dood. Waarom kreeg ze daarvan geen bericht? Dat was heel begrijpelijk, zijn ouders ontvingen zul ke berichten I Zijn ouders. Die konden haar inlichten. Zou ze daar heen gaan? Die vraag overwoog ze een paar dagen. Toen nam ze haar besluit. Ze kon Sen verhaal dat Hndtrt. ais «orioe 1940 begint niet langer wachten. Haar verjaardag was nu j3 verloren." Alles werkte daar op aan. het vijf weken achter de rug en de toestand nog al- klimaat, de dagelijkse omgeving, de geestelijke "jd hetzelfde. sfeer. Ze liep in de richting van Flips ouderhuis, Arbeidde Flip op zulk een gevaarlijke post? de gevel kon ze al zien. De deur ging open, zijn Ze dacht van niet, maar ze wist het niet zeker, ouders traden naar buiten en liepen de straat in, En was hij niet standvastig genoeg, om alle haar tegemoet. Ze zagen haar en ze praatten verleiding te weerstaan! Daar kon ze niet aan elkand®r- twijfelen. Want nu ging ze overwegen en vragen. Is het Toen ze dichterbij kwamen, keerden ze hun Soms kreeg ze 't benauwd met al die moeilijk- wel Gods wil, dat ik naar Indië ga, om mij te hoofd af en passeerden zonder groeten. heden, die zij alleen moest wegwerken zonder verbinden aan Flip? Bovendien is' Flip zeer Daar begreep ze niets van. Toen schoot het enige bijstand van mensen. waarschijnlijk voor mij verloren. Het heeft er haar te binnen, dat ook eergisteren Flips moe- Haar ouders zwegen. Soms speurde ze wel een alle schijn van. Is het misschien een aanwijzing ,^,„.-1—j. urn. uy .._jeen zweem van om Nico ,e aanvaarden en Flip los té laten? dat kon ze niet. Ze kon haar hart geen gestalte, een gastvrouw met fijne distinctie. Nico was Annie's tafelheer. Eerst een beetje nerveus, later wat vrijmoediger, maar altijd correct. Annie begreep wel, waar het heen ging. Nico Oosterman zou haar ten huwelijk vragen. Wat moest ze doen? Ze mocht Nico niet be driegen. Hem haar hand geven en haar hart re serveren voor een ander. Dat mocht niet. En zo gebeurde het. Binnen weinig dagen. Annie antwoordde, dat ze hem moest teleurstel- „Waarin moet je me teleurstellen?" „Omdat ik eerlijk tegenover je wil blijven. Meer kan ik niet zeggen." „Overweeg het nog eens. Laat me over een maand terugkomen." Dat kon Annie niet weigeren. Maar het verzwaarde haar strijd. Want nu ging ze overwegen en vragen. Is het der haar zonder groeten voorbij liep. Daar had onderzoekende blik bij vader ze toen niet op gelet, menende dat ze haar inder- bezorgde tederheid in het oog van moeder. Ze daad niet zag vond het wel hartelijk, dat haar ouders enige geweld doel). hn,r,rrri„,iri ktuy_- Zo verstreek de gestelde termijn. bezorgheid toonden, maar toch daar bleef het bij. Toen ging Annie opnieuw steun zoeken bij God. Van het eri van School en Kerk Bero epingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Woudenberg J. H. Cirkel te Ede. Bedankt: voor 's-Grevelduin-Ca- pele G. M. van Dieren te Ede. Benoemd: tot hulpprediker mét bij zondere opdracht bij de Herv. gemeente van Morra—Lioessens A. K. Wuis, hulp prediker te Westerbork, die deze benoe ming heeft aangenomen. Geref. Kerken Aangenomen: naar Haamstede J. H. Meyer, hulpprediker te Berkum, die bedankte voor Ter Aar, Vordeh en Wom- mels. Chr. Geref. Kerken Tweetal: te Zaamslag M. Baan te Dordrecht en P. de Smit te Zeist. Aangenomen: naar Naarden K. Bokhorst te Ede. Oecumenische Jeugdraad houdt conferentie De Oecumenische Jeugdraad houdt op 2 en 3 Februari in Amsterdam een con ferentie met als hoofdthema: „Eén kerk of géén.Dr H. van der Linde, s taris van de Oecumenische Raad, spreken over vernieuwingsbewegingen in de kerken. Anderen zullen spreken over allerlei oecumenische arbeid. Men kan zich voor deelneming voor 26 Ja nuari opgdven bij mej. P. H. Beekes, Bun- senstraat 16, Amsterdam. Dr P. J. Zuidema naar Java uitgezonden In de Kloppersingelkerk te Haarlem ls gisteren dr P. J. Zuidema uitgezonden naar het zcndingsveld. HU zal op 22 Januari naar Indonesië vertrekken dienst van de Geref. zending zUn arbeid in het Bethesda-hospitaal te DJokja, een onderbreking sinds de oorlogsjaren, te hervatten. BENOEMINGEN CHR. ONDERWIJS. Benoemd: tot leraar AVO aan de Chr. Huishoudschool te Dokkum H. van der Wal aldaar: tot onderwijzer aan Ned. Herv. school te Raamsdonkeveer M. C. Vergers t« BarnaveM. Benoemd: tot hoofd van de Chr. VOLO- school te De Lier Th de Vries te Wartena, tot onderwijzeres aan CNS-school te Rijs- Glazenwasser De ladder staat op en de driehoek hangt uit. Heel hoog in de lucht, voor een groezele staat de wasser te sponzen en zem Soms spat het omlaag en het valt op je kraag, maar zo nauw moet je dat nu niet H\j stapt in 't kozijn als een ruit is gedaan en wentelt zijn leer om zo verder te gaan Dat spaart fijn weer een loop naar beneden. Voor een andere ruit klinkt straks vrolijk gefluit, want wie veilig is, voelt zich tevreden. ROBBIE RADAR {Wordl vervolgdj Regeringscrisis dreigt in Oostenrijk Als gevolg van teruggave van landgoederen Uit protest tegen het teruggeven van 82 welvarende landgoederen aan prins Rüdiger Stahremberg. de oprichter en leider van de Heimwehr, die gewapende sieun gaf aan dc staatsgrepen van Dol- fuss in 1934 en fel anti-nazi was, hebben duizenden arbeiders in opdracht van de socialistische partij vanmorgen gestaakt, tn Wenen werden demonstraties gehou- dc... Taxi's stonden, voorzien van bordjes „buiten dienst", stil langs de trottoirs. terwUl ook bussen en trams niet verder reden. Een socialistisch blad maakte be kend. dat de socialistische partij, de grootste in het Oostenrijkse parlement, een wetsontwerp zal indienen om de teruggave van deze bezittingen teniet te doen. In politieke kringen vreest men zelfs voor eon regeringscrisis. Mogelijk zullen de communisten dé kwestie als wig gebruiken tussen de coalitiepartijen, de conservatieve volkspartij ên de s listische, die „in onmin" leven, mas het belang van de coalitie, reeds 6 jaar samengaan. De Amerikaanse steun aan Perzië Beginselen Handvest als basis Met Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken verklaarde, nog geen mededeling van de ambassadeur in Tehe ran te hebben ontvangen, althans geen officiële, volgens welke premier Mossa- deq de voorwaarden van de Amerikaanse economische hulD heeft aanvaard. Een missie van do Wereldbank ls* gisteren, in gezelschap van twee Perzische Inge nieurs, per vliegtuig uit Teheran naai Abadan vertrokken, óm poolshoogte t< nemen. Voorts verluidt, dat Mossadeq eer brief zond, waarin hU naleving der be ginselen van het Handvest der V.N. als voorwaarde stelt voor de Perzische aan vaarding van Amerikaanse steun. De kwestie van het verlenen van militaire steun moét gescheiden blijven van de economische hulpverlening. Tegemoetkoming aan Russische wens De bijeenkomsten van de Veiligheidsraad Zoals men weet. is een zeer belangrijke kwestie in de Ver. Naties te Parijs het Westelijke plan voor collectieve veilg- heid. Aan alle betrokken landen wordt verzocht ln een betreffende resolutie troepen beschikbaar te stellen voor een „schaduwleger" der V.N. tegen aggressie. Daarop heeft dc Rus Wisjlnsky aange drongen op een bijzondere zitting van de Veiligheidsraad. Vóór- en tegenstanders hebben hun stem doen horen. De stand van zaken is nu zo, dat de elf landen, die de Westelijke resolutie Indienen, er een artikel aan hebben .toegevoegd. Dit luidt: Aan do Veiligheidsraad wordt verzocht, periodieke bijeenkomst te beleggen, wanneer de Raad het tijdstip hiervoor ..geschikt" acht. Vandaag wordt de ver gadering voortgezet. Aardbeving. Het aantal slachtoffers bij de aardbeving in Turkije, waarvan wij gisteren melding maakten, is opge lopen tot 93. Kerken verrijzen in de Noordoost-polder De kerkelijke activiteit in de Noord oost-Polder neemt toe. Nu men een over zicht heeft over 1951 blijkt dat er aller wegen plannen zijn voor kerkbouw, ver- cnigingsarbeid en wat dies meer zij. Van Hervormde zijde vernamen wij, dat de kerk in de hoofdplaats van de polder, Emmeloord, op de vastgestelde tijd ge reed zal zijn. Dezer dagen zou voorts de kerkbouw in Ens worden aanbesteed. Voor Marknesse worden een kerk met 500 zitplaatsen, een verenigingsgebouw met 180 plaatsen, een consistorie en een pastorie ontworpen. Ook voor Kraggen- burg is een architect aangewezen, voor de bouw van een kerkje en een vereni gingszaal. Bant kreeg intussen een nood kerk voor Hervormden en Gereformeer den. In Luttelgeest kunnen in een be hoorlijke ruimte deze maand kerkdien sten beginnen. Intussen zet de groei van de gemeenten zich regelmatig voort. In jeugd- en Zon dagsschoolwerk kampt men nog met ge brek aan goede leiding. De vrouwen verenigingen bloeien en Jonge Kerk en mannenvereniglngen zijn er ook te vin den. Kerkkoren hebben er grote belang stelling. De Kerk leeft in dit nieuwe gebied! Uitwisseling van studenten in de techniek Vanmorgen begon in een der gebou wen van de Technische Hogeschool te Delft onder leiding van de rector magni ficus, prof. dr O. Bottema, een conferen tie waarop de internationale uitwisseling van studenten wordt besproken. Deze internationale uitwisseling is bedoeld om studenten in de technische wetenschap pen practisch te laten werken. In 1948 werden in dit verband 920 Ned. studenten uitgezonden en ontving ons land 77 buitenlanders; in 1949 resp. 1236 en 123; in 1950 resp. 1672 en 142 en in het afgelopen jaar resp. 2433 en 207. Deze 207 buitenlandse studenten van het vo rige jaar werden hier te lande te werk gesteld bij 64 fabrieken en overheids diensten. Duitse predikant dankte Ned. Herv. Kerk Dezer dagen ontving het moderamen van de generale synode der Ned. Her vormde Kerk bezoek van ds H. Stem pel uit Speyérn, presidennt van de Evangelische Kerk in de Palts. Dr Stem pel bezoekt momenteel in Nederland, België en Frankrijk de Duitse gevange nen. Ter gelegenheid daarvan bracht hij aan de Hervormde synode de dank over van de Evangelische Kerk in Duits land voor de hulp die de Ned. Herv. Kerk geboden heeft in de pastorale ver zorging van de Duitse gevangenen. Hel lied dei aethergolven DINSDAG. 8 JANUARI 1992 HILVERSUM I. 402 m. AVRO: 7.00 Nieuws 7.15 Ochtendgymnas tiek 7.30 Zendeislulting 0.00 Nieuws 9.10 Morgenwijding 9 25 Gram 9.30 De Groente man Ö.40 Gram 10.50 Voor de kleuters 11.00 Voor dè zieken 11.30 Sopraan en plano 12.00 Orgel en accordeon 12.40 Planoduo 1.00 Nieuws 1.15 Mededelingen 120 Promenade orkest 2.00 Voor de vrouw 2.30 Zwitsers en semble en soliste 3.00 Gram 3.30 „Onze Ame rikaanse buren" 4.05 Kinderkoor 4.30 Zen dersluiting 6.00 Nieuws 6.15 Gram 6 30 RVU: prof dr S W Tromp: „Enkele practlsehe as- p-cten van het Techn. Hulpprogramma der V.N. aan minder ontwikkelde gebieden". Het techn. hulpprogramma in Afghanistan. T.00 Voor de kinderen 7 05 Pianospel 7.15 „Paris vous parle" 7.20 Koorconcert 750 Militaire reportage 8.00 Nieuws 8.05 Actuali teiten 8.15 Gevarieerd programma 9.15 Gram 9.25 „In een lijstje", causerie 9.30 Orkest concert 10.00 ,.Dit is uw land. uw volk", klankbeeld 1045 Buitenlands overzicht 11.00 Nieuws 11.15 Jazzmuziek 11.45 Gram. 7.30 Zendersluiting 9.00 Nieuws 9.10 Voor de huisvrouw 9.35 Gram 9.45 Lichtbaken 10.00 Voer de kleuters 10.15 Gram 10.40 School radio 11.00 Voor de vrouw 11.30 Schoolradio 12.03 Metropole-orkest en solist 12.55 Zonne wijzer 1.00 Nieuws 1.20 Actualiteiten 1.25 Kamerorkest 2.00 Gevarieerd programma 2.53 Gram 3.30 Ziekonlof 4.00 Voor do zie ken 4.30 Zendersluiting 6.00 Nieuws 6.15 Ac tualiteiten 620 Sport 6.30 Gram 6.45 Cursus voor lekenspelers 7.00 „Hier is vrl) Europa", vaudeville-programma 7.30 Gram 7.40 „Dit ia leven" 7.50 Gram 8.00 Nieuws 8.00 De ge wone man 8.15 Radio Philharmonlsch orkest en solist 9.10 „De radiodokter", causerie (Cello en piano) 9.45 Actualiteiten 10.45 Avondgebed 11.00 Nieuws 11.15 „Gezond ge zin". causerie 11.25 Gramofoonmuztek. ENGELAND. BBC Home Service. 330 m. 12.00 Gram 12.30 Pianorecital 1.00 ,,Have a go" 1.30 Voor de arbeiders 2.00 Nieuws 2.10 Gevarieerd programma 3.10 Lichte mu- .00 Vespers 4 45 Schots orkest 6.00 Voor de kinderen 7.00 Nieuws 7.15 Sport T.21 Gram 8.00 Gevarieerd programma 8.30 Klankbeeld 9.00 Discussie 10.00 Nieuws 10.15 Wereldoverzicht 10.30 Gevarieerd program ma 11.00 Muzikale causerie 11.30 Bariton en sopraan 11.55 Verslag V.N, 12.00 Nieuws. ENGELAND BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12.00 Mrs Dale's dagboek 12.15 Onbekend 12.45 Voordracht 1.00 Dansmuziek 1.30 BBC Northern Orchestra 2.15 Voor de kinderen 2. 5 Voor de kleuters 3.00 Voor de vrouw 4.00 Gevarieerde muziek 4.30 Voor de sol daten 4.43 Dansorkest 5.15 Mrs Dale's dag boek 5 30 Amusementsorkest en soliste 6.15 Orgelspel 630 Rendezvous 7.00 Gevarieerd programma 7.45 Hoorspel 8.00 Nieuws 8.25 Sport 8.30 Verzoekprogramma 9 00 Opera orkest 10.00 Gevarieerd programma 10.30 Discussie 11.00 Nieuws 1115 Actualiteiten 11.20 Amusementsmuziek 12.00 Voordracht 1219 Lichte muziek 12.56 Nifeuws. FRANKRIJK. NATIONAAL PROGRAMMA 2.00 Gram 12 30 Orkestconcerf 1.00 Nieuwe I Zang 2.00 Nieuws 2 05 Pianorecital 6 30 lerlkaanie uitzending 7.00 Orke6tconcert 8 00 Kamermuziek 1100 Voordracht met gi- Hl 11.20 Gram 11.45 Nieuws. BRUSSEL. 484 m. Omroeporkest 1.00 Nieuws 1.10, 1.23, 2.30. 3.00 en 4.00 Gram 4.30 Viool cn plano 4 57 Gram 5.00 Nieuws 5.10 Dansmuziek 6.00 Gram 7.00 Omroeporkest 7.45 Nieuws 8.00 Omroeporkest, solisten en planokwintet 9.30 Gram 10.00 Nieuws 10.10 Vlooi en plano 10.45 Gram 10 55 Nieuws 11.00 Dansmuziek 11.50 Nieuws. TELEVISIE LOPIK Dinsdag KRO: 8 15—9.45: 1, Foto-reportage; Film: 3. „Kampvuren langs de evenaar"; Weeroverzicht; Pauze. 8. Theaterbureau Ie Fikaró.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2