Jlicuwe geihitffe Gftmrani Churchill werd op Amerikaanse bodem geestdriftig ontvangen Basis gelegd voor belangrijkste wereldvraagstukken Opzienbarende toestanden op ministerie van Oorlog Carlsen met de Enterprise spoedig in Falmouth? Eisenhower candidaat voor 't presidentschap? Wist U Over een naam MAANDAG 7 JANUARI 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week. Twee en dertigste jaargang No 9322 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantvastltlt Is «Mleum oiyo &<rt la tcgbenspotf DE ZEE-EGELS EN HET SCHEPPINGSVERHAAL De conferentie met Truman ^•HURCHILL EN TRUMAN hebben reeds zes uur lang met elkaar gesproken, gedeelteijk onder vier ogen. De basis werd gelegd voor de conferentie over de belangrijkste wereldproblemen, die vandaag aan vangt. Toen de Britse premier op het vliegveld van Washington arri veerde, werd hij begroet door Truman, terwijl mede aanwezig waren het gehele kabinet, de stafchefs en vele ambassadeurs. Staande voor een batterij van microfoons en honderden verslaggevers, zei Truman tegen Churchill: „Ik kan U niet vertellen, hoe welkom U bent; Amerika wenst de vriendschap met Groot Brittannië te verstevigen". De New Yorkse bladen behandelen de conferentie tussen Truman en de Britse premier als het belangrijkste nieuws van de dag. Er was zelfs een krant, die twee verslaggevers met draagbare radio-ontvangst- en zendtoestellen met sleepboten de haven in stuurde, waar Churchill aankwam. President een laatste aflevering aan van zijn beroemde boek over de tweede wereldoorlog, hetwelk gebonden was in rood leer. Truman bood op zijn beurt de Britse premier, in ruil voor zijn gesehen- ken, een volledig stel glaswerk aan van de „Williamsburg". Gisteren heeft de Britse premier met de Amerikaanse min. van Defensie, Lovett, alvast de uiteenloopende Brits- Amerikaanse inzichten over de strategie van het Westen besproken. Hierbij waTen ook Eden, Dean Acheson, de Ameri kaanse stafchefs en Averell Harriman, in zijn functie van administrateur van het program voor de wederzijdse hulp- verenigding, aanwezig. Op een persconfe rentie heeft Churchill verklaard, dat hij de Atlantische Oceaan was overgestoken, teneinde tussen de regeringschefs aan beide zijden van de Oceaan, een hechte samenwerking tot stand te brengen. Het gaat dus in de eerste plaats om een kenning van standpunten. Men vroeg de Britse premier of hij enig nut verwachtte van een bijeenkomst der Grote Drie. dus van Stalin. Truman en hemzelf. Hierop antwoordde Chur- chiU, dat dit geheel van de omstandig heden zou afhangen. Hij wees er op, dat de Russen evengoed hun moeilijkheden hebben als Britten en Amerikanen. Men stelde hem de langzamerhand „gebruike lijke" vraag, of, naar zijn oordeel, de Russische bedreiging van de wereldvrede was toe- of afgenomen, en toen9teeg een luid gelach op. Want, een hevige trek doende aan zijn zware sigaar, gaf Chur chill ten antwoord: „Maar ik ben toch geen lid van him kabinet". Hij verwees naar hetgeen hij eerder reeds in Lagerhuis had gezegd, namelijk, dat het gevaar voor een wereldoorlog in ieder geva niet groter was dan dn de dagen van de Berlijnse luchtbrug. Echter was het zaak op zijn hoede te blijven. Wij wijzen er nog op, dat de Queen Mary, die immers twee dagen te laat uit Engeland was vertrokken, hem vrijwel op tijd in de haven van New York bracht. Een kotter van de kustwacht kwam langszij om Churchill, Eden andere leden der staf aan boord te ChuTchill heeft Truman een model aangeboden van het pelgrimschip Mayflower. Dit is gemaakt uit hout van het oorspronkelijke schip, waarmee de Pelgrimvaders in 1620 uit Engeland naar Amerika overstaken. Verder bood hij de In de Suezzone Ontruiming van een dorp geëist Britse veiligheidsmaatregel De commandant der Britse troepen in Egypte, generaal Erskine, heeft gelast, dat het dorp Kafr Abdoe moet worden ontruimd. Een deel van dit dorp werd vorige maand door Britse tanks met de grond gelijk gemaakt, ten behoeve van een weg naar de Waterzuiverings-instal- laties van Suez. De overgebleven huizen werden door Egyptenaren gebruikt als springplank voor aanvallen, de vorige week werd er een kleine veldslag ge leverd. Suez blijft gesloten voor ieder, die daar niet strikt nodig is ten behoeve der opehbare veiligheid en de volksgezond heid. Gisteren hebben Engelse ar beiders voor het huis van premier Nahas Pasja te Cairo gedemonstreerd. Egypte heeft een Britse nota, waarin geprotes teerd werd tegen de toon der Egyptische pers, van de hand gewezen. Men zal zich herinneren, dat een extremistisch orgaan te Cairo een hoge beloning uitloofde voor de vermoording van generaal Erskine. Vermelden wij nog, dat volgens de Egyptische bladen op het „Koninklijk Pa leis eind Januari of begin Februari eer „blijde gebeurtenis" wordt verwacht. De erkennning van Faioek Engeland ontstemd op Indonesië De Indonesische ambassadeur te Lon den, dr Soebadrio, is Zaterdag te Dja karta aangekomen om overleg te plegen met zijn regering. Een der voornaamste punten van bespreking is de Indonesi sche erkenning van Koning Faroek als koning van Egypte en de Soedan. Britse zaakgelastigde te Djakarta heeft bezwaren geuit tegen deze erkenning. Dr Soebandrio zak drie weken te Djakarta verblijven alvorens naar Londen terug te keren. A.F.P. vermeldt een gerucht, dat hij niet meer zal terugkeren. Belgisch vliegtuig moest bij Nieuwerkerk landen Gistermiddag is in Nieuwerkerk a/d IJssel een Belgisch sportvliegtuigje, Auster, na een noodlanding over de kop geslagen. De twee inzittenden, F Clerq en K. de Goeve uift Knocke, bleven ongedeerd. Zij waren op weg naar Ypenburg „verdwaald" en landden ten slotte Nieuwerkerk naa9t de spoorbaan die in Tot opperbevelhebber van de Ita> liaanse vlootstrijdkraehten is benoemd admiraal Guisej-pe Manfredi. Weduwe van flemout zoekt recht Van der Putten: Niet erken telijk, wel verheugd De echtgenote van de in 1948 te Lem- bang vermoorde vaandrig Aernout heeft, naar aanleiding van de rehabilitatie van de heer Van der Putten door minister Staf, aan de procureur-generaal te 's-Gra- venhage verzocht, de instructie te her openen inzake de dood van haar man. Verteld wordt namelijk, dat de vaandrig vermoord is, aldus het Alg. Dagblad. De heer Van der Putten verklaarde, niet erkentelijk, doch wel verheugd te zijn over zijn volledig eerherstel. Hij dankbaar te mogen werken onder e departement, aan welks hoofd minister Staf staat, die het aandurfde hem vol komen te rehabiliteren, ondanks het rap port van drie vooraanstaande Nederlan ders. Misschien is het onkunde van dc heren geweest. Ik deed niets anders dan mijn plicht, voegde hij er aan toe, door de hoogste gezagsdrager op de hoogte te stellen van ontdekte onregelmatigheden. Een historisch ogenblik: Truman begroet Winston Churchill bij diens aan komst op het vliegveld van Washington. De Engelse premier had in New York, waar hij met de „Queen Mary" arriveerde, het vliegtuig naar de Amerikaanse hoofdstad genomen. Blieven aan minister Stal zouden zijn onderschept Het onderzoek, dat minister Staf persoonlijk heeft ingesteld naar de zaak- Van der Putten, heeft toestanden bij het ministerie van Oorlog aan het licht gebracht, die men in ons land niet voor mogelijk zou houden, aldus meldt een verslaggever van Trouw. Zo bleek dat rapporten, die rechtstreeks voor de minister bedoeld waren, door een of meer van de ambtenaren niet alleen werden onderschept, doch bovendien verdraaid. Zo kon het gebeuren, dat terwijl de directe chef van de heer Van der Putten gunstige beoordelingen over deze amb tenaar naar de minister zond, minister Staf later verklaarde, dat hy tot het laatst toe alleen „uiterst ongunstige" be richten had ontvangen. Nog heden ontslag van kabinet Pholien? Premier in audiëntie bij Koning Boudewijn Naar de Brusselse corr. van het A.NP., verneemt, zal de reeds lang verwachte wijziging in de homogeen R. Katholieke regering Pholien zich nu spoedig vol trekken. De voorzitter van de C.VP. zou een lijst van een zestal persoonlijkheden aan Koning Boudewijn hebben voorge legd, bereid de heer Pholien als premier op te volgen. Men neemt aan, dat Gaston Eyskens de meeste kans heeft op het premierschap. De huidige regering zou worden versterkt met enige R. Katho lieke ministers, die na de ontknoping der koningskwestie enigszins bij de C.V.P. in ongenade waren geraakt. Dit staat vast, dat minister Pholien reeds vanochtend vroeg in audiëntie bij Koning Boudewijn was. Er deden geruchten in de Wetstraat de ronde, dat nog heden het ontslag van de regering Pholien zou worden aange boden. Het is geen wonder, dat de minister van Oorlog er onder deze omstandig heden de voorkeur aan geeft, belangrijke correspondentie rechtstreeks aan privé-adres te ontvangen in plaats van op het ministerie. Tot zover Trouw. Het merkwaardige is, dat het bureau van de minister de pers afscheept met een verwijzing de Legervoorlichtingsdienst, terwijl deze laatste nog helemaal niet over deze geenszins onbelangrijke kwestie is inge licht. Men zegt wel eens: geen tijding goede tijding. Maar we twijfelen En dit is Kenneth Roger Dancy, de 27-jarige eerste stuurman van de „Turmoil", die thans de „Flying Enterprise" naar een veilige haven sleept. De stranding voor Petten Wordt de Frameggen een tweede C. A. Banck Een gebroken tros was het enige re sultaat dat vijf zeeslepers Zaterdagnacht konden bereiken bij hun zoveelste poging om het Noorse stoomschip Frameggen van de Hondbosse Zeewering bij het Noordhollandse plaatsje Petten te trek ken. Doordat tengevolge van de aflan dige wind slechts weinig water onder het schip stond, was er geen beweging in de boot te krijgen. Volgens deskun digen zal de Noor wel op het springtij van half Januari moeten wachten. Intus sen trekt de Frameggen reeds bijna even veel bekijks als ongeveer drie jaar ge leden de C. A. Banck, die in Juli 1949 na 150 dagen te hebben vast gezeten bij Bloemendaal werd vlot gesleept. Niemöller sprak met het Russische vredescomité Ds Martin Niemöller heeft Zaterdag in Moskou een onderhoud gehad met het be stuur van het Russische „Vredescomité". Hij verklaarde, dat het overleg „bevre digend" was geweest. Hij heeft ook be sprekingen gevoerd met de Sowjetrussi- sche regeringsraad, die belast is met de zaken van de Russische Orthodoxe Kerk en godsdienstoefeningen. Zondagavond heeft ds Niemöller ge preekt in een Kerstdienst van de Bap tisten kerk van Moskou (ook de Baptis ten in Rusland Vieren Kerstfeest volgens de oude Juliaanse kalender, die bij de Grieks-Orthodoxe Kerk in gebruik is). Daarna woonde hij de Kerstnachtdienst bij in de Ilochofsky kathedraal. Indien het weer rustig blijit De stoere zeerob zal een grootse ontvangst worden bereid DE ZEGEVAART VAN KAPITEIN CARLSEN, wiens schip de Flying Enterprise met een snelheid van 3 Yz knoop (plm. 6% km) per uur door de Britse zee-sleepboot Turmoil naar de haven van Falmouth wordt gesleept, kan morgenavond of in de loop van Woensdag zijn beëindigd. Dit hangt af van de weersomstandigheden. De commandant van de Amerikaan se torpedoboot jager John W. Weeks, die in de buurt van de Enterprise heeft gepatrouilleerd en, zoals wij meldden, door de Willard Keith is afgelost, geeft Carlsen 75% kans, zijn vrachtboot veilig de haven te bereiken. In tussen wacht deze laatste een grootse ontvangst. Gisteravond bevond de sleep, die een lengte van 750 meter heeft en door de mistbanken een gevaar voor de scheep vaart oplevert, zich op ongeveer km van Falmouth. Het weer was helder en de zee rustig: het zicht 10 myl (1 mijl is 1852 meter). De slagzij, van 50 tot graden, is nog steeds ongewijzigd. Turmoil heeft geseind, dat kapitein Carlsen en stuurman Dancy, die zoals men weet is overgeklauterd op de Flying Enterprise, voortdurend over het hel lende dek kruipen om de tros te contro leren, die zjj hebben ingevet. Een aan bod van de Franse sleepboot Abeille 25 om nog een kabel te bevestigen, werd afgeslagen, omdat dit de twee opvaren den teveel inspanning zou kosten. Mocht de sleeptros breken, dan is men voor nemens een ankerketting te gebruiken. Kapitein Carlsen heeft nogmaals geseind zich opperbest te voelen. De torpedoboot- jager Willard Keith heeft vlees, wi koffie, vruchten, koekjes, kaarsen ei cifers via een lijn aan boord van de En terprise gekregen. Verder werden Carl sen en Dancy gisteren verrast met gekookt maal van biefstuk en groenten voor Carlsen het eerste sedert onge veer 10 dagen. Ook de kaarsen kwamen uitstekend van pas, omdat hun voorraad juist een dag tevoren was uitgeput. En dat terwijl kaarsen voor deze kranige zeelieden de enige licht- en warmtebron betekenen. Inmiddels wordt kapitein Carlsen een glorieuze ontvangst bereid. In Londen zijn de beste hotelsuites voor hem en stuurman Dancy gereserveerd. De ouders van Carlsen zijn uit Kopenhagen in Lon den aangekomen, om als eersten hun dappere zoon, aan wie zij een telegram met de inhoud „Wü zijn trots op je" lieten seinen, te kunnen begroeten. Na de triomfale intocht in Engeland, zal de kapitein in zijn woonplaats, Wood- bridge (New Yersey, Y.S.), waar zijn heldendaden het gesprek van de dag vormen, op glorieuze wijze worden in gehaald. Er zijn plannen voor een op tocht om hem de sleutels van de stad te overhandigen. Volgens een bericht van Geen commentaar uif Parijs Amerikaans Senator weet zeker, dat de generaal tot de Republikeinen behoort p ENERAAL EISENHOWER wordt door de Amerikaanse, Republikeinse Senator Lodge candidaat gesteld bij de vóórverkiezingen voor het Presidentschap der Ver. Staten. Zulks in de Amerikaanse staat New Hampshire. Deze mededeling werd gedaan op een persconferentie te Washington. Lodge voegde hier aan toe, dit besluit genomen te hebben, nadat Eisenhower de uitdrukkelijke verzekering had gegeven, dat hij Republikein is. Wat is nu de consequentie van deze publicatie van Lodge? Als generaal Eisenhower niet dingt naar het Presi dentschap der Ver. Staten, dan zal hij binnen tien dagen moeten verzoeken, zijn van de candidatenlijst af te voeren. Geschiedt zulks niet, dan kan de gene raal zich niet meer terugtrekken en zelfs door de Democraten candidaat gesteld worden. Uiteraard werd het hoofdkwar tier van Eisenhower te Parijs bestormd met vragen, maar volgens een woord voerder van het hoofdkwartier, wilde de generaal geen commentaar geven. In een schrijven aan gouverneur Adams van New Hampshire schreef Lodge, die leider is der beweging ..Eisenhower als President" dat hij deze kwestie niet rechtstreeks aan de generaal kon voor leggen, omdat deze zich niet met eer candidatuur-actie mag bezighouden, zo lang hij uniform draagt. Het merkwaar dige feit doet zich voor, dat Eisenhower ook door de democraten candidaat kan Broet het in Albanië Het nationale comité voor een Albanië heeft inlichtingen uit Albanië ontvangen, volgens welke het land zich binnenkort van het heersende rode regime zal bevrijden. worden gesteld. Althans hebben sommige leden der Democratische partij te kennen gegeven, een petitie te zullen laten cir culeren, op hun politieke bijeenkomst tegen 11 Maart a.s., aldus Ass. Press. t was gisteren juist een jaar geleden, dat generaal Eisenhower zijn taak als opperbevelhebber der Geallieerde strijd krachten in Europa op zich nam. Twee koeriers naar Indonesië Naar het A.NP. verneemt, is de Indo nesische delegatie, die voor besprekin gen inzake de verhouding Nederland Indonesië thans hier te lande vertoeft, Zaterdagmiddag in vergadering bijeen geweest. In de algemene toestand aanzien van de onderhandelingen, naar vernomen werdi, nog geen wijziging ingetreden. Men besloot, twee afgevaar digden van de delegatie ais koeriers naar Indonesië te zenden om de Indone sische regering op de hoogte te houden van de stand van zaken inzake de derhandelingen en om namens de dele gatie met de Idonesische regering nader overleg te plegen. Het zijn de heren As- raroedin en luitenant kolonel Dahlan Djambek. DAT met de ontginning van de Vre- depeel bij Venray (L.) thans is begon nen door het graven van een afvoerka naal voor grondwater en door het aan leggen van een weg tussen Venray en het nieuw te stichten dorp. DAT Dinsdag in het marine-opleidings kamp te Hilversum 33 adelborsten 1ste klasse als officier worden beëdigd. DAT aan de harmonie Ontspanning na Arbeid te Valkenswaard (N.-Br.) t.g.v. haar 75-jarig bestaan het praedicaat „Koninklijke" is verleend en de bevol king bijna f6700 heeft geschonken. DAT ook in Veenendaal de burgerzin lening van f500 000 wegens gebrek aatf belangstelling niet doorgaat. DAT een inspecteur en een bewaker van de Ver. Nachtveiligheidsdiensten te A'dam twee mannen op heterdaad betrap ten bij de diefstal van koper in het be drijf van de fa Nemeg en beide dieven zijn gearresteerd. DAT een Belgische organisatie van De Spar-winkeliers op 14 Januari met 350 personen vergadert in Maastricht, daar in heel Belgisch Limburg geen geschik te zaal kon worden gevonden. DAT het koor De Maastreechter Staar op zijn as. reis naar Parijs wórdt ver gezeld door de commissaris der Konin gin In Limburg, mr F. Houben en door de burgemeester van Maastricht, mr W. DAT de neus van het Van Heutsz-m nument op het Olympiaplein in A'da door onbekenden met rode menie is b smeurd. DAT het centrale Duitse soldatenkerk- hof in Venray (L.). waar 25.000 militai ren liggen begraven, door de Dienst Identificatie en Berging is overgedragen aan het ministerie van Oorlog. DAT in 1951 in de haven van IJmuiden 14.135 (v.j. 12.900) schepen zijn binnen gelopen met een inhoud van bijna 3.2 millioen (vj. bijna 2,9 millioen) kubieke DAT men in Herkenbosch (L.) dag er nacht in de weer is met de jacht op wil de zwijnen en reeds 5 evers zijn neer geveld. maar 22 andere over de grens zijn verdwenen. DAT ter ontlasting van de Rheingold, de trein tussen Basel en Hoek van Hol land, in de komende zomer een nieuwe trein zal worden ingelast, die Rheinpfeu zal worden genoemd en uitsluitend wa gons le en 2e klasse zal hebben. A.F.P., heeft de burgemeester van de Amerikaanse havenplaats Gloucester, Carlsen uitverkozen voor de medaille, die „jaarlijks door deze stad wordt toe gekend voor „heldhaftig optreden". De Amerikaanse filmproducer Wallis, die zoals wij Zaterdag in een deel onzer edities nog konden melden, het avon tuur van Carlsen wil verfilmen, heeft al zijn concurrenten reeds verslagen, door op het bureau van het genootschap van Amerikaanse filmproducers de naam van de film te laten inschrijven. De titel luidt: The Flying Enterprise. Nader wordt bericht, dat het zicht in het gebied waar de sleep zich vanmorgen om 5 uur bevond, 3 tot 6 mijl was. Men houdt op Falmouth aan, maar als het weer slechter wordt, is het mogelijk, dat men een andere haven zal trachten te bereiken. Kapitein Carlsen heeft ge vraagd een telegram naar zijn vrouw en familie in de V.S. te zenden. De Willard Keith heeft nader meegedeeld, dat stuur, man Dancy van de Turmoil Vrijdag op de Enterprise kon overspringen, toen een grote golf de achtersteven van de sleep boot oplichtte en deze binnen drie meter van de Flying Enterprise bracht. Mevrouw Carlsen, de vrouw van de onverschrokken kapitein van het Amerikaanse schip „Flying Enter prise", kan nu weer glimlachen in haar woning in Woodbridge, New Jersey, waar ry in grote spanning dc berichten over haar man heeft af gewacht. Ze weet immers, dat het schip, waarvoor haar echtgenoot heeft gevochten, op sleeptouw is ge nomen en zóvelen willen haar nu alvast met dat succes feliciteren, dat zij maar liever bij de telefoon blijft zitten. Een veelbesproken kwestie: Hoe groot is het bergingsloon In verband met de heldhaftige vasthou dendheid van de gezagvoerder kapi tein Curt Carlsen, doen allerlei geruch ten de ronde omtrent het internationale zeerecht met betrekking tot het bergen van schepen. Hier en daar heerst zelfs de mening, dat een schip, wanneer het eenmaal geheel verlaten is. zonder meer tot buit kan worden verklaard. Naar men ons in bevoegde makelaars- kringen te Rotterdam verklaarde, is hier tegenwoordig geen sprake meer van. Al leen is het percentageverschil zeer be langrijk, of een schip, dat geborgen wordt, verlaten is of niet. Blijft er iemand van de bemanning aan boorci. dan varieert het percentage van 10 tot 15 van hetgeen er naar schatting gered is. Wordt het schip echter geheel verlaten Koningin verloor een sieraad Een dame uit Stockholm kocht op een Parijse markt een prachtig sie raad tegen bijzonder lage prijs. B\j haar terugreis uia Nederland her kende de douane het sieraad als eigendom van Koningin Juliana. H.M. had het tijdens haar officiële bezoek aan Parijs in Mei 1950 verloren, zo meldt Het Vrije Volk. De douane nam het sieraad in be slag, maar beloofde de Zweedse dame schadeloos te rullen stellen Deze schadeloosstelling is haar thans als „vindersloon" uitbetaald. Dezer dagen werd de Zweedse verblijd met een cheque voor een bedrag van 20.000 kronen of ongeveer f15.000. aangetroffen, dan blijft het weliswaar eigendom van de reders, maar het per centage bergingsloon kan in dat geval oplopen tot 40. Hierover beslist een arbi trage-commissie. Wanneer de Flying Enterprise behou den wordt binnengesleept, heeft kapi tein Carlsen dus in ieder geval voor zijn rederij of voor de verzekeringsmaat schappij een bedrag verdiend, dat moge lijk een kwart van de geredde waar de bedraagt (Het verschil tussen 40 en 15%). En dat is, gezien de tegenwoordige, geweldige hoge kosten voor de bon» v m een schip, een enorm bedrag. TEN wel wat oppervlakkig Engels spreekwoord zegt: Wat is er in een naam? Hieraan werden we herinnerd, toen we in ons blad het verslag lazen van prof. Van Niftrik's rede over Harde- garijp. Thans iets over hetgeen de hoog geleerde spreker zei met betrekking tot de naam ..christelijk" in verband met onze scholen. De vraag „wat is christelijk?" werd •volgens het verslag als volgt beantwoord: ,.Het gaat er in de school niet alleen om de kinderen tot Jezus te brengen, doch ook om hen op te voeden tot ware men sen en dan komen alle scholen gelijke- tijd in de weegschaal. Wat betekent het woord „christelijk" in de naam christe lijke school? Wie hier alleen de predi king van de belijdenis laat beslissen, maakt de school tot een stuk van de kerk. Opvoeden voor het Koninkrijk der Hemelen kan de school hoogstens leiden tot de drempel der kerk. want de school als school hoort thuis in de orde der schepping". Maar welke voorstander van het christelijk onderwijs heeft dit ooit be weerd? In ons artikel „Als de mensen sliepen" hebben we onlangs juist het tegendeel gezegd. Dat is ook de kwestie niet. Het gevaar schuilt ergens anders Even eerder in zijn rede zegt de professor: ..De kerk wil in ethische bemiddeling erkennen wat goed is in de openbare school, want deze is niet zo on-christe- lijk als sommigen menen". Wat de hooggeleerde spreker hier be weert. is wellicht nog waar ook. Met de wet in de hand kan de openbare school zich een christelijke sohool noe- menn. Zij moet immers de kinderen bij brengen „alle christelijke en maatschap pelijke deugden. TVTU zullen we met gaan ophalen, wat in de loop der jaren over deze term is geschreven. Daarover gaat het nu niet. Ook op grond van deze term kan de professor tot zijn boven aangehaalde uitspraak komen. Mede op grond daar van spreekt men bij het openbaar on derwijs ook wel over de „zogenaamde christelijke school". Dat dit mogelijk is. komt doordat men bij het christelijk onderwijs niet altijd voldoende op de betekenis van een naam heeft gelet. Nog altijd betekent een naam zeer veel. Nog altijd ziet de naam op het wezen. In de twintiger jaren is het helaas ge bruik geworden, te gaan spreken over christelijk onderwijs, christelijke onder wijzer en vooral christelijke school Zo echter is het van meetaf niet geweest Oorspronkelijk heetten deze scholen (en zo heten ze nog!) scholen met de Bijbel. Toen men na het volkspetitionnement van 1878 alle voorstanders in een Unie wilde verenigen, koos men de naam: Unde, een School met de Bijbel. En in 1890 werd de toen opgerichte School raad genoemd: Schoolraad voor de Scho len imet de Bijbel. Maakt die naam niu zoveel verschil? Ja, die naam betekent zeer veel. Met een beetje goede wil zou men, zoals reeds opgemerkt, de openbare sohool ook christelijke school kunnen noemen. In de propaganda voor die school wordt dit aan ook druk gedaan. Maar met de naam School met de Bijbel is dit onmo gelijk. Nooit kan de openbare school zich noemen een school met de Bijbel. Daarom had men deze naam ook nooit mogen prijsgeven. r\E vroegere voorzitter van de School- raad. ds J- L. Pierson, heeft dan ook meermalen voor deze naam een harts tochtelijk pleidooi gevoerd. Zo zei hij op de algemene vergadering van de schoolraad van 23 April 1930: ..Ik be gin hoe langer hoe meer in te zien en de gedachte is mij een ware obsessie geworden dat de Inwisseling van de oude, gezonde, ondubbelzinnige naam. de gouden naam van „School met de Bij bel" voor „Christelijke School" bezig is onze mentaliteit te bederven, waar het de school in het algemeen en het onder wijs in het bijzonder betreft". Had men naar de raad van ds Pierson geluisiterd. dan was veel misverstand voorkomen. De naaim „School met de Bijibel" toch geeft concreet weer, wat er met dit instituut wordt bedoeld. We willen van de openbare school geen kwaad zeggen dan alleen dit. dat zij niet is en ook nooit worden kan een school met de Bijbel. Deze naam is ook daarom zo geluk kig. omdat hij teruggrijpt op de huis gezinnen. In onze chr. huisgezinnen staat de Bijbel in het middelpunt, daar ons christen-volk de Bijbel liefheeft, het grote geschenk van de Reformatie. Daarom deden de mannen van 1878 een gelukkige greep door deze scholen zo te noemen. Het was een naam. die de school voor altijd moest binden aan het huisgezin. Deze naam geve men niet prijs. P. DE ZEEUW, J. Gzn. Ernstig vliegongeluk in Engeland: 11 doden In het afgelopen weekeinde kwamen bij Burtonwood in Engeland, 11 Ameri kaanse vliegers om het lven. toen een landende Neptuun van de Amerikaanse marine in botsing kwam met een ge reed staande Dakota. Plan om aartsbisschop Beian te bevrijden Om te voorkomen, dat hij door onder grondse strijders zou worden bevrijd, is aartsbisschop Beran naar een andere Tsjechoslowaakse gevangenis overge bracht, aldus verluidt te Rome. Hij zou te Tele in Moravië verblijven. Weinig verandering Tot morgenavond verwacht L De Bilt: Zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enige motregen. Matige en in het Noorden van het land tijdelijk vrij krachtige Zuid-Weste lijke wind. Weinig verande ring in temperatuur. (Opge maakt te 10 uur). ZON EN MAAN Olnsdag: zon 8.46 tot 16.47 uur: mai 18.11 tot 6.07 uar. Op 12 Januari VJM.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1