TRIUMPH ...MAAR** reeds 10 Jaar wint Jong ran de schoolbanken met een baan die reuzebetaalt Talenten gedood door arbeid zonder perspectief Ok roil zekerheid nieuwe leidsche couhant 2 zaterdag 5 januari 1952 Waf moef mijn kind worden (Van onze correspondent in Australië. Leo 't Hart) ER BESTAAT een merkwaardig verschil tussen Australië en Nederland betreffende het vraagstuk, wat aan te vangen met de kinderen, die boven de leerplichtige leeftijd geraken. In Nederland is er een grote drang naar verdere studie, hetzij in de richting van het meer uitgebreide of „hoger onderwijs". In Australië blijkt er weinig behoefte te bestaan, om langer dan wettelijk verplicht is, het onderwijs te volgen. Men heeft hier het probleem van de „dead end jobs", die de kans geven om flink geld te verdienen, doch funest zijn voor de toekomst der kinderen. De week vóór Kerstmis, werden de deuren van de scholen in Australië ge- 1 sloten; de zes weekse zomervacantie wai aangebroken. Daaraan vooraf gingen de overgangs- en eindexamens diverse onderwijsinstellingen. E len in Australië (alleen in N.S.W. reeds 21.500) jongens en meisjes een plaats gaan zoeken in het bedrijfsleven. Dat zijn dan volgens ingewijden meestal de z.g.n ..dead end jobs" de banen dus, zonde perspectieven. Maarbanen die geld opleveren! Niemand minder dan de minister vooi Onderwijs, verklaarde dat het een „schok kende tragedie" is, welke zich afspeelt aan het eind van ieder schooljaar. „Er worden talenten gedood door deze be trekkingen voor veel geld, maar tevens brengt ons dat een verlies voor Austra- lië", zei de minister. De studie wordt niet betaald Het is één van de onaangename ringen welke meer intellectuele granten in Australië op doen, dat hier hun studie niet naar waarde beloond wordt. Er zijn predikanten, die het met de „basic wages" van plm. 11 93) moeten doen, terwijl een timmerman, letterzetter of schilder rond 16 ver dient. Ook ambtenaren, kantoorbedien den enz. moeten zich in het algemeen met het officiële minimumloon tevreden Een moeder vertelde dezer dagen, dat op advies van een opvoedkundig ambte naar, zij haar dochter na de lagere school, de vijfjarige High School had laten vol gen. Er was gezegd, dat dan „alle deuren voor haar dochter geopend zouden den" bij sollicitaties. Spoedig bleek, dat de ruimere ontwikkeling, het meisje geen enkel financieel voordeel boven anderen, die weinig of niet gestudeerd hadden, opleverde. Er waren zelfs werk gevers, die aan laatstgenoemde groep de voorkeur gaven, omdat dan gemakkelij ker nog, een iets lager loon kan worden betaald. Terwijl in Holland de eisen omtrent ontwikkeling, bij het verkrijgen betrekking, steeds zwaarder worden, geldt in Australië de factoj-, met hoe weinig of men wel toé kan. Uiteraard stelt men voor de meer intellectuele be trekkingen bepaalde eisen, doch er is reden om aan te nemen, dat naar ver houding, die eisen op het gebied van vakbekwaamheid voor de handenarbeid, zwaarder zijnl Daarom pak de baan die je krijgen kunt Waar uit financieel oogpunt, het dus weinig zin heeft te studeren, neemt de jeugd de baan, die al dadelijk het best betaalt. In de meeste gevallen is dit niet eens een vak, doch een willekeurige fa- brieksbaan. Aan vakmanschap worden 'n Australië behoorlijke eisen gesteld. Hier bij komt nog, dat het bereiken van een bepaalde loonschaal afhankelijk is van de leeftijd van de vakman. Al zou een jongen van b.v. 19 jaar een uitstekend metaalbewerker zijn, hij ontvangt toch niet zijn volle loon, alvorens hij de ge stelde leeftijd heeft bereikt. Werkgevers zijn verplicht, om leerling werklieden gedurende de werktijd naar vakcursussen te zenden. Maar, lang niet alle jongens die de school verlaten, voe len voor een vakopleiding en kiezen de gemakkelijkste weg, een „dead-end job". Van de 21.500 jongens en meisjes die thans de scholen In New South Wales verlieten, hadden ruim 8000 hun „Inter mediate Certificate" (einddiploma Mid delbaar Onderwijs) behaald. Vele jonge ren doen hun werk met weinig interesse; vaak het oog slechts richtend op de mo gelijkheden. welke het verdiende geld geven; een motorrijwiel, naar sportwed strijden. wedden enz. Backward people, living in a moral jungle?" „Australians were al backward people living in a moral jungle". (Australiërs vormen een achterlijk volk, levend in een morele wildernis) zei dezer dagen het hoofd van d Maitland High School, Mr. R. F. Hodge, tijdens een bijeenkomst en hij voegde er aan toe, dat er geen verbetering zou komen, alvorens de Australiërs meer belangstelling zouden hebben voor de opvoeding en de bete kenis van intelligentie en ontwikkeling. „De jeugd moet dit worden bij gebracht, hetgeen beter is dan dat zij op de hoogte Examens remmen sportprestatie Bij een verslag omtrent de presta ties van een provinciale zwemkam- pioen, Shirley Brown, werd medege deeld, dat -e schoolexamens hem ernstig bemoeiiykt hadden bij de training En sport is in Australië zéér belangrijk, weet U. (Advertentie) Lijders aon bronchiole hoest neem Uw voorzorgen tijdens de winter Koud, vochtig weer is bijzonder gevaar- lijk voor lijders aan bronchiale hoest. De aanvallen nemen toe gevaar is van de zwarte markt, nieuwtjes paardenrennen of drankvergunning", al dus Mr. Hodge. In een geheel andere bijeenkomst, ver klaarde Mrs Readman, die een kliniek heeft voor psychiatrie, dat in New South Wales, acht duizend kinderen zijn, wie buitengewoon lager onderwijs nood zakelijk is. Men zal niet verwachten, dat ik op deze twee uitspraken enig mentaar lever, doch het illustreert toch wel, dat in sommige kringen de nood zakelijkheid van groter waardering voor studie en ontwikkeling wordt geaccen tueerd Tekort aan scholen tekort aan onderwijzers Er ls aan veel gebrek en eveneens heeft men te kampen met een tekort aan schoolgebouwen zowel als aan onderwij zers. Er is een programma, tot een be drag van 15 millioen, voor de bouw van nieuwe scholen in N.S W. Men verwacht, dat in deze State, dit 75.000 „nieuwe" kinderen naar school zullen gaan. Doch, de klassen zyn reeds overvol, zo klagen de onderwijzers. Er zijn scholen in oude militaire barakken ondergebracht, waar in zomertijd de temperatuur soms on dragelijk kan zyn. Het hoofd van een school in 'n middel kleine plaats verklaarde, dat hy 130 kin deren van de leerplichtige leeftijd op zyn wachtlyst heeft staan. (Leerplichtige leeftijd is van 515 jaar). De kinderen van zes jaar gaan nu vóór. Er is een groot tekort aan onderwyzend personeel en volgens de berekening zullen er min stens 1500 onderwijzers elk jaar nodig zijn, teneinde in de volgende drie jaar, personeel dat met pensioen gaat te ver vangen. Men.heeft bovendien het pro bleem van de „Nursery-schools" of „Kin- der-Garten" (Kleuterscholen) waarvar alleen reeds in N.S.W. er 150.000 kinde ren op schoolgebouwen zitten te wach ten. Mogelijkheid voor Hol landse onderwijzers Tijdens een gesprek met een terzake kundige, heb ik de vraag gesteld, of in Australië mogelykheden zouden zyn voor Hollandse onderwyzer(essen) Dit vroeg ik meer in verband met het pro bleem, waarvoor emigranten wórden ge steld, die voor hun kinderen Chistelijk cnderwys begeren, m het algemeen vindt men n.l. in Australië slechts de Public Schools, die gelijk zijn aan de Hollandse openbare scholen. Een enkle maal per week komt n.l. een predikant enig gods- dienstonderwys geven, Vooral in centra veel emigranten wonen, zo aanwezigheid van Chr. onderwijsperso neel op een school, van veel betekenis kunnen zijn. Men heeft mij geantwoord, er zeker geen bezwaren zouden zijn, Hollandse onderwyzers toe te laten op de scholen, wanneer zy voldoen de eisen, die hiei aan dat personeel wor den gesteld. In het algemeen heb ik de indruk, dat _e eisen veel minder zwaar zijn, dan die in Holland. Men heeft echter rekening te houden met andere methoden, welke hier worden gevolgd, de taalkwestie enz Niettemin meende mijn Australische zegsman, dat er zeker wel perspectieven zouden zijn voor emigranten-onderwy- Men kan de Australische regering er geen verwijt van maken, dat zij haar krachten niet inspant voor een goede opvoeding der bevolking. Dat, in het algemeen, de waardering ervoor niet groter is, zou kunnen wijten aan het huidige te- aan arbeiders in alle bedrijfstak ken. En met deze wind in de zeilen voor de handarbeiders, is verandering van koers niet spoedig te verwachten. Over de wijze waarop het onderwijs hier ge geven wordt; de betekenis van de „cane" (de stok) in de klas, hoop ik later nog •en en ander te vertellen. Elke Nederlander kreeg vorig jaar 142 poststukken P.T.T. had 423 millioen brieven en 750 millioen drukwerken te bestellen DE POST kreeg vorig jaar 345 millioen brieven interlocaal, 78 millioen brieven locaal, 80 millioen briefkaarten interlocaal, 15 millioen brief kaarten locaal, 138 millioen dienststukken, 750 millioen drukwerken en 13.6 millioen postpakketten te verwerken. Dat betekent dat elke Nederlander, de kleinste kinderen inbegrepen, vorig jaar gemiddeld 142 poststukken heeft ontvangen! sluitingen op de distributie bleef ongeveer gelijk. Rijkspostspaarbank: ingelegd werd naar schatting 285 millioen en terugbetaald f 385 millioen. Een ontsparing van niet minder dan honderd millioen gulden! Personeel: 35.120 personen in vaste en tijdelijke dienst en 14.450 arbeidscontrac tanten. Eind 1950: resp. 34.235 Deze cijfers verschillen hoogstens enke le millioenen (naar boven) van die van 1950. Alleen werden er twee millioen dienststukken minder verzonden, maar drukwerken namen met 17 millioen toe tot 750 millioen. De telegraafdienst verzorgde in het bin nenland ruim drie millioen telegrammen: een half millioen minder dan in 1950 Naar het buitenland werden er 2.080.000 verzonden (1950: 2.140.000), uit het buiten land werden ontvangen 2.140.000 (1950: .183.000). Er wordt dus veel minder ge telegrafeerd. Hoeveel telefoontjes er vorig jaar zijn geweest, is niet na te gaan. In ieder geval kwamen de hoogste op brengsten van alle afdelingen van de P.T.T. van de binnenlandse telefoon gesprekken. Die brachten naar schat ting nl. f84.9 millioen op. De post zegels brachten het maar tot 73.9 millioen gulden; de telegrammen zinken er met 2.2 millioen (binnen land) en 12.5 millioen (buitenland) mee in het niet. Enkele andere opbrengsten: abonne menten 26.3 millioen gulden, post- cheque girodienst, rente van beleggingen, 21.5 millioen; rente van beleggingen Rykspostspaarbank 48.1 millioen; ra diozegels 17 millioen. Ook deze op brengsten verschillen niet zoveel van de resultaten van 1950. uuuw wem uun. Om op de telefoon terug te komen; het de ioop der jaren uitgebreid. In Septem- kabelnet werd met 2400 km uitgebreid I ^er ^944 werd een groot deel van dit km Er zijn 745 centrales met 1 enorme Rotterdamse bedrijf door de 545.000 aansluitingen D i, opgeblazen, maar na de oorlog l„ ..noden I J g(,vorderd. O* „ooe,..Uo. a -Aan werk is £een gebrek. Evenals de registreerde radlóïezitters/oftêwri 143.0001 meeste werven is de R.D.M. tot 1355 jaar terug. Het aantal aan- volgeboekt. 15.224. Rott. Droogdokmij viert 50-jarig bestaan Zeven dokken verwerkten 2Vz min ton per jaar De Rotterdamsche Droogdok Maat- schappy viert op 23 Januari met het per soneel en daarnaast ook met een offi ciële receptie het gouden jubileum. Er komen feestavonden voor het perso neel (10.000 gasten) en er zal een ju bileumboek verschynen. Bij de R.D.M. zijn meer dan 275 sche pen gebouwd, waaronder als grootste de Nieuw Amsterdam en sinds 1930 meer dan tien oorlogsvaartuigen. Het repara tiebedrijf bleef echter de belangrijkste afdeling. Zeven dokken verwerkten in de jaren voor de bezetting gemiddeld 2% millioen ton per jaar, hetgeen na genoeg overeenkomt met de tonnage van de toenmalige Nederlandse koopvaardij vloot. Na de oorlog kwam er een enorm dok bij, waarin zelfs de Karei Doorman gemakkelijk kan worden opgenomen. tot 33. 564.868 (1950: 509.000). Op de wachtlyst stonden er nog 42.000 (1950: 49.000) Radio: op 31 December j.l. 1.625.000 ge- Radiohandel klaagt over TV-programma's „Huidige peil maakt verkoop van toestellen onmogelijk" De radiohandel meent te kunnen vast stellen dat door het huidige peil van de televisie-programma's de verkoop van TV-appgraten vrijwel onmogelijk wordt gemaakt. Het publiek zou van mening zijn dat in de programma's meer actueel nieuws, meer amusement en minder po litiek en reclame voor de omroepver enigingen moet worden gebracht. Aldus schryft de afdeling Zuid-Hol land-Noord van de Nederlandse Vereni ging van Radio-detailhandelaren staatssecretaris Cals. De radiohandelaren dringen bij hem aan op maatregelen ter verbetering van het gesignaleerde euvel. In vele gevallen is een verkoop die al bijna tot stand was gebracht, afgespron gen omdat de adspirant-koper geen in teresse in de huidige programma's bleek te hebben. Voorts geeft deze afdeling in ove ging gedurende enige uren per dag wel 's ochtends als 's middags, actuele televisiefilms te doen vertonen. Pensioenpremie bij ziekte direct naar fondsen Verscheidene bedryfspensioenen heb- jen in hun pensioenreglement de bepa ling opgenomen, dat ook tijdens ziekte de werknemer premie verschuldigd Hierbij is uitgegaan van de gedachte, dat dit administratief heel goed is te doen, wanneer de uitvoeringsorganen de ziektewet behalve het ziekengeld, aan de verzekerde moet worden uit gekeerd, ook de pensioenpremie recht streeks aan de bedrijfsfondsen maken. Aangezien de huidige ziektewet hierop iet is berekend, heeft minister Joekes thans een wetsontwerp tot wijziging var die wet ingediend. Wat geldt voor de by- dragen aan de sociale fondsen, is ook var toepassing op de doorbetaling van vacan- tiegelden en vacantiebonnen. (Advertentie). yZRDR'Jrr i de originele flacon Air-Wiek f 2.40 Regering stelt voor: Bijslag op Indonesische weduwenpensioenen Een kwart van pensioenen tot 136 per maand Nu de Kamers onlangs na veel vijven m zessen accoord zijn gegaan met een tijdelijke bijslag op bepaalde Indonesi sche pensioenen, heeft de regering aan de Tweede Kamer voorgesteld ook een tijdelijke bijslag te verlenen aan de in Nederland gevestigde weduwen en we- van burgerlijke en militaire lands dienaren in Indonesië. De bijslag is bepaald op 25 pet van het weduwennensioen of van de wezen onderstand. Er zijn echter grenzen ge steld. Voor een weduwe is als maximum aangenomen het thans bereikbare maxi mumpensioen van ƒ2400 per jaar (ƒ200 per maand). Wanneer er wezen zijn, zal het gezinspensioen niet meer kunnen bedragen dan ƒ4250 per jaar (ƒ355 per maand). Het gevolg van dit maximum is, dat de bijslag voor pensioenen tot 136 per maand 25 pet bedraagt, om dan gelei delijk af te nemen, tot men bij een pen- i van 170 per maand (waarop reeds duurtetoeslag van ƒ30 wordt toege kend) niet meer voor een bijslag in aan merking komt. De maximumgrens ligt hier lager dan bij de reeds eerder toegekende bijslag ambtenaren zelf (als regel 440 per maand), maar het percentage is voor weduwen en wezen dan ook hoger. t is de bedoeling dat de tijdelijke bijslag zal ingaan met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1950. Voor de bijslag komen niet in aan merking de pensioenen en onderstanden die uitsluitend zijn gebaseerd op een be zoldiging in gevolge.de regeling die op 1 Januari 1949 in werking is getreden 3.A.GEveneens zijn uitgezonderd de weduwen die op grond van regelin gen, welke in de jaren 1913 tot 1924 heb ben gegolden bij het aangaan van een nieuw huwelijk de helft van het tevoren genoten pensnoen hebben behouden. VIRGINIA 't Engels in Z.-Afrika in de „verdediging" Het Londense weekblad „South Africa" bevat een beschouwing over Engels spre kende Afrikaners en. de positie van het Engels in de Unie. Het blad wijst op het toenemend gebruik van Afrikaans en het toenemend aan-ta-l Afrikaans sprekenden in de staatsdiensten." Toch is het niet zo, aldus het artikel, dat het Engels een verloren zaak is in de Unie. Engelse boeken zijn nog altijd in de meerderheid. Afrikaanse films zijn practisch te ver waarlozen. Vier van de acht universitei ten in de Unie, de twee grootste en rijk ste inbegrepen, zijn Engels. Engelse parti culiere scholen hebben nog altijd een goede naam en in de handelswereld en in de wereld van de vrije beroepen over heerst nog steeds het Engels. Toch valt niet te ontkennen, dat het Engels in de verdediging is gedrongen en dat inderdaad Engels-sprekenden de Unie verlaten, omdat de „verafrikaan- sing" hun niet aanstaat. Onlangs is het hoofd van het „departe ment Engels" aan de universiteit van de Witwatersrand, prof. J. Y. T. Grieg, in een soortgelijke positie in Nieuw-Zee- land benoemd. Twintig jaar geleden kwam hij naar Zuid-Afrika en volgens „The Star", is het hem opgevallen, dat sedertdien het Engels gestadig achteruit is gegaan. Hij schrijft dit toe aan het feit, dat ook aan de scholen, waar het Engels de voertaal is, het grootste deel van de onderwijzers Afrikaans-sprekend Om het Engels in de Unie te kunnen handhaven, zouden dus meer Engels sprekende onderwijzers moeten worden aangesteld. Hij beschouwt dit als een kwestie van betere salariëring. Van het erf van School en Kerk Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Kampen (vac.-J. H. Hartzheim) J. de Vos te Huizum (Fr.); te Kampen (vac.-H. Hiensch) B. G. A. v. d. Wiel te Tholen. Bedankt: voor Hilversum (vac.-J v. d. Velden) L. Kievit te Putten. Benoemd: tot hulpprediker te Nieu- werkerk a. d. IJssen D. Stolk te Berg ambacht; hij heeft deze benoeming aan genomen. Geref. Kerken Aangenomen: naar Edam cand. J. Heule te Bloemendaal, die bedankte voor Anna Jacobaparochie, Harmeien, Heer Hugowaard, Leens, Lekkerkark, Tuindorp-Oostzaan, Vries (Dr.), West maas en Woubrugge. Geref. Gemeenten Bedankt: voor Dirksland H. va: Gilst te Elspeet; voor Paterson (V.S. A. Vergunst te Zeist. Oud-Geref. Gemeenten Tweetal: te Grafhorst Joh. v. Poel te Giessendam en W./van Dijk te Capelle a. d. IJssel; ds Van Dijk is be roepen. Ds W. H. A. Scholte en ds E. Vonk overleden Ds w. A. H. Scholte, emeritus predi kant van de Ned. Herv. Kerk, die van 1904 tot zyn emeritaat in 1940 de ge meenten van Eenigenburg, Loppersum, Scherpenzeel (Fr.), Schalluim en Hij- laar-d diende, is ten gevolge van een Het lied der aethergolven ZONDAG 6 HILVERSUM I. 402 m. VARA: 8.00 Nieuws 8.18 Gram 8.45 Orgel spel 0.02 Sport 9.05 Gram 9.45 „Geestelijk leven", causerie 1000 Vocaal dubbelkwartet 10.15 Boekbespreking 10.45 Lichte muziek 11.15 Cabaret AVRO: 12.00 Disco-causerie 12.40 Voor de jeugd 12.50 Marine kapel 1.00 Nieuws 1.05 Mededelingen 1.10 „New York calling" 1.15 Orkestconcert 150 „Even af rekenen, heren I" 2.00 Gram 2.05 „Ontvangst n de ronde zaal" 2.30 Kamerorkest, koor en lolisten 3.30 Film 3.45 Orgelspel 4.00 Disco- ;ram 4.30 Sport VARA: 5.00 Amusements muziek 5.25 „Monus, de man van de maan", hoorspel voor de jeugd 5.45 Pianospel 5.55 Sport 6.15 Nieuws VPRO: 6.30 Doopsgezinde kerkdienst IKOR: 7.00 Kinderdienst 735 Bij belverteling AVRO: 8.00 Nieuws 8.05 Week overzicht 8.15 Omroeporkest en solist 9.20 Avro-allerlel 9.25 Hersengymnastiek 9.50 .musementsmuziek 10.20 Gram 10.30 Caba- »t 11.00 Nieuws 11.15 Dansmuziek 11.45—12.00 -ramofoonmuzlek. HILVERSUM II. 298 m. KRO: 8.00 Nieuws 8.15 Gram 8.25 Hoog- lis NCRV: 9 30 Nieuws 9 45 Gewijde muziek ).00 Geref. kerkdienst 11.30 Omroeporkest >.00 Liturgische muziek KRO: 12.15 Apolo- Le 12.35 Gram 12.40 Amusementsmi 12.55 Zonnewijzer 1.00 Nieuws 1.10 Lunch- 15 „Uit het Boek der boeken" 2.0C piano 230 Concertgebouworkest ;olisten (In de pauze: „De wand schildering". causerie en gram) 4.40 Gewij- :iek IKOR: 5.00 „Bij het begin var uwe jaar," toespraak door Z.E. mi H. Mulderije 5-10 Ned Herv kerkdienst 6.1ï Zangdienst NCRV: 7.00 Gram 7.15 „Zever uit 1 s 7.30 Nieu' Nie Test s KRO: 7.45 „Hand in hand" rerkin ïade- N.I.R. 9.30 Actualiteiten 9.40 Pi est 10.40 „Kerstviering in de Oekr; 11.00 Nieuws 11.15 Kerstcantates 11.45—12.00 Gramofoonmuziek. ENGELAND. BBC Home Service. 330 12.15 Causerie 12.30 Muzikale causerie 1.10 ritieken 2.00 Nieuws 2.10 „Country Ma zine" 2.40 Operamuziek 3.00 Wenkenr voor in" 3.30 Hoorspel 4.45 Orkestconcert iekbespreking 6.00 Voor de kinderen euws 7.15 Verslag van de vergadering V.N. 7.30 Kamerorkest 8.45 Avonddii 925 Liefdadigheidsoproep 9 30 Hoorspel 10.00 10.15 Causerie 10.30 Programma ge- Braille 11.15 Pianorecital 11 52 Epi loog 12.00 Nieuws. ENGELAND. BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12.00 Kerkdienst 12.30 Theaterorkest 1.0C wintig vragen 1.30 Verzoekprogramma 2.3f Causerie 2.45 Gevarieerd programma 3.15 Quiz 3.45 Interviews en gram 5.00 Gevarieerd programma 5.30 Voor de vrouw 6.00 H< spel 6.30 Gram 7.00 Vragenbeantwoording erd progra Niet 8.30 •ieerde muziek 9 30 Voor de jeugd 10.00 varieerde muziek 11.00 Nieuws 11.15 Piano- ital 11.30 Chr. hymnes, hun muziek en 2kenis 11.45 Orgelspel 12.15 Meisjeskoor, viool, cello, piano, orgel en voordracht 12.56 Nieuws. 28 Hij brak zijn gedachten af, deze zin wou hij niet voltooien. ,,Heb jij nooit moeilijkheden?" vroeg hij toen. „Wel eens. Met de baas. En soms ook in huis, alsHij deed als Flip, hij brak zijn zin „Nooit van binnen?" „Ook wel. Mijn ouders zijn christelijk." „De mijne ook." EL JONKHEID daarmede het tevoai vuuf ernstiger gevolgen. Neem Uw voorzorgen door geregeld de Adozo tabletten te gebruiken. Adozo .brengt zelfs bij de hevigste aanval onmiddellyk verlichting en verdrijft het gevoel van verstikking. Neem een proef met de Adozo tabletten, zij zullen U voldoen. Adozo is verkrijgbaar bij apothekers en drogisten. „Waar wonen die?" vroeg Flip met weinig reld, niet alleen met mensen, maar ook. belangstelling. De ander noemde de plaats. „Dat is mijn geboorteplaats!" zei Flip verrast. „Leven je ouders nog?" „Ja, zeker, Gelukkig wel." „Zal ik hun jouw groeten brengen?" „Héél graag." „En als je soms iets mee te geven hebt, een boodschap of zo, of een pakje Flip dacht na. „Misschien een boodschap voor een ander." „Voor wie?" „Dat weet ik nog niet. Ik moet er over den ken," antwoordde Flip verward, spijtig om zijn overhaaste spreken. „Ja, ik moet er nog over denken," zei hij nog eens. De ander keek bevreemd. Maar Flip gaf geen nadere verklaring.^ „Ik praat nog wel eens met je," zei hij en ging weg- Zou hij deze man een boodschap meegeven? Of verzoeken een onderzoek in te stellen? Dan hij: „Zij ook?" moest hij hem alles vertellen. Wat zou dat op- „Ja, zij ook," antwoordde Flip. léveren aan geruchten en vermoedens? „Je zou zeggen, hoe is 't mogelijk, dat Flip geloofde wel, dat de man serieus genoeg dan was, om zulk een vertrouwelijke opdracht met „Dat wil ik juist _weten.' voldoende discretie uit te voeren. Na lang over wegen besloot hij, de opdracht pas te geven op het laatste moment. De avond voor het vertrek van de verlofgan ger praatte hij lang met hem. „Kerel," zei de ander onthutst, „ik wist niet, dat jouw leven zo verstrengeld lag met zulk een tragedie. Nooit vermoed zelfs!" Flip glimlachte slapjes. Je moest eens weten, dacht hij, hoe ik overhoop lig met heel de we- plotseling vrienden worden, nu we van elkaar gaan" XIV. STRIJD EN BESLISSING De vriendschap tussen de families Oosterman en Van Meerlenkamp werd hechter. Nog steeds kwam Nico schaken. Maar bovendien waren zijn ouders op een Zondagmiddag bij de Meerlen- kamps genodigd op de thee. Het bleken beschaaf de, maar wereldse mensen. Annie genoot er weinig van. Haar hart was el ders, haar gedachten toefden in Indië, bij hem die ze liefhad. Daartoe was bijzondere aanleiding. Ze schreef hem drie brieven en ze ontving er twee. Sinds hoorde ze niets van hem, in drie maan den niets. Ze zou hem graag naar de oorzaak vragen, maar dat durfde ze niet. Dat vond ze niet ge past, omdat ze niet verloofd waren. En ze had reeds een brief meer geschreven aan hem dan hij aan haar. „Zo? Dus je begrijpt het wel. Ik ben christe- Maar ze hield zich goed. Wel meende ze lijk opgevoed." Hij zweeg peinzend. Toen vroeg soms te zien, dat haar ouders haar tersluiks on derzoekend aankeken. Des te meer spande zij zich in, niets te laten merken. Haar werk op kantoor gaf afleiding. Toch werd ze bleek en stil. De spanning werd te lang durig en te zwaar. Ze hoopte nu op haar ver jaardag. Toen die dag aanbrak, waren vader en moe der buitengewoon hartelijk in hun felicitaties. Maar uit Indië kwam niets. Die middag kreeg ze vrij. Toen ze in 't mid- .Graag. Dank je, dank je wel." Flip schudde daguur huiswaarts ging, viel het haar op, hoe de toegestoken hand vijf, zesmaal- stil de stiaat was. Niemand te zien, dan vlak bij I fabriek geopend, die een praeparaat zal De ander voelde een lichte ontroering. huis een telegrambesteller, die groetend passeer- ™aken- hetwelk ziekten (o.a. kanker) „Wat vreemd," dachten beiden, „dat we nu de. (Wordt vervolgdbij bomen voorkomt. Een verhaal dat eindigt, als oorlog 1940 begint „Dat begrijp ik. Een dubbele reden." Hij stak Flip de hand toe. „Hou je taai, kerel. En heb geduld. Ik zal mijn best doen." „Schrijf je me gauw?" Zodra ik iets weet." FRANKRIJK. NATIONAAL PROGRAMMA 347 en 249 r 1.00 Nieuws 1.20 Hoorspel 3 30 ,,La Mas cotte". opera 5.45 Gram 5.50 Orkestconcert 7.30 Gram 8.15 Lichte muziek 8.45 Klankbeeld 9.20 Braille-herdenklng 1035 Solistenconcert 11.35 Gram 11.45 Nieuws. BRUSSEL. 484 m. 12.08 Omroeporkest 1.00 Nieuws 1.15, 2.30. 3,00 en 4.30 Gram 5.00 Nieuws 5.10 Jazz muziek 5.30 Gram 7.00 Godsdienstig halfuur 7.45 Nieuws 8.00 Gram 9.00 Hoorspel 9.45 Gram 10.00 Nieuws 10.10 Gram 10.55 Nieuws 11.00 Dansmuziek 1150 Nieuws. MAANDAG, 7 JANUARI 1952 HILVERSUM I. 402 m. VARA: 7.00 Nieuws 7.15 Ochtendgymnas tiek 7.30 Zendersluiting 9.00 Nieuws 9.12 Gram 9.50 Voor de vrouw VPRO: 10.00 „Voor de oude dag", causerie 10.05 Morgenwijding VARA: 10.20 Voor de kleuters 10.40 Voor de zieken 11.40 Sopraan en piano 12.00 Gram 12.15 Accordeonmuziek 1.00 Nieuws 1.15 Voor de middenstand 150 Dansmuziek 1.45 Gram 2.00 Voor de vrouw 215 Radio Phllharmo- nisch sextet 2.45 „Boven de zestig" 3.45 Gram 4.00 Voor de jeugd 4.30 Zendersluiting 6.00 Nieuws 6.15 Militair commentaar 6.25 Vara-varla 6.30 Metr'opole-orkest en solist 6.50 Regeringsuitzending: dr N. Debrot: Nieuwjaarscauserie 7.00 Parlementair over zicht 7-15 Viool en piano 7.45 Regeringsuit zending: dr K. Hartsuyker: „Voorzichtigheid met bestrijdingsmiddelen" 8.00 Nieuws 8.05 Actualiteiten 8.15 Polltie-kapel 8.45 Toeval in drievoud", hoorspel 9.15 Amusementsmu ziek 9.45 „Het onderwijscongres van de P.v.d.A.." nabeschouwing 1000 Radio Phll- harmonisch orkest en solisf 11.00 Nieuws 11.15 Socialistisch nieuws in Esperanto 11.20 Orgelspel 11.45 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II. 298 m. NCRV: 7.00 Nieuws 7.10 Sport 7.15 Een woord voor de dag 7 30 Zendersluiting 9.00 Nieuws 9.10 Voor de zieken 930 Familie- competitie 10.05 Orgelspel 10.30 Morgen dienst 11.00 Bas-bariton en piano 11.25 Amu sementsmuziek 12.15 Gram 12.33 Orgel, alt en hobo 1259 Klokgelui 1.00 Nieuws 1.15 Mandolinemuziek 1.45 Gram 2.00 Schoolradio 2.35 Gram 2.45 Voor de vrouw 3.15 Trompet en plano 3.30 Kamerkoor 4.00 Bijbellezing 4.30 Znedersluiting 6.00 Nieuws 6.15 Sport 6.25 „Voor de mannen In grijs, groen en blauw", causerie 630 Oratoriumvereniging 7.00 „Volk en staat", causerie 7,15 Engelse les 7.30 Gram 7.40 Radiokrant 8.00 Nieuw 8.10 „Vijf minuten" 8.15 Salonorkest 8.45 Concertgebouworkest 920 „De Amourette van Catharina d'Orleans", hoorspel 9.50 Gram 10.20 „Wie waren uw voorouders", causerie 10.30 Vocaal ensemble 10.45 Avond overdenking 11.00 Nieuws 11.15 Gram. ENGELAND. BBC Home Service. 330 m 12.00 Romantische muziek 12.30 Bariton en viool 1.00 Gevarierde muziek 1.25 Gevarieerd programma 2.00 Nieuws 2.10 Lichte muziek 3.00 Schots orkest 4.20 Discussie 5.05 Gram 5.30 Interviews 6.00 Voor de kinderen 7.00 Nieuws 7.15 Sport 7.20 Causerie 7.30 Strijk- ensemble 8.00 Gevarieerd programma 8.30 Orkestconcert 10.00 Nieuws 10.15 Causerie 10.20 Wereldbeschouwing 10.35 Hoorspel 12.00 Nieuws 12.03 Verslag V.N. ENGELAND. BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12.00 Mrs Dale's dagboek 12.15 Lichte mu ziek 12.45 Voordracht 1.00 Versterkt Revue orkest en soliste 1.30 BBC Welsh Orchestra 2.15 Voor de kinderen 2.45 Voor de kleuters 3.00 Voor de vrouw 4:00 Instrumentaal trio •n solisten 4.30 Voor de soldaten 4.45 Lichte nuziek 5.15 Mrs Dale's Dagboek 5.30 Hoor spel 7.00 Orgelspel 7.15 Voor de jeugd 7.45 Hoorspel 8.00 Nieuws 8 25 Sport 8.30 Wed strijd tussen jongens- en meisjesscholen 9.00 .Focus on Treasure" 9 30 Hoorspel 10.00 Ge varieerd programma 11.00 Nieuws 11.15 Ac tualiteiten 11.20 Dansmuziek 12.00 Voordracht 12.15 Orkestconcert 12 56 Nieuws. FRANKRIJK. NATIONAAL PROGRAMMA 347 en 249 m. 1230 „Le 66", operette 1.00 Nieuws 1.18 Gram 2.00 Nieuws 2.05 Gram 2.30 Hoorspel 4.00 Kamermuziek 5.00 Grle.kse volksmuziek 5.30 Dansmuziek 6.30 Amerikaanse uitzending M Gram 8.00 Symphonie-orkest 9.50 Gram '.50 Hoorspel 1420 Viool en plano 11.45 Nieuws. BRUSSEL. 484 m. .05 Orkestconcert 1.00 Nieuws 1.10. 2.15. I Gram 5.00 6.00 Gram 6.30 Jazzumzlek 7.00 Lichte muziek 7.45 Nieuws 8.30 Gram 9.15 Kamermuziek 10.00 10.10 Gram 10.55 Nieuws 11.00 Gram 1150 Nieuws. Zang en piano 4 In Oostizaan wordt binnenkort hartverlamming op de Stationsweg te Leeuwarden plotseling overleden. Hij was 76 jaar oud en woonde in Huizum (Fr.). Op 86-jarige leeftijd is overleden ds E. Vonk, emeritus predikant van de Geref. Kerk van Nieuw-)-oosdrecot. Hij was van 1892 tot zijn emeritaat in 1933 predikant in Haulerwijk, Echten-Oos- terzee, Ambt-Vollenhove, Gameren, IJs- selstein en Nieuw-Loosdrecht. De be grafenis zal Maandag om 12 uur op Rusthof te Amersfoort geschieden. Nieuwe Bijbelvertaling naar Koninklijk Huis Lutherse Kerk heeft N.B.G.-uitgave reeds aanvaard De nieuwe vertaling van de Bijbel zal niet alleen aan vertegenwoordigers van de Nederlandse Protestantse kerken, maar ook aan Koningin Juliana, Prins Bernhard en Prinses Wilhelmina worden aangeboden. De Evangelisch-Lutherse Kerk is de eerste kerkgemeenschap in den lande die deze vertaling van het Ned. Bijbel Genootschap officieel heeft aanvaard. De eerste oplaag van dc unplete Bij bel, 115.000 exemplaren, rdt thans verkocht (70.000 bij voorintekening). Er komt dit jaar reeds'een tweede druk van 160.000 exemplaren. Voorts is het de be doeling ook een uitgave In braille te laten verschynen. Van het Nieuwe Testament, y/aarvan de eerste druk in de nieuwe vertaling in 1939 verscheen, is reeds bijna een half millioen exemplaren verspreid. Zoals men weet, wordt de nieuwe uit gave op 16 Januari in Amsterdam aan de kerken aangeboden. (In ons Kerst nummer 1951 wijdden wij een uitvoerig artikel aan de nieuwe Bijbelvertaling. Red.) Proi. Kohnstamm gisteren ten grave gedragen Honderden in Ermelo aan de groeve Honderden belangstellenden, onder wie verscheidene autoriteiten uit de onder wijswereld, hebben gisteren in Ermelo de begrafenis van de bekende paedagoog prof. dr Ph. A. Kohnstamm bijgewoond. Tevoren werd onder leiding van dr J. C. Roose, Ned. Herv. predikant te Gronin gen, in de oude Ned. Herv. kerk een amenkomst gehouden. Een vertegenwoordiger van de ge meente-universiteit in Amsterdam, prof. dr D. Cohen, schetste de betekenis van de thans overledene als hoogleraar. De voorzitter van de Partij van de Arbeid, d- heer Koos Vorrink, noemde prof. Kohnstamm een progressieve geest, dia de grote gevaren van deze tijd heeft in gezien, doch niet minder de mogelijk heden van deze tijd. Namens het Neder lands Gesprekcentrum, waarvan prof. Kohnstamm de bezielende voorzitter is gweest. sprak de secretaris, drs J. G. van der Ploeg. Verder hebben nog het woord gevoerd prof. dr G. A. Hoetink voor de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen, mej. J. Boele van Hensbroek namens de com missie voor het Nijverheidsonderwys voor meisjes, de heer Everts namens het Paedagogisch Centrum der Ned. Onder wijzersvereniging, prof. dr J. Langeveld namens de Utrechtse universiteit, een zwager, een zoon en de echtgenote van de overled' ^e. Mevr. Kohnstamm-Kesler eindige" h .ar toespraak met de woor den: „De Here heeft gegeven, de Here heeft genomen, de naam des Heren zij geloofd". Aan de groeve las ds G. Spilt, Ned. Herv. predikant te Ermelo, psalm 23 en werd het Onze Vader gebeden. Snellere herbouw van de Eusebius-kerk Een nieuw plan yoor de restauratie van de Eusebius-kerk van de Ned. Herv. ge meente te Arnhem is door het ministerie O., K. en W. aanvaard. Eerst zullen de transepten en het kerkschip worden herbouwd en daarna ook het koor. Begin 1955 zullen het kerkschip en de transep ten voor de eredienst klaar zijn en in 1957 de gehele kerk. De kerkvoogdij had dit plan een half jaar geleden geopperd, waax-bij critiek werd geleverd op de trage gang van zaken, die^tot dusver bij de herbouw was Het Rijk stelt voor dit jaar 90 procent van het bedrag van 175.000 beschikbaar en voor de jaren 1953, 1954 en 1955 tel kens vier ton. Het restant zal in 1956 worden uitgekeerd. Tien procent moet de Hervormde gemeente bijpassen. Weer een actie tegen Prot. Columbianen Nieuwe kerk in Bogota werd met stenen bekogeld Opnieuw zijn er berichten binnenge komen uit de Zuid-Amerikaanse staat Columbia, waaruit blijkt, dat Rooms- Katlholieken er de Protestanten allerlei moeilijkheden in de weg leggen, terwijl de politie weigert er iets tegen te doen. Tijdens de in gebruikneming van een nieuwe Baptisten kerk in Bogota zou (volgens de Amerikaanse zendeling al daar, ds Gerald Fred Riddel) een groep van honderd demonstranten een uur lang de kerk met stenen hebben beko geld. De demonstranten stonden onder leiding van de Jezuïtenpater Florence Alvarez. De Columibiaanse predikant Gustavo Padil'lo werd door een steen ge troffen en 131 ruitjes in de kerkramen werden vernield. Een politie-auto stond er bij. maar d-e agenten deden niets om aan de baldadig heid een einde te maken. Pater Alvarez zou ten slotte de menigte hebben toege sproken en haar hebben gedankt voor deze „edele demonstratie van het Katho lieke geloof", zoals hij het noemde. Aldus meldt de New-York Herald Tribune. Aardbevingen in Turkije en China Hevige aardbevingen hebben de pro vincie Erzurum In Turkye, waar een temperatuur van 25 graden onder nul heerst, en de Chinese provincie Joenan geteisterd- In China z(jn ongeveer 300 in Turkye 33 personen om het leven

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2